Визнання розірвання шлюбу фіктивним

У судовій практиці зустрічаються випадки, коли подружжя, що розлучається, насправді не мають наміру припиняти шлюбні відносини, у зв’язку з цим ст. 108 СК України передбачено понят­тя «фіктивне розірвання шлюбу» та порядок визнання його таким.

Нашим адвокатам часто задають питання: В якому випадку розірвання шлюбу може бути визнане фіктивним? Який орган визначає фік­тивність розірвання шлюбу?

На нашому сайті advokat-zaporozhye.com Ви знайдете всі відповіді на Ваші запитання в галузі сімейного законодавства України.

Визнання розірвання шлюбу фіктивним

Причини фіктивного розівання шлюбу

Як і у випадку укладення фіктивного шлюбу, фіктивне розірвання шлюбу може здійснюватися з метою одержання певного матеріаль­ного блага обома чи одним з подружжя (реєстрації місця проживан­ня, отримання роботи, майна, якихось матеріальних вигод, пільг, ввести в оману кредиторів, приховати майно від конфіскації тощо).

Однак на практиці можна спостерігати й інші випадки фіктивного розірвання шлюбу.

Наприклад, якщо в одного з подружжя є двоє не­повнолітніх дітей (одна дитина від попереднього шлюбу, а інша від теперішнього), то з метою зменшення розміру аліментів на дитину від попереднього шлюбу він розриває теперішній шлюб (фіктивно), і нібито сплачуючи аліменти на двох дітей, тим самим зменшує роз­мір аліментів на першу дитину.

Розірвання шлюбу може бути визнане фіктивним лише у тому разі, якщо воно порушило чиїсь права та охоронювані законом ін­тереси або заподіяло шкоду.

Стаття 108 СК України передбачає можливість визнання судом розірвання шлюбу фіктивним у випадку, коли шлюб було розірва­но державним органом РАЦС за заявою подружжя, яке не має дітей (ст. 106 СК України).

Визнання розірвання шлюбу фіктивним

Особи, зацікавлені у фіктивному розірванні шлюбу

СК України окремо не встановлює коло «заці­кавлених» осіб, адже неможливо передбачити всі варіанти, у зв’язку з цим необхідно застосовувати загальні правила щодо порядку звер­нення з позовом до суду.

Можна припустити, що такою осою буде один з подружжя, якого інший ввів в оману, схиливши до подання спільної заяви про розірвання шлюбу наче для одержання певного блага, а потім таємно зареєстрував повторний шлюб, або інша осо­ба, права якої так чи інакше порушуються фактом фіктивного розі­рвання шлюбу (діти, спадкоємці, організація, яка надає житло тощо).

Крім того, зацікавленою особою може бути кредитор, який бажає одержати від обох з подружжя борг, відшкодувати майнову шкоду; дружина від першого шлюбу, яка зацікавлена, щоб її діти одержува­нії аліменти в більшому розмірі; нарешті – один із подружжя, який був обманутий другим із подружжя не в інтересах сім’ї, тощо.

Визнання розірвання шлюбу фіктивним

Докази для визнання розірвання шлюбу фіктивним

Позивачу відповідно до статті 60 ЦПК України необхідно до­нести суду, що розірвання шлюбу мало фіктивний характер, що один з подружжя не мав наміру на припинення шлюбних право­відносин.

Такими доказами в першу чергу повинні бути показання свідків, що подружжя продовжує сімейне життя, виховує спільних дітей, проживає в одному помешканні, разом їздить в одному авто­мобілі на роботу, батько турбується про дітей, разом сім’єю відпо­чиває на дачі, в санаторі, дружина завагітніла тощо.

На прохання позивача суд може вийти на місце помешкання колишніх подруж­жя і переконатися, що в них єдина спальня і спальні місця, посуд, холодильник, шафа, де знаходиться одяг обох з подружжя, білизна тощо.

Доказом також можуть бути листи, картки, кінозйомки, хро­нологія життя колишнього подружжя, придбання, наприклад, жит­лового будинку, де подружжя проживало спільно тощо.

Визнання розірвання шлюбу фіктивним

Рішення суду про визання шлюбу фіктивнім

Взагалі до­вести фіктивність розірвання шлюбу досить важко і проблематично, але за наявності відповідних доказів суд постановляє рішення про розірвання шлюбу фіктивним і одночасно про анулювання актового запису державного органу РАЦС.

Це рішення суду є правовою під­ставою для анулювання актового запису про розірвання шлюбу.

Як правильно зазначається в літературі, залишається проблема у визнанні розірвання шлюбу фіктивним у разі неможливості реалі­зації особою своїх спадкових прав після смерті іншого з подружися.

Однак, ст. 108 СК України не передбачена можливість визнання ро­зірвання шлюбу фіктивним у разі смерті одного з подружжя.

Разом з тим, визнання розірвання шлюбу фіктивним з особою, яка вже по­мерла, не породжує сімейних правовідносин для іншого подружжя, оскільки зі смертю одного з подружжя шлюб усе одно припиняється.

Визнання розлучення фіктивним проводиться в судовому порядку.

У разі ухвалення судом рішення про визнання розірвання шлюбу фік­тивним, державний орган РАЦС анулює актовий запис про розірвання шлюбу.

Таке розірвання шлюбу вважається таким, що не відбулося, і не породжує правових наслідків, передбачених законом.

Визнання розірвання шлюбу фіктивним

Консультація адвоката по сімейним справам при визнанні розірвання шлюбу фіктивним

Якщо Ви не знаєте, який краще вибрати спосіб вирішення справи при визнанні розірвання шлюбу фіктивним, то слід звернутися до юристів, які спеціалізуються на справах в сфері сімейного права.

Адвокат по сімейним справам допоможе швидко і якісно вирішити справу про визнання розірвання шлюбу фіктивним на Вашу користь!

Чим може допомогти сімейний юрист:

 • вибрати правильну тактику вирішення Вашого питання;
 • швидко зібрати необхідний пакет документів;
 • супроводити Вас в суді або вирішити справу без Вашої присутності;
 • досягти бажаного результату за короткий термін.

Не витрачайте свій час і сили на самостійне вирішення питання про визнання розірвання шлюбу фіктивним! Хороший адвокат допоможе знайти оптимальний вихід з Вашої ситуації!

Для того щоб отримати консультацію нашого сімейного адвоката достатньо зателефонувати або написати нам в будь-який месенджер (Viber, WhatSapp, Telegram).

Не затягуйте з питанням про визнання розірвання шлюбу фіктивним, телефонуйте нашим адвокатам в сфері сімейного права.

Визнання розірвання шлюбу фіктивним

Найчастіші питання адвокату

В якому випадку розірвання шлюбу може бути визнане фіктивним? Розірвання шлюбу може бути визнане фіктивним лише у тому разі, якщо воно порушило чиїсь права та охоронювані законом ін­тереси або заподіяло шкоду.

Який орган визначає фік­тивність розірвання шлюбу? Визнання розлучення фіктивним проводиться в судовому порядку.

Ставте лайк, якщо Вам сподобалася наша стаття “Визнання розірвання шлюбу фіктивним”, а ми спробуємо оперативно розміщувати зміни в сфері законодавства України і актуальну інформацію про рішення справ у сфері сімейного права на нашому сайті advokat-zaporozhye.com.

Корисні матеріали сайту advokat-zaporozhye.com:

 • ГУГЛ
 • визнання шлюбу фіктивним
 • визнання розірвання шлюбу недійсним
 • сімейний кодекс
 • визнання шлюбу недійсним
 • ознаки фіктивного шлюбу
 • момент розірвання шлюбу
 • судова практика у справах про розірвання шлюбу
 • постанова пленуму про розірвання шлюбу та стягнення аліментів
 • ЯНДЕКС
 • визнання шлюбу фіктивним
 • визнання фіктивного шлюбу недійсним
 • визнання фіктивного шлюбу недійсним в суді
 • визнання розірвання шлюбу фіктивним
 • термін позовної давності визнання шлюбу фіктивним
 • позов про визнання шлюбу фіктивним
 • порядок визнання шлюбу фіктивним
 • наслідки визнання шлюбу фіктивним
 • умови визнання шлюбу фіктивним
 • визнання шлюбу фіктивним судова практика

Підстави і умови для визнання розірвання шлюбу фіктивним

Визнання розірвання шлюбу фіктивним

Статистика укладених в Україні шлюбів може конкурувати тільки зі статистикою щодо їх розірвання. Міжособистісні відносини – одні з найбільш складно влаштованих.

Незважаючи на те, що існує думка, що час не можна повернути назад, іноді для досягнення певних благ, подружжя спочатку ініціює припинення шлюбних відносин, а потім намагається цей процес визнати недійсним.

Так, після отримання свідоцтва про розлучення, пара намагається оскаржити розлучення і один з подружжя заявляє в суді вимоги про визнання припинення сімейних відносин фіктивним. Такі дії можуть вчинятися з різних мотивів.

Про те, яким чином ініціювати процес визнання розірвання шлюбу фіктивним, які органи уповноважені розглядати такі кейси, в яких випадках це може статися, розповідають юристи з сімейних справ адвокатської фірми Альва Прайвесі.

Фіктивність розірвання шлюбу: підстави

Причин тому може бути багато, трапляється й так, що один з подружжя в якийсь момент вирішує, що шлюб не був припинений і звертається до суду із заявою про визнання розірвання союзу фіктивним.

Згідно з приписами статті 108 Сімейного кодексу України з позовною заявою про визнання розірвання шлюбних відносин фіктивним в суд загальної юрисдикції може звернутися зацікавлена особа, в разі дотримання наступних умов:

 • подружня пара продовжила вести спільний побут та проживати однією сім'єю;
 • наявний дефект волі, тобто пара, насправді, не мала наміру припиняти шлюбні відносини;
 • припинення сімейних відносин здійснено в позасудовому порядку на підставі актового запису органів РАЦС.
Читайте также:  Обьєкти права спільної сумісної власності

Треба пам'ятати, що суд розглядає справи на підставі аналізу всіх поданих стороною доказів та наявних обставин. Тож доказовій базі треба приділити особливу увагу.

Так, доказами у справі про визнання розірвання шлюбу фіктивним можуть бути факт народження спільних дітей, наявність спільних витрат, зокрема купівля нерухомості, оформлена на обох з подружжя, купівля іншого майна для спільного користування, придбання спільної путівки на відпочинок, фотографії, відеозаписи, листування, тощо.

Такі докази будуть індивідуальні в кожній ситуації. Спеціалісти Адвокатської компанії ALVA PRIVACY допоможуть Вам зібрати та правильно оформити доказову базу відповідно до особливостей саме вашої справи.

Якщо всі необхідні обставини будуть доведені, суддею може бути прийнято рішення про задоволення вимог позовної заяви. На підставі судового рішення, яке набрало законної сили, актовий запис і свідоцтво про припинення шлюбного союзу анулюється органом РАЦС.

Позиція Верховного Суду

Для отримання судового рішення, яким суд міг би задовольнити ваші вимоги в питанні визнання розірвання фіктивним, вивченню підлягають не тільки норми сімейного законодавства, а й актуальна судова практика.

Так, Верховний Суд за результатами перегляду справи № 644/6976/16-ц в Постанові від 31 березня 2020 року виклав правову позицію, в якій виділив основні умови і обставини, за яких суд може прийняти рішення на користь позивача і визнати розірвання союзу фіктивним.

Суд касаційної інстанції зазначив, що суди можуть приймати рішення про фіктивність розірвання шлюбних відносин при певних обставинах. В таких справах недостатнім є обґрунтування фіктивності тільки за наявності факту спільного проживання колишнього подружжя.

Робота адвоката в такому процесі (або позивача в разі самостійного представництва своїх інтересів) повинна бути спрямована на належне підтвердження наявності у пари внутрішньої волі до продовження подальших шлюбних відносин, які проявляються у вигляді активних дій.

Активними можуть трактуватися, на думку Верховного Суду, дії й докази, які здатні підтвердити бажання пари продовжувати сімейні, шлюбні відносини. Такими розглядають наступні:

 1. дії та обставини, які спрямовані на реалізацію функцій і цілей сім'ї (наприклад, народження дітей);
 2. продовження активного ведення спільного побуту, сумісної роботи, метою якої є забезпечення фінансового добробуту союзу.

Верховний Суд наголосив, що з аналізу статті 108 Сімейного Кодексу України можливість визнання в судовому порядку фіктивності припинення шлюбних відносин існує лише в разі, коли союз був розірваний органами РАЦС за заявою подружжя, у яких відсутні спільні діти, а саме в порядку описаному в статті 106 СК України.

Розірвання шлюбу в судовому порядку унеможливлює подальше його визнання фіктивним

Тобто, якщо союз був розірваний судовим рішенням, яке набрало законної сили, то в подальшому розірвання шлюбу не може бути в іншому судовому процесі визнане фіктивним.

Такий порядок не передбачений жодним нормативно-правовим актом та порушує головні принципи здійснення правосуддя: принцип правової визначеності та принцип неприпустимості зворотної дії в часі рішень та законів. Саме це нагадав нам 03 червня 2020 року Верховний суд у постанові за результатами перегляду справи № 522/17429/17.

Отже, перш ніж ініціювати судовий розгляд про визнання розірвання шлюбу фіктивним рекомендуємо звернутися за якісними юридичними послугами – юристам з розлучень потрібно буде провести чималу роботу: слід вивчити законодавство, проаналізувати актуальну судову практику і тільки після цього звертатися до суду.

Юрист Мар'яна Гарник.

Дата публікації: 15.01.2021 р.

Фіктивний шлюб | Порядок визнання шлюбу фіктивним: послуги адвоката

Сімейне право передбачає певний перелік обставин, за наявності яких шлюбний союз буде визнаний незаконним. До таких прикладів можна віднести фіктивний шлюб, який був створений без реального наміру створити повноцінну сім’ю.

 • Визначення фіктивного шлюбу
 • Як визнати шлюб фіктивним
 • Позовна заява до суду
 • Наслідки підроблених шлюбних відносин

Що таке фіктивний шлюб?

Будь-який зареєстрований шлюб визнається законним до тих пір, поки протилежне не буде встановлено судом.

Чинне законодавство передбачає цілий перелік фактів, при виявленні яких шлюб визнається недійсним. Одною з таких обставин є укладення фіктивного шлюбу, створеного не з метою побудови сім’ї.

Шлюбний союз фіктивний в тому випадку, якщо в рамках нього не було реальних сімейних відносин. Такі правовідносини зазвичай укладаються для вилучення певних матеріальних і нематеріальних вигод, пов’язаних з:

 • отриманням іноземцем російського громадянства;
 • реєстрацією в квартирі однієї зі сторін відносин;
 • правом успадкування майна старої людини;
 • правом на отримання пільг, допомог і так далі.

Фіктивність шлюбу: правові наслідки

Приклад

Першотравневий районний суд м.Києва за зверненням прокуратури того ж району розглядав справу про визнання шлюбу громадянина республіки Узбекистан Усманова К.Т. і громадянки України Бєлової О.С. фіктивним і, відповідно, недійсним. Чоловіку Бєлової О.С. на момент укладення шлюбу було двадцять чотири роки, а їй самій п’ятдесят п’ять років.

Перевірка районної прокуратури встановила, що наречені, починаючи з дати реєстрації шлюбу, не проживали разом, дітей та спільного господарства у громадян також не було. В ході судового засідання Бєлова О.С. повідомила, що Усманов К.Т. за матеріальну винагороду в розмірі 35 000 грн. запропонував їй зареєструвати шлюб без реальних і повноцінних сімейних відносин.

В ході розгляду справи судом Усманов К.Т. зізнався, що підроблений шлюб дозволяв йому у прискореному порядку отримати громадянство, а також безперешкодно здійснювати трудову діяльність в Україні.

Суд, прийнявши до уваги неспростовні докази прокуратури й свідчення обох подружжя, прийняв рішення визнати шлюб Усманова і Бєлової фіктивним. У територіальний відділ ДРАЦСу через 2 дні було спрямовано виписку з судового рішення.

Таким чином, шлюб, укладений без бажання одного або обох партнерів почати повноцінні сімейні відносини, при одночасному намірі користуватися всіма його перевагами, є незаконним.

Відмінною особливістю фіктивного шлюбу від інших причин визнання шлюбного союзу недійсним, є дотримання сторонами всіх умов його укладення.

Ознаки фіктивності шлюбу досить часто перетинаються з випадками, коли шлюб був укладений по так званому розрахунку. Укладення шлюбу за розрахунком не говорить про автоматичну недійсність такого союзу.

Дані шлюбні відносини відрізняються від фіктивних метою укладення, яка полягає не тільки в отриманні вигод від шлюбу, але і в прийнятті кожним з подружжя певних зобов’язань (наприклад, династичні шлюби можуть створюватися для продовження аристократичного роду, але при цьому фактично створюються повноцінні сімейні відносини).

Важливим моментом фіктивних відносин є той факт, що шлюб буде визнаний підробленим незалежно від того, визнають це партнери чи ні. Якщо навіть обидва члени сім’ї будуть заперечувати фіктивність відносин, суд все одно може визнати шлюб незаконним, якщо прокуратура наведе достатні докази.

Таким чином, навіть не дивлячись на добровільну згоду партнерів на укладення шлюбу, союз може бути визнаний недійсним.

Порядок визнання шлюбу фіктивним

Шлюб визнається фіктивним у судовому порядку, при цьому звертатися із заявою необхідно у районний суд.

Згідно Сімейного кодексу вимагати визнання фіктивного шлюбу недійсним в суді можуть:

 • прокурор – в разі, якщо такий шлюб порушує інтереси держави, наприклад, якщо він був укладений з метою отримати українського громадянства;
 • один з подружжя, якому не було відомо про фіктивність шлюбу (у односторонньо фіктивному шлюбі) – у тому випадку, якщо одна зі сторін уклала шлюб в корисливих цілях, а не з наміром створити повноцінну сім’ю.

Позов про визнання шлюбу недійсним

Справа про визнання шлюбу недійсним, в тому числі і в разі його фіктивності, здійснюється за допомогою подачі позову в суд уповноваженою на такі дії особою: постраждалим чоловіком або прокурором.

Неможливо одночасно звернутися до суду з вимогою про розірвання шлюбу та про визнання його фіктивним, так як юридичні наслідки розлучення відрізняються від наслідків визнання шлюбу недійсним.

У позовній заяві про визнання шлюбу фіктивним потрібно зафіксувати такі дані:

 1. Повна назва судового органу, що розглядає поданий позов.
 2. Відомості про позивача, в тому числі місце його проживання.
 3. Аналогічні відомості про відповідача.
 4. Назва територіального відділу РАЦСу, в якому реєстрували шлюб.
 5. Дату укладення союзу.
 6. Всі факти і доводи, що говорять про фіктивність укладеного шлюбу.
 7. Прохання про визнання шлюбних правовідносин фіктивними.
 8. Вимога про внесення відмітки про ануляцію шлюбу в реєстраційний документ територіального відділу ДРАЦСу.
Читайте также:  10 легальных способов затянуть судебный процесс

Необхідні документи для визнання шлюбу фіктивним

Разом з позовною вимогою до суду надаються:

 1. Свідоцтво про укладення шлюбу.
 2. Довіреність (коли інтереси ініціатора позову представляє інший громадянин).
 3. Письмові акти, що вказують на фіктивність шлюбних відносин.
 4. Квитанція, що підтверджує сплату судового збору.

Позов і супутній йому перелік документів вручається співробітнику канцелярії судового органу за місцем проживання відповідача. Подати заяву за своїм місцем проживання позивач може тільки при наявності однієї з таких обставин:

 • з ним проживають неповнолітні діти;
 • стан здоров’я не дозволяє йому відвідати суд за місцем проживання відповідача.

Рішення про визнання шлюбу фіктивним

Визнати шлюб фіктивним, а значить і недійсним, має право суд.

Норми сімейного права України дозволяють захищати інтереси учасників шлюбних відносин незалежно від часу звернення. Таким чином, строк позовної давності не застосовується в справах про визнання шлюбу фіктивним.

До прийняття судом вердикту у справі особи, які перебувають у шлюбі, є по відношенню один до одного подружжям і, таким чином, наділяються певними правами і обов’язками.

Суддя виносить вердикт після уважного вивчення всіх долучених до справи доказів та доводів, також беручи до уваги:

 • часовий період, протягом якого діє союз;
 • чисельність неповнолітніх утриманців, які з’явилися на світ під час шлюбних відносин;
 • конкретні факти, що вказують на фіктивність зареєстрованих відносин і тому подібні обставини.

При цьому, відповідно Сімейного кодексу, суд не вправі визнати шлюбні відносини фіктивними, якщо особи, що перебувають в шлюбі на момент розгляду справи фактично створили повноцінну сім’ю. Наявність реальних сімейних відносин може бути підтверджено:

 • проживанням подружжя разом;
 • купівлею і подальшим спільним користуванням придбаним майном;
 • доглядом партнерів один за одним;
 • спільним фінансовим забезпеченням;
 • показаннями свідків, з якими спілкуються подружжя;
 • іншими фактами, типовими для повноцінних шлюбних відносин.

Однак всі вищезгадані факти необхідно розглядати в сукупності, так як не завжди наявність нетривалих романтичних відносин говорить про бажання фіктивного подружжя почати справжнє сімейне життя.

Часто доказом, що використовується при розгляді справ про фальшивість шлюбу є факт роздільного проживання партнерів після реєстрації союзу.

Однак проживання подружжя окремо один від одного може бути пов’язано з вимушеною необхідністю і не завжди є обставиною, яка свідчить про відсутність бажання почати сімейні відносини (наприклад, коли один з подружжя доглядає за важко хворою матір’ю і так далі).

У разі задоволення суддею позовної заяви, шлюбний союз визнається фіктивним і, відповідно, недійсним з дати його реєстрації. Таким чином, обидві сторони справи не матимуть будь-яких взаємних зобов’язань з дня укладення шлюбу.

У триденний термін після набрання рішенням чинності суддя спрямовує виписку зі свого рішення у територіальний відділ ДРАЦСу, в якому відбувалася реєстрація відносин.

Територіальний орган, отримавши лист із зазначенням, відповідно до діючих норм законодавства, реєструє запис про укладення шлюбу недійсним, роблячи при цьому відповідну відмітку, що містить відомості про судову інстанції, що задовольнила вимогу позивача визнати шлюб фіктивним (Сімейний кодекс).

Наслідки визнання шлюбу фіктивним

При визнанні судом фіктивності шлюбних відносин відбувається повернення до вихідного стану правовідносин між сторонами до моменту укладення шлюбу.

З огляду на те, що фіктивний шлюб недійсний з дати його реєстрації, всі майнові права, що з’явилися під час шлюбу, будуть розподілені виходячи з норм Цивільного та Сімейного кодексів.

В даному випадку, спосіб поділу майна подружжя буде відрізнятися від аналогічного варіанту при звичайному шлюборозлучному процесі. Все рухоме і нерухоме майно, придбане в рамках шлюбу, буде розглядатися у вигляді часток.

Власність підлягає поділу:

 • при досягненні спільної згоди сторін;
 • виходячи з рішення суду, яке визначає порядок передачі майнових прав обом сторонам з урахуванням вкладу кожного з подружжя в придбання спільної власності.

Також стає недійсним:

 • право на використання майна колишнього партнера (наприклад, на проживання в квартирі);
 • право на спадщину;
 • право на отримання аліментів від чоловіка;
 • право на передбачені законом пенсії та компенсаційні виплати тощо.

Однак з цього правила є винятки. Поширюються вони на сумлінну сторону відносин, тобто на того чоловіка, який не знав про фіктивності шлюбу і який був обманутий (введений в оману) другою стороною. Сумлінний один з подружжя, відповідно до чинного законодавства, має право на:

 • отримання аліментів від колишнього чоловіка;
 • розділ майна в рамках сімейного, а не цивільного законодавства;
 • збереження умов шлюбного договору (або їх частини);
 • збереження прізвища чоловіка;
 • компенсаційні виплати від недобросовісної сторони за завдану моральну і матеріальну шкоду.

Визнання шлюбу фіктивним не впливає на права дітей, народжених у такому шлюбі або тих, які з’явилися на світ протягом 300 днів після визнання його недійсним.

Обов’язок батьків доглядати за своїми дітьми до досягнення ними повноліття при визнанні шлюбу фіктивним зберігається у повному обсязі у зв’язку з тим, що джерелом цих обов’язків є не факт укладання шлюбних відносин, а факт появи на світ дітей.

Подружжя зобов’язані виховувати і матеріально утримувати своїх дітей, при цьому суд має право встановити аліментні виплати на користь утриманців.

У зв’язку з тим, що шлюб, який визнаний судом фіктивним, вважається юридично нікчемним, особи що перебували в ньому при вступі у новий шлюбний союз можуть не вказувати факт знаходження у такому союзі.

Відповідальність за укладення фіктивного шлюбу

В Україні станом на 2021 рік немає ні адміністративної, ні кримінальної відповідальності за укладення фіктивного шлюбу, незважаючи на те, що подібні відносини підривають основи сім’ї, материнства і дитинства.

Закон охороняє права сумлінного громадянина, обманутого партнером, даючи йому можливість стягнути з фіктивного чоловіка компенсацію моральної та матеріальної шкоди, однак подібні обставини необхідно довести суду.

Коли ж мова йде про фіктивний шлюб з ініціативи двох сторін, тут найчастіше мається на увазі ситуація укладення шлюбу заради отримання українського громадянства: одна зі сторін отримує гроші за те, щоб полегшити цей процес для другого з подружжя.

Слід мати на увазі, що укладення фіктивного шлюбу небезпечно, так як наявність шлюбних відносин має на увазі певні права та обов’язки кожної зі сторін.

Фіктивний чоловік може обдурити другу сторону, і довести цей факт буде проблематично, а в деяких випадках і зовсім неможливо.

Крім того, у Кримінальному кодексі передбачено покарання за організацію незаконної міграції і фіктивну реєстрацію за місцем проживання (перебування). Дане діяння карається позбавленням волі на строк до 7 років і штрафом на користь держави.

Якщо шлюб був укладений між двома сторонами без допомоги сторонніх осіб, то подружжя не притягнуть до кримінальної відповідальності, а просто анулюють відносини. Але якщо укладанню шлюбу сприяла будь-яка третя сторона, яка домовлялася з РАЦСом, шукала фіктивного чоловіка і так далі, то такі дії можуть бути розцінені як кримінально карні.

Відповіді адвоката про фіктивний шлюб

Добридень! Чи можу я, будучи родичем померлого, звернутися до суду про визнання його шлюбу фіктивним?

Згідно Сімейного кодексу вимагати визнання шлюбу фіктивним має право прокурор, а також один з подружжя, що не знав про фіктивність шлюбу у разі укладення фіктивного шлюбу.

Таким чином, у вашому випадку єдиним шансом довести фіктивність шлюбу вашого родича є звернення в прокуратуру за місцем проживання покійного. Якщо прокурор вважатиме ваші доводи обгрунтованими, то він зможе оскаржити шлюб в суді.

Добридень! Чи можу я спробувати позбавити свого колишнього чоловіка-іноземця українського громадянства, якщо наш шлюб був визнаний судом фіктивним?

Підстави, які можуть стати причиною позбавлення громадянства приписані ЗУ «Про громадянство». Відповідно до даної законодавчої норми, якщо в судовому порядку буде встановлено, що рішення про надання громадянства приймалося на підставі поданих заявником підроблених документів або свідомо неправдивих відомостей, то така особа може позбутися громадянства України.

Фіктивний шлюб не відноситься до числа підроблених документів, а також завідомо неправдивих відомостей. Таким чином, на жаль, Вам не вдасться позбавити громадянства вашого колишнього чоловіка.

Читайте также:  Підстави для розірвання шлюбу за позовом одного з подружжя

Укладення фіктивного шлюбу

Укладання фіктивних шлюбів є частим випадком. Такі відносини дозволяють громадянам отримувати матеріальні та інші вигоди: українське громадянство у прискореному режимі, прописку, що дозволяє отримувати всілякі пільги, матеріальну винагороду за згоду укласти фіктивний шлюб.

У тих ситуаціях, коли є вагомі факти, які говорять про фіктивну природу шлюбу, позовну заяву може подати або наглядовий орган в особі прокуратури, або громадянин, що є однією зі сторін шлюбного союзу, яка і постраждала від дій другого з подружжя.

Разом з позовом до суду надається свідоцтво про укладення шлюбу, довіреність (у разі наявності представника позивача), квитанція про сплату державного мита.

У разі задоволення суддею позовної заяви, шлюбний союз визнається фіктивним з дати його реєстрації. Протягом 3 діб після набрання рішенням чинності суддя спрямовує уривок свого рішення в територіальний відділ ДРАЦСу, в якому був зареєстрований шлюб.

Обов’язок батьків доглядати за своїми неповнолітніми дітьми після визнання шлюбу фіктивним повністю зберігається.

Послуги адвоката по сімейним справам

Сімейний адвокат надасть Вам юридичну консультацію та допоможе скласти всі необхідні документи по визнанню шлюбу фіктивним.

 • Ми відповідаємо за якість виконання юридичних послуг та гарантуємо позитивний результат.
 • За допомогою послуг сімейного адвоката або юриста Ваша справа по визнанню шлюбу фіктивним буде вирішена більш професіонально та швидко.
 • Звернувшись до нас Ви гарантовано отримуєте професійну юридичну допомогу по визнанню шлюбу фіктивним.
 • Ви заслуговуєте нашої професійної юридичної допомоги!

Зробіть перший крок до Вашої перемоги по юридичній справі по визнанню шлюбу фіктивним, подзвоніть або напишіть адвокату і Ви отримаєте відповіді на всі Ваші питання.

rozluchennya-onlain.com.ua

rozluchennya-onlain.com.ua

 1. гугл
 2. фіктивний шлюб стаття фіктивний шлюб оголошення фіктивний шлюб з іноземцем фіктивний шлюб в україні фіктивний шлюб ск фиктивный брак украина фиктивный брак цена
 3. фиктивный брак украина форум

Коли розірвання шлюбу визнається фіктивним

15:05, 6 апреля 2020

Для визнання розірвання шлюбу фіктивним необхідною є наявність не лише факту спільного проживання, а й фактів, які підтверджують існування в обох членів подружжя внутрішньої волі до підтримання подальших шлюбних відносин.

Розірвання шлюбу може бути визнане фіктивним за таких умов:

 • розірвання шлюбу повинно бути здійснене відповідно до положень статті 106 СК України, тобто органом державної реєстрації актів цивільного стану;
 • жінка та чоловік після розірвання шлюбу продовжували проживати однією сім'єю;
 • на момент розірвання шлюбу вони не мали на меті припинення шлюбних відносин.

Про це нагадав Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду при розгляді справи № 644/6976/16-ц.

Так, за правилом статті 108 СК України, за заявою заінтересованої особи розірвання шлюбу, здійснене відповідно до положень статті 106 цього Кодексу, може бути визнане судом фіктивним, якщо буде встановлено, що жінка та чоловік продовжували проживати однією сім'єю і не мали наміру припинити шлюбні відносини. На підставі рішення суду актовий запис про розірвання шлюбу та свідоцтво про розірвання шлюбу анулюються органом державної реєстрації актів цивільного стану.

Верховний Суд зазначив, що для визнання розірвання шлюбу фіктивним необхідною є наявність не лише факту спільного проживання, а і фактів, які підтверджують існування в обох з подружжя внутрішньої волі до підтримання подальших шлюбних відносин та її виявлення у вигляді активних дій.

Такими активними діями є:

 1. дії, спрямовані на реалізацію функцій сім'ї та мети шлюбних відносин;
 2. подальше активне ведення спільного господарства;
 3. подальша спільна праця, спрямована на забезпечення фінансової стабільності союзу чоловіка та жінки та збільшення їх спільного капіталу.

Нагадаємо, відповідно до статті 106 СК України, подружжя, яке не має дітей, має право подати до органу державної реєстрації актів цивільного стану заяву про розірвання шлюбу.

Якщо один із подружжя через поважну причину не може особисто подати заяву про розірвання шлюбу до органу державної реєстрації актів цивільного стану, таку заяву, нотаріально засвідчену або прирівняну до неї, від його імені може подати другий з подружжя.

Орган державної реєстрації актів цивільного стану складає актовий запис про розірвання шлюбу після спливу одного місяця від дня подання такої заяви, якщо вона не була відкликана. Шлюб розривається незалежно від наявності між подружжям майнового спору.

Суд першої інстанції, з висновком якого погодився суд апеляційної інстанції, дійшов правильного висновку про те, що позивач у справі  № 644/6976/16-ц не довів наявності умов, за яких розірвання шлюбу можливо визнати фіктивним. Зокрема, не було доведено, що дії колишнього подружжя після розірвання шлюбу були спрямовані на реалізацію функцій сім`ї та мети шлюбних відносин, та не надано доказів, що колишнє подружжя не мало наміру припиняти шлюбні відносини.

 • Раніше «Судово-юридична газета» розповідала, що надання строку для примирення подружжя є лише правом суду, а не його обов’язком.
 • Також ми повідомляли, чи потрібно декларувати майно при розірванні шлюбу.
 • Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб бути в курсі найважливіших подій.

Визнання розірвання шлюбу фіктивним (стаття 108 ск)

1. За заявою заінтересованої особи розірвання шлюбу, здійснене відповідно до положень статті 106 цього Кодексу, може бути визнане судом фіктивним, якщо буде встановлено, що жінка та чоловік продовжували проживати однією сім'єю і не мали наміру припинити шлюбні відносини.

Комментарий:

На підставі рішення суду актовий запис про розірвання шлюбу та Свідоцтво про розірвання шлюбу анулюються органом державної реєстрації актів цивільного стану.

Фіктивний [фр. fictif, лат. Fiktio — вимисел] — фальшивий, удаваний, видуманий.

У більшості випадків шлюб розривався фіктивно для одержання якихось матеріальних вигод, пільг, ввести в оману кредиторів, приховати майно від конфіскації тощо.

Право звернення до суду з позовом про визнання розірвання шлюбу фіктивним має зацікавлена особа.

Нею може бути кредитор, який бажає одержати від обох з подружжя борг, відшкодувати майнову шкоду; прокурор в інтересах держави про стягнення допомоги з одиноких матерів, про стягнення конфіскованого майна з обох з подружжя; дружина від першого шлюбу, яка зацікавлена, щоб її діти одержували аліменти в більшому розмірі; нарешті — один із подружжя, який був обманутий другим із подружжя не в інтересах сім'ї, тощо.

 • Фіктивним можна визнати розірваний шлюб державним органом реєстрації актів цивільного стану за спільною заявою подружжя, яке не має дітей (стаття 106 СК), та розірвання шлюбу РАЦС за заявою одного з подружжя, якщо другий із подружжя засуджений за вчинення злочину до позбавлення волі на строк не менш як три роки (пункт 3 частини 1 статті 107 СК).
 • Позивачу відповідно до статті 60 ЦПК України необхідно довести суду, що розірвання шлюбу мало фіктивний характер, що ні один з подружжя не мав наміру на припинення шлюбних правовідносин.
 • Такими доказами в першу чергу повинні бути показання свідків, що подружжя продовжує сімейне життя, виховує спільних дітей, проживає в одному помешканні, разом їздить в одному автомобілі на роботу; батько турбується про дітей, разом сім'єю відпочиває на дачі, в санаторії; дружина завагітніла тощо. На прохання позивача

суд може вийти на місце помешкання колишніх подружжя і переконатися, що в них єдина спальня і спальні місця, посуд, холодильник, шафа, де знаходиться одяг обох з подружжя, білизна тощо. Доказом також можуть бути листи, картки, кінозйомки хроніки життя колишніх подружжя; придбання, наприклад, житлового будинку, куди подружжя переїхало разом.

Але всі ці докази є оціночні і суд може не взяти їх до уваги. Взагалі доказати фіктивність розірвання шлюбу досить важко і проблематично.

Якщо ж позовна заява буде доведена, суд постановляє рішення про визнання розірвання шлюбу фіктивним і одночасно про анулювання актового запису державного органу реєстрації актів цивільного стану. Це рішення суду є правовою підставою для анулювання актового запису про розірвання шлюбу та Свідоцтва про розірвання шлюбу.

Відповідно до пункту 4.10 Положення про порядок зміни, доповнення, поновлення та анулювання актових записів цивільного стану від 26 вересня 2002 р. № 86/5 відділ реєстрації актів цивільного стану анулює первинні актові записи на підставі рішення суду про визнання розірвання шлюбу фіктивним.

Ссылка на основную публикацию