Виконавчий напис нотаріуса: інструкція з оскарження незаконних дій кредитора

Який порядок стягнення боргів через нотаріуса? Хто має право стягнути заборгованість на підставі виконавчого напису? В яких випадках неможливо зробити повернення боргу через нотаріуса?

Привіт усім відвідувачам сайту ! З вами   Ганна Медведєва.

Усі, кому доводилося стикатися з недобросовісними боржниками, знають, яка це невдячна і нелегку працю   повертати борги. Однак є ефективні способи і засоби, які можуть у цьому допомогти. Наша нова стаття про те, як стягнути борги з допомогою нотаріуса.

Інформація згодиться насамперед тим, хто намагається повернути кошти, видані в борг. Однак і для боржників вона теж буде корисна   щоб знати, які дії можуть піти ваші кредитори.

Виконавчий напис нотаріуса: інструкція з оскарження незаконних дій кредитора

1. В чому особливості стягнення боргів через нотаріуса?

Далеко не всі боржники повертають борги вчасно. Деякі не повертають їх взагалі. Кредитори скрупульозно вивчають законодавство і вишукують способи повернути свої кошти. Держава, в свою чергу, підтримує їх, чим може. Зокрема, приймає відповідні закони.

Можливість стягнути борги через нотаріуса виникла не так давно. З 1 липня 2016 року в законі про Нотаріат з'явився пункт про те, що нотаріус уповноважений ставити виконавчий напис на іпотечному договорі. Наявність нотаріального напису дає кредиторам законне право на примусове стягнення боргу.

Виконавча напис нотаріуса — це офіційний документ, який дає право на отримання грошей з боржника з допомогою судових приставів, минаючи стадію судового розгляду.

Хто може стягнути борг на цій підставі:

 • банки — коли в договорі є пункт про позасудове стягнення;
 • громадяни та юридичні особи — коли договір, за яким є заборгованість, заздалегідь був нотаріально завірений.

Випадки, коли борги можна стягнути за допомогою виконавчого напису:

Тип угоди Умови
1 Оренда рухомого майна Необхідно, щоб оплата за оренду була визначена у твердій сумі платежів, що вносяться частинами або одноразово.
2 Оренда нежитлового приміщення Власник приміщення   юрособа або ВП. Якщо це фізична особа, процедура неприйнятна.
3 Купівля-продаж, поставка, перевезення, надання послуг, зберігання, договір підряду По-перше, потрібно мати документ, що підтверджує визнання боржником боргу.
По-друге, потрібно письмово повідомити боржника про рішення діяти через виконавчий напис.

Опублікована на нашому сайті стаття «Стягнення боргів» розповість вам більш докладно про особливості й етапи цього процесу.

2. Переваги і недоліки стягнення заборгованості на підставі виконавчих написів

Щоб вам простіше було визначитися з рішенням, варто починати дану юридичну процедуру, ми розпишемо плюси і мінуси цього способу.

Доцільний він у вашому конкретному випадку   зрозуміти можете тільки ви самі.

Виконавчий напис нотаріуса: інструкція з оскарження незаконних дій кредитора

Переваги:

 1. Порівняно невисока вартість послуги. Вчинення нотаріального напису зазвичай обходиться в 0,5% від суми, що стягується, не більше 20000 руб. і за юридичні послуги від 3000 руб.
 2. Оперативність. Строгих строків на вчинення виконавчого напису немає. Якщо нотаріус працює професійно і не дуже завантажений роботою, виконавча напис оформляється дуже швидко   буквально за 1 день.
 3. Безвихідність становища боржника. У випадку з виконавчим написом ви як кредитор не зобов'язані чекати згоди позичальника з вимогами, які ви йому висунули.

Недоліки:

 1. Неможливість стягнення процентів, пені та штрафу. Стягнути відсотки можна тільки в судовому порядку. Це ж стосується пені і штрафів, навіть коли про сплату неустойки є відповідний пункт у договорі.
 2. Неможливість списати витрати на послуги юриста-консультанта на боржника. Відшкодування додаткових витрат, пов'язаних зі стягненням боргу через вчинення нотаріального напису, що також не передбачено законом. Це можна зробити тільки в тому випадку, якщо ви стягує борги шляхом судового розгляду.
 3. Обмежене коло варіантів. Далеко не у всіх випадках стягнення боргів можна застосовувати нотаріальну напис. Наприклад, якщо у вас на руках договір поставки, то вам необхідний документ, в якому боржник визнає за збій борг. А який же боржник поспішить надати такий папір?

Значна частина спірних випадків виникає саме з договорами поставок. Таким чином, виходить, що більшість подібних спорів без варіантів доводиться вирішувати через економічний суд.

3. Порядок стягнення боргів по розписці через нотаріуса — 6 основних етапів

Порядок стягнення заборгованості через нотаріуса передбачає кілька послідовних кроків.

Подивимося, як потрібно діяти, коли знадобилася виконавчий напис.

Етап 1. Кредитор повідомляє боржника про те, що він звернеться до нотаріуса

Надіслати повідомлення позичальнику потрібно обов'язково. І зробити це потрібно в письмовому вигляді. Перед тим, як взяти і вивчити необхідні документи, нотаріус буде перевіряти, сповістили ви боржника про те, що прямуєте за отриманням виконавчого напису.

Наша стаття «Досудове стягнення боргів» розповість, як вирішити питання, не доводячи справу до судового розгляду.

Етап 2. Кредитор надає нотаріусу документи, що підтверджують факт заборгованості

Щоб отримати нотаріальну напис, доведеться надати нотаріусу деякі документи.

Перелік паперів:

 • оригінали та завірені копії документів, згідно з якими виник борг;
 • для фізосіб   договір про стягнення заборгованості у позасудовому порядку, засвідчений нотаріусом;
 • для юросіб   окремий документ, в якому розрахована сума боргу за підписом керівника та головбуха;
 • два повідомлення позичальника   повідомлення, яке встановлює термін виплати заборгованості і оповіщає про намір вдатися до виконавчого напису;
 • заяву нотаріусу;
 • документ про оплату нотаріального тарифу;
 • довіреність (на випадок передачі повноважень представнику).

Етап 3. Нотаріус перевіряє факт оповіщення боржника і готує виконавчий напис

Три роки з моменту виникнення права на позов   термін, який допускається оформлення виконавчого напису.

У цьому документі повинні міститися:

 • ПІБ і посаду нотаріуса;
 • найменування або ПІБ та адресу позикодавця;
 • аналогічні відомості про позичальника;
 • термін для стягнення;
 • список майна або розмір справляється боргу;
 • вартість виконавчого напису;
 • повна дата оформлення виконавчого напису;
 • реєстраційний номер виконавчого напису в реєстрі;
 • підпис і печатка нотаріуса.

Етап 4. Нотаріус повідомляє боржника про вчинення виконавчого напису

 • На повідомлення позичальника про дії нотаріуса законом відведено 3 робочих дні.
 • Разом з оповіщенням необхідно надати розрахунок суми, пред'явленої до стягнення.
 • У публікації «Стягнення боргу за розпискою» ви знайдете рекомендації, як повертати борги, маючи на руках розписку.

Етап 5. На підставі виконавчого напису боржник може звернути стягнення на майно боржника

Фактично виконавча напис — це альтернатива судовим рішенням. Отримавши цей документ, кредитор відправляється прямо до судового пристава.

Виконавчий напис нотаріуса: інструкція з оскарження незаконних дій кредитора

Звучить загрозливо. Але оптимістично налаштовані фахівці говорять про те, що до таких дій великі кредитори (наприклад, банки) будуть вдаватися тільки у найскладніших випадках. Наприклад, коли позичальник протягом тривалого часу систематично порушує встановлений графік платежів.

Етап 6. Якщо боржник не згоден з такими діями, то він може оскаржити їх в суді

Якщо позичальник вважає дії нотаріуса неправомірними або не згоден з сумою справляється боргу, він має право звернутися до суду. Однак у такому разі він може оскаржити лише дії нотаріуса, а не кредитора.

При цьому варто враховувати один нюанс. Навіть висловлювання незгоди і звернення в суд — не привід зупиняти процес стягнення.

Що робити в тому випадку, якщо юридичні терміни ставлять вас у глухий кут і навіть докладні рекомендації не прояснюють суть справи? Звичайно ж, звертатися до спеціалістів з юридичних питань.

Висококваліфікованих юристів ви знайдете на сайті «Правознавець». Будь-яке питання вирішується швидко і без особливих турбот, оскільки ресурс надає клієнтам можливість вибрати фахівця з 500 щодня працюють в режимі онлайн.

Ви можете отримати безкоштовні рекомендації, якщо юрист буде вільний в даний момент, або замовити платну, більш детальну консультацію, що охоплює весь коло ваших питань. При необхідності фахівці допоможуть скласти претензію боржника, оформити позовну заяву щодо стягнення боргів та інші папери.

Звертайтеся до співробітників через інтерактивний чат, телефонуйте за телефонами, і «Правознавець.ua» неодмінно допоможе вам знайти вихід навіть із самої складної ситуації.

4. Професійна допомога при стягненні боргів через нотаріуса   огляд ТОП-3 компаній по наданню послуг

У цьому розділі ми зробимо огляд великих і досвідчених компаній, куди можна звернутися за допомогою в разі стягнення боргу.

Вивчайте послужні списки і вибирайте зручний для вас установа.

1) Центр фінансово-юридичного захисту «Правовий порадник»

Виконавчий напис нотаріуса: інструкція з оскарження незаконних дій кредитора

Фахівці центру — це висококваліфіковані юристи, які долають будь-які труднощі з мінімальним ризиком. Вам гарантовані конфіденційність, професійний підхід та висока якість послуг при їх розумній вартості.

Тут вирішується безліч питань, і отримують правову підтримку фізичні та юридичні особи. Безкоштовну консультацію отримати просто   зателефонувавши за вказаними телефонами або залишивши заявку на головній сторінці сайту. Офіс компанії знаходиться в .

Читайте также:  Как узаконить перепланировку - Стоит обратиться к юристам?

2) Юридична компанія по стягненню боргів «Консультантъ»

Система розрахунку дуже вигідна для клієнтів. Аванс ви платите тільки на покриття накладних витрат, основна оплата вноситься після досягнення результату. Таким чином, робота на результат і швидкість вам забезпечені. При цьому компанія дорожить своєю репутацією і використовує тільки легальні методи.

На сайті ви знайдете деякі поради і рекомендації по найбільш поширеним ситуацій. Там же викладена детальна інструкція про те, що можна зробити для списання безнадійного боргу в рахунок збитків. Юристи «Консультанта» працюють оперативно, і вже через 3 години після оформлення заявки ви отримаєте оцінку боргу.

3) Охоронне підприємство «Легіс»

Виконавчий напис нотаріуса: інструкція з оскарження незаконних дій кредитора

Вам допоможуть врегулювати будь-які спори і погасити конфлікт на ранній стадії, не доводячи справу до суду. Тут беруться вирішувати найскладніші питання і успішно з цим справляються.

Офіси компанії знаходяться в , Санкт-Петербурзі і Краснодарі. Зі своєю проблемою звертайтеся безпосередньо туди, або зв'яжіться з консультантом по телефону або електронною поштою. Конфіденційність гарантована.

5. В яких випадках неможливо стягнення боргу за виконавчим написом нотаріуса   огляд основних ситуацій

Отже, алгоритм повернення боргу за нотаріальною розписці ми розглянули. Але підводні камені є скрізь.

Тож тепер приділимо увагу ситуацій, в яких такий спосіб повернення заборгованості неприйнятний.

Ситуація 1. У договорі про кредитування немає відповідного пункту

Щоб можна було вимагати повернення боргу на підставі виконавчого напису, у кредитному договорі повинен бути пункт аналогічного змісту.

Якщо такий пункт відсутній   закон не на вашій стороні. Доведеться діяти іншим способом стягнення заборгованості, тобто шляхом судового розгляду.

Це ж умова буде на руку тим, хто бере кредит. Яким чином?

Коли Іван Смирнов оформляв договір на кредит, пункту про позасудове стягнення заборгованості в контракті не було. Через деякий час банк став наполягати на додатковому угоді, але Іван категорично відмовився.

Непорядні клерки спробували оформити такий договір самостійно, але Іван подав до суду і зажадав експертизи підпису. Експертиза довела, що підпис була виконана не його рукою.

Публікація «Стягнення боргів з юридичних осіб» на нашому сайті описує всі нюанси повернення коштів, взятих у кредит юрособою.

Ситуація 2. Кредитором виступає МФО

Закон про виконавчого напису не діє, коли кредитором виступає мікрофінансова організація. У цьому розумінні банки отримали більше повноважень. Мікрофінансові організації повинні звернутися до суду, щоб стягнути борг.

Тому якщо ви заборгували певну суму мікрофінансової організації, вам можна не побоюватися стягнення через нотаріуса. Але не поспішайте радіти   борг можуть вимагати через суд.

Ситуація 3. Термін невиконання кредитного зобов'язання становить більше 3-х років

Для позичальників, які люблять накопичувати заборгованості, це безсумнівний плюс   за старі борги можна не турбуватися. Принаймні, новий спрощений спосіб їх не торкнеться.

Для банків та інших кредиторів ця поправка в законі означає, що виплати по кредитах, неоплачуваною більше двох років, доведеться, як раніше, вимагати через суд.

Ситуація 4. Нотаріус не повідомив боржника про вчинення виконавчого напису

Письмове повідомлення позичальника   неодмінна умова дії нотаріального напису. Його відсутність   законний спосіб уникнути примусового стягнення.

Крім того, протягом 10 робочих днів позичальник може направити письмове заперечення. Тоді нотаріус повинен виписати постанову про скасування виконавчого напису. Зробити це потрібно не пізніше 3 робочих днів з того дня, коли надійшло заперечення.

 1. У статті «Стягнення боргів з фізичних осіб» викладено інші поради, як полегшити повернення боргу.
 2. Якщо у вас залишилися питання по темі, радимо подивитися відеоролик.

6. Висновок

Отже, підіб'ємо підсумки.

Стягнення боргів через нотаріуса на підставі виконавчого напису   порівняно новий спосіб отримання боргів. При певних умовах він гарантує швидке повернення коштів, а боржників робить досить уразливими перед законом.

Дорогі друзі! Ми бажаємо вам не потрапляти в ситуації, коли доводиться брати (і особливо повертати) кредити! Будьте успішні і грамотно розпоряджайтеся своїми засобами! Якщо вам сподобалася стаття   залишайте коментарі та оцінки.

Виконавчий напис нотаріуса. Раптове блокування рахунків. Як повернути доступ?? | Юрист Валерій Голов

Виконавчий напис нотаріуса: інструкція з оскарження незаконних дій кредитора

Арешт рахунків та майна шляхом здійснення виконавчого напису нотаріуса

Часто боржники банків, а особливо більш дрібних фінансових установ, стикаються із ситуацією, коли їм блокують рахунки в банках (пенсійні, зарплатні тощо), арештовують майно, забороняють виїзд за кордон, відправляють автомобіль на штрафмайданчик тощо і все це без їх відома, «без суду та слідства», як грім серед ясного неба..

 • А як же так, суду ж не було, повістки мені не приходили! Це якась помилка…

Виконавчий напис нотаріуса: інструкція з оскарження незаконних дій кредитора

А от і ні. Не помилка. Давайте розберемось. Борг з вас стягує приватний або державний виконавець. Але для початку такої процедури необхідно отримати спеціальний документ, наприклад, виконавчий лист. Його видає суд на підставі свого рішення про стягнення з вас певної суми боргу.

Суди тривають у нас самі знаєте скільки та і по грошах не дуже дешеві, тому кредитор йде іншим шляхом – він звертається до нотаріуса за вчиненням виконавчого напису.

Строк виконання такого виконавчого напису нотаріуса – пару днів – явно не співмірно з роками судової тяганини, та і по грошах виходить теж дешевше, особливо якщо з нотаріусом домовлено про регулярну співпрацю (від 500 до 2000 грн).

Що таке виконавчий напис нотаріуса?

Відповідно до ст. 18 Цивільного кодексу України, нотаріус здійснює захист цивільних прав шляхом вчинення виконавчого напису на борговому документі у випадках і в порядку, встановлених законом.

Згідно зі статтею 87 Закону України «Про нотаріат», для стягнення грошових сум або витребування від боржника майна нотаріуси вчиняють виконавчі написи на документах, що встановлюють заборгованість.

Що ж по факту таке «виконавчий напис»? Це спеціальний захищений від підробок нотаріальний бланк формату А4 з текстом, який вже вписує сам нотаріус, в якому зазначається, що нотаріус пропонує звернути стягнення на майно та кошти боржника для погашення боргу перед кредитором в сумі такій-то.

І вже з цим заповненим бланком та додатками до нього (розрахунок заборгованості, квитанції, договори та ін.) кредитор звертається до виконавця. І тільки тоді починаються відчутні проблеми для боржника. Але тут є кілька «але».

 Oскарження виконавчого напису нотаріуса: основні підстави

1 Підстава для скасування

По-перше, виконавчий напис нотаріус вправі вчиняти лише щодо нотаріально посвідчених боргових документах – кредитного договору, договору позики тощо. Тобто, якщо ви уклали кредитний договір з мікрофінансовою установою і нотаріально її не засвідчили, то нотаріус не вправі вчиняти виконавчий напис.

На жаль, нотаріуси часто ігнорують цю фундаментальну вимогу і вчиняють виконавчий напис ледь не щодо учнівського зошита. А це вже є підставою для судового «скасування» виконавчого напису нотаріуса. Якщо говорити юридичною термінологією, то процедура носить назву «визнання виконавчого напису нотаріуса таким, що не підлягає виконанню».

2 Підстава

По-друге, вимоги кредитора мають бути безспірними і обгрунтованими.

Безспірність заборгованості підтверджують документи, передбачені Переліком документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29.06.99 № 1172 (далі – Перелік).

При зверненні до нотаріуса останній зобов’язаний перевірити чи подав кредитор такі документи. Такими документами можуть бути виключно первинні документи, оформлені відповідно до ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність»: ордери, чеки, розписки та інше.

Однак, навіть подання таких документів не свідчить про безспірність боргу, що закріпив у своїй постанові Верховний Суд від 23 січня 2018 року у справі № 310/9293/15. Таким чином, факт безспірності не може бути встановлений ніколи, а отже і будь-який виконавчий напис нотаріуса є апріорі протизаконний.

Причина номер 3 для скасування виконавчого напису

По-третє, до нотаріуса звертаються і тоді, коли пропущено строк позовної давності. Тобто коли вже до суду звернутись неможна, то можна спробувати закрити очі нотаріусу на те, що право щось вимагати у боржника в тебе вже немає. Деякі нотаріуси самі добровільно закривають на це очі всупереч ст.

88 Закону України «Про нотаріат», яка встановлює, що нотаріус може вчиняти виконавчий напис лише за умови, що з дня виникнення права вимоги минуло не більше трьох років, а у відносинах між підприємствами, установами та організаціями – не більше одного року.

Читайте также:  Встановлення факту материнства за рішенням суду

Якщо для вимоги, за якою видається виконавчий напис нотаріуса, законом встановлено інший строк давності, виконавчий напис видається у межах цього строку.

Скасуємо виконавчий напис нотаріуса швидко та ефективно

Таким чином, у вас є як мінімум 3 залізобетонні підстави для того, щоби скасувати всі арешти, заборони, обтяження, повернути всі проведені оплати та стягненні з вас кошти, вимагати компенсації спричиненої вам моральної шкоди, а в деяких випадках навіть не платити всієї суми боргу. Все це ми можемо досягти разом! Звертайтесь і ми вам допоможемо.

Визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню: практика судового захисту

 • Виконавчий напис нотаріуса: інструкція з оскарження незаконних дій кредитора
 • Сьогодні банки нерідко звертаються до нотаріуса із заявою про вчинення виконавчого напису, щоб реалізувати своє право на повернення кредитних коштів та уникнути судової процедури.
 • Відповідно до статті 88 Закону України «Про нотаріат» нотаріус вчиняє виконавчі написи, якщо подані документи підтверджують безспірність заборгованості або іншої відповідальності боржника перед стягувачем.
 • Дослідження  питання стосовно можливості визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню, засвідчило, що  у його вирішенні необхідно керуватися насамперед Законом України «Про нотаріат» від 02 вересня 1993 року № 3425-ХІІ, постановою Кабінету Міністрів України від 29 червня 1999 року № 1172 «Про затвердження переліку документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів», Законом України «Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні» від 16 липня 1999 року № 996-X1V.
 • Зазначимо, що на практиці не завжди виконавчий напис нотаріуса є законним, а відповідно й таким, що підлягає виконанню.

До прикладу, за правовою допомогою звернулася особа, щодо якої було вчинено виконавчий напис нотаріуса про стягнення грошової суми у зв’язку із заборгованістю по кредитному договору. Оскільки виконавчий напис є виконавчим документом, відділом ДВС було відкрито виконавче провадження про стягнення грошової суми на підставі виконавчого напису нотаріуса.

При детальному вивченні матеріалів (кредитного та іпотечного договорів, а також банківських розрахункових документів боргу)  виявлено низку  підстав, за яких виконавчий напис визнається таким, що не підлягає виконанню. Зокрема, відповідно до кредитного договору кредит був виданий за умови укладення іпотечного договору, згідно з яким заставою визначено конкретне нерухоме майно.

В умовах кредитного та іпотечного договорів зазначався чіткий порядок та умови задоволення вимог позикодавця: стягнення суми боргу за договором у судовому порядку або звернення стягнення на майно, передане банку у забезпечення виконання зобов’язань позичальника.

Водночас, згідно з умовами кредитного та іпотечного договорів, банк повинен надіслати особі, яка порушила свої обов’язки, письмову вимогу про усунення порушення.

У вимозі мало б зазначатися: стислий зміст порушених зобов’язань, вимога про виконання порушеного зобов’язання у строк не більше ніж тридцять днів та попередження про звернення стягнення на предмет іпотеки у разі невиконання вимоги. Окрім того, за розрахунками боржника його реальна заборгованість перед кредитором відрізнялася від тієї, що вказана у виконавчому написі.

 1. Таким чином, нотаріус повинен був відмовити у вчиненні нотаріальної дії з підстав, передбачених статтею 49 Закону України «Про нотаріат» через те, що вчинення такої дії суперечить законодавству України, не подано відомості (інформацію) та документи, необхідні для вчинення нотаріальної дії.
 2. Слід зазначити, що з підстав, викладених вище та закладених у підготовленій та поданій до суду позовній заяві про визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню, суд під час розгляду справи цілком обґрунтовано дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, а виконавчий напис нотаріуса визнаний таким, що не підлягає виконанню.
 3. У кожному випадку вчинення нотаріусами виконавчих написів з метою захисту інтересів боржника необхідно ретельно вивчати документи, які були надані банком нотаріусу та стали  підставою для його вчинення.  
 4. Законом України «Про нотаріат» визначено, що нотаріус вчиняє виконавчий напис за умови, що наявність безспірної заборгованості або іншої відповідальності боржника перед стягувачем підтверджується документами, передбаченими переліком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29 червня 1999 року №1172, до яких віднесено: оригінал нотаріально посвідченої угоди; документи, що підтверджують безспірність заборгованості боржника та встановлюють прострочення виконання зобов’язання.

При оскарженні в судовому порядку виконавчого напису особливу увагу потрібно звертати на безспірність заборгованості, оскільки реальна заборгованість може відрізнятися від тієї, що вказана у виконавчому написі.

Оскаржити виконавчий напис нотаріуса можливо за умов того, що заборгованість не є безспірною, оскільки боржник її не визнав, а суми у виконавчому написі та письмовій вимозі не співпадають; якщо кредитним та іпотечним договорами передбачено судовий порядок стягнення заборгованості.

 • Також підставами для визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню є: нарахування штрафу та пені після спливу позовної давності; розрахунок банком суми заборгованості без врахування сплачених коштів боржником; надання банком довідки про розрахунок заборгованості, складеної у довільній формі, без підтвердження первинними документами.     
 • Оскаржуючи виконавчий напис нотаріуса до суду, подається позовна заява з вимогою про визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню, та докази вищенаведених обставин і фактів, які мають значення для прийняття судом рішення.
 • У разі визнання судом виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню, у боржника виникає можливість провести реструктуризацію боргу і таким чином виконати зобов’язання перед банком.

Старший юрист Європейської правничої компанії І. В. Лобер

Виконавчий напис нотаріуса: як відмінити стягнення коштів?

 • Останнім часом збільшилася кількість звернень клієнтів до системи безоплатної правової допомоги з питань про визнання виконавчого напису нотаріуса таким, що не підлягає виконанню.
 • З даного питання консультує Альона Волохова, головний спеціаліст Знам’янського бюро правової допомоги Олександрійського місцевого центру з надання БВПД.
 • З 6 липня 2021 року набрав чинності наказ Міністерства юстиції, що дозволив банкам автоматично списувати з рахунків громадян борги на вимогу державних та приватних виконавців при наявності заборгованості
  по: житлово-комунальним послугам, штрафам (щодо адміністративних правопорушень), аліментів, зарплат.
 • Одним з документів, на підставі яких здійснюється стягнення боргу – є виконавчий напис нотаріуса.
 • Виконавчий напис нотаріуса дозволяє в значно коротші проміжки часу розпочати процедуру стягнення заборгованості, ніж у судовому порядку, у зв’язку з цим, він став доволі поширеним у колекторів, фінансових компаній, ломбардів.
 • Що потрібно знати особі з якої стягують заборгованість?
 • Законодавством визначені чіткі вимоги як до змісту виконавчого напису, так і для документів, на підставі яких він може бути вчинений.

Важливим критерієм є строк, в межах якого напис може бути вчинено. Порушення вимог закону призводить до визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню, а виконавче провадження підлягає закриттю.

Документ, відповідно до якого вчиняється виконавчий напис, можна перевірити.

  Боржник має бути повідомлений якнайменш за 30 днів до вчинення виконавчого напису про порушення кредитних зобов’язань та ліквідувати порушення, які були допущені, оскаржити виставлену вимогу в судовому порядку або виставити заперечення кредитору. У випадку невиконання жодної з цих дій, заборгованість вважається безспірною та підлягає стягненню.

Документи, на підставі яких нотаріус може вчинити виконавчий напис:

 1. Заява стягувача, яка містить всю передбачену законом інформацію;
 2. Письмове повідомлення боржника про наявність у нього боргу, надіслане стягувачем за 30 днів, до вчинення виконавчого напису;
 3. Наявність оригіналу боргового документа, засвідченого нотаріально, з якого чітко вбачається, що строк сплати боргу вже настав;
 4. Виписка з рахунка боржника із зазначенням суми заборгованості.

Що стосується строків:

 1. Виконавчий напис може бути вчинено, якщо з моменту виникнення права вимоги за борговим документом минуло не більше трьох років для стягнення боргу з фізичних осіб. У відносинах між юридичними особами – не більше року;
 2. Виконавчий напис може бути пред’явлено до виконання протягом одного року з моменту його вчинення.
 1. Алгоритм дій боржника в разі, якщо відкрите провадження на підставі виконавчого напису нотаріуса?
 2. У разі виявлення особою списань коштів з рахунків або надходження повідомлення про наявність боргу та відкриття виконавчого провадження, особі необхідно звернутися до відповідного державного чи приватного виконавця з заявою про ознайомлення з матеріалами виконавчого провадження.
 3. Наступним етапом є визначення правомірності та відповідності вчинення виконавчого напису з вимогами чинного законодавства.
 4. У разі, якщо виявлено порушення, скласти позовну заяву про визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню та подати її до суду за місцезнаходженням стягувача або за місцем вчинення виконавчих дій.
 5. Доцільним також буде подання заяви про забезпечення позову, шляхом зупинення стягнення на підставі даного виконавчого напису нотаріуса.
 6. Кінцевим етапом буде отримання рішення суду.
Читайте также:  Де заказати розірвання шлюбу

Скасування виконавчого напису нотаріуса. Успішно оскаржимо виконавчий напис в будь-якому суді України!

Головна ››› Послуги адвоката по Україні ››› Скасування виконавчого напису нотаріуса

Перейти на русскую версию

Вітаємо Вас, шановні гості!

 • По відношенню до Вас був вчинений виконавчий напис нотаріуса на кредитному договорі?
 • Вам на роботу прийшла постанова приватного виконавця про утримання 20% із заробітної плати на погашення заборгованості?
 • Накладено арешт на банківські рахунки?
 • В такому випадку, ми ті, хто позбавить Вас цієї проблеми раз і назавжди!
 • Маємо для Вас унікальну пропозицію!
 • Ми:
 • надамо безкоштовну консультацію адвоката в телефонному режимі з Вашої проблеми;
 • складемо повний пакет документів для скасування виконавчого напису нотаріуса до якого входять 8(!) документів;
 • якщо з Вас вже утримали кошти за виконавчим написом, ми включимо до позову вимогу про їх повернення;
 • якщо на Вашу зарплатну картку накладено арешт, ми подамо приватному / державному виконавцю заяву про його зняття, а до банку – заяву про розблокування картки, юридично грамотно їх обґрунтувавши;
 • за Вашим бажанням, спробуємо звільнити Вас від оплати судового збору (працює в 60-70% випадків).
 • самостійно роздрукуємо, підпишемо та подамо документи до суду. Вам не потрібно буде нічого робити самостійно;
 • будемо безкоштовно консультувати Вас протягом всього розгляду справи якщо у Вас виникнуть якісь питання або просто потрібна буде порада адвоката;
 • якщо раптом суд за якихось причин буде затягувати розгляд справи, ми подамо відповідну заяву про пришвидшення її розгляду;
 • працюємо по всій Україні!

І все це разом коштуватиме 2 500 грн.! Кращої пропозиції в Україні з урахуванням обсягу послуг на даний момент немає.

Вам не потрібно буде відвідувати судові засідання. Суд розгляне справу без Вашої участі і надішле готове рішення! Ми все готуємо так, щоб Вам залишилось лише моніторити стан справи в Інтернеті.

Чому наша пропозиція найкраща?

Розмір передплати

Для того, щоб ми підготували всі документи Вам достатньо внести передплату у розмірі лише 10% від вартості наших послуг (10% від 2 500 грн.). В інших компаніях Вам, зазвичай, доведеться внести 100% передплату.

Кількість документів щодо скасування виконавчого напису нотаріуса

Ми підготуємо 8(!) документів для скасування виконавчого напису нотаріуса, що є абсолютно всім, що потрібно для судового процесу.

Саме тому у нас немає ніяких «тарифних планів», «пакетів» тощо. Ви отримуєте все й одразу, більше не буде нічого потрібно!

В інших компаніях Вам підготують, зазвичай, 2 документи, а за решту необхідно буде доплачувати.

Увага! Будьте дуже уважними, ось кілька прикладів наслідків подання неповного або неправильно оформленого пакету документів – помилки юристів, за виправленням яких до нас зверталися клієнти:

 • подаючи клопотання про витребування документів не надано доказів спроби самостійного їх отримання – наслідок: клопотання про витребування доказів залишено без задоволення, а позовна заява без руху для усунення недоліків, клієнт втратив 14 днів (ухвала суду від 17.03.2021 р.);
 • не залучений в якості третьої особи виконавець

Оскарження дій нотаріуса щодо вчинення виконавчого напису: позиція ВС

16:47, 19 ноября 2020

Цивільна відповідальність за незаконно вчинений виконавчий напис покладається не на нотаріуса, а на особу, яка зверталася за виконавчим написом.

 • Верховний Суд у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду розглянув справу № 200/3452/17 та встановив, що приватний нотаріус є неналежним відповідачем у цій справі, оскільки цивільна відповідальність за незаконно вчинений виконавчий напис покладається не на нотаріуса, а на особу, яка зверталася за виконавчим написом.
 • Обставини справи
 • Громадянка України звернулася до суду з позовом, посилаючись на те, що відповідач вчинив виконавчий напис, згідно з яким із неї на користь Публічного акціонерного товариства Комерційного банку «П» стягнуто грошові кошти за кредитним договором у сумі 235 074,46 грн.

Зазначала, що відповідач діяв всупереч вимогам чинного законодавства, оскільки вона не уклала з банком кредитний договір та договір іпотеки. Вчиняючи виконавчий напис, нотаріус не переконався у безспірності заборгованості та у одержанні нею письмової вимоги банку про усунення порушень.

 1. Враховуючи наведене позивач просила:
 2. — скасувати виконавчий напис приватного нотаріуса Дніпропетровського міського нотаріального округу про звернення стягнення;
 3. — визнати виконавчий напис приватного нотаріуса Дніпропетровського міського нотаріального округу про звернення стягнення таким, що не підлягає виконанню.
 4. Рішенням Бабушкінського районного суду міста Дніпропетровська в задоволенні позову відмовлено.

Рішення місцевого суду мотивовано тим, що позов пред’явлено до неналежного відповідача, а ЦПК України не передбачено право суду самостійно змінити процесуальний статус особи. З клопотанням про заміну первісного відповідача або залучення до справи співвідповідача позивач до суду не звертався.

Постановою Дніпровського апеляційного суду рішення Бабушкінського районного суду міста Дніпропетровська залишено без змін.

Висновок Верховного Суду

Судді ВС зауважили, що спори за позовами про визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню повністю або частково, про повернення стягнутого за виконавчим написом вирішуються судом у порядку цивільного судочинства за позовами боржників або зазначених осіб до стягувачів, якщо однією зі сторін відповідного спору є фізична особа.

За правилами цивільного судочинства, як спір про право в позовному провадженні розглядаються позови про оскарження дій нотаріуса щодо вчинення виконавчого напису, коли йдеться виключно про порушення нотаріусом правил вчинення відповідної нотаріальної дії, при цьому позивачем не порушується питання про захист права відповідно до положень цивільного законодавства.

Тобто нотаріус не може бути відповідачем у цій категорії справ, оскільки предметом позову є спір про право, зокрема позивач заперечує наявність у нього суми заборгованості перед кредитором, яка вказана у виконавчому написі.

ВС зазначив, що виходячи з норм Закону України «Про нотаріат», у нотаріуса немає спільних чи однорідних прав та обов`язків стосовно позивача. Нотаріус вчиняє нотаріальні дії від імені держави, тому в нього не можуть бути спільні чи однорідні права і обов`язки з особами, які звернулися до нього, або з особами, які вирішили, що їх права порушені нотаріальними діями.

Справи за спорами щодо оскарження вчинених нотаріусами виконавчих написів (про визнання вчиненого нотаріусом виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню повністю або частково, або про повернення стягненого за виконавчим написом нотаріуса) мають розглядатися судами за позовами боржників до стягувачів.

Відповідачем у таких справах є особа, на користь якої було вчинено виконавчий напис, яким було порушено право позивача.

Тобто цивільна відповідальність за незаконно вчинений виконавчий напис покладається не на нотаріуса, а на особу, яка зверталася за виконавчим написом.

Сам же нотаріус може залучатися судами як третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача.

 • Враховуючи наведене, за результатами розгляду справи суд відмовляє в позові до неналежного відповідача та приймає рішення по суті заявлених вимог щодо належного відповідача.
 • Отже, визначення відповідачів, предмета та підстав спору є правом позивача, натомість встановлення належності відповідачів й обґрунтованості позову — обов`язком суду, який виконується під час розгляду справи.
 • ВС підкреслив, що суд першої інстанції, з яким погодився апеляційний суд, дійшов обґрунтованого висновку про те, що приватний нотаріус є неналежним відповідачем у цій справі, оскільки цивільна відповідальність за незаконно вчинений виконавчий напис покладається не на нотаріуса, а на особу, яка зверталася за виконавчим написом.
 • Верховний Суд залишив рішення Бабушкінського районного суду міста Дніпропетровська та постанову Дніпровського апеляційного суду – без змін.
 • Раніше «Судово-юридична газета» писала, що ВС роз’яснив, з яких підстав боржник може оспорювати вчинений нотаріусом виконавчий напис.
 • Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб бути в курсі найважливіших подій.
Ссылка на основную публикацию