Що робити, якщо затопили сусіди ≡ Куди звертатися

У даній статті ми поговоримо, що робити, якщо вас затопили сусіди і як правильно вимагати компенсацію.

Жити в квартирі — це чудово, але іноді це може привносити в наше життя незручності. Зокрема це пов'язано c сусідами, у яких можуть відбуватися події, що зачіпають вас безпосередньо. Найчастішою причиною такого сусідства є потоп зверху, який може не тільки зіпсувати нерви, але і дорогий ремонт. Особливо прикро, коли він свіжий. Як правильно діяти в таких ситуаціях? Розповімо далі.

Залили сусіди — що робити: причини

Що робити, якщо затопили сусіди ≡ Куди звертатисяЩо робити, якщо залили сусіди?

В залежності від того, хто буде нести відповідальність за потоп, причини діляться на дві групи:

 • Всьому виною сусіди, якщо вони недбало поставилися до своєї сантехніці, не закрили воду або спробували щось полагодити самі, або забилися сливи від відсутності чищення.
 • Винні комунальні служби — прорив стояка, прорвавши центральної системи, тече дах або відведення дощової води працюють неправильно

Іншими словами, причин може бути дуже багато, але кожен власник повинен знати одне — всі комунікації повинні міститися в справному стані і всі поломки повинні вчасно виправлятися.

В іншому разі відповідальність за аварію буде нести безпосередньо власник. А ось що стосується комунікацій, то за них вже відповідає керуюча компанія.

Так, коли залили сусіди — що робити в такій ситуації, буде залежати від причини аварії.

Залили сусіди — що робити, куди телефонувати?

Що робити, якщо затопили сусіди ≡ Куди звертатисяПотоп від сусідів

Коли вас несподівано залили сусіди — що робити, навіть не варто думати. Ви повинні для початку звернутися в аварійну службу, якщо сусідів немає вдома або вони самі не можуть впоратися c причиною затоплення. Ремонтники здатні швидко усунути текти і закрити надходження води, але робиться це на весь стояк.

Крім цього треба зробити обов'язково дзвінок в керуючу компанію, щоб приїхав спеціаліст і зафіксував всі пошкодження.

Залили сусіди — що робити: порядок дій

Отже, залили сусіди — що робити і як вчинити в такому випадку? Насправді, ви повинні діяти в кілька етапів, щоб досягти максимальної ефективності.

Етап 1. Спочатку виключіть можливість замикання

Що робити, якщо затопили сусіди ≡ Куди звертатисяЩо робити при потоп?

Якщо раптом ви повернулися додому або просто помітили, що по вашій стелі і стінах тече вода, то варто виключити можливість удару струмом. Іноді під воду потрапляє неизолированная проводка, світильники, розетки і так далі. Так що є шанс, що вас вдарить струмом. Рекомендується вимкнути всі прилади. Це допоможе зберегти не тільки себе, але і самі прилади від поломки.

Етап 2. Зателефонуйте сусідам

Зверніться до сусідів і почніть вирішувати ситуацію. Найперше, що ви повинні зробити — це усунути протікання, щоб мінімізувати наслідки від аварії. Важливо розуміти, що ви не маєте права на злом дверей, якщо раптом сусіди не відповідають вам або їх немає вдома.

Навіть якщо такі дії врятують не тільки вас, але і інших, то злом дверей все одно буде вважатися незаконним і можна навіть отримати за це кримінальне покарання. Так що викликайте аварійну службу і тоді ee фахівці перекриють воду.

Етап 3. Проведіть оцінку і документально зафіксуйте весь збиток

Що робити, якщо затопили сусіди ≡ Куди звертатисяЯк зафіксувати збиток?

Для цього викликаються працівники керуючої компанії і вони складають спеціальний акт. Згідно із законодавством представник повинен з'явитися протягом 12 годин. До речі, оцінювачі компанії є свідками по справі, з'ясовують точні обставини, a також оцінюють збитки і заповнюють документи. Ще можна покликати і інших сусідів у свідки.

В акті обов'язково обумовлюється така інформація:

Що робити, якщо затопили сусіди ≡ Куди звертатисяЗміст акта o затопленні

Документ обов'язково повинні побачити власники обох постраждалих квартир. Це навіть закріплюється підписами всіх учасників в кінці акта. Якщо винуватець відсутній або не хоче нічого підписувати, то проставляється спеціальна позначка. Коли акт буде оформлено, то його затверджує керівник КК.

Важливо викликати співробітників для оцінки відразу ж після аварії, що сталася.

Якщо ви будете зволікати, то ваш сусід може приховати факт протікання, усунути несправність і сказати, що він ні в чому не винен. Більше того, через пару днів вже буде складно дати нормальну оцінку.

Приміром, у вас відклеїлися шпалери і висохли. Це могло статися і раніше, a ви вже ніяк не доведете, що винні саме сусіди.

Знайдіть свідків і спільно зробіть фото, a краще відео потопу — всі підтікання та пошкодження. Якщо доведеться звертатися до суду, то ви без проблем доведете власну правоту. Ще зберігайте оригінал акта, поки вам не буде перераховано відшкодування.

Якщо через кілька днів після аварії почали з'являтися нові пошкодження, то знову покличте комісію, яка повинна зробити ще один акт. До речі, фіксувати збитки можуть спеціальні компанії, a не тільки КК.

Що робити, якщо затопили сусіди ≡ Куди звертатисяЗаливають сусіди зверху

Перш ніж відправляти заявку, важливо перевірити документи компанії. Вона повинна бути офіційною. Працівники таких служб, як правило, працюють стандартно: вони приїжджають за викликом, роблять записи, знімки, a через кілька днів надають звіт, в якому приписується сума збитку і всі докази.

Ціна послуг оцінювача може становити 4-8 тисяч рублів залежно від регіону і кількості роботи. Якщо сусід справді винен, то він зобов'язаний виплатити компенсацію.

Етап 4. Вимога компенсації

Найпростішим способом вирішення ситуації є розмова c винним і врегулювання всіх питань. Наприклад, він може сам зробити у вас ремонт. Якщо ж власник заперечує свою причетність до події або ухиляється від виконання робіт, то доведеться звертатися до суду.

Залили сусіди — що робити: звернення до суду

Що робити, якщо затопили сусіди ≡ Куди звертатисяЗвернення до суду після потопу

Отже, якщо ви вирішили відправитися в суд, то вам спочатку треба підготувати документи, без яких позов прийнятий не буде:

 • Акт o затопленні
 • Висновок оцінювача o отриманий збиток
 • Копії документів, що підтверджують власність
 • Виписка з особового рахунку про відсутність боргів по квартплаті, яку можна оформити через МФЦ

Якщо у вас немає можливості бути присутнім в суді, то оформите довіреність для свого представника або найміть юриста. Щоб дізнатися, які ще можуть знадобитися документи, зверніться в судову адміністрацію.

До речі, обов'язково вкладайтеся в терміни. Так, заяву потрібно подати не пізніше, ніж через місяць після події. Як правило, слухання також призначається протягом місяця і суд зазвичай стає на бік позивача, якщо у нього достатньо доказів.

Бувають ситуації, коли людина не є власником, a проживає за договором соцнайма. Незважаючи на це відповідальність за аварію все одно на ньому, тому що саме він повинен забезпечити нормальну роботу сантехніці в приміщенні. Якщо у винного немає коштів для виплати або він все одно відмовляється платити, то справа передається приставам, які можуть описувати або продавати майно.

Залили сусіди — що робити: компенсація

Що робити, якщо затопили сусіди ≡ Куди звертатисяЯк отримати компенсацію за потоп?

Як правило, винні повинні повністю відшкодовувати всі збитки. Тому, коли залили сусіди — що робити, навіть не повинно вас турбувати. Тут два варіанти — або домовляйтеся, або ідіть в суд.

Зазвичай при розрахунку компенсації враховується вина, a також обставини події. Але нерідкі випадки, коли сума збитку зменшується після повторної експертизи. Розміри компенсації завжди індивідуальні і визначаються судом. Як показує статистика, сума відшкодування зазвичай не перевищує 20-30 тисяч рублів.

Не в перший раз залили сусіди — що робити?

Безперечно, всяке буває в житті і потоп може трапитися в кожного, адже від аварій не застрахований ніхто. Найчастіше винні і самі визнають це, a тому намагаються хоч якось загладити свою провину.

Коли не в перший раз залили сусіди — що робити не зовсім зрозуміло, але факт неправильної експлуатації житла очевидний. Можливо, сусіди неблагополучні.

Буває і таке, що залити можуть люди похилого віку, стан здоров'я яких раптово погіршало.

Коли зверху топлять сусіди, то єдиним способом боротьби є судовий розгляд. От тільки щоб всі факти були прийняті, треба ще довести, що заходи щодо усунення протікань не були прийняті. Не всі знають, але крім вимоги компенсації, житель має права вимагати виселення мешканців, які постійно порушують права людей, що живуть з ними в одному будинку.

Залили сусіди — що робити, якщо вони знімають квартиру?

Що робити, якщо затопили сусіди ≡ Куди звертатисяЗаливають зверху

У такій ситуації потрібно уважно вивчити договір оренди:

 • Якщо є пункт, що за стан і ремонт житла відповідальним призначається орендар, то йому і виставляються всі претензії
 • Якщо договір відсутній, або в ньому не визначено, хто саме несе відповідальність за стан житла, то відповідати за все буде власник

Так, якщо залили сусіди, то цілком зрозуміло що робити, навіть якщо вони квартиранти. Але, якщо вони винні і відмовляються платити, то відповідальність доведеться нести власнику житла. А він уже, може піти в суд і вимагати від мешканців відшкодування.

До речі, тут також важлива причина, по якій сталося затоплення. Приміром, якщо прогнила каналізаційна труба, то орендар явно не винен, тому що власник повинен був здати квартиру в належному вигляді.

Взагалі, щоб мінімізувати ризики і вберегти себе від розглядів, краще застрахуйте свою квартиру. Як правило, виплати за полісом цілком достатньо і вона покриває всі витрати. Це дозволяє зайвий раз уберегтися від всяких розглядів.

Що робити, якщо ви затопили сусідів знизу?

Що робити, якщо затопили сусіди ≡ Куди звертатисяЗалив сусідів знизу

Крок 1. Оцініть обстановку

Спочатку треба підняти, якщо ваша вина в сталася ситуації. Винуватці визначаються також, як і у випадку, якщо вас затопили.

Якщо ви не закрили кран, у вас забився слив або неправильно підключені прилади для подачі води, то відповідальність доведеться нести саме вам.

Якщо протек стояк або батарея, то доведеться звертатися в керуючу компанію, тому що це ee відповідальність

Часто компанії намагаються перекласти відповідальність або виплатити менше. Тому не пошкодуйте грошей і зробіть незалежну оцінку, a потім відразу йдіть до суду.

Крок 2. Поговоріть c сусідами

Якщо ви дійсно винні, то не варто ховатися. Так ви зробите тільки гірше. Якщо ви знайшли у себе текти, то відразу попередьте сусідів про це і поясніть причину. Якщо збиток маленький, то вони можуть прийняти маленьку компенсацію або іноді навіть відмовитися від неї.

Читайте также:  Процедура розлучення

Якщо затоплення сильне, то це може і не зробить суму компенсації менше, але хоча б вину згладить.

До речі, варто при поході до сусідів зафіксувати на камеру завдані збитки. Це дозволить захиститися, якщо вони стануть вимагати надто багато.

Крок 3. Спробуйте домовитися

Експерти не рекомендують доводити справу до суду. Краще спробувати домовитися. Якщо це вийде, то можна залишити розписку про оплату компенсації.

Потерпілий теж пише розписку про оплату та, що у нього немає претензій.

Якщо справа дійде до суду, то крім компенсації доведеться платити держмито, витрати на захисника, послуги оцінювача, a також додаткові експертизи. Так що краще домовитися відразу.

Крок 4. Будьте готові до суду

Суд c сусідами

Якщо сусід просить занадто багато, то самі запропонуйте звернутися в суд. Зазвичай це робити не дуже вигідно, якщо збиток невеликий. До того ж заявка буде розглядатися деякий час, a комісія може порахувати суму неспівмірною збитку. Ви можете також подати позов і вимагати ще раз зробити експертизу.

Переконати суд, що ви невинні або зменшити компенсацію можна у декількох ситуаціях:

 • Аварія сталася не з вашої вини. Точніше, вина за неї покладається на керуючу компанію. Наприклад, при поломці стояка ви явно не винні, навіть якщо це сталося у вашій квартирі.
 • Якщо акт o затоплення і оцінка збитку проводилися без вас. Як пам'ятаєте, на документі робиться спеціальна відмітка.
 • Сума, необхідна позивачем не враховує зносу, a в кошторис з якоїсь причини включені окремі матеріали і роботи.
 • Аварія трапилася внаслідок невірної установки техніки майстром. У цьому випадку претензія пред'являється саме майстру.
 • Деталь виявилася бракованою і тому стався прорив.
 • Можна зробити ще одну незалежну експертизу самостійно.

Щоб не опинитися в такій незручній ситуації, краще завжди самі контролюйте стан труб, a ще будьте уважні, коли користуєтеся каналізацією — злив завжди повинен бути чистим, шланги пральної і посудомийної машини повинні бути справні. А ще, не забувайте перекривати воду при виході з будинку. Ці простенькі поради допомагають уберегтися від затоплення сусідів.

Відео: Затопили сусіди зверху, що робити, куди звертатися?

Що робити і куди звертатися, якщо затопили сусіди зверху?

Постраждати від затоплення квартири сусідами може кожен, хто живе в багатоповерховому будинку не на останньому поверсі.

При вигляді шкоди важко зберегти спокій і холоднокровність, проте панікувати, коли вас залили сусіди зверху ні в якому разі не можна.

Потрібно впоратися зі своїми емоціями і зробити правильні заходи, щоб зупинити потоп і засвідчити наслідки затоплення, і згодом стягнути матеріальну компенсацію з сусідів за завдану шкоду вашому житлу.

Що робити, якщо затопили сусіди ≡ Куди звертатися

Особливо важливо знати, що робити, якщо сусіди постійно заливають і при цьому не хочуть мирно врегулювати проблему і покрити витрати на ремонт квартири.

Тому не варто витрачати сили на непотрібні розбірки, а краще розібратися, що робити, куди дзвонити і звертатися, якщо затоплена кімната або вся квартира.

У даній статті ми розповімо, що робити, якщо залили мешканці, які проживають на верхньому поверсі над вами, як змусити їх платити, грамотно зафіксувавши факт затоплення.

Як зупинити затоплення: екстрені дії!

Якщо ви виявили, що вас топлять сусіди зверху і масштаб неприємностей більше, ніж просто пляма на стелі, то потрібно вжити екстрених дії, щоб припинити затоплення і зменшити можливі збитки житлу.

Перш за все, необхідно знеструмити електропостачання в квартирі, щоб запобігти коротке замикання всередині стін і уберегтися від ураження електричним струмом. Для цього переведіть рубильник на автоматі в режим «Вимкнути» або натисніть червону кнопку на пробці електролічильника.

Потім необхідно усунути джерело затоплення, тобто перерити воду, якщо сусіди зверху не встежили за водним потоком. Тут може бути кілька способів, як вирішити дану проблему:

 • в першу чергу, звертайтеся безпосередньо до мешканців зверху і повідомите їх, що вони вас затоплюють. Нехай вони перекриють у себе воду;
 • якщо топлять вас сусіди, яких вдома немає, то потрібно терміново зателефонувати в керуючу організацію, щоб вони прислали аварійну службу, яка перекриє воду. Потім працівники цієї організації складуть акт про затоплення;
 • в крайньому випадку, якщо у вас є доступ до замикаючого крану, то можна перекрити подачу води у всьому під’їзді самостійно, однак за можливе пошкодження комунікацій відповідати будете ви.

Майте на увазі, що ні в якому разі не можна ломитися в сусідські двері, навіть з найкращими намірами. Інакше ви ризикуєте бути залученими до кримінальної відповідальності за статтею 139 Кримінального кодексу РФ за порушення недоторканності житла!

Після того, як ви зробили екстрені заходи і поки чекаєте аварійну службу, накрийте поліетиленом всі меблі і побутову техніку в квартирі, щоб знизити збиток. Після цього приступайте до вимочування води і протирання калюж, в зонах протікання підставте ємності для збору рідини.

Що робити, якщо затопили сусіди ≡ Куди звертатися

Хто візьме відповідальність за потоп в квартирі?

Щоб визначити, хто винен у затопленні вашого житла, спочатку потрібно визначити, звідки пішла текти. Якщо сусіди зверху затопили і вода текла від них, то тут зрозуміло, що винні мешканці зверху. А якщо текти сталася в загальному стояку водопостачання, то необхідно ретельно його оглянути:

 • якщо прорив в трубі до першого запірного крана або іншого відключає пристосування, то за текти несе відповідальність керуюча організація, згідно з пунктом 5 частини I Правил утримання спільного майна в багатоквартирному будинку;
 • якщо прорив стався після відключає пристосування або крана, то вина лягає на плечі сусідів, згідно зі статтями 210 і 290 Цивільного кодексу РФ і статті 36 Житлового кодексу РФ.

Якщо витік трапилася в опалювальній системі, незважаючи на те, чи є в квартирі сусідів радіатори або рушникосушки, винною є керуюча компанія. У пункті 6 частина I Правил утримання спільного майна в багатоквартирному будинку йдеться про те, що вся система опалення знаходиться під відповідальністю керуючої компанії.

Виняток становитиме самостійний переділ опалювальної системи, без повідомлення про це компанії, що управляє. В цьому випадку, відповідальність лягає на плечі власника квартири, в якій було здійснено переобладнання системи.

Що робити, якщо затопили сусіди ≡ Куди звертатися

Як правильно зафіксувати факт затоплення?

Якщо ви до цих пір не поставили до відома представника керуючої компанії, тоді це той самий момент. Поки він добирається, обов’язково сфотографуйте на фото завдані збитки, або зніміть відео з короткими коментарями і поясненнями. В майбутньому це можна буде використовувати в суді, якщо дійде до нього. Так само попросіть 2-3 сусідів бути свідками під час складання акта.

Як тільки з’явиться представник компанії (або якщо він з яких-небудь причин не може бути присутнім), приступайте до складання акта про наслідки затоки квартири. Він повинен містити наступні дані:

 • Після назви вкажіть повну адресу квартири;
 • Дата складання акта (число, місяць, рік);
 • Перерахуйте всіх членів комісії. Ними є сусіди, які виступають в ролі свідків, ви і, в разі якщо є, відповідальна за заподіяння шкоди особа, а також представник керуючої компанії. Обов’язково вкажіть його посаду;
 • Вкажіть суть акту, коротко перерахуйте факти події, опишіть квартиру;Наприклад: ПІБ склав даний акт під час огляду квартири №, що знаходиться за адресою: область, місто, вулиця, номер будинку, з нагоди затоки з розташованої вище квартири №. Постраждала квартира знаходиться на № поверсі, № поверхового будинку та складається і № кімнат.
 • Якщо відома причина затоки, то її потрібно вказати. Якщо ж ні, вкажіть передбачувану причину затоки;
 • Після цього починайте описову частину акту. Опишіть сліди затоплення (в яких кімнатах, на яких частинах приміщення (стеля, стіни, підлогу та інше), опишіть інтенсивність плям і патьоків. В обов’язковому порядку вкажіть постраждале майно, в деталях опишіть меблі, техніку, паркет, і інше;

Важливо! На початку описової частини в обов’язковому порядку напишіть фразу – «На момент обстеження комісія встановила». Справа в тому, що через пару днів можуть проявиться деякі наслідки затоплення які не були видні відразу після затоплення. У цьому випадку акт потрібно доповнити новими фактами.

 • Вкажіть те, що акт складався виходячи з зовнішнього огляду. Оцінити реальний збиток «на око» досить складно і акт може демонструвати тільки видимий заподіяну шкоду;
 • У разі якщо є можливість, з дозволу власника квартири, де стався витік води, огляньте безпосередньо місце затоки і детально опишіть побачене (мокрі підлоги, який прорвався ділянку водопроводу і інше);
 • У разі ведення фото-і відеозйомки, це необхідно вказати в акті (настійно рекомендується роздрукувати фотоматеріали і підписати фотографії у членів комісії);
 • Всі члени комісії обов’язково повинні розписатися і вказати свої ПІБ. У разі відмови відповідального за заподіяну шкоду підписувати акт, це зазначається в даному документі.

Врахуйте, що подібне зміст акта, має бути також у представника компанії, що управляє.

Уважно стежте за тим, як складається акт керуючою компанією.

У разі спірних приводів робіть власні зауваження, в тому випадку, коли вина лягає на плечі керуючої компанії, її представники будь-якими способами намагатимуться приховувати і перекручувати факти, тільки б уникнути відповідальності.

А це не кращим чином позначиться на Ваших правах з відшкодування шкоди. Як тільки був складений акт керуючою компанією, вимагайте у представника для себе копію акта.

Якщо ж співробітники керуючої компанії з яких-небудь причин не з’явилися, акт можна скласти без їх присутності. Присутність свідків буде досить. При відсутності акту про затоплення, вирішити справу в суді не вийде. Про відсутність представників керуючої компанії потрібно згадати в акті.

Добре буде якщо винуватець затоплення також бере участь в складанні акта. Це усуне розбіжності з приводу наявності тих чи інших пошкоджень і їх обсягу. У разі його відмови присутнім при складанні акта, це зазначається в документі.

Мирне вирішення питання

Будь-який адекватний людина не буде спеціально заливати сусідів знизу. Тому, найчастіше є можливість домовитися про відшкодування шкоди без передачі справи в суд. Через 2-3 дні після затоплення вам необхідно побачиться з сусідами для мирного врегулювання проблеми. На цей момент можна буде споглядати весь збиток і прорахувати обсяг робіт, який потрібно для його усунення.

Читайте также:  Gr-менеджмент як спосіб впливу для прийняття рішень

Якщо вам пощастило з сусідами і вони згодні на таке вирішення проблеми, потрібно зафіксувати ваші зобов’язання. Звичайно, буває так, що винний в затопленні відразу оплачує необхідну суму, але таке трапляється досить рідко.

 1. Оптимальним варіантом буде скласти письмову угоду про відшкодування збитків, якщо затопили сусіди зверху, дана угода краще завірити в нотаріуса, незважаючи на ваш рівень взаємин.
 2. До обіцянці про відшкодування заподіяної шкоди необхідно докласти кошторис з переліком необхідних робіт, на якій повинні бути підписи обох сторін (потерпілого і винуватця).Таким чином, сторони можуть знайти спільну мову за обсягом майбутніх робіт.

Але як бути, якщо така ситуація відбувається систематично? Що робити якщо сусіди зверху постійно влаштовують вам потоп. Потрібно знати, що в разі якщо мешканці не раз порушують права інших мешканців (а постійні підтоплення якраз відносяться до порушення прав), за рішенням суду такі мешканці можуть бути виселені з займаної ними квартири.

У цьому випадку, коли вас постійно топлять сусіди, вашим завданням є доведення факту вашого звернення до сусідів з вимогою матеріальної компенсації збитку, або ж вказівки їм на наявність порушення своїх прав, а також те, що заходи для мирного вирішення питання були зроблені з боку сусідів.

Що робити, якщо затопили сусіди ≡ Куди звертатися

Як підготувати звернення до суду?

Це може бути важким і тривалим процесом, а в разі винесення вироку в вашу користь, не означає негайну виплату потрібної суми. Незважаючи на розмір суми, а також на п’ятиденний термін виконання судової постанови.

Реально виплати, буває, розтягуються надовго, часом на кілька місяців.

Про це потрібно пам’ятати, приймаючи таке рішення про подання позову, так як після цього не можна буде приступати до ремонту через можливість повторного розгляду справи.

Насамперед, на підготовчому етапі необхідно викликати незалежного експерта, щоб він міг оцінити завдані збитки. Для вирішення цього питання зверніться в Торгово-промислову палату або іншу серйозну організацію оцінювачів.

Обов’язково, весь процес взаємодії з експертом повинен відбуватися офіційно: з підписанням договору, видачею квитанцій по оплаті, підписанням акту прийому-передачі виконаних робіт і т.д. Далі сума послуг експерта буде включатися в єдину суму відшкодування збитку.

Про час і дату прибуття експерта, потрібно сказати винної сторони, використовуючи для цього поштову телеграму, яку найкраще буде відправити за 4-5 днів до наміченої дати. Якщо винна сторона не прийшла в призначений час, це зазначається в акті.

Огляд експертом.

При огляді експертом пошкодженого приміщення, варто вказати йому на ті ушкодження, які ви помітили самі, також уявіть йому акт про затоплення і, якщо є, документи (гарантійний талон, чек) на побутову техніку та меблі, які були зіпсовані в результаті потопу. Чим ретельніше огляд, тим краще. Після того як ви отримаєте висновок оцінювача, можна приступати до збору решти документації.

Що робити, якщо затопили сусіди ≡ Куди звертатися

Які документи потрібні для суду?

Для звернення до суду необхідно підготувати наступні документи:

 • позовну заяву. У статті 131 Цивільного процесуального кодексу РФ зазначаються відомості, необхідні для відображення в позовній заяві.
 • копія акта про наслідки затоки квартири, складеного комісією в день затоки;
 • кошторис вартості робіт по проведенню ремонту;
 • акт, зроблений незалежним експертом;
 • документи, що підтверджують витрати, пов’язані з діяльністю експерта;
 • документи, що підтверджують ваше право власності на квартиру.

Якщо остаточна сума, необхідна вами за позовною заявою, не перевищує 50 000 рублів, то справа розглядається мировим суддею, відповідно до пункту 5 частини 1 статті 23 ЦПК РФ. Якщо яка справляється сума перевищує суму в 50 000, позов подається до суду, виходячи з норм статті 22 ЦПК РФ.

Якщо за час розгляду вашого позовної заяви в суді і розгляду справи сусіди знову вас затопили, то потрібно знову оформити акт про огляд, відкоригувати кошторис і клопотати про залучення до даної справи нових документів.

Що робити, якщо затопили сусіди ≡ Куди звертатися

Коли звертатися до судових приставів?

Після того як суд винесе рішення на вашу користь, і якщо сусіди не виконали його в зазначені терміни, то вам потрібно подати заяву про примусове виконання рішення суду в територіальний відділ служби судових приставів, приклавши виконавчий лист із суду. У заяві вказується банківський рахунок, куди боржник повинен перевести вам гроші.

Через 3-5 днів після подачі заяви в службу судових приставів потрібно зателефонувати туди і дізнатися П.І.Б. і номер телефону пристава або приставів, які будуть займатися вашою справою. Якщо протягом декількох днів ніяких результатів у справі не відбудеться, то потрібно телефонувати приставу і періодично нагадувати йому про себе. Так справа значно прискориться.

Таким чином, затоплення квартири сусідами зверху – це не тільки неприємне, але і дуже клопітка справа, яка вимагає терпіння, міцних нервів, знань і емоційних сил. А щоб самим не стати винуватцем потопу у сусідів, ретельно стежите за комунікаціями в своїй квартирі і завжди закривайте крани.

Затопили сусіди зверху що робити куди звертатися

Що робити, якщо затопили сусіди ≡ Куди звертатися

В основі вирішення такої ситуації лежить документальна фіксація факту самого затоплення і достовірна оцінка розміру шкоди. Дотримання існуючого плану дій найбільш актуально у випадках, коли якщо мешканці, з чиєї вини сталася така аварія, не згодні на мирне вирішення цього спору і добровільне покриття витрат на ремонт пошкодженого житла. У подібній ситуації потрібно щось робити, але не варто влаштовувати непотрібні розбірки, а потрібно правильно визначитися з планом дій. Для цього слід знати, що робити і куди дзвонити у разі, якщо топлять сусіди зверху вашу квартиру.

первинні заходи

Після того, як сусіди зверху затопили квартиру, а зв’язатися з ними немає можливості, то зламувати їх вхідні двері категорично заборонено. Такі повноваження є виключно у правоохоронних органів, і то у виняткових ситуаціях.

За цих обставин єдино правильним рішенням буде перекриття водопроводу, що подає воду в квартиру, в якій відбулось протікання. Для цього потрібно повідомити про подію в Жилкомсервіс, який відповідає за відповідним будинком.

Що робити, якщо затопили сусіди ≡ Куди звертатися

Тому слід дочекатися прибуття співробітників аварійної служби, зателефонувавши по телефону або викликавши їх за допомогою іншого способу зв’язку.

При затопленні квартири мешканцями зверху існує реальна небезпека виникнення короткого замикання в мережах електропроводки. З цієї причини необхідно в екстреному порядку відключити електроживлення в квартирі.

Зазвичай це робиться шляхом виключення АВ, які встановлені на лічильнику.

фіксація збитків

Відразу після усунення джерела затоплення зверху не слід відразу приводити зіпсовані житло в належний порядок. Необхідно зібрати всі докази, які свідчать про збиток, заподіяний особистому майну.

На практиці, мало хто знає, що робити, куди відразу слід звертатися і кому дзвонити в подібних випадках. Насамперед, постраждалій стороні потрібно зібрати візуальні свідоцтва заподіяної шкоди.

Це можуть бути фотографії або відеозйомка фрагментів приміщення, де найкращим чином позначаються сліди затоплення. Такі відео і фотоматеріали, будучи доказовими матеріалами, будуть доповнювати позов в суді.

Сьогодні основним документом, який може підтвердити факт того, що квартиру залили сусіди, є спеціальний акт обстеження. У цьому документі вказується дата і час, коли приміщення затопили, а також докладний список всіх пошкоджень майна. Зазвичай подібний акт складається комісією, до якої входять свідки того, що сталося і особи, що представляють Жилкомсервіс будинку.

Один примірник такого акта залишається у власника квартири, яка постраждала внаслідок потопу. У разі якщо працівники, що представляють Жилкомсервіс, не прибули вчасно, то складати документ слід самому в присутності свідків.

Справа в тому, що цей документ повинен формуватися в той день, коли сусіди зверху залили приміщення. Якщо протягом двох днів після інциденту документ не буде оформлений, то потерпілому буде важко відстояти свою правоту і вимагати компенсації збитку.

Також факт неприбуття осіб від компанії Жилкомсервіс обов’язково має відображатися в такому акті.

Що входить в акт обстеження

Що робити, якщо затопили сусіди ≡ Куди звертатися

 • причини затоплення;
 • список фактичних руйнувань;
 • перелік предметів майна, пошкодженого внаслідок потопу;
 • інформація, що стосується осіб, які проживають за вказаними адресами.

Причинами подібних інцидентів може бути незадовільний технічний стан сантехніки або комунікацій, а також недбале ставлення з ними мешканців. В процесі розгляду може знадобитися висновок експертів, яке зазвичай оплачується позивачем. У документі обов’язково повинні бути присутніми засвідчення учасників комісії, в яку повинні входити особи, що представляють Жилкомсервіс, інакше акт може вважатися недієздатною. До акта зазвичай додається кошторис, де оцінювачами вказано розмір збитку.

Викликаючи людей з підприємства Жилкомсервіс по телефону, слід запитати прізвище тієї людини, яка приймає скаргу. Це рекомендують робити юристи, оскільки така інформація допоможе персоніфікувати осіб з керуючої компанії Жилкомсервіс, які можуть проігнорувати подібне звернення. Рекомендується також дублювати письмовими заявами телефонні дзвінки.

Можливість мирного дозволу

Що робити в разі, якщо затоплені сусіди знизу, а судові розгляди небажані? Відповідь очевидна – спробувати вирішити все мирним шляхом.

На практиці, такий варіант можливий у разі, якщо сусіди зверху добре знайомі постраждалим мешканцям. У таких випадках все зазвичай закінчується передачею грошей на проведення ремонтних робіт і придбання зіпсованого майна.

Що робити, якщо ситуація не передбачає подібного врегулювання проблеми? Відповідь одна – звернення до суду.

Особливості судового розгляду

У разі якщо спір не вдається вирішити мирно, тоді потрібно звертатися в суд.

Куди слід скаржитися, якщо квартиру затопили сусіди зверху, а претензії пред’явити нікому? Якщо сусіди стали винуватцями потопу, а вину свою не визнають, то необхідно звертатися в судові інстанції.

Для цього потрібно зібрати документи і прикласти їх до позову, де слід вказати особа, яка є безпосереднім винуватцем того, що сталося. Для суду потрібна копія складеного акту про факт потопу, дефектний список з відображенням вартості зіпсованих предметів і речей.

Також необхідно представити кошторис ремонтних робіт, де вказано, що саме потрібно робити в зіпсованої квартирі.

Ступінь збитку і руйнування оздоблювальних матеріалів визначається експертами, яких повинно найняти постраждала особа.

Що робити в разі якщо фактична вартість робіт перевищує експертну оцінку? Це питання завжди залишається спірним, але можна замовити повторний аналіз експертизи з тим, щоб визначити більш реальні витрати.

Читайте также:  Як домогтися реструктуризації кредиту в Україні: поради адвоката

Куда обращаться пострадавшим от наводнения — Юридическая консультация

В соответствии  с п. 1 ст. 24 Федерального закона от 21.12.1994 № 68-ФЗ «О защите населения и территорий от чрезвычайной ситуаций природного и техногенного характера» финансовое обеспечение мер по предупреждению и ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций:

— регионального и межмуниципального характера (за исключением чрезвычайных ситуаций в лесах, возникших вследствие лесных пожаров) является расходным обязательством субъектов РФ;

—   в границах (на территории) муниципального образования (за исключением чрезвычайных ситуаций в лесах, возникших вследствие лесных пожаров) является расходным обязательством муниципального образования.

Размер единовременной материальной помощи определен пп. «г» п. 2 Правил выделения бюджетных ассигнований из резервного фонда Правительства Российской Федерации по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций и последствий стихийных бедствий, утвержденных постановлением Правительства РФ от 15.02.2014 N 11 (далее – Правила), а именно  в размере 10 тыс. руб. на человека.

 • Указанная единовременная материальная помощь выплачивается гражданам на восстановление поврежденного частного жилого помещения.
 • Для получения помощи составляется список граждан, пострадавших в результате чрезвычайной ситуации природного или техногенного характера, на получение единовременной материальной помощи, который подписывается:
 • — руководителем (его заместителем) Управления по вопросам миграции МВД России по субъекту РФ;
 • — руководителем (его заместителем) ГУ МЧС России по субъекту РФ;
 • — руководителем (его заместителем) органа местного самоуправления, и утверждается руководителем (его заместителем) органа исполнительной власти субъекта РФ.
 • В списках указываются все граждане (включая детей), постоянно проживающие и зарегистрированные в жилом помещении, поврежденном на момент чрезвычайной ситуации.
 • Конкретный размер помощи определяется на основании проведенного обследования частного жилого помещения комиссиями, созданными для этих целей органами местного самоуправления.
 • К спискам прикладываются:
 • —  акты обследования частных жилых помещений;
 • — копии документов, удостоверяющих личность;
 • —  копия паспорта;
 • —  копия свидетельства о рождении (только для лиц, не старше 14 лет);
 • —  справка, удостоверяющая личность, в случае утраты паспорта.
 • Единовременную материальную помощь один и тот же человек по одной и той же чрезвычайной ситуации может получить только один раз по адресу, где он зарегистрирован.
 • Также составляется список граждан на получение финансовой помощи в связи с утратой имущества в результате чрезвычайной ситуации природного и техногенного характера.
 • (Все списки представляются в МЧС России обязательно в распечатанном виде и на магнитном носителе в EXCEL (при отсутствии электронного варианта списки не рассматриваются)).

Размер финансовой помощи в связи с утратой имущества определен в соответствии с пп. «д» п. 2 Правил, а именно:

— за частично утраченное имущество — 50 тыс. руб. на человека, зарегистрированного на занимаемой площади.

— за полностью утраченное имущество — 100 тыс. руб. на человека, зарегистрированного на занимаемой площади.

 1. Финансовая помощь гражданам в связи с утратой имущества, в результате чрезвычайной ситуации оказывается гражданам только на покупку имущества первой необходимости, взамен утраченного, по среднестатистическим ценам Госкомстата России на день чрезвычайной ситуации.
 2. Списки составляются исходя из принципа единообразия, по адресам в алфавитном порядке.
 3. В списках указываются все граждане (включая детей) постоянно проживающие и зарегистрированные в жилом помещении на момент чрезвычайной ситуации.
 4. Финансовую помощь в связи с утратой имущества одна и та же семья по одной и той же чрезвычайной ситуации, может получить только один раз.
 5. Все списки представляются в МЧС России обязательно в распечатанном виде и на магнитном носителе.
 6. Пострадавшим гражданам для решения вопроса о возмещении понесенного ущерба необходимо обращаться в орган местного самоуправления и в орган МЧС России по месту жительства.

По факту нарушения Администрацией федерального законодательства о защите населения от чрезвычайной ситуаций природного характера вы вправе обратиться в приемную Президента РФ в Омской области лично (личный прием заявителей: вторник с 9:30 до 12:30, пятница с 9:30 до 12:30) либо направить обращение почтой (почтовый адрес: 644002, г. Омск, ул. Певцова, 5). Руководитель приемной – главный федеральный инспектор по Омской области Евстифеев Иван Александрович.

Потоп на даче. Верховный суд разъяснил, что делать, если с соседнего участка льется вода

Не совсем обычное гражданское дело рассмотрел Верховный суд РФ. Дело о потопе на даче. Из-за желания соседей обустроить свой участок с максимальным комфортом хозяйка соседней дачи вынуждена нести расходы, судиться, а ее участок превратился в болото.

Судя по судебной практике, подобные конфликтные ситуации уже давно не редкость. Для очень многих дачников загородный участок — полноценное место отдыха с личными бассейнами и прудами. И любое ЧП с этими водоемами или просто их чистка-перестройка могут отразиться на жизни соседей.

Как им вести себя в подобном случае? Наша история началась в Самарской области в одном из дачных товариществ. В нем некие предприимчивые бизнесмены обустроили базу отдыха. В итоге один из соседних участков был затоплен. А у дома, который там строили, треснул фундамент.

Хозяйка пострадавшего участка пошла в местные суды, чтобы призвать к ответственности бизнесменов. Но сходила неудачно. Три местные судебные инстанции ей отказали. Гражданка в поисках правды дошла до Верховного суда, где к ее доводам прислушались и разъяснили, как правильно доказывать ущерб в подобных случаях.

А теперь — подробнее. Некое ООО в Самарской области купило несколько дачных участков в садовом товариществе и устроило там базу отдыха.

Владельцы близлежащих загородных домов сильно возмутились таким соседством из-за шума, который сопровождал загородный отдых приезжающих и днем, и ночью.

Но больше всего досталось владелице одного из соседних участков, который оказался ближе всего к базе отдыха. На этом участке хозяйка дачи возводила загородный дом для своей семьи.

В итоге от действий фирмы участок женщины затопило так, что фундамент недостроенного дома потрескался. Но вина в этом была не строителей. Оказалось, что его подтапливала база отдыха.

На ней, как выяснила пострадавшая соседка, был установлен огромный резервуар с водой, который по непонятным причинам протекал. А из-за рельефа местности вода стекала на соседний участок.

Женщина подошла к решению проблемы совершенно правильно — она наняла эксперта, который, изучив ситуацию, дал свое заключение. По мнению эксперта, дефекты у фундамента «с наибольшей вероятностью» возникли из-за деформации грунта, вызванной «замачиванием». Выливающаяся вода из резервуара с соседнего участка «оказывает прямое негативное влияние на фундамент», написал в заключении эксперт.

Весь ущерб эксперт оценил почти в 60 тысяч рублей. Но платить пострадавшей женщине фирма отказалась. Пришлось ей пойти другим путем.

Хозяйка подтопленного участка обратилась в суд. Истица в суде потребовала взыскать с коммерсантов нанесенный ей материальный ущерб. Кроме этого женщина потребовала у суда обязать компанию отремонтировать емкость для воды. Представитель фирмы, с таким иском не согласился. Коммерсанты вообще не видели в том, что произошло, своей вины.

Когда суд первой инстанции стал рассматривать это дело, то он поступил совершенно правильно — назначил судебную экспертизу, чтобы разобраться в причинах трещин.

Итог работы экспертов оказался такой — дефекты могли возникнуть в силу разных обстоятельств, — сказали специалисты.

Вина, по их мнению не только из-за трещин в резервуаре на соседнем участке, но из-за климатических изменений, повлиявших на грунт.

Учитывая такие выводы, суд отказал истице. В своем решении так и записал — он отказывает в иске из-за «отсутствия прямой причинно-следственной связи между подтоплениями участка истца и дефектами фундамента».

Первая инстанция подчеркнула, что перелив воды из резервуара действительно, имеет место быть и он является вероятной, но не единственной причиной ущерба. А вот степень влияния конкретных факторов определить сложно, подчеркнул суд.

Это отказное решение пострадавшая гражданка обжаловала дальше и выше. Но и там женщине не повезло — и апелляция, и кассация с коллегами согласились и оставили решение без изменений.

Пришлось женщине идти в Верховный суд РФ. Там в Судебной коллегии по гражданским делам материалы этого спора внимательно изучили и с хозяйкой треснувшего фундамента согласились.

Главная мысль Верховного суда РФ звучит так. Нельзя отказывать заявителям, когда ущерб возник «по совокупности факторов и нельзя достоверно определить степень воздействия каждого из них».

Высокая судебная инстанция обратила внимание своих нижестоящих коллег, что заключение эксперта, которого привлек суд, только подтверждает подтопление участка по совокупности причин, в числе которых и проблемы с резервуаром у ответчика.

Верховный суд сделал вывод: нельзя отказывать заявителям, когда ущерб возник «по совокупности факторов» и когда «нельзя достоверно определить степень воздействия каждого из них» Кстати, любопытный момент — пока шло разбирательство этого дела в Верховном суде, другой суд в Самарской области постановил снести эту базу отдыха как незаконную. Дело в том, что сразу несколько местных ведомств от МЧС до Роспотребнадзора провели по жалобам соседей свои проверки и обнаружили там многочисленные нарушения самых разных норм и положений законов. Важность этого решения Верховного суда в том, что такая проблема — подтопленного по вине соседей участка — не является большой редкостью. Понятно, что в решении говорится о конкретном деле. Но разъяснение норм права могут взять на вооружение и другие пострадавшие. Если гражданам придется столкнуться с аналогичными ситуациями, то эксперты напоминают, что главным доказательством в них будет заключение судебной экспертизы. Но это не все. Большую роль играют и свидетели. Сам факт подтопления или какого-то другого вреда необходимо доказывать комплексно — привлекая свидетелей и проводя экспертизы. Помогают фото- и видеоматериалы состояния дачи до залива и после него. Вот примерный список того, что придется доказывать пострадавшей стороне. Это сам факт причинения ущерба, наличие причинно-следственной связи между противоправными действиями (бездействием) ответчика и возникшими убытками. Ну и размер ущерба. Если пострадавший уже отремонтировал повреждения, то не лишним будет представить суду чеки, которые подтвердят расходы. А наше дело Верховный суд РФ вернул в Самарскую область и велел пересмотреть его заново.

 Наталья Козлова

Российская газета — Федеральный выпуск № 20(8371)

Ссылка на основную публикацию