Що робити коли Вас затримали?

Общество

21 марта 2020 в 20:00

Луганская область

Що робити коли Вас затримали?

Спеціалісти  «Восток-SOS» опублікували на своєму сайті поради щодо дій, коли Вас затримала поліція.

Алгоритм дій:

 1. З поліцією рекомендується спілкуватися ввічливо. Задля налагодження діалогу рекомендується мати при собі паспорт або інший документ, що посвідчує особу, і не приховувати його від правоохоронців. Відсутність такого документу може бути законною підставою для затримання на підконтрольних українському урядові частинах Донецької та Луганської областей в рамках особливого правового порядку Операції об’єднаних сил (п. 3 ч. 6 ст. 12 Закону «Про особливості державної політики із забезпечення  державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях»), на державному кордоні, прикордонних територіях, районах проведення антитерористичних операцій.
 2. Запитайте поліцейського, чи Вас дійсно хочуть саме затримати, а не «запросити у відділок». Ви можете відмовитися від участі в поліцейському опитуванні, в тому числі якщо поліцейський запросив Вас для цього до поліцейського приміщення (ст. 33 Закону «Про Національну поліцію»). 
   
 3. Дізнайтеся причину та підстави Вашого затримання. Під час затримання поліція зобов’язана повідомити Вас про причини затримання, а також довести до Вашого відома нормативно-правові акти, на підставі яких застосовується затримання (ч. 2 ст. 31 Закону «Про Національну поліцію»). Наприклад, людину можуть затримати під час або після вчинення адміністративного правопорушення (ст. 260 КУпАП), під час замаху або після вчинення кримінального правопорушення (ст.ст. 207, 208 КПК). Поліція також може зупинити транспортний засіб у низці визначених підстав (ч. 1 і ч. 2 ст. 35 Закону «Про Національну поліцію»), а також зобов’язана поінформувати водія про конкретну причину зупинення ним транспортного засобу з детальним описом підстави зупинки (ч. 3 ст. 35 Закону «Про Національну поліцію»).
 4. Наполегливо вимагайте від поліцейського обґрунтування підстав для Вашого затримання. Пам’ятайте, що законність вимог і розпоряджень поліцейського потрібно ще довести, а кожен поліцейський зобов’язаний знати закони та інші нормативно-правові акти, що визначають його повноваження і посадові обов’язки (п. 2 ч. 3 ст. 1 Дисциплінарного статуту Національної поліції України).
   
 5. Якщо Вас звинувачують у вчиненні адміністративного правопорушення, запропонуйте поліції скласти протокол про правопорушення на місці розмови без затримання і подальшого доставлення в приміщення поліції. Кодекс про адмінправопорушення допускає таку можливість (ст.ст. 258-260 КУпАП).
   
 6. Якщо Ви дійсно не вчиняли адміністративне правопорушення, то напишіть в протоколі про адмінправопорушення «жодного правопорушення не вчиняв/ла», і вкажіть імена Ваших свідків та їх контактні дані (ст. 256 КУпАП). Потім це допоможе при оскарженні в суді, зокрема полегшить виклик свідків до суду. Якщо поліція внесла в протокол викривлені відомості, опишіть як відбувалось насправді. Закресліть порожні місця в протоколі, щоб унеможливити внесення додаткової інформації після того, як Ви поставите свій підпис. Якщо поліція Вас затримує, то зобов’язана скласти ще один протокол – про адміністративне затримання (ст. 261 КУпАП). Перевірте, чи в обох протоколах правильно вказані мотиви затримання, суть адмінправопорушення та норма акту, який передбачає відповідальність за скоєне правопорушення. 
 7. Перевірте, чи в протоколі про адмінзатримання вірно вказаний час початку затримання. Відлік часу утримання рахується з моменту фактичного затримання людини, (ч. 2 ст. 37 Закону «Про Національну поліцію»), а початком затримання вважається момент, коли через підкорення наказу або в наслідок застосування сили особа змушена залишатися поряд з правоохоронцем або у визначеному ним приміщенні (ст. 209 КПК). Адміністративне затримання має тривати не більш як три години (ч. 1 ст. 263 КУпАП). 
   
 8. Поліцейські заходи примусу мають бути законними і пропорційними навіть якщо неможливо уникнути застосування сили (ст. 29 «Про Національну поліцію»). Застосована поліцією сила має зводити до мінімуму можливості завдання шкоди здоров’ю правопорушників та інших громадян. Присутність поряд якомога більшої кількості свідків, а також фіксація подій на відео є основними запобіжниками від можливих протизаконних дій та некоректної поведінки з боку правоохоронців. Законодавство України не забороняє фіксувати дії поліції на відео або аудіо (ст. 34 Конституції, ст. 9 Закону «Про Національну поліцію»).
 9. По можливості зафіксуйте усю можливу інформацію про поліцейських, які Вас затримують, з метою їх подальшої ідентифікації. Передайте її своїм рідним і близьким разом з інформацією про управління, відділ, відділення поліції, куди Вас збираються доставити. Поліцейський при спілкуванні з Вами зобов’язаний назвати своє прізвище, посаду, спеціальне звання та пред’явити на Вашу вимогу службове посвідчення так, щоб Ви могли розгледіти викладену в ньому інформацією (ч. 3 ст. 18 Закону «Про Національну поліцію»). Поліцейському заборонено знімати з однострою чи приховувати нагрудний знак з номером. В поліцейських-спецпризначенців номер нагрудного знака має бути додатково зазначений на однострої і шоломі (ч. 3 ст. 20 Закону «Про Національну поліцію»). Можливі виключення з цих правил – під час негласних слідчих (розшукових) дій та інших завдань поліції в режимі секретності. 
   
 10. Ваш телефон може бути вилучений поліцією лише у випадку, якщо є обґрунтована підозра, що Ви його вкрали, або він є знаряддям правопорушення. Навіть якщо Ваш телефон вилучила поліція, про Ваше місце перебування все одно мають бути негайно повідомлені Ваші родичі та інші особи за Вашим вибором, а також державні центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги (ст. 261 КУпАП, ст.ст. 12, 42, 223 КПК, Постанова КМУ № 1363 від 28.11.2011). Повідомте про Ваше затримання найбільшій кількості людей, які можуть Вам допомогти.
   
 11. Вашим друзям і знайомим варто телефонувати у відповідне управління, відділ чи відділення поліції та питати про підставу Вашого затримання, і чи Вас там не катують. Варто також влаштувати мітинг біля місця утримання затриманого. Увага до затриманих з боку суспільства – найкращий запобіжник від зловживань з боку правоохоронців. 
   
 12. Якщо Ви вважаєте, що Ваші права були порушені, обов’язково напишіть заяву про це до центрів надання безоплатної правової допомоги або правоохоронних органів (див. посилання на необхідні номери телефонів нижче), у якій вимагайте розслідування та покарання винних. Проконтролюйте, аби Ваша заява була зареєстрована. Звертайтеся за допомогою до профільних правозахисних організацій та журналістів. 

  Пам’ятайте, строк Вашого затримання з метою складення протоколів не повинен перевищувати три години. Якщо затримання триває довше, вимагайте залучення адвоката.

Корисні ресурси:

Що робити коли Вас затримали працівники міліції? Пам’ятка

Що робити коли Вас затримали?Людина, яка знає свої права, не є беззахисною. В теперішньому суспільстві дуже актуальною є тема адміністративного затримання, оскільки при спілкуванні з працівником міліції громадяни часто не свідомо виконують явно не законні вказівки правоохоронців, про що потім жалкують. Це призводить до поганих, а інколи і до фатальних наслідків.

Отже, якщо Вас затримала міліція необхідно:
• Поводитись максимально чемно, не чинити опору та не тікати. Оскільки якщо формально до Вас не було притензій, працівник міліції з радістю перекваліфікує ваші дії на статтю 185 КУпАП Злісне невиконання вимог або вказівок працівника МВС.

• Попросити представитись та пред’явити службове посвідчення (це є обов’язком міліціонера, що закріплений в ЗУ «Про міліцію» та в статуті Патрульно-постової служби. Потрібно переписати реквізити, а саме: ПІП, номер посвідчення, звання та посаду правоохоронця).

• Вимагати пояснення причин затримання, назви відділку, куди Вас доставляють. В працівників міліції є чітко визначений перелік причин, за котрими Вас можуть затримати. Одна з найпоширеніших – вимога встановлення особи.

Важливо носити з собою документи, що засвідчують Вашу особу: паспорт, військовий квиток, студентський квиток, посвідчення водійських прав, тощо.

Показувати його необхідно з Ваших рук, не передаючи його міліціонерам так, щоб вони могли прочитати та пересвідчитись у Вашій особі.

• Проінформувати по телефону про затримання Ваших близьких. Це є абсолютним Вашим правом, а також обов’язком міліції надати Вам таку можливість. Також про неправомірні дії міліції можна повідомити оператора лінії 102.

• Прослідкувати, щоб після доставлення у відділок Ваші дані було занесено до журналу реєстрації затриманих осіб. Необхідно занести Ваше ПІБ, причину та час затримання.

Тримати у відділку за загальним правилом Вас можуть не більше трьох годин. Відлік часу починається з моменту перетину порого цієї установи.

Та якщо Вас не внесено до журналу, то формально і у відділку Вас теж немає і Вашим близьким буде важче Вас розшукати.

• Вимагати складення протоколу про затримання окрім протоколу про адміністративне правопорушення.

• Не підписуйне протоколу про адміністративне правопорушення (звісно, якщо Ви його не вчиняли). В нижній частині протоколу напишіть, шо Ви не згідні, а також зафіксуйте усі порушення, шо мали місце. Наприклад: про затримання не були повдомлені родичі, було відмовлено у вимозі скористатися послугами адвоката, тощо. Пусті графи викресліть прямою лінією. Візьміть копію протоколу.

• Пам’ятайте! Огляд повинен здійснюватись особою, однієї з Вами статі. Огляд – це не обшук, але за його результатами також складається протокол із зазначенням всіх вилучених речей. Вилучатись можуть лише речі, шо є об’єктом чи знаряддям правопорушення.

Читайте также:  Розподіл майна підчас розлучення

• На пропозицію зняти відбитки пальців необхідно ввічливо відмовитись.
Сподіваємось дана пам’ятка допоможе звести спілкування з міліцією до мінімуму, якщо Ви справді є законопослушним громадянином.

Що робити, якщо вас затримали

Закон максимально чітко і вичерпно визначає підстави для затримання. Продемонструвавши співробітникам поліції свою обізнаність із нормами права, ви значно збільшите свої шанси на самозахист та уникнете помилок, які набагато легше не допустити, ніж потім виправляти.

Катерина Коваленко, адвокат

«Право на свободу та недоторканність гарантоване 29 статтею Конституції України, – говорить адвокат АБ «Ципін і партнери» Катерина Коваленко.

– Згідно цією статтею, ніхто не може бути заарештований або триматися під вартою інакше як за вмотивованим рішенням суду і тільки на підставах та в порядку, встановлених законом.

Однак у частині 3 статті йдеться і про те, що затримати особу без рішення суду можливо у разі нагальної необхідності запобігти злочинові чи його перепинити».

Тож не завадить знати, у яких випадках можливе затримання без рішення суду. Закон визначає, що кримінальне затримання без судового рішення може відбуватися лише:

 • уповноваженою службовою особою правоохоронного органу лише стосовно особи, яка підозрюється у вчиненні злочину, за який законом передбачене покарання у вигляді позбавлення волі і лише за умов, що цю особу застали під час вчинення злочину або замаху на його вчинення або якщо відразу після вчинення злочину очевидець, у тому числі потерпілий, або сукупність очевидних ознак на тілі, одязі чи місці події вказують на те, що саме ця особа щойно вчинила злочин;
 • уповноваженою службовою особою правоохоронного органу щодо підозрюваного у вчиненні злочину, за який передбачене основне покарання у виді штрафу у розмірі понад 3000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і лише у разі, якщо він не виконав покладені на нього судом при обранні запобіжного заходу обов’язки або не виконав вимог щодо внесення коштів як застави чи документів на підтвердження цього;
 • будь-якою особою при вчиненні або замаху на вчинення кримінального правопорушення або безпосередньо після його вчинення чи в ході безперервного переслідування особи, яка підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення. У цьому разі особа, яка здійснила затримання, повинна негайно доставити затриманого до найближчого відділку міліції або повідомити міліцію (за тел. 102) про затримання і місцезнаходження затриманої особи.

Види затримання

Розрізняють кримінальне, адміністративне та запобіжне затримання.

Кримінальне затримання в усіх інших випадках, крім вже зазначених, може здійснюватися виключно на підставі рішення суду. Під час досудового розслідування суддя зі спеціальним статусом – слідчий суддя вирішує питання про затримання з метою приводу та про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою. Під час судового розгляду ці питання вирішує суд.

Адміністративне затримання здійснюється тільки уповноваженими законом службовими особами (ст.

262 Кодексу України про адміністративні правопорушення) і виключно з метою припинення адміністративного правопорушення (коли вичерпано інші заходи впливу) чи оформлення вже вчиненого правопорушення (встановлення особи, складення протоколу, якщо воно є обов’язковим, а зробити це на місці неможливо), а також з метою забезпечення своєчасного і правильного розгляду справ і виконання постанов у справах про адміністративні правопорушення. Забороняється затримання в адміністративному порядку для збирання доказів у кримінальному провадженні.

Запобіжне затримання мають право проводити працівники міліції з метою соціального чи медичного контролю за певними особами для захисту життя та здоров’я самих затриманих або оточуючих.

Йдеться про дітей віком до 16 років, які залишились без опікування, осіб у стані сп’яніння, які перебувають у громадських місцях і втратили здатність самостійно пересуватись чи можуть завдати шкоди собі або оточуючим людям та осіб, які мають ознаки вираженого психічного розладу і створюють у зв’язку з цим реальну небезпеку для себе та оточуючих людей. Таке затримання допускається лише у випадку, коли досягнути мети захисту цих осіб і оточуючих за допомогою менш обмежувальних заходів неможливо.

Дії при затриманні

Якщо вас затримали, дізнайтеся якомога більше про підстави затримання, відомості про осіб, які здійснили затримання: прізвище, ім`я, місце роботи, номер службового посвідчення. Це полегшить у подальшому оскарження тих їх рішень, дій чи бездіяльності, які мають ознаки незаконних.

Після доставлення до місця тримання затриманих необхідно відразу дізнатися дані особи, відповідальної за перебування затриманих, адже така особа відповідає за законом за дотримання всіх прав затриманого (ст.212 КПК). Зокрема, вимагайте від цієї особи негайної реєстрації, роз’яснення підстав затримання та прав затриманого.

Слід вимагати складання протоколу про затримання і переконатися у достовірності відомостей, які до нього вносяться.

Закон вимагає детального фіксування затримання у протоколі, зокрема внесення до нього відомостей про особу, яка склала протокол, дати та точного часу (година і хвилини) затримання, підстав затримання, результатів особистого обшуку, клопотань, заяв чи скарг затриманого, переліку прав та обов’язків, підпису особи, яка склала протокол.

Максимальний строк затримання без ухвали слідчого судді, суду не може перевищувати 72 годин з моменту затримання. Проте затримана без ухвали слідчого судді, суду особа не пізніше 60 годин з моменту затримання повинна бути звільнена або доставлена до суду для розгляду клопотання про обрання стосовно неї запобіжного заходу.

Читайте також: Що робити, якщо вас викликають у поліцію

Право на захист

Будучи затриманим, ви маєте право вимагати ознайомлення і роз’яснення прав, передбачених Конституцією і законами України для затриманих осіб, причому обов’язок ознайомити вас із ними законом покладено на службову особу, яка здійснила затримання (ч.4 ст.208 КПК).

Затримана особа має право вимагати надання можливості повідомити про факт затримання і конкретне місце свого перебування близьких родичів, членів сім`ї чи будь-яких інших осіб на її вибір. За законом особа має право сама здійснити таке повідомлення, а правоохоронці зобов’язані надати їй засоби зв’язку для цього.

Адвокат Катерина Коваленко радить пам’ятати про конституційне право на мовчання та не слухати слова правоохоронців, що ваше мовчання підтверджує підозри.

«До приїзду адвоката нічого не підписуйте і не розповідайте особі, яка вас затримала. Відповідно до ст. 63 Конституції ви маєте право відмовитися від дачі показів, – говорить вона. – Також якщо у вас є свій адвокат, ви маєте право вимагати залучення саме вашого адвоката, а не з центру безоплатної допомоги».

Слід знати, що закон зобов’язує саме правоохоронців, які здійснили затримання, слідчого та прокурора надати особі допомогу у встановленні контакту з обраним нею захисником або з особами, які можуть запросити захисника, а також надати засоби зв’язку для цього.

Також закон забороняє правоохоронцям і суддям надавати рекомендації особі щодо залучення конкретного захисника.

А відмова від захисника, зроблена у відсутності захисника і без надання можливості поспілкуватися з ним конфіденційно, за законом є недійсною, вважається порушенням права на захист та карається законом.

Тож якщо вас затримали, намагайтеся якомога швидше зв’язатися з адвокатом. Довірте свою справу професіоналам, які гарантують захист ваших прав, як того вимагає закон.

Читайте також: Якщо зупинила патрульна поліція: поради для водіїв і поліцейських

Юлия Гаевская

Биография:

Поділіться корисною інформацією з друзями:

Що робити в разі затримання

Попереджений, тому озброєний!

#

 • Україна
 • суспільство
 • протесты

Уявіть собі гіпотетичну ситуацію — ви вирішили здійснити своє конституційне право і взяти участь у мирній акції протесту.

Під час акції події почали розвиватись якось не за планом, і, замість повернення додому з почуттям виконаного громадянського обов’язку, ви змушені спілкуватися з людьми в темно-синій уніформі з приводу вашої участі в мирній акції протесту більше, ніж того хотіли б.

Як мінімізувати негативні наслідки такого спілкування, що слід знати і як поводитись у такій ситуації — спробуємо розібратись.

Почнемо з того, що з усіх передбачених законом варіантів затримання, зараз нас цікавить саме адміністративне. Передбачене таке затримання статтею 260 Кодексу України про адміністративні правопорушення і має низку важливих особливостей.

По-перше, це чіткий перелік підстав, за яких може бути застосоване адміністративне затримання:

 • задля припинення адміністративних правопорушень;
 • коли вичерпано інші заходи впливу;
 • для встановлення особи;
 • для складення протоколу про адміністративне правопорушення у разі неможливості складення його на місці вчинення правопорушення, якщо складення протоколу є обов’язковим;
 • для забезпечення своєчасного і правильного розгляду справ та виконання постанов стосовно справ про адміністративні правопорушення.

Попри те, що список цей виключний, не сумнівайтесь — на момент затримання підстава знайдеться. Але, на майбутнє, знати цей перелік не завадить.

По-друге, затримувати повинен не будь-хто, а саме співробітники конкретного органу в конкретних випадках.

Читайте также:  Гражданский брак и право на наследование (ч. 1)

Загальний перелік досить розгалужений (почитати можна тут), у випадку з акцією протесту — це співробітники Національної поліції.

Все! Ні працівники будь-яких інших органів державної влади, ні будь-які муніципальні структури чи громадські формування з охорони чого б там не було здійснювати адміністративне затримання не уповноважені.

Тут варто зауважити один законодавчий нюанс. Стаття 185 КУпАП передбачає настання адміністративної відповідальності за «злісну непокору законному розпорядженню або вимозі поліцейського, члена громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону, військовослужбовця».

Хоча ключове словосполучення тут — «законна вимога», на практиці ця стаття є справжнім «Клондайком» зловживань і порушень прав людини з боку правоохоронців та членів громадських формувань з охорони громадського порядку.

Слід розуміти — адміністративна відповідальність настає за невиконання законної вимоги як поліцейського, так і члена громадського формування з охорони громадського порядку. Але здійснювати адміністративне затримання має право лише працівник Національної поліції.

Крім того, відповідно до норм частини 3 статті 19 Закону «Про національну поліцію», поліцейський під час звернення до особи зобов’язаний назвати своє прізвище, посаду, спеціальне звання та пред’явити на її вимогу службове посвідчення, давши можливість ознайомитися з викладеною в ньому інформацією. Ба більше, частина 3 статті 20 цього ж Закону встановлює, що поліцейський повинен мати на одязі нагрудний знак, який заборонено знімати з однострою чи приховувати, а також будь-яким іншим чином перешкоджати прочитанню інформації на ньому або фіксуванню її за допомогою технічних засобів (для службовців підрозділів спеціального призначення номер нагрудного знаку додатково зазначений на однострої та шоломі, що традиційно ігнорується). Якщо ці вимоги не були дотримані, обов’язково слід зазначити про це в протоколі, про який мова піде далі.

Отже, вас все-таки затримали, і починається бюрократична процедура, яка включає обов’язкове складання протоколу, в якому вказують:

 • дату і місце його складення;
 • посаду, прізвище, ім’я та по батькові особи, яка склала протокол;
 • відомості про особу затриманого;
 • час і мотиви затримання (зокрема, частина статті та стаття КУпАП, порушення яких стало причино для затримання і причина власне затримання з перерахованих вище).

Протокол підписують двоє — особа, яка його склала, і особа, стосовно якої склали. Від підпису можна відмовитись, але особливого сенсу в цьому нема, просто зроблять додаткову відмітку. А ось що обов’язково потрібно зробити — так це самостійно вказати на все записане в протоколі, з чим ви не погоджуєтесь.

Також не завадить зазначити:

 • точний час, коли вас затримали (не коли привезли у відділення, а саме момент, коли під дією наказу або сили ви були позбавлені можливості вільно пересуватись, будучи змушеним залишатись поряд з уповноваженою особою, або в місці, визначеному нею);
 • чи були повідомлені про місце вашого перебування ваші родичі і коли це було зроблено (закон зобов’язує робити це негайно);
 • чи було повідомлено відповідний Центр із надання безоплатної вторинної правової допомоги (у випадку, якщо ви не заявили, що захищатимете себе особисто, чи викликали власного адвоката);
 • дату і час, коли затримання було припинено (якщо цю інформацію, як і час початку затримання, не зазначили — вказуєте їх).

Тривалість адміністративного затримання не повинна перевищувати 3 годин (для цього запам’ятовуємо і зазначаємо час початку затримання і час його припинення). У випадках, коли необхідно з’ясувати особу затриманого та обставини правопорушення (а також в деяких більш специфічних), цей строк може бути продовжено до 3 діб.

Також під час складання протоколу вам зобов’язані роз’яснити зміст статей 55, 56, 59, 63 Конституції України, а також статті 268 Кодексу України про адміністративні правопорушення, про що в протоколі теж робиться позначка. Якщо не роз’яснили (не просто згадали про їхнє існування, а повідомили зміст) — також зазначаєте це в зауваженнях до протоколу.

Щодо ваших прав, то звернути увагу потрібно на два аспекти. Перший — відповідно до статті 268 КУпАП ви маєте право:

 • знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання;
 • користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги;
 • користуватися послугами перекладача;
 • оскаржити постанову по справі.

Другий — стаття 63 Конституції України дає вам право на відмову давати показання або пояснення щодо себе, членів сім’ї чи близьких родичів.

Власне, з вашого боку спілкування з працівниками правоохоронних органів може складатись виключно з цитування цієї статті. Однак не слід забувати вказати в протоколі про адміністративне затримання всі зауваження щодо процедури його проведення.

Що більше порушень буде зафіксовано, то більше шансів на подальше оскарження дій правоохоронців.

А тепер про «найцікавіше» — особистий огляд і огляд речей затриманої особи. Особистий огляд завжди проводить особа тієї ж статі, що й особа, яку оглядають, у присутності двох понятих (свідків) тієї ж статі.

В нашій ситуації проводити огляд може лише працівник Національної поліції, до понятих такої вимоги немає, однак імена, прізвища, по батькові, звання та посади всіх учасників також повинні бути внесені до протоколу.

Якщо понятих «забули» запросити, запросили з числа співробітників поліції, або не внесли їхні імена в протокол — вказуєте все це в зауваженнях.

Про проведення огляду (а якщо за його результатами було прийнято рішення про вилучення якихось речей, то й про вилучення) також складається протокол, або робиться відповідна відмітка в протоколі про затримання або протоколі про адміністративне правопорушення.

Щодо огляду варто пам’ятати три речі. Перша — ножі (усіх форм і розмірів), кийки, кастети, піротехніку, газові балончики, електрошокери і тому подібні предмети краще залишити вдома, а ще краще — в магазині. Хоча б тому, що із застосуванням нехитрої магії експертизи ваше адміністративне правопорушення може перетворитись на кримінальне. Воно вам треба? Воно вам не треба.

Друга річ — якщо вам, у ході всіх описаних вище дій, кажуть, що у вас щось випало — це випало не у вас. І крапка.

Якщо вам щось передають, просять потримати, підняти, подати чи щось подібне — ввічливо відмовляєтесь.

Ви довіряєте поліції віднайдення справжнього власника всіляких згортків, пакунків, пристроїв, мобільних телефонів, які ви вперше бачите, які невідомим для вас чином з’явились десь поряд і які вам не належать.

Третя — навчіться тримати руки при собі і стримувати рефлекс взяти щось, що вам протягують.

У результаті всіх описаних подій ви отримаєте незабутні враження про стан правоохоронних органів та кілька документів — протокол про адміністративне правопорушення, протокол про адміністративне затримання (і як можливий бонус — протоколи про огляд речей і особистий огляд та про вилучення речей і документів). З високою ймовірністю (як це показала історія з «карантинними» покараннями) в цих документах буде купа помилок і допущених під час їх складання та оформлення порушень. Тож у вас буде можливість пройти ще один цікавий квест, відстоюючи ваші права уже в суді. Попри загальноприйняте ставлення до українських судів, цією можливістю не варто нехтувати. Враховуйте, що боротьба за свої права — це не лише час, проведений на відносно свіжому повітрі в компанії однодумців, а й нудна бюрократія.

Одягайтесь тепленько, носіть масочки і відстоюйте свої права!

Що робити, коли вас намагаються незаконно затримати й доставити в міліцію

?

poyeliku (poyeliku) wrote, 2011-11-24 16:18:00 poyeliku poyeliku 2011-11-24 16:18:00   Ви патріот і борець з антинародним режимом? У Вас є що сказати цій псевдо владі? Ви хочете вказати банді на її місце? Тоді ми йдемо за вами! – наслідуючи відомий рекламний слоган, діють сьогодні правоохоронні органи України стосовно громадсько-політичних організацій, та і окремих громадян, які активно, у законний спосіб, протестують проти політикизнищення української держави та знищення українського народу, яку сповідує уряд Януковича-Азарова. Часто наші ГРОМАДЯНИ потрапляють під арешт, моральний та фізичний вплив правоохоронців, бо не знають своїх прав, а також обов’язків працівників органів МВС та СБУ під час процедури затримання. Якщо влада перетворила правоохоронні органи в інструмент політичного тиску і переслідування, ми повинні вміти себе захищати!

 Коли працівники міліції звертаються до вас, то, перш за все, вони повинні представитися (назвати своє прізвище, імя, звання), показати за Вашою вимогою службове посвідчення ( ч.2 ст.5 Закону України «Про міліцію»). І нічого дивного не буде, якщо ви представитеся і попросите цю «людину» зробити те ж саме. (Якщо встигнете із цими тваринами )

Візьміть ручку, олівець, якщо є можливість (І запхайте куди зможете поцілити) – запишіть, немає можливості – намагайтеся запам’ятати, хто ця людина, на якій вона посаді, щоб ви знали, куди вас везтимуть.( Якщо везтимуть притомного, а не тягнутимуть б»ючи куди не попадя) Це в абсолютній більшості випадків вплине на цю (людину?) і, якогось нахабства чи зловживань можна буде (уникнути?), бо працівник міліції побачить, що ви знаєте свої права і знаєте обов’язок працівника міліції представитися таким чином, щоб ви цезапам’ятали. (Надіюсь допоможе) 

Читайте также:  Скасування податкового повідомлення-рішення

  Коли вас намагаються затримати й доставити в міліцію, насамперед треба запам’ятати, що активно пручатися цьому процесу не можна (А ТРЕБА!), тому що вас відразу ж звинуватять у злісній непокорі законному розпорядженню або вимозі працівника міліції при виконанні ним службових обов’язків. (І так звинуватять у всіх смертних гріхах) Це призведе до того, що вас можуть притягнути до адміністративної відповідальності за ст. 185 КУАП. Так звичайно роблять, коли людину необхідно “легально” затримати в стінах міліції на кілька діб. (А бо й на довше! А би лишитись цілим!)

Що ж робити?

Перше. Добре запам’ятати, що вимога працівника міліції повинна бути законною (Малоймовірно в країні суцільного беззаконня). Тобто, у міліціонерів повинні бути підстави для вашого затримання, й вони повинні вам повідомити про них негайно ( Як би ж то) при затриманні, як того вимагає ст. 29 Конституції України та ст.

11 ЗУ «Про міліцію, ст.. 106 КПК України .( І де це працює?) Їх відмовки, що вам усе пояснять у міліції, у жодному разі не повинні вами сприйматися. Коли ви потрапите до міліції, там вам вигадають купу підстав, у тому числі й тих, про які ви навіть не підозрюєте, наприклад, що ви нецензурно лаялися й порушували громадський спокій.

 

Друге. Пам’ятайте, що вас оберігає ст. 19 Конституції України, яка говорить, що ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачене законодавством. Тому, поки вам не пояснять законну причину затримання, ніхто не може вас примусити йти в міліцію.(Хіба затягнути) Існує вичерпаний перелік підстав для затримання:

— якщо особу застали безпосередньо під час здійснення злочину (правопорушення) або відразу після нього;- якщо потерпілі або очевидці прямо вкажуть, що саме ця особа вчинила злочин (правопорушення);- якщо на підозрюваному, на його одязі, при ньому або в його житлі будуть виявлені явні сліди злочину;- якщо особа намагається втекти або не встановлена особистість підозрюваного.

( — і основна ВИ просто не сподобались)

Третє. Якщо все-таки міліціонери наполягають на затриманні, вимагайте складання протоколу про адміністративне правопорушення або протокол затримання прямо на місці, а не в міліції. (Якщо ті телепні звичайно вміють писати і читати, бо в основному тільки рахувати)

У протоколі неодмінно повинна бути зазначена дата й час вашого затримання, прізвище й посада співробітника міліції, що вас затримує, суть вашого затримання з обов’язковим посиланням на норму закону, що його передбачає.(Дивись вище)

При затриманні працівник міліції зобов’язаний видати вам копію протоколу.(А не тільки бити по печінці)

Четверте. Якщо затримання все-таки відбулося, вимагайте негайно повідомити ваших чоловіка/дружину або інших родичів про місце вашого перебування або прямо зв’яжіться з вашим адвокатом.

(Якщо встигнете і вас почують) Право на юридичну допомогу й на повідомлення рідним про місце вашого перебування передбачене тією ж ст. 29, пункт 6 Конституції України, а також ст. 261 КпАП.

(Як казали в одному відомому кінофільмі «ТОЛЬКО НЕ В НАШЕМ РАЙОНЕ»)

П’яте. Будучи затриманим, нічого не підписуйте і не ведіть жодних переговорів з міліціонерами.

Пам’ятайте, що коли вас затримали як підозрюваного у скоєнні злочину, то час затримання минає через 72 години, якщо не буде пред’явлена постанова судді (ПРОДАЖНОГО І НАСКРІЗЬ ПІДКОНТРОЛЬНОГО) про обрання вам запобіжного заходу “утримання під вартою”.

А якщо вас затримали за адміністративне правопорушення, то час вашого затримання минає через 3 години після того, як буде встановлена ваша особа. (Щастливіє часов не наблюдают) От чому так важливо, щоб протокол про затримання був складений негайно, у момент затримання, із вказуванням точного часу затримання. (Дивись вище)

Ви маєте право на адвоката ( ст.. 271 КпАП, ст.. 47 КПК України).( І ще багато інших прав. Тільки кого вони цікавлять ці ваші права!!!)

Шосте. Ніколи не залишайте безкарним порушення ваших особистих прав і свобод. Нагляд за органами внутрішніх справ здійснює прокурор, і про всяке “свавілля”, що чинили з вами в міліції, обов’язково опишіть у скарзі в прокуратуру. ( Або на село бабусі! допомагає однаково!)

 А взагалі допоможи НАМ БОЖЕ! (Якщо не хочемо допомогти собі самі!!!) 

Якщо затримала поліція: що робити – права та поради

Не забувайте, що у вас теж є свої права, які потрібно знати

Будь-який громадянин України може бути затриманий поліцією. З цього не випливає, що він обов’язково злочинець. Просто будь патрульний має право затримати вас для з’ясування особи або причетності до раніше скоєних злочинів.

 • У цій ситуації не забувайте, що у вас теж є свої права, які потрібно знати та вміти ними користуватися.
 • Факти ICTV склали короткий список порад, який допоможе кожному в цій непростій ситуації.
 • Я дотримуюся законів, цього зі мною не станеться

Незважаючи на реформу правоохоронної системи, її кістяком залишаються старі кадри. І затримати вас можуть хибним, а то й абсурдним звинуваченням. Пам’ятайте, ваша законослухняність не гарантує дотримання законів щодо вас.

Формальним приводом для проведення у відділення поліції може стати, наприклад, відсутність документів. Законом це не передбачено, однак, суперечки з поліцейськими можуть бути розцінені як опір співробітникам правоохоронних органів.

А це – привід для притягнення до адміністративної відповідальності.

Україна висунула бойовикам вимоги по звільненню полонених

Що робити, якщо мене затримали

Постарайтеся не панікувати. З поліцейськими слід розмовляти ввічливо, уникаючи обертів “Ви не маєте права”, “Ви за це відповісте” і т. п. якби це допомагало, статистика скоєних співробітниками силових структур правопорушень виглядала б куди оптимістичніше.

Насправді, звертання до справедливості і закону тільки надасть завзяття правоохоронців. Тому виконуйте їх вимоги, по можливості повідомивши друзям або родичам про ваше затримання.

У відповідності з законодавством поліція зобов’язана повідомити про затримання рідних і адвоката (за ваше прохання) протягом двох годин. Можете акуратно нагадати про це правоохоронцям.

Дзвонити краще людям, реально здатною надати допомогу: наприклад, знайомим юристам або журналістам. Хороший варіант – знайомі в правоохоронній середовищі. Якщо вас затримали на публічній акції, приміром, політичному мітингу, постарайтеся повідомити про це організатора заходу. Або телефонуйте безпосередньо керівникам політорганізації.

Чому важливо якомога швидше повідомити про затримання

Перші години після затримання є вирішальними. Поки ваші близькі та адвокат не знають про ваше місцезнаходження, на вас простіше чинити тиск, добувати показання незаконним шляхом. Якщо з вами трапиться щось погане, встановити істину буде проблематично. Адже затриманому можуть взагалі не говорити, де він знаходиться.

Селезньов плював на патріотизм заради грошей

Контакт людини з правоохоронної машиною починається з моменту затримання. Саме в цей момент він особливо уразливий. Як стверджують експерти з прав людини, вивчили українську і міжнародну практику, максимальний ризик піддатися тортурам — в перші години після затримання.

Скільки може тривати затримання

Строк обмеження свободи без ухвали слідчого судді не може перевищувати 72 годин. Протягом 60 годин з моменту затримання вас повинні відпустити або доставити до суду для розгляду питання про обрання запобіжного заходу. Між тим затримання за підозрою у вчиненні адміністративного правопорушення не може тривати понад 3 години.

Як вести себе у відділенні поліції

Не поспішайте давати показання, не забувайте про ст. 63 Конституції України, згідно з якою будь-який громадянин має право не давати свідчення щодо себе чи близьких родичів.

Пам’ятайте, ви маєте право взагалі відмовитися від дачі показань або заявити, що будете спілкуватися зі слідчим тільки у присутності вашого адвоката. Якщо ви знаходитесь в ізоляторі тимчасового утримання (ІТУ) понад 3 години, вас повинні забезпечити гарячим харчуванням.

Якщо в камері не працює санвузол, у вас є право вийти в туалет за бажанням, але не рідше одного разу за 4 години.

Чим годують футболістів: дієти та заборони

На вашу вимогу співробітники поліції повинні забезпечити доступ лікаря. Не нехтуйте можливістю розповісти медикам про проблеми зі здоров’ям – це шанс переїхати в лікарню. А за цей час виробити разом з адвокатом подальший план дій.

Перед підписанням яких-небудь документів, спершу вивчіть їх зміст. Запевняючи протокол, поставте прочерки у порожні поля.

Куди звертатися, якщо мої права порушують

Телефонуйте на гарячу лінію МВС або прокуратури. Відповідні номери повинні розміщуватись на інформаційних стендах у відділеннях поліції. Однак, краще знати їх заздалегідь: допомагати шукати номери у райвідділі ніхто не буде. Хороший варіант – повідомити про проблеми близьким людям, які передадуть інформацію у відповідні інстанції.

Ссылка на основную публикацию