Визначення розміру аліментів у твердій грошовій сумі

Визначення розміру аліментів у твердій грошовій сумі

Поняття «аліменти в твердій грошовій сумі» говорить само за себе – це щомісячна виплата коштів, що нараховуються на користь  особи у фіксованій грошовій сумі, яка залишається незмінною до сплати при зміні доходу платника, його сімейного, соціального або іншого становища. Тобто при будь-яких обставинах, що виникли у платника аліментів, йому раз на місяць необхідно надати одержувачу конкретну встановлену судом суму. В іншому випадку з виплат буде утворюватись заборгованість, що дорівнює розміру цієї суми.

На відміну від процентного стягнення аліментів, тверда грошова сума призначається відповідно до  прожиткового мінімуму в регіоні проживання  особи (а якщо такого не встановлено – по прожитковому мінімуму в цілому по країні, що встановлюється раз у квартал Кабінетом Міністрів Україні), а також підлягає індексації пропорційно щоквартальному зростанню прожиткового мінімуму.

Слід зазначити, що при зниженні прожиткового мінімуму, який визначається вартістю споживчого кошика і може знижуватися при зниженні рівня цін, встановлений «твердий» розмір аліментів зменшенню не підлягає – згідно Сімейного кодексу України.

Визначення розміру аліментів у твердій грошовій сумі

Розрахунок аліментів у твердій грошовій сумі

Аліменти на користь неповнолітніх дітей можуть стягуватись як у твердій грошовій сумі, так і в відсотках від заробітної плати. Однак існує декілька категорій осіб, які мають право на отримання аліментів виключно в фіксованому розмірі:

 • повнолітня непрацездатна дитина;
 • вагітна дружина (в тому числі колишня), або яка виховує спільних сина / доньку до досягнення ними 3-річного віку;
 • непрацездатний батько.

Щоб почати отримання виплат у твердій грошовій сумі, необхідно звернутись з відповідною позовною заявою до суду, подавши позов  «Про стягнення аліментів у твердій грошовій сумі» та  обґрунтувавши свої вимоги документально.

Визначення розміру аліментів у твердій грошовій сумі

Фіксовані аліменти на дитину

Умови стягнення аліментних платежів у твердій сумі на неповнолітніх дітей встановлюються Сімейним  кодексом України:

 1. відсутність нотаріальної угоди між батьками про утримання неповнолітньої дитини;
 2. наявність обставин, що не дозволяють сплачувати аліменти в відсотках від зарплати (індексовані аліменти, мала зарплатня тощо).
 • майбутній платник аліментів має нерегулярний або перемінний заробіток (наприклад, його працевлаштування оформлено за договором надання цивільних послуг) або він  є безробітним;
 • платник аліментів є фізичною особою підприємцем;
 • дохід платника аліментів надходить йому повністю або частково в натуральному вигляді або іноземній валюті;
 • аліменти, встановлені в частковому відношенні до заробітку, можуть істотно порушити інтереси однієї зі сторін (причому враховуються інтереси як платника, так і одержувача).

Визначення розміру аліментів у твердій грошовій сумі

Аліменти у твердій сумі дитині-інваліду після 18 років

До умов призначення аліментів у фіксованій сумі на повнолітню непрацездатну дитину відносяться:

 1. досягнення особою повноліття;
 2. факт непрацездатності дитини:
 • наявність інвалідності, встановленої з дитинства (тобто на дитину-інваліда після досягнення 18 років);
 • отримання інвалідності 1 (рідше 2) груп після досягнення повноліття.

Визначення розміру аліментів у твердій грошовій сумі

Аліменти на утримання чоловіка у твердій грошовій сумі

Чоловік або дружина (в тому числі після розірвання шлюбу) також мають право розраховувати на щомісячну фіксовану виплату на своє утримання, якщо це:

 • вагітна жінка;
 • батько, який виховує спільну дитину до досягнення нею віку 3 років;
 • чоловік, який виховує спільну дитину-інваліда дитинства 1 групи або повнолітню непрацездатну дитину.

Визначення розміру аліментів у твердій грошовій сумі

Виплата фіксованих аліментів батькам від дітей

Непрацездатні  батьки мають право подавати позов про стягнення аліментів у твердій грошовій сумі до своїх дітей в таких випадках:

 1. батьком в суді доведено важке матеріальне становище і потреба в коштах;
 2. повнолітня дитина відмовляється добровільно допомагати матеріально своїм батькам;
 3. батько або мати раніше сумлінно виконували обов’язки по вихованню дитини до досягнення нею 18 років (тим більше не були позбавлені або обмежені в батьківських правах щодо дітей).

Будь-яка особа, вказана вище (або її законний представник), яка має право на аліменти у твердій сумі, зможе реалізувати це право шляхом подання позовної заяви до  суду за правилом альтернативної підсудності – тобто в  судову установу за своїм місцем проживання або місцем проживання відповідача.

Визначення розміру аліментів у твердій грошовій сумі

Заява на аліменти у твердій грошовій сумі

Позов про стягнення аліментів у твердій сумі складається за нормами  Цивільно процесуального кодексу  України та складається з:

 • «Шапки» – тобто адресній частині, в якій зазначаються:
 1. найменування та адреса суду;
 2. позивач (його П.І.Б., адреса, контактні телефони);
 3. відповідач (його персональні дані, адреса, контакти).
 • Основної (мотивувальної) частини, де коротко розповідається:
 1. на користь кого повинні стягуватися аліментні кошти (дитина, чоловік, батько);
 2. причина призначення аліментів твердій сумі (потреба особи);
 3. обґрунтування розміру твердої грошової суми.
 • Вимоги до позовної заяви:
 1. призначення щомісячних виплат на користь конкретної особи в  коректно установленому розмірі (надалі можливо змінити  з урахуванням індексації);
 2. виклик в судове засідання свідків (якщо такі маються);
 • Документи, що додаються до позову:
 1. копія паспорту та ІН позивача;
 2. копія свідоцтва про народження дитини;
 3. копії документів про реєстрацію або розірвання шлюбу;
 4. копії квитанцій, що підтверджують щомісячні витрати позивача;
 5. довідка з місця роботи позивача (при наявності такої);
 6. довідка про заробітну плату позивача (або про інші доході позивача).

Документи й сама позовна заява подається у  двох примірниках (для суду та для  відповідача). У розділі “Зразки документів” наводиться зразок позовної заяви про стягнення аліментів у фіксованому розмірі.

Судовий збір  при подачі даного позову до суду не сплачується.

Визначення розміру аліментів у твердій грошовій сумі

Фіксований розмір аліментів

Збираючись звернутись з позовом до суду, позивачі часто не уявляють, яку суму в твердому грошовому вираженні на утримання дитини можна вимагати у відповідача. Згідно  Сімейного кодексу України фіксовані аліменти встановлюються кратними прожиткового мінімуму. Самостійно аргументувати цю кратність повинен не позивач – це завдання судді.

Однак, щоб призначені аліменти відповідали витратам на утримання дитини, при встановленні необхідного розміру аліментів у твердій грошовій сумі позивачеві необхідно:

 • За декілька місяців до подачі позову збирати чеки й квитанції, пов’язані з витратами на дитину.
 • Підрахувати загальну середню суму витрат на дитину в місяць (включити сюди приблизні витрати на харчування, сезонний одяг, взуття, шкільні витрати або квитанції за дитячий садочок, оплату додаткових занять (тренувань), ліки, вітаміни тощо.).
 • Розділити загальні витрати навпіл – за змістом рівноправної участі обох батьків в утриманні дитини. В ідеалі отримана сума і повинна покриватися призначеними аліментами. З цієї суми буде виходити суд при визначенні «твердого» розміру аліментів.

Приклад. Ганна Т.

, збираючись звернутись до суду з позовною заявою про призначення аліментів у твердій сумі на утримання доньки близько трьох місяців збирала чеки і квитанції, що підтверджують витрати на 11-річну доньку: чеки на шкільне харчування, квитанції про квартплату, придбання осіннього комплекту одягу та взуття, канцелярських товарів, оплату занять дитини спортивними та бальними танцями в студії. Підсумкова сума в місяць на утримання дівчинки склала 12 000 грн. Беручи до уваги, що батьки повинні в рівній мірі брати участь в матеріальному забезпеченні спільної дитини, пред’явлена тверда грошова сума позивача склала за підрахунками Ганни 6 000 грн.

Крім обсягу видатків на утримання дитини судом при розгляді позову про призначення аліментів для обґрунтування розміру твердої суми в обов’язковому порядку буде враховуватися матеріальне становище відповідача, його соціальний статус і сімейний стан (в тому числі наявність або відсутність інших дітей, які теж не можуть бути ущемлені у своїх матеріальних правах).

Визначення розміру аліментів у твердій грошовій сумі

Чи можна змінити розмір аліментів?

Встановлений до виплати розмір аліментів – це величина, яка може неодноразово змінюватися за заявою будь-якої зі сторін аліментних правовідносин (платником або одержувачем) при наявності на те вагомих підстав згідно Сімейного кодексу України. Аліменти у фіксованій сумі – не виняток, тому їх можна змінити:

 • з більшого встановленого розміру на менший – при отриманні  платником інвалідності, народженні третьої та наступної дітей в новій родині, появі на потребі  утримання  іншого родича;
 • з меншого заявленого розміру на більший – при появі додаткових витрат на дитину (у зв’язку з хворобою, додатковою освітою чи іншими, що беруться до уваги обставинами);
 • з раніше встановлених часткою від заробітку на тверду суму – якщо сума в частках істотно порушує інтереси однієї зі сторін;
 • з фіксованої суми на процентне утримання – в разі, коли відрахування в твердій сумі значно нижче, ніж можливе утримання в процентах, і, якщо вже одержувана сума не повною мірою задовольняє потреби особи.

Визначення розміру аліментів у твердій грошовій сумі

Як змінити розмір аліментних платежів?

Зміна раніше присудженого розміру аліментів може бути ініційована тільки шляхом подання позовної заяви до  суду за правилами альтернативної підсудності, в якій обґрунтовуються:

 1. суть звернення з позовом – обмеження законних прав стягувача або одержувача раніше призначеної сумою виплат;
 2. нові вимоги до суду – аргументи для встановлення нового розміру аліментів та їх обґрунтування.

Чи буде в підсумку проведено зміну розміру аліментів або способу їх стягнення – вирішується судом в індивідуальному порядку, про що виноситься відповідне рішення і видається новий виконавчий лист (а раніше виданий документ при цьому втрачає свою силу).

rozluchennya-onlain.com.ua

 • Гугл
 • стягнення аліментів у твердій грошовій сумі судова практика
 • аліменти в твердій грошовій сумі 2021
 • зміна розміру аліментів
 • калькулятор аліментів
 • аліменти сімейний кодекс
 • все про аліменти
 • нарахування аліментів із заробітної плати 2021
 • ЯНДЕКС
 • калькулятор індексації аліментів
 • як розрахувати індексацію аліментів
 • аліменти
 • заяву на індексацію аліментів
 • розрахувати аліменти в твердій грошовій сумі
 • таблиця індексації аліментів
 • калькулятор розрахунок заборгованості по аліментах в твердій грошовій сумі
 • АДВЕГО
Читайте также:  Алименты в украине
Слово Количество Частота, %
аліментів 24 1.87
або 19 1.48
сумі 18 1.41
твердій 15 1.17
аліменти 13 1.01
про 13 1.01
суд 13 1.01
сума 11 0.86
утримання 11 0.86
дитин 10 0.78
дитиний 10 0.78
розміру 10 0.78
батька 9 0.70
грошовій 8 0.62
платник 8 0.62
виплата 7 0.55
дітей 7 0.55
право 7 0.55
стягнення 7 0.55

перевірив Валерій 27.05.2021

Аліменти на дитину у фіксованій (твердій) грошовій сумі — Питання про ваше право

Багато мам, які змушені самотужкиутримувати і виховувати своїх дітей, не раз стикалися з нечесністю своїх колишніх чоловіків. Найчастіше колишнє подружжя намагаються приховати відомості про свої доходи.

У такій ситуації мамам доводиться або задовольнятися мізерними виплатами на утримання своїх дітей, або запросити аліменти в твердій грошовій сумі.

Судова практика показує, що фіксовані виплати призначаються не тільки на утримання дітей, які не досягли повноліття, але і на подружжя, а також старих батьків.

Що говорить закон?

Визначення розміру аліментів у твердій грошовій сумі

У 80 статті СК Російської Федерації зазначено те,що батьки зобов'язані повністю забезпечувати свою дитину до досягнення нею повноліття. При цьому фінансові кошти на утримання дитини повинні давати обоє батьків. Однак на ділі один з батьків (який проживає окремо від дитини) найчастіше забуває про свої обов'язки. Нагадати про обов'язок батьків щодо утримання неповнолітніх дітей допоможе суд. Не секрет, що стягнення виплат на утримання дітей відбувається в процентному відношенні від всіх доходів відповідача. На ділі не завжди є можливість стягнути аліменти в частках від заробітку відповідача.

Аліменти в твердій грошовій сумі: судова практика

На підставі законодавства РФ отримувати грошові виплати у твердій сумі мають право такі категорії громадян:

 • Неповнолітні діти, а також колишнє подружжя, що займаються вихованням дітей-інвалідів.

Визначення розміру аліментів у твердій грошовій сумі

 • Вагітна дружина. При цьому абсолютно неважливо, знаходяться вони з відповідачем в розлученні або в шлюбних відносинах.
 • Чоловік, який займається вихованням малюка. Згідно із законом на утримання чоловіка щомісяця покладаються аліменти, при цьому гроші виплачуються до досягнення дитиною віку 3 років.
 • Чоловік, який протягом 12 місяців після розірвання шлюбних відносин став інвалідом і не може сам себе забезпечувати.
 • Повнолітні непрацездатні особи.

Фіксована сума на утримання дитини: коли призначають?

Визначення розміру аліментів у твердій грошовій сумі

Стягнення грошей на утримання дитини можливолише завдяки суду, при цьому суддя зможе зобов'язати відповідача виплачувати як частина всіх доходів, так і аліменти в твердій грошовій сумі. Судова практика показує, що призначення фіксованої суми на утримання дитини можливо в наступних випадках:

 • Якщо доходи відповідача мінливі. У нашій країні робота вахтовим методом не рідкість, дохід таких громадян досить не є постійним і призначення аліментів в постійній сумі доцільно.
 • Оплата праці відповідача відбувається не в грошовій формі, а в натуральній. Фіксована сума аліментів допоможе жінці утримувати дитину.
 • Якщо відповідач отримує свою зарплату віноземній валюті. Обов'язки батьків щодо утримання неповнолітніх дітей не відміняються навіть в разі знаходження відповідача за кордоном, тому більш доцільно призначити фіксований розмір аліментів.
 • У Росії багато безробітних громадян, що немають постійного офіційного доходу і перебиваються випадковими заробітками, але при цьому мають рухоме і нерухоме майно. Рішення суду по аліментах дозволяє судовим приставам вилучити все майно відповідача на утримання дитини.
 • Приховування інформації про офіційні заробітки з боку відповідача дозволяє судді призначити аліменти у фіксованій сумі.

Визначення розміру аліментів у твердій грошовій сумі

Варто відзначити, що якщо життєва ситуаціявідповідача потрапляє хоча б під один з перерахованих вище пунктів, то суддя на законному праві зможе призначити аліменти в твердій грошовій сумі. Судова практика показує, що розмір матеріального змісту суддя зможе встановити або самостійно, або спираючись на розмір, зазначений в позовній заяві.

Як оформити позов?

Варто відзначити, що всі виплати на утриманнядітей, батьків або колишнього подружжя регулює Сімейний кодекс. Аліменти в частковому відношенні до зарплати відповідача виплачуються на підставі заяви про видачу судового наказу. Для виплати аліментів строго певного розміру потрібно подати позовну заяву в Мировий суд і почати судове діловодство.

У позовній заяві позивачка повинна вказати всіобставини, які спонукали її вимагати від відповідача фіксовану суму аліментів. Крім цього, в заяві слід вказати дані дітей і законні підстави для призначення аліментів.

Які документи потрібно підготувати позивачеві в суд?

Крім позовної заяви, позивачка повинна принести в зал суду наступні документи:

 • Документ про укладення або розірвання шлюбних відносин.
 • Копію паспорта позивачки разом з даними про місце її проживання.
 • Документи про народження дитини (дітей). У тому випадку, якщо у позивачки немає оригіналу цього документа, то вона може взяти його дублікат в РАГСі.
 • Копію позовної заяви.

Варто зазначити, що від позивачки не буде потрібнонадавати чек про оплату держмита. Зазвичай державне мито стягується при подачі позовної заяви, однак, відповідно до статті Податкового кодексу РФ, державне мито не справляється з позивача при подачі заяви на виплату аліментів.

Згідно із законом судді дається 5 робочих днів на те,щоб винести ухвалу за позовом і почати судове провадження. У тому випадку, якщо позовна заява складена невірно або не обгрунтовано, то суддя також в 5-денний термін винесе рішення про відмову у виробництві або про залишення позову без подальшого руху.

надаємо докази

Визначення розміру аліментів у твердій грошовій сумі

Після прийняття позовної заяви суддя призначаєдату судового процесу. Для забезпечення явки всіх учасників процесу на суд секретар всім поштою розсилає судові повістки, а відповідачу також відсилається копія позовної заяви.

Під час судового засідання обидві сторони судового процесу повинні обґрунтувати свої вимоги або заперечення. Для цього їм необхідно довести:

 • Необхідну суму на утримання дитини. Для цієї мети позивачці краще зібрати всі чеки з магазинів, що підтверджують покупку продуктів харчування і речей для дитини, а також квитанції на оплату комунальних послуг.
 • Середньомісячний дохід відповідача. Багато відповідачі приховують свій офіційний дохід, тому позивачці краще самій подбати про докази.

Обоє батьків повинні забезпечувати свою дитину порівну — про це говорить Сімейний кодекс. Аліменти, що стягуються з відповідача, не повинні перевищувати 50% від усіх витрат на утримання дитини.

Як визначити виплати у фіксованій грошовій сумі?

Розмір щомісячних виплат на утримання дитини,дружина або престарілих осіб безпосередньо залежить від величини прожиткового мінімуму. Чим вище розмір прожиткового мінімуму в регіоні перебування дитини, тим більше суддя зможе призначити виплати.

У тому випадку, коли в регіоні не встановлено мінімум, то суддя вправі призначати виплати, виходячи з прожиткового мінімуму по країні. Розмір прожиткового мінімуму дозволяє визначити лише мінімальний розмір грошових виплат.

Однак в кожному випадку суддя має право сам встановлювати суму виплат на утримання дитини.

Визначення розміру аліментів у твердій грошовій сумі

Варто зазначити, що для кожногонеповнолітню дитину з сім'ї призначається своя сума аліментів. Встановлена ​​сума аліментів не повинна привести до істотного погіршення умов життя дітей, адже суд в першу чергу повинен враховувати інтереси неповнолітніх.

Плюси і мінуси фіксованих аліментів

плюси

Призначення аліментів певної суми дозволяєпозивачеві отримувати виплати щомісяця, незалежно від доходів та кредитних зобов'язань відповідача. Крім того, відповідач може мати кілька неофіційних джерел заробітку, а аліментні виплати в частковому відношенні поширюються лише на офіційну прибуток відповідача.

недоліки

Основним недоліком таких виплат є те,що для їх призначення позивачеві необхідно довести спроможність відповідача. Крім того, судовий процес може бути досить тривалим, адже для прийняття остаточного рішення про виплати суддя повинен розглядати докази обох сторін.

Як будемо стягувати з відповідача?

Для того щоб призначені судом виплати стали надходити на розрахунковий рахунок позивача, необхідно виконати наступне:

 1. Для початку необхідно прийти в будівлю суду і отримати виконавчий лист в канцелярії.
 2. Звернувшись в Федеральну службу судовихприставів, позивачеві необхідно написати заяву на порушення виконавчого діловодства. Виробництво буде розпочато приставами лише на підставі виконавчого листа.
 3. Судові пристави стануть стягувати грошовікошти на користь позивача, спираючись на рішення суду. Після завершення виконавчого діловодства позивач стане щомісяця отримувати аліменти в твердій грошовій сумі.

Судова практика показує те, що пристави найчастіше призначають виплати з таких джерел доходу, як зарплата, доходи від діяльності ІП, гонорари або діючі банківські рахунки.

Визначення розміру аліментів у твердій грошовій сумі

Індексація виплат

Не секрет, що рік від року наше життя дорожчає, агрошові кошти знецінюються. Законодавство РФ постаралося захистити неповнолітніх дітей, які отримують виплати у твердій сумі, і передбачив індексацію аліментів.

Індексація виплат не означає збільшення розміру аліментів. Сама індексація позначає тільки те, що зі зростанням прожиткового мінімуму розмір аліментів буде зростати в прямій залежності.

За процесом індексації повинен стежити як судовий пристав, так і бухгалтер тієї організації, в якій працює відповідач.

Як показує практика, процес призначенняаліментів в строго фіксованій сумі не рідкість. Багато хто боїться подавати позов до суду і вимагати призначення аліментів, вважаючи цей процес необгрунтованим і тривалим. Однак це того варте, адже при позитивному рішенні судді дитина буде забезпечений до 18 років.

Читайте также:  За що ми сплачуємо комунальні послуги?

Стягнення аліментів у твердій грошовій сумі. Актуальні питання.Перітус Консалтинг

Стягнення аліментів у твердій грошовій сумі. Актуальні питання.

Визначення розміру аліментів у твердій грошовій сумі

У даній статті зупинимося на особливостях та проблемах стягнення аліментів на утримання неповнолітніх дітей у вигляді твердої грошової суми.

Як вже зазначалось у минулій статті, відповідно до ч.3 ст. 181 СК України за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються від доходу її матері, батька і (або) у твердій грошовій сумі.

У твердій грошовій сумі передбачена можливість визначення розміру аліментів на утримання дитини, якщо платник аліментів має нерегулярний, мінливий дохід, частину від якого одержує в натурі, а також за наявності інших обставин, що мають істотне значення, що передбачено ч.1 ст. 184 СК України.

Варто розпочати з того, що сімейні правовідносини та способи їх регулювання зокрема судом в певних випадках не є чітко «статичними», а скоріш «динамічними».

Що мається на увазі? Цю динамічність можна пояснити тим, що певні судові рішення про регулювання сімейних правовідносин, наприклад, про встановлення аліментів на утримання неповнолітніх дітей, про визначення способу участі у вихованні неповнолітньої дитини чипро позбавлення батьківських прав не є остаточним вирішенням спору і можуть бути змінені в тому чи іншому ракурсі.

Важливо знати, що згідно ч.1 ст.192 СК України, розмір аліментів, визначений за рішенням суду або домовленістю між батьками, може бути згодом зменшено або збільшено за рішенням суду за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров’я когось із них та в інших випадках, передбачених цим Кодексом.

І саме в аспекті цього права виникає запитання – наскільки може змінюватись розмір аліментів, визначений рішенням суду у твердій грошовій сумі, а зокрема під впливом на це чинників не стільки правового характеру, як економічного?

Авжеж, багатьом є відомим той факт, що в економічному аспекті грошова одиниця, а відтак грошові суми, виражені в цій одиниці має властивість до знецінення, всім більше відоме як інфляція. Ви можете запитати – а якщо гіперінфляція (така як була в 90-х) знецінить грошову одиницю, то як тоді стягуватиметься ця тверда грошова сума, адже вона не буде нічого коштувати. І це буда цілком слушно.

Оскільки відповідно до Конституції України права людини, а дитини зокрема, є найвищою соціальною цінністю, то спрямування державної політики, зокрема, щодо дотримання таких прав повинне бути визначальним. Не лишилось осторонь і питання, що викладено у попередньому абзаці. Так, відповідно до ч.

  Пояснювальна записка

2 ст.184 СК України, визначений судом у твердій грошовій сумі розмір аліментів підлягає індексації відповідно до закону. Відповідно законодавець подбав про подібні випадки, однак у спеціальному законі, яким у даному випадку є Сімейний Кодекс України не передбачив порядок самої індексації.

Такий недолік викликав неоднозначність застосування судової практики, згідно якої суди відмовляли у застосуванні норми, передбаченої ч.2 ст.

184 СК України, а саме про індексацію аліментів у зв’язку із відсутністю передбаченого законом порядку такої індексації саме аліментів.

Однак крапку в цьому неоднозначному трактуванні поставив Верховний Суд України, який у своєму рішенні від 06.11.2013 р.

Щодо індексації аліментів, визначених судом у твердій грошовій сумі

Департамент рівня життя та моніторингу соціального розвитку Міністерства соціальної політики України розглянув лист щодо індексації аліментів, визначених судом у твердій грошовій сумі, і повідомляє.

Визначення розміру аліментів у твердій грошовій сумі (стаття 184 ск)

1. Якщо платник аліментів має нерегулярний, мінливий дохід, частину доходу одержує в натурі, а також за наявності інших обставин, що мають істотне значення, суд за заявою платника або одержувача може визначити розмір аліментів у твердій грошовій сумі.

2. Розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі, підлягає індексації відповідно до закону.

3. Якщо розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі, менше мі-німального розміру, передбаченого частиною другою статті 182 цього Кодексу, то дитині призначається відповідно до закону державна допомога в розмірі різниці між визначеним розміром аліментів і ЗО відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Комментарий:

Закон встановлює, що аліменти на утримання дітей стягуються, як правило, у частках до заробітку (доходу) (ст. 183 СК). Проте в окремих випадках установлення розміру аліментів у такому порядку викликає певні труднощі.

У статті 184 СК надається приблизний перелік таких випадків: нерегулярний мінливий дохід; одержання змішаної заробітної плати (частина грошима, частина в натурі); інші обставини, що мають істотне значення. Цей перелік не є вичерпним, оскільки закон називає й інші випадки, коли визначити розмір аліментів у частці неможливо або важко.

Наприклад, підприємці, фермери, працівники сільськогосподарського підприємства, письменники, композитори, художники. Більшість із названих осіб, як правило, не працюють у певній установі або організації і в зв'язку з цим не мають постійного заробітку, а одержують авторський гонорар, відсотки від прибутку тощо.

Тому стягнення з них аліментів у частковому відношенні мало б нерегулярний характер. Крім того, стягувачеві аліментів було б важко щомісяця встановлювати, де, в якому розмірі платник одержав винагороду, відсотки.

Якщо в раніше діючому КпШС право пред'явлення позову про стягнення аліментів у твердій грошовій сумі мали тільки позивачі, то відповідно до ст. 184 нині діючого Сімейного кодексу таке право надано і платнику аліментів.

Стаття 184 СК не визначає правило, як і з якої суми повинен бути визначений розмір щомісячних аліментів у твердій грошовій сумі. Вони не повинні визначатися довільно позивачкою.

Закон указує, що суд визначає розмір аліментів у твердій грошовій сумі.

Судова практика при застосуванні статті 85 КпШС розробила методику підрахунку гаданої заробітної плати і відповідно до зазначених правил визначення часток установлює аліменти в твердій грошовій сумі, двох і більше дітей. Наприклад, художник за рік продав картин на суму 50 000 грн.

Ця сума поділяється на 12 місяців: 50 000 : : 12 = 4166 грн. Із цієї суми стягується, наприклад, визначена судом частка 1/3 = щ 1388 грн./міс. Підприємець одержав за минулий рік дохід у сумі 25 000 грн., про що повідомив податкову інспекцію.

Аліменти на майбутній рік буде стягнуто в твердій грошовій сумі 8333 грн. щ 25 000 : 12 x 4.

Може мати місце випадок, коли особа, з якої необхідно стягувати аліменти, ніде офіційно не працює, надавши довідку суду, що зареєстрована у службі зайнятості, тобто вимагавши стягнення з неї мінімального розміру аліментів.

Позивачка суду надала довідки з органів ДАІ, що за ним зареєстровані два автомобілі на суму майже 600 000 доларів США, довідку з органів БТІ, що на нього зареєстрований будинок вартістю 400 000 доларів. Суд, зважуючи на реальні витрати, які є доказом його непомірних доходів, а також керуючись частиною 1 ст.

184 СК «за наявності інших обставин, що мають істотне значення», стягнув з відповідача аліменти на дитину в сумі 1500 грн. щомісячно.

Якщо розмір аліментів визначений у твердій грошовій сумі судом, він автоматично підлягає індексації. Але не зрозуміло, хто буде індексувати аліменти. Якщо вони стягуються підприємством, то особа, яка нараховує аліменти, буде їх індексувати за умови, що про індексацію буде зазначено у виконавчому листі.

Відповідно до Закону України «Про виконавче провадження» (№ 606-ХІУ), якщо особа ніде не працює, то за виконавчим листом, який здає державному виконавцю стягувач аліментів, державний виконавець відповідно до ст, 74 Закону приступає до його виконання.

У цьому Законі не зазначено, що державний виконавець має право змінювати розмір аліментів шляхом застосування індексації.

У тому випадку, якщо аліменти стягуються за письмовим договором між сторонами аліментного процесу і в договорі не передбачено застосування індексації, вона не може бути застосована.

Аліменти, які стягнуті в твердій грошовій сумі, не є постійними, вони можуть ко-ригуватися як у бік зменшення, так і в бік збільшення за правилами ст. 192 СК судам за заявою як платника аліментів, так і стягувача.

Частина 3 статті 184 СК передбачає компенсацію дитині недостягнутих аліментів у твердій грошовій сумі шляхом виплати державою різниці між стягнутими аліментами і ЗО % мінімальним прожитковим мінімумом для дитини відповідного віку у вигляді державної допомоги.

Наприклад, на дитину віком 10 років були стягнуті аліменти у твердій грошовій сумі в розмірі 190 грн. щомісячно.

Прожитковий мінімум дитини від б до 18 років, закладений держбюджетом на грудень 2010 року, — 957 грн. ЗО % з цієї суми буде складати 287 грн. (957 грн. х ЗО) : 100 %).

Недоплачено аліментів на дитину до ЗО % 97 грн. (287 грн. — 190 грн.). Цю суму і буде доплачувати держава дитині у вигляді державної допомоги.

Читайте также:  Как создать Франкенштейна своими руками. Легенда про Общество с ограниченной ответственностью

Аліменти в твердій грошовій сумі. Визначення розміру аліментів у твердій грошовій сумі

Аліменти в твердій грошовій сумі виступають в якості одного з двох законних варіантів оплати змісту певних категорій осіб. У даного інструменту є ряд особливостей. Розглянемо їх далі.

Загальні відомості

Не всі чітко розуміють, що таке аліменти в твердій грошовій сумі. Розмір і порядок їх нарахування встановлюється законодавчо. Виплати в такій формі можуть призначатися на забезпечення:

 • Непрацездатного повнолітньої дитини.
 • Другого з батьків, доглядає за дітьми, які не досягли 3-річного віку.
 • Неповнолітньої дитини з дотриманням ряду умов.

Для отримання виплати у такій формі необхідно подати позовну заяву. Аліменти в твердій грошовій сумі призначає світової суд.

Основні особливості

Визначення розміру аліментів у твердій грошовій сумі здійснюється не у відповідності з величиною доходу або заробітку батьків, а кратно прожиткового мінімуму. Для кожного регіону встановлюється, як правило, свій показник.

Якщо ж фіксована величина не позначена, то розрахунок аліментів у твердій сумі здійснюється згідно з єдрпоу прожиткового мінімуму. Цей показник встановлює Уряд країни.

У середньому по Росії на початок 2015 року аліменти в твердій грошовій сумі становили близько 7920 р.

Коли призначається виплата в такій формі?

Існує певний порядок, згідно з яким можна вимагати аліменти в твердій грошовій сумі. Умови для застосування даного права для неповнолітньої дитини передбачають наявність відповідної угоди між батьками. При цьому один з них може:

 • Отримувати дохід в іноземній валюті (у тому числі частково) або в натурі.
 • Мати змінний або непостійний заробіток.
 • Не мати офіційного підтвердження своїх доходів.

Також аліменти в твердій грошовій сумі в даному випадку призначаються, якщо визначення виплати пропорційно заробітку одного з батьків буде істотно обмежувати інтереси дитини.

Фіксована виплата повнолітньому

Аліменти в твердій грошовій сумі призначаються дитині у випадках, якщо:

 • Він досяг вісімнадцятирічного віку.
 • Визнаний непрацездатним.
 • Офіційно не працює
 • Вимагає догляду.

Всі ці умови повинні бути підтверджені документами. Вони додаються до заяви в суд.

Виплата другого з батьків

Фіксована сума вважається в тому випадку, якщо:

 • Дружина, колишня у тому числі, вагітна або виховує і утримує дитину, яка не досягла трьох років.
 • Чоловік, колишній в тому числі, буде визнаний потребують забезпечення. При цьому він доглядає за неповнолітніми спільними дітьми-інвалідами (дитиною) або дитиною-інвалідом 1-ї гр.

Аліменти в твердій сумі покладаються також у разі, якщо між батьками нема укладеної угоди або один або обидва ухиляються від виконання своїх обов’язків.

Особливості обчислення

Порядок, згідно з яким здійснюється призначення суми аліментів, визначений у статтях 117 і 83 СК. Як вище було сказано, виплата здійснюється кратно прожиткового мінімуму для суб’єкта РФ або за єдрпоу показником.

При цьому, розглядаючи справу, суд повинен забезпечити максимальне збереження рівня забезпечення потребує. У зв’язку з цим посадова особа, являє собою розбирання місця вимога, враховує не тільки майновий, але і сімейний стан зобов’язаних сторін.

Після вивчення матеріалів справи і ознайомлення з позиціями учасників слухання суд визначає суму тієї виплати, яка буде здійснюватися кожен місяць.

Додатки до вимогу

При визначенні розміру фіксованої виплати на практиці велике значення мають документи, що підтверджують дохід того з батьків, у відношенні якого звертається дана форма стягнення. Звертаючись до суду, позивач не тільки повинен надати розрахунок щодо розміру аліментів.

Йому належить також обґрунтувати необхідність у призначенні саме такої величини виплати. Разом з цим в інтересах заявника – надання в судовий орган максимального обсягу відомостей за джерелами доходу відповідача.

Для посадової особи, що розслідує справу, мають значення всі дані, що стосуються зарплати або інших надходжень зобов’язаного батьків.

Ймовірні складності

Недбайливі батьки, не виявили особливого бажання утримувати своїх дітей і виплачувати їм допомогу, надають в судовий орган різноманітні довідки, в яких вказуються мінімальні зарплати або нульові звіти за доходами від комерційної діяльності.

У цих випадках в інтересах позивача наявність як можна більшої кількості доказів про те, що дохід все ж є, і він більше, ніж зазначено в цих паперах. Якщо ж він не зможе аргументувати свої вимоги, суд буде змушений призначити мінімальну величину виплати. Також при розгляді справи враховується та сімейний стан сторін.

Якщо у відповідача є нова сім’я, то не варто розраховувати на отримання фіксованої суми, яка є більшою, ніж це встановлено в СК, статті 81.

Плюси і мінуси

Серед переваг фіксованої виплати слід назвати те, що в даному випадку у позивача є можливість отримати з іншого батька суму, що перевищує відсотки від зарплати або доходу, встановлені в СК.

Однак при цьому повинна бути впевненість в тому, що аргументів, які є в наявності, буде достатньо для доказу необхідності виконання зобов’язання саме в цій формі. Серед недоліків даного процесу фахівці виділяють порівняльну складність порядку, за яким встановлюються аліменти.

Провадження у справі передбачає кілька стадій. Кожна з них займає певний час. У цілому розгляд може тривати досить довго. При цьому судовий наказ не видається.

Аліменти в твердій грошовій сумі: поради щодо оформлення

Існує перелік необхідних документів, які потрібно надати для отримання фіксованої виплати. У нього входять:

 • Копії паспорта, св-ва про шлюб або його розірвання, про народження дітей.
 • Довідки з місця проживання відповідача.
 • Розрахунок суми виплати.
 • Обґрунтування витрат.

Ці документи додаються до позовної заяви. Особа, яка подає вимогу, має право самостійно визначити, де буде знаходитися суд, в якому буде проводитися розгляд – за місцем його проживання або там, де знаходиться відповідач. Цей момент повинен бути відображений в позові.

Зразок звернення

“У світовій суд р.______

Позивач_____ (повні Ф. І. О. та адреса)

Відповідач_____(повні Ф. І. О. та адреса)

Позовну заяву

про стягнення аліментів у твердій сумі

Я є батьком (матір’ю) неповнолітніх (- ) _ _ _ _ _ (Ф. В. О. дітей/дитини) ______ року народження. Відповідач є матір’ю (батьком). Діти (дитина) проживають зі мною за адресою____ перебувають (-ится) на моєму повному матеріальному утриманні.

Відповідач не бере участь у забезпеченні дітей (дитини). Прийняти спільне рішення по виплаті аліментів не вийшло, угода про них не укладалося.

Вважаю, що відповідач зобов’язаний виплачувати аліменти на забезпечення неповнолітніх (- ) дітей (дитини)_____ в мою користь у твердій сумі , бо _____ (зазначаються обставини, які передбачені в ст.

83 СК, що дозволяють визначити фіксовані виплати на утримання).

Встановлення такого відрахування забезпечить стабільність утримання дітей (дитини), виключить труднощі при встановленні величини наступних виплат, дотримання домірності одержуваної дітьми (дитиною) матеріальної допомоги і можливостей платника.

При спільному проживанні з відповідачем на дітей (дитини) ми витрачали в середньому ____ р. Після розірвання шлюбу матеріальне забезпечення дітей (дитини) становить ___р.

у відповідності з моїм середньомісячним доходом___р.

Прошу суд врахувати сімейний стан відповідача та позивача при прийнятті рішення про призначення аліментів у твердій сумі____ (зазначається сімейний стан, наявність зобов’язань щодо утримання інших осіб).

Величина прожиткового мінімуму на території ____ (найменування суб’єкта РФ) на дітей становить у середньому ____ р. за квартал ____ року. Дана величина встановлена____ (привести найменування нормативного акта, згідно з яким визначено прожитковий мінімум для регіону, якщо він не встановлений, послатися на відповідну постанову Уряду про величину виплати по Росії).

З урахуванням необхідності забезпечити дітям (дитині) належний рівень утримання не менш, ніж мав місце раніше, розмір аліментів у твердій сумі повинен бути___ (зазначається у частках щодо прожиткового мінімуму, наприклад 1/2, 2, 1.5 і т.

д), оскільки ____(зазначаються підстави для стягнення).

З урахуванням ймовірного коливання цін під час стягнення за рішенням суду аліментів, слід встановити механізм, за яким буде здійснюватися індексація аліментів у твердій грошовій сумі, відповідно до змін прожиткового мінімуму.

На підставі викладеного вище, відповідно до ст. 117, 83 СК РФ, ст. 132, 131 ЦПК РФ, прошу:

 • Стягнути з ____ (повні Ф. І. Б. відповідача) на користь ____ (повні Ф. В. О. заявника) щомісячну виплату аліментів у фіксованій сумі___ (розмір в частках щодо прожиткового мінімуму) на утримання неповнолітніх (- )____ (Ф. В. О. дітей (дитини, дата народження і місце) з_____ (вказати кількість) і до їх (її) повноліття.
 • Встановити порядок перерахунку стягнутих судом коштів у відповідності з зміною прожиткового мінімуму___ (вказати регіон або РФ в цілому).
 • Список документів, що додаються:

  • Копія позовної вимоги.
  • Копія св-ва про розірвання шлюбу (якщо розірвано).
  • Копії св-в про народження дітей (дитини).
  • Довідка про зарплату (дохід) позивача.
  • Папери, що підтверджують величину доходу відповідача.
  • Довідка з місця проживання позивача і дітей.
  • Документи, що підтверджують величину необхідного забезпечення.

  Дата____ Підпис___”.

  Ссылка на основную публикацию