Сплата єсв сплячими фопами у 2022 році

Сплата ЄСВ сплячими ФОПами у 2022 році

02 червня 2020 року опубліковано, а з 03 червня вступив в дію Закон України № 592-IX «Про внесення змін до Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування” щодо усунення дискримінації за колом платників». Даний Закон вступить в силу лише з 01 січня 2021 року, крім п. 5 розділу І, який вступає в силу від 03 червня 2020року. Поговоримо про зміни, які вніс даний закон стосовно ЄСВ, в деталях.

Списуватимуть борги зі сплати ЄСВ «сплячим» ФОПам та загальносистемникам без діяльності.

Однак не все так просто, і наразі роз’яснень від податківців поки немає. Справа  в тому, що закон почне діяти лише з 01 січня 2021 року, крім п. 5, який почне діяти з 03 червня 2020 року. А саме цим пунктом і передбачено право на списання боргів.

Тобто маємо ситуацію, коли анулюють обов’язок сплачувати ЄСВ «сплячими» ФОПами та загальносистемниками без діяльності з 01 січня, а борги скасовуватимуть ті, які виникли станом на 03 червня 2020 року, з 3-го червня.

Нагадаємо, що з 01 січня 2017 року було прийнято ЗУ, згідно якого мінімальний розмір ЄСВ мають сплачувати всі ФОПи, не залежно від системи оподаткування та наявності доходу.

Логічніше було б привести і списання боргів і анулювання обов’язкової сплати ЄСВ до однієї дати. Наразі виходить так, що борги підприємцю спишуться станом на 03.06, однак якщо він припинить діяльність ФОП з червня по грудень 2020р., то за даний період (з червня по місяць ліквідації) йому потрібно буде сплатити ЄСВ.

Увага! Підлягають списанню  несплачені станом на 03 червня суми недоїмки, штрафів та пені, нараховані ФОП на загальній системі та фізособам, які здійснюють незалежну професійну діяльність за період з 01 січня 2017 року по 03 червня 2020 року. За умови, якщо такими платниками не було отримано дохід від їх діяльності, який підлягає обкладенню ПДФО.

Нажаль, ФОП на єдиному податку даною пільгою скористатися не зможуть.

Що потрібно зробити, щоб борги були списані?

 • Подати заяву держреєстратору на припинення

ЄСВ (єдиний соціальний внесок) 2022: розмір, ставки, закон

Сплата ЄСВ сплячими ФОПами у 2022 році

Українцям дозволили платити один соціальний внесок замість чотирьох з 1 січня 2011 року, коли вступив в силу закон №2464-VI. З січня 2020 року змінився розмір мінімальної зарплати, а з ним і розмір мінімального і максимального ЄСВ.

 • Ще кілька років тому платники єдиного соціального внеску (ЄСВ) розраховувалися за тарифом, який залежав від професійного і галузевого ризику, до якого належить підприємство або підприємець.
 • Незважаючи на те, що з моменту введення в дію закону про ЄСВ пройшло кілька років, у платників ЄСВ залишаються питання щодо процедури розрахунку, оплати, адміністрування ЄСВ.
 • У статті наводяться основні відомості про законодавчу базу для ЄСВ, про формування реєстру платників, про особливості нарахування внеску для пенсіонерів і підприємців, надається порядок сплати та нарахування внеску, а також інша важлива і корисна інформація.

Єдиний соціальний внесок: основні відомості

Поняття єдиного соціального внеску з’явилося після того, як 8 липня 2010 парламент прийняв закон 2464, щоб оптимізувати систему соціального страхування. Закон об’єднав всі функції нарахування, оплати та розподілу коштів, що раніше надходили на рахунки різних фондів.

У процесі розробки законопроекту уряд враховував досвід європейських країн.Це мало полегшити роботу бухгалтерів і консолідувати діяльність фондів при розподілі внесків на соціальне і пенсійне страхування.

Очікувалося, що єдиний соціальний внесок наповнить бюджет Пенсійного фонду і вирішити (частково або повністю) проблему пенсійного забезпечення українських громадян.

Проте, з моменту прийняття закону довелося внести безліч поправок, і документ досі не є ідеальним. До того ж, розмір ставок для ЄСВ виявився досить високим і привів до надмірного навантаження на фонд оплати праці більшості підприємств.

З повним текстом закону можна ознайомитися за посиланням http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/2464-17

ЄСВ: хто повинен платити?

Оплату ЄСВ здійснюють підприємства або організації, які виступають в ролі роботодавців і є учасниками системи соціального страхування.

Прі цьому роботодавцем може бути не тільки підприємство, що використовує працю найманих працівників, а й підприємець, який забезпечує себе роботою самостійно.Детальний перелік платників ЄСВ можна знайти в 2 розділі 4 статті закону 2464.

Не є платниками ЄСВ пенсіонери або люди, які отримують пенсію по інвалідності, оскільки їхній дохід складається з пенсійних виплат, які сформовані з коштів соціального / пенсійного страхування.

Втім, пенсіонер стає платником ЄСВ, якщо крім пенсії він отримує ще які-небудь доходи – працює, займається підприємництвом або іншою діяльністю, з якої треба сплачувати ЄСВ.

Відомості про платників єдиного внеску заносять до реєстру застрахованих осіб і або до реєстру страхувальників. Зняття з обліку і виключення з реєстру може відбутися тільки після того, як перевіряючі підтвердять, що людина виплатила всю суму, яку необхідно було сплатити.

Платники ЄСВ зобов’язані:    Проводити розрахунок і оплату ЄСВ, своєчасно і в повному обсязі    Вести облік ЄСВ в певному форматі    Допускати представників контролюючих органів для здійснення перевірки правильності розрахунку і повноти сплати ЄСВ    У визначені терміни подавати звітність з ЄСВ    Надавати застрахованим особам інформативні відомості про сплачені внески (на вимогу і без додаткової оплати)    Подавати в складі звіту з ЄСВ відомості про осіб, у яких відсутнє свідоцтво застрахованої особи, але їх прийняли на роботуЗакон 2464 містить інформацію про права платників ЄСВ, і з цього випливає, що платники можуть    Отримувати в податковому органі та пенсійному фонді інформацію щодо розрахунку та / або сплати єдиного внеску    Звертатися в ПФ і орган доходів і зборів із заявою про зміну умов розрахунку внеску, якщо статус платника був змінений    Захищати свої інтереси у встановленій законодавством форміВарто відзначити, що з тих пір, як Верховна Рада прийняла закон, його неодноразово змінювали і доповнювали. З цієї причини бухгалтерам і керівникам підприємств слід звірятися з актуальним оригіналом документа, щоб виключити помилки. Особливо це стосується переліку видів доходів, які не включені в базу єдиного соцвнеску.

Уряд також працює над тим, щоб привести базу для розрахунку ПДФО та ЄСВ до «спільного знаменника». Безсумнівно, це стало б важливим етапом оптимізації адміністрування податків і зборів.

Розміри мінімального єдиного внеску для приватних підприємців, грн

У таблиці представлена динаміка зміни ЄСВ з 2011 року по теперішній час. Для наочності наведені показники мінімальної заробітної плати.

Важливо! З 1 січня 2018 року ФОП 1 групи мають сплачувати внесок на таких самих підставах, як і інші групи, знижку до 50% скасували.

З 2017 року платити мінімальний страховий платіж повинні “сплячі” підприємці, які не мають доходів. Мінімальний ЄСВ у 2020 році становить 1039,06 грн, або 22% від мінімальної зарплати.

Період Ставка ЕСВ Мінімальний ЕСВ Мінімальна зарплата Максимальний ЄСВ

Кабмін пропонує, щоб ФОП сплачували ЄСВ і єдиний податок не щоквартально, а щомісяця (зміни можуть набути чинності вже з 1 січня 2022 року)

Сплата ЄСВ сплячими ФОПами у 2022 році

На сьогоднішньому засіданні Кабмін України погодив законопроєкт, який пропонує змінити податковий період для подання платниками податків з квартального на місячний. Проєкт закону розробив Пенсійний фонд за власною ініціативою.

 • Відповідно до пояснювальної записки до законопроєкту «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо подання єдиної звітності з єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування і податку на доходи фізичних осіб», його мета — забезпечення своєчасності обчислення страхового стажу, а також забезпечення своєчасності призначення та отримання пенсійних і інших виплат за соцстрахуванням.
 • Зазначається, що зараз для платників ЄСВ та єдиного податку передбачене подання звітності із встановленням квартального періоду звітування (звіт подається протягом 40 днів після закінчення звітного кварталу).
 • Але, йдеться у записці за підписом глави Мінсоцполітики, об’єднання звітності з ЄСВ та податку на доходи фізосіб із квартальним періодом звітування призвело до:
 • відтермінування (від 1 до 3 місяців) надходження до реєстру відомостей про зарплату працівників, сплату ЄСВ, страховий стаж і несвоєчасності включення звітних періодів для розрахунку соцвиплат (тимчасова непрацездатність, безробіття, нарахування пенсії);
 • послаблення платіжної дисципліни в частині суми єдиного внеску;
 • зміщення строку (від 1 до 3 місяців) розрахунку показників середньої зарплати, з якої сплачено страхові внески;
 • неможливості проведення своєчасного щомісячного аналізу основних показників, які впливають на наповнення Пенсійного фонду.

У Мінсоцполітики заявляють, що забезпечення направлення Податковою щомісяця даних про сплату роботодавцем єдиного внеску дасть змогу щомісяця розраховувати страховий стаж.

Для суб’єктів господарювання також називають негативний вплив — незначне збільшення часу на подання щомісячної звітності.

Якщо законопроєкт підтримає Рада, зміни можуть набути чинності вже з 1 січня 2022 року. Після прийняття закону передбачається перехідний період на півроку для приведення всіх нормативних актів у відповідність із новими вимогами.

Читайте также:  Як вручатимуть повістку до суду?

Джерело: ЕП

Розміри ЄСВ і єдиного податку для ФОП з 1 січня 2022 року | БІЗНЕС

 • Головне управління ДПС у Київській області повідомляє, що 2 листопада 2021 року Верховна Рада України прийняла за основу проєкт № 6000 Закону «Про Державний бюджет України на 2022 рік». Отже, показники, на які ми очікуємо з 1 січня 2022 року:
 • Мінімальна заробітна плата:
 • у місячному розмірі: з 1 січня 2022 року — 6500,0 грн.,
 • з 1 жовтня 2022 року — 6700,0 грн.
 • у погодинному розмірі: з 1 січня 2022 року — 39,26 грн.,
 • з 1 жовтня 2022 року — 40,46 грн.
 • Нарахування ЄСВ:
 • Ставка нарахування єдиного внеску становить 22%.
 • Мінімальний розмір страхового внеску:
 • — з 1 січня 2022 року — 1430,0 (6500,0 х 22%),

— з 1 жовтня 2022року — 1474,0 грн. (6700,0 х 22%).

Максимальна сума страхового внеску:

— з 1 січня 2022 року складає 21450,0 грн.: максимальна величина бази нарахування ЄСВ становить15 розмірів мінімальної заробітної плати (6500,0 х 15 = 97500,0 грн.), звідси максимальна сума страхового внеску 21450,0 грн.

(6500,0 х 15 х 22%). Тобто, це максимальна сума ЄСВ, яка сплачується за умови, що сума отриманого застрахованою особою доходу складе 97 500 грн. в місяць та більше.

— з 1 жовтня 2022 року максимальна сума страхового внеску складе 22110 грн. (6700,0 х15 х 22%).

Прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01 січня 2022 року — 2481,0 грн., з 01 липня — 2600,0 грн., з 01 грудня — 2684,0 грн.

Виходячи з приведених показників, суми податків та внесків для фізичних осіб — підприємців — платників єдиного податку у 2022 році складатимуть:.

Бажаєте уникнути ризиків блокування ваших податкових накладних? Сервіс Liga:REPORT допоможе контролювати терміни реєстрації ПН/РК та автоматично покаже коди УКТЗЕД, що застосовуються для моніторингу (є ризикованими). Деталі за посиланням

 1. ФОП I групи
 2. ЄСВ — з 1 січня 2022 — 1430,0 грн.
 3. — з 1 жовтня 2022 — 1474,0 грн.

Єдиний податок — 248,10 грн. — не більше 10% від прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 1 січня 2022.

 • ФОП II групи
 • ЄСВ — з 1 січня 2022 — 1430,0 грн.
 • — з 1 жовтня 2022 — 1474,0 грн.
 • Єдиний податок — 1300,0 гривень — 20% від мінімальної заробітної плати, встановленої Законом на 1 січня 2022 року.
 • Нагадуємо, що ставки єдиного податку у відсотках (фіксовані ставки) встановлюються сільськими, селищними, міськими радами або радами об'єднаних територіальних громад.
 • ФОП III група
 • ЄСВ — з 1 січня 2022 — 1430,0 грн.
 • — з 1 жовтня 2022 — 1474,0 грн.
 • Єдиний податок — 5% доходу, або 3% доходу та ПДВ.
 • ФОП загальної системи оподаткування
 • ЄСВ — з 1 січня 2022 — 1430,0 грн.
 • — з 1 жовтня 2022 — 1474,0 грн.
 • Доходи ФОП на загальній системі оподаткування, отримані протягом календарного року від господарської діяльності, оподатковуються за ставкою 18% ПДФО та 1,5% військового збору від чистого доходу, який визначається як різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов'язаними з господарською діяльністю.

* ЄСВ наведено у мінімальному розмірі страхового внеску, а максимальна сума страхового внеску з 01 січня 2022 року складатиме 21450,0 грн.

: максимальна величина бази нарахування ЄСВ становить 97500,0 грн. — 15 розмірів мінімальної заробітної плати (6500,0 х 15 х 22%).

Тобто, це максимальна сума ЄСВ, яку сплачуватиме ФОП, якщо сума отриманого ним доходу складе 97500,0 грн. в місяць та більше.

З 1 жовтня 2022 максимальна сума страхового внеску складе 22110 грн. (6700,0 х 15 х 22%).

Звертаємо увагу, що ЄП та ЄСВ для підприємців зміниться з 1 грудня 2021

LIGA ZAKON дарує щедрі подарунки до свого 30-річчя! Тільки до 25 листопада, замовляючи ІТ-платформу LIGA360 для управління інформацію й ризиками — ви отримаєте вдвічі нижчу ціну й вдвічі більше користувачів. Замовте спеціальну пропозицію, та зробіть свій бізнес ефективним на 360.

ЄСВ та єдиний податок для ФОП: скільки платитимуть спрощенці у 2022 році

Зростання мінімальної зарплати та прожиткового мінімуму, заплановане на наступний рік, автоматично збільшить податки для підприємців, що працюють на спрощеній системі оподаткування. Як саме — розбирався «Мінфін».

У 2022 році в Україні зростуть основні соціальні стандарти. З початку року мінімальна зарплата становитиме 6 500 грн. В жовтні її мають підвищити на 200 грн — до 6 700 грн.

 • Прожитковий мінімум змінюватиметься у декілька етапів. Для працездатних осіб він становитиме:
 • з 1 січня по 30 червня — 2 481 грн;
 • з 1 липня по 30 листопада — 2 600 грн;
 • з 1 по 31 грудня — 2 684 грн.
 • Читайте також: Бюджет-2022: як будуть жити пенсіонери, чиновники і одержувачі державної допомоги

Розмір ЄСВ

 1. Із збільшенням мінімальної зарплати зросте розмір єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (ЄСВ).

  Його ставка встановлена на рівні 22% від зарплатної мінімалки, тож наступного року ЕСВ для платників єдиного податку становитиме:

 2. з 1 січня 2022 року — 1 430 грн (6 500 грн х 22%);
 3. з 1 жовтня 2022 року — 1 474 грн (6 700 грн х 22%).

За рік мінімальна сума відрахувань ЄСВ становитиме 17 292 грн (1 430 грн х 9 міс. + 1 474 грн х 3 міс). Вона є однаковою для всіх груп спрощеної системи оподаткування.

За бажанням спрощенці можуть сплачувати ЄСВ більше. Це буде зараховано при визначенні розміру пенсії. Але і тут є свої обмеження.

Максимальний страховий внесок сплачується із суми, що дорівнює 15 розмірам зарплатної «мінімалки».

Таким чином, база для нарахування максимального розміру страхового внеску наступного року дорівнюватиме: з 1 січня — 97 500 грн (6 500 грн х 15); з 1 жовтня — 100 500 грн (6 700 грн х 15).

 • Відповідно, максимальна сума страхового внеску за місяць становитиме:
 • з 1 січня — 21 450 грн (97 500×22%);
 • з 1 жовтня — 22 110 грн (100 500×22%).
 • Читайте також: Зарплати і пенсії: хто і де отримує найбільше, а хто — бідніє

Ставки єдиного податку

На базі прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати розраховується сума єдиного податку.

 • для І групи ФОП розмір єдиного податку встановлює місцева влада, але не вище 10% прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня звітного року;
 • для ІІ групи розмір єдиного податку встановлює місцева влада, але не вище 20% мінімальної зарплати, встановленої на 1 січня звітного року;
 • для ІІІ групи — розмір єдиного податку розраховується у відсотках до доходу: 3% («плюс» ПДВ) та 5% (якщо підприємець не зареєстрований платником ПДВ).

Скільки платитимуть у 2022 році ФОПи

І група

 • ЄСВ з 1 січня 2022 року — 1 430 грн (6 500 грн х 22%);
 • ЄСВ з 1 жовтня 2022 року — 1 474 грн (6 700 грн х 22%);
 • Єдиний податок — максимум 248,10 грн (2481 грн х 10%).

II група

 • ЄСВ з 1 січня 2022 року — 1 430 грн (6 500 грн х 22%);
 • ЄСВ з 1 жовтня 2022 року — 1 474 грн (6 700 грн х 22%);
 • Єдиний податок — максимум 1 300 грн (6 500 грн х 20%).

III група

 • ЄСВ — з 1 січня 2022 року — 1 430 грн (6 500 грн х 22%);
 • ЄСВ з 1 жовтня 2022 року — 1 474 грн (6 700 грн х 22%);
 • Єдиний податок — 5% від доходу, або 3% від доходу та ПДВ.

Скільки платити податків за працівників

До жовтня 2022 року зарплата найманих працівників має становити мінімум 6 500 грн. Далі планується її підвищення на 200 грн — до 6 700 грн. За кожного найманого працівника ФОП зобов’язаний сплачувати податки. З 1 січня розрахунок їхнього розміру виглядає так:

 1. Ставка — 6 500 грн
  ​ПДФО — 6 500×18% = 1 170 грн
  ВЗ — 6 500×1,5% = 97,5 грн
  ЄСВ — 6 500×22% = 1 430 грн
 2. Утримання: 1 267,5 грн (ПДФО + ВЗ)
 3. Тобто на одного працівника: ставка 6 500 грн (з них ПДФО (1 170 грн) + ВЗ (97,5 грн)) + ЄСВ 1 430 грн = 7 930 грн
 4. До виплати «на руки» працівнику: 5 232,5 грн/місяць, оскільки податкове навантаження розподіляється таким чином:
 • ПДФО і ВЗ вираховуються безпосередньо із зарплати працівника,
 • роботодавець вносить ЄСВ.

Читайте також: Яких змін чекати бізнесу від «антиахметівського» закону

Стеля доходів

Розмір мінімальної зарплати, встановлений на 1 січня, впливає також на граничні обсяги доходів, від яких залежить право підприємців застосовувати спрощену систему оподаткування.

Якщо брати мінзарплату на 1 січня 2022 року — 6 500 грн, то річний ліміт доходу для єдинників становитиме:

 • I група — 1 085 500 (167 розмірів мінімальної заробітної плати);
 • II група — 5 421 000 (834 розміру мінімальної заробітної плати);
 • III група — 7 585 500 (1167 розмірів мінімальної заробітної плати).

Повальна фіскалізація

З 1 січня 2022 року набуде чинності закон, який зобов’яже фіскалізувати свої продажі усіх ФОП другої-четвертої групи, які здійснюють розрахунково-касові операції. Якщо бізнес приймає від клієнтів оплату лише у вигляді банківського переказу за реквізитами, можна працювати без фіскалізації. А якщо клієнти розплачуються готівкою чи банківською карткою — потрібен РРО.

Виконання закону контролюватимуть податкові органи і у разі їх невиконання штрафуватимуть. Так, за першу транзакцію без фіскалізації бізнесу доведеться сплатити штраф у розмірі 100% суми чека. За кожну наступну — 150%.

Читайте також: 20 запитань про роботу програмних РРО: податкова розповіла про головне

ФОПы, сладких снов! Отмена ЕСВ для "спящих" физлиц-предпринимателей одобрена

Президент Володимир Зеленський підписав закон №592-IX від 13 травня 2020 року «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» щодо усунення дискримінації за колом платників». Закон набирає чинності з 1 січня 2021 року. Вважаю це великою перемогою здорового глузду.

Зокрема, цей закон передбачає звільнення з 1 січня 2021 року самозайнятих осіб, фізичних осіб-підприємців, які мають основне місце роботи, від сплати єдиного соціального внеску за ті місяці, за які закон скасовує обов’язок фізичних осіб-підприємців (крім тих, які обрали спрощену систему оподаткування, обліку та звітності), осіб, які провадять  незалежну професійну діяльність, та членів фермерського господарства, сплачувати мінімальний розмір єдиного соціального внеску за місяці, у яких не було отримано доходу (прибутку).

Читайте також — Скоро в Україні буде не з чого платити пенсії. Дивіться на цифри і думайТе

Але найголовніше нововведення закону – це можливість списання для «сплячих ФОПів» сум заборгованості за ЄСВ. Раніше такої можливості не було, а нараховані борги приходилось оскаржувати у судовому порядку. А це, у свою чергу, додаткове фінансове навантаження.

Отже, розберемося, як «сплячим ФОПам» можна буде списати «борги» за період, коли вони не здійснювали підприємницьку діяльність.

ФОПи засинали – прокидалася податкова

Ще з  грудня 2017 року, ФОПів зобов’язали сплачувати єдиний соціальний внесок, навіть у тому випадку, якщо вони тимчасово не працюють. Зокрема, до законодавства, що  регулює сплату ЄСВ, були внесені зміни, які набули чинності з 1 січня 2017 року, і передбачали обов’язок фізичних осіб-підприємців щоквартально сплачувати ЄСВ за себе на рівні мінімального страхового внеску.

Тобто навіть, якщо так звані «сплячі ФОПи» не отримували дохід у звітному періоді і при цьому не були зняті з реєстрації, так чи інакше вони мали сплачувати ЄСВ.

Більш того, як правило, ці «сплячі ФОПи» навіть і не знали, що вони мають щось сплачувати податковій, адже керувалися тим, що не здійснюють підприємницьку діяльність. Кількість спорів з податковим органом з цього питання систематично зростала. 

Такі реалії нам забезпечував закон №2464-VI від 8 липня 2010 року «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування».

Можна «спати спокійно»?

 • Відповідно до закону №815-VIII «Про внесення змін до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», усі юридичні особи та фізичні особи-підприємці, створені та зареєстровані до 1 липня 2004 року, були зобов'язані подати державному реєстратору реєстраційну картку для включення відомостей про них до Єдиного державного реєстру та для заміни свідоцтв про їх державну реєстрацію на свідоцтва про державну реєстрацію єдиного зразка або для отримання таких свідоцтв.
 • Читайте також — Економічний націоналізм — небезпечний популізм від Слуг народу. Він нікого не врятує
 • Тобто, фактично необхідно було з’явитись до державного реєстратора та отримати нове свідоцтво – і тільки тоді відомості про ФОП відображались у реєстрі.
 • Також, згідно із вказаним законом, держава в особі уповноважених нею органів, повинна була опрацювати (проводити інвентаризацію та звірку) інформацію всіх реєстраційних та контролюючих органів про суб’єктів господарювання, зареєстрованих до 1 липня 2004 року та не внесених в ЄДР, а також самостійно (без подання таким суб`єктом господарювання реєстраційної картки) внести відомості про цих суб’єктів до ЄДР.
 • Але, на практиці цього не відбулось, і досить велика кількість ФОПів залишилась, так би мовити, «поза реєстром», але у реєстрах податкової.
 • Закон №592-IX дозволить списання ФОПам сум боргу (недоїмки) з єдиного соціального внеску, а також штрафів і пені, нарахованих на такі суми, за умови подання ними відповідно до закону необхідних документів.

Що саме списуватиметься

 1. Відповідно до п. 5 розділу І закону №592-IX, списуються за заявою платника:
 2. — суми недоїмки, нараховані платникам єдиного внеску за період з 1 січня 2017 року до дня набрання чинності Закону — 1 січня 2021 року.

 3. Читайте також — Протекціонізм чи вільний ринок: запуск Crew Dragon — не тільки про космонавтику

Списання можливе для ФОПів (крім тих, що обрали спрощену систему оподаткування) та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність: наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності (п.п.4, 5 ч.1 ст. 4 цього Закону);

 • — штрафи та пеня, нараховані на ці суми недоїмки.
 • Як це працюватиме
 • У разі, якщо ФОПи та вищевказані самозайняті особи не отримували дохід від власної діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб протягом 90 календарних днів з 1 січня 2021 року, мають подати державному реєстратору за місцем  знаходження реєстраційної справи ФОПу заяву про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності.

Також вони  мають подати до податкового органу звітність відповідно до вимог ч.2 ст. 6 цього Закону за період з 1 січня 2017 року до дня набрання чинності закону №592-IX.

Зокрема у звітності мають міститися дані про: своєчасність та чи обсяг нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску; облік виплат (доходу) застрахованої особи та нарахування єдиного внеску за кожним календарним місяцем і календарним роком тощо .

Читайте також — Від лібертаріанства до націоналізму. Як Кабмін пропонує рятувати економіку

Важливо! Зазначена звітність подається платником виключно у випадку, якщо вона не була подана раніше.

Та сама процедура й для осіб, які провадять незалежну професійну діяльність (наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, або особи, які провадять релігійну діяльність, іншу подібну діяльність).

Простими словами

Відтепер так званий «сплячий ФОП», крім тих, які обрали спрощену систему оподаткування, має подати державному реєстратору заяву про припинення підприємницької діяльності, а до податкового органу – звітність про ЄСВ (у разі її неподання) за період з 1 січня 2017-го до 1 січня 2021 року. Також необхідно подати заяву про списання суми недоїмки.

Після цього, податковий орган протягом 15 робочих днів проводить камеральну перевірку, і за наслідками перевірки ухвалює одне рішень: або про списання сум недоїмки, або про відмову у їх списанні.

Відмова у списанні сум недоїмки можлива тільки у двох випадках. Перше – у разі, якщо платник податків отримав дохід (прибуток) за період з 1 січня 2017 року до дня набрання чинності цього Закону — 1 січня 2021 року. Друге – сума недоїмки була самостійно сплачена платником податків або стягнута податковим органом.

Тепер з нетерпінням чекаємо, як це буде втілено на практиці.

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.

Статьи, публикуемые в разделе «Мнения», отражают точку зрения автора и могут не совпадать с позицией редакции LIGA.net

Суми та терміни нарахування ЄСВ у 2022 році: деякі ФОП можуть не сплачувати внесок

З січня 2022 року підприємці сплачуватимуть єдиний соціальний внесок (ЄСВ) щомісяця. А від сплати єдиного внеску за себе звільняються ФОПи на загальній системі та на спрощеній системі оподаткування, за умови, якщо вони є пенсіонерами за віком або особами з інвалідністю та отримують соціальну допомогу чи пенсійну виплату.

У ГУ ДПС у Київській області раніше нагадували, що ставка нарахування єдиного внеску становить 22%.

Мінімальний розмір страхового внеску:

 • з 01 січня 2022 року — 1 430,0 (6 500×22%),
 • з 01 жовтня 2022року — 1 474 грн. (6 700×22%).

Максимальна сума страхового внеску:

 • з 01 січня 2022 року складає 21 450 грн. (максимальна величина бази нарахування ЄСВ становить 15 розмірів мінімальної заробітної плати (6 500×15 = 97 500 грн.), звідси максимальна сума страхового внеску 21 450 грн. (6 500×15×22%). Тобто, це максимальна сума ЄСВ, яка сплачується за умови, що сума отриманого застрахованою особою доходу складе 97 500 грн. в місяць та більше.
 • з 01 жовтня 2022 року максимальна сума страхового внеску складе 22 110 грн. (6 700×15×22%).

Прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01 січня 2022 року — 2 481 грн., з 01 липня — 2 600 грн., з 01 грудня — 2 684 грн.

 • Виходячи з приведених показників, суми податків та внесків для фізичних осіб — підприємців — платників єдиного податку у 2022 році складатимуть:
 • ФОП I групи
 • ЄСВ:
 • з 01 січня 2022 — 1 430 грн.
 • з 01 жовтня 2022 — 1 474 грн.

Єдиний податок — 248,10 грн. — не більше 10% від прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01 січня 2022.

 1. Читайте також: Перехід на спрощену систему оподаткування: ФОП нагадали про дедлайн 16 грудня
 2. ФОП II групи
 3. ЄСВ:
 • з 01 січня 2022 — 1 430 грн.
 • з 01 жовтня 2022 — 1 474 грн.
 • Єдиний податок — 1300,0 гривень — 20% від мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня 2022 року.
 • У податковій також нагадали, що ставки єдиного податку у відсотках (фіксовані ставки) встановлюються сільськими, селищними, міськими радами або радами об'єднаних територіальних громад.
 • ФОП III група
 • ЄСВ:
 • з 01 січня 2022 — 1 430 грн.
 • з 01 жовтня 2022 — 1 474 грн.
 1. Єдиний податок — 5% доходу, або 3% доходу та ПДВ.
 2. Читайте також: Відмова від «спрощенки» з 1 січня: у податковій назвали крайній термін подання заяви
 3. ФОП загальної системи оподаткування
 4. ЄСВ:
 • з 01 січня 2022 — 1 430 грн.
 • з 01 жовтня 2022 — 1 474 грн.

Доходи ФОП на загальній системі оподаткування, отримані протягом календарного року від господарської діяльності, оподатковуються за ставкою 18% ПДФО та 1,5% військового збору від чистого доходу, який визначається як різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов'язаними з господарською діяльністю.

Нагадаємо, що з 2022 року розширюється коло підприємців, які мають використовувати РРО и ПРРО. У податковій нагадали, як зареєструвати касовий апарат.

Фото з Pixabay

Президент підписав закон, який звільняє "сплячих" ФОПів від ЄСВ

 Володимир Зеленський підписав Закон № 592-ІХ «Про внесення змін до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (щодо усунення дискримінації за колом платників)».

Зазначеним документом з 1 січня 2021 року скасовано обов’язок для фізичних осіб-підприємців на загальній системі оподаткування, осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, та членів фермерського господарства сплачувати мінімальний розмір ЄСВ за місяці, у яких не було отримано доходу (прибутку).

Підлягають списанню суми недоїмки з ЄСВ за період з 1 січня 2017 року, нараховані підприємцям-загальносистемникам, якщо ними не отримано дохід (прибуток) від їх діяльності, а також штрафи та пеня, нараховані на ці суми недоїмки.

Для цього підприємці повинні протягом 90 календарних днів з дня набрання чинності цим Законом, подати держреєстратору заяву про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності та до податкового органу — звітність з ЄСВ за 2017 — 2020 рр, якщо вона не була подана раніше, та заяву про списання недоїмки та штрафів. 

Підприємців (загальна система або єдиний податок), які мають основне місце роботи, з 1 січня 2021 року звільнили від сплати за себе ЄСВ за місяці, за які роботодавцем було сплачено страховий внесок за таких осіб у розмірі не менше мінімального.

Крім того, Законом доповнено перелік осіб, звільнених з 1 січня 2021 року від сплати ЄСВ, особами, які провадять незалежну професійну діяльність якщо вони отримують пенсію за віком або є особами з інвалідністю. Такі особи зможуть бути платниками ЄСВ виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Також, з 1 січня 2021 року звільнено осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, від сплати за себе ЄСВ за умови взяття їх на облік як фізичних осіб-підприємців та провадження ними одного виду діяльності одночасно в якості ФОПів та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність.

Закон вступає в силу з 1 січня 2021 року, крім окремих положень, які набирають чинності з дня, наступного за днем опублікування.

Текст Закону поки що не опубліковано. Після його публікації поговоримо більш детально про прийняті зміни.   

На цю тему пропонуємо вам статтю головного редактора журналу «Бухгалтер 911» Сергія Томашпольского ЄСВ з ФОП: маленька і велика перемоги 

Єдиний податок та ЄСВ з 1 січня: скільки та коли будуть платити власники ФОП у 2022 році

Наступного року суми єдиного податку для ФОП I та II групи традиційно зростуть. Станеться це через підвищення мінімальної зарплати та прожиткового мінімуму.

Подальшого підвищення сум єдиного податку для ФОП упродовж року не відбудеться, оскільки його розрахунок базується на мінімальних показниках зарплати та прожиткового мінімуму станом саме на 1 січня, повідомляє “НВ”.

Єдиний податок для ФОП буде таким:

 • ФОП I групи — 248,10 грн — не більше 10% від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2022 р.;
 • ФОП II групи — 1300 грн — 20% від мінімальної заробітної плати станом на 1 січня 2022 року;
 • ФОП III групи — 5% доходу, або 3% доходу та ПДВ.

Нагадаємо, що ставки єдиного податку у відсотках (фіксовані ставки) встановлюють сільські, селищні, міські ради або ради об'єднаних територіальних громад.

Фоп загальної системи оподаткування

Доходи ФОП на загальній системі оподатковуються за ставкою 18% ПДФО та 1,5% військового збору від ЧД (чистий дохід). ЧД визначається як різниця між загальним оподатковуваним доходом (виторг у грошовій та негрошовій формі) та витратами господарської діяльності, що мають документальне підтвердження.

Сплата ЄСВ

ЄСВ (єдиний соціальний внесок) сплачується у розмірі 22% від мінімальної зарплати. Оскільки станом на 1 січня мінімальна зарплата становитиме все ще 6500 грн, а з 1 жовтня 2022 року становитиме 6700 грн, то ЄСВ для усіх ФОП у 2022 році становитиме:

 • 1430 грн — з 1 січня 2022 року;
 • 1474 грн — з 1 жовтня 2022 року.

Терміни сплати ЄСВ

Єдиний соціальний внесок нараховується за календарний квартал та сплачується у строк:

 • до 20 числа місяця, що настає за кварталом — для ФОП зі спрощеною системою оподаткування незалежно від обраної групи;
 • до 20 числа місяця наступного кварталу, а остаточний розрахунок за календарний рік здійснюється до 10 лютого наступного року — для ФОП, що обрали загальну систему оподаткування та осіб, які здійснюють незалежну професійну діяльність.

Нагадаємо, що з грудня поточного року ФОП сплачують податки за підсумками IV кварталу 2021 року (до 19.01.2022 р. включно). Загальна сума за квартал становитиме 4070 грн: два місяці — по 1320 грн і один — 1430 грн.

Читайте також: Чому ми станемо бідніше: як збільшаться податки після вступу в дію законопроєкту №5600

ЄСВ-2021: ставки та терміни сплати єдиного внеску самозайнятими особами

 • У Головному управлінні ДПС у Чернівецькій області роз’яснюють, єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування — це консолідований страховий внесок в Україні, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі.
 • У 2021 році розмір мінімальної зарплати буде змінюватися двічі:
 • з 1 січня (6000 грн) та з 1 грудня (6500 грн). А отже, буде змінюватися мінімальний страховий внесок з ЄСВ:
 • з січня по листопад — 1320 грн. (6000 х 22%);

за грудень – 1430 грн. (6500 х 22%).

Податківці звертають увагу, на терміни сплати ЄСВ самозайнятими особами у 2021 році:

фізичними особами — підприємцями, які обрали спрощену систему оподаткування незалежно від обраної групи — до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок;

фізичними особами — підприємцями, які обрали загальну систему оподаткування та особами, які провадять незалежну професійну діяльність — до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок. Остаточний розрахунок за календарний рік до 10 лютого наступного року.

 1. Таким чином, мінімальний розмір єдиного внеску для підприємців, який підлягає сплаті, становить:
 2. за І квартал 2021 року — 3960 грн. (термін сплати 19 квітня 2021 року);
 3. за ІІ квартал 2021 року — 3960 грн. (термін сплати 19 липня 2021 року);
 4. за ІІІ квартал 2021 року — 3960 грн. (термін сплати 19 жовтня 2021 року);

за IV квартал 2021 року — 4070 грн. (термін сплати 19 січня 2022 року).     

Крім того, з 01.01.2021 розширено коло осіб, які звільняються від сплати ЄСВ:

для фізичних осіб — підприємців (крім тих, які обрали спрощену систему оподаткування), осіб, які провадять незалежну професійну діяльність та членів фермерського господарства скасовується обов'язок сплачувати мінімальний розмір ЄСВ за місяці, у яких не було отримано доходу (прибутку).

Тобто, для фізичних осіб, які застосовують загальну систему оподаткування, осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, та членів фермерського господарства, у разі якщо не отримано дохід (прибуток) у звітному періоді або окремому місяці звітного періоду, самостійне визначення бази нарахування єдиного внеску є виключно правом, а не обов'язком для зазначених платників.

Звільняються від сплати ЄСВ за себе фізичні особи — підприємці та особи, які провадять незалежну професійну діяльність, якщо вони отримують пенсію за віком, або за вислугу років, або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого ст. 26 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску тільки добровільно

 • Звільняються від сплати єдиного внеску за себе:
 • особи, які провадять незалежну професійну діяльність, за умови взяття їх на облік як фізичних осіб — підприємців і провадження ними одного виду діяльності одночасно як фізичною особою — підприємцем, так і особою, яка провадить незалежну професійну діяльність;
 • особи, які провадять незалежну професійну діяльність та фізичні особи — підприємці, які мають основне місце роботи, за місяці звітного періоду, за які роботодавцем було сплачено страховий внесок за таких осіб у розмірі не менше мінімального страхового внеску.
Ссылка на основную публикацию