Що потрібно щоб розлучитися

Багато подружніх пар з часом розводяться. До розриву наводять різні причини. Частково вони визначають, наскільки болючим буде процес. Якщо чоловік і дружина розлучаються зі скандалом – спірні момент вирішує суд. А якщо мирно – достатньо сходити в ЗАГС. І краще заздалегідь дізнатися всі правила, перш ніж почати процедуру.

Які причини призводять до розлучень

Згідно зі статистикою, близько половини сімей з часом розпадаються. Велика частина (близько 30%) тримається до п’яти років. Шлюборозлучний процес провокують різні мотиви. Серед найбільш популярних соціологи називають зраду. Багато подружжя не прощають невірність другої половинки і вирішують розбігтися.

Сімейна атмосфера також впливає на тривалість шлюбу. Часом один з членів сім’ї не витримує егоїзм, тиранію або насильство з боку коханого і подає заяву на розлучення. Буває таке, що людина просто не створений для сімейних відносин – не вміє піклуватися про близьких і надто зациклена на собі. Іноді після шлюбу у подружжя характер змінюється в гіршу сторону.

Не менш популярною причиною для розлучення є гроші. Наприклад, глава сім’ї не може забезпечити фінансове благополуччя дружини і дітей. Або ще гірше – захопився азартними іграми, алкоголем, наркотиками або іншими пороками, загнавши родичів в борги.

Популярні новини зараз Показати ще

Статистика показує, що інтимне життя теж впливає на довготу відносин. Сексуальна незадоволеність часто стає якщо не вирішальною, то однією з основних причин для розлучення.

Що потрібно щоб розлучитися

Юристи виділяють три різновиди розлучення серед українців. Перший – фактичний. Часто пара розлучається, але не наважується оформляти свій розрив офіційно і не підписує відповідних документів. Фактично, вони більше не перебувають в близьких відносинах, але юридично ще є подружжям. Дуже часто люди затягують з розлученням, сподіваючись знову зійтися.

Коли справа доходить до судового процесу, суд враховує, що під час розриву пара спільно вела господарство. Особливо, якщо цей факт підтверджують свідки. До речі, за таким принципом ділять майно і дітей при цивільному шлюбі.

Другий тип називають економічним. До нього вдаються, коли за час шлюбу подружжя встигли обрости спільним майном і доходами. У цьому випадку суд повинен порівну розділити сімейний бюджет і придбання, вчинені в шлюбі. Відповідно до закону, Спільно нажитим майном не вважаються речі, отримані у спадок або в якості подарунка.

Шлюборозлучний процес сильно спрощується, якщо під час весілля наречений і наречена уклали шлюбний договір. У ньому сторони заздалегідь прописують, що кожен з них отримає після розлучення.

Останній тип – юридичний. Подружжя припиняють сімейні відносини документально, підписуючи передбачені законом паперу. Якщо обидва дали згоду розлучитися – потрібно йти в ЗАГС.

Якщо ж є спільні неповнолітні діти – доведеться йти до суду. Там же вирішуються всі майнові розбіжності між чоловіком і дружиною. Швидко розлучитися не вийде, якщо жінка вагітна.

Крім того, батько зобов’язаний фінансово забезпечувати дитину до трирічного віку, незалежно від призначення аліментів.

Що потрібно щоб розлучитися

Як розлучитися через РАГС

Вище вже повідомлялося, що для швидкого і безболісного розлучення подружжя повинні дати згоду в РАГСі. Якщо немає додаткових складнощів у вигляді спірного майна, дітей або вагітності – потрібно йти до відділення реєстрації актів за місцем прописки. Там і подається заява. Бланк можна подивитися онлайн або завантажити на порталі держпослуг . Його також видають в установі.

Там у чоловіка і дружини зажадають всього два документи: свідоцтво про шлюб і українські паспорти. Потім кожен з подружжя повинен написати частину заяви, що розлучення полягає з обопільної згоди. Відповідно до закону, громадян просять почекати рівно місяць з дня, коли була подача документів.

У названу дату обоє зобов’язані знову прийти в РАГС зі свідоцтвом про шлюб і паспортами, щоб зареєструвати розлучення і отримати свідоцтва про розлучення. Це займе близько півгодини.

Ось, що відбувається: інспектор складає актовий запис і дає її на підпис. Потім подружжю вручають за свідоцтвом про розірвання шлюбу і ставлять штампи в паспортах. Інформація вноситься до реєстру.

Примітно, що на сучасних ID-картах не існує позначки, що власник розлучений.

Шлюб вважається розірваним з моменту реєстрації. Якщо громадянин вказав у заяві, що бажає змінити прізвище, співробітник РАЦСу поставить в документах друк. Вона дозволить змінити паспортні дані протягом місяця.

Якщо ж пара помирилася – то може забрати заяву без будь-яких санкцій з боку держави.

Іноді один з подружжя через поважну причину не може прийти в РАГС. Наприклад, за станом здоров’я. Тоді інший може подати заяву самостійно. Для цього існує особлива процедура. Але відсутній чоловік або дружина повинні заздалегідь заповнити свою частину в офіційній формі, поставити підпис і запевнити документ у нотаріуса.

Якщо через місяць чоловік теж не зможе з’явитися – він повинен попередити співробітників РАГСу під час подачі заяви. А саме – повідомити про згоду на розлучення без особистої присутності. У разі, коли відсутній чоловік живе в іншому населеному пункті – потрібно вказати адресу установи, куди потім відправлять свідоцтво.

Якщо чоловік або дружина визнані недієздатними в суді – чоловік має право подати заяву про розлучення в односторонньому порядку. Те ж стосується, якщо партнер визнаний зниклим безвісти.

Трапляється, що обидва чоловіки не можуть прибути в РАГС для реєстрації розлучення, вони можуть написати заяву про перенесення дати. Закон надає їм календарний рік для розірвання шлюбу. Після цього доведеться починати процедуру спочатку.

Що потрібно щоб розлучитися

Як подати на розлучення через суд

При наявності неповнолітніх дітей розвести можуть тільки за рішенням суду. Там же вирішуються всі майнові суперечки. Щоб розірвати шлюб, потрібно подати в суд заяву (додаємо зразок) і такі документи: оригінал свідоцтва про шлюб (+ ксерокопія), свідоцтва про народження дітей (+ ксерокопія), паспорта, документи про усиновлення або удочеріння.

Крім того, суд вимагатиме спеціальний договір, в якому подружжя вирішать питання виховання і фінансового забезпечення дітей. У ньому слід вказати, з ким буде проживати дитина, як другий батько буде з ним спілкуватися, а також умови виплати аліментів. Документ потрібно обов’язково завірити у нотаріуса. Але він не потрібний, якщо все вирішили “полюбовно”.

Якщо обоє з подружжя згодні на розлучення, визначили долю спільних дітей і вирішили, як поділити майно – судове рішення оголосять досить швидко. Зазвичай процес займає від десяти днів до одного місяця. У разі суперечок розлучення можуть затягнутися на півроку або великі терміни. Щоб прискорити справу, рекомендується оформляти позов про розподіл майна окремо.

Що потрібно щоб розлучитися

Коли у пари з’явилися діти, але фактично батьки проживають далеко один від одного – розлучення ускладнюється. Наприклад, хтось із них проживає на непідконтрольною території, не може або не бажає приїхати на суд. Нерідко один з подружжя просто не погоджується на розірвання шлюбу. Тоді позивачі подають позовну заяву самостійно.

Закон дозволяє подати позов за місцем проживання відповідача. Позивач повинен подати свідоцтва про шлюб і народження дітей, і копії свого паспорта та інші документи на вимогу суду.

У заяву слід повідомити місце проживання чоловіка або його офіційного працевлаштування. А також аргументувати своє бажання розлучитися.

Якщо ж позивач хоче вибити аліменти – можна подати за місцем своєї реєстрації.

Що потрібно щоб розлучитися

Як подати на розлучення з іноземцем

Україна досить лояльна до шлюбів з громадянами інших країн. Вийшовши заміж або одружившись на українцях, гості з-за кордону отримують можливість швидше оформити українське громадянство. У такому випадку їм потрібно прожити в країні не п’ять, а два роки.

Але поки людина не стала офіційним громадянином України – розлучення з ним може стати проблемою. Особливо, якщо він повернеться на батьківщину і відмовиться висилати в Україну необхідні документи. В такому випадку, українцям потрібно подавати в суд.

Після того, як відповідач тричі не з’явиться на засіданні – шлюб повинні визнати розірваним.
Юристи запевняють, що при розлученнях з іноземцями виявляються дуже корисними шлюбні контракти.

Вони відразу врегулюють всі спірні моменти, що стосуються дітей і спільно нажитого майна.

Багатьох цікавить, у скільки обійдеться розлучитися в Україні. Суму можноо дізнатися у співробітників РАГСу. Вони видадуть подружжю квитанцію з реквізитами, за якими оплачується держмито.

Послуги можна сплатити в будь-якому банку.
Декрет Кабміну встановив, скільки коштує реєстрація по всій Україні: 8,50 гривні. А ось складання заяви чиновником в кожному районі відрізняється.

Слід розраховувати на суму держмита трохи більше 20 гривень.

Якщо справа дійшла до суду, парі доведеться витратити більше. Перед подачею заяви потрібно оплатити судовий збір в розмірі 0,4 прожиткових мінімуми. У 2019 частка становить 768,40.

Адвоката доведеться оплачувати окремо. Вартість його послуг буде залежати від кваліфікації, досвіду і політики юридичної фірми.

За свій гонорар адвокат допоможе правильно скласти всі документи, заощадити час і добитися найвигідніших умов.

Читайте также:  Позовна заява про визначення місця проживання дитини

Що потрібно щоб розлучитися

З ким залишать дитину

Майже у всіх випадках (близько 80%) суд передає опіку над дітьми матері. Рішення приймають на користь батька, якщо жінка бездомна, вживає наркотики або страждає на хронічний алкоголізм. При цьому тато повинен довести, що може забезпечити чадо всім необхідним.

Схилити суд на свою сторону чоловікові допоможуть позитивні характеристики.
У матері з’являється вагома перевага перед чоловіком, якщо суд залишає дітей саме з нею. Так громадянка може зажадати 3 5 спільного майна.

А до того ж – зобов’язати колишнього чоловіка платити аліменти.

Що потрібно щоб розлучитися

Якщо раніше закон визначав виплати власністю батька, який узяв дітей на поруки, то в 2019 році грошима може розпоряджатися сам дитина. При цьому платник аліментів може зажадати звіт про витрати. Так можна перевірити, чи не витрачає чи одержувач гроші на власні потрібні.

Згідно із законом суд не може призначити аліменти менше прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Як правило, батьки зобов’язують платити близько чверті офіційного доходу. Якщо дитина не один – то доведеться переводити їм до 70% заробітку. В окремих випадках можуть призначити цю частку, а фіксовану суму.

Після розлучення один батько повинен отримати дозвіл другого, щоб відвезти дитину в іншу країну. Але згода не потрібна, якщо аліментник прострочив виплати на чотири і більше місяця. Буває, що дитині потрібна операція або інші особливі умови. Тоді можна перетнути кордон вже через три місяці після припинення виплат.

Шлюборозлучний процес в односторонньому порядку

Не всі любовні історії закінчуються однаково казково. На жаль, статистика розлучень серед молодих пар в нашій країні невблаганна – тільки в перші три роки спільного життя щорічно розривається до 40% всіх укладених шлюбних союзів.

Що потрібно щоб розлучитися

Сьогодні ми поговоримо про те, як правильно і грамотно розлучитися в суді в односторонньому порядку, якщо вам випало таке випробування.

Тонкощі і нюанси

Як взагалі краще розлучатися – через суд або ЗАГС? Відомо, що для укладення шлюбу необхідна згода двох сторін. Історія знає випадки, коли згода однієї сторони була суто формальною, а сам союз був укладений фактично насильно. Проте, формальна згода – це теж згода, хай вона й примусова. А як же йдуть справи в цьому відношенні з розлученням?

Для адекватного розірвання шлюбу без додаткових проблем і судової тяганини також потрібна згода другої людини. Якщо ж вона протестує проти розлучення, необхідна подача позовної заяви до суду з боку позивача. Зазвичай розлучення відбувається досить легко, якщо немає дітей. Однак якщо є дитина, в судовому засіданні вирішується її подальша доля, на що може піти досить багато часу.

Перш ніж задаватися питанням, як правильно розлучитися через суд, ви повинні усвідомити одну просту істину: розірвання шлюбу без присутності і без згоди вашого чоловіка – це принципово різні речі.

Трапляється, що чоловік не може бути присутнім на судовому засіданні з вагомих причин – наприклад, постійного місцеперебування в іншій країні, або відбування покарання у місцях позбавлення волі.

При цьому він може бути згоден або не згоден з рішенням своєї дружини про розлучення. У першому випадку все відбувається дуже просто – достатньо його юридичного представника, щоб розірвання шлюбу відбулося відразу. У другому випадку все ускладнюється, однак не настільки, щоб розлучення в односторонньому порядку можна було б вважати нереальним по своїй суті.

Найкраще і найлегше розлучатися через ЗАГС. Однак для цього з розірванням шлюбу повинні бути згодні обоє. При цьому зовсім необов’язково, щоб вони особисто були присутні при подачі та отримання документів.

Достатньо особистої присутності ініціатора розлучення, а другий з подружжя повинен всього лише надіслати лист (документ, що підтверджує його згоду на розірвання шлюбу), а також вислати свого представника.

Що потрібно щоб розлучитися

При такому «взаєморозумінні» колишнього подружжя зазвичай не постає питання про поділ спільно нажитого майна і виховання дітей – люди завжди можуть домовитися про це без прямого втручання держструктур.

Однак трапляється, що хтось один із союзу принципово не згоден з наміром іншого розлучитися.

Як показує практика, в ролі незгодного найчастіше виступає саме чоловік. В цьому випадку рішення про анулювання шлюбу вирішується виключно через суд.

І це досить поширена практика, причому як в нашій країні, так і в країнах ближнього і далекого зарубіжжя.

В даний час підставою для розірвання офіційного шлюбу може стати небажання одного з подружжя у ньому перебувати. Правда, тут є свої обмеження.

Наприклад, чоловік не має права розірвати шлюбний союз зі своєю вагітною дружиною, або в тому випадку, якщо в родині є маленька дитина віком до одного року.

Жінкам у цьому плані більш лояльне ставлення – вони мають право зажадати своє бажання розлучитися, навіть будучи вагітними або які виховують новонароджену дитину.

Але відповідальність за власне благополуччя в даній ситуації несе сама жінка.

В яких конкретно випадках розлучаються через суд, крім незгоди на шлюборозлучний процес з боку одного з подружжя?

Трапляється і так, що жінка не бажає, щоб чоловік знав про її наміри. Зазвичай це мотивовано острахом скандалів, небажанням вести довгі розмови «ні про що», побоюванням на предмет того, що чоловік буде вести себе в суді надмірно агресивно, і навіть аморально по відношенню до неї. Дійсно, розлучитися без відома другої сторони можна. А деколи навіть потрібно.

«Автоматичне» розлучення

Законодавство сімейного кодексу України допускає таке поняття, як «автоматичне» розірвання шлюбу. Вашому чоловікові достатньо тричі не з’явитися на засідання, як судове рішення в вашу користь буде прийнято в автоматичному порядку.

Неявка чоловіка в суд може бути як навмисною, так і ненавмисною. Наприклад, ненавмисна неявка може бути спровокована банальним незнанням про наявність заяви в суді. Якщо чоловік перебуває в іншій країні, або проживає за адресою, яка не збігається з місцем реєстрації, інформація про шлюборозлучний процес може до нього просто не дійти.

Що потрібно щоб розлучитисяЗ іншого боку, навмисна неявка може бути розцінена як «тихе», але наполегливе перешкоджання шлюборозлучному процесу. Саме тому наша конституція давно прийняла закон про «триразову неявки». Незалежно від того, ховається ваш чоловік навмисно або через незнання, процедура анулювання шлюбу обов’язково здійсниться поза його присутністю після третьої неявки в засіданні. Зрозуміло, якщо у вас є дитина або діти, а також спільне нажите майно, судовий процес може затягнутися.

Проте всі ці питання у будь-якому випадку вирішуються. На жаль, це корисне, на перший погляд, правило, може нашкодити одному з подружжя. Якщо права жінки або чоловік постраждали через віроломний шлюборозлучний процес, людина може оскаржити рішення суду відповідної інстанції.

Отже, що потрібно, щоб грамотно розлучитися через суд? В першу чергу, ми порекомендували б вам знайти для себе хорошого представника (адвоката), який поведе вашу справу, коректно склавши позовну заяву. Він також може виступити в якості вашої підтримки на засіданнях, особливо якщо агресивний чоловік все ж є, але протестує проти рішення про розлучення.

Вам будуть потрібні наступні документи та відомості:

 • Заява в ЗАГС або позовна заяву в суд (складена за всіма правилами) в трьох примірниках (якщо це копії, вони повинні бути завіреними);
 • Довідка з банку про погашення державного мита за шлюборозлучну процедуру;
 • Довіреність на офіційного представника (якщо самі ви плануєте бути відсутнім на судових засіданнях);
 • Свідоцтво про укладення шлюбу (оригінал або копія);
 • Виписка з ЖЕК за місцем реєстрації та проживання відповідача (іноді такий документ потрібно і з боку позивача).

Це – стандартний пакет документів, який необхідний для анулювання союзу бездітної пари. Якщо є спільно нажите майно, яке ви маєте намір ділити, запитайте у свого представника, що з «паперів» вам буде потрібно додатково.

Як можна розлучитися через суд, якщо є дитина?

Для цього вам потрібно надати пакет додаткових документів:

 1. Що потрібно щоб розлучитисяСвідоцтво(а) про народження дитини (дітей);
 2. Угода подружжя про дітей і їх виховання (якщо потрібно);
 3. Документи про стягнення аліментів: довідка про доходи відповідача, запитувана з нього сума, яку позивач планує зажадати, інші важливі документи, на підставі яких можуть бути списані аліменти.

Те, наскільки швидко і безболісно ви станете вільними, безпосередньо залежить від того, наскільки правильно ви підготуєте документи.

При своєчасно зібраних і оформлених паперах, ви зможете отримати розлучення через 20 хвилин після звернення за ним.

І пам’ятайте, що розірвання шлюбу – це не кінець, а початок нового і щасливого життя. Будьте щасливі!

Інтимна лірика П. Тичини, М. Рильського, В. Сосюри — шкільний твір

Одне із найпрекрасніших людських почуттів — це почуття кохання. Людина, яка не звідала цього почуття, — нещаслива, бо лише кохана людина здатна йти назустріч життю, а не поспішати за ним.

Українська інтимна лірика XX століття представлена поезіями П. Тичини, М. Рильського, В. Сосюри, В. Симоненка, А. Малишка та багатьох інших митців. Поет не може не оспівати це почуття, бо поет своєю поезією закликає йти читачів назустріч життю і сам іде попереду.

Читайте также:  Справа про стягнення аліментів

Класики української поезії початку XX століття П. Тичина, М. Рильський та В. Сосюра неповторно і своєрідно відтворили цю вічну тему у своїй творчості, бо, як писав П. Тичина:

 • Як не горю — я не живу.
 • Як не люблю — я не співаю.
 • Але цього я ще не знаю,
 • Бо завжди я — Як полум'я.

Інтимна лірика П. Тичини — це прекрасні поезії «Ви знаєте, як липа шелестить?», «Коли в твої очі дивлюся», «О панно Інно…». У них — щире освідчення ліричного героя коханій, його глибоке почуття і юнацька замріяність:

 1. Коли в твої очі дивлюся —
 2. Здається мені:
 3. Мов бачу брильянтових зір ціле море,
 4. Що десь там горять-усміхаються,
 5. Чудові, ясні!

Особисто мене завжди хвилювали і продовжують хвилювати поезії П. Тичини «Ви знаєте, як липа шелестить?» та «О панно Інно…» Це класичні зразки світової інтимної лірики. У вірші «Ви знаєте, як липа шелестить?» світле і ніжне почуття кохання передається з трепетною замріяністю, у дивовижній гармонії з природою:

Кохана спить, кохана спить,

Піди збуди, цілуй їй очі.

Кохана спить…

Ви чули ж бо: так липа шелестить.

Чарівною музичністю, яскравою образністю та схвильованістю нещасливого кохання вражає мене поезія «О панно Інно…»

Я Ваші очі пам'ятаю,

Як музику, як спів.

Зимовий вечір. Тиша. Ми.

Я вам чужий — я знаю.

Ліричний герой прагне розібратися зі своїми почуттями, бо «любові усміх квітне раз — ще й тлінно». Поезія переходить у роздуми і над почуттями ліричного героя, і над своїми особистими.

А лірика М. Т. Рильського допомогла мені зрозуміти одну із наймудріших істин: «Вміє розставатись той, хто вмів любить». Не кожному щастить прожити своє життя у любові, бо любов і розлука ідуть поруч.

І якщо вже трапилось так, що один із закоханих розлюбив, то в ім'я любові до коханого чи коханої потрібно мати благородство і силу волі, щоб розлучитися красиво і зберегти почуття любові й мужності, коли доводиться розлучатися. Інтимна лірика М.

Рильського — це й вивірене роками почуття до жінки: від юнацьких захоплень до любові мудрої і досвідченої людини:

Ти друг, ти вірність, ти жона і мати, —

О, бачиш! Син наш під вікном біжить —

…Люблю тебе. Не можу розлюбить.

 • Володимира Сосюру називають «українським Єсеніним», співцем кохання. Це йому належать слова, які б хотіла почути кожна дівчина чи жінка, в яку б епоху вона не жила:
 • Так ніхто не кохав. Через тисячі літ
 • лиш приходить подібне кохання.
 • Ліричний герой інтимної поезії В. Сосюри весь у полоні кохання, і все йому бачиться в щасливому цвітінні, у чаруючих звуках радісних мелодій:
 • Васильки у полі, васильки у полі,
 • І у тебе, мила, васильки з-під вій,
 • І гаї синіють ген на видноколі,
 • І синіє щастя у душі моїй.

П. Тичина, М. Рильський, В. Сосюра — такі різні і несхожі поети, яких об'єднала і доповнила один одного тема найпрекраснішого з людських почуттів — тема кохання. І я вдячна поетам за цю гармонію у зображенні й відтворенні цього почуття у своїх віршах.

Перший етап — до 29 грудня: як і коли можна отримати «Вовину тисячу» за вакцинацію — покрокова інструкція

2 грудня Верховна Рада ухвалила в цілому відповідний законопроєкт № 6297 про виплату 1000 грн вакцинованим українцям. Цю ініціативу Володимира Зеленського вже встигли охрестити «Вовиною тисячею».

За словами прем'єр-міністра України Дениса Шмигаля, за перші дві доби роботи для тестувальників пілотного проєкту оформлено понад 500 тис. заявок.

«Вчора перші 500 млн грн тестувальники програми вже отримали, а з 19 грудня кожен (вакцинований — ред.) українець зможе отримати 1 тис. грн», — заявив прем'єр-міністр.

НВ розповідає про те, як можна отримати гроші і куди звертатися за роз’ясненнями — з огляду на інформацію, яка відома на сьогодні.

Кому платитимуть, чим і коли потрібно вакцинуватися?

На першому етап тисячу гривень зможе отримати кожен повнолітній українець, який:

 • пройшов повний курс вакцинації від COVID-19 — незалежно від того, коли він отримав щеплення (до чи після запуску програми);
 • оформив зелений COVID-сертифікат у додатку Дія;
 • оформив спеціальну картку єПідтримка в одному з банків, які беруть участь у програмі (це можна зробити онлайн або в офлайн-відділенні банку)

Вакцинуватися можна будь-якою з вакцин, які використовуються чи використовувалися в Україні (зі списку схвалених ВООЗ):

 • Moderna
 • Pfizer/BioNTech
 • AstraZeneca/Covishield
 • CoronaVac (Sinovac Biotech)
 • Johnson&Johnson (вакцину не використовували масово, але в Україну було завезено окремі її партії для приватних компаній — таким людям достатньо однієї дози).

Що потрібно зробити, щоб отримати 1 тис. грн?

Відповідно до інструкцій, оприлюднених Міністерством цифрової трансформації, необхідно зробити такі кроки:

 1. Оформити спеціальну картку єПідтримка в застосунку банку або офлайн-відділенні (безкоштовно).
 2. Завантажити застосунок Дія та авторизуватися в ньому (важливо оновити додаток, єПідтримка доступна, починаючи з версії Дії 3.0.20 для iOS та 3.0.17 для Android)
 3. Переконатися, що ви маєте зелений COVID-сертифікат (або оформити його).
 4. Зайти у розділ Послуги.
 5. Знайти послугу єПідтримка.
 6. Обрати для виплати картку єПідтримка (оформлену заздалегідь).
 7. Очікувати зарахування грошей від Мінекономіки (їх мають нарахувати протягом 10 днів).

Як оформити картку єПідтримка? В яких банках її відкривають?

Українські банки вже почали випускати віртуальні картки для виплати українцям тисячі гривень за вакцинацію, повідомив міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.

Наразі в проекті беруть участь (список банків буде поповнюватися у міру їх підключення до єПідтримки):

 • Монобанк
 • А-Банк
 • Альфа-банк
 • Укргазбанк

Щоб відкрити картку, вам потрібно бути клієнтом одного з банків-партнерів або бути готовим відкрити в них новий рахунок.

Картку єПідтримка можна відкрити двома способами:

 • онлайн: завантажити застосунок банку та оформити картку єПідтримка;
 • офлайн: зайти до фізичного відділення та попросити оформити картку єПідтримка.

Чи стягуватимуть податки з «Вовиної тисячі»?

Кожен вакцинований українець може розраховувати на отримання 1 тис. грн. Ця тисяча гривень не оподатковується (тобто розмір її не зменшується з урахуванням податків), отримання коштів також не є перешкодою для нарахування субсидій.

Коли почнуться виплати?

Програма єПідтримка, яку в Кабміні називають «цільовим фінансуванням вразливих категорій бізнесу під час карантину», має стартувати 19 грудня. А бета-тестування послуги розпочнеться вже 13 грудня.

Однак в уряді радять вакцинованим українцям уже зараз згенерувати сертифікати про вакцинацію в застосунку Дія, не чекаючи старту програми — аби потім уникнути технічних проблем на піку відповідних запитів.

Як нараховуватимуть кошти, куди за ними звертатися?

Відповідно до роз’яснень уряду та місцевих ОДА, програму реалізують у декілька етапів:

 • на першому етапі (одразу після старту програми — з 19 грудня) отримання коштів відбуватиметься через застосунок Дія — на аналог віртуальної картки;
 • на другому етапі (третій квартал наступного року, тобто не раніше липня 2022-го) буде запропоновано альтернативний механізм нарахування для тих, хто не має застосунку Дія чи не може його встановити — цей механізм поки розробляють.

На практиці це працюватиме так: у мобільному застосунку Дія людина, що пройшла повний курс вакцинації, проходить коротку верифікацію, а потім отримує гроші на спеціальну створену віртуальну банківську картку (її створюють безкоштовно).

Для того, щоб допомогти людям зорієнтуватися в механізмі виплат, в Україні мають відкрити 100 офлайн-центрів підтримки. У нихконсультуватимуть щодо надання цієї допомоги у розмірі 1000 грн, пояснила голова партії Слуга народу Олена Шуляк.

Чи можна отримати гроші готівкою?

Ні. Ідея програми полягає в тому, що 1 тис. грн нараховуватимуть на віртуальну картку (аналог сертифікату чи ваучера), кошти з якої можна витратити лише на окремі види послуг.

«Опозиція каже — дайте живими грошима. Але живі гроші мають зворотний бік медалі. Якщо ти роздаватимеш живими грошима, то ти взагалі можеш стимулювати інфляцію. Крім того, живі гроші можуть піти з української економіки, наприклад, бути витраченим на імпорт», — пояснив в ефірі телеканалу Дом радник Володимира Зеленського з економічних питань Олег Устенко.

Коли подавати заявку?

З 19 до 29 грудня — у такому разі можна розраховувати на отримання 1 тис. грн вже в рамках першого етапу виплат, тобто у поточному 2021 році.

Таке пояснення дав прем'єр-міністр Денис Шмигаль, уточнивши, що заявку на участь у проекті єПідтримка необхідно подати у додатку Дія.

Як можна використати тисячу гривень за вакцинацію?

На віртуальну тисячу гривень можна буде придбати послуги в трьох сферах — це культура, мандри та спорт. Як уважають в Офісі президента й уряді, саме ці галузі найбільше постраждали від заходів карантину, тому кошти мають стати підтримкою і для них.

Тож «Вовину тисячу» можна буде витратити на:

 • подорожі в межах України (квитки на потяг або літак);
 • квитки в кінотеатри, театри, музеї, концертні зали, виставкові центри;
 • абонементи у спортзали, фітнес-центри;
 • книжки.

Вже відомо, що у програмі бере участь компанія МАУ — можна купити квитки на внутрішні авіарейси (поки що це рейс Київ-Одеса).

Окремий список послуг розроблять для людей віком понад 60 років — вони зможуть витратити 1 тис. грн на ліки та інші соціальні потреби (перелік Кабмін уточнить пізніше). Така опція стане доступною з січня 2022 року.

Повний список послуг та компаній-партнерів, які прийматимуть розрахунки цією 1 тис. грн, опублікують пізніше тут.

Протягом якого часу потрібно витратити 1 тис. грн?

Протягом чотирьох місяців від дня нарахування коштів. Якщо громадянин не скористався нарахованою сумою за це час, гроші повернуть державі.

Читайте также:  Виникнення права спільної сумісної власності подружжя на майно, що належало дружині, чоловікові

Як працюватимуть такі платежі?

Усі фінансові операції у програмі єПідтримка здійснюватимуть банки-партнери, які захищають платежі, пояснила заступниця міністра економіки Ірина Новікова.

«Через застосунок Дія громадянин, що бажає взяти участь у програмі, проходитиме перевірку на відповідність встановленим критеріям програми», — пояснила Новікова.

За її словами, усім учасникам програми відкриватимуть віртуальні рахунки. Вони будуть безплатними, а комісій за обслуговування не буде.

Загалом схема нарахування коштів на першому етапі виплат (через застосунок Дія) є такою:

 • Міністерство цифрової трансформації формує технічні вимоги підключення до програми для банків-емітентів;
 • банки-емітенти підписують договори інформаційної взаємодії та декларацію відповідності технічним вимогам;
 • далі такі банки вносять MCC-коди для обмеження витрат за спеціальними банківськими картками та безкоштовно випускають такі картки для населення;
 • громадяни у мобільному застосунку Дія проходитимуть коротку верифікацію, яка дозволяє їм отримати гроші на спеціальні банківські картки;
 • Мінекономіки нараховує гроші на спеціальні карткові рахунки громадян — по 1 тис. грн;
 • громадяни розраховуються грошима з підприємствами, які відповідають визначеним Кабміном MCC-кодам.

Як очікується, у програмі візьмуть участь понад 6 тис. підприємств і бізнесів в усій Україні, які нададуть можливість оплатити свої послуги за допомогою віртуальної 1 тис. грн за повну вакцинацію.

Зокрема Кабмін веде перемовини з авіакомпаніями, які попередньо погодилися конкурувати за пасажирів з Укрзалізницею. Вони мають адаптувати ціни на квитки та розробити механізм їхнього придбання.

Скільки триватиме програма?

 • Як очікується, програма єПідтримка запрацює в останні тижні 2021 року і триватиме увесь наступний рік.
 • Її другий етап — виплати тим, хто не має застосунку Дія — має розпочатися з 3-го кварталу 2022 року.
 • Загалом для виплат вакцинованим виділяють 8 млрд грн.

Виплата матеріальної допомоги: що потрібно знати | AVS

На законодавчому рівні ми не знайдемо єдиного терміну «матеріальна допомога».

Її можуть, наприклад, надавати роботодавці на прохання працівника (за його заявою): для вирішення певних побутових проблем, пов’язаних із фінансами, на весілля, оздоровлення тощо.

Є виплати у вигляді матеріальної допомоги, які є обов’язковими, наприклад, на оздоровлення певним категоріям держслужбовців. Далі розглянемо окремі нюанси здійснення виплат матеріальної допомоги.

Статус матеріальної допомоги

Матеріальна допомога може відноситися до фонду оплати праці або ні, вона може бути одноразовою або набувати систематичного характеру, матеріальна допомога може матим цільовий напрямок чи бути нецільовою.

Одноразова матеріальна допомога

Мовиться про допомогу, що надають індивідуально і одноразово на прохання працівника. Це може бути допомога на лікування, відпочинок й виплати в інших випадках, які зазвичай передбачають у колективному договорі. Але й за відсутності таких домовленостей роботодавця зі своїми працівниками матеріальна допомога теж може бути надана.

Податковий кодекс України (далі – ПКУ) у більшості випадків подібну матеріальну допомогу розглядає, як нецільову благодійну допомогу з відповідним оподаткуванням. Про окремі ситуації, пов’язані з нецільовою матеріальною благодійністю, ми розповіли у статті «Нецільова благодійна матеріальна допомога».

Матеріальна допомога разового характеру, яку підприємство надає окремим працівникам  (у  зв’язку  із  сімейними обставинами, на оплату лікування, оздоровлення дітей, поховання) згідно пп. пп. 3.

31 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13.01.2004 р. № 5 (далі – Інструкція № 5), не входить до складу витрат на оплату праці. Себто не є зарплатою.

Допомога на навчання. Згідно з пп. 165.1.

21 ПКУ до оподатковуваного доходу не включають суму, сплачену будь-якою юридичною або фізичною особою на користь вітчизняних вищих і професійно-технічних навчальних закладів за одержання освіти, за підготовку або перепідготовку платника податків, але не вище за 3-кратний розмір мінімальної зарплати, установленої на 1 січня звітного (податкового) року за кожний повний чи неповний місяць навчання, підготовки або перепідготовки такої фізичної особи.

У 2021 році – це 18000 грн (6000 грн х 3) з розрахунку на повний або неповний місяць навчання. Із суми перевищення слід утримати ПДФО за ставкою 18% і військовий збір за ставкою 1,5%. Додамо, що ПКУ не встановлює якихось особливих вимог до документального підтвердження факту навчання.

А значить, достатньо заяви працівника на ім’я керівника роботодавця з проханням оплатити навчання, до якого слід додати рахунок на оплату від навчального закладу (якщо такий документ є) і копію договору про надання послуг з навчання.

На цій підставі керівник видає наказ, за яким й здійснюють відповідну виплату матеріальної допомоги.

Якщо ж підприємство здійснює безпосередньо виплату навчальному закладу у вигляді плати за навчання або за надання додаткових послуг з навчання особи з інвалідністю, дитини з інвалідністю або дитини, в якої хоча б один із батьків є особою з інвалідністю; дитини-сироти, напівсироти; дитини з багатодітної чи малозабезпеченої родини; дитини, батьки якої позбавлені батьківських прав, то ці виплати у будь-якій сумі (вартості) вважають цільовою благодійною допомогою. І не включають до оподатковуваного доходу (пп. «є» пп. 170.7.4 ПКУ).

Завважте, що обмежень щодо терміну, за який роботодавець має право здійснити оплату за навчання найманого працівника законодавством не встановлено.

І якщо роботодавець в 2021 році провів плату за навчання працівника однією сумою за весь період навчання (наприклад, за два і більше навчальних років), а розмір плати не перевищує 18000 грн за кожний повний або неповний місяць навчання, підготовки чи перепідготовки фізособи, то таку суму не оподатковують відповідно до 165.1.21 ПКУ (див. категорію 103.02 Загальнодоступного інформаційно-довідкового ресурсу, далі – ЗІР).

Допомога на лікування. Згідно з пп. 165.1.

19 ПКУ до загального оподатковуваного доходу платника податків не включають кошти або вартість майна (послуг), наданих за рахунок коштів благодійної організації чи роботодавця платника податку, як допомогу на лікування і медичне обслуговування платника податків або члена його родини першого ступеня споріднення, дитини, яка знаходиться під опікою або піклуванням платника податків, за умови документального підтвердження витрат, пов’язаних з наданням такої допомоги (у разі надання коштів). У тому числі, але не винятково:

 • для придбання ліків;
 • донорських компонентів;
 • протезно-ортопедичних виробів;
 • виробів медичного призначення для індивідуального користування осіб з інвалідністю.

Вищезгадану матеріальну допомогу підприємство може видати безпосередньо працівнику. Рівночасно за зверненням останнього воно може перерахувати кошти і на рахунок закладу охорони здоров’я.

Для того, щоб скористатися «звільненням» від ПДФО допомоги на лікування та медичне обслуговування платника податку або члена його сім’ї мають бути наявні відповідні документи, які підтверджують факт проведення такого лікування та медобслуговування.

Податківці рекомендують платникам податку для підтвердження фактично понесених ними витрат, пов’язаних з лікуванням та медичним обслуговуванням, надавати договори, що ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) і їх покупця (отримувача), платіжні та розрахункові документи тощо (див. категорію 103.15 ЗІР).

Підприємством може допомогти з лікуванням чи оздоровленням й колишньому працівнику. Тоді воно не зможе скористатися пільгою за пп. 165.1.19 ПКУ. Але якщо кошти перераховуватимуться безпосередньо закладу охорони здоров’я спрацює пп. «а» пп. 170.7.4 ПКУ, за яким таку виплату можна проводити без утримання ПДФО та військового збору.

Зверніть увагу, що не включається до оподатковуваного доходу цільова благодійна допомога, що надається резидентами – юридичними або фізичними особами в будь-якій сумі (вартості):

 • закладам охорони здоров’я для компенсації вартості платних послуг з лікування платника податків або члена його родини першого ступеня споріднення, у т. ч. для придбання ліків (донорських компонентів, протезно-ортопедичних виробів, виробів медичного призначення для індивідуального користування осіб з інвалідністю) у розмірах, що не перекриваються виплатами з фонду загальнообов’язкового державного соціального медичного страхування;
 • протезно-ортопедичним підприємствам, реабілітаційним установам для компенсації вартості платних реабілітаційних послуг, технічних та інших засобів реабілітації, наданих платнику податків, визнаному у встановленому порядку особою з інвалідністю, або його дитині з інвалідністю, в розмірах, що не перекриваються виплатами з бюджетів і фонду загальнообов’язкового державного соціального медичного страхування.

Допомога на весілля. Зазвичай, таку виплату оформлюють як нецільову благодійну допомогу, як має особливості оподаткування (див. статтю «Нецільова благодійна матеріальна допомога»).

Зауважимо, що до фонду оплати праці включають винагороди та заохочення, які здійснюються раз на рік або мають разовий характер (пп. 2.3.2 Інструкції № 5).

Тут само знаходимо одноразові заохочення, не пов’язані з конкретними результатами праці (скажімо, до ювілейних і пам’ятних дат як у грошовій, так і в натуральній формі).

Тож якщо підприємство передбачить право на подібні «весільні» виплати у колективному договорі, це буде розцінено як зарплата, яку оподатковують повною мірою ПДФО та військовим збором. А головне, роботодавцю прийдеться нарахувати і ЄСВ. Адже згідно з пп. 5 п. 3 р.

IV Інструкцією про порядок нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженою наказом Мінфіну України від 20.04.2015 р.№ 449 (далі – Інструкція № 449), у разі нарахування ЄСВ визначення видів виплат, які відносять до основної, додаткової зарплати та інших заохочувальних і компенсаційних виплат, передбачено Інструкцією № 5.

Виплата матеріальної допомоги держслужбовцям і бюджетникам

Соціальне-побутове забезпечення.

Ссылка на основную публикацию