Розподіл майна підчас розлучення

Розподіл майна підчас розлучення

Після вступу в шлюб, відповідно до Закону України, об'єкти майна, придбані протягом його терміну обома подружжям або одним з них, належать до спільної власності.

Це означає, що все майно, придбане під час шлюбу, як спільно, так і окремо, включається в спільну власність.

До особистої власності належить, перш за все, власність чоловіка або жени до вступу в шлюб, а також отримані ними дарування або спадщину.

Протягом спільного життя окремі товари з особистого надбання продаються, купуються нові і обмінюються.

Це можуть бути ситуації, коли спільний будинок пари був побудований на земельній ділянці, що належить виключно одному з подружжя або його батькам, або, коли квартира, успадкована від його бабусі, була продана для фінансування покупки нової спільної квартири. У таких ситуаціях під час розподілу майна необхідно проводити взаєморозрахунки за видатками з особистих активів в спільні активи і навпаки.

Які існують способи поділити майно?

Розподіл майна в Києві може відбуватися двома способами: судовим і договірним. Законні чоловік і дружина можуть ділити своє надбання за договором або в суді до або під час розлучення, а також після того, як був виданий акт про нього. Запит про розподіл спільної власності не підлягає відхиленню. Ви можете звернутися з ним в будь-який час.

Поряд з постановою про розлучення суд може розділити спільну власність, якщо такий поділ не викликає невиправданої затримки в розгляді.

Якщо подружжя домовляються про розлучення і поділ всього надбання, ризик того, що поділ продовжить термін судового розгляду, буде низьким.

У такій ситуації, перш ніж подавати заяву про розлучення, варто підготувати всі докази того, що входить у власність — наприклад, виписка з земельного та іпотечного реєстру, реєстраційна картка автомобіля.

Розподіл майна на підставі договору

Розподіл майна підчас розлучення

Договірної метод врегулювання питань, пов'язаних з розподілом спільної власності, є набагато швидшим способом поділу активів, ніж складні судові розгляди. Проте, для договірного поділу майна сторони повинні домовитися між собою — ви і ваш колишній чоловік повинні хотіти цього.

Як правило, таку угода можна написати в звичайній письмовій формі, уклавши договір з нотаріусом у формі нотаріального акту, де перш за все потрібно:

 • вказати кількість акцій в спільному майні, на яке кожної з вас має право;
 • визначити компоненти вашого спільного власності та їх вартість;
 • визначити метод поділу (вказати, який з компонентів вашого спільного власності перейде до кожного з вас);
 • вказати суму виплат і доплат між вами і термін їх погашення;
 • вирішити питання про відшкодування судових та інших витрат, пов'язаних із загальною власністю в особисте і навпаки;
 • врегулювати взаємні претензії за отриманими вигодам та інших прибутків від спільних активів;
 • врегулювати взаємні вимоги щодо непогашених боргів.

Якщо ви підписуєте договір з нотаріусом, вам необхідно буде заплатити за нотаріальні дії. При поділі майна податок розраховується з урахуванням загальної вартості вашого загального майна, що підлягає розподілу.

Розподіл майна, спільно нажитого, в судновий інстанції

Щоб почати процедуру розподілу надбання, потрібно підготувати заяву, в якому ви вказуєте свої точні вимоги. Ви повинні знати, що в ході цих розглядів у суду є можливість всебічно вирішити питання, пов'язані з вашою спільною власністю і її поділом. Зокрема, суд може вирішити:

 • приналежність окремих компонентів спільної власності (суд вирішує спори щодо того, чи належить даний об'єкт спільної власності чи ні);
 • вимоги щодо встановлення нерівних часток у спільній власності;
 • вимоги про відшкодування витрат, понесених з спільної власності в особисту і навпаки протягом терміну вступу в законний шлюб, в шлюбі і в період від припинення шлюбу, до поділу спільної власності;
 • взаємні претензії за отриманими вигодам та інших прибутків від спільних активів;
 • взаємні претензії за непогашеними боргами.

Згідно з чинним правилом, судове поділ власності охоплює всі спільне майно. Ви можете подати заявку на поділ спільного капіталу в будь-який час, так як цей запит не обмежений у часі.

Таким чином, у вас є стільки часу, скільки вам потрібно, щоб підготуватися до справи (визначити компоненти спільної власності, їх вартість, зібрати документи, визначити свідків, які могли б дати свідчення у справі).

За заяву про розподіл спільного капіталу потрібно буде сплатити судовий збір. Необхідно також враховувати можливість нести додаткові витрати в ході розгляду, наприклад, пов'язані з послугами експерта (зазвичай оцінювача) — вартість такої послуги може варіюватися в залежності від предмета, що підлягає оцінці.

Розподіл квартири при розлученні

Розподіл майна підчас розлучення

У ситуації, коли загальна власність включає в себе нерухомість, суд може розділити квартиру або будинок разом з усім набутим майном — якщо обоє з подружжя згодні, і це не призведе до непотрібної затримки розгляду про розлучення.

Суд також може прийняти рішення про надання квартири одному з пари, якщо інший погодиться і не зажадає заміни або додаткових виплат. Якщо подружжя займають загальну квартиру, суд в декреті про розлучення також приймає рішення про те, як використовувати квартиру протягом терміну спільного життя розлучених.

Суд може дати розпорядження про виселення одного з подружжя на підставі його поганого поводження і на вимогу іншого.

Ускладнити розподіл майна може іпотека, погашення якої потрібно врегулювати після розлучення.

В результаті розподілу капіталу квартира може відійти одному з пари, який потім візьме на себе зобов'язання для погашення іпотечного кредиту подружжя. Ця угода не діє відносно банку.

Другий чоловік, який вийшов із загальної квартири, залишається боржником банку і може бути звинувачений в просторочку по кредиту, якщо перший не виконає свого зобов'язання.

Поділ кредитів і боргів при розлученні

Питання щодо боргів після розлучення залежить від того, якого роду зобов'язання вони були. Є кілька видів боргів в шлюбі:

 • Заборгованість подружжя, в якій вимоги можуть бути витребувані від обох подружжя, як зі спільної, так і з особистої власності кожного з них.
 • Борги, понесені одним з подружжя, але з відома і згоди іншого — в цьому випадку кредитор може також пред'являти позови із загального капіталу і за рахунок власних коштів боржника, але не з власності другого з подружжя.
 • Борги, понесені одним з подружжя без згоди іншого. Тут борг погашається за рахунок власних активів боржника, з його винагороди за роботу і інших видів прибутку або діяльності. Виконавчий наказ може бути винесено тільки стосовно боржника.

Питання про кредит виглядає наступним чином. Фінансова відповідальність за кредит після розлучення залишається на обох сторінах відповідно до банківським законодавством. Але кредит може бути переданий одному з колишнього подружжя, який залишиться власником капіталу після розлучення.

Для цього він повинен подати в банк нову заяву разом з усіма документами, і аналітик перевірить, чи має він кредитоспроможність, щоб погасити кредит самостійно. Якщо немає, відповідальність залишиться з обох сторін.

Якщо позика була надана двом людям з низьким доходом, для одного з подружжя може бути проблемою мати необхідну кредитоспроможність для отримання угоди про погашення кредиту.

Більш швидкий і надійний спосіб поділу кредиту після розлучення полягає в продажу майна. Після продажу колишнє подружжя погашають кредит і можуть розділити кошти, що залишилися.

Юридичні послуги по розподілу майна

Розподіл майна підчас розлученняЯк правило, процедури по розподілу загального надбання дуже складні. В такому випадку краще скористатися консультацією адвоката по розділу майна в Києві, щоб проконсультуватися з конкретної справи, перш ніж подавати заяву або укладати договір. Підготовка заяви про розподіл спільного капіталу і ведення судових розглядів, а також належна підготовка договору є гарантією захисту ваших майнових інтересів. Тому, якщо вам потрібна допомога в підготовці договору, заяви або під час судового розгляду, послуги юриста по розділу майна — це найкраще рішення.

Кохання минає, майно залишається: як розділити спільно нажите після розлучення?

За 2020 рік майже 30 тисяч українських пар розірвали шлюб. Цей процес – нелегкий не тільки емоційно, але і через купу супутніх справ, які треба вирішити. Одна з таких – розподіл спільного майна.

Заборона поговорила з партнером юридичної компанії ILF та адвокатом Олексієм Харитоновим про тонкощі процедури.

Розповідаємо, як поділити майно, яке майно спільне, а яке – ні, а також на що ви маєте право, якщо шлюб цивільний.

На що я можу претендувати під час розлучення?

На половину спільного майна. За статтею 60 Сімейного кодексу України, усе, що ви купили під час шлюбу, належить подружжю у рівних частинах. Усе це майно можна розділити на декілька категорій. 

Читайте также:  Особи, які мають право звернутися з позовом до суду про позбавлення батьківських прав

Нерухоме майно – квартири, дачі, офісні приміщення, земельні ділянки тощо. Таке майно вважається спільним, не тільки якщо ви придбали його разом. Наприклад, в одного з партнерів була квартира до шлюбу, а потім подружжя разом зробило там ремонт. Таке майно теж буде спільним. 

Рухоме майно – сюди належать автівки, техніка, картини, меблі, книги та багато чого іншого.

«Колишні чоловік та дружина можуть ділити навіть посуд та столове приладдя – такі пункти дійсно трапляються в рішеннях суду про поділ майна.

Складність поділу полягає в тому, що про якусь частину рухомого майна ви можете навіть не знати.

Наприклад, якщо ваш чоловік колись купив фотоапарат за спільні гроші без вашого відома, ви навряд чи зможете встановити факт цієї покупки», – говорить Олексій Харитонов. 

 • Розподіл майна підчас розлученняОлексій Харитонов

Частки у статутному капіталі та цінні папери. Ймовірно, ви зможете претендувати не на частку чоловіка/дружини у статутному капіталі, а на виплату її вартості або дивідендів.

Участь у товаристві з обмеженою відповідальністю – особисте немайнове право.

Тож, оскільки воно не належить до спільного, другий член подружжя не може автоматично увійти до складу учасників у разі поділу майна. 

Компанії та закордонні рахунки. Частка вашого партнера/ки у бізнесі має матеріальну цінність. На неї та на гроші, які зберігаються на власних рахунках за кордоном, ви і можете розраховувати під час розлучення.

Інтелектуальна власність (ІВ). Наприклад, якщо хтось з подружжя зареєстрував торговельну марку для власного бізнесу, то це спільна власність. Якщо йдеться про інтелектуальну власність когось з партнерів – наприклад, хтось під час шлюбу створив програму або написав картину – то, найімовірніше, інший партнер не може на неї претендувати. 

Крім прав на об’єкти ІВ є ще прибутки від реалізації таких прав. Наприклад, на роялті або прибуток від купівлі-продажу точно можуть претендувати обоє. Але варто враховувати, що в ситуації з правами на інтелектуальну власність важливі всі деталі, тож кожний випадок треба розглядати окремо. 

Що робити, якщо я точно не знаю, яке майно має партнер/ка?

Щоб знайти нерухоме майно, можна скористатися Державним реєстром прав на нерухомість. Там можна знайти інформацію за адресою, реєстраційним та кадастровим номером земельної ділянки.

Якщо ж ви взагалі не знаєте, чи є в партнера/ки якесь майно, можна спробувати пошукати за ідентифікаційними даними фізичної або юридичної особи.

Також можна отримати дані, замовивши розширений витяг щодо об’єктів нерухомості в нотаріуса.

Щоб довідатися, чи володіє ваш партнер, наприклад, машиною, можна звернутися до адвоката, який відправить відповідний запит у Державну автомобільну інспекцію. Точну кількість автомобілів можна знайти у застосунку «Дія» через ПІБ та номер водійського посвідчення. 

Дані про бізнес можна дізнатися через платний розширений пошук YouControl. За назвою компанії через сервіс можна дослідити її структуру та фінансову активність.

Якщо ви не знаєте точної назви, можна пошукати інформацію за ПІБ та індивідуальним податковим номером.

Так можна з’ясувати, на яких підприємствах він/вона директор/ка чи співзасновник/ця, яка в нього/неї частка в тій чи іншій компанії.

Закордонний бізнес та рахунки можна знайти за іноземними реєстрами. Але для цього вам треба знати дані директора, а не акціонера. 

Для того щоб відстежити інтелектуальну власність, вона має бути зареєстрована під торговельною маркою. 

Якщо мені дісталася квартира у спадок під час шлюбу, я маю її з кимось ділити?

Ні, адже не все майно – спільне. Як ми вже писали вище, особисте майно може перетворитися на спільне, тільки якщо воно збільшилось у ціні під час шлюбу. Отже, квартира, машина чи будь-який інший спадок – тільки ваш.

Особисте майно – це ще й те майно, яке ви приватизували. В окремих випадках особисте майно – це і премії та винагороди, особисті страхові виплати, грошові відшкодування. Коштовності також потрапляють під цю категорію. 

«Часто суперечки між колишнім подружжям виникають на підставі саме такого майна. 

Наприклад, ваш чоловік купив за спільні гроші каблучку з діамантами або дорогий годинник. Постає питання: чи можете ви претендувати на це майно, адже воно було придбане під час шлюбу? Відповідно до статті 57 Сімейного кодексу України, такі речі також є приватними, отже, розділити їх не вдасться», – говорить Харитонов.

А як поділити спільних домашніх тварин?

Фактично на тварин поширюється правовий режим майна. Але у Цивільному Кодексі зазначено, що неподільні речі присуджуються одному з подружжя за взаємної згоди. Якщо такої згоди досягти неможливо, тварина залишиться з кимось одним за рішенням суду, а інший отримає грошову компенсацію.

Якщо досягти згоди про компенсацію також не вдається, то як варіант можна домовитися, щоб собака якийсь час жив спочатку з одним членом подружжя, а потім такий самий час – з іншим.

 • Розподіл майна підчас розлученняКолаж: Сніжана Хромець / Заборона

Якщо ми в цивільному шлюбі, ці норми спрацюють?

Так, але довести, що ви дійсно вклали частку своїх грошей, буде важче. У зареєстрованому шлюбі вам не обов’язково фіксувати свою частку документально (хоча це також спростить розподіл), бо, як передбачає Сімейний кодекс України, цей процес автоматичний. У цивільному шлюбі без документів на право власності справедливого розподілу не вийде.

Утім, Цивільний процесуальний кодекс України дозволяє розподіл спільного майна і без офіційного шлюбу. Наприклад, партнеру, який хоче відстояти своє майнове право, треба буде довести в суді (якщо до цього, звісно, дійде), що його грошова частка є в тому чи іншому майні. 

Якщо ви завчасно не оформили свою частку документально, потрібно буде доводити право власності.

З чого почати розподіл майна?

Спочатку спробуйте поговорити. Найпростіше буде, коли ви домовитеся між собою та підете до нотаріуса закріпити угоду. Якщо у вас є спільні діти, то можна також прописати порядок утримання дітей та певні гарантії того, що вони будуть матеріально забезпечені. До речі, проживання дітей з одним із подружжя не дає права збільшувати частку під час розподілу.

Якщо консенсусу вам так і не вдалося досягти, тоді єдиний вихід – вирішувати справу через суд. Згідно з Цивільним процесуальним кодексом, щоб подати позов про розподіл майна, вам необхідно сплатити судовий збір – 1% від вартості майна, яке ви ділите. Судовий збір не може перевищувати п’ять прожиткових мінімумів працездатної людини – зараз це 11 350 гривень.

Якщо до цього моменту ваш партнер/ка продавав/ла або відчужував/ла спільне майно без вашої нотаріальної згоди, це також можна оскаржити в суді.

«Враховуйте, що судовий спір може тягнутися роками, а ситуація за цей час може значно погіршитися.

Наприклад, ваш партнер/ка фіктивно позбудеться більшої частини майна, і ви отримаєте набагато менше, ніж могли б. Щоб цього не відбулося, на майно треба накладати арешт.

Тож якщо йти до суду – єдиний ефективний варіант для вас, тоді шукайте досвідченого адвоката зі схожими успішними справами», – зауважив Харитонов.

Шлюбний договір рятує від поділу майна?

Ні, але чіткіше регулює правила. В Україні на шлюбний договір часто реагують гостро негативно. Дарма. Це – один зі способів передбачити варіанти розвитку ваших стосунків та зробити так, щоб у разі розлучення кожен з вас чітко розумів, на що розраховувати.

Укласти такий контракт можуть і наречені, і подружжя. Для перших договір набирає чинності в день реєстрації шлюбу, для других – у день його підписання.

Це акт вільного волевиявлення, тож сторони можуть прописати у ньому майже будь-які умови.

У контракті можна визначити правовий режим сумісного майна, порядок користування житлом та підстави виселення, права на утримання дітей та розмір аліментів. 

Як і інші цивільно-правові договори, шлюбний договір можна змінити, припинити, розірвати чи визнати недійсним. Припинити його можна за рішенням подружжя, розірвати або визнати недійсним – лише за рішенням суду.

Як правильно розділити спільне майно після розлучення?

Якщо ви хочете визначити яка частина в майні належить вам, а яка чоловіку, але ви морально не готові пройти процедуру, що стосується розлучення, правильним рішенням може бути звернутися за юридичною допомогою з розподілу спільного майна.

Читайте также:  В каких случаях можно оспорить дарственную?

Розподіл майна підчас розлучення

Поділ майна це окрема процесуальна дія, яка може бути реалізована без фактичного і юридичного розірвання шлюбу. Поділ майна подружжя може бути тимчасовим рішенням в примиренні подружжя, а також може бути перехідним етапом перед початком судового процесу розлучення.

Розподіл майна в судовому рішенні про розлучення може здатися привабливим, це дозволяє вбити двох зайців одним пострілом, але на практиці використовується відносно рідко і несе цілий ряд дискомфортних речей. Розподіл майна в процесі про розірвання шлюбу може викликати затримку в судовому розгляді.

На практиці виходить суд не винесе рішення про розлучення поки не вирішить всі питання пов'язані з поділом майна. Суперечка про розділ майна і затримки в розгляді можуть привести до залишення позовної заяви без розгляду в частині поділу майна для того, щоб швидше отримати рішення про розлучення.

А вже після, знову звернутися до суду, щоб вирішити позов, що залишився без розгляду, а саме питання про розділ майна подружжя.

Тому, подружжя, які збираються розлучатися повинні для себе вирішити питання, коли вони хочуть ділити майно? До розірвання шлюбу або вже після отримання рішення суду про розірвання шлюбу подати позов про розділ майна? Тобто розділити активи до розлучення, або чекати розлучення і розділити майно пізніше.

Фундаментальними відмінностями між поділом активів під час розлучення, і класичним поділом активів в безспірних процесах є:

 • Розподіл майна в процесі про розлучення прийнятний лише, якщо не викличе зайвих затримок в розгляді про розлучення;
 • У розподілІ майна, що відбувається в процесі розлучення, суд може визначити нерівні частки в спільно нажитий власності;
 • Якщо в суд подано позов про розлучення це не означає автоматичне вирішення спору в процесі поділу майна;
 • Розподіл майна не стосується скасування спільної власності між подружжям і третіми особами.

Розподіл майна підчас розлучення

Розподіл майна при розлученні: як поділити автомобіль?

На жаль, для багатьох українців автомобіль продовжує залишатися річчю статусною і дорогою, таким собі сімейним надбанням. Сімей, де в кожного є власна машина, по пальцях перерахувати, у більшості вона одна на всіх.

І в цих сім'ях новий автомобіль дуже часто купується в кредит. Хоч машина і вважається «сімейною», реєструється вона на конкретну людину.

А якщо сім'я розпадається і постає питання про розподіл майна після розлучення, як ділити автомобіль, особливо якщо кредит за нього погашали зі спільних коштів? А якщо кредит погашений тільки частково?

Відповіді на ці запитання про розподіл майна після розлучення є у двох справах, які нещодавно закінчив слухати Верховний суд.

Розподіл майна після розлучення: ділити автомобіль — без варіантів

Перша справа про розподіл майна при розлученні доволі проста. Історія сталася в одному районному центрі Полтавської області. П'ятнадцять років тому пара зареєструвала шлюб і на сьомому році спільного життя придбала машину, порівняно нову тойоту. Чоловік казав потім, що гроші на авто дістав він, продавши стару машину своєї матері. Новий автомобіль був оформлений теж на чоловіка.

Не дотягнувши трохи до десяти років, пара розійшлася. Розлучення не оформлювали, але дружина звернулася до суду з позовом про стягнення з чоловіка аліментів на спільну дитину, і її вимога була задоволена.

Однак за деякий час чоловік запропонував зробити ще одну спробу врятувати шлюб. Дружина погодилася й навіть подала до виконавчої служби заяву про закриття провадження щодо стягнення аліментів.

Однак коли пара намагалася налагодити стосунки, дружина раптом дізналася, що чоловік машину продав без її відома.

І без того хиткі стосунки зіпсувалися остаточно. Два роки тому дружина звернулася до чоловіка з письмовою заявою про те, щоб він повернув належну їй частину майна. Чоловік теж письмово відмовився від запропонованого дружиною розділу майна.

За три місяці чоловік подав заяву про розірвання шлюбу. Дружина, своєю чергою, вимагала повернути їй половину вартості машини — трохи більш як 120 тис. грн. І — це важливо, як побачимо далі! — дружина подала свій позов про розподіл майна, ще перебуваючи формально в шлюбі.

Суд першої інстанції розглядав спір влітку минулого року і задовольнив вимоги дружини частково, але в головному — визнанні машини спільною власністю подружжя, придбаною у шлюбі, і в тому, що чоловік повинен компенсувати дружині половину вартості машини, — суд погодився з позивачкою.

Чоловік подав апеляційну скаргу, наголошуючи на тому, що колишня дружина пізно заходилася ділити автомобіль, і в її вимог минув строк позовної давності.

Але апеляційний суд теж встав на бік дружини й окремо відзначив, що під час звернення до суду подружжя перебувало у шлюбі, а позовна давність не застосовується до вимог про поділ майна, яке є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя, якщо шлюб не розірвано.

Тоді чоловік подав касаційну скаргу. Головним його аргументом було те, що дружина не довела, що автомобіль був спільною власністю і проданий без її згоди. До того ж сума компенсації вирахувана, на думку колишнього чоловіка, неправильно. Машина була продана, але у звіті про вартість вказана вартість машини такої марки і року випуску.

Розподіл майна підчас розлучення

Тож яких висновків дійшов Верховний суд? По-перше, в рішенні сказано, що ст. 60 Сімейного кодексу говорить: майно, придбане у шлюбі, належить обом, навіть якщо один з подружжя в цей момент не мав власного доходу з поважних причин. І розподілу після розлучення підлягає не тільки майно, яке є у подружжя, а й те, що перебуває у третіх осіб.

Оскільки автомобіль був проданий чоловіком без згоди дружини і встановити ринкову вартість конкретно цієї машини неможливо, при поділі майна після розлучення за основу береться ринкова вартість автомобіля тієї ж марки і року випуску, що і проданий.

Був у касаційній скарзі чоловіка ще один аргумент: машина, що стала яблуком розбрату, куплена за кошти, отримані від продажу автомобіля його матері. Але купівля авто була здійснена в шлюбі, а значить, йдеться про спільне майно.

Одним словом, вища судова інстанція залишила в силі попередні рішення, і колишньому чоловікові доведеться компенсувати дружині половину вартості проданої машини.

Чи ділиться автомобільний кредит?

Друга справа трохи складніша — в ній ідеться про поділ машини, за яку ще виплачується кредит.

Було це у великому обласному центрі на сході. Шістнадцять років тому пара зареєструвала шлюб, який протримався рівно десять років. Але за рік до розлучення подружжя купило в кредит новенький фольксваген, який був зареєстрований на дружину. Кредит був строком на п'ять років, рік подружжя виплачувало його разом, а після розірвання шлюбу жінка забрала машину собі і незабаром продала її.

Чоловік звернувся до суду, вимагаючи від колишньої дружини повернути половину суми, виплаченої за кредитну машину, поки вони були у шлюбі, — всього трохи більш як 60 тис. грн.

Суд першої інстанції позов чоловіка задовольнив, вирішивши, що проданий автомобіль є спільною власністю розлученої пари. Дружина подала апеляційну скаргу. Апеляційний суд вирішив, що машина все-таки не є спільною власністю, але щодо повернення половини кредитних грошей чоловікові погодився з першою інстанцією.

Але дружина звернулася з касаційною скаргою до вищої судової інстанції, вимагаючи рішення суду про стягнення 60 тис. грн скасувати і відправити справу на новий розгляд.

Верховний суд виніс дуже цікаве рішення. Коротко кажучи, оскільки ст. 60 Сімейного кодексу вказує, що майно, придбане в шлюбі, належить чоловікові та дружині на праві спільної сумісної власності, то чоловік має право вимагати стягнути з дружини половину вартості машини, а не половину виплаченого кредиту.

Здавалося б, чоловікові залишається тільки порадіти. Але… суд скасував рішення попередніх інстанцій про стягнення з дружини половини виплаченого кредиту. Отже, чоловік залишився без своїх грошей, натомість із перспективою нової судової тяганини, цього разу за цілий автомобіль, давно проданий дружиною. Спасибі, що судові витрати все-таки стягнули з дружини.

Правила розподілу майна під час розлучення — Domik.ua

Domik.ua вивчив непередбачувані моменти процедури розподілу майна під час розлучення та з'ясував, які з найбільш поширених тверджень про поділ майна є міфами, а які відповідають дійсності.

Існує кілька поширених міфів про розподіл майна під час розлучення. Спробуймо розібратися, які з них відповідають реальності, а які — ні.

Міф 1. Майно, придбане в період шлюбу, є спільним.

 • Насправді: Стаття 57 Сімейного кодексу України встановлює, що особистою власністю чоловіка/ жінки є:
 • — майно, яке було придбане до шлюбу;
 • — майно, яке придбане ним/нею під час шлюбу, але на підставі дарування чи як спадщини;
 • — майно, придбане ним/нею під час шлюбу за гроші, які належали їм особисто (придбані до шлюбу, даровані або успадковані);
 • — приватизоване ним/нею житло;
 • — приватизована ним/нею земельна ділянка;
 • — речі індивідуального користування, як дорогоцінності, навіть якщо вони були придбані за спільні гроші подружжя;
 • — премії, нагороди, отримані за заслуги. До речі суд може визнати право за будь-ким із подружжя право на частину нагороди, якщо буде доведено, що він/вона сприяли їх отриманню;
 • — гроші, отримані як відшкодування за втрату (псування) особистих речей, а також відшкодування моральної шкоди;
 • — виплати за страхуванням особистих страховок;
 • — суд може визнати особистим майно одного із подружжя, яке було придбане під час роздільного проживання відповідно з фактичним припиненням подружніх стосунків.
 • Також читайте: Як обкладається податком нерухомість у спільній власності
 • Міф № 2. Власником майна є той із подружжя, на кого воно зареєстровано
Читайте также:  Дело о взыскании алиментов

Насправді: Реєстрація права власності на квартиру, дім, земельну ділянку, автівку на одного із подружжя, не має ніякого значення, коли мова йде про розподіл майна під час розлучення. Кожен із подружжя має право на половину власності. Але якщо розподіл майна після розлучення не відбувся, через певний час колишній член подружжя може розпоряджатися майном самостійно.

Міф № 3. Розподіл майна може відбуватись лише під час розлучення

Насправді: Розподіл майна не залежить від розлучення і може відбутись під час подружнього життя, якщо у подружжя на це є причини та бажання. Розподіл можливий і після розлучення, протягом 3 років (термін позовної давності).

Міф № 4. Власником є лише годувальник, тобто той, хто заробляє гроші на роботі

Насправді: Домогосподарка повинна знати, що майно, яке було придбане під час подружнього життя, належить обом, незалежно від того хто працював на роботі, а хто вдома. Розмір дохідності кожного із подружжя не впливає на розмір частки майна.

Якщо третина оплати за квартиру була сплачена з ваших особистих грошей і ви це доведете, можна претендувати на 2/3 квартири. Якщо, під час придбання майна, окрім спільних грошей, є гроші, які було внесено кимось із подружжя, то частина майна, пропорційна внеску, є його особистою власністю.

Domik.ua радить перед розлученням обов’язково проконсультуватися з юристом чи нотаріусом з приводу розподілу майна та занотуйте основні положення, особливо те, що найбільше турбує з даного питання.

Інформаційно-аналітичний відділ Domik.ua

© domik.ua, 2015

Предложение декабря: скидка до 12% на квартиры второй очередиКлубный формат жизни от DIM. Здесь жить престижноВторая очередь уже в продаже! Выбирайте квартиру по выгодным ценам!Первая очередь сдана! Возможна рассрочка до 5 летРассрочка с первым взносом от 10%

 • ЖК Синергия Киев | ул. Ивана Кочерги, 17а22.12
 • ЖК Отрада | Киевгорстрой, bUdCapital | пр. Отрадный, 93/222.12
 • ЖК Silver House | Сильвер Хаус | Спецжитлофонд | Голосеевский пр, 7422.12
 • ЖК На Озерной | Атлант | Новоселки, ул. Озерная22.12
 • ЖК Desna Park Residence | Десна Парк | Зазимье, ул. Киевская22.12
 • ЖК Идилика | Idilika | Буча, ул. Ивана Кожедуба, 8а22.12
 • ЖК Медовый | Киевгорстрой | ул. Петра Радченко, 27-2922.12
 • ЖК Welcome Home на Стеценко | Фундамент | ул. Стеценко, 7522.12
 • ЖК Дніпровська Мрія | Галжитлобуд | ул. Сосюры, 622.12
 • ЖК Навигатор | ДБК-Житлобуд | пер. Балтийский, 2322.12

Особливості поділу майна під час розлучення

При розірванні шлюбу майнове питання постає на чільне місце. Нерідко подружжя не приходить до спільної згоди, і назріває конфлікт. Щоб правильно вирішити суперечки і по справедливості поділити власність, вкрай необхідно заздалегідь вивчити розподіл майна при розлученні за законом.

Порядок розподілу майна подружжя

Сімейний Кодекс України – центральний документ, який затверджує обов’язкові правила розподілу активів між колишнім подружжям. Відповідно до норм закону, матеріальні блага, отримані особами під час шлюбу, вважаються спільною власністю. Це означає, що чоловік і дружина мають однакові правничий та домагання щодо загальних речей.

Розподіл майна при розлученні стосується переважної більшості придбаних активів. До списку потрапляють:

 • усі речі, не виключені з цивільного обігу;
 • заробітна плата;
 • інструменти для ведення професійної діяльності;
 • стипендія;
 • соціальні виплати;
 • цінні папери;
 • інші доходи та активи.

Варто мати на увазі, що подружжя також має можливість отримати частку в активах чоловіка (дружини), у разі суттєвих грошових витрат або утримання.

Конкретний порядок розподілу майна після розлучення ґрунтується на наступних правилах:

 • дружина та чоловік розподіляють власність за взаємною згодою;
 • розділ нерухомості проводиться за нотаріально посвідченим договором;
 • частки кожного учасника у спільній власності рівні.

Таким чином, за загальним правилом кожен із подружжя має рівні права щодо спільно нажитих активів. Розподіл майна при розлученні здійснюється за їх взаємною згодою. За бажання можна змінити співвідношення часток (спочатку 50 на 50) – при цьому необхідно скласти шлюбний договір.

Процедура розподілу майна подружжя

Процедура розділу може здійснюватися або в добровільному або судовому порядку. У першому варіанті алгоритм наступний:

 1. Подружжя домовляється про визначення часток.
 2. У разі, якщо поділу підлягає нерухомість – складають договір та засвідчують його нотаріально.
 3. Речі розподіляються між подружжям відповідно до укладених угод.

Якщо учасники що неспроможні домовитися у розділі і конфліктують друг з одним, то майно ділиться через суд. У такій ситуації судова інстанція самостійно проводить розподіл майна при розлученні.

Майно, що не підлягає розподілу після розлучення

Поділ не провадиться щодо наступних типів майна:

 • отриманого до шлюбного союзу;
 • отриманого за даруванням або у спадок;
 • купленого на власні кошти;
 • цінності та предмети особистого користування;
 • страхові суми;
 • речі, отримані внаслідок відшкодування шкоди.

Також не поділяються активи, виключені із цивільного обігу. Проте слід пам’ятати, що й чоловік постійно містив конкретну власність чи допомагав у фінансуванні, він може вимагати частку у праві.

Розділ майна через суд

Щоб розпочати розподіл майна при розлученні у судовому порядку, потрібно оформити позовну заяву. У документі необхідно обов’язково відобразити таку інформацію:

 • індивідуальні відомості подружжя;
 • реквізити суду, у якому проводитиметься розгляд;
 • обставини шлюбу, включаючи дату укладання та розірвання;
 • майно, щодо якого необхідний поділ;
 • Список додатків.

Як додатки слід підготувати документальні докази власності на конкретні речі. Так само потрібно зібрати свідчення участі дружини чи чоловіка у змісті, поліпшенні чи фінансуванні певного активу.

Суд може відступити від загального правила рівності часток, якщо:

 • є докази недобросовісної поведінки чоловіка або жінки при розриві (наприклад, особа знищила частину активів або витрачала сімейні фінанси);
 • у батьків, що розлучаються, є діти або непрацездатні члени сім’ї;
 • є докази турботи про майно з боку чоловіка, який не має прав власності(наприклад, він допомагав робити ремонт або вносив суттєві поліпшення).

Суд також враховуватиме й інші обставини розлучення. Саме тому рекомендується зібрати якомога більше свідчень, що підтверджують права на спільні активи.

Розділ майна при цивільному шлюбі

На практиці під громадянським шлюбом можна розуміти як офіційно оформлений союз без участі церкви, так і просте співжиття.

У першому випадку діють усі норми Сімейного Кодексу, у другому є свої суттєві нюанси. Щоб дія норм закону про рівні частки мала силу, необхідно довести факт спільного проживання осіб.

Тільки у цьому випадку можливе застосування правил Сімейного Кодексу. Як докази можуть виступати:

 • показання свідка;
 • довідки про витрати;
 • виписки з банківських рахунків;
 • підтвердження фактів спільного господарювання.

І у разі офіційного шлюбу, і у ситуації спільного проживання рекомендується звертатися за допомогою до компетентних юристів. Підтримка представників заощадить ваш час, гроші та нерви на розподіл майна при розлученні.

Чому варто звернутися до Факторії Груп

Компанія «Факторія Груп» ось уже більше 10 років допомагає подружжю закрити всі питання, пов’язані із розділом майна. Ми знаємо, як ділиться майно під час розлучення. До нас звертаються, бо ми:

 • гарантуємо збирання всіх необхідних доказів власності та участі у володінні та користуванні;
 • економимо час на такий тривалий процес, як розподіл майна під час розлучення;
 • знаємо специфіку сімейного законодавства;
 • працюємо на результат.

Фахівці компанії «Факторія Груп» вирішують будь-які питання, пов’язані з процесом шлюбу. Звертайтеся до нас за представництвом – розподіліть свої спільні активи справедливості.

Ссылка на основную публикацию