Усунення перешкод у спілкуванні з дитиною

У разі розірвання шлюбу, часто діти залишаються проживати з матір'ю, яка, у свою чергу, може бути переконана, що саме вона вправі вирішувати, будуть зустрічі дитини з батьком після розлучення чи ні. Але, виходячи з норм чинного законодавства, це глибока помилка, адже батьки мають рівні права та обов'язки щодо дитини, незалежно від того, з ким вона проживає. А чи може батько відстояти свої права та домогтися виконання встановленого порядку побачень з дитиною, якщо мати перешкоджає, ми розглянемо у цій статті.

Зміст:

Як визначити порядок зустрічей з дитиною батькові, який проживає окремо

Усунення перешкод у спілкуванні з дитиною

Стаття 157 Сімейного кодексу України зобов'язує батька, який проживає окремо, брати участь у вихованні дитини, а також надає йому право на особисте спілкування з нею.

Права батька та матері щодо дитини рівні, що також передбачено ст. 141 Сімейного кодексу України.

Але бувають ситуації, коли батьки, які розлучилися або перебувають на стадії процесу розлучення, не можуть домовитися між собою про побачення з дитиною того з них, хто проживає окремо. За таких обставин виникає питання щодо встановлення порядку зустрічей з дитиною, яку можна вирішити:

 • Мирним шляхом, уклавши договір щодо здійснення батьківських прав та виконання зобов'язань тим з них, хто живе окремо від дитини, в якій встановити час зустрічей з дитиною, визначити порядок матеріальної участі у утриманні дитини, а також вирішити інші питання, пов'язані з дитиною (ч. 4 ст.157 Сімейного кодексу України);
 • Шляхом звернення до органів опіки та піклування та отримання відповідного рішення, в якому буде прописано порядок зустрічей з дитиною (ст. 158 Сімейного кодексу України);
 • У примусовому порядку, тобто шляхом подання позову до суду щодо усунення перешкод у спілкуванні з дитиною. Йдеться про ситуацію, коли один з батьків, з яким проживає дитина, не дає спілкуватися з дитиною іншому, який живе окремо, у тому числі не виконує Рішення органу опіки та піклування (ч. 1 ст. 159 Сімейного кодексу України).

Користуйтеся консультацією: Індексація аліментів як законний спосіб збільшення розміру аліментів на утримання дитини

Встановлення порядку зустрічей із дитиною після розлучення у вигляді договору

Усунення перешкод у спілкуванні з дитиною

Одним із способів врегулювати ситуацію — мирно домовитися і укласти в письмовій формі договір про участь у вихованні дітей, який підлягає посвідченню у нотаріуса.

У ньому можна визначити такі умови:

 • місце проживання дитини;
 • графік зустрічей із дитиною;
 • можливість спільного відпочинку;
 • розмір та порядок сплати аліментів;
 • компенсацію інших витрат на дитину (лікування, хобі тощо);
 • інші питання щодо виховання дитини, які батьки хочуть визначити договором.
 • Стаття 157 Сімейного кодексу України встановлює, що якщо один із батьків ухиляється від виконання умов договору, то він буде зобов'язаний відшкодувати матеріальні та моральні збитки, завдані іншому з батьків.
 • При цьому стягнути матеріальні та моральні збитки можливо лише через суд і на підставі доказової бази, яка вказує на завдання шкоди, що є витратним як за часом, так і за грошима, які можна витратити не на адвокатів, а на дитину.
 • Оскільки такий спосіб захисту є неефективним, то і на практиці він зустрічається рідко, тому, перш ніж укласти такий договір, потрібно як слід подумати, чи захистить він Ваші права та інтереси.

Визначення порядку зустрічей з дитиною органом опіки та піклування

Усунення перешкод у спілкуванні з дитиною

У разі недосягнення згоди між подружжям, порядок зустрічей з дитиною після розлучення можна встановити, звернувшись з відповідною заявою до органу опіки та піклування територіально за місцем проживання дитини.

ПІДСТАВИ УСУНЕННЯ СУДОМ ПЕРЕШКОД У СПІЛКУВАННІ З ДИТИНОЮ. ПРАКТИКА ВЕРХОВНОГО СУДУ

Усунення перешкод у спілкуванні з дитиною

 Розглянемо випадок, коли батько не міг бачитись з дитиною, оскільки мати не бажала привозити доньку на побачення до батька.

  Суть справи

 Незадовго після розірвання шлюбу чоловіком стався нещасний випадок, у результаті якого він отримав тілесні ушкодження, та визнаний інвалідом першої групи і на даний час є прикутим до ліжка.

Колишня дружина припинила спілкуватися з ним та чинить перешкоди у спілкуванні з дитиною. Чоловік звернувся до служби у справах дітей щодо встановлення графіку зустрічей з дитиною.

Не дивлячись на визначений графік, колишня дружина його не виконувала, оскільки у ньому її не зобов`язано привозити дитину за місцем його проживання.

А тому чоловік звернувся до суду з позовною заявою, в якій просив зобов`язати матір дитини у зручний для неї час (хоча б один раз на місяць) привозити дитину на день до нього (для особистого спілкування і прийняття участі у її вихованні), завчасно повідомивши його про це за телефоном.

 Рішенням суду першої та апеляційної інстанції йому було відмовлено у задоволенні вимог.

 Судові рішення мотивовані тим, що в матеріалах справи відсутні докази, що відповідач чинить перешкоди у спілкуванні позивача з донькою. Окрім того, оскільки рішенням органу опіки та піклування визначено порядок участі батька у вихованні та спілкуванні з дитиною, дане рішення є обов`язковим для виконання сторонами, а тому вимоги батька дитини є необґрунтованими.

Батько дитини звернувся до касаційної інстанції, і постановою Верховного суду ухвалу апеляційного суду скасовано, справу передано на новий розгляд до суду апеляційної інстанції. Постановою апеляційного суду рішення районного суду скасовано і ухвалено нове рішення, яким зобов`язано колишню дружину не чинити чоловікові перешкоди у спілкуванні з дитиною.

Верховним судом вказану постанову апеляційного суду залишено в силі

  Позиція Верховного суду

 Звертаючись до суду з вказаним позовом, батько дитини посилався на те, що він прикутий до ліжка, тому просив зобов`язати матір не чинити перешкоди у спілкуванні з неповнолітньою донькою та визначити порядок спілкування батька з дитиною – враховуючи його фізичний стан.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив із того, що колишня дружина не чинить перешкоди батьку дитини у вихованні і спілкуванні з донькою, позивачем протилежно не доведено.

Суд апеляційної інстанції не перевірив чи сприяє прийняте судом першої інстанції рішення якнайкращим інтересам дитини сторін, чи ґрунтуються такі вимоги на законі.

 В той же час, мати, батько мають рівні права та обов`язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебувають вони у шлюбі між собою. Розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх права і не звільняє від обов`язків щодо дитини (стаття 141 СК України).

 •  Мати, батько та дитина мають право на безперешкодне спілкування між собою, крім випадків, коли таке право обмежене законом (стаття 153 СК України).
 •  Тлумачення статті 159 СК України свідчить, що позов про усунення перешкод у вихованні дитини і спілкуванні з нею – є позовом про заборону поведінки особи, яка чинить перешкоди іншій особи у здійсненні нею свого права.
 •  А тому, враховуючи норми статей 141, 153, 157, 159 Сімейного кодексу України та те, що батько дитини є особою з  інвалідністю першої групи, прикутий до ліжка, саме такий спосіб участі батька у вихованні дитини та спілкуванні з ним у повній мірі відповідатиме інтересам як дитини, так і батьків, а також є достатнім для забезпечення участі батька у процесі вихованні дитини.
 •  Посилання на Постанову Верховного суду 

Усунення перешкод у спілкуванні з дитиною та встановлення порядку її виховання в Україні

Встановлення графіку зустрічей Сімейним кодексом України встановлено, що питання виховання дитини вирішується батьками спільно. Але, на жаль, дана норма у більшості випадків стосується лише тих сімей, де батько та мати проживають разом з дитиною.

Адже, з тих чи інших причин, після розлучення, той з батьків, хто проживає окремо від дитини або ж самостійно не бажає брати участь у вихованні дитини, або ж йому чинять перешкоди у здійсненні своїх батьківських прав, навіть, не зважаючи на те, що в Сімейному кодексі України зазначено, що той з батьків, хто проживає окремо від дитини зобов’язаний брати участь у її вихованні і має право на особисте спілкування з нею, а той з батьків, з ким проживає дитини не має права перешкоджати іншому спілкуватися з дитиною та брати участь у її вихованні.

Тому, у випадку, якщо не виконуються вимоги сімейного законодавства України, дану конфлікту ситуацію можна вирішити як мирним шляхом, так і в примусовому порядку. Мирним шляхом дане питання вирішити можливо шляхом мирних переговорів та досягнення домовленостей.

На підтвердження даних домовленостей можна укласти нотаріально завірений договір «утримання та виховання дитини», в якому батьки можуть визначити не тільки участь у вихованні дитини того з батьків, хто проживає окремо (тобто встановити графік зустрічей з дитиною), але і встановити місце проживання дитини та порядок її утримання.

Проте, вирішення конфліктної ситуації даним шляхом на практиці зустрічається дуже рідко, адже батьки з різних причин не можуть спільно вирішити долю дитини та домовитися по таких трьох складних питаннях в мирному порядку, а тому звертаються до примусових способів вирішення даного питання.

 • Вирішення питання органом опіки та піклування
 • Судовий порядок вирішення проблеми, рекомендації щодо написання позовної заяви та доказової бази
 • Рекомендації для Відповідача у даній справі
Читайте также:  Как подготовить тендерное предложение, чтобы победить в торгах

У випадку, коли, наприклад, дитина проживає з матір’ю, а батько не має можливості брати участь у її вихованні, та мирним шляхом домовитися щодо графіку зустрічей з дитиною неможливо, то він може звернутися із заявою до органу опіки та піклування. Орган опіки та піклування, на підставі положень Сімейного кодексу України та керуючись своєю власною інструкцією визначає способи участі у вихованні дитини та спілкуванні з нею батька.Орган опіки та піклування вивчає умови життя батьків, їхнє ставлення до дитини, а також ставлення дитини до них, інші обставини, та на засіданні комісії приймає рішення, яким рекомендує певні години для зустрічей батька з дитиною. Дане рішення, на думку органу опіки є аргументованим, оскільки до уваги беруться умови життя дитини, відвідування ними шкільних та дошкільних закладів, участь у гуртках, спортивні секції, стан здоров’я батьків і дитини, графік роботи батьків, та інше. Проте, при винесенні даного рішення орган опіки та піклування не враховує інтереси батька, та його бажання приймати більшу участь у вихованні дитини.Хочу звернути Вашу увагу, що хоча в Сімейному кодексі України і закріплено положення про обов’язковість виконання рішень органів опіки та піклування, проте а ні органи Державної виконавчої служби України, а ні правоохоронні органи не мають права примусити виконувати дане рішення того з батьків, з ким проживає дитина. Дане рішення не має такої ж юридичної сили як і рішення суду, а тому не підлягає виконанню. Відповідно, наступним кроком, після звернення до органів опіки, буде звернення до суду. Та суди теж далеко не завжди беруть до уваги графік зустрічей з дитиною, встановлений рішенням органу опіки, та в більшості випадків відступають від нього.Отже, як Вам стало зрозуміло з вищезазначеного, єдиний можливий спосіб зобов’язати, наприклад, мати, з якою проживає дитина, надавати батьку можливість приймати участь у вихованні дитини – це отримати рішення суду, яке є обов’язковим для виконання на всій території України. Хочу звернути Вашу увагу, що звернення чи до органів опіки чи до суду – альтернатива, але не на послідовність дій. Це означає, що не має необхідності звертатися до органів опіки піклування перед тим як звертатися до суду, так як до участі у розгляді даної категорії справ, у якості третьої особи долучаються органи опіки та піклування того району, де на час розгляду справи зареєстрована або ж фактично проживає дитина (докази на підтвердження фактичного місця проживання дитини за вказаною адресою необхідно надати суду – зазвичай це адреса Відповідача). Участь органів опіки та піклування у даній справі обумовлена в першу чергу інтересами дитини, та необхідністю проведення актів обстеження умов проживання того з батьків, хто проживає окремо від дитини, та бажає зустрічатися з дитиною за своїм місцем проживання. Окрім того, органи опіки надають свої рекомендації щодо підтримання позовних вимог Позивача, або ж визнання даних вимог необґрунтованими, та визначення іншого графіку зустрічей. Суд, при винесенні рішення, враховує позицію органу опіки та піклування, проте не приймає її за належне, та не керується нею.Звернення до суду відбувається шляхом подачі позовної заяви з необхідними документами Позивачем (особа, яка звертається до суду з позовною заявою, тобто той з батьків, хто проживає окремо та бажає приймати участь у вихованні дитини) до Відповідача (той з батьків, хто проживає з дитиною).В Сімейному кодексі України встановлено, що під час вирішення спору щодо участі одного з батьків у вихованні дитини беруться до уваги ставлення батьків до виконання своїх батьківських обов’язків, особиста прихильність дитини до кожного із них, вік дитини, стан її здоров’я та інші обставини, що мають істотне значення. Щодо більш детального опису даних умов, які беруться до уваги судом Вам варто звернутися до написаних раніше статей, зокрема статті із назвою «Визначення місця проживання дитини». Сімейним кодексом України встановлено, що в окремих випадках, якщо це викликано інтересами дитини, суд може обумовити побачення з дитиною присутністю інших осіб. Проте, звертаю Вашу увагу на те, що встановлювати графік зустрічей можливо або в присутності того з батьків (опікуна, піклувальника), хто проживає разом з дитиною, або ж без його присутності, наприклад, за місцем проживання Позивача чи в будь-якому іншому місці (необхідність зустрічі в цьому місці варто аргументувати належними та допустимими доказами). В більшості випадків, відсутність чи присутність при зустрічі з дитиною того з батьків, хто проживає з дитиною, обумовлена віком дитини. Адже, зовсім маленьку дитину не варто на тривалий час розлучати з матір’ю, тому, навіть якщо Ви, як батько, будете звертатися до суду з метою встановлення графіку зустрічей з дитиною років до 3-5 без присутності матері, Ваші шанси на виграш мізерні. Також, у випадку, коли, наприклад, мати не може бути присутня при зустрічах батька з дитиною, суд може визнати необхідною присутність при зустрічах когось з близьких родичів матері (бабусю, дідуся). У випадку, якщо Ви звертаєтеся з первісними позовними вимогами до суду, де зазначаєте, що місце зустрічей з дитиною буде за адресою Відповідача, то в такому випадку немає необхідності органам опіки проводити обстеження умов Вашого проживання, оскільки дитина буде постійно знаходитися з тим з батьків, з ким і проживає.Після наведення практичних рекомендацій щодо реалізації судової процедури встановлення графіку зустрічей з дитиною, зверну Вашу увагу на врегулювання даного питання Сімейним кодексом України. Зокрема зазначено, що суд визначає способи участі одного з батьків у вихованні дитини (періодичні чи систематичні побачення, можливість спільного відпочинку, відвідування дитиною місця його проживання тощо), місце та час їхнього спілкування.Періодичність чи систематичність побачень одного з батьків з дитиною заклечається в тому, що суд визначає порядок зустрічей з дитиною, наприклад, два або три рази у тиждень у певні години. Можливість спільного відпочинку, на практиці, застосовується незалежно від визначених годин та днів зустрічей одного з батьків з дитиною, та зазвичай відбуваються без присутності іншого з батьків, лише на території України (за наявності нотаріально посвідченого дозволу – за кордоном), і, зазвичай становить один-два тижні в літній або ж зимовий час, саме під час канікул.Таким чином, сімейне законодавство України врегульовує можливість більш значної участі у вихованні дитини та, взагалі у її житті того з батьків, хто проживає окремо від неї, а практична реалізація судової процедури усунення перешкод у спілкуванні з дитиною та встановлення графіку зустрічей із нею надасть безперешкодний доступ до дитини.Варто зазначити що як такої доказової бази у даному судовому процесі не існує, адже необхідно доводити лише можливість як батьків, так і дитини зустрічатися у години та дні, які вказані у позовній заяві, та те, що дані зустрічі відповідатимуть нормам комфорту для дитини відповідного віку, та жодним чином не вплинуть на її моральне чи психологічне здоров’я. З метою встановлення даних обставин суд самостійно може витребувати від Вас певні докази, а також запросити певних свідків. Також, у випадку заявлення Вами позовних вимог про можливість спільного відпочинку, особливо за кордон, важливо буде надати докази Вашої фінансової спроможності на проведення таких подорожей, а також необхідність їх здійснення (висновки або рекомендації лікарів, тощо) Окрім того, суд враховує думку органу опіки та піклування, якщо вона відповідає дійсним обставинам справи, а тому Вам необхідно обов’язково враховувати дану обставину при побудові тактики ведення судового процесу.Також, варто звернути увагу, що якщо між батьками збереглися доволі теплі стосунки, то у випадку встановлення Вам конкретних днів та годин для зустрічей з дитиною – це не означає обов’язковість їх виконання, адже виконувати рішення можливо і за домовленістю між батьками самостійно змінюючи години, так як за даною процедурою відсутній будь-який контроль.Відповідач у даній справі може обрати дві тактики, з умовними назвами:

 • захист – дану тактику зазвичай обирають у випадку, якщо заявлені вимоги Позивача частково влаштовують Відповідача, та вони просто подають до суду заперечення, та необхідні докази, які спростовують, або ж коректують позицію Позивача.
 • напад – дану тактику обирають у випадку, якщо заявлені години та дні зустрічей з дитиною жодним чином не влаштовують того з батьків з ким проживає дитина, та при цьому заявляється зустрічна позовна заява з власними позовними вимогами про час та місце зустрічей з дитиною. Подання зустрічного позову відбувається до того ж суду, до якого вже подано первісний позов, та до того ж судді, та буде означати об’єднання двох даних позовних заяв в одне провадження. Звернення до суду із зустрічним означає, що Ви будете виступати в якості Позивача за зустрічним позовом, а тому можете використовувати усі вищеописані рекомендації.
Читайте также:  Розірвання шлюбу: підстави, порядок, необхідні документи, правові наслідки

Встановлення підсудності справи, тобто визначення в якому саме суді першої інстанції буде розглядатись справа. Відповідно до Цивільного процесуального кодексу України в даному випадку застосовуються загальні правила підсудності, тобто позови, про усунення перешкод у спілкуванні з дитиною та визначення графіку зустрічей пред’являються за зареєстрованим місцем проживання чи місцем перебування Відповідача.Як вже було зазначено, зустрічні позови позовні заяви подаються у той же суд, до того ж судді, що й первісні позовні заяви, та об’єднуються в одне провадження разом з первісними позовними вимогами.

 1. Судовий збір
 2. Подання позовної заяви до суду
 3. Отримання рішення по справі

Порядок та підстави для сплати судового збору регулюються Законом України «Про судовий збір». Судовий збір сплачується за подання позовної заяви.Відповідно до зазначеного закону, а саме підпункту 2 п. 1 ч. 2 ст. 4, необхідно сплачувати суму судового збору за подання до суду позовної заяви немайнового характеру. В судах вказані час та дні, коли можна подати позовну заяву або інші процесуальні документи до канцелярії суду. Сформований пакет документів, тобто позовна заява з додатками (а також копія позовної заяви з додатками для відповідача по справі та інших осіб, які беруть участь у справі) подається до канцелярії суду. Позовну заяву можна також направити поштою – цінним листом, обов’язково з описом документів, які Ви надсилаєте та поштовим повідомленням.Після отримання позовної заяви судом, вона реєструється. Під час подачі необхідно мати екземпляр самої позовної заяви, яку Ви можете залишити у себе, та на якій, відповідно, ставиться відмітка суду про прийняття від Вас пакету документів. Дана дія не є необхідною, але це гарантія для Вас, що подані документи не будуть втрачені. Таким чином, після подачі позовної заяви, пакети документів формуються у справу, яка автоматизованою системою розподілу призначається на суддю, який відкриває провадження. Вам повинна надійти судова повістка про призначення справи до розгляду. Оскільки бувають моменти, коли судові повістки приходять невчасно або взагалі не надходять, потрібно їхати до суду та перевіряти стан справи.Після оголошення рішення у справі про усунення перешкод у спілкуванні з дитиною та встановлення графіку зустрічей, Ви можете отримати його копію, але виконання рішення може відбутися лише через 10 днів, а саме з моменту набрання рішенням законної сили. Примусове виконання даного судового рішення відбувається через органи Державної виконавчої служби України, а тому в особливо «безнадійних» випадках для отримання дитини Вам необхідно буде навідуватися до матері з державним виконавцем.

Необхідність супроводження адвокатом даної процедури є рекомендованою, необхідною. Досвід адвоката у веденні даної категорії справ буде корисним, особливо при необхідності швидкої та адекватної реакції на зміну обставин справи, а також кваліфікованої допомоги при зборі доказової бази.

Адвокати юридичної компанії «ПРАВО-ЗАХИСТ»,окажуть вам правову допомогу у вирішенні даних питань. Звертайтесь до юридичної компанії «ПРАВО-ЗАХИСТ», для захисту свого права та прав дитини.

Legal Company «Right-Protect»

Юридическая компания «Право-Защита»

UKLtd. «Right-Protect «. г.Харьков,ул.Примеровская,28/71

 • тел/факс:(057)737-12-91
 • м.(066)290-53-22, (063)523-80-81,(096)497-76-78
 • e-mail:pravo_zashita2013@mail.ru

11 декабря 2015

Позов про усунення перешкод щодо вільного спілкування з дитиною

Позовна заява про усунення перешкод щодо участі у вихованні та вільного спілкування з дитиною батьком, який проживає окремо від неї

Позовна заява про усунення перешкод щодо участі у вихованні та вільного спілкування з дитиною батьком, який проживає окремо від неї – є шаблонним зразком документу. Тому, попереджаємо користувачів сайту сімейного адвоката по розлученням, аліментам, поділу майна подружжя та іншим сімейним справам advokat-family.com.

ua, які будуть використовувати даний шаблон при складанні власної Позовної заяви про усунення перешкод щодо участі у вихованні та вільного спілкування з дитиною батьком, який проживає окремо від неї про їх особисту відповідальність за зміст складеного документа.

І нагадуємо, що  при самостійному складанні Позовної заяви про усунення перешкод щодо участі у вихованні та вільного спілкування з дитиною батьком, який проживає окремо від неї Ви повинні не лише користуватись даним шаблоном, а й чітко дотримуватись вимог Сімейного кодексу України та норм Цивільного процесуального кодексу України, що регламентують вимоги до оформлення Позовної заяви про усунення перешкод щодо участі у вихованні та вільного спілкування з дитиною батьком, який проживає окремо від неї.

До ________________________________
(найменування суду)
Позивач ___________________________,
(П. І. Б.)
що проживає за адресою: _____________
Номер засобу зв’язку ____________

Відповідач _________________________,
(П. І. Б.)
що проживає за адресою: _____________
Номер засобу зв’язку ________________

Позовна заява про усунення перешкод щодо участі у вихованні та вільного спілкування з дитиною батьком, який проживає окремо від неї

“___” ____________ 20__ р. між мною та Відповідачем за рішенням _________ _________________________________________________________________________
(найменування суду)
було розірвано шлюб. Відповідно до названого рішення суду наша дитина, ____________________, __________ року народження, проживає з матір’ю (батьком).

Не зважаючи на рішення органу опіки та піклування від “___” ____________ 20__ р. мати (батько) перешкоджає мені у спілкуванні та у вихованні моєї дитини _________________________.
(яким саме чином)
Вищевказані факти підтверджуються __________________________________.

Окрім того, дитина __________________________________________________.
Вважаю, що ______________________________________________________. Беручи до уваги описану вище поведінку Відповідача та зважаючи на вік і стан здоров’я дитини, ________________________________________________.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.

159 Сімейного кодексу України та ст. ст. 118 – 119 Цивільного процесуального кодексу України,

ПРОШУ:

1. Зобов’язати Відповідача ____________________________________________
(П. І. Б.

)
усунути перешкоди у спілкуванні з моєю дитиною, участі у її вихованні та визначити такі способи моєї участі у вихованні дитини __________________________________,
(періодичні чи систематичні побачення, можливість спільного відпочинку,
відвідування дитиною місця окремого проживання одного з батьків тощо)
а також визначити такі місце й час мого спілкування з дитиною __________________.
2. Викликати у судове засідання свідків ______________________________________
_______________________________________________________________________.
(П. І. Б., місце проживання)

Додатки:

1) Копія свідоцтва про розірвання шлюбу.
2) Копія рішення суду про розірвання шлюбу.
3) Копія рішення органу опіки та піклування від “___” ____________ 20__ р.
4) Докази, що підтверджують сплату судового збору.

5) Копія позовної заяви

03.05.20__                                                               (підпис)

Звертайтеся в нашу міжнародну юридичну компанію і ми допоможемо Вам підготувати необхідні документи швидко та якісно, а також надамо Вам юридичну консультацію по сімейним справам.

Позовна заява про усунення перешкод у спілкуванні з дитиною та у її вихованні

На главную — Образцы исковых заявлений — Позовна заява про усунення перешкод у спілкуванні з дитиною та у її вихованні

                                                            До ____________ районного суду у м. Києві

                                                           м. Київ, вул. _____________________, 1

                                         Позивач: ________________________________,

                                                           Проживаю: 00000, м. Київ, вул. __________

                                                           б.1, кв. 1. тел. (044) 777-88-99

                                   Відповідач: ________________________________,

                                                          Проживаю: 00000, м. Київ, вул. __________

                                                          б.1, кв. 1. тел. (044) 333-44-55

                                                         м. Київ, вул. ____________________, б.5

                                                         тел. (044) 555-44-66

                                                   ПОЗОВНА ЗАЯВА           про усунення перешкод у спілкуванні з дитиною та у її вихованні«___» вересня 2012 р. між мною та Відповідачем за рішенням районного суду __________________ (назва суду), було прийнято рішення про розірваня шлюбу.

Читайте также:  Контактна інформація

Відповідно до рішення суду наша спільна дитина проживає з мамою (батьком).Незважаючи на рішення органу опіки (піклування) від «___» вересня 2012 року мати (батько) перешкоджає мені у вихованні та спілкуванні з моєю дитиною _______________________ (детальний опис проблеми).На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст.

157, 159 Сімейного кодексу України) та ст. ст. 4, 5 Цивільного процесуального кодексу України, ПРОШУ СУД:1. Зобов'язати Відповідача _________________________________(П. І. Б.)усунути перешкоди у спілкуванні з моєю дитиною, участі у її вихованні та визначити такі способи моєї участі у вихованні дитини ________________________________________.

(періодичність та систематичність побачення, можливість спільного відпочинку, відвідування дитиною місця окремого проживання одного з батьків тощо).2. Викликати у судове засідання свідків: Перешкоджайла І.І., Виховайла В.В., що мешкають______________________.Додатки:1) Копія свідоцтва про розірвання шлюбу.2) Копія рішення суду про розірвання шлюбу.

3) Копія рішення органу опіки та піклування від «___» вересня 2012 року.“ ” жовтня 2012 року

Підпис, прізвище та ініціали

 

Чому так складно відшукати інтереси дитини у справах про усунення перешкод у спілкуванні?

Як відшукати інтереси дитини у справах про усунення перешкод у спілкуванні?

ІГОР НОВІКОВ

У Національній асоціації адвокатів України провели круглий стіл на тему «Забезпечувальні заходи у справах про контакт з дитиною. Тотожність VS ефективний захист прав позивача». Адвокати обговорили як дії суду, так і необхідність тлумачення слова «контакт».

Чим визначається тотожність?

Так, член центру сімейного права Вищої школи адвокатури НААУ Олег Голубничий за результатами аналізу судової практики та логіки поняття «тотожність» розклав по поличках логіку відмов у сімейних справах за заявами про забезпечення позовів у контексті абз.1 ч.10 ст.150 Цивільного процесуального кодексу. Учасники дійшли спільної думки: у відповідній заяві зазначено бажаний графік побачень чи форму спілкування, про тотожність не йдеться.

Адвокат Анатолій Волков звернув увагу колег на те, що згідно з чинним процесуальним законодавством такі заяви розглядаються зазвичай без виклику сторін і навіть до подання позовної заяви.

Суд, розглядаючи заяву про забезпечення позову, може викликати особу, яка її подала, для надання пояснень або додаткових доказів, що підтверджують необхідність забезпечення позову, або для з’ясування питань, пов’язаних із зустрічним забезпеченням (ч.3 ст.153 ЦПК).

У виняткових випадках, коли наданих заявником пояснень і доказів недостатньо для розгляду заяви про забезпечення позову, суд може призначити її розгляд у судовому засіданні з викликом сторін (ч.4 ст.153 ЦПК).

Під час обговорення заступник голови комітету із сімейного права НААУ, адвокат, к.ю.н. Світлана Савицька звернула увагу на те, що адекватність заходу забезпечення позову, який застосовується судом, визначається його відповідністю вимогам, на забезпечення яких він уживається.

Оцінка такої відповідності здійснюється судом з урахуванням співвідношення права (інтересу), про захист яких просить заявник, інтересів сторін та інших учасників судового процесу.

Отже, забезпечення позову у спорах між батьками щодо їх участі в житті дітей — це підтримання емоційного зв’язку з тим з батьків, з ким діти не проживають, для чого такі особи повинні мати можливість регулярного спілкування з дитиною з огляду на потреби й інтереси дітей.

Тож тільки запровадженням спільної відповідальності обох батьків можна зрушити з місця все ще пануючу в суспільстві ідеологію, що дитина не суб’єкт, а об’єкт.

Без змін не обійтись

У процесі обговорення адвокати підтримали потребу внесення змін до Сімейного кодексу, закону «Про виконавче провадження» з метою узгодження термінології, оскільки цього вимагає закон «Про ратифікацію Європейської конвенції про здійснення прав дітей» від 3.08.2006, в положеннях якої визначено, що «контакт» означає:

 • • перебування дитини протягом обмеженого періоду разом з батьками або іншими членами сім’ї, з якими вона зазвичай не проживає, чи зустріч з такими особами;
 • • будь-яку форму спілкування між дитиною та батьками або іншими членами сім’ї;
 • • надання інформації про дитину батькам або іншим членам сім’ї, а дитині про батьків та інших членів сім’ї.
 • Однак означені зміни були внесені виключно до закону «Про охорону дитинства».

Голова комітету з цивільного права та процесу НААУ, адвокат, к.ю.н. Олег Простибоженко в ході виступу наголосив на тому, що ЦПК потребує доповнень щодо винесення ухвали, якою встановлюється графік спілкування із зустрічним зобов’язанням повертати дитину й закріплювати місце її проживання на час вирішення спору. Додатково доцільно:

• внести зміни до ст.382 КК з метою запровадження кримінальної відповідальності за невиконання судових рішень;

• передбачити одночасне вирішення судом питань щодо визначення місця проживання дитини, спілкування, виїзду за кордон, яке має відбуватися, щойно один з батьків ініціює справу з будь-якого вказаного питання.

Окрему дискусію викликали питання відсутності конкретизації днів і годин бажаних побачень з дитиною як підстави для відмови у вжитті заходів забезпечення позову, питання зміни чи скасування заходів забезпечення позову, відстрочення виконання та вжиття заходів зустрічного забезпечення позову шляхом установлення обов’язку повернення дитини до того з батьків, з ким фактично вона проживає на період спору. Також є ідея щодо внесення на депозит суду грошової гарантії.

Та, схоже, для щасливого майбутнього дитини сторонам у будь-якому разі доведеться йти на контакт між собою.

Встановлення графіку зустрічей: як усунути перешкоди в спілкуванні з дитиною — 20 хвилин

До Попільнянського бюро правової допомоги звернувся Олег Войтович (ім’я та прізвище змінені з етичних міркувань, — прим. автора).

Чоловіка цікавили питання, які існують шляхи усунення перешкод у спілкуванні з дитиною. Правову консультацію з цього питання надав фахівець Попільнянського бюро правової допомоги Юрій Харчук.

Той із батьків, з ким проживає дитина, не має права перешкоджати тому з батьків, хто проживає окремо, спілкуватися з дитиною та брати участь у її вихованні, якщо таке спілкування не перешкоджає нормальному розвиткові дитини (ч. 3 ст. 157 Сімейного кодексу України).

Дитина, яка проживає окремо від батьків або одного з них, має право на підтримання з ними регулярних особистих стосунків і прямих контактів ст. 15 Закону України «Про охорону дитинства»  

Тому, у випадку, якщо не виконуються вимоги сімейного законодавства України, дану конфлікту ситуацію можна вирішити як мирним шляхом, так і в примусовому порядку. 

Мирним шляхом дане питання вирішити можливо шляхом мирних переговорів та досягнення домовленостей. На підтвердження даних домовленостей можна укласти договір щодо здійснення батьківських прав та виконання обов'язків тим з них, хто проживає окремо від дитини. Договір укладається у письмовій формі та підлягає нотаріальному посвідченню. 

У випадку,  якщо мирним шляхом домовитися щодо графіку зустрічей з дитиною неможливо, то батько може звернутися із заявою до органу опіки та піклування. Орган опіки та піклування, на підставі положень Сімейного кодексу України  визначає способи участі у вихованні дитини та спілкуванні з нею батька. 

В даному випадку необхідно звернути увагу, що хоча в Сімейному кодексі України і закріплено положення про обов’язковість виконання рішень органів опіки та піклування, проте а ні органи державної виконавчої служби України, а ні правоохоронні органи не мають права примусити виконувати дане рішення того з батьків, з ким проживає дитина. Дане рішення не має такої ж юридичної сили як і рішення суду, а тому не підлягає примусовому виконанню. 

 • Якщо за допомогою наведених вище способів вирішити конфліктну ситуацію не вдалося, єдиний можливий спосіб зобов’язати, матір з якою проживає дитина, надавати батьку можливість приймати участь у вихованні дитини – це отримати рішення суду, яке є обов’язковим для виконання на всій території України. 
 • Звернення до суду відбувається шляхом подачі позовної заяви з необхідними документами Позивачем  в даному випадку батьком до Відповідача.
 • В Сімейному кодексі України встановлено, що під час вирішення спору щодо участі одного з батьків у вихованні дитини беруться до уваги ставлення батьків до виконання своїх батьківських обов’язків, особиста прихильність дитини до кожного із них, вік дитини, стан її здоров’я та інші обставини, що мають істотне значення.  
 • Окрім того, суд враховує думку органу опіки та піклування, якщо вона відповідає дійсним обставинам справи, а тому необхідно обов’язково враховувати дану обставину при побудові тактики ведення судового процесу. 
 • Таким чином, сімейне законодавство України врегульовує можливість більш значної участі у вихованні дитини та, взагалі у її житті того з батьків, хто проживає окремо від неї, а практична реалізація судової процедури усунення перешкод у спілкуванні з дитиною та встановлення графіку зустрічей із нею надасть безперешкодний доступ до дитини. 
Ссылка на основную публикацию