Цивільний шлюб: що це і чим він відрізняється від офіційного

Відносини між чоловіком і жінкою час відчасу переходять на нові етапи розвитку. Наприклад, при тривалих зустрічах люди вирішують створити сім'ю, придбати спільне майно і завести дітей.

У даній статті буде розказано про цивільний шлюб. За і проти подібних відносин висловлюються багато.

Що думає населення? Чим подібний союз відрізняється від офіційного створення осередку суспільства? Відповіді на всі це і не тільки вдасться відшукати далі.

Цивільний шлюб: що це і чим він відрізняється від офіційного

види відносин

За і проти цивільного шлюбу в Росії може висловитися кожен. Але спочатку важливо розуміти, на що погоджується людина. Які види створення сім'ї взагалі є в РФ?

На сьогоднішній день осередок суспільства може бути створена:

 • цивільним союзом;
 • офіційним шлюбом;
 • гостьовим шлюбом.

Останній розклад зустрічається вкрай рідко. Тому його ми розглядати не будемо.

Все частіше і частіше люди зупиняються на першому варіанті розвитку подій. У чому полягає різниця між цивільним шлюбом і офіційним? Чому і з яких причин віддавати перевагу?

Офіційні відносини

За російським законодавством офіційно оформлені в ЗАГС шлюби називають цивільними. Адже полягають вони між двома громадянами тієї чи іншої країни.

Проте в народі поняття трактується інакше. За і проти цивільного шлюбу виступають ті, хто розуміють, про що йде мова. До офіційної розпису такі «сім'ї» не мають ніякого відношення.

Реєстрація шлюбних відносин є найбільшбезпечним варіантом створення сім'ї. У наречених з'являються права і обов'язки щодо чоловіка і дітей. Але такий союз іноді завдає чимало клопоту. Тому розглянемо стосунки без реєстрації більш докладно.

Життя без реєстрації

Чим відрізняється цивільний шлюб від офіційного? Щоб розібратися в цьому питанні, важливо розуміти, що передбачає кожен варіант розвитку подій.

Цивільний шлюб: що це і чим він відрізняється від офіційного

З офіційним порядком створення сім'ї все зрозуміло — пара реєструється в загсі, після чого вона вважається осередком суспільства. Це серйозний крок в правовому сенсі.

Цивільний шлюб в народі — це співжиття. Такий тип відносин не передбачає реєстрації в загсі. Він взагалі ніде не прописується і не регламентується. Фактично пара просто живе разом.

правові відмінності

Різниця між цивільним шлюбом і офіційною в основному полягає в правових відносинах.

Як ми вже говорили, якщо громадяни вирішилизареєструвати сім'ю, то вони будуть проходити процедуру в загсі. Розпис може бути як урочистої, так і звичайної. Відразу після укладення шлюбу чоловік і дружина знаходять обов'язки по відношенню один до одного. Їхні стосунки починають регулюватися Сімейним кодексом.

При цивільному шлюбі пара просто з'їжджається іживе разом. Сімейне законодавство буде працювати тільки по відношенню до дітей. Тому необхідно знати всі за і проти цивільного шлюбу. Для кого-то саме такий формат краще. Але чому?

майнові питання

Наприклад, через майнові суперечки. Дискусія «Цивільний шлюб: за і проти» в обов'язковому порядку охоплює питання, пов'язані з купівлею і розділом власності.

В офіційних відносинах все, що куплено в шлюбі, визнається спільною власністю. Особисте майно — це те, що було до розпису, а також передані об'єкти за допомогою дарування або спадщини.

У цивільному шлюбі все набагато простіше — на когооформлена власність, тому вона і належить. А значить, при розвалі пари ніяких проблем з розділом майна не буде. Тут діє принцип «кожен за себе». Співмешканець не поділяє кредитний тягар чоловіка, не претендує на оформлену не на нього власність ні в якій мірі.

Крім того, під час офіційного шлюбу громадяни можуть укласти між собою шлюбний контракт. Він дозволяє внести ясність в майнові суперечки. При співжитті такого права немає.

Цивільний шлюб: що це і чим він відрізняється від офіційного

Державна підтримка

Аргументи проти цивільного шлюбу можна почути в основному з боку жінок. І на них більш детально ми зупинимося пізніше. Спочатку розглянемо ключові моменти згаданих раніше типів спілок.

Реєструючи офіційний шлюб, пара отримує правона додаткову підтримку від держави. Наприклад, за програмою «Молода сім'я» або «Доступне житло». Сімейним людям пропонуються різні посібники та виплати.

При співжитті основна маса «сімейних» державних бонусів недоступна. Адже пара не вважається окремим осередком суспільства, фактично їх нічого не пов'язує.

Діти і шлюби

Чоловіки проти цивільного шлюбу виступають вкрай рідко. І на то у них свої причини. Особливо якщо врахувати, що багато молодих людей не розуміють відповідальності перед дружиною і дітьми.

Співжиття — це відносини, які найчастішезустрічаються до народження дітей. Пов'язано це з тим, що пара зможе в разі суперечок і розбіжностей спокійно розійтися. Народження дитини приносить співмешканців чимало клопоту.

Чому? Наприклад, можуть виникнути такі негаразди:

 1. Батьківство доведеться доводити. Іноді по суду.
 2. Мати дитини може оформити собі статус матері-одиночки.
 3. Прізвище та по батькові малюка записуються в загсі зі слів матері.
 4. Поки не встановлено батьківство, тато дитини не має ніяких прав на зустрічі і виховання неповнолітнього. Мама може просто піти, забрати дітей, і відняти їх ніхто не зможе.
 5. Виникають проблеми з пропискою, якщо дитину хочеться зареєструвати за місцем проживання біопапи. Цей процес супроводжується паперовою тяганиною.
 6. Поки немає батьківства, діти не пов'язані відповідальністю за підтримки непрацездатного потребує тата.
 7. Домогтися аліментів від співмешканця, якщо той піде, проблематично. Доведеться доводити спорідненість дітей з біологічним батьком.

З позиції дитини ніякої особливої ​​різниці в досліджуваних типах відносин немає. Після встановлення батьківства діти стають спадкоємцями тата, вони мають право на спілкування з ним і на матеріальну підтримку.

Цивільний шлюб: що це і чим він відрізняється від офіційного

розвал пар

Що вибрати — цивільний шлюб або офіційний? За і проти цих спілок може бути будь-яка людина. Кожен сам вирішує, який формат відносин йому вигідний.

Варто звернути увагу на припинення відносинв сім'ї. У випадку з офіційним шлюбом доведеться постаратися. Розлучення здійснюється або в загсі (якщо обидва згодні і немає дітей / майна), або за рішенням суду. Розвал офіційної осередку суспільства нерідко супроводжується судовими позовами, розділом майна і визначенням місця проживання дітей.

Обговорюючи думки за і проти цивільного шлюбу,варто відзначити, що розійтися співмешканців простіше. Вони просто роз'їжджаються. Особливо якщо батьківство дітей не встановлено. В іншому випадку цивільний чоловік може звернутися до суду для визначення місця проживання з ним. Але, як правило, такого не відбувається. Або суд стає на бік матері.

Крім того, цивільні союзи — це відсутністьбудь-якої відповідальності за сім'ю, високі ризики того, що відносини припиняться в одну мить і абсолютно несподівано. Офіційний шлюб змушує людей задуматися про наслідки розриву. І людям в загсі або в суді дають час на примирення. Є час передумати, в той час як при співжитті громадяни роз'їжджаються раз і назавжди.

Цивільний шлюб: що це і чим він відрізняється від офіційного

Чим добре співжиття

Що краще — цивільний шлюб або офіційний? З ключовими моментами згаданих спілок ми ознайомилися. Але що вибрати?

Для жінки співжиття часто закінчується плачевно — співмешканець може просто піти до іншої, залишивши «дружину» з дітьми одну, без будь-яких зобов'язань перед ними.

Проте у цивільного шлюбу є свої плюси. Особливо для самодостатніх дівчат, які не планують нав'язувати дітей або народжувати зовсім.

Аргументи «за» співжиття виділяють такі:

 • не потрібно витрачатися на весілля;
 • відсутність паперової тяганини;
 • повна свобода дій;
 • відсутність відповідальності і обов'язків перед чоловіком;
 • простота розриву відносин;
 • можливість перебування в статусі матері-одиначки (відсутність «баласту» у вигляді колишнього чоловіка, який бажає брати участь в житті дітей).

Проте, за статистикою, жінки навіть вцивільному шлюбі поводяться як офіційні дружини. Чого не можна сказати про чоловіків. Але це не так важливо. Адже аргументи за і проти цивільного шлюбу ще не в повній мірі вивчені.

Цивільний шлюб: що це і чим він відрізняється від офіційного

Чому «ні» співжиття

З позитивними сторонами розібралися. А чому краще не вибирати співжиття як основний формат відносин?

Аргументами як для чоловіка, так і для жінки, є наступні фактори:

 • немає відповідальності перед чоловіком і дітьми (відсутність безпеки і впевненості в завтрашньому дні);
 • після розвалу відносин можна залишитися ні з чим через вкладень в майно чоловіка;
 • проблеми при оформленні допомог і реєстрації дитини;
 • відсутність у батька прав на дітей до встановлення батьківства;
 • необхідність встановлення спорідненості з татом під час призначення аліментів.

Як показує практика, чоловік в цивільному шлюбі поводиться так само, як і вільний молода людина. Штамп в паспорті змушує людину відповідати за свої вчинки перед сім'єю і перед законом.

Що вибрати

Так на чому краще зупинитися? Думки за і проти цивільного шлюбу цікавлять багато пар. Вони допомагають вибрати формат відносин. Що краще порадити сім'ям?

Співжиття — це проміжний етап відносинміж «ми пара» і «ми сім'я». Якщо люди відповідально підходять до створення окремого осередку суспільства і до народження дітей, їм краще розписатися. Цивільним шлюбом рекомендується жити тоді, коли пара придивляється один до одного, не планує довгострокові відносини і народження дітей.

Цивільний шлюб: що це і чим він відрізняється від офіційного

Є люди, які все життя прожили цивільнимшлюбом і щасливі. Такі відносини будуються на повній довірі. Але в сучасній світі подібні союзи зустрічаються все рідше і рідше. Кожна пара повинна сама вирішувати, як їм жити. Головне — пам'ятати, що офіційний шлюб — це відповідальність перед створеної сім'єю.

Читайте также:  Справа про стягнення аліментів

Чим відрізняється цивільний шлюб від офіційного | Сім’я і дім

Статистика свідчить: 30% сучасних пар живуть у цивільному шлюбі. Нині закоханим не заважають ні відсутність гарантій у юридичному плані, ні негативне ставлення до такого союзу церкви, ні негативне ставлення до такого співжиття з боку старшого покоління.  Чи існує ще якась відмінність цивільного шлюбу від офіційного, окрім штампу в паспорті?

Усе більше
закоханих обирають співмешкання в якості проміжної ланки, перед тим як перейти
до офіційної реєстрації шлюбу. І в цьому немає нічого поганого, якщо таке
рішення влаштовує обох партнерів. Плюсом цивільного шлюбу є те, що люди можуть краще пізнати
один одного і вирішити, чи підходять вони один одному в подальшому житті.

Що ж дає цивільний шлюб чоловікові і
жінці? Чоловіки, у
силу своєї природної інфантильності, остерігаються серйозних зобов’язань, вбачаючи у цивільному шлюбі своєрідний
порятунок. Формально цивільний шлюб ні до чого не зобов’язує.

Цивільний шлюб: що це і чим він відрізняється від офіційного

З боку жінки це виглядає кардинально інакше. Жіноцтво рідше є прихильницями цивільного шлюбу,
оскільки він, за своєю суттю, не є доказом безмежної вірності і серйозності
намірів зі сторони громадянського чоловіка. Далеко не кожна жінка погодилась би
жити у цивільному шлюбі усе життя.

Жінки почувають
себе безпечніше в офіційному шлюбі, і не тільки з моральної точки зору.
Адже якихось правових норм, які б регулювали відносини у цивільному шлюбі, немає. До прикладу, якщо стосунки між
чоловіком і жінкою не оформлені юридично, тобто, у паспорті відсутній штамп про шлюб,
розподіл спільного майна може перетворитися на тривалішу судову тяганину.

Виглядає це приблизно так. Пара прожила кілька років у цивільному шлюбі. За спільні кошти придбала квартиру, але власником був вказаний хтось один. У разі припинення стосунків ділити квартиру не  просто. В суді потрібно довести, що кожен з партнерів вносив частину суми і яку саме.

Юридичних моментів є чимало. Це і спадщина, і реєстрація спільних дітей… Коли пара живе у цивільному шлюбі, то під час оформлення документів стикається із певними додатковими питаннями чи складнощами.

Цивільний шлюб має свої плюси і мінуси. Хтось у такий спосіб прагне зберегти свіжість любові, а хтось – уникнути відповідальності. І кожен повинен сам для себе вирішити чи потрібне йому свідоцтво про шлюб, чи ні. Найбільшим спільним знаменником в обох видах співжиття є… прагнення кохання.

Фактичний шлюб: поняття, приклади з життя. Чим відрізняється цивільний шлюб від фактичного

Відносини між чоловіком і жінкою відіграють важливу роль у житті людини. Сьогодні можна зіткнутися з різними формами так званого шлюбу. Це стосунки в парі, які зареєстровані тим або іншим чином. Окремої уваги потребує фактичний шлюб.

Що це таке? Чим він відрізняється від цивільного? Які плюси і мінуси має? Відповісти на всі ці питання нас чекає далі. Насправді все набагато простіше, ніж здається. Також нам належить зрозуміти, як правильно оформити відносини в офіційному порядку.

Далеко не всім відомі особливості такого процесу.

Цивільний шлюб

Для початку трохи розберемося в термінології. Сьогодні розрізняють фактичний і цивільний шлюб. Що це таке? Почнемо з другого поняття. З точки зору закону, цивільним шлюбом називається офіційно зареєстровані в загсі відносини. Інакше кажучи, це ведення спільного побуту після весілля. Саме таке значення має цивільний шлюб у юристів.

Тим не менш дана термінологія нерідко використовується в іншому значенні. Цивільним шлюбом найчастіше називають процес спільного проживання чоловіка та жінки. У такому випадку люди живуть під одним дахом, ведуть разом побут, але офіційно в рацсі їх відносини ніяк не зареєстровані.

Фактичний союз

Наступний важливий термін – це фактичний шлюб. Що це за поняття таке? Чим воно відрізняється від цивільного шлюбу? Далі в тексті буде розумітися саме юридична трактування. Фактичним шлюбом називають процес, при якому люди разом живуть, будують відносини і навіть народжують дітей. На відміну від офіційної реєстрації, подібний варіант розвитку подій ніде не фіксується.

Інакше кажучи, фактичний шлюб – це співжиття чоловіка і жінки, аналог загальноприйнятого (не юридичної) цивільного шлюбу. Подібна форма відносин нерідко є проміжною між “просто зустрічаємося” і “статус чоловіка і дружини”.

Незважаючи на це, фактичні шлюби в Росії поширюються досить швидко. Люди не квапляться до рагсів для реєстрації відносин. І на те є свої причини. Поняття фактичного шлюбу відтепер ясно.

Але які плюси і мінуси є у даної форми відносин?

Плюси цивільного шлюбу

У офіційної форми ведення спільного господарства є свої переваги і недоліки. Про що йдеться? У першу чергу треба з’ясувати, чому населення привертає розпис у рагсі.

Навіщо реєструвати стосунки, якщо можна обійтися без цієї особливості? Справа в тому, що серед основних переваг цивільного шлюбу виділяють захищеність сімейних відносин. Громадяни після розпису в рагсі будуть вважатися офіційними дружинами.

Їх відносини будуть регулюватися відповідно до Сімейним кодексом РФ.

Крім того, цивільний шлюб:

 • Наділяє чоловіка/дружину особливими правами. Наприклад, в деяких лікарнях пацієнтів дозволено відвідувати тільки офіційним подружжю.
 • Дає сторонам захищеність і ясність відносин як майнового, так і немайнового характеру.
 • При народженні дітей офіційний шлюб рятує від більшості проблем. Приміром, діти зможуть взяти прізвище батька без додаткової паперової тяганини. Крім того, в офіційних стосунках виконувати батьківські обов’язки простіше.
 • Розділ майна при розлученні буде проводитися відповідно до СК РФ. Крім цього, подружжя можуть укласти заздалегідь шлюбний контракт. Він допоможе внести ясність у принципи поділу спільного майна.

Відповідно, подібна форма відносин – це певні гарантії. Як вже було сказано, фактичний шлюб все одно зустрічається в Росії досить часто. Чому громадяни не квапляться оформляти стосунки?

Недоліки реєстрації в загсі

Достатньо добре подумати про наслідки такого рішення. Як вже було підкреслено, цивільний шлюб наділяє чоловіка і дружину особливими правами. Це абсолютно новий етап відносин, що вимагає великої відповідальності. Деяким просто вигідно не розписуватися. Недоліків у цивільного шлюбу не так багато. До них можна віднести:

 • Відповідальність перед родичами, подружжям і дітьми. Стосунки в сім’ї, як було підкреслено раніше, регулюються Сімейним кодексом РФ.
 • Розірвати стосунки у разі конфліктів не так просто. Фактичний шлюб дозволяє людям просто роз’їхатися і не згадувати один про одного. Офіційно зареєстровані відносини вимагають додаткової паперової тяганини при розлученні.
 • Наявність спільних дітей значно ускладнює процес розлучення.
 • Після офіційного розірвання шлюбу у подружжя залишаються деякі зобов’язання один перед одним і перед дітьми. Довести їх не складає труднощів.

Саме тому кожен сам вирішує, як йому вчинити. Оформлення шлюбу є досить простою процедурою. А його розірвання часто має на увазі проблеми. Тим не менш окремої уваги потребує фактичний шлюб. Які позитивні і негативні сторони він має?

Плюси співжиття

Насправді все не так просто, як здається. Раніше в Росії фактичний союз мав значимість. Досить було розділяти одну постіль і вести спільний побут, щоб офіційно значитися як сім’ї. Але в 1944 році все змінилося.

Громадяни з того часу повинні були проходити офіційну реєстрацію відносин в загсі. При цьому особи, які проживають разом, могли вказати тривалість фактичних відносин. Чим виділяється фактичний шлюб? За і проти подібної форми відносин висловлюються всі люди.

Комусь достатньо проживання під одним дахом, деяким важливо мати штамп у паспорті для спокою.

Серед позитивних сторін фактичного шлюбу виділяють:

 • Відсутність відповідальності перед чоловіком. Як було підкреслено раніше, у конфліктних ситуаціях люди можуть просто роз’їхатися без наслідків.
 • Свобода. Багато хто розуміє, що фактичне проживання із громадянином – це своєрідна свобода. Сьогодні можна жити з однією людиною, завтра – з іншим. Ніхто нікому нічим не зобов’язаний.
 • Майнові відносини. Безперечною перевагою є той факт, що все нажите у фактичному шлюбі не визнається спільним. Те, що куплено чоловіком, належить тільки чоловікові. І все майно дружини – це її власність.

Мабуть, усі ці особливості можна віднести також до недоліків. Фактичний шлюб – це мінімум відповідальності і максимум судових дебатів, якщо у сторін є явні конфлікти.

Майно

Окрему увагу необхідно приділити майнових питань, пов’язаних з сусідством. Нерідко люди розходяться за принципом “хто що купив, тому то і належить”. Але такі ситуації – це ідеал. Найчастіше розрив відносин у людей супроводжується взаємною неприязню і конфліктами.

Що передбачає фактичний шлюб? Розділ майна в даному випадку буде проводитися під керівництвом Сімейного кодексу країни, а Цивільного. Що це означає? Все спільне майно, нажите за рахунок фактичного співжиття, розділяється як общедолевая власність.

Іншими словами, якщо чоловік не вклав ні копійки в покупку квартири цивільної дружини, він не має на нього жодних видів. В іншому випадку суди враховують, хто і яку частку вніс при придбанні майна.

Читайте также:  Іпотека: отримав предмет – забудь про процент

Важливо:

 • ведення спільного господарства не береться за роботу;
 • заробіток громадян та їх інші доходи спільними не вважаються;
 • до уваги беруть ступінь участі в угоді та особисті вкладення кожної сторони.

Відзначається, що фактичний шлюб з розділом майна часто супроводжується судовими дебатами. Тому нерідко подібні суперечки задовольняються по справедливості. Не завжди, але дуже часто це так. До недоліків процесу можна віднести тільки те, що домашня праця не буде враховуватися судом.

Про юридичні наслідки

Визнаються в даний час фактичні шлюби? Цілком. У судовому порядку при бажанні можна довести факт ведення спільного господарства. Але на практиці подібні випадки вкрай рідкісні. Які юридичні наслідки маються на увазі у неоформлених відносин? Серед них виділяють наступні особливості:

 • діти не отримують прізвище батька “за замовчуванням”;
 • тато може присвоїти неповнолітнім своє прізвище тільки після визнання батьківства;
 • все, що купується в шлюбі, уважається спільно нажитим.

Важливо: у дітей, народжених у цивільному і фактичному шлюбі, однакові права. Різниця полягає лише в тому, що у другому випадку доведеться доводити спорідненість з батьком. Для цього давно придумали генетичну експертизу.

Оформлення відносин

Шлюб юридичний і фактичний передбачає певну поведінку громадян. Справа в тому, що в першому випадку доведеться офіційно реєструвати стосунки, наприклад в загсі. А при фактичному спільному проживанні ніяких подібних маніпуляцій не потрібно. Реєстрацією шлюбу займається Палац одруження. Громадяни, які вирішили стати чоловіком і дружиною, повинні:

 • Зібрати певний пакет документів. Зазвичай достатньо паспортів сторін. Якщо наречена вагітна, в цілях прискорення процедури реєстрації можна принести з собою довідку від лікаря.
 • Написати заяву. Воно заповнюється в загсі.
 • Сплатити мито за реєстрацію шлюбу. На сьогоднішній день в Росії подібна операція обійдеться в 350 рублів.
 • Призначити дату розпису. Зазвичай у цей день люди святкують весілля.
 • Дочекатися моменту реєстрації відносин. У призначену дату і час прийти в Палац одруження, підтвердити операцію і отримати свідоцтво встановленої форми.

Насправді все набагато простіше, ніж здається. Однак цивільний шлюб можна укладати далеко не всім. Які обмеження існують в Росії?

Обмеження та заборони для реєстрації

Їх не дуже багато. Зазвичай під цивільним шлюбом розуміється обопільне рішення ведення спільного господарства в офіційному порядку.

Рішення повинно прийматися нареченим і нареченою без тиску і погроз. В іншому випадку реєстрації можна анулювати. На сьогоднішній день фактичний шлюб не має ніяких обмежень.

А цивільний дозволено не всім. Необхідно запам’ятати такі особливості реєстрації в рагсі:

 • Заявниками можуть бути тільки повнолітні. У ряді випадків (частіше всього при вагітності нареченої) дозволяється укладення шлюбу з 16 років.
 • Рішення про розпису приймається тільки самостійно. Це обопільне рішення майбутніх подружжя.
 • Не можна вступати в шлюб з близькими родичами. Кровна спорідненість є перешкодою для реєстрації.
 • Брати участь у процесі можуть тільки дієздатні особи.
 • Весілля в Росії проводиться між чоловіком і жінкою. Одностатеві шлюби в країні заборонені.

В принципі, будь-яка адекватна пара, достигнувшая повноліття, може звернутися в загс для офіційного оформлення стосунків. А ось людям з нетрадиційною сексуальною орієнтацією в Росії доведеться задовольнятися сусідством.

Початок фактичного шлюбу

Тепер зрозуміло, чим відрізняється цивільний шлюб від фактичного. Насправді все не так важко, як могло здатися на перший погляд. Як починаються фактичні відносини? Чим характеризується цей період? Нічим особливим. Цивільний шлюб, як вже було помічено, вимагає від громадян реєстрації в рагсі, супроводжується видачею свідоцтва.

Після цього пара буде вважатися офіційними дружинами. Фактичний шлюб починається з моменту спільного проживання сторін. Як тільки люди з’їжджаються і організовують спільний побут і дозвілля, їх відносини можна вважати такими, що відбулися. Ніякої реєстрації або урочистості. Те ж саме стосується розірвання фактичного шлюбу.

Люди роз’їжджаються і припиняють ведення спільного господарства.

Приклади

Тепер трохи наочних прикладів. Не всім зрозуміла різниця між зазначеними поняттями. Що таке фактичний шлюб? Приклади з життя нерідко демонструють, що подібна форма відносин можлива тільки між 100 % чесними і люблячими один одного людьми. В інших випадках доводиться отримувати безпека і якісь державні гарантії шляхом реєстрації в рагсі.

Отже, якщо пара зустрічається і живе разом (не важливо, у кого саме, навіть з батьками чоловіка), то це фактичний шлюб. При цьому сторони самі домовляються, як вони будуть вести побут.

Наприклад, жінка бере на себе “жіночі” обов’язки – утримання будинку, приготування їжі, а чоловік – “чоловічі” – полагодити, прибити, пересунути. Заробіток нерідко у кожної такої пари свій.

Доходи хлопця і дівчини вважаються особистими, на загальні витрати люди віддають рівні частки.

Припустимо, що у цій сім’ї народжується спільна дитина. Живе подібна осередок суспільства у чоловіка в квартирі або купленої ним після початку відносин з матір’ю дитини. Що буде в такому випадку при розлученні? Мама і дитина ризикують залишитися на вулиці. Особливо якщо при цьому у жінки немає свого житла і роботи.

Наприклад, чоловік обіцяв взяти на себе всі витрати з утримання сім’ї взамін на те, що жінка буде займатися виключно будинком і дітьми. Домогтися аліментів на неповнолітнього важко – доведеться доводити спорідненість дитини з чоловіком.

На ділі при “розлучення” чоловіки просто виганяють дружин на вулицю, а про дітей зовсім забувають.

Тепер повинно бути зрозуміло, що таке фактичний шлюб. Приклади з життя іноді зустрічаються інші. Скажімо, хлопець і дівчина довгий час зустрічаються і ведуть спільний побут. У них народжуються діти, власність оформляється переважно на жінку з тих чи інших причин.

І тут мама закохується і йде до іншого чоловіка. Колишній фактичний чоловік залишиться без майна, йому доведеться домагатися через суд встановлення батьківства. Відповідно, фактичний і цивільний шлюб – це дві абсолютно різні форми відносин.

Але, як вже було сказано, можна в судовому порядку довести ведення спільного господарства. Як саме?

Про визнання шлюбу

Якщо наперед підготуватися, то визнати шлюб фактичного типу не складе праці. Для цього доведеться доводити ведення спільного господарства. Визнаються в даний час фактичні шлюби? Так, але тільки через суд. В якості доказів відносин можна пред’являти:

 • записи телефонних розмов;
 • спільні фотографії;
 • листування;
 • показання свідків;
 • відеоматеріали;
 • медичні висновки (у випадку з визнанням батьківства);
 • платіжки, що підтверджують спільні покупки.

Насправді все, що може вказати на відносини між двома людьми, служить доказом у суді. Визнання фактичного шлюбу має місце. Всі перераховані докази допомагають не визнати шлюб офіційно зареєстрованим, а вказати на ведення спільного побуту, підкреслити наявність часткової власності і спорідненість з дітьми.

Що вибрати

Тепер зрозуміло, що являє собою фактичний шлюб. Плюси і мінуси його наявності. Крім того, його відмінності від цивільного союзу теж більше не є якоюсь таємницею. Деякі пари не знають, що саме їм вибрати.

Який варіант відносин вигідний найбільше? Цивільний шлюб з офіційною реєстрацією – ось союз, якому віддається перевага. Подібна схема ведення спільного господарства максимально захищає подружжя від обману і несправедливості.

Так, оформлення шлюбу буде досить серйозним кроком з підвищеною відповідальністю. Але в подібних відносинах плюсів більше, ніж мінусів.

Фактичний союз теж не можна викреслювати. Це нормальний етап розвитку відносин. Головне, не перебувати в подібному союзі занадто довго. Наприклад, можна подати заяву в рагс, потім приїхати і жити у фактичному союзі до офіційної розпису. Саме таке рішення стає найбільш логічним.

Відзначається, що довгий проживання без зареєстрованих відносин у Росії найчастіше вітається чоловіками.

Сильна половина суспільства при цьому вважає своїх співмешканок звичайними дівчатами, в той час як жінки вважають, що вони мають статус дружин, але без штампа в паспорті.

Наголошується, що люди, які довгий час проживають без розпису, або живуть так весь час, або рано чи пізно розходяться. Зіграти весілля при подібному розкладі не так просто – довести необхідність дії не завжди вдається.

Підсумки

Відтепер зрозуміло, що фактичні шлюбні відносини відрізняються від оформлених в загсі. Можна сказати, що такий розклад – це свобода подружжя, відсутність відповідальності та будь-яких гарантій.

Тому більш надійним союзом прийнято вважати саме оформлені в офіційному порядку стосунки. Крім того, ні держава, ні церква не визнають співжиття. Такі стосунки нерідко розцінюються як блуд і насмішка над інститутом сім’ї.

Тим не менш далеко не завжди вдається зареєструватися в загсі. Особливо це стосується людей з нетрадиційною сексуальною орієнтацією в Росії. Фактичний шлюб – це проміжна ланка між статусами “хлопець і дівчина” і “чоловік і дружина”.

Нормальний етап відносин, з яким не варто затягувати. Кожен сам вирішує, як йому жити. Але цивільний шлюб наділяє подружжя особливими правами, обов’язками і відповідальністю.

Фактичні шлюбні відносини (цивільний шлюб) в Україні | Юридичний самозахист

Стаття актуальна на 2021 рік

Вважається, що штамп у паспорті тільки псує стосунки між закоханими. І хоча зараз штамп в паспорті вже не ставлять, але актуальним залишається питання: «А чи не спробувати нам пожити разом?».

Читайте также:  Адвокат по трудовым делам и спорам

Така репетиція подружнього життя не завжди закінчується маршем Мендельсона, цивільний шлюб часто так і не перетворюється у законний.

Хоча, рідко хто замислюється про юридичні наслідки такого громадянського шлюбу.

Тому ми розповімо все про плюси та мінуси, які створює цивільний шлюб, та на що варто розраховувати в 2020 році, якщо ви все-таки вирішили не реєструвати ваш сімейний союз.

Що таке цивільний шлюб та які він має наслідки

Сімейний кодекс України та інші нормативні акти не містять поняття «цивільний шлюб». Замість цього ст.

21 СК України визначає шлюб як сімейний союз чоловіка і жінки, оформлений в органах державної влади.

В Україні такими органами є відділи реєстрації актів цивільного стану, які реєструють всі важливі події нашого життя, такі як народження, зміну імені, реєстрацію або розірвання шлюбу, смерть.

Крім загального порядку реєстрації шлюбу у встановлений законом термін в 30 днів, в Україні існує також прискорена реєстрація шлюбу протягом декількох діб. Однак, скористатися цією можливістю можна не скрізь, та й сума за прискорення вийде чимала.

За кордоном цивільний шлюб – це зареєстрований державними органами, але не освячений в церкві союз. Для України цивільний шлюб – це незареєстровані фактичні шлюбні відносини, або, іншими словами, співжиття.

У цій статті ми будемо використовувати поняття «цивільний шлюб» для позначення спільного проживання без реєстрації шлюбу.

Чим цивільний шлюб відрізняється від офіційного

Норми ст.3 Сімейного кодексу України від 10.01.2002 №2947-III вважають сім’єю осіб, які разом живуть, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки. При цьому, сімейні відносини можуть виникати як на підставі шлюбу, так і на підставі кровного споріднення, усиновлення чи інших підставах, не заборонених законом, які не суперечать моральним засадам суспільства.

Тобто, виходить, що поняття сім’я набагато ширше, ніж поняття шлюб. І тут же законодавець не забуває згадати і про фактичні шлюбні відносини. Так, проживання однією сім’єю жінки та чоловіка без шлюбу не призводить до виникнення у них прав та обов’язків подружжя.

Простіше кажучи, фактичні шлюбні відносини – це не офіційний шлюб, але все ж сім’я.

Тому, погоджуючись на такий цивільний шлюб, потрібно враховувати, що взаємні права і обов’язки подружжя надійніше захищені саме при наявності реєстрації відносин, що має певні наслідки.

І навіть якщо дружина та чоловік з будь-яких поважних причин (навчання, робота, лікування і т.д.) не живуть разом, цих прав вони не позбавляються. Цього не скажеш про фактичні шлюбні відносини, тобто цивільний шлюб.

Особисті права і обов’язки подружжя

Такі права, як право на батьківство/материнство, повагу до своєї індивідуальності, на духовний та фізичний розвиток, особисту недоторканність та інші, не залежать від реєстрації союзу в органах РАЦС. Ці права мають всі особи на підставі Загальної декларації прав людини, Конституції та законодавства.

Якщо мати та батько не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від матері визначається на підставі документа закладу охорони здоров’я про народження нею дитини. А ось походження від батька визначається:

 • за заявою матері або батька (така заява може бути подана як до, так і після народження дитини до органу РАЦС, при цьому свідоцтво про народження видається в загальному порядку;
 • за рішенням суду, якщо батько дитини батьківство не визнає – як правило, встановлення батьківства вимагає проведення генетичної експертизи.

Цивільний шлюб та аліменти

Законодавством встановлено, що народження дитини в фактичних шлюбних відносинах ніяк не впливає на обсяг прав, в тому числі і на спадкові права. Якщо чоловік визнаний батьком, то така дитина при будь-яких обставинах є спадкоємцем першої черги.

При встановленні та виплати аліментів немає різниці між цивільним і офіційним шлюбом. Адже незалежно від того, реєструвався шлюб в органах РАЦС чи ні, у дитини є батьки, вони зобов’язані утримувати її до повноліття (за загальним правилом).

Якщо один з батьків ухиляється від обов’язку утримувати дитину, настає його обов’язок зі сплати аліментів. Ще раз підкреслимо, що питанням аліментів можна займатися тільки, якщо чоловік записаний як батько в свідоцтві про народження (за заявою або ж рішенням суду).

Якщо батько записаний зі слів матері, то до встановлення батьківства стягнути аліменти не можна.

Найпростіший спосіб врегулювати питання про сплату аліментів – піти шляхом укладення договору про утримання дитини. Такий договір може бути укладений як між офіційним подружжям, так і між батьками, що не перебувають у зареєстрованому шлюбі.

У разі, якщо договірний порядок вам не підходить, стягнення аліментів відбувається в примусовому порядку (судовому), шляхом подачі заяви про видачу судового наказу, шляхом подачі позову.

Майнові питання

Майнові права в офіційному шлюбі захищені надійніше, ніж у фактичних шлюбних відносинах. Справа в тому, що за правилами ст.60 Сімейного кодексу України майно, яке подружжя придбало за час шлюбу, належить їм на праві спільної сумісної власності.

Тому все, що придбано законним подружжям під час шлюбу, незалежно від того, на кого оформлене таке майно, вважається спільною сумісною власністю і підлягає поділу: або в договірному порядку, шляхом укладення шлюбного договору, або договору про розподіл майна, або шляхом поділу майна в судовому порядку.

Якщо майно придбано в такому шлюбі, тоді воно також належить до спільної сумісної власності, якщо інше не встановлено письмовим договором.

Може здатися, що в майнових питаннях законне подружжя і особи, які проживають у фактичних шлюбних відносинах зрівняні, але це не зовсім так.

Справа в тому, що в разі поділу майна за відсутності згоди між «цивільним подружжям», доведеться звертатися до суду з позовом про встановлення факту і визнання майна спільною власністю.

Тільки таким чином можна буде розділити майно, оформлене на «громадянського» чоловіка або дружину, які почали заперечувати придбання майна в такому типі стосунків, як цивільний шлюб.

Проблема в тому, що встановити з якого часу «подружжя» почало проживати разом та їх майно стало спільним – не з легких.

Такий вид цивільних справ вимагає правильного збору доказів, якими можуть бути письмові документи (договори, квитки про подорожі, листи), фотографії, а також показання свідків.

Крім правильного оформлення позову необхідно не помилитися в розрахунках судового збору, якщо у вас немає пільг, які звільняють від його сплати.

Є ризик і того, що один захоче розпорядитися вашою сумісною власністю за своїм бажанням, якщо є цивільний шлюб. І якщо для законного подружжя обов’язково знадобиться згода другого з подружжя, то в разі громадянського шлюбу – цього не потрібно. Тому рекомендується відразу оформляти документи на будь-яке майно, яке підлягає реєстрації, на обох з «подружжя».

Спадкування і фактичний шлюб

У питаннях спадкування знову ж більш захищені законні дружини. Адже, якщо не буде заповіту, то законна дружина (або чоловік) якраз потрапляє в першу чергу спадкування за законом.

У разі громадянського шлюбу пріоритетне право на отримання спадщини «цивільному чоловікові» може надати тільки заповіт. Якщо такого немає, то «цивільний чоловік» потрапляє лише в четверту чергу спадкування, і то, після встановлення факту проживання однією сім’єю зі спадкодавцем не менш, як п’ять років до часу відкриття спадщини.

Як правило, особи, що проживають в цивільному шлюбі, не замислюються про написання заповіту, тому, в разі смерті одного з них, зазвичай майже вся спадщина померлого переходить його офіційним родичам.

З цього випливає, що для того, щоб розпоряджатися майном на користь людини, з якою ви проживаєте без офіційного оформлення шлюбних відносин, рекомендується звернутися до нотаріуса і оформити заповіт.

Підводимо підсумки по темі цивільного шлюбу в Україні:

 1. Права та обов’язки подружжя в офіційному шлюбі захищені надійніше, ніж у фактичних шлюбних відносинах.
 2. Все майно, придбане під час цивільного шлюбу, вважається спільним сумісним майном. Але при виникненні суперечок при розділі такого майна необхідно буде встановлювати в судовому порядку факт проживання однією сім’єю. Це може виявитись досить трудомістким та тривалим процесом.
 3. Народження дитини в цивільному шлюбі ніяк не впливає на обсяг її прав, в тому числі і на спадкові права. Проте, автоматично батьківство не встановлюється. Запис про батька може бути проведено або за спільною заявою, або за рішенням суду, якщо батьківство не визнається.
 4. У разі смерті одного з цивільного подружжя під час прийняття спадщини також виникнуть проблеми, якщо не буде складено заповіту. Для того, щоб нотаріус відніс цивільного чоловіка або дружину до першої черги спадкоємців та видав спадок необхідно буде звертатися в суд для встановлення факту проживання однією сім’єю. Тому, при проживанні без реєстрації шлюбу, рекомендується складати заповіт.
Ссылка на основную публикацию