Виселення боржників по іпотеці: що робити, якщо банк забирає квартиру за борги

Історія про те, що банк забирає квартиру за борги, спливає кожен раз, коли у позичальника виникають проблеми з виплатою кредиту.

Значна частина українців вважає, що фінансові установи мають право відсудити будь-яке майно своїх клієнтів, якщо ті не платять за рахунком.

Почасти ця думка вірна, але якщо говорити про майнове стягнення, то варто розглянути всі нюанси і випадки, коли воно можливе.

Виселення боржників по іпотеці: що робити, якщо банк забирає квартиру за борги

У яких випадках банк може відсудити квартиру?

Говорячи про взаємини кредитора і позичальника, варто розуміти, що їх права і обов'язки практично рівнозначні в очах законодавства. Це передбачає однакову відповідальність за виконання або невиконання взятих на себе зобов'язань.

Якщо банк порушує умови своєї частини угоди: підвищує ставку без відома клієнта, списує кошти з карти і так далі, позичальник має право звернутися до суду і отримати фінансову компенсацію.

З іншого боку і фінансова установа має право компенсувати грошові втрати, спричинені боржником, в тому числі і через майно, яке йому належить.

Майнове стягнення передбачає передачу майна боржника у власність кредитору, шляхом реалізації судової ухвали. Тільки за рішенням суду банк має право робити замах на власність клієнта, що заборгував.

Якщо наявне у боржника майно йому не належить, то воно не може бути об'єктом матеріальної компенсації.

Тобто ні орендоване житло, ні квартира прописки не можуть бути відняті у позичальника в рахунок погашення заборгованості перед банком, так як не є його власністю.

Ще один міф щодо права банку відсуджувати майно клієнта, що заборгував, посилатися до заставного договору. Помилково вважається, що квартира, що не передана в заставу, не є об'єктом задоволення грошових вимог з боку кредитора. Але це не вірно. Згідно ч. 7 ст.

52 Закону України «Про виконавче провадження», державна виконавча служба не має права конфіскувати житло боржника, у разі коли розмір боргу не покриває 10 мінімальних зарплат.

Якщо заборгованість більше цього показника, може бути стягнуто не тільки житло по повній площі, але навіть його частина, що покриває розмір грошової претензії.

Конфісковане майно реалізується на відкритих торгах, де відбувається примусовий продаж житла за ринковою або іншою, прийнятною для банку ціною.

Цим процесом займається вже не державна виконавча служба, а відділ фінансової установи, в який входять юристи і фахівці з нерухомості.

Відсудити право власності в такому випадку практично неможливо, навіть якщо борг вже погашений, тому доводити до конфіскації майна краще не варто.

Чому банк не може виселити з квартири?

Недавня суперечка одного великого українського банку з позичальником, в основі якої лежало питання про конфіскацію житла, ще раз довела, що виселити з власної квартири не може навіть її передача у власність фінансової структури. Правова позиція Верховного суду з цього питання така, що банк не має права примушувати боржників звільнити житло, куплене не на кредитні кошти.

Виселення боржників по іпотеці: що робити, якщо банк забирає квартиру за борги

Верховний суд нагадав, що виселення можливо лише в тому випадку, якщо виникли серйозні прострочення по іпотечному кредиту, на який житло було куплено.

Якщо квартира була куплена за власні гроші і служила в якості застави при оформленні великої позики, то вона може бути стягнена і переоформлена на банк, але виселити мешканців він не може.

Цікавий нюанс, що банки і раніше не могли виселяти людей не з кредитної квартири, але часто дозволяли собі це, діючи з порушенням законодавства України.

У вищенаведеному випадку Верховний суд просто нагадав виконавчим органам нижчих інстанцій, що задоволення подібних вимог — це порушення закону і прав громадян. У таких суперечках обов'язково повинна вказуватися початкова ціна застави, інакше суд не має права приймати позов від кредиторів на стягнення майна позичальників.

Що робити, якщо є ризик виселення за несплату

В першу чергу потрібно уважно переглянути кредитний договір. Деякі його формулювання можуть бути вельми специфічними або розпливчастими, тому для цього краще залучити професійного юриста в цій області.

Він допоможе знайти законні підстави для збереження майна або виключення виселення з власного житла. Але юрист не врятує від передачі квартири у власність банку, так як для цього потрібно платити по кредиту.

В такому випадку, щоб отримати суму, необхідну для місячної плати і погашення штрафів, є кілька варіантів:

 • рефінансування в банку;
 • кредитування в мікрофінансової організації (МФО).

Рефінансування досить специфічна процедура, на яку установи йдуть неохоче, так як вона передбачає пом'якшення умов виплати позики і його процентної ставки, а це дуже не вигідно.

Отримати позику на погашення іпотеки або іншого великого боргу можна, тільки якщо справа ще не дійшла до суду, і якщо у позичальника дуже хороша кредитна історія.

В іншому випадку жодна організація не ризикне давати в борг людині, яка вже заборговує і на яку подано позов.

Отримати терміновий кредит за паспортом в мікрофінансової організації зручно для вирішення невеликих труднощів, але і для внесення плати за іпотеку або автокредит він теж підійде.

Зручно отримати позику прямо на карту банка-кредитора або перевести кошти безготівковим способом, виключаючи комісію за переведення в готівку.

Компанія MyWallet спеціалізується на онлайн-кредитах, пропонуючи позичальникам вигідні умови і швидке оформлення.

Умови оформлення позики онлайн від MyWallet

Компанія обслуговує клієнтів виключно через інтернет, що робить отримання позик швидким і зручним. Оформити онлайн кредит можуть громадяни України віком від 18 до 65 років, для чого буде потрібно заповнити анкету та надати фото:

В анкеті потрібно буде вказати номер мобільного телефону і банківської карти, на яку будуть переводитися кошти. При першому зверненні сума позики становить не більше 3000 гривень, але надалі вона може збільшитися до 10 000 грн.

Термін погашення — від 5 до 30 днів з можливістю пролонгації, умовою якої є своєчасне погашення відсотка за користування. Процедура оформлення займає близько 20 хвилин, а всі умови угоди позичальник дізнається ще до її укладення.

При необхідності внести плату за іпотеку, автокредит або вирішити будь-які невеликі фінансові труднощі, мікрокредит від MyWallet стане найбільш зручним і вигідним інструментом.

Інші статті в нашому блозі

Що робити, якщо банк забирає житло всупереч мораторію — поради юриста | Строительный портал BuildPortal

Як довести, що банк відібрав квартиру всупереч мораторію та чи можливо повернути її

Виселення боржників по іпотеці: що робити, якщо банк забирає квартиру за борги

Уявіть собі ситуацію. У далекому 2008 році Фред взяв у Банку доларовий кредит у розмірі $100 тис. для так званих поточних потреб. 

Гарантією виконання своїх зобов’язань перед банком став договір іпотеки (предметом, якого є квартира Фреда площею 80 кв.м.).

 • Договір іпотеки містив іпотечне застереження та надавав Банку право забрати квартиру у разі несплати кредиту повністю або частково, повідомив юрист Дмитро.
 • Для продажу квартири потрібен дозвіл органу опіки, якщо у продавця житла є дитина — рішення ВС
 • До 2011 усе було добре: кредит сплачувався, кошти поверталися, Банк отримував відсотки.
 • Однак, після 2013 року фінансове становище Фреда погіршилося, коштів для оплати кредиту ставало все менше і менше.

У 2014 році Фред взагалі перестав сплачувати кредит. Натомість Банк такий розвиток подій не влаштовував. У зв’язку з цим Банк почав надсилати Фреду вимоги про сплату кредиту та додатково зазначати, що у випадку непогашення може відібрати квартиру.

Вказані вимоги Фред не виконував, бо в країні почав діяти мораторій, що забороняв Банкам забирати квартири. Але Банк продовжував нагадувати про необхідність сплати кредиту і погрожувати відбиранням квартири. 

Уся ця історія продовжувалася до травня 2020 року: моменту, коли Фред отримав вимогу від Банку про добровільне виселення.

Фред не зрозумів, що трапилось. Банк відібрав квартиру та став її новим власником.

Описана вище історія сьогодні є доволі популярною. Банки почали відбирати житло всупереч мораторію.

 1. Ринок нерухомості майже не оподатковується. Змінювати підхід треба однозначно — Марченко
 2. Однак, як пересвідчитися, що відібрання квартири здійснювалося всупереч мораторію та чи можливо повернути квартиру?
 3. Якщо Ви читали свій іпотечний договір, перед його підписанням, то точно звернули увагу на схожі пункти. 

Виселення боржників по іпотеці: що робити, якщо банк забирає квартиру за борги

Це так зване іпотечне застереження, що надає право Банкам відбирати нерухомість в позасудовий спосіб. Тобто без рішення суду, а лише одним візитом до нотаріуса/державного реєстратора.

Банк відправляє вимогу про усунення порушення. Чекає 30 днів, звертається до Державного реєстратора/нотаріуса з заявою із внесенням відомостей про право власності на квартиру в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно і отримує квартиру у власність.

Але руки опускати рано. Банк міг відібрати квартиру всупереч мораторію.

 • Щоб переконатися у цьому, потрібно проаналізувати свій іпотечний договір та з’ясувати чи підпадає він під такі вимоги:
 • (1) іпотека є видом забезпечення зобов’язання за договором споживчого кредитування та/або;
 • (2) нерухоме майно було придбане за кредитні кошти і умовами кредитного договору передбачена заборона реєстрації місця проживання Позичальника або майнового Поручителя;
 • (3) відсутня згода власника нерухомого майна;
 • (4) нерухоме житлове майно використовується як місце постійного проживання;
 • (5) є єдиним нерухомим житловим майном, що перебуває у власності власника майна;

(6) площа квартири менша 140 кв.м. (для квартири) та 250 кв.м (для будинку).

Цена на газ увеличится в декабре, а с января могут забрать льготный тариф на электроэнергию — эксперт НАНУ

Якщо нерухомість відповідає цим критеріям – банк заволодів житлом неправомірно. Потрібно звертатися до суду та боротися за своє помешкання.

 1. Належним способом захисту у випадку подання позовної заяви до суду є:
 2. — визнання протиправним дій Державного реєстратора;
 3. — скасування рішення про реєстрацію права власності за Банком;
 4. — відновлення в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно запису про реєстрацію права власності на нерухомість.
 5. Протиправність дій полягатиме: у відчуженні квартири/будинку всупереч чинному мораторію та відсутності згоди власника для вчинення таких реєстраційних дій. 
 6. У випадку подання заяви про забезпечення позову є два можливих способи:
 1. Накладення арешту на житло;
 2. Заборона державним реєстраторам/нотаріусам вчиняти реєстраційні дії щодо житла.
Читайте также:  Проблемы исполнения мирового соглашения (гражданский процесс)

Застосування судом одного з вказаних вище заходів, забезпечить існуючий стан речей на час розгляду справи в суді. Тобто обмежить Банк у можливість продати квартиру третім особам. 

 • Борги за комуналку: чи можливе виселення з квартири. Коментар Міністерства юстиції
 • Позиція Верховного Суду
 • Верховний Суд посилається на Закон № 1304-VII, який ввів тимчасовий мораторій на право іпотекодержателя відчужувати майно іпотекодавця без згоди останнього на його відчуження. 

Про це, зокрема йдеться у постанові Великої Палати Верховного Суду від 19.05.2020, у справі № 644/3116/18.

«… квартира […] яка використовується позивачем як місце постійного проживання, не може бути примусово стягнута», — зазначається у постанові.

У ній також йдеться про те, що у нотаріуса були підстави для того, щоб відмовити банку у перереєстрації права власності на квартиру.

Чи можуть забрати квартиру за борги по кредиту, по іпотеці

При виникненні у людини проблем з оплатою комунальних, кредитних або інших платежів, виникає страх, що його і його сім’ю можуть вигнати на вулицю за борги. І не безпідставний. Оскільки арешт квартири з подальшим виселенням — це один із засобів, спрямованих на погашення заборгованості.

Хто може заарештувати квартиру?

Накласти арешт і продати нерухоме майно має право тільки судовий пристав на підставі рішення, винесеного судом, або виконавчого напису, зробленого нотаріусом. Загрози банків або колекторів, що вони прийдуть, заарештують квартиру і виженуть всіх мешканців на вулицю — не більше ніж спосіб залякування людини для якнайшвидшого погашення боргу (див. Що робити, якщо загрожують колектори).

Необхідно знати, що спочатку пристав накладає арешт на грошові кошти боржника, і тільки якщо цієї суми недостатньо, він заарештовує інше майно, яким людина володіє.

Виняток становлять листи про звернення стягнення на заставлене майно. За ним пристав може відразу накладати замкнений на житло, надане людиною в заставу для отримання грошей за кредитом (див. Нічим платити кредит, що робити).

В яких випадках пристав може заарештувати нерухоме майно?

Спочатку боржник отримує від пристава постанову про заборону на квартиру або від службовця ФРС повідомлення про накладення арешту на житлове приміщення. Накласти заборону на квартиру, єдино придатну для проживання людини і його сім’ї, пристав може тільки з метою перешкодити боржнику позбутися квартири (продати, подарувати, заповісти і ін.), Без подальшого продажу.

Виселення боржників по іпотеці: що робити, якщо банк забирає квартиру за борги

Якщо людина володіє декількома житловими приміщеннями, то пристав має право заарештувати нерухомість і надалі продати її (див. Що може забрати пристав за борги). Однак, повинні бути дотримані дві обов’язкові умови:

 • У власності боржника знаходиться два і більше житлових приміщення.
 • Сума боргу не набагато менша за вартість квартири.

В яких випадках забирають квартиру за борги?

Борг за договором іпотеки

Найбільш часто забирають квартиру за несплату іпотеки, тому що тільки тоді можуть на користь банку заарештувати квартиру, його єдине нерухоме майно, придатне для проживання (див. чи може банк забрати машину, квартиру за борги).

Законодавець пом’якшує відповідальність для особи, що опинився на межі виселення (див. Відповідальність за несплату кредиту). Так, не можна звертати стягнення по іпотеці, якщо сума боргу менше 5% від ціни закладеної квартири та термін прострочення менше 3 місяців.

наприклад: Громадянин втратив роботу і 2 місяці не виплачував кредит. Утворився борг на загальну суму 30 тис. Руб. Банк написав до суду заяву про звернення стягнення на закладену квартиру, вартість останньої склала 1,5 млн. Руб. Суд кредитору відмовив, тому що сума боргу набагато менше вартості квартири в іпотеці.

Якщо фінансове становище позичальника сильно погіршився (втрата роботи, зниження зарплати, хвороба тощо), то не слід ухилятися від переговорів з банком і доводити справу до арешту квартири, краще разом шукати альтернативний шлях. Одним із способів вирішення проблеми є звернення до кредитну організацію із заявою:

 • про реструктуризацію боргу (це збільшує термін виплати, але зменшує суму щомісячних внесків);
 • про надання «кредитних канікул» (банк заморожує на певний термін платежі, включаючи відсотки);
 • про зміну графіка платежів (замість щомісячних оплат виробляти щоквартальні).

Після цього заявою обов’язково треба отримати письмове схвалення кредитної організації на зміну умов договору, а вже потім починати оплачувати згідно зміненим даними.

Можливий і такий вихід зі скрутної ситуації: отримати кредит в банку під більш вигідні умови під заставу цього ж майна (наступна іпотека). Найголовніше — в первісному договорі не повинно бути заборони на проведення такої операції.

наприклад: Громадянин взяв кредит, заклавши квартиру. Через хворобу, він деякий час не міг здійснювати платежі. Утворився борг. Оскільки в кредитному договорі не була заборонена подальша іпотека, він під заставу цієї ж квартири, отримав кредит в іншому банку на більш вигідних умовах. З цих грошей він погасив борг перед першим банком.

Борг по аліментних платежах

Якщо боржник ухиляється від погашення боргу, приховує своє майно, місце роботи, і при цьому, сума боргу співмірна вартості житлового приміщення, пристав за борги з аліментів має право заарештувати і продати квартиру, якою володіє недбайливий батько.

наприклад: Громадянин тривалий час не виплачував аліменти, загальна сума боргу склала 800 тис. Руб. Іншого майна, крім квартири, де він жив, у боржника не було. При повторному напрямі запитів в рег.

органи, з відповіді, що надійшла з ФРС, пристав дізнався, що боржник у спадок отримав у власність ще одну нерухомість. Посадова особа виносить постанову про арешт квартири, щоб боржник не зміг її продати, і направляє в ФРС.

Оскільки у власності у нього тепер два житлових приміщення, і вартість однієї з квартир близько 900 тис. руб., пристав складає акт арешту для наступного її продажу.

Чи можуть забрати квартиру за борги по комуналці?

Якщо квартира у власності, то скласти акт арешту та продати її за несплату комунальних платежів пристави можуть, тільки якщо людина володіє декількома житловими приміщеннями і якщо сума боргу дорівнює або незначно менше вартості квартири. Тобто, продати квартиру вартістю 1,5 млн. Руб. за борг в 20 тис. руб. ніхто не зможе.

Коли квартира не у власності боржника, а останній проживає в ній за договором найму, його можуть виселити через суд, якщо проживає не справляв оплату за житло протягом 6 місяців (при короткостроковому наймі — протягом 2 місяців). Якщо платежі вносяться хоча б частково, виселити боржника буде практично неможливо.

Арешт частки у праві власності на житло

Якщо людина має в спільній частковій власності кілька житлових приміщень, пристав може заарештувати частку в одній з квартир. Для цього, пристав звертається до суду про накладення арешту для погашення боргу.

Суддя виділяє частку, що належить людині «в натурі», тобто вказує в рішенні, яка конкретно частина квартири належить боржнику, її площа та призначення.

Отримавши відповідний документ, пристав складає акт і постанову про накладення арешту для подальшого продажу нерухомості.

Якщо в квартирі проживає неповнолітній

Продати нерухоме майно, якщо там прописаний неповнолітній, можна тільки з письмової згоди органу опіки.

При вирішенні питання про звернення стягнення на квартиру в суді, запрошується представник органу опіки, і, з урахуванням обставин справи, його думки, приймається рішення. Згідно ст.292 Цивільного кодексу РФ, як тільки квартира стала власністю іншої особи, члени сім’ї попереднього господаря втрачають всі права на це житло.

наприклад: Суд вирішив звернути стягнення на квартиру, в якій проживала мати з дитиною.

Опіка дала дозвіл на продаж цієї квартири, тому що дитина не був її власником і у них була ще одна квартира, власником якої був неповнолітній. Далі, пристав арештував її. В результаті проведених торгів, власником квартири став новий громадянин.

Після отримання в ФРС свідоцтва про державну реєстрацію права власності, новий власник має право виселити матір і дитину з займаної квартири.

Забрати житло пристав може не тільки за несплату аліментів і комунальних платежів, але і в відшкодування шкоди здоров’ю, моральної шкоди, податків та ін., За умови, як уже говорилося, перебування у власності боржника кількох квартир і пропорційності суми боргу і ціни приміщення. Тому, краще не ховатися від кредиторів і приставів, а намагатися вирішити питання на взаємовигідних умовах.

Виселяють з квартири за борги по іпотеці – що робити

pixabay.com

Чи може банк через борги виселити родину з квартири, яку було куплено в іпотеку? При цьому іншого житла ця родина не має.

Насамперед адвокат Роман Чумак пояснив, що іпотечний житловий кредит надається фізичній особі, товариству співвласників квартир або житловому кооперативу для фінансування витрат, пов’язаних з будівництвом або придбанням квартири чи житлового будинку, які надаються у власність позичальника з прийняттям кредитором такого житла під заставу.

А, отже, в разі невиконання боржником зобов’язання зі сплати кредитних коштів банк має право звернути стягнення на предмет іпотеки, тобто на квартиру/житловий будинок.

– Стягнення здійснюється на підставі рішення суду, виконавчого напису нотаріуса або згідно з договором пр задоволення вимог іпотекотримача, – зазначив адвокат.

 – Здійснивши стягнення, банк має право вимагати в усіх мешканців, за винятком наймачів та членів їх сімей, звільнити житловий будинок чи житлове приміщення.

Але на даному етапі банки часто не дотримуються порядку виселення мешканців та порушують право осіб на житло.

За словами Романа Чумака, існує два види виселення – добровільне та примусове. Добровільне полягає в тому, що банк направляє мешканцям письмову вимогу добровільно звільнити житловий будинок чи житлове приміщення протягом одного місяця з дня отримання цієї вимоги. Якщо мешканці не виконують указану вимогу, то розпочинається примусове виселення на підставі рішення суду. 

Читайте также:  Момент припинення шлюбу у разі його розірвання

Читайте також: Нова процедура банкрутства запрацювала в Україні

– Порядок виселення осіб із займаного приміщення передбачає чинний на сьогодні Житловий кодекс УРСР, – зауважив адвокат. – За загальним правилом, у разі виселення особі одночасно надається інше постійне жиле приміщення. При цьому якщо виселення відбувається в судовому порядку, то приміщення, що надається особі, має бути зазначено безпосередньо в рішенні суду.

Також юрист уточнив, що вищенаведене правило не розповсюджується на випадки виселення громадян з жилих приміщень, які були придбані ними за рахунок кредиту банку. У такому разі виселення є підставою для надання відповідним особам жилих приміщень з фондів житла для тимчасового проживання.

Таким чином, особам, яких виселяють з житлового будинку, який є предметом іпотеки та придбаний не за рахунок кредиту, забезпеченого іпотекою цього житла, при зверненні стягнення в судовому порядку одночасно надається інше постійне житло.

– Банки доволі часто не дотримуються умови щодо надання іншого житла, особливо якщо це стосується іпотечних житлових кредитів, – розповів Роман Чумак.

За його словами, нещодавно Верховний Суд, розглядаючи справу № 295/4514/16-ц, сформував висновок про правильне застосування норм права щодо виселення мешканців з житлового приміщення, придбаного за кредитні кошти.

Відповідно до обставин справи, за кредитні кошти позичальником була придбана тільки частка у праві спільної часткової власності на квартиру (3/4), при цьому інша частка (1/4) у праві спільної часткової власності належала іпотекодавцю з 2002 року.

Суд указав, що виселення без надання іншого житлового приміщення відбувається в тому разі, якщо саме це житло було придбано за кредитні кошти.

У разі, якщо за кредитні кошти було набуто інший об’єкт цивільних прав (частку в праві спільної часткової власності), а не житлове приміщення, що передано в іпотеку, то виселення без одночасного надання іншого постійного житлового приміщення не допускається. За таких обставин Верховний Суд погодився із судами попередніх інстанцій про відсутність підстав для виселення позивачів з предмета іпотеки без надання їм іншого житлового приміщення.

– У таких ситуаціях важливий факт придбання усієї квартири за кредитні кошти. Частка у праві спільної часткової власності, що належить кожному зі співвласників, виступає не як частина речі й не як право на частину речі, а як частина права на всю річ як єдине ціле.

Тобто право спільної часткової власності поширюється на все спільне майно, а частка у праві спільної часткової власності не є конкретною часткою майна.

 Отже, частка у праві спільної часткової власності та жиле приміщення є окремим об’єктом цивільних прав, – підсумував Роман Чумак.

Таким чином, за його словами, якщо людина у кредит придбала лише частку у праві спільної власності на квартиру (житловий будинок), а не квартиру як цілісний об’єкт, то іпотекотримач не має права виселити цю людину з предмета іпотеки, якщо при цьому не буде надано інше житлове приміщення.

Читайте також: Експертизу сирів провели в супермаркетах Харкова

Виселення з квартири за борги по кредиту — чи можливо це?

Історії про те, що банки виселяють з квартири за борги позичальників, які ухиляються від виконання зобов'язань за кредитним договором, приводять людей в жах та можуть стати причиною справжньої трагедії.

Почасти це можливо, якщо житлова нерухомість є іпотечною, але не варто панікувати завчасно, тому що виселити навіть за кредит з великим простроченням можна тільки за рішенням суду.

Ні в займодателя, ні у колекторів таких повноважень немає, а загрози з їхнього боку — маніпуляції, спрямовані на те, щоб змусити боржника погасити заборгованість, що утворилася.

Чи має право банк виселити людину з квартири?

Відносини між кредитором та позичальником регулюються Цивільним кодексом України. Фінансова установа — комерційна організація, діяльність якої спрямована на отримання прибутку. Тому кредитор буде діяти активно відносно неплатників, щоб повернути видані гроші.

Згідно чинного законодавства, конфіскація майна за борги може бути:

 • по іпотечному зестереженню;
 • за постановою суду.

Що передбачено законодавством України?

Іпотечне застереження означає, що надання грошових сум під заставу нерухомості дозволяє фінансовій установі переоформити заставне житло на себе без судового розгляду, якщо займоотримувач ухиляється від виконання договору.

Виселення власника з неприватизованій квартири за борги по споживчому займу допускається лише за рішенням суду за умови надання іншого постійного житла. На практиці це складно реалізувати, якщо на спірній квартирі проживають неповнолітні діти або особи з обмеженими фізичними або розумовими здібностями.

Виселення з власної квартири

Залежно від суми заборгованості банк подає позов про виселення та конфіскації квартири. Якщо кредит був узятий для покупки дрібної побутової техніки або ноутбука, швидше за все справа до суду не дійде.

У разі, коли мова йде про покупку автомобіля або іншої дорогої речі, позикодавець не зупиниться перед тим, щоб неплатника виселити з квартири за борги по кредиту.

Такий варіант можливий лише в разі, коли житлоплощу, на якій проживає боржник, є єдиною і не належить йому.

Необхідно враховувати, що заарештувати та продати нерухомість можна за умови досягнення совокупної заборгованості вартості житла.

Виселення з муніципальної квартири

Згідно законодавства виселення з муніципальної квартири за борги по кредиту в принципі неможливо. Щоб погасити заборгованість, банк повинен продати квартиру через аукціон.

Оскільки житло не приватизоване та належить органам місцевого самоврядування, суд не задовольнить позовну заяву позивача.

Якщо цей орган самоврядування самостійно звернеться з позовною заявою та зажадає звільнити займану квартиру, суд зобов'яже надати позичальнику іншу рівноцінну житлоплощу.

Тому на питання, чи можуть виселити з муніципальної квартири за борги, існує однозначна відповідь — не можуть, вона не є власністю позичальника.

Роль незахищених громадян в суперечці

 • Відповідно до Житлового кодексу України виселення допустиме в установленому законом порядку, добровільно або примусово за рішенням суду.
 • Якщо виселяють в судовому порядку, громадянам має бути надано інше постійне житло за винятком випадків, коли житлова нерухомість була придбана за рахунок іпотечного кредиту банку.
 • Якщо нерухомість купувалася за власні кошти, але стала запорукою при оформленні кредитного договору, банк не зможе забрати квартиру за борги без дозволу органів опіки, коли там проживають:
 • неповнолітні діти до досягнення 18-річного віку;
 • особи з обмеженими фізичними або розумовими здібностями;
 • матері-одиначки з малолітніми дітьми;
 • пенсіонери та малозабезпечені громадяни, які не мають іншого житла та не здатні захистити свої права.

Підіб'ємо підсумки

Виселити з неприватизованій квартири за борги в Україні не можна, але кредитне прострочення потрібно гасити, бо банк все одно зажадає повернути позикові кошти.

Для вирішення питання варто звернутися до досвідченого юриста та уважно вивчити умови кредитного договору.

Окремі формулювання в тексті можна витлумачити по-різному, що дозволить знайти законні підстави й уникнути арешту і конфіскації житла.

Якщо ж боржника відправляють на виселення, виходом із становища стануть:

 • кредитні канікули з відстрочкою платежу і нарахованих відсотків;
 • реструктуризація боргу, що передбачає збільшення термінів кредитування з одночасним зменшенням щомісячного внеску;
 • звернення в мікрокредітну організацію MyCredit, щоб взяти онлайн мікропозику на картуу, частково оплатити прострочення та повернути довіру займодавця.

Подати заявку на сайті сервісу та взяти кредит в розмірі від 100 до 12000 грн (при першому зверненні до 6000 грн) без застави та поручителів на термін до одного місяця може кожен повнолітній українець. Гроші будуть зараховані на карту через 15-20 хвилин після оформлення заявки. Коли прострочення буде погашене, позичальникові можна розраховувати на те, що кредитор піде на поступки.

Виселяють з квартири за борги: що робити

До кінця 2020 року борги українців за мікрокредитами склали 15 млрд гривень, а валютними іпотечними кредитами — 42 млрд. Багатьох боржників позбавляють житла — всупереч тому, що в Україні діє мораторій на виселення з квартир. Більш того, втратити нерухомість можуть навіть ті, хто ніколи в житті не брав кредитів!

Як це відбувається і що робити постраждалим, розбиралися журналісти.

Приклад. У мешканки Маріуполя Ольги Андрійчук забрали квартиру за борги за кредитом у 5 тис. гривень. Невідомі виламали двері, коли жінка була на роботі. Тепер вона стала фактично бездомною, тимчасово живе з дочками у знайомих.

Ольга взяла кредити в макрофінансовій організації – не вистачало на оплату навчання старшої дочки в університеті. Зайняла всього 5 тис. гривень, але під величезні відсотки — 40% на день. Спочатку платити виходило, але раптово у жінки помер чоловік. Після цього віддавати борг стало неможливо, відсотки і штрафи зростали з шаленою швидкістю.

Менше ніж за пів року 5 тис. перетворилися на 120 тис. гривень. А це саме така сума боргу, за яку можна забирати квартиру. Тому єдине житло Ольги виставили на торги і продали. Жінку і двох її дочок — студентку і неповнолітню школярку — зняли з реєстрації без їхнього відома. Як таке могло статися, Ольга не розуміє.

Думка експертів. У Міністерстві юстиції відповіли: у ситуації потрібно розбиратися, адже цілком можливо, що житло забрали законно.

«За певних обставин через кредит в 1000 або навіть в 100 можна втратити квартиру. Тому треба буде дуже обережним, підписуючи в ломбардах або фінансових установах кредитні договори», — попереджає директор Департаменту нотаріату та держреєстрації Дмитро Кирилюк.

Кредитори спеціально чекають, поки сума позики зросте в кілька разів, кажуть юристи. І часто кредити видаються саме для того, щоб відібрати житло, а не заради заробітку на відсотках.

Щоправда, квартиру можна втратити, навіть не оформляючи кредит. На прохідній Мін’юсту ми зустріли чоловіка, який прийшов писати скаргу. Його квартиру теж виставили на торги. Але всі документи і підписи в кредитному договорі – підроблені. У такому випадку юристи радять якнайшвидше звертатися до правоохоронних органів та суду.

Читайте также:  По валютным кредитам введен мораторий на взыскание

І шанси повернути квартиру — досить високі. На відміну від ситуації, в який боржник дійсно брав кредит. У Мін’юсті уточнюють: у договорі з банком зазвичай чітко прописано, що якщо людина не повертає гроші, у неї можуть забрати житло.

«Тут не потрібне рішення суду. Це спеціальна процедура, на яку людина погоджується, підписуючи договір», — говорить Кирилюк.

Але юрист Ростислав Кравець заперечує, що в Україні діє заборона на виселення людей з квартир. Це закон, він має більшу юридичну силу, ніж договір з банком. Але стосується він боржників саме за валютними кредитами.

«Приватний виконавець не має права виставляти квартиру на торги. Є дуже велика практика судова з цього приводу — такі дії приватних виконавців визнаються незаконними. І ці торги теж визнаються незаконними», — говорить Кравець.

Дія мораторію закінчується в квітні 2021 року. Під ризиком виселення — десятки тисяч сімей. Якщо мораторій не продовжать, вони опиняться на вулиці. Не на камеру чиновники зізнаються, що нічим не можуть допомогти людям.

Адже українці самі брали кредити в доларах через низькі відсотки, а про ризики і не думали. З іншого боку, якщо виселення стануть масовими, в країні можуть початися заворушення.

Не виключено, що зі зброєю і стріляниною — деякі боржники вже почали об’єднуватися в групи, щоб відбивати атаки колекторів.

????️ Іпотека на житло в Україні. Безкоштовний каталог.

Статті, поради, інструкції

В умовах фінансової кризи у багатьох боржників відсутня можливість належним чином виконувати свої зобов'язання перед кредиторами, зокрема при сплаті суми боргу повністю або в частині. Ці обставини змушують кредиторів (заставодержателів) задовольняти вимоги, що забезпечуються іпотекою, за допомогою звернення стягнення на заставлене майно боржника (заставодавця )…

В умовах фінансової кризи у багатьох боржників відсутня можливість належним чином виконувати свої зобов'язання перед кредиторами, зокрема при сплаті суми боргу повністю або в частині. Ці обставини змушують кредиторів (заставодержателів) задовольняти вимоги, що забезпечуються іпотекою, за допомогою звернення стягнення на заставлене майно боржника (заставодавця).

Нерозмірність вимоги Підставою для звернення стягнення на заставлене майно є невиконання або неналежне виконання боржником забезпеченого іпотекою зобов'язання. У деяких випадках право кредитора на звернення стягнення на предмет іпотеки може бути обмежена.

Так, у кредитора відсутнє право на звернення стягнення на заставлене нерухоме майно, якщо допущене боржником порушення дуже мала і розмір вимог кредитора явно несоразмерен вартості закладеного майна.

Передбачається, що кредитор у даному випадку не може звертати стягнення на заставлене майно, якщо одночасно виконуються наступні умови: — сума невиконаного боржником зобов'язання становить менш ніж п'ять відсотків від розміру оцінки предмета іпотеки за договором про іпотеку; — період прострочення виконання боржником зобов'язання, забезпеченого заставою, становить менше трьох місяців. Зазначені умови були введені законодавцем тільки в липні 2009 року, оскільки в судовій практиці неоднозначно трактувалися поняття меншовартості і численних розбіжностей при порушенні боржником свого зобов'язання, забезпеченого іпотекою. При порушенні строків внесення боржником платежів до трьох разів протягом дванадцяти місяців у кредитора також відсутнє право на звернення стягнення на нерухоме майно, закладене для забезпечення зобов'язання, яке виповнюється періодичними платежами (наприклад, при щомісячній сплаті відсотків на суму позики). Право кредитора Право кредитора на звернення стягнення на предмет іпотеки може бути тимчасово обмежене у випадку, якщо заставодавець (боржник) є учасником пайового будівництва багатоквартирного житлового будинку або іншого об'єкта нерухомості. У даному випадку право заставодержателя (кредитора) на звернення стягнення виникає тільки через шість місяців після настання передбаченого договором терміну передачі забудовником об'єкта пайового будівництва або припинення/призупинення будівництва за наявності обставин, очевидно які свідчать про те, що в передбачений договором строк об'єкт не буде переданий учаснику пайового будівництва. При наявності достатніх підстав і відсутності обмежень кредитор може звернути стягнення на заставлене нерухоме майно в судовому або позасудовому порядку.

У рамках судового порядку кредитор для звернення стягнення на заставлене майно повинен подати позов до суду загальної юрисдикції або арбітражний суд. Спори за участю громадян розглядаються судами загальної юрисдикції, а з участю індивідуальних підприємців та юридичних осіб — арбітражними судами.

Боржника слід враховувати, що в суді він може вплинути на вибір способу реалізації свого нерухомого майна. За загальними правилами, майно реалізується через публічні торги, однак за угодою сторін, а також у разі звернення стягнення на житловий будинок або квартиру майно може бути реалізовано шляхом проведення аукціону чи конкурсу.

Право боржника Важливе значення має право боржника на прийняття участі у встановленні в суді початкової продажної ціни заставленого майна при його реалізації. Ця ціна може бути визначена як угодою між кредитором і боржником, так і судом за наявності спору.

У останньому випадку суд бере до уваги документи, що підтверджують вартість нерухомого майна, у тому числі звіт незалежного оцінювача або висновок БТІ. Боржника також належить право подати до суду заяву про відстрочку реалізації майна на термін до одного року. Мета надання відстрочки — дати боржнику можливість задовольнити вимоги кредитора, забезпечені іпотекою.

У даному випадку у боржника повинні бути поважні причини для надання відстрочки (питання про те, чи є причина поважної, вирішується на розсуд суду).

Крім того, відстрочка може бути надана лише у випадку, якщо боржником є громадянин, але за умови, що заставу не пов'язаний із здійсненням цією громадянином підприємницької діяльності, а також якщо предметом іпотеки є земельна ділянка зі складу земель сільськогосподарського призначення.

Застосування судового порядку є обов'язковим, зокрема, в таких випадках, коли: предметом іпотеки є підприємство як майновий комплекс; предметом іпотеки є житлові приміщення, що належать на праві власності фізичним особам; для іпотеки майна фізичної особи була потрібна згода або дозвіл іншої особи або органу. Визначення законодавцем зазначених, а також інших випадків обов'язкового застосування судового порядку при зверненні стягнення на предмет іпотеки спрямоване в першу чергу на захист інтересів боржника.

У разі відсутності встановлених законом обмежень, за угодою сторін може застосовуватися позасудовий порядок. Угода укладається за наявності нотаріально засвідченої згоди боржника на позасудовий порядок звернення стягнення на заставлене майно.

Позасудовий порядок для кредитора більш вигідний, оскільки процедура звернення стягнення на заставлене нерухоме майно на відміну від судового порядку займає менше часу, а боржник позбавлений тих прав, які йому надані при зверненні стягнення на заставлене майно в судовому порядку.

Можно ли потерять квартиру за долги по кредиту

Могут ли забрать квартиру за долги по кредиту? С первого взгляда это может показаться невозможным. Но на практике такие ситуации встречаются достаточно часто.

Практически каждый заемщик, который имеет задолженность, может столкнуться с подобной историей.

Это касается не только ипотеки или валютных кредитов, но также потребительских и займов и займов, оформленных в микрофинансовых компаниях.

Когда банки имеют право отчуждать квартиру?

Очень часто бывает, что банковские сотрудники или коллекторы начинают донимать заемщика телефонными звонками с угрозами отобрать жилье. Если нет соответствующего судебного решения, это не более, чем пустые слова. Как правило, на такой ход банки идут при образовании солидного долга, чтобы вернуть свои деньги.

На самом деле кредитор не имеет права прийти в ваш дом и начать процедуру выселения из квартиры самостоятельно.

Это делают представители государственной исполнительной службы только после судебного заседания и вынесения судебного решения по вашему делу.

Для того, чтобы выполнить постановление в добровольном порядке, заемщику дается семь рабочих дней. Если выселение за этим не последовало, исполнители имеют законное право наложить арест на:

 • Зарплату.
 • Текущие депозиты и прочие вклады в банке.
 • Активы и бумаги, которые имеют ценность.
 • Автотранспортное средство.
 • Всю имеющуюся в собственности недвижимость.

Как не потерять залоговое имущество?

До того, как взять кредит в банке или микрофинансовой компании, стоит заранее оценить все плюсы и минусы такого кредитования. Это очень важно, так как у вас могут возникнуть определенные финансовые сложности, а кредит придется платить в срок и в полной мере. Таким образом, если задолженность уже образовалась, можно воспользоваться следующими советами:

 • Если вам начали звонить банковские сотрудники или коллекторы, стоит постараться выплачивать долг частями. Это поможет не довести дело до суда.
 • Подайте заявление в банк с просьбой сделать реструктуризацию по кредиту. Как правило, кредитные каникулы дают возможность оттянуть время и найти необходимые средства для выплаты задолженности.
 • Если ваша кредитная история оставляет желать лучшего, можно обратиться в Dinero с целью получения денежных средств для погашения части долга по открытому кредиту. Здесь не обращают внимания на «черный список» должников, и готовы выдать определенную сумму денег при предоставлении минимального пакета документа (паспорта гражданина Украины и идентификационного кода).

Любой заем предусматривает четкое выполнение условий кредитного договора. Следовательно, если остро стоит вопрос, может ли банк забрать единственное жилье, необходимо искать ответ именно в этом документе. Обратитесь к квалифицированному юристу, чтобы разъяснить ситуацию. Специалист поможет разобраться с условиями договора и подскажет, что делать, если кредит не выплачен вовремя.

Как исключить проблемы с банковской организацией?

Для того, чтобы у банка не было повода конфисковать жилье, необходимо вносить обязательные платежи по кредиту в четко установленный срок. Но если у вас предвидятся или уже возникли финансовые сложности, необходимо незамедлительно обратиться к сотрудникам банка. Важно в это время не скрываться, так как тогда ситуация только усугубится.

Ссылка на основную публикацию