Стали жертвою злочину? (покрокова інструкція) — ЗРАЗОК скарги на бездіяльність слідчого

Стали жертвою злочину? (покрокова інструкція) - ЗРАЗОК скарги на бездіяльність слідчого

Чотири мільйони українців особисто знають когось, хто став жертвою сексуальних домагань. Водночас 40% жертв харасменту не зверталися по допомогу, аби покарати кривдника. В Україні зростає кількість сексуальних злочинів проти дітей. Навіть попри те, що реальної статистики немає — постраждалі не звертаються до правоохоронців — у 2020-му понад 200 дітей зґвалтували. Заборона разом з адвокатками пояснює, як діяти, якщо ви стали жертвою харасменту, сексуальних домагань чи зґвалтування. Сподіваємося, що вам ніколи не знадобиться ця інструкція, але радимо уважно її прочитати. 

Що робити у випадку харасменту

Харасмент — це сукупний термін, яким позначають жести, висловлювання, жарти та інші дії, які ображають, принижують або лякають людину. Харасмент не завжди має сексуальний підтекст.

Наприклад, коли людині свистять вслід через її орієнтацію чи расу — це теж харасмент.

Стати жертвою такої дискримінаційної поведінки можна будь-де: на вулиці, в школі, в університеті, на роботі чи в транспорті.

Довести, що ви стали жертвою харасменту, непросто, хоча кривдник і порушує закон «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків». У випадках сексуальних домагань людині загрожує кримінальна відповідальність.

Як діяти, якщо вас сексуально домагаються

Сексуальні домагання — це не лише про примушування до сексу. До цієї категорії належать погрози, залякування, доторки, пощипування та решта дій, які чинять без згоди людини та психологічно або фізично принижують її.

За такі порушення передбачена кримінальна відповідальність і штраф або обмеження волі на термін до трьох років.

 • Стали жертвою злочину? (покрокова інструкція) - ЗРАЗОК скарги на бездіяльність слідчогоГанна Василенко

Алгоритм дій ідентичний до того, якому варто слідувати у випадках харасменту.

Якщо сексуально домагалися дитини, її інтереси мають представляти батьки або опікун.  

Що відбуватиметься після того, як приїде поліція

Насамперед правоохоронці оглядають місце злочину і збирають докази, а медексперти оглядають жертву: беруть змиви з рук, тіла, забирають білизну, проводять гінекологічний огляд.

Далі, якщо жертва при тямі, відбуваються слідчі дії, в рамках яких правоохоронці встановлюють, як саме розгорталися події і як людині нанесли тілесні ушкодження. Потім слова потерпілого мають підтвердити фахівці.

Вони вивчають, чи могла, наприклад, людина двометрового зросту й міцної статури в той чи інший спосіб травмувати жертву. Якщо знаходять підозрюваних, проводять впізнання.

«Іноді жертви відмовляються, бо їм важко дивитися на насильника. Але це дуже важливий етап. Його можна оминути, лише якщо стовідсотково збігається ДНК», — каже адвокатка.

Якщо зґвалтували дитину, на всіх етапах її супроводжують батьки чи опікун, а також психолог. В Україні працюють так звані «зелені кімнати» — там психолог говорить із дитиною, психологічно готує її до допиту.

 • Стали жертвою злочину? (покрокова інструкція) - ЗРАЗОК скарги на бездіяльність слідчогоІммілейла Абдуллаєва-Мартіросян

Загалом усі експертизи й допити тривають від двох до чотирьох місяців. Найбільше часу забирають медичні експертизи: зразки досліджують довго.

За зґвалтування в Україні дають від восьми до п’ятнадцяти років — залежно від того, чи воно було сплановане, наскільки постраждала жертва та ще низки чинників.

 • Стали жертвою злочину? (покрокова інструкція) - ЗРАЗОК скарги на бездіяльність слідчого Mika Baumeister / Unsplash / Заборона

Чи розповідати про зґвалтування публічно

Абдуллаєва-Мартіросян каже, що найчастіше деталі справи розповідають публічно, якщо правоохоронці бездіяльні через корупцію або непрофесіоналізм. У такому випадку їх також можна притягнути до відповідальності.

«Бувають випадки, коли людина розповідає про все, аби попередити інших: застерегти від місця прогулянок, розповісти, як слід діяти.

Часто люди просять змінити їхні імена чи зовнішність, адже в Україні людину можуть заклеймити, якщо дізнаються про зґвалтування.

А бувають випадки, коли люди просто піаряться, намагаються в такий спосіб отримати вигоду від того, кого звинувачують», — каже адвокатка.

Лише жертва вирішує, оприлюднювати деталі справи чи ні. Адвокат не може прийняти такого рішення замість неї — так він порушить українське законодавство.

Що робити, якщо поліція не розслідує справу

Бездіяльність правоохоронців — це порушення українського законодавства, за яке їх можуть звільнити чи навіть ув’язнити. 

Якщо поліція не вносить справу до Єдиного реєстру досудових розслідувань, ігнорує докази та свідчення, не допитує причетних до справи — можна подати скаргу керівнику Національної поліції, звернутися до прокуратури чи Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини. Скаргу, де будуть викладені всі обставини справи від вашого імені, мають розглянути впродовж 15 днів і розпочати службове розслідування. Як скласти її текст, можна прочитати тут.  

Як діяти, якщо жертва не хоче подавати заяву

Заявити про харасмент, сексуальні домагання чи згвалтування може лише жертва. Тож навіть якщо вона розповіла про інцидент комусь із родичів чи близьких, вони не можуть подати заяву до поліції замість неї.

У такому випадку можна поговорити з людиною та пояснити, чому важливо покарати кривдника. Адже невідомо, скільки ще людей можуть стати його жертвами.

Постраждалому чи постраждалій може знадобитися психологічна допомога. Можна записатися до приватного спеціаліста або ж звернутися на одну з гарячих ліній громадських організацій.

Допомогти можна і з юридичною консультацією — наприклад, підказати людині номер адвоката чи правозахисників із громадських організацій.

Листування — це любов. Ми надсилаємо вам особливі тексти, яких більше ніде нема, і розігруємо подарунки!

Ганна Беловольченко 23 Червня, 2021

Заяви на бездіяльність поліції✔️позики МФО | «ПІК»

Стали жертвою злочину? (покрокова інструкція) - ЗРАЗОК скарги на бездіяльність слідчого

Київська місцева прокуратура № 5 (Оболонський район)

вул. Малиновського, 10, 04212, м.Київ, Україна

 • Потерпілий: Михайлюк Михайло Михайлович
 • проспект Героїв Сталінграда, 27, кв.69, Київ, 04210
 • ЧИТАТИ ЩЕ: ЗАЯВА В ПОЛІЦІЮ НА КОЛЕКТОРІВ УКРАЇНА

Заява (скарга) про бездіяльність поліції

Я, громадянин України Михайлюк Михайло Михайлович, 1978 року народження, повідомляю про наступне: 11 жовтня 2018 року мною було подано заяву про кримінальне правопорушення, що містить склад злочинів, передбачених ч. 1 ст. 129, ч. 1 ст. 189 та ч. 1 ст.

355 Кримінального кодексу України, до Оболонського управління поліції Головного управління Національної поліції України у м. Києві. Подробиці та обставини правопорушення були детально викладені мною в заяві, а всі зібрані мною докази надані до поліції разом із заявою.

Мою заяву було прийнято черговим співробітником Оболонського управління поліції ГУ НПУ сержантом Голопупенко Сергієм Сергійовичем, про що я отримав талон-повідомлення.

Згідно ст.214 КПК України слідчий невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, зобов’язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати розслідування. Всупереч цьому співробітники Оболонського управління поліції ГУ НПУ відомості стосовно викладеного в моїй заяві до ЄРДР не внесли.

Бездіяльність слідчого, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, може бути оскаржена, згідно із п.1 ч.1 ст. 303 Кримінально процесуального кодексу України.

Керуючись вищенаведеним та відповідно до ст. 214, 303 КПК України,

Прошу:

 1. Зобов’язати Оболонське управління поліції ГУ НП України в м. Києві прийняти та невідкладно зареєструвати подану мною заяву про вчинення злочину до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати за цією заявою про вчинення злочину досудове розслідування у формі досудового слідства за вчинення дій, які мають ознаки складу злочину, передбаченого ч. 1 ст. 129, ч. 1 ст. 189 та ч. 1 ст. 355 Кримінального Кодексу України.
 2. Здійснити необхідні дії щодо притягнення відповідальних осіб та безпосередньо сержанта поліції Голопупенко Сергія Сергійовича до дисциплінарної та юридичної відповідальності за бездіяльність згідно з чинним законодавством України.

Додаток:

 1. Копія заяви про вчинення дій, що містять ознаки злочинів, передбачених ч. 1 ст. 129, ч. 1 ст. 189 та ч. 1 ст. 355 Кримінального Кодексу України.
 2. Копія талону-повідомлення про прийняття заяви Оболонським управлінням поліції ГУ НП України в м. Києві.
 3. Копія запису телефонної розмови зі зловмисником на цифровому електронному носії DVD-диску, який було передано до Оболонського управління поліції ГУ НП України в м. Києві разом із заявою про злочин.

Дата

Підпис, Михайлюк М.М.

ДОКЛАДНІШЕ ДИВІТЬСЯ ТУТ: ЯК ПИСАТИ ЗАЯВИ НА БЕЗДІЯЛЬНІСТЬ ПОЛІЦІЇ

Як оскаржити дії слідчого?

Стали жертвою злочину? (покрокова інструкція) - ЗРАЗОК скарги на бездіяльність слідчого

Нерідкою є ситуація, коли слідчий нічого не робить по кримінальному провадженні, не реагує на Ваші клопотання, ігнорує.

В такому разі, не обійтись без скарги. І не варто зволікати, часто сама обізнаність слідчого про те, що Ви будете скаржитись, змушує його працювати.

 • Як показує практика, найефективнішим засобом захисту Ваших прав буде звернення до суду.
 • При цьому, громадяни вважають, що можуть оскаржувати до суду будь-які дії, бездіяльність рішення слідчого.
 • Однак, існує вичерпний перелік  рішень, дій чи бездіяльності слідчого, які можна оскаржити під час досудового розслідування:
 • 1) бездіяльність слідчого, прокурора, яка полягає:
 • у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення,
 • у неповерненні тимчасово вилученого майна згідно з вимогами статті 169 цього Кодексу,
 • у нездійсненні інших процесуальних дій, які він зобов’язаний вчинити у визначений цим Кодексом строк,
 1. Такі скарги подаються: заявником, потерпілим, його представником чи законним представником, підозрюваним, його захисником чи законним представником, представником юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, володільцем тимчасово вилученого майна, іншою особою, права чи законні інтереси якої обмежуються під час досудового розслідування.
 2. 2) рішення слідчого, прокурора про зупинення досудового розслідування.
 3. Оскаржується потерпілим, його представником чи законним представником, підозрюваним, його захисником чи законним представником, представником юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження.
 4. 3) рішення слідчого про закриття кримінального провадження.
 5. Оскаржується заявником, потерпілим, його представником чи законним представником.
 6. 4) рішення прокурора про закриття кримінального провадження та/або провадження щодо юридичної особи.
 7. Оскаржується заявником, потерпілим, його представником чи законним представником, підозрюваним, його захисником чи законним представником, представником юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження.
 8. 5) рішення прокурора, слідчого про відмову у визнанні потерпілим.
 9. Оскаржується особою, якій відмовлено у визнанні потерпілою.
 10. 6) рішення, дії чи бездіяльність слідчого або прокурора при застосуванні заходів безпеки.
 11. Оскаржується особами, до яких можуть бути застосовані заходи безпеки, передбачені законом;
 12. 7) рішення слідчого, прокурора про відмову в задоволенні клопотання про проведення слідчих (розшукових) дій, негласних слідчих (розшукових) дій.
 13. Оскаржується особою, якій відмовлено у задоволенні клопотання, її представником, законним представником чи захисником;
 14. 8) рішення слідчого, прокурора про зміну порядку досудового розслідування та продовження його згідно з правилами, передбаченими главою 39 цього Кодексу.
 15. Оскаржується підозрюваним, його захисником чи законним представником, потерпілим, його представником чи законним представником;
 16. 9) рішення прокурора про відмову в задоволенні скарги на недотримання розумних строків слідчим, прокурором під час досудового розслідування.
 17. Оскаржується особою, якій відмовлено у задоволенні скарги, її представником, законним представником чи захисником;
 18. 10) повідомлення слідчого, прокурора про підозру після спливу одного місяця з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні кримінального проступку або двох місяців з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину, але не пізніше закриття прокурором кримінального провадження або звернення до суду із обвинувальним актом.
 19. Оскаржується підозрюваним, його захисником чи законним представником;
 20. 11) відмова слідчого, прокурора в задоволенні клопотання про закриття кримінального провадження з підстав, передбачених пунктом 9-1 частини першої статті 284 цього Кодексу.
 21. Оскаржується стороною захисту, іншою особою, права чи законні інтереси якої обмежуються під час досудового розслідування, її представником.
 22. Скарги на інші рішення, дії чи бездіяльність не розглядаються під час досудового розслідування і можуть бути предметом розгляду під час підготовчого провадження у суді.
 23. Для оскарження встановлено десятиденний строк, упродовж якого особа має право звернутися зі скаргою на рішення, дії чи бездіяльність слідчого чи прокурора.
Читайте также:  Усунення перешкод у спілкуванні з дитиною

Дана скарга має бути розглянута слідчим суддею не пізніше 72 годин з моменту її надходження до суду (за винятком скарги на рішення про закриття кримінального провадження). Для розгляду скарги на рішення про закриття кримінального провадження законом встановлено п’ятиденний строк.

 • Подання скарги на рішення, дії чи бездіяльність слідчого чи прокурора під час досудового розслідування не зупиняє виконання рішення чи дії слідчого.
 • В разі якщо скарга буде задоволена, вона підлягає обов’язковому виконанню.
 • Невиконання рішення суду може потягти для слідчого кримінальну відповідальність.
 • Потрібна консультація адвоката? Не затягуйте з вирішенням проблеми – записуйтесь на консультацію за тел – 096-203-18-51 Інформація про вартість консультації та інших послуг
 • Читайте більше про поради адвоката у кримінальних справах тут

Обобщение о практике рассмотрения жалоб на решения, действия или бездеятельность органов досудебного расследования или прокурора во время досудебного расследования

ВИЩИЙ СПЕЦІАЛІЗОВАНИЙ СУД УКРАЇНИ З РОЗГЛЯДУ ЦИВІЛЬНИХ І КРИМІНАЛЬНИХ СПРАВ

Кримінальний процесуальний кодекс України (далі — КПК) запровадив новий порівняно з раніше діючим інститут — оскарження рішень, дій чи бездіяльності слідчого, прокурора під час досудового розслідування. Перелік відповідних рішень, дій чи бездіяльності, які можуть бути оскаржені під час досудового розслідування, встановлено ст. 303 КПК.

Крім того, КПК визначає порядок та умови розгляду окремих скарг і в главі 26 регламентує повноваження слідчого судді, які можуть бути ним реалізовані за результатами такого розгляду.

Водночас окремі процесуальні аспекти регламентовані недостатньо чітко, а в окремих випадках недосконало сформульовано норми, які регулюють порядок вчинення дій та прийняття рішень, фактичне недотримання якого і призводить до звернення осіб з відповідними скаргами.

Наведене зумовлює виникнення проблем судової практики, які в основному спричиняють неоднакове та, відповідно, у певних випадках неправильне застосування положень процесуального законодавства і неналежне вирішення питань, які вносяться на розгляд слідчого судді.

При цьому, з огляду на важливість таких питань для забезпечення виконання завдань кримінального провадження і беручи до уваги доволі велику кількість скарг, які розглядаються слідчими суддями, нагальним є питання забезпечення однакового та правильного застосування норм процесуального законодавства, які регулюють аспекти реалізації у цій сфері повноважень слідчого судді з контролю за дотриманням прав і свобод осіб у кримінальному провадженні.

За даними Державної судової адміністрації України, протягом 2015 року до місцевих судів надійшло 547,3 тис. клопотань, скарг, які розглядаються слідчим суддею під час досудового розслідування, що на 17,1 % більше порівняно з 2014 роком, із них — 45,1 тис., або 8,2 % — скарги на рішення, дії чи бездіяльність слідчого або прокурора під час досудового розслідування.

 • Зокрема, у звітний період до місцевих судів надійшло скарг:
 • на бездіяльність слідчого, прокурора — 45117;
 • на рішення слідчого про закриття кримінального провадження — 12790;
 • на рішення прокурора про закриття кримінального провадження — 1037;
 • на рішення слідчого, прокурора про відмову в задоволенні клопотання про проведення слідчих (розшукових) дій, негласних слідчих (розшукових) дій — 1586;
 • на дії, рішення чи бездіяльність слідчого, прокурора та інших осіб під час досудового розслідування — 65513;
 • інші скарги — 3381.
 • У 2015 році розглянуто скарг:
 • на бездіяльність слідчого, прокурора — 43589, з них повернуто — 7162, задоволено — 15851;
 • на рішення слідчого про закриття кримінального провадження — 12610, з них повернуто — 1487, задоволено — 6606;
 • на рішення прокурора про закриття кримінального провадження — 1007, з них повернуто — 153, задоволено — 480;
 • на рішення слідчого, прокурора про відмову в задоволенні клопотання про проведення слідчих (розшукових) дій, негласних слідчих (розшукових) дій — 1566, з них повернуто — 100, задоволено — 523;
 • на дії, рішення чи бездіяльність слідчого, прокурора та інших осіб під час досудового розслідування — 63711, з них повернуто — 9362, задоволено — 25121;
 • інші скарги — 3386, з них повернуто — 277, задоволено — 1049.

Що стосується апеляційного перегляду ухвал слідчого судді, то у 2015 році до апеляційних судів надійшло 19,5 тис. апеляційних скарг на ухвали слідчих суддів, або майже 42 % загальної кількості апеляційних скарг, що надійшли відповідно до КПК.

 1. Зокрема, усього розглянуто за апеляційними скаргами ухвал слідчих суддів:
 2. про повернення скарги на рішення, дії чи бездіяльність слідчого, прокурора — 1595, з них залишено без змін — 687, скасовано ухвалу і постановлено нову ухвалу — 908;
 3. про відмову у відкритті провадження за скаргою на рішення, дії чи бездіяльність слідчого, прокурора — 1146, з них залишено без змін — 680, скасовано ухвалу і постановлено нову ухвалу — 466;
 4. про відмову у задоволенні скарги на постанову слідчого про закриття кримінального провадження — 1228, з них залишено без змін — 591, скасовано ухвалу і постановлено нову ухвалу — 637;
 5. про відмову у задоволенні скарги на постанову прокурора про закриття кримінального провадження — 95, з них залишено без змін — 47, скасовано ухвалу і постановлено нову ухвалу — 48.
 6. Враховуючи наведене, метою цього узагальнення є сприяння забезпеченню правильного застосування слідчими суддями процесуального законодавства при ухваленні судових рішень з розгляду скарг на рішення, дії чи бездіяльність органів досудового розслідування чи прокурора під час досудового розслідування, що є визначальним з огляду на дотримання законних прав та інтересів людини і громадянина.
 7. Після докорінної зміни процесуального порядку фіксації уповноваженими органами інформації про вчинення кримінального правопорушення, запровадженої КПК, розгляд скарг на бездіяльність слідчого, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань (ЄРДР), виявив існування проблем, пов'язаних з необхідністю пошуку належного порядку та підстав задоволення чи відмови у задоволенні відповідних скарг.
Читайте также:  Без вини винуватий? Кримінальна відповідальність СЕО

Необхідність існування судового порядку оскарження аналізованого виду бездіяльності ґрунтується на закріпленні у ст.

214 КПК обов'язку слідчого, прокурора невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, внести відповідні відомості до ЄРДР та розпочати розслідування.

Таким чином, на відміну від процесуального порядку реагування на заяви та повідомлення про злочин, який було встановлено в КПК 1960 року, згаданий обов'язок слідчого або прокурора не вимагає оцінки цими суб'єктами такої заяви (повідомлення) на предмет наявності ознак складу злочину для того, щоб вчинити процесуальну дію, яка полягає у внесенні відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР. Наведене підтверджується імперативними положеннями ч. 4 ст. 214 КПК, згідно з якою відмова у прийнятті та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення не допускається.

Окрім КПК, нормативні засади, пов'язані із вчиненням зазначеної процесуальної дії, регламентовані Положенням про порядок ведення ЄРДР, затвердженим наказом Генеральної прокуратури України від 06.04.

2016 N 139, прийнятим на виконання вимог КПК.

Зазначені нормативні засади, як засвідчили результати проведеного аналізу судової практики, також беруться до уваги слідчими суддями під час розгляду аналізованого в межах цього підрозділу виду скарг.

Таким чином, з огляду на чіткий обов'язок внесення слідчим чи прокурором відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР із встановленням обмеженого процесуального строку для його виконання, за наявності лише загальних вимог до заяв чи повідомлення про кримінальне правопорушення, у переважній більшості випадків у разі встановлення факту звернення із заявою та констатації факту невнесення відомостей про кримінальне правопорушення в межах регламентованого ст. 214 КПК 24-годинного строку слідчі судді постановляють ухвали про задоволення скарг на бездіяльність слідчого чи прокурора.

Скарга на бездіяльність поліції: зразок і особливості написання

Негативне враження від зустрічі або спілкування з співробітниками МВС призводить людини до того, що їм подається скарга на бездіяльність поліції. Кому, як і про що писати?

Про що корисно знати?

Поліція – державна організація, що складається з ряду служб і націлена, як сказано в законі, на охорону прав і свобод громадян та громадського порядку. Законність – один з принципів, згідно з яким кожен співробітник поліції зобов’язується дотримуватися нормативні акти.

У той же час поліцейські часто або не виконують свої обов’язки, або роблять це так погано, що в результаті подається скарга на бездіяльність поліції. Дії працівників поліції будуються на цілу низку законодавчих актів:

 • Закон про поліції;
 • Кпап;
 • КПК.

На виконання цього переліку законів приймаються регламенти, накази, інструкції.

Права громадян можуть бути порушені як злочином, так і дисциплінарним або адміністративним правопорушенням. Крім цього, співробітники зобов’язані займатися профілактичною роботою. Її організації присвячений також цілий пласт законодавчих актів.

Куди скаржитися

Заяви подаються в кілька інстанцій, кожна займається якимось напрямком у діяльності поліцейських, і куди може бути направлена скарга на бездіяльність поліції. Це вищестоящі працівники, члени управління власної безпеки, прокурори і судді.

Нижче розглянемо кожну інстанцію більш докладно.

Порушення, що допускаються співробітниками, розподіляються на декілька категорій:

 • дисциплінарні;
 • адміністративні;
 • кримінальні.

Порушення можуть виражатися в незаконних діях або, навпаки, бездіяльності.

Якщо немає грошей на юриста, то як пишеться, наприклад, скарга в прокуратуру на бездіяльність поліції? Зразок дають або в самому закладі, або на сайті організації.

Вище начальство

У кожного співробітника поліції свій начальник. Наприклад, в рамках районного відділу працюють служби дільничних і оперативників. Кожна з них має свого керівника, далі слід начальник відділу, який відповідає за район. Потім міські або обласні управління, далі – МВС країни.

Направляти заяви має сенс сходинці: знизу вгору. Якщо його спочатку направити в обласне управління, все одно папери відправлять назад безпосередньому начальнику. Він буде також ще зобов’язаний прозвітувати перед автором скарги, і перед інстанцією, переправившей скаргу.

Вищий начальник може залучити працівника поліції до дисциплінарної відповідальності, наприклад, оголосити догану, позбавити премії і т. д. Інколи цього вистачає, іноді немає, і правоохоронець може почати мстити громадянину. Варіантів багато, все залежить від ситуації. У чому скарга на бездіяльність співробітників поліції збільшує обсяг документообігу.

 • Щоправда, одна справа, коли заява стосується п’яних у дворі, а інше – приховування злочинів чи інші серйозні речі.
 • У той же час у віданні вищого начальника вирішення питань про притягнення до адміністративної відповідальності, зокрема співробітників ДІБДР.
 • Начальник відділу має право розглядати скарги на постанови інспекторів.

Власна безпека

Управління працює в системі МВС, в його складі працюють оперативники, які займаються виявленням корупції серед поліцейських, інших злочинів. Скарга на бездіяльність співробітників поліції – бажаний для них документ.

Із заявою можна звернутися і до них, відвідавши управління. На сайті МВС пропонується зателефонувати по ” гарячій лінії, такі телефони є у всіх регіонах. Якщо зателефонувати на міністерську лінію, матеріал все одно передадуть в регіон.

На сайті також пропонується залишити скаргу в електронному вигляді, ніякої електронно-цифрового підпису не потрібно, все досить просто. Як пишеться скарга на бездіяльність співробітників поліції? Зразок або формуляр викладений там же на сайті.

Люди скаржаться, що ефективність звернень через Інтернет невисока.

Поліцейські структур власної безпеки перевіряють заяви від громадян, з власної ініціативи збирають інформацію, займаються агентурної роботою. Результат їх роботи передається в слідчий комітет.

Слідчий комітет

СК – організація, що розслідує корупційні, посадові та насильницькі злочини.

Яка схема роботи:

 • громадяни звертаються з заявами про злочин;
 • матеріали надсилаються з інших органів – як перевіряючих, так і тих, до чиєї компетенції питання не відноситься.

Приймається два рішення: справу або відкривається, або в цьому відмовляють. Якщо справа відкривають, значить, передадуть в суд, який і винесе вирок.

На практиці в суд передають перспективні справи, наявність сумнівів у вироку змушує припиняти виробництво ще на стадії перевірки. Рідше справи закривають уже в процесі розслідування.

Ще одна причина – прагнення виконати статистичні показники. У той же час скарга на бездіяльність поліції здатна привести до результатів.

Звернення в прокуратуру

Скаржитися треба в прокуратуру нижчої ланки, потім у міську чи обласну (республіканську), потім в генеральну. За законом прокурори наглядають за поліцією, контролюють її діяльність. Їм можна скаржитися безпосередньо або після того, як відмовили в МВС.

Про що люди не знають? Прокуратура не займається розслідуваннями, вона максимум надсилає матеріали в СК, де за ним і приймається рішення. У той же час прокурор може визнати відмову у відкритті кримінальної справи незаконним.

Прокуратура стверджує порушення кримінальної справи, дає дозвіл на проведення ряду слідчих дій, приймає скарги учасників процесу на слідчого, а також передає справу в суд, перевіривши обвинувальний висновок.

Таким чином, скарга в прокуратуру на бездіяльність поліції може стосуватися різних аспектів життя.

Роль суду

До суду можна скаржитися на будь-які дії співробітників поліції. Практика показує, що варто спочатку спробувати поскаржитися в прокуратуру, вона все одно присутня на судових процесах, що стосуються поліції. Отримавши від прокурорів відмову на своє прохання, можна буде припустити, як будуть вести себе прокурори далі.

Читайте также:  ВАРТІСТЬ РЕЄСТРАЦІЇ ПІДПРИЄМСТВ ТА СУПРОВІДНІ ПИТАННЯ

Скаржачись в суд, треба враховувати норми КПК, Кпап. Як тут пишеться скарга на бездіяльність поліції? Зразок підбирають, виходячи з конкретної ситуації.

Якщо остаточне рішення про адміністративної відповідальності приймає суд, єдиний вихід – готуватися до процесу. Підготувати мотивовану заяву, докази. При незгоду з судовим актом подається скарга в апеляцію, касацію і нагляд. Спочатку подається в районний (міський суд), потім обласний (республіканський), потім у ЗС РФ.

Як написати скаргу

Зміст скарг стандартне:

 • начальник ОВС або прокурор району, назва суду;
 • відомості про заявника (ПІБ повністю);
 • виклад обставин;
 • вимоги (чого хоче досягти заявник);
 • дата, підпис.

Виклад обставин означає ретельне опис того, що відбувається, посилання на свідків, відеозаписи, документи (фіксація побоїв у лікарні, наприклад). Бажано вказати, хто з співробітників поліції які дії вчиняв, номери автомобілів і як можна більше інших подробиць.

Людина, до якого потрапить документ, повинен буде ясно побачити картину того, що сталося.

Дії або бездіяльності завжди підпадають під конкретну норму законодавства. Якщо мова не йде про насильство, фабрикації доказів, про незаконне затримання (причому явному), все закінчиться дисциплінарною відповідальністю. Аналогічно і з порушеннями, що стосуються провадження у кримінальній справі.

Не можна в тексті вихлюпувати емоції, припустимо перерахування фактів і норм законів.

Здаються скарги через канцелярію або поштою з повідомленням. Якщо направити з описом, кореспонденцію з відділення пошти не заберуть.

 1. Якщо подається заява про злочин, у ньому обов’язково робиться відмітка про попередження за неправдивий донос.
 2. Громадянину, який звернувся без підготовленого заяви про злочин, дають бланк, який він заповнює власною рукою і своїми словами, підказок ніхто з правоохоронців не робить.
 3. Усі заяви реєструються, бажано на копії попросити поставити відмітку про прийняття заяви.

Заява про вчинення злочину у 2020 році в Україні | Юридичний самозахист

Стаття актуальна на 2021 рік

Якщо ви стали жертвою злочину у 2020 році, то для притягнення правопорушника до кримінальної відповідальності необхідно відкрити кримінальне провадження. Для цього потерпіла особа повинна звернутися з заявою до поліції.

Однак це необхідно зробити за певними правилами, про які й піде мова у цій статті.

Як зрозуміти, що стосовно вас було скоєно злочин

Почнемо з того, що злочинами вважаються не будь-які протизаконні дії, а ті, які визначені як такі в Кримінальному кодексі України. Бажано, перед тим, як писати заяву до поліції, подивитись кодекс і знайти статтю, що відповідає вашій ситуації.

Притягнення до адміністративної відповідальності відбувається у випадку скоєння адміністративного правопорушення (наприклад, порушення правил дорожнього руху, якщо немає потерпілих, яким заподіяно тілесні ушкодження або смерть). Перелік адміністративних правопорушень міститься у Кодексі України про адміністративні правопорушення. Про скоєння адміністративного правопорушення також можна подати заяву до поліції за зразком.

Хто відкриває кримінальні провадження

Більшість кримінальних проваджень відкриваються слідчими Національної поліції України. Проте є окремі види злочинів, розслідування яких здійснюється слідчими прокуратури, Служби безпеки України, податкової поліції, Державного бюро розслідувань та детективами Національного антикорупційного бюро.

Якщо ви не знаєте, який орган повинен здійснювати розслідування скоєного проти вас злочину, напишіть заяву в поліцію за зразком. Якщо ваша заява не підлягає розслідуванню поліцією, її надішлють до органу, уповноваженого проводити розслідування.

Заяву необхідно подавати за місцем скоєння злочину. Якщо ви не можете визначити, де було скоєно злочин, то зверніться до поліції за місцем своєї прописки.

Заява про злочин за новим КПК за зразком обов’язково повинна містити ваші ім’я, прізвище і по батькові, вашу адресу за пропискою і фактичну (якщо вони відрізняються), контактний телефон. Не забудьте поставити підпис і дату. Анонімні заяви не підлягають розгляду.

У тексті запиту до поліції ви послідовно викладаєте хронологію подій. На статті посилатися не обов’язково, але якщо ви знаєте статтю, якою передбачена кримінальна відповідальність – вкажіть і її.

Звертаємо вашу увагу, що для деяких злочинів важливим є розмір спричиненої шкоди. Наприклад, якщо ви пишете заяву в міліцію про шахрайство за зразком (стаття 190 Кримінального кодексу України), то за шахрайство на суму приблизно до 88 100 грн злочинцю загрожує максимальне покарання у виді обмеження волі до 3 років.

Докладніше про елементи складу шахрайства, його кваліфікуючі ознаки, можливий розмір покарання і про те, як не стати жертвою шахраїв, читайте в статті про шахрайство.

Якщо точно визначити розмір шкоди ви не можете, вкажіть приблизний розмір.

Якщо обставини злочину можуть підтвердити свідки – вкажіть це (пишіть конкретні прізвища, якщо знаєте). За наявності письмових або інших доказів – вказуйте про них у тексті, а ще краще – додавайте копії таких доказів (якщо вони письмові).

Як подати заяву до поліції

Заяву необхідно підготувати в двох однакових екземплярах. Один ви подаєте до відділу поліції, а другий – залишаєте у себе. Під час подання заяви до поліції черговий зобов’язаний опитати вас щодо того, що відбулося, зареєструвати заяву в журналі єдиного обліку заяв і повідомлень про скоєння злочинівта видати талон, де будуть зазначені дата і номер реєстрації.

Також ви можете відправити заяву поштою. Однак обов’язково в такому випадку (також і в усіх інших випадках, наприклад, коли відправляєте заяву в міліцію про несплату аліментів) відправте заяву рекомендованим листом. В описі вкажіть саму заяву з назвою і датою, а також перелік додатків, які до неї додаються. У вас залишаться чек та опис, які будуть підтверджувати подання вами заяви.

Протягом яких строків повинні відкрити кримінальне провадження

Відповідно до Кримінального процесуального кодексу України, слідчий зобов’язаний відкрити кримінальне провадження протягом 24 годин з моменту реєстрації заяви (тобто з моменту його отримання співробітниками відповідного органу).

Сама процедура називається відкриттям кримінального провадження із занесенням до Єдиного державного реєстру досудових розслідувань кримінального провадження під унікальним номером. Тільки після цього у провадженні повинні почати досудове розслідування.

Дуже часто вказані строки ігноруються, і провадження не відкривають місяцями. У такому випадку дії слідчого можна оскаржити до суду протягом 10 днів з того моменту, як мине 24 години після подання заяви.

Якщо заяву відправлено поштою, то необхідно відстежувати її отримання і після цього відраховувати 24 години.

Чи можна подати заяву до поліції онлайн

В Інтернеті на сайтах деяких відділів поліції ви можете знайти інформацію про можливість написати заяву до поліції онлайн. Наприклад, така можливість є в м. Харкові. Також подати заяву про злочин шахрайства за зразком можна і в кіберполіцію, якщо злочин було вчинено через Інтернет.

На підтвердження отримання і реєстрації такої заяви з поліції повинно надійти повідомлення на вказану вами адресу електронної пошти. Зв’язатися з вами повинні протягом 1-2 днів.

Однак, якщо ви написали заяву до поліції через Інтернет у своєму населеному пункті, радимо одночасно з цим скласти заяву за всіма правилами, описаними в цій статті, та хоча б відправити його в поліцію поштою, а ще краще подати особисто. Це не гарантує відкриття кримінального провадження, але значно підвищує шанси на це.

Якщо вам потрібен зразок заяви в поліцію– скористайтеся нашою допомогою.

Підводимо підсумки з теми заяви про вчинення злочину:

 1. Заяву в поліцію України необхідно подавати за місцем скоєння злочину або, якщо воно вам невідоме – за місцем вашої прописки.
 2. Заяву можна подати особисто або надіслати поштою. В деяких відділах поліції можливо подати заяву в поліцію онлайн (необхідно уточнювати окремо), однак радимо все-таки подавати особисто.
 3. При зверненні із заявою про крадіжку за зразком або щодо вчинення іншого злочину, її повинні зареєструвати в журналі та видати вам талон з датою і номером реєстрації.
 4. Провадження повинні відкрити протягом 24 годин з моменту звернення, однак на практиці ці строки часто порушуються. Оскаржити бездіяльність поліції можливо через суд.
Ссылка на основную публикацию