Сімейні правовідносини. розірвання шлюбу або шлюборозлучний процес

Шлюборозлучний процес — питання складне й делікатне. Якщо вже ви зважилися на цей крок і не бажаєте зберігати сім'ю, дізнайтеся, які правила розірвання шлюбу? Скільки коштує процедура розлучення 2019? І які терміни оформлення? Дізнайтеся статистичні дані. На жаль, статистика розлучень невтішна: від весілля до розлуки — всього один крок.

Підпишіться на Знай у Google News! Тільки найяскравіші новини!

Підписатися

Як подавати на розлучення: статистика шлюборозлучних процесів

Статистика розлучень в Україні свідчить про те, що шлюбів у нас стало набагато менше, а розлучаються українці все більше й частіше. Наприклад, у 2018-му році розпис у РАЦСі зареєстрували 229 тис. пар. Ця цифра на 20 тис. менша, ніж у позаминулому, 2017-му році.

У 2018 році зафіксовано 54 тис. шлюборозлучних процесів. Розірвання шлюбів у 2017-му році: розлучитися побажали 33 тис. сімейних пар. Таким чином, статистика Міністерства юстиції свідчить про те, що кількість розлучень в Україні набагато збільшилася.

Причому, тут ще не враховані розлучення через суд, а тільки ті, які були оформлені в РАЦСах. Україна лідирує у Європі зі шлюборозлучних процесів. І займає третю позицію після Росії та Білорусії. Реєстр статистики із розлучень 2019 України кричущий: у нас розпадаються до 40% шлюбів.

Розірвання шлюбів — це, безумовно, стресові ситуації. Особливо страждають від цього діти, якщо подружжя встигло ними обзавестися. Основні причини розриву відносин — фінансові питання.

Часом батьки розлучаються із обопільної згоди й мирно вирішують питання. Але іноді мова заходить про поділ майна, виникають різні спірні питання. Якщо є дитина, трапляється, що батько не хоче платити аліменти, через що також виникають суперечки і розбіжності стосовно розлучення.

Так із чого ж потрібно почати? Як діяти? Давайте поговоримо про розірвання шлюбів при наявності дітей та їх відсутності. Як правильно робити? Куди звертатися? Як усе відбувається?

На жаль, цілком можливо, що зовсім недавно ви були щасливою подружньою парою, але раптом романтика залишилася у минулому, тому що сімейні чвари привели до бурхливих емоційних сплесків, конфліктів і постійної напруги.

Сімейні правовідносини. Розірвання шлюбу або шлюборозлучний процес

Які документи потрібні для розлучення?

Ця стаття для тих, хто так і не зміг знайти компроміс. Ми допоможемо вам у всьому розібратися. І детально розкажемо про те, у які органи необхідно звертатися, яку заяву писати? І як розлучення оформити?

Згідно зі статистичними даними Мін'юсту, заява на розлучення подається переважно дружинами. Як правило, саме жінки ініціюють розрив стосунків.

Матеріальні проблеми та відсутність власного житла — ось два основних фактори, що впливають на розлучення. Серед інших причин розриву відносин: зради, шкідливі звички, азартні ігри, жорстке поводження, насильство, розчарування…

Як подати на розлучення? Зразок заяви, бланк

Якщо остаточне рішення прийнято, насамперед необхідно звернутися до РАЦСу. Пропонуємо зразок заяви. Цей бланк (ви можете завантажити його онлайн) необхідно оформити у разі, якщо у дружини з чоловіком немає дітей або один із них не може з'явитися до держоргану із будь-якої поважної причини.

Сімейні правовідносини. Розірвання шлюбу або шлюборозлучний процес

Зразок заяви на розлучення, бланк

Заяву можна подати до суду навіть без згоди одного із батьків. Це відбувається, коли у пари є дитина або діти, і один із подружжя не бажає оформляти шлюборозлучний процес. Найпростіший варіант розлучення і подачі документів у пари без дітей.

Якщо не виходить запобігти розлученню, доведеться розірвати стосунки. Процедура розлучення із обопільної згоди одна із найбільш простих. Загальним вважається майно, яке було придбано і нажито під час спільного проживання.

При обопільній згоді сторін подружжя повинно вдвох написати заяву до РАЦСу за місцем проживання. Держорган надає парі 1 місяць на роздуми. Чоловік та дружина, які передумали, можуть відкликати свою заяву. Часом трапляється, що пара досягає компромісу і зберігає сім'ю.

Якщо розрив стосунків для них — остаточне й безповоротне рішення, то у призначений день подружжя повинне з'явитися до органів РАЦСу, щоб розірвати шлюб. Часом трапляється, що будь-хто із подружжя не може з'явитися на розлучення. У разі, якщо один із подружжя відсутній, документи на розлучення може подати одна сторона.

Для цього необхідно заздалегідь написати заяву до РАЦСу із формулюванням про згоду на розірвання шлюбу при відсутності однієї тоони та присутності іншої. Щоправда, у такому випадку відсутня особа повинна надати відповідну заяву, засвідчену у нотаріуса.

Якщо на горизонті ваших сімейних стосунків — суцільні конфлікти або справа зовсім доходить до бійок, тут однозначно не варто вкорочувати собі життя сімейними чварами. У такому випадку краще вже розлучитися і налагодити своє особисте життя. Адже якщо шлюб пригнічує і вбиває, то це вже не життя, а суцільні муки.

Сімейні правовідносини. Розірвання шлюбу або шлюборозлучний процес

Які документи потрібні для розлучення?

Той, хто розлучений, має отримати свідоцтво про розірвання шлюбних уз. Зважаючи на відсутність на шлюборозлучному процесі цей документ видають за місцем реєстрації.

Якщо обидва не можуть з'явитися у держорган на розлучення у зазначений час, то повинні написати до РАЦСу відповідну заяву із проханням перенести дату розлучення.

Із моменту подачі заяви терміни розриву відносин не можуть перевищувати більше року.

Депресивний стан і постійна нервова напруга — це ті сполучники, які повинні підштовхнути прийняти рішення розірвати стосунки, тому що постійні негативні емоції до добра не приведуть. Часом розлучення навіть потрібне для того, щоб врятувати своє життя та дитини.

Якщо один із подружжя офіційно пропав безвісти або його визнали недієздатним, то можна подати на розлучення у односторонньому порядку. Позовну заяву до суду складають при розлученні тільки, коли є спільна неповнолітня дитина або діти, або чоловік чи дружина не дають своєї згоди на розлучення.

І не варто сумніватися у питанні: чи варто розривати сімейні стосунки, якщо є діти? Коли у сім'ї немає мінімального рівня довіри, відсутні нормальні людські відносини, пристрасті весь час розпалюються, такий шлюб краще розірвати. Не потрібно думати із жахом про те: як жити далі однією з дітьми?

Купа виправдань тільки вкорочують життя. Яскравішою її роблять позитив та оптимізм. Краще жити надією налагодити своє нове життя. Почавши із чистого аркуша, приступіть до будівництва новогонормального життя без скандалів та докорів.

Якщо вам треба дізнатися вартість держмита та які документи у разі розлучення подаються, читайте статтю далі. Ми вам детально розкажемо про те, чи можливе розлучення, якщо у сім'ї є дитина до року або мама вагітна.

Шлюборозлучний процес онлайн в Україні

Сьогодні цілком резонно відправити документи для шлюборозлучного процесу онлайн. Для цього необхідно зайти на веб-портал Мінюстиції. Щоб ініціювати процедуру розлучення, необхідно зареєструватися на сайті у інтернеті.

Після введення особистих даних користувач отримає пароль від аккаунта на електронну пошту. Віртуально подати документи можуть на розлучення пари при обопільній згоді на розірвання шлюбу, якщо інший член сім'ї офіційно визнаний недієздатним або зниклим безвісти.

Сімейні правовідносини. Розірвання шлюбу або шлюборозлучний процес

Які документи потрібні для розлучення?

Онлайн доведеться заповнити 3 вкладки: загальну, чоловіка та дружини. У першому вікні потрібно обрати зручну дату та час для надання до держоргану оригіналів необхідних документів. У 2-му і 3-му вікнах заповнюється інформація про подружжя.

Після цього прикріплюються скани необхідних документів і відправляються онлайн. Користувачам системи потрібно використовувати електронний підпис або BankID. Мінімальний термін шлюборозлучного процесу за допомогою подачі документів онлайн — 30 днів.

Після закінчення належного для роздуму терміну для примирення подружжя, у паспорті ставиться відповідний штамп. І подружжя, що подавало заяву, тепер може з'явитися до РАЦСу, щоб забрати свідоцтво про розлучення. Тільки після цього процес вважається повністю завершеним.

Подача заяви на розлучення повинна супроводжуватися необхідним пакетом документів. Із собою потрібно принести паспорти, ІПН (ідентифікаційні податкові номери) та шлюбні свідоцтва. Реєстрація на розлучення не займе багато часу.

Для матеріального забезпечення дитини варто скласти заяву і звернутися до суду. Позовна заява складається і тоді, коли батьки не розлучилися і разом не живуть.

Якщо чоловік або дружина не хочуть розлучатися, ініціатор розлучення може звернутися до суду зі відповідною позовною заявою про відкликання. Крім паспортів батьків, знадобляться свідоцтва про шлюб та народження дитини або дітей.

У разі, якщо дружина вагітна, і пара вирішила розлучитися, український Сімейний Кодекс (ст. 110) забороняє це. Немає можливості подачі заяви на розлучення і у разі виховання малюка до року.

Виняток становить обопільне рішення подружжя, скоєний злочин, що вплинуло на життя і стан дитини або іншого із батьків. А також у разі, коли батьком ненародженої дитини визнано іншого чоловіка.

У позаминулому році офіційний збір за подачу шлюборозлучного заяви становив 640 грн. У 2018-му році ця вартість була переглянута і зросла до 704 грн. 80 коп.

У 2019 подача судового позову кошує 768 грн. 40 коп. З урахуванням банківських комісій виходить майже 800 грн. Держмито у разі розлучення у РАЦСі — 8 грн. 50 коп.

Якщо доведеться користуватися послугами професійного юриста, то це буде коштувати від 1 тис. грн. до 5-ти тисяч. Сума зростатиме у залежності від складності шлюборозлучного справи.

Розлучення в Україні з оформленням аліментів — важливе питання для однієї сторони: у плані суми та термінів виплати, для іншої — цілеспрямованості коштів на дитину або дітей. Діти, яким на момент розлучення вже є 14 років, можуть самі приймати рішення щодо того, з ким із батьків залишатися.

Читайте также:  Застосування аналогії закону та аналогії права

Сімейні правовідносини. Розірвання шлюбу або шлюборозлучний процес

Які документи потрібні для розлучення?

Тим, хто все ж таки передумав розлучатися, доведеться з'явитися до РАЦСу та подати заяву на відмову про розлучення із зазначенням причини такого рішення. Головна вимога — вкластися у місячний термін проведення заходу із відкликання заяви про розлучення.

Незважаючи на можливі конфлікти, хочеться все ж таки побажати знаходити швидко компроміси, миритися та жити у злагоді. Радості кожній родині, миру, любові та взаєморозуміння! Нехай більшість шлюбів будуть благополучними, довгими та щасливими!

Розділ майна між подружжям і в цивільному шлюбі — визначення часток та подача позовної заяви

Для багатьох подружніх пар розлучення – складний етап. Чоловіки, дружини відчувають психологічне напруження при розриві відносин. При розірванні шлюбу розбіжним подружжю належить пройти таку складну процедуру як розділ майна і вирішити, як буде ділитися колишня спільна власність. Це складний процес, тому часто такі питання вдається вирішити лише через суд.

Що таке поділ майна

У сім’ї за спільне життя накопичуються матеріальні цінності, які в певний момент можна розділяти між подружжям. Завжди необхідно враховувати, що підставою для поділу є укладення шлюбу.

Для несімейної пари, людей у цивільному шлюбі, або співжиття, розподіл власності законодавством не передбачено.

Цивільним кодексом регулюється розділ нерухомості при розлученні громадян, які є чоловіком і дружиною і надають свідоцтво про шлюб.

Розділ майна між подружжям

Ділити матеріальні цінності чоловік і дружина можуть на будь-якому етапі подружніх відносин. Визначити порядок і частку отримання власності подружжям можна в шлюбному контракті. Його складають до укладення шлюбу або після нього. За бажанням одного з подружжя виробляють поділ власності у шлюбі, якщо чоловік/дружина бажає роздільно користуватися матеріальними цінностями.

Деякі пари готові користуватися предметами, цінностями, речами спільно і вже після розлучення, але переважно відбувається шлюборозлучний процес з розділом майна. Спільне використання нерухомості, автомобіля, інших речей після розриву шлюбних відносин складає незручності для обох сторін. На певному етапі поділ все ж відбувається.

Сімейні правовідносини. Розірвання шлюбу або шлюборозлучний процес

Яке майно ділиться при розлученні подружжя

Сімейні відносини регулюються Цивільним кодексом. Подільне майно включає накопичені за спільне життя грошові кошти та матеріальні цінності, які придбані подружжям за нажиті сім’єю гроші – це:

 • нерухомість;
 • автомобілі;
 • речі загального користування (меблі, посуд, картини, побутова техніка);
 • предмети розкоші;
 • коштовності.

Власність вважається спільною, навіть якщо працював один із членів сім’ї, а інший не отримував доходів, але брав участь у вихованні дітей або займався домашнім господарством. Поділ поширюється на придбані за спільні доходи матеріальні цінності, власником яких за документами став один із подружжя і тоді, коли кошти для придбання вносило одну особу і є підтвердження (чек).

Яке майно не поділяється при розлученні

Далеко не всі матеріальні цінності сім’ї підлягають поділу. Нюанси:

 1. Неподільне майно включає предмети, які знаходяться в особистому користуванні (виключаються предмети розкоші, коштовності).
 2. Не ділиться власність, яку придбала одна сторона до шлюбу або після вступу до нього (за гроші, накопичені до розпису).
 3. Не підлягають поділу речі, нерухомість, автомобілі, які сторона одержала по спадщині, в дар, іншими способами, що не передбачають відшкодування (приватизовані квартири або земельні ділянки).

Процедура розділу майна

Важливо зрозуміти, яку частину власності отримають подружжя. Це залежить від способу розділу. Поділ майна при розлученні – тривалий процес. Поділити матеріальні цінності іноді стає можливим лише через суд.

Інстанція потрібна, якщо у чоловіка та дружини не вийшло прийти до згоди і немає шлюбного договору. Практика показує: щоб відстояти свої права, обидві сторони наймають адвокатів, а це тягне за собою великі витрати.

Закінченням поділу власності вважається момент юридичного оформлення документів, які містять зміни в правах власності.

Сімейні правовідносини. Розірвання шлюбу або шлюборозлучний процес

Пропорції розподілу

Сторони можуть самостійно з допомогою наявного шлюбного договору або шляхом укладання мирової угоди провести поділ і визначити порядок отримання матеріальних цінностей у таких пропорціях, які вони вважають правильними для своєї ситуації. Добровільне поділ не передбачає поділ кожної речі на рівні частини. Переважно, за угодою і контрактом твір ділення проходить поіменно, наприклад – один отримує квартиру, інший – автомобіль та інші речі.

Визначення часток при розділі спільного майна відбувається у судовому процесі за Цивільним кодексом. Принципи розділу містить 38-я стаття. Сторони отримують рівні частини квартири, земельної ділянки, автомобіля, інших речей. Іноді ці принципи не дотримуються, якщо:

 1. Можна довести, що чоловік або дружина не приносили дохід в сім’ю, тому що тунеядствовали.
 2. Є чіткі докази, що чоловік нераціонально використовував кошти.
 3. Можлива зміна пропорції на користь однієї сторони як моральна компенсація при грубому зверненні чоловіка.

Склад майна

Перед тим як провести поділ власності необхідно визначити ту частину матеріальних цінностей, що підлягає поділу (придбана після укладення шлюбу).

До складу майна для розділу входить нерухомість, автомобілі, інші речі загального користування, цінні папери або частка в бізнесі, грошові кошти: готівка на рахунках у банківських вкладах.

Ділити на рівні частини і боргові зобов’язання подружжя (наприклад, іпотечні).

Спосіб розділу

Уникнути майнові спори при розлученні можна за допомогою завчасно складеного шлюбного контракту. Цивільним кодексом передбачені інші способи розділу майна:

 • добровільне поділ (через мирову угоду, яку потрібно укласти парі);
 • подача позовної заяви (шлюборозлучний процес з розділом майна).

Сімейні правовідносини. Розірвання шлюбу або шлюборозлучний процес

Як ділиться майно при розлученні

Обом згідно закону покладаються рівні частки нажитих в шлюбі матеріальних цінностей. Розділ спільно нажитого майна у нерівних розмірах передбачає грошову компенсацію недоотриманої частки. Велика частина розбіжностей припадає на розділ нерухомості. Земельна ділянка без забудов можна розділити на рівні частини і оформити нові свідоцтва права власності кожному.

Отримує право на нерухомість при поділі будинку, квартири, переважно один чоловік, а іншому виплачують грошову компенсацію частки.

При наявності іпотеки на момент розлучення поділу підлягають боргові зобов’язання сім’ї. Вони можуть бути розділені між чоловіком і дружиною або обчислені із суми компенсації.

Після розлучення виплачувати за кредитом зобов’язані дві сторони, без урахування того, на кого вже оформлена іпотека.

Добровільний розділ

Подружжя можуть заощадити значну частину коштів, якщо зможуть оформити мирову угоду про поділ майна подружжя. Поділ матеріальних цінностей в добровільному порядку не передбачає обов’язкове дотримання рівних часток обох сторін.

Принципи, умови і пропорції розподілу встановлюють самі подружжя. Угоду необхідно оформити документально.

У змісті договору вказується опис подільних матеріальних цінностей, проставляється ринкова вартість предметів на момент розлучення і кому вони будуть належати після розподілу власності.

Через суд

На практиці, якщо немає угоди між подружжям, не було шлюбного договору, єдиним виходом стає поділ майна в суді. Розгляд таких спорів – прерогатива світового, міського чи районних судів. Процедура розгляду позову – тривалий процес: у суді розглядаються докази обох сторін. Поділ власності відбувається після, згідно з отриманим судовим рішенням.

За шлюбним договором

Сьогодні укладення шлюбного контракту не популярно, зате в світі складання договору є загальноприйнятою практикою. Контракт допомагає подружжю уникнути майнових спорів згодом.

В умовах договору вказуються способи використання матеріальних цінностей сім’ї: спільний, роздільний, частковій на наявну власність і ту, що буде придбана у подальшому.

У контракті прописується порядок переходу власності до подружжя, договір посвідчується нотаріусом. Розділ майна за шлюбним договором відбувається згідно прописаних умов.

Сімейні правовідносини. Розірвання шлюбу або шлюборозлучний процес

Як ділиться майно при розлученні з дітьми

Законодавством країни не передбачено частки дітей у власності сім’ї при розлученні, тому розділ майна при наявності неповнолітніх дітей відбувається за загальними принципами.

Бувають випадки, коли суд збільшує частку чоловіка, якщо з ним залишаються діти. Особисті речі дітей є їх власністю і переходять до батьків, з яким живуть діти.

Вклади, оформлені на ім’я дитини навіть за рахунок спільних коштів, вважаються його власністю (не підлягають розподілу).

Як подати на поділ майна

Розгляд позову на поділ спільного майна здійснюється тільки після подання позовної заяви. Для цього вистачає бажання однієї із сторін. Заявнику необхідно правильно визначити склад власності, яка підлягає розподілу і підготувати докази того, що перераховані матеріальні цінності, нажиті загальним працею. Іноді це зробити нелегко, і необхідно користуватися юридичними послугами.

Позовна заява про розділ майна

До подачі позову вибирають, куди подавати заяву. Позов про розподіл матеріальних цінностей розглядається міським або районним судом. Тоді заяву слід подавати в районний, за місцем реєстрації колишнього чоловіка. При подачі позову на поділ нерухомості зручніше подавати в суд за місцем реєстрації нерухомості.

Строк позовної давності

Подати позовну заяву можна за розірвання шлюбних відносин або по завершенні розірвання шлюбу. Сторонам необхідно врахувати термін позовної давності по розділу майна.

Тимчасові рамки для подачі позову складають три року після розірвання шлюбу. Період може бути збільшений, якщо сторона виявила порушення майнових прав з боку чоловіка.

Тоді строк позовної давності обчислюється з моменту виявлення порушення прав.

Сімейні правовідносини. Розірвання шлюбу або шлюборозлучний процес

Які документи потрібні

Для розгляду майнового спору судом необхідно правильно написати позовну заяву. У бланку зазначаються: назва суду, особисті дані обох сторін, місце проживання, дату укладення та розірвання шлюбу, обґрунтування свого звернення. Заявнику необхідно надати документи на розділ майна:

 • опис матеріальних цінностей та їх вартість;
 • свідоцтво про шлюб (про розірвання шлюбу);
 • паспорт;
 • свідоцтво про народження дітей;
 • квитанцію про сплату державного мита.
Читайте также:  Проблемы исполнения мирового соглашения (гражданский процесс)

Держмито

Сторона, що подає заяву, несе судові витрати. При подачі сплачується держмито при розділі спільно нажитого майна.

Розмір її залежить від вартості позову – повної вартості матеріальних цінностей, що підлягають розподілу. Іноді розмір держмита досягає значних розмірів.

Позивач може подати клопотання для відстрочки сплати державного мита. При правильному складанні обґрунтування законодавство дозволяє отримати відстрочку на один рік.

Коли можна подати на розділ майна

Поділити сімейну власність можна не тільки після розірвання шлюбних відносин. Підставою для поділу матеріальних цінностей, нажитих загальним працею, є вимога одного з подружжя, тому ділити власність можна:

 1. Без розлучення. Іноді в сім’ї один з подружжя забороняє користуватися будинком, земельною ділянкою або автомобілем іншій. Це може бути приводом, щоб інший чоловік звернувся в суд на поділ власності громадян, які перебувають у шлюбі.
 2. При розлученні. Громадянам, які почали шлюборозлучний процес, можна подати позовну заяву до отримання свідоцтва про розлучення, якщо вони впевнені в неможливості підписання мирової угоди.
 3. Після розлучення. Подавати заяву після розірвання шлюбу необхідно швидше, тому що можуть зникнути докази або виїхати з міста свідки сторін.

Відео: Поділ майна при розлученні

optimum24

Деталі Опубліковано: 18 червня 2014
Сімейні правовідносини. Розірвання шлюбу або шлюборозлучний процес

Життя повне приємних моментів, які приносять радість і щастя, проте трапляються сумні моменти, які можуть досить серйозно зіпсувати настрій людини. До таких моментів можна віднести розірвання шлюбу. 

У нашому блозі ми вже писали про можливість громадян України зареєструвати шлюб за кордоном. Зараз же мова піде про можливість розірвання шлюбу громадянами України за кордоном.

Як відомо, розірвати шлюб можливо через органи РАЦС або в порядку позовного провадження через суд. Головним критерієм, який визначає орган, через який відбуватиметься розірвання – наявність спільних неповнолітніх дітей. У разі їх відсутності, шлюб можливо розірвати через органи РАЦС, проте в даному випадку обом з подружжя необхідно подати відповідну заяву.

У разі ж наявності спільних неповнолітніх дітей розірвати шлюб можливе тільки за рішенням суду. Знову ж таки звернення може бути обопільним або в однобічному порядку. Варто також відзначити, що можливо розірвати шлюб через суд і за відсутності неповнолітніх дітей. Цей варіант має місце і у випадку, коли один з подружжя не хоче подавати заяву в органи РАЦС.

З розірванням шлюбу в межах України ситуація зрозуміла, але що ж робити особам, які хочуть розірвати шлюб (або один з них) і перебувають при цьому за її межами. Розглянемо всі можливі варіанти, враховуючи наявність і відсутність спільних неповнолітніх дітей.

Почнемо з ситуацій без наявності дітей. Отже, варіант перший — чоловік і дружина, громадяни України, перебуваючи у шлюбі, при цьому проживаючи за її межами, вирішили цей шлюб розірвати. Враховуючи той факт, що шлюб укладався за законами України, то відповідно і розірвання його повинно проходити за його законами.

В такому випадку сімейна пара не може звернутися до місцевого органу, який реєструє шлюб для реєстрації його розірвання. При цьому нормативно-правові акти України, які регулюють процедуру реєстрації шлюбу і його розірвання все ж вимагають подачу заяви до відповідного органу за місцем проживання.

У даній ситуації необхідно звертатися до консульства (посольства) України в державі перебування.

Після подачі заяви встановленого зразка з доповненнями, дипломатична організація передає документи до органу, який проводив реєстрацію на Україні, а той у свою чергу провидить реєстрацію розірвання шлюбу з подальшою передачею свідоцтва про розірвання шлюбу назад в консульство, яке видає його вже колишнім чоловіку та дружині.

Далі розглянемо ситуацію, коли один з подружжя проживає на території України, а другий є резидентом іншої держави, але при цьому зберігає українське громадянство. У такій ситуації є два виходи. Розглянемо перший.

Той з подружжя, який проживає закордоном, становить нотаріальна заява встановленого зразка про бажання розірвати шлюб. Далі він передає його тому, хто проживає на території України, і останній подає його разом зі своєю заявою в орган РАЦС. Далі орган РАЦС реєструє розірвання шлюбу.

Варто відзначити, що іноземна заява має бути переведена та легалізована. Однак це метод може виявитися ненадійним, оскільки передати заяву за кордону попросту не буде можливо. Другий спосіб полягає в залученні консульства до процесу розлучення.

Той з подружжя, який проживає за кордоном, складає і підписує заяву на реєстрацію припинення шлюбу в українському консульстві, другий же, що проживає на території України подає відповідну заяву в орган РАЦС за місцем реєстрації.

Далі консульство передає заяву нерезидента в цей самий орган РАЦС, який і проводить реєстрацію розірвання шлюбу. Далі одне свідоцтво видається тому, хто проживає в Україні, другий відправляється в консульство і видається ним.

Тепер розглянемо ситуацію, коли шлюб розривається за рішенням суду. Реалізація такого процесу більш трудомістка і має значну кількість перешкод. Але відразу слід зазначити, що такого роду процес можливий тільки в державах, з якими Україна має двосторонні міжурядові договори про правову допомогу. В іншому випадку реалізація такого процесу неможлива.

Як завжди, для початку розглянемо випадок, коли обидва з подружжя перебувають в іноземній державі. Наприклад, візьмемо випадок проживання в Російській Федерації. До слова, між Україною і Російською Федерацією є договір про правову допомогу в цивільних і сімейних справах.

Для розірвання шлюбу подружжя звертаються до місцевого суду за своїм місцем проживання. Далі суд на підставі того, що мається договір, про правову допомогу враховуючи норми українського законодавства, виносить відповідне рішення.

З цим рішенням вже екс-дружини звертаються до місцевого органу записів актів громадянського стану (у Росії їм теж є РАЦС). Далі цей орган приймає документи, обробляє інформацію і відправляє її своїм українським колегам.

Після отримання відповіді про реєстрацію на Україні припинення шлюбу, слід видача свідоцтва органом РФ.

І нарешті, розглянемо ситуацію з розірванням шлюбу за рішенням суду, коли один з подружжя перебуває на території України, а другий за її межами. Забігаючи трохи вперед, відразу відзначимо, що реалізація цього процесу вкрай скрутна.

Отже, для початку візьмемо за основу ситуацію, коли чоловік, який знаходиться на території України, вирішив подати до суду документи на розлучення. Не забуваємо, що суд зобов'язаний повідомити відповідача про подачу позову проти нього, а враховуючи, що відповідач знаходиться за кордоном — це вкрай важко зробити.

Однак, повторимо вже сказане, у разі надання взаємної правової допомоги Україні і державою, в якому знаходиться відповідач, можливо провести судовий процес, в іншому випадку його реалізація неможлива. При подачі позову найголовніше — це знати постійне місце знаходження відповідача за кордоном.

Якщо воно відоме і, він реально там знаходиться, то український суд може дати запит до суду іноземної держави відповідної юрисдикції з метою виклику останнім відповідача та з'ясування його позиції у справі.

Після з'ясування необхідних фактів, іноземний суд відправляє інформацію, викладену в процесуальних документах назад до українського суду. Український же суд у випадку достатньої кількості фактів, задовольняє позов і розриває шлюб.

Відштовхуючись від ситуації, в якій навпаки, чоловік, що живе за кордоном, подає позов на розірвання шлюбу, процес абсолютно такий же, тільки відбуватиметься у зворотному порядку, тобто іноземний суд буде давати запит до українського суду.

Вкотре повторимося, що описані вище процеси розірвання шлюбу громадянами України через суд можливі виключно в державах, з якими Україна уклала міжурядові договори про правову допомогу, в інших випадках, одному з подружжя, хто живе за кордоном, доведеться приїхати в Україну з метою відвідування судових засідань.

Можливо звести кількість поїздок до однієї, уповноваживши певну особу довіреністю на представлення інтересів.

У кожному разі, наша компанія бажає всім сім'ям України міцних сімейних уз, взаєморозуміння та процвітання. Але все ж якщо Вас спіткала сумна доля шлюборозлучного процесу фахівці нашої Юридичної компанії готові надати кваліфіковану юридичну допомогу.

Шлюборозлучний процес. Позовна заява про розірвання шлюбу

Майже всі сторони сімейних правовідносин знаходяться в сфері регулювання СК РФ. З законодавчої позиції вступ в сімейні стосунки, як і їх припинення, набувають юридичну дію лише з моменту їх реєстрації в органах РАЦС.

Шлюборозлучний процес

Так на побутовому рівні іменується припинення офіційних сімейних відносин. Однак розлучення виступає тільки в якості одного з видів розірвання шлюбу. Також сімейні відносини припиняються в разі смерті одного з подружжя або визнання його померлим.

Сімейний кодекс передбачає дві підстави, за якими може бути розпочато шлюборозлучний процес. До них, зокрема, відносять ініціативу кого-небудь з подружжя або їх обопільне бажання. Згідно із загальним правилом, мотиви, які спонукають людей почати шлюборозлучний процес, не мають правового значення.

Обґрунтувати, таким чином, своє бажання подружжя можуть що завгодно. При цьому навіть у разі коли мотиви вигадані, а чоловік (дружина) не хочуть розлучення, шлюб за законом може бути розірвано. Проте в таких ситуаціях не завжди процедура проходить без ускладнень.

Шлюборозлучний процес може бути уповільнений необхідністю судового розгляду і ймовірністю відстрочення прийняття рішення до трьох місяців.

Читайте также:  Нотаріус - співучасник чи жертва? Як відновити анульоване нотаріальне свідоцтво.

Обмеження

Формально в Законі існує тільки дві обставини, за яких при відсутності взаємної згоди шлюб не підлягає розірванню. У цих випадках, крім того, чоловік не має права звернутися з відповідним проханням. Вказані в Законі підстави, між тим, не застосовуються до дружини, що має відповідні повноваження, навіть при їх наявності. Заяву не буде задоволено в наступних випадках:

 • При вагітності дружини.
 • Протягом року з дати народження дитини.
 • Способи припинення відносин

  Шлюб може розриватися в суді або в органах ЗАГСУ. В Законі чітко регламентовані випадки, коли застосовується та чи інша форма припинення відносин.

  Шлюборозлучний процес у суді проходить у випадках, коли один з подружжя відмовляється давати згоду або в сім’ї є неповнолітня дитина (діти).

  Однак і в цих випадках офіційне розірвання подружніх відносин може бути проведено в органах РАГСУ. Це можливо, якщо:

  • Чоловік/дружина визнані безвісно відсутніми.
  • Чоловік відбував реальне покарання у вигляді позбавлення волі терміном більше 3-х років.
  • Чоловік або дружина визнані недієздатними.

  У суді розгляду підлягають усі справи, які не можуть бути дозволені в органах РАГСУ.

  Супутні проблеми

  Існує ряд правовідносин, які в обов’язковому порядку охоплює шлюборозлучний процес:

  • Розділ майна.
  • Встановлення місця проживання дитини (дітей).
  • Призначення аліментів та деякі інші зобов’язання.

  Рішення зазначених питань не відноситься до компетенції органів ЗАГС. Згідно із законодавством, ці проблеми можуть регулюватися угодою сторін.

  Якщо ж домовитися не виходить, то подається позовна заява про розірвання шлюбу із зазначенням певних вимог. Проте в даному випадку можна провести поділ.

  Наприклад, заява про розірвання шлюбу подати в орган ЗАГСУ, а до суду – позов про інші вимоги до чоловіка.

  Як почати процедуру?

  За загальним правилом, позовна заява про розірвання шлюбу подається в уповноважену інстанцію, яка розташовується за місцем проживання або реєстрації відповідача. У ряді випадків розгляд справи може проводитися на території позивача. Це може бути, наприклад, його хвороба, наявність у нього на утриманні неповнолітніх та інші поважні причини. Вимога слід направляти у світовій суд.

  Необхідні документи

  До подання слід додати:

  • Квитанцію про сплачене мито.
  • Св-во про укладення шлюбу.
  • Св-во про народження дитини (неповнолітнього).
  • Виписку з будинкової книги.

  Крім іншого, при необхідності можна додати інші папери, які підтверджували б претензії позивача. Наприклад, це можуть бути довідки з місця роботи, інші вимоги, на які є посилання в претензії.

  У випадку, коли сторона не хоче самостійно брати участь у розгляді, за нього це може зробити адвокат зі шлюборозлучних процесів. В цьому випадку у нього повинна бути нотаріальна довіреність. Всі папери надаються в двох примірниках.

  Один з них буде направлений відповідачу. Суд повідомляє сторони про час і місце розгляду справи порядком.

  Особливості складання вимог

  При оформленні позовної заяви необхідно дотримуватися встановлений законом порядок. Як і для інших претензій, існує ряд обов’язкових вимог. Зокрема, в позові має бути зазначено орган, в який він адресується, реквізити сторін. У змісті слід коротко викласти обставини справи, навести доводи. Починати краще з моменту укладення шлюбу.

  В тексті необхідно згадати про дітей (якщо вони є). В прохальній частині викладаються безпосередньо вимоги. Слід пам’ятати, що суд буде розглядати і задовольняти тільки те, що буде просити позивач. У зв’язку з цим необхідно уважно поставитися до цієї частини тексту. Далі перераховуються папери, які додаються до вимогу.

  У кінці заяви потрібно поставити число і підпис.

  Важливі моменти

  Перед тим як почати шлюборозлучний процес, слід вирішити ряд питань. Зокрема:

  • Виплата аліментів. Подружжя має право укласти угоду про матеріальному забезпеченні неповнолітніх. Цей договір повинен бути завірений нотаріусом. Якщо угода не вдалося укласти, то вимога про аліменти слід включити в позовну заяву. За результатами розгляду відповідача можуть бути поставлені щомісячні виплати у частці від доходу або призначена тверда сума.
  • Місце, де будуть проживати неповнолітні. Важливо визначити ступінь участі батьків у забезпеченні умов для життя і розвитку дітей. Це також можна вказати в угоді. Але якщо і в цьому випадку не вийде досягти єдиної думки, то місце проживання неповнолітніх буде встановлювати суд.

  Умови укладення та розірвання шлюбу

  Весілля — велика подія в житті молодят. У цей день створюється своя сім'я, об'єднуються родичі і радіють життю. Щоб дійти до цього прекрасного  дня, потрібно спочатку пройти ряд обов'язкових умов, які диктує законодавство. Як між іншим, і підстави розірвання шлюбу. На цьому етапі, до нас, як сімейним, юристам дзвонять не так часто.

  Укладення шлюбу в Україні: кроки

  Коли чоловік і жінка добровільно дозріли створити осередок товариства їм прямий шлях в РАЦС. Довести до відома країну про те, що ви пара, необхідно для того, щоб ваш шлюб вважався офіційним.

  Коли він буде вважатися таким на вашу сім'ю буде поширюватись все що випливає із шлюбу, юридичний наслідок — особисті та майнові права і обов'язки подружжя.

  На цьому етапі, як правило ніхто не думає про умови розірвання шлюбу та про причини розірвання шлюбу.

  Необхідні критерії для вступу в шлюб:

  • Найголовніше це добровільне бажання обох наречених. Ніхто нікого не примушує;
  • Важливий вік. І для чоловіків і для жінок він становит 18 років. Але можливі різні виключення — вагітність, наявність дітей і інші нюанси, якщо це в інтересах пари. У цьому випадку вже нам телефонують для подачі в суд позову про зниження шлюбного віку;
  • Бути вільним від шлюбних уз на час вступу в шлюб. Само собою, і в цьому випадку нам дзвонять, щоб ми супроводили розірвання шлюбу;
  • Не бути родичами і не в стосунках, що випливають з усиновлення;
  • Бути дієздатними;
  • Знати про стан здоров'я своєї половинки.

  Якщо один з пунктів буде хибним, то шлюб не буде зареєстрований.

  Якщо ж брехня розкриється пізніше, то такий шлюб може бути визнаний недійсним (це перший пункт з такої категорії як підстави розірвання шлюбу). У зв'язку з цим у нас вже більше звернень за юридичною допомогою.

  І так, якщо за всіма пунктами наречений і наречена можуть вступати в шлюб, тоді їм потрібно написати заяву в РАЦСі не пізніше ніж за місяць до весілля. А краще швидше, так як завантаженість РАЦСів досить велика, можете не потрапити на заплановану вами дату. Коли заяву приймуть і буде призначена дата весілля молодята можуть у всю готуватись до весілля. 

  Винятки

  Бувають випадки, що потрібно швидше зареєструвати шлюб. Шлюб може бути зареєстрований в день подачі заяви або через кілька днів у разі якщо у пари вже є діти, наречена вагітна, загроза життю одного з подружжя, швидка тривала відсутність одного з подружжя та інше.

  В обов'язковому випадку все повинно бути підтверджено довідками з усіма потрібними печатками або іншими документами, що вказують на правдивість даного факту.

  Якщо це дійсно так, то це не може бути в майбутньому включено в підстави для розірвання шлюбу і в цьому випадку нам не потрібно дзвонити.

  Розірвання шлюбу в Україні: кроки

  Відсоток розлучень великий. Сумно, але факт. Чому люди розлучаються? За роки роботи юристом я чула дуже багато про підстави розірвання шлюбу, бачила багато ситуацій. Кожна сім'я унікальна по-своєму.

  І тут вже з крайності в крайність, діапазон причин дуже великий.

  Одних дратують вічно розкидані шкарпетки на підлозі в орендованій однокімнатній квартирі, інші не можуть терпіти відсутність і нерозуміння половинки у великому будинку в престижному районі.

  Як би там не було, не дивлячись на умови розірвання шлюбу зводяться до двох моментів. Мирно піти удвох в РАЦС і написати спільну заяву (якщо немає неповнолітніх дітей і суперечок по майну). Або ж суд.

  У суді подружжю можуть дати час для примирення. Якщо таке не настане, тоді шлюб буде розірвано. Телефонуйте — зробимо під ключ. У суді також буде поділено майно, вирішено питання з дітьми та їх вмістом якщо подружжя не дійшли до консенсусу поза судом.

  Підстави розірвання шлюбу: виключення

  Шлюб не буде розірвано, якщо дружина вагітна і протягом року після народження дитини.

  Шлюб може канути в минуле в односторонньому порядку (1 місяць) якщо один з пари:

  • Визнаний безвісно відсутнім;
  • Засуджений до в'язниці на більш ніж 3 роки;
  • Недієздатний.

  В ейфорії свята у зв'язку з весіллям або в негативних емоціях в зв'язку з розлученням ви не завжди можете правильно оцінювати ситуацію. Для цього вам потрібен зателефонувати нашому кваліфікованому юристу, який підкаже вам про можливості про укладення шлюбного контракту або повністю захистить ваших дітей і майно при розлученні, а може і примножить його.

  Юристу, як людині, яка вже багато разів якісно справлявся з таким завданням, довірте тільки юридичну сторону вашого життя. Ні, ви звичайно можете і самі все це зробити. Але чи впевнені ви, що все зробите правильно і економно? Впевнені?

  Телефонуйте нам прямо зараз.

  Віра Швадчак, юрист

  Ссылка на основную публикацию