Як отримати аліменти за виконавчим листом?

Не знайшовши компроміс в якому-небудь справі, спірні сторони вдаються до суду з надією знайти вирішення своєї проблеми.

Відстояти власні інтереси в судах – це півсправи, головне добитися, щоб винесену постанову було виконано програла справу стороною.

Для цього видається спеціальний документ, званий виконавчим листом, де на базі винесеного рішення зазначаються боржника терміни на виконання постанови. На фото можна бачити, як виглядає зразок ІЛ.

Що таке виконавчий лист

Документи, які ґрунтуються на рішенні суду, а іноді й іншого компетентного органу – це виконавчі листи. Видаються вони у цивільних справах або ж адміністративних правопорушень.

В них присутні реквізити органу, що видав ІЛ. Крім цього, там відображена інформація про протиборчих сторонах (зобов'язаному і правомочном особі).

Це офіційна папір, яка постановляє виплатити матсредства одним учасником судового розгляду іншому.

Види виконавчих листів

Згідно внутрішнім змістом ІЛ диференціюються на 2 групи і залежать від типу стягнення. Види утримань по виконавчим листам:

 • майнові. Містять інформацію про стягнення грошей. Це найпоширеніший вид документів з постановою одній особі виплатити встановлену судом суму на користь другої особи, причому не має різниці, організація або фізична особа.
 • немайнові. Ухвалюють здійснити або немає позначені дії, наприклад, передати гараж іншій особі або відновити людини на попередній роботі.

Як отримати аліменти за виконавчим листом?

Де отримати виконавчий лист за рішенням суду

Отримання ІЛ стягувачем здійснюється в день набрання постановою у його силу.

Як правило, через 10 днів, як було оголошення постанови відбувається видача виконавчого листа по цивільній справі, оскільки за цей час потерпілий все ще може оскаржити рішення в суді, подавши апеляцію.

На практиці іноді доводиться чекати довше, перед тим як забрати завірений документ. Видається МУЛ в єдиному екземплярі, але якщо прийнято рішення на користь одного стягувача, то тоді кількість документів прямо пропорційно їх числа.

Як отримати виконавчий лист за рішенням суду

Існує 2 способи видачі. Виконавчий лист видається приставам-виконавцям. Якщо задолжник не виконує покладений припис, то позивач має підставу просити видати йому ІЛ.

Складається звернення в довільній формі від руки, для чого необхідно мати постанова суду.

В шапці вказують реквізити суду, номер постанови і свої власні (прізвище, ініціали, адреса проживання), потім викладають прохання. Заява підписується та проставляється дата.

Крім цього, завжди можна отримати дублікат, якщо оригінал з певних причин був загублений. Складається заява аналогічним чином, за тим винятком, що вказується прохання видати дублікат і причини втрати оригіналу. Необхідно обов'язково прикласти підтвердження, що свідчить про втрату оригіналу. За видається аркуш немає необхідності платити, оскільки держмито за це не утримується.

Що робити з виконавчим листом суду з

Судовими органами не видається інструкція, куди йти з виконавчим листом з суду. Існує ряд способів, якими може скористатися стягувач для отримання належних коштів. Частіше громадяни вдаються до послуг приставів-виконавців. Вибирати необхідно службу, розміщену на території проживання боржника, або ж в організацію за місцем локалізації майна зобов'язаної особи.

Дозволяється діяти і самостійно:

 • направити заяву в банківську установу при знаходженні там рахунки задолжника;
 • звернутися за місцем отримання зобов'язаною особою доходу, якщо сума не вище 25000 рублів;
 • вдатися до допомоги колекторських агентств.

Як отримати аліменти за виконавчим листом?

Пред'явлення виконавчого листа в службу судових приставів

Спільно з складеним заявою про виконання рішення суду потрібно прийти на прийом до приставам-виконавцям.

Після того як пройшла подача виконавчого листа в службу судових приставів, порушується провадження протягом 3 днів і починається його реалізація, щоб стягнути з боржника належні кошти.

В іншому ж випадку служба зобов'язана повернути папери і передати відмова, де будуть обґрунтовані причини неможливості виконання обов'язків. Копія винесеного рішення зобов'язана бути пред'явлена обом сторонам конфлікту.

Як працюють судові пристави за виконавчим листом

Прийнявши позитивне рішення по виконавчому провадженню, починається робота судових приставів по виконавчому листу. Вони приступають до виконання постанови суду, наприклад, по виселенню людини з займаної житлоплощі.

Якщо з боржника слід стягнути грошові кошти, то працівники служби починають цікавитися і розсилати запити в різні служби і реєстри, де можна отримати інформацію про наявні финсредствах боржника.

При відсутності грошей відбувається арешт майна зобов'язаної особи з метою його реалізації і отримання грошей.

Термін дії виконавчого листа

Законодавчо встановлений строк стягнення за виконавчим листом судовими приставами.

По справах судових інстанцій загальної юрисдикції період справляння займає три роки або до моменту, коли була видана відстрочення на погашення сумнівної заборгованості.

Постанови арбітражних судів дійсні лише протягом 3 місяців, про що необхідно знати. Оплата по адміністративним правопорушенням і штрафів може бути отримана не пізніше ніж через рік.

Як отримати аліменти за виконавчим листом?

Зупинення виконавчого листа

Важливо знати, що існують певні умови, коли можливо призупинення дії виконавчого листа. Переривається на строк , якщо зобов'язана особа частково погашає заборгованість або ІЛ надається до реалізації.

Якщо термін знову поновлюється, то минулий попередній період, до початку виплати боргу, зараховується у новий.

Коли неможливо виконати зобов'язання по винесеному рішенню суду, новий період вважають з дати одержання документа стягувачем.

Існують певні обставини, коли не допускається поновлення строків стягнення з боржника. Єдино можливим способом відновити цей процес – звернутися у видав постанову суду з заявою. Припинення на відміну від призупинення відбувається через оголошення померлим боржника, при відкликанні претензій позивачем та ін.

Борги за виконавчими листами

Постанови видає орган, який розглядав справу. Стягнення боргу за виконавчим листом відбудеться в будь-якому випадку, незалежно від того, які методи для цього будуть використані – списання коштів або реалізація майна зобов'язаної особи.

Якщо сума заборгованості перевищує 10000 рублів, то на боржника накладається ряд обмежень.

Він не буде випущений за кордон Росії до погашення суми та не зможе отримати кредит, оскільки його дані занесені у базу судових приставів, подивитися і перевірити відомості в якій можна онлайн.

Бухгалтерія підприємств і організацій веде картотеку МУЛ для полегшеного перегляду відомостей і щоб була можливість утримувати (перераховувати) необхідну суму заборгованості з нарахованої зарплати відповідача. Перед тим як правильно утримати аліменти за виконавчим листом тощо, видається в обов'язковому порядку наказ по підприємству. Задолжник має право клопотати зменшити суму виплат.

Відео: Як подати виконавчий лист судовим приставам

Як отримати аліменти за виконавчим листом?Як подавати виконавчий лист судових приставів УФССП

Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!

Порядок виконання рішень про стягнення аліментів (тему оновлено 26.02.2018)

Як отримати аліменти за виконавчим листом?
Виграти суд по аліментах — справа не важка. Саме цікаве починається із стадії виконання цього рішення. Ось у вас на руках виконавчий документ (судовий наказ або виконавчий лист), який ви отримали у суді, де слухалася ваша справа. Що далі тепер із ним робити?
До речи, на даному сайті є порядок звернення до суду із заявою про видачу судового наказу про стягнення аліментів із прикладом такої заяви. Його було мною нещодавно оновлено під реалії нового Цивільного процесуального кодексу, який набув чинності в грудні 2017 року.

Почнемо з того, що вам потрібно віднести цей виконавчий документ до відділу державної виконавчої служби за місцем роботи боржника (або його місцем проживання, якщо боржник не працює). Але перш ніж це зробити, розповім вам про деякі деталі.
По-перше, відповідно до п. 1. ч. 1 ст. 430 Цивільно-процесуального кодексу, справи про стягнення аліментів допускають їх негайне виконання у межах суми платежу за один місяць. Що мається на увазі? Відповідно до цієї норми ви маєте можливість отримати суму платежу за перший місяць, які стягуються з боржника у набагато скорочені строки. Так, відповідно до ч. 2 ст. 12 ЗУ «Про виконавче провадження», судовий наказ або виконавчий лист про стягнення аліментів може бути пред'явлено до виконання вже наступного дня після прийняття судом відповідного рішення, тобто не потрібно чекати вступу рішення суду в законну силу.

По-друге, пускати в дію виконавчий документ варто, якщо відповідач відмовляється добровільно виконувати рішення. Адже він і без виконавчої служби має можливість звернутися в адміністрацію свого підприємства із заявою, в якій він може просити відраховувати певну суму із своєї заробітної плати на вашу користь. Або можна укласти договір, який буде регулювати між вами питання сплати аліментів (порядок, строки тощо). Переживати за строки пред'явлення виконавчого документа до виконання в цьому випадку не варто, адже такий документ може бути пред'явлено протягом всього терміну, на який призначено аліменти (ч. 3 ст. 12 Закону України «Про виконавче провадження»). Також є можливість стягнення аліментів за період, який передує пред'явленню виконавчого документа до виконання, але не більше ніж за три роки до пред'явлення (ч. 1 ст. 194 Сімейного кодексу). Із цього правила є виключення: якщо нестягнення аліментів було пов'язано із розшуком боржника або його перебуванням за кордом, то аліменти повинні бути сплачені за весь минулий час з моменту їх призначення.

Читайте также:  Правові наслідки шлюбу

Вам потрібен адвокат по сімейних справах? Дзвоніть за телефонами +38 096 288 04 61 (viber) чи + 38 063 046 97 46, або зверніться із листом за електронною адресою: advokat.a.ponomarenko@gmail.com. Консультація безкоштовна. Детальніше — в розділі «Послуги адвоката»

По-третє, існує кримінальна відповідальність за злісне ухилення від сплати аліментів, передбачена ст. 164 Кримінального Кодексу України, і, з недавніх пір — адміністративна відповідальність, передбачена в ст. 183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
В ч. 11 ст. 71 Закону України «Про виконавче провадження» сказано, що за наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за три місяці, виконавець роз'яснює стягувачу право на звернення до органів досудового розслідування із заявою (повідомленням) про вчинене кримінальне правопорушення боржником, що полягає в ухиленні від сплати аліментів.
В той же час, ч. 12 цієї ж статті зазначає, що за наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців, державний виконавець складає протокол про вчинення боржником адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та надсилає його для розгляду до суду за місцезнаходженням органу державної виконавчої служби.

 • Стаття 183-1. Несплата аліментів
 • Несплата аліментів на утримання дитини, одного з подружжя, батьків або інших членів сім'ї, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання, —
 • тягне за собою виконання суспільно корисних робіт на строк від ста двадцяти до двохсот сорока годин.
 1. Стаття 164. Ухилення від сплати аліментів на утримання дітей 
 2. 1. Злісне ухилення від сплати встановлених рішенням суду коштів на утримання дітей (аліментів), а також злісне ухилення батьків від утримання неповнолітніх або непрацездатних дітей, що перебувають на їх утриманні, — 
 3. карається громадськими роботами на строк від вісімдесяти до ста двадцяти годин або арештом на строк до трьох місяців, або обмеженням волі на строк до двох років.
 4. 2. Те саме діяння, вчинене особою, раніше судимою за злочин, передбачений цією статтею, — 
 5. карається громадськими роботами на строк від ста двадцяти до двохсот сорока годин або арештом на строк від трьох до шести місяців, або обмеженням волі на строк від двох до трьох років.

Примітка.

У статтях 164 і 165 цього Кодексу під злісним ухиленням від сплати коштів на утримання дітей (аліментів) або на утримання непрацездатних батьків слід розуміти будь-які діяння боржника, спрямовані на невиконання рішення суду (приховування доходів, зміну місця проживання чи місця роботи без повідомлення державного виконавця, приватного виконавця тощо), які призвели до виникнення заборгованості із сплати таких коштів у розмірі, що сукупно складають суму виплат за три місяці відповідних платежів.

Зрозуміло? Тоді поринемо більш детально в процедуру виконання рішення суду про стягнення аліментів.

Подання заяви про відкриття виконавчого провадження

Ви приходите до відповідного відділу Державної виконавчої служби (ДВС), попередньо взявши із собою виконавчий документ, і пишите заяву про відкриття виконавчого провадження, яку, у свою чергу, здаєте до канцелярії. Заяву краще скласти у двох екземплярах — один здаєте, на іншому попросите поставити номер вхідного. Або можете цей номер спитати і записати. Приклад написання заяви можна знайти безпосередньо у приміщенні відділу ДВС, або попросити в секретаря. Також в ч. 3 ст. 26 Закону України «Про виконавче провадження» маєте право (саме маєте, але не зобов'язані) вказати додаткові відомості, що можуть сприяти виконанню рішення (рахунки боржника, місце роботи тощо). Ну і майте на увазі, що стягувачі в правах про аліменти звільнені від сплати авансового внеску (п. 2 ч. 2 ст. 26 Закону України «Про виконавче провадження»).

Трохи додам один цікавий момент. В ч. 4 ст.

431 Цивільного процесуального кодексу зазначено, що протягом п'яти днів після набрання судовим рішенням законної сили виконавчий документ, зазначений в частині третій цієї статті, вноситься до Єдиного державного реєстру виконавчих документів, а його копія (текст), що містить інформацію про веб-адресу такого документа у Єдиному державному реєстрі виконавчих документів, надсилається стягувачу на його офіційну електронну адресу, або, у разі її відсутності, рекомендованим чи цінним листом. Проте, ця норма вводиться в дію лише через 30 днів із дня опублікування Державною судовою адміністрацією України повідомлення про початок функціонування Єдиного державного реєстру виконавчих документів у газеті «Голос України». Тобто, коли це запрацює, не потрібно буде звертатись до ДВС та писати заяву — вони самі будуть відкривати провадження після отримання із суду повідомлення про внесення документу до цього самого реєстру виконавчих документів. Така можливість вже закладена в п. 3 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про виконавче провадження».

Далі. Державний виконавець, якому надійшла заява про відкриття виконавчого провадження, перевіряє виконавчий документ, заяву на відповідність всім вимогам, на відсутність підстав для відмови в відкритті виконавчого провадження (ч. 6 ст. 26 ЗУ «Про виконавче провадження»), і не пізніше наступного робочого дня  виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов'язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника та попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей. (ч. 5 ст. 26 ЗУ «Про виконавче провадження»). Це і є моментом початку виконавчого провадження. Копія постанови наступного дня надсилається вам та боржнику рекомендованим листом з повідомленням про вручення (ч. 1 ст. 28 Закону України «Про виконавче провадження»).

Загальний порядок стягнення аліментів передбачено ст. 71 Закону України «Про виконавче провадження» та розділом 10 Інструкції з організації примусового виконання рішень.

Основні моменти, на які варто звернути увагу в ст. 71 Закону України «Про виконавче провадження»:
1) за наявності заборгованості із сплати аліментів понад три місяці стягнення може бути звернено на майно боржника. Звернення стягнення на заробітну плату не перешкоджає зверненню стягнення на майно боржника, якщо існує непогашена заборгованість, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці (ч. 2 ст. 71 Закону України «Про виконавче провадження»).
2) у разі виїзду боржника на постійне проживання до держави, з якою Україна не уклала договорів про надання правової допомоги, за рішенням суду до виїзду боржника за кордон стягнення аліментів здійснюється за весь період до досягнення дитиною повноліття.

3) у разі стягнення аліментів як частки заробітку (доходу) боржника на підприємстві, в установі, організації, фізичної особи, фізичної особи — підприємця відрахування здійснюються з фактичного заробітку (доходу) на підставі постанови виконавця. Якщо стягнути аліменти в зазначеному розмірі неможливо, підприємство, установа, організація, фізична особа — підприємець, фізична особа, які проводили відрахування, нараховують боржнику заборгованість із сплати аліментів.

 • 4) 3а наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців, державний виконавець виносить вмотивовані постанови:
 • — про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві виїзду за межі України — до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі;
 • — про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві керування транспортними засобами — до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі;
 • — про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві користування вогнепальною мисливською, пневматичною та охолощеною зброєю, пристроями вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, — до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі;
 • — про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві полювання — до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі.

5) за наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання, орган державної виконавчої служби на вимогу стягувача протягом десяти днів видає довідку про наявність заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання. Довідка про наявність заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання, дійсна протягом одного місяця з дня її видачі.

За рішенням суду, розмір аліментів може бути встановлено у частині від заробітку, або у твердій грошовій сумі.

Яким чином провадяться відрахування у частині від заробітку?

Після встановлення місця роботи боржника, визначення розміру заборгованості (якщо така є) державний виконавець разом із своїм розпорядженням направляє виконавчий лист до бухгалтерії підприємства, де працює боржник. Стягнення аліментів в такому разі провадиться бухгалтерією підприємства із заробітної плати боржника після утримання з неї податків, з усіх видів доходів, визначених в Переліку.

Читайте также:  Процедура развода

Підприємства, установи, організації, фізичні особи, фізичні особи — підприємці здійснюють відрахування із заробітної плати, пенсії, стипендії та інших доходів боржника і перераховують кошти стягувачу у строк, встановлений для здійснення зазначених виплат боржнику, а в разі якщо такий строк не встановлено, — до десятого числа місяця, наступного за місяцем, за який здійснюється стягнення. Такі підприємства, установи, організації, фізичні особи, фізичні особи — підприємці щокварталу надсилають виконавцю звіт про здійснені відрахування та виплати за формою, встановленою Міністерством юстиції України (ч. 1 ст. 69 Закону України «Про виконавче провадження»).
Усі суми відрахувань перераховуються на вказаний стягувачем банківський рахунок, або через підприємства поштового зв'язку. Також суму можна отримати в касі підприємства.

Розмір відрахувань із заробітної плати, пенсії, стипендії та інших доходів боржника вираховується із суми, що залишається після утримання податків, зборів та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (ч. 1 ст. 70 Закону України «Про виконавче провадження»).

У разі наявності заборгованості за аліментами (наприклад, у боржника провадилось стягнення із заробітку на оплату штрафу, в зв'язку із чим розмір стягнутих аліментів був меньшим у цьому місяці, і з'явилась заборгованість), то окрім аліментів у частині від заробітку, провадиться додатково стягнення заборгованості. Але слід пам'ятати, що відповідно до ч. 3 ст. 70 ЗУ «Про виконавче провадження»,відрахування із заробітної плати до повного погашення заборгованості за аліментами не може перевищувати 50%, а загальний розмір усіх відрахувань із заробітку — 70%.

Про відраховані і виплачені суми аліментів бухгалтер підприємства зобов'язаний звітувати перед державним виконавцем кожні 6 місяців.

У разі припинення перерахування коштів стягувачу підприємства, установи, організації, фізичні особи, фізичні особи — підприємці не пізніш як у триденний строк повідомляють виконавцю про причину припинення виплат та зазначають нове місце роботи, проживання чи навчання боржника, якщо воно відоме. (ч. 2 ст. 69).

Яким чином провадяться відрахування у твердій грошовій сумі?

Як вам відомо, відповідно до ч. 3 ст. 184 Сімейного кодексу, той із батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина, має право звернутися до суду із заявою про видачу судового наказу про стягнення аліментів у розмірі 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Також важливим нюансом стягнення аліментів в твердій грошовій сумі є обов'язкова індексація їх розміру.

Якщо місце проживання/перебування боржника невідоме

Якщо місце проживання/перебування боржника невідоме, державний виконавець може оголосити розшук боржника. Детальну процедуру розшуку можна передивитись:

— ст. 36 ЗУ «Про виконавче провадження»
Наведений в цій статті порядок стягнення аліментів досить загальний. Існують багато нюансів, які мають своє, специфічне регулювання. Наприклад, якщо боржник — фізична особа-підприємець, або пенсіонер, або щодо стягнення аліментів, якщо боржник знаходиться за кордоном. Останній випадок — предмет окремої статті, яка вже була мною написана раніше.

Якщо маєте зауваження або питання стосовно статті, або цієї теми взагалі — пишіть у коментарях до статті, або у блок Зворотній зв'язок. Обов'язково відповім 🙂

P.s. (15.02.19) В зв'язку із тим, що коментарів до даної статті вже дуже багато, система не відображає нові коментарі, і тому я не можу на них відповісти( В зв'язку із цим, я закрив можливість коментування даної статті. Якщо в Вас є питання, звертайтесь до мене за допомогою контактів, які я навів в розділі «Послуги адвоката».

Право на отримання аліментів повнолітньою дитиною, яка навчається | Безоплатна правова допомога

Відомо, що батьки зобов’язані утримувати власну дитину до 18 років. Однак наше законодавство передбачило право на утримання від батьків й повнолітнім дітям аж до поки їм не виповниться 23 роки у випадку, коли вони продовжують навчання і потребують матеріальної допомоги. При чому, таке право виникає не залежно від форми навчання.

Іншими словами, право на отримання аліментів у зв’язку з навчанням мають студенти як денного так і заочного відділення до досягнення ними 23 років (рішення Верховного Суду/Касаційного цивільного суду, справа № 644/3610/16-ц, 17.04.19).

Як стягуються аліменти в таких випадках? Як отримати аліменти через судовий порядок? Які документи необхідні? Яким може бути розмір аліментів?- розповідає директор Роздільнянського місцевого центру Тетяна Кулішова.

 • Як стягуються аліменти в таких випадках?
 • Аліменти на утримання повнолітньої дитини, що продовжує навчання, можуть виплачуватись батьками добровільно або судовому порядку.
 • Існують два способи сплати аліментів у добровільному порядку:
 1. Батьки укладають між собою договір про сплату аліментів на дитину, у якому визначають розмір та строки виплати. Якщо розмір аліментів визначено у твердій грошовій сумі, до договору необхідно включати умови про індексацію, якщо платник і одержувач аліментів не домовилися про інше. Такій договір укладається письмово та нотаріально посвідчується.
 2. Один із батьків подає за місцем своєї роботи заяву про відрахування аліментів на дитину у розмірі та на строк, які визначені у цій заяві. Однак така заява може бути ним відкликана в будь-який момент.

Судовий порядок:

Якщо домовитися не вдалося – необхідно звертатися до суду. Право звернення до суду із заявою про стягнення аліментів на утримання дитини, що продовжує навчання, має той з батьків, з ким проживає дитина, або безпосередньо сама дитина, яка навчається.
Така заява подається до місцевого суду за зареєстрованим місцем проживання або перебування відповідача чи позивача.

Які документи необхідні?

До суду подається, зокрема:

 • позовна заява;
 • копія паспортів позивача та дитини;
 • копія свідоцтва або рішення суду про розірвання шлюбу (за наявності);
 • копія свідоцтва про народження дитини;
 • довідка з навчального закладу про те, що дитина перебуває на навчанні;
 • довідка про заробітну плату одного з батьків, з якого передбачається стягнення аліментів (за наявності).
 1. Судовий збір за подання такої заяви сплачувати не потрібно.
 2. Яким може бути розмір аліментів?
 3. Розмір аліментів може бути визначений судом у твердій грошовій сумі або у частці від доходу платника аліментів. Розглядаючи такі справи суд бере до уваги:
 • стан здоров’я та матеріальне становище як дитини так і платника аліментів;
 • наявність у платника аліментів інших дітей, або непрацездатних членів родини;
 • інших обставин, що мають істотне значення.

При цьому мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку (станом на 01.05.2020 року – 1051 грн).

Водночас суд не обмежується розміром доходу платника аліментів якщо буде встановлено наявність у нього витрат, що перевищують його заробіток, і щодо яких він не зможе довести джерело походження коштів для їх оплати.

Аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня пред’явлення позову.
Право на утримання повнолітніх дочки, сина припиняється у разі припинення ними навчання. Разом з тим поновлення навчання дозволяє звернутися з новим позовом до суду про стягнення аліментів за умови що дитина не досягла 23 років.

Зверніть увагу! Рішення суду, за яким на користь дитини стягувались аліменти до досягнення нею повноліття, не дає права на стягнення аліментів після досягнення дитиною 18 років.

Стягнення аліментів на дітей, які досягли повноліття та продовжують навчання і у зв’язку з цим потребують матеріальної допомоги, здійснюється у судовому порядку за новою позовною заявою (п.

15 постанови Пленуму Верховного Суду України від 15.05.

2006 року № 3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів»).

Як подати на аліменти в Україні в 2020 році, які документи потрібні?

Стандартна картинка з соціальної реклами або анекдотів на сімейну тему – це страждання батька-аліментщика.

 Але в реаліях подачу на аліменти може здійснити не тільки мати, а й батько, а також батьки на своїх вже дорослих дітей, якщо ті не виконують взяті на себе зобов’язання по їх змісту.

Правда, частіше потреба подати на аліменти виникає у одного з батьків – переважно матері, яка одна вирішує проблему утримання неповнолітніх дітей.

До речі, офіційну претензію щодо грошей можна подавати навіть без розлучення, не перебуваючи у шлюбі і так далі

Подача на аліменти без розлучення

Іноді, бувають обставини, коли подати на розлучення важко. Але згідно зі статтею 180 КК України – батько й мати в обов’язковому порядку зобов’язані утримувати неповнолітніх дітей.

Подавати на аліменти можна навіть в тому випадку, якщо один з батьків не проживає на території України. В цьому випадку забезпечення буде за рахунок держави.

Щоб подати на аліменти без розлучення, необхідно скласти позов до суду, підготувати всі необхідні документи (список такий же, як і при розлученні). Тобто все відбувається за загальними правилами, згідно СК України.

Суд враховує всі обставини платника. Зазвичай, сума аліментів складає не менше 30% від дитячого прожиткового мінімуму.

Читайте также:  Мирное урегулирование спора о разделе имущества супругов

Рекомендації юриста: способи подати на аліменти

У 2020 році в Україні існує два основних шляхи отримання аліментів з неплатників. У першому випадку є можливість отримати гроші швидше, у другому – отримати більший розмір виплат. Юристи кажуть про наступні правові тонкощі стягнення коштів.

У разі добровільного стягнення, рекомендується не розраховувати на усвідомленість платника аліментів, оскільки усні домовленості часто порушуються. Краще зробити спеціальний договір, який надалі полегшить стягнення аліментних коштів через суд. Що стосується примусового стягнення аліментних коштів, є два варіанти, як поступити. У першому випадку можна подати позивну заяву.

Таким чином, будуть враховуватися офіційні і неофіційні доходи платника аліментів. Але наявність неофіційної частини доходів потрібно буде довести.

Другий спосіб більш простий. Потрібно буде звернутися в суд, де буде видано наказ. Але в даному випадку буде враховуватися тільки офіційний заробіток або тверда сума коштів. Доречі, нарахована сума не повинна бути менше половини прожиткового мінімуму.

Як подати на аліменти? Перелік документів

Щоб ініціювати процес стягнення грошей, людина повинна звернутися в суд. Для цього їй необхідно підготувати наступні документи:

 1. Копії сторінок паспорта громадянина – перша, друга, плюс сторінка з пропискою.
 2. Копія ідентифікаційного коду – 2 примірника.
 3. Копія Свідоцтва про шлюб. Це робиться в разі, якщо дитина / діти народжені в шлюбі, а позивач і відповідач знаходяться в юридичних відносинах, визначених сімейним кодексом. 2 примірника.
 4. Копія Рішення суду про розірвання шлюбу, якщо він розірваний на момент подання позовної заяви.
 5. Копія свідоцтва Народження дитини або кожного з дітей у двох примірниках.
 6. Дві копії довідки про склад сім’ї. Ці документи на аліменти беруться в ЖЕКу або голови ОСББ. У довідці має бути вказано, що дитина проживає разом з позивачем і фактично знаходиться на його утриманні.
 7. Якщо дитина має проблеми зі здоров’ям, визначена, як людина з обмеженими можливостями, то будуть потрібні документальні свідчення – виписки з історії хвороби, копії свідоцтва про перебування в стаціонарі, квитанції, що залишилися після покупки ліків. 2 примірники кожного паперового носія інформації. В цьому випадку можна розраховувати на максимальне – в межах норми закону, збільшення розміру грошової допомоги.
 8. Перед тим, як подати на аліменти в Україні, позивач складає сам або замовляє у юриста позовну заяву. Зразок заяви можна знайти в мережі, але буде розумним доручити його складання професіоналові.

Нюанс! Якщо відповідач вже виконує аліментні зобов’язання по відношенню до інших людей (наприклад – діти від попереднього шлюбу або літні батьки), то їх інтереси теж враховуються, а самі зацікавлені особи будуть запрошені бути присутнім на судовому засіданні в якості третіх осіб. У цьому випадку кількість копій поданих до суду документів збільшується до 3-х примірників.

Важливо! До суду для стягнення аліментів подаються тільки копії потрібних документів, а оригінали позивач приносить на судове засідання.

Принцип стягнення аліментів в Україні – на що може розраховувати позивач

Перед тим, як подати на аліменти в Україні, багато людей хочуть дізнатися розмір грошової допомоги. Якщо позивач фінансово забезпечений, то йому цікаво, чи варто «шкурка вичинки» або можна обійтися власними силами.

Розмір допомоги визначається статтями 183-184 Сімейного кодексу України. Згідно з цими нормативними документами суддя призначає, а аліменти стягуються наступним чином:

 1. Якщо відповідач працює офіційно, держслужбовець або співробітник серйозної компанії, то призначається сума – частина від його зарплати. Вилка – від 1/6 до 1/4 на одну дитину, 1/3 – на двох дітей, далі – індивідуально.
 2. Якщо людина не має офіційного місця роботи або індивідуальний підприємець, то призначається жорстка грошова сума. Наприклад, 1000 гривень, 15 тисяч гривень.

Фахівці, які консультують про те, які документи потрібні для подачі на аліменти, рекомендують вказувати в позовній заяві прохання про стягнення частини від доходу. Це пов’язано з регулярним збільшенням зарплат в країні.

Особливо у держслужбовців, співробітників бюджетних установ, робітників підприємств. Тому сума відрахувань на користь дитини буде постійно збільшуватися. Крім того, під стягнення автоматично потрапляють будь-які додаткові офіційні доходи платника аліментів.

Наприклад, премії, стипендії, відпускні.

Можливий варіант, коли відповідач не має офіційного місця роботи, не зареєстрований як безробітний, не є ІП. При цьому позивач стверджує, що він працює або має інше джерело доходу. Тоді після подачі на аліменти в Україні суд призначає розмір виплати, рівний середній зарплаті в регіоні.

Практика стягнення аліментів в Україні в 2020 – розмір грошової суми

У судовій практиці – відповідно до статей Сімейного кодексу, виробилася наступна позиція.

На одну дитину призначають ¼ частина від усіх доходів відповідача, якщо в документах на аліменти в Україні було вказано про бажання отримувати відсоток, а не фіксовану суму.

Якщо дітей більше, ніж один, то на кожного з них буде призначено 1/6 частина від доходу батьків. Тобто, дві дитини отримуватимуть 1/3 частину зарплати та інших доходів відповідача.

При цьому сума виплат не повинна перевищувати половину доходів відповідача. 50% йому залишають «на життя». Правда, у виняткових випадках з відповідача може бути стягнуто 70% сумарного доходу. Наприклад, документи були подані на стягнення грошових коштів на 4-х дітей. При цьому кожен з них претендує на 1/6 частину доходу батьків.

Невелике виключення з практики – це призначення допомоги дитині з проблемами зі здоров’ям. У цьому випадку на одну маленьку людину буде припадати не 1/4, а 1/3 доходу батьків. Якщо відповідач погодиться, то суд прийме постанову про стягнення максимального розміру передбачених законом грошей.

Ще один нюанс! Хоч би яким не був відсоток від зарплати або фіксована сума виплати грошової допомоги, її розмір не повинен бути нижче, ніж на 30% від актуального прожиткового мінімуму. Ця вимога виписана в статті 182, частина 2, Сімейний Кодекс України.

Судовий збір. Платити чи не платити?

У законі України «Про судовий збір» – стаття 1, пункт 3, написано, що при виконанні завдання, як оформити аліменти на неповнолітню дитину / дітей, позивач не оплачує судовий збір.

Дата отримання грошей

Відповідно до статті 191 Сімейного Кодексу України грошова допомога неповнолітнім дітям нараховується з того дня, в який був поданий позов.

Але у вітчизняних реаліях перший фінансовий транш «приходить» протягом 5-7 місяців.

Правда, в нього увійдуть всі гроші або будуть «відібрані» великі частки від зарплати, поки не буде виплачена вся заборгованість, що накопичилася з дня подачі позову.

Терміни та черговість процедури отримання аліментів – на що розраховувати позивачеві

 1. Розгляд справи. Після того, як позивачем була зібрана інформація про те, які документи потрібні для аліментів, складений текст претензії, підготовлена необхідна кількість копій всіх документів, в суді формується Діло. Залежно від графіка роботи суддів і кількості справ, які перебувають у них у виробництві, призначається дата розгляду позову. В середньому по Україні на це йде 1-3 місяці. Вся задача вирішується в ході одного судового засідання, якщо немає «обтяжливих обставин» або нез’ясованих питань.
 2. Суд. Можливе перенесення судового засідання. Якщо відповідач до суду не з’явився, то суддя переносить розгляд справи. Перенесення може бути зроблено більше 3-х разів. Хоча вже в разі повторної неявки, в справі, що стосується того, хто оформив аліменти, більшість суддів готові прийняти (і приймають) заочне рішення. Термін, протягом якого призначається нове судове засідання – 14-30 днів.
 3. Вирок суду. Можлива апеляція. Після того, як суд прийняв постанову, його рішення набирає законної сили тільки через 10 днів. Причина? Можливість для відповідача, передбачена законом, щоб подати на апеляцію. Разом, плюс 10 днів.
 4. Через 10 днів після того, як рішення суду набрало законної сили, позивач забирає в канцелярії (потрібно написати заяву встановленого зразка) суду копію судового рішення і виконавчий лист.
 5. А тепер найголовніше питання – як вибити гроші? Якщо відповідач не погоджується добровільно виплачувати призначений судом обсяг грошової допомоги, то підключаються співробітники державної виконавчої служби. Звернення проводиться за місцем проживання або роботи платником аліментів. Після цього турбота на стягнення аліментів повністю лягає на плечі державного виконавця. Він взаємодіє з бухгалтерією підприємства, компанії, в якій працює відповідач. У разі відсутності місця роботи ініціює процедуру накладення на боржника грошових штрафів і пені при простроченнях, відторгнення майна в разі виникнення заборгованості.

В Україні розроблений досить об’єктивний, з мінімізованої паперовою тяганиною механізм отримання аліментів. Тому самостійно пройти всю процедуру від завдання, куди подавати на аліменти, до судового виконавця, який подбає про «доставку» грошей позивачеві, цілком реально.

Ссылка на основную публикацию