Відображення допомоги по народженню дитини у е-декларації

Головна Усі новини Праця та соціальний захист ЄСВ, соціальний захист У ВРУ зареєстровано ще один альтернативний законопроєкт з метою підвищення розміру допомоги при народженні дитини Відображення допомоги по народженню дитини у е-декларації

Нагадаємо, що 26 травня Кабмін схвалив проєкт Закону про підвищення суми виплати після народження дитини. Урядовий законопроєкт №5585 передбачає підвищення виплат з бюджету після народження дитини з 1 січня 2022 року до 50 тисяч гривень. Виплата допомоги буде проводитися одноразово в розмірі 25% загального розміру, решта суми буде виплачуватися протягом наступних 36 місяців рівними частинами у порядку, встановленому Кабміном. Більше ми розповідали тут.

1 червня був зареєстрований у ВРУ альтернативний законопроєкт №5585-1 (авторства Д. Гетманцева та кількох десятків інших нардепів). Ним пропонувалося встановити такий розмір допомоги при народженні дитини: при народженні першої дитини – 50 000 грн, другої дитини — 100 000 грн, третьої і кожної наступної дитини — 150 000 грн. Більше подробиць — у новині.

А тепер маємо ще один альтернативний варіант — законопроєкт №5585-2. Його зареєстрував 11 червня у ВРУ нардеп О. Качура («Слуга народу»).

 • Текст законопроєкта можна завантажити тут, а порівняльну таблицю ось тут.
 • Законопроєктом передбачено, що допомога  при народженні дитини призначатиметься у розмірі, що залежатиме від кількості дітей у сім’ї. 
 • Допомога при народженні дитини призначається в розмірах прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років та виплачується виходячи з розміру прожиткового мінімуму встановленого на момент призначення виплати допомоги. 
 • Допомога при народженні дитини запропоновано нараховувати в таких розмірах:
 • при народженні першої дитини –  25 розмірів прожиткового мінімуму,
 • другої дитини – 50 розмірів прожиткового мінімуму,
 • третьої і кожної наступної дитини – 70 розмірів прожиткового мінімуму. 

Виплата допомоги при народженні дитини здійснюватиметься одноразово в фіксованій сумі та рівними частинами впродовж 36 місяців.  Одноразова сума виплати при народженні дитини становить:

 • при народженні першої дитини – у розмірі 10 прожиткових мінімумів,
 • при народженні другої дитини – у розмірі 15 прожиткових мінімумів,
 • при народженні третьої та кожної наступної дитини у розмірі 20 прожиткових мінімумів. 
 1. Решта суми допомоги при народженні дитини виплачується протягом наступних 36 місяців рівними частинами у порядку, встановленому КМУ.
 2. У разі прийняття цей Закон набере чинності з 1 січня 2022 року. 
 3. ***

УВАГА!Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER. Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Допомога на дитину

Яку допомогу від держави можуть отримати батьки на дитину

Допомога при народженні дитини

Кожна сім'я має право на отримання допомоги при народженні дитини. Сума виплат незмінна та не залежить від того, чи це перша чи, наприклад, третя дитина. 

Розмір допомоги становить 41 280 гривень. Виплата здійснюється одноразово в розмірі 10 320 гривень, решта суми виплачується протягом 36 місяців рівними частинами (по 860 гривень щомісяця).

Право на допомогу при народженні має один із батьків дитини, опікун (усиновлювач), які постійно проживають разом з дитиною та перебуватимуть у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. 

 • Онлайн: перейдіть за посиланням
 • Офлайн: 
 • Заповніть заявку на отримання комплексної послуги єМалятко.
 • Зверніться до органу соціального захисту населення чи ЦНАП за місцем проживання. Необхідні документи: 
 • паспорт одного з батьків чи документ, який посвідчує особу;
 • код ІПН;
 • довідка про реєстрацію місця проживання (якщо у вас ID-картка);
 • свідоцтво про народження дитини;
 • номер банківського рахунку для соціальних виплат;
 • опікунам — рішення суду про встановлення опіки;
 • документи, що засвідчують народження дитини ( у разі народження дитини за межами України).

Кожна сім'я, у якій народилася дитина, отримує від держави “пакунок малюка”. У наборі, собівартість якого — близько 5 тисяч гривень, є найнеобхідніші речі для немовлят та їхніх мам. 

 1. До пакунку входять одяг для малюка, пелюшки, підгузки, ковдра, матрац, розвивальний килимок та іграшки, засоби для догляду та гігієни.
 2. “Пакунок малюка” видається на кожну народжену дитину, незалежно від матеріального стану родини. 
 3. Отримати пакунок може матір дитини або батько, родичі, патронатні вихователі, які безпосередньо доглядатимуть за малюком.

Зверніться до уповноваженого працівника пологового будинку.

Якщо ви не отримали “Пакунок малюка” у пологовому будинку, подайте заяву до органу соціального захисту населення за місцем проживання. Це потрібно зробити не пізніше, ніж через 30 календарних днів з дати народження малюка.

Допомога на дітей, які виховуються у багатодітних сім'ях

Грошова допомога у розмірі 1 700 грн виплачується щомісячно на третю і кожну наступну дитину у сім'ї. Виплати здійснюються до тих пір, поки дитині не виповниться 6 років. 

У разі одночасного народження двох і більше дітей, внаслідок чого сім'я набула статусу багатодітної, виплата здійснюється на кожну таку дитину.

Виплату отримує один з батьків, які постійно проживають разом з дитиною.

Заповніть заявку на отримання комплексної послуги єМалятко.

Зверніться до органу соціального захисту населення чи ЦНАП за місцем проживання. Необхідні документи: 

 • паспорт одного з батьків чи документ, який посвідчує особу; 
 • свідоцтва про народження дітей;
 • посвідчення багатодітної сім'ї; 
 • номер банківського рахунку для соціальних виплат (якщо сім'я отримує щомісячну допомогу при народженні, вона може надати реквізити банківської картки, на яку зараховуються 860 грн).

Допомога одиноким батькам

Допомога одиноким батькам надається на дітей віком до 18 років, а якщо діти навчаються — до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше, ніж до досягнення ними 23 років.

На отримання допомоги має право особа, яка виховує дитину одна, а саме: 

 • мати (усиновлювач), яка не перебуває у шлюбі, одинока матір або батько, якщо у свідоцтві про народження дитини відсутній запис про іншого з батьків або запис про іншого з батьків проведено за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини;
 • мати (батько) дітей у разі смерті одного з батьків, які не одержують пенсію у разі втрати годувальника, соціальну пенсію або державну соціальну допомогу дитині померлого годувальника.

Розмір допомоги одиноким батькам залежить від середньомісячного доходу сім'ї та прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. 

У 2020 році максимальна сума виплат зросте двічі. 

Період Діти до 6 років Діти від 6 до 18 років Діти від 18 до 23 років

Виплати при народженні

Перш за все, допомога при народженні дитини та допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку об’єднана в один вид – допомогу при народженні дитини – і з 1 липня 2014 року призначатиметься в єдиному розмірі 41280 гривень незалежно від того, яка дитина за черговістю (перша, друга, третя чи кожна наступна). Як і раніше, одразу всю суму батьки не отримуватимуть. Виплата буде здійснюватись одноразово в сумі 10320 гривень, решта суми допомоги (30960 гривень) буде виплачуватися протягом наступних 36 місяців рівними частинами в сумі 860 гривень щомісяця. У такому ж розмірі виплачуватиметься допомога при усиновленні дитини.

Якщо особа, якій призначено допомогу при народженні дитини, виявила бажання працювати, допомога буде виплачуватися до закінчення терміну її призначення, тобто протягом 36 місяців.

Розмір раніше призначеної допомоги не переглядатиметься. Якщо дитина народилася по 30 червня 2014 року, допомога буде виплачуватися в розмірах, встановлених на дату народження дитини: на першу дитину – 30 960 гривень, на другу дитину –  61 920 гривень, на третю та наступних дітей – 123 840 гривень), тобто зміни з 01.07.2014 цієї категорії дітей не торкнуться.

Як уже зазначалося, виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку припинена, крім осіб, яким призначено допомогу при народженні першої дитини (народженої до 30 червня 2014 року), що виплачується 24 місяці.

На наступні 12 місяців буде призначатися допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 130 гривень. Наприклад, жінка народила першу дитину в грудні 2013 року.

На дитину отримує щомісячну допомогу при народжені дитини з січня 2014 року по грудень 2015 року у розмірі 860 гривень та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. З 1 липня 2014 року допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку припиняється.

Здійснюється щомісячна виплата допомоги при народженні дитини (860 гривень). Починаючи з січня 2016 року буде виплачуватися допомога по догляду у розмірі 130 гривень (протягом 12 місяців до досягнення дитиною трирічного віку). У разі працевлаштування чи виходу на роботу виплата допомоги у розмірі 130 гривень припиняється.

Постановою Кабінету Міністрів України від 25.06.2014  № 208 «Про внесення змін до Порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми» встановлений новий перелік документів, необхідних для призначення допомоги при народженні дитини та реєстрації її місця проживання.

 • ПЕРЕЛІК ДОКУМЕНТІВ ДЛЯ ПРИЗНАЧЕННЯ ДОПОМОГИ ТА РЕЄСТРАЦІЇ МІСЦЯ ПРОЖИВАННЯ: 
 • Допомога призначатиметься на підставі пред’явлення паспорта заявника або іншого документа, що посвідчує особу, копії свідоцтва про народження дитини (з пред’явленням оригіналу) та подання заяви одного з батьків (опікуна), з яким постійно проживає дитина, що складається у довільній формі, із зазначенням даних для реєстрації місця проживання дитини.
 • Особи, що звернулися за призначенням допомоги при народженні другої дитини або наступних дітей (народжених до 30 червня 2014 року), подають копії свідоцтв про народження кожної дитини, яка враховується під час визначення розміру допомоги.
 • Опікуни подають, крім зазначених документів, копію рішення про встановлення опіки.
 • У разі звернення осіб, місце проживання яких не зареєстровано, осіб, які вимушені були залишити місця проживання з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції та не мають можливості зареєструвати новонароджену дитину, рішення про призначення допомоги при народженні дитини приймає орган соціального захисту населення на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов, складеного за місцем фактичного проживання сім’ї.
 • Що стосується відрахування до Пенсійного фонду за одержувачів допомоги при народженні дитини та до досягнення дитиною трирічного віку.
Читайте также:  Про практику встановлення факту материнства та визнання материнства

У зв’язку з тим, що скасовується виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, внесено зміни до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Платниками єдиного соціального внеску будуть особи, які доглядають за дитиною до досягнення нею трирічного віку й відповідно до закону отримують допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та/або при народженні дитини.

 Власне відпустка по догляду за дитиною залишається, але допомога у зв’язку з перебуванням у ній не виплачується.

З метою збереження права громадян на зарахування їм часу догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку до трудового стажу, органами соціального захисту населення будуть здійснюватися відрахування до Пенсійного фонду України за непрацюючих одержувачів допомоги при народженні дитини та осіб, яким буде здійснюватися виплата допомоги до досягнення дитиною трирічного віку у розмірі 130 гривень.

Таким чином, тим, хто з 1 липня 2014 року виходитиме у відпустку по догляду за дитиною до трьох років, цей період зараховуватимуть до страхового стажу.

Декларація прав дитини

Опубліковано у Поради учням

 •   Пріоритетність прав дітей у суспільстві  закріплена у таких документах:
 •  — Декларація прав дитини (1959);
 • —  Конвенція ООН про права дитини (1989);
 • — Всесвітня декларація про забезпечення виживання, захисту і розвитку дітей (1990)

     Декларація прав дитини – документ, що регулює становище дитини у сучасному суспільстві. Головна ідея цього акту «Добро – дітям».

   У преамбулі Декларації зазначено, що дитина, внаслідок її фізичної і розумової незрілості, потребує особливої опіки і уваги, включаючи правовий захист, як до, так і після народження, Отже, батьків, чоловіків і жінок персонально, громадські організації, органи влади на місцевому та національному рівні Декларація закликала визнати ці права та забезпечити їх виконання через правову реформу чи іншими шляхами. Женевська Декларація стала першим кроком на шляху до визнання дітей як правових суб’єктів (людей з їхніми власними правами). Сам текст Декларації свідчить про перехід від соціальної допомоги і захисту дітей до захисту прав дітей. В той же час Декларація вважає дитину правовим суб’єктом, тобто не визнає за нею право самостійно користуватися своїми правами. Декларація стосується майже виключно захисних прав, її лейтмотивом є кращі інтереси дитини, іншими словами, дитина визнається окремою істотою.

Декларація, прийнята у 1959 році, містить 10 принципів, які можна викласти як:

 1. Кожна дитина користується правами, проголошеними цією Декларацією без будь-яких форм дискримінації;
 2. Дитина повинна користуватися особливим захистом, і повинна мати можливість для нормального здорового розвитку в умовах свободи і гідності;
 3. Дитина з моменту народження набуває ім'я і національність;
 4. Дитина повинна користуватися благами соціального забезпечення, включаючи адекватний до, та післяпологовий догляд для неї або нього та матері. Дитина повинна мати право на нормальне харчування, житло, творчі та медичні послуги;
 5. Дитині, яка є фізично, розумово або соціально неповноцінна, повинні надаватися спеціальне лікування, освіта та догляд;
 6. Дитина повинна там, де можливо, зростати під опікою і доглядом її батьків в атмосфері приязні, моральної і матеріальної безпеки. Малолітня дитина, не повинна, крім виключних обставин, відокремлюватися від матері. Суспільство і органи влади повинні забезпечити необхідний догляд за дітьми, які залишилися без піклування сім’ї або без адекватних засобів підтримки;
 7. Дитина має право на отримання освіти, яка повинна бути обов’язковою та безплатною щонайменше на початковому рівні. Дитина повинна мати можливість для гри та творчості;
 8. Дитина за будь-яких обставин повинна бути серед перших, хто отримає захист і допомогу;
 9. Дитина повинна бути захищена від усіх форм занедбання, жорстокості та експлуатації. Дитину не можна наймати на роботу до досягнення нею мінімального віку, з якого дозволено працювати;
 10. Дитина повинна бути захищена від расової, релігійної або іншої дискримінації. Вона повинна бути вихована у дусі розуміння, толерантності та дружби між народами, миру і загального братерства.

      Слід відзначити прийняття Конвенції ООН про права дитини. У ній дитина вперше розглядається не тільки як об'єкт, що вимагає спеціального захисту, але і як суб'єкт права, який має всі права, що є в людини.

    З 1989 року день 20 листопада відмічається як Міжнародний день прав дітей.    Але   в Україні    за традицією    цей   день   частіше відзначається

1 червня як Міжнародний день захисту дітей.

       Цей документ закликає дорослих будувати свої взаємини з дітьми на морально-правових нормах, в основі яких лежить справжній гуманізм і демократизм, повага і дбайливе ставлення до особистості дитини, її думки, поглядів. Одночасно Конвенція стверджує необхідність формування в підростаючого покоління  усвідомленого розуміння законів і прав інших людей, шанобливого ставлення до них.

    Положення Конвенції зводяться до чотирьох основних вимог, які повинні забезпечити права дітей: виживання, розвиток, захист і забезпечення активної участі в житті суспільства.

    Основна ідея Конвенції – єдність прав і обов'язків. Конвенція  пов'язує права дитини з правами та обов'язками батьків та інших осіб, які несуть відповідальність за життя дітей, їх розвиток і захист,  надає право приймати рішення.

Конвенція про права дитини формулює громадянські, політичні, економічні, соціальні, культурні права дітей.

Основні з них:

 1. Право на життя, виживання і вільний розвиток.
 2. Право на ім'я і набуття громадянства.
 3. Право знати своїх батьків і користуватися батьківською турботою.
 4. Право не розлучатися з батьками всупереч їх бажанню; право підтримувати контакти з обома батьками.
 5. Право на возз'єднання із сім'єю, що знаходиться в іншій державі.
 6. Право вільно залишати будь-яку країну і повертатися в свою країну.
 7. Право на захист у разі незаконного переміщення та повернення з-за кордону.
 8. Право вільно висловлювати свої думки з усіх питань.
 9. Свобода думки, совісті, релігії.
 10. Свобода асоціацій і мирних зборів.
 11. Право на повну інформацію, що сприяє добробуту дитини.
 12. Право на користування послугами системи охорони здоров'я.
 13. Право користуватися благами соціального забезпечення.
 14. Право на освіту.
 15. Право на відпочинок і розваги.
 16. Право на захист від економічної експлуатації;
 17. Право на захист від незаконного зловживання наркотичними засобами і психотропними речовинами, від усіх форм сексуальної експлуатації та сексуальних розбещень.
 18. Право на гуманне поводження, на захист від незаконного та довільного позбавлення волі.

    Конвенцією проголошено принцип рівної відповідальності обох батьків і законних опікунів за виховання дитини; встановлено обов'язок держави піклуватися, шанувати і забезпечувати усі права дитини.

Конституція України закріплює рівність дітей у правах незалежно від походження, а також від того, народжені вони в шлюбі чи поза ним. Переслідуються за законом будь-яке насильство над дитиною та її експлуатація (ст.

52).

 1. У ряді країн є інститут омбудсмана з прав дитини.
 2. Конвенція ООН про права дитини має три основні завдання:
 3. 1) Право самовизначення

Зараз загально визнано, що до дитини застосовується більшість прав людини. Одні з них – беззастережно (як, наприклад, право на захист від тортур), а інші – з певними обмеженнями (політичні права).

2) Право на захист

Конвенція містить низку положень, які стосуються особливих потреб дітей та їх вразливості, наприклад, умови зайнятості для дітей (ст. 32). Більшість з цих положень має більш суворі вимоги стосовно дітей, ніж загальні правозахисні інструменти.

3) Специфічні права – це права, які застосовуються специфічно, або навіть виключно до дітей: право не розлучатися зі своїми батьками (ст. 9-11) положення про усиновлення (ст. 21).

Найкращим прикладом таких прав є ст. 31, яка захищає право дитини на гру. Конвенція також надає захист особливим категоріям дітей: біженці (ст. 22), інваліди (ст. 23), меншини (ст.

30) і діти, втягнуті у воєнні конфлікти.

Одним з найважливіших досягнень Конвенції є її прогресивний підхід. Конвенція кілька разів наголошує на обов’язку держав – сторін підтримувати і поширювати права дитини. Одним з найважливіших інструментів підтримки прав дитини є правова освіта і вивчення прав людини і прав дитини у доступній формі з наймолодшого віку.

 • Основні напрямки та зміст роботи психолога з реалізації прав дитини:
 • Діагностика –
 • – дітей: особливості особистого розвитку (самооцінка, тривожність, агресія, страхи, тощо);
 • — батьків: батьківські установки, способи виховного впливу, ступінь агресивності, характер родинних відношень;
 • —  педагогів: тип спрямованості особистості педагога, комунікативні позиції, стиль взаємодії з дітьми.
 • Психопрофілактика –
 • — дітей: формування соціально – важливих потреб та комунікативних навичок, знайомство дітей з їхніми правами;
 • —  батьків: знайомство з особливостями психічного розвитку дитини на різних вікових етапах, знайомство з кращим досвідом родинного виховання;
 • — педагогів: надання психологічної допомоги у створенні іміджу педагогу – професіоналу, інформування про основні закономірності психічного розвитку та його індивідуальних проявів на різних стадіях розвитку.
 •                           Декларація прав дитини
 • Януш Корчак
 1. Дитина має право на любов.
 2. Дитина має право на повагу.
 3. Дитина має право на сприятливі умови зростання і розвитку.
 4. Дитина має право жити зараз.
 5. Дитина має право бути собою.
 6. Дитина має право робити помилки.
 7. Дитина має право на невдачу.
 8. Дитина має право на серйозне ставлення.
 9. Дитина має право, щоб її цінували за те, що вона є собою.
 10. Дитина має право на бажання, скаргу, питання.
 11. Дитина має право на таємницю.
 12. Дитина має право на «брехню, обман, крадіжку».
 13. Дитина має право на повагу до її власності і бюджету.
 14. Дитина має право на освіту.
 15. Дитина має право опиратися виховним впливам, які суперечать її переконанням.
 16. Дитина має право на протест проти несправедливості.
 17. Дитина має право на дитячий суд, де він може судити і де його судитимуть ровесники.
 18. Дитина має право на захист у системі правосуддя для дітей.
 19. Дитина має право на повагу до своїх позовних вимог.
 20. Дитина має право спілкуватися з Богом.
 21. Дитина має право на передчасну смерть.
Читайте также:  Позовна заява про встановлення батьківства та стягнення аліментів

Допомога при народженні дитини. Як отримати допомогу по догляду за дитиною до 3 років?

Таку допомогу по догляду за дитиною може оформити на себе той член сім'ї, який буде фактично доглядати за дитиною – мама чи тато, а також усиновитель, опікун, бабуся, дідусь або інший родич.

Допомога по догляду за дитиною до трьох років – коли оформляти? (допомога при народженні дитини)

Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначається з того дня, коли Ви звернулися з метою його оформлення, але не раніше, ніж з дня закінчення відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами (якщо Ви не працюєте або є фізичною особою підприємцем), а якщо Ви працювали, то з дня початку відпустки по догляду за дитиною по день її закінчення, але не довше, ніж до дня виповнення їй 3х років.

Заява про призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та всі необхідні для неї документи необхідно подавати в управління праці та соціального захисту населення (соцзахист). Допомога виплачується щомісяця (гроші приходять на соціальну карту, яку Ви оформляли для подачі інформації в соцзахист).

Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку – куди звертатися?

Отже, Ви оформили вже допомогу при народженні дитини і тепер справа за допомогою по догляду за дитиною.

Якщо Ви хочете оформити мінімальну допомогу, то пакет документів буде також мінімальним. Для цього Ви інформуєте соцзахист і подаєте підтвердження, що не працюєте. Для приватних підприємців необхідна довідка з Єдиного державного реєстру про те, що Ви є суб'єктом підприємницької діяльності.

Якщо Ви розраховуєте отримати інший розмір допомоги, що відрізняється від мінімального (130 гривень), то до органу соціального захисту населення (соцзахист) за місцем реєстрації подаєте такі документи:

 • заява про призначення допомоги;
 • довідка про склад сім'ї;
 • декларація про доходи та майновий стан сім'ї (заповнюється на підставі довідок про доходи сім'ї за попередні 6 місяців);
 • довідка з місця проживання форма № 3 (ЖЕК);
 • довідка з роботи;
 • копія трудової книжки;
 • довідка з місця навчання для осіб, які навчаються;
 • виписка з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб- підприємців для осіб, які провадять підприємницьку діяльність;
 • довідка про те, що виплати з безробіття не проводяться – для непрацюючих осіб, які перебувають на обліку в центрі зайнятості;
 • довідка з податкової про доходи за 6 місяців;
 • довідка з центру зайнятості про те, що не перебуваєте на обліку;

квитанції про оплату квартири за 6 місяці (можуть зажадати).

Пам'ятайте, кожні шість місяців Вам необхідно заново подавати документи. Якщо Ви вчасно не подаєте документи, що підтверджують необхідність призначення Вам збільшеної допомоги по догляду за дитиною, то з сьомого місяця Вам автоматично вироблять перерахунок і будуть нараховувати мінімальний розмір допомоги при народженні дитини.

Самотні матері подають такі документи для отримання підвищеної допомоги на дітей до трьох років:  

 • заява про призначення допомоги;
 • довідка з РАГСу про підстави внесення до книги реєстрації народжень відомостей про батька дитини;
 • копія свідоцтва про народження дитини;
 • довідка про проживання дитини з матір'ю, видана за місцем проживання сім'ї.

У податковій службі можна взяти довідку про доходи за попередні два квартали. Цей документ підійде для оформлення підвищеної допомоги по догляду за дитиною до трьох років.

Пам'ятайте: при необхідності можна використовувати відпустку по догляду за дитиною частково, тоді після цього періоду допомогу по догляду за дитиною до трьох років можна переоформити на непрацюючого тата, бабусю і т.д.

Розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку

Дізнатися , який розмір допомоги при народженні дитини можна тут. Мінімальний розмір допомоги – 130 грн на місяць.

Для отримання максимального розміру допомоги по догляду за дитиною до трьох років, сукупний дохід сім'ї з трьох осіб за 6 місяців не повинен перевищувати 3 330 гривень.

Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку розраховується так: беремо різницю між прожитковим мінімум для дорослого та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців, але не менше 130 гривень.

Приклад розрахунку

Загальний дохід сім'ї з трьох осіб за 6 місяців склав 12 600 гривень. Середньомісячний сукупний дохід сім'ї на одну людину: 12600 : 6 : 3 = 700 гривень.

Різниця між прожитковим мінімумом на працездатну особу та сукупним доходом: 1118 — 700 = 418 грн.

Розмір допомоги по догляду за дитиною до трьох років – 418 — 130 грн – мінімальний розмір допомоги з догляду та 288 гривні – розмір з урахуванням доходів .

У загальний дохід ми не включаємо разову допомогу при народженні дитини і саму допомогу, для призначення якої обчислюють сукупний дохід. Максимальний розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку становить 930 гривень (з 01.10.2012 ).

Перерахунок розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснюється тільки через суд.

У Вас залишилися запитання? Звертайтеся на урядову «гарячу лінію» за безкоштовним телефоном 0-800-507-309

Порядок обрання сімейних лікарів та підписання декларацій

Підписання Декларації з лікарем надає пацієнтам низку преференцій

По-перше. Лікар, якого ви обрали несе персональну відповідальність за Ваше здоров’я. Він особисто зацікавлений у тому, щоб ви почувалися добре. Тому що від Вашого стану та від Вашого задоволення ним як фахівцем, напряму залежить його заробітна плата та розподіл часу.

Адже за системою «гроші йдуть за пацієнтом» він отримає зарплатню в залежності від кількості людей, які підписали з ним декларації.

А від того, чим краще він передбачить та попередить рекомендаціями та профілактичним лікуванням потенційні ризики для вашого здоров’я, залежіть як часто йому доведеться відвідувати Вас вдома виконуючи невідкладні виклики.

По-друге. Підписавши декларацію з лікарем, згідно Наказу МОЗ від 19.03.2018 № 504 «Про затвердження Порядку надання первинної медичної допомоги», Ви автоматично набуваєте право на безкоштовне отримання низки медичних послуг, що надаватимуться на первинній ланці.

Серед них: динамічне спостереження за станом здоров’я дорослих та дітей; проведення діагностики та лікування; надання невідкладної медичної допомоги; направлення пацієнтів для надання їм вторинної або третинної медичної допомоги; вакцинація відповідно до календаря профілактичних щеплень; спостереження за неускладненою вагітністю; надання окремих послуг паліативної допомоги; ведення первинної облікової документації, оформлення довідок, листків непрацездатності тощо.

Так само низку переваг мають і лікарі, з якими підписано Декларації

По-перше. Лікар, отримуватиме більшу заробітну платню, тому що іі розмір напряму залежить від кількості пацієнтів, які йому довіряють.

По-друге. З тієї ж причини (пряма залежність зарплати від кількості пацієнтів) лікар стає зацікавлений у постійному саморозвитку та самовдосконаленню в професії. А отже – приділятиме достатньо часу навчанню.

Як підписати декларацію з лікарем

Декларація – це документ, який підтверджує, що пацієнт хоче обслуговуватись саме у цього лікаря. Так, підписуючи декларацію з конкретним лікарем, ви повідомляєте державу (Національну службу здоров’я України (НСЗУ), що оплата за Ваше обслуговування має находити у вибраний Вами медичний заклад.

Водночас, декларація не є юридичним документом і не підписується «раз і назавжди»: ви зможете укласти декларацію з іншим терапевтом, педіатром чи сімейним лікарем. У такому випадку не треба скасовувати попередню декларацію – достатньо просто укласти нову декларацію з обраним лікарем, а зміни автоматично зафіксуються у системі.

Ви вільні у своєму виборі – не мусите підписувати декларацію за місцем прописки чи проживання.

Лікар, якому ви довірите своє здоров’я, буде лікувати, давати корисні поради для здорового способу життя і профілактики хвороб, направляти на базові аналізи, вакцинацію, а за потреби — до вузьких спеціалістів. Усі послуги у нього — безоплані для пацієнтів, їх оплачує Нацслужба здоров’я.

Покрокова інструкція підписання Декларації

1.Необхідно звернутися у медичний заклад, де працює терапевт, педіатр чи сімейний лікар, з яким ви хочете підписати декларацію. З собою потрібно мати документ, що посвідчує ососбу і мобільний телефон. Якщо ви підписуєте декларацію з педіатром чи сімейним лікарем для дитини, то візьміть також свідоцтво про народження дитини.

2. Ваші дані та контактний телефон внесуть у систему «Електронне здоров‘я». Це зробить уповноважена особа закладу ПМД: в різних медзакладах це може бути або реєстратор, або медсестра, або лікар.

Дані вносяться в електронну систему – не буде жодних бланків, форм, печаток тощо. Після введення даних пацієнт отримує СМС з кодом на вказаний номер телефону, який уповноважена особа медзакладу вводить у систему «Електронне здоров‘я» для підтвердження.

3. Уповноважена особа медзакладу роздруковує із системи «Електронне здоров‘я» примірник декларації для перевірки.

 • Необхідно уважно перевірити усі свої дані.
 • 4. Якщо все вірно, уповноважена особа медичного закладу роздруковує із системи «Електронне здоров‘я» ще один примірник декларації
 • Обидва примірники декларації мають бути ідентичними і без помилок.

5. Пацієнт підписує 2 примірники декларації. Уповноважена особа проставляє відмітку з датою на обох примірниках декларації. Один із примірників залишається у вас, інший – у медичному закладі.

6. Уповноважена особа медзакладу накладає електронний цифровий підпис працівника юридичної особи на декларацію та надсилає її в систему «Електронне здоров‘я»

Ви офіційно задекларували вибір свого лікаря. Гроші за ваше обслуговування держава (НСЗУ) сплачуватиме закладу, у якому працює вибраний вами лікар.

Корисні посилання:

https://helsi.me/

https://doctor.medcard24.net/login/?next=/

https://global.newmedicine.com.ua/

Дитячі виплати в Україні 2021: розмір допомоги батькам при народженні дитини

У 2021 році в Україні планують підняти соціальні виплати для сімей з дітьми. Цього року планується кілька підвищень мінімального прожиткового мінімуму, до якого прив’язані дитячі виплати. Також очікується підвищення розміру допомоги дітям-сиротам та мінімальних декретних виплат для безробітних. Нові суми батькам виплачують з 1 грудня 2020 року.

Читайте также:  В Украине вводится институт банкротства физических лиц

Дитячий прожитковий мінімум у 2021 році:

 • виплати на дитину залежать від розміру прожиткового мінімуму на дітей. З 1 грудня 2020 року мінімальний прожитковий мінімум для дітей до 6 років підняли до 1921 гривні, для дітей від 6 до 18 років — 2395 гривень. З 1 липня 2021 року ці суми збільшаться до 2013 гривень і 2510 гривень відповідно. А з 1 грудня 2021 року — до 2100 гривень і 2618 гривень.

Виплати для дітей, над якими встановлено піклування або опіка:

Цей вид виплат становить 2,5 прожиткових мінімумів. Для дітей до 6 років встановлено наступні виплати:

 • з 1 грудня 2020 року — 3 803 гривні;
 • з 1 липня 2021 року — 5 033 гривні;
 • з 1 грудня 2021 року — 5 250 гривень.

Для дітей віком від 6 до 18 років будуть виплачуватися такі суми:

 • з 1 грудня 2020 року — 5 988 гривень;
 • з 1 липня 2021 року — 6 275 гривень;
 • з 1 грудня 2021 року — 6 545 гривень.
 • Такими ж будуть виплати на дітей-сиріт, позбавлених батьківського піклування.
 • Якщо дитина, над якою встановлено опіку, має інвалідність, то виплати складуть 3,5 прожиткового мінімуму: 6 724 грн на дітей до 6 років з 1 грудня і 8 383 на старших дітей.
 • Виплати одиноким матерям:
 • одинокі мами зможуть отримати матеріальну допомогу в розмірі різниці між прожитковим мінімумом і середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одного члена сім’ї.

Декретні виплати для жінок:

 • тривалість оплачуваної відпустки для вагітних відрізняється в різних випадках. Жінки, які виношують одну дитину, можуть розраховувати на 126 календарних днів декрету (70 днів до пологів і 56 після). Для жінок, які виношують більше однієї дитини, передбачено 140 днів декретної відпустки (по 70 днів до і після пологів). Вагітні, які постраждали від наслідків аварії в Чорнобилі, отримають 180 декретних відпускних днів.

Жінки, які працюють як ФОПи, також мають право на декретну відпустку, оскільки платять податки.

Розмір декретних виплат становить 100% середньої офіційної зарплати за місцем роботи. Для цього зарплату жінки за останні 12 місяців ділять на кількість відпрацьованих днів. Ця сума буде платою за один день відпустки під час декрету. Безробітні жінки також отримуватимуть декретні виплати:

 • з 1 грудня 2020 року — 2 383 гривні;
 • з 1 липня 2021 року — 2 635 гривень;
 • з 1 грудня 2021 року — 2 749 гривень.

Виплати при народженні дитини:

 • розмір виплат при народженні дитини у 2021 році не змінився. Сім’я отримає 10 320 гривень виплат відразу після народження малюка, а далі буде щомісяця отримувати по 860 гривень на місяць до досягнення дитиною віку трьох років.

Читайте важливі новини та поради, які стануть в пригоді для вашого гаманця, в телеграм-каналі Finance_ukr ????

Про виплату допомоги при народженні дитини

Останнім часом в Інтернеті, і, зокрема, у Фейсбук поширюється новина про те, що з 1 серпня допомога по догляду за дитиною до трьох років не виплачується.

Текст приблизно такий «З 1 липня цього року виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку скасовані.

Утім, у Мінсоцполітики намагаються це показати як «оптимізацію соціального захисту сімей з дітьми», мовляв, цю допомогу поєднали з виплатою при народженні дитини.

 • У зв’язку з цим виникла необхідність розібратися із правовим регулюванням виплати цієї допомоги.
 • Виплата допомоги при народженні дитини регулюється Законом України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми».
 • Закон визначає наступні види допомог сім’ям з дітьми:
 • 1) допомога у зв'язку з вагітністю та пологами;
 • 2) допомога при народженні дитини;
 • 3) допомога при усиновленні дитини;
 • 4) допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування;
 • 5) допомога на дітей одиноким матерям;
 • При цьому зазначається, що місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації та об'єднання громадян за рахунок власних коштів можуть запроваджувати додаткові види допомоги та встановлювати доплати до державної допомоги сім'ям з дітьми.

Раніше, до 1 липня 2014 року, закон передбачав, ще виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку.

У 2014 році у зазначений закон були внесені зміни, якими скасовано виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку.

Тобто, у 2014 році було об’єднано допомогу при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в один вид допомоги — допомогу при народженні дитини;

Розмір допомоги при народженні дитини, яка народилася після 30 червня 2014 р., не залежить від прожиткового мінімуму, а встановлений у твердій сумі — 41280 гривень, незалежно від кількості народжених дітей в сім'ї.

Сім’ї виплачується одноразово допомога у розмірі 10320 гривень та щомісячно протягом 36 місяців рівними частинами у сумі 860 гривень.

При цьому, у випадку, якщо особа якій призначено допомогу при народженні дитини виявила бажання працювати, допомога буде виплачуватися до закінчення терміну її призначення, тобто протягом 36 місяців. У разі народження двох і більше дітей допомога надається на кожну дитину.

Однак при цьому, сім’ям в яких діти народилися до 30 червня 2014 року виплата допомоги продовжується у раніше встановленому розмірі на першу дитину, а після досягнення дитиною двох років на наступні 12 місяців призначається щомісячна допомога у розмірі 130 гривень, в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Допомога при народженні дитини надається одному з батьків дитини (опікуну), який постійно проживає разом з дитиною. Вона призначається на підставі свідоцтва про народження дитини. Опікунам зазначена допомога призначається на підставі рішення про встановлення опіки.

Для призначення допомоги при народженні дитини до органу праці та соціального захисту населення за умови пред’явлення паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, та свідоцтва про народження дитини подається одним з батьків (опікуном), з яким постійно проживає дитина, заява за встановленою формою, та копія свідоцтва про народження дитини.

Необхідно зазначити, що зазначений перелік документів є вичерпним. Органи соціального захисту не мають права вимагати інші документи доля призначення цієї допомоги.

За призначенням цієї допомоги необхідно звернутися не пізніше дванадцяти місяців з дня народження дитини. По спливу зазначеного строку у призначенні допомоги може бути відмовлено.

Законом визначені підстави припинення виплати допомоги при народженні дитини.

До них закон відніс: позбавлення отримувача допомоги батьківських прав; відібрання дитини в отримувача допомоги без позбавлення батьківських прав; тимчасове влаштування дитини на повне державне утримання; припинення опіки або звільнення опікуна від його повноважень щодо конкретної дитини; нецільове використання коштів і незабезпечення отримувачем допомоги належних умов для повноцінного утримання та виховання дитини; у разі виникнення інших обставин. Остання обставина «у разі виникнення інших обставин» визначена Конституційним судом України неконституційною ( рішення Конституційного суду України від 8 червня 2016 року №3-рп/2016 (справа про припинення виплати допомоги при народженні дитини).

Виплата допомоги припиняється за рішенням органу, що призначає та виплачує цю допомогу з місяця, що настає після місяця, у якому виникли такі обставини.

Одному з батьків дитини допомога при народженні дитини призначається і виплачується органами соціального захисту населення за місцем їх реєстрації. Допомога може бути призначена за місцем фактичного проживання за умови подання довідки про неодержання зазначеної допомоги в органах соціального захисту населення за місцем реєстрації.

Документи, необхідні для призначення державної допомоги сім'ям з дітьми, подаються особою, яка претендує на призначення допомоги, особисто.

За наявності письмової заяви особи, яка претендує на призначення зазначеної допомоги, але за станом здоров'я або з інших поважних причин (догляд за інвалідом I групи, дитиною-інвалідом віком до 16 років тощо) не може особисто зібрати необхідні документи, збір зазначених документів покладається на органи, що призначають допомогу.

У разі коли до заяви не додані всі необхідні документи, орган соціального захисту населення повідомляє заявника, які документи мають бути подані додатково. Якщо вони будуть подані не пізніше ніж протягом одного місяця з дня одержання зазначеного повідомлення, днем (місяцем) звернення за призначенням допомоги вважається день (місяць) прийняття або відправлення заяви.

Рішення органу, що призначає і здійснює виплату державної допомоги, може бути оскаржено у вищестоящих органах виконавчої влади або у судовому порядку.

І наостанок трохи арифметики. Розмір допомоги при народженні дитини встановлений у фіксованій сумі і не залежить від величини прожиткового мінімуму. З 2014 року розмір цієї допомоги не переглядався. У 2014 році прожитковий мінімум на дітей віком до 6 років становив 1032 гривні.

З 1 травня 2016 року прожитковий мінімум дітей віком до 6 років становить 1228 гривень. Тобто за цей період він збільшився на 196 грн. Відповідно у 2014 р.

розмір допомоги становив 40 прожиткових мінімумів на дітей віком до 6 років і щомісячно допомога виплачувалася у розмірі гарантованого рівня забезпечення прожиткового мінімуму для дітей, який тоді складав 85 відсотків відповідного прожиткового мінімуму.

У 2016 році розмір допомоги становить близько 33,6 прожиткових на дітей віком до 6 років і щомісячна виплата цієї допомоги наступні 36 місяців становить 82,5% від гарантованого рівня забезпечення прожиткового мінімуму для дітей, який також складає 85 відсотків відповідного прожиткового мінімуму. Ось така арифметика.

Володимир Бурак, доцент кафедри соціального права Львівського національного університету ім. І. Я. Франка, експерт Українського центру соціально-правових досліджень для «Резонансу»

Ссылка на основную публикацию