Стягнення грошової суми

Стягнення аліментів у твердій грошовій сумі. Актуальні питання.

Стягнення грошової сумиВ одній з попередніх статей ми розповіли вам загальну інформацію про аліменти на утримання неповнолітніх дітей, порядок їх встановлення, стягнення тощо. Однак доволі частими є випадки виникнення тих чи інших складнощів у застосуванні права стягувати аліменти.

У даній статті зупинимося на особливостях та проблемах стягнення аліментів на утримання неповнолітніх дітей у вигляді твердої грошової суми.

Як вже зазначалось у минулій статті, відповідно до ч.3 ст. 181 СК України за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються від доходу її матері, батька і (або) у твердій грошовій сумі.

У твердій грошовій сумі передбачена можливість визначення розміру аліментів на утримання дитини, якщо платник аліментів має нерегулярний, мінливий дохід, частину від якого одержує в натурі, а також за наявності інших обставин, що мають істотне значення, що передбачено ч.1 ст. 184 СК України.

Варто розпочати з того, що сімейні правовідносини та способи їх регулювання зокрема судом в певних випадках не є чітко «статичними», а скоріш «динамічними».

Що мається на увазі? Цю динамічність можна пояснити тим, що певні судові рішення про регулювання сімейних правовідносин, наприклад, про встановлення аліментів на утримання неповнолітніх дітей, про визначення способу участі у вихованні неповнолітньої дитини чипро позбавлення батьківських прав не є остаточним вирішенням спору і можуть бути змінені в тому чи іншому ракурсі.

Важливо знати, що згідно ч.1 ст.192 СК України, розмір аліментів, визначений за рішенням суду або домовленістю між батьками, може бути згодом зменшено або збільшено за рішенням суду за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров’я когось із них та в інших випадках, передбачених цим Кодексом.

І саме в аспекті цього права виникає запитання – наскільки може змінюватись розмір аліментів, визначений рішенням суду у твердій грошовій сумі, а зокрема під впливом на це чинників не стільки правового характеру, як економічного?

Авжеж, багатьом є відомим той факт, що в економічному аспекті грошова одиниця, а відтак грошові суми, виражені в цій одиниці має властивість до знецінення, всім більше відоме як інфляція. Ви можете запитати – а якщо гіперінфляція (така як була в 90-х) знецінить грошову одиницю, то як тоді стягуватиметься ця тверда грошова сума, адже вона не буде нічого коштувати. І це буда цілком слушно.

Оскільки відповідно до Конституції України права людини, а дитини зокрема, є найвищою соціальною цінністю, то спрямування державної політики, зокрема, щодо дотримання таких прав повинне бути визначальним. Не лишилось осторонь і питання, що викладено у попередньому абзаці. Так, відповідно до ч.

2 ст.184 СК України, визначений судом у твердій грошовій сумі розмір аліментів підлягає індексації відповідно до закону. Відповідно законодавець подбав про подібні випадки, однак у спеціальному законі, яким у даному випадку є Сімейний Кодекс України не передбачив порядок самої індексації.

Такий недолік викликав неоднозначність застосування судової практики, згідно якої суди відмовляли у застосуванні норми, передбаченої ч.2 ст.

184 СК України, а саме про індексацію аліментів у зв’язку із відсутністю передбаченого законом порядку такої індексації саме аліментів.

Однак крапку в цьому неоднозначному трактуванні поставив Верховний Суд України, який у своєму рішенні від 06.11.2013 р.

Про стягнення грошової суми

                                                           П О С Т А Н О В А ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23.11.2003 Справі N 6/335
Верховний Суд України в складі:
за участю представників сторін:
розглянувши на засіданні Судової палати у господарських справах касаційну скаргу Державного підприємства «Енергоринок» на постанову Вищого господарського суду України від 27 травня 2003 р. N 6/335 у справі за позовом ТОВ «Східенерго» до ДП «Енергоринок»

про стягнення 86951837,92 грн., В С Т А Н О В И В:

У липні 2002 р. ТОВ «Східенерго» звернулося з позовом до ДП «Енергоринок» про стягнення вартості проданої електроенергії на суму 38997414,14 грн.
Позивач зазначав, що порушуючи умови договору N 1034/01 від 1 квітня 2002 р. відповідач не здійснив розрахунок у повному обсязі за придбану електроенергію у квітні 2002 року.
У серпні, до вирішення спору по суті ТОВ «Східенерго» збільшило розмір позовних вимог до 86524473,58 грн. за рахунок заборгованості, що утворилась в результаті несплати проданої електроенергії за червень 2002 року — у розмірі 4527666,96 грн., за липень 2002 року — у розмірі 43001210,48 грн., та згідно зі

ст. 214 Цивільного кодексу Української РСР ( 1540-06 ), позивачем

нараховані 3% річних від простроченої суми, які склали 425546,34 грн.
Відповідач проти позову заперечував, просив провадження в справі припинити, посилаючись на ст. 15-і Закону України «Про

електроенергетику» ( 575/97-ВР ).

Рішенням господарського суду міста Києва від 10 вересня 2002 р. позов задоволено. Стягнуто з ДП «Енергоринок» на користь ТОВ «Східенерго» 86524473,58 грн. основного боргу, 425546,34 грн. 3% річних.
Постановою Київського апеляційного господарського суду від 12 лютого 2003 р. вказане рішення залишено без змін.
Постановою Вищого господарського суду України від 27 травня 2003 р. N 6/335 зазначені рішення та постанова залишені без змін.
В основу постанови Вищого господарського суду України покладені висновки про те, що норми Закону України «Про

електроенергетику» ( 575/97-ВР ) не встановлюють порядку

перерахування коштів з поточного рахунку із спеціальним режимом використання ДП «Енергоринок», відповідно до якого кошти з цього рахунку перераховуються за алгоритмом розподілу коштів, який встановлюється Національною комісією з регулювання електроенергетики (далі — НКРЕ).

Вищий господарський суд України дійшов висновку, що алгоритм відповідно до Закону України «Про електроенергетику» застосовується до розподілу коштів лише з поточних рахунків із спеціальним режимом використання постачальників електричної енергії, які здійснюють свою діяльність на закріпленій території, тому посилання відповідача на те, що невиконання зобов'язань щодо сплати електроенергії пов'язане із необхідністю виконання алгоритму розподілу коштів, який встановлений постановою НКРЕ не відповідає положенням чинного законодавства у сфері виробництва, передачі, постачання і використання електричної енергії, загальним нормам Цивільного

кодексу Української РСР ( 1540-06 ) щодо відповідальності за

невиконання договірних зобов'язань.
ДП «Енергоринок» оскаржило постанову Вищого господарського суду України у зв'язку з невідповідністю рішенням Верховного Суду України з питань застосування Закону України «Про

електроенергетику» ( 575/97-ВР ).

Ухвалою Верховного Суду України від 30 жовтня 2003 р. порушено касаційне провадження з перегляду постанови Вищого господарського суду України від 27 травня 2003 р. N 6/335.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представників сторін, дослідивши доводи касаційної скарги та заперечень і перевіривши матеріали справи, Верховний Суд України вважає, що скарга підлягає задоволенню на таких підставах.
Відповідно до ст. 161 Цивільного кодексу Української РСР ( 1540-06 ) зобов'язання повинні виконуватися належним чином і в установлений строк відповідно до вказівок закону, акту планування, договору, а при відсутності таких вказівок — відповідно до вимог, що зазвичай ставляться.
Засади організації та експлуатації енергосистем визначаються Законом України «Про електроенергетику» ( 575/97-ВР ). Статтею 15 зазначеного закону передбачено, що купівля всієї електричної енергії, виробленої на електростанціях, потужність чи обсяг відпуску яких більші за граничні показники, та весь її оптовий продаж здійснюється на оптовому ринку електричної енергії України, який створюється на підставі договору. Основні питання функціонування комплексу підприємств, що здійснюють діяльність на енергоринку, врегульовані Договором між членами оптового ринку

електричної енергії від 15 листопада 1996 р. ( n0001227-96 )

(далі — ДЧОРЕ).
Встановивши факт існування між сторонами зобов'язальних відносин щодо купівлі-продажу електроенергії та розрахунків за неї на підставі двостороннього договору від 1 квітня 2002 р. N Ю34/01, суд першої інстанції не проаналізував умови зазначеного договору та не дав їм юридичної оцінки. Зокрема, судом не враховані положення цього договору, якими передбачено, що сторони

визнають свої зобов'язання за ДЧОРЕ ( n0001227-96 ) (пункт 2.1);

платежі за отриману ДП «Енергоринок» у ТОВ «Східенерго» електроенергію здійснюються кожного банківського дня з поточного рахунку із спеціальним режимом використання ДП «Енергоринок» відповідно до алгоритму, який затверджується НКРЕ, у строки та в порядку визначеному із чинній Інструкції про порядок використання коштів оптового ринку електричної енергії України, яка є додатком до ДЧОРЕ (пункт 4.3).
Суд не застосував до спірних відносин положення ст. 15-і Закону України «Про електроенергетику» ( 575/97-ВР ), якою встановлено порядок проведення розрахунків на оптовому ринку електричної енергії. Цей порядок передбачає, що для проведення розрахунків за куплену на оптовому ринку електричної енергії України та спожиту електричну енергію енергопостачальники, які здійснюють підприємницьку діяльність з постачання електричної енергії на закріпленій території, їх відокремлені підрозділи та оптовий постачальник електричної енергії, яким є Державне підприємство «Енергоринок», відкривають в установах уповноваженого банку поточні рахунки із спеціальним режимом використання (раніше вони називались розподільчі рахунки). Такі рахунки призначені для накопичення коштів, отриманих за електричну енергію від споживачів, та розрахунків з учасниками оптового ринку електричної енергії. Зокрема, перерахування коштів енергогеперуючим компаніям та іншим суб'єктам підприємницької діяльності, які проводять продаж електричної енергії на оптовому ринку, здійснюється уповноваженим банком з поточного рахунку із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії відповідно до алгоритму (порядку розподілу коштів), встановленого НКРЕ. На оптового постачальника електричної енергії покладено обов'язок забезпечити щоденне інформування учасників оптового ринку електричної енергії про стан проведення розрахунків.
Виходячи з тлумачення поняття алгоритму та поточного рахунку із спеціальним режимом використання, яке наведено у ст. 1 Закону

Читайте также:  Розмір аліментів на дитину - зміни у 2022 році.

України «Про електроенергетику» ( 575/97-ВР ) алгоритм розподілу

коштів, який .встановлюється НКРЕ, застосовується до всіх без винятку поточних рахунків із спеціальним режимом використання, в тому числі і до таких рахунків ДП «Енергоринок». Тобто умова про алгоритм розподілу коштів з поточного рахунку із спеціальним режимом використання оптового постачальника ДП «Енергоринок» є не договірною умовою, встановленою Договором між членами оптового ринку електроенергії та додатками до нього, а нормою закону.
Порушення вимог матеріального права, допущені судом при розгляді справи, є підставою для скасування постановлених судових рішень та направлення справи на новий розгляд до суду першої інстанції.
При новому розгляді справи суду слід врахувати наведене та вирішити спір з дотриманням вимог закону.
Керуючись статтями 111-17, 111-19 Господарського процесуального кодексу України ( 1798-12 ), Верховний Суд України П О С Т А Н О В И В:
Касаційну скаргу ДП «Енергоринок» задовольнити.
Постанову Вищого господарського суду України від 27 травня 2003 р. N 6/335, постанову Київського апеляційного господарського суду України від 12 лютого 2003 р., рішення господарського суду міста Києва від 11 вересня 2002 р. скасувати, а справу направити на новий розгляд господарського суду першої інстанції.
Постанова остаточна і оскарженню не підлягає.

Стаття 87. Стягнення грошових сум або витребування майна за виконавчим написом — Законы

КОММЕНТАРИЙ от ресурса «ПРОТОКОЛ»: 

Аналізуйте судовий акт: Виконавчий напис нотаріуса визнається таким, що не підлягає виконанню при відсутності оригіналів фінансового чеку та опису вкладення, які підтверджують направлення боржнику вимоги про усунення порушення виконання зобов’язання (Справа № 22-620)

Виконавчий напис – це нотаріальна дія, яка є ласим шматком для нотаріуса, адже за її вчинення він бере 1% від суми боргу. Завдяки цьому, деякі нотаріуси вчиняючи виконавчі написи ідуть на порушення без жодних вагань, тому що кошти отримують сьогодні, а суд достане їх через рік –два. До речі, як правило нотаріуси не з’являються у судові засідання, чим ще більше затягують справу.

Проте суди все таки іноді визнають виконавчі написи такими, що не підлягають виконанню. І боржники полюбляють оскаржувати виконавчі написи.

У цій справі в матеріалах нотаріальної справи про вчинення виконавчого запису, яка була витребувана судом, були відсутні документи про повідомлення боржника про надіслання йому письмової вимоги про усунення порушень виконання зобов’язань за кредитним договором.

Зокрема, це фіскальний чек про відправлення листа та опис вкладення. Буда відсутня також довідка фінансової установи про ненадходження платежу. Тому, суд незважаючи на наявність боргу став на сторону позичальника.

На жаль законодавство не передбачає проведення автоматичної перевірки нотаріуса після такого рішення суду та притягнення його до дисциплінарної відповідальності. Тому скоріше за все нотаріус залишиться при своєму вже отриманому 1% від суми боргу.

  • Стаття 1. Поняття нотаріату. Органи і особи, які вчиняють нотаріальні дії
  • Стаття 2. Правова основа діяльності нотаріату
  • Стаття 2-1. Державне регулювання нотаріальної діяльності
  • Стаття 3. Нотаріус
  • Стаття 4. Права нотаріуса
  • Стаття 5. Обов’язки нотаріуса
  • Стаття 6. Присяга нотаріуса
  • Стаття 7. Вчинення нотаріальних дій
  • Стаття 8. Нотаріальна таємниця
  • Стаття 8-1. Гарантії нотаріальної діяльності
  • Стаття 9. Обмеження у праві вчинення нотаріальних дій
  • Стаття 10. Вища кваліфікаційна комісія нотаріату та порядок її роботи
  • Стаття 11. Свідоцтво про право на заняття нотаріальною діяльністю
  • Стаття 12. Анулювання свідоцтва про право на заняття нотаріальною діяльністю
  • Стаття 13. Помічник нотаріуса
  • Стаття 13-1. Нотаріальний округ
  • Стаття 14. Нотаріальне діловодство і звітність
  • Стаття 15. Мова нотаріального діловодства
  • Стаття 16. Професійне самоврядування нотаріусів
  • Стаття 17. Організація роботи державних нотаріальних контор
  • Стаття 18. Перевірка організації роботи державних нотаріальних контор, державних нотаріальних архівів
  • Стаття 19. Оплата вчинюваних нотаріальних дій
  • Стаття 20. Утримання державних нотаріальних контор
  • Стаття 21. Відповідальність державного нотаріуса
  • Стаття 22. Печатка державного нотаріуса
  • Стаття 23. Державні нотаріальні архіви
  • Стаття 24. Реєстрація приватної нотаріальної діяльності. Реєстраційне посвідчення
  • Стаття 25. Робоче місце (контора) приватного нотаріуса
  • Стаття 26. Печатка приватного нотаріуса
  • Стаття 27. Відповідальність приватного нотаріуса
  • Стаття 28. Страхування цивільно-правової відповідальності приватного нотаріуса
  • Стаття 29. Заміщення приватного нотаріуса
  • Стаття 29-1. Підстави зупинення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса
  • Стаття 29-2. Порядок зупинення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса
  • Стаття 30. Підстави припинення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса
  • Стаття 30-1. Порядок припинення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса
  • Стаття 31. Оплата вчинюваних нотаріальних дій
  • Стаття 32. Сплата приватним нотаріусом податків
  • Стаття 33. Перевірка організації нотаріальної діяльності приватного нотаріуса, дотримання ним порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства
  • Стаття 34. Нотаріальні дії, що вчиняють нотаріуси
  • Стаття 35. Нотаріальні дії, що вчиняються в державних нотаріальних архівах
  • {Статтю 36 виключено на підставі Закону № 614-VI від 01.10.2008}
  • Стаття 37. Нотаріальні дії, що вчиняються посадовими особами органів місцевого самоврядування
  • Стаття 38. Нотаріальні дії, вчинювані консульськими установами України
  • Стаття 39. Порядок вчинення нотаріальних дій
  • Стаття 40. Заповіти (крім секретних) і довіреності, прирівнювані до нотаріально посвідчених
  • Стаття 40-1. Засвідчення справжності підпису на документах начальником установи виконання покарань
  • Стаття 41. Місце вчинення нотаріальних дій
  • Стаття 42. Строки вчинення нотаріальних дій
  • Стаття 43. Установлення особи, яка звернулася за вчиненням нотаріальної дії
  • Стаття 44. Визначення обсягу цивільної дієздатності фізичних осіб і перевірка цивільної правоздатності та дієздатності юридичних осіб, перевірка повноважень представника фізичної або юридичної особи. Встановлення намірів сторін вчиняти правочин
  • Стаття 45. Підписання нотаріально посвідчуваних правочинів, заяв та інших документів
  • Стаття 46. Витребовування відомостей і документів, необхідних для вчинення нотаріальної дії
  • Стаття 46-1. Використання відомостей єдиних та державних реєстрів
  • Стаття 47. Вимоги до документів, що подаються для вчинення нотаріальної дії
  • Стаття 48. Вчинення посвідчувальних написів та видача свідоцтв
  • Стаття 49. Відмова у вчиненні нотаріальних дій
  • Стаття 50. Оскарження нотаріальних дій або відмови у їх вчиненні
  • Стаття 51. Заходи, що вживаються нотаріусом або посадовою особою, яка вчиняє нотаріальні дії, при виявленні порушення законодавства
  • Стаття 52. Реєстрація нотаріальних дій
  • Стаття 53. Видача дубліката нотаріально посвідченого документа
  • Стаття 54. Угоди, що посвідчуються у нотаріальному порядку
  • Стаття 55. Посвідчення угод про відчуження та заставу майна
  • Стаття 56. Посвідчення заповітів
  • Стаття 57. Порядок зміни і скасування заповітів
  • Стаття 58. Посвідчення доручень. Припинення дії доручень
  • Стаття 59. Кількість примірників документів, в яких викладено зміст угод
  • Стаття 60. Охорона спадкового майна
  • Стаття 61. Опис спадкового майна і передача його на зберігання
  • Стаття 62. Винагорода за зберігання спадкового майна
  • Стаття 63. Повідомлення спадкоємців про відкриття спадщини
  • Стаття 64. Видача грошових сум із спадкового майна
  • Стаття 65. Припинення охорони спадкового майна
  • Стаття 66. Свідоцтво про право на спадщину та строки його видачі
  • Стаття 67. Порядок видачі свідоцтва про право на спадщину
  • Стаття 68. Видача свідоцтва про право на спадщину за законом
  • Стаття 69. Видача свідоцтва про право на спадщину за заповітом
  • {Статтю 70 виключено на підставі Закону № 5208-VI від 06.09.2012}
  • Стаття 71. Видача свідоцтва в разі смерті одного з подружжя
  • Стаття 72. Видача свідоцтва про придбання нерухомого майна, яке було предметом застави (іпотеки)
  • Стаття 73. Накладання заборони
  • Стаття 74. Зняття заборони
  • Стаття 75. Засвідчення вірності копій документів
  • Стаття 76. Засвідчення вірності копії з копії документа
  • Стаття 77. Засвідчення вірності виписки з документа
  • Стаття 78. Засвідчення справжності підпису на документах
  • Стаття 79. Засвідчення вірності перекладу
  • Стаття 80. Посвідчення факту, що громадянин є живим
  • Стаття 81. Посвідчення факту перебування громадянина в певному місці
  • {Статтю 82 виключено на підставі Закону № 5208-VI від 06.09.2012}
  • Стаття 83. Посвідчення часу пред’явлення документа
  • Стаття 84. Передача заяв громадян, підприємств, установ та організацій
  • Стаття 85. Прийняття в депозит грошових сум і цінних паперів
  • Стаття 86. Повернення прийнятих у депозит грошових сум і цінних паперів
  • Стаття 87. Стягнення грошових сум або витребування майна за виконавчим написом
  • Стаття 88. Умови вчинення виконавчих написів
  • Стаття 89. Зміст виконавчого напису
  • Стаття 90. Порядок стягнення за виконавчим написом
  • Стаття 91. Строк пред’явлення виконавчого напису
  • Стаття 92. Вчинення протестів векселів
  • {Статтю 93 виключено на підставі Закону № 5208-VI від 06.09.2012}
  • Стаття 94. Заява про морський протест
  • Стаття 95. Складання акта про морський протест
  • Стаття 96. Зберігання документів нотаріусами
  • Стаття 97. Повернення прийнятих на зберігання документів
  • Стаття 98. Застосування іноземного права
  • Стаття 99. Застосування права при охороні спадкового майна та при видачі свідоцтва про право на спадщину
  • Стаття 100. Прийняття нотаріусами документів, складених за кордоном
  • Стаття 101. Зносини нотаріусів з іноземними органами юстиції
  • Стаття 102. Забезпечення доказів, необхідних для ведення справ в органах іноземних держав
  • Стаття 103. Міжнародні договори