Скільки коштує розлучення в україні

Скільки коштує розлучення в Україні

До громадян доходили чутки про те, що розлучення – процедура не тільки платна, але і досить дорога, і що така міра направлена ​​на збереження російських сімей.

Чи правда, що за розірвання шлюбу в Україні треба платити? Який податок на розлучення?

Скільки коштує розлучення в Україні

Чи є штраф за розірвання шлюбу?

Насправді, чутки про штраф за розлучення – помилкові. Ще в 2021 році було розглянуто, але не підтриманий законопроект про підвищення розміру мита за розлучення до 30000 грн..

Міністерство фінансів України назвала таку депутатську ініціативу необґрунтованою і недоцільною. Та й громадськість висловила протест.

Адже право укладати і розривати шлюб належить кожному громадянину і не може залежати від матеріального становища.

З недавніх пір (а точніше – з 1 січня 2021 року) розлучення дійсно став трохи дорожче – подорожчання склало приблизно на 50 грн..

Багато зітхнули з полегшенням, дізнавшись, що штраф в 30 000 грн. за розлучення – всього лише міф.

Скільки коштує розлучення в Україні

Види розлучення та витрати

Отже, штраф або податок на розлучення – законом не передбачені. Але плата за проведення різних державних процедур передбачена Податковим законодавством України.

Розлучення – не виняток.

Існує два процесуальних способу розірвати шлюб:

 1. Адміністративний – передбачає звернення подружньої пари (або одного з подружжя) до органу РАЦС із заявою про розірвання шлюбу.
 2. Судовий – припускає звернення одного з подружжя в судовий орган з позовною заявою про розірвання шлюбу, а після винесення судового рішення – до органу РАЦС для державної реєстрації розірвання шлюбу.
 • За проведення судової або адміністративної процедури розлучення стягується різна плата.
 • Розглянемо докладніше.
 • Скільки коштує розлучення в Україні

Скільки коштує розлучення через ДРАЦС?

Розірвати шлюб в адміністративному порядку (через ДРАЦС) можна, якщо:

 • подружжя згодні розлучитися;
 • спільних неповнолітніх дітей у подружньої пари немає.

В таких обставинах чоловік і дружина повинні подати в ДРАЦС спільну заяву про розлучення.

Кожен із подружжя має сплатити по 650 грн. державного мита (відповідно до п.2 ч.1 стаття 333.26 Податкового кодексу України).

Крім того, розірвати шлюб в адміністративному порядку можливо не тільки за взаємною згодою бездітного подружжя, а й за бажанням одного з подружжя, якщо другий з подружжя …

 • визнаний судом загиблим або зниклим безвісти;
 • визнаний судом недієздатним;
 • засуджений судом до позбавлення волі не менше ніж на 3 роки за скоєний злочин.

В таких обставинах подається вже не спільне, а одноособову заяву про розірвання шлюбу. Згода другого з подружжя на розлучення – не потрібно, наявність спільного неповнолітню дитину – не має значення.

Оплата в розмірі 350 грн. покладається тільки на одного чоловіка – ініціатора розлучення (згідно п.2 ч.1 стаття 333.26 Податкового кодексу України).

Квитанція про проведену оплату повинна бути додана до заяви про розірвання шлюбу разом з іншими документами. Ця сума включає також оформлення і видачу свідоцтва.

Скільки коштує розлучення в Україні

Скільки коштує розлучення через суд?

Розірвання шлюбу відбувається в судовому порядку, якщо …

 • розлучитися хоче тільки один з подружжя, а другий – відмовляється або уникає відвідування органу ДРАЦС для подачі спільної заяви;
 • подружжя згодні розлучитися, але не можуть зробити це в адміністративному порядку (через ДРАЦС), оскільки у них є неповнолітня дитина (діти).

Щоб розлучитися, один з подружжя повинен подати позовну заяву про розірвання шлюбу.

За подачу позову стягується плата – 600 грн. (згідно з ч. 5 п.1 стаття 333.19 Податковий кодекс України).

Якщо крім вимоги про розірвання шлюбу позов містить додаткові вимоги, за кожне додаткове вимога також стягується плата:

 • якщо позов містить вимогу про стягнення аліментів на спільного неповнолітню дитину, оплаті підлягає 150 грн., якщо про стягнення аліментів на спільну дитину і дружину – 300 грн.;
 • якщо про позов містить вимоги не майнового характеру (наприклад, про визначення місця проживання дитини, порядку зустрічей і виховання дитини, заперечування батьківства) – оплаті підлягає 300 грн.;
 • якщо про розподіл спільної власності – оплаті підлягає від 400 до 60000 грн. залежно від вартості спірного майна. (Згідно ч.12 п.1 стаття 333.20 Податковий кодекс України)

думка експерта

Адвокат.

Адвокат. Спеціалізація сімейне право.

Державне мито за подачу позову зобов’язаний оплатити позивач.

Але в деяких випадках, наприклад, при подачі позову про стягнення аліментів або захисту прав дитини, позивач звільняється від оплати, і мито стягується з відповідача (згідно з ч. 2, 15 п.1 стаття 333.36 Податковий кодекс України).

А якщо позов про розірвання шлюбу подає прокурор (з метою захисту законних прав людини) або опікун недієздатного чоловіка – плата за подачу позову не стягується (згідно з ч. 9 п.1 стаття 333.36 Податковий кодекс України).

При подачі апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду першої інстанції, оплата також не стягується (згідно з ч. 6 п.1 стаття 333.36 Податковий кодекс України).

У деяких випадках позивач може бути звільнений від оплати держмита, також оплата держмита може бути відстрочена або розстрочено за рішенням суду (згідно статті 333.41 Податковий кодекс України).

Реквізити про оплату можна отримати в канцелярії судового органу. Без квитанції про проведену оплату суд не прийме позовну заяву.

Скільки коштує розлучення в Україні

Скільки коштує свідоцтво про розлучення?

Якщо подружжя розлучається через ДРАЦС, не потрібно вносити ніякої додаткової плати за запис в реєстраційні книги і видачу свідоцтво про розлучення. Ці процедури вже включені в розмір мита, яку вносить подружня пара (згідно з ч. 1 п.1 стаття 333.26 Податковий кодекс України).

Якщо чоловік і дружина розлучаються через суд, після винесення судового рішення кожному з них буде потрібно заплатити ще по 650 грн. – за державну реєстрацію розлучення і видачу свідоцтва в органі РАЦС (згідно з ч. 2 п. 1 стаття 333.26 Податковий кодекс України).

Скільки коштує розлучення в Україні

Додаткові витрати при розлученні

 1. Судовий розгляд справи про розлучення, особливо пов’язаного з дозволом супутніх суперечок між подружжям, таких як поділ спільної власності або визначення місця проживання дітей, може вимагати додаткових витрат.

 2. Наприклад, оплата за проведення експертиз і висновків фахівців: оцінка вартості спільного майна, генетична експертиза (при визначенні або спростування батьківства), експертиза психологічного стану дитини та її прихильності до батьків.
 3. Скільки коштує розлучення в Україні

Нотаріальні послуги при розлученні

 • В процесі розлучення нерідко виникає необхідність в послугах нотаріуса.
 • Наприклад, складання нотаріусом або нотаріальне засвідчення таких документів, як письмова угода подружжя про місце проживання дітей або поділі майна, заяви про розлучення дружина, який не може з’явитися в ДРАЦС, довіреність на представництво інтересів в шлюборозлучному процесі та інших.
 • Вартість нотаріальних послуг залежить від розцінок контори.
 • Скільки коштує розлучення в Україні

Юридичні послуги при розлученні

У деяких ситуаціях без професійної допомоги юристів не обійтися. А ось невинне бажання заощадити на юридичних послугах і самостійно розібратися в законодавчих нормах може вилитися в додаткові витрати.

Наприклад, Вам може знадобитися допомога в складанні позовної заяви, збір та подання документів до суду, в представництві Ваших інтересів або спільну участь у судових засіданнях, в підготовці і подачі запитів і клопотань, скарги на судове рішення.

Багато юридичних компаній пропонують послуги ведення шлюборозлучного процесу, а також комплексну послугу «розлучення під ключ». Наші юристи готові проконсультувати Вас  – задайте питання по телефону гарячої лінії або напишіть в чат цілодобової правової підтримки.

Підсумки

Як бачите, розлучення – хоч і платна, але зовсім не дорога процедура.

Щоб розлучитися через ДРАЦС, потрібно внести плату:

 • 650 грн. з кожного чоловіка – якщо вони згодні розлучатися;
 • 350 грн. з одного чоловіка – якщо згода другого чоловіка не потрібно.
Читайте также:  Скасування усиновлення

Щоб розірвати шлюб через суд, потрібно подати позовну заяву. При цьому з позивача (ініціатора розлучення) стягується судовий збір в розмірі 600 грн.. Якщо позов містить додаткові позовні вимоги, вартість судової процедури зростає.

Після того, як суд винесе позитивне рішення, розлучення потрібно зареєструвати в органі ДРАЦС. Плата за реєстраційну процедуру і видачу свідоцтва становить 650 грн. з кожного чоловіка.

Розлучення в Україні 2018: які документи потрібні для розлучення?

Дізнайтеся, які документи потрібні для швидкого розлучення в Україні в 2018 році? Який загальний вигляд має вся процедура, як подати на розлучення документи в ЗАГС, а також, скільки коштує цей захід. Скачайте зразок заяви на розлучення, щоб зайвий раз не ходити в ЗАГС.

 1. Причини і мотиви розлучень в Україні
 2. Які документи необхідні і як можна подати на розлучення?
 3. Види розлучень в Україні
 4. Зразок заяви на розлучення (завантажити)
 5. Яка вартість розлучення в 2018 році
 6. Процедура розірвання шлюбу в Україні
 7. Висновок

Переживання в окремих випадках закінчуються добре, а найчастіше все заходить значно далі. Сам по собі процес розірвання шлюбу може бути досить довгим, а як подати на розлучення і взагалі, як розлучитися без проблем і суднових воєн, можна прочитати на нашому сайті або проконсультуватися у працівників Рацсу.

Причини і мотиви розлучень в Україні

Заяву на розлучення – це остання крапля в житті сімей, які бажають розійтися по різних сторонах життя, причому причин для цього може бути безліч:

 • зрада;
 • нерозвинене почуття обов’язку і піклування;
 • орієнтація на індивідуальність і одноосібність;
 • проблеми з грошима і різноманітні залежності: ігрові автомати, ставки та інші.

Також можуть зумовлювати розлучення і різноманітні мотиви, які часто призводять до заяви на розлучення.

Скільки коштує розлучення в Україні

Основні з них можна виділити наступні:

 1. розбіжності у всьому – інтересах, поглядах, які призводять до відчуження і поступового розвалу сім’ї;
 2. одним з популярних мотивів, часто вживаних самими подружніми парами – це несумісність характерів. В шлюбі багато помічають, що людина може змінюватися в значно гіршу сторону і ставати дріб’язковим, нечесним, неврівноваженим і агресивним;
 3. втручання у відносини батьків і родичів;
 4. незадоволеність інтимним життям теж може виступати як хороший мотив до розірвання шлюбу;
 5. насильство, наркоманія, алкоголізм;
 6. низький рівень життя і небажання мати дітей.

Цей список можна продовжувати і далі, але в основному такі мотиви часто закінчуються заявою на розлучення і спробу знайти щось краще в житті.

Які документи необхідні і як можна подати на розлучення?

У цьому розділі піде мова про те, як подати на розлучення в найближчому або відповідному відділенні Рагсу, де при остаточно прийняте рішення слід відразу оформити запис на певний час – на прийом до інспектора. На даний момент, у багатьох великих містах України можна записатися через онлайн сервіс (інтернет сайт), що значно спрощує та економить час.

В анкеті слід правильно заповнити всі, підібрати зручний час і вибрати відділення Рагсу, який відповідає прописку одного з подружжя. Актуальний список всіх відділень Рагсів можна подивитися на офіційному сайті служби державної реєстрації.

Однак не можна просто принести документи на розлучення, трохи почекати і отримати бажане. Спочатку необхідно врахувати деякі особливості всього процесу, після чого уточнивши, які документи потрібні для розлучення, визначитися з такими деталями:

 1. наявність згоди обох добровільно розірвати відносини;
 2. наявність дітей дещо ускладнює процес, тому що навіть при повному згоду на розлучення, справу буде передано в суд. Якщо діти не спільні або досягли повноліття, все буде відносно просто і обмежиться вирішенням цього питання в Загсі;
 3. якщо є зниклі без вести та недієздатні люди, інспектор Загсу може прийняти заяву про розлучення.

Багато хто вважає недоцільним подавати заяву до того, як будуть вирішені питання про розподіл майна та інших деталях, але це не так – якщо є згода обох сторін, то всі організаційні моменти можна вирішити і після шлюборозлучного процесу або під час нього.

Проте в цьому є і свої нюанси, всі деталі краще все ретельно обміркувати до оформлення розірвання шлюбу, оскільки після нього можна позбутися можливості мирно вирішити будь-які проблеми, які згодом доведеться оскаржувати в суді, що додатково принесе шкоди нервовій системі і грошових витрат.

Отже, якщо вирішені всі додаткові особливості, деталі та призначено час, варто точно і без запізнень з’явитися в ЗАГС і обов’язково мати при собі наступні документи для розлучення:

 1. паспорта;
 2. ідентифікаційні коди;
 3. свідоцтво про реєстрацію шлюбу.

Більше ніяких додаткових документів не передбачено, крім того випадку, якщо один з подружжя не може з’явитися для подання. Тут необхідно завірити підпис заяви у нотаріуса, а другий чоловік надасть його інспектору. При вирішенні питання через суд, до основного переліку документів для розлучення додається ще:

 • копії свідоцтва про народження дитини або всіх спільних дітей;
 • довідка про доходи;
 • договір про умови проживання дітей.

Скільки коштує розлучення в Україні

Процедура розлучення в Україні наступна. У загальній складності, заява на розлучення включає дві частини – по одній на кожну сторону, причому заповнювати самостійно нічого не потрібно, бо, як все робить інспектор на основі документів. Після чого він роздруковує і дає для перевірки та особистого підпису кожної сторони.

Обов’язково потрібно все перевірити, щоб уникнути помилок або описок, а також звірити всі відомості з документів. Ця інформація буде міститися в свідоцтві про розлучення, а наявність помилок в офіційному документі неприпустимо.

Заміна цього документа на правильний може зайняти ще більше часу, ніж весь шлюборозлучний процес, тому в першу чергу перед підписом потрібно все якісно перевірити.

Види розлучень в Україні

Шлюборозлучний процес в Україні є складним процесом припинення та розриву сімейних відносин, який поділяється на такі основні види:

 1. фактичний – припускає розірвання відносин, але без фактичного і офіційного підтвердження. Тобто подружжя можуть не мати часу і бажання займатися документами, ходити в ЗАГС або просто не впевнені у своєму рішенні і сподіваються відновити чудовий час разом. При такому перебігу подій можливі розбіжності з приводу значущих покупок, які мають дорогу вартість. При офіційному розірвання шлюбу суд зможе прийняти до відома, що, незважаючи на те, що пара не жила разом, спільне господарство велося обома подружжям, з можливим доказом кількох свідків;
 2. економічний – майнові відносини є в кожному шлюбі, бо сім’я передбачає доходи і придбання обох подружжя. Всі фінансові потоки утворюють єдиний сімейний бюджет, що витрачається на загальне благо або в певних цілях. Єдине, що не підлягає поділу – це подарунки або спадок, а для решти давно існує шлюбний договір, який допоможе врегулювати режим власності. Також за допомогою закону можна домогтися аліментів на утримання дітей, навіть без офіційного шлюборозлучного процесу;
 3. юридичний – припускає закінчення сімейних відносин з підписаним обома сторонами документальним підтвердженням. Варіанти для вирішення питання про розірвання шлюбу в Україні можливі через суд або ЗАГС, причому все залежить від суперечок з приводу спільного майна та наявності неповнолітніх дітей. Якщо подружжя мають спільних дітей, які не досягли повноліття, то такий шлюборозлучний процес обов’язково буде вирішуватися у судовому порядку, незалежно від наявності згоди і бажання самих ініціаторів розлучення. Також неприпустимо розгляд без обов’язкової згоди вагітної жінки, а також до досягнення дитиною трирічного віку, чоловік зобов’язаний забезпечувати фінансову підтримку йому і своїй колишній дружині.
Читайте также:  Регистрация изменений юридического лица - услуги юриста

Зразок заяви на розлучення (завантажити)

Зразок заяви на розлучення знаходиться на стендах інформації в будь-якому суді, а також повинен бути вивішений у відділеннях Рагсів.

Вони з кожним роком можуть трохи змінюватися, але не зовсім значно і кардинально, тому краще всього відразу уточнювати і вибрати необхідний варіант для того, щоб уникнути деяких проблем або плутанини.

Але якщо у вас немає часу для походів по Рагсам, то ми вам надаємо загальний зразок заяви на розлучення, який ви можете скачати.

Скільки коштує розлучення в Україні

Зразок містить всю потрібну для інспектора Загсу і суду інформацію, яка повинна бути правильно заповнена без замовчувань і приховування інформації.

Яка вартість розлучення в 2018 році

Тепер давайте з’ясуємо, скільки коштує розлучення в Україні в нинішньому 2018 році.

Безпосередньо на прийомі, працівник Рагсу оформить і видасть квитанцію з усіма необхідними реквізитами для оплати процедури розлучення, причому не існує прив’язки до певного банку, а забезпечується можливість оплачувати в будь-якому зручному і вигідному або можливо навіть найближчому.

Якщо шлюборозлучний процес простий і буде здійснюватися через ЗАГС, то це не буде витратним процесом і відповідно до Декрету Кабміну “Про державне мито” сама реєстрація коштує 8 гривень і 50 копійок.

До цього слід також додати складання заяви інспектором Рагсу, що в різних містах і областях України коштує по-різному, та на прикладі столиці – Києва, можна сказати, що навіть на території одного міста вартість може змінюватися, хоч і незначно – 22-24 гривні.

Тому виходить сума близько 30-32 гривень. Крім цих, інших квитанцій бути не повинно і що-небудь ще оплачувати не потрібно.

Скільки коштує розлучення в Україні в судовому порядку? Це обійдеться набагато дорожче і складається з наступних основних послуг:

 1. судовий збір, який раніше називався державне мито, слід оплачувати безпосередньо перед зверненням до суду, а її розмір становить – 704 гривні 80 копійок, що на 65 гривень дорожче, ніж в минулому році;
 2. послуги адвоката в Україні з 1 грудня 2018 року юристи не можуть представляти інтереси подружжя, а таке право було надано виключно адвокатам.

Адвокати при цьому можуть бути різної кваліфікації і досвіду, з відповідною вартістю послуг. Тому при зверненні варто вирішити для себе, що важливо – зберегти бюджет і заощадити на що представляє стороні або задіяти досвідченого фахівця, який гідно захистить інтереси.

Процедура розірвання шлюбу в Україні

Тепер обговоримо процедуру розлучення. Вже після того, як написані і підписані обидві заяви на розлучення і оплачені потрібні квитанції, інспектор Загсу призначає дату та час наступної зустрічі, яка буде призначена для здійснення остаточного етапу – розірвання шлюбу.

На її виділяється місяць з моменту оформлення та подання заяви. Такий термін вважається стандартом вже давно і надається для обдумування і точного переконання у своїх намірах.

У рідкісних випадках люди передумують і відкликають заяви, але розлучення все ж трапляється значно частіше, а місячний строк абсолютно нічого не вирішує.

Якщо одна сторона не може гарантувати присутність на реєстрацію, слід повідомити, попередити інспектора Загсу, а також скласти заяву про згоду на розірвання у відсутності другої сторони. Якщо ж обоє не можуть бути присутніми, то складається заява про перенесення реєстрації, причому процедура розлучення не може бути офіційно оформлена через рік і більше з моменту, коли було подано заяву.

Реєстрація є процесом відносно недовгим і зазвичай не займає більше ніж 15-30 хвилин. На призначений час подружжя приходять точно і без запізнень, маючи при собі свідоцтво про реєстрацію шлюбу і, звичайно ж, паспорта. Сама процедура розлучення в Україні складається з таких процесів:

 1. складання актового запису інспектором, яка роздруковується і видається для підписання вже колишньої парі;
 2. після цього видається по одному примірнику свідоцтва про розірвання, з підписами керівника Загсу і печатками;
 3. у паспортах на відповідних сторінках ставиться штамп або відмітка про офіційне розірвання шлюбу;
 4. прізвище можна змінювати після офіційного закінчення, якщо таке було зазначено у заяві. Працівник Рагсу поставить печатку, яка свідчить про заміну протягом одного місяця;
 5. на цьому процес закінчено і шлюб офіційно вважається розірваним безпосередньо з дня реєстрації заяви в Загсі.

При вирішенні питання через суд, все буде не так швидко, та залежить від настрою подружжя і їх бажання відвоювати більшість разом нажитого майна.

Скільки коштує розлучення в Україні

Висновок

Розлучення в Україні – справа нелегка в плані моралі і досить важке при багатьох суперечках і з’ясуванні відносин з приводу різного майна. У цій статті ми розглянули послідовність всього процесу, а також уточнили, які документи потрібні для розлучення.

Всі випадки розірвання по-своєму унікальні і вимагають докладного юридичного аналізу для мінімізації ризиків, а стандартні випадки найчастіше відбуваються без зайвих розглядів і в спокійному режимі.

Як подати на розлучення в Україні | Новини Дніпропетровщини

У цій статті Дніпро Регіон розповість всі особливості того, як подати на розлучення в Україні. Кількість шлюбів, що розпадаються неухильно зростає – майже третина сімей не дотягують і до 5 років шлюбу.

Чому люди подають на розлучення

Розчарування в людині і незадоволеність життям призводять до вирішення розлучитися. Причин розпаду сімей безліч. Основні мотиви розлучень такі:

 • тотальна розбіжність: під час спільного життя подружжя виявляє, що мають абсолютно різні погляди на побут
 • несумісність характерів: люди змінюються або при близькому спілкуванні виявляють раніше непомітні риси: жадібність, агресивність, скритність, дратівливість
 • тиск родичів молодого подружжя: надмірне втручання в особисте життя негативно впливає на молоді сім’ї
 • насильство
 • пристрасть одного з подружжя до алкоголю або наркотиків
 • небажання мати дітей
 • незадоволеність рівнем життя
 • зрада

Які потрібні документи для розлучення в Україні

В умовах карантину заяву на розлучення в Україні можна подати онлайн. Для цього необхідно заповнити анкету і вибрати ЗАГС за місцем реєстрації одного з подружжя. Перед візитом в ЗАГС для спрощення процедури подружжю слід домовитися між собою з ключових питань. При виникненні розбіжностей або наявності неповнолітніх дітей справа буде передана до суду.

При відвідуванні РАГСу з собою потрібні:

 1. Паспорти обох осіб подружжя
 2. ІПН подружжя
 3. Свідоцтво про шлюб

Якщо чоловік або дружина не може з’явитися в призначений час, вони можуть скласти заяву про це у нотаріуса.

При розгляді справи про розлучення в суді можуть знадобитися додаткові документи:

 • копії свідоцтва про народження дітей
 • військовий квиток
 • довідка про доходи
 • договір про умови проживання дитини/дітей

Скільки коштує розлучення в Україні

Процедура розлучення

Після подачі заяви на розлучення за законом подружжю дають місячний термін на роздуми. У більшості випадків рішення розлучитися не змінюється, і через 30 днів розпадається сім’я приходить в ЗАГС на саму процедуру розлучення. Процес займає до півгодини.

 1. Інспектор на основі документів становить запис і дає її на підпис подружжю
 2. Видається два примірника свідоцтва про розірвання шлюбу – для кожного з колишнього подружжя
 3. У паспортах ставиться штамп про розлучення
 4. Якщо один хтось із колишнього подружжя вирішив поміняти прізвище після розлучення, про це робиться позначка та на це дається місяць
Читайте также:  Зміна розміру аліментів

Датою розлучення вважається день реєстрації заяви.

Якщо справа про розлучення передається до суду, то процедура включає в себе ще й судове засідання.

Скільки коштує розлучитися в 2021 році в Україні

При простому розлучення в РАГСі витрати невеликі – потрібно лише сплатити мито і послуги співробітника РАГСу за складання заяви. Ця сума може змінюватися в залежності від розпоряджень місцевої влади, але в середньому по Україні вона становить трохи більше 30 гривень.

Більш витратним є розлучення через суд. При такому розвитку подій необхідно сплатити судовий збір, який становить 0,4 прожиткових мінімуми (у 2021 році – 908 гривень), а також послуги адвоката. Останній пункт витрат залежить від домовленості між адвокатом і клієнтом.

Скільки коштує розлучення в Україні

Нагадаємо, раніше ми розповідали: кабмін дозволив змінювати ім’я по-батькові з 14 років.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

0 0 голосів

Рейтинг статті

Скільки коштує українська земля

Понад 22 тис. угод купівлі-продажу на понад 50 000 га землі — такими є результати перших 100 днів роботи в Україні ринку сільгоспземель. Для українців це новий інструмент інвестування. Головне, що хвилює потенційних покупців, — скільки ж коштує наділ? У цьому питанні в колонці для Ліга. Бізнес розбирався експерт Київської школи економіки Роман Нейтер.

Різні аналітики називають свою «середню» ціну, яка часто відрізняється в рази. Щоб розуміти, хто ж правий і на яку ціну орієнтуватися, потрібно розібратися, з чим ми маємо справу.

Відсутність повної інформації

Перша проблема — не про всі ціни проданих земельних ділянок є інформація в державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Загалом ціна транзакції доступна для приблизно 55% угод купівлі-продажу, і цей показник значно варіюється, залежно від області.

Наприклад, для Донецької, Львівської та Хмельницької областей ціна зазначена для понад 70% проданих ділянок. А у Закарпатській, Івано-Франківській та Луганській областях — ситуація діаметрально протилежна, там частка транзакцій із ціною менше 30%.

Такий масштаб регіональних відмінностей свідчить про те, що наявність чи відсутність ціни транзакції, скоріше за все, не випадкова. А наявна цінова інформація є викривленою і не до кінця може відображати реальний стан справ на ринку.

Друга проблема — навіть якби у аналітиків був доступ до всього масиву даних щодо цін, станом на зараз важко отримати розуміння, скільки саме коштує «усереднена» земля.

Якщо проаналізувати різні звіти стану справ на земельному ринку, інформація про середні ціни може відрізнятися в рази. Головна причина — не лише великий розкид цін на ринку, але й суттєва різниця у підходах до обробки наявних даних.

Читайте також: За скільки можна буде купити с/г землю після 1 липня

Велика роль малих ділянок

Використання агрегованих даних, їхня недостатня очистка та не врахування особливостей земельного ринку може змінювати середню ціну в рази.

Так, для прикладу, варто враховувати розмір земельної ділянки. Якщо взяти середню ціну за гектар землі серед усіх транзакцій, що відбулися протягом перших трьох місяців роботи ринку, середня ціна становитиме близько 200 тис. грн за гектар. Якщо ж зважити ціни відповідно до площі проданих ділянок, зважена середня ціна за гектар впаде до 45 тис. грн.

Причина — невеликі ділянки навіть за помірної ціни продажу у перерахунку на гектар можуть демонструвати аномальні ціни.

Разом із цим — аналітик не може просто викинути з аналізу спостереження для малих ділянок, наприклад — розміром до одного гектару. Справа в тому, що середній розмір земельних ділянок значно відрізняється, залежно від області.

Наприклад, якщо взяти всі транзакції з ціною і відкинути ділянки, які менші за 1 га, відкидається лише 7% транзакцій для Кіровоградської області, 7,5% для Миколаївської.

Але для Львівської області водночас відсіється 70% транзакцій, для Рівненської — 78%, а для Івано-Франківської — 95%.

Відтак, за умови такого рішення аналітик де-факто взагалі не враховуватиме інформацію про ціни в Івано-Франківській області, адже він залишив лише 5% від всіх транзакцій із ціною у цій області.

Читайте також: Як купити с/г землю: покрокова інструкція підготовки та оформлення угоди

Головні індикатори

Якщо ж ви прагнете розібратися з цінами на земельному ринку, вам варто враховувати цільове призначення земельних ділянок.

Залежно від цільового призначення буде змінюватись не тільки середня ціна, але й розкид цін. Головний індикатор розкиду цін — це стандартне відхилення.

Для прикладу — стандартне відхилення для цін земель із цільовим призначенням «для ведення особистого селянського господарства» (так звані «землі ОСГ») вдесятеро вище, ніж для колишніх підмораторних земель із цільовим призначенням «для ведення товарного сільськогосподарського виробництва» (так звана «товарна земля»).

Навіть якщо користуватись середньозваженими цінами — стандартні відхилення відрізняються всемеро. Як наслідок — для земель ОСГ виникає значна відмінність між середньозваженою та медіанною ціною.

Якщо для товарної землі середньозважене значення складає близько 34 400 грн за гектар, а медіана — 31 200 грн, то для земель ОСГ середньозважена ціна за гектар сягатиме 54 100 грн за медіани в 23 700 грн.

За таких умов, для тих самих земель ОСГ кінцева «середня» ціна буде значно відрізнятись, залежно від методики подальшої очистки даних (або її відсутності).

Ці декілька нюансів у жодному разі не є вичерпним переліком проблем, з якими стикається аналітик під час аналізу земельних транзакцій. Але саме вищеназвані фактори найчастіше призводять до того, що в різних матеріалах розходження між цінами може бути у декілька разів.

Якщо ж ви хочете слідкувати за загальними ціновими тенденціями на земельному ринку — відслідковуйте лише ріллю з цільовим призначенням «для товарного с/г виробництва». Водночас ваші головні індикатори — це не середнє, а середньозважене та медіана.

Читайте також: Купівля-продаж землі сільськогосподарського призначення: які витрати несуть продавці і покупці наділів

Ціна на цибулю в Україні пробила психологічну позначку: скільки доводиться платити

Ціна на цибулю в Україні продовжує зростати. Станом на початок поточного тижня вона вже становить 10 грн/кг.

Порівняно з минулим тижнем, цибуля здорожчала на 1 грн. Тоді кілограм овочу коштував 9 грн, повідомляє AgroTimes.

Водночас наголошується: 10 грн/кг – це максимальна ціна на ринку. Мінімальна ціна на якісну товарну цибулю починається від 8 грн/кг.

У столичних супермаркетах 24 листопада цибуля коштує на 0,4-2,5 грн/кг дорожче, ніж на оптових ринках. Як показав моніторинг OBOZREVATEL, ціни такі:

Капуста теж дорожчає

В Україні продовжується сезонне зростання цін на овочі. Найпомітніше за тиждень здорожчала капуста. Білокачанна капуста у фермерських господарствах тепер коштує 7 грн. Тижнем раніше ціни на цей овоч були на 1-1,5 грн/кг нижчими.

До того ж капуста дорожчає сильніше, ніж зазвичай у такий сезон. Це пов'язано зі зменшенням площ під цією культурою, літньою посухою та раннім похолоданням восени.

При чому дорожчає не лише білокачанна капуста, а й інші види цього овочу. На оптовому ринку в Херсонській області до 22 листопада встановилися такі ціни:

 • цвітна капуста – 18-20 грн/кг;
 • кольрабі – 15 грн/кг;
 • савойська капуста – 10 грн/кг;
 • пекінська капуста – 9-10 грн/кг;
 • броколі – 45 грн/кг.

Яблука можуть здорожчати

Середня ціна яблук в Україні становить 9,78 грн/кг. А до кінця 2021 року їхня вартість може злетіти до 14-15 грн.

«Однак хорошою новиною є той факт, що ціна на яблука буде нижчою за торішню десь на 20%. І ближче до новорічних свят становитиме близько 14-15 грн/кг», – заявила аналітикиня «УКАБ» («Український клуб аграрного бізнесу») Світлана Литвин для AgroTrend.

Раніше OBOZREVATEL розповідав, які продукти подорожчають в Україні до Нового року. Експерти вважають, що за деякими позиціями може виникнути короткочасний дефіцит через високий попит.

Очікується, що на 5-15% піднімуться ціни на найпопулярніші продукти для святкового застілля. Це передусім м'ясо, майонез, яйця, овочі та фрукти. Різкіший стрибок цін можливий, якщо буде сильний ажіотаж, який створить короткочасний штучний дефіцит цих товарів.

Ссылка на основную публикацию