Як ділиться спільне майно подружжя при розлученні?

Якщо ви хочете визначити яка частина в майні належить вам, а яка чоловіку, але ви морально не готові пройти процедуру, що стосується розлучення, правильним рішенням може бути звернутися за юридичною допомогою з розподілу спільного майна.

Як ділиться спільне майно подружжя при розлученні?

Поділ майна це окрема процесуальна дія, яка може бути реалізована без фактичного і юридичного розірвання шлюбу. Поділ майна подружжя може бути тимчасовим рішенням в примиренні подружжя, а також може бути перехідним етапом перед початком судового процесу розлучення.

Розподіл майна в судовому рішенні про розлучення може здатися привабливим, це дозволяє вбити двох зайців одним пострілом, але на практиці використовується відносно рідко і несе цілий ряд дискомфортних речей. Розподіл майна в процесі про розірвання шлюбу може викликати затримку в судовому розгляді.

На практиці виходить суд не винесе рішення про розлучення поки не вирішить всі питання пов'язані з поділом майна. Суперечка про розділ майна і затримки в розгляді можуть привести до залишення позовної заяви без розгляду в частині поділу майна для того, щоб швидше отримати рішення про розлучення.

А вже після, знову звернутися до суду, щоб вирішити позов, що залишився без розгляду, а саме питання про розділ майна подружжя.

Тому, подружжя, які збираються розлучатися повинні для себе вирішити питання, коли вони хочуть ділити майно? До розірвання шлюбу або вже після отримання рішення суду про розірвання шлюбу подати позов про розділ майна? Тобто розділити активи до розлучення, або чекати розлучення і розділити майно пізніше.

Фундаментальними відмінностями між поділом активів під час розлучення, і класичним поділом активів в безспірних процесах є:

 • Розподіл майна в процесі про розлучення прийнятний лише, якщо не викличе зайвих затримок в розгляді про розлучення;
 • У розподілІ майна, що відбувається в процесі розлучення, суд може визначити нерівні частки в спільно нажитий власності;
 • Якщо в суд подано позов про розлучення це не означає автоматичне вирішення спору в процесі поділу майна;
 • Розподіл майна не стосується скасування спільної власності між подружжям і третіми особами.

Як ділиться спільне майно подружжя при розлученні?

Як ділиться майно між подружжям при розлученні

Крім предметів спільного користування, подружжя набувають і особисті речі, наприклад, чоловік купує собі дороге спортивне спорядження, а дружині дарує ювелірну прикрасу.

Подружжя вкладають власні кошти в загальну справу. Наприклад, дружина продає дісталася в спадок від батьків квартиру і віддає гроші чоловікові — на відкриття сімейного бізнесу.

Як правило, жоден з них не замислюється про те, як буде ділитися все це майно, коли міцний шлюб дасть тріщину. Порівну?

Приватне або спільне?

Не всі майно, нажите в період шлюбу, підлягає розподілу між подружжям. Закон розрізняє поняття особистого і спільного майна.

 • приватне — не підлягає розділу і залишається у власності власника,
 • спільне — підлягає розподілу на законних або договірних підставах.

Що говорить закон про спільне майно подружжя

Сімейне законодавство передбачає два правових режиму майна подружжя:

Договірний режим має на увазі наявність шлюбного договору, укладеного між подружжям: як до шлюбу (і який набрав чинності в момент реєстрації шлюбу), так і під час подружнього життя.

Наявність шлюбного договору істотного спрощує процес розлучення і процедуру розподілу майна. Суду не доведеться ділити майно подружжя, оскільки з усіх майнових питань між ними вже досягнуто згоди.

Законний режим означає, що спільне майно належить подружжю на рівних правах. Однак поділ майна подружжя може бути здійснено як у позасудовому, так і в судовому порядку.

Подружжя має право поділити своє спільне майно самостійно, шляхом укладення письмової угоди, не важливо — під час подружнього життя, в процесі розлучення або після розірвання шлюбу. А після укладення угоди — повинні дотримуватися його положення. В цьому випадку процедура поділу майна відбудеться безболісно і швидко.

Зверніть увагу! Іноді один з подружжя ініціює укладання угоди, маючи на меті ввести коштів другої половини в оману і здійснити незаконні оборудки із загальним майном. Щоб мінімізувати будь-які ризики, складати і підписувати угоду з чоловіком бажано за участю адвоката, що спеціалізується на розлученнях та розділах майна.

Розділ спільного подружнього власності через суд

Якщо ж у подружжя немає ні шлюбного договору, ні угоди про розподіл майна, вирішувати спірні питання між ними буде суд. При цьому встановлюються ідеальні (арифметичні) частки кожного з подружжя і визначається перелік конкретного майна, що підлягає передачі кожному з них.

Розділ спільного подружнього власності являє собою поетапну процедуру:

Визначення часток подружжя у спільній власності

Згідно статті 39 Сімейного кодексу РФ, діє принцип рівності часток чоловіка і дружини в спільній власності. Тому в переважній більшості випадків суд ділить майно порівну.

Але із загального правила існують і винятки. Наприклад, при наявності поважних причин суд може збільшити або зменшити частку одного з подружжя.

збільшення частки

Підставою для збільшення частки чоловіка або дружини може послужити:

 • Проживання разом з неповнолітніми дітьми;
 • Важке або хронічне захворювання, особливо, якщо хворобливий стан виникло в період сімейного життя і безпосередньо пов'язані з виконанням сімейних обов'язків. Наприклад, щоб заробити на власне житло або оплатити навчання дитини, чоловік працював на двох важких роботах, внаслідок чого придбав хронічне захворювання, що вимагає дорогого лікування;
 • Несення боргових зобов'язань тільки одним з подружжя.

Зменшення частки чоловіка

Причинами для зменшення частки чоловіка або дружини може стати:

 • Неотримання одним з подружжя ніяких доходів;
 • Ухилення від виконання роботи;
 • Недбале ставлення одного з подружжя до спільного майну, що призвело до його поломки, втрати, здешевленню;
 • аморальну поведінку, алкогольна або наркотична залежність, наслідком яких стали сімейні борги.

Як діляться неподільні речі

Іноді в складі спільної власності є речі, які кожен з подружжя хотіли б мати в своєму розпорядженні. Якщо розділити їх неможливо, суд діє в такий спосіб:

 • Подружжя добровільно домовляються, кому з них дістанеться неподільна річ;
 • Якщо домовитися не виходить, майбутнього одноосібного володаря речі визначає суд. При цьому беруться до уваги такі фактори, як рід занять, місце роботи, потреба в речі, частота використання і так далі;
 • Проводиться оцінка неподільної речі;
 • Той чоловік, який став володарем речі, зобов'язаний виплатити другому чоловікові грошову компенсацію — половину вартості речі.

Крім того, суд може перевести річ зі спільної власності в часткову власність — визначити частку кожного з подружжя. І призначити порядок користування річчю обома подружжям.

Як оцінюється спільне майно при розлученні?

Оцінка майна подружжя може бути …

 • добровільної (для точного визначення вартості майна та справедливого розділу);
 • обов'язкової (для визначення ціни позову та розрахунку держмита, для визначення грошової компенсації, для погашення боргів або кредитів).

Подружжя можуть самі оцінити своє спільне майно, використовуючи договори купівлі-продажу, товарні чеки та квитанції про оплату. Якщо ж самостійна оцінка майна скрутна, доводиться звертатися до послуг експертної оцінки. Ініціювати експертну оцінку може і суд, якщо в ході судового розгляду виникла суперечка про вартість і розподілі спільного майна.

Проведення експертної оцінки може бути доручено судово-експертній установі або незалежного експерта-оцінювача.

Порядок розділу деяких видів майна

Розділ житла (квартири, будинки, дачі)

Якщо квартира, будинок, дача є спільною власністю чоловіка і дружини, значить вона підлягає розподілу між ними. Існує декілька поширених способів поділити житло:

 • Продати житло і розділити виручену грошову суму навпіл;
 • Залишити житло у власності одного з подружжя, а іншому віддати все інше спільне майно;
 • Квартира, будинок, дача залишається у власності одного з подружжя, який зобов'язується виплатити другому чоловікові грошову компенсацію, рівну половині вартості житла.

В процесі розділу житла обов'язково враховуються інтереси неповнолітніх дітей.

поділ землі

Якщо під час сімейного життя була придбана земельна ділянка, він теж підлягає розподілу. В даному випадку є певна перевага — ділянка може бути розділена навпіл в натурі. Крім того, є інші способи розподілу землі:

 • Перекласти ділянку зі спільної власності в часткову власність і визначити порядок користування спільною землею;
 • Передати земельну ділянку у власність одного з подружжя, зобов'язуючи його виплатити другому чоловікові грошову компенсацію або передати інше рівноцінне майно;
 • Продати землю і поділити виручену грошову суму.

розділ іпотеки

Розділ квартири або іншого житла, придбаного в іпотечний кредит, є досить складним. Грають роль безліч чинників — коли була оформлена іпотека, як оформлений іпотечний договір, хто виплачував іпотечний кредит, інше.

У деяких випадках відбувається переоформлення іпотечного договору з банком — кредит переводиться з одного чоловіка на обох. Після цього кожен виплачує свою частину кредиту.

Але оскільки банки йдуть на цей крок вкрай неохоче, розділ іпотечного житла відбувається інакше.

Житло дістається одному чоловікові (як правило, тому, на кого оформлений іпотечний договір), він зобов'язується компенсувати другому з подружжя вчинені кредитні платежі.

Судовий процес розподілу іпотеки відбувається з обов'язковою участю банківської установи.

розділ автомобіля

Поділить машину на частини неможливо, користуватися автомобілем спільно — вкрай важко і незручно, продавати і ділити гроші — не завжди резонно. Найчастіше подружжя або суд вдаються до наступного способу розділу — залишають автомобіль у власності чоловіка або дружини, зобов'язуючи при цьому виплатити другому чоловікові половину вартості транспортного засобу.

розділ кредитів

Якщо під час сімейного життя чоловіком і дружиною були оформлені кредити, в процесі поділу майна стане актуальним питання розділу не тільки придбаних в кредит речей, але і розділу невиконаних боргових зобов'язань.

ЗАПИТАТИ ЮРИСТУ БЕЗКОШТОВНО

 • У зв'язку з частими змінами в законодавстві інформація часом застаріває швидше, ніж ми встигаємо її оновлювати на сайті.
 • Всі випадки дуже індивідуальні і залежать від безлічі факторів. Базова інформація не гарантує рішення саме Ваших проблем.
 • Тому для вас цілодобово працюють БЕЗКОШТОВНІ експерти-консультанти!
 • Задайте питання експерту-юристу БЕЗКОШТОВНО!

Як ділиться спільне майно подружжя при розлученні?

Схожі статті

Поділ майна, набутого в шлюбі при розлученні

Максим Овсяннік,секретар Ради адвокатів Чернігівської області.Голова комітету з підвищення кваліфікації, науково-методичної та консультативної діяльності.

Як правило, укладаючи шлюб, щасливе подружжя не замислюється над тим, що в майбутньому, можливо, доведеться ділити спільно нажите майно. Однак, статистика розлучень одружених пар надає досить сумні цифри – більше половини зареєстрованих шлюбів руйнуються в перші ж роки їх існування. Тому, питання поділу спільного майна подружжя сьогодні є актуальним.

Багатьом відомо, що майно, набуте в шлюбі ділиться при розлученні навпіл між чоловіком і дружиною. Чи є при цьому якість виключення з цього правила, і взагалі, як це відбувається фактично?

Дійсно, всі чули, що майно, придбане під час шлюбу є спільною власністю обох членів подружжя. Однак, при цьому є досить багато випадків, коли воно не буде власністю обох з подружжя.

Читайте также:  Шлюбний договір у нотаріуса: вартість оформлення

Отже, насправді є таке майно, яке при розірванні шлюбу не може бути розділене між сторонами, оскільки не вважається спільною власністю подружжя. До такого нього відноситься:

 • майно набуте одним з подружжя до шлюбу або під час шлюбу, але за кошти отримані до шлюбу;
 • майно, набуте під час шлюбу, однак як дарунок, набуте в спадок, приватизоване.
 • також, не діляться речі індивідуального використання, в тому числі коштовності. Навіть тоді, коли вони були придбані за рахунок спільних коштів подружжя, премії, нагороди за особисті заслуги;
 • особистою власністю одного з подружжя є також доходи, отримані внаслідок використання власного майна.

На практиці розподіл майна подружжя відбувається в більшості випадків шляхом ухвалення судового рішення. В меншості випадків сторони укладають мирову угоду. Але майже ніколи спір не вирішується мирно, без судової тяганини, хоча законодавець передбачив можливість поділу майна подружжя мирним шляхом, через укладення нотаріально посвідченого договору.

Як ділиться спільне майно подружжя при розлученні?

Максиме, порадьте все ж, що робити, коли виникла необхідність розподілу майна, придбаного за час шлюбу?

Я завжди раджу в першу чергу розглянути можливість «мирного» розподілу майна. Це найкращий спосіб поділити майно, з меншими витратами коштів та нервових клітин. Такий спосіб реалізується шляхом укладення договору про поділ майна, який обов’язково посвідчується нотаріально.

Якщо ж сторони при поділі майна не можуть дійти консенсусу, в такому випадку треба готуватись до судового вирішення спору.

При цьому треба врахувати, що до вимоги про поділ майна, заявленої після розірвання шлюбу, застосовується позовна давність у три роки, яка обчислюється від дня, коли один із співвласників дізнався або міг дізнатися про порушення свого права власності.

Отже, для того, щоб майно подружжя було розділене в судовому порядку, треба звернутись до суду з відповідною позовною заявою, в якій має бути зазначено яке саме майно має бути розділено між сторонами і яким чином мають бути визначені частки.

В цьому питанні я раджу звернутись до спеціаліста, який допоможе не тільки якісно скласти позовну заяву, а що найголовніше, вірно визначитись зі своїми «побажаннями» при розподілі майна.

Дійсно, на практиці люди часто не усвідомлюють, що цей процес відбувається не лише так, що суд визначає половину майна йому, половину – їй.

Неможливо розділити, наприклад, автомобіль, придбаний під час шлюбу, просто навпіл, визначивши сторонам право власності на пів автомобіля. Сторони просто не зможуть користуватися кожен своєю половиною.

Або, так само, неможливо розділити однокімнатну квартиру.

Треба розуміти відмінність між подільними та неподільними речами, в юридичному значенні. Неподільні речі не підлягають поділу в натурі, а тому передаються одному з власників із наданням іншому грошової, або іншої компенсації.

Подільними признаються речі, які не змінюють в результаті розділу свого первісного призначення. Так, наприклад, без шкоди можна розділити на частини продукти харчування, паливо, матеріали тощо.

А як ділиться при розірванні шлюбу майно, придбане в кредит, який ще не погашений?

Якщо майно придбане частково за рахунок отриманого подружжям кредиту, частково – за спільні кошти, а частково – за рахунок грошових коштів, належних одному з подружжя, то спільною сумісною власністю буде лише та частка майна, що придбана за рахунок кредиту та за спільні кошти подружжя. Інша ж – придбана за рахунок грошових коштів, що належали одному з подружжя, буде його особистою приватною власністю.

При поділі майна слід враховувати й інші важливі чинники, від яких залежить спосіб поділу спільного майна подружжя. Зокрема, одним з найважливіших чинників є стан погашення кредиту.

В разі поділу між подружжям квартири (будинку), кредит за яку виплачений частково, поділу підлягає лише та частина квартири, кредит за яку вже виплачений. Саме ця частина квартири і буде спільною сумісною власністю подружжя, що підлягає поділу. Решта кредиту підлягає подальшій виплаті.

Тому, хто продовжуватиме сплачувати кредит, і належатиме право власності на решту квартири. Якщо банк дасть згоду на подальшу сплату кредиту колишнім подружжям у рівних частках, то і решта квартири після повного погашення кредиту належатиме колишнім чоловіку та дружині в рівних частках.

Але слід мати на увазі, що на практиці банки вкрай рідко дають такі дозволи, оскільки для цього необхідно переукладати кредитний договір.

Суперечливим є також вирішення питання про поділ майна, придбаного одним з подружжя у кредит до укладення шлюбу, за умови, що повернення кредиту здійснювалось у шлюбі за рахунок спільних грошових коштів.

В даному випадку вказане майно придбане до укладення шлюбу і належить на праві особистої приватної власності одному з подружжя, а тому не підлягає поділу як спільна сумісна власність.

Проте можливий варіант стягнення на користь одного з подружжя грошової компенсації у розмірі певної частини від сплачених у шлюбі в рахунок погашення кредиту грошових коштів.

Насамкінець, слід звернути увагу на те, що розмір часток чоловіка та дружини у спільному майні та спосіб його поділу залежать і від джерела та часу придбання майна, і від стану погашення кредиту за придбане майно, і від можливості поділу майна в натурі, а також від багатьох інших чинників, які лише в сукупності дозволяють визначити правильний порядок поділу майна подружжя.

Тож, якщо у вас є нагальні правові запитання, звертайтесь до нашого адвокатського бюро. Адже завчасна юридична допомога здатна вирішити проблеми ще до їх можливого виникнення!

Як після розлучення поділити майно? Найпоширеніші питання й відповіді на них

Як ділиться спільне майно подружжя при розлученні?

Як після розлучення поділити спільне майно? Про те, як відбувається поділ майна, які речі не вважаються спільними, а також за яких умов частка одного з подружжя в спільному майні може бути збільшена, розповідає адвокат Тетяна Войнова

Тетяна Войнова, адвокат

Поділити спільне майно можна й у шлюбі, й під час розлучення, а також протягом 3-х років після розірвання шлюбу

Це відбувається або в добровільному, або в судовому порядку і завжди залежить від позиції кожного з партнерів та їхніх стосунків.

Але ніхто не хоче бути обділеним і прагне отримати те, що йому належить. Тож зазвичай поділ майна — процес тривалий та складний. Інша справа, якщо подружжя дійшло згоди та уклало договір про розподіл спільного майна.

Розділ майна за договором

Цей варіант вважається набагато швидшим і спокійнішим, на відміну від вирішення питання в судовому порядку. У сторін не виникає особливих претензій та розбіжностей в тому, хто і що отримає після розлучення, оскільки ця угода укладається на умовах спільної домовленості.

Договір про розподіл майна повинен бути нотаріально завірений. Подружжя на свій розсуд може прописувати будь-які умови з приводу розподілу майна. Єдине, чого не може бути в договорі, це те, що може зашкодити інтересам спільних дітей.

Такий договір може бути оскаржено та скасовано. Наприклад, якщо при його укладанні порушувалися обов’язкові умови законодавства або інтереси третіх осіб, зокрема дітей, якщо в ньому присутні якісь суперечності, а також якщо він був укладений під тиском.

У будь-якому випадку, при укладанні подібних угод краще звертатися по допомогу до юристів, які підготують їх таким чином, щоб максимально захистити ваші майнові права та інтереси.

Часто буває так, що подружжя не може дійти згоди. В такому випадку позову до суду не уникнути.

Вирішує суд

У випадку, коли в добровільному порядку вирішити питання не вдалося, одна сторона звертається до районного суду з відповідним позовом за місцем проживання відповідача. Тобто, якщо позов подає чоловік, то за місцем реєстрації дружини, і навпаки. При цьому позов щодо розподілу нерухомого майна подається за місцем реєстрації цього майна.

У своїй заяві позивач повинен вказати перелік майна, що підлягає розділу, а також його вартість.

Загалом, вартість майна визначається за погодженням між подружжям. Але якщо вони не можуть дійти спільної згоди, суд виходить із дійсної її вартості.

До позовної заяви необхідно додати копії свідоцтва про одруження/розлучення, свідоцтва про народження дитини тощо.

Під час подання позовної заяви до суду потрібно також зібрати всі документи про спільне майно, де вказуються час і способи його придбання.

Законодавством передбачено, що спільне майно між подружжям ділиться порівну. Якщо вони не мають жодних претензій, то кожною зі сторін надаються відповідні документи та докази, які підтверджують їхнє право на власність.

Але якщо одна зі сторін бажає отримати понад 50% частки спільного майна, на цю сторону покладається обов’язок довести той факт, що, наприклад, у будівництво квартири були вкладені особисті кошти, або машина купувалася на успадковані гроші. Це можуть бути як письмові докази, так і усні підтвердження свідків.

До того ж суд може зменшити частку у спільному майні одному з подружжя. Це відбувається  у випадку, якщо з другим із подружжя проживають неповнолітні діти, або якщо буде доведено, що один із подружжя знищив або пошкодив спільне майно чи витрачав його на шкоду інтересам сім’ї.

Тетяна Войнова наголошує, що спільне майно в будь-якому випадку ділиться на дві частки, навіть якщо другий з подружжя не працював. Тому, якщо ви займаєтеся господарством та виховуєте дітей, ви маєте таке саме право претендувати на рівну частку у спільній власності, як і ваша колишня половина.

Яке майно можна розділити, а яке ні?

Коли ми говоримо про сімейне майно, треба зазначити, що не все можна поділити. Спільним майном можна вважати лише те, що з’явилося у володінні подружжя під час шлюбу. Це стипендії, зарплати, рухоме й нерухоме майно, земельні паї, банківські вклади, акції, цінні папери.

Речі, придбані до реєстрації шлюбу, є особистою власністю людини, що їх купила або отримала іншим способом.

Якщо людина отримала будь-яку власність у подарунок або у спадок навіть після реєстрації шлюбу, вона теж залишається її особистою.

Не можуть вважатися спільними також результати інтелектуальної діяльності людини. Поділу не підлягають і речі індивідуального використання. Виняток у цьому випадку становлять лише коштовності та предмети розкоші.

Проте законодавством встановлено умову, відповідно до якої особисте майно чоловіка або дружини може перейти в їхню спільну власність. Це може статися, якщо один із подружжя, який не володіє певною річчю, значно збільшив її ціну за рахунок загальних сімейних коштів. Приміром, зробив капітальний ремонт у будинку. Кожен такий випадок розглядається в індивідуальному порядку.

Поділ спільного майна — процес індивідуальний. Хтось знаходить спільну мову й вирішує все добровільно, а комусь доводиться відстоювати свої права у суді. В обох випадках потрібно пам’ятати, що допомога кваліфікованого спеціаліста збільшує ваші шанси отримати той результат, на який ви розраховуєте. При цьому ви зможете вберегти і свій час, і свої нерви.

Читайте также:  Спадщина через суд (зразок позовної заяви)

Поділіться корисною інформацією з друзями:

Як правильно поділити спільне майно подружжя при розлученні?. Життя — Новини Рівного та області — Рівне Вечірнє

Як ділиться спільне майно подружжя при розлученні?

 • При укладанні договорів одним з подружжя, при умові, що такий договір підлягає обов’язковому нотаріальному посвідченню, згода другого з подружжя повинна бути письмова та нотаріально засвідчена.
 • Це стосується, наприклад, посвідчення договорів купівлі-продажу автомобіля, житлового будинку, квартири, земельної ділянки.
 • У разі укладення, наприклад, дружиною договору без згоди чоловіка, останній має право звернутися до суду з позовом про визнання такого договору частково недійсним або про перевід на нього права покупця.
 • Вимога про часткове визнання договору недійсним може бути заявлена лише тоді, коли чоловік заперечує проти відчуження (продажі) лише щодо своєї частки.
 • Якщо ж чоловік (дружина) взагалі заперечує проти передачі майна іншій особі, заявляючи своє переважне право на його придбання, він має право вимагати визнання недійсним договору стосовно своєї частки, а щодо частки другого з подружжя вимагати переводу на себе прав покупця.

У разі розірвання шлюбу співвласники перестають бути подружжям, але правовий режим їхнього майна, набутого під час перебування у зареєстрованому шлюбі, залишається попереднім, тобто — залишається спільною сумісною власністю, але вже колишнього подружжя. Колишнє подружжя, яке не уклало між собою договору поділу майна, нажитого під час перебування у зареєстрованому шлюбі, може бути співвласниками протягом невизначеного строку, аж до поділу майна, знищення майна або в разі смерті одного з подружжя.

Поділ спільного майна подружжя може відбуватися як під час шлюбу та і після його розірвання.

Часто, при продажі, наприклад, квартири, одним з колишнього подружжя, можна почути здивування, навіщо потрібна згода другого з подружжя, якщо вони розлученні понад десять років і разом не проживають.

Згідно з сімейним кодексом України, якщо майно придбано під час перебування у зареєстрованому шлюбі, то, незалежно від того розведене подружжя чи ні, проживають разом чи ні, незалежно від того, як давно подружжя розлучилось, продаж будинку чи квартири не оформиться до того часу, поки не буде нотаріально завіреної згоди другого з подружжя.

Хоча у праві спільної сумісної власності подружжя частки кожного з них не виділені, але як чоловік так і дружина мають рівне право на спільно нажите майно.

«Тобі — половина й мені – половина» — такий закон подружніх відносин, за допомогою яких утверджується справжня рівність у відносинах між дружиною та чоловіком. Про це чітко сказано у ст.

70 Сімейного кодексу України: «Частки майна дружини та чоловіка є рівними».

Рівність часток подружжя може бути змінена за домовленістю сторін. Тобто, дружина та чоловік «розділяючи між собою спільне майно, мають право самі визначити як розмір часток, так і конкретне майно, яке буде належати кожному з них. Можливість відступлення від засад рівності часток може бути обумовлена ними у шлюбному договорі.

Відступлення від рівності часток означає зменшення частки одного з подружжя і відповідно збільшення частки другого з подружжя.

У разі збільшення частки того з подружжя, з ким проживатиме дитина, не означає, що так звана «надбавка» у частці стає власністю дитини.

У випадку спору між подружжям про поділ майна, який вирішується у судовому порядку, суд може присудити не рівні частки. Таке рішення суд може винести у зв’язку зпевними обставинами, що мають істотне значення. У ст. 70 Сімейного кодексу подано приблизний перелік цих обставин.

Такими обставинами є, в основному, протиправна поведінка одного з подружжя, і суд має право зменшити частку одного з подружжя, використовуючи цю обставину як санкцію за невиконання обов’язків як дружини так і чоловіка, зокрема обов’язку дбати про матеріальне забезпечення сім’ї.

Якщо, наприклад, чоловік систематично витрачає свою заробітну плату виключно для задоволення своїх інтересів, майно, набуте за час шлюбу, все одно вважатиметься спільною сумісною власністю. Однак його частка, відповідно до його участі у придбанні майна, може бути зменшена.

Отже, суть цієї правової санкції полягає у тому, що особа не одержить того, що вона за звичайних обставин могла б мати. Якщо один з подружжя зловживає алкоголем, суд може взагалі відмовити у виділенні йому щонайменшої частки, зваживши на шкоду матеріальним інтересам сім’ї, яка була ним завдана.

Підсумовуючи вище сказане, можна підкреслити, що поділ спільно нажитого майна можливий добровільний, за згодою обох сторін, якщо згоди не досягнуто — в судовому порядку. Неподільні речі присуджуються одному з подружжя, якщо інше не визначено домовленістю між ними.

Речі для професійно діяльності присуджуються тому з подружжя, хто використовував їх у своїй професійній діяльності. Вартість цих речей враховується при присудженні іншого майна другому з подружжя.

Присудження одному з подружжя грошової компенсації замість його частки у праві спільної сумісної власності на майно допускається лише за його згодою.

Приватний нотаріус Любов Цвіркун.  

Як подружжю за домовленістю роподілити майно при розлученні?

Добрий день! Потрібна Ваша консультація. Ми з чоловіком вирішили розлучитися. У спільній власності є машина і приватний будинок в селі. Чоловік згоден на розлучення і розподіл таким чином, що йому залишається машина, а мені будинок. Яким чином нам це все оформити? Який найнадійніший, простий і менш витратний спосіб?

Сервісом Bitlex було розглянуто Ваше звернення і повідомляється таке.

Насамперед слід зазначити, що припинення шлюбу шляхом розірвання можна здійснити в органі реєстрації актів цивільного стану. Проте умовою цього є відсутність у подружжя дітей. Таке подружжя може звернутися із заявою про розірвання шлюбу до органу державної реєстрації актів цивільного стану.

В той же час, якщо у подружжя є діти, ситуація дещо інша. Законом встановлено, що подружжя з неповнолітніми дітьми, яке має намір розірвати шлюб, може подати спільну заяву подружжя про розірвання шлюбу до суду разом із письмовим договором. У цьому договорі має бути визначено:

 • по-перше, із ким проживатимуть діти подружжя;
 • по-друге, яку участь братиме той із батьків, який проживатиме окремо від дітей, у вихованні останніх
 • по-третє, умови, за якими реалізовуватиметься право батьків на особисте виховання дітей.
 • Таким чином, держава створює особливий механізм розірвання шлюбу, якщо в подружжя є діти.

Якщо шлюб розривається в судовому порядку, суддя враховуватиме домовленості членів подружжя, викладені у письмовому договорі, при прийнятті відповідного рішення. Наявність домовленості врятує членів подружжя від довгої судової тяганини та інших додаткових незручностей, які виникають у випадку конфлікту щодо поділу спільного майна.

В силу положень Сімейного кодексу України майно, яке подружжям було набуте під час шлюбу, є сумісною власністю такого подружжя. В той же час законодавчими актами або договором може бути встановлено інше.

Майно (таке як, наприклад, у Вашій ситуації – автомобіль та будинок), яке знаходиться у сумісній власності, можна поділити між співвласниками на підставі їх спільної домовленості, за винятком визначених випадків. Право спільної сумісної власності, безумовно, після такого розподілу буде припинено.

Сімейним кодексом України дещо детальніше викладено положення щодо спільної власності подружжя. Так, майно, яке подружжя отримало за час шлюбу, належить обом із подружжя, як вже було згадано, на праві сумісної власності.

Проте Кодекс встановлює, що «сумісність власності» не залежить від того, що хоча б в одного із подружжя, дружини чи чоловіка, був відсутній самостійний дохід (наприклад, заробітна плата за місцем роботи такої особи).

Своєрідний виняток законодавець встановлює щодо речей індивідуального користування, на які право спільної сумісної власності не поширюється.

Оскільки в ситуації, яку Вами було описано, існує домовленість щодо розподілу майна, на основі вищевикладеного, найпростішим та, на нашу думку, найбільш правильним буде розподіл майна шляхом укладення договору про розподіл нерухомого майна, що перебуває у спільній сумісній власності.

Зазначений договір слід укладати у письмовій формі. Він підлягає нотаріальному посвідченню. Крім того, право власності на нерухоме майно має пройти державну реєстрацію. На практиці і нотаріальне посвідчення, і саму реєстрацію може здійснити нотаріус.

Як ділити майно при розлученні? — Блог Олександр Малик на vn.20minut.ua

Під час розірвання шлюбу в подружжя виникає питання щодо поділу спільного майна, що набуте у шлюбі.

Поділу не буде підлягати майно, що було придбане до шлюбу за особисті кошти, чи отримане шляхом дарування, чи по спадщині. Все інше набуте у шлюбі майно підлягає розподілу. Нерухомість та земельні ділянки, придбані подружжям та зареєстровані на одного із них під час шлюбу також є об’єктами права спільної сумісної власності подружжя, що підлягає розподілу.

Існує дуже тонка межа між спільною сумісною і приватною власністю одного з подружжя. Щодо цього питання є різною судова практика.

У подружжя є добровільний або судовий порядок розподілу спільного майна.

1. У добровільному порядку розподіл спільного майна — це укладання між подружжям ДОГОВОРУ ПРО РОЗПОДІЛ МАЙНА.

Щоб уникнути розгляду справи в суді, за добровільної згоди чоловіка і дружини про поділ спільного майна укладають договір, що оформляється і засвідчується нотаріально. У договорі визначається частка кожного з подружжя на майно, та можуть міститися відомості про відмову в майбутньому щодо претензій про розподіл майна. Договір є правовстановлюючим документом на майно.

2. Судовий варіант розподілу спільного майна. Якщо дружина та чоловік під час розірвання шлюбу не домовилися про порядок поділу майна, спір може вирішуватись у суді.

При цьому суд бере до уваги інтереси дружини, чоловіка, дітей та інші обставини, що мають істотне значення (ст. 71 СК України).

Суд враховує інтереси дитини і має право присудити більшу частку майна тому з батьків, з яким буде проживати дитина.

У судовому порядку можна визнати певне майно спільною сумісною або приватною власністю за наявності достатніх підстав.

У практиці часто трапляється, що кожен із подружжя при розлученні намагається для себе зберегти загальне житло в неподільному вигляді.

Наприклад, якщо будинок придбаний після укладення шлюбу (або після спільного проживання в ньому), він належить дружині та чоловікові на праві спільної сумісної власності (ст. 60 СК України).

Майно, що набуте подружжям під час шлюбу, належить дружині та чоловікові на праві спільної сумісної власності незалежно від того, що один з них не мав з поважної причини (навчання, ведення домашнього господарства, догляд за дітьми, хвороба тощо) самостійного заробітку (доходу).

Читайте также:  Договір дарування або заповіт - що краще та дешевше?

Якщо будинок придбаний чоловіком до укладення шлюбу, жінка не має права власності на будинок. У випадку, якщо жінка давала грошові кошти на ремонт або на утримання будинку, не надає їй підстав для права власності (співвласності) на будинок. Навіть якщо є підтвердження того.

Жінка та діти мають право користування будинком, тобто право проживати у будинку, на тій підставі, що вони там зареєстровані. Право володіти та розпоряджатися будинком залишається у чоловіка як власника. Але розпоряджатися будинком він може лише в межах, які не порушують право жінки та дітей на проживання у будинку.

Це означає, що для здійснення будь-яких правочинів, предметом яких є будинок, чоловік повинен отримати попередню письмову згоду від органів опіки та піклування чи згоду дружини.

Держава охороняє і захищає права та інтереси дітей при вчиненні правочинів щодо нерухомого майна. Неприпустимо зменшення або обмеження прав і охоронюваних законом інтересів дітей при вчиненні будь-яких правочинів стосовно жилих приміщень.

Органи опіки та піклування здійснюють контроль за дотриманням житлових прав і охоронюваних законом інтересів стосовно дітей.

Якщо особа добровільно не бажає звільняти житлове приміщення, зняття з реєстрації місця проживання та виселення з житлового приміщення відбувається тільки в судовому порядку (ч. 1 ст. 109 ЖК України).

Частиною 3 ст.

9 ЖК України передбачено, що ніхто не може бути виселений із займаного жилого приміщення або обмежений у праві користування жилим приміщенням інакше, як з підстав і в порядку, передбачених законом.

Якщо майно дружини чи чоловіка за час шлюбу істотно збільшилося у своїй вартості внаслідок спільних трудових чи грошових затрат або затрат другого з подружжя, воно у разі спору може бути визнане за рішенням суду об'єктом права спільної сумісної власності подружжя (ст. 62 СК України).

Автомобіль є неподільною річчю, тому, згідно ч.2 ст. 71 СК України, він буде присуджений одному з подружжя за умови, що вони не домовилися про інше вирішення питання.

 • Як правило, автомобіль присуджується тому з подружжя, який ним користувався під час шлюбу, хоча можливо інші шляхи вирішення питання, наприклад, продаж автомобіля та поділ грошей між подружжям.
 • Кредити при розлученні діляться навпіл, якщо кошти взяті і використані позичальником в інтересах сім’ї.
 • А якщо вдасться довести, що кредитні кошти або придбане на них майно використовувалося тим з подружжя, що взяв кредит, в особистих цілях, або якщо не було отримано згоди на залучення кредитних коштів другим з подружжя, тоді кредит можна покласти на самого позичальника.
 • При розірванні шлюбу можна подавати в суд позов про розподіл майна на праві спільної сумісної власності протягом 3-ох років з моменту розірвання шлюбу.
 • Після розподілу право спільної власності буде припинено і з'явиться право окремих осіб (право приватної власності).
 • Розподіл майна при розлученні є індивідуальним, а для його успішного завершення необхідно мати вагомі докази.

Питання поділу майна можливо вирішувати ще до вступу в шлюб шляхом укладання шлюбного договору. Це захист від ризиків.

Розділити спільне майно можна і до розлучення через нотаріуса добровільно або через суд.

Павло Осадчий: Як ділиться майно при розлученні

Законний режим означає, що спільне майно належить подружжю на рівних правах. Однак поділ майна подружжя може бути здійснено як у позасудовому, так і в судовому порядку.

Подружжя має право поділити своє спільне майно самостійно, шляхом укладення письмової угоди, не важливо – під час подружнього життя, в процесі розлучення або після розірвання шлюбу. А після укладення угоди – повинні дотримуватися його положення. В цьому випадку процедура поділу майна відбудеться безболісно і швидко.

Зверніть увагу! Іноді один з подружжя ініціює укладання угоди, маючи на меті ввести коштів другої половини в оману і здійснити незаконні оборудки із спільним майном. Щоб мінімізувати будь-які ризики, складати і підписувати угоду з чоловіком бажано за участю адвоката, що спеціалізується на розлученнях та розділах майна.

Поділ спільної подружньої власності через суд

Якщо ж у подружжя немає ні шлюбного договору, ні угоди про розподіл майна, вирішувати спірні питання між ними буде суд. При цьому встановлюються ідеальні (арифметичні) частки кожного з подружжя і визначається перелік конкретного майна, що підлягає передачі кожному з них.

Розділ спільного подружнього власності являє собою поетапну процедуру:

 • звернення до суду з позовною заявою і документами, що підтверджують право власності (особистої або спільної) на придбане під час шлюбу майно. Про те, як правильно скласти позов і зібрати документи, читайте в статті «Позовна заява на поділ майна при розлученні подружжя»;
 • встановлення судом права особистої та спільної власності кожного з подружжя;
 • визначення часткою в спільній власності;
 • поділ спільної власності пропорційно часткам;
 • визначення компенсації при нерівномірному розподілі майна.

Визначення часток подружжя у спільній власності

Згідно статті 70 Сімейного кодексу України, діє принцип рівності часток чоловіка і дружини в спільній власності. Тому в переважній більшості випадків суд ділить майно порівну.

Але із загального правила існують і винятки. Наприклад, при наявності поважних причин суд може збільшити або зменшити частку одного з подружжя.

Збільшення частки

Підставою для збільшення частки чоловіка або дружини може послужити:

 • Проживання разом з неповнолітніми дітьми;
 • Важке або хронічне захворювання, особливо, якщо хворобливий стан виникло в період сімейного життя і безпосередньо пов’язані з виконанням сімейних обов’язків. Наприклад, щоб заробити на власне житло або оплатити навчання дитини, чоловік працював на двох важких роботах, внаслідок чого придбав хронічне захворювання, що вимагає дорогого лікування;
 • Несення боргових зобов’язань тільки одним з подружжя.

Зменшення частки чоловіка

Причинами для зменшення частки чоловіка або дружини може стати:

 • Неотримання одним з подружжя ніяких доходів;
 • Ухилення від виконання роботи;
 • Недбале ставлення одного з подружжя до спільного майну, що призвело до його поломки, втрати, здешевленню;
 • Аморальну поведінку, алкогольна або наркотична залежність, наслідком яких стали сімейні борги.

Як діляться неподільні речі

Іноді в складі спільної власності є речі, які кожен з подружжя хотіли б мати в своєму розпорядженні. Якщо розділити їх неможливо, суд діє в такий спосіб:

 • Подружжя добровільно домовляються, кому з них дістанеться неподільна річ;
 • Якщо домовитися не виходить, майбутнього одноосібного володаря речі визначає суд. При цьому беруться до уваги такі фактори, як рід занять, місце роботи, потреба в речі, частота використання і так далі;
 • Проводиться оцінка неподільної речі;
 • Той з подружжя, хто став володарем речі, зобов’язаний виплатити другому чоловікові грошову компенсацію – половину вартості речі.

Крім того, суд може перевести річ зі спільної власності в часткову власність – визначити частку кожного з подружжя. І призначити порядок користування річчю обома подружжям.

Як оцінюється спільне майно при розлученні?

Оцінка майна подружжя може бути:

 • добровільної (для точного визначення вартості майна та справедливого розділу);
 • обов’язкової (для визначення ціни позову та розрахунку держмита, для визначення грошової компенсації, для погашення боргів або кредитів).

Подружжя можуть самі оцінити своє спільне майно, використовуючи договори купівлі-продажу, товарні чеки та квитанції про оплату. Якщо ж самостійна оцінка майна скрутна, доводиться звертатися до послуг експертної оцінки. Ініціювати експертну оцінку може і суд, якщо в ході судового розгляду виникла суперечка про вартість і розподілі спільного майна.

Проведення експертної оцінки може бути доручено судово-експертній установі або незалежного експерта-оцінювача.

Порядок розділу деяких видів майна між подружжям

Розділ житла (квартири, будинки, дачі)

Якщо квартира, будинок, дача є спільною власністю чоловіка і дружини, значить вона підлягає розподілу між ними. Існує декілька поширених способів поділити житло:

 • Продати житло і розділити виручену грошову суму навпіл;
 • Залишити житло у власності одного з подружжя, а іншому віддати все інше спільне майно;
 • Квартира, будинок, дача залишається у власності одного з подружжя, який зобов’язується виплатити другому чоловікові грошову компенсацію, рівну половині вартості житла.

В процесі розділу житла обов’язково враховуються інтереси неповнолітніх дітей.

Детальніше про розподіл житла читайте в наших статтях «Поділ нерухомості при розлученні подружжя» і «Поділ приватизованої квартири при розлученні».

Поділ землі

Якщо під час сімейного життя була придбана земельна ділянка, він теж підлягає розподілу. В даному випадку є певна перевага – ділянка може бути розділена навпіл в натурі. Крім того, є інші способи розподілу землі:

 • Перекласти ділянку зі спільної власності в часткову власність і визначити порядок користування спільною землею;
 • Передати земельну ділянку у власність одного з подружжя, зобов’язуючи його виплатити другому чоловікові грошову компенсацію або передати інше рівноцінне майно;
 • Продати землю і поділити виручену грошову суму.

Більше про розподіл землі ви знайдете в статті «Поділ земельної ділянки при розлученні подружжя».

Поділ іпотеки

Розділ квартири або іншого житла, придбаного в іпотечний кредит, є досить складним. Грають роль безліч чинників – коли була оформлена іпотека, як оформлений іпотечний договір, хто виплачував іпотечний кредит, інше.

У деяких випадках відбувається переоформлення іпотечного договору з банком – кредит переводиться з одного чоловіка на обох. Після цього кожен виплачує свою частину кредиту.

Але оскільки банки йдуть на цей крок вкрай неохоче, розділ іпотечного житла відбувається інакше.

Житло дістається одному чоловікові (як правило, тому, на кого оформлений іпотечний договір), він зобов’язується компенсувати другому з подружжя вчинені кредитні платежі.

Судовий процес розподілу іпотеки відбувається з обов’язковою участю банківської установи.

Детальніше про розподіл іпотеки читайте в статті «Як розділити квартиру в іпотеку при розлученні».

Поділ автомобіля

Поділить машину на частини неможливо, користуватися автомобілем спільно – вкрай важко і незручно, продавати і ділити гроші – не завжди резонно. Найчастіше подружжя або суд вдаються до наступного способу розділу – залишають автомобіль у власності чоловіка або дружини, зобов’язуючи при цьому виплатити другому чоловікові половину вартості транспортного засобу.

Детальніше читайте в статті «Як розділити автомобіль після розлучення».

Поділ кредитів

Якщо під час сімейного життя чоловіком і дружиною були оформлені кредити, в процесі поділу майна стане актуальним питання розділу не тільки придбаних в кредит речей, але і розділу невиконаних боргових зобов’язань.

За загальним правилом, спільні кредити чоловіка і дружини діляться між ними порівну. Але існує багато винятків із загального правила. Детальніше про це читайте в статті «Розділ боргів при розлученні подружжя».

Ссылка на основную публикацию