Судові та квазісудові процедури боротьби з рейдерством

Якщо недружнє поглинання може статися, воно рано чи пізно обов'язково станеться.

Про природу рейдерства

На сучасному етапі розвитку економіки все більше росте кількість операцій по злиттю і поглинанню (M&A), які в корумпованих країнах з нерозвиненими ринковими стосунками часто мають кримінальний відтінок. Само рейдерство, як недружнє корпоративне захоплення, з'явилося одночасно з акціями, які дали можливість поглинання компанії окрім волі керівництва.

Основа рейдерства в країнах з розвиненою ринковою економікою полягає в заробітку на різниці вартості акцій і майна компанії, що поглинається, яке після захоплення розпродається по частинах. Майновий комплекс, як правило, коштує дорожче за капіталізацію компанії. У Росії і Україні рейдерство, в основному, носить кримінальний характер і полягає у відбиранні активів у ефективних власників.

Є багато різних визначень рейдерства, але усе їх об'єднує те, що «рейдерство» — це завжди недружнє поглинання. Відношення до нього у більшості країн неоднозначне і, часто, негативне.

Самі рейдери вважають свою діяльність корисною для економіки, оскільки «чищення» слабких підприємств на законних підставах підвищує ефективність бізнесу.

Скупка великих пакетів акцій неефективних компаній служить тому, щоб повалити топ-менеджмент, скоротити непродуктивні витрати, продати зайві підрозділи і, у результаті, підняти ціни на акції.

Відомий американець Карл Айкан, що зробив цілий стан на конфліктах з топ-менеджерами найбільших компаній, любить говорити: «Я заробив усі ці мільярди завдяки тому, що є безліч компаній з проблемами, які легко вирішити. Якби більше людей займалося тим же, чим і я, виробництво і корпоративне управління в Америці були б конкурентоздатнішими і ефективнішими».

Географія рейдерських захоплень

Рейдерство в США — це складний, високоінтелектуальний і високодоходний бізнес. І цілком законний. Засоби масової інформації США зазвичай застосовують термін «п'ята хвиля» рейдерства.

Сучасним рейдером в США є великий хедж-фонд (нині їх налічується більше 8 тис.

), що має активи більше 1 трильйона доларів, а також кваліфікованим менеджментом, який здатний тактичними прийомами «розгойдування» механізму оперативного управління діяльністю компанії, вступати в змову з акціонерами компанії-жертви.

Такі групи розглядаються законодавством США як об'єднання незалежних інвесторів і не потрапляють під визначення афільованих осіб.

Користуючись значною величиною активів, хедж-фонды тільки фактом своєї присутності в статутному капіталі і заявою про намір стратегічної участі в суспільстві зосереджують в руках контрольний пакет акцій.

Потім, не приводячи в дію внутрішні механізми захисту від рейдерства, поширені серед американських корпорацій, наприклад «отруйні пігулки» — спеціальні цінні папери, що емітуються компанією (у практиці США) і розміщувані серед своїх акціонерів.

У разі спроби ворожого поглинання (визначається найчастіше як зосередження в руках рейдера більше 20% акцій компанії) вони наділяють своїх власників особливими правами., поглинання, що здорожують вартість, рейдери сприяють процесам злиття і поглинання, непогано заробляючи на продажі акцій.

Рейдерство в його нинішньому розумінні на території країн СНД (в першу чергу Росії і України) — це, частенько, відвертий бандитизм і силове захоплення активів і центрів корпоративного управління підприємством.

Мабуть, зараз, після корупції друга за значимістю проблема для бізнесу в нашій країні — це рейдерство. На жаль, обидва ці явища розквітають в тандемі і живлять один одного.

Безумовно, рейдерство є ворогом українського бізнесу, відлякує іноземних інвесторів і на Корню знищує можливу інвестиційну привабливість України.

Що сприяє розвитку рейдерства?

Передусім, корупція. Українське рейдерство — це, в основному, корупційний переділ власності, а не процес економічної оптимізації. У Україні зараз рейдерами називають шанованих мільйонерів, яким приписують дружні зв'язки з першими особами держави. Поки у нас бізнес невід'ємний від політики — рейдерство процвітатиме.

По-друге, недосконалість судової влади і корумпованість органів виконавчої влади. Частенько, рейдерські дії підкріплюються постановами і рішеннями судів, які реалізовуються за допомогою органів старанної служби і підтримки правоохоронних органів.

Рейдери здійснюють тиск на акціонерів, посадовців компанії-жертви з метою змусити до продажу власність, що належить ним, за явно невигідною вартістю.

Для цього фізичні особи переслідуються в карному порядку, створюються перешкоди для компанії-жертви в здійсненні її господарської діяльності.

По-третє, розвитку рейдерства сприяє слабкість правової системи. У більшості європейських країн ухвалені спеціальні закони проти рейдерства. У нашому ж законодавстві відсутнє навіть поняття «рейдерство».

Відповідно, неможливо притягнути кого-небудь до відповідальності за незаконне захоплення власності, тому що це діяння не кваліфікується як самостійний вид злочину.

Сподіваємося, що ситуація зміниться, оскільки депутати і бізнесмени активно обговорюють цю проблему, і рано чи пізно відповідні законопроекти будуть розроблені і прийняті.

 • Місія юриста в тому, щоб не лише захищати бізнес від незаконних захоплень в конкретних ситуаціях, але і лобіювати ухвалення потрібних антирейдерських законів, проявляти активну громадянську позицію, докладати усіх зусиль для зміцнення нашої правової системи і створення сприятливих умов для бізнесу і конкуренції.
 • Основні типи рейдерства/рейдерів
 • Найпоширенішим є ділення рейдерства на «біле», «сіре» і «чорне».

«Біле» рейдерство здійснюється без порушень закону і силової дії.

У нас в країні воно, як правило, зводиться до корпоративного шантажу, коли за допомогою міноритарного пакету акцій створюються перешкоди для нормальної роботи компанії з розрахунку на те, що її керівництво або власники викуплять цей пакет за завищеною ціною і позбавляться, таким чином, від шантажиста. Часто рейдери створюють корпоративний конфлікт і потім отримують з нього вигоду. Такий вид рейдерства використовується зазвичай для швидкого і легкого заробітку грошей, а не для захоплення бізнесу. Іноді «білі» рейдери використовують існуючі пропуски в законодавстві, організовують скупку акцій, або боргів компанії, намагаються тимчасово погіршити її економічний і фінансовий стан, понизити в ціні її акції, вплинути на процедури банкрутства і санації.

Можливо, «біле» рейдерство і приносить користь для розвитку конкуренції на ринку, шляхом усунення від керівництва неефективного менеджменту, поліпшення управління і бізнес-процесів, стимулювання компанії до підвищення власної конкурентоспроможності.

«Сіре» рейдерство включає агресивніші і іноді навіть силові дії, прикриті рішеннями судів, державних і правоохоронних органів, і може мати мету повністю захопити компанію-жертву. Юридичне оформлення рейдерських дій може бути настільки якісним, що створює видимість відсутності порушень закону.

Саме до «сірих» рейдерів належать найнебезпечніші компанії, що спеціалізуються на захопленні підприємств. Вони мають серйозну юридичну і економічну служби і часто іменуються інвестиційними компаніями. Професійні «сірі» рейдери з'явилися в Україні з кінця 90-х — начала ХХІ століття.

«Чорне» рейдерство особливо поширилося останнім часом з переділом бізнесу. Воно здійснюється з явними порушеннями карного закону і відвертим цинізмом.

У більшості випадків власникам компаній-жертв спочатку пропонують продати бізнес (не важливо, за якою ціною, головне — факт пропозиції), а вже потім, у разі відмови, починаються дії, спрямовані на захоплення компанії. «Чорне» рейдерство — це протиправний, такий, що лежить поза правовим полем відбирання власності.

Використовувані в даному випадку методи завжди незаконні і часто пов'язані з фізичним насильством. Це може бути підкуп, шантаж, здирство, бандитизм, силовий вхід на підприємство, підробка реєстру акціонерів і т. д.

Часто правоохоронні органи діють за принципом «мовчання ягнят» — прикривають рейдерство, а не ведуть боротьбу проти нього.

Це відбувається унаслідок різкого зниження професійного рівня і відсутності у працівників правоохоронних органів достатніх знань для правильної кваліфікації того, що відбувається.

Також впливає на ситуацію недосконалість карного і карно-процесуального законодавства, корупція, «зацікавленість» або інерційна поведінка за принципом «не втручання». У Україні немає дієвих інститутів державної влади і захищеності права власності.

Як вже відзначалося, в нашій країні відсутні спеціальні закони проти рейдерства, законодавчі механізми захисту від нього і яке-небудь покарання за подібну діяльність. Буває, що правоохоронці і раді б допомогти, але не знають — як або не можуть.

Парадокс ситуації в тому, що іноді самі компанії-жертви є далеко не «ангелами» — вони ведуть свій бізнес не зовсім за правилами, внаслідок чого бояться звертатися в правоохоронні органи.

Самий широко вживаний і, на жаль, дієвий спосіб — це порушення кримінальних справ і переслідування в карному порядку посадовців і власників компанії-жертви.

Переважно вибираються статті, санкції яких дозволяють утримувати під вартою «потрібних» фізичних осіб, що значно полегшує шантаж і відбирання бізнесу.

Усьому цьому сприяє застарілий карно-процесуальний кодекс і недосконалий карний.

Боротьба з рейдерством. Як захистити свій бізнес?

Рейдерство – це заволодіння майном або правами на управління юридичною особою проти волі власника. Для отримання результату використовуються різні методи: від створення корпоративних конфліктів до фізичного захоплення, підробки документівта перереєстрації активів/бізнесу у відповідних реєстрах.

За різними даними в Україні протягом останніх шести років відбулося понад три тисячі захоплень.

Найпростіше зміну власника зробити через підробку документів та недобросовісних реєстраторів.

Законодавець настільки спростив порядок реєстрації змін до складу учасників ТОВ, що на сьогоднішній день для реєстрації не потрібен ні статут, ні волевиявлення учасників на Загальних зборах – лише акт приймання-передачі частки в статутному капіталі.

На підставі цього документу реєстратор проводить відповідні зміни у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань (далі – ЄДР). Підписи на акті засвідчуються у нотаріуса, проте акт оформляється не на нотаріальному бланку, нотаріус навіть не зберігає примірники таких документів.

 • Згадайте новину: Президент Украины Владимир Зеленский подписал указ о противодействии рейдерству
 • Президентом України винесено Указ №542/2019 «Про заходи щодо протидії рейдерству», зокрема:
 • — автоматичний моніторинг ризикових транзакцій із подальшим підтвердженням / зупинкою реєстраційних дій, створення бек-офісу, що переглядатиме транзакції з підвищеним ризиком, фото- та відеофіксація учасників транзакцій;
 • — запровадження додаткового підтвердження здійснення реєстраційних операцій (наприклад, SMS-пароль або MobileID) та додаткової авторизації учасників транзакції (наприклад, ЕЦП);
 • — невідкладне інформування власників майна, учасників юридичної особи про проведення реєстраційних дій щодо їх власності;
 • — створення єдиного електронного реєстру нотаріальних дій;
 • — обов’язковість нотаріального посвідченя договорів купівлі-продажу частки в статутному капіталі юридичної особи.
 • ЯК ЗАХИСТИТИ СВІЙ БІЗНЕС?
 1. Доповність статут товариства «антирейдерськими положеннями». Врегулюйте механізм зміни складу власників зі всіма необхідними погодженнями та закріпіть ефективний механізм контролю за керівництвом при вчиненні операцій, що передбачають відчуження активів, залучення позик і кредитів, передачі майна в іпотеку /заставу.
 2. Укладіть корпоративний договір, в якому передбачте можливі спірні ситуації, порядок їх вирішення, передбачте відповідальність за порушення корпоративного договору.
 3. Чітко визначіть повноваження виконавчого органу, керівників підрозділів, порядок взаємодії, відповідальність, обов’язково підписуйте договори NDA (про нерозголошення конфіденційної інформації).
 4. Диверсифікуйте активи, створюйте перехресне володіння, структуруйте бізнес так, щоб виробнича і торгівельна діяльність здійснювалася різними юридичними особами, проте була підконтрольна власнику бізнесу. Цінне нерухоме майно можна передати в іпотеку підконтрольним юридичним особам з метою додаткового захисту. При необхідності – формуйте «штучну» кредиторську заборгованість» та виводьте її на підконтрольні підприємства.
 5. Зберігайте корпоративні документи, документи на цінні активи та документи, що можуть викликати інтерес у правоохоронних органів, не за місцезнаходженням підприємства. Це усуне ризик їх втрати у разі обшуку, виїмки чи незаконного проникнення у офіс підприємства. Рекомендуємо передати такі документи на зберігання адвокату, оскільки вони складатимуть «адвокатську таємницю», що посилить їх захист від незаконного вилучення.
 6. Розробіть інструкції щодо дій під час перевірок контролюючими органами, проведення обшуків, проведіть інструктаж посадових осіб та інших працівників підприємства.
 7. Проводьте перевірку контрагентів перед укладенням договорів – насамперед в ЄДР, в Єдиному державному реєстрі судових рішень та в Єдиному реєстрі боржників.
 8. Здійснюйте постійний моніторинг інформації щодо підприємства та власного нерухомого майна, яка міститься в ЄДР, в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та в Єдиному державному реєстрі судових рішень. Для цього існує ряд безкоштовних сервісів, які дозволяють оперативно отримувати інформацію про те, які дії та які зміни відбуваються в цих реєстрах.
Читайте также:  Стали жертвою злочину? (покрокова інструкція) - ЗРАЗОК скарги на бездіяльність слідчого

Перелік заходів не є вичерпним і повинен розроблятися індивідуально, виходячи із структури бізнесу на підставі проведеного юридичного, фінансового та кадрового аудиту. Укладіть договір з адвокатом – легше вжити попереджувальних заходів, чим «відвойовувати» своє майно «зареєстроване» за третьою особою.

Автор консультації: KVADRA PRAVO

Згадайте новину: Зареєструвати бізнес через інтернет – це не далеке майбутнє, це вже реальність

Противодействие рейдерству в Украине: как защитить бизнес

Количество рейдерских захватов в Украине растет с каждым годом. В современных украинских реалиях, рейдерство, к сожалению, стало практически неотъемлемой частью ведения бизнеса в любой сфере. К примеру, с 2015 по 2020 гг. число насильственных захватов не только не снизилось, но и выросло в 2,5 раза.

Однако, большее количество рейдерских атак все-таки приходится на область коммерческой недвижимости и ритейла. Говорить о том, что в ближайшее время количество силовых захватов предприятий разного масштаба, в том числе и прикрывающихся законными основаниями, уменьшится, не приходится.

Более того, способы передела собственности с каждым разом становятся все находчивее и изощреннее.

Большинство украинских предпринимателей не могут быть на 100% уверенными в успешном развитии собственного бизнеса, при чем это зависит не только от внедренных инновационных решений, предоставлении конкурентоспособного и качественного продукта, но и от того, что бизнес, выстроенный годами кропотливой работы в любую минуту, могут запросто отобрать.

Особенно это касается прибыльного бизнеса, на который могут «положить глаз» желающие присвоить себе результаты чужого труда.

Рейдерский захват может происходить в нескольких вариантах, но наиболее распространенные среди них – это перерегистрация прав собственности на компанию или предприятие в соответствующих государственных реестрах или незаконный захват предприятия/передел имущества с применением физической силы.

Что такое рейдерство?

Под термином «рейдерский захват» понимают противозаконные действия, выполняемые с целью присвоения собственности, принадлежащей иному физическому лицу. Под собственностью подразумевается компания, предприятие, жилые или нежилые помещения, земельные участки и другие возможные активы.

Рейдерам достаточно только успеть внести все необходимые данные в государственный реестр. После перерегистрации объекта, новый владелец распоряжается им по своему личному усмотрению: перепродает или переписывает доверенным лицам.

Виды и схемы рейдерства

Наиболее распространенные виды рейдерских захватов в Украине:

Согласно многолетней судебной практике, рейдеры вначале стремятся с помощью шантажа, подкупа или прямых угроз руководителю предприятия/компании, установить свой собственный контроль над объектом.

Следующий шаг – изменение участников компании или предприятия, зачастую это происходит путем проведения общего собрания, на котором присутствуют или акционеры, или основатели. На таком собрании избираются иные органы управления, в подавляющем большинстве случаев, смена участников предприятия происходит с нарушениями.

Заключительный шаг эпопеи «Рейдерство в Украине» — это выведение имущества объекта, переоформление договоров аренды земли, давление на акционеров в вопросе продажи акций и т.д.

Самые известные рейдерские захваты в Украине

Для того, чтобы захват предприятия не выглядел как нападение, рейдеры очень часто добиваются своих целей с помощью пробелов в украинском законодательстве. Это позволяет скрыть незаконные действия от правоохранительных органов и даже от самого владельца бизнеса. Это только в начале 90-х годов прошлого века образ рейдера ассоциировался с вооруженными мускулистыми мужчинами.

Сейчас же, переделом собственности имущества занимаются юридически подкованные работники профессиональных бизнес-объектов. В такие организации обращаются клиенты, желающие присвоить себе чужую собственность. Захваты такого уровня продумываются и подготавливаются заранее.

Также существуют, так называемые «ситуационные рейдеры» — захваты компаний-конкурентов осуществляются в рекордно короткие сроки.

Среди наиболее известных недружественных поглощений предприятий в Украине значится и захват киевского офиса Lauffer Group – производителя хлебобулочных изделий. Четыре десятка вооруженных людей пытались занять помещение.

На просьбу представиться, присутствующие, без предъявления документов, назвали себя работниками охранной компании.

Сотрудники Lauffer Group утверждают, что вооруженных гостей скорее всего заинтересовал сейф, в котором хранятся уставные документы.

Очень часто от рейдерских захватов страдают предприятия, относящиеся к сельскому хозяйству. Например, незаконное завладение предприятием «Благодатное», расположенным в Харьковской области.

В разгар рабочего дня на территорию «Благодатного» заехала группа неизвестных лиц в камуфляжной форме с огнестрельным оружием вместе с сельскохозяйственной техникой с намерением приступить к сбору урожая.

По технике сотрудников «Благодатного» нежданные «гости» открыли огонь, а на работников, оказывающих сопротивление, набросились с кулаками. Как только на объект прибыли правоохранительные органы, группа неизвестных лиц тотчас скрылась.

От рейдерского захвата пострадала и аграрная фирма «Чумаки». Территорию предприятия заняла группа неизвестных вооруженных лиц. Захватчики сумели нанести предприятию существенный ущерб: вывести часть имущества и собрать урожай.

Противодействие рейдерству

Мы уже ранее с вами выяснили, что рейдерство – это любой захват предприятия различного масштаба и направления деятельности. Для того, чтобы осуществить эффективное противодействие возможным рейдерским захватам, следует выполнить следующие шаги.

Первый шаг – это профилактика рейдерства. К профилактическим мерам относится определение и ликвидация потенциально наиболее уязвимых или слабых мест на предприятии.

Захват фирмы рейдеры могут осваивать и при наличии компрометирующих материалов на собственников или руководителей предприятия, незарегистрированный товарный знак, доступность земли, принадлежащей предприятию или неконтролируемая кредиторская задолженность.

Второй шаг – это правовая защита от рейдерства и ее эффективность. Оптимизация основных документов компании позволяет свести к минимуму возможное применение рейдерского инструментария для дальнейшего перехвата корпоративного контроля.

Все оригиналы важных документов: финансовые и учредительные лучшего всего хранить в труднодоступных местах.

Ни в коем случае руководители предприятий не должны ставить свою подпись на документах, с которыми ранее не ознакомились или в случае, если их содержание непонятно.

Оптимальный вариант – создать тревожный пакет, и собрать в него дубликаты уставных документов, которые могут понадобится в случае возможного захвата предприятия. Пакет хранить в надежном и труднодоступном месте.

Эффективную правовую защиту окажет и закон про рейдерство. Согласно законодательству, в случае фиксации нарушений при регистрации имущества, процедуру можно приостановить сроком до 10 дней. Весь пакет регистрационных действий проходит только в границах области или города.

Это минимизирует деятельность рейдеров, осуществляющих противозаконные действия через одного нотариуса. Проверка данных в публичных реестрах и внесения изменений – ответственность государственного регистратора, что станет препятствием для рейдеров, создающих не настоящие судебные решения.

Также, если подана заявка о регистрации недвижимости, на телефон владельца поступит соответствующее сообщение.

Кроме этого, предусмотрена и уголовная ответственность за рейдерскую деятельность. Так, за захват компаний и фальсификацию документов предусмотрено лишение свободы сроком до 3-х лет. Если рейдерская деятельность привела к убыткам в особо крупных размерах и телесным повреждениям, то рейдерам «светит» и до 10 лет тюрьмы.

 • Немаловажным фактором является и организация физической охраны на объекте, дополненной техническими средствами защиты и подключением предприятия к круглосуточному пульту централизованного наблюдения.
 • Как действовать, если произошла попытка рейдерства или захват бизнеса?
 • Охранная компания, которая гарантирует безопасность объекту, в случае попыток рейдерского захвата, заблокирует доступ на территорию здания и внутрь помещения, обеспечив сохранность документации.

Также стоит обратиться к правоохранительным органам, проконсультироваться с опытным юристом. Квалифицированный специалист выстроит грамотную тактику правильных действий и противостоять рейдерам.

Постарайтесь вывести имущество с предприятия, на которое осуществляется рейдерский захват на другие дружественные объекты, или проведите контрскупку собственных акций, или приобретите акции фирмы-агрессора

Боротьба з рейдерством: дорожня карта

Боротьба з рейдерством: дорожня карта

В Україні відсутня офіційна статистика злочинів, пов'язаних з рейдерством. За неофіційними ж даними, в країні діє чимало професійних рейдерських угруповань. Як із ними боротися? Якою може бути роль у цьому процесі урядової антирейдерської комісії, діяльність якої було нещодавно відновлено?

Для координації боротьби органів держвлади з рейдерством ще у 2007 р. було створено Міжвідомчу комісію з питань протидії протиправному поглинанню та захопленню підприємств. Оцінка ефективності роботи комісії у минулому викликає багато полеміки, особливо з огляду на гостроту проблеми рейдерства в українському сьогоденні.

Читайте также:  Визначення походження дитини від матері та батька, які перебувають у шлюбі між собою

Водночас відповідальність за поширення рейдерства в Україні не можна повністю покладати на цю комісію, оскільки в Україні створена та функціонує розгалужена система правоохоронних органів: прокуратура, СБУ, органи внутрішніх справ, які наділені всіма необхідними повноваженнями для боротьби з організованою злочинністю, у тому числі з таким явищем, як рейдерство.

Однією з основних причин низької ефективності боротьби і протидії рейдерству є корупція в правоохоронних і судових органах, яка досить часто проявляється у сприянні ними поглинанню чи захопленню підприємств та подальшому прикритті незаконної діяльності.

Зокрема, у результаті винесення судами неправосудних рішень, проведення слідчими органами незаконних обшуків та вилучення статутних і фінансових документів для перешкоджання або припинення діяльності підприємств, кримінального переслідування та арешту їх керівників, а іноді і відвертого ігнорування повідомлень про рейдерське захоплення.

Отже, постійне вдосконалення антикорупційного законодавства та впровадження дієвих заходів для його реалізації є чи не однією з основних передумов для викорінення рейдерства.

Наразі уряд оголосив про намір активізувати боротьбу з рейдерством. Зокрема, шляхом підвищення рівня залучення до боротьби з цим явищем Міжвідомчої комісії з питань протидії протиправному поглинанню та захопленню підприємств. Так, нещодавно було прийнято рішення включити до її складу міністрів, а не їх заступників, як це було раніше, а також керівників усіх правоохоронних органів.

Вбачається, що підвищення статусу комісії з тимчасового дорадчого органу Кабміну до координаційного органу з питань боротьби з рейдерством створило б сприятливіші передумови для централізованої координації нею заходів із протидії цьому явищу та запобігання випадкам протиправного захоплення підприємств.

Також ефективна організація роботи антирейдерської комісії з тим, щоб забезпечити взаємодію державних органів задля своєчасного реагування на рейдерські захоплення, безумовно, зробила б вагомий внесок у боротьбу з рейдерством.

Проте, як видається, незалежно від вибраного формату діяльності, подібні органи не можуть мати повноважень безпосередньо застосовувати засоби впливу, що їх мають правоохоронні органи та суди.

Слід зазначити, що ефективність роботи Міжвідомчої комісії з питань протидії протиправному поглинанню та захопленню підприємств є прямо пропорційною показникам якості роботи її регіональних робочих груп, які безпосередньо розглядають звернення заявників для оперативного виявлення фактів і ознак протиправного поглинання та захоплення підприємств на території відповідної області, а також інформують правоохоронні органи про виявлені правопорушення. Тому нещодавно оголошений курс на перезапуск антикорупційної комісії не повинен оминути і її регіональні органи.

На відміну від 90-х років, коли протиправне заволодіння й утримання контролю над підприємствами здійснювалися переважно за рахунок силових методів кримінальних угруповань, сьогодні рейдерство набуло більш креативного характеру та ззовні часто маскується під законні дії. Незважаючи на те, що проблема зберігає свою актуальність в Україні вже тривалий час, досі в національному законодавстві відсутнє чітке визначення терміна «рейдерство» і його кваліфікаційних ознак.

Нещодавно керівництво Міжвідомчої комісії з питань протидії протиправному поглинанню та захопленню підприємств повідомило про намір ініціювати внесення змін до кримінального законодавства з тим, щоб на законодавчому рівні визначити рейдерство як окремий злочин. Також було акцентовано увагу, що необхідно розробити дієвий механізм притягнення до кримінальної відповідальності не лише виконавців цього злочину, а й замовників та державних службовців і суддів, які причетні до актів рейдерства.

Дискусія щодо встановлення кримінальної відповідальності за рейдерство триває вже не один рік. Деякі фахівці вважають, що на сьогодні вже розроблено достатнє правове підґрунтя для боротьби з незаконним захопленням підприємств.

Так, рейдерство може бути кваліфіковане за сукупністю таких складів злочинів, як вимагання, шахрайство, протидія законній господарській діяльності, доведення до банкрутства, самоуправство, підроблення документів, викрадення або привласнення штампів, печаток тощо.

Інші наполягають на необхідності включення до Кримінального кодексу окремої статті, яка передбачала б відповідальність за діяння, пов'язані з незаконним поглинанням чи захопленням підприємств.

У будь-якому разі, готуючи зміни до Кримінального кодексу для віднесення рейдерства до окремого злочину, законотворцям слід приділити значну увагу формулюванню складу цього злочину з урахуванням того, що рейдерські схеми постійно еволюціонують та є комбінацією різних методик, технологій, схем, які можуть ґрунтуватися і на законі та лише в їх сукупності мати протиправні наслідки.

Дієвим способом зменшення масштабів і запобігання випадкам рейдерських атак є постійна робота над усуненням прогалин у законодавстві та внесення змін до тих його положень, які мають двозначне трактування. Останніми роками ведеться робота в цьому напрямі.

Так, у 2009 р.

ухвалено Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії протиправному поглинанню та захопленню підприємств», а в 2010-му Кабінет міністрів затвердив План заходів щодо протидії протиправному поглинанню та захопленню підприємств.

Наразі у Верховній Раді перебуває законопроект №0887, спрямований на вдосконалення правового поля для запобіганню рейдерству.

Ним, окрім іншого, пропонується доповнити Кримінальний кодекс статтями, що передбачають відповідальність за підроблення документів, які подаються для проведення державної реєстрації юридичної особи, за захоплення будівель, споруд підприємств, протиправне заволодіння майном підприємства.

До речі, проблема боротьби з рейдерством актуальна для більшості країн пострадянського простору.

Тому вітчизняним законотворцям варто звернути увагу на досвід країн СНД, кримінальне законодавство яких передбачає відповідальність за реєстрацію незаконних угод із землею, внесення посадовими особами до державних реєстрів завідомо недостовірних даних, фальсифікацію рішень загальних зборів, і встановити покарання за такі злочини у вигляді позбавлення волі з конфіскацією майна та позбавленням права обіймати керівні посади.

Значна частина рейдерських схем реалізується шляхом внесення недостовірних даних до Єдиного реєстру юридичних осіб і фізичних осіб-підприємців щодо зміни складу учасників товариств або призначення нового директора.

Для зменшення зловживань у подібних випадках нещодавно у парламенті зареєстровано законопроект №2999, який виключає можливість застосування ксерокопій і зобов'язує подавати державному реєстратору лише оригінали документів для зміни складу учасників товариства або його керівника.

Слід зазначити, що одним із найбільш впливових методів, що використовується під час протиправних захоплень підприємств, є ухвали суду про забезпечення позову. Є випадки, коли, постановляючи ухвалу про забезпечення позову, суд допускає сторонню особу до виконання обов'язків керівника суб'єкта господарювання, яка в подальшому діє в інтересах рейдера.

Або суд може накласти заборону на внесення змін до Єдиного державного реєстру юридичних осіб і фізичних осіб-підприємців, тим самим перешкоджаючи законному власнику відновити контроль над підприємством.

Отже, необхідно на законодавчому рівні уточнити перелік критеріїв для прийняття ухвал про забезпечення позову, з обов'язковим гарантуванням захисту прав власності.

У багатьох рейдерських атаках використовуються підроблені документи, що містять печатку підприємства, виготовлення якої можна відносно легко замовити без отримання дозволу в органах внутрішніх справ. Тому вдосконалення законодавства для забезпечення широкого впровадження електронного цифрового підпису буде дієвим превентивним способом використання підроблених документів у рейдерських схемах.

Підсумовуючи, слід наголосити, що незалежно від того, хоч би які зміни вносилися до законодавства та хоч би як змінювався формат діяльності антикорупційних органів, необхідною передумовою для подолання рейдерства є насамперед неухильне дотримання законодавства як учасниками господарських відносин, так і правоохоронними та судовими органами.

Рейдерство «годує» слабка держава — журнал Пропозиція

Рейдерство – стихійний термін, що дослівно означає «недружнє захоплення активів». В аграрній сфері найчастіше використовуються підроблені документи, а часто — в купі із тупою грубою силою.

Чому рейдерство набуло такого поширення в Україні і як від нього захиститися, propozitsiya.

com дізнавалася у Кирила Левтерова, експерта з боротьби з рейдерством Всеукраїнської аграрної ради, партнера юридичної компанії «ОМП».

— Чому рейдерство набуло такого широкого поширення саме в сільському господарстві?

— Зараз це одна з небагатьох прибуткових галузей. При цьому

правова безпека активів сільського господарства у нас десь на рівні 18 століття.

Поки всім вистачало місця і землі, коли за мішок зерна можливо було орендувати скільки завгодно землі (скажімо років 20 назад), підґрунтя для рейдерства не було. Зараз заробляти на сільському господарстві хоче багато хто. І настав момент,  коли усім стало тісно, зайвої землі вже немає. Стало бракувати орних земель і навіть пасовищ.

Великі і просто спроможні господарства «ганяються» за пайовиками, і останні цим користуються.

На Черкащині, області, що є дзеркалом і подекуди локомотивом процесів в українській аграрній сфері, вважається нормою отримувати орендну плату від двох орендарів, а деякі ухитряються отримувати кошти від трьох, ще й бонуси від четвертого за обіцянку у майбутньому здати свою ділянку в оренду. Це процес, який відбувається через наявну систему розпаювання.

Він буде продовжуватися, поки існуватиме мораторій на продаж землі. Коли пайовика не можна перекупити або право оренди поточного орендаря належно оформлено – в хід ідуть тіньові схеми: підробка печаток, підписів, які засвідчують перехід ділянки до іншого орендаря. Тобто бої йдуть за орендовану землю.

— І за dрожай також?

— Збирання чужого врожаю — дуже вигідна річ. Не сіючи, не доглядаючи, отримуєш чистий прибуток.

Поле — це щось на зразок акціонерного товариства: двоє домовились, що обробляють певну ділянку, третього, наприклад, на переговори не запросили. Цей третій в кінці сезону приїжджає і молотить усі орендовані ним ділянки.

Такі силові сценарії відбуваються за принципом рівної участі: тобто прибуток ділиться між псевдогосподарем та тими, хто силою збирає урожай.

5 способів захиститися від можливого рейдерства:

1. Легалізація бізнесу
2. Сплата податків
3. Ретельно слідкувати за оформленням документації
4. Знати своїх пайовиків, працювати з ними


5. Проходити навчання при Антирейдерських штабах

— Це відбувається в масштабах усієї України?

— Так, Київська область, Вінницька, Черкаська, Кіровоградська — різні регіони. Нещодавно до мене звернулися з Херсонщини. Там взагалі ситуація цікава, тому що приналежність поливальних машин не прослідковується. Рентабельність і ризикованість господарювання на поливних землях абсолютно інша.

Читайте также:  Порядок спадкування за законом

Фермерам Новотроїцького району доводиться боротися за свій урожай: деякі з них сидять і в буквальному сенсі слова вичікують окупантів. До слова, Черкаська область цей еволюційний етап вже пройшла, вони уже як у Європі. Поля по 200 га там відсутні, тепер там ділянки по 50 га, і на них «пасеться» по кілька господарств.

Кожен обробляє «свої» ділянки-клаптики «шахівнички» маленькою технікою. І сигналів з Черкащини поступає вже порівняно менше.

На Львівщині, Франківщині випадки рейдерства рідші, але через зміну клімату багато хто продає господарства (а подекуди просто кидає землю) в Центральній Україні, де немає поливу, і перебирається на Захід. Тому що на гірших землях, але при стабільному поливі, коригуванні технології можна отримати урожай, можливо, й не такий великий, але стабільний.

— Чому за кордоном явище рейдерства відсутнє як таке? Спрацьовує врегульованість земельного питання?

— Рейдерство існуватиме, поки не буде сильної держави, яка базуватиметься на захисті приватної власності та інтересів.

Класичний приклад — США, де за перетин чужої ділянки можна отримати кулю, тому там фактично рейдерство відсутнє як клас. Це нормально сприймається суспільством.

У Європі підхід трохи інший, але так само втручання у чужу ділянку неминуче несе за собою або тюремне покарання, або штрафи. А в Україні яка ситуація: сьогодні людина рейдер, а завтра — балотується на виборах, післязавтра — взагалі поважна людина і меценат. Тобто найбільша причина — слабка держава. Наступний чинник – корупція. Чим далі від Печерських пагорбів, тим більше беззаконня.

— Які недосконалості у законодавстві рейдери використовують найчастіше?

— Перше — це зловживання системою реєстрації прав користування землю. Ніхто ні за що не відповідає. Реєстратор (Державний реєстратор сектору державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, — ред.) говорить: «Я не є експертом з підписів». Хоча нормативними актами і процедурами чітко прописано, що саме він і несе відповідальність. До того часу,

поки реєстраторів не почнуть реально саджати, рейдерство буде процвітати.

До білих ланок схеми долучаються нотаріуси. В  чорних схемах задіються так звані «смертники» — реєстратори, на яких отримані ключі доступу до реєстру. Цей «смертник» здійснює певні реєстраційні дії, потім його ключ блокується на три місяці — насправді смішне покарання. Фактично, це карні дії, за які передбачено кримінальне покарання.

Друге — при Міністерстві юстиції працює комісія, яка покликана скасовувати помилкові записи реєстраторів. Замість цього вона перетворилася на такий собі квазісудовий орган, бо певні працівники Мінюсту узурпували собі функцію судової гілки влади. За скасування реєстрації є навіть негласний тариф — $300 за реєстраційний номер.

Типова рейдерська схема виглядає так: переєстрували орендні договори, виставили охорону — і  працюють на полях. 1 га приносить валового прибутку $200–500. За $300 можна оформити 3–4 га. Окупність за рік — двократна.

Загалом же рейдерство процвітає за рахунок корупції, зловживання системою реєстрації,  найчастіше через вищезгадану комісію, або за допомогою «смертників», підроблених судових рішень, а також недобросовісної конкуренції .

Прокоментую останню тезу — це тиск за допомогою громадськості, а саме: піднімаються місцеві мешканці разом зі спортивного вигляду активістами і не дають сіяти чи збирати. Це називається «мітинги по 300 грн». Вони часто спостерігаються при початку будівництв.

Такий «бізнес» процвітає, там, де планується будівництво: прибігає купка протестувальників, і керівнику проекту потрібно заплатити певну суму, наступного дня мітингувальників і слід прохолов, вони ще й прибирали за собою.

 — Фактично це силове беззаконня?
 — Так, і в найгіршому випадку до цього залучають ветеранів війни. На жаль, в перемішку з кримінальним елементом.

При чому це позиціонується як «праве діло» або «охорона» : спочатку збираються гроші на бронежилети, каски і т.д., а потім йде процес змішування легальних з нелегальними.

Формується вплив на ветеранські організації  — цілі групи, підрозділи задіються у рейдерських схемах.

Ще одна група, задіяна у силових схемах, — це бабусі. Баби розмовляють з усіма, Їх бояться навіть «тітушки»,

тому що бідні люди за додатковий мішок збіжжя готові видряпати очі. Коли я приїжджаю на поле, де відбувається протистояння, я відразу помічаю сектори: «тітушня», «урчащіє», обдурені ветерани, баби… Протягом секунди можу визначити, до якої групи належить людина.

— Чому в такі конфлікти не втручається поліція?

 — Правоохоронна система проявляє повну імпотенцію в широкому сенсі слова.

Це не тому що вони погані. Але часто райвідділ очолює хлопчина умовно 24 років, а працює ще декілька співробітників такої ж вікової категорії, і ще один пенсіонер. У ситуації, коли є «намальовані» документи, вони просто не розуміють, що їм робити. Поняття «реєстрації», «подвійної реєстрації» занадто складні для них. Тому поліція каже: йдіть до суду.

Але про який суд може йти мова, коли сою потрібно зібрати протягом 6 годин, бо інакше нічого не залишиться? Тобто у поліції не вистачає ні кваліфікації, ні чисельного складу боротися з 5–7 кримінальниками і їх командою підтримки. Бо найчастіше саме стільки «діячів» і «каламутять» ту чи іншу область.

Всі особистості відомі, але правоохоронці нічого з ними зробити не можуть.

— Тобто щоб зупинити цей процес достатньо відслідкувати цих 5–7 осіб?

 — Так, і почати саджати недобросовісних реєстраторів, яких, можливо, всього 2–3%. Для цього і створюються Антирейдерські штаби, які зараз є в кожній області.

Це не державна установа — це неформальна група, до якої входить керівництво області, як правило, очільник або його заступник, керівник СБУ, прокуратури, керівник поліції, керівники районів. Штаб — це місце обміну інформацією і розгляду конкретних ситуацій.

Головна роль штабу — систематизувати інформацію і виявити виконавців або замовників. Штаб — це не панацея, але важливий інструмент, такий собі «соціальний ліфт», який винесе проблему нагору і скорочує шлях фермера до правосуддя.

Чого найбільше не люблять рейдери — це публічності.

А для фермера іноді звернутися до журналіста, юриста — це ментальна проблема. І потрібно чітко відділяти рейдерство від «добросусідських воєн», що завжди були характерні для українців, і будувати захист.

— Чи є позитивні приклади роботи антирейдерських штабів?

— Так, у Вінницький області було проведено розслідування і штаб подав заяву до Мінюсту з питання блокування ключів майже десятка реєстраторів, в т.ч. Анцут та Таваліка – про їх діяльність знає мало не кожний фермер області. Розкрили схему з щонайменше 7 епізодів. Були проведені обшуки і в Києві, і по області. Тепер кожен збирає свій урожай.

 • 5 порад, коли рейдерська атака почалася
 • 1. Звернутися до поліції
 • 2. «Піднімати» людей, в першу чергу власників паїв
 • 3. Звернутися до ЗМІ, максимально розголосити ситуацію
 • 4. Організувати фермерську самооборону
 • 5. Бути на місці події

— Що ще сприяє рейдерству?

— Низький рівень захисту інформаційних даних агропідприємств. Був випадок, коли злочинець вночі зайшов на вагову, ввімкнув комп’ютер, підключений до загальної мережі, та перевів усі гроші. І мова йде про підприємство на 20 тис. га! А що вже казати про дрібніших виробників?

Проблема у тому, що планка настільки знизилась, що

до методів рейдерства вдаються і поважні підприємства, які ведуть міжнародну торгівлю і більше того — мають акціонерів зі США та Європи.

Не думаю, що це рішення власників. Просто середній, дрібний менеджмент працює за бонуси на гектар.

В управлінців на місцях виникає спокуса домовитися з кримінальниками, що ходять хвостиком за менеджером, який не може віднайти пайовиків, і кажуть: «Дай нам гроші, а землю я тобі зроблю».

Тому це процес взаємний, адже що саме криється під «зроблю землю», часто залишається за кадром, аж допоки не прийдуть запити з поліції.

Ще один фактор — оформлення договорів. Намагаючись обманути державу, усі офіційно занижують орендну плату. Але це до, власне, рейдерства має опосередковане відношення.

— Які категорії господарств більш вразливі рейдерства і як їм захиститися?

— Дрібний і середній бізнес. Фермери, що працюють на площах до 500 га — це дуже слабка категорія. І їм починати треба з легалізації своєї діяльності. Показати, що вони працюють, що вони є, платити податки. А то вони працюють за готівку, а потім скаржаться, що їх держава не захищає. Коли вони почнуть виходити з тіні, вони зможуть «качати» свої права.

Цьому сприятиме і процес децентралізації, який зараз проводиться. Адже захист повинен бути на місці. Коли у фермера відбирають урожай, немає сенсу бігти на Банкову з плакатом. Потрібно платити податки до місцевого бюджету і посилювати місцеву владу. Крім того, слідкувати за оформленням документації, навчатися.

До речі, при Антирейдерських штабах регулярно проводяться тренінги для фермерів.

— Що Ви порадите робити у разі рейдерського нападу?

— Перш за все бути до цього готовим. Найбільш  ефективний захист — піднімати людей. Найкращий захисник землі — це його власник, який виходить на неї і каже, що ось орендар, він буде сіяти, він буде і збирати урожай. Це розв’язує руки поліції.

Моментальне звернення в поліцію (не тільки орендарів, а й власників), з’ясування, хто саме стоїть за операцією і завдання удару по замовниках — звернення до штабу: є гарячі лінії  Кабміну, є аналогічні в усіх областях.

І бути на місці, в господарстві.

Надзвичайно важлива швидка організація.

Фермерська самооборона — дієвий інструмент боротьби з рейдерами.

Про це свідчать приклади Кропивницького, Черкащини, де легально зареєстровано 800 одиниць вогнепальної зброї. Такі фермери зможуть за себе постояти.  

Ссылка на основную публикацию