Як ділиться майно при розлученні чоловіка та жінки?

З усього, що вічно найкоротший термін у любові» — сказав вже став класиком поляк Януш Вишневський. І, судячи зі статистики розірвання шлюбів в Росії — письменник, на жаль, був прав.

Як ділиться майно при розлученні чоловіка та жінки?       

Василь Максимов. Сімейний розділ. 1886

приміром, у Москві, згідно з останніми даними Держкомстату, розпадається кожен 5-6 шлюб з 10 ув’язнених, причому відбувається це найчастіше саме в перші п’ять років спільного життя. В середньому по Російській Федерації рішення розлучитися беруть близько 69% всіх подружніх пар, так що шанси дожити разом до глибокої старості має навіть не кожна друга, а набагато меншу кількість пар.

І якщо з загальнолюдської точки зору, розлучення — це в першу чергу маса негативних емоцій, сварки, сльози, взаємні претензії і діти, що залишилися без уваги і турботи одного з батьків, з матеріальної точки зору, розлучення — це просто розділ майна, в першу чергу, звичайно ж, нерухомості — квартири або будинку.

І саме квартирне питання зазвичай стає каменем спотикання при вирішенні спорів між подружжям — залишитися без житла не хотілося б нікому, так і виплачувати половину вартості квартири під силу далеко не кожному.

А ще потрібно враховувати інтереси дітей, внесок кожного з членів сім’ї в придбання нерухомості і так далі.

Нюансів і особливостей у складною процедурою розділу квартири або будинку при розлученні виникає дуже багато і найчастіше без судового розгляду обійтися не вдається.

Якщо квартира буде передана дружину за договором дарування, вона належить особисто йому і при розлученні ділитися не буде.

У першу чергу варто точно визначитися — яке саме нерухоме майно підлягає розподілу.

Кажучи сухим юридичною мовою — тільки спільно нажите, тобто та нерухомість, яка була придбана саме в період, коли чоловік і дружина були одружені.

Не підлягає розподілу квартира, яка була отримана одним з подружжя за договором дарування (частіше званого просто дарчим) або отриманий у спадщину, а також нерухомість придбана людиною до його вступу в шлюб.

тобто, якщо під час весільного банкету, наприклад, хтось з родичів чоловіка урочисто заявляє — ось, молодята, ми вирішили подарувати вам квартиру, то другій половині не варто занадто бурхливо радіти — якщо квартира буде передана дружину за договором дарування, вона належить особисто йому і при розлученні ділитися не буде.

Те ж стосується і нерухомого майна, отриманого в спадщину — навіть якщо в цей період людина перебуває в законному шлюбі, квартира, що дісталася йому згідно із заповітом або по праву прямого наслідування, залишається його особистою власністю і розподілу не підлягає.

З покупкою квартири до шлюбу також все цілком зрозуміло — поки жив і працював один, встиг отримати на квартиру, купив, а вже після одружився — згідно із законодавством квартира не підпадає під категорію «спільно нажите майно» і, відповідно, не ділиться. Довести, що житло було куплено до укладення шлюбу дуже легко — дати реєстрації відносин і укладення договору купівлі-продажу є найкращим свідченням одноосібного володіння житлом.

 • В інших випадках — купівля або придбання в кредит, зроблені саме в період спільного подружнього життя, роблять нерухомість спільно нажитим майном і таку квартиру або будинок доведеться ділити відповідно до встановлених законом норм.
 • Тут варто згадати про ще одну особливість — навіть якщо квартира була придбана на кошти, накопичені особисто одним з подружжя, або на гроші, подаровані батьками одного з них, тобто другий член сім’ї не вклав у придбання майна ні копійки, все одно таке житло вважається придбаним разом, так як у цей момент покупець квартири вже перебував у шлюбі.
 • найпростіший спосіб розділу нерухомого майна — поділ навпіл.

Крім того, нерухомість, яка стає предметом розділу при розлученні, в обов’язковому порядку повинна бути оформлена відповідно до вимог законодавства. Таким чином, будь-який самобуд — зведений близько будинку і не зареєстрований гараж, побудований без оформлення в БТІ дачний будиночок — розділу не підлягає, таке нерухоме майно спочатку необхідно узаконити.

Як ділиться майно при розлученні чоловіка та жінки?       

Євген Рябов. Пиляють дрова

найпростіший спосіб розділу нерухомого майна — поділ навпіл. І добре, якщо колишнім чоловікові та дружині вдалося домовитися мирно, обміняти квартиру на дві менші або залишаючий у квартирі чоловік (дружина), погодилися виплатити належну другого члена розпаду сім’ї половину ринкової вартості квартири.

На жаль, домовитися мирним шляхом вдається не часто і тоді справа про розділі нерухомості направляється до суду того району, в якому розташована квартира стала предметом розгляду.

Зазвичай суд приймає рішення про розділі нерухомості в рівних частках, однак, якщо хтось із подружжя зможе довести, що його внесок у поліпшення, ремонт, перепланування і меблювання даної квартири набагато більше значення, ніж внесок колишньої «другої половини», то суд може прийняти рішення збільшити частку довів свої права людини.

Наприклад, якщо під час спільного проживання дружина не працювала і всі кошти на перепланування, капітальний ремонт або прибудову були внесені в сімейний бюджет із заробітної плати чоловіка, він, теоретично, може претендувати на велику частку в нерухомому майні. Однак при цьому колишньому чоловікові необхідно довести, що не працювала дружина в даний період часу не проходила навчання і нехтувала своїми домашніми обов’язками — не займалася дітьми, не допомагав по господарству і так далі.

Як ділиться майно при розлученні чоловіка та жінки?       

Марк Шагал. П’яниця. 1910-1912

У разі якщо жінка була головним добувачем в родині, а чоловік пив і облаштуванням будинку не займався, дружина також може претендувати на велику частину нерухомості.

Зрозуміло, що довести — хто скільки коштів вклав у придбання, ремонт та облаштування квартири, хто більше пив, а хто витратив багато часу і сил на проведення ремонту — досить складно.

У такій ситуації необхідно буде надати не тільки довідки про заробітну плату, чеки на придбання, наприклад, будівельних матеріалів, але і призвести до суду свідків, які змогли б підтвердити, що колишній чоловік не надавав допомогу в здійсненні ремонту і нехтував своїми сімейними обов’язками.

Також частка одного з подружжя у спільно нажитому нерухоме майно може бути збільшена судом з урахуванням того, що неповнолітні діти залишаються проживати саме з ним.

найпростіше при розлученні розділити квартиру, яка була приватизована в той час, коли пара полягала в законному шлюбі — при приватизації, кожному учаснику процесу відразу виділяється певна частка, зафіксована в технічному паспорті на квартиру, причому участь у приватизації приймає, у тому числі і неповнолітні діти.

Таким чином, якщо в момент приватизації в квартирі проживала сім’я з чотирьох чоловік — тато, мама і двоє дітей, і ніхто з подружжя не написав письмового, завіреного нотаріально відмови від участі в приватизації (що відбувається насправді досить рідко), то кожному з них належить по 25% від нерухомого майна, так що при розлученні питань не виникає.

Інша справа — як сім’я буде ділити свою власність фізично, хто кому скільки повинен виплатити і чи зможе колишній член сім’ї продати тільки свою частину нерухомості.

Головний нюанс — якщо чоловік планує продати свою частину приватизованої квартири, то в першу чергу, згідно з законодавством, він повинен запропонувати викупити свою частку іншим учасникам приватизації і тільки після їх відмови виставляти її на продаж.

В тому випадку, якщо квартира була придбана в іпотеку, існує два варіанти розвитку подій при розлученні.

Найчастіше іпотека оформляється на обох подружжя — таким чином банки перестраховуються на випадок розлучення власників житла, так і доходів тільки одного члена сім’ї зазвичай не вистачає на оформлення іпотечного кредиту.

У такому випадку нерухомість однозначно ділиться навпіл і колишні дружини спільно вирішують — чи продавати квартиру, щоб розділити кошти порівну або залишити у спільному користуванні.

Якщо ж іпотека оформлена на одного з колишнього подружжя, то остаточне рішення зазвичай приймає суд — можливо, що розділ майна буде відбуватися відповідно до частки, яка визначається щомісячними внесками за кредитом, які виплачувалися вже після вступу в шлюб, тобто ця частина квартири стає спільно нажитим майном. Якщо ж початковий внесок за квартиру був внесений одержувачем кредиту ще до оформлення шлюбних відносин, то розділу в рівних частках підлягає частина квартири або її вартість за вирахуванням початкового внеску.

Безумовно, при розділі нерухомості в рівних (або збільшених, згідно з рішенням суду) частках, пропорційно будуть розділені і наявні борги з оплати комунальних послуг.

І ще один важливий нюанс — існує строк позовної давності, згідно з яким на розділ майна після розлучення відводиться 3 роки.

Тобто ділити нерухомість необхідно відразу після розірвання шлюбу, вже через 3 роки претендувати на хоч якусь частину квартири колишні члени сім’ї не мають права.

Виключення становлять лише ті випадки, коли колишній чоловік (дружина) зможе довести, що все це час не мав можливості звернутися в суд з-за хвороби (своїй або інших членів сім’ї) або з інших вагомих причин. Заява — «я не знав, що існує строк позовної давності» — не є такою.

© Ганна Сєдих, спеціально для рмнт.ру

Post Views: 2 627

Права дружини при розлученні з чоловіком

Які права має дружина при розлученні з чоловіком?

Як ділиться майно при розлученні чоловіка та жінки?

Згідно зі статистичними даними, кожен третій шлюб закінчується розлученням. Незалежно від причини, жінкам необхідно знати, які вони мають права при розірванні, як буде ділитися майно, і в яких випадках можна зберегти сім’ю, якщо вони не дадуть згоду на розлучення.

Права дружини при розлученні

Відповідно до законодавства, при розірванні шлюбу у дружини є такі права:

 • Залишити прізвище чоловіка або повернути дівочу.
 • Оформити частина майна у власність.
 • Залишити собі малюка і отримувати аліменти на його утримання.

Важливо! Якщо до укладення шлюбу або після комусь із подружжя був подарований цінний подарунок за допомогою складання дарчим, після розлучення це майно не підлягає розділу, і дитина не буде мати до нього відношення.

Також обсяг прав може бути збільшений в силу ряду обставин: потребу дружини в догляді, її вагітності, непрацездатності та інших факторів, які будуть детальніше розглянуті в цій статті.

Відмова від розлучення, якщо є дитина до року або вагітність

Особливості розлучення при вагітності дружини або при наявності дитини до 1 року регламентуються ст. 17 СК РФ і Постановою Пленуму Верховного Суду РФ від 05.11.1998 №15.

Згідно із законом в такій ситуації чоловік не може ініціювати процес розлучення, якщо на це не згодна дружина. Винятком є ​​обставини, передбачені ст. 19 СК РФ, коли розлучення можливий в односторонньому порядку: відбування одним з подружжя покарання терміном від 3-х років, або ж визнання його судом недієздатним або зниклим безвісти.

Чоловік, який вирішив розлучитися з вагітною дружиною, або при наявності малолітнього у віці до 12 місяців, може піти двома шляхами:

 • Дочекатися, коли малюкові виповниться 1 рік.
 • Домовитися з дружиною.
 • Оспорити батьківство, якщо дитина не від нього.

Інших варіантів розлучення немає і результат розірвання шлюбу залежить цілком і повністю від думки дружини.

Процедурою розлучення при наявності неповнолітніх дітей займається мировий суд за місцем реєстрації. Якщо чоловік подасть заяву про розірвання шлюбу, і дружина не згодна, йому буде відмовлено в розгляді вимоги.

Право вимагати примирення

Якщо суддя при розгляді справи вирішує, що в родині немає повного розладу і є можливість зберегти шлюб, він може призначити термін для примирення.

Також це можливо, якщо одна зі сторін порушує клопотання про це. Якщо дружина впевнена в тому, що вимога чоловіка про розлучення — це раптовий емоційний порив, вона має право вимагати встановлення терміну для примирення.

Перед прийняттям рішення суддею можуть бути задані наступні питання:

 • З якої причини було вирішено розлучитися.
 • Як протікала сімейне життя до подачі заяви на розлучення: чи були сварки, як проводився спільне дозвілля і т.д.
 • Чи є у кого-небудь з подружжя шкідливі звички: алкоголізм, наркоманія і т.д.
 • Чи можливо подальше мирне проживання подружжя, яке має дітей, тому що права дитини та інтереси не повинні бути ущемлені.
 • Яке матеріальне становище обох сторін.

Максимальний термін для примирення становить 3 місяці. Його можна продовжити тільки за допомогою волевиявлення одного з подружжя на наступному засіданні, якщо один з подружжя хоче розлучитися, а другий вважає, що можна зберегти сім’ю і просить ще дати час на досягнення згоди в родині. Але на практиці таке продовження відбувається рідко.

Можна і скоротити термін на примирення, якщо суддя вважатиме, що для цього є підстави:

 • Існують причини, за якими розлучення є неминучим (роздільне проживання подружжя, наявність у чоловіка незаконно народженого малюка від іншої жінки, зрада і т.д.).
 • Подружжя клопочуть про скорочення примирливого терміну або ж категорично відмовляються від нього.

Якщо жінка є непрацездатною (вагітна або у відпустці по догляду за малюком до 3-х років), має на утриманні неповнолітню інваліда або спільну дитину-інваліда дитинства, якому привласнена перша група, вона може вимагати від колишнього чоловіка аліменти на її утримання (ст. 90 СК РФ).

Аліменти в даному випадку присуджуються у твердій сумі, відповідно до положень Сімейного кодексу.

Тут можливі два варіанти:

 • Укласти добровільне угоду з чоловіком.
 • Подати позовну заяву до суду.

При розгляді справи суддя вивчатиме, чи дійсно жінка потребує матеріальної підтримки і чи є відповідні фінансові можливості у колишнього чоловіка.

Порядок надання аліментів і їх величина повинні бути вказані в угоді між подружжям. Жінка може сама позначити, яка сума їй потрібно, або ж чоловік буде виплачувати їй частку від суми, що перераховується на утримання дитини, але не більше 50%. Наприклад, якщо він платить 20 000 руб. аліментів на місяць, то жінка буде отримувати не більше 10 000 руб.

Аліменти на утримання дружини можуть бути оформлені нотаріально за взаємною згодою, а також за судовим наказом або позовом.

Крім того, за жінкою, якщо з нею залишається дитина, залишається право подати позовну заяву на аліменти дитині, якщо чоловік відмовиться містити його добровільно.

Читайте также:  Процедура встановлення батьківства (як стягнути аліменти одинокій матері)

Право на 50% майна або інший розмір за шлюбним договором

Відповідно до ст. 42 СК РФ, при складанні шлюбного договору подружжя може самостійно регулювати питання стосовно вже наявного або майбутнього майна. Якщо в ньому зазначено, що в разі розлучення половина майна відходить дружині, вона отримає свою частку незалежно від того, чи працювала вона під час сімейного життя, чи ні.

Інше питання — що робити, якщо за шлюбним контрактом все майно при розлученні відходить дружину?

Тут можна керуватися ст. 44 СК РФ і визнати документ недійсним, тому що він погіршує становище однієї із сторін. Згодом майно ділиться порівну в судовому порядку, а якщо з жінкою залишається дитина, її частка може бути збільшена.

При відсутності шлюбного договору, дружина може розраховувати на 50% від величини загального майна, виключаючи:

 • Особисті речі;
 • Подароване кому-небудь з подружжя або успадковане ними майно;
 • Куплене до шлюбу майно або відкладені на рахунку в банку кошти.

Право на спілкування з дітьми і їхнє виховання, якщо вони залишаться з батьком

Найчастіше дітей залишають з матерями, але буває і так, що після розлучення їх вихованням займаються батьки. Це може бути при добровільному досягненні згоди між подружжям з цього питання, або ж якщо жінка не може забезпечити належного рівня виховання дитини. Див. Докладніше «З ким залишиться дитина після розлучення».

Якщо неповнолітній залишився з батьком, жінка може брати участь в його житті. Згідно ст. 66 СК РФ, батько, який містить спільну дитину, не може перешкоджати спілкуванню колишньої дружини з ним, якщо це не завдає йому моральної чи фізичної шкоди.

Про час відвідування можна домовитися самостійно, але, якщо мирним шляхом не вдається дійти згоди, це питання вирішується в судовому порядку за участю органів опіки. За рішенням суду можливі два варіанти:

 • Батько зможе бачитися з дитиною в будь-який зручний час.
 • Буде вказано, за якими днями і о котрій годині чоловік (а) зможе забирати дитину для спільного проведення часу.

Якщо чоловік систематично порушує вимоги ст. 66 СК РФ і не віддає дитину в установлений час матері, можна зажадати встановлення судового порядку спілкування, а якщо він встановлений &# 8212; залучення до адміністративної відповідальності за невиконання рішення.

Якщо і після цього він злісно ігнорує рішення суду, дитини можуть віддати жінці, але з огляду на його інтереси і думка.

Право заперечувати: чи може жінка зберегти шлюб, якщо не згодна з розлученням?

Якщо подружжя досягли взаємної згоди, у них немає спільних дітей і питань з розподілу майна, процесом розлучення займаються органи РАГСу. Якщо ж хоча б одна сторона не згодна розривати шлюб, є загальна нерухомість або загальний неповнолітня дитина &# 8212; на утриманні, доведеться подавати заяву в суд.

У жінки є можливість уникнути розлучення тільки в тому випадку, якщо:

Якщо ж таких нюансів немає, але є суперечки про майно, то вони будуть розглядатися в судовому порядку, і розгляди можуть тривати від декількох місяців до 1 року.

Якщо дружина вагітна або народила малюка від іншого чоловіка, малюк не вижив під час пологів або прожив менше 1 року, чоловікові не можуть відмовити в прийнятті заяви про розлучення.

Таким чином, жінка може не давати згоду на розлучення навіть при відсутності майнових суперечок і питань з дітьми, але, якщо суд визнає, що немає підстав для відхилення позову її чоловіка, розлучення буде проведений.

І найчастіше таких підстав немає: адже не можна насильно змусити жити подружжя, один з яких хоче розлучення?

потрібен юрист

Грамотний юрист допоможе проконсультувати жінку при виникненні проблем в ході розлучення, роз’яснить її права і допоможе досягти угоди зі спірних питань з її чоловіком.

Юристи нашого сайту безкоштовно проконсультують вас по будь-яких напрямах і зроблять це прямо зараз. Звертайтеся негайно і довірте свої проблеми професіоналам!

 • У зв’язку з постійною зміною законодавства, підзаконних актів та судової практики, часом ми не встигаємо оновлювати інформацію на сайті
 • Ваша юридична проблема в 90% випадків індивідуальна, тому самостійна захист прав і базові варіанти вирішення ситуації найчастіше можуть не підходити і приведуть лише до ускладнення процесу!

Тому зверніться до нашого юриста за БЕЗКОШТОВНОЇ консультацією прямо зараз і позбудьтеся від проблем в подальшому!

Як ділиться майно при розлученні чоловіка та жінки?

Задайте питання експерту-юристу безкоштовно!

Як ділиться майно при розлученні чоловіка та жінки?

Задайте юридичне питання і отримаєте безкоштовну

консультацію. Ми підготуємо відповідь протягом 5 хвилин!

 • Всі дані будуть передані по захищеному каналу
 • Заповніть форму, і вже через 5 хвилин з вами зв’яжеться юрист
 • Короткий опис статті: Права подружжя при розлученні, права подружжя при розлученні
 • Джерело: Права дружини при розлученні з чоловіком
 • Post Views: 296

дружини розлученняПрава дружиниПрава дружини розлученнярозлучення чоловіком

Топ-8 помилок жінки при розставанні або розлученні

Психолог Марія Малихіна звернула увагу, що не завжди розлучення — фінальна точка відносин, особливо, якщо пара продовжує виховувати спільних дітей. Яких помилок варто допускати жінці при розставанні, яких дій уникати?

Перинатальний, дитячий, сімейний психолог Марія Малихіна – автор, інструктор курсів для батьків. Вона сама мама трьох дітей. Своїм досвідом Марія щедро ділиться з іншими жінками. Наприклад, 21 грудня вона виступить у Києві на святі для майбутніх батьків, зимовому Pregnancy Day.Kyiv. Захід організовує «Твій Малюк» в Chamber Plaza.

Як не можна вести себе при розлученні

«Головні помилки жінки при розставанні або розлученні:

 1. Закочувати істерики, влаштовувати йому розборки. Це прояви образи та безсилля. Через час емоції відпустять і, швидше за все, стане соромно за свою поведінку. А якщо ці сцени бачать діти, то вони надовго можуть запам'ятати таку поведінку мами.
 2. Варіант протилежний першому – розповідати про свої почуття наостанок. Коли ініціатором розлучення стали не ви, то виникає ілюзія, що, якщо ви докладно розкажете про свої почуття або «постараєтеся заслужити» любов, то людина повернеться назад. Але на милування нема силування. Така поведінка викликає жалість, а не любов. І навіть якщо в перший раз це може спрацювати, то лише як продовження видимості відносин.
 3. Бути друзями. Погоджуватися на дружбу – це розтягувати розрив і давати собі помилкову надію, що все налагодиться.
 4. Намагатися вплинути на нього через спільних знайомих, щоб його надоумили. Як правило всі спроби «надоумити» закінчуються ще більшим бажанням втекти (в тому числі і цих людей).
 5. Публічне страждання у соцмережах. Сумні статуси й фото не допоможуть вийти з цього стану. Плюс не всім людям подобається такий емоційний ексгібіціонізм. Якщо вам потрібна підтримка, краще нехай це буде обмежене коло близьких і психотерапевт.
 6. Робити вигляд, що нічого не сталося і спеціально веселитися. Якщо ви відчуваєте біль втрати, її потрібно пережити. Поведінка має бути адекватною емоціям. Хочеться плакати – плачте.
 7. Маніпулювати дітьми. Незалежно від причини розставання діти тут ні до чого. Не можна позбавляти їх спілкування з татом або зривати злість на них, тому що ви сердитеся на нього. Ваші емоції вляжуться, а травму дітям ви залишите назавжди.
 8. Терміново шукати нові стосунки. Не переживши біль розставання, є велика ймовірність знову «вляпатися» в деструктивні відносини, або запороти нові хороші відносини».

Читай також: Анфіса Чехова про сім'ю після розлучення, в якій любов до дитини більша за взаємні образи

Як ділиться майно при розлученні чоловіка та жінки?Як ділиться майно при розлученні чоловіка та жінки?

Марія Малихіна,

Перинатальний, дитячий, сімейний психолог. Автор, інструктор курсів для батьків.

Розділ майна подружжя при розлученні

Процес поділу спільного майна є невід'ємною частиною процесу розлучення і завжди супроводжується важкими і негативними емоціями і наслідками, впоратися з якими без допомоги досвідченого юриста нелегко.

Звичайно, в тому випадку, коли чоловік і жінка спокійні і розсудливі люди, здатні без скандальних сцен вирішити питання, як про саме розлучення, так і про розподіл спільно нажитих матеріальних цінностей — це зовсім інша справа. Однак, як показує наша багаторічна адвокатська практика — такі сімейні пари, що розлучаютьсясьогодні є крайньою рідкістю.

Сумна статистика

Найбільш часто пари, що розлучаються не можуть обопільно і спокійно поділити своє майно. Кожен з них упевнений, що має більше прав на окремо взяту нерухомість, побутову техніку, транспортний засіб, коштовності і іншу власність. І як результат — доводиться звертатися для вирішення питання про розподіл нажитої подружжям власності в судову інстанцію.

Кожен шлюборозлучний процес унікальний

Повірте на слово фахівцям, за плечима яких 10-річний бездоганний досвід роботи в ідентичних справах, шаблонних варіантів дій в суперечках про розподіл майна просто не існує. Якщо звичайно вам потрібен якісний результат.

Як приклад цього — розділ депозитів, спільно внесених на рахунки банківських установ. В цьому випадку спір, що виник буде розглядатися в порядку позовної заяви про розподіл майна і окремого провадження не буде, оскільки тут не зачіпаються інтереси самого банку.

Однак на противагу наведеному прикладу може бути поставлена ​​ситуація, коли дані матеріальні засоби були надані якимись третіми особами, тоді буде призначатися окреме провадження.

Таких прикладів сотні, і тому при розподілі майна не звернутися за допомогою до адвоката — буде щонайменше нерозумно, оскільки існує велика ймовірність отримати набагато менше, ніж розраховував, або не одержати взагалі нічого.

Як ділиться майно?

Тут, як уже згадувалося вище, є два варіанти вирішення питання:

 • Перший з них найпростіший — добровільний (укладення угоди між сторонами), і в цьому випадку буде досить повної консультації досвідченого юриста.
 • Другий, коли вже колишні подружжя не досягли спільного рішення, тоді використовується примусовий спосіб розподілу, тобто за допомогою подачі судового позову одного з подружжя до іншого. І в цьому випадку саме суд вирішує — кому і скільки належить отримати. І ось тут вже без допомоги грамотного фахівця не обійтися, щоб відсудити собі вигіднішучастину.

Судові погляди

При розгляді справи суд, звісно, найбільше хоче винести найсправедливіше і оптимальне для обох сторін рішення. І тому він враховує і стан здоров'я подружжя, і їх працездатність, і індивідуальні потреби, а також інтереси неповнолітніх дітей, які проживають з одним із подружжя.

Також враховуються і окремі побажання всіх сторін процесу. Ми проконсультуємо вас, як краще за все подати всі ці відомості, щоб суддя прийняв вашу сторону і ухвалив викладені в позові вимоги.

Як ділиться майно при розлученні чоловіка та жінки?Як ділиться майно при розлученні чоловіка та жінки?

Як ділити іпотечну квартиру при розлученні

На жаль, близько вісімнадцяти відсотків сімей, згідно зі статистикою, розпадаються протягом перших трьох років після укладення шлюбу. Якщо у подружжя на цей момент є укладений з банком-кредитором договір іпотеки, то розділ іпотечної квартири стає для обох сторін серйозною проблемою, вирішення якої може зайняти не один рік. У цій роботі ми постараємося всебічно розглянути це непросте питання і розповісти про те, як ділити квартиру в іпотеку після розлучення колишнє подружжя.

Як ділиться іпотека з точки зору закону

Розділ майна після розлучення створює чимало труднощів. Необхідно вирішувати масу питань, і в першу чергу доводиться запитати себе: «Якщо ми розлучаємося, то як ми будемо ділити між собою квартиру в іпотеку після розлучення, яка перебуває в заставі у банку, як ми будемо вибудовувати відносини з созаемщиками, якщо такі є? Кому й у якій пропорції надалі виплачувати частину іпотечного позики ?»

Ускладнення ситуації з іпотечним кредитом виникають ще і тому, що проблема зачіпає інтереси як обох колишніх подружжя, так і кредитної організації, тоді як розділ майна, якщо воно не обтяжене іпотекою, вимагає тільки згоди між подружжям, що розлучається.

Звідси ми можемо констатувати значну складність при прийнятті рішення, яке могло б задовольнити усі три сторони.

У момент узгодження зобов’язань з погашення іпотеки та розділу іпотечного житлового об’єкта при цьому часто спостерігається ущемлення інтересів однієї із сторін.

Виникають ситуації, коли банк-кредитор, який наважився на реалізацію заставного житла, якщо за нього не погашається іпотечний позику, опиняється перед фактом, коли суд після подачі позову вирішує позбавити позичальника одноосібної власності на квартиру по іпотеці по закінченні процедури розлучення або позикодавець після розірвання шлюбу, позбувшись квартири, змушений і далі погашати іпотечний позику.

В силу специфіки кожної окремої ситуації, що буяє різного роду нюансами, ми відзначаємо відсутність на даний момент єдиного плану, який дозволяв би приймати однозначні рішення в розділі обов’язків сторін після розірвання шлюбу по іпотечному кредиту і застави нерухомості.

У правозастосовчій судовій практиці сьогодні відсутні прецеденти, на які суди могли б орієнтуватися в ситуаціях такого роду. Тому в подібних випадках ми спостерігаємо, що після подачі позову суди виносять найчастіше зовсім різні рішення, аж до суперечать один одному.

Виникнення юридичних проблем в ситуації, коли суд повинен поділити іпотечну квартиру після розлучення подружжя, що обумовлено в першу чергу відсутністю чіткого правового регулювання та відповідної доказової бази у чинному законодавстві Росії.

Ділити квартиру між подружжям після розлучення і вирішувати проблему подальшої оплати чоловіком або дружиною іпотеки судам доводиться, виходячи з існуючих на сьогоднішній день положень Федерального закону «Про іпотеку», Цивільного та Сімейного кодексів Російської Федерації та іпотечної угоди між чоловіком і дружиною в залежності від того, хто з них є позичальником і виплачує кредит.

Головний критерій, за яким сьогодні іпотечне майно ділиться між чоловіком і дружиною після того, як шлюб розірвано, ми бачимо в тому, що, якщо житло було придбане подружжям в період, поки вони перебували в шлюбі, на кошти від іпотеки, то ставитися до нього необхідно як до спільно нажитого майна. Звідси ми спостерігаємо наслідки правового характеру, які ведуть до того, що це майно ділиться навпіл. Розділ майна, яке було набуте чоловіком та дружиною на позикові кошти, і житла за позикою іпотеки в тому числі, не залежить від того, на кого з подружжя був оформлений кредит іпотеки, якщо інше рішення проблеми не було обумовлено шлюбним угодою, якщо таке існує. Між екс-подружжям також діляться наявні фінансові зобов’язання перед банком, незалежно від того, чи був іпотечний кредит оформлений на когось конкретно або вони є созаемщиками.

Читайте также:  Довідка про доходи (бланк)

Регулятором сімейних правовідносин в Росії, як відомо, виступає Сімейний кодекс РФ. З нього ми можемо дізнатися, що під спільною власністю подружжя слід розуміти все те, що було набуте ними в період перебування в шлюбі і розглядається як рівні частини, які належать кожному з подружжя. Таким же чином тлумачаться і боргові зобов’язання.

Ми відзначаємо, що з точки зору Сімейного кодексу Росії квартира, куплена за іпотечною позикою, також розглядається у вигляді загального для подружжя майна. Не має значення, хто з них з’явився позичальником за кредитом, хто вносить платежі із своїх доходів.

При відсутності шлюбного угоди між подружжям поділ такого житла буде зроблений на паритетних засадах, так само як і погашення решти боргу буде порівну розподілено між ними. По відношенню до банку у подружжя спостерігаються зобов’язання двох видів: кредитні та заставні. Їх регулює вже не сімейне законодавство, а Цивільний кодекс РФ.

У положеннях про позику та заставу Цивільного кодексу РФ у статті 391-ї зазначено, що зміна боржника в зобов’язанні можлива лише зі згоди кредитора.

Російське сімейне право, таким чином, однозначно змушує подружжя ділити навпіл будь-яку спільну власність, хоча на практиці ми можемо спостерігати ряд відхилень від цього принципу, тому що з житлом, що перебуває в заставі у банку-кредитора, власники не можуть вчиняти якісь дії юридичного порядку.

Способи розділити іпотечну квартиру між подружжям

Вибір способів розділу іпотечного житла між колишнім подружжям після того, як вони розірвали шлюб, визначається кількома чинниками. Все залежить від того, перебували чоловік і жінка в офіційному шлюбі, чи був договір іпотеки укладений з банком до або після створення сім’ї, існує шлюбний контракт, що є джерелом для внесення коштів на погашення заборгованості, ступеня участі у виплатах кожного з позичальників, наявності дітей, часу покупки квартири і деяких інших. Розглянемо основні ситуації більш детально.

Цивільний шлюб

Цивільний шлюб, на практиці є формою співжиття так званих фактичних подружжя, з юридичної точки зору позбавлений правової бази, і норми сімейного та цивільного права на нього не поширюються. До того ж при відсутності угоди у вигляді шлюбного контракту іпотечний кредитний позику, як і сама нерухомість, при найбільшої ймовірності продовжить значитися за тим, на кого він оформлявся. Може виникнути потреба у доказі однакового участі обох формальних подружжя в іпотеці, вироблених ними ремонтів, придбання ними якихось речей або побутової техніки. Вирішувати проблему їм доведеться, швидше за все, після подачі відповідного позову до суду і залучення свідків і доказів у вигляді чеків або квитанцій оплати, виписок з особових рахунків і тому подібного. Для подачі судового позову і створення для нього доказової бази їм доведеться заручитися підтримкою досвідченого юриста.

Шлюбний контракт

Кількість проблемних моментів, пов’язаних з квартирою в іпотеці можна істотно знизити, уклавши при вступі в шлюб шлюбний контракт. Причому, згідно з чинним законодавством, така угода може бути оформлена як до моменту створення сім’ї, так і після нього. Однак, згідно зі статистикою, лише п’ять відсотків наших громадян йдуть на оформлення таких шлюбних угод, незважаючи на всі їхні переваги.

Шлюбний договір повинен передбачати всі нюанси розділу нерухомого майна з урахуванням іпотеки, навіть при існуванні іпотечної позики, взятого ще до укладення шлюбу. Такий документ, засвідчений в нотаріальному порядку, стане ключовим після подачі позову до розгляду питання в суді. При наявності шлюбного контракту розділ іпотеки буде проходити у відповідності з договором.

Іпотека до шлюбу

Майно, набуте до шлюбу, у відповідності з Сімейним кодексом є особистим і не підлягає поділу в разі розлучення. Але той же Сімейний кодекс дозволяє одному з подружжя пред’явити претензії на отримання частки в квартирі, так як іпотека виплачувалася із загального бюджету колишньої сім’ї. Такі вимоги мають обґрунтований характер навіть тоді, коли вони висуваються непрацюючим людиною з тієї причини, що в шлюбі матеріальний внесок одного із подружжя вважається загальним бюджетом сім’ї. Із судової практики ми знаємо, що суд часто виносить рішення на користь такого непрацюючого чоловіка при наявності чеків, виписок і іншої доказової бази і хорошого адвоката. Велику складність представляють квартири з новобудов, взяті за іпотечним договором. Права власності на таке житло згідно із законом наступають тільки в момент початку експлуатації таких об’єктів. Тут можливі два варіанти розвитку ситуації. Якщо позичальник розірве шлюб до отримання свідоцтва іпотеки, то з боку суду до нього буде застосовано зобов’язання про виділення в момент розлучення частки колишній дружині або чоловікові, так як іпотека погашалася ними спільно. Якщо ж один з позичальників перебуває у шлюбі, то за рішенням суду він повинен буде при розірванні шлюбу виділити частку в нерухоме майно іншій стороні.

Розділ іпотеки між колишнім подружжям

Майже сімдесят відсотків колишніх подружжя відносяться до категорії позичальників. Щоб не ускладнювати ситуацію, таким подружжю до оформлення розділу іпотечного майна в момент розлучення найкраще знайти мирне вирішення проблеми, ретельно проаналізувавши всі можливі сценарії щоб уникнути необхідності вирішувати питання в суді після подання позову, невиплат по іпотеці і тому подібного. Мирним, компромісним рішенням тут може стати подальше спільне погашення іпотечної позики, відмова одного з подружжя на користь іншого від нерухомості по іпотеці, якщо банк погодиться продати іпотечне житло, а отриманий прибуток буде порівну поділена між колишнім подружжям. Варіантом мирного вирішення проблеми може стати повна виплата іпотеки з подальшим продажем квартири і рівним розподілом виручених грошей. Останній спосіб відрізняється найбільшою простотою в плані реалізації, бо не вимагає тривалих розглядів, але й практикується таке дуже рідко. Якщо ж діяти за першим варіантом, то доведеться скласти новий договір з банком, полегшивши завдання внесення виплат. При цьому кожен з позичальників стає окремим платником, вносячи окремо свою частину кредитної заборгованості. Досить імовірно, що ці частини іпотечної заборгованості для колишніх подружжя можуть бути нерівними. Розділ кредиту, як показує судова практика, не так часто практикується банками, так як створює для них зайві ризики. Тим не менш позов, поданий до суду відповідної інстанції, дозволить оскаржити позицію кредитного органу.

Як ділиться іпотека при наявності дітей

Якщо у колишнього подружжя є неповнолітні діти, то зміна часткової власності буде залежати від того, з ким залишаються діти. Наступний розділ іпотеки зЕкшн снюється на підставі цього правила. Особливо слід враховувати факт прописки дитини. Якщо його проживання зареєстровано в іпотечній квартирі, яка виставлена на продаж, то він повинен бути негайно звільнений. Інакше на батьків можуть звернути пильну увагу органи опіки, які можуть оцінити ситуацію з точки зору відсутності нормальних умов для проживання неповнолітніх дітей.

Варто повідомляти банк

Для кредитора поява двох боржників замість одного і двох половин квартири на місці однієї цілої на його балансі є вкрай негативним моментом. Банки вкрай рідко йдуть на розділ боргових угод, адже дві, знову виниклі, частки квартири істотно важче продати по меншій ціні у разі необхідності. Щоб знизити ризики, банк робить другого чоловіка созаемщиком, а подружжя – відповідачами перед кредитним органом в рівній мірі, і тепер вимоги щодо погашення боргу банк може пред’явити будь-якого з боржників. Однакові зобов’язання щодо нової угоди з банком дають йому можливість звернути стягнення на спільне майно на будь-кого з подружжя. Втім, ми знаємо ситуації, коли іпотека оформляється банком на одного з подружжя. Це практикується при наявності шлюбного угоди, де міститься пункт, згідно з яким всі витрати лягають на одного з членів сім’ї, він буде вважатися власником житла після розлучення, а другий чоловік вже не розглядається банком як боржника, але й претендувати на свою половину квартири він також не може. Страхуючи свої ризики, банки включають у договір іпотеки на випадок, якщо подружжя є созаемщиками, параграф, згідно з яким умови іпотечної угоди залишаються незмінними. Таке зобов’язання дозволяє банку після того, як шлюб між подружжям-созаемщиками виявиться розірваним і один з них відмовиться від своїх зобов’язань по виплаті іпотечного позики, покласти фінансову відповідальність повністю на другого чоловіка.

Практичні поради та рекомендації

У практичному плані вибір для чоловіка та дружини, які вирішили розірвати шлюб, в сутності, невеликий. Вони можуть або продовжити вносити поточну оплату іпотеки, або погасити її достроково, знайшовши відсутню суму або погодивши рішення з банком, за відповідною для подальшого розподілу вартості. Цей розділ можливий як на паритетних засадах, так і в деякій пропорції за домовленістю сторін. Можливо ще одне рішення питання з розділом після розлучення. У цьому випадку один з колишнього подружжя або компенсувавши грошима, або безоплатним чином письмово відмовляється від своєї частини від загальної житла в іпотеку, а другий береться внести весь залишок за кредитним позикою відразу або помісячно. За умови, що банк задоволений платоспроможністю цього чоловіка, право на власність переходить до нього, і це фіксується в органах державної реєстрації за територіальною ознакою. Банківська комісія за переоформлення кредитного договору становить близько 0,5–1% від заборгованості, що залишилася.

Розірвавши шлюб, деякі громадяни намагаються вирішити питання з виплатою кредиту, здаючи іпотечне житло. Така позиція суперечить вимогам закону, адже здається квартира, що знаходиться у банку в заставі. Тому без дозволу кредитора укладати орендний договір не можна.

В цілому ж позитивний результат при вирішенні питання з розділом іпотеки залежить в першу чергу від того, наскільки мирним шляхом підуть колишні дружини.

Статті, поради, інструкції

З коханими не розлучайтеся. Але якщо вже вирішили піти різними шляхами, спробуйте з гідністю поділити нажите в шлюбі. Залишимо морально-етичну складову в стороні. Мова піде про речі суто меркантильних.

Основні правила розділу майна прості: все, що куплено у шлюбі, визнається загальним і при розлученні ділиться навпіл (якщо інше не обумовлено в шлюбному договорі). «Це ж несправедливо!» — Вигукують багато, які нажили квартиру-машину-дачу непосильною працею і не бажають ділитися з «колишніми».

Їм прикро, що відповідно до закону абсолютно не має значення, на чиї гроші куплено майно, ким воно придбане, на чиє ім'я оформлено або зареєстрована. Так, закон суворий. Але є нюанси.

 • Ділимо і неподільне
 • Як це буває
 • Термін давності
 • Як це буває

Розділу може підлягати буквально все, будь-яке рухоме і нерухоме майно, придбане в період шлюбу: квартири, дачі, земельні ділянки, машини, меблі, побутова техніка, зроблені під час шлюбу вклади … Динамічний розвиток ринкових відносин дає більше можливостей для розділу: останнім часом нерідко ділять частки участі в юридичних особах, акції, дивіденди. Наприклад, під час шлюбу подружжя організували свій бізнес. При розлученні буде розділена як фірма, так і доходи від її діяльності. Не можна розділити майно, яке належить кожному з подружжя і не може вважатися загальним. До цієї категорії відноситься все, що належало чоловікові до шлюбу, а також те, що він отримав в дарунок, у спадок, а також при приватизації. Зрозуміло, не можна пред'являти права на особисті речі чоловіка, такі, як одяг або взуття. Навіть якщо вони придбані в період шлюбу за рахунок спільних коштів, вони все одно будуть вважатися власністю того, хто ними користувався. Виняток у даній ситуації становлять коштовності та інші предмети розкоші, які будуть ділитися навпіл. Не може торкнутися «цинічний поділ» і речей, куплених виключно для дітей: одягу, взуття, шкільних і спортивного приладдя, музичних інструментів, дитячої бібліотеки та інших речей, якими користується дитина. При розподілі майна все це переходить того, з ким залишається дитина. Ніяких компенсацій за це майно іншій дружину не належить. До речі, багато батьків у період шлюбу роблять вклади на ім'я своїх неповнолітніх дітей. Ці вклади вважаються належними дітям, що під час поділу майна подружжя вони не враховуються. Бувають ситуації, коли навіть подароване або перейшло у спадок майно все ж може бути визнано загальним. Довести свої права в цій ситуації непросто, але можливо. Розберемося на конкретному прикладі. Петро і Наталія були одружені п'ять років. Півтора роки прожили з батьками Петра, а потім у спадок від тітки Наташі дісталася двокімнатна квартира у вельми пошарпаному стані. Щоб привести в порядок житло, Петро продав йому будинок у селі, а на виручені гроші зробив капремонт з переплануванням. Сам бігав по інстанціях, наймав бригаду робітників, закуповував будівельні матеріали. Коли пара прийшла до рішення про розлучення, квартира стала джерелом конфлікту. Суперечка вирішив суд: адвокат Петра зміг довести, що його підопічний в період шлюбу виробив за свій рахунок вкладення, значно збільшують вартість квартири. Отже, майно одного визнається сумісною власністю подружжя, коли в період шлюбу його якість істотно покращується за рахунок інвестицій (майнових чи прикладання праці) одного чоловіка чи спільних коштів обох. Тому Петро і отримав половину квартири. Як правило, питання з розподілом майна розлучається подружжя намагаються вирішити якомога раніше. Але буває й інакше: вирішивши розлучитися, чоловік з дружиною ніяк не можуть визначитися з тим, кому що дістанеться. У цьому випадку вони можуть оформити розлучення, а потім вже ділити «скарби» — на це у них є 3 роки з моменту розірвання шлюбу. Нерідко стосунки в сім'ї псуються настільки, що подружжя просто нічого не знають про справи один одного. Або навмисно приховують інформацію про цінні покупках, зроблених у шлюбі. У цьому випадку заявити свої права на таке майно можна протягом трьох років з моменту, коли чоловік дізнався про покупку. Під час розлучення Марина витратила немало сил в боях за аліменти на дітей. Більшого з колишнього чоловіка, здавалося б, і не отримати, ніяких серйозних придбань в період шлюбу він не робив. Після пари років Марина випадково від загального друга розкололася пари дізналася: незадовго до розлучення прибіднюйся екс-чоловік купив дачу і машину! Марина відразу найняла адвоката, який і довів у суді її права на половину цього майна.

Читайте также:  Як швидко розлучитися, ящо є діти, якщо немає дітей?

Кому що дістанеться Навіть якщо подружжя мирно домовилися про те, які речі кому дістануться, варто проявити деякий занудство і скласти письмовий документ — угоду про розподіл нажитого у період шлюбу. При бажанні (але не обов'язково) воно може бути нотаріально завірене. Зрозуміло, у разі подібної єдності звертатися до суду не потрібно.

Але далеко не всі можуть розійтися тихо і мирно. Будь-які матеріальні претензії вирішуються в судовому порядку. Як правило, суд оцінює все майно в цілому, визначає його вартість, а потім розподіляє між подружжям. При цьому судді виходять з ринкової вартості матеріальних благ, яка встановлюється оцінними організаціями. Експертиза вартості може проводитися за клопотанням однієї зі сторін або за ініціативою суду.

 1. Як це буває
 2. Збір доказів

Якщо двоє претендують на одне і те ж майно, суд розглядає аргументи сторін і може розділити предмет спору між колишніми чоловіком та дружиною, встановивши їх частки в цьому майні. Але може і присудити «яблуко розбрату» одному. Дивіться самі: під час розлучення Артем та Олена сперечалися через недавно купленої іномарки, яку за допомогою дорогого тюнінга Артем перетворив на «цукерку». Він доводив, що його робота вимагає постійних роз'їздів, а тому автомобіль йому потрібніше. Суд повірив доказам і присудив машину йому, при цьому зобов'язав його виплатити Олені грошову компенсацію — «її частина машини». Грошову або іншу компенсацію доводиться виплачувати також, якщо одній стороні присуджено майно, вартість якого перевищує належну частку. Тим, хто претендує на речі чоловіка, потрібно буде ще довести, що вони були куплені саме в період шлюбу. Погодьтеся, що збирається розлучатися чоловік навряд чи доповідає дружині про свої надбанні, не кажучи вже про те, щоб давати їй письмові документи, що підтверджують ці покупки. У подібних ситуаціях можна, звичайно, зіграти в приватного детектива і спробувати самостійно роздобути докази, але такий шлях не гарантує успіху.

Краще звернутися до фахівця в області сімейного права, який постарається зробити все, щоб підтвердити ваші слова в суді. Що може бути доказом у таких справах? Все залежить від того, що є предметом розгляду. Якщо це — нерухомість, наприклад, квартира, досить виписки з Єдиного державного реєстру прав на нерухоме майно, в якій значиться дата реєстрації.

Якщо ви вклали чимало коштів у «облагороджування» майна чоловіка, як Петро в нашій першій історії, бажано підтвердити свої слова договорами будівельного підряду. Придбання товарів може бути підтверджено чеками, квитанціями, гарантійними талонами. Крім цього в ході судового засідання ви можете посилатися і на показання свідків — знайомих, родичів, сусідів.

 • Як це буває
 • Всі порівну
 • Як це буває
 • На себе і на того хлопця
 • Як це буває
 • Висновок

Ретельний збір доказів і пошук свідків знадобиться, і якщо подружжя фактично припинили сімейні відносини, жили окремо, але офіційно шлюб не розривали. Так сталося у Світлани та Михайла. Михайло подав на розлучення лише через п'ять років після того, як вони зі Світланою «розбіглися» — він зібрався створити нову сім'ю. Світла зажадала свою частку в заміському будинку, який Михайло будував вже після того, як пішов від дружини, залишивши їй квартиру. У подібних випадках закон дозволяє суду визнати майно, нажите кожним з подружжя в період «неформального самотності», власністю кожного з них. Але Михайлу «відбитися» не вдалося: офіційно розлучення оформлений не був, мабуть доведи, що сім'ї як такої давно немає! У кіно ми іноді спостерігаємо , як чоловік або дружина відсуджують цілком величезний статок — всі гроші, будинки і машини, що належали сім'ї, після довгих сперечань в храмі Феміди дістаються одному чоловікові. Охочим повторити цей голлівудський трюк в нашій країні спокушатися не варто. У суду є право відступити від рівності часток подружжя з урахуванням конкретних обставин справи, але відсудити всі навряд чи вийде. Навіть якщо суддя вирішить змінити частки, на практиці їх розміри не будуть сильно відрізнятися. Суд змінює розмір часток у тому випадку, якщо того вимагають інтереси неповнолітніх дітей і заслуговують на увагу інтереси одного з подружжя. Скажімо, коли під час розлучення з жінкою залишаються діти, вона може спробувати відсудити більше половини майна. Ще приклад: поки жінка працювала, її непутящий чоловік відверто байдикував (причому на це в нього не було поважної причини, наприклад, хвороби). Легко сказати — поважна причина! Які ж це причини? Розглянемо дуже поширену сімейну історію. Після весілля Олег запропонував Люді стати домогосподаркою. Вона довго вагалася, не наважуючись залишити роботу — неабияк обридлу, але все-таки давала ілюзію незалежності. Але потім здалася і поступила на повне утримання чоловіка. Поки Олег крутився на роботі, Люда сиділа вдома з дитиною. Через п'ять років сім'я переїхала в простору квартиру, оснащену усіма мислимими видами побутової техніки і заставлену дорогими меблями. А ще через рік подружжя розлучилося: в Олега з'явилася інша жінка … Люда пред'явила права на частину квартири, що обурило Олега до глибини душі: весь цей час він працював без вихідних, а дружина сиділа вдома, не отримуючи жодної копійки! Намагаючись вирішити суперечку, Люда звернулася до суду, який визнав її права на половину всього, що було куплено у шлюбі. Отже, подружжю, що потрапили в подібну ситуацію, варто мати на увазі: якщо вони не одержували доходів з поважних причин (наприклад, вели домашнє господарство, доглядали за дітьми), вони мають право претендувати на майно, куплене у шлюбі на гроші працював чоловіка. Всі порівну? І не важливо, на чиї гроші куплено і на чиє ім'я оформлено або зареєстрована майно? Так, але тільки якщо воно зареєстроване на одного з подружжя, а не на третіх осіб. На практиці ж чоловіки та дружини, побоюючись майбутнього краху сімейної ідилії, оформляють великі покупки на родичів або друзів. Дійсно, чоловік може потай від дружини дати гроші батькам, і вони куплять, скажімо, квартиру на своє ім'я. І дружина нічого не доведе, тому що про передачу грошей може й не знати, а навіть якщо раптом дізнається, навряд чи підтвердить документально. І потім, чоловік завжди може послатися на те, що зробив батькам подарунок, а вже вони можуть використовувати подарованої сумою, як хочуть. Отже, розділ — справа практично безнадійна, якщо спочатку майно було оформлено на родичів. Але буває й по-іншому. Олександр купив дачу, ще коли відносини з Ольгою були безхмарними. Але лише запахло розлученням, він таємно оформив договір дарування на свою матір. За законом така угода вимагає нотаріально завіреної згоди дружини. Але Саші вдалося не цілком чесними шляхами обійти цю умову. Проте все таємне стає явним: при розділі майна з'ясувалося, що ділити нема чого — у Сашка за душею ні гроша, хоча Оля думала, що дача повинна бути спільною. Перед нею зараз стоїть складне завдання: вимагати визнання договору дарування недійсним і лише потім заявляти заявити права на половину дачі. Звичайно, суд буде дуже довгим, жінці доведеться платити адвокату, але, враховуючи вартість нерухомості, гра може коштувати свічок. Сімейні справи — річ настільки тонка, що двох однакових розлучень не буває: подружжя ділять різне майно, по-різному ведуть себе в суді, посилаються на різні докази. Тим самим знову підтверджується думка Толстого: «всі щасливі сім'ї схожі один на одного, кожна нещаслива родина нещаслива по-своєму». Проте загальні рекомендації з приводу майнових відносин у сім'ї дати можна. Подумайте про укладення шлюбного договору. Ця процедура напевно не здасться закоханим романтичною, зате у випадку розлучення не доведеться ходити по судах і сперечатися: майно буде розділено відповідно до умов договору. Важливий нюанс: шлюбний договір можуть укласти не тільки пари, що вступають у шлюб, а й ті, хто одружені вже давно.

Тим же, хто не подбав про договір, залишається порекомендувати не діяти поодинці, вдатися до послуг юриста, що спеціалізується на сімейних справах.

І пам'ятайте: не варто затягувати з вирішенням питання з розділом майна, яким би неприємним воно не було.

Очевидно, що чим раніше ви візьметеся за врегулювання спору або боротьбу в суді, тим більше можливостей відстояти свої права у вас буде.

Консультант: адвокат Денис Іорданіді Олександра Бузина

Як ділиться майно при розлученні

masik | Коментарі: (0)

Категорія: Діти

Розставання неминуче, і не стільки образливий крах сімейного життя, скільки лякає розділ майна при розлученні, адже багато хто замислюється, як бути з кредитом, який брала, наприклад, дружина, тому що у неї хороша банківська історія, а гроші пішли на оплату потреб чоловіка. І як ділити майно при розлученні, якщо протягом шлюбу одному з подружжя дісталася в спадок квартира або машина? Чи варто боятися, що ушлий адвокат чоловіка залишить вас ні з чим, та ще й доведеться виплачувати чужі борги? Розберемося!

Як відбувається розділ майна при розлученні

Шлюб – це не тільки високі почуття, але та матеріальні цінності – цинічно, але дуже точно висловилася одна бізнес-леді, і була вельми права. За час спільного життя ми обростаємо цінними речами, до яких звикли, і просто так взяти і віддати щось буває вкрай складно.

Адже за плазмовий телевізор ви віддавали третину зарплати щомісяця, а на машину збирали п’ять років, і як тепер поділити все майно після розлучення, навпіл розпиляти? Звичайно, ні.

Взагалі, в цивілізованих країнах на цей рахунок завжди існує шлюбний контракт, згідно з яким і відбувається епічний розділ спільно нажитого майна при розлученні.

Якщо ж контракту у подружжя немає, то в силу вступає Сімейний кодекс Російської Федерації, у згоді з яким ділиться все, що було придбано з моменту реєстрації шлюбу і до моменту розлучення. Навпіл ділиться, якщо подружжя не домовлялися про інше, усно або письмово і погодилися полюбовно вирішити це питання.

Що входить в поняття спільно нажите майно, яке підлягає поділу після розлучення? Це всі доходи подружжя, пенсії, нецільові виплати та компенсаційні гроші, рухоме майно, нерухомість будь-якого характеру, коштовності та побутова техніка, а також вклади, частки бізнесу та цінні папери.

. Все що було отримано протягом шлюбу, вважається спільно нажитим майном, і при розлученні підлягає дільбі.

До майна, що підлягає розділу, не відноситься все, що було придбано до вступу в шлюб, а також нерухомість, яку в внаслідок приватизації один з подружжя оформляв на своє ім’я, будь-які подарунки, включаючи нерухомість, будь-які матеріальні цінності, придбані в шлюбі, але на гроші, які були накопичені до вступу в шлюб, майно, що належить дітям, а також предмети особистого характеру.

Розподіл майна з непрацюючим чоловіком

для жінок це буде актуально: поважні причини для відсутності роботи, включаючи догляд за дитиною або ведення домогосподарства, не є причиною для відмови від поділу майна. Тобто, ці види діяльності прирівнюються до роботи.

Але те ж саме можна сказати і про дружину – якщо він не працював, а ви вклали всі свої сили і кошти у створення затишку і побуту, то при розлученні поділитися з «трутнем» все одно доведеться. Хоча така ситуація не настільки поширена.

Розділ майна при розлученні – квартира чия?

Звичайно, квартирне питання був і залишається найголовнішим. Якщо вона була зарахована до спільно нажитого майна, при розлученні то її доведеться поділити навпіл.

Винятком є ситуація, коли в число власників входять діти.

Якщо ж один з подружжя хоче отримати більшу частку за рахунок того, що з ним спільно проживатиме неповнолітня дитина, то в судовому порядку це питання легко вирішити на свою користь.

Якщо квартира знаходиться в повній власності одного з подружжя або не є спільно нажитим майном (була придбана на «дошлюбні» гроші, дісталася у спадок або була куплена до весілля), то навіть прописаний в ній чоловік повинен з’їхати і виписатися.

Якщо добровільно він цього робити не хоче, то його можна виселити за рішенням суду.

Найгірше, якщо неповнолітня дитина зареєстрований в квартирі, а у чоловіка, з яким за рішенням суду в подальшому буде жити дитина, своєї квартири немає, то суд може в примусовому порядку наказати розділити майно при розлученні.

Розділ майна при розлученні – кредит хто буде платити?

Дуже часто подружжя бере кредити, на машину, на квартиру, на побутову техніку . І на момент розлучення залишається ще величезна сума невиплачених грошей. У судовому порядку завжди можна вирішити питання, хто буде платити кредит після розділу майна при розлученні.

Якщо кредит брався на загальні потреби сім’ї, то виплачувати його після розлучення будуть обоє. Якщо ж для особистого користування, то платить той чоловік, який оформляв кредит або хто ним користувався.

У судовому порядку можна вирішити питання про цільове призначення кредиту і довести, що оплачувати «свої потреби» може саме той член сім’ї, який і користувався кредитними коштами.

Схожі записи:

Чи можна вагітним гематоген?

Що таке ботулізм? Як уникнути ботулізму?

Цукровий діабет у дітей: симптоми, лікування та профілактика

Ссылка на основную публикацию