Як перевірити, чи є спадщина і де знаходиться заповіт?

Як перевірити, чи є спадщина і де знаходиться заповіт?

Чи можна дізнатися про заповіт?

Трапляються такі ситуації, коли покинув цей світ людина не розповів або не встиг сказати про те, чи залишив він заповіт.

Родичі померлого громадянина не знають, що робити з його майном і відповідно задаються питанням, як дізнатися чи є заповіт на спадщину.

Складність полягає в тому, що в Російській Федерації не складаються реєстри по цій темі, і тому пошуками рідним доведеться займатися самостійно.

Заповіт завжди складається у двох примірниках. Один залишається на руках у спадкодавця, а другий у нотаріуса. Тому насамперед необхідно перевірити всі особисті речі покійного. При цьому особливу увагу варто приділити місцю зберігання різної документації.

Як перевірити, чи є спадщина і де знаходиться заповіт?

Проблеми, що виникають при пошуку заповіту

Іноді спадкодавець заповідає все своє майно близькому для себе людині, але не родичу. Як правило, рідня, знайшла цінний папір, намагається приховати цей факт. Тому якщо ви потрапили в таку ситуацію, то буде не просто дізнатися, чи є заповіт. Як же це зробити? Вихід тільки один: спробувати домовитися з родичами померлої людини.

Як перевірити, чи є спадщина і де знаходиться заповіт?

Як дізнатися складено заповіт: добрі поради

Якщо ви не є родичами покійного, то постарайтеся підтримувати доброзичливі відносини з ними. Дізнавайтеся про їх життя, відвідуйте їх і допомагайте їм. Цікавтеся їх життям і постарайтеся влитися в їх коло на стільки, щоб і вони прив’язалися до вас.

Багато скажуть, та як же це може допомогти дізнатися чи є заповіт. Як влитися в сім’ю, де ви чужі? І, безсумнівно, будуть праві. Адже не кожен прийме нового гостя біля себе, особливо знаючи, що спадок близького родича відійде чужій людині. Але бувають виключення з правил.

Спробувати варто, тим більше, як кажуть, хто не ризикує, той не п’є шампанське.

Якщо родичі померлого добрі і чуйні люди, то вони обов’язково запросять вас на похорон і розкажуть про ваші права на спадщину.

Де шукати ниточки, які вказують на спадщину?

Якщо родичі чудово обізнані про те, що заповіт на них дійсно є, то відповідно вони починають задаватися питанням, де дізнатися чи є заповіт.

Як перевірити, чи є спадщина і де знаходиться заповіт?

Пакет документів для запиту в нотаріальну контору

Для того щоб нотаріус розкрив всі карти, необхідно надати наступний пакет документів:

 • Свідоцтво про смерть спадкодавця.
 • Ваш паспорт.
 • Всі документи, які підтверджують ваші родинні зв’язки. Це свідоцтво про реєстрацію народження та свідоцтво про реєстрацію одруження, довідки про спільне проживання, документи, що підтверджують зміну прізвища, довідки, що підтверджують перебування на утриманні.
 • У разі відсутності у місцевого нотаріуса розпорядчого документа покійного людини слід зробити запит у нотаріальну палату вашої області, округу або краю. До запиту необхідно додати копії вищезгаданих документів. Цей спосіб ідеальний для тих, хто проживає далеко від спадкодавця.

  Для підстраховки слід направляти рекомендований лист з повідомленням. Так ви будете впевнені, що воно доставлено і вам прийде відповідь.

  Якщо документи, що підтверджують родинні зв’язки, втрачені, то можна звернутися для їх відновлення в органи РАЦС. Якщо таким шляхом їх отримати не вдалося, то підтвердити родинні зв’язки допоможе суд.

  Що робити, якщо ви проживаєте в іншій місцевості?

  Як дізнатися, чи є заповіт, якщо ви проживаєте далеко від місця проживання спадкодавця? Для цього варто розшукати родичів і друзів покійного і спробувати дізнатися інформацію в них.

  Також можна направити запит до нотаріальної палати за місцем проживання покійного людини. Якщо відповідь буде негативна, то далі направляється запит до окружної нотаріат.

  Як перевірити, чи є спадщина і де знаходиться заповіт?

  Як дізнатися чи є заповіт померлого без допомоги нотаріуса?

  Крім нотаріуса підтвердити справжність заповіту мають право:

 • Командири кораблів.
 • Начальники колонії.
 • Головні лікарі.
 • Начальники експедицій.
 • Начальники військових підрозділів.
 • Керівники будинків престарілих.
 • Тобто ті люди, які керували тим закладом, де провів останні дні свого життя померлий громадянин.

  Необхідно пам’ятати, що якщо заповіт складався без використання допомоги нотаріуса, то потрібно ще документи, які підтверджують, що спадкодавець перебував у тих місцях, де воно було складено.

  Закрите заповіт

  Іноді в пошуках відповіді на питання, як дізнатися чи є заповіт після смерті, родичі стикаються з такою проблемою як закрите заповіт. Тобто кожен родич знає тільки про те майно, яке заповідається саме йому. Відомості про інших спадкоємців та їх частки не розголошуються.

  Якщо вказівок на закриття заповіту від спадкодавця не було, то фахівець нотаріальної контори зачитує вголос вміст документа в присутності всіх спадкоємців.

  Іноді запит нотаріуса відправляють люди, яких у заповіті немає. Він висилає їм негативну відповідь, тобто вказує на те, що в розпорядчому документі спадкодавця вони не вказані. Про справжніх спадкоємців нотаріус замовчує.

  Як перевірити, чи є спадщина і де знаходиться заповіт?

  Процедура оформлення спадщини

  Якщо для вас питання, як дізнатися залишено заповіт, залишився позаду, то варто приступати до оформлення свого спадку.

  Як перевірити, чи є спадщина і де знаходиться заповіт?

  Обов’язкові спадкоємці отримують свою частку в будь-якому випадку, незалежно від того вказав їх спадкодавець у розпорядчому документі чи ні.

  Не забувайте, що, навіть знайшовши заповітний папірець, по закінченню шести місяців доводити своє право на спадщину вам доведеться в суді і те, ймовірність того, що ви виграєте, мізерно мала.

  Оспорювання заповіту — як оскаржити заповіт на спадщину за 7 кроків: інструкція та корисні поради + професійна допомога у визнанні заповіту недійсним

  Коли допускається визнання заповіту недійсним? Як в судовій практиці оспорюється заповіт, посвідчений нотаріусом? Де замовити послуги юриста по спадку?

  Не завжди зміст заповіту задовольняє потреби абсолютно всіх претендентів на майно покійного. Навпаки, часто воно стає приводом для розбрату і серйозних сімейних баталій. Все тому, що оспорювання заповіту передбачено ГК РФ.

  Мене звати Валерій Чемакин, і я як консультант з правових питань висвітлю цю проблему з точки зору незадоволеного спадкоємця і з позиції заповідача.

  В кінці пропоную огляд декількох юридичних компаній, що працюють з вирішення спадкових спорів.

  Як перевірити, чи є спадщина і де знаходиться заповіт?

  1. Чи можна оскаржити заповіт

  Оспорювання заповіту допускається тільки після відкриття спадщини, тобто після смерті заповідача. Поки він живий, зробити це неможливо, навіть коли зміст документа відомо. Частіше спадкодавець тримає його в таємниці, щоб уникнути передчасних конфліктів між родичами.

  Оскаржувати заповіт має право тільки спадкоємці першої черги, а при їх відсутності такі по низхідній.

  Якщо в документі не була виділена обов'язкова частка для неповнолітніх дітей або інших непрацездатних утриманців, то оспорювання заповіту для їх участі в розподілі спадщини за законом не вимагається. Вони отримають належне і без судових розглядів.

  Чому це так, ви дізнаєтесь, коли прочитаєте наш спеціальний матеріал про спадкування за заповітом. Процес оскарження заповіту в суді зводиться до визнання його недійсним з-за різних порушень процедури складання цього документа. У цьому випадку скасовується все, що в ньому написано, а спадкування здійснюється законним способом.

  Часткове оспорювання заповіту допускається у нотаріуса, коли в ньому не враховані права обов'язкових спадкоємців. При цьому зміни вносять лише в розподіл часток.

  Слід враховувати, що визнання одного документа недійсним автоматично вводить в дію попередній по хронології. Тому той, хто може оскаржити заповіт на квартиру, повинен враховувати зміст попереднього документа і оскаржити його теж.

  2. Що є підставою для оспорювання заповіту — 5 головних причин

  Термін давності для оскарження заповіту 3 роки, а у разі застосування погроз і насильства до заповідачеві — 1 рік, але зробити це неможливо до відкриття спадщини. Тому він обчислюється не з моменту написання, а з дня смерті заповідача.

  Підстав для оспорювання заповіту не так і багато:

  1. Загальні. До них відносять внутрішні фактори, пов'язані з особистістю спадкодавця та його особливостями в момент написання, а також неправильне трактування самої суті документа.
  2. Спеціальні. Чисто технічні фактори, пов'язані з дотриманням процедури оформлення заповіту.

  У будь-якому випадку для скасування потрібні дуже вагомі причини.

  Причина 1. Сумнів в адекватності спадкодавця

  Стан неадекватності в момент написання документа найчастіше використовують для доказу в суді його недійсності. Адже нерідкі випадки, коли останню волю літніх людей нотаріус фіксує у смертного одра.

  Родичі в таких випадках апелюють до того, що людина перед смертю вже нічого не тямив. Важливу роль тут відіграють медичні документи і свідчення свідків.

  Іноді спадкодавця призводять до нотаріуса в стані сп'яніння або під дією медичних препаратів. Зрозуміло, що фахівець не має право працювати з таким клієнтом, але якщо справа стосується «вигідного» заповіт на квартиру, то зацікавлені особи приймуть всі заходи, щоб обдурити пильність нотаріуса.

  Причина 2. Особиста зацікавленість нотаріуса

  На жаль, корупція є на будь-якому рівні організації суспільства. Не виняток і окремі посадові особи нотаріату. Якщо у родичів є докази, що фахівець, який діяв у власних корисливих інтересах, то заповіт, посвідчений таким нотаріусом, сміливо можна заперечувати.

  Причина 3. Порушення вимог до оформлення

  Процедура написання заповіту в тих чи інших умовах суворо регламентована законом. Сам зміст теж повинно включати деякі обов'язкові відомості.

  зокрема, там мають бути точні адреси і найменування об'єктів, реквізити підприємств, а прізвища та імена не можуть містити помилки. Порушення будь-якої з цих вимог є підставою для звернення до суду або нотаріуса.

  Причина 4. Негідні спадкоємці

  Вчинення злочину щодо спадкодавця або відмову від його змісту, якщо таке було визначено судом, робить спадкоємців негідними. Коли у заповіті є такі родичі, то інші мають право вимагати визнати їх такими і позбавити можливості отримати майно покійного.

  Як перевірити, чи є спадщина і де знаходиться заповіт?

  Негідним може бути визнаний будь-який спадкоємець, навіть обов'язковий. Для цього треба зібрати документальні докази того, що він чинив протиправні дії. Якщо людина був засуджений, це легко. В іншому випадку потрібно серйозне розслідування, яке проводять правоохоронні органи.

  Причина 5. Знаходження спадкодавця під впливом третіх осіб

  Не секрет, що старого людини легко ввести в оману або залякати. Способів для цього у недобросовісних громадян цілком достатньо. Коли є докази того, що на заповідача чинився фізичний або психологічний тиск, погрози або шантаж, потрібно звертатися в суд і оскаржити таке заповіт, а як це зробити, читайте в наступному розділі.

  3. Як оскаржити спадщину   покрокова інструкція

  Якщо ви вважаєте, що майно вашого родича після його смерті розподіляється несправедливо — звертайтеся до нотаріуса або до суду. Знайте, що строки прийняття спадщини ніяк не впливають на можливість оспорювання заповіту. Якщо навіть майно вже оформлено у власність — усе ще можна переграти. На це є цілих 3 роки.

  Головне, визначитися з підставами, і вже звідси будувати всю стратегію захисту своїх прав. Адже довести, що заповідач був під впливом медичних препаратів — не те ж саме, що підтвердити в суді примус.

  Крок 1. Збираємо докази

  Доказова база будується на документах, предметах, показаннях свідків, але ніяк не на голослівних висловлюваннях. Тому, перш ніж йти в суд, перевірити правдивість і достовірність усіх відомостей, що свідчать на вашу користь.

  Які докази приймаються:

  • медичні довідки та рецептів на сильнодіючі речовини;
  • довідку нарколога та психіатра відповідного змісту;
  • фото, відео та аудіо матеріали, що фіксують процес написання заповіту;
  • показання свідків;
  • судові рішення і вироки, довідки про судимості (у разі недостойних спадкоємців).

  Всі документи повинні бути оригіналами або завіреними копіями. Зі свідками поговоріть заздалегідь визначитеся, важливі їх показання для вашого успіху. Тільки переконливі докази дозволять вам виграти справу і оформити спадщину. Детальніше про цю процедуру читайте в окремій статті.

  Крок 2. Проводимо страхувальні заходи

  Якщо спадкоємець отримав майно за заповітом не зовсім законним шляхом і знає про це, то він неодмінно захоче його продати якомога швидше. Тому потрібно відразу підстрахуватися і подати в суд позов про накладення арешту на майно до з'ясування всіх обставин. В цьому випадку його ніхто не зможе продати, так як реєстраційні дії будуть заборонені.

  Крок 3. Оцінюємо характер волі заповідача і намагаємося врегулювати спір мирним шляхом

  Після того, як всі страхувальні заходи прийняті, займіться вирішенням питання мирним шляхом. Для цього спробуйте домовитися з протилежною стороною.

  Якщо у вас є переконливі аргументи, а ваш опонент   адекватна людина, він не стане доводити справу до суду, а запропонує компроміс. Ваша справа, погоджуватися з ним чи ні. Якщо домовитися не виходить — переходьте до наступного кроку.

  Читайте также:  Стягнення неустойки (пені) за несплату аліментів (зразок позовної заяви)

  Микола знайшов незаперечні докази того, що на його важко хворого батька при написанні заповіту чинився серйозний тиск, в результаті якого квартира перейшла його напарника по бізнесу Сергію.

  Микола знайшов свідків і запис з камер спостереження. Виявилося, що напарник застосував шантаж. Він обіцяв надати розголосу якісь відомості, неприємні для батька Миколи.

  Хлопець найняв адвоката, який зв'язався з одержувачем спадщини і роз'яснив йому наслідки використання шантажу. У разі розголошення наявних відомостей, репутація фірми могла серйозно постраждати. Такі ризики були неприйнятні, і Сергій добровільно відмовився від квартири на користь Миколи.

  Крок 4. Готуємо позовну заяву в суд

  У позові викладіть підставу скасування заповіту і зробіть посилання на доказову базу. Не забудьте вказати установчі дані свідків та їх адреси, щоб їм направили порядку. Пишіть грамотно, з дотриманням вимог ділового стилю.

  Намагайтеся не використовувати фраз, мають емоційне забарвлення. Якщо ви не знаєте, як написати позовну заяву на оспорювання заповіту, зверніться за такою послугою до юриста.

  Крок 5. Оплачуємо держмито

  Держмито на оспорювання заповіту складає всього 300 рублів. Її оплачують в будь-якому банку або терміналі. Реквізити візьміть в канцелярії суду або в банківських працівників. Підсудність справи з оскарження заповіту — міський або районний суд. Копію квитанції про оплату долучите до пакету документів.

  Крок 6. Надаємо необхідні докази

  Всі документи для оскарження заповіту повинні доводити ваше твердження в позові. Його потрібно підтвердити задокументованими фактами або показаннями свідків.

  Суду треба надати:

  • папери, що підтверджують вашу особу і право на подання такого позову;
  • документальні докази, що перераховані вище;
  • речові докази;
  • свідчення.

  Крок 7. Очікуємо прийняття рішення суду

  В залежності від складності справи, кількості документів і запрошених свідків може пройти кілька засідань, перш ніж суддя прийме рішення. Наберіться терпіння і чекати цього моменту. Підсумок можна передбачити заздалегідь. Не завжди рішення вас задовольнить. У цьому випадку ви маєте право оскаржити його в наступній судової інстанції.

  Як перевірити, чи є спадщина і де знаходиться заповіт?

  Якщо все пройшло так, як ви й хотіли, беріть рішення суду, ідіть з ним до нотаріуса і вступайте в спадщину за законом, але тільки коли немає інших заповітів, написаних раніше.

  4. Хто допоможе оскаржити заповіт   огляд ТОП-3 юридичних компаній

  Щоб підвищити свої шанси на успіх у суді, скористайтеся послугами юристів. Тема спадщини актуальна і популярна, тому знайти фахівця з хорошою кваліфікацією не складе труднощів.

  Ось кілька відомих юридичних компаній, куди варто звернутися при виникненні спадкової проблеми.

  1) Правознавець

  Щоб проконсультуватися, не треба нікуди ходити. Досить відвідати сайт Правознавця і подзвонити за телефонами, які вказані на головній сторінці. Також передбачена можливість звернення через чат. Це навіть краще, так як людині простіше викласти свої думки письмово, ніж пояснювати ситуацію. При будь-якому способі комунікації вам допоможуть. Якщо у вас загальне питання — допомога буде безкоштовною.

  Внесення невеликої суми гарантує кваліфікований розгорнуту відповідь. На сторінках порталу є безліч вже розібраних ситуацій, читання яких вам не зашкодить. Можливо, там є схожий на ваш випадок. Тоді не доведеться додатково консультуватися. Завітайте на портал Правознавця і перевірте.

  2) Центр правової підтримки

  Порядок вирішення спадкового спору в Центрі правової підтримки:

  Етапи Дія Подробиці
  Етап 1 Ви звертаєтеся до юриста Пояснюєте ситуацію, надаєте наявні документи
  Етап 2 Консультація Юрист вивчає документи і консультує вас, ви разом вырабатываете план подальшого співробітництва
  Етап 3 Звернення до протилежній стороні Юрист пише звернення, в якому обґрунтовує свою позицію і повідомляє про можливі наслідки в разі програшу справи
  Етап 4 Підготовка позовної заяви Складання грамотного позову із зазначенням всієї доказової бази і вашої позиції
  Етап 5 Участь у засіданнях Захист в суді ваших інтересів, оскарження у разі негативного рішення
  Етап 6 Сприяння у виконанні судового рішення Юрист проконтролює виконання положень рішення, а при необхідності залучити до роботи судових приставів

  3) Закон і право

  Як перевірити, чи є спадщина і де знаходиться заповіт?

  5. Як убезпечити заповіт від оскарження в суді — 4 корисних ради

  тепер Розглянемо тему з позиції спадкодавця. Кожному хочеться, щоб його воля була виконана неухильно. Для цього треба написати заповіт так, щоб «комар носа не підточив».

  Ось кілька порад юристів, як мінімізувати ризик оспорювання заповіту.

  Порада 1. Грамотно складайте заповіт

  Не варто економити на своїй останній волі. Найміть юристів для правильного і грамотного складання заповіту. Вони знають всі тонкощі і підводні камені, які використовуються в суді. Скласти цей документ самому, не маючи юридичної підготовки, складно. Якщо ж ви ризикнули, то не допускайте помилок і вказуйте правильно всі імена і найменування об'єктів.

  Порада 2. Заздалегідь візьміть довідку з психоневрологічного диспансеру

  Перед написанням документа сходіть до психіатра і нарколога. Візьміть довідку про те, що ви не перебуваєте у цих фахівців ні на яких видах обліку.

  Наявність цих документів унеможливить апеляцію до вашої неадекватності або неосудності і відсіче найпоширенішу причину оскарження заповітів. Щоб убезпечити себе, залиште довідки на зберігання у нотаріуса разом з заповітом.

  Порада 3. Складайте заповіт в присутності двох свідків

  У деяких випадках потрібна обов'язкова присутність двох свідків, але ніхто не забороняє запрошувати їх при складанні заповіту в звичайних умовах.

  Свідки повинні самі бути адекватними, а краще, коли це фахівці «душевних» областях (психолог, психіатр). Ніколи не кличте аби кого. Сусід-алкаш чи незнайомий перехожий вже завтра забудуть, що підписували.

  Порада 4. Звертайтеся до нотаріусів, які ведуть відеозйомку під час процедури

  Якщо нотаріус практикує відеозйомку в процесі проведення процедури підписання заповіту, це великий плюс. Такі записи убезпечать вас від оспорювання заповіту.

  Інший варіант   попросити когось зробити відеозйомку, а носій із записом залишити у нотаріуса. Не буває заповіту без права оскарження, але виключити таку можливість під силу кожному заповідачеві.

  Для закріплення матеріалу пропоную подивитися тематичний відеоролик.

  6. Висновок

  Оспорювання заповіту можливе лише у виняткових випадках, так як це остання воля покійного. Тим не менш, ми розглянули ситуації, коли це допускається.

  Всі ситуації, коли заповіт оскаржують, вам зрозумілі? Якщо немає, що б ви хотіли дізнатися з цієї теми?

  Бажаю всього доброго! Пропоную оцінити статтю і залишити коментар до неї. Не забувайте також ставити лайки в соцмережах.

  Як дізнатися чи є заповіт на спадщину після смерті і де його шукати

  Заповіт — документ, що виражає останню волю покійного людини, який став отримувати широке поширення вУкаіни лише в останні роки.

  Все частіше розпорядження про розподіл свого спадщини між родичами стали залишати не тільки літні люди, а й представники молоді, що володіють будь-яким майном.

  Але не завжди родичі поінформовані про наявність останньої волі, тому питання, як дізнатися, чи є заповіт на спадщину, є досить актуальним.

  Як перевірити, чи є спадщина і де знаходиться заповіт?

  Що потрібно знати про пошуки

  В Україні відсутній єдиний реєстр, куди вносяться всі документи, які виражають останню волю померлих. Тому дізнатися, де зберігається заповіт і складено воно взагалі, досить складно.

  Так як документ — це одностороння угода, яку укладає спадкодавець, він в будь-який час може бути змінений або зовсім скасований.

  Про даний факт не знатиме ніхто, крім самого спадкодавця та нотаріуса, який оформляв його волю.

  Нерідко буває так, що про заповіт ніхто з родичів не знає лише тому, що нотаріус не в курсі смерті свого клієнта. Ось чому потенційний спадкоємець повинен особисто робити певні кроки, щоб з'ясувати, чи залишив померлий заповіт, і фігурує він у складеному документі.

  Адже якщо він не заявить про свої права до закінчення терміну в 6 місяців з дати смерті заповідача, відповідно до законодавства майно перейде до його найближчим родичам. Іноді термін вступу в права спадкування може бути змінений. Наприклад, це можливо, коли здійснюється офіційну відмову від майна на користь певної особи.

  У такому випадку час скорочується до 3 місяців. У разі порушення встановлених законом строків, відновити права на успадковувати майно можливо за допомогою суду. Однак варто враховувати, що суду необхідно надати достатні підстави для відкриття спадкової справи.

  А для цього необхідно з'ясувати, де знаходиться документ, що виражає останню волю померлого, а також переконатися, що ви дійсно в ньому згадані.

  З чого починати

  Вирішуючи, як дізнатися чи є заповіт у померлого родича, слід враховувати, що завжди оформляється два примірники. Один з них зберігається у спадкодавця, інший залишається у нотаріуса, який оформляв документ. Для того щоб втрачене заповіт набув чинності, досить знайти будь-який з них.

  Місце, звідки слід починати пошуки — будинок спадкодавця. Як правило, заповідач зберігає документ, виявляє його останню волю в особистих паперах. Про його існування можуть бути інформовані родичі, які проживають в одному будинку зі спадкодавцем.

  Однак, намагаючись дізнатися у них, існує заповіт чи ні, слід враховувати, що вони є родичами першої лінії покійного, а значить, отримають майно, якщо втрачене заповіт не знайдеться.

  Тому не варто занадто сильно покладатися на них, в спробах знайти даний документ.

  Пошук нотаріуса

  Як перевірити, чи є спадщина і де знаходиться заповіт?

  Якщо в квартирі покійного не змогли знайти документ, ще один спосіб відшукати загублене заповіт — знайти нотаріуса, який сформував його. Дізнаватися про ймовірність наявності останньої волі померлого слід починати за місцем його останньої реєстрації. За кожним районом закріплено окремий нотаріус, який забезпечує юридичний супровід проживають на його ділянках громадян. Якщо район великий, він зазвичай поділений на декількох фахівців, подивіться за довідником, хто саме відповідальний за ділянку заповідача. Щоб дізнатися відкрито чи справа про спадщину, досить звернутися до будь-якого з них.

  Отже, як дізнатися про спадщину у дільничного нотаріуса? Ви повинні надати йому:

  • документ, що підтверджує вашу особистість;
  • свідоцтво про смерть спадкодавця;
  • документ — підтвердження вашого споріднення з ним (як правило, це свідоцтво про народження або офіційно зареєстрованому шлюбі).

  При цьому потрібно враховувати, що кожен громадянин має право вираження останньої волі шляхом звернення до будь-якого нотаріуса. Його вибір ніяк не залежить від місця прописки. Тому, якщо втрачене заповіт не вдалося знайти у фахівців за місцем проживання, це ще не є доказом того, що його немає.

  Також вирішуючи, як дізнатися чи є дійсно заповіт на спадщину, важливо враховувати, що останню волю покійного має право завірити не тільки нотаріус. Подібним правом володіє:

  • головний лікар лікарні, в якій лікувався спадкодавець перед своєю кончиною;
  • начальник будинку престарілих, в якому він проживав останні дні;
  • військове керівництво;
  • начальник експедиції та інші посадові особи, згідно ст.1127 ЦК РФ.

  Якщо покійний в останні дні перебував поза домом, варто звернутися в ті установи, де він перебував, щоб дізнатися, чи було заповіт.

  оформлення запитів

  Як перевірити, чи є спадщина і де знаходиться заповіт?

  Як дізнатися про заповіт, якщо перші два варіанти не дали результату? Можна продовжувати пошуки, відвідуючи всіх нотаріусів населеного пункту. Однак розумніше буде скласти запит до нотаріальної палати за останнім місцем проживання покійного. Це вищий орган, куди кожен нотаріус подає інформацію про проведені операції і де його можна набагато легше знайти. Такий метод пошуку дозволить істотно заощадити час і сили, при цьому результат буде краще. Щоб отримати потрібні відомості, необхідно написати заяву за встановленою формою, а також докласти необхідний пакет документів:

  • документ, що засвідчує вашу особу;
  • свідоцтво про смерть заповідача;
  • підтвердження спорідненості з ним.

  Також звернення до нотаріальної палати є найкращим способом того, як можна дізнатися про наявність заповіту, якщо ви перебуваєте далеко і не маєте можливості приїхати. В даному випадку запит разом з копіями підтверджуючих документів надсилається рекомендованим листом.

  Термін відповіді нотаріальної палати складає не більше 2 місяців.

  Що ще потрібно знати про заповіт

  Перш ніж вирішити, чи варто взагалі його шукати, дуже важливо визначити рівень ймовірності отримання спадщини. Адже про те, що написано в документі знають лише двоє людей: заповідач і нотаріус. При цьому другий не має права відкривати відомості:

  • до смерті заповідача;
  • особам, які не згаданим в документі.
  Читайте также:  Як відсудити спадщину (визнання заповіту недійсним та інші підстави)

  Заповіт може бути відкритого типу або закритого. У першому випадку родичам оголошується весь документ. У другому випадку кожен спадкоємець буде ознайомлений лише з тією частиною заповіту, в якій згадується відійшло йому майно, решті документ повинен залишатися для нього таємницею.

  Крім того, думати про те, як дізнатися чи було складено заповіт, можна виключно після смерті спадкодавця. Тільки при наявності свідоцтва про смерть нотаріальні органи мають право відкривати заповідальні справи. В іншому випадку це порушення прав конфіденційності, що суперечить закону.

  Також важливо враховувати, що нотаріус не зобов'язаний повідомляти будь-кого про існування заповіту, включаючи осіб, згаданих в ньому. Він може зробити це за наявності контактів певних родичів, але важливо зауважити, що це виключно добровільна процедура.

  Якщо вираз останньої волі покійного втрачено, його пошук є відповідальністю виключно тих осіб, які претендують на отримання наследованного майна. І саме вони повинні думати про те, як дізнатися чи відкрито справу про спадщину і у кого потрібно шукати заповіт.

  Можливість оскарження документа

  Як і будь-який документ, заповіт можна оскаржити. Але як можна дізнатися чи є спадок, і чи є заповіт дійсним? Для визнання документа законним потрібно, щоб він був складений без помилок і з урахуванням всіх юридичних норм. Також слід виключити можливість:

  • визнання спадкодавця недієздатним;
  • складання заповіту під будь-яким тиском (сюди входить психічний і фізичне насильство, а також шантаж, погрози);
  • знаходження спадкодавця в алкогольному або наркотичному сп'янінні, в стані шоку або афекту в момент оформлення документа.

  Оскарження заповіту можливо тільки через суд за наявності достатніх підстав. При цьому слід враховувати, що можна оскаржити не тільки весь документ, а й певні його частини.

  Таким чином, можливість отримання інформації про існування заповіту є у кожного потенційного спадкоємця. Процедура не доставить зайвого клопоту, якщо точно знати, як саме діяти. Головне, дотримуватися термінів заяви своїх повноважень на отримання майно. При їх дотриманні наступним кроком вступу в спадок стане оформлення своїх прав на нього.

  Схожі статті

  Спадкування за заповітом

  Як перевірити, чи є спадщина і де знаходиться заповіт?Нещодавно на Юрист-блозі ми торкнулися теми спадкування, а саме порядку оформлення спадщини. А зовсім давно ми писали про спадкування за законом. І, напевно, питання спадкування не було б вислвітено повністю якби ми не написали матеріал про отримання спадщини за заповітом (спадкування за заповітом).

  Що таке заповіт і хто його може скласти

  Заповітом є особисте розпорядження особи на випадок своєї смерті.

  Право на заповіт має особа з повною цивільною дієздатністю. Цивільну дієздатність має фізична особа, яка усвідомлює значення своїх дій та може керувати ними.

  Цивільною дієздатністю фізичної особи є її здатність своїми діями набувати для себе цивільних прав і самостійно їх здійснювати, а також здатність своїми діями створювати для себе цивільні обов’язки, самостійно їх виконувати та нести відповідальність у разі їх невиконання.

  За загальним правилом повну цивільну дієздатність має особа, яка досягла вісімнадцяти років. Крім того, набути повну цивільну дієздатність можливо у випадку реєстрації шлюбу, укладенням трудового договору після досягнення шістнадцятирічного віку, запису особи матір’ю чи батьком дитини. У звязку з цим, повна цивільна дієздатність фізичної особи може підтверджуватись:

  • паспортом заповідача в тому числі з відміткою про шлюб у паспорт;
  • свідоцтвом про шлюб;
  • записом про те, що дана особа є матір’ю або батьком дитини, у свідоцтві про народження дитини;
  • рішенням органів опіки та піклування про надання повної цивільної дієздатності;
  • рішенням суду про надання повної цивільної дієздатності, тощо.

  Однією з центральних практичних проблем посвідчення заповітів є відсутність у нотаріуса можливості встановити обсяг цивільної дієздатності повнолітньої фізичної особи.

  Проблема викликана відсутністю уніфікованого реєстру судових рішень про визнання осіб недієздатними та обмежено дієздатними.

  Тому навіть нотаріальне посвідчення заповіту аж ніяк не гарантує неможливості визнання його в подальшому недійсним внаслідок укладення його особою з недостатнім обсягом цивільної дієздатності.

  Право на заповіт здійснюється особисто, а отже спадщина за заповітом через представника не може бути заповідана.

  Хто може бути спадкоємцями для отримання спадщини за заповітом?

  Заповідач сам може визначити кому він заповість своє майно, незалежно від наявності у нього з цими особами сімейних чи родинних відносин.

  Крім того, він може заповісти своє майно підприємству, установі, організації, територіальній громаді, іноземній державі або будь-яким іншим учасникам цивільних відносин.

  У своєму заповіті він може зазначити, що одна частина спадкового майна перейде, наприклад, до фізичної особи, а інша – до держави чи юридичної особи.

  Як перевірити, чи є спадщина і де знаходиться заповіт?

  Обовязкова частина у спадщині

  Обов’язкову частку у спадщині мають малолітні (до 14 років), неповнолітні (до 18 років), повнолітні непрацездатні діти спадкодавця, непрацездатна вдова (вдівець) та непрацездатні батьки.

  Зокрема, Конституційний суд України у своєму рішенні від 11 лютого 2014 року у справі № 1-1/2014 роз’яснив, що таке право, крім того, мають повнолітні діти спадкодавця, визнані інвалідами в установленому законом порядку, незалежно від групи інвалідності.

  Вищевказані особи мають право на половину частки, яка б належала кожному з них у разі спадкування за законом, незалежно від змісту заповіту. Розмір обов’язкової частки у спадщині може бути зменшений судом з урахуванням відносин між цими спадкоємцями та спадкодавцем, а також інших обставин, які мають істотне значення.

  Що можна передати у спадщину за заповітом?

  Заповідач є вільним у визначенні обсягу спадщини за заповітом. Він може охопити заповітом усе спадкове майно або його частину, має право заповісти спадщину у вигляді арифметичних спадкових часток (1/2, 2/3 тощо), так і конкретне майно (право власності на жилий будинок, автомобіль, права вимоги до боржника за конкретним договором тощо).

  У разі охоплення заповітом лише частини спадщини, незаповідане майно перейде до спадкоємців за законом відповідно до правил черговості, а за їх відсутності – за заявою територіальної громади буде визнане відумерлим на підставі ст. 1277 ЦК. До спадкоємців за заповітом спадщина, не охоплена заповітом, перейти не може, навіть якщо інших спадкоємців (спадкоємців за законом) немає.

  Який порядок складення заповіту?

  Законодавство встановлює чіткі вимоги до форми та змісту заповіту:

  • заповіт має бути складеним письмово;
  • заповіт має бути посвідченй нотаріально або особами, уповноваженими на те законом;
  • у заповіті має бути зазначено місце та час його складення;
  • заповіт повинен бути підписаний особисто заповідачем.

  У деяких випадках на практиці для надання додаткової легітимності заповіту у випадку його підписання іншою особою замість заповідача нотаріус також запрошує не менш ніж двох свідків, які беруть участь у посвідченні.

  Слід мати на увазі, що за законодавством присутність не менш як двох свідків при посвідченні заповіту є обов’язковою у таких випадках:

  • при посвідченні заповіту іншою посадовою, службовою особою, перелік яких наведений у ст. 1252 ЦК;
  • якщо заповідач не може через фізичні вади сам прочитати заповіт (абзац третій ч. 2 ст. 1248 ЦК).

  Крім того, будь-який заповіт може бути посвідчений при свідках за бажанням заповідача (ч. 1 ст. 1253 ЦК).

  Зміна та скасування заповіту

  Заповідач має право у будь-який час скасувати заповіт чи скласти новий. Заповіт, який було складено пізніше, скасовує попередній заповіт повністю або у тій частині, в якій він йому суперечить. Кожний новий заповіт скасовує попередній і не відновлює заповіту, який заповідач склав перед ним.

  Заповідач має право у будь-який час внести до заповіту зміни. Скасування заповіту, внесення до нього змін провадяться заповідачем особисто.

  Право на скасування та внесення змін до заповіту зберігається за заповідачем у будь-який час, за умови збереження у заповідача повної цивільної дієздатності.

  Оскарження заповіту: що треба знати — Bachynskyy

  Як перевірити, чи є спадщина і де знаходиться заповіт?Практично кожна людина рано чи пізно стикається з питанням спадкування майна. Як відомо, спадкування може здійснюватися за законом і за заповітом. На жаль, правовий інститут заповіту в Україні не користується такою шаленою популярністю, як у більшості європейських держав. За останніми статистичними даними лише 20% українців складають заповіти – це переважно люди, які бояться, що їхнє майно залишиться державі або особи, які в своєму житті вже мали проблеми зі спадкуванням за законом. Незважаючи на, здавалось би, незначну кількість заповітів, однією з найчисленніших категорій судових спорів про спадкування є справи щодо визнання заповіту недійсним. Близько 60% позовів про оскарження заповіту подають близькі та далекі родичі, діти від попередніх шлюбів, які виявляються обділеними спадкодавцем. Переважна більшість проблем із визнанням заповіту недійсним виникає саме через незнання окремих особливостей правого механізму спадкування за заповітом.
  Законодавством встановлено два види недійсності заповіту – нікчемний та оскаржуваний.

  Нікчемні заповіти

  Нікчемний заповіт – це заповіт, що не створює юридичних наслідків, не підлягає виконанню і не потребує визнання його недійсним судом. Тобто немає необхідності оскаржувати такий заповіт в суді, оскільки він є недійсним в силу прямої вказівки на це в законі.
  Заповіт є нікчемним, якщо він:

  • складений особою, яка не мала на це права. Наприклад, людиною, яка була визнана судом недієздатною або обмежено дієздатною у зв’язку з психічним розладом чи зловживанням спиртними напоями, наркотичними засобами, токсичними речовинами, азартними іграми тощо; малолітньою чи неповнолітньою особою; представником від імені заповідача.
  • складений з порушенням вимог щодо його форми та посвідчення. Наприклад, не підписаний заповіт, заповіт без зазначення місця та часу його складання, усний або не посвідчений нотаріусом чи іншою уповноваженою законом особою заповіт.

  Оскаржувані заповіти

  На відміну від нікчемного заповіту недійсність оскаржуваного заповіту встановлюється у судовому порядку. За загальним правилом заповіт може бути визнаний недійсним, якщо буде встановлено, що волевиявлення заповідача не було вільним і не відповідало його волі. Це означає що:

  • заповіт складено у момент, коли особа не усвідомлювала значення своїх дій та (або) не могла керувати ними. Для встановлення такого психічного стану особи в момент складання нею заповіту обов’язковим є проведення посмертної судово-психіатричної експертизи (іноді – ще й почеркознавчої експертизи). Висновок такої експертизи є вагомим доказом, проте не тягне за собою «автоматичного» визнання заповіту недійсним, оскільки рішення приймається судом із врахуванням всіх наявних доказів в сукупності.
  • заповіт складено особою проти її справжньої волі внаслідок застосування до неї фізичного чи психічного тиску з боку іншої особи.

  Врахуйте, що окрім загальних підстав недійсності існує ще один можливий шлях оскарження заповіту – наявність недостойних спадкоємців.

  З переліку спадкоємців виключаються особи, які умисно позбавили життя спадкодавця чи будь-кого з можливих спадкоємців або вчинили замах на їхнє життя; особи, які умисно перешкоджали спадкодавцеві скласти заповіт, внести до нього зміни чи скасувати його і таким чином сприяли виникненню права на спадкування у них самих або збільшенню їхньої частки у спадщині.
  Недійсним може бути визнаний як весь заповіт, так і його частина (окреме розпорядження), при цьому недійсність окремого розпорядження з заповіту не тягне за собою недійсності іншої його частини.

  Хто може оскаржити

  Заповіт може бути оскаржений і визнаний недійсним за позовом заінтересованої особи. Законодавець прямо не встановлює, хто відноситься до цієї категорії, проте як свідчить судова практика заінтересованою особою може бути виключно особа, чиї спадкові права порушені у зв’язку із укладанням заповіту.

  Це можу бути спадкоємець за законом (діти померлої особи, її чоловік чи дружина, батьки, інші родичі, передбачені цивільним законодавством), спадкоємець за іншим заповітом (будь-яка особа, яка була визначена спадкоємцем в інших заповітах), відказоодержувач (особа, на користь якої здійснено заповідальний відказ).

  Строк оскарження

  Юридичні наслідки заповіту настають лише після смерті особи, яка склала заповіт. А тому оскаржити заповіт можна лише після смерті заповідача. Для оскарження заповіту застосовується загальний строк позовної давності – 3  роки з дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права.

  Наслідки оскарження

  Недійсний заповіт не має юридичної сили і не призводить до настання юридичних наслідків. У випадку визнання заповіту недійсним, спадкування відбувається за законом на загальних підставах. Проте якщо заповітів було декілька, у разі оскарження останнього, юридичну силу набуває попередньо складений заповіт.

  Читайте также:  Аліменти з лікарняного листа: утримуються чи ні?

  Як уникнути оскарження при складанні заповіту

  Якщо ви маєте намір скласти заповіт і хочете у майбутньому мінімізувати можливість його оскарження вашими родичами і близькими, врахуйте декілька порад:

  • Приділіть особливу увагу дотриманню вимог до форми заповіту і порядку його складання. Для цього зверніться за допомогою до кваліфікованого юриста.
  • За декілька днів до складання заповіту доцільно взяти довідки з лікарні про те, що ви не перебуваєте на обліку в психоневрологічному диспансері, не страждаєте психіатричними захворюваннями. Не буде зайвою також виписка з вашої амбулаторної картки, у якій наявні записи терапевта про те, що ви не маєте скарг на здоров’я, почуваєтесь добре, усі ваші медичні показники в межах вікових норм. У такій виписці важливим буде вказівка терапевта на те, що лікарських препаратів, які впливають на здатність усвідомлювати значення своїх дій і можливість керувати ними вам не призначено і що з ваших слів як пацієнта, ви їх не вживаєте протягом останніх двох місяців. Не полінуйтесь до такої виписки також додати результати ваших останніх аналізів.
  • Залучіть двох свідків, для того, щоб вони були присутні у нотаріуса в момент складання заповіту. Як варіант – свідком міг би бути психіатр за професією.
  • При виборі нотаріуса, який буде посвідчувати заповіт, надайте перевагу тим, які ведуть відеозйомку. Зазвичай, нотаріуси, як і ви, зацікавлені в тому, щоб засвідчені ними заповіти не були оскаржені, тому деякі з них ведуть відеозйомку процесу написання і посвідчення заповіту. Наявність відеозапису в подальшому може допомогти в обґрунтуванні того, що ви були повністю дієздатними у цей момент.
  • У випадку неможливості звернутися до нотаріусу для посвідчення заповіту, врахуйте особливості посвідчення заповіту уповноваженими особами. Такими уповноваженими особами у певних випадках можуть виступати головний лікар, начальник госпіталю, директор або головний лікар будинку для осіб похилого віку та інвалідів, капітан морського судна, начальник пошукової експедиції, командир військової частини, начальник установи виконання покарань, начальник слідчого ізолятора. При посвідченні заповіту уповноваженими особами обов’язково залучаються не менше двох свідків.

  Чи реально оскаржити заповіт? Така можливість існує. Але це складна і довготривала справа, результат її розгляду в суді може бути непередбачуваним.

  Існує безліч нюансів, сукупність яких у різних видах може призвести як до несподіваного виграшу та визнання заповіту недійсним, так і до ще більш несподіваного програшу.

  Тому, якщо ви твердо впевнені, що справедливість на вашому боці і у вас є хоча б якісь докази вашої правоти,  залучіться підтримкою професійного адвоката з багатим досвідом ведення спадкових справ і відстоюйте свої законні права спадкоємця.

  • Бєлікова Анастасія
  • помічник адвоката – партнера практики
  • судового представництва
  • АО «Бачинський та партнери»
  • Наталії Жеманової
  •  ]]>

  Нерухомість у спадок: спадкоємці, документи і податки

  Як отримати нерухомість у спадок? Як довести свої права на нерухомість і що для цього потрібно? На ці та інші важливі питання відповідає адвокат АБ «Ципін і партнери» Тетяна Журавель

  Тетяна Журавель, адвокат

  Спадкування нерухомості — процес тривалий та складний. Спадкоємці можуть претендувати на нерухомість у двох випадках: за заповітом і за законом. Обидва випадки вимагають майже однакового пакета документів. Причому документи слід подати у певний строк — до 6-ти місяців.

  Якщо ви є спадкоємцем нерухомого майна за заповітом, зверніться до нотаріуса за останнім місцем проживання заповідача і напишіть заяву на прийняття спадщини. Підтвердити місце відкриття спадщини можна довідкою з ЖЕО, адресного бюро чи військкомату.

  А якщо інформації про місце проживання немає, то місцем відкриття спадщини вважається місцезнаходження успадкованої нерухомості.

  Якщо заповіту немає, але ви належите до однієї з категорій спадкоємців, то надання нерухомості у спадок надається в порядку черги.

  Спадкоємці першої черги — діти, чоловік, дружина та батьки. Другої — рідні брати та сестри, а також бабусі й дідусі. Третя черга — це рідні дядько та тітка.

  До четвертої черги належать ті, хто мешкав зі спадкодавцем однією сім’єю не менше п’яти років до часу відкриття спадщини.

  П’ята черга — інші родичі спадкодавця до шостого ступеня спорідненості, а також ті, хто знаходилися на утриманні спадкодавця.

  Які документи потрібні для отримання спадку

  Спадкоємці і за заповітом, і за законом разом із заявою прийняття спадщини мають надати нотаріусу:

  • свідоцтво про смерть заповідача
  • документ, де зазначено останнє місце проживання померлого (тому що спадкова справа відкривається за місцем проживання спадкодавця)
  • правовстановлюючі документи на майно спадкодавця
  • паспорт та реєстраційний номер облікової картки платника податків спадкоємця
  • документи, що підтверджують родинні зв’язки (свідоцтво про шлюб, свідоцтво про народження) – у випадку спадкування за законом
  • заповіт – у разі спадкування за заповітом

  Відповідно до Порядку вчинення нотаріальних дій, нотаріуси не мають права приймати заяви про прийняття спадщини, про відмову від неї або заяви про її відкликання, складені від імені спадкоємців їхніми представниками, що діють на підставі довіреностей

  • Тобто, спадкоємець має особисто подати заяву про прийняття спадщини.
  • Далі нотаріус відкриває справу про прийняття спадщини та видає спадкоємцеві витяг про її реєстрацію.
  • Проживати в успадкованій нерухомості ви можете вже з моменту відкриття спадкової справи, проте продавати чи дарувати її зможете тільки після оформлення спадкового права.
  • Крім того, зареєстровані в квартирі, будинку особи не впливають на ваше право спадкування, тож позбавити вас права на спадок таким чином неможливо.

  Як оформити спадкове право

  За 6 місяців після смерті спадкодавця нотаріус має видати вам свідоцтво про право на спадщину. Після цього ви, як новий власник нерухомості, маєте зареєструвати своє право на спадщину в органах, що здійснюють державну реєстрацію нерухомого майна. Після того, як відповідний орган проведе реєстрацію, ви станете повноправним власником нерухомості.

  Куди сплачувати державне мито

  Для сплати державного мита нотаріус видає квитанцію, яку слід оплатити в банку. У певних випадках після отримання свідоцтва про право на спадщину необхідно також сплатити податок. 

  Як відмовитися від права на спадщину

  Усі спадкоємці мають право відмовитися від успадкування. Для цього потрібно протягом шести місяців подати відповідну заяву до нотаріуса із зазначенням особи, якій ви передаєте свої право на спадок, або без неї.

  Щоб розібратися в усіх деталях спадкування, строках подачі й отриманні документів, завжди краще звернутися по допомогу до юриста.

  Поділіться корисною інформацією з друзями:

  Чи маю я право на спадщину та як дізнатися, чи був заповіт?

  Доброго дня! Допоможіть розібратися в такій ситуації. Рідна сестра померла в 2012 році і її чоловік успадкував частину майна, яке їй належало. Тепер у 08.2017 помирає її чоловік. У нього немає ніяких родичів, крім мене. Але я дізналася про його смерть пізніше, оскільки була за межами міста.

  Коли приїхала, його вже поховали за рахунок коштів підприємства, на якому він працював, а ключі від квартири та свідоцтво про смерть опинилося в жінки, яка знімала покази лічильника електроенергії.

  Чи маю я право на спадщину та як дізнатися, чи був заповіт? Свідоцтва про смерть у мене немає і я не кровний родич.

  Сервісом Bitlex було розглянуто Ваше звернення та повідомляється таке.

  Відповідно до наданої інформації Ви не є родичом померлого, а отже, не можете претендувати на спадщину за законом. Винятком може бути, якщо Ви проживали зі спадкодавцем однією сім'єю не менш як п'ять років до часу відкриття спадщини, підтвердженням чого може бути прописка. У такому випадку Ви можете належати до 4-ої черги спадкоємців за законом.

  Щодо спадкування за заповітом

  Щоб дізнатися, чи був складений заповіт, необхідно подати запит нотаріусу, пред’явивши при цьому свідоцтво про смерть. Таким чином, Ви зможете отримати інформацію зі спадкового реєстру.

  Зважаючи на те, що свідоцтва про смерть у Вас немає, ми рекомендуємо звернутись до жінки, яка знімала покази лічильника електроенергії, з проханням віддати Вам свідоцтво.

  У випадку відмови рекомендуємо звернутися в органи реєстрації актів цивільного стану з заявою про видачу свідоцтва про смерть (повторного свідоцтва про смерть).

  Проте звертаємо увагу, що за законодавством Ви не є родичем померлого, тому Вам можуть відмовити.

  Зважаючи на викладене вище, ми рекомендуємо першочергово звернутися до нотаріуса, який підкаже, як краще діяти в цій ситуації.

  Можливо, Вас зацікавлять такі консультації:

  • У 2006 році було складено заповіт на будинок на моє ім'я. У права спадкування не вступила. Всі оригінали документів у мене. На будинок претендує мати. Який строк вступу в права спадкування і чи не може мати претендувати на щось?
  • Я розлучилася з чоловіком у вересні 2014 року, наш син, 2005 року народження, залишився зі мною. При розділі майна мені відсудили ½ частини машини і все, позаяк будинок чоловіка оформлений як спадок . У липні 2015 року чоловік пропав безвісти. До міліції про його зникнення подала заяву його перша дружина і відразу вселилася в його будинок. Через рік суд визнав його зниклим безвісти за заявою його першої дружини. У липні 2018 року його визнають померлим. Коли потрібно вступати в спадок і на яке майно ми з сином можемо розраховувати?
  • Чоловік оформляє спадщину після смерті матері. Він єдиний спадкоємець, заповіту не було, його цікавить питання, чому за саме переоформлення документів треба заплатити близько 7 тисяч? Будинок – 52 кв. м, земельна ділянка 0,25 га, земельна ділянка 0,23 га, земельна ділянка 6,35 га, ВАЗ 2106 1989 року випуску.

  Заповіт та спадщина: як отримати спадкове майно в Україні | Юридичний самозахист

  Стаття актуальна на 2020 рік

  Рано чи пізно, але питання про спадщину виникає в кожній родині. Скажемо одразу, прийняття спадщини та її оформлення часто має багато підводних каменів.

  Опинившись у такій ситуації, не всі знають, що робити, які документи потрібні для оформлення спадщини.

  Тому для вас ми підготували кілька матеріалів, в яких розповімо, що собою являє спадкування за заповітом, як реалізувати своє законне право, щоб не натрапити на згадані вище підводні камені.

  Ця стаття буде корисна всім, хто тільки задумався про складання заповіту і не знає як це правильно зробити в 2020 році, а також тим, хто волею долі зіткнувся з отриманням спадщини саме за заповітом.

  Як отримати спадкове майно при прийнятті спадщини за заповітом

  Основним нормативним актом у сфері спадщини у 2020 році в Україні є Цивільний кодекс України від 16.01.2003р. №435-IV (далі – ЦКУ). Саме в ньому містяться всі основні правила по оформленню та отриманню спадщини.

  Отже, процес спадкування – це перехід прав та обов’язків від людини, яка померла (спадкодавець) до інших осіб (спадкоємців).

  Цей процес буває двох видів:

  • спадщина за заповітом;
  • спадщина за законом.

  При цьому, в пріоритеті залишається, звичайно ж, заповіт, оскільки це документ, який фіксує волю людини на випадок смерті з приводу належного майна та майнових прав.

  А що робити якщо немає заповіту? Переходимо до процедури спадщини за законом. Про це вам детально розповість наша стаття «Як відбувається оформлення спадщини в Україні».

  Так само чинимо і в разі, якщо:

  • заповіт написано лише на частину майна;
  • його дійсність ставиться під сумнів;
  • спадкоємці за заповітом відмовилися від присудженого їм майна.

  Як перевірити, чи є заповіт на спадщину

  Перевірити чи є заповіт на спадщину можна за допомогою Спадкового реєстру Міністерства юстиції України. Але це вийде зробити тільки після смерті спадкодавця, отримавши виписку з реєстру про наявність заповіту.

  Для цього варто звернутися до нотаріуса з письмовим запитом, пред’явивши при цьому свій паспорт, ІПН та свідоцтво про смерть (або інший документ, що засвідчує смерть спадкодавця).

  До речі, форму такого письмового запиту можна знайти в Наказі Мін’юсту «Про затвердження Положення про Спадковий реєстр» 07.07.2011р. №1810/5 або перейти по https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/za831-11 .

  Ссылка на основную публикацию