Як отримати відстрочку або звільнення (закосити) від служби в армії законно?

Причини надання відстрочки на півроку

5 (100%) 1 vote

Хочете отримати звільнення від армії? Ми вам допоможемо законно! Відстрочка на півроку від армії може знадобитися молодій людині призовного віку з різних причин. Припустимо, щоб пройти випробувальний термін на новій роботі, або встигнути побачити народження свого первістка. На яких підставах можна законно отримати «мораторій»?

відстрочка абітурієнту

Перше звільнення від призову хлопці отримують, закінчивши школу. На час надходження і здачі вступних випробувань абітурієнту надається короткострокова відстрочка по навчанню -до 1 жовтня поточного року. Якщо зарахування до вищого навчального закладу або ссузів відбудеться, військкомат пролонгує відстрочку до кінця освітньої програми.

Тобто, якщо призовник не планує поповнити ряди новобранців навесні, відразу після школи, то він легко може відкласти збори в армію до осені. Достатньо лише подати документи до навчального закладу і взяти законну першу відстрочку.

Як отримати відстрочку або звільнення (закосити) від служби в армії законно?

Тимчасове звільнення за станом здоров'я

 • Ще один законний метод отримати звільнення від виконання військового обов'язку на півроку — відстрочка по здоров'ю .
 • Правом на неї можуть скористатися хлопці, з виявленими захворюваннями, що обмежують придатність: 6 місяців дається на комплексне обстеження, призначення рекомендацій і лікування.
 • Якщо до початку наступного призову зрушень немає, то можлива повторна відстрочка від армії , Знову-таки на півроку.

Які захворювання гарантують «медотвод»?

Призовна медкомісія користується власним регламентом для оцінки здоров'я юнаків. Цей документ називається «Розклад хвороб», саме він регулює питання присвоєння призовнику тієї чи іншої категорії придатності.

Щоб поставити руба питання про придатність, призовник повинен надати всю історію своїх хронічних захворювань, з виписками, результатами обстежень, свіжими аналізами.

Розклад хвороб — це перелік захворювань, із зазначенням ступеня їх тяжкості або частотою проявів хвороби. У відповідних графах вказується як те чи інше розлад органів і систем, відіб'ється на загальній оцінці стану оглядається.

Категорія тимчасово непридатних до армійської служби позначається російської «Г» в Розкладі і карті призовника. До цієї категорії відносять захворювання, з позитивним прогнозом на швидке одужання.

Категорія «Г»

Лікування та реабілітація покладається призовникам, у яких в ході медогляду виявленні наступні порушення:

 • Інфекційні захворювання, наявність паразитів в організмі, виявлені захворювання, що передаються статевим шляхом (гонорея, сифіліс і т.д.),
 • Відновлення після операції після процедури видалення новоутворення.
 • Захворювання крові і лімфи, серйозно що похитнулося імунітет.
 • Ендокринні порушення.
 • Психічні порушення.
 • Травми органів зору та слуху, тимчасові ослаблення зору і слуху після перенесеної хвороби.
 • Проблеми з шлунково-кишкового тракту, системою кровообігу, шкірою, сечостатевої системою.

Конкретний список захворювань і їх проявів, можна подивитися в Розкладі хвороб. В кожному окремому випадку тільки суб'єктивна оцінка призовних медескпертов є істиною в першій інстанції. Саме вони мають право вирішувати, чи можлива відстрочка, або призовник просто симулянт.

Як отримати відстрочку або звільнення (закосити) від служби в армії законно?

Надмірна вага — привід для відстрочки?

Надлишок маси тіла не вважається підставою для перенесення терміну служби. Навпаки, в армії зайву вагу піде набагато легше і швидше. А ось недостатня маса тіла, читається патологією, тому при вазі менше 45 кг юнака залишать на півроку вдома для відстеження динаміки.

Якщо за 6 місяців його стан не погіршиться, то ступінь придатності змінять, і ряди новобранців він поповнить вже з наступним закликом.

Травми звільняють від призову?

Наявність травм (поранення, переломи, травми органів слуху і зору) вважаються підставою для реабілітації на шестимісячний термін. Після цього призовника знову чекає обстеження, воно дозволить виявити порушення, які спричинила за собою травма, або їх відсутність.

Для тих, хто від армії хоче «відмазатися» неправдами, варто відзначити, що не кожен перелом зможе стати підставою для відстрочки. Не варто травмувати себе штучно, заради сумнівної вигоди.

Травми звільняють від призову? На яких підставах можна законно отримати «мораторій»? Які захворювання гарантують «медотвод»? Надмірна вага — привід для відстрочки? Травми звільняють від призову?

Як призовники ухиляються від служби в армії

Трохи менше, ніж за місяць, 1 квітня, в Україні стартує весняний призов на строкову службу до Збройних сил. Призовна кампанія триватиме до кінця травня, до армії можуть потрапити чоловіки від 20 до 27 років, придатні до служби за станом здоров'я та які не мають права на відстрочку.

Випадки, в яких призовник може отримати відстрочку, чітко прописані в законі України «Про військовий обов'язок і військову службу», а за ухилення від призову передбачена кримінальна відповідальність. «Слово і Діло» склало типовий портрет призовника-ухильника й зібрало найпоширеніші способи уникнути служби в армії.

Отже, найчастіше служби в армії намагаються уникнути чоловіки від 20 до 35 років, які здобули середню або професійно-технічну освіту й задіяні в робітничій галузі або безробітні.

Найлегший спосіб ухилитися від призову – відмовитися від отримання повістки до військкомату. Відзначимо, що повістка має бути вручена особисто людині, яку призивають до армії.

Якщо за неї розпишеться хтось інший або документ кинуть до поштової скриньки, він вважається недійсним. Якщо призовник все-таки потрапив до військкомату, він може спробувати «відкосити» на етапі проходження медичної комісії.

Наприклад, дати хабара лікарям або симулювати хворобу. Крім того, можна купити медичну довідку «Про непридатність до служби».

Відповідно до закону, право на відстрочку дається громадянам, які мають мінімум двох дітей, молодших за 10 років, вагітну дружину або дружину з інвалідністю. Ще один спосіб уникнути служби в армії, звичайно, непростий, але також використовується: одружитися з багатодітною чи вагітною жінкою.

Можна піти радикальним шляхом і виїхати за кордон або на непідконтрольні Україні території (Крим, частина Донецької та Луганської областей).

З 2014 до 2017 року в Україні було зафіксовано 4 тисячі 403 кримінальних правопорушень, пов'язаних з ухиленням від призову або мобілізації.

Пік ухилення від мобілізації припав на 2015 рік, коли були порушені 2 тисячі 256 проваджень. Для порівняння, минулого року – лише 9.

Зростає також кількість справ, пов'язаних з ухиленням від військового обліку або спеціальних зборів: у 2014 році була лише одна, а в 2017-му – 128.

Детальніше – на інфографіці.

Як отримати відстрочку або звільнення (закосити) від служби в армії законно?Зображення максимального розміру (відкриється в новому вікні)

Нагадаємо, президент України Петро Порошенко 15 лютого підписав указ про звільнення в запас військовослужбовців строкової служби.

Призов до армії 2021: строкова військова служба

Двічі на рік у всіх областях України проводиться набір призовників на строкову військову службу, в рамках якого в армію забирають десятки тисяч українців призовного віку. Юридичний портал України (LawPortal.com.

ua) спільно з адвокатом у військових справах (Г.

Дубров, св-во ООКА №1894) розповіли призовникам та їхнім батькам про особливості проведення призову в 2021 році, підстави для надання відстрочки від армії і відповідальність за ухилення від строкової служби.

Для початку небагато необхідної теорії. Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов’язком військовозобов’язаних українців. Такий порядок регламентований ст.

65 Конституції та ч. 1 ст. 1 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу». Складовою частиною військового обов’язку є перебування на обліку у військкоматі та строкова служба в армії.

Призов строковиків в Україні проводиться з метою підготовки призовників до захисту своєї держави і забезпечення особовим складом не тільки ЗСУ, а й комплектування Національної гвардії, Прикордонної служби та Державної спецслужби транспорту, а також інших армійських формувань і правоохоронних органів спеціального призначення, посади в яких комплектуються військовослужбовцями строкової служби.

Хто підлягає призову до армії в 2021 році?

Призовний вік в Україні у 2021 році встановлено на рівні 18-27 років.

Таким чином, призовники цієї вікової категорії, які визнані придатними до військової служби за результатами медкомісії і не мають підстав для відстрочки або звільнення від армії, зобов’язані пройти службу в рядах Збройних сил України. Нагадаємо, що до 2020 року призову в армію підлягали юнаки віком від 20 років.

Військовий адвокат: після того, як Президент України Володимир Зеленський підписав Указ про призов на строкову службу, який передбачає зниження призовного віку в Україні, Міністр оборони заявив про те, що під час чергового призову юнаки віком 18 та 19 років не отримають повістки до військкомату. Однак така заява суперечить формулюванню Указу Президента України В. Зеленського (дослівно): «Призвати на строкову службу придатних за станом здоров’я до військової служби громадян України чоловічої статі, яким до дня відправлення у військові частини виповнилося 18 років». Як видно, Президентський Указ виданий в імперативній формі і не містить будь-яких згадок про «добровільний» призов 18- і 19-річних громадян України. Однак в підсумку, на урядовому рівні, було прийнято рішення про те, що призов громадян у віці 18-19 років можливий тільки за бажанням, при їх письмовій згоді.

Який термін служби в українській армії?

Згідно статті 23 ЗУ «Про військовий обов’язок и військову службу», термін служби в армії становить:

 • 18 місяців – для призовників, які не мають вищої освіти
 • 12 місяців – для призовників з академічним ступенем магістра

У випадку оголошення воєнного стану або мобілізації, строковики не підлягають звільненню у запас і продовжують служити до прийняття рішення про демобілізацію.

Які терміни проведення призову на строкову службу в 2021 році?

Указ Президента Зеленського №71 / 2021 «Про звільнення в запас військовослужбовців строкової військової служби, строки проведення чергових призовів та чергові призови громадян України на строкову військову службу у 2021 році» вийшов лише 24 лютого цього року.

Читайте также:  Регистрация патента: услуги по оформлению, получению

Варто відзначити — в 2020 році Указ про призов опублікували 16 січня, в 2021 році він затримався на місяць і один тиждень. Раніше навіть з’являлася інформація, що призов 2021 можуть скасувати.

Як завжди, в цьому році будуть дві хвилі призову в армію — весняна та осіння:

 • квітень — червень — весняний призов 2021 року
 • жовтень — грудень — осінній призов 2021 року

Фактичні терміни можуть бути перенесені у зв’язку з карантином коронавірусу — в 2020 році весняний призов, наприклад, пройшов в травні-липні (додайте статтю в Закладки, інформація оновлюється).

Військовий адвокат: важливо знати, що призовна кампанія в Україні може бути продовжена будь-якої миті протягом року лише на підставі Указу Президента (приймати новий закон для цього не потрібно). Саме у такий спосіб строки проведення «весняного» і «осіннього» призову були продовжені до 3-х місяців.

Крім того, чинне законодавство України дозволяє Президенту в будь-який момент оголосити позачергові і додаткові призови строковиків, наприклад, в Нацгвардію (літній призов) або Прикордонну службу (зимовий призов).

На жаль, відомості про проведення позачергових призовів особливо не афішуються, тому багато призовників виявляються зовсім не готовими до виклику в військкомат.

Від редакції: зміни військового права стосовно збільшення і зменшення призовного віку, оновлення дат (періодів) початку і кінця призову, а також інші новини строкової служби, щоденно відстежують адвокати Юридичного порталу України. Інформація в статті постійно оновлюється — додайте цю сторінку в закладки.

Що робити, якщо принесли повістку?

Згідно з українським законодавством, призовники, які отримали повістку з військкомату зобов’язані прибути до призовної дільниці в термін, вказаний у повістці.

При цьому в Законі зазначено, що неотримання повістки з будь-яких причин не є підставою для ігнорування призову.

Отже, як тільки в країні оголошено про початок нового призову в армію, військовозобов’язаним громадянам дається 10 днів на добровільну явку у військовий комісаріат.

Поважними причинами неявки до військкомату можуть вважатися тільки форс-мажорні ситуації: стихійне лихо, важка хвороба призовника, смерть близького родича (батьків, дружини, дитини, рідних брата, сестри, дідуся, бабусі) або близького родича дружини. Будь-які інші причини не є достатньо вагомими і можуть бути прирівняні до ухилення від армії.

Військовий адвокат: більшість призовників та їхніх батьків вважають повістку без підпису недійсною, а явку по ній — необов’язковою.

Юристи, які хочуть сподобатися клієнту, підтримують таку думку і говорять, що «якщо ухилятися від призову в армію до 27 років — нічого не буде». У деяких випадках, це дійсно так.

Однак, на жаль, подібні точки зору не враховують сучасну практику, яка міститься в Єдиному державному реєстрі судових рішень.

При уважному вивченні ЄДРСР можна знайти десятки обвинувальних вироків за статтею 335 Кримінального кодексу щодо призовників, які ухилялися від строкової військової служби, але не розписувалися в повістці. Більш того, мало хто знає, що профільний Закон «Про військовий обов’язок і військову службу» взагалі не містить термін «повістка», а замість нього використовується більш широке поняття «виклик».

Від редакції: дійсно, з аналізу судового реєстру можна зробити висновок, що в процесі притягнення до кримінальної відповідальності ухильника від армії правоохоронні органи (поліція, прокуратура) і суди можуть аргументувати звинувачення в ухиленні, крім іншого, і обов’язком усіх громадян призовного віку самостійно прийти у військкомат без повістки в 10-денний термін з моменту початку призовної кампанії. З огляду на підвищений інтерес до цієї теми, питання повідомлення призовників детально розглянуті в окремій статті адвоката у військових справах про порядок вручення повісток і покарання за їх ігнорування (однак ми рекомендуємо оформити відстрочку від армії, про це — далі).

Відстрочка від армії і звільнення від призову

Статтями 17 і 18 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» передбачено вичерпний перелік призовників, які можуть отримати:

 • відстрочку від призову в армію у зв’язку із навчанням, роботою та сімейними обставинами (при народженні дитини, наявності батьків-пенсіонерів тощо)
 • повне звільнення від строкової служби за станом здоров’я (хвороба) внаслідок визнання призовника «непридатним до військової служби»

Розглянемо докладніше список причин, за якими громадяни України не підлягають військовому призову.

Хто має право на відстрочку від служби в армії?

На підставі статті 17 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу», відстрочка від призову в армію надається:

 • призовникам, у яких є дитина віком до трьох років
 • чоловікам, які мають двох і більше дітей або вагітну дружину
 • студентам денних відділень українських ВНЗ (бюджет і контракт)
 • при вступі і навчанні в інтернатурі, аспірантурі або докторантурі
 • громадянам, у яких є непрацездатні батьки (одинока мати/батько)
 • призовникам, які працюють і є єдиними годувальниками в сім’ї (родині)
 • опікунам та піклувальникам (за умови відсутності працездатних родичів)
 • священнослужителям, поліцейським, деяким педагогам і лікарям (на повній ставці)
 • призовникам, які визнані медкомісією тимчасово непридатними до військової служби
 • при навчанні на військовій кафедрі (до закінчення і присвоєння звання офіцера запасу)

Хто звільняється від призову на строкову військову службу?

Згідно ст. 18 ЗУ «Про військовий обов’язок і військову службу», повне звільнення від служби в армії можуть отримати призовники:

 • визнані за станом здоров’я непридатними до військової служби
 • досягли 27-річного віку (на день відправлення на строкову службу)
 • які до набуття громадянства України пройшли службу в інших державах
 • виконали обов’язки служби у військовому резерві протягом строків 1 і 2 контрактів
 • яким після закінчення вищих навчальних закладів присвоєно військові (спеціальні) звання офіцерського (начальницького) складу
 • засуджені за вчинення злочину до позбавлення волі, обмеження волі, в тому числі із звільненням від відбування покарання
 • чиї близькі родичі загинули, померли або стали інвалідами під час проходження військової служби або зборів військовозобов’язаних

Відстрочка і звільнення від армії за станом здоров’я

На сьогоднішній день, згідно із законодавством України, існує кілька способів отримати відстрочку або звільнення від армії. Однією з підстав є звільнення (постійне або тимчасове) від строкової військової служби за станом здоров’я. Відстрочка і звільнення від служби оформляються виключно за рішенням РВК, на підставі висновку медичної комісії про визнання непридатним до призову в армію.

Медогляд призовників проводиться для визначення стану їх здоров’я і ступеня придатності до військової служби.

При цьому враховуються характер захворювання або фізичної вади, ступінь їх розвитку (стадія хвороби), функціональні порушення, а також фактична працездатність.

Після закінчення медичного огляду виноситься Постанова ВЛК (відповідно до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України).

З якими хворобами не беруть в армію?

Як правило, повне звільнення від загальної військової повинності мають призовники з явними важкими патологіями, наприклад, відсутність кінцівки, сліпота, глухота, розумова відсталість, шизофренія тощо.

У більшості інших випадків мова йде не про списання призовника через непридатність до служби, а про необхідність у лікуванні, на підставі якого дається тимчасова відстрочка за станом здоров’я (на півроку або один рік) і потім проводиться повторна медкомісія.

Уникнути служби в армії в Україні у 2020 році можна при наявності таких проблем зі здоров’ям (таблиця):

Як отримати відстрочку або звільнення (закосити) від служби в армії законно?

Військовий адвокат: насправді повний список хвороб, які звільняють від армії, додатково включає гіпертонію, дорсопатію та багато інших проблем зі здоров’ям (див. далі), однак імовірність висновку медкомісії про непридатність до призову залежить від об’єктивності медогляду та оцінки лікарями ВЛК результатів додаткових обстежень (за направленням військкомату).

Перелік найбільш поширених хвороб для визнання непридатним до військової служби

 • шкірні захворювання (екзема, псоріаз, себорейний і атопічний дерматит, свербіж шкіри, лімфаденіт)
 • алергія (кон’юнктивіт, дерматит та інші ураження слизових і шкірних покривів алергічного характеру)
 • всі види гриж (пахова, стегнова, пупкова, діафрагмальна, грижа черевної порожнини і сечового міхура)
 • гіпертонічна хвороба I-III стадії (періодичне підвищення артеріального тиску більш 140/90 мм рт. ст.)
 • захворювання дихальних шляхів (всі види бронхіальної астми, ускладнення після грипу і пневмонії важкого перебігу)
 • психічні розлади з періодичними соматичними проявами, які підтверджені сертифікатом психіатра за формою № 122-2/о
 • хвороби хребта (сколіоз, остеохондроз, протрузії міжхребцевих дисків, грижі Шморля і спондильоз з больовим синдромом)
 • захворювання опорно-рухового апарату (плоскостопість з проявами остеоартрозу, кіфоз і лордоз, хвороби кісток і суглобів)
 • захворювання шлунково-кишкового тракту (виразка шлунка, підтверджена рентгенологічним дослідженням в умовах штучної гіпотонії)
 • хвороби серця і серцево-судинної системи (всі форми стенокардії і легенево-серцевої недостатності, порушення серцевого ритму і тахікардія)
 • вегетосудинна дистонія з пароксизмальними порушеннями, підтверджена невропатологом, психіатром, окулістом і ендокринологом в умовах стаціонару
 • поганий зір (далекозорість або короткозорість будь-якого ока більш ніж мінус 6 діоптрій і астигматизм з різницею рефракції в двох головних меридіанах більше -3 дптр)

Актуальний і вичерпний список захворювань, які дають право на звільнення від призову на строкову службу в армію, міститься в «розкладі хвороб» (затверджено Наказом МОУ №402).

Яка відповідальність за ухилення від призову в армію?

В Україні передбачено два види відповідальності за порушення законодавства про військову службу — адміністративна і кримінальна. В якості адмін покарання за неявку у військкомат застосовуються штрафні санкції, передбачені ст. 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення:

 • штраф від 85 до 119 гривень за перше порушення
 • штраф 170-255 гривень — за повторне порушення

Кримінальна відповідальність за ухилення від призову на строкову військову службу настає за статтею 335 КК України і передбачає обмеження волі на строк до 3-х років. Слід зазначити, що в більшості випадків покарання за ст. 335 Кримінального кодексу є умовним (але судимість буде).

Читайте также:  Услуги по регистрации фирм, зарегистрировать предприятие

Військовий адвокат: серед призовників, їх батьків і деяких юристів існує думка, що кримінальне покарання за ухилення від армії може застосовуватися тільки за умови особистого вручення та підпису в повістці.

При цьому Єдиний судовий держреєстр України містить багато вироків (набравших законної сили) щодо ухильників від призову, які отримали різні терміни обмеження волі за статтею 335 Кримінального кодексу (із застосуванням ст.

75 КК) за спробу уникнути армії на стадії виклику в центр комплектування та соціальної підтримки, під час проходження медичної комісії та після визнання придатним до строкової служби за графою I «Розкладу хвороб».

У деяких випадках провина ухильника аргументується, окрім іншого, обов’язком самостійно прибути до військового комісаріату після старту призовної кампанії.

Щоб притягнути призовника до адміністративної відповідальності працівнику військкомата достатньо скласти протокол і винести постанову про накладення штрафу, яку має підписати воєнком.

Зазвичай для цього не потрібно шукати додаткових порушень, оскільки практично кожен призовник і військовозобов’язаний порушує одне з правил військового обліку.

Детальніше про це можна дізнатись з мого відео про військовий облік громадян у віці від 18 до 60 років.

Від редакції: в цій статті та відеоролику розкриті найактуальніші питання процедури призову в армію: від першого виклику в військкомат і нюансів проходження медкомісії до отримання призовником відстрочки від військової служби і розмежування відповідальності за ухилення від військового обов’язку. У разі необхідності, більш детальна консультація військового юриста доступна на спеціалізованому форумі для призовників/військовозобов’язаних та в індивідуальному порядку (e-mail адвоката у військових справах: doubrov@gmail.com).

Хто має право на відстрочку від служби у ЗСУ?

Згідно Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» відстрочка від призову на строкову військову службу надається призовникам за рішенням районних призовних комісій за сімейними обставинами, станом здоров'я, для здобуття освіти та продовження професійної діяльності.

Відстрочка від призову на строкову військову службу за сімейними обставинами за їх бажанням надається призовникам, які

 • є особою з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування;
 • мають непрацездатних батька і матір чи одинокого непрацездатного батька (одиноку непрацездатну матір) або непрацездатних осіб, під опікою/піклуванням чи на утриманні яких перебував призовник, або осіб, над якими призовник здійснює опіку чи піклування, якщо вони не мають інших працездатних осіб – громадян України, зобов'язаних їх утримувати. Непрацездатність зазначених осіб має бути підтверджена документами;
 • мають неповнолітніх рідних (повнорідних чи неповнорідних) братів і сестер або непрацездатних рідних (повнорідних чи неповнорідних) братів і сестер незалежно від їх віку, якщо вони не мають інших працездатних осіб, крім призовника, зобов'язаних їх утримувати;
 • мають одинокого батька або одиноку матір, у яких на утриманні перебувають двоє чи більше неповнолітніх дітей, до досягнення старшим із них повноліття за умови офіційного працевлаштування призовника;
 • мають дитину віком до трьох років або дитину старшу трьох років, яка виховується без матері у зв'язку з її смертю або за рішенням суду;
 • мають двох і більше дітей;
 • мають дитину-інваліда;
 • мають дружину-інваліда;
 • мають вагітну дружину.

У разі, якщо призову на строкову військову службу підлягають кілька синів одночасно, відстрочка може надаватися одному з них за їх бажанням з урахуванням пропозиції батьків. Така відстрочка надається на час проходження строкової військової служби братами, до звільнення в запас одного з них.

Районні призовні комісії можуть прийняти рішення про надання призовнику відстрочки від призову на строкову військову службу за сімейними обставинами, незважаючи на небажання призовника нею скористатися, виходячи при цьому з того, що його призов може суттєво погіршити матеріальне становище осіб, яких відповідно до законодавства він повинен утримувати.

Відстрочка від призову на строкову військову службу за станом здоров'я на строк до одного року надається призовникам, які визнані під час медичного огляду тимчасово непридатними до військової служби

Відстрочка від призову на строкову військову службу для здобуття освіти на весь період навчання надається громадянам призовного віку, які навчаються:

 • у школах та професійно-технічних навчальних закладах з денною формою навчання. У разі досягнення такими призовниками 21-річного віку відстрочка втрачає силу;
 • у ВНЗ з денною формою навчання, у тому числі під час здобуття наступного вищого освітньо-кваліфікаційного рівня вищої освіти;
 • у середніх або вищих духовних навчальних закладах з денною формою навчання;
 • в інтернатурі, аспірантурі або докторантурі з відривом або без відриву від виробництва;
 • в навчальних закладах інших держав в рамках міжнародних договорів України.

Відстрочку від призову на строкову військову службу для здобуття освіти можна втратити, якщо особу було відраховано з навчального закладу за власним бажанням, за невиконання навчального плану, порушення умов контракту або недисциплінованість, незалежно від її поновлення чи повторного зарахування до того чи іншого вищого навчального закладу.

Право на відстрочку не втрачається якщо:

 • навчання було перервано у зв'язку з отриманням академічної відпустки за станом здоров'я або сімейними обставинами, для догляду за близькими родичами;
 • призовник, що навчався у ВНЗ з з денною формою навчання, перевівся до іншого ВНЗ з денною формою навчання.

Відстрочка від призову на строкову військову службу для продовження професійної діяльності надається:

 • педагогічним працівникам з повною вищою освітою, основним місцем роботи яких є школи, за умови повного навантаження на займаній посаді, – на весь період їх роботи за спеціальністю;
 • медичним працівникам, за умови повного навантаження на займаній посаді, – на весь період їх роботи за фахом у сільській місцевості;
 • священнослужителям, які закінчили вищі або середні духовні навчальні заклади і займають посаду в релігійних організаціях, що діють за статутом/положенням, зареєстрованим у встановленому порядку, – на час виконання обов’язків священнослужителя;
 • сільським, селищним, міським головам – на строк виконання ними цих повноважень;
 • особам, які мають науковий ступінь кандидата/доктора наук та працюють на посадах за спеціальністю відповідно до групи спеціальностей галузі науки, з якої присуджено науковий ступінь, – на весь період їх роботи за цією спеціальністю;
 • резервістам – на весь період служби у військовому резерві;
 • поліцейським – на весь період їх служби;
 • тим, кому повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення або стосовно яких кримінальна справа розглядається судом, – до прийняття відповідного рішення.

Призовники, яким надано відстрочку від призову на строкову військову службу, зобов'язані щороку до 1 жовтня подавати у районні військові комісаріати документи, що підтверджують їх право на відстрочку.

Більш детальну інформацію можна отримати у військовому комісаріаті за місцем прописки або телефонуйте до кол-центру Міністерства Оборони України.

Термін служби в армії 2021: зміни для призовників і як отримати відстрочку

СТВОРИ РЕЗЮМЕ НА ТЕЛЕФОНЕ

Термін служби в армії вже довгий час залишається без змін. Але останнім часом все частіше стала з'являтися інформація про продовження періоду, протягом якого потрібно буде виконувати військовий обов'язок. На скільки ці чутки правдиві? Це ми спробуємо з'ясувати в цій статті.

# Терміни служби в армії сьогодні і раніше

Суперечки про те, скільки потрібно служити в армії, не припиняються досі. Більш довга служба має ряд своїх переваг, адже людина за цей час має можливість отримати набагато більше професійних навичок.

Але чи актуально це в нинішніх реаліях, коли все більше експертів бачать майбутнє тільки в контрактній армії? Питання залишається відкритим.

Давайте підемо, як змінювалися терміни служби в армії протягом історії.

до змісту ↑

# сучасна Росія

Відповідно до чинного законодавства військову службу несуть громадяни від 18 до 27 років рівно 1 рік з моменту призову. Такі зміни вступили в силу для призовників з 2008 року. Раніше ж цей період був 2 року.

Звернемося трохи в минуле, щоб простежити історію військового обов'язку в Росії.

до змісту ↑

# Царська Росія

До 1793 року року рекрути довічно служили в армії. після – її скоротили до 25 років. далі, надалі проведення військової реформи 1874 року призовники несли службу 7 років.

Коли ввели загальний військовий обов'язок, терміни служби відрізнялися в залежності від роду військ. У сухопутних – загальний термін був 15 років. З них 6 років на службі і інші роки – у запасі. На флоті ж служили 10 років, три з яких в запасі.

При останньому імператора Миколи II в 1906 році солдати служили 3 року.

до змісту ↑

# радянський Союз

1925 році вступив в силу закон про обов'язкову військову службу. Згідно з ним вводився щорічний заклик терміном на 2 року. Для тих, хто, служив в авіації і на флоті 3 року.

Ці зміни діяли до початку війни, коли почалася загальна мобілізація.

 • Призов до армії щороку був відновлений в 1949 році. З того часу в сухопутних військах служили три роки, на флоті – 4.
 • Далі ж в 1967 році був прийняті нові норми, де служба на флоті скорочувалася до 3 років, а в сухопутних військах знову 2.

до змісту ↑

# Чому терміни можуть збільшитися

Дискусії про необхідність продовження терміну служби ведуться вже давно. Спроби внести відповідні зміни в законодавство були неодноразово. Автори змін наводять аргументи, що період в 1 рік недостатній для того, щоб в повній мірі навчитися всьому необхідному.

Читайте также:  Адвокат по семейным делам и спорам - услуги юриста

Але в той же час є і багато противників таких змін. Деяка частина політиків бачать майбутнє в розвитку контрактної армії, як більш ефективної. Серед плюсів називають велику усвідомленість у виборі і грошову мотивацію. Тому серед абмітних планів – збільшити чисельність контрактників до 90%. Але при цьому про повне скасування строкової служби мова не йде.

до змісту ↑

# Чи очікують призовників зміни

На думку більшості експертів в 2021 році період служби в армії не зміниться. Перш за все через те, що жодна з ініціатив депутатів в уряді схвалена була. Немає також і остаточного законопроекту, який можна було б внести не розглянуті. У найближчі роки малоймовірні будь-які зміни в цій сфері.

На це впливає ще й той факт, що кількість осіб, які побажали нести службу за контрактом, за останні роки значно зросла. Великий потреби в збільшенні чисельності строковиків зараз немає.

Також варто відзначити, що скорочення терміну терміну служби допомогло боротися з ухиленням від виконання військового обов'язку. кількість осіб, які ховаються від служби в армії скоротилося в 4 рази.

до змісту ↑

# Терміни служби в армії в 2021 році

Як можна зрозуміти з інформації, наведеної вище, терміни служби в 2021 році мінятися не будуть. У законодавство в цій сфер навряд чи будуть внесені якісь правки. Далі розглянемо більш точні терміни для кожного виду служби.

до змісту ↑

# строкова служба

Для всіх видів військ термін строкової служби однаковий. Він не залежить від того, куди направляється солдатів: в сухопутні, авіаційні війська або на флот. На даний момент він становить 12 місяців.

до змісту ↑

# контрактна служба

Через те, що контрактники проходять повний курс базової підготовки та отримують високу кваліфікацію, термін служби у них тривати довше. За цей час вони встигають повною мірою навчитися користуватися складними видами зброї.

Термін служби залежить від звання і від того, полягає чи перший контракт або повторний.

до змісту ↑

# Висновок першого контракту

3 року – для тих, хто претендує на звання:

 • солдата;
 • матроса;
 • сержанта;
 • старшини тривалість служби.

5 рік – для осіб, претендують на звання:

 • прапорщика;
 • офіцера;
 • мічман.

Терміни служби також відрізняються для тих, хто проходив військову підготовку в навчальному закладі або відслужив рік на строковій службі. А саме:

 • ті громадяни, які надійшли на навчання у військовий заклад повинні відслужити в армії п'ять років після його завершення;
 • ті хто вчилися у ВНЗ і надійшли на службу на посаді офіцера повинні підписати контракт або на три, або на п'ять років;
 • люди, які рік служили за призовом, можуть продовжити службу на контракті. Контракт укладається на термін в три або п'ять років за вирахуванням часу, яке вони витратили на строкову службу.

до змісту ↑

# Висновок повторного контракту

особи, які вже служили за контрактом, можуть підписати новий на термін в 3, 5, 10 років. Також можна зробити висновок і безстроковий контракт, і служити до настання граничного віку.

до змісту ↑

# Альтернативна служба

Якщо людина не хоче служити через релігійні, моральних, етичних мотивів, то людина може вибрати альтернативну службу.

З 2008 року терміни такі:

 • 21 місяць — якщо людина, буде проходити службу в установах, які підвідомчі органам виконавчої влади (суб'єктних і федеральних);
 • 18 місяців — для співробітників в організаціях та структурних підрозділах Збройних сил та інших військових формувань

до змісту ↑

# відлік термінів (коли починається служба)

Для тих, хто не має звання і не перебувати в запасі, термін служби відраховується з моменту, коли йому було присвоєно звання рядового. Його він отримує по прибуттю в пункт збору.

Для тих громадян, які надійшли до профільного військовий заклад, датою початку відліку буде день зарахування до цього навчального закладу.

Для людей, які вже мають військове звання, термін відліку починається після того, як був опублікований наказ про направлення до місця несення служби.

Закінчується термін служби тоді, коли призовника було в офіційному порядку виключено з особового складу частини. При цьому відлік починається від дати прибуття в пункт збору і закінчується в той самий число і місяць наступного року (рівно через 12 місяців).

до змісту ↑

# В яких випадках термін служби буде скорочуватися

В законі зазначено ряд ситуацій, коли людина може бути достроково звільнений від служби в армії.

 • В ході збройних конфліктів загинув найближчий кровний родич строковика (батько або брат);
 • Виникла необхідність стати опікуном кровного родича, який не досяг 18 років (сестри або брата);
 • Строковик буде доглядати за хворим родичем, який потребує постійного догляду;
 • З'явилася друга дитина;
 • громадянин, який несе службу в армії, буде доглядати за рідною дитиною-інвалідом, якому менше ніж 3 року;
 • Строковик буде доглядати за своєю дитиною або дітьми, у яких загинула їхня мати (справжня або колишня дружина громадянина).

до змісту ↑

# Чи стане служба виключно контрактною

Очікувати переведення армії тільки на контракт не варто найближчим часом. На це можуть піти роки. Основною причиною є фінансова складова цього питання. На це потрібно колосальна сума грошей, якої в бюджеті країни просто немає. Велика частина коштів зараз йде перш за все на покупку нової техніки і переозброєння військ.

до змісту ↑

# Що робити, якщо не хочеш служити в армії

Багато молодих людей не бажають йти в армію. Якщо ви з їх числа, то для вас буде цікаво дізнатися, якомога абсолютно законно уникнути призову. Ми настійно не рекомендуємо давати хабарі або не бути по порядку. За це передбачена адміністративна та кримінальна відповідальність. Тим більше є багато способів, як це зробити легально.

 1. Найпоширеніший варіант – це уникнути армії по поганому стану здоров'я. Деякі люди навіть не знають, що у них може бути якась патологія через яку служба в армії протипоказана. Тому самостійно пройдіть повний медичний огляд, щоб точно дізнатися чи немає у вас яких-небудь захворювань. Також уважно вивчіть законодавство і дізнайтеся перелік хвороб, при наявності яких ви можете отримати звільнення від призову.
 2. Ще один спосіб – це звернутися до юристів, які добре розбираються в цьому питанні. Завдяки відмінним знанням всіх тонкощів законодавства вони можуть підказати, як у вашому випадку можливо легально отримати звільнення. Людині без юридичної освіти часом буває важко у всьому розібратися самостійно. Кваліфіковані юристи ж можуть знайти то, що ви могли пропустити.

до змісту ↑

# Хто може отримати відстрочку від служби в армії

Якщо у вас немає абсолютних протипоказань до служби в армії, то можна спробувати отримати відстрочку на деякий час. Якщо ви наповнені 27 років, то в армію вам йти вже буде не треба.

Один з варіантів – це отримати відстрочку по навчанню.

Для цього вам потрібно поступити на навчання в державний університет на очну форму навчання, закінчити бакалаврат, магістратуру, а далі вступити до аспірантури.

Аспірантам навіть після навчання надається відстрочка на рік, протягом якого вони можуть захистити свою дисертацію. Якщо ви отримаєте науковий ступінь, то закликати вас вже не зможуть.

Ще один вірний спосіб – це вибрати для себе роботу в органах державної влади або силових структурах. Після закінчення вищого навчального закладу за потрібною профілем, ви можете влаштуватися на роботу в поліцію, пожежну службу або митницю. Такі люди звільняються від призову.

Також це стосується діючих депутатів і тих осіб, які тільки зареєструвалися кандидатами в депутати, в органи влади.

Отримують відстрочку і люди, які за сімейними обставинами не можуть нести службу в армії – це можливо при наявності більше двох дітей або дитини-інваліда віком менше трьох років. Також можуть бути ситуації, коли мати дитини позбавили батьківських прав або вона померла. Тоді батько може не йти в армію, щоб взяти на себе обов'язки по догляду за дитиною.

до змісту ↑

# Чи очікується скасування обов'язкового військового призову

Про необхідність скасування обов'язкового військового призову говорять вже багато років. Прихильники виключно контрактну армію наводять низку аргументів на користь правильності їх думки. По перше, не всі люди морально і фізично готові служити в армії. Якщо у людини немає внутрішньої мотивації, то стати професійним бійцем він не зможе.

По-друге, з кожним роком все більше посилюється проблема, пов'язана з отриманням відстрочки по навчанню. Для багатьох молодих людей це є чи не єдиною причиною, по якій потрібно вступати до університету, закінчувати магістратуру та аспірантуру.

На виході держава отримує випускників ВНЗ, які не бажають працювати за фахом. У таких людей немає високих знань свого предмета, адже вони ніколи і не прагнули бути професіоналами в цій галузі.

Держава витрачає багато бюджетних коштів на навчання, а в результаті воно не отримує того співробітника, який йому необхідний.

Але все ж сподіватися на повне скасування строкової служби в найближчим часом не треба. Адже це вимагає великих фінансових витрат і часу для проведення реформи такого масштабу. До того ж є багато противників виключно контрактну армію. І хто в цій дискусії переможе, так і залишається до кінця не ясним.

Ссылка на основную публикацию