У яких випадках можна оспорити дарчу?

У яких випадках можна оспорити дарчу?

У яких випадках дарування неприпустимо

Цивільний Кодекс РФ встановлює такі випадки, при яких оформлення дарування неможливо:

 1. У яких випадках можна оспорити дарчу? Якщо договір складається від імені дитини віком до 14 років або недієздатної особи його законним представником.
 2. Якщо майно переходить працівникові органу опіки, соціальних служб, освіти, медичного або виховного закладу під час перебування в одній з цих організацій.
 3. Якщо майно передається комерційної організації.
 4. Майно передається в знак подяки працівнику державного або муніципального установи або Банку Росії.

При всіх перерахованих вище обставин документ не може бути оформлений. Виняток становлять лише випадки, коли вартість майна становить не більше 3 тис. Рублів.

Коли документ може оскаржуватися

Якщо потенційний обдаровуваний чинив психологічний тиск і погрожував, договір може оскаржуватися. На практиці таке буває нерідко.

Але можна опротестувати договір дарування квартири при недієздатності дарувальника.

Однак тут слід довести, що він знаходився в стані алкогольного або наркотичного сп'яніння або ж був визнаний недієздатним, а обдаровуваний скористався цим у своїх інтересах.

До цієї категорії належать випадки, коли сторони угоди проживали поруч, але після складання договору дарувальник з невідомих причин помер.

У яких випадках можна оспорити дарчу?

Як не дивно, але люди іноді запитують, чи можна оскаржити дарчу на Україні і в РФ через невірного оформлення документів. Однозначно так, адже договір повинен відповідати певним вимогам і має містити:

 • печатка і підпис нотаріуса;
 • підписи сторін договору;
 • опис майнового об'єкта;
 • адреса місця, де відбувається його реєстрація.

Якщо будь-яка з перерахованих вище відомостей відсутня, угода була неправомірною і підлягає оскарженню.

Таким же буде відповідь на питання, чи можна спростувати дарчу, коли обдаровуваний чоловік не дав згоду на її складання, будучи на момент складання документа в офіційному союзі з дарувальником. А ось після розлучення або до укладення шлюбу дарувальник має право розпоряджатися своїм майном на свій розсуд.

Якщо обдаровуваний помер, можливі наступні варіанти розвитку подій:

 1. Майном померлого розпоряджаються його родичі.
 2. Подарунок переходить назад дарувальнику.

У яких випадках можна оспорити дарчу?

Оскарження можливо, якщо погіршення подарунка стало результатом дій обдаровуваного. Наприклад, був подарований ділянку, але після переходу права власності новий господар створив там смітник. Для оцінки стану майна при таких ситуаціях створюється комісія.

Як дарувальник може виступати досить забезпечена людина. Однак це не гарантує того, що згодом він не збанкрутує, особливо в період економічних криз. Коли він вже не має коштів для забезпечення свого проживання, він має право вимагати подарунок назад.

Якщо дарувальник помер

Чи можна оскаржити дарчу після смерті дарувальника — теж так, якщо на те є серйозні підстави, підтверджені документально. Важливо відзначити, що дарування можуть опротестувати і за життя дарувальника.

Терміни дії договору

Стаття 181 Цивільного Кодексу говорить про те, що договір може бути скасований протягом 3 років від дати його укладення і не більше 12 місяців з моменту передачі позовної заяви до суду.

У яких випадках можна оспорити дарчу?

 1. Дарувальник вирішив отримати назад майно, але обдаровує заподіює шкоду його здоров'ю з метою збереження за собою права власності.
 2. Обдаровуваний не знав про складання договору. Якщо є докази, 3-річний період буде відраховуватися від дати його оприлюднення.

Збір документів для звернення до суду

Всі суперечки, пов'язані з даруванням, вирішують виключно в суді, де зазвичай позитивно вирішується питання, чи можуть родичі оспорити договір дарування Також це може зробити будь-яка зацікавлена ​​особа.

До подачі позову необхідно переконатися в тому, що для оскарження є хороша доказова база. У кожній конкретній ситуації комплект документів буде індивідуальним. Зазвичай він включає наступні папери:

 • У яких випадках можна оспорити дарчу? позовну заяву;
 • копія дарчої;
 • виписка з ЕГРН;
 • медична довідка про стан здоров'я дарувальника;
 • підтвердження спорідненості сторін угоди;
 • підтвердження вартості майна.

Сюди ж можна прикладати фото- і відеоматеріали.

Специфіка позовної заяви

Щоб подати позов до суду, також потрібно скласти заяву. У ньому повинні бути вказані:

 • персональні дані заявника;
 • реквізити договору дарування;
 • докладний опис ситуації;
 • основні висунуті вимоги.

Після передачі позовної заяви буде призначений день судового розгляду.

вартість заперечування

У яких випадках можна оспорити дарчу? Якщо основною вимогою позову є розірвання дарчим, розмір державного мита становить 300 рублів. Але якщо позивач вимагає повернути йому майно, розмір збору буде визначатися вартістю квартири або будинку.

Отримання або оспорювання дарчим — процеси нешвидкі, т. К. В тому і в іншому випадку зазвичай потрібен час на доказ тих чи інших спірних моментів. В результаті не факт, що обдарований залишиться при подарованому майно (зрозуміло, якщо не все оформлено згідно із законом, і це буде доведено).

DOM.RIA – Дарча і договір дарування в Україні 2020, що це і як оформити

Дарування будинку являє собою процедуру оформлення об'єкта від одного власника на іншого без матеріальної винагороди. Така операція регламентована законодавством і проводиться шляхом підписання договору дарування – дарчої.

Що таке дарча на будинок

Вирішивши оформити дарчу, нерухоме майно передається новому власнику шляхом оформлення договору дарування. За заповітом – лише після смерті людини, прийнявши спадщину від неї.

Крім того, щоб оформити дарчу, потрібна присутність представників обох сторін, необхідно більше документів. Процедура, відповідно, коштує дорожче.

Дарча на будинок, квартиру оформлюється за місцем знаходження нерухомості або за місцем реєстрації суб'єкта угоди (будь-якого).

Договір дарування – письмова угода, відповідно до якого господар житла передає право власності на неї іншій особі. Договір дарування (дарча на квартиру, будинок) оформляються у нотаріуса, це регулюється Цивільним кодексом України (ч.2 ст.719).

У яких випадках можна оспорити дарчу?

Багато власників відповідним способом розпорядження нерухомістю вибирають дарчу. Але договір дарування квартири вимагає дотримання певних формальностей, сплати податків і зборів, інакше така операція ризикує бути невизнаною.

Як зробити дарчу на будинок

Нерідко замість продажу нерухомості власники вирішують подарувати її своїм близьким. Оформити дарчу, виявляється, не так просто: існують юридичні тонкощі, відмінності від звичайної купівлі-продажу або прийняття спадщини.

Дарча на нерухоме майно оформлюється за місцем знаходження нерухомості або за місцем реєстрації будь-якого із суб'єктів договору.

Оформлення дарчої можна розділити на чотири етапи:

 1. Перевірка документів, які засвідчують особи учасників угоди і право власності на квартиру/будинок.
 2. Перевірка нерухомості на предмет знаходження під забороною/арештом.
 3. Підготовка дарчої.
 4. Підписання договору про факт дарування.

Після закінчення цієї процедури новий власник нерухомості може зареєструвати договір дарування і своє право власності на житло в Державному реєстрі майнових прав. Саме реєстрація вважається моментом виникнення права власності на нерухомість.

Договір дарування квартири: поняття та особливості

Дарча на квартиру — двостороння письмова угода, згідно з якою власник нерухомості передає іншій особі право власності на житло. Всі законодавчі нюанси договору дарування прописані в статтях 717-730 Цивільного кодексу України.

Дарча на квартиру відрізняється від будь-яких інших угод тим, що дарувальник (власник) безоплатно передає другій стороні своє майно і не має права вимагати за це дію будь-якої компенсації.

Для оформлення іншого типу відносин (при яких власник отримує взамін квартири гроші або щось інше) використовують такі договори:

 • спадковий;
 • купівлі-продажу;
 • довічного утримання.

При оформленні дарчої на житло в новобудові іноді прописуються обов'язки одержувача (сторона, якій переходить право власності на новобудову) по відношенню до третіх осіб.

У яких випадках можна оспорити дарчу?

Наприклад, зазначеній особі необхідно надати право довічного проживання в переданої квартирі, передача коштів і багато іншого. Якщо покладені зобов'язання не виконуються одержувачем дару, то дарувальник отримує всі підстави вимагати повернення житла або виплати відповідної грошової компенсації.

Як правильно оформити дарування квартири?

Договори дарування квартири бувають двох типів:

 • реальний. При цьому право власності передається другій стороні відразу;
 • консесуальний. Друга сторона отримує право власності на квартиру після виконання умови або проходження певного часу (укладання шлюбу, закінчення навчання у вищому навчальному закладі, повноліття та інше). Такий договір буде вважатися недійсним, якщо раніше виконання умови настане смерть дарувальника.

Як оформити дарчу на квартиру в Україні?

Договір дарування нерухомої речі укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню. Умовно процес оформлення дарчої розділяється на три етапи:

Збір і перевірка документів

Нотаріус консультує сторони про всі нюанси оформлення договору дарування та перевіряє всі оригінали наданих документів:

 • паспорт та ідентифікаційний код кожної зі сторін;
 • офіційні папери, що підтверджують право власності на квартиру (договір купівлі-продажу або дарування, свідоцтво про право власності або про право на спадщину та багато іншого);
 • технічний паспорт;
 • оцінка нерухомого майна;
 • довідка про осіб, зареєстрованих в квартирі;
 • інші документи на вимогу (свідоцтво про шлюб або народження, довідки від органів опіки та піклування, згода чоловіка, довідка з БТІ та інше).
Читайте также:  Реорганизация предприятия, юридического лица, бизнеса

У яких випадках можна оспорити дарчу?

Перевірка квартири

Нерухомість перевіряється нотаріусом на предмет знаходження під арештом або забороною на відчуження, при необхідності оформляються запити в архіви БТІ та інші організації.

Укладення договору дарування

Якщо документи перевірені, то обидві сторони у нотаріуса стверджують текст договору дарування. Представнику закону надаються квитанції про оплату всіх необхідних зборів і податків:

 • вартість послуг нотаріуса;
 • держмито (1% від вартості квартири);
 • військовий збір (1,5% від вартості житла);
 • податок на доходи фізичних осіб (5% від вартості подарунка).

Останні два збори не оплачуються, якщо нерухомість дарується родичам першого ступеня споріднення (чоловік / дружина, діти, батьки). Ставка податку на дохід фізичних осіб піднімається до 18%, якщо дарувальник — нерезидент України.

Після цього роздруковується оригінал договору дарування на двох нотаріальних бланках, який підписується обома сторонами. Далі нотаріус реєструє даний документ в державному реєстрі речових прав — перехід прав власності до набувача оформлений.

У яких випадках можна оспорити дарчу?

Зразок договору дарування квартири

Чи можна подарувати частину квартири?

Якщо житло належить тільки дарувальнику, він має право оформити дарчу, наприклад, на ½ нерухомості. В результаті виникають права спільної часткової власності в дарувальника і обдаровуваного.

Якщо у квартири є кілька власників, дарувальник має право не заручатися їх схваленням для оформлення договору дарування своєї частки. При спільній сумісній власності (не визначені частки кожного власника) або відчужується житло цілком, або подається заява до суду для виділення часток.

Основні відмінності між договором дарування та договором купівлі-продажу

При даруванні нерухомості одному з подружжя — другий не може на нього претендувати.

Цим досить часто користуються батьки одного з подружжя, даруючи нерухомість своїй дитині, таким чином, страхуючись від неприємностей, можливих при розлученні.

Ще одна відмінність у строках, якщо позовна давність при договорі купівлі-продажу — 3 роки, то при оформленні договору дарування подати на розірвання угоди можна тільки протягом року.

У яких випадках можна оспорити дарчу?

Спірні питання під час оформлення

Договір дарування анулюється через суд (протягом року з моменту укладення). В якості мотивації такого вчинку можуть виступати такі причини:

 • загрози життю і здоров'ю дарувальника, членів його сім'ї, його власності;
 • загроза безповоротної втрати квартири внаслідок використання обдаровуваним;
 • оформлення дарчої супроводжувалося фактом передачі грошових коштів на користь дарувальника.

Продаж квартири після дарчої

При оформленні договору дарування до обдарованого переходять всі права і обов'язки власника квартири. Це означає, що можна розпоряджатися подарованою нерухомістю: здати в оренду продати, передарувати, закласти.  Законом України не передбачені тимчасові рамки для операцій з «дарованими» квартирами. Продати подаровану квартиру можна відразу ж після вступу в силу договору дарування.

Після розірвання договору дарування обдаровуваний повертає дар в натурі. При укладанні договору дарування варто з усією відповідальністю поставитися до всіх процедурних нюансів і консультуватися у нотаріуса по питаннях, що цікавлять. У більшості випадків процес оформлення дарчої займає не більше двох годин, але якщо необхідні документи не підготовлені, то процес затягнеться до двох тижнів.

Чи можна оскаржити дарчу на квартиру або будинок (до і після смерті дарувальника)

13.06.2019

Чи не сьогоднішній день, передати свою власність іншій особі можна за допомогою укладення договору купівлі — продажу, а також внаслідок безоплатного дарування, оформленого відповідною угодою. В цьому випадку, незадоволені родичі дарувальника задаються питанням: територіальні претензії чи дарча, і якщо так, то яким чином, за яких умов, чи обов’язково звернення до суду?

Чи можна оскаржити дарчу

 • Перш ніж говорити про те, як можна оскаржити дарчу на квартиру, на будинок необхідно зрозуміти, що являє собою договір дарування.
 • Дарчий є документ, на підставі якого особа, яка є дарувальником, передає на безоплатній основі об’єкт, що знаходиться у нього у власності іншій особі, одаряемому.
 • Зверніть увагу на те, що обдарованим може бути не родич, а зовсім стороння людина.

Відповідно до закону, договір дарування оскаржити можна!

Для цього слід у визначений законом термін звернутися в судову інстанцію з заявою про оскарження укладеної угоди. Для цього буде потрібно надати суду переконливі докази того, що укладена угода суперечить або порушує положення цивільного законодавства.

Зверніть увагу на те, що юридичний факт переходу права власності повинен бути обов’язково оформлений відповідним чином.

Для цього обидві особи, які є сторонами угоди повинні звернутися до державного органу Россреестра із заявою про реєстрацію прав нового собственніка.Когда за життя дарувальника, з яких — небудь причин оформити угоду в держ. реєстрі не вийшло, угоду про дарування не має ніякої юридичної сили і права на нерухомий об’єкт переходить особам, що є спадкоємцям.

Хто і як може оскаржити дарчу на квартиру, будинок

У яких випадках можна оспорити дарчу?

Для початку розберемося, хто може заперечити дарчу?

Закон, серед всіх осіб, які зацікавлені у визнанні угоди недійсним, виділяють наступних суб’єктів, які мають право оскарження документа:

 1. В першу чергу це сам дарувальник. Своє право він може реалізувати тільки в декількох випадках;
 2. Родичі дарувальника. Звернутися в судовий орган вони можуть тільки наступних випадках:
 • Дарувальник помер;
 • Особа, яка подарувала житловий об’єкт є недієздатним, і цей факт підтверджується рішенням судового органу;
 • Особа, яка є власником квартири або будинку, в момент укладення угоди перебувало в стані алкогольного, наркотичного сп’яніння;
 • У тих випадках, коли на дарувальника в момент укладення угоди чинився фізичний та моральний тиск.

У яких випадках можна оскаржити договір дарування, визнати його недійсним

Оскаржити складений документ можна тільки в деяких випадках, які встановлені в якості підстав звернення до суду.

Після смерті дарувальника

Оскаржити дарчу після смерті дарувальника можуть його родичі.

Підставами оскарження є:

 • Відсутність у особи, яка є дарувальником права, за розпорядженням переданим об’єктом.
 • Відсутність згоди законного чоловіка, при складанні та підписанні угоди. Така згода обов’язковий документ, коли розпорядження здійснюється відносно спільного майна подружжя. Без наявності згоди, яке засвідчує нотаріус угода не має юридичної сили.
 • Особа, яка отримує права на власність знало про наявність чоловіка і про відсутність його згоди. Зверніть увагу на те, що добросовісний набувач має право отримати оригінал такого згоди на свою вимогу.
 • Передача об’єкта була здійснена в результаті обману обдаровуваним особою.
 • Угода про дарування було оформлено для того, щоб приховати факт передачі квартири або будинку на підставі договору купівлі — продажу або для досягнення сторонами інших цілей, які суперечать вимогам закону, на приклад рішення про примусове виселення дарувальника.
 • Передача об’єкта здійснювалася під впливом помилки з боку дарувальника.
 • Особа, яка є дарувальником було визнано як недієздатного раніше.

Після державної реєстрації

Після державної реєстрації прав на подарований об’єкт, звернутися з вимогою визнати угоду незаконною може сам дарувальник в наступних випадках:

 1. Коли особа, яка отримала права містить об’єкт в неналежному стані, а також порушує положення норм ЖК РФ;
 2. Коли особа, яка є обдаровуваним, загрожує здоров’ю або життю дарувальника.

Родичі можуть звернутися з вимогою до судової інстанції, після того, як права на об’єкт були зареєстровані на підставах, які описані раніше.

Чи можуть родичі оспорити дарчу

Як раніше вже було відзначено право щодо оскарження угоди про дарування може бути передано родичами дарувальника тільки в тому випадку, коли сам дарувальник помер.

У зв’язку з тим, що вони не є сторонами угоди, закон надає їм більш тривалий термін, протягом якого вони можуть звернутися з вимогою. Пов’язано це з тим, що вони можуть і не знати про те, що права на нерухомий об’єкт було безоплатно передано третій особі.

Для оскарження зацікавлений родич повинен звернутися в суд і представити об’єктивні докази.

Чи можна повернути квартиру після дарування

На практиці повернути майно, подароване на підставі укладеної угоди досить складно. Для цього в суд необхідно подати відомості, що підтверджують факти порушення умов укладення угоди.

Найбільш простим випадком повернення власності — визнання документа недійсним, тобто складеним з порушенням вимог закону:

 • Наявність в тексті угоди додаткових умов переходу права;
 • Недотримання встановленої форми документа;
 • Відсутність в тексті угоди докладного опису об’єкта права, на який передаються іншій особі;
 • Чи не досягнення дарувальником, встановленого законом віку 14 років;
 • Передача прав, категоріям осіб, які не мають право приймати подібні об’єкти (державні службовці, опікуни, медичні працівники, соціальні працівники).
Читайте также:  Как добиться реструктуризации кредита в Украине: советы адвоката

Чи можна оскаржити дарчу в суді

 1. Єдиним способом визнати угоду про дарування об’єкта незаконним або ущемлюють права осіб — звернення до суду.
 2. Звернутися необхідно в районний суд за місцем проживання особи, яка є відповідачем.
 3. При зверненні необхідно скласти позовну вимогу.

  У вимозі слід вказати:

 1. Найменування судового органу;
 2. Дані про позивача (вказуються персональні і паспортні дані);
 3. Відомості про відповідача;
 4. Суть вимог (вказується, коли і між ким було складено угоду, який об’єкт підлягав безоплатну передачу, чи було зареєстровано право, які порушення були допущені при складанні та виконанні угоди);
 5. Перелік документів, які підтверджують доводи;
 6. Підпис і дата складання.

Пам’ятайте, що розгляд інстанцією поданого вимоги буде здійснено тільки в тому випадку, коли позивач не пропустив встановлений термін обігу або пропустив з об’єктивних поважних причин.

Терміни оскарження договору дарування

Закон встановлює терміни оскарження, протягом яких у зацікавлених осіб є можливість звернутися в судову інстанцію для захисту порушених прав.

Загальний термін заперечування угоди про даре6ніі об’єкта нерухомості становить 3 роки. Протягом цього періоду починається відразу після того, як нові права були зареєстровані у відповідному реєстрі.

Законний термін для оскарження угоди, в якому зацікавлена ​​особа не було стороною, становить не більше 10 років.

У разі, коли потрібно визнати угоду недійсним загальний термін обігу становить рік з того моменту, як особа дізналася про факти порушення закону.

Підтверджуючі документи

Для того, щоб опротестувати укладену безоплатну угоду, спрямовану на перехід прав власності на нерухомий об’єкт, зацікавлена ​​сторона, повинна представити певний пакет документів.

Такими документами можуть бути:

 1. Медичний огляд особи, яка є дарувальником на предмет неможливості усвідомлення своїх дій, в тому числі по передачі майна у власність іншій особі;
 2. Виписки з медичних документів про наявність у дарувальника психічних захворювань, що не дозволяють тверезо оцінювати свої дії;
 3. Документи, що підтверджують отримання грошових коштів дарувальником від обдаровуваного (необхідні в тому випадку, коли укладена угода є удаваною);
 4. Рішення, яке виніс судовий орган, що отримало юридичну силу, про те, що дарувальник визнаний недієздатним;
 5. Документи, видані правоохоронними органами про те, що угода була укладена шляхом обману власника або про те, що власнику було завдано фізичний або емоційний шкоду;
 6. Відомості, отримані від очевидців або свідків.

висновок

Таким чином, оскаржити укладену угоду про передачу прав власності на нерухомі житлові об’єкти законом допускається.

Однак необхідно розуміти, що процедура це достатня тривала, вимагає фактичних доказів порушень закону при укладанні угоди. У зв’язку з цим, перш ніж дарувати нерухомість, необхідно кілька разів добре подумати.

Чи можна оскаржити дарчу на квартиру або будинок (до і після смерті дарувальника) Ссылка на основную публикацию У яких випадках можна оспорити дарчу? У яких випадках можна оспорити дарчу?

Оспоримые сделки: виды, сроки, основание признания

Ответ на вопрос, какая сделка является оспоримой, достаточно прост: та, которая противоречит требованиям действующего законодательства и интересам сторон. В первую очередь, речь идет о договорах, которые заключаются финансово несостоятельными участниками рынка, то есть фактическими банкротами.

У яких випадках можна оспорити дарчу?

В статье подробно рассматриваются основания признания оспоримой сделки недействительной, примеры подобных операций и сроки давности для подачи искового заявления в суд.

Актуальность понятия оспоримой сделки объясняется тем, что ее обжалование посредством обращения в судебные органы нередко становится единственным способом защитить интересы хозяйствующего субъекта.

Важно значение имеет ответ на вопрос, какие сделки признаются оспоримыми и ничтожными. Первая объявляется таковой решением суда, а вторая не требует судебного разбирательства.

Необходимо отметить еще одну принципиальную разницу между терминами. Заключение ничтожной сделки не сопровождается никакими правовыми последствиями. Для оспариваемой ситуация полностью противоположна.

До судебной отмены действуют все положения сделки. Именно поэтому крайне важно вовремя выявить подобные операции и оспорить их осуществление в суде.

Какая сделка признается оспоримой

Сделка представляет собой операцию, в результате выполнения которой одна сторона (физическое лицо или организация) приобретает, лишается или преобразует какие-либо права или обязанности.

К оспоримым относится сделка, обладающая двумя ключевыми признаками. Первый заключается в возможности ее законного оспаривания через суд. Второй состоит в наличии у истца права обратиться в судебные органы.

Ключевой особенностью рассматриваемого термина выступает сложность юридической трактовки, следствием которой стало появление Постановление №25 Пленума ВС РФ, датированное 23 июня 2015 года. Документ разъясняет правила признания сделки оспоримой и регламентирует процедуру принятия судебного решения по этому вопросу.

У яких випадках можна оспорити дарчу?

Законодательное регулирование процедуры

Помимо приведенного выше Постановления Пленума ВС РФ, порядок признания сделки оспоримой регламентируется большим количеством других правовых документов. Наибольшее значение из них имеют следующие:

 • Постановление №6/8, изданное 1 июля 1996 года Пленумами ВС РФ и ВАС РФ;
 • ст. 288 АПК РФ. Кодекс принят после подписания №95-ФЗ от 24 июля 2002 года. Сегодня действует редакция документа, утвержденная 2 декабря 2019 года;
 • №127-ФЗ, подписанный Президентом 26 октября 2002 года и вводящий процедуру банкротства в России;
 • №229-ФЗ, принятый 2 октября 2007 года и определяющий процедуру исполнительного производства;
 • ФЗ №4015-1, изданный 27 ноября 1992 года и устанавливающий правила страхового дела в России;
 • №179-ФЗ, датированный 21 декабря 2001 года. Содержит основы государственной политики в сфере приватизации имущества, принадлежащего государству и муниципалитетам;
 • №161-ФЗ, утвержденный 14 ноября 2011 года. Включает в себя правила деятельности ГУП и МУП;
 • №1-ФКЗ, подписанный Президентом страны 28 апреля 1995 года и вводящий на территории РФ институт Арбитражных судов;
 • Постановление №6288/02, принятое Президиумом ВАС РФ 12 ноября 2002 года;
 • Постановление №5-П, изданное КС РФ 10 апреля 2003 года;
 • №208-ФЗ, утвержденный Главой государства 26 декабря 1995 года и определяющий правил работ акционерных обществ.

Виды оспоримых сделок

Базовая классификация оспоримых сделок производится положениями действующего в настоящее время ГК РФ. Признаки каждой из них описываются в отдельной статье Кодекса. Актуальная редакция документа позволяет определить несколько основных видов оспоримых сделок:

 • выходящие за рамки правоспособности юридического лица (статьи 173). Речь идет о сделках, которые не предполагаются документами внутреннего распорядка предприятия;
 • заключенные представителем или коллективным органом, не имеющим достаточных полномочий (статья 174). Пример такого лица – заместитель генерального директора, не обладающий правом подписи крупной сделки;
 • заключенные лицами, находящимися в возрасте 14-18 лет и потенциально имеющими право совершать подобные операции (статья 175), ограниченными в дееспособности решением суда (статья 176) или не понимающими значение совершаемых действий (статья 177). Во всех перечисленных случаях сделка признается оспоримой, так как одна из сторон не имеет прав на ее совершение;
 • заключенные лицами, введенными в заблуждение (статья 178), значение которого является определяющим;
 • заключенные лицами, обманутыми или находящимися под влиянием насилия, угрозы или каких-либо других тяжелых обстоятельств (статья 179).

Последний пункт списка заслуживает отдельного и более детального рассмотрения. Сделки под давлением (типичный пример — заключение договора о продаже или дарении недвижимости с так называемым «черным» риэлтором) справедливо считаются распространенным явлением.

Их главная особенность состоит в том, что сделка не только признается оспоримой с отменой всех правовых последствий ее заключения, но и виновное лицо привлекается к уголовной ответственности, причем нередко по тяжким статьям.

Примеры оспоримой сделки

Крайне важно понимать, что любая сделка теоретически может стать оспоримой. Для этого необходимо наличие обстоятельств, детально рассмотренных в предыдущем разделе. Типичный пример оспоримой сделки – покупка квартиры у так называемых «черных» риэлторов.

Она сопровождается очевидным обманом покупателя, считающего приобретение законным. В то же время, целью действий второй стороны является получение прибыли, причем с явным нарушением законодательства.

Для получения объективного представления о правовом характере рассматриваемого понятия необходимо привести примеры сделок – как ничтожной, так и оспоримой:

 • оспоримая – заключение договора под угрозой насилия. Требуется доказать факт угрожающих действий с одной из сторон;
 • ничтожная – заключение договора дарения квартиры родственнику без фактической передачи недвижимости. Операция не имеет правовых последствий, так как прежний хозяин продолжает жить в помещении, платить за жилье налоги и коммунальные платежи;
 • еще один пример ничтожной сделки – заключение договора продажи жилья лицом, не достигшим 14-летнего возраста. В этом случае не требуется никаких доказательств, так как подобные операции без участия опекуна не предусмотрены законодательством.

У яких випадках можна оспорити дарчу?

Оспаривание сделок при банкротстве

Нередко термин «оспариваемые сделки» применяется к банкротству. Это объясняется тем, что подобные неправомерные действия часто предпринимаются компаниями и физическими лицами, которые имеют серьезные финансовые проблемы. Инициатором признания сделки оспоримой в ходе банкротства выступают:

 • управляющий, который может выступать как самостоятельно, так и представителем кредиторов;
 • альтернативный представитель интересов кредиторов, непосредственно один или группа кредиторов, если они считают, что арбитраный управляющий не способен защитить их интересы;
 • сторона сделки.

Ключевой правовой нюанс: оспоримые сделки в ходе банкротства физических лиц практически ничем не отличаются от аналогичных для организаций. При этом особенно заметную роль при принятии судебного решения играют основания совершения тех или иных действий.

Основания для отнесения сделки к оспариваемым
Вид сделки
Подозрительная (№127-ФЗ, статья 61.2) С предпочтением (№127-ФЗ, статья 61.3)
Неравноценная Заключение в течение года до подачи заявления на банкротство. Обязательства участников неравноценны, в том числе – в отношении цены или других базовых параметров сделки Возможность предпочтения Заключение в течение месяца до подачи заявления на банкротства или после этого. Результат совершения сделки предоставляет кредитору преимущество над другими
Вредная Заключения в течение 3 лет до и после подачи заявления на банкротство. Цель заключения – причинение умышленного ущерба кредиторам. Дополнительные условия – признание второй стороны заинтересованной и ее информированность об обстоятельствах сделки Факт предпочтения Заключение в течение полугода до принятия заявления на банкротство. Дополнительное условие — вторая сторона осведомлена о финансовой несостоятельности должника

Какие сделки можно аннулировать

С некоторой долей условности оспариваемые сделки можно разделить на три категории. Каждая из них обладает собственными особенностями:

 1. Купля-продажа. Самый распространенный вид оспариваемых сделок. Именно с договоров купли-продажи начинается проверка деятельности банкрота – не важно, физического лица или организации. В числе наиболее показательных признаков подобных сделок выделяются такие:
  1. продажа товара или услуги по цене, заметно меньшей, чем среднерыночная;
  2. знакомство участников сделки;
  3. информированность второй стороны о наличии финансовых проблем первой.
 2. Договор дарения. Суть подобной сделки – безвозмездная передача прав собственности. Заключение такого договора способно нанести существенный ущерб другим кредиторам должника, что становится достаточным основанием для его оспаривания.
 3. Другие. Как уже было отмечено выше, оспариваемой может быть признана практически любая сделка. Наиболее типичными из них являются такие:
  1. брачный контракт;
  2. мировое соглашение, фиксирующее раздел общего имущества супругов при разводе;
  3. начисление премий, подлежащих к выплате со стороны ИП;
  4. списание денежных средств со счета ИП или организации;
  5. перечисление финансовых ресурсов третьим лицам по заключенным с ними соглашениям;
  6. продажа доли в предприятии;
  7. отказ от права наследования, в том числе – в пользу третьих лиц.

Признание оспоримой сделки недействительной

Одним из результатов отнесения сделки к оспоримым становится возможность признания недействительной. Процедура вынесения подобного решения регламентируется статьей 166 ГК РФ. Основными правовыми особенностями признания оспоримой сделки недействительной выступают:

 • оспоримая сделка признается недействительной исключительно по судебному решению;
 • требование о признании оспоримой сделки недействительной выдвигается либо ее стороной, либо лицом, указанным в законодательстве. Еще один допустимый вариант – представитель лица, являющегося одной из сторон сделки;
 • судья также имеет право выступать инициатором признания сделки недействительной, когда подобные действия предусмотрены законодательством или необходимы для защиты интересов, являющихся публичными;
 • заявитель по делу о признании сделки недействительной должен действовать добросовестно, в противном случае его заявление не имеет правового значения.

Использованные в тексте ГК РФ формулировки не допускают неоднозначной трактовки. Тем не менее, дела о признании оспариваемой сделки недействительной заслуженно считаются одними из самых сложных.

Дело в том, что большая их часть предусматривает необходимость доказывания умысла или информированности одной из сторон, что сделать в сегодняшних условиях крайне непросто.

Сроки исковой давности

Срок исковой давности по оспоримым сделкам определяется ГК РФ и конкретно статьей 181. Он равняется одному году. Именно такой временной период предоставляется заинтересованным сторонам для того, чтобы подать заявление в судебные органы.

Важное значение для рассматриваемого вопроса имеет дата отсчета срока признания оспоримой сделки недействительной. Она начинается либо с момента прекращения незаконного воздействия (угрозой, насилием, введением в заблуждение) на одну из сторон или ее информирования об обстоятельствах сделки, позволяющих считать ее неправомерной.

Необходимо отметить еще одно существенное отличие между оспоримыми и ничтожными сделками. Для вторых срок исковой давности установлен на уровне 3 года. Срок оспоримых сделок, как уже было отмечено, заметно короче и составляет всего 1 год.

Последствия оспоримой сделки

Решение судьи об отмене оспариваемой сделки имеет несколько серьезных последствий. Первое и самое очевидное из них – восстановление права собственности на имущество, отчужденное по договору купли-продажи, обмена, дарения и т.д. Другими не менее существенными последствиями недействительности оспоримой сделки становятся:

 • включение имущества в формируемую арбитражным управляющим конкурсную массу;
 • возобновление требований покупателя к должнику, нарушившему закон в ходе заключения оспариваемой сделки;
 • включение покупателя в реестр кредиторов, что особенно важно в ходе процедуры признания должника банкротом.

Учитывая серьезность последствий признания оспоримых сделок недействительными, необходимо привлекать к делу профессиональных юристов. Квалифицированная помощь специалистов позволит защитить интересы участников подобных сделок с минимальными негативными последствиями и разумным уровнем сопутствующих финансовых расходов.

У яких випадках можна припинити договір дарування

Як відомо, за договором дарування одна сторона (дарувальник) передає або зобов’язується передати в майбутньому другій стороні (обдаровуваному) безоплатно майно (дарунок) у власність. Чи підлягає такий договір припиненню?

Як і будь який інший, договір дарування може бути припинено. Утім, оскільки передача чогось у дар – процес специфічний, Цивільний кодекс України (далі – ЦКУ) встановлює певні особливості для припинення договору дарування. Так, договір дарування може припинятися у випадку: а) його розірвання; б) односторонньої відмови від договору однієї зі сторін.

Розірвання договору включає як підстави для розірвання, передбачені загальними нормами ЦКУ, так і особливі, передбачені ст.ст. 726 і 727 ЦКУ. Дарувальник має право вимагати розірвання договору, якщо:

1) обдаровуваний порушує зобов’язання на користь третьої особи. Дарувальник може вимагати повернення дарунка, а якщо це неможливо – відшкодування його вартості (ст. 726 ЦКУ);

2) обдаровуваний створює загрозу безповоротної втрати дарунка, який має для дарувальника велику немайнову цінність (ч. 2 ст. 727 ЦКУ);

3) унаслідок недбалого ставлення обдаровуваного до речі, яка становить культурну цінність, ця річ може бути знищена або істотно пошкоджена (ч. 3 ст. 727 ЦКУ);

4) обдаровуваний умисно скоїв злочин проти життя, здоров’я, власності дарувальника, його батьків, дружини (чоловіка) чи дітей. Ця підстава поширюється тільки на договори дарування нерухомих речей або іншого особливо цінного майна.

Якщо обдаровуваний вчинив умисне вбивство дарувальника, то розірвання договору дарування можуть вимагати спадкоємці вбитого (ч. 1 ст. 727 ЦКУ). У разі розірвання договору дарування обдаровуваний зобов’язаний повернути дар у натурі (ч. 5 ст.

727 ЦКУ).

Згідно з ч. 4 ст. 727 ЦКУ дарувальник може вимагати розірвання договору дарування, якщо на момент пред’явлення вимоги дарунок є збереженим.

До вимог про розірвання договору дарування застосовується позовна давність в один рік. Це правило встановлює ст. 728 ЦКУ.

За загальним правилом одностороння відмова від зобов’язання не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 ЦКУ). Договір дарування має певні особливості.

Зокрема, дарувальник, який передав річ підприємству, організації транспорту, зв’язку або іншій особі для її вручення обдаровуваному, має право відмовитися від договору дарування до вручення речі (ч.

2 ст. 722 ЦКУ).

Зазначене не поширюється на договір дарування з обов’язком передати дарунок у майбутньому. Стаття 724 ЦКУ містить спеціальні норми, пов’язані з односторонньою відмовою від такого договору.

Так, дарувальник може відмовитися від передачі дарунка в майбутньому, якщо після укладення договору його майновий стан істотно погіршився.

А ось обдаровуваний має право відмовитися від договору в будь-який момент до прийняття дарунка без будь-яких додаткових умов.

Крім того, договір дарування з обов’язком передати дарунок у майбутньому припиняється, якщо до настання строку або відкладальної обставини, встановленої договором дарування, дарувальник чи обдаровуваний помре. Тобто правонаступництво в такому випадку не настає.

Ссылка на основную публикацию