Як довести батьківство в Україні

Як довести батьківство в Україні

Зміст Чим довести своє батьківство в суді? Як зробити тест? Як довести батьківство без тесту на ДНК?

Народження дитини завжди є радісною, а іноді й довгоочікуваною подією. В кожної дитини, як біологічної істоти, обов’язково є мама й тато. В юридичному плані ці високі звання відбиваються при реєстрації немовля в його свідоцтві про народження. І якщо мамою записують жінку, яка надає до РАЦСу медичні документи з пологового будинку, то з татусями справа не така проста.

Як довести батьківство в УкраїніВсе про послуги Адвоката в Україні

Подружжя, яке перебуває на момент народження малюка у шлюбі, за замовчуванням вважаються його батьками. Однак для любителів неофіційних стосунків передбачений певний порядок визнання батьківства, згідно з яким чоловік, який претендує на батьківство, повинен у письмовому вигляді підтвердити свою добровільну згоду набути офіційний статус батька. Але на цьому все не закінчується.

Мати позашлюбної дитини також повинна письмово підтвердити в заяві версію кандидатури батька. Якщо в обох заявах буде вказаний один і той самий чоловік, тоді встановлення батьківства може відбутися в РАЦСі. В окремих випадках жінка, яка народила немовля поза шлюбом, не може або не бажає вказувати, хто доводиться йому батьком.

Тоді у графі, що призначена для батька, робиться відмітка “відсутній”.

Якщо жінка раптом пригадає, хто допоміг їй стати матір’ю, або герой її роману особисто виявить бажання офіційно набути статус батька, то все можна виправити шляхом встановлення батьківства в судовому порядку.

Встановити батьківство в суді можна в будь-який момент після народження дитини.

І тільки у випадку, якщо позивачем є чоловік, що претендує на батьківство дитини, яка була народжена жінкою, що перебувала в шлюбі з іншим чоловіком, строк позовної давності складає 1 рік з моменту з’ясування цієї обставини.

Чим можна довести своє батьківство в суді?

Відповідно до Сімейного кодексу України, підставою вважати, що певна особа доводиться батьком дитини, являються будь-які відомості, які свідчать про походження дитини, та зібрані в межах чинного цивільного процесуального законодавства. Їх можна умовно розділити на 3 види:

 • Відомості про те, що позивач і мати дитини до її народження разом мешкали та спільно вели домашнє господарство.
 • Докази спільного виховання малюка або участі обох батьків у його утриманні.
 • Висновки експертизи ДНК, які з високою долею вірогідності вказують на обґрунтованість претензій ініціатора позову.

Як зробити тест на встановлення батьківства?

Проведення тесту на батьківство — досить доступна та популярна сьогодні процедура. Якщо йдеться про з’ясування питання батьківства “для себе”, то можна скористатися послугами численних медичних лабораторій, які мають відповідну акредитацію. Для цього рішення суду не потрібне. Така послуга коштує від 4500 гривень, термін виконання коливається від 6 до 8 днів.

Для того, щоб результати проведеного тесту мали юридичну силу, його слід проводити в судовому порядку. В цьому випадку суд за клопотанням зацікавленої особи виносить рішення про призначення експертизи ДНК.

Така експертиза, як правило, проводиться сертифікованими клініками або бюро судово-медичних експертиз. В ідеальному варіанті для біологічного матеріалу використовуються зразки крові припустимого батька та дитини.

Іноді, для виключення похибок, додатково потрібний також матеріал матері.

Як довести батьківство без тесту на ДНК

З різних причин не завжди проведення тесту на ДНК є можливим. Для того, щоб довести своє батьківство, позивачеві доводиться використовувати інші аргументи. Найбільш розповсюдженими доказами, крім експертизи ДНК, являються наступні життєві ситуації:

 1. До того, як дитина з’явилася на світ, чоловік та жінка мешкали разом, разом вели домашні справи, робили спільні покупки, будували спільні плани, однак у певний момент щось пішло не так, і вони розійшлися.
 2. Після отримання свідоцтва про народження малюка та внесення відмітки “відсутній” у графу для батьків, чоловік відновлює стосунки з жінкою, яка народила йому нащадка, і бере безпосередню участь у його утриманні та вихованні.

Щоб використати вищевказані випадки як докази для аргументації своїх вимог, позивачеві необхідно буде надати суду документальні докази, а також свідків, які б підтвердили його прагнення набути статус тата. Обсяг юридичної роботи щодо визначення батьківства в суді вимагає участі в процесі юриста по сімейних спорах.

Корисні матеріали: Позбавлення батьківських прав в Україні

Кількість переглядів: 9,510

Як довести батьківство і подати на аліменти

Як довести батьківство в Україні

Однак, реально встановити батьківство в судовому порядку, передає Ukr.Media.

Для чого встановлювати батьківство?

З одного боку, навіщо дитині тато, який навіть не хоче її знати і називати себе батьком. З іншого — встановлення цього факту за рішенням суду далі дозволяє подати на аліменти, встановити родинні зв'язки для майбутнього спадкування і т. д.

Порядок визнання батьківства

Якщо чоловік добровільно не визнає себе батьком, то визначення батьківства відбувається в суді шляхом розгляду позову. Крім встановлення факту батьківства, заявляють вимогу про внесення відповідних змін до актових записів про народження (виключити або включити дані в реєстраційний запис).

Порядок визначення батьківства передбачений у ст. 128 СК України, а також у Цивільному процесуальному кодексі України.

За ст. 128 СК України позов про визнання батьківства має право подати мати, опікун або піклувальник, орган опіки або повнолітня дитина. Такий позов може бути поданий чоловіком, який вважає себе батьком дитини (наприклад, якщо мати не хоче реєструвати його батьком, хоч інша людина ніде не вказана як його батько).

Яким чином обґрунтувати свій позов?

Основний доказ у цих справах — судова експертиза (ДНК-тест на батьківство), адже вона з високим ступенем вірогідності може визначити цей факт. Але як довести батьківство без ДНК?

Насамперед, нововведенням Цивільного процесуального кодексу України в редакції 15.12.2017 є те, що якщо одна із сторін у справі ухиляється (не хоче або перешкоджає) проведенню експертизи, суд має право вважати встановленим факт, на підтвердження якого була прийнята ухвала про призначення експертизи.

Доказами можуть виступати й інші речі: письмові підтвердження, показання свідків, електронні документи і т. д. Природно, всі вони мають відносну доказову силу і все залежить від обставин конкретної справи.

Чи можна подати на аліменти?

Природно, можна, адже обов'язок утримання дітей лежить на кожному з батьків. Аліменти стягуються або у певній сумі грошей, або у частці від доходу батька, з якої здійснено стягнення. Краще не економити на правовій допомозі, адже адвокат по аліментах в короткі терміни і грамотно складе позов до суду.

Як довести батьківство через суд

 • Як довести батьківство в Україні
 • У зв’язку з тим, що все більше жінок народжує дітей поза шлюбом, пропорційно зросла категорія справ про визнання батьківства (не плутати з оспорюванням батьківства).
 • Визнавати батьківство в судовому порядку можна, якщо:

– дитина народжена матір’ю,  яка не перебуває у шлюбі,  немає спільної заяви батьків,  заяви батька або рішення суду і запис про батька дитини в Книзі реєстрації народжень  учинено  за  прізвищем матері,  а ім’я та по батькові дитини записано за вказівкою матері (ч. 1 ст. 135 СК;

– у  разі  смерті матері,  а також за неможливості встановити місце її проживання запис про неї та про батька дитини вчинено  за заявою родичів, інших осіб або уповноваженого представника закладу охорони здоров’я,  в якому народилася дитина  (ч.  1  ст.  135  СК;

– батьки дитини невідомі і запис про них у  Книзі  реєстрації народжень учинено за рішенням органу опіки та піклування (ч. 2 ст. 135 СК)

 1. Позов про визнання батьківства може бути пред’явлений матір’ю, опікуном, піклувальником дитини, особою, яка утримує та виховує дитину, а також самою дитиною, яка досягла повноліття.
 2. Позов про визнання батьківства може бути пред’явлений особою, яка вважає себе батьком дитини.
 3. Особа,  котра  вважає  себе  батьком  дитини,   народженої жінкою,  яка  в  момент зачаття або народження дитини перебувала в шлюбі з іншим чоловіком,  має право пред’явити до останнього, якщо того  записано  батьком,  позов  про  визнання  свого батьківства.
 4. При зверненні  до  суду   у справу необхідно залучити орган опіки та піклування
 5. Позовні вимоги повинні містити  всі  відомості,  необхідні   для   реєстрації батьківства   в  органах РАЦС (прізвище,  ім’я та по батькові матері й батька,  число,  місяць  і  рік  їх  народження, а також номер актового запису про народження дитини, коли та яким органом його вчинено)

Для обгрунтування своєї правової позиції в суді необхідно буде надати докази. Це можуть бути пояснення свідків, письмові докази.

Однак, як правило, вирішальним доказом у таких справах є судово-біологічна (судово-генетична) експертиза, яка призначається ухвалою суду за заявою осіб, які беруть участь у справі. Однак відповідач не завжди добровільно погоджується на таку експертизу. Дану ситуацію регулює ст.

109 ЦПК України відповідно до якої у разі ухилення учасника справи від подання експертам необхідних матеріалів, документів або від іншої участі в експертизі, якщо без цього провести експертизу неможливо, суд залежно від того, хто із цих осіб ухиляється, а також яке для них ця експертиза має значення, може визнати факт, для з’ясування якого експертиза була призначена, або відмовити у його визнанні.

Потрібна допомога адвоката? Не затягуйте з вирішенням проблем – записуйтесь на консультацію за тел. 096-203-18-51. Інформація про вартість консультації та інших послуг

Читайте більше порад сімейного адвоката тут

Переглядів: 3931

Як оспорити батьківство або ж довести, що ти — батько дитини? — ASN

Переглядів: 2571

Читайте также:  Расторжение брака или развод

Як довести батьківство в Україні

В Україні судові процеси щодо оскарження або визнання батьківства, як виявилося, не така вже й рідкість. І хоча ці справи найчастіше стають досить неприємною для всіх учасників процедурою, проте звернень до суду не зменшується.

Як можна оскаржити або довести батьківство дитини, розбиралися журналісти інтернет-видання «Час пик».

Читайте також: Батько співачки Юлії Началова назвав причину її смерті

Питання про визнання батьківства або оспорювання батьківства врегульовано Сімейним кодексом України.

Так, права і обов'язки матері, батька і дитини ґрунтуються на походженні дитини від них, засвідченому органом державної реєстрації актів громадського стану. Походження дитини від подружжя визначається на підставі свідоцтва про шлюб та документа закладу охорони здоров'я про народження дружиною дитини.

Якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від батька визначається за заявою матері та батька дитини або за рішенням суду. При відсутності заяви батьківство щодо дитини може бути визнане за рішенням суду.

Читайте також: Мати-нелюд била і морила голодом 4-річну дочку

Позов про визнання батьківства може бути висунутий матір'ю, опікуном, піклувальником дитини, особою, яка утримує та виховує дитину, самою дитиною, яка досягла повноліття, а також особою, яка вважає себе батьком дитини.

Підставою для визнання батьківства є будь-які відомості, що засвідчують походження дитини від певної особи.

Одним з найбільш важливих у процесі доведення є висновок експерта. Експерти можуть визначити батьківство за результатами аналізу ДНК. Дійти висновку про виключення батьківства можливо і на підставі експертизи крові або судово-медичної експертизи, яка б визначила здатність людини до зачаття дитини.

 • Ще в 2006 році Пленум Верховного Суду України постановив, що у справах про визнання батьківства позови осіб приймаються до судового розгляду, якщо:
 • — дитина народжена матір'ю, яка не перебуває в шлюбі, немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень вчинено на прізвище матері, а ім'я та по батькові дитини записані за вказівкою матері;
 • — в разі смерті матері, а також при неможливості встановити місце її проживання, запис про неї та про батька дитини вчинено за заявою родичів, інших осіб або уповноваженого представника закладу охорони здоров'я, в якому народилася дитина;
 • — батьки дитини невідомі і запис про них у Книзі реєстрації народжень вчинено за рішенням органу опіки та піклування.
 • Крім того, особа, яка вважає себе батьком дитини, народженої жінкою, яка в момент зачаття або народження дитини перебувала у шлюбі з іншим чоловіком, має право висунути до її чоловіка, якщо він записаний батьком дитини, позов про визнання свого батьківства.
 • До вимоги про визнання батьківства застосовується позовна давність в один рік, яка починається від дня, коли особа довідалась або могла довідатись про своє батьківство.
 • Особа, яка записана батьком дитини, має право оспорити своє батьківство, висунувши позов про виключення запису про неї як батька з актового запису про народження дитини.
 • У разі доведення відсутності кровного споріднення між особою, яка записана батьком, та дитиною суд ухвалює рішення про виключення відомостей про особу як батька дитини з актового запису про її народження.

Оспорювання батьківства можливе лише після народження дитини і до досягнення нею повноліття. Оспорювання батьківства неможливе у разі смерті дитини.

 1. До вимоги чоловіка про виключення запису про нього як батька з актового запису про народження дитини позовна давність не застосовується.
 2. Не має права оспорювати батьківство особа, записана батьком дитини, якщо в момент реєстрації себе батьком дитини вона знала, що не є її батьком, а також особа, яка дала згоду на застосування допоміжних репродуктивних технологій.
 3. Стягнення з особи, яка записана батьком, матір'ю, аліментів на дитину не є перешкодою для звернення до суду з позовом про виключення відомостей про неї як батька, матері дитини з актового запису про її народження.

Інші важливі новини і публікації

Як встановити батьківство / материнство в Україні?

Як довести батьківство в УкраїніЯк встановити батьківство / материнство в Україні? Людські долі настільки заплутані, що часом самі елементарні речі доводиться доводити. Приміром, батьківство чи материнство. Здається, куди простіше розібратися в тому, хто є батьком, а хто – матір’ю дитини. Але все так просто лише на перший погляд, а якщо розібратися…

Навіщо потрібно встановлювати батьківство / материнство в Україні?

Матір’ю і батьком дитини вважаються ті особи, які зазначені у свідоцтві про народження у відповідних графах. Але не завжди саме вони є рідними батьками. І дуже часто останні хочуть в законному порядку встановити своє батьківство (материнство). Це відбувається у випадках, коли:

  – Батьки дитини не перебувають у шлюбі і немає спільної заяви від матері і батька про походження дитини;
  – Спрацьовує презумпція шлюбного батьківства, тобто чоловік жінки визнається батьком усіх її дітей, які з’явилися на світ у період їхнього шлюбу, а також – протягом 10 місяців після розлучення, але інший чоловік вважає себе батьком цієї дитини;
  – Вмирають справжні батько або мати дитини, що не були записані такими в свідоцтві про народження дитини.

Причому відносно перших двох випадків застосовується визначення «визнання батьківства» (ст.128, ст.129 Сімейного Кодексу), а у відношенні – третього саме «встановлення» (ст. 130, 132 Сімейного Кодексу). Оскільки процедура однакова, а суть понять близька, будемо говорити про «встановленні» у всіх випадках, щоб уникнути плутанини.

Встановлювати батьківство потрібно потім, щоб у законному порядку ви були визнані батьком. Після цього у вас з’являться відповідні права та обов’язки щодо дитини. До цих пір – поки держава не підтвердить факт вашого батьківства / материнства – ви не будете їм рахуватися, хоч «тричі» їм будете, а це означає, що:

  – Не зможете бачити дитину, якщо цього не дозволять законні батьки;
  – Брати участь у житті дитини, приймати важливі рішення щодо його;
  – Навіть матеріально допомагати не будете мати права (хоча від подібних пропозицій рідко хто відмовляється).

Якщо вас подібний сценарій не влаштовує, значить, потрібно зайнятися процесом встановлення батьківства.

Куди звертатися для встановлення батьківства в Україні?

Єдиним органом, який здатний встановити факт батьківства в законному порядку, є суд.

Багато хто подумає: «А як же ДРАЦСи, установи, які проводять генетичні експертизи (лікарні найчастіше)?» У цьому питанні слід відразу ж розставити всі крапки над «i»: ДРАЦСи тільки письмово фіксують походження дитини, коли воно відоме і не виникло суперечок з цього питання, лікарні – дають висновок після проведення експертизи, яке потім разом з позовом подається до суду.

Перелік осіб, які мають право звертатися до суду з позовом про встановлення батьківства / материнства

Відповідно до ч.3 ст.128 звертатися до суду з метою встановлення батьківства можуть:

  – матір;
  – Опікун;
  – Попечитель;
  – Особа, яка утримує та виховує дитину;
  – Особисто дитина, якщо йому є 18 років;
  – Батько дитини, якщо в свідоцтво було внесено запис про батька відповідно до ст. 135 СК (тобто зі слів матері або за заявою родичів, представника закладу охорони здоров’я, органів опіки та піклування).

Встановлення материнства може бути вироблено на підставі позову самої жінки, яка вважає себе матір’ю (ст.131 СК). У випадку, коли слід встановити факт материнства вже померлої матері (ч.2 ст. 132 СК), то:

  – Батьком;
  – Опікуном;
  – Піклувальником;
  – Тим, хто утримує та виховує дитину;
  – Особисто дитиною, після досягнення 18 років.

Інтереси всіх перерахованих вище осіб може представляти адвокат.

Які документи потрібно надати суду?

Головним документом є позовна заява, яка служить підставою для відкриття судочинства у вашій справі. До неї додається ксерокопія свідоцтва про народження, а також копії самого позову в кількості, яка відповідає числу що перераховані у справі осіб. Не забудьте про квитанцію про сплату держмита, не викиньте її, за звичкою, як усі чеки: вона повинна бути прикріплена до позову.

Якщо у вас є на момент звернення до суду будь-які письмові докази, значить їх теж потрібно докласти до позову.

Які докази слід надати?

Сімейний Кодекс України не дає конкретної відповіді на це питання, а згідно з ч. 2 ст.

128 СК пояснює, що доказами можуть бути будь відомості, які підтверджують походження дитини від конкретної особи, зібрані відповідно до ЦПК України (Цивільним процесуальним кодексом).

Ними можуть бути показання свідків, особисте листування, фото- та відео-матеріали тощо. Але найвагомішим з усіх доказів вважається результат експертизи ДНК.

Скільки часу займає ця процедура в українських судах?

Строго окреслити часові рамки даної процедури не вийде, тому що вони залежать від багатьох факторів:

  – Завантаженості вашого судді іншими справами;
  – Кількості слухань у вашій справі;
  – Явки / неявки учасників справи;
  – Числа клопотань, появи нових доказів;
  – Часу проведення генетичної експертизи.

В середньому процес встановлення батьківства в українських судах триває від декількох місяців до року. Зазвичай якщо за справу береться адвокат, то процес прискорюється (про це не сказано в законі, це, швидше, життєва практика).

«Зворотна сторона» встановлення батьківства

Не забувайте, що встановлення батьківства несе за собою певні наслідки, які можуть доставити незручність:

  – Для матері: доведеться брати дозвіл на виїзд закордон з дитиною у «новоспеченого» татуся;
  – Для батька: доведеться виплачувати аліменти (часто позов про встановлення батьківства з боку матері подається спільно з позовом про стягнення аліментів).
Читайте также:  Аналіз нормативно-правового забезпечення житлом соціально уразливих верств населення в україні

Що робити для визнання батьківства у 2020 році в Україні | Юридичний самозахист

Стаття актуальна на 2021 рік

В Україні існують три способи встановлення походження дитини від батька:

 1. за законом (народження дитини від осіб, що перебувають у шлюбі);
 2. за законом на підставі заяви батьків;
 3. за рішенням суду.

Далі в цій статті ви дізнаєтесь більш детально про кожний з цих способів: чим вони відрізняються, яка в них правова підстава та як їх реалізувати на практиці у 2020 році.

Презумпція батьківства

Так, почнемо з найбільш простого та першого пункту з вищевказаного переліку. Дитина, народжена в сім’ї, апріорі є дитиною саме цієї подружньої пари. Так з наукової точки зору виглядає презумпція батьківства, встановлена українським сімейним правом.

Таке правило міцно закріпилося не лише як моральна установка протягом всього часу розвитку людства, але й як положення законодавства.

Відповідно до ст.121 Сімейного кодексу України (далі – СК), якщо подружжя перебувають у шлюбі й у них народжується дитина, чоловік автоматично вважається батьком цієї дитини. Це положення означає, що жінка, що перебуває у шлюбі, при реєстрації дитини не повинна надавати будь-які докази його походження від свого чоловіка.

Походження дитини від подружжя визначається на підставі Свідоцтва про шлюб та документа закладу охорони здоров’я про народження дитини.

Простіше кажучи, сам факт шлюбу, укладеного між жінкою та чоловіком, є достатнім підтвердженням походження дитини, що народилася у шлюбі.

Презумпція, про яку ми говорили вище, продовжує діяти не тільки під час шлюбу, але також протягом певного періоду часу після його припинення.

Цей період встановлено не випадково, а обумовлено строком протікання вагітності та складає 10 місяців.

Сутність його полягає у тому, що батьком дитини, яка народилася протягом 10 місяців з моменту розірвання шлюбу або визнання його недійсним, за загальним правилом, буде визнаватися колишній чоловік матері дитини.

Дане правило не є абсолютним.

Для того, щоб уникнути автоматичного визнання батьківства, матері дитини та її колишньому чоловіку необхідно звернутися до органу державної реєстрації актів цивільного стану (РАЦС) зі спільною заявою про невизнання чоловіка (колишнього чоловіка) батьком дитини. Така вимога може бути задоволена лише у випадку надання іншим чоловіком та матір’ю дитини заяви про визнання батьківства.

Найбільші труднощі виникають тоді, коли презумпція батьківства не діє. Такі випадки мають місце тоді, коли дитина народжується у так званому «цивільному шлюбі» або якщо батьком дитини вважає себе інший чоловік.

Що необхідно для встановлення батьківства

За своєю сутністю визначення батьківства – це процедура, яка дозволяє встановити споріднений та, як наслідок, юридичний зв’язок між чоловіком та дитиною.

Оскільки така процедура має юридичне значення та наслідки, вона повинна бути належним чином зафіксована.

У процесі встановлення батьківства у чоловіка, що не перебуває у шлюбі з матір’ю дитини, виникають передбачені законом права та обов’язки.

Зверніть увагу! Слід розрізняти поняття «визначення» та «оспорювання батьківства». Оскільки в першому випадку особу батька ще слід встановити, а у другому випадку у дитини вже є запис у свідоцтві про батька, але є інший чоловік, який вважає себе батьком дитини або, навпаки, не вважає.

Повторимося, якщо мати та батько дитини не перебувають між собою у шлюбі, походження дитини від батька визначають:

 • за заявою матері та батька дитини;
 • за рішенням суду.

Виходячи з цього, можна зробити висновок про те, що, згідно зі ст. 125 СК, існує добровільний порядок (п. 1) та примусовий порядок (п. 3) встановлення батьківства. Розглянемо їх докладніше.

Як звернутися із заявою про визнання батьківства

Для визначення батьківства зовсім не обов’язкове втручання судових органів.

Походження дитини від батька може бути встановлено в добровільному порядку за заявою батьків дитини, навіть, якщо вони не перебувають у шлюбі між собою.

Як написати заяву про встановлення батьківства? Форма заяви затверджена Наказом Мін’юсту від 18.10.2000 № 52/5 «Про затвердження Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні». Завантажити бланк заяви про визнання батьківства ви можете за посиланням.

Юридичним сенсом присутності матері в цій процедурі є підтвердження нею батьківства дитини. У зв’язку з цим, відсутність згоди жінки є перешкодою для визначення походження дитини у добровільному порядку.

За загальним правилом, заяву необхідно подати особисто, що надає можливість впевнитися у добровільному волевиявленні таких осіб. Якщо такої можливості немає – її подають через представника або відправляють поштою. Головною умовою у такому випадку є нотаріальне завірення заяви, а у випадку звернення через представника – нотаріальне завірення довіреності.

Конкретні строки звернення із заявою законодавством не встановлені.

Бувають випадки, коли батьком дитини є неповнолітній. У такому випадку орган державної реєстрації актів цивільного стану повідомляє батькам, опікунам, піклувальникам про запис його батьком дитини.

Зверніть увагу! Законодавством не передбачена можливість батьків або осіб, що їх заміняють, завадити неповнолітньому у зверненні із заявою шляхом заборони або ненадання згоди, оскільки у цих правовідносинах головне завдання – забезпечення народженій дитині повного батьківського піклування.

Згідно з п. 13 ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України від 21.01.93 №7-93 «Про державне мито», за реєстрацію народження та встановлення батьківства державне мито не сплачується.

Виходячи з вищевказаного, можна зробити висновок про те, що цей спосіб визнання чоловіка батьком дитини відносно спрощений та не потребує багатьох зусиль.

Складніше ситуація, коли біологічні батьки не перебувають у шлюбі та не дійшли згоди щодо добровільного визнання батьківства. Тоді визначити факт походження дитини від батька можна тільки за рішенням суду.

Процедура встановлення батьківства в судовому порядку

Встановлення батьківства в судовому порядку та процедура добровільного визнання батьківства доволі схожі, однак відрізняються один від одного своїм змістом.

Так, законодавством визначено, що процедура встановлення батьківства через суд можлива тільки після смерті чоловіка. Вона регулюється ст. 130 СК. При цьому законодавство дозволяє встановити спорідненість лише в тому випадку, якщо запис про батька дитини в Книзі реєстрації народжень зроблено за прізвищем та громадянством матері, а ім’я та по батькові батька дитини записані з її слів.

У той же час процедура визнання батьківства встановлена ст. 128 СК та полягає у визначенні спорідненості між батьком та самою дитиною у судовому порядку.

Для визнання батьківства, як і для встановлення батьківства, позов може бути пред’явлено матір’ю, опікуном, піклувальником дитини, особою, яка утримує та виховує дитину, а також самою дитиною, що досягла повноліття.

При цьому діють ті ж самі правила прийняття позову судом, як і при встановленні батьківства (відносно запису про батька дитини в Книзі реєстрації народжень).

Додамо також, що позов про визнання батьківства може бути подано також особою, що вважає себе батьком дитини.

В основному, в українських судах перебувають позови саме про визнання батьківства, тому більш детально зупинимося на них.

Українським законодавством не встановлено строк позовної давності для такої категорії справ. Виключенням є ситуація, коли чоловік, який вважає себе батьком дитини, народженої жінкою, яка на той час перебувала у шлюбі з іншим чоловіком.

Такий батько має право протягом 1 року з дня, коли він дізнався або міг дізнатися про своє батьківство, надати позов про визнання батьківства до чоловіка, записаного батьком дитини. Батьківство чоловіка матері дитини презюмується, а тому він не повинен доводити своє батьківство.

Таким чином, обов’язок доказування батьківства, тобто спростування цієї презумпції, покладається на позивача.

Справи про встановлення батьківства розглядаються у порядку позовного провадження. Для його розгляду необхідно звернутися з позовною заявою до районного суду за місцем свого проживання або за місцем проживання відповідача. З питань складання позовної заяви, її подання та розгляду в суді необхідно керуватися нормами Цивільного процесуального кодексу від 18.03.2004 № 1618-IV (далі – ЦПК).

Документи для визнання батьківства

 • До заяви необхідно додати його копію для відповідача та документ, що підтверджує сплату судового збору (згідно з Законом України «Про судовий збір» за подання позовної заяви немайнового характеру необхідно сплатити 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
 • Також слід додати й копію свідоцтва про народження дитини, але якщо отримати її складно/неможливо (наприклад, до суду звертається батько дитини), суд може сам запросити відповідні дані з органу РАЦС.
 • Інші документи надаються до суду залежно від того, якими доказами «своєї правоти» володіє позивач.

Як довести батьківство

Підставою для визнання батьківства є будь-які дані, що підтверджують походження дитини від конкретної особи.

Виходячи зі ст. 76 ЦПК, докази можуть бути наступними:

 • показання свідків;
 • письмові докази;
 • речові докази;
 • звуко- та відеозаписи;
 • висновки експертів.

ЦПК поки не встановлює ієрархії серед видів доказів: не можна сказати, що деякі з них є більш вагомими або незначними. Презюмується, що всі вони мають однакову юридичну силу, однак на практиці все дещо інакше.

Не дивлячись на уявну рівність доказів, «царицею доказів» у даній категорії справ є генетична експертиза або ж так званий «тест на батьківство». Його вірогідність складає мало не 100%, а саме – 99,99%. Як правило, після проведення генетичного аналізу на батьківство будь-які сумніви відпадають.

Читайте также:  Підтримка - зразок позовної заяви про збільшення розміру аліментів

Нещодавно процедура встановлення батьківства була доволі примітивною. Порівнюючи групи крові та резус-фактори батьків та дітей, лікарі лише потенційно визначали батьківство за групою крові, тобто можливість бути батьком даної дитини.

Сьогодні для цього застосовують генетичні дослідження.

Генетика досліджує закономірності спадковості та мінливості. Схожість з батьками, зріст, колір очей, навіть деякі риси характеру закладаються на молекулярно-генетичному рівні ще до народження дитини.

Як відомо, кожен батько дає своїй дитині половину ДНК, це й визначає можливість визначення батьківства за ДНК. У ході аналізу ДНК людини, в якій міститься генетична інформація, досліджуються під мікроскопом.

ДНК дитини порівнюється з ДНК батьків. Спочатку визначаються хромосоми, успадковані від матері, а ті, що залишилися, порівнюються з хромосомами батька.

Якщо вони збігаються, то людина з імовірністю в 99,9% є батьком дитини.

Чому саме 99,9%? Тому що не можна повністю виключити можливість, що десь існують однояйцеві близнюки цієї людини. А ось якщо встановлено негативний результат, то він точно правильний з імовірністю 100%.

Скільки триває аналіз ДНК

Строк дослідження ДНК залежить від лабораторії: від 2-3 днів до 2 місяців.

Де можна зробити ДНК на батьківство

Генетичними дослідженнями у своєму арсеналі може похвалитися далеко не кожна приватна медична лабораторія, а у випадку з державними установами отримати безкоштовне направлення на подібну діагностику доволі важко.

Тому експертиза з встановлення батьківства надалі залишається процедурою, яка проводиться за бажанням самого пацієнта. При виборі лабораторії для ДНК-аналізу важливо виявити відповідальність: мова йде про дорогу процедуру.

Але якщо ми говоримо про судовий розгляд, то відповідно до ч.3 ст.

103 ЦПК, при призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта або експертну установу визначає суд.

Суд з урахуванням обставин справи може визначити експерта або експертну установу самостійно. У випадку необхідності може бути призначено кілька експертів або експертних установ для підготовки одного висновку.

Скільки коштує тест ДНК на батьківство

В Україні на тест ДНК встановлено досить високу ціну: близько 4 000 гривень, і це тільки за встановлення батьківства (тест ДНК 2-х найближчих родичів). Додатковий ймовірний родич + близько 1 000 грн.

Як роблять аналіз ДНК

Першим етапом є збір матеріалів для аналізу ДНК. Стандартним матеріалом для генетичного аналізу є ротовий мазок, який збирається за допомогою ватної палички.

Мазок необхідно взяти у ймовірного батька та дитини. Зробити це можна у пункті збору біологічного матеріалу або замовити набір для збору зразків у домашніх умовах.

Провести експертизу ДНК можна також і з нестандартними зразками (нігті, волосся та ін.).

Другим етапом буде доставка зразків до лабораторії для проведення аналізу. Ваші зразки заносяться до бази даних, штрих-кодуються та передаються лаборантам.

І третім етапом буде оформлення результатів експертизи та передача їх замовнику.

Який результат нас очікує

На підставі спільної заяви матері дитини та батька, згідно зі ст. 126 СК, а також рішення суду про визнання батьківства орган державної реєстрації актів цивільного стану підтверджує батьківство шляхом внесення відповідних змін до актового запису про народження та видає нове свідоцтво про народження.

Процедурні моменти встановлення батьківства

Що стосується встановлення батьківства, то його факт також встановлюється у судовому порядку. Вказана категорія справ розглядається в окремому провадженні, яке визначається як вид непозовного судочинства.

Заява про встановлення факту, що має юридичне значення, подається до суду за місцем проживання заявника.

У заяві повинно бути вказано:

 • який факт заявник просить встановити та з якою метою;
 • причини неможливості отримання або відновлення документів, що підтверджують цей факт;
 • докази, що підтверджують факт.

До заяви про встановлення батьківства додаються докази, що підтверджують викладені в заяві обставини.

Необхідними документами для прийняття судом заяви є:

 • витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян з наданням даних про батька відповідно до ч.1 ст. 135 СК (зі слів матері);
 • свідоцтво про народження дитини;
 • свідоцтво про смерть особи, встановлення батьківства якої розглядається судом.
 1. Можна використовувати медичні документи померлого, якщо в них наявні дані про його цивільну дружину або дітей, медичні документи дитини, якщо в них є дані про батька, сумісні фото та відео та таке інше.
 2. Суд більше дослухатиметься до свідків, які є родичами потенційного батька.
 3. Слід врахувати, що заява про встановлення батьківства повинна відповідати за формою та змістом загальним вимогам до позовної заяви.

Зверніть увагу! Рішення суду про встановлення батьківства не замінює собою документи, що видаються органом державної реєстрації актів цивільного стану, а є тільки підставою для отримання вказаних документів.

Підводимо підсумки з теми визнання батьківства:

 1. В Україні можливо встановити батьківство на підставі закону (народження дитини від осіб, які перебувають у шлюбі), на підставі заяви батьків, а також за рішенням суду.
 2. Основне правило встановлення батьківства – це так звана «презумпція батьківства», тобто якщо подружжя перебувають у шлюбі та в них народжується дитина, чоловік автоматично вважається батьком цієї дитини.
 3. Спірні моменти у встановленні батьківства можливі тоді, коли чоловік та жінка проживають у так званому «цивільному шлюбі». Для таких ситуацій у Сімейному кодексі закріплено добровільний порядок та примусовий порядок встановлення батьківства. Добровільний порядок здійснюється за заявою жінки та чоловіка, які не перебувають у шлюбі між собою. Примусовий порядок здійснюється за рішенням суду.

Процедура встановлення батьківства

Коли народжується дитина – це завжди знакова подія для кожної сім’ї. Будь-яка дитина, як біологічна істота, має батьків, і цей факт зафіксований у свідоцтві про народження дитини. Якщо мамою дитини вважається жінка, яка подала до РАЦСу відповідні документи з пологового будинку, то визначити батька з правової точки зору трохи складніше.

Чоловік та жінка, які перебувають у шлюбі на момент народження дитини, будуть вважатися його батьками. Але для тих, хто проживає в цивільному шлюбі не все так просто, адже чоловік, який є батьком дитини, повинен письмово погодитися на прийняття такого статусу. При цьому мати дитини також повинна підтвердити його кандидатуру.

Якщо в обох документах вказана одна й та сама людина, то оформлення батьківства можна провести через органи державної реєстрації. Якщо ж мати з якихось причин не бажає або не має можливості вказати батька, то в графі батьківства ставиться позначка «відсутній».

Подібну позначку можна змінити шляхом звернення до суду, якщо мати дитини зможе визначити батька, або ж той сам захоче визнати свій статус. Зробити це можна в будь-який момент після народження дитини.

Хоча існують випадки, коли на батьківство претендує особа, яка не перебуває в шлюбі з матір’ю дитини, в той час як вона знаходиться в офіційних стосунках з іншим чоловіком. Для цього варіанту передбачена позовна давність в один рік, щоб суд мав можливість з’ясувати всі обставини справи.

Встановлення батьківства через суд

Підставами для визнання батьківства можуть стати наступні пункти:

 • наявність інформації про те, що позивач та мати дитини до її народження проживали спільно;
 • докази того, що мати дитини і позивач разом займалися вихованням та утриманням дитини;
 • різні експертизи (в тому числі й ДНК), які б з високим ступенем ймовірності підтверджували біологічне батьківство.

Тест на батьківство

Тест на батьківство є вельми популярною процедурою в наш час. Якщо хочете дізнатися щодо батьківства для власних потреб, то можна звернутися до медичних установ.

При цьому дуже важливо, щоб установа мала відповідну акредитацію. Немає ніякої потреби в судовому рішенні для проведення такої процедури.

Вартість подібного тесту складає приблизно від 4 500 тисячі гривень, і результат можна отримати вже через тиждень.

Якщо хочете, щоб тест на батьківство мав і юридичну силу, то проводити його потрібно в судовому порядку. При цьому саме суд призначає експертизу з урахуванням клопотання сторони, яка в цьому зацікавлена.

Тест на батьківство за призначенням суду відбувається в сертифікованих клініках або в судово-медичних інстанціях. Найчастіше, як біологічний матеріал, використовують проби крові батька та дитини.

Щоб прибрати можливість помилки, може знадобитися й біологічний матеріал матері дитини.

Особливості доказу батьківства без ДНК-тесту

З різних причин тест ДНК для підтвердження батьківства – це не завжди прийнятне або можливе розв’язання питання. В такому випадку позивач повинен сам довести своє батьківство, використовуючи, як варіант, такі ситуації:

 • До народження дитини його мати та позивач проживали спільно, будували спільні плани на життя, наживали майно та ін. Але після цього розлучилися з особистих причин.
 • Після народження дитини позивач відновлює відносини з жінкою, яка народила йому нащадка та бере участь в його вихованні і забезпеченні.

Щоб не виглядати голослівним, необхідно надати до суду документальні докази своєї позиції, залучити свідків. Як бачимо, обсяг інформації щодо законодавчого врегулювання подібних питань досить великий.

Щоб не оступитися на цьому тривалому шляху та отримати бажаний результат, зверніться до сімейних юристів та адвокатів Юридичної компанії «Касьяненко і партнери», які мають величезний досвід в справах щодо встановлення батьківства.

Ссылка на основную публикацию