Як обрати лікаря? (покрокова інструкція)

Другого квітня стартує масова кампанія з пошуку сімейного лікаря. Українці підписуватимуть декларації з медиками, які в подальшому постійно спостерігатимуть за їхнім здоров’ям. Насправді, близько 125 тисяч людей уже обрали “свого” лікаря. Однак є й ті пацієнти, які досі не знають, хто такий сімейний лікар, як підписати з ним декларацію та навіщо це взагалі робити.

Відповіді на ці запитання “Українському інтересу” допоміг знайти лікар “Центру первинної медико-санітарної допомоги №2” Подільського району Сергій Ціпоренко.

За що відповідатиме сімейний лікар

Сімейний лікар – це звичний нам педіатр та терапевт, який отримає більше повноважень. До нього можна буде звертатися, якщо у вас виникнуть будь-які проблеми зі здоров’ям: від головного болю до травми ноги. Він обстежуватиме вас та виписуватиме направлення до профільного спеціаліста. А також:

 • діагностуватиме та лікуватиме найбільш поширені хвороби, травми та отруєння
 • супроводжуватиме пацієнтів із хронічними захворюваннями
 • проводитиме профілактику (вакцинацію, огляди та дослідження пацієнтів із груп ризику)
 • видаватиме рецепти за програмою “Доступні ліки”
 • виписуватиме медичні довідки
 • спостерігатиме за неускладненою вагітністю.

Ще одна зміна – сімейний лікар не буде відвідувати всіх пацієнтів на дому. Він контактуватиме з ними по телефону, а потім вирішуватиме, чи їхати до хворого особисто. Це, стверджують у МОЗ, збереже час спеціаліста.

Якщо обраний вами лікар піде у відпустку або захворіє, то медичний заклад самостійно знайде йому тимчасову заміну.

Важливо: якщо вам знадобиться допомога, а ви перебуватимете в іншому місті, звертайтеся до найближчої лікарні.

Як обрати лікаря до душі

Ви можете обрати лікаря в будь-якому місті, попри прописку та місце проживання. Головне – знайти людину, якій ви можете довіряти: адже сімейний лікар стане вашим “гідом” у системі охорони здоров’я. Ось кілька варіантів, як обрати “того самого” медика:

Ви особисто знаєте хорошого лікаря

Тоді не марнуйте час та підписуйте з ним декларацію. Тут треба зрозуміти, що медиків обмежили у кількості пацієнтів: один сімейний лікар може консультувати 1 800 осіб, терапевт – 2 000, а педіатр – 900. Винятки зроблять для спеціалістів, які працюють у селах: вони зможуть підписати декларацію з більшою кількістю пацієнтів.

Порадьтеся з родичами, друзями або колегами

Можливо, вони знають медика, який вам підходить. Опитайте кількох людей, створіть список рекомендованих лікарів та познайомтеся з ними особисто.

Зважайте на географію

Якщо для вас принципово, щоб сімейний лікар завжди був “під боком”, то оберіть амбулаторію сімейної медицини або поліклініку, яка підходить вам географічно. Зверніться у реєстратуру медичного закладу та попросіть порекомендувати спеціаліста. Особисте знайомство ніхто не скасовував – поговоріть із запропонованими кандидатурами.

Погугліть

У будь-якому пошуковику введіть назву вподобаного медичного закладу та почитайте відгуки пацієнтів про його персонал. Зверніть увагу на лікаря, якого рекомендують люди.

Ще один варіант – скористайтеся спеціальними базами даних. Наприклад, жителям Києва буде корисним сайт “Сімейний лікар”.

Він містить інформацію про кращих медиків міста, їх рейтинг, відомості про досвід роботи.

Окрім цього, інформація про лікарів незабаром з’явиться в електронній системі E-Health. У ній розміщуватимуть дані про освіту та досвід лікарів, тривалість консультацій, частоту відмов пацієнтів.

Як обрати лікаря? (покрокова інструкція)Адреси амбулаторій у Києві. “Український інтерес”

Важливо: обрати сімейного лікаря – відповідальний крок. Однак медика завжди можна буде змінити, якщо між вами виникне непорозуміння або ви зміните місце проживання.

Підписати декларацію – просто

Декларація – це договір між пацієнтом та сімейним лікарем. Коли ви її підпишете, то офіційно підтвердите, що обрали певного медика. Декларація не є юридичним документом. Якщо ви вирішите “розірвати контракт” із одним лікарем, то потрібно лише укласти договір із іншим. Система зареєструє зміни автоматично. Отже, як тільки знайдете свого медика, виконайте наступні дії:

Крок 1. Перевірте, чи приєднався медичний заклад вашого лікаря до E-Health

Раніше медзаклади працювали за рахунок бюджету та ще й за радянськими нормами, бо існувало вертикальне управління. Тепер вони стають некомерційними комунальними підприємствами, тобто підписують договір із Національною службою здоров’я (НСЗУ). Після цього держава платитиме їм кошти за обслуговування пацієнтів та надані ліки.

Як тільки медичний заклад укладе договір з НСЗУ, ви зможете підписати декларацію з його лікарями. Перевірити статус обраного медзакладу можна у його реєстратурі та за посиланням.

Крок 2. Зверніться до реєстратури

Не потрібно попередньо записуватися “на прийом”: просто прийдіть і скажіть, що хочете підписати декларацію.

Як обрати лікаря? (покрокова інструкція)Підійдіть у реєстратуру або прямо до обраного лікаря. “Український інтерес”

Із собою візьміть такі документи:

 • паспорт
 • ідентифікаційний код
 • мобільний телефон

Якщо підписуєте декларацію для дитини до 14 років, то необхідні:

 • свідоцтво про її народження
 • паспорт та код обох батьків чи опікунів

Крок 3. Уважно перевірте свої дані

Реєстратор або медсестра внесе їх до електронної системи. Ви відразу отримаєте СМС-повідомлення з кодом підтвердження про реєстрацію. Далі примірник декларації роздрукують та віддадуть вам на перевірку. Якщо все правильно, то медсестра роздрукує ще один примірник. Ви підпишете їх: один залишите собі, а інший – у медичному закладі.

Як обрати лікаря? (покрокова інструкція)Зразок декларації. “Український інтерес”

Якщо ви виконали всі ці кроки, то задекларували вибір свого лікаря.

Важливо: декларацію з лікарем найкраще підписати до 1 липня 2018 року, адже від кількості договорів залежатиме зарплата медиків. Але спішити не варто: кінцевої дати немає. Показово, що підписання декларації є безкоштовною процедурою. Вам не потрібно платити ні за які послуги чи бланки для заповнення.

Що буде, якщо не підписати декларацію

Як тільки ви підписуєте декларацію, держава починає платити кошти за ваше первинне лікування. Тобто, ви отримуєте цілий пакет послуг, за які не доведеться платити.

Як обрати лікаря? (покрокова інструкція)Безкоштовні послуги, які отримуватимуть українці. Інфографіка: “Український інтерес”

Якщо ви не підписуєте договір, то навіть первинний медичний пакет оплачуватимете зі своєї кишені. Сімейний лікар не буде зобов’язаний надавати вам свої послуги.

Окрім цього, у 2019 році безкоштовно потрапити на прийом до профільних спеціалістів можна буде лише за направленням сімейного лікаря. Інакше вам доведеться платити за звичайний огляд окуліста, невропатолога, офтальмолога і так далі.

Важливо: якщо ви не підпишете декларацію, але потрапите в екстрену ситуацію, то отримаєте допомогу в будь-якому випадку.

Про сімейну медицину дізнавалася Маруся Лагута, “Український інтерес”

Як обрати сімейного лікаря: покрокова інструкція від МОЗ

Вже з 1 квітня 2018 українці почнуть підписувати декларації з сімейними лікарями. Та є ще чимало громадян, які не знають, кому довірити своє здоров’я. Як без значних зусиль знайти свого лікаря та до чого слід бути готовими в межах реформи охорони здоров’я

Способи пошуку лікаря

Еспресо.TV вже не раз пояснювало тонкощі медичної реформи, яка набула чинності в Україні з початку 2018 року. Головна новація – тепер державні гроші “ходитимуть” за пацієнтом, а не за закладом в районі, де той прописаний.

Читайте також: Медична реформа: Відповіді на всі питання

Та задля того, щоб користуватися всіма перевагами майбутньої системи охорони здоров’я, потрібно знайти сімейного лікаря. Саме він повинен стати для вас чи навіть вашої сім’ї своєрідним персональним менеджером здоров’я, послуги якого оплатить держава.

Знайти свого лікаря – ще й необхідна умова, бо незабаром без направлення від нього буде зась до вузькопрофільних медиків (на кшталт, дерматолога, офтальмолога, гінеколога). В такому випадку доведеться платити за консультацію з власної кишені.

 • То як знайти свого медика та що для цього потрібно?
 • Спосіб 1. У вас вже є хороший медик

Для того, щоб стати вашим сімейним лікарем (але необов’язково всієї сім’ї, кожен член родини може мати різних медиків), він повинен мати спеціалізацію сімейного лікаря або терапевта. Якщо вам ще немає 18 років – сімейного лікаря чи педіатра.

Він може працювати, як в державному чи комунальному медзакладі, так і в приватному. Може бути навіть лікарем-ФОПом.

Наступна вимога: ви задоволені його послугами (якістю, знаннями, уважністю, ввічливістю тощо) та вам зручно до нього звертатися. Медик може жити в іншому місті чи районі – це не стане на заваді декларації. Однак, у ваших інтересах, щоб звертатися за допомогою було ближче та легше.

Спосіб 2. Комунікація

Передбачає дещо більше докладених зусиль та чимало витраченого часу – запитуйте в колег, друзів, знайомих, сусідів, хто хороший медик. Якщо не допомагає, можете звернутися в зручний для вас медичний заклад, запитати в реєстратурі, походити на прийом до кількох фахівців (розпитати в чергах) в різних закладах.

Звертайте увагу на досвід лікаря, запитуйте, що він чи вона думають про щеплення, гомеопатію, шлаки в організмі, чи вважає вітаміни дієвими тощо. Ось шпаргалка від медика Євгенія Гончара.

Читайте также:  Аліменти від держави: розмір, порядок призначення, строки

Читайте також: Провокаційні запитання до лікаря, які перевірять його професійність

Спосіб 3. Онлайн-пошук

Дещо зручніший спосіб, бо можна вибирати зручний для себе час та місце, а також ознайомлюватися з відгуками про лікаря, його чи її досвідом роботи тощо. Не потрібно вистоювати години в чергах, а під час прийому можна влаштувати лікарю допит, як в попередньому випадку.

Також попередньо можна прочитати про медика, який вас цікавить, на ресурсі Сімейний лікарабо на сайті медзакладу. Ми обирали лікаря саме таким чином. Нижче, як це можна зробити.

У всіх випадках варто перепитати, чи є в медика ще вільні місця. Якщо все гаразд, попросіть внести вас в список охочих та чекайте 1 квітня.

Нагадаємо, 1 сімейний лікар може підписати декларацію з 1800 пацієнтами, 1 лікар-терапевт з 2000 пацієнтами, 1 лікар-педіатр – 900 пацієнтами.

Як записатися до лікаря онлайн

Щоб полегшити громадянам життя в Україні створили ряд онлайн-сервісів, які дозволяють записатися на прийом до медика та ще дають чимало можливостей, щоправда доступні вони не для всіх жителів України. Ось кілька безкоштовних інструментів, які допоможуть вам нарешті зважитися на вибір лікаря.

Читайте також: Що в Україні тепер можна зробити онлайн:Записатися до лікаря, оформити субсидію, зареєструвати бізнес

Можна дізнатися, хто ваш сімейний чи дільничий лікар (вказавши власну адресу), шукати за прізвищем чи спеціальністю. Дуже зручно, що для входу в систему достатньо ввести лише свій номер та код з смс.

До системи підключено 5,1 тис. лікарів з 348 медичних закладів. Система шукає найближчий до вас заклад, показує профіль лікарів з їхніми розкладами, номером кабінету та вільними до прийому годинами. Прийом триває 15 хвилин.

На жаль, сервіс доступний лише в містах Київ, Одеса, Дніпро, Миколаїв та Краматорськ.

Як обрати лікаря? (покрокова інструкція)

2. Medics

За допомогою сервісу можна записатися на прийом до лікаря (прийом на 10 хвилин), зберігати свою медкартку в електронному вигляді, залишати відгуки про лікарів та оцінювати їх.

Приєдналися вже 1227 медиків, є смс-нагадування. Для реєстрації достатньо ввести мобільний номер та придумати пароль. Є можливість заповнити профіль з фото, картою щеплень, групою крові тощо.

Серед недоліків: користуватися ним поки що можуть жителі Івано-Франківська, Хмельницького, Нетішина, Крихівців, Угорників, Микитинців, Хриплина, Києва, Коломиї, Надвірної, Полтави, Моршина, Судової Вишні та Мукачева.

3. Поліклініка без черг

Сервіс з детальною інструкцією з використання. Система дає широкі можливості для пацієнта: обирати район міста, заклад, лікаря, послуги та час прийому (передбачено півгодини). Потім створює талон та смс-підтвердження.

Можна записатися до лікарів в 19 населенних пунктах, щоправда, не у всі медичні заклади.

4. Мій МедКабінет

Сайт та мобільний додаток від  EMCIMED дозволяє записуватися на прийом до лікаря, але доступний поки лише для жителів Черкас, Броварів та Бахмуту. Від решти відрізняється тим, що для користування послугою потрібна реєстрація в медичній установі та номер електронної медкартки.

Якщо ви двічі впродовж двох місяців створили online-запис на прийом, але не відвідали лікаря, або не скасували запис завчасно, сервіс для вас тимчасово заблокують.

5.eHealth

Для початку необхідно використати функцію пошуку, яка покаже список лікарів, що мають вільні часові слоти. В результатах пошуку необхідно вибрати лікаря і час візиту.

При записі необхідно вказати деталі. Для запису на візит треба зареєструватись, приходить код підтвердження.

Сервіс доступний для жителів Львова, Тернополя, Ужгорода та Луцька.

Як все буде з 1 квітня

Після того, як ви знайшли свого лікаря, з 1 квітня можна офіційно підписувати з ним декларацію. Підписувати декларацію можна й у травні, серпні чи навіть пізніше. Тож не обов’язково штурмувати медзаклади вже в квітні. Особливо, якщо ви вже підписали з медиком попередню угоду чи просто домовилися.

Відмовити в підписанні медик може лише якщо набрав оптимальний обсяг практики ПМД у 2 тис. пацієнтів або пацієнт відмовляється виконувати медичні приписи (але це не загрожує його життю та здоров’ю).

З собою потрібно захопити паспорт та ідентифікаційний код (якщо з дитиною – свідоцтво про народження). Також знадобиться телефон.

Адже лікар повинен внести ваші дані в систему, вам має надійти код підтвердження. В угоді вказують основні дані про пацієнта (ім’я, прізвище, дата народження, контактні дані, номер паспорту), про лікаря (ім’я, прізвище, інформація про освіту і кваліфікацію, контактні дані тощо), а також про заклад, де працює лікар, чи лікар з приватною практикою (код, інформація про ліцензію тощо).

 1. Після авторизації лікар повинен роздрукувати декларацію, яку ви підпишете у двох примірниках (один із них залишається у вас), – і з цього моменту ви можете звертатись до лікаря у будь-який час.
 2. Зразок декларації

Декларація підписується безстроково, тобто вам не потрібно буде перепідписувати її щороку. Якщо ви вирішите підписати угоду з іншим лікарем – зможете зробити це у будь-який час.

Лікар повинен спостерігати за станом здоров’я пацієнтів за допомогою різних досліджень, діагностувати та лікувати найбільш поширені хвороби, травми, отруєння, патологічні, фізіологічні (під час вагітності) стани, супроводжувати пацієнтів із хронічними захворюваннями, надавати невідкладну допомогу, направляти пацієнта для надання йому вторинної (спеціалізованої) або третинної (високоспеціалізованої) меддопомоги, проводити профілактику та надавати консультації. Основні аналізи будуть безкоштовними.

Але приїжджати на виклик віднедавна ваш лікар не зобов’язаний.

З 13 березня діє наказ МОЗ № 157 про відміну ряду довідок та папірців, а також Книги запису викликів лікарів додому. Очікується, що пацієнт і лікар зможуть спілкуватися телефоном та разом ухвалювати рішення про необхідність візиту за місцем проживання пацієнта.

На випадок відпустки або хвороби у вашого лікаря має бути заміна — інший лікар первинної ланки або черговий заклад первинної медичної допомоги. Якщо вам знадобиться допомога, а ви знаходитесь в іншому місті, звертайтесь до найближчого закладу первинної медичної допомоги.

Якщо у вас немає підписаної декларації – в медичній допомозі вам не відмовлять, на початках можна звертатися до будь-якого закладу.

Громади в селах зможуть залучати перспективних сімейних лікарів, створюючи для них гарні умови життя і праці. Або ж медик приїжджатиме в населенний пункт на регулярні огляди.  Якщо лікар не задовільняє вимог – громада може його змінити.

Як бути з вузькоспеціалізованими медиками

Якщо ви пройшли обстеження в сімейного лікаря й потребуєте спеціалізованої допомоги, медик повинен виписати вам спрямування до профільного спеціаліста. До кінця року в МОЗ обіцяють, що за направленням та довідками не потрібно буде їхати – воно буде в електронній системі. До слова, сімейний лікар тільки зазначає профіль вузькоспеціалізованого лікаря.

Пацієнт самостійно буде вирішувати, до якого конкретного спеціаліста чи закладу йому звернутись.

Таке звернення до медика також оплачує держава, так саму у випадку з потребою стаціонарного лікування. Пакет платних послуг та тарифи на них в Міністерстві обіцяють оприлюднити в 2019 році, але 80% медичних послуг залишаться безкоштовниим. Якщо ж пацієнт захоче потрапити до спеціаліста “напряму” (тобто, без направлення) доведеться платити за його послуги самотужки.

Читайте також: Медична реформа. За що доведеться платити українцям

За ведення одного пацієнта медичний заклад або лікар (якщо він ФОП) отримуватиме від держави 370 грн за дорослого та вдвічі більше за пенсіонерів та дітей. Як розпоряджатися коштами вирішує головний лікар закладу (зарплатня медика залежатиме від цього) або ж сам лікар-підприємець.

Як обрати лікаря? (покрокова інструкція)

Під час перехідного періоду медзаклади отримуватимуть звичні державні субвенції, тож без зарплатні взагалі медики не повинні залишитися.

 • Фінансування вторинної (спеціалізованої) та третинної (високоспеціалізованої) ланки системи охорони здоров’я за єдиним тарифом буде впроваджуватися з 2019 року.
 • З 2020 року держава покриватиме обстеження, консультацію та призначення лікування лікарем спеціалізованого або високоспеціалізованого медичного закладу тільки за умови направлення від лікаря первинної медичної допомоги, тож до цього часу знайти сімейного лікаря все ж варто.
 • Посилання: https://espreso.tv/article/2018/03/19/yak_obraty_likarya_ta_chogo_chekaty_vid_medychnoyi_reformy

Як обрати сімейного лікаря: покрокова інструкція для українців | Народна Правда

Головна

Новини


Як обрати сімейного лікаря: покрокова інструкція для українців

Як обрати лікаря? (покрокова інструкція)

 • Які послуги можна отримати у сімейного лікаря?
 • Згідно з інформацією Міністерства охорони здоров’я, в обов’язки сімейного лікаря входитиме наступний комплекс заходів:
 • -спостереження за станом здоров’я пацієнтів за допомогою різних досліджень, діагностування та лікування найпоширеніших захворювань, травм, отруєнь, патологічних, фізіологічних (під час вагітності) станів;
  -ведення пацієнтів з хронічними захворюваннями;
  -надання невідкладної допомоги;
  -проведення профілактики, вакцинації, огляду і дослідження пацієнтів з груп ризику;
  -консультації;
  -спостереження неускладненої вагітності і спостереження за здоровою дитиною відповідно до вікових особливостей і потреб;
  -надання окремих послуг паліативної допомоги – оцінювання ступеня болю, призначення і виписування рецептів на наркотичні засоби, психотропні речовини для лікування больових синдромів;
  -призначення ліків і виписування рецептів, за якими можна отримати препарати за програмою реімбурсації вартості ліків;
 • -оформлення довідок, лікарняних.
Читайте также:  Порядок спадкування за законом

Слід звернути особливу увагу на те, що сімейний лікар буде направляти пацієнта для надання йому вторинної медичної допомоги. Теоретично потрапити на прийом до вузькопрофільного фахівця можна буде тільки з направленням сімейного лікаря.

Що буде з тими, хто не підпише декларацію?

Виникає закономірне питання, що трапиться з тими, хто не уклав договір з лікарем?

До кінця 2018 року надання первинної медичної допомоги таким громадянам буде здійснюватись без договору. Але при відвідуванні лікаря договір треба буде укласти. В даному випадку пацієнт може бути обмежений у виборі, оскільки лікарі, які вже мають 2000 договорів, можуть відмовитися від укладення договорів з новими пацієнтами.

Медицина безкоштовна і медицина платна

Послуги сімейного лікаря повинні надаватися безкоштовно. За кожен підписаний договір він буде отримувати певну суму з бюджету.

 1. Також, за даними Міністерства охорони здоров’я, пацієнти безкоштовно можуть отримати наступні види медпослуг:
 2. -загальний аналіз крові з лейкоцитарною формулою;
  -глюкоза крові;
  -загальний холестерин;
  -аналіз сечі;
  -загальний аналіз сечі;
  -електрокардіограма (ЕКГ) в стані спокою;
  -мікроскопія відхаркування;
 3. -швидкі тести на ВІЛ, вірусний гепатит, сифіліс.

Вторинна і спеціалізована медицина повинні стати платними. Але, відповідно до планів МОЗ, офіційний старт платній медицині буде даний не в 2018 році, оскільки не затверджені тарифи на послуги.

Нагадаємо, в.о. міністра охорони здоров’я Уляна Супрун заявила, що серед лікарів, медсестер та інших працівників є побоювання, зумовлені майбутньою медичною реформою. На її думку, такі медики просто не до кінця розуміють суть змін, запланованих Міністерством охорони здоров’я.

Раніше Супрун заявила, що медична реформа передбачає, що частина медпослуг залишиться безкоштовною, мова йде насамперед про річні огляди та деякі діагностичні тести. Крім того, лікарі будуть звітувати за кожного пацієнта.

Також повідомлялося, що медична реформа в Україні повинна позитивно вплинути на всіх працівників медичної сфери, адже їх заробітні плати будуть залежати від числа пацієнтів.

Як обрати сімейного лікаря: покрокова інструкція від МОЗ

Тепер медична допомога не прив’язана до місця прописки,
проживання чи розміру хабара.

Кожен українець може вибрати терапевта, педіатра,
або сімейного лікаря у будь-якому медичному закладі, а гроші за ваше медичне
обслуговування заплатить держава.

Поки приписна кампанія (процес вибору лікаря
і укладення договорів) триває у пілотному режимі. А дата початку всеукраїнської
кампанії буде визначена після того, як закон №6327 підпише Президент. Як обрати
сімейного лікаря – далі у статті.

Крок перший – визначіться з лікарем

Найпростіший варіант – ви знаєте хорошого лікаря,
обслуговувались у нього і залишились задоволені результатами. Якщо ж такого
лікаря ви поки не знайшли, поцікавтеся у родичів, сусідів, друзів, колег –
можливо, у них був позитивний досвід у амбулаторії сімейної медицини або
поліклініці, яка підходить вам географічно.

Ви також можете звернутись у місцевий відділ охорони
здоров’я. Там вам розкажуть, які лікарі працюють у вашому населеному пункті чи
районі.

Інший варіант – просто зверніться у будь-який медичний заклад і
познайомтеся з лікарями. Інформацію про них можна отримати у місцевому відділі
охорони здоров’я або безпосередньо в реєстратурі.

Деякі медичні заклади вже
мають свої власні сайти з такою інформацією.

 • Пам’ятайте, що зараз ви не мусите звертатись до лікаря
  «строго за пропискою» — можете обрати лікаря, який працює біля вашого дому,
  роботи тощо.
 • Крок другий –
  підпишіть декларацію
 • Заклади первинної медичної допомоги, в яких працюють сімейні
  лікарі, підписують контракт з Національною службою здоров’я, а пацієнти –
  декларацію з тими лікарями, яких самі собі обрали.

Декларація підписується безстроково, тобто вам не потрібно
буде перепідписувати її щороку. З іншого боку, якщо
ви вирішите підписати угоду з іншим лікарем, ви зможете зробити це у будь-який
час.

Документи, які знадобляться для підписання угоди з лікарем,
– ваш паспорт та ідентифікаційний номер. Якщо ж ви підписуєте декларацію з
педіатром (чи сімейним лікарем, який буде обслуговувати вашу дитину), то також
знадобиться свідоцтво про народження дитини та документи (паспорт та код) обох
його батьків або опікунів.

Лікар внесе ваші дані у систему, роздрукує декларацію, яку
ви підпишете у двох примірниках (один із них залишається у вас), – і з цього
моменту ви можете звертатись до лікаря у будь-який час.

ВАЖЛИВО: уважно перевірте дані перед тим, як підписати
декларацію. Декларація з’явиться в системі після подвійної авторизації: лікар
попросить назвати код, який надійде вам СМС-повідомленням.
Якщо ж у вас немає мобільного телефону, лікар сфотографує чи відсканує ваші документи, щоб долучити їх до декларації.
Тільки після цього декларація з’явиться у системі.

На випадок відпустки або хвороби у вашого лікаря має бути
заміна — інший лікар первинної ланки або черговий заклад первинної медичної
допомоги. Якщо вам знадобиться допомога, а ви знаходитесь в іншому місті,
звертайтесь до найближчого закладу первинної медичної допомоги.

Один лікар може обслуговувати максимум 2 тисячі пацієнтів.
Таку кількість пацієнтів рекомендує МОЗ. Можуть бути і виняткові ситуації,
наприклад, коли лікар працює в селі, де проживає більше 2 тисяч людей. Тож якщо
ви впевнені, що знайшли хорошого лікаря, не гайте часу, адже у нього може
просто не залишитись місць для нових пацієнтів.

Крок третій –
звертайтесь при першій необхідності

Ви зможете звертатись до вашого лікаря з будь-якими
питаннями, пов’язаними зі здоров’ям. Як показує світовий досвід більшість
проблем із здоров’ям можуть бути вирішені на рівні первинної ланки, особливо у
разі вчасного звернення.

Крім безпосереднього обстеження і лікування, лікарі
первинної ланки в разі необхідності будуть також видавати направлення до
вузькопрофільних спеціалістів, виписувати рецепти на ліки, в т.ч.

які
підпадають під програму “Доступні ліки” (безкоштовні ліки в аптеці, за які
платить держава), та будь-які медичні довідки, наприклад, до басейну тощо.

Тож з цих міркувань краще обирати лікаря, який практикує
поруч з вами – це скоротить витрати часу на дорогу.

Крок четвертий – не
давайте хабарів

У 2018 році заклад, в якому працює сімейний лікар, почне
отримувати пряму річну оплату за обслуговування кожного пацієнта, який уклав з
ним договір. Планується, що у 2018 році середня виплата на первинній ланці
складе близько 370 грн на одного пацієнта, у 2019 —
450 грн.

Практика у 2000 пацієнтів може мати річний дохід від 740 000 грн до 1 000 000 грн у 2018 та
від 900 000 до 1 200 000 грн у 2019 році. У цей
бюджет входять оренда кабінету, оплата роботи лікаря, медсестри (фельдшера),
прості витратні матеріали та часткове покриття аналізів.

Близько половини цих
коштів — видатки практики, все інше — зарплата працівників (лікаря, медсестер,
фельдшерів).

За цими тарифами закладам первинної медичної допомоги буде
платити ДЕРЖАВА — саме для того, щоб у медичних працівників були гідні зарплати
і щоб ці гроші НЕ платили пацієнти, як це відбувається зараз. Тож йдучи до
лікаря, пам’ятайте, що це не безкоштовна послуга, за яку ви маєте покласти
«подяку» в кишеню лікарю. Це медична послуга, за яку заплачено з ваших податків.

Інструкції для лікаря та пацієнта ви можете переглянути на
платформі еHealth: Кроки для лікаря, Кроки для
пацієнта.

Зразки декларації — https://goo.gl/PpXFPz.

Як обрати сімейного лікаря: покрокова інструкція від МОЗ

Тепер медична допомога не прив’язана до місця прописки, проживання чи розміру хабаря.

Кожен українець може вибрати терапевта, педіатра, або сімейного лікаря у будь-якому медичному закладі, а гроші за ваше медичне обслуговування заплатить держава.

Поки приписна кампанія (процес вибору лікаря і укладення договорів) триває у пілотному режимі. А дата початку всеукраїнської кампанії буде визначена після того, як закон №6327 підпише Президент. Як обрати сімейного лікаря – далі у статті.

Крок перший – визначіться з лікарем

Найпростіший варіант – ви знаєте хорошого лікаря, обслуговувались у нього і залишились задоволені результатами. Якщо ж такого лікаря ви поки не знайшли, поцікавтеся у родичів, сусідів, друзів, колег – можливо, у них був позитивний досвід у амбулаторії сімейної медицини або поліклініці, яка підходить вам географічно.

Офіційний зразок декларації між пацієнтом та сімейним лікарем

Ви також можете звернутись у місцевий відділ охорони здоров’я. Там вам розкажуть, які лікарі працюють у вашому населеному пункті чи районі.

Інший варіант – просто зверніться у будь-який медичний заклад і познайомтеся з лікарями. Інформацію про них можна отримати у місцевому відділі охорони здоров’я або безпосередньо в реєстратурі.

Деякі медичні заклади вже мають свої власні сайти з такою інформацією.

Пам’ятайте, що зараз ви не мусите звертатись до лікаря «строго за пропискою» — можете обрати лікаря, який працює біля вашого дому, роботи тощо.

Читайте также:  Визначення прізвища дитини

Крок другий – підпишіть декларацію

Заклади первинної медичної допомоги, в яких працюють сімейні лікарі, підписують контракт з Національною службою здоров’я, а пацієнти – декларацію з тими лікарями, яких самі собі обрали.

Декларація підписується безстроково, тобто вам не потрібно буде перепідписувати її щороку. З іншого боку, якщо ви вирішите підписати угоду з іншим лікарем, ви зможете зробити це у будь-який час.

Документи, які знадобляться для підписання угоди з лікарем, – ваш паспорт та ідентифікаційний номер. Якщо ж ви підписуєте декларацію з педіатром (чи сімейним лікарем, який буде обслуговувати вашу дитину), то також знадобиться свідоцтво про народження дитини та документи (паспорт та код) обох його батьків або опікунів.

Основний спосіб заповнення декларації — електроний: лікар внесе ваші дані в систему. Важливо, що декларація з’явиться в системі після подвійної авторизації: лікар попросить назвати код, який надійде вам СМС-повідомленням. Якщо ж у вас немає мобільного телефону, лікар сфотографує чи відсканує ваші документи, щоб долучити їх до декларації.

Потім лікар роздрукує декларацію, яку ви підпишете у двох примірниках (один із них залишається у вас), – і з цього моменту ви можете звертатись до лікаря у будь-який час.

Наказ МОЗ № 1422 з переліком затверджених джерел міжнародніх протоколів

На випадок відпустки або хвороби у вашого лікаря має бути заміна — інший лікар первинної ланки або черговий заклад первинної медичної допомоги. Якщо вам знадобиться допомога, а ви знаходитесь в іншому місті, звертайтесь до найближчого закладу первинної медичної допомоги.

Один лікар може обслуговувати максимум 2 тисячі пацієнтів. Таку кількість пацієнтів рекомендує МОЗ. Можуть бути і виняткові ситуації, наприклад, коли лікар працює в селі, де проживає більше 2 тисяч людей. Тож якщо ви впевнені, що знайшли хорошого лікаря, не гайте часу, адже у нього може просто не залишитись місць для нових пацієнтів.

Крок третій – звертайтесь при першій необхідності

Ви зможете звертатись до вашого лікаря з будь-якими питаннями, пов’язаними зі здоров’ям. Як показує світовий досвід більшість проблем із здоров’ям можуть бути вирішені на рівні первинної ланки, особливо у разі вчасного звернення.

Крім безпосереднього обстеження і лікування, лікарі первинної ланки в разі необхідності будуть також видавати направлення до вузькопрофільних спеціалістів, виписувати рецепти на ліки, в т.ч.

які підпадають під програму “Доступні ліки” (безкоштовні ліки в аптеці, за які платить держава), та будь-які медичні довідки, наприклад, до басейну тощо.

Врачам работодатели готовы платить до 5 000. Дворникам, сварщикам и т.д. до 17 000 гривен

Тож з цих міркувань краще обирати лікаря, який практикує поруч з вами – це скоротить витрати часу на дорогу.

Крок четвертий – не давайте хабарів

У 2018 році заклад, в якому працює сімейний лікар, почне отримувати пряму річну оплату за обслуговування кожного пацієнта, який уклав з ним договір Планується, що у 2018 році середня виплата на первинній ланці складе близько 370 грн на одного пацієнта, у 2019 — 450 грн.

Практика у 2000 пацієнтів може мати річний дохід від 740 000 грн до 1 000 000 грн у 2018 та від 900 000 до 1 200 000 грн у 2019. У цей бюджет входять оренда кабінету, оплата роботи лікаря, медсестри (фельдшера), прості витратні матеріали та часткове покриття аналізів.

Близько половини цих коштів — видатки практики, все інше — зарплата працівників (лікаря, медсестер, фельдшерів).

За цими тарифами закладам первинної медичної допомоги буде платити ДЕРЖАВА — саме для того, щоб у медичних працівників були гідні зарплати і щоб ці гроші НЕ платили пацієнти, як це відбувається зараз. Тож йдучи до лікаря, пам’ятайте, що це не безкоштовна послуга, за яку ви маєте покласти «подяку» в кишеню лікарю. Це медична послуга, за яку заплачено з ваших податків.

Як обрати сімейного лікаря: покрокова інструкція від МОЗ

Відтепер меддопомога не прив’язана до місця прописки чи проживання. Кожен може вибрати терапевта, педіатра або сімейного лікаря у будь-якому медзакладі. Гроші за обслуговування заплатить держава.

 • Наразі процес вибору лікаря і укладення договорів – у пілотному режимі.
 • Дату початку всеукраїнської кампанії визначать після того, як закон №6327 підпише президент.
 • Щоб ми були до цього готовими, МОЗ розповідає 5 кроків, які допоможуть обрати сімейного лікаря.
 • 1. ВИБЕРІТЬ ЛІКАРЯ
 • Найпростіший варіант: ви знаєте хорошого лікаря, обслуговувались у нього і задоволені його роботою.
 • Якщо такого лікаря ви ще не знайшли, поцікавтеся у родичів, сусідів, друзів, колег – можливо, у них був позитивний досвід у амбулаторії сімейної медицини або поліклініці, яка підходить вам географічно.
 • Ви також можете звернутись у місцевий відділ охорони здоров’я.
 • Там вам розкажуть, які лікарі працюють у вашому населеному пункті чи районі.
 • Або просто зверніться у будь-який медзаклад і познайомтеся з лікарями.
 • Інформацію про них можна отримати у місцевому відділі охорони здоров’я або безпосередньо в реєстратурі.
 • Деякі медзаклади вже мають свої власні сайти з такою інформацією.

Пам’ятайте, що зараз ви не мусите звертатись до лікаря «суворо за пропискою». Ви можете обрати лікаря, який працює біля вашого дому, роботи тощо.

 1. 2. ПІДПИШІТЬ УГОДУ З ОБРАНИМ ЛІКАРЕМ
 2. Заклади первинної меддопомоги, в яких працюють сімейні лікарі, підписують контракт з Національною службою здоров’я, а пацієнти – декларацію з лікарями, яких самі собі обрали.
 3. Декларацію підписують безстроково, але якщо ви захочете змінити лікаря, можете зробити це будь-коли.
 4. Документи для підписання угоди з лікарем: ваш паспорт та ідентифікаційний номер.
 5. Якщо ви підписуєте декларацію з педіатром (чи сімейним лікарем, який обслуговуватиме дитину), знадобиться свідоцтво про народження малюка та документи (паспорт та код) обох батьків або опікунів.

Лікар внесе дані в систему, роздрукує декларацію, ви її підпишете у 2 примірниках. Один залишається у вас.

 • З цього моменту ви можете звертатись до медика у будь-який час.
 • 3. ВАЖНО ПЕРЕВІРТЕ ДАНІ ПЕРЕД ПІДПИСАННЯМ
 • Декларація з’явиться в системі після подвійної авторизації: лікар попросить назвати код, який надійде вам СМС-повідомленням.

Якщо у вас немає мобільного, лікар сфотографує чи відсканує ваші документи, щоб долучити їх до декларації. Тільки після цього декларація з’явиться у системі.

На випадок відпустки або хвороби у вашого лікаря має бути заміна — інший лікар первинної ланки або черговий заклад первинної меддопомоги.

Якщо вам знадобиться допомога, а ви знаходитесь в іншому місті, звертайтесь до найближчого закладу первинної меддопомоги.

Один лікар може обслуговувати максимум 2 тисячі пацієнтів. Тому якщо ви впевнені, що знайшли хорошого лікаря, не гайте часу, адже у нього може просто не залишитись місць для нових пацієнтів.

 1. 4. ЗВЕРТАЙТЕСЬ ДО ЛІКАРЯ ЗА ПЕРШОЇ НЕОБХІДНОСТІ
 2. Ви зможете звертатися до лікаря, з якими ви підписали договір, з будь-якими питаннями, пов’язаними зі здоров’ям.
 3. Світовий досвід показує, що більшість проблем із здоров’ям можна вирішити на первинній ланці, особливо у разі вчасного звернення.

Крім обстеження і лікування, лікарі первинної ланки в разі необхідності скеровуватимуть до вузькопрофільних спеціалістів, виписуватимуть рецепти на ліки та видаватимуть будь-які меддовідки. До басейну, наприклад.

 • Тому краще обирати лікаря, який практикує поруч з вами – це скоротить витрати часу на дорогу.
 • 5. НЕ ДАВАЙТЕ ХАБАРІВ
 • Пацієнт уклав договір з сімейним лікарем, який працює у медзакладі.
 • У 2018 року такий лікар почне отримувати пряму річну оплату за обслуговування кожного пацієнта, який уклав з ним договір.
 • МОЗ планує, що у 2018 році середня виплата на первинній ланці складе близько 370 грн на одного пацієнта, у 2019 — 450 грн.
 • Обслуговування 2000 пацієнтів може принести річний дохід від 740 тисяч гривень до 1 мільйона у 2018 році та від 900 тисяч до 1,2 мільйона гривень у 2019.
 • У цей бюджет входять оренда кабінету, оплата роботи лікаря, медсестри (фельдшера), прості витратні матеріали та часткове покриття аналізів.
 • Близько половини коштів — видатки практики, все інше — зарплата працівників (лікаря, медсестер, фельдшерів).
 • За цими тарифами закладам первинної медичної допомоги буде платити ДЕРЖАВА — саме для того, щоб у медичних працівників були гідні зарплати і щоб ці гроші НЕ платили пацієнти, як це відбувається зараз.

«Подяку» у кишеню лікарю класти не потрібно. За медпослугу заплатять з ваших податків.

Інструкції для лікаря та пацієнта ви можете переглянути на платформі еHealth: Кроки для лікаря, Кроки для пацієнта.

Зразки декларації тут: https://goo.gl/PpXFPz

За матеріалами moz.gov.ua

Ссылка на основную публикацию