Як довести моральну шкоду та обгрунтувати розмір грошової компенсації у разі неповернення банком депозиту?

Моральна шкода та все, що з ним пов'язано, — це досить нова категорія цивільних справ, розглянутих в суді Російської Федерації. Здебільшого такий стан речей пов'язаний з тим, що дана категорія є проблемною зі збору та оцінки доказів.

Погодьтеся, досить складно довести які саме ви відчували моральні муки, так само як і виставити їм оцінку особою, яка їх не відчувало (суддею).

Злочин і кара

Як довести моральну шкоду та обгрунтувати розмір грошової компенсації у разі неповернення банком депозиту?

Завжди і при будь-яких обставинах вчинення будь-якого злочину, безсумнівно, повинно спричинити за собою адекватне покарання. Такі вимоги є актуальними як в сфері кримінального, адміністративного судочинства, так і в цивільному процесі. Якщо особа вчиняє злочин у вигляді крадіжки, то за це отримує відповідне покарання.

Так чому ж, в тому випадку, коли хтось завдає іншій особі моральні і фізичні страждання, це не повинно бути покарано? Саме тому не варто замовчувати про такі факти — звертайтеся до відповідних структур і вимагайте захисту своїх прав і законних інтересів.

Моральна шкода як наслідок правопорушення

Як довести моральну шкоду та обгрунтувати розмір грошової компенсації у разі неповернення банком депозиту?

У тому випадку, коли щодо особи здійснюється адміністративне правопорушення, він може відчувати фізичні, майнові чи моральні витрати.

Завдані в цьому випадку шкода здоров'ю оцінюється в легкого ступеня (пов'язаний з тимчасовою непрацездатністю або короткочасним розладом здоров'я). Визначається це в ході проведення медичної експертизи.

Загальні вимоги, пов'язані з відшкодуванням моральної шкоди та будь-якого іншого збитку розкриті в 1064 статті ГК РФ.

Так, зазначено, що шкода або збиток, заподіяний певній особі (фізичній або юридичній) підлягає обов'язковому відшкодуванню тією особою, що її завдала.

Причинитель шкоди може бути звільнений від компенсування в тому випадку, якщо доведе, що його провини в заподіянні шкоди немає.

Спори про компенсацію моральної шкоди розглядаються в рамках цивільного провадження. Характер страждань, що відчував потерпілий, оцінюється тільки судом з прийняттям до уваги обставин події та особливості здоров'я самого потерпілого.

У кримінальному діловодстві є можливість надати позов про відшкодування моральної шкоди, отриманого від скоєного злочину, на будь-якій стадії розслідування і розгляду кримінальної справи.

Так, позовна вимога можна прикласти до матеріалів кримінальної справи або ж заявити вимоги в ході судового засідання.

Також не виключена можливість і отримати компенсацію вже після винесення остаточного вироку, але в рамках цивільного процесу.

Що потрапляє під визначення?

Як довести моральну шкоду та обгрунтувати розмір грошової компенсації у разі неповернення банком депозиту?

 • Ні в адміністративному законодавстві, ні в кримінальному немає законного поняття моральної шкоди, яке було б закріплено в кодексі.
 • Загальна для всіх визначення закріплено в 151 статті ГК РФ і передбачає наступне: моральну шкоду — це сукупність моральних і фізичних переживань і страждань, що відчуває потерпіла особа від негативного впливу або протиправних дій щодо нього з боку заподіювача шкоди.
 • Випадки, при яких можливе відшкодування моральної шкоди, порядок компенсації і способи докладно розписані у Цивільному кодексі України, а саме в 1099, 1100 і 1101 статтях.
 • Принципами компенсації виступають:
 1. вчинення посягання на права і блага громадян нематеріального характеру;
 2. вина заподіювача;
 3. причинно-наслідковий зв'язок між цими поняттями;
 4. компенсація можлива як самостійно, так і одночасно з майновими виплатами;
 5. обчислюється в грошовому еквіваленті.

Як довести моральну шкоду в суді?

Як довести моральну шкоду та обгрунтувати розмір грошової компенсації у разі неповернення банком депозиту?

Надивившись зарубіжних кінострічок, наші громадяни помилково вважають, що досить їм звернутися до суду з позовом, пустити скупу сльозу або розридатися в залі засідань, і, як за помахом чарівної палички, в кишені потерпілого виявляються нечувані суми, що присуджує розчулений суддя або присяжні.

На ділі все виглядає зовсім по-іншому. У районному суді загальної юрисдикції ніхто не буде вислуховувати довгі промови, не підкріплені жодним доказом. На плечі потерпілого автоматично лягає тягар доведення своєї правоти і дійсні страждання від досконалого відповідачем діяння.

Що ж підлягає доведенню?

 1. Наявність конкретного протиправного діяння, в результаті якого були заподіяні моральні страждання, і вина заподіювача. Наприклад, якщо мало місце бути злочин у вигляді наклепу або образи на вашу адресу, то найкращим доказом служить копія вироку про притягнення заподіювача до кримінальної відповідальності, де розписані і доведені всі мали місце події. В інших ситуаціях в справу може піти все: показання свідків, документи, висновки експертиз, довідки, медичні документи і т.д.
 2. Факт наявності моральних і фізичних страждань. На практиці в більшості випадків досить грамотно і детально описати: у чому виражалися ці страждання, а суду — оцінити ваші мови. Досить часто в ході засідань суддя керується презумпцією заподіяння моральної шкоди, тобто звернувся страждає рівно до тих пір, поки відповідач не доведе зворотне. Хорошим доказом виступає медичний документ, що підтверджує факт погіршення здоров'я, прояв які раніше не діагностованих захворювань і т.д.
 3. Зв'язок між діями і наслідками. Важливо довести той факт, що при нормальному перебігу обставин у вас би не з'явилося прихованих або явних захворювань, які не запрацювався б нервовий зрив, і тільки, наприклад, порушення ПДР винною особою, внаслідок якого він збив потерпілого, спричинило конкретні негативні наслідки.

Як довести моральну шкоду та обгрунтувати розмір грошової компенсації у разі неповернення банком депозиту?

Щоб поліпшити матеріальне становище, варто шукати нові шляхи. Читайте, як почати брати участь в тендерах .

При укладанні строкового трудового договору тривалість випробувального терміну залежить від періоду ТД. Детальніше в статті .

Факти, які не потребують доказів

У кожному конкретному випадку розгляду справи про відшкодування моральної шкоди предмету доказування буде дещо відрізнятися в силу специфіки ситуації, що сталася.

Але з предмета доказування у будь-якій справі слід виключати преюдиціальне факти, тобто ті, які раніше вже були встановлені і доведені в рамках іншого діловодства з винесенням рішення.

Так, якщо вирішується питання про відшкодування моральної шкоди за незаконне засудження особи, то преюдиціальним фактом буде вважатися визнання відсутності наявності винних дій, осудних йому при розгляді та вирішенні кримінальної справи, в поведінці позивача.

Факт їх відсутності, а так само і незаконність засудження, буде доведений в рамках раніше винесеного виправдувального вироку.

Також не підлягає доведенню присутності вини заподіювача шкоди в тих випадках, коли від її наявності або відсутності нічого не змінюється. Таке можливо в ситуаціях, передбачених 1100 статтею ГК РФ (спричинення шкоди джерел підвищеної небезпеки, незаконне засудження, застосування запобіжного заходу і т.д.).

Підтверджуючі документи: які і де взяти?

Як довести моральну шкоду та обгрунтувати розмір грошової компенсації у разі неповернення банком депозиту?

У будь-якої людини, що вперше зіштовхнувся з проблемою заподіяння йому моральної шкоди, постає цілком закономірне питання: як обгрунтувати завдані збитки? Пора збирати докази! Щоб підтвердити всю сукупність моральних і фізичних страждань , Що зазнавало особа від порушника закон діяння, що було в відношенні нього скоєно, слід належним чином підготуватися і зібрати необхідні документи, що будуть служити беззаперечним доказом.

Приблизний перелік документів, що можуть знадобитися в ході доведення своєї правоти, виглядає наступним чином:

 1. касові і товарні чеки;
 2. акт про те, що на підприємстві стався нещасний випадок з конкретною особою;
 3. показання свідка;
 4. висновки експертів;
 5. договору (купівлі-продажу, надання послуг і т.д.);
 6. виправдувальний вирок, вирок суду про засудження, припинення кримінальної справи (в копії);
 7. протоколи по ДТП;
 8. копія свідоцтва про смерть, довідки про осіб, які перебувають на його утриманні;
 9. записи переговорів, телевізійних передач, радіоефіру, вирізки з газет, роздруківки з інтернету і т.д .;
 10. медичні довідки та документи, що підтверджують наявність фізичних страждань, а також надану допомогу;
 11. інша документація, що може бути корисна.

В рамках доказування у справі про компенсацію моральної шкоди можна використовувати всі види доказів, зазначених в 55 статті ГК РФ.

У разі настання смерті

Будь-яких проблем з визначенням суми, на яку може розраховувати позивач, в цьому випадку не виникає. Факт моральних страждань, як говориться, у наявності. Будь близький родич (мати, батько, дитина, брат, сестра і т.д.) буде переживати і страждати за фактом смерті.

Головним предметом доведення в цьому випадку стає прямий зв'язок між діями винної особи та наслідками у вигляді смерті.

Досить часто бувають ситуації, коли смерть настає через інші причини.

Так, громадянин К. вимагає компенсації моральної шкоди у зв'язку зі смертю його матері, громадянки Е., яка в результаті наїзду на неї автомобіля, за кермом якого перебував П., отримала тяжкі тілесні ушкодження, а через кілька днів померла в лікарні.

В ході розгляду справи було отримано висновок судово-медичної експертизи, де чітко вказано, що смерть Е. настала не від отриманих травм, а в результаті операції, проведеної в лікарні медиками. У компенсації К. було відмовлено, так як від дій П.

смерть не настала.

Згідно із законом про захист прав споживачів

Як довести моральну шкоду та обгрунтувати розмір грошової компенсації у разі неповернення банком депозиту?

Якщо вам було завдано страждання в рамках положень, які зачіпають права споживачів, то ви можете розраховувати на компенсацію моральної шкоди в зв'язку з цим фактом.

Читайте также:  Может ли банк простить кредит? Как добиться прощения кредита

У позовній вимозі, складеному вами на адресу суду, повинні бути чітко і детально розписані всі моральні страждання, які вам заподіяли певні особи, підприємства, організації і т.д.

Обов'язково слід зробити акцент на тому, що ваш емоційний і фізичний стан значним чином погіршився.

Наприклад, якщо в ресторані в салаті вам попався шматочок твердого матеріалу, про який ви обламали передній зуб, а потім довго доводили, що це сталося саме тут і зараз, то обов'язково вкажіть, що з цим зубом ви змушені були ходити довгий час, що псувало ваш зовнішній вигляд, а також той факт, що вечір, наприклад, вашого одруження (дня народження і т.д.) був зіпсований.

При ситуації доведення збитків, пов'язаних з захистом прав споживачів важливо довести яких страждань ви відчували і підтвердити це документами і свідченнями свідків.

Правопорушення в трудових відносинах

Як довести моральну шкоду та обгрунтувати розмір грошової компенсації у разі неповернення банком депозиту?

Для того щоб грамотно вирішити питання з наймачем з приводу відшкодування моральної шкоди мало одних лише слів, важливі документи, що ви надасте в вигляді доказів.

Так, підійдуть:

 • листи тимчасової непрацездатності ;
 • чеки на придбання ліків, довідки лікуючого лікаря;
 • довідка або інший документ, здатний підтвердити, що ви єдиний годувальник, а внаслідок події не можете їм бути тимчасово або постійно;
 • показання свідка;
 • заяви колег.

У кожному конкретному випадку доказового база буде різна, тому що дуже важливо, що ж сталося: виробнича травма, незаконне звільнення, факт затримки заробітку і т.д.

Шкода, завдана банком

Як довести моральну шкоду та обгрунтувати розмір грошової компенсації у разі неповернення банком депозиту?

На практиці досить часто відбуваються ситуації, коли фізична особа передає на депозит, тобто зберігання, банку деяку суммуденег, при цьому укладається договір. У ньому чітко прописано, що банк зобов'язаний повернути всю суму в тому випадку, коли цього вимагатиме клієнт.

Коли громадянину Н. терміново знадобилося зняти гроші для того, щоб оплатити навчання, то банк відмовив у видачі, пославшись на деякі фінансові труднощі, і попросив почекати ще. В результаті цього Н. був відрахований з місця навчання, в зв'язку з чим, відчував моральні та етичні страждання. Н.

звернувся до суду для стягнення моральної компенсації його шкоди. У цьому випадку обов'язково варто вдатися до допомоги психологів, які видадуть грамотний висновок вашого стану. Обов'язково ведіть переписку з банком в письмовому вигляді, зберігайте копії вимог, що ви заявляли, а також відповідей на них.

 1. Так як банки захищають досить досвідчені юристи, які часто стикаються з моральною шкодою і його компенсацією за службовим обов'язком, то кращим рішенням з вашого боку буде наймання адвоката, який зможе протиставити не менше якісні знання цього питання і свій багатий досвід.
 2. Аналогічна ситуація може статися і при бездіяльності РСА, коли вам терміново потрібні гроші по страховці, а страховик ніяк не реагує або навмисне затягує процес виплат.
 3. Як довести моральну шкоду та обгрунтувати розмір грошової компенсації у разі неповернення банком депозиту?

Скривджених вкладників стає більше. Читайте, як отримати виплати при банкрутстві банку .

Розведення бджіл як бізнес — перспективне заняття. Дивіться, як заробити .

Скільки триває випробувальний термін по Трудовому Кодексу? Читайте тут .

призначити суму

Від чого залежить розмір компенсації?

Визначення розміру — самий проблемний питання цієї категорії справ. У чинному законодавстві немає критеріїв і способів оцінки розміру. Розмір компенсації в даний час повністю залежить від рішення конкретного судді, його особистих переконань з цього приводу.

Єдиною вимогою, яка пред'являється до цього питання, є облік при визначенні розміру ступеня вини заподіювача шкоди і ступеня страждань потерпілої особи, а також інших, які заслуговують на увагу обставин.

Так, такими може бути визнано: матеріальне становище відповідача, кількість утриманців, неповнолітніх дітей і т.д. Суд при винесенні рішення повинен керуватися вимогами розумності та справедливості.

Як порахувати?

Позивач у своїй позовній вимозі може вказати будь-яку суму, яку вважатиме обгрунтованою і перекриває випробувані їм моральні страждання, але ось чи переконає він суд в тому, що гідний саме цих грошей, питання інше. На практиці досить часто зустрічаються ситуації, коли суддя призначає до виплати на 20-30% суму меншу, ніж було заявлено потерпілим.

Порахувати суму відшкодування в кожному конкретному випадку неможливо. Можна виставити лише конкретну суму, на яку ви розраховуєте, а далі вже вирішить суд.

Компенсація моральної шкоди — досить слизька і маловивчена категорія справ, де все залежить від того, як правильно ви виставите докази і обгрунтуєте свої вимоги. Але, це не означає, що потрібно здатися і ніяк не відстоювати свої права. Просто, якщо ви не знаєте як краще вчинити, вдамося до послуг адвоката і він обов'язково вам допоможе.

Як довести моральну шкоду в суді? Так чому ж, в тому випадку, коли хтось завдає іншій особі моральні і фізичні страждання, це не повинно бути покарано? Що потрапляє під визначення? Як довести моральну шкоду в суді? Що ж підлягає доведенню? Підтверджуючі документи: які і де взяти? У будь-якої людини, що вперше зіштовхнувся з проблемою заподіяння йому моральної шкоди, постає цілком закономірне питання: як обгрунтувати завдані збитки? Скільки триває випробувальний термін по Трудовому Кодексу? Як порахувати?

Компенсація моральної шкоди — розмір, терміни та підстави матеріального відшкодування збитків

Громадянам зрозуміло такий вираз, як відшкодування матеріального збитку, коли відповідальність настає після нанесення шкоди власності. Майновий шкода легко можна оцінити в грошовому вираженні. Однак багатьом важко зрозуміти, як відбувається компенсація моральної шкоди, за які фізичні страждання суд виносить рішення про відшкодування шкоди.

Що таке моральна шкода та її компенсація

Під поняттям нанесення моральної шкоди розуміється заподіяння страждань, які можуть мати фізичний чи психологічний характер. Визначення фізичних страждань ні в кого не викликає запитань – це нанесення шкоди здоров’ю. Психологічні страждання включають душевні переживання. До них можна віднести випробовувані з приводу заподіяння шкоди почуття:

 • страху;
 • сорому;
 • приниження.

Законодавство про відшкодування моральної шкоди

Можливість вимагати стягнення за втрати немайнового характеру закріплена в Цивільному кодексі. Законодавчими актами передбачена матеріальна відповідальність громадян, чиї дії або бездіяльність розцінюються як посягання на немайнові права потерпілого. У законі перераховані нематеріальні блага:

 • здоров’я;
 • гідність і ділова репутація;
 • право на безперешкодне пересування і вільний вибір місця проживання;
 • право на приватне життя;
 • авторське право;
 • право на сімейну, лікарську таємницю.

Як довести моральну шкоду та обгрунтувати розмір грошової компенсації у разі неповернення банком депозиту?

Підстави компенсації моральної шкоди

Відшкодування шкоди можливе у разі:

 • якщо встановлено факт страждань внаслідок порушення немайнових прав;
 • встановлено дію або бездіяльність, яка стала причиною страждань;
 • виявлено зв’язок між дією або злочинною бездіяльністю і заподіяною шкодою;
 • доведено вину особи, яка завдала шкоду.

Навіть, якщо не встановлена вина особи, за законом потерпілий може висувати вимогу відшкодувати збиток, у разі:

 • коли шкоду заподіяно джерелом, який представляє підвищену небезпеку;
 • незаконного засудження, затримання, взяття підписки потерпілого про невиїзд, накладення на нього адміністративного стягнення;
 • розповсюдження недостовірної інформації, яка ганьбить честь, гідність чи ділову репутацію потерпілого.

За що стягують моральну шкоду

Присудження стягнення можливе при порушенні немайнових прав громадян. Потерпілому може бути призначена компенсація моральної шкоди за:

 • випробовувану душевну біль в разі втрати родича;
 • фізичний біль від травм і перенесений стрес;
 • придбану інвалідність і як наслідок – втрату нормальної життєдіяльності;
 • погіршення психологічного стану;
 • втрату роботи;
 • наклеп, образи;
 • розголошення сімейного, приватного, лікарської таємниці;
 • порушення конфіденційності розмов або листування.

Як довести моральну шкоду та обгрунтувати розмір грошової компенсації у разі неповернення банком депозиту?

Спосіб та розмір компенсації моральної шкоди

Мінімальні і максимальні межі стягнення не встановлено законодавством, не передбачені формули для розрахунку величини відшкодування, та й як можна виміряти величину психологічних переживань, почуттів страху, сорому або приниження, тому при розгляді враховуються передбачені законодавством критерії:

 1. Ступінь вини кривдника.
 2. Ступінь і характер перенесених страждань. Вони розглядаються індивідуально для конкретної постраждалої сторони – як вплинули дії кривдника на стан фізичного та психологічного здоров’я, на який період сталася втрата працездатності. Часто для цього необхідні підтвердження.
 3. Обставини. Розгляд конкретної ситуації може вплинути на збільшення або зменшення розміру стягнення.

Форми компенсації

Як довести моральну шкоду та обгрунтувати розмір грошової компенсації у разі неповернення банком депозиту?

Розмір моральної шкоди

Можна стверджувати, що критерії оцінки відповідальності винного є умовними і суд знаходить свободу в прийнятті рішень і може суб’єктивно оцінити ситуацію.

Законом передбачені принципи, які потрібно використовувати для визначення розміру грошового відшкодування – це розумність і справедливість.

Слово справедливість передбачає використання всіх існуючих законодавчих актів для захисту порушених прав потерпілого. При встановленні величини суми виплат потерпілому суд враховує:

 1. Бажання потерпілого домовлятися. На рішення суду зменшити розмір відшкодування може вплинути ситуація, коли винна сторона пропонувала компенсувати збитки до початку розгляду позову, а потерпілий відмовився з метою збагачення.
 2. Матеріальний стан заподіяв страждання. Нерозумно виносити рішення відшкодувати таку суму, яку не зможе внести кривдник, але, якщо доведена вина кількох осіб, тобто встановлюється дольова участь у стягненні всіх винних.
 3. Громадська оцінка події, в якому постраждало обличчя, це може допомогти суддям оцінити ситуацію.
Читайте также:  Розподіл бізнес-активів між подружжям

Як подати до суду за моральну шкоду

З метою захисту своїх немайнових прав потерпілому необхідно звернутися в суд. Це можна зробити за місцем проживання кривдника, реєстрації свого місця знаходження або майна. Розгляд позову відбувається в судах загальної юрисдикції. При незгоді з прийнятим рішенням однієї з сторін подається касаційна скарга, і розгляд позову проводить суд другої інстанції, касаційний.

Позовну заяву

Для розгляду справи судом потерпілому потрібно скласти заяву-позов. Заявнику потрібно:

 • правильно вказати реквізити суду;
 • внести індивідуальні дані позивача і відповідача;
 • обґрунтувати, якої було заподіяно шкоду і призначити свій розмір для стягнення;
 • перерахувати докази вини відповідача.

Підтвердження моральної шкоди

Факт недотримання нематеріальних прав потерпілого встановлюється в процесі судового розгляду за допомогою свідоцтва інших осіб. В якості доказів приймаються для розгляду документи:

 • довідка про непрацездатність при нанесенні шкоди здоров’ю;
 • стаття в засобах масової інформації, в якій надруковані недостовірні дані;
 • особиста переписка, сімейні фотографії, коли висунуто вимогу на відшкодування моральної шкоди за втрату родича.

Як довести моральну шкоду та обгрунтувати розмір грошової компенсації у разі неповернення банком депозиту?

Наслідки моральної шкоди

Доказом вини відповідача щодо потерпілого може служити висновок медичної експертизи про психологічний стан потерпілого. Наслідками заподіяної шкоди можуть бути неврівноважені стану потерпілого з-за випробовуваних почуттів приниження, сорому, ущербності, роздратування, дискомфорту. Результатом моральних переживань можуть стати:

 • зміна відносин на роботі і в сім’ї;
 • погіршення результатів підприємницької діяльності;
 • неможливість займатися громадською діяльністю;
 • навіть суїцид.

Судова практика відшкодування моральної шкоди

На практиці довести заподіяння моральної шкоди набагато складніше, ніж майнового. Позивачу необхідно самостійно або з допомогою адвоката переконати суддів, що погіршення фізичного здоров’я, психологічного стану потерпілого є результатом дій кривдника.

Стягнення моральної шкоди при ДТП

При скоєнні ДТП крім відшкодування матеріальної шкоди заявник має право вимагати компенсувати шкоду, заподіяну його здоров’ю.

При розгляді позовів суди часто в кілька разів зменшують заявлені до стягнення суми, але такі судові розгляди входять в число позовів, коли потерпілі отримують значні виплати.

Отримати відшкодування при ДТП можуть не лише постраждалі, а також особи, чиї родичі загинули під час аварії.

Компенсація за порушення прав споживачів

Як довести моральну шкоду та обгрунтувати розмір грошової компенсації у разі неповернення банком депозиту?

Відшкодування моральної немайнової шкоди

На відновлення немайнових прав не поширюється строк позовної давності. У будь-який час можна подавати позов на визнання:

 • недійсними актів органів державного управління, які порушують особисті права;
 • прав автора;
 • або відновлення честі і гідності.

Для подачі на відшкодування понесених втрат строк позовної давності існує. Можливе застосування законів про порушення немайнових прав та звернення до суду для стягнення грошової плати з відповідача при:

 • порушення умов договору туристичною компанією;
 • порушення сімейної, лікарської таємниці заповіту;
 • поширенні недостовірної компрометуючої інформації;
 • порушення прав автора на авторство, ім’я, публікацію;
 • порушення свободи пересування.

Компенсація у трудовому праві

У більшості випадків при врегулюванні трудових спорів з приводу стягнення відшкодування суди керуються Цивільним кодексом. Компенсація за моральну шкоду працівникові може бути виплачена за нанесення шкоди здоров’ю під час нещасного випадку на виробництві або із-за роботи у шкідливих умовах праці. Може відшкодовуватися заподіяні працівникові шкоди в разі:

 • незаконного звільнення або пониження в посаді;
 • несвоєчасної виплати заробітку;
 • дискримінації за гендерною ознакою, з-за віку;
 • порушення немайнових прав і свобод;
 • відмови у наданні відпустки.

Відео: відшкодування моральної шкоди в цивільному праві

Як відшкодувати моральну шкоду за порушення банком зобов’язання з повернення вкладу

11:21, 9 ноября 2020

Велика Палата ВС зробила висновок у справі щодо відшкодування моральної шкоди за порушення споживчого договору.

Велика Палата Верховного Суду відступила від власного правового висновку щодо відшкодування моральної шкоди за порушення споживчого договору, визначивши, що, вирішуючи спір щодо відшкодування моральної шкоди за порушення споживчого договору, зокрема, у справі про порушення банком зобов’язання з повернення вкладу, суди мають враховувати, що моральна шкода за порушення цивільно-правового договору підлягає стягненню на підставі статей 16 та 23 ЦК України і статей 4 та 22 Закону України «Про захист прав споживачів» навіть у тих випадках, коли умовами договору право на компенсацію моральної шкоди не передбачено.

Положення договору банківського вкладу, які обмежують право споживача на відшкодування збитків та майнової шкоди, завданої банком унаслідок невиконання або несвоєчасного виконання зобов’язань за цим договором, є несправедливими та підлягають визнанню недійсними. Такого висновку дійшла Велика Палата Верховного Суду при розгляді справи № 216/3521/16-ц.

Так,за загальним правилом зобов’язання з відшкодування шкоди (майнової та немайнової) є прямим наслідком порушення охоронюваних законом суб’єктивних особистих немайнових і майнових прав та інтересів учасників цивільних відносин. При цьому одне і те ж правопорушення може призводити до негативних наслідків як у майновій, так і немайновій сферах, тобто виступати підставою для відшкодування майнової та моральної шкоди одночасно.

Заподіяння моральної шкоди та компенсація відповідних немайнових втрат може мати місце як в договірних, так і в деліктних правовідносинах (поза межами існуючих між потерпілим і завдавачем шкоди договірних чи інших правомірних зобов’язальних відносин).

Моральна шкода полягає:

 1. у фізичному болю та стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв’язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я;
 2. у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв’язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім’ї чи близьких родичів;
 3. у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв’язку зі знищенням чи пошкодженням її майна;
 4. у приниженні честі та гідності фізичної особи, а також ділової репутації фізичної або юридичної особи.

Відповідно до частин третьої, четвертої статті 23 ЦК України моральна шкода відшкодовується грішми, іншим майном або в інший спосіб.

 Розмір грошового відшкодування моральної шкоди визначається судом залежно від характеру правопорушення, глибини фізичних та душевних страждань, погіршення здібностей потерпілого або позбавлення його можливості їх реалізації, ступеня вини особи, яка завдала моральної шкоди, якщо вина є підставою для відшкодування, а також з урахуванням інших обставин, які мають істотне значення. При визначенні розміру відшкодування враховуються вимоги розумності і справедливості. Моральна шкода відшкодовується незалежно від майнової шкоди, яка підлягає відшкодуванню, та не пов’язана з розміром цього відшкодування.

Законодавець указує на два випадки компенсації моральної шкоди — вони визначені умовами договору або випливають із положень законодавства (зокрема статті 4, 22 Закону про захист прав споживачів).

Спори про відшкодування фізичній особі моральної шкоди розглядаються, зокрема:

 • коли право на її відшкодування безпосередньо передбачено нормами Конституції України або випливає з її положень;
 • у випадках, передбачених законодавством, яке встановлює відповідальність за заподіяння моральної шкоди;
 • при порушенні зобов’язань, які підпадають під дію Закону про захист прав споживачів чи інших законів, що регулюють такі зобов’язання і передбачають відшкодування моральної шкоди.

Враховуючи викладене щодо відшкодування моральної шкоди за порушення цивільно-правового договору, зокрема, у справі про порушення банком зобов’язання з повернення вкладу Велика Палата Верховного Суду вважає за необхідне вказати, що «порушення банком зобов’язання з повернення вкладу, незважаючи на умови укладеного договору, є недоліком продукції (неналежним наданням фінансової послуги) у розумінні законодавства про захист прав споживачів і відповідно до статей 4 та 22 Закону про захист прав споживачів має наслідком відшкодування моральної шкоди, завданої вкладникові таким неналежним наданням фінансової послуги».

У свою чергу, у постанові Верховного Суду України від 06 червня 2012 року у справі № 2-2356/11 (провадження № 6-49 цс 12) міститься висновок, що: «Суди дійшли обґрунтованого висновку про відмову в задоволенні позову в частині моральної шкоди, оскільки ні договором страхування, ні законом таке відшкодування не передбачено. Зазначений висновок ґрунтується на вимогах статті 611 ЦК України, відповідно до якої відшкодування моральної шкоди в разі невиконання зобов’язання допускається, якщо такі наслідки передбачені законом або договором».

Зазначена справа стосувалася спірних правовідносин, що виникли з договору добровільного страхування наземного транспорту, укладеного 23 вересня 2004 року, тобто за інших фактичних обставин та різних застосовуваних норм права, що не дає підстав для врахування зазначеного висновку у цій справі.

У постанові Верховного Суду України від 24 лютого 2016 року у справі № 303/2147/14-ц (провадження № 6-1790 цс 15) зроблено висновок: «Поняття моральної (немайнової) шкоди і порядок її відшкодування визначається статтею 23 ЦК України.

Зокрема, підставами для відшкодування моральної шкоди можуть бути порушення майнових, особистих немайнових прав особи, а також зобов’язань у випадках, передбачених договором або законом.

Читайте также:  Все, что вы хотели знать о беловоротничковой преступности и международном розыске, расскажет Дмитрий Коноваленко

Спори про відшкодування заподіяної фізичній чи юридичній особі моральної (немайнової) шкоди розглядаються, зокрема: коли право на її відшкодування безпосередньо передбачено нормами Конституції або випливає з її положень; у випадках, передбачених ЦК України та іншим законодавством, яке встановлює відповідальність за заподіяння моральної шкоди; при порушенні зобов’язань, які підпадають під дію Закону України «Про захист прав споживачів» чи інших законів, що регулюють такі зобов’язання і передбачають відшкодування моральної (немайнової) шкоди. Статтею 4 Закону України «Про захист прав споживачів» передбачено, що споживачі під час придбання, замовлення або використання продукції, яка реалізується на території України, для задоволення своїх особистих потреб мають право на відшкодування майнової та моральної шкоди, завданої внаслідок недоліків продукції (дефекту в продукції), відповідно до закону. Отже, виходячи з аналізу зазначених правових норм слід дійти висновку про те, що ні чинним законодавством ні договором, укладеним ОСОБА1 та ПАТ «Укргазбанк» не передбачено право позивача на відшкодування моральної шкоди у зв’язку з неповерненням банком грошових коштів переданих на депозит, а відтак висновки судів апеляційної та касаційної інстанцій про відмову в задоволенні позову ОСОБА1 про відшкодування моральної шкоди з цих підстав є правильними».

 • Водночас зазначена справа стосувалася спірних правовідносин, що виникли з депозитного договору, укладеного 19 лютого 2008 року, тобто за інших застосовуваних норм права, що також не дає підстав для врахування зазначеного висновку у цій справі.
 • Так, пункт 5 частини першої статті 4 Закону про захист прав споживачів в редакції, чинній на час укладення відповідного договору, передбачав, що споживачі під час придбання, замовлення або використання продукції, яка реалізується на території України, для задоволення своїх особистих потреб мають право на відшкодування шкоди (збитків), завданих дефектною чи фальсифікованою продукцією або продукцією неналежної якості, а також майнової та моральної (немайнової) шкоди, заподіяної небезпечною для життя і здоров’я людей продукцією у випадках, передбачених законодавством.
 • Законом України від 19 травня 2011 року № 3390-VI «Про відповідальність за шкоду, завдану внаслідок дефекту в продукції» пункт 5 частини першої статті 4 Закону про захист прав споживачі викладений в чинній редакції, яка не обмежує відшкодування моральної шкоди лише заподіянням небезпечною для життя і здоров’я людей продукцією у випадках, передбачених законодавством.

Водночас у постанові Великої Палати Верховного Суду від 20 березня 2019 року у справі № 761/26293/16-ц (провадження № 14-64 цс 19) вказано: «Велика Палата Верховного Суду погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про відсутність підстав для задоволення вимоги про стягнення моральної шкоди, оскільки відшкодування моральної шкоди у разі порушення зобов’язання (стаття 611 ЦК України) може здійснюватися виключно у випадках, що прямо передбачені законом, а також якщо умови про відшкодування передбачені укладеним договором. Відповідно до положень статей 4, 22 Закону України «Про захист прав споживачів» споживачі мають право на відшкодування моральної шкоди тільки в разі її заподіяння небезпечною для життя і здоров’я людей продукцією у випадках, передбачених законом».

 1. Вказана справа стосувалася спірних правовідносин, які виникли з договору банківського владу, укладеного 16 грудня 2015 року, тобто за умови дії норм матеріального права, а саме статті 4 Закону про захист прав споживачів у чинній редакції, як і в цій справі, що розглядається.
 2. Таким чином, Велика Палата Верховного Суду вважає за необхідне відступити від відповідного висновку про застосування статей 4 та 22 Закону про захист прав споживачів, викладеного у постанові Великої Палати Верховного Суду від 20 березня 2019 року у справі № 761/26293/16-ц в частині застосування норм права при вирішенні питання про відшкодування моральної шкоди за порушення договору банківського вкладу.
 3. Виходячи з положень статей 16 і 23 ЦК України та змісту права на відшкодування моральної шкоди в цілому як способу захисту суб’єктивного цивільного права, компенсація моральної шкоди повинна відбуватися у будь-якому випадку її спричинення — право на відшкодування моральної (немайнової) шкоди виникає внаслідок порушення права особи незалежно від наявності спеціальних норм цивільного законодавства.
 4. Тобто, статті 4 та 22 Закону про захист прав споживачів у чинній редакції прямо передбачають право споживача на відшкодування моральної шкоди у правовідносинах між споживачами та виробниками і продавцями товарів, виконавцями робіт і надавачами послуг.
 5. Раніше ВП ВС розглянула справу щодо поставки товару, за який була здійснена попередня оплата.
 6. Також ВП ВС визначила, коли господарський спір вправі завершитись за правилами адміністративного судочинства.
 7. Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб бути у курсі найважливіших подій.

Чи можна стягнути моральну шкоду з банку, який порушив умови договору?

Чи можна стягнути моральну шкоду з банку, який повертає гривні замість вкладених доларів?

ОЛЕКСАНДР БОКОВ, адвокат

В умовах, коли банки затримують повернення депозитів або пропонують забрати гривні замість доларів, громадяни можуть звернутися до суду з вимогою не тільки повернути кошти, а й компенсувати втрачені нерви. Разом з тим у судах із цього приводу склалася неоднакова практика.

Валюта буде!

Приводом для написання статті став випадок в одному з вітчизняних банків. У ньому керівник відділення відмовся повернути вкладниці після закінчення строку договору кошти у валюті депозиту й наполягав, що поверне їх лише в гривні. Мовляв, валюти немає й не буде. Через відмову, а також поведінку банкіра жінка знепритомніла. Довелося викликати швидку допомогу.

Виникає запитання:и «Що буде, коли потерпіла вкладниця звернеться до суду й вимагатиме не тільки повернути депозит і проценти за ним у валюті, а й компенсувати їй моральну шкоду?

З поверненням вкладу й відсотків у валюті, здається, все зрозуміло. Це питання досить чітко регламентоване Нацбанком. Відповідно до постанови правління НБУ від 3.12.

2003 №516 «Про затвердження Положення про порядок здійснення банками України вкладних (депозитних) операцій з юридичними і фізичними особами» фінустанова сплачує суму вкладу й нараховані за ним проценти у національній грошовій одиниці, якщо кошти вносились у ній.

Якщо ж депозит був валютним — повертати слід ту саму валюту, інше можливе, якщо це передбачено договором та є відповідне прохання самого вкладника. Якщо ж рахунок було відкрито в банківських металах, то й повернути необхідно метал.

Суди дотримуються цього правила. Принаймні не доводилося зустрічати рішення, яким суд відмовив би позивачу в поверненні депозиту й відсотків у валюті вкладу.

Договір дорожчий від нервів

Водночас із моральною шкодою все значно складніше. Після ознайомлення з десятками таких справ у Єдиному державному реєстрі судових рішень можна зробити висновок, що в більшості випадків позивачі заявляли до банків вимоги про стягнення моральної шкоди. Водночас в абсолютній більшості випадків суди відмовляли в їх задоволенні.

Чим вони це мотивували? Як правило, суди зазначають, що правовідносини між сторонами є договірними відносинами банківського вкладу. Нормами Цивільного кодексу, що регулюють ці правовідносини, не передбачена відповідальність сторін договору у вигляді компенсації моральної шкоди.

Не передбачений такий вид відповідальності й в укладеному сторонами договорі банківського вкладу. А відповідно до п.5 постанови Пленуму Верховного Суду «Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди» від 31.03.

95 №4 суду необхідно в кожній справі з’ясовувати характер правовідносин сторін і встановлювати, якими правовими нормами вони регулюються, чи допускає законодавство компенсацію моральної шкоди при такому виді правовідносин.

У випадку ж посилання позивача на закон «Про захист прав споживачів» суди зазначають, що відповідно до згаданого акта передбачено право споживача на компенсацію моральної шкоди, завданої внаслідок недоліків продукції (зокрема дефекту). Оскільки доказів щодо надання банком саме такої послуги позивачем не надано, підстави для стягнення моральної шкоди в даному випадку також відсутні.

Далі суди найчастіше зазначають таке: згідно з положеннями п.5 згаданої постанови Пленуму ВС під моральною шкодою слід розуміти втрати немайнового характеру внаслідок моральних чи фізичних страждань або інших негативних явищ, заподіяних фізичній або юридичній особі незаконними діями або бездіяльністю інших осіб.

Відповідно ж до загальних підстав цивільно-правової відповідальності обов’язковому з’ясуванню при вирішенні спору про компенсацію моральної шкоди підлягають факти наявності такої шкоди, протиправності діяння її заподіювача, наявності причинно-наслідкового зв’язку між шкодою та протиправним діянням заподіювача та вини останнього в її завданні. У силу ж положень ч.1 ст.60 Цивільного процесуального кодексу кожна сторона зобов’язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Разом з тим, відзначають у судах, належних та допустимих доказів на підтвердження того, що діями відповідача, які полягали в неповерненні вкладу позивачу, завдано моральної шкоди, не надано.

Ссылка на основную публикацию