Типовий договір купівлі-продажу права на земельну частку (пай), посвідченого сертифікатом

Договір купівлі-продажу земельної ділянки є необхідною умовою для безпечної угоди між покупцем і продавцем земельної ділянки. Такий договір завіряється нотаріусом, який в свою чергу наділений таким правом нашою державою.

Зверніть увагу, що оформлення продажу земельної ділянки має бути засвідчене саме таким договором.

Ні розписка, ні усні домовленості чи погодження голів садових товариств/кооперативів не є гарантією, що угода буде правова, безпечна та вигідна всім сторонам такої угоди.

Щоб продати чи купити земельну ділянку потрібно врахувати деякі нюанси. Вони є основою для прийняття правильного рішення, незалежно від того, чи ви продаєте чи купуєте землю.

Потрібно продати чи купити землю? Що потрібно зробити?

 • 1. Перевірити наявність документів. Такими документами можуть бути Витяг із Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, договір купівлі-продажу (старий), договір дарування, договір оренди, свідоцтво про право на спадщину, державний акт, свідоцтво на право власності, договір суперфіцію, договір емфітевзису, тощо.
 • 2. Перевірити кадастровий номер. Кадастровий номер має зазначатися в документах на ділянку, якщо такого номера немає, його потрібно присвоїти. Без такого кадастрового номера нотаріус не зможе провести угоду купівлі-продажу ділянки. Як отримати кадастровий номер?
 • 3. Вибір нотаріуса. Нотаріус може бути як від покупця, так і від продавця. Це узгоджується індивідуально. Нотаріус повинен мати сертифікацію та відповідне свідоцтво з номером. Такий номер ви можете перевірити в Єдиному реєстрі нотаріусів.
 • 4. Завчасно домовитися про ціну земельної ділянки. Ви маєте завчасно обсудити із покупцем/продавцем суму коштів, які мають бути сплачені, хто несе витрати за нотаріальні послуги і оподаткування. Суму податків можете дізнатися безпосередньо у нотаріуса.
 • 5. Оцінка землі. Для договору купівлі-продажу земельної ділянки потрібно замовити оцінку нерухомості у незалежного оцінювача. Така оцінка дозволяє сплатити податки на користь держави за вчинення відчуження нерухомості. На сьогодні існує електронна система куди оцінювачі вносять інформацію щодо оцінки об’єкта нерухомого майна. Зверніть увагу, що така оцінка нерухомості дійсна протягом 6 місяців. Якщо угода запланована на далеке майбутнє, спішити із виготовленням оцінки не варто. Потрібно виготовити оцінку?
 • 6. Дозвіл на продаж чи набуття нерухомості. Не залежно від того, чи ви продаєте, чи купуєте земельну ділянку, якщо ви знаходитеся в шлюбі, повинні мати нотаріально завірену згоду від свого подружжя чи її особисту присутність в нотаріуса при угоді. Також, якщо земельна ділянка у власності декількох осіб, маєте також мати погодження від іншої сторони.
 • 7. Будинок на земельній ділянці. Якщо будинок без документів, нотаріус може відправити вас узаконити будинок, а потім проводити угоду. Доволі часто нотаріус може затребувати довідку про відсутність забудов на земельну ділянку, яка посвідчує те, що ділянка є вільна від забудови. Як замовити довідку про відсутність забудов? Якщо будинок із документами, продаж буде відбуватися як ділянки так і будинку, і сплачувати податки ви будете за 2 об’єкта нерухомості.
 • 8. Перевірити цільове призначення та обмеження у будівництві. Потрібно звернути увагу покупця ділянки на те, що під будівництво будинку земельна ділянка повинна відповідати цільовому призначення. Повинні розуміти, що на землях під особисте селянське господарство будувати житловий будинок не дозволяється. Також варто перевірити генеральний план та детальний план території по місцевості, чи відповідає функціональне призначення території, на якій розташована відповідна земельна ділянка, передбачене проектом генерального плану її цільовому призначенню, зазначеному у правовстановлюючому документі та Державному земельному кадастрі, тощо.
 • 9. Відсутність обтяжень. Якщо на ділянку накладений арешт, є іпотека чи інший вид обмежень нотаріус не зможе провести угоду.

БЕЗПЕКА ТА ВІДСУТНІСТЬ ЧЕРГ

Ми реагуємо на сьогоднішні виклики. Носіння маски у приміщенні при консультаціях, постійна дезінфекція, наявність антисептиків та захисних масок для персоналу та клієнтів. Онлайн розгляд документів. Без черг і простоювання місяцями біля кабінету держслужб, у кожного свій час для прийому.

Індивідуальний підхід

Наш штат складається із юристів з нерухомості, інженерів БТІ, архітекторів, нотаріусів, земплевпорядників. У кожного з них реальний досвід в реальних задачах. Тому задачі ми розглядаємо в комплексі. Цим ми можемо економити замовнику кошти та дорогоцінний час.

Сертифікати на роботу

Наші фахівці, в залежності від діяльності, володіють необхідними сертифікатами та акредитацією.

Безпомилковість

Наші нотаріуси досвідчені фахівці, що мають великий досвід і гарну репутацію.
Окрім аналізу документів, ми запропонуємо правильний варіант переоформлення майна.

Типовий договір купівлі-продажу права на земельну частку (пай), посвідченого сертифікатом Приклад договору купівлі-продажу земельної ділянки (1-ша сторінка) ЗАМОВИТИ
Очікуємо на ваш дзвінокМАРІЯ ЗІНЧЕНКОюрист-консультант (098)-624-60-44, (063)-624-60-44 ДЗВІНОК

*підсумкова вартість послуг нотаріуса у кожному конкретному випадку є суто індивідуальною і розраховується на підставі трудовитрат і складності питання. При зверненні, наші фахівці проводять аналіз наявних документів та формують пропозицію з точним розрахунком вартості послуг.

Де оформити договір купівлі-продажу земельної ділянки?

Угода купівлі-продажу земельної ділянки, будинку чи іншої нерухомості проводиться по місцезнаходженню нерухомості, чи за місцем прописки сторін. Запис до нотаріуса, як правило, проводиться в телефонному режимі заздалегідь. Попередньо, нотаріус аналізує всі наявні документи та формує пропозицію.

Оформити договір купівлі-продаж земельної ділянки – які податки?

Податки для купівлі-продажу землі, будинку чи іншої нерухомості розраховуються індивідуально, спираючись на вхідну інформацію. Розрахувати податки можна по запиту в нотаріуса. Попередньо, ознайомитися можливо онлайн за посиланням: РОЗРАХУВАТИ ПОДАТКИ.

Які потрібні документи для купівлі-продажу земельної ділянки?

 • Для фізичних осіб: паспорт громадянина України, посвідка на постійне проживання, паспорт для виїзду за кордон з відміткою про постійне проживання, паспорт іноземця з нотаріальним перекладом на українську мову; довідка про присвоєння ідентифікаційного номеру. *за наявності представника, потрібна нотаріально посвідчена довіреність, паспорт довірителя, довідка про присвоєння ідентифікаційного номеру довірителю.
 • Для юридичних осіб: свідоцтво про державну реєстрацію та/або виписку, статут, довідка з ЄДРПОУ (статистика), Витяг з ЄДРЮО та ФОП (нотаріус має підключення до цього реєстру, тому цей витяг бере самостійно при посвідченні цього договору), протокол про обрання керівника, наказ про призначення керівника, паспорт та довідка про присвоєння ідентифікаційного номеру керівника, протокол загальних зборів учасників про згоду на укладення договору купівлі-продажу. *якщо від імені юридичної особи діє представник за довіреністю — нотаріально посвідчена довіреність, паспорт та довідка про присвоєння ідентифікаційного номеру представника юридичної особи.
 • Документи для купівлі-продажу будинку/нежитлового/квартири
 • Документи для купівлі-продажу землі

При виникненні запитань, можете звертатися в документ-сервіс Unidoc. Наші нотаріуси із досвідом роботи не менше 15 років зможуть грамотно оформити договір купівлі-продаж ділянки та перевірити весь пакет документів для здійснення угоди в правовому та законному полі. Залишайте заявку на зворотній зв'язок чи телефонуйте за номерами вказаними на сторінці! Будемо раді допомогти!

Питання-відповідь:

Скільки часу потрібно на оформлення договору купівлі-продажу землі?

Це залежить від складності ситуації. Близько 80% завдань виконуються до 1 дня, 15% — до 5 днів, решта 5% — це найбільш складні питання — до 1 місяця і більше (на аналіз ситуації).

Від чого залежить ціна на договір купівлі-продажу ділянки?

Ціна залежить від складності ситуації, кількості покупців чи продавців, наявності потрібних документів.

Ваш нотаріус можете зробити виїзд до нас?

Бувають випадки, коли людина з різних причин не може прийти для укладення договору дарування в офіс. Тоді, наш нотаріус власними силами приїжджає до вас в зазначений час для складання договору. Зауважимо, що в таких випадках може змінитися вартість нотаріальних послуг.

Ви можете прискорити процес реєстрації мого об'єкта?

За весь час роботи ми скоротили терміни виконання майже вдвічі, чим ми дуже пишаємося.
Але бувають ситуації, коли в людини форс-мажор і йому потрібно провести реєстрацію ще швидше (шлюб, виїзд за кордон і т.д). У деяких випадках це неможливо. Але в інших ситуаціях ми можемо запропонувати звузити терміни, при цьому потрібно враховувати, що ціна за послугу може збільшитися.

У вас є сертифікати?

Так, звичайно. У таких людей як нотаріуси (реєстратори), інженери, проектанти, землевпорядники — у всіх є сертифікація. Це дуже важливо. З усіма документами ви зможете ознайомитись у нас в офісі.

Читайте также:  Как пожаловаться на судью? Куда обращаться

№ nn009697-99 від 01.11.1999 Договір купівлі-продажу права на земельну

                             Типовий договір купівлі-продажу права на земельну частку (пай), посвідченого сертифікатом                              Угоди про відчуження майна

 • Нерухоме майно Договори відчуження земельної ділянки
 • та права на земельну частку (пай),
 • посвідченого сертифікатом Д О Г О В І Р N 9
 • Договір купівлі-продажу права на земельну частку (пай),
 • посвідченого сертифікатом
 • _____________________________________________________________
 • (місце і дата укладення угоди прописом)
  Ми, що нижче підписалися,____________________________________(далі — Продавець), і____________________________________________
 • (далі — Покупець), на підставі____________________________________
  уклали цей договір про таке:

1. Предмет договору

1.1. Продавець продав, а Покупець купив право на земельнучастку (пай), посвідчене сертифікатом, площею ______ умовних

кадастрових гектарів.

1.2. Місце розташування земельної частки (паю)_______________
_________________________________________________________________

(сільрада, господарство, населений пункт тощо)
1.3. Цільове призначення земельної частки (паю), посвідченоїсертифікатом.

2. Ціна договору і умови оплати

2.1. Продаж права на земельну частку (пай), посвідченогосертифікатом відбувся за _________________________________________

(сума в гривнях)

2.2. Покупцем на рахунок Продавця в ___________________ банку

 1. (реквізити банку)
  ерераховано______________________________________________________
 2. (сума в гривнях) (назва платіжного документа та дата оплати) 3. Обов'язки сторін
 3. Продавець продав, а Покупець купив за даним договором правона земельну частку (пай), посвідчене сертифікатом, вільну відбудь-яких майнових прав і претензій третіх осіб, про яких у моментскладання договору Продавець чи Покупець не міг не знати.
 4. 4. Розгляд спорів
 5. Усі спори, які можуть виникнути з даного договору,вирішуються шляхом переговорів між сторонами, у разі неможливостівирішення спорів шляхом переговорів — у судовому порядку.
 6. 5. Інші умови
 7. Невід'ємною частиною договору є сертифікат на право наземельну частку (пай). Цей договір, після нотаріальногопосвідчення, підлягає реєстрації районною державною адміністрацієюза місцем знаходження колективного сільськогосподарськогопідприємства , сільськогосподарського кооперативу,сільськогосподарського акціонерного товариства з внесеннямвідповідних змін до записів у Книзі реєстрації сертифікатів на
 8. право на земельну частку (пай).
 9. Даний договір складено в _______________________ примірниках,
 10. (кількість)
  дин з яких зберігається у справах________________________________
  _________________________________________________________________
 11. (назва державної нотаріальної контори
 12. або адреса розташування приватного нотаріуса) Підписи сторін: Продавець_____________ Покупець___________________ Посвідчувальний напис Додаток
 13. до договору
 14. Довідка
 15. про визначення грошової оцінки
 16. земельної ділянки Складена на підставі заяви громадянина_______________________
 17. (прізвище, ім'я, по батькові,
  _________________________________________________________________
 18. рішення відповідної ради, його номер і дата)
  ідповідно до методики грошової оцінки землі, затвердженоїпостановою Кабінету Міністрів України.
  Місце розташування земельної ділянки____________________
  _________________________________________________________________
 19. Цільове призначення земельної ділянки________________________
  _________________________________________________________________

Площа земельної ділянки______________________га (кв. м.)
Грошова оцінка земельної ділянки складає_________________грн.

(сума прописом)
ачальник районного (міського)відділу (управління) земельних ресурсів_________________________

(підпис) (прізвище, ініціали)Дата «___»_______________ 199_р.М.П.

 • ______________
 • Примітка. При посвідченні договорів відчуження шляхомкупівлі-продажу права на земельну частку (пай), посвідченогосертифікатом, та купівлі продажу земельної ділянки необхіднодотримуватись вимог, викладених в Указі Президента України від 21
 • квітня 1998 р. N 332/98 «Про захист прав власників земельних

часток (паїв)», а також «Порядком посвідчення договорів відчуженняземельних ділянок та права на земельну частку (пай), посвідченогосертифікатом», затвердженим Наказом Мін'юсту України таДержкомзему України від 6 червня 1996 р. N 14/5; 48, із змінами тадоповненнями від 1 червня 1998 р., внесеними Наказом Мін'юсту

України та Держкомзему України N 31/5; 59 від 1 червня 1998 р.
Згідно з п. 2-2. Порядку громадяни мають право продавати або

іншими способами відчужувати (заповідати, дарувати, обмінювати)без зміни цільового призначення земельні ділянки, а також право на

земельну частку (пай), посвідчене сертифікатом.
У випадках продажу права на земельну частку (пай),

посвідченого сертифікатом переважне право на його придбання маютьчлени колективних сільськогосподарських підприємств,сільськогосподарських кооперативів, сільськогосподарськихакціонерних товариств, а також селянські (фермерські) господарства

та громадяни, які мають право їх створити.
Відповідно до п. 2.4. Порядку у разі продажу земельної

ділянки застосовується грошова оцінка цієї ділянки, якапровадиться Державним комітетом України по земельних ресурсах тайого органами на місцях за методикою, затвердженою Кабінетом

 1. Міністрів України.
  Продаж земельної ділянки громадянам провадиться за ціною,
 2. «Бюлетень законодавства і юридичної практики України» N 11,

визначеною за згодою сторін, але для справляння державного мита цяціна не може бути меншою за грошову оцінку, зроблену органамиДержкомзему в порядку, зазначеному вище. 1999 р.

Оформлення права власності на земельну частку (пай)

1 січня 2019 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні».

який вніс ряд змін до законодавчих актів України, зокрема і до Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)».

Так, статтею 13 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» передбачено наступне, якщо до 1 січня 2025 року власник невитребуваної земельної частки (паю) або його спадкоємець не оформив право власності на земельну ділянку, він вважається таким, що відмовився від одержання земельної ділянки.

Процес приватизації землі розпочинався з передачі її у власність колективних сільськогосподарських підприємств, сільськогосподарським кооперативам, акціонерним товариствам, створеним на базі колишніх колгоспів, радгоспів та інших державних підприємств на підставі державного актах на право приватної власності на землю з доданим до нього списком осіб, які мали право на одержання своєї частки землі. Основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною (міською) державною адміністрацією. Крім того, документами, що посвідчують право на земельну частку (пай), є свідоцтво про право на спадщину; посвідчені у встановленому законом порядку договори купівлі-продажу, дарування, міни, до яких додається сертифікат на право на земельну частку (пай); рішення суду про визнання права на земельну частку (пай). Документом, що посвідчує право на земельну частку (пай) громадян України, відповідно до статті 2 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)», є трудова книжка члена колективного або іншого сільськогосподарського підприємства чи нотаріально засвідчена виписка з неї. Отже до категорій осіб, які мають право на земельну частку (пай) ü колишні члени колективних сільськогосподарських підприємств (КСП), сільськогосподарських кооперативів, сільськогосподарських акціонерних товариств, у тому числі створених на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств, а також пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного актах на право колективної власності на землю; ü громадяни – спадкоємці права на земельну частку (пай); ü громадяни та юридичні особи України, які відповідно до законодавства України набули право на земельну частку (пай); ü громадяни України, евакуйовані із зони відчуження, відселені із зони безумовного (обов’язкового) або зони гарантованого добровільного відселення, а також громадяни України, що самостійно переселилися з територій, які зазнали радіоактивного забруднення, і які на момент евакуації, відселення або самостійного переселення були членами колективних або інших сільськогосподарських підприємств, а також пенсіонери з їх числа, які проживають у сільській місцевості. Право особи на земельну частку (пай) може бути встановлено в судовому порядку.

Порядок розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв)

Відповідно до статті 9 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» розподіл земельних ділянок проводиться відповідною сільською, селищною, міською радою чи районною державною адміністрацією за місцем розташування земельних ділянок на зборах власників земельних часток (паїв) згідно з проектом землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв). Розподіл земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв) у межах одного сільськогосподарського підприємства проводиться за згодою не менш як двох третин власників земельних часток (паїв), а за її відсутності – шляхом жеребкування. За результатами розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв) у межах одного сільськогосподарського підприємства складається протокол, який підписується усіма власниками земельних часток (паїв), які взяли участь у їх розподілі. До протоколу додаються проект землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв), список осіб, які взяли участь у їх розподілі. Протокол про розподіл земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв) затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою чи районною державною адміністрацією і є підставою для прийняття рішення щодо виділення земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) та видачі державних актів на право власності на земельну ділянку власникам земельних часток (паїв). Матеріали щодо розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв) зберігаються у відповідній сільській, селищній, міській раді за місцем проживання більшості власників земельних часток (паїв) та в районному відділі земельних ресурсів. Для оформлення права власності на земельну ділянку, особі необхідно здійснити наступні дії: 1) звернутися до відповідної сільської, селищної міської ради (якщо земельна ділянка знаходиться у межах населеного пункту) або районної державної адміністрації (якщо земельна ділянка розташована за межами населених пунктів) із письмовим клопотанням про передачу у власність відповідної земельної ділянки та надання дозволу на розробку проектної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).

До заяви необхідно додати: копію сертифікату на земельну частку (пай), копію свідоцтва про вступ у спадщину або нотаріально посвідчений договір про набуття права власності на земельну частку (пай) або рішення суду про визнання права власності на земельну частку (пай); 2) після отримання рішення відповідного органу місцевого самоврядування чи розпорядження районної державної адміністрації, власнику земельної частки (паю) необхідно звернутися до землевпорядної організації та укласти договір на розробку проектної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). За результатами розробки даної проектної документації власнику видають Витяг з Державного земельного кадастру. 3) отримавши Витяг з Державного земельного кадастру, власнику земельної ділянки необхідно звернутися до органу місцевого самоврядування для затвердження проектної документації . 4) з рішення про затвердження проектної документації необхідно звернутись до державного реєстратора та здійснити реєстрацію права власності на земельну ділянку та отримати Витяг про державну реєстрації права власності на нерухоме майно, а саме земельну ділянку.

Читайте также:  Купівля-продаж нерухомості (квартира, земельна ділянка тощо)

Після 1 січня 2025 року незатребувані ділянки будуть визнані безхазяйними. Їх передадуть у комунальну власність територіальної громади, на території якої вони розташовані. Проте, якщо власник невитребуваної земельної ділянки або його спадкоємець пропустить строк оформлення земельної ділянки з поважної причини, він може подати позов до суду про визначення додаткового строку для оформлення.

Перечинське бюро правової допомоги

Роз’яснення щодо спадкування права на земельну частку (пай) – Головне управління Держгеокадастру в Одеській області

Право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, Земельного кодексу України, а також інших законів, що видаються відповідно до них (стаття 78 Земельного кодексу України).

Відповідно до Указу Президента України від 08.08.

1995 № 720/95 «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.

 • Список громадян, як додаток до державного акта, формується самим підприємством відповідно до статуту, розглядається і затверджується загальними зборами (зборами уповноважених) членів підприємства та підписується головою сільськогосподарського підприємства та головою місцевої ради.
 • Питання набуття та припинення членства в колективному сільськогосподарському підприємстві повинно бути врегульовано статутом підприємства.
 • Враховуючи вищевикладене, головним критерієм для одержання права на земельну частку (пай) є факт членства громадянина в колективному сільськогосподарському підприємстві на момент реєстрації державного акта на право колективної власності на землю.

Необхідно зазначити, що основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною (міською) державною адміністрацією.

Документами, що посвідчують право на земельну частку (пай), також є: свідоцтво про право на спадщину; посвідчені у встановленому порядку договори купівлі-продажу, дарування, міни, до яких додається сертифікат на право на земельну частку (пай); рішення суду про визнання права на земельну частку (пай) (стаття 2 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)»).

 1. Питання спадкування в Україні регулюється Цивільним кодексом України.
 2. Відповідно до статті 1216 Цивільного кодексу України (далі – ЦК України) спадкуванням є перехід прав та обов’язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
 3. Стаття 1218 ЦК України визначає, що до складу спадщини входять усі права та обов’язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
 4. Так, відповідно до пункту 15 розділу Х Перехідних положень Земельного кодексу України право на земельну частку (пай), яке посвідчене сертифікатом, може бути успадковано.
 5. Однак, виникають ситуації, коли спадкодавець мав право на земельну частку (пай), але за життя не оформив сертифіката, був помилково не включений або безпідставно виключений з списку, доданого до державного акта на право колективної власності на землю відповідного колективного сільськогосподарського підприємства (далі – КСП).
 6. В таких випадках, куруючись статтею 1 Закону, право спадкоємців на земельну частку (пай) може бути встановлено в судовому порядку.

Відповідно до абзацу 4 пункту 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 16.04.

2004 № 7 «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ» позови громадян, пов’язані з паюванням земель (зокрема, про визнання права на земельну частку (пай), її розмір, незаконність відмови у видачі сертифіката, виділення паю в натурі), можуть бути предметом розгляду судів.

Відповідачами в таких справах є КСП, сільськогосподарські кооперативи, районна державна адміністрація, яка затверджувала розмір паю, вирішувала питання про видачу сертифіката, а також виконавчий орган чи орган місцевого самоврядування, що має вирішувати питання про виділення земельної частки (паю) в натурі, тощо.

На підставі зазначеного, право спадкоємців на земельну частку (пай) може бути встановлено в судовому порядку, однак, зауважуємо, що при розгляді справ про визнання права на земельну частку (пай), суд з’ясовує, чи був спадкодавець членом КСП на час реєстрації державного акта на право колективної власності на землю та чи був спадкодавець внесений до списку осіб, що додається до відповідного державного акта.

Земельні паї: що таке, скільки коштує оформити пай в Україні в 2021 році

Отже, земельний пай є умовною ділянкою землі, виділеною в результаті розподілу земель колективних сільськогосподарських підприємств серед його членів.Земельний пай має свій розмір, визначений в гектарах і навіть грошову оцінку, але без виділення ділянки землі в натурі, на місцевості.

Так, відповідно до Указу Президента «Про порядок розподілу земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» від 08.08.

1995 р №720 / 95 паювання земель передбачає визначення розміру земельної частки (паю) в колективній власності на землю кожного члена колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства без виділення земельних ділянок в натурі (на місцевості).

 • Право на земельну частку (пай) мали члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акту на право колективної власності на землю.
 • При паюванні вартість і розміри в умовних кадастрових гектарах земельних часток (паїв) всіх членів підприємства, кооперативу, товариства являються рівними.
 • Вартість земельної частки (паю) для кожного підприємства, кооперативу, товариства визначається виходячи з грошової оцінки переданих у колективну власність сільськогосподарських угідь, обчислюється за методикою грошової оцінки земель, затвердженою Кабінетом Міністрів України, і кількості осіб, які мають право на земельну частку (пай).
 • Розміри земельної частки (паю) в умовних кадастрових гектарах визначаються виходячи з вартості земельної частки (паю) та середньої грошової оцінки одного гектара сільськогосподарських угідь для даного підприємства, кооперативу, товариства.

При виділенні паю всім громадянам видавали сертифікати на право на земельну ділянку (пай) єдиного зразка.Видачу сертифікатів здійснювали районні державні адміністрації.

Читайте также:  Apply for a divorce in ukraine

Документами, що засвідчують право на земельну частку (пай), також є:

 • свідоцтво про право на спадщину;
 • завірені в установленому законом порядку договори купівлі-продажу, дарування, міни, до яких додається сертифікат на право на земельну частку (пай);
 • рішення суду про визнання права на земельну частку (пай).
 • трудова книжка члена колективного або іншого сільськогосподарського підприємства чи нотаріально завірена виписка з нього.

На даний момент земельний пай не може виступати предметом купівлі-продажу, дарування або бути відчужений іншим чином, принаймні, до кінця 2018 року або закінчення дії мораторію на його продаж, якщо він буде продовжений.

Однак земельний пай може бути переданий у спадок.Спадкування земельного паю відбувається на загальних підставах.

У вартість оформлення спадщини входять:

 • вартість проведення оцінки (при необхідності);
 • вартість нотаріальних послуг: державне мито (на сьогоднішній день становить 34 гривні) вартість витягів з реєстрів;вартість бланків нотаріальних документів;вартість копій документів, які вимагають нотаріального завірення;додаткові послуги державного або приватного нотаріусів;
 • податок з доходів спадкоємця за отримане у спадок майно в розмірі 5% оціночної вартості спадщини (при спадкуванні не спадкоємцями 1,2 черзі);
 • вартість державної реєстрації права власності.

Підставою для виділення земельних ділянок у натурі (на місцевості) власникам земельних паїв є рішення відповідної сільської, селищної, міської ради або районної державної адміністрації.Для цього власники сертифікатів на право на земельний пай повинні звернутися до відповідного місцевого органу із заявою.

Земельний пай виділяється його власнику в натурі (на місцевості), як правило, однією земельною ділянкою.За бажанням особи, що звернулася, їй можуть бути виділені в натурі дві земельні ділянки з різним складом сільськогосподарських угідь (ріллі, багаторічні насадження, сіножаті або пасовища).

У той же час, якщо за виділенням земельного паю звернулися два власника зі спільною заявою (наприклад, подружжя) ділянка може бути їм виділена єдиним масивом у спільну власність.

Розподіл земельних ділянок у межах одного сільськогосподарського підприємства проводиться на зборах власників земельних паїв відповідно до проекту землеустрою.Розподіл земельних ділянок між власниками земельних часток в межах одного сільськогосподарського підприємства проводиться за згодою не менше двох третин власників земельних паїв, а при її відсутності — шляхом жеребкування.

Результат розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв) в межах одного сільськогосподарського підприємства оформляється відповідним протоколом, який підписується власниками земельних часток (паїв), які взяли участь в їх розподілі.До протоколу про розподіл земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв) додаються проект землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв), список осіб, які взяли участь в їх розподілі.

Протокол про розподіл земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв) затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою чи районною державною адміністрацією і є підставою для прийняття рішення про виділення земельних часток (паїв) в натурі (на місцевості) і видачі державних актів на право власності на земельну ділянку.

Оформлення державних актів на право власності на земельну ділянку власникам земельних часток (паїв) здійснюється землевпорядною організацією, яка виконала землевпорядні роботи щодо виділення земельних часток (паїв) в натурі (на місцевості).

Власнику однієї чи більше земельної частки в межах земель, що перебувають у користуванні одного сільськогосподарського підприємства, видається один державний акт на право власності на земельну ділянку.

Власникам земельних паїв, яким земельні ділянки виділені в натурі (на місцевості) єдиним масивом, видається державний акт на право власності на земельну ділянку, який засвідчує їх право спільної часткової власності чи спільної сумісної власності.

Нерозподілені (незатребувані) земельні ділянки за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради або районної державної адміністрації можуть передаватися в оренду для використання за цільовим призначенням на строк до моменту отримання їх власниками державних актів на право власності на земельну ділянку, про що зазначається в договорі оренди земельної ділянки, а власники земельних часток (паїв) або їх спадкоємці, що не прийняли участь у розподілі земельних ділянок, повідомляються про результати проведеного розподілу земельних ділянок у письмовій формі, у разі якщо відоме їх місцезнаходження.

1 липня 2021 року набере чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення». Відкриття ринку землі відбуватиметься в два етапи.

З 1 липня 2021 до 1 січня 2024 року:

 • а) лише громадяни України можуть набувати право власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення загальною площею до 100 га. Зазначене обмеження не поширюється на земельні ділянки, набуті у власність громадянином до набрання чинності цим Законом;
 • б) забороняється купівля-продаж або іншим способом відчуження на користь юридичних осіб земельних ділянок, які перебувають у приватній власності і віднесені до земель для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, земельних ділянок, виділених в натурі власникам земельних паїв, а також земельних паїв, крім переходу до банків права власності на земельні ділянки як предмет застави, передачі земельних ділянок у спадщину, обміну (міни) земельної ділянки на іншу земельну ділянку з однаковою нормативною грошовою оцінкою або різниця між нормативними грошовими оцінками яких становить не більше 10 відсотків та відчуження земельних ділянок для суспільних потреб.

З 1 січня 2024 року:

Власниками землі сільськогосподарського призначення зможуть бути:

 • а) громадяни України;
 • б) юридичні особи України, створені і зареєстровані за законодавством України, учасниками (акціонерами, членами) яких є лише громадяни України та/або держава, та/або територіальні громади;
 • в) територіальні громади;
 • г) держава.

Право власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення може також набуватися банками лише в порядку звернення стягнення на них як на предмет застави. Такі земельні ділянки мають бути відчужені банками на земельних торгах протягом двох років з дня набуття права власності.

Лише за умови схвалення на рефрендумі власниками землі сільськогосподарського призначення зможуть бути:

 • іноземці;
 • особи без громадянства;
 • юридичні особи, учасниками (засновниками) або кінцевими бенефіціарними власниками (контролерами) яких є особи, які не є громадянами України.

За будь-яких умов, у тому числі у випадку схвалення на референдумі, забороняється набуття права власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення:

 1. юридичними особами, учасниками (акціонерами, членами) або кінцевими бенефіціарами яких є особи, які не є громадянами України, — на земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної і комунальної власності, земельні ділянки сільськогосподарського призначення, виділені в натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв), і які розташовані ближче 50 кілометрів від державного кордону України (крім державного кордону України, який проходить по морю);
 2. юридичними особами, учасниками (акціонерами, членами) або кінцевими бенефіціарами яких є громадяни держави, визнаної Україною державою-агресором або державою-окупантом;
 3. особами, які належать або належали до терористичних організацій;
 4. юридичними особами, учасниками (акціонерами, членами) або кінцевими бенефіціарами яких є іноземні держави;
 5. юридичними особами, у яких неможливо встановити бенефіціарного власника (контролера);
 6. юридичними особами, бенефіціарні власники (контролери) яких зареєстровані в офшорних зонах, віднесених до переліку офшорних зон Кабінетом Міністрів України;
 7. фізичними та юридичними особами, стосовно яких застосовано спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції) відповідно до Закону України «Про санкції» у вигляді заборони на укладення правочинів з набуття у власність земельних ділянок, а також пов’язаними з ними особами;
 8. юридичними особами, створеним за законодавством України, що перебувають під контролем фізичних та юридичних осіб, зареєстрованих у державах, включених Міжнародною групою з протидії відмиванню брудних грошей (FATF) до списку держав, що не співпрацюють у сфері протидії відмиванню доходів, одержаних злочинним шляхом.

Загальна площа земельних ділянок сільськогосподарського призначення у власності громадянина не може перевищувати десяти тисяч гектарів.

Загальна площа земельних ділянок сільськогосподарського призначення у власності юридичної особи (крім банків) не може перевищувати загальної площі земельних ділянок сільськогосподарського призначення, які можуть перебувати у власності усіх її учасників (членів, акціонерів), але не більше десяти тисяч гектарів.

До 1 січня 2030 року ціна продажу земельних ділянок сільськогосподарського призначення, виділених в натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв), не може бути меншою за їх нормативну грошову оцінку.

Продаж земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної та комунальної власності забороняється.

Ссылка на основную публикацию