Участь батьків у додаткових витратах на дитину

Той з батьків, з кого присуджено стягнення аліментів на дитину, а також той з батьків, до кого вимога про стягнення аліментів не була подана, зобов’язані брати участь у додаткових витратах на дитину, що викликані особливими обставинами (розвитком здібностей дити­ни, її хворобою, каліцтвом тощо).

Участь батьків у додаткових витратах на дитину

Адвокат по сімейним справам

Нашим адвокатам часто ставлять питання: Як стягнути додаткові витрати на утримання дитини? Як скласти заяву на додаткові витрати на дитину? Що враховує суд при визначенні розміру участі одного із батьків у додаткових витратах на дитину?

На нашому сайті advokat-family.com.ua Ви знайдете всі відповіді на Ваші запитання в галузі сімейного законодавства України.

Участь батьків у додаткових витратах на дитину

Розмір участі одного з батьків у додаткових витратах на дитину

Розмір участі одного з батьків у додаткових витратах на дитину, як і розмір аліментів в разі спору визначається за рішенням суду, з урахуванням обставин, що мають істотне значення.

Додаткові витрати на дитину можуть фінансуватися наперед або разово, періодично або постійно покриватися після того, як вони будуть  фактично понесені.

У житті мають місце ситуації, коли батьки зобов’язані брати участь у додаткових витратах на дитину, що зумовлено особливими обставинами (розвитком здібностей дитини, її хворобою, каліцтвом тощо), незалежно від того, чи відбулося розлучення через суд та чи присуджені аліменти з батька, матері дитини.

Той із батьків, до кого вимогу про стягнення аліментів не було подано, зобов’язаний також брати участь у додаткових витратах на дитину у випадках, передбачених ч. 1 ст. 185 СК.

Це положення також поширюється на того із батьків, який виїжджав на постійне місце проживання за кордон до держави, з якою в України немає договору про правову допомогу та виплатив аліменти на ут­римання дитини після розлучення до її повноліття, але залишився проживати в Україні (не виїхав), або ж повернувся до України на постійне місце проживання (ч. 7 ст. 181 СК).

Це питання батьки можуть вирішити самостійно, але якщо во­ни не можуть дійти згоди у цьому питанні, то такий спір розглядає суд.

За загальним правилом, участь батьків у додаткових витратах на ди­тину має бути рівною, але бувають об’єктивні обставини, за яких не може бути дотримано такої рівності.

Участь батьків у додаткових витратах на дитину

Судовий порядок визначення розміру участі одного з батьків у додаткових витратах на дитину

Тому при визначенні розміру участі одного із батьків у додаткових витратах суд враховує обставини, які мають істот­не значення та які мають бути підтверджені поданими до суду доказами.

До та­ких доказів належать, наприклад, документ медичної установи про не­обхідність проведення дитині операції за кордоном та її вартість, а також вартість лікування дитини після проведення цієї операції за кордоном.

Щодо можливості батьків надавати таку допомогу, суд також має перевіри­ти поважність причин звільнення батьків від виконання такого обов’язку (непрацездатність батьків, відсутність заробітку тощо).

Участь батьків у додаткових витратах на дитину

Сімейний адвокат про додаткові витрати на дитину

У вирішенні справи про додаткові витрати на дитину більш оптимальним є звернення до сімейного адвоката по аліментам на дитину, який допоможе Вам швидко і якісно вирішити справу на Вашу користь.

Наші адвокати по розлученню спеціалізуються на вирішенні справ у сфері сімейного права, тому знають тонкощі та нюанси, які допоможуть прискорити процес.

Перевагами звернення до юристів з сімейного права є:

 • оперативність вирішення справи про додаткові витрати на дитину;
 • швидка підготовка документів для їх подачі в суд;
 • економія матеріальних і часових ресурсів у вирішенні справи;
 • можливість розв’язати питання онлайн.

Кращий спосіб заощадити час і гроші при додаткових витратах на дитину — звернутись за консультацією до хорошого сімейного адвоката!

Якщо Ви не знаєте, як краще вчинити при додаткових витратах на дитину – зателефонуйте нашим сімейним юристам і вони допоможуть розібратися в ситуації!

Сьогодні можна розв’язувати будь-яке питання дистанційно – онлайн, просто напишіть в месенджер (Viber, Telegram, Whatsapp) нашим сімейним юристам.

Участь батьків у додаткових витратах на дитину

Найчастіші питання адвокату

Чи повинен той з батьків, до кого не було подано вимогу про стягнення аліментів, брати участь у додаткових витратах на дитину? Так, у випадках, передбачених ч. 1 ст. 185 СК.

Що враховує суд при визначенні розміру участі одного із батьків у додаткових витратах на дитину? Враховуються обставини, які мають істот­не значення та які можуть бути підтверджені відповідними доказами: документ медичної установи про не­обхідність проведення дитині операції із зазначення її вартості, вартості лікування дитини після проведення цієї операції. Чи потрібна особиста присутність Клієнта в суді? Ні. Ми цінуємо час наших Клієнтів і супроводжуємо судові процеси «під ключ» без їх участі. В результаті Ви отримуєте рішення суду, яке набуло законної сили. Який у Вас досвід роботи у сімейних справах? Наша юридична компанія успішно практикує на ринку юридичних послуг з 2007 року. Яка вартість юридичних послуг у Вашій компанії? Вартість послуг залежить від складності та специфіки конкретної сімейної справи. Наші ціни є доступними, конкурентними та завжди окупаються для наших Клієнтів.

Якщо стаття “Додаткові витрати на дитину” була корисною для Вас – ставте лайк. Ми будемо надавати Вам найбільш актуальну і корисну інформацію у сфері сімейного права, а також про актуальні зміни в законодавстві України.

Корисні матеріали сайту advokat-family.com.ua:

 • ГУГЛ
 • додаткові витрати на дитину
 • рішення суду про стягнення додаткових витрат на утримання дитини
 • витрати на утримання дитини для суду
 • додаткові витрати на дитину верховний суд
 • додаткові витрати на повнолітню дитину
 • додаткові витрати на дитину підсудність
 • додаткові витрати на дитину заперечення
 • ЯНДЕКС
 • додаткові витрати на ребенка
 • додаткові витрати батьків на дітей
 • додаткові витрати на утримання дитини
 • участь в додаткових витратах на дітей
 • участь батьків в додаткових витратах на дітей
 • стягнення додаткових витрат на дитину
 • додаткові витрати на дитину інваліда
 • заяву на додаткові витрати на дитину

Проверила Виктория 09.06.21

Додаткові витрати на утримання дитини — Розлучення онлайн

Зазвичай, окрім основних потреб дитини, виникають і інші потреби, задоволення яких є важливим для її належного розвитку. Так, можна стягнути аліменти, щоб покрити додаткові витрати на утримання дитини.

Законом передбачено, що той з батьків, з кого присуджено стягнення аліментів на дитину, а також той з батьків, до кого така вимога не подавалась, зобов’язані брати участь у додаткових витратах на дитину, що викликані особливими обставинами (розвитком здібностей дитини, її хворобою, каліцтвом тощо).  Тому, кошти на одяг, розваги, відпочинок, іграшки, канцелярське приладдя, витрати на навчання – не є додатковими витратами.

 Додатковими витратами, які підлягають стягненню є:

 • Періодичні витрати на лікування дитини (в тому числі на оздоровлення);
 • Систематичні витрати, понесені у зв’язку з каліцтвом дитини чи постійною хворобою;
 • Витрати на гуртки, заняття, які розвивають конкретні здібності дитини.

Додаткові аліменти на утримання дитини може стягнути лише той з батьків, з ким проживає дитина.

Стягуючи додаткові витрати матір/батько повинні довести наявність таких витрат відповідними чеками, квитанціями.

Тож, якщо чек або квитанцію при оплаті гуртка не дають, Вам варто оплачувати послуги репетиторів, викладачів гуртків та ін. через банк, щоб в майбутньому на руках були докази понесених витрат.

У випадку стягнення додаткових витрат на дитину ідеться про фактично зазнані або  передбачувані  витрати, тому їх необхідно визначати у твердій грошовій сумі. При одночасному розгляді вимог про  стягнення  аліментів  і додаткових витрат їх має бути визначено у рішенні окремо.

Участь батьків у додаткових витратах на дитину

Яку суму додаткових витрат на дитину можна стягнути?

Сума, яка підлягає стягненню за додаткові витрати на утримання дитини залежить від суми витрат, які підтверджені в суді чеками. Згідно СК України батьки зобов’язані утримувати своїх дітей у рівних частках. Тому, стягуючи додаткові аліменти на утримання дитини, Ви повинні розраховувати на те, що від витраченої суми суд стягне з батька/матері дитини лише половину.

Умовно додаткові витрати можна поділити на такі, що стягуються разово або періодично. Якщо батько дитини іноземець, це не перешкоджає стягненню додаткових витрат на утримання дитини. Якщо ви знаєте як стягнути аліменти з іноземця, то і стягнення додаткових витрат не буде проблемою.

Як разовий платіж стягуються понесені витрати на лікування та розвиток здібностей дитини. При кожних наступних витратах на лікування Вам потрібно буде знову звертатися в суд з позовом про стягнення додаткових витрат.

Як періодичні платежі стягуються додаткові витрати пов’язані з каліцтвом чи хронічною, вродженою хворобою дитини. Суд може зобов’язати батька/матір сплачувати кошти на додаткові витрати щомісячно, щоквартально тощо.

Читайте также:  Право на утримання того з подружжя, з ким проживає дитина з інвалідністю

Чи можна стягнути додаткові витрати на утримання повнолітньої дитини?

Законодавством передбачений обов’язок батьків утримувати повнолітніх дочку, сина на період навчання, які продовжують навчання і у зв’язку з цим потребують матеріальної допомоги. Проте, обов’язок компенсовувати додаткові витрати на повнолітнього законодавством непередбачений. Також законодавством передбачено випадки, коли забезпечується утримання дружини після розлучення.

Отже, для того, щоб стягнути додаткові витрати на дитину вам потрібно зібрати максимальну кількість чеків та квитанцій, які це підтверджують, або докази того, що додаткові витрати є систематичними і виникнуть у майбутньому і подати позов до суду. При досягненні дитиною 18 років відбувається припинення права на утримання, тобто стягувати аліменти, якщо дитина навчається можна, а додаткові витрати вже ні.

Стаття 185. Участь батьків у додаткових витратах на дитину — Закони

1. Той з батьків, з кого присуджено стягнення аліментів на дитину, а також той з батьків, до кого вимога про стягнення аліментів не була подана, зобов'язані брати участь у додаткових витратах на дитину, що викликані особливими обставинами (розвитком здібностей дитини, її хворобою, каліцтвом тощо).

2. Розмір участі одного з батьків у додаткових витратах на дитину в разі спору визначається за рішенням суду, з урахуванням обставин, що мають істотне значення.

Додаткові витрати на дитину можуть фінансуватися наперед або покриватися після їх фактичного понесення разово, періодично або постійно.

КОМЕНТАР від ресурсу «ПРОТОКОЛ»: 

Аналізуйте судовий акт: Оплата вартості навчання неповнолітньої дитини та її проживання в гуртожитку відноситься до додаткових витрат на дитину, частина яких може бути стягнута з одного з батьків у твердій грошовій сумі (справа 6-1489цс17, 13.09.17)

Позивачка посилалась на те, що аліменти в розмірі 1/6 частини доходу, які сплачує відповідач, є недостатніми, а її заробітна плата не дозволяє забезпечувати дитину всім необхідним та платити за навчання, а тому просила суд стягнути з відповідача 1/2 частину понесених нею додаткових витрат, пов'язаних з лікуванням, навчанням, проживанням у гуртожитку їхньої неповнолітньої дитини, у розмірі 5 тис. 276 грн 13 коп, що складає половину від додаткових витрат, понесені нею на утримання неповнолітньої дитини.

Районний суд своїм рішенням, залишеним без змін апеляційним судом, позовні вимоги задовольнив частково: стягнув з відповідача 255 грн 24 коп. додаткових витрат на утримання дитини, у задоволенні решти позовних вимог суд відмовив.

Ухвалюючи таке рішення, суди вважали, що у випадках, коли дитина потребує матеріальної допомоги у зв'язку з навчанням до досягнення нею 23 років, правила статті 185 СК України щодо обов'язкубатьків брати участь у додаткових витратах на дитину, викликаних особливими обставинами, не застосовуються; оплата вартості навчання та проживання неповнолітньої дитини в гуртожитку не відноситься до таких витрат, тому правові підстави для їх стягнення з відповідача відсутні. Разом з цим, суди дійшли висновку про наявність правових підстав для стягнення з відповідача на користь позивачки грошових коштів у розмірі половини понесених нею витрат на лікування неповнолітньої дитини.

ВССУ ж відмовив позивачці у відкритті касаційного провадження.

Верховний Суд України цю справу розглянув і направив на новий розгляд у до суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Сімейний Кодекс України виходить з принципу рівності прав та обов'язків батьків. Відповідно до закону брати участь у додаткових витратах зобов'язані обоє з батьків, незалежно від того, з ким з них проживає дитина. При визначенні розміру стягнення з одного з батьків суд відносить частину витрат на іншого.

Згідно із ч. 1 ст. 185 СК України той з батьків, з кого присуджено стягнення аліментів на дитину, а також той з батьків, до кого вимога про стягнення аліментів не була подана, зобов'язані брати участь у додаткових витратах на дитину, що викликані особливими обставинами (розвитком здібностей дитини, її хворобою, каліцтвом тощо).

Це положення стосується особливих обставин, приблизний перелік яких надається цією статтею.

До таких особливих обставин закон відносить насамперед випадки, коли дитина, яка знаходиться на утриманні батьків, потребує додаткових витрат, у тому числі у зв'язку з розвитком певних її здібностей.

Визначення таких особливих обставин відноситься до компетенції суду, і вони є індивідуальними в кожному конкретному випадку.

 • Ураховуючи зазначені обставини, суд визначає розмір додаткових витрат на дитину, зумовлених особливими обставинами, одному з батьків у твердій грошовій сумі.
 • За результатами розгляду справи ВСУ сформував правову позицію наступного змісту.
 • ПРАВОВИЙ ВИСНОВОК ВСУ у справі № 6-1489цс17: Згідно із частиною першою статті 185 СК України той з батьків, з кого присуджено стягнення аліментів на дитину, а також той з батьків, до кого вимога про стягнення аліментів не була подана, зобов'язані брати участь у додаткових витратах на дитину, що викликані особливими обставинами (розвитком здібностей дитини, її хворобою, каліцтвом тощо).

Це положення стосується особливих обставин, приблизний перелік яких надається цією статтею.

До таких особливих обставин закон відносить насамперед випадки, коли дитина, яка знаходиться на утриманні батьків, потребує додаткових витрат, у тому числі у зв'язку з розвитком певних її здібностей.

Визначення таких особливих обставин відноситься до компетенції суду, і вони є індивідуальними в кожному конкретному випадку.

За частиною другою статті 185 СК України розмір участі одного з батьків у додаткових витратах на дитину в разі спору визначається за рішенням суду, з урахуванням обставин, що мають істотне значення.

Вирішуючи питання щодо розміру коштів, які підлягають стягненню на додаткові витрати, суди повинні враховувати, в якій мірі кожен із батьків зобов’язаний брати участь у цих витратах з огляду на матеріальне та сімейне становище сторін та інші інтереси й обставини, що мають істотне значення. У випадку, коли матеріальне становище батьків не дозволяє забезпечити повну оплату додаткових витрат, вони можуть бути компенсовані лише частково.

Ураховуючи зазначені обставини, суд визначає розмір додаткових витрат на дитину, зумовлених особливими обставинами, одному з батьків у твердій грошовій сумі.

Наявність таких додаткових витрат має довести особа, що заявляє позовні вимоги про їх стягнення. Ці кошти є додатковими, на відміну від коштів, які отримуються одним з батьків на утримання дитини.

У цих випадках ідеться про фактично зазнані або передбачувані витрати, тому їх необхідно визначати у твердій грошовій сумі.

Позивачка посилалась на те, що аліменти в розмірі 1/6 частини доходу, які сплачує відповідач, є недостатніми, а її заробітна плата не дозволяє забезпечувати дитину всім необхідним та платити за навчання, а тому просила суд стягнути з відповідача 1/2 частину понесених нею додаткових витрат, пов'язаних з лікуванням, навчанням, проживанням у гуртожитку їхньої неповнолітньої дитини, у розмірі 5 тис. 276 грн 13 коп, що складає половину від додаткових витрат, понесені нею на утримання неповнолітньої дитини.

Районний суд своїм рішенням, залишеним без змін апеляційним судом, позовні вимоги задовольнив частково: стягнув з відповідача 255 грн 24 коп. додаткових витрат на утримання дитини, у задоволенні решти позовних вимог суд відмовив.

Ухвалюючи таке рішення, суди вважали, що у випадках, коли дитина потребує матеріальної допомоги у зв'язку з навчанням до досягнення нею 23 років, правила статті 185 СК України щодо обов'язкубатьків брати участь у додаткових витратах на дитину, викликаних особливими обставинами, не застосовуються; оплата вартості навчання та проживання неповнолітньої дитини в гуртожитку не відноситься до таких витрат, тому правові підстави для їх стягнення з відповідача відсутні. Разом з цим, суди дійшли висновку про наявність правових підстав для стягнення з відповідача на користь позивачки грошових коштів у розмірі половини понесених нею витрат на лікування неповнолітньої дитини.

ВССУ ж відмовив позивачці у відкритті касаційного провадження.

Верховний Суд України цю справу розглянув і направив на новий розгляд у до суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Сімейний Кодекс України виходить з принципу рівності прав та обов'язків батьків. Відповідно до закону брати участь у додаткових витратах зобов'язані обоє з батьків, незалежно від того, з ким з них проживає дитина. При визначенні розміру стягнення з одного з батьків суд відносить частину витрат на іншого.

Згідно із ч. 1 ст. 185 СК України той з батьків, з кого присуджено стягнення аліментів на дитину, а також той з батьків, до кого вимога про стягнення аліментів не була подана, зобов'язані брати участь у додаткових витратах на дитину, що викликані особливими обставинами (розвитком здібностей дитини, її хворобою, каліцтвом тощо).

Це положення стосується особливих обставин, приблизний перелік яких надається цією статтею.

Читайте также:  Умови використання матеріалів сайту зона закону

До таких особливих обставин закон відносить насамперед випадки, коли дитина, яка знаходиться на утриманні батьків, потребує додаткових витрат, у тому числі у зв'язку з розвитком певних її здібностей.

Визначення таких особливих обставин відноситься до компетенції суду, і вони є індивідуальними в кожному конкретному випадку.

 1. Ураховуючи зазначені обставини, суд визначає розмір додаткових витрат на дитину, зумовлених особливими обставинами, одному з батьків у твердій грошовій сумі.
 2. За результатами розгляду справи ВСУ сформував правову позицію наступного змісту.
 3. ПРАВОВИЙ ВИСНОВОК ВСУ у справі № 6-1489цс17: Згідно із частиною першою статті 185 СК України той з батьків, з кого присуджено стягнення аліментів на дитину, а також той з батьків, до кого вимога про стягнення аліментів не була подана, зобов'язані брати участь у додаткових витратах на дитину, що викликані особливими обставинами (розвитком здібностей дитини, її хворобою, каліцтвом тощо).

Це положення стосується особливих обставин, приблизний перелік яких надається цією статтею.

До таких особливих обставин закон відносить насамперед випадки, коли дитина, яка знаходиться на утриманні батьків, потребує додаткових витрат, у тому числі у зв'язку з розвитком певних її здібностей.

Визначення таких особливих обставин відноситься до компетенції суду, і вони є індивідуальними в кожному конкретному випадку.

За частиною другою статті 185 СК України розмір участі одного з батьків у додаткових витратах на дитину в разі спору визначається за рішенням суду, з урахуванням обставин, що мають істотне значення.

Вирішуючи питання щодо розміру коштів, які підлягають стягненню на додаткові витрати, суди повинні враховувати, в якій мірі кожен із батьків зобов’язаний брати участь у цих витратах з огляду на матеріальне та сімейне становище сторін та інші інтереси й обставини, що мають істотне значення. У випадку, коли матеріальне становище батьків не дозволяє забезпечити повну оплату додаткових витрат, вони можуть бути компенсовані лише частково.

Ураховуючи зазначені обставини, суд визначає розмір додаткових витрат на дитину, зумовлених особливими обставинами, одному з батьків у твердій грошовій сумі.

Наявність таких додаткових витрат має довести особа, що заявляє позовні вимоги про їх стягнення. Ці кошти є додатковими, на відміну від коштів, які отримуються одним з батьків на утримання дитини.

У цих випадках ідеться про фактично зазнані або передбачувані витрати, тому їх необхідно визначати у твердій грошовій сумі.

Аналізуйте судовий акт: ЯК СТЯГУВАТИ ДОДАТКОВІ ВИТРАТИ НА ДИТИНУ (ВСУ від 13 вересня 2017р.)

Відповідно до статті 180 СК України батьки зобов’язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.

Частинами першою – третьою статті 181 СК України передбачено, що способи виконання батьками обов’язку утримувати дитину визначаються за домовленістю між ними; за домовленістю між батьками дитини той із них, хто проживає окремо від дитини, може брати участь у її утриманні в грошовій і (або) натуральній формі; за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька і (або) у твердій грошовій сумі. Положеннями статей 180, 183, 185, 193, 198, 199 СК України визначаються декілька способів виконання цього обов’язку, зокрема: утримання неповнолітньої дитини, на що стягуються аліменти у частках від заробітку (доходу) або в твердій грошовій сумі (статті 180, 183); участь батьків у додаткових витратах на дитину, викликаних особливими обставинами (розвитком здібностей дитини, її хворобою, каліцтвом тощо) (стаття 185); утримання дитини, яка перебуває в закладі охорони здоров’я, навчальному або іншому закладі, при цьому якщо батьки не беруть участі в утриманні дитини, влаштованої до державного або комунального або іншого закладу, аліменти можуть бути стягнуті з них на загальних підставах (стаття 193); обов’язок батьків утримувати своїх повнолітніх непрацездатних дітей, які потребують матеріальної допомоги, а також якщо повнолітні діти продовжують навчання і потребують матеріальної допомоги до досягнення ними 23 років, за умови, що батьки можуть надавати таку допомогу (стаття 198). СК України виходить з принципу рівності прав та обов’язків батьків. Відповідно до закону брати участь у додаткових витратах зобов’язані обоє з батьків, незалежно від того, з ким з них проживає дитина. При визначенні розміру стягнення з одного з батьків суд відносить частину витрат на іншого. Згідно із частиною першою статті 185 СК України той з батьків, з кого присуджено стягнення аліментів на дитину, а також той з батьків, до кого вимога про стягнення аліментів не була подана, зобов’язані брати участь у додаткових витратах на дитину, що викликані особливими обставинами (розвитком здібностей дитини, її хворобою, каліцтвом тощо). Це положення стосується особливих обставин, приблизний перелік яких надається цією статтею. До таких особливих обставин закон відносить насамперед випадки, коли дитина, яка знаходиться на утриманні батьків, потребує додаткових витрат, у тому числі у зв’язку з розвитком певних її здібностей. Визначення таких особливих обставин відноситься до компетенції суду, і вони є індивідуальними в кожному конкретному випадку.

За частиною другою статті 185 СК України розмір участі одного з батьків у додаткових витратах на дитину в разі спору визначається за рішенням суду, з урахуванням обставин, що мають істотне значення.

Вирішуючи питання щодо розміру коштів, які підлягають стягненню на додаткові витрати, суди повинні враховувати, в якій мірі кожен із батьків зобов’язаний брати участь у цих витратах з огляду на матеріальне та сімейне становище сторін та інші інтереси й обставини, що мають істотне значення. У випадку, коли матеріальне становище батьків не дозволяє забезпечити повну оплату додаткових витрат, вони можуть бути компенсовані лише частково. Ураховуючи зазначені обставини, суд визначає розмір додаткових витрат на дитину, зумовлених особливими обставинами, одному з батьків у твердій грошовій сумі. Наявність таких додаткових витрат має довести особа, що заявляє позовні вимоги про їх стягнення. Ці кошти є додатковими, на відміну від коштів, які отримуються одним з батьків на утримання дитини.

У цих випадках ідеться про фактично зазнані або передбачувані витрати, тому їх необхідно визначати у твердій грошовій сумі.

Стягнення з батька додаткових витрат на дитину: процедура і практика

Відповідно до положень статті 185 Сімейного кодексу України, батько зобов’язаний приймати участь у додаткових витратах на свою дитину, якщо це обумовлено розвитком її здібностей, хворобою тощо. Цей перелік не є вичерпним — сюди входять усі потреби дитини, які не покриваються аліментами на її утримання.

Розмір додаткових витрат встановлюється рішенням місцевого суду за позовом матері. При цьому повинні враховуватися всі обставини, які мають суттєве значення для визначення суми стягнення.

На практиці суди зобов’язують батька компенсувати половину витрат, які понесла мати, якщо вона зможе довести їх необхідність і підтвердити це документально.

Додаткові витрати на дитину можуть сплачуватися наперед, або вони покриваються після їх фактичного понесення. Конкретна форма залежить від наявних документів — чеків, квитанцій, актів виконаних робіт, рекомендацій чи діагнозів тощо.

При цьому стягнення грошових коштів може відбуватися разово, з певною періодичністю або постійно (до досягнення дитиною повноліття). Спосіб участі батька в додаткових витратах визначається, наприклад, таким чином. Якщо мова йде про відвідування дитячого садку, фінансування здійснюється періодично.

Коли дитина захворіла, оплата її лікування зазвичай відбувається на протязі певного часу, згідно рекомендації лікаря.

Процедура стягнення додаткових витрат починається з подання до суду позовної заяви. В додатках до цього позову матері слід обов’язково надати докази, на яких ґрунтуються її позовні вимоги. Якщо ці документи не можуть бути отримані позивачем самостійно, вони витребуються за відповідним запитом суду.

Для цього зацікавленій особі необхідно подати заяву про забезпечення доказів. Слід зазначити, що просити про витребування певних документів має право як позивач, так і відповідач.

Останній може бути зацікавлений у цьому в тих випадках, коли він не погоджується з позовними вимогами, або вважає їх необґрунтованими (завищеними чи безпідставними).

Читайте также:  Права дитини, над якою встановлено опіку або піклування

Позов до батька про стягнення з нього додаткових витрат на утримання спільної дитини зазвичай подається разом із заявою про стягнення аліментів. Однак це не є обов’язковим — подібна позовна заява може бути подана й окремо (з дотриманням вимог, зазначених вище).

Такі випадки трапляються коли про додаткові витрати стало відомо вже після встановлення розміру аліментів. Наприклад, з досягненням певного віку з’явилась потреба у відвідуванні дитиною басейну, розвиваючого гуртка або спортивної секції.

Також іноді на життєвому шляху дітей трапляються різного роду порушення здоров’я, які вимагають проведення обстежень та купівлі ліків.

На відміну від встановлення аліментів на дитину, питання про стягнення додаткових витрат з батька не завжди вирішується успішно. На практиці головною проблемою для матерів стає неможливість доведення необхідності задоволення позовних заяв.

В першу чергу це відбувається через брак доказів і неналежну аргументацію сум грошових коштів, які просить стягнути матір.

Другою причиною зазвичай є відсутність у батька офіційного місця роботи, працевлаштування без оформлення чи періодичні заробітки, або низький рівень заробітної плати (загального доходу), що не дозволяє сплачувати додаткові витрати. За таких умов суди відмовляють у їх стягненні.

Для підвищення шансів на успіх в судовому процесі по отриманню додаткових грошей на утримання дітей, матерям слід об’єктивно оцінювати матеріальне становище відповідача. Наприклад, якщо батько безробітний, або працевлаштований неофіційно, не варто розраховувати на компенсацію 50 % витрат.

В цьому випадку рекомендується просити суд стягнути меншу частину, демонструючи в такій спосіб врахування фінансового становища батька дитини. Зверніть увагу, що розмір додаткових витрат завжди встановлюється в твердій грошовій сумі.

Відсоток або частка від заробітку в цій категорії справ не застосовуються (на відміну від стягнення аліментів).

Додаткові витрати на утримання дитини: процедура стягнення і практика ~ Адвокат Кулик Юлія Василівна

Дана правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 01 квітня 2019 року у справі № 545/819/18.

???? Наявність фактично понесених або передбачуваних додаткових витрат має довести особа, яка заявляє позовні вимоги про їх стягнення.

☝️ Розмір додаткових витрат на дитину повинен обґрунтовуватись відповідними документами ????????, наприклад:▪️ витрати на спеціальний медичний догляд — довідкою медичного закладу про вартість медичних послуг (послуги стоматолога, окуліста т.п.);

▪️ витрати на лікування, на санаторно-курортне лікування — виписками з історії хвороби дитини, рецептами лікарів, довідками, чеками, рахунками, проїзними документами тощо.

❗️???? Правовий статус дитини має особа до досягнення нею повноліття (ст. 6 СК України), а отже стягнення додаткових витрат на утримання повнолітніх дітей не передбачено!

☝️ У випадках, коли дитина потребує матеріальної допомоги у зв’язку з навчанням до досягнення нею двадцяти трьох років, правила статті 185 СК України не застосовуються, а зазначені правовідносини регулюються статтею 199 цього Кодексу (обов’язок батьків утримувати повнолітніх дочку, сина, які продовжують навчання).????‍⚖️???????? Викладене узгоджується з правовим висновком Верховного Суду України, наведеним у постанові від 24 лютого 2016 року у справі № 6-1296цс15, та у постанові Верховного Суду від 5 грудня 2018 у справі у справі № 701/699/16-ц.

☝️ Вирішуючи питання щодо розміру коштів, які підлягають стягненню на додаткові витрати, суди повинні враховувати, в якій мірі кожен із батьків зобов`язаний брати участь у цих витратах з огляду на матеріальне та сімейне становище сторін та інші інтереси й обставини, що мають істотне значення. У випадку, коли матеріальне становище батьків не дозволяє забезпечити повну оплату додаткових витрат, вони можуть бути компенсовані лише частково.

❗️???? Ураховуючи наведене, суд визначає розмір додаткових витрат на дитину, зумовлених особливими обставинами, одному з батьків у ТВЕРДІЙ ГРОШОВІЙ СУМІ.

????‍⚖️???????? Вказана вище правова позиція викладена у постановах Верховного Суду України від 13 вересня 2017 року у справі № 6-1489цс17, від 12 березня 2020 року у справі № 520/12681/17.

Звертаю увагу, що розмір додаткових витрат більш доцільно встановлювати саме у твердій грошовій сумі. Відсоток або частка від заробітку в цій категорії справ застосовувати не доцільно (на відміну від стягнення аліментів).

???? Додаткові витрати на дитину можуть фінансуватися наперед або покриватися після їх фактичного понесення разово, періодично або постійно.

Згідно зі статтею 141 СК України мати, батько мають рівні права та обов’язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою. Розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов’язків щодо дитини.

 • ☝️❗️ У зв’язку з цим, на практиці , суди зобов’язують батька (матір) компенсувати ☝️ ПОЛОВИНУ витрат (1/2), які понесла мати (батько), якщо вона (він) зможе довести їх необхідність і підтвердити це документально.
 • ⁉️ ЯКІ ОБСТАВИНИ ВРАХОВУЮТЬСЯ СУДОМ ПРИ ВИЗНАЧЕННІ РОЗМІРУ ДОДАТКОВИХ ВИТРАТ?
 • Системне тлумачення частини другої статті 185 СК України і статті 182 СК України дозволяє констатувати, що розмір участі одного з батьків у додаткових витратах на дитину в разі спору визначається за рішенням суду, з урахуванням обставин, що мають істотне значення.
 • ☝️❗️ Так, вирішуючи питання щодо розміру коштів, які підлягають стягненню на додаткові витрати, суди повинні враховувати особливі обставини, якими обумовлені ці додаткові витрати і які є індивідуальними у кожній конкретній справі, а також:▪️ стан здоров’я та матеріальне становище дитини▪️ стан здоров’я та матеріальне становище платника аліментів▪️ наявність у платника аліментів інших дітей▪️ непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина
 • ▪️ наявність на праві власності, володіння та/або користування у платника аліментів майна та майнових прав, у тому числі рухомого та нерухомого майна, грошових коштів, виключних прав на результати інтелектуальної діяльності, корпоративних прав.
 • ????‍⚖️???????? Вказане вище узгоджується з правовою позицією, що викладена у постанові Верховного Суду України від 20 березня 2019 року у справі № 183/1679/17.

⁉️ ХТО МАЄ ПРАВО ЗВЕРНУТИСЯ ДО СУДУ?Той з батьків з ким проживає дитина та(або) той з батьків, що покриває необхідні додаткові витрати на дитину.

⁉️ ДО КОГО МОЖНА ПРЕД’ЯВЛЯТИ ПОЗОВ?☝️ Відповідно до Постанови Пленуму ВСУ №3 від 15.05.2006 р. «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» для стягнення додаткових витрат, викликаних особливими обставинами, можна притягати ЛИШЕ БАТЬКІВ.

⁉️ ДО ЯКОГО СУДУ СЛІД ЗВЕРТАТИСЯ З ПОЗОВОМ?☝️ Позовна заява про стягнення додаткових витрат на дитину подається до місцевого суду за зареєстрованим місцем проживання або перебування відповідача чи позивача.

ЯКА ВАРТІСТЬ ЗВЕРНЕННЯ ДО СУДУ?☝️ Позивачі за подання до суду позовної заяви про стягнення додаткових витратах на дитину звільняються від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях (пункт 3 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір»).

 1. Отже, звернення до суду є безкоштовним.
 2. ⁉️ ЯКІ ДОКУМЕНТИ НЕОБХІДНІ ДЛЯ ЗВЕРНЕННЯ ДО СУДУ?☑️ копія паспорта та ідентифікаційного коду позивача;☑️ копія паспорта та ідентифікаційного коду відповідача;☑️ копія свідоцтва про шлюб або документи щодо його розірвання;☑️ копія свідоцтва про народження дитини;☑️ довідка про склад сім’ї за місцем проживання з дитиною (її реєстрації);☑️ копія рішення суду про стягнення аліментів;☑️довідка МСЕК про встановлення інвалідності дитині (за наявності);☑️ довідка медичного закладу про вартість медичних послуг, виписки з історії хвороби дитини, висновки та рецепти лікарів, їх рекомендації щодо лікування дитини в Україні чи за кордоном, а також призначення та вартість ліків, які необхідно придбавати дитині;☑️квитанції (фіскальні чеки) про придбані лікарських препаратів, про оплату санаторно-курортного лікування, реабілітації;
 3. ☑️ докази щодо проходження спеціальних курсів, навчання, придбання музичних інструментів, спортивного інвентаря тощо.
 4. ❌❗️До додаткових витрат на утримання дитини за практикою суди НЕ ВІДНОСЯТЬ:

✅ придбання планшета, так як це не може вважатися додатковими витратами на дитину, що викликані особливими обставинами ( ????‍⚖️ постанова Верховного Суду від 12.03.2020 року у справі № справі № 520/12681/17)

Ссылка на основную публикацию