Визнання шлюбу неукладеним

Стаття 48 СК України передбачає випадки визнання шлюбу не­укладеним.

До неукладених шлюбів відносяться шлюби, які заре­єстровані з порушенням процедури реєстрації шлюбу, тобто у ви­падку реєстрації шлюбу за відсутності нареченої і (або) нареченого.

Визнання шлюбу неукладеним

Адвокат по сімейним справам

Нашим адвокатам часто задають питання: Який шлюб вважається неукладеним? Чи може у майбутньому неукладений шлюб бути визнаний дійсним? В чому полягає різниця між неукладеним та недійсним шлюбом?

На нашому сайті advokat-zaporozhye.com Ви знайдете всі відповіді на Ваші запитання в галузі сімейного законодавства України.

Визнання шлюбу неукладеним

Різниця між неукладеним і недійсним шлюбом

Отже, для визнання шлюбу недійсним суттєвим є відсутність фак­тичного складу позитивних умов його укладення або наявність хоча б однієї з негативних умов, а для визнання шлюбу неукладеним сут­тєвим є порушення самої процедури реєстрації шлюбу, тобто, його реєстрація у відсутності нареченої (або) нареченого.

Присутність обох наречених при реєстрації шлюбу дає можли­вість зайвий раз переконатися у прагненні останніх укласти шлюб і добровільності такого рішення.

Визнання шлюбу неукладеним

Порушення процедури реєстрації шлюбу

Крім того, закон встановлює імпе­ративну норму, відповідно до якої присутність нареченої та наре­ченого в момент реєстрації їхнього шлюбу є обов’язковою (ст. 34 СК України).

Тому порушення цієї норми, а саме, реєстрація шлю­бу за відсутності одного з наречених, присутність іншої людини як нареченого (нареченої), реєстрація за підробленими документами, за довіреністю тощо, не можуть свідчити про те, що шлюб укладе­ний, а тому він не може бути визнаний недійсним.

Між тим, реєстра­ція такого шлюбу відбувалася, проте це не свідчить про виникнення між нареченими прав та обов’язків подружжя, оскільки такого шлю­бу юридично не існує.

Необхідно зазначити, що ст. 48 СК України носить імпера­тивний характер, і не підлягає розширеному тлумаченню.

 • Проте СК України окремо не регламентує випадки, коли реєстрацію або оформлення шлюбу було здійснено не уповноваженою на це особою чи органом.
 • За таких обставин було б доцільно такий шлюб визна­вати недійсним також.
 • Однак визнання шлюбу неукладеним не може відбутися без ініціативи заінтересованих суб’єктів, перелік яких наведений в СК України, які мають вчинити передбачені законом дії для того, щоб уповноважені особи визнали шлюб неукладеним.

Визнання шлюбу неукладеним

Наслідки визнання шлюбу неукладеним

У зазначених вище випадках за заявою заінтересованої особи, а також за заявою прокурора запис про шлюб у держаному органі реєстрації актів ци­вільного стану анулюється за рішенням суду.

Неукладений шлюб не породжує ніяких прав і за жодних обставин не може бути визнаний дійсним.

Тому при неукладеному шлюбі презумпції батьківства чо­ловіка матері не існує.

Визнання шлюбу неукладеним

Консультація адвоката по сімейним справам при визнанні шлюбу неукладеним

Якщо Ви не знаєте, який краще вибрати спосіб вирішення справи при визнанні шлюбу неукладеним, то слід звернутися до юристів, які спеціалізуються на справах в сфері сімейного права.

Адвокат по сімейним справам допоможе швидко і якісно вирішити справу про визнання шлюбу неукладеним на Вашу користь!

Чим може допомогти сімейний юрист:

 • вибрати правильну тактику вирішення Вашого питання;
 • швидко зібрати необхідний пакет документів;
 • супроводити Вас в суді або вирішити справу без Вашої присутності;
 • досягти бажаного результату за короткий термін.

Не витрачайте свій час і сили на самостійне вирішення питання про визнання шлюбу неукладеним! Хороший адвокат допоможе знайти оптимальний вихід з Вашої ситуації!

Для того щоб отримати консультацію нашого сімейного адвоката достатньо зателефонувати або написати нам в будь-який месенджер (Viber, WhatSapp, Telegram).

Не затягуйте з питанням про визнання шлюбу неукладеним, телефонуйте нашим адвокатам в сфері сімейного права.

Визнання шлюбу неукладеним

Найчастіші питання адвокату

Який шлюб вважається неукладеним? До неукладених шлюбів відносяться шлюби, які заре­єстровані з порушенням процедури реєстрації шлюбу, тобто у ви­падку реєстрації шлюбу за відсутності нареченої і (або) нареченого.

В чому полягає різниця між неукладеним та недійсним шлюбом? Для визнання шлюбу недійсним суттєвим є відсутність фак­тичного складу позитивних умов його укладення або наявність хоча б однієї з негативних умов, а для визнання шлюбу неукладеним сут­тєвим є порушення самої процедури реєстрації шлюбу, тобто, його реєстрація у відсутності нареченої (або) нареченого. Чи може у майбутньому неукладений шлюб бути визнаний дійсним? Неукладений шлюб не породжує ніяких прав і за жодних обставин не може бути визнаний дійсним. Чи потрібно особиста присутність Клієнта в суді? Ні. Ми цінуємо час наших Клієнтів і супроводжуємо судові процеси «під ключ» без їх участі. В результаті Ви отримуєте рішення суду яке набуло законної сили. Де знаходиться Ваш офіс і як Ви працюєте? Ми надаємо юридичні послуги дистанційно, онлайн та при особистій зустрічі за адресою: 69000 м Запоріжжя, Пр. Соборний 91, офіс каб. 12 (Орієнтир: зупинка «Малий ринок», кінотеатр «Зірка») Час роботи: Пн.-Пт. 08-00 до 20-00, Сб. 11-00 до 15-00. Попередній запис на консультацію: +38 (066) 777 37 33 +38 (097) 403 73 05

(Viber, WhatsApp, Telegram)

Ставте лайк, якщо Вам сподобалася наша стаття “Визнання шлюбу неукладеним”, а ми спробуємо оперативно розміщувати зміни в сфері законодавства України і актуальну інформацію про рішення справ у сфері сімейного права на нашому сайті advokat-zaporozhye.com.

Корисні матеріали сайту advokat-zaporozhye.com:

 1. ГУГЛ
 2. визнання шлюбу недійсним
 3. шлюб припиняється внаслідок
 4. визнання шлюбу фіктивним
 5. припинення шлюбу
 6. неукладений шлюб
 7. визнання шлюбу недійсним судова практика
 8. правові наслідки визнання шлюбу недійсним
 9. недійсність шлюбу
 10. ЯНДЕКС
 11. визнання шлюбу недійсним
 12. визнання шлюбу недійсним: судова практика
 13. з якого моменту шлюб визнається недійсним
 14. визнання шлюбу недійсним провадиться
 15. визнання шлюбу фіктивним
 16. визнання шлюбу недійсним це
 17. наслідки визнання шлюбу недійсним
 18. особи, які мають право вимагати визнання шлюбу недійсним

Визнання шлюбу недійсним: підстави, порядок та правові наслідки

Визнання шлюбу неукладеним


 • Обратная связь
 • ПОЗНАВАТЕЛЬНОЕ
 • Сила воли ведет к действию, а позитивные действия формируют позитивное отношение
 • Как определить диапазон голоса — ваш вокал
 • Как цель узнает о ваших желаниях прежде, чем вы начнете действовать. Как компании прогнозируют привычки и манипулируют ими
 • Целительная привычка
 • Как самому избавиться от обидчивости
 • Противоречивые взгляды на качества, присущие мужчинам
 • Тренинг уверенности в себе
 • Вкуснейший «Салат из свеклы с чесноком»
 • Натюрморт и его изобразительные возможности

Применение, как принимать мумие? Мумие для волос, лица, при переломах, при кровотечении и т.д.

 1. Как научиться брать на себя ответственность
 2. Зачем нужны границы в отношениях с детьми?
 3. Световозвращающие элементы на детской одежде
 4. Как победить свой возраст? Восемь уникальных способов, которые помогут достичь долголетия
 5. Как слышать голос Бога
 6. Классификация ожирения по ИМТ (ВОЗ)
 7. Глава 3. Завет мужчины с женщиной
 8. Визнання шлюбу неукладеним

Оси и плоскости тела человека — Тело человека состоит из определенных топографических частей и участков, в которых расположены органы, мышцы, сосуды, нервы и т.д.

Визнання шлюбу неукладеним
Отёска стен и прирубка косяков — Когда на доме не достаёт окон и дверей, красивое высокое крыльцо ещё только в воображении, приходится подниматься с улицы в дом по трапу.

Визнання шлюбу неукладеним
Дифференциальные уравнения второго порядка (модель рынка с прогнозируемыми ценами) — В простых моделях рынка спрос и предложение обычно полагают зависящими только от текущей цены на товар.

Сім'я є первинним та основним осередком суспільства. Особа, яка досягла шлюбного віку, має право на створення сім'ї.

Відповідно до Сімейного кодексу України (далі – СК) шлюбом є сімейний союз жінки та чоловіка, зареєстрований у органі державної реєстрації актів цивільного стану. Шлюбний вік для чоловіків та жінок встановлюється у вісімнадцять років та ґрунтується на вільній згоді жінки та чоловіка. Примушування жінки та чоловіка до шлюбу не допускається.

Обов’язковою умовою реєстрації шлюбу є вільно і незалежно висловлене взаємне волевиявлення осіб, що одружуються, яке підтверджує їх намір створити сім’ю на підставі укладення шлюбу. Недотримання цієї умови тягне недійсність шлюбу.

Недійсність шлюбу — це правова санкція, яка застосовується до подружжя внаслідок порушення ними встановлених законом умов укладення шлюбу і яка передбачає втрату таким шлюбом правової сили.

Для визнання шлюбу недійсним необхідна наявність вади волі сторін при його реєстрації. Під вадою волі в сімейному праві розуміють відсутність добровільної згоди на одруження, реєстрація шлюбу під примусом, під впливом обману, омани внаслідок неможливості через свій стан у момент укладення шлюбу усвідомлювати свої дії та керувати ними. Розглянемо їх детальніше:

Укладення шлюбу під примусом має місце, коли згода на укладення була виражена однією з сторін під впливом фізичного та психічного насильства чи під загрозою його застосування. Причому примушення до одруження може виходити від одного з майбутнього подружжя чи від третіх осіб, що діють в його чи в своїх власних інтересах.

Читайте также:  Признание кредитного договора недействительным в Украине: есть ли шансы победить банк в суде

Обман — це навмисне введення в оману особи, що одружується. Прикладом обману може слугувати не тільки повідомлення майбутньому чоловіку чи дружині свідомо хибних відомостей, а й свідоме замовчування деяких фактів, що мають істотне значення при укладенні шлюбу.

Омана— це помилкове уявлення особи, що одружується, щодо певних обставин укладення шлюбу.

Омана може сформуватися під впливом різних причин, можливо, навіть таких, що не залежать від майбутнього чоловіка і дружини чи дій третіх осіб.

Помилкове уявлення особи, введеної в оману, може виникати як щодо особистості іншого з подружжя, так і щодо юридичної значущості укладення шлюбу.

Перелік підстав недійсності шлюбу визначений у законодавстві та має вичерпний характер. СК поділяє всі шлюби, укладені з порушенням вимог закону, на три категорії.

1. Перша категорія — це так звані абсолютно недійсні шлюби.

До цієї категорії відносяться шлюби, які порушують три засади шлюбу: одношлюбність (шлюб, зареєстрований з особою, яка одночасно перебуває в іншому зареєстрованому шлюбі), дієздатність осіб, які бажають укласти шлюб (шлюб, зареєстрований з особою, яка визнана недієздатною) і відсутність між ними близького споріднення ( шлюб, зареєстрований між особами, які є родичами прямої лінії споріднення, а також між рідними братом і сестрою).

Такий шлюб не потребує визнання його недійсним в судовому порядку із наведенням якихось доказів, тому орган реєстрації актів цивільного стану зобов’язаний анулювати актовий запис про такий шлюб лише за заявою заінтересованої особи.

Якщо ж шлюб зареєстровано з особою, яка вже перебуває у шлюбі, то в разі припинення попереднього шлюбу до анулювання актового запису щодо повторного шлюбу повторний шлюб стає дійсним з моменту припинення попереднього шлюбу.

Актовий запис про шлюб анулюється незалежно від смерті осіб, з якими було зареєстровано шлюб , а також розірвання цього шлюбу.

2.

Друга категорія— шлюби, які визнаються недійсними судом на тій підставі, що шлюб є фіктивним ( якщо його укладено жінкою та чоловіком або одним із них без наміру створення сім'ї та набуття прав та обов'язків подружжя) або шлюб було зареєстровано без вільної взаємної згоди жінки чи чоловіка (згода особи не вважається вільною, зокрема, тоді, коли в момент реєстрації шлюбу вона страждала тяжким психічним розладом, перебувала у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння, в результаті чого не усвідомлювала сповна значення своїх дій і (або) не могла керувати ними, або якщо шлюб було зареєстровано в результаті фізичного чи психічного насильства). Для визнання в таких випадках шлюбу недійсним необхідно подати відповідні докази, як то документальне підтвердження постійно роздільного проживання, пояснення свідків, довідки медично-лікувальних установ про стан психічного здоров’я одного з подружжя, висновки експертів тощо. Шлюб не може бути визнаний недійним лише в тому разі, якщо на момент розгляду справи судом відпали ті обставини, які засвідчували відсутність згоди особи на шлюб або її небажання створити сім’ю.

 • 3. Третя категорія —шлюби, які можуть бути визнані судом недійсними за наявності порушень визначених законодавством у таких випадках:
 • · якщо він зареєстрований між усиновлювачем та усиновленою ним дитиною без права, наданого на це попереднім рішенням суду;
 • · якщо він зареєстрований між двоюрідними братом та сестрою; між тіткою, дядьком, племінником та племінницею;
 • · якщо він зареєстрований з особою, яка приховала свою тяжку хворобу або хворобу, небезпечну для другого з подружжя і (або) їхніх нащадків;
 • · якщо він зареєстрований з особою, яка не досягла шлюбного віку і якій не було надано право на шлюб.

В таких випадках важлива роль належить власне судові, оскільки він наділений правом самостійно визначити визнати йому шлюб недійсним або відмовити у задоволенні позовних вимог.

При цьому, вирішуючи справу, суд повинен взяти до уваги, наскільки таким шлюбом порушені права та інтереси особи, тривалість спільного проживання подружжя, характер їхніх взаємин, а також інші обставини, що мають істотне значення.

У будь-якому разі шлюб за наявності перерахованих підстав не може бути визнаний недійсним, якщо в пари усиновлювач–усиновитель, двоюрідний брат–двоюрідна сестра, тітка/дядько-племінник/племінниця дружина вагітна або є дитина.

Для подружжя ж, один з яких на момент укладання шлюбу не досяг шлюбного віку, рятівною є ще і умова досягнення таким подружжям шлюбного віку або надання йому права на шлюб.

На позов про визнання шлюбу недійсним не поширюється строк позовної давності. Отже, ці позови можуть подаватися до суду у будь-який час упродовж існування «шлюбу». Не є перешкодою для визнання шлюбу недійсним його розірвання, смерть дружини або чоловіка.

Якщо ж шлюб розірвано за рішенням суду, позов про визнання його недійсним може бути пред’явлено лише після скасування рішення суду про розірвання шлюбу, тобто якщо судом винесено рішення про розірвання шлюбу, позов про визнання цього шлюбу недійсним підлягає розгляду лише при скасуванні вказаного рішення, оскільки, приймаючи його, суд виходив з факту дійсності шлюбу.

Наприклад, подружжя прожили 20 років в шлюбі, потім розірвали його і розділили майно.

Через два роки чоловік довідався, що його колишня дружина вступила з ним до шлюбу, не розірвавши попереднього, а значить, знаходилась з ним у недійсному шлюбі, отже перед тим, як пред'явити позов про визнання його шлюбу з колишньою дружиною недійсним, підлягає скасуванню в порядку нагляду рішення суду про розлучення і розподіл майна.

Загальний правовий наслідок визнання шлюбу недійсним полягає в тому, що шлюб вважається таким, що ніколи не існував, а особи, що його уклали, вважаються такими, що раніше не перебували в шлюбі. У подружжя не виникає жодних особистих та майнових прав, що випливають із шлюбу.

Так, не виникає права мати спільне прізвище, права на аліменти, права на частину спільного майна тощо.

Зокрема, якщо особа одержувала аліменти від того, з ким була в недійсному шлюбі, сума сплачених аліментів вважається такою, що одержана без достатніх підстав, і підлягає поверненню відповідно до ЦК, але не більш як за останні три роки; особа, яка поселилася у житлове приміщення не набула права на проживання у ньому і може бути виселена; особа, яка змінила прізвище у зв’язку з реєстрацією недійсного шлюбу, вважається такою, що іменується ним без достатньої правової підстави. До майна, придбаного спільно особами, шлюб яких визнано недійсним, застосовуються не норми сімейного законодавства про спільну сумісну власність, а норми Цивільного кодексу України про часткову власність. Але негативні наслідки застосовуються лише до особи, яка знала про перешкоди до реєстрації шлюбу і приховала їх від другої сторони і (або) від державного органу РАЦС.

 1. Від визнання шлюбу недійсним треба відрізняти «неукладений» шлюб.
 2. Неукладеним вважається такий шлюб, який зареєстрований у відсутності нареченої і (або) нареченого, чи зареєстрований за підробленими документами або за документами, що не належать нареченому або нареченій.
 3. Анулювання запису про такий шлюб в органі РАЦСу проводиться за рішенням суду за заявою заінтересованої особи, а також за заявою прокурора.
 4. Неукладений шлюб не породжує жодних прав та обов'язків.

Стаття 48. Визнання шлюбу неукладеним

1. Шлюб, зареєстрований у відсутності нареченої і (або) нареченого, вважається неукладеним. Запис про такий шлюб у органі державної реєстрації актів цивільного стану анулюється за рішенням суду за заявою заінтересованої особи, а також за заявою прокурора.

Коментар:

Поняття «неукладений шлюб» не є тотожним поняттю «недійний шлюб». Неукладений шлюб не може бути визнаний недійним, так як неукладений шлюб не існує як юридичний факт.

Відсутність нареченого або нареченої під час реєстрації шлюбу не є підставою для визнання шлюбу недійним на підставі ч. 1 ст. 40 СК у зв'язку із відсутності вільної згоди жінки або чоловіка.

Відсутність нареченого або нареченої, під час реєстрації шлюбу, унеможливлює будь-яке вираження волі, зокрема і у вільний спосіб.

Відсутність нареченого або нареченої під час реєстрації шлюбу унеможливлює застосування будь-якої підстави недійсності шлюбу, що передбачена у статтях 39 — 41 СК, у разі реєстрації такого шлюбу.

Шлюб, зареєстрований за відсутністю нареченого або нареченої під час реєстрації такого шлюбу, вважається неукладеним, що не вимагає визнання шлюбу неукладеним. Поняття «вважається неукладеним» є аналогічним поняттю «є неукладеним», а тому його не слід ототожнювати із поняттям «може бути визнаний неукладеним».

Читайте также:  Обовьязок мачухи, вітчима утримувати падчерку, пасинка

При констатації неукладеності шлюбу оскаржуються дії органу РАЦСу, як суб'єкта владних повноважень, тому спір має розглядатися у порядку адміністративного судочинства на підставі положень КАС України.

Тобто, при констатації шлюбу неукладеним не доказується незаконність дії особи (жінки та чоловіка) щодо укладення такого шлюбу, яка (який) була (був) присутня (ній) при реєстрації шлюбу, за відсутності іншого (нареченої або нареченого), так як її (його) дії є незаконними у силу відсутності нареченого (нареченої) під час реєстрації шлюбу.

Виходячи із того, що за відсутності нареченої та нареченого шлюб не може бути, відповідно до положень ст. 34 СК, зареєстрованим органами РАЦСу, є всі підстави стверджувати що реєстрація шлюбу, за відсутності нареченого (нареченої), є протиправною поведінкою органу РАЦСу.

Предметом оскарження є правовий акт індивідуальної дії органу РАЦСу щодо реєстрації шлюбу за відсутності заявниці (нареченої) або заявника (нареченого). Відповідно до ч. 1 ст.

17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної), дій чи бездіяльності. Відповідно до п.

1 частини II Правил реєстрації актів цивільного стану в Україні, у редакції наказу Міністерства юстиції України від 22 листопада 2007 р. N 1154/5, реєстрація актів цивільного стану провадиться у присутності заявника. Стан, коли особа є одруженою, є цивільним станом особи. Відсутність однієї із двох осіб, тобто нареченого або нареченої, у момент реєстрації шлюбу, є фактом, що унеможливлює можливість набуття названого стану (стану коли особа є одруженою) як особою, що була відсутня у момент реєстрації шлюбу, так і особою, що була присутня у момент реєстрації шлюбу.

Складністю цієї категорії справ є те, що оскаржуючи порядок укладення шлюбу, можна вести мову як про порушення порядку укладення з боку нареченого (нареченої), які зареєстрували шлюб за відсутності іншої особи (нареченого або нареченої), так із боку органу РАЦСу.

Проте не можна об'єднати в одне провадження і вимоги щодо оскарження дій органів РАЦСу і оскарження дій нареченого або нареченої, які висловили бажання зареєстрували шлюб без присутності іншої з осіб. Відповідно до ч. 3 ст.

21 КАС України не допускається об'єднання в одне провадження кількох вимог, які належать розглядати в порядку різного судочинства, якщо інше не встановлено законом.

Така категорія справ може також розглядатися у межах кримінального права, коли у діяльності працівників РАЦСу будуть виявлені ознаки складу злочину, зокрема перевищення службових повноважень.

Коло заінтересованих осіб, які можуть звернутися до суду з метою констатації неукладеності шлюбу та анулювання запису про такий шлюб у державному органі реєстрації актів цивільного стану, невизначено у порівнянні із колом осіб, які мають право на звернення до суду з позовом про визнання шлюбу недійним (ст. 42 СК). Тому можна вважати, що назване коло не є визначеним і може бути дещо ширшим у порівнянні із колом осіб, які мають право на звернення до суду з вимогою про визнання шлюбу недійним. До названого кола можуть бути включені також діти подружжя, родичі одного із подружжя.

Шлюб, неукладеність якого встановлена у рішенні суду, ніяких правових наслідків для осіб, які у «ньому перебували», не породжує, оскільки шлюб, який є неукладеним, вважається таким, що не існував як юридичний факт.

Українське сімейне право — Ромовська 3.В. — Визнання шлюбу неукладеним

Поряд із загальними, у ст. 46 СК сформульовані особливі правові наслідки недійсності шлюбу, для того, хто не знав і не міг знати про перешкоди до його реєстрації.

У зв'язку з визнанням шлюбу недійсний С. звернувся до суду з позовом про визнання за ним права власності на будинку, купленого за час цього шлюбу, і про його реальний поділ. С. стверджував, що О.

його обдурила, приховавши те, що перебуває в іншому шлюбі, а тому просив вирішити спір за нормами сімейного законодавства. Однак при розгляді справи було встановлено, що він знав чоловіка відповідачки.

Тому спір про право власності на будинок має розглядатися за нормами Цивільного кодексу.

Для того, хто не знав і не міг знати про перешкоди до реєстрації шлюбу, настають такі самі правові наслідки, як і в разі розірвання шлюбу.

Це значить, що майно, набуте у недійсному шлюбі, вважатиметься для невинуватої особи таким, що є спільною сумісною власністю.

Тому їй не потрібно буде доводити, за рахунок яких коштів воно придбане та розмір своєї участі у його придбанні (ч. 2 ст. 60 СК).

Невинуватій особі може бути присуджена половина майна або її частка може бути збільшена чи зменшена за наявності умов, встановлених у ст. 70 цього Кодексу.

Якщо жінка, дізнавшись, приміром, про те, що чоловік перебуває в іншому шлюбі, все ж таки продовжить проживати з ним, особливі правові наслідки недійсності шлюбу мають застосовуватись до неї як невинуватої сторони лише до моменту одержання відповідної інформації.

Після цього її поведінка вважається недобросовісною. Тому майно, придбане після розкриття чоловікової таємниці, має вважатися спільною частковою власністю.

Таке трактування ситуації повністю узгоджується із засадами справедливості, добросовісності та розумності, сформульованими у ч. 9 ст. 7 СК.

За статтею 46 КпШС, невинувата особа мала право на утримання, якщо її непрацездатність виникла за час недійсного шлюбу. У статті 49 СК такого застереження немає.

Це значить, що право на аліменти матиме і особа, яка стала непрацездатною протягом одного року з часу постановления судом рішення про визнання шлюбу недійсним чи анулювання актового запису про шлюб, відповідно до ч. 4 ст. 39 цього Кодексу.

Та якщо, наприклад, та ж жінка стала непрацездатною після того, як дізналася про незаконність шлюбу, вона не матиме права на аліменти.

На думку М. К. Топольницького, невинна особа має право вимагати від винного відшкодування збитків, яких вона зазнала у зв'язку із недійсністю шлюбу.

Сімейний кодекс України не передбачає обов'язку того, з вини кого був зареєстрований фіктивний шлюб, чи того, хто приховав своє перебування в іншому шлюбі, відшкодувати другій стороні завдані їй матеріальні та моральні збитки. Однак для його виникнення немає вагомих заперечень. Тому не виключено, що в майбутньому така додаткова правова санкція буде запроваджена.

Сьогодні моральна шкода могла б відшкодовуватися відповідно до принципу верховенства права (ст. 8 Конституції України) та принципу справедливості (ст. 7 СК).

Невинна особа зберігає за собою право на прізвище, яке вона прийняла у зв'язку із реєстрацією шлюбу.

Недійсність шлюбу і спадкування

Недійсність шлюбу є перешкодою для виникнення в одного із лжеподружжя права на спадкування після смерті другого, навіть тоді, коли він не знав про перешкоди до шлюбу.

Проте за невинним, відповідно до ч. 4 ст. 1224 ЦК, суд може визнати право на спадкування частки того, хто помер, але лише у майні, яке було їхньою спільною сумісною власністю.

Легалізація незаконного шлюбу

Шлюб, зареєстрований з порушенням вимог закону, за певних умов може бути легалізований. Легалізацією шлюбу, наприклад, між двоюрідним братом та сестрою може бути рішення суду про відмову у визнанні їхнього шлюбу недійсним. Водночас немає вагомих заперечень щодо можливості подання ними заяви до суду про визнання їхнього шлюбу дійсним.

Легалізація шлюбу, зареєстрованого з особою, яка не досягла шлюбного віку, здійснюється фактом вагітності або фактом досягнення цього віку.

Фіктивний шлюб може бути легалізований встановленням між жінкою та чоловіком реальних сімейних відносин.

Відповідно до частини 5 ст. 39 СК, якщо шлюб було зареєстровано з особою, яка уже перебуває у шлюбі, то у разі припинення попереднього шлюбу повторний шлюб стане дійсним з моменту припинення цього шлюбу.

Так, наприклад, якщо у 2005 р. було зареєстровано шлюб між Т. та В., який на той час уже перебував у шлюбі з Ж., то у разі смерті Ж., що сталася, скажімо, у 2008 р., шлюб між В. та Т.

стане дійсним з моменту смерті Ж

Висловлена думка, що ця норма суперечить «принципам моральності шлюбу», оскільки дозволяє бути двічі одруженим; «це положення навіть з формального погляду важко сприйняти; як можна у безспірному порядку встановлювати, що шлюб став дійсним..

Читайте также:  По валютным кредитам введен мораторий на взыскание

? Певно, тут на українське законодавство істотно вплинуло мусульманське право, в якому чоловікові дозволено мати багато дружин, а ми пішли навіть далі, ми допустили право й жінці мати багато чоловіків. Загалом ця норма не є демократичною, прямо суперечить ст.

25 СК; законодавчій владі треба визначитися однозначно, чи допускається подвійний шлюб»-54.

Така критика частини 5 ст. 39 СК заснована на непорозумінні. Насамперед слід розчарувати її автора: у зазначеній нормі немає й щонайменшого натяку про подвійний шлюб, адже у запропонованому до обговорення випадку шлюб між В. та Т.

був нікчемним від дня його реєстрації і аж до смерті Ж. її смерть припинила порушення закону одношлюбності з боку В. та Т. і цим узаконила шлюб між В. та Т. Тобто, це означає, що В.

перебував у законному шлюбі лише з однією жінкою: спершу з Ж, а після її смерті — з Т.

Тому про жоден вплив мусульманського права, а тим більше про запровадження багатоженства чи багатомужжя і про дилему, яку має вирішити Верховна Рада України, у зазначеній вище нормі не йдеться.

Принагідно слід звернути увагу на те, що аналогічна за суттю норма містилася у ч. 1 ст. 46 Кодексу УРСР: шлюб вважається дійсним з моменту, коли відпали ті обставини, які в силу закону були перешкодою до його укладення.

Як зазначала М. Т. Оридорога, якщо відпали ці перешкоди, то правові відносини розділяються на два періоди.

«Перший період триває з моменту укладення шлюбу до часу, коли відпали ті обставини, які були законною перешкодою до одруження.

Відносини сторін у цей період не вважаються подружніми, і якщо виникне спір, наприклад, щодо спільно набутого майна, то він має розв'язуватися, як між сторонніми особами.

Другий період починається з моменту, коли відпали ці обставини. З цього моменту шлюб вважається дійсним, а чоловік та жінка визнаються подружжям».

Недійсність припиненого шлюбу

У Кодексі 1969 р. можливість визнання недійсним припиненого уже шлюбу прямо передбачена не була, проте судова практика її допускала.

У Сімейному кодексі маємо дві статті, норми яких заповнили цю прогалину. Відповідно до частини 6 ст. 39, актовий запис про нікчемний шлюб анулюється незалежно від смерті особи чи розірвання цього шлюбу. А у частині 1 ст. 43 СК зазначено, що розірвання шлюбу, смерть дружини чи чоловіка не є перешкодою для визнання шлюбу недійсним.

Якщо шлюб було розірвано за рішенням суду, то, відповідно до ч. 2 цієї ж статті, позов про визнання його недійсним може бути пред'явлено лише після скасування рішення суду про розірвання шлюбу. Це і зрозуміло, адже два рішення суду «шлюб розірвати» і «шлюб визнати недійсним» одночасно існувати не можуть.

Якщо ж шлюб було розірвано органом РАГСу, то у разі судового визнання його недійсним актовий запис про шлюб має бути анульований.

Якщо шлюб було припинено внаслідок смерті, то у разі задоволення позову про визнання його недійсним актовий запис про шлюб також має бути анульованим.

Шлюб між Т. та С. було зареєстровано у 1998 р. У2007р. Т. загинув. С. вважала себе єдиним його спадкоємцем. Однак невдовзі з'ясувалося, що у 1990 р. Т. зареєстрував шлюб із Ф.

Який Кодекс має бути застосований у цій ситуації?

Оскільки шлюб між Т. та С. не був визнаний судом недійсним до 1 січня 2004 р., на нього поширюються норми Сімейного кодексу України. Це значить, що він має вважатися нікчемним, зі всіма правовими наслідками.

Визнання шлюбу неукладеним

Відповідно до статті 48 СК, шлюб, зареєстрований у відсутності нареченої і (або) нареченого, вважається неукладеним. Можливість визнання шлюбу неукладеним у Сімейному кодексі передбачена вперше.

У цій статті реалізована ідея професора В. П. Шахматова, який відрізняв шлюби недійсні від тих, що не відбулися (рос. «несостоявшиеся браки»).

С, яка була вагітною, домовилася із службовою особою про таємну реєстрацію її шлюбу з тим, кого вважаю батьком дитини, про що він не знав і не мав знати. Такий запис було зроблено з метою «виправдати » перед батьками своє нелюбе материнство.

В іншому випадку шлюб був зареєстрований з особою, яка привласнила собі чужий паспорт і, відповідно, чуже ім'я.

Оскільки згода є фундаментом шлюбу, державній реєстрації підлягає «укладений» особами шлюб, тобто реєстрації шлюбу має передувати домовленість про спільне життя, документарно підтверджена особистими заявами про реєстрацію шлюбу. Подання фіктивної заяви про реєстрацію шлюбу, присутність «дублера» засвідчує відсутність вольового моменту. Однак презумпція правозгідності шлюбу поширюється й на ці ситуації.

Реальним благом, яким зловмисник може відразу скористатися, є зміна свого прізвища та запис такого «лжечоловіка» батьком дитини. У перспективі такий запис може дати формальне право претендувати на спадщину, на пенсію.

У зв'язку з тим, що для анулювання запису про такий «шлюб» потрібен аналіз відповідних доказів, це є компетенцією саме суду.

ГЛАВА 4. Особисті немайнові взаємини у шлюбі1. Духовне та статеве у шлюбіДуховне у шлюбіСтатеві стосунки у шлюбі2. Особисті немайнові права та обов'язки дружини та чоловіка1. Загальні зауваги2. Зміст окремих прав та обов'язків дружини та чоловікаГЛАВА 5. Права подружжя на майно1. Сторінки історіїВіно

12. Визнання шлюбу неукладеним

В
СК України поряд з терміном «недійсний
шлюб» використовується також поняття
«неукладений
шлюб».
 Неукладеним
вважається шлюб, зареєстрований у
відсутності сторін або од­нієї з них.
Згідно із ст. 34 СК України присутність
наречених в момент реєстрації шлюбу є
обов'язко­вою, оскільки сторони мають
підтвердити свою вільну згоду на
укладення шлю­бу.

Відсутність сторін
або однієї з них унеможливлює оприлюднення
такої волі, чим позбавляє шлюбний союз
необхідного підґрунтя. Від визнання
шлюбу недійсним слід відрізняти визнання
шлюбу неукладеним.

Якщо для визнання
шлюбу недійсним суттєвим є відсутність
фактичного складу позитивних умов його
укладення або наявність хоча б однієї
з негативних умов, то для визнання шлюбу
неукладеним суттєвим є порушення самої
процедури реєстрації шлюбу, а саме
реєстрація його у відсутності нареченої
(або) нареченого (ст. 48 СК).

Раніше вже
підкреслювалося, що присутність обох
наречених при реєстрації шлюбу дає
можливість зайвий раз переконатися в
прагненні останніх взяти шлюб і
добровільності такого рішення.

Тому
порушення цієї норми, а саме реєстрація
шлюбу за відсутністю одного з наречених,
присутність іншої людини як нареченого
(нареченої), реєстрація за підробленими
документами, за довіреністю тощо, не
можуть свідчити про те, що такий шлюб
укладений, а тому він і не може бути
визнаний недійсним.

Між тим, реєстрація
такого шлюбу відбулася, а це начебто
свідчить про те, що між нареченими
виникли права і обов’язки подружжя.
Насправді ж цього не сталося, бо такий
шлюб юридично не існує. В таких випадках
за заявою заінтересованої особи, а також
за заявою прокурора запис про шлюб у
державному органі реєстрації актів
цивільного стану анулюється за рішенням
суду. Неукладений шлюб не породжує
ніяких прав і за жодних обставин не може
бути визнаний дійсним. При неукладеному
шлюбі не існує презумпції батьківства
чоловіка матері дитини.

13. Поняття та підстави припинення шлюбу

Припинення
шлюбу


це переривання дії подружнього стану
в разі настання визначених законом
обставин.

Шлюб
припиняється:

 • внаслідок смерті одного з подружжя або оголошення його померлим, а також унаслідок його розірвання (стаття 104 СК України). У разі смерті одного із подружжя або оголошення його померлим не вимагається спеціального оформлення припинення шлюбу. Підстави оголошення фізичної особи померлою встановлені статтею 46 ЦК України Фізична особа може бути оголошена судом померлою, якщо у місці її постійного проживання немає відомостей про місце її перебування протягом трюх років, Фізична особа, яка пропала безвісти у зв'язку з воєнними діями, може бути оголошена судом померлою після спливу двох років від дня закінчення воєнних дій. Фізична особа, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави припустити її загибель може бути оголошена померлою від дня її вірогідної смерті.
 • Розірвання шлюбу є підставою припинення шлюбу за життя подружжя. За законодавством України можливе розірвання шлюбу в адміністративному порядку на підставі постанови державного органу реєстрації актів цивільного стану, а також у судовому порядку на підставі рішення суду.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]

Ссылка на основную публикацию