Як оформити спадщину на будинок (строк позовної давності)

Як оформити спадщину на будинок (строк позовної давності)

Нерідко замість продажу нерухомості власники вирішують подарувати її своїм близьким. Наприклад, молодятам часто презентують затишний приватний будинок, бажану квартиру.

 • Оформити дарчу, виявляється, не так просто: існують юридичні тонкощі, відмінності від звичайної купівлі-продажу або прийняття спадщини.
 • Після спілкування з юристами журналісти з’ясували, як грамотно оформити дарчу, чого варто побоюватися.
 • Як подарувати нерухомість (оформити дарчу)
 • Договір дарування – письмова угода, яким господар майна абсолютно безкоштовно делегує право власності іншій людині.

Це – головна відмінність купівлі-продажу від дарчим. Дарувальник не може вимагати взамін будь-яку компенсацію. Інакше перехід права власності треба оформляти через договір довічного утримання, спадковий договір, договір купівлі-продажу, – залежно від цілей, переслідуваних сторонами.

Вирішивши оформити дарчу, нерухоме майно передається новому власнику шляхом оформлення договору дарування. За заповітом – тільки після смерті людини, прийнявши спадщину від нього.Крім того, щоб оформити дарчу, потрібна присутність представників обох сторін, необхідно більше документів. Процедура, відповідно, коштує дорожче.

Юрист ЮФ “Лавринович і Партнери” Наталія Массалова зазначає: однією з найбільш поширених помилок, укладаючи договір дарування, є недотримання вимог статті 719 Цивільного Кодексу України (ЦКУ) щодо форми документа.

Договору дарування нерухомості, валютних цінностей на суму понад 850 грн. (50-кратний розмір неоподатковуваного мінімуму доходів громадян), полягають письмово, потребують нотаріального засвідчення.

“Таким чином, подарована нерухомість без дотримання вимог може обернутися серйозними проблемами (для дарувальника і одержувача презенту). Порушення вимог щодо нотаріального засвідчення дарчої тягне за собою нікчемність договору. Як наслідок, виникає обов’язок обдаровуваного повернути подарунок дарувальнику, або компенсувати його повну вартість”, – пояснює Наталя.

 1. Дарчий на будинок, квартиру оформляється за місцем знаходження нерухомості або за місцем реєстрації суб’єкта угоди (будь-якого).
 2. Оформити дарчу за 4 етапи: перевірка засвідчує документів учасників угоди плюс права власності господаря на квартиру/будинок; перевірка на предмет знаходження під забороною/арештом нерухомого майна; підготовка дарчим; підписання договору про факт дарування.
 3. “Оформляючи договір дарування між юрособами, нотаріус повинен перевірити, чи передбачено статутними документами такої юридичної особи-дарувальника право дарувати нерухомість”, – уточнює експерт юридичної групи LCF Дмитро Каба.

За словами Дмитра, існує єдине обмеження, закріплене законом: батьки, усиновителі, опікуни не мають повноважень дарувати майно дітей або своїх підопічних.

Згідно дарчим нерухомість стає власністю одержувача, або дарувальник зобов’язується передати її пізніше.

Договір виповнюється безпосередньо при підписанні або ж може містити умови переходу нерухомого майна у власність згодом (після повноліття, закінчення вузу, весілля…).

Як оформити дарчу правильно: важливі моменти

Важливо пам’ятати: якщо житло подаровано одному з подружжя у шлюбі, то другий не може претендувати на нього.Майно, що перебуває у спільній (загальною) власності, дарується при наявності згоди від іншого співвласника. Інакше в межах позовної давності (для дарчих – 1 рік) співвласник має право оскаржити факт через суд.

“Отримуючи особливо цінне майно, перевірте наявність письмової згоди на таку угоду другого з подружжя. Оформляючи дарчу на нерухомість, подбайте про нотаріальне посвідчення згоди (згідно зі ст.65 Сімейного кодексу України)”, – радить юрист ЮФ “Лавринович і Партнери”.

Найважливіший аспект – форма власності приватного будинку (приклад). Якщо говорити про спільну часткову власність (кілька власників, кожному належить певна частина будинку), то власник має право оформити дарчу на свою частку без чийогось схвалення.

Виділити приватну частку можна, нотаріально завіривши домовленості учасників спільної власності. Питання аналогічно вирішується через суд: подається позов про визначення розміру часток кожного у спільній сумісній власності.

“Якщо об’єкт належить одній особі, можна подарувати його половину, оформивши дарчу на ½ частину будинку. Уклавши договір, дарувальник і обдаровуваний будуть володіти будинком на правах спільної часткової власності”, – пояснює Дмитро Каба.

За словами юриста, законодавство не допускає ситуації, коли у будинку буде один власник, а у земельної ділянки, де розташоване житло – інший.

“Особливістю дарування приватного будинку є одночасний перехід земельної ділянки, де він розташований. Цей нюанс виникає з так званого “права слідування” земельної ділянки за нерухомістю, яка на ньому розташована (ст.

120 Земельного кодексу України, ст. 377 Цивільного кодексу України)”, – розповів Дмитро.

Оформити дарчу: податкові нюанси

Оформляючи договір у нотаріуса, доведеться заплатити державне мито (1% від вартості майна) плюс збір за здійснення нотаріальних дій – послуги нотаріуса.

Момент виникнення права власності – держреєстрація подарованої нерухомості. Законодавством передбачена держреєстрація договору дарування та права власності в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

“Дарчу, право власності реєструють у державного реєстратора або ж у нотаріуса. Як правило, реєстрацію здійснює нотаріус, раніше засвідчував договір дарування.Передбачена державне мито”, – розповів юрист юридичної групи LCF.

За загальним правилом одержувач дарунка (людина, на якого оформлена дарча) зобов’язаний сплатити податок з доходів фізосіб розміром 5% від вартості об’єкта.

“Отримуючи подарунок вартістю понад 50% від мінімальної зарплати, встановленої на 1 січня звітного податкового року (зараз – 689 грн.), обдаровуваний зобов’язаний заплатити військовий збір 1,5% від вартості отриманого”, – пояснила Наталія Массалова.

Вартість визначають, грунтуючись на оцінці нерухомості, яка подається нотаріусу при оформленні та посвідченні дарчим. При даруванні малолітній або неповнолітній дитині податки зі зборами перераховують батьки / опікуни.

Податковий кодекс прирівнює угоди дарування між фізособами до угод з оформлення спадщини (п.174.6 ПКУ). Тому велике значення має резидентність і ступінь споріднення фізичних осіб.

Наприклад, якщо подарунок громадянину України підносить нерезидент (іноземець), ця операція буде обкладатися податком з доходів фізосіб в 18% плюс військовим збором – 1,5%.

Зареєстровані в СЕЗ “Крим” особи вважаються нерезидентами.

“Не має значення ступінь спорідненості між фізичними особами (п.174.2.3 ПКУ). Якщо дарчий оформляється між резидентами України (фізособи), які є родичами першого ступеня, об’єкти дарування оподатковуються за нульовою ставкою як ПДФО, так і військового збору (п.174.2 .1 ПКУ)”, – пояснила UBR.ua керівник податкової практики АТ “Спенсер і Кауфманн” Марина Томаш.

Дарування нерухомості більш далеких родичів-українцям обкладається 5% ПДФО + 1,5% військового збору. Сплатити належні податки одержувач подарунка зобов’язаний після подачі податкової декларації за місцем реєстрації. Вимога не стосується іноземців (нерезидентів), які зобов’язані заплатити до нотаріального оформлення дарчої.

“Закон не встановлює обмежень за сумою або того, хто може прийняти дар. Важливо розібратися, хто / коли зобов’язаний задекларувати, а потім заплатити податки”, – говорить Марина Томаш.

Джерело: ubr.ua

Таблиця строків позовної давності адвоката Олександра Бодашко

Як оформити спадщину на будинок (строк позовної давності)

Одне з перших, що перевіряє юрист при оцінці перспективності захисту права чи ухилення від виконання зобов’язання це питання строку позовної давності. Позовна давність – це строк, у межах якого особа може звернутись до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.

Читайте также:  Заборгованість по аліментам (розрахунок боргу, зразок заяви)

Строк позовної давності буває загальним (3 роки) та спеціальним, тобто скороченим або більш тривалим порівняно із загальним строком позовної давності: від 1 місяцю до 30 років. Відповідно до ст.

259 ЦК України позовна давність, встановлена законом, може бути збільшена за домовленістю сторін, проте не може бути скорочена. На практиці зустрічаються кредитні договори з банками, де строк позовної давності встановлюється у 49 років.

Разом з цим «договірний» строк позовної давності не надає право сторонам змінювати порядок обчислення позовної давності.

Досить недавно зі ст. 258 ЦК України були виключені положення про більш тривалі ніж загальний строки позовної давності щодо визнання недійсним правочину вчиненого під впливом насильства чи обману (5 років) та про застосування наслідків нікчемного правочину (10 років).

Окрім цього існують вимоги «без строку позовної давності». Наприклад, ст. 233 КЗпПУ передбачає, що «у разі порушення законодавства про оплату праці працівник має право звернутись до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати без обмеження будь-яким строком».

Слід додати, що у міжнародному законодавстві діє триваліший загальний строк позовної давності. Так, у ратифікованій Україною Конвенції ООН про позовну давність у міжнародній купівлі-продажу товарів встановлюється строк позовної давності у чотири роки.

Автор таблиці: адвокат Олександр Бодашко

Підстава для застосування строку позовної давності Строку позовної давності Стаття нормативного документа
Загальна позовна давність З роки1 Ст. 257 ЦКУ
За видами договорів
Договір дарування Розірвання договору 1 рік Ст. 728 ЦКУ
Договір підряду на капітальне будівництво 2 виявлення недоліків некапітальних конструкцій 1 рік з дня прийняття роботи замовником при виявленні недоліків за звичайного способу прийняття роботи Абз. 2 ч. 3 ст. 322 ГКУ
2 роки з дня прийняття роботи замовником, коли недоліки не могли бути виявлені за звичайного способу прийняття роботи
виявлення недоліків капітальних конструкцій 3 роки з дня прийняття роботи замовником при виявленні недоліків за звичайного способу прийняття роботи Абз. 3 ч. 3 ст. 322 ГКУ
10 років з дня прийняття роботи замовником, коли недоліки не могли бути виявлені за звичайного способу прийняття роботи
відшкодування збитків, завданих замовникові протиправними діями підрядника, які призвели до руйнувань чи аварій 30 років з дня прийняття роботи замовником Абз. 4 ч. 3 ст. 322 ГКУ
Договір підряду на проведення проектних і дослідницьких робіт відшкодування замовнику збитків, спричинених недоліками проекту 10 років з дня прийняття побудованого об’єкта Ч. 5 ст. 324 ГКУ
відшкодування замовнику збитків, завданих протиправними діями підрядника, які призвели до руйнувань, аварій, обрушень 30 років з дня прийняття побудованого об’єкта
Договір поруки після закінчення строку, встановленого в договорі поруки Ч. 4 ст. 559 ЦКУ
6 місяців з дня настання строку виконання основного зобов’язання, якщо кредитор не пред’явить вимоги до поручителя
1 рік з дня укладення договору поруки, якщо кредитор не пред’явить позову до поручителя
Договір оренди (найму) щодо вимог по відшкодуванню наймодавцю збитків у зв’язку з пошкодженням речі 1 рік з моменту повернення речі наймачем Ст. 786 ЦКУ
щодо вимог по відшкодуванню наймачеві витрат на поліпшення речі 1 рік з моменту припинення договору найму
Договір побутового підряду вимога про безоплатне усунення недоліків роботи, виконаної за договором 10 років з моменту прийняття роботи, якщо такі недоліки можуть становити небезпеку для життя або здоров’я замовника ст. 10 Закона Украины «О защите прав потребителей» от 12.05.91г. № 1023-ХІІ
2 роки з дня прийняття виконаної роботи у разі відсутності гарантійного чи іншого строку, встановленого законодавством або договором
Інші строки позовної давності
Стягнення неустойки (штрафу, пені) 1 рік П. 1 ч. 2 ст. 258 ЦКУ
6 місяців з юридичних осіб суб’єктів господарювання (нарахування) Ст. 232 ГКУ
Спростування недостовірної інформації, розміщеної у засобах масової інформації 1 рік з дня розміщення відомостей у засобах масової інформації або з дня, коли особа довідалася чи могла довідатися про ці відомості П. 2 ч. 2 ст. 258 ЦКУ
Переведення на співвласника прав та обов’язків покупця у разі порушення переважного права купівлі частки у праві спільної часткової власності 1 рік П. 3 ч. 2 ст. 258 ЦКУ, ч. 4, ст. 362 ЦКУ
Виявлення недоліків купленого товару 1 рік з дня виявлення недоліків у межах гарантійного строку Ст. 681 ЦКУ
6 місяців з дня встановлення покупцем у належному порядку недоліків поставлених йому товарів Ч. 8 ст. 269 ГКУ
Перевезення вантажу, пошти 1 рік з моменту, що визначається відповідно до транспортних кодексів (статутів) Ст. 925 ЦКУ
Оскарження дій виконавця заповіту 1 рік Ст. 1293 ЦКУ
Визнання недійсним правочину, вчиненого під впливом насильства або обману 5 років Ч. 3 ст. 258 ЦКУ (виключена)
Вимоги про застосування наслідків недійсного правочину, якщо її недійсність встановлена законом 10 років Ч. 4 ст. 258 ЦКУ (виключена)
Строки позовної давності із Сімейних правовідносин
До вимоги про поділ майна, заявленої після розірвання шлюбу 3 роки від дня, коли один із співвласників дізнався або міг дізнатися про порушення свого права власності Ч. 2 ст. 72 СКУ
До вимоги про визнання батьківства 1 рік від дня, коли особа дізналася про своє батьківство Ч. 2 ст. 129 СКУ
До вимоги матері про внесення змін до актового запису про народження дитини 1 рік від дня реєстрації народження дитини Ч. 3 ст. 138 СКУ
До вимоги про визнання материнства 1 рік від дня, коли особа дізналася або могла дізнатися, що є матір’ю дитини Ч. 3 ст. 139 СКУ
Строки позовної давності із Трудових правовідносин
У справах про порушення прав працівника 3 місяці з дня, коли працівник дізнався або повинен був дізнатися про порушення свого права Ч. 1 ст. 233 КЗпПУ
У справах про звільнення працівника 1 місяць з дня вручення копії наказу про звільнення або з дня видачі трудової книжки Ч. 1 ст. 233 КЗпПУ
У справах щодо стягнення з працівника матеріальної шкоди, заподіяної підприємству, установі, організації 1 рік з дня виявленої заподіяної працівником шкоди Ч. 3 ст. 233 КЗпПУ
Строки позовної давності із Адміністративних правовідносин
Давність виконання постанов про накладення адміністративних стягнень (штрафи ДАІ) 3 місяці з дня винисення Ст. 303 КУпАП
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи 6 місяців з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів Ч. 2 ст. 99 КАСУ
У справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби 1 місяць Ч. 3 ст. 99 КАСУ
Якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком 1 місяць з дня, коли позивач дізнався про рішення суб’єкта владних повноважень за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб’єкта владних повноважень Ч. 4 ст. 99 КАСУ
Для звернення до адміністративного суду щодо оскарження рішення суб’єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів 1 місяць Ч. 5 ст. 99 КАСУ
За вимоги про відшкодування ядерної шкоди (справи інвалідів Чорнобиля) 30 років3 з моменту виникнення ядерного інциденту Стаття VI Віденської конвенції про цивільну відповідальність за ядерну шкоду, до якої приєдналася Україна 12.07.1996 р.
Читайте также:  Неофіційна сплата аліментів: як підтвердити, що батько утримує дитину?

1 Відповідно до ст. 259 ЦКУ позовна давність, встановлена законом, може бути збільшена за домовленістю сторін.

2 Відлік строку позовної давності починається з дня приймання роботи замовником (акт приймання-передачі виконаних робіт).

3 Майже ніколи не береться до уваги.

Джерело: pravo-porada.com.ua

ДОДАТКОВО:

Закон України «Про Державну службу», зокрема ст. 78, передбачає, що оскарження рішення про накладення дисциплінарного стягнення відбувається протягом 10 календарних днів після одержання державним службовцем копії наказу (розпорядження) про накладення дисциплінарного стягнення.

Пожалуйста, авторизуйтесь или зарегистрируйтесь для добавления комментария.

Юридична література Допомога Заробітчанину на Чужині

Як вступить у спадщину після пропуску строку ? Як поновити строк на прийняття спадщини ?

Дата 30.01.2015

 • Имя: Катруся
 • Город: Киевская область, Яготин
 • Вопрос
 • Моя мама получила в спадок землю, вона йійі не переоформила вовремя, потом вона померла пять років пройшло ми теж йійі не переоформили, чи можимо ми забрати плату за ці роки які не було мами, і чи можимо ми переоформить на себе цю землю?
 • Ответ
 • Для того щоб оформити право власності на земельну ділянку вам спочатку треба поновити строк позовної давності на звернення до суду.

Відповідно до ст. ст. 1216, 1217 Цивільного кодексу України, спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини (стаття 1218 ЦК України).

Відповідно до ч. 1 ст. 1269, ч. 1 ст. 1270 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Згідно зі ст. 1272 Цивільного кодексу України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст. 1270 цього Кодексу не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.

За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини до нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини.

За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Пленум Верховного Суду України в п.

24 постанови від 30 травня 2008 року N 7 «Про судову практику у справах про спадкування» роз'яснив, що особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК.

Вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити із того, що поважними є причини, пов'язані з об'єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Отже, ви пропустили шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини. Треба позов подавати і поновлювати строк. Тільки після цього ви будете вважатися такою особою, що прийняла спадщину.

Отримав будинок у спадок без документів: що робити (+ презентація)

Як зазначає юристка Офісу при ГО «Центр зростання громад» Надія Клімук, таким відвідувачам інколи досить складно роз’яснити, чому їм необхідно звертатися до суду.

— Для них суд – це щось страшне. Вони не розуміють, чому їм в суді потрібно доводити той факт, що і так їхня хата належить їм? Адже будували ці будинки ще їхні батьки і дуже давно, — коментує правниця.

Згідно з документами, які приносять до Офісу люди, у спадок зазвичай їм передають будинок в селі та земельні ділянки (паї). Проте у людей на руках лише довідки із сільської ради про склад майна покійних родичів. Правовстановлюючих документів немає.

— Є випадки, коли є заповіт на спадкоємців, але й це не облегшує роботу по прийняттю спадщини, адже відсутні документи на все майно, — говорить Надія Клімук.

За словами юристки, людям складно пояснити, що на той час в селах майже ніхто не робив права власності на будинки.

— Вся інформація була в сільрадах, і цього було достатньо. Але станом на сьогодні потрібно все оформлювати та реєструвати в державному реєстрі нерухомого майна, — говорить правниця.

Люди звертаються до нотаріуса із документами, але як нотаріальні контори, так і приватні нотаріуси їм відмовляють. Підстава відмови – відсутність правовстановлюючих документів. Пенсіонерів направляють до «Центру зростання громад» за безоплатною допомогою.

Юристами Центру складаються всі необхідні запити до установ області:

 • запити до сільської ради на території якої знаходиться батьківський будинок (рік побудови), інформацію стосовно власників будинку (батьків), щодо передачі земельної ділянки у власність батькам (ця інформація необхідна для суду щодо підтвердження того, що будинок збудований законно та внесені записи про будинок до Погосподарської книги сільради);
 • запит до Волинського обласного комунального підприємства «Бюро технічної інвентаризації» щодо державної реєстрації будинку та проведення технічної інвентаризації (в основному КП «ВОБТІ» надає безкоштовні довідки, в яких повідомляє, що інвентаризація та реєстрація вказаного будинку не проводилась).

Необхідно зробити технічний паспорт на будинок

Далі юристи Центру направляють відвідувачів Центру в приватне БТІ.

Читайте также:  Процедура розлучення, якщо є діти

— На жаль, комунальне ВОБТІ не робитьтехнічні документи на будинок на спадкодавців, тобто, на мертвих осіб. Тільки до 2013 року КП ВОБТІ робили документи за ухвалою суду, — роз’яснює Надія Клімук. — Приватне БТІ завжди йде на зустріч та допомагає пенсіонерам зробить Технічний паспорт на будинок в селах Ковельського та інших районах області, досить швидко та якісно готує документи.

За словами юристки, технічний паспорт обходиться пенсіонерам орієнтовно в 1000 гривень, якщо житловий будинок знаходиться в селі.

Після того, як у спадкоємця вже є технічні документи на будинок, юристи Центру складають заяву від клієнтів до нотаріуса про видачу Свідоцтва про право на спадщину за законом чи заповітом, для отримання відмови від нотаріуса. До речі, ця послуга оплатна, як в державній нотконторі, так і у приватного нотаріуса – біля 75 гривень.

 • Після отримання відмови від нотаріуса та отриманням довідки від КП ВОБТІ та довідок сільських або селищних рад, юристами Центру складається позов до суду про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування за законом чи заповітом.
 • Невчасно почав оформлювати спадщину – доведеться два рази звертатися до суду
 • Дуже часто спадкоємці пропускають термін прийняття спадщини, і тоді необхідно його продовжувати.

— Роз’яснити людям похилого віку, що їм потрібно буде звертатися до суду не один, а два рази, ще важче. Адже це зайві судові витрати – 640 гривень, — коментує Надія Клімук.

 1. Правниця зазначає, що пенсіонерам ці суди пережити дуже важко – вони не сплять по кілька ночей перед засіданням – хвилюються.
 2. Як поводитися у суді
 3. Перед засіданнями суду юристи Центру роз’яснюють спадкоємцям, як необхідно поводитися у суді:
 • слухати уважно суддю (бо вони дуже швидко говорять);
 • не брати в руки мікрофон для звукозапису;
 • бути ввічливими;
 • не ставити питань судді, лише суддя запитує – вони відповідають;
 • коли потрібно вставати;
 • коли подавати оригінали документів та інше.

Надія Клімук говорить, що насправді суд не настільки страшний, як уявляють собі бабусі та дідусі. Після відвідання Ковельського міськрайонного суду пенсіонери говорять, що задоволені його роботою.

— У нас хороший склад суду — співробітники із розумінням та інколи з гумором ставляться до людей похилого віку, — ділиться Надія Клімук.

«Процедура займає близько двох тижнів»

Як зазначає правниця, по процесу потрібно мінімум два засідання. Проте зазвичай пенсіонери пишуть заяви про розгляд справи у їх відсутність. Даліспадкоємці отримують листа з рішенням суду та знову звертаються до Центру, щоб юристи написали заяву на видачу рішення, яке набирає законності через 10 днів.

— Загалом ця процедура займає близько двох тижнів. Після отримання законного рішення, пенсіонери в ЦНАПі району оформляють право власності в порядку спадкування на будинок, — резюмує Надія Клімук.

 • А що ж із земельними паями?
 • Якщо з будинком все зрозуміло, то на земельні ділянки (паї) у пенсіонерів-спадкоємців зазвичай немає жодних документів.
 • Юристи Центру відновлюють інформацію про ділянки спадкодавців через управління Держгеокадастру.
 • В управлінні надають інформацію такого характеру:
 • а) про те, що батькам спадкоємців виділена земельна ділянка як колгоспникам, але вони не виготовляли документи на ці ділянки;
 • б) документи на паї є, але вони не зареєстровані належним чином;
 • в) документи на землю є, але в них описки та ін.

Потім юристи «Центру зростання громад» складають позов до суду про перехід права на земельний пай на спадкоємців. Це необхідно для подальшого оформлення ділянки через розпорядження райдержадміністрації та виготовлення документів одразу на людину, яка отримала землю в спадщину.

Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження».

За які строки потрібно оформити спадщину?

Адвокат оформлення спадщини

Отже, перше питання, чи є законом передбачені строки для оформлення спадщини?

Законодавством України, не передбачено чіткого строку для оформлення спадщини. Тобто, проґавити свою спадщину через не оформлення, не є можливим, оскільки не встановлено термін для їх оформлення.

Юридичні консультації по спадкуванню

Виходить що якщо немає чіткого строку для оформлення спадщини, то відповідно я можу її взагалі не оформлювати?

Ні, дане твердження теж не можна назвати правильним, хоча така практика існує. Оскільки до моменту оформлення спадщини Ви не можете вважатися повноцінним власником майна. До моменту оформлення спадщини у вас буде лише право на користування спадковим майном, але без права розпорядження спадковим майном.

Цікаво з судової практики у справах про спадкування

За які строки я реально можу оформити спадщину?

Чисто теоретично Ви можете отримати Свідоцтво про право на спадщину за законом чи заповітом одразу на наступний день після спливу шести місяців. Але на практиці строки бувають різними, тут усе залежить від Вашого бажання та наявних у Вас документів.

 • Приклади позовних заяв у спадкових спорах
 • Чи ускладниться процес оформлення спадщини, якщо я прийду до нотаріуса оформлювати спадщину через рік чи два?
 • Сам процес оформлення спадщини не змінюється, і Ваше право на спадщину не буде оспорюватися, але може змінитися порядок видачі Свідоцтва про право нас спадщину, чи наприклад довідки які Ви збирали раніше для отримання свідоцтва про право на спадщину втратили свою актуальність і Вам доведеться збирати нові, а це в свою чергу впливає на строк оформлення Спадщини та видачі Свідоцтва про право на спадщину.
 • Але потрібно врахувати, що термін зберігання спадкової справи складає 75 років.
 • Чи залежить моє право власності на спадкове майно від часу його оформлення?

Від часу оформлення спадщини залежить Ваше право на розпорядження спадковим майном. Тобто поки Ви не оформите спадщину, Ви не матимете права на відчуження спадкового майна.

 1. Як прискорити строки для оформлення спадщини?
 2. Для того щоб оформити спадщину у максимально короткі строки, радимо Вам не затягувати із збиранням необхідних документів (які саме Вам підкаже Ваш нотаріус) та чітко виконувати інструкції нотаріуса, саме в такому випадку уся спадкова справа буде сформована протягом шести місяців з дня смерті спадкодавця, а відповідно і Свідоцтво про право на спадщину можна буде отримувати відразу після спливу шестимісячного строку.
 3. За які строк ипотрібно офрмити спадщину – російською
Ссылка на основную публикацию