Розподіл майна при розлученні подружжя

Розподіл майна при розлученні подружжяПрактично завжди під час розлучення виникають майнові питання між колишнім подружжям. У результаті все закінчується поділом майна через суд. А ділити майно у суді без допомоги фахівців центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги, обізнаних в подібних справах – неможливо.

Статтею 69 Сімейного кодексу України закріплено право чоловіка та дружини на поділ майна, яке належить їм на праві спільної сумісної власності, і такий поділ можливо здійснити без розірвання шлюбу. Поділ може здійснюватись за взаємною згодою шляхом укладення договору про поділ майна подружжя або в судовому порядку.

ЯКЕ МАЙНО ДІЛИТЬСЯ МІЖ ПОДРУЖЖЯМ, А ЯКЕ МОЖНА ЗАЛИШИТИ У СВОЇЙ ВЛАСНОСТІ?Власність у сім’ї може бути спільною сумісною власністю подружжя та особистою приватною власністю кожного з подружжя. Спільна сумісна власність подружжя – майно, яке набуте подружжям за час шлюбу (або під час спільного проживання однією сім’єю), крім речей індивідуального користування.

Частки майна дружини та чоловіка є рівними, якщо інше не визначено домовленістю між ними, шлюбним договором або не збільшено судом.

Суди дуже рідко відходять від цього принципу збільшення частки, так як потрібно мати реальні докази того, що чоловік або дружина взагалі не працювали та не намагались працювати під час шлюбу, зловживали спиртними напоями, вчиняли сварки або вчиняли правочини щодо спірного майна без згоди іншого подружжя.

Майно, яке є об’єктом права спільної сумісної власності подружжя ділиться між ними в натурі. При цьому суд бере до уваги інтереси дружини, чоловіка, дітей та інші обставини, що мають істотне значення. Неподільні речі присуджуються одному з подружжя.

ЯКЕ МАЙНО Є ОСОБИСТОЮ ВЛАСНІСТЮ?Відповідно до статті 57 Сімейного кодексу України, не підлягає поділу майно, що є особистою приватною власністю дружини чи чоловіка.

До такого майна належить:•    майно набуте дружиною чи чоловіком до шлюбу;•    майно, набуте за час шлюбу, але на підставі договору дарування або в порядку спадкування;•    майно, набуте за час шлюбу, але за кошти, які належали чоловіку чи дружині особисто;•    житло, набуте чоловіком чи дружиною за час шлюбу внаслідок його приватизації в порядку передбаченому законом;•    земельна ділянка, набута за час шлюбу внаслідок приватизації або одержана із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених Земельним кодексом України;•    речі індивідуального користування, в тому числі коштовності, навіть тоді, коли вони були придбані за рахунок спільних коштів подружжя;•    премії та нагороди, одержані за особисті заслуги;•    кошти, одержані як відшкодування за втрату (пошкодження) речі, яка належала дружині чи чоловіку, а також як відшкодування завданої їй, йому моральної шкоди;

•    страхові суми, одержані за обов’язковим особистим страхуванням, а також за добровільним особистим страхуванням, якщо страхові внески сплачувалися за рахунок коштів, які були особистою приватною власністю дружини чи чоловіка.

У зв’язку з викладеним вище, у разі придбання майна хоча й у період шлюбу, але за особисті кошти одного з подружжя, це майно не може вважатися об’єктом спільної сумісної власності подружжя, а є особистою приватною власністю того з подружжя, за особисті кошти якого воно придбане.

ЯК ПОДІЛИТИ МАЙНО ПОДРУЖЖЯ, ЯКЕ ПЕРЕБУВАЄ У «ЦИВІЛЬНОМУ ШЛЮБІ»?У законодавстві України визначення такого поняття як «цивільний шлюб» немає, такий шлюб визначається як «фактичний» або «фактичні шлюбні відносини».

 • Можна виділити такі ознаки «фактичного шлюбу»:•    спільне проживання чоловіка та жінки на одній житловій площі;•    ведення спільного господарства;
 • •    відсутність у органах РАЦСу реєстрації таких відносин.
 • Відповідно до статті 74 Сімейного кодексу України, якщо чоловік та жінка проживають однією сім’єю, але не перебувають в шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, майно, набуте ними за час спільного проживання, належить їм на праві спільної сумісної власності, якщо інше не передбачене письмовим договором укладеним між ними.
 • Майно, придбане подружжям у цивільному шлюбі за спільні кошти, зазвичай оформлюється на когось одного з подружжя, що відіграє дуже важливу роль.

Майно, оформлене на одного з учасників вільних відносин, є виключно його майном, оскільки факт проживання сім’єю не встановлений і все майно є приватною власністю особи, яка є набувачем майна. Інша сторона позбавлена права на це майно, якщо в судовому порядку не доведе, що воно є спільною власністю.

 1. Звернення до суду про поділ спільного майна «цивільного подружжя» здійснюється в порядку подання позовної заяви до суду та має певні особливості:– необхідність довести суду факт проживання однією сім’єю;– довести суду, що майно, набуте в період цивільного шлюбу є спільною сумісною власністю;
 2. – переконати суд у необхідності поділу майна у відповідності до вимог чинного законодавства, що регулюють спільну сумісну власність подружжя.
 3. Тому, при поданні позову про поділ спільного майна «цивільного подружжя» обов’язково необхідно ставити ще одну вимогу про встановлення факту проживання однією сім’єю.

За детальними роз`ясненнями та консультаціями з будь-яких правових питань – звертайтесь у місцеві центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги:Бердичівський місцевий центр – вул. Чорновола, 9, тел.: (04143) 4-14-42Житомирський місцевий центр – вул. Гагаріна, 47, тел.: (0412) 43-01-76

Розподіл майна при розлученні подружжя

Сімейний союз чоловіка та жінки породжує право спільної сумісної власності. Відповідно до Сімейного кодексу України кожна річ, набута за час шлюбу, крім речей індивідуального користування, є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя. Це означає, що подружжя разом на рівних правах користується набутим ними майном.

Розподіл майна при розлученні подружжя

Проте як бути у випадку розлучення? Розподіл майна при розлученні можливо реалізувати двома шляхами:

 1. Звернутися до суду з заявою про розподіл майна подружжя.
 2. Зареєструвати своє право власності. (За згодою власника, частина майна може перейти до іншого з подружжя на підставі цивільно-правових угод).

Дружина і чоловік мають право на розподіл майна, що належить їм на праві спільної сумісної власності, незалежно від розірвання шлюбу.

Розподіл майна при розлученні в Україні

Маючи право на частку в нерухомості при розподілі майна при розлученні в Україні можна порушувати питання виділу. Наприклад, у випадку з домоволодінням — виділити частку домоволодіння.

У разі неможливості виділу, можна визначити вартість частки домоволодіння для компенсації одному з подружжя, або розробити порядок спільного користування майном. Як правило, у випадку з квартирами не існує технічної можливості розділити їх на окремі частки у відповідності до норм.

Проте у більшості випадків можна встановлювати порядок користування приміщеннями квартири. Де коридор, кухня, санвузол будуть у спільному користуванні.

У випадку з однокімнатною квартирою, як правило, експерту необхідно ставити питання про визначення ринкової вартості частки квартири для компенсації одному із співвласників. При цьому квартира залишиться у власності іншого співвласника. Наші експерти допоможуть Вам правильно та об'єктивно розділити майно.

Детальніше про розподіл квартири при розлученні тут

Розподіл майна, що знаходиться у власності одного з подружжя

Часто майно зареєстроване лише на одного з подружжя. В такому випадку загальний порядок проведення розподілу (виділу) не зміниться, проте необхідно звернуту особливу увагу на частки у відповідності до яких експерт розроблятиме варіанти розподілу майна при розлученні.

Розподіл майна при громадянському шлюбі

Відповідно до Сімейного кодексу України сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки.

Люди які проживають разом, ведуть спільне господарство, покращують свою умови життя, але стосунки яких не склалися, також можуть претендувати на поділ спільного майна.

Важливим моментом є визначення в суді долі на яку претендує кожен, відповідно до якої експерт зможе зробити розподіл спільнонабутого майна.

Розподіл майна в іпотеці

Майно що знаходиться в іпотеці, також можна розділити між подружжям у випадку розлучення. При цьому необхідно звернути увагу на взаємовідносини з банком (кредитором) оскільки майно може знаходитись під забороною відчуження.

Розподіл майна при розлученні з дітьми

У випадку поділу майна лише між подружжям майно як правило ділиться навпіл, а як же ділиться майно при розлученні з дітьми? Слід звернути увагу на те що у разі наявності дітей, частки за рішенням суду або за домовленістю подружжя можуть бути змінені.

Наприклад дружині, з якою залишається дитина, відводиться 2/3 домоволодіння, а чоловіку 1/3. В такому випадку суддя має вказати в Ухвалі про призначення судової експертизи відповідно до яких часток слід проводити розподіл.

Також звертаємо Вашу увагу що рішення про те кому яку частку виділити не може прийматися судовим експертом.

У відповідності до вимог чинного законодавства на вирішення експерту має бути поставлено питання щодо розподілу майна із зазначеними частками у відповідності до яких необхідно розробляти технічно можливі варіанти поділу.

Розподіл землі при розлученні

Розподіл землі при розлученні проводиться на загальних підставах так само як інше нерухоме майно. Проте, радимо спочатку вирішити питання з поділу будинку та господарськими спорудами, якщо воно не було вирішено раніше.

Важливо зауважити, що експерт не вирішує юридичні питання, тому не може визнавати права власності за будь-ким. Ми розробляємо технічно можливі варіанти розподілу земельних ділянок.

Для проведення судової експертизи або експертного дослідження щодо розподілу домоволодіння що є спільним майном подружжя необхідні правовстановлювальні документи та технічний паспорт на житловий будинок з господарськими спорудами, документи що підтверджують право власності або право користування земельною ділянкою. У випадку необхідності проведення розподілу земельної ділянки додатково необхідно надати технічну документацію (проект землеустрою) у відповідності до якої виготовлявся державний акт на право власності на земельну ділянку.

Наші експерти нададуть обґрунтований висновок в найкоротший термін з питань що пов'язані з поділом, виділом майна або встановленням порядку користування майном.

Читайте также:  Стоматологический бизнес - Юридическое сопровождение

Поділ майна подружжя при розлученні

Відповідно до статті 70 Сімейного кодексу України, поділ подружжям нажитого в шлюбі спільного майна здійснюється в рівних частинах (порівну), однак при наявності спору про розподіл суд може не визнати майно спільним і зменшити або збільшити частку чоловіка або дружини. Згідно ч. 2, 3 ст.

70 СК, при розлученні і розділі цінного майна подружжя враховується внесок кожного з них в матеріальне забезпечення сім’ї, роль дружини і чоловіка у вихованні спільної неповнолітньої дитини (за наявності дітей), сума аліментів і вартість 50% частки придбаної в шлюбі квартири, машини та інших видів майна, які підлягають розподілу.

Найчастіше при розірванні шлюбу подружжя ділить комерційну і житлову нерухомість, автомобілі, особисті заощадження чоловіка або дружини (депозити в банку і вклади на рахунках), а також бізнес і доходи від нього.

Однак мало хто з подружжя знає, що крім грошей, цінних речей, рухомого і нерухомого майна, при розлученні порівну діляться всі борги і кредитні зобов’язання, які були взяті (оформлені) дружиною або чоловіком на потреби і в інтересах сім’ї.

Як ділиться майно, нажите в цивільному шлюбі? Чи має значення, на кого оформлена та на чиї гроші куплено квартиру? Як оцінити і поділити авто при розлученні (чи можна залишити його собі)? Чи враховують наявність неповнолітніх дітей, якщо дитина залишається з матір’ю? Як діляться інвестиції, гроші та кредити (в т.ч. споживчі) при розірванні шлюбу? Що робити, якщо чоловік або дружина не хоче ділити майно?
Сімейний адвокат «Юридичного порталу України» (LawPortal.com.ua) роз’яснив правові нюанси та розповів про хитрощі, які використовують подружжя, щоб залишити ні з чим дружину або чоловіка, приховати гроші та збільшити або зменшити аліменти після розлучення (в разі необхідності надається онлайн-консультація сімейного юриста).

Як ділиться майно при розлученні?

Згідно чинного законодавства України, процедура поділу майна можлива як при розлученні, так і в період шлюбу. При цьому слід розуміти, що не всяке майно подружжя може бути поділене. Так, виходячи з норм статті 69 Сімейного кодексу, розділу підлягає лише майно, яке належить чоловікові та дружині на праві спільної сумісної власності, тобто придбане в шлюбі, а не після його розірвання.

Відповідно до статті 61 СК, у спільній сумісній власності подружжя може бути будь-яке нерухоме і рухоме майно, а також грошові кошти, отримані під час перебування в шлюбі: дохід від підприємницької діяльності, заробітна плата, пенсія та інші заощадження. При укладанні фінансового договору в інтересах сім’ї, гроші та інше майно (кредит, гонорар, а у разі інвестування — квартира) теж є спільною сумісною власністю чоловіка і дружини.

У законодавстві не вказано конкретний перелік всіх матеріальних цінностей, які можуть належати подружжю на праві спільної сумісної власності, однак п.

23 постанови Верховного Суду України № 11 від 21 грудня 2007 року «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про право на шлюб, розірвання шлюбу, визнання його недійсним та поділ спільного майна подружжя» містить перелік речей, які діляться при розлученні:

 • приватизована квартира
 • земельна ділянка та приватний будинок
 • транспортні засоби (автомобілі, мотоцикли)
 • іпотечні квартири (куплені за інвестиційним договором, іпотекою)
 • грошові кошти, акції та інші цінні папери, депозитні вклади в банку
 • паєнакоплення в житлово-будівельному, дачно-будівельному, гаражному кооперативі
 • внески, сплачені дружиною або чоловіком при інвестуванні на етапі будівництва житла
 • грошові суми та майно, які належать одному з подружжя по зобов’язальним правовідносинам
 • страхова сума, страхове відшкодування, сплачені за рахунок спільних коштів чоловіка і дружини
 • страхові платежі, які були повернуті при достроковому розірванні договору страхування або які міг би одержати один із подружжя в разі дострокового розірвання такого договору на час фактичного припинення шлюбу

Відповідно до судової практики розгляду спорів про поділ майна, до спільної (сумісної) нажитої власності подружжя, що підлягає розподілу після розлучення, також відноситься: меблі та побутова техніка, придбана чоловіком або дружиною за час шлюбу (холодильник, телевізор, пральна і посудомийна машина, пилосос, СВЧ тощо); речі для професійних занять (комп’ютери, музичні інструменти, лікарське обладнання та інше); предмети духовного розвитку (книги, картини і т.п.); прикраси (золото, ювелірні вироби та дорогоцінне каміння).
На відміну від транспорту і нерухомості, при розірванні шлюбу зазвичай не ділять предмети меблів, комп’ютерну та побутову техніку, однак висока залишкова вартість цих речей може вплинути на розподіл часток і «рівний» (за законом) розділ між дружиною і чоловіком грошей на рахунках, а також купленого під час шлюбу житла, авто, паркомісця чи інших дорогих об’єктів.

Яке майно не ділиться при розлученні?

Майно, що належить одному з подружжя на праві особистої приватної власності, поділу не підлягає. Відповідно до ст. 57 СКУ, приватною власністю дружини або чоловіка є:

 • майно, придбане до укладення шлюбу
 • майно, куплене за час шлюбу, але за особисті кошти
 • майно, отримане на підставі договору дарування або в порядку спадкування

Крім того, особистою приватною власністю дружини та чоловіка є речі індивідуального користування (навіть якщо вони були придбані за рахунок спільних коштів); премії, нагороди за особисті заслуги; грошові кошти, отримані як відшкодування за втрату (пошкодження) особистих речей, а також компенсація моральної шкоди; страхові суми, одержані за обов’язковим особистим страхуванням, а також за добровільним особистим страхуванням (при використанні власних коштів).

У зв’язку з фактичним припиненням шлюбних відносин, суд може визнати особистою приватною власністю дружини, чоловіка майно, набуте ними за час їхнього окремого проживання. Також, при придбанні подружжям майна не тільки за спільні, а й особисті кошти, частка в цьому майні, відповідно до розміру особистого внеску, є приватною власністю чоловіка, дружини.

Як поділити майно?

Існує два способи розподілу майна після розірвання шлюбу:

В добровільному порядку розділ спільного майна між подружжям здійснюється за домовленістю дружини і чоловіка, шляхом укладення договору про поділ майна або відповідно до пунктів шлюбного контракту, якщо таку угоду було підписано.

Примусовий порядок поділу спільного майна передбачає звернення до суду з позовною заявою про розподіл купленого у шлюбі майна. Тривалість розгляду справи зазвичай становить від одного до трьох років, оскільки рішення першої інстанції може бути оскаржено в апеляційному та касаційному порядку.

Через тривалість судового процесу при вирішенні майнових суперечок між колишнім подружжям може застосовуватися альтернативний метод врегулювання конфлікту — медіація (досудові переговори із залученням третьої особи).

Однак, в разі небажання будь-якої сторони застосовувати процедуру медіації, або ж неефективності досудового порядку врегулювання спору, єдиним можливим способом справедливо поділити нажиті матеріальні цінності є подача позову до судових інстанцій.

Як оформити договір про розподіл майна?

Згідно сімейного законодавства і Цивільного кодекса України, чоловік і дружина мають право укладати між собою договір про розподіл житла та іншого нерухомого майна. Подібна угода дає подружжю можливість в позасудовому порядку вирішити спірні питання з будинком (квартирою), а також самостійно визначити частки в нерухомості.

Оформлення угоди про добровільний розподіл майна повинно здійснюватися з урахуванням законодавства, яке регулює порядок реєстрації нерухомості. Договір про поділ нерухомого майна, що перебуває у спільній частковій власності, укладається в письмовій формі та підлягає обов’язковому нотаріальному посвідченню (ст. 367 ЦК).

Як визначається розмір частки чоловіка і дружини при розлученні?

При розділі спільно нажитого майна частки подружжя вважаються рівними, якщо інше не було визначено домовленістю між ними або шлюбним контрактом (ст. 70 СКУ).

Тим не менше, принцип рівності часток чоловіка і дружини може бути переглянутий в судовому порядку, внаслідок чого вартість майна подружжя може бути зменшена або збільшена.

Підставою для винесення судового рішення про зміну частки в майні є обставини, які мають істотне значення (наприклад, якщо один з подружжя не дбав про матеріальне забезпечення сім’ї або приховав, знищив чи пошкодив спільне майно).

Також частка майна дружини може бути більшою у випадках, коли після розірвання шлюбу неповнолітня дитина залишається проживати разом з матір’ю, якщо розмір аліментів, які виплачуються батьком на утримання дітей, є недостатнім. При цьому позбавити колишнього чоловіка частини належного йому майна можна тільки при наявності великої суми заборгованості зі сплати аліментів та за умови дотримання термінів давності звернення до суду.

Який термін позовної давності при розподілі майна?

Розділ майна між подружжям, які не розірвали шлюб, не обмежений термінами давності і може здійснюватися в будь-який час.

У разі подання до суду позову про поділ спільної сумісної власності після розлучення, застосовується позовна давність у три роки і цей строк обчислюється з дня, коли один із співвласників дізнався або міг дізнатися про порушення свого права власності.

Трирічний період, встановлений українським законодавством в якості обмеження строку позовної давності, означає, що вже через 3 роки з моменту завершення шлюборозлучного процесу колишнє подружжя не зможе поділити куплене житло, землю, машину та інші цінні речі. Винятком є менше 5% випадків, коли дружина або чоловік не знали про дорогі покупки та не підозрювали про факт витрати коштів другим чоловіком.

Як при розлученні ділиться квартира (будинок)?

Процедура розділу спільної квартири і будинку досить клопітка та має безліч нюансів, які впливають на результат судового розгляду.

При цьому слід пам’ятати, що неповнолітні діти не можуть претендувати на частку квартири при її розділі, якщо вона знаходиться у власності одного чи обох батьків.

Це обумовлено статтею 173 Сімейного кодексу, згідно якої майно дітей і батьків є роздільним. Іншими словами, частка дитини в майні відсутня.

Поділ квартири або будинку, які придбано в кредит (іпотеку), здійснюється в рівних частинах між чоловіком і дружиною. Однак, слід пам’ятати, що кредитний договір, підписаний за згодою другого з подружжя, вважається укладеним в інтересах сім’ї і тягне за собою солідарну відповідальність дружини та чоловіка за його виконання, в тому числі, щодо повернення кредитних коштів.

Читайте также:  Расторжение брака или развод: с чего начать

Як розділити земельну ділянку при розлученні?

Поділ землі між колишнім подружжям багато в чому залежить від розміру ділянки, кількості власників і порядку оформлення прав власності на майно, а також техніко-юридичних умов.

Якщо немає можливості поділити земельну ділянку в натурі (тобто шляхом виділення частки), чоловік і дружина можуть вирішити питання самостійно (укласти договір) або звернутися до суду. Також способом вирішення проблеми є продаж земельної ділянки з подальшим розділом отриманих грошей.

Крім того, один з подружжя може відмовитися від своєї частки у праві спільної сумісної власності на землю і отримати грошову компенсацію.

Чи можна розділити автомобіль при розлученні?

Відповідно до ч. 2 ст.

71 СК України машина є неподільною річчю при розділі майна, тому після розлучення вона присуджується лише одному з подружжя (при цьому автомобіль оцінюється і дружині / чоловіку виплачується 50% компенсація вартості авто). Як правило суд приймає рішення на користь того з подружжя, на кого зареєстрований автомобіль, хто ним керує та здійснює технічне обслуговування.

Реєстрація машини на чоловіка або дружину не дає їм переважного права на авто, так як вони мають рівні права на володіння, користування і розпорядження спільним майном. У судовій практиці є випадки передачі автомобіля другому з подружжя, виходячи з його інтересів або при наявності дітей.

Якщо машина була куплена у шлюбі, але за документами оформлена на чоловіка, він може продати або переписати її перед розлученням, однак дружина має право на отримання часткового відшкодування вартості авто.

Чи діляться кредити і борги при розлученні?

Кредити є невід’ємною частиною сучасного життя і нерідко до моменту розірвання шлюбу подружжя обростає не лише спільним майном, але і боргами. Законодавство відносить боргові зобов’язання, взяті в період шлюбу, до загального майна подружжя і, як наслідок, їх розділ відбувається за тими ж правилами, що діють при розподілі решти майна.

Домовитися про поділ боргів — найпростіший і найдешевший спосіб. На жаль, він не завжди можливий і тоді виникає необхідність судового вирішення спору.

При розгляді подібних справ, суд, в першу чергу, повинен встановити, на які цілі були витрачені кредитні кошти.

Таким чином, чоловік, який не бажає самостійно виплачувати борг, взятий на сімейні потреби, повинен довести, що отримані в кредит гроші були витрачені не на особисті цілі.

Як розділити бізнес при розлученні?

Адвокат з поділу майна Київ, послуги юриста розділ майна при розлученні

Розподіл майна – складна трудомістка проблема, вирішити яку допоможуть адвокати. Адвокат з розподілу майна надасть консультативну допомогу, спираючись на Сімейний кодекс України.

Розподіл спільно нажитих в шлюбі матеріальних благ вимагає присутності фахівця при підписанні договору.

Перебуваєте в стані розлучення, а майнові питання не з’ясовані? Час звернутися за допомогою до юриста (Київ).

Основні правила розподілу майна між подружжям в Україні

Під час поділу спільного майна подружжя режим спільної власності припиняється. Згідно зі статтею 60 Сімейного кодексу України, всі блага, що з’явилися у подружжя в період дії шлюбу після розлучення належать чоловікові і дружині на праві спільно нажитого майна.

Під час поділу не враховують, що один з подружжя не мав заробітку (декретна відпустка, інвалідність, ведення господарства і т. д.). Юристи виділяють два способи розподілу накопичених матеріальних благ: добровільний і судовий.

При добровільному домовляються про розподіл рухомого (допустима усна форма) і нерухомого майна (необхідна завірена нотаріусом форма договору). У разі, якщо під час розлучення не вдається вирішити майновий спір мирним шляхом, подружжя звертається до суду з позовною заявою.

При вирішенні в суді майнових суперечок, серед інших документів необхідно буде надати:

 • документ про укладання шлюбу, а якщо спір виник після розірвання шлюбу – документ про розірвання шлюбу;
 • правовстановлюючі документи на спільно нажите майно;
 • оцінка такого майна на момент судового розгляду (за потреби);
 • докази того, що майно придбане за спільні гроші подружжя;
 • інші докази, які мають значення під час прийнятті рішення про розподіл майна, в тому числі і місце проживання дітей подружжя.

Розлучення дозволить одному з подружжя претендувати на частину коштів організації, якою заволодів інший в період перебування у шлюбі. Варто відзначити, що звернутися з позовом до суду необхідно в розумні терміни, без невиправданої затримки, інакше можуть виникнути проблеми з вирішенням цього спору.

Як правило строк позовної давності в таких суперечках обчислюється з того моменту, як особа дізналася про порушення своїх прав. Таким моментом може бути спроба одного з подружжя продати спільне майно без згоди другого з подружжя.

Тому відкладати в “довгий ящик” момент поділу спільного майна подружжя не варто.

Навіщо потрібна консультація адвоката при розподілі майна?

Перш ніж представити ваші інтереси в суді, хороший адвокат повинен надати розгорнуту консультацію. Коментарі адвоката конкретно за вашим позовом допоможуть зрозуміти, що підлягає розподілу і яка ваша частка. Адвокати дають інформацію про те, як поділити майно, нажите в шлюбі.

 • З адвокатом можна зв'язатися через офіційний сайт компанії, або відвідати бюро: Київська область, м.Ірпінь, вул. Мінеральна, 7-Е, оф. № 1002.
 • Юрист дасть професійну оцінку ситуації, що склалася, допоможе скласти позовну заяву і представити ваші юридичні інтереси в суді.
 • При вирішенні спору про поділ майна суд може збільшити розмір частки подружжя, з яким після розірвання шлюбу проживає дитина або діти.
 • Ціна залежить від складності справи та професіоналізму адвоката.
 • Майно отримане одним з подружжя як спадок не ділиться при розірванні шлюбу. Це особиста власність того з подружжя, хто прийняв спадщину.

Юридична консультація адвоката з питань розподілу – перший крок, який дозволить вам прийняти в суді правильну позицію. Юрист визначає повний перелік документів, складає позовну заяву, веде справу на всіх стадіях судового процесу. Він допомагає відсудити рухоме і нерухоме майно, спираючись на статті Сімейного кодексу України.

Від чого залежить вартість послуг адвоката при розподілі майна в Києві?

Подаючи позов про розподіл накопичених багатств, не варто забувати про оплату судового збору. Він становить 1% від вартості всього майна.

Мінімальна сума збору становить 0,4 прожиткового мінімуму, наприклад у 2020 році це становить 840,80 грн.

Вартість послуг залежить від професіоналізму юриста з розлучень, загальної суми позову і складності справи, що розглядається. Повний пакет послуг включає в себе:

 • консультативну частина з роз’ясненням теоретичної бази;
 • плата за оформлення позовної заяви;
 • вартість за супровід позову на всіх етапах судового розгляду.

Професіоналізм юриста допомагає з високою часткою ймовірності оцінити результат судового процесу. Хороший юрист допомагає поділити все, що було нажито в цивільному шлюбі. На такі шлюби повністю поширюються правові норми, тому домогтися юридичного вирішення питання не складе труднощів.

Переваги адвокатського бюро “Сергія Лисенка”

Адвокатське бюро «Сергія Лисенка» в Києві – це місце, де працюють кращі юристи, а клієнтам буде надана правова допомога з будь-яких питаннь.

Якщо вам потрібна допомога з розподілу майна або послуги сімейного адвоката, то адвокатське бюро допоможе швидко вирішити всі суперечки. Клієнтів бюро цікавить, скільки коштує послуга, але кінцева ціна залежить від різних факторів.

Вартість послуг залежить від обсягу майбутніх робіт, наявності всіх документів з нерухомості, складності позовної заяви.

Представники адвокатського бюро Сергія Лисенка допоможуть в складанні позовних документів і подачі їх до судових інстанцій. Фахівці займаються підготовкою доказової бази, відстежують просування справи.

Хороший адвокат допоможе розібратися у всіх «підводних каменях» майбутньої справи, а його послуги коштують демократично в порівнянні з іншими адвокатськими конторами.

Адвокатське бюро «Сергія Лисенка» – кращий вибір при потребі юридичної консультації за доступною всім громадянам України ціною.

Вартість послуг адвоката з поділу майна

Послуга
Вартість
Примітка
Консультація з поділу майна від 800 грн
Складання позовної заяви в цивільній справі про розподіл майна від 2 000 грн
Представництво інтересів позивача або відповідача в суді (комплексно) від 5 000 грн За кожну інстанцію
Представництво інтересів позивача або відповідача в суді (в одному засіданні) від 1 500 грн
Складання заяв, скарг, клопотань від 250 грн
Досудове врегулювання спорів від 3 000 грн
Супровід виконавчого провадження від 3 000 грн
Адвокатський запит 500 грн
 • Будь-яка консультація розрахована виходячи з її тривалості до 30 хв. За кожні наступні години доплата в розмірі 1 000 грн/ год
 • Окремо оплачуються накладні витрати, пов’язані з веденням справи, в тому числі поштові, канцелярські та інші необхідні для виконання справи витрати
 • Як правило судові засідання на стадії судового розгляду оплачуються додатково до суми гонорару

Про поділ майна подружжя

ВЕРХОВНИЙ СУД УКРАЇНИ КОЛЕГІЯ СУДДІВ СУДОВОЇ ПАЛАТИ У ЦИВІЛЬНИХ СПРАВАХ У січні 2005 р. Ю. звернулася із позовом до О., треті особи: С., К., Л. — про поділ майна подружжя. Зазначала, що в період шлюбу ними набуто спільне майно: квартира N 82; квартири N 60-61 та автомобіль «Ауді А-6».

Читайте также:  Услуги адвоката по исполнительному производству

Просила поділити спільне майно, виділивши їй у власність 1/2 частину квартири N 82 та 26/100 частин квартири N 60, інше майно залишити у власності відповідача.
Рішенням Дніпровського районного суду м. Києва від 7 червня 2006 р. позов задоволено частково.
Постановлено визнати за Ю. та О.

право власності по 1/2 частині квартири N 82 та по 1/2 частині автомобіля «Ауді А-6». У задоволенні іншої частини позову відмовлено.
Ухвалою апеляційного суду м. Києва від 20 листопада 2006 р. рішення суду скасовано, справу передано на новий розгляд до суду першої інстанції.
У касаційній скарзі О.

просив ухвалу апеляційного суду скасувати та залишити в силі рішення суду першої інстанції, посилаючись на порушення апеляційним судом норм процесуального права й неправильне застосування матеріальних норм права.
Касаційна скарга підлягає задоволенню на таких підставах.
Судом установлено, що сторони перебували в зареєстрованому шлюбі з 11 листопада 1994 р.

Від шлюбу сторони мають сина Р., 1997 р.н.
5 січня 1995 р. відповідачем за договором купівлі-продажу придбана трикімнатна квартира N 82, вартість якої становить 502 564 грн., з чим погодилися сторони.
Під час шлюбу сторонами придбано автомобіль «Ауді А-6» вартістю 49 287 грн.
Задовольняючи позов Ю.

у частині визнання за кожним зі сторін по 1/2 частині зазначеної квартири й автомобіля без їх поділу в натурі, суд першої інстанції керувався тим, що зазначене майно набуте сторонами під час шлюбу і є об'єктами спільної сумісної власності, в яких їхні частки рівні.

Однак, ураховуючи, що ці об'єкти є речами неподільними, які не можуть бути поділені в натурі між сторонами через різницю в їх вартості, і що жодна зі сторін попередньо не внесла на депозитний рахунок суду відповідну грошову суму, суд не визнав за можливе здійснити поділ майна в натурі відповідно до ст. 71 СК

( 2947-14 ).

Відмовляючи Ю. у позові про поділ квартир N 60-61, об'єднаних в одну квартиру N 60, яка розташована в цокольному поверсі жилого будинку N 7 та яка розпорядженням Київської міської адміністрації N 1980 від 24 вересня 2001 р. переведена в нежиле приміщення, суд першої інстанції керувався тим, що власниками зазначених квартир є треті особи в справі відповідно до ухвали Солом'янського районного суду м. Києва від 28 липня 2004 р.
Постановляючи ухвалу про скасування рішення суду з передачею справи на новий розгляд, апеляційний суд керувався правильністю висновків суду першої інстанції щодо складу об'єктів права спільної сумісної власності сторін та визначення їхніх часток у цьому майні.
Так, в ухвалі апеляційної інстанції обґрунтовано зазначено, що районний суд, вирішуючи спір, правильно дійшов висновку, що квартира N 82 та автомобіль «Ауді А-6» є спільним майном подружжя, та обґрунтовано визнав за кожною зі сторін право власності на зазначене майно по 1/2 його частині, погодившись з висновком суду першої інстанції про те, що інша квартира, щодо якої заявлено вимоги, не належить до складу спільного сумісного майна подружжя.
В ухвалі зазначено, що суд першої інстанції фактично не вирішив спору щодо поділу в натурі спільного майна, а саме: квартири та автомобіля. До того ж в ухвалі безпідставно зазначено,

що районний суд на порушення ст. 10 ЦПК ( 1618-15 ) не роз'яснив

сторонам їхніх прав та обов'язків і неправильно застосував норму

ст. 71 СК ( 2947-14 ).

Із такими висновками апеляційного суду не можна погодитися.
Як вбачається з матеріалів справи, судом дотримано вимоги ст. 10 ЦПК ( 1618-15 ), а у своєму позові Ю. на обґрунтування вимог посилалась на ст. 71 СК ( 2947-14 ).
Районний суд дійшов обґрунтованого висновку про те, що квартира N 82 та автомобіль є речами неподільними, що ці предмети спору мають різну вартість, а тому вони відповідно до ч. 2 ст. 71

СК ( 2947-14 ) не можуть бути виділені в натурі будь-якій зі

сторін, оскільки жодна з них на порушення вимог ч. 5 зазначеної статті не внесла попередньо на депозитний рахунок суду відповідну грошову компенсацію.
Згідно з ч. 1 ст.

303 ЦПК ( 1618-15 ) апеляційний суд перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції. Проте апеляційна інстанція вийшла за межі правового обґрунтування позову та заявлених позовних вимог.

Районним судом частково задоволено позов Ю. про поділ майна подружжя з урахуванням правового обґрунтування цього позову, тобто

на підставах ст. 71 СК ( 2947-14 ), на норми якого посилалась

позивачка, тому посилання апеляційного суду на ст. 365 ЦК

( 435-15 ) виходять за межі правового обґрунтування позову,

оскільки позивачка не порушувала питання про припинення права відповідача на частку в спільному майні.
Таким чином, суд першої інстанції правильно застосував норму матеріального права — ст.

71 СК ( 2947-14 ), відповідно до частин 4, 5 якої присудження судом одному з подружжя грошової компенсації замість його частки у праві спільної сумісної власності на неподільну річ (квартиру, автомобіль, земельну ділянку) допускається за його згодою за умовою попереднього внесення другим подружжям відповідної грошової суми на депозитний рахунок суду.

За відсутності такої згоди присудження грошової компенсації може мати місце на таких підставах, передбачених ст. 365 ЦК

( 435-15 ), за умови звернення подружжя (одного з них) до суду з

таким позовом (ст. 11 ЦПК ( 1618-15 ) та попереднього внесення на депозитний рахунок суду відповідної грошової суми.
У тому разі, коли жоден із подружжя не вчинив таких дій, а неподільні речі не можуть бути реально поділені між ними відповідно до їх часток без застосування грошової компенсації і припинення права власності одного з подружжя на його частку в такому майні, суд визнає ідеальні частки подружжя в цьому майні без його реального поділу і залишає майно у їх спільній частковій власності.
За таких обставин колегія суддів Судової палати, перевіривши законність судових рішень у межах позовних вимог, заявлених у суді першої інстанції, і доводів скарги, дійшла висновку, що рішення Дніпровського районного суду м. Києва від 7 червня 2006 р. постановлено з дотриманням норм процесуального та матеріального права, а ухвалою колегії суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду м. Києва від 20 листопада 2006 р. це рішення районного суду скасоване помилково.
Керуючись статтями 336, 339 ЦПК ( 1618-15 ), колегія суддів Судової палати у цивільних справах Верховного Суду України касаційну скаргу О. задовольнила. Ухвалу апеляційного суду м. Києва від 20 листопада 2006 р. скасувала, залишила в силі рішення Дніпровського районного суду м. Києва від 7 червня 2006 р.
«Цивільне судочинство. Судова практика у цивільних справах», N 1, 2007 р.

Кагарлицька міська рада | МІНІСТЕРСТВО ЮСТИЦІЇ УКРАЇНИ | Порядок поділу майна подружжя при розлученні. Консультує Міністр юстиції України Павло Петренко

Павле Дмитровичу, доброго вам дня! Ми з дружиною прожили разом 12 років, маємо спільну дитину. Однак, так сталося, що вирішили далі жити окремо.

В принципі претензій одне до одного у нас немає, і ми готові розійтися без скандалів.

Скажіть будь ласка, чи можемо ми самі розділити майно без звернення до суду? І чи впливає на розділ те, з ким живуть діти? Дякую вам за відповідь.

Микола Троць

Чи може колишнє подружжя самостійно розділити майно? Звичайно, може. Для цього слід укласти відповідний договір, який треба нотаріально посвідчити. Більше того, практика свідчить: досягнення домовленості між дружиною і чоловіком щодо користування майном є найкращим варіантом, який економить час та зберігає нерви колишніх членів подружжя. 

Що робити, якщо члени подружжя не знайшли спільної мови? Якщо дружина та чоловік не домовилися про порядок поділу майна, в такому разі спір може бути вирішений судом.

  За загальним правилом, частки майна дружини та чоловіка у разі поділу є рівними. Однак, це правило не є аксіомою.

При вирішенні спору про поділ майна суд може відступити від засади рівності часток подружжя за обставин, які мають істотне значення. 

Наприклад, якщо один з подружжя не дбав про матеріальне забезпечення сім'ї, ухилявся від участі в утриманні дітей, приховував заробітки й статки, знищив чи пошкодив спільне майно, суд може збільшити розмір частки на користь другого члена подружжя.

Чи впливає на поділ майна те, з ким житимуть діти? Судова практика свідчить про те, що частка майна дружини або чоловіка може бути збільшена, якщо з ними проживають діти до досягнення повноліття й навіть дорослі, якщо вони є непрацездатними. Однак, у цьому випадку розмір аліментів, які одержує той з батьків, з ким проживають діти, має бути визнаним недостатнім для забезпечення фізичного чи духовного розвитку дитини, або її лікування.

Також варто враховувати новації законодавства, внесені в рамках ініціативи #ЧужихДітейНеБуває, відповідно до яких діти мають право на майно, що є у спільній сумісній власності батьків і дітей.

Якщо виділ на користь дітей майна неможливий, вони мають право на одержання від інших співвласників грошової або іншої матеріальної компенсації вартості його частки. 

Де можна отримати більш детальну інформацію? Щоб отримати більш детальну інформацію, консультацію щодо вашого конкретного випадку чи пораду щодо оформлення необхідних документів, звертайтеся до нашої системи безоплатної правової допомоги.

Дізнатись, де розташований найближчий до вас центр або бюро надання безоплатної правової допомоги, можна за телефоном контакт-центру системи БПД 0 (800) 213-103 цілодобово та безкоштовно в межах України.

Ссылка на основную публикацию