Як правильно скласти боргову розписку. Зразки 2022

Багато людей, позичаючи деякі суми, навіть незамислюються про те, що можуть не отримати їх назад. В результаті їм доводиться довгий час вишукувати боржника і вмовляти повернути позичені гроші. У таких випадках може знадобитися вміння писати розписки. Справа ця нехитра, але документ, складений неправильно, може не мати ніякої юридичної значимості.

Як правильно скласти боргову розписку. Зразки 2022

У цій статті ми розберемо приклад розписки в отриманні грошових коштів і документів. Також поговоримо про те, які пункти потрібно вказати обов'язково, щоб вона не втратила своєї сили.

Навіщо вона потрібна

Будь-який професійний юрист упевнений в тому, щонавіть неправильно складена розписка набагато краще, ніж її повна відсутність. Згідно із законодавством, показання свідків не є доказом передачі грошей. Цей факт обов'язково повинен бути закріплений документально.

Якщо ви хоча б раз в житті бачили прикладборгової розписки, то знаєте, що потрібен цей документ для захисту інтересів людини, що дає деяку суму в борг. Саме розписка є юридичною гарантією того, що кошти будуть отримані назад. Звичайно, це не єдиний доказ. Підійдуть і будь-які інші фінансові документи:

 • чеки;
 • платіжні доручення;
 • виписки з банку;
 • інше.

Проте, коли грошові кошти передаютьсяз рук в руки, розписка — найшвидший і надійний спосіб засвідчити їх передачу. Для її оформлення потрібні лише ручка і трохи часу. Папір, на якій буде складено документ, не має ніякого значення. Навіть якщо це буде шматок шпалер або зворотний бік дитячого малюнка, розписка не втратить своєї сили.

Звичайно, щоб папір була написана правильно,потрібно заздалегідь вивчити приклад розписки. А якщо мова йде про значну суму, то розумно буде заручитися підписами не менше двох свідків, які засвідчать справжність документа.

Як правильно скласти боргову розписку. Зразки 2022

Види боргових документів

Безумовно, найпоширеніший приклад розписки — позика або грошову позику. Але бувають також і інші ситуації, коли подібний документ просто необхідний:

 • купівля / продаж автотранспортного засобу;
 • внесення авансового платежу в операціях з нерухомістю;
 • отримання аліментів;
 • остаточний розрахунок при покупці будинку, квартири, автомобіля або земельної ділянки;
 • інші.

Юридична значимість розписки

Незважаючи на те що дане питання закріпленийзаконодавчо, суперечки про силу і юридичної значимості розписки не вщухають досі. Перш за все розбіжності стосуються того, чи потрібно завіряти документ у нотаріуса.

Згідно зі статтею 808 ЦК Росії нотаріальнезавірення такого документа не є обов'язковим. Звичайно, якщо мова йде про дуже серйозну сумі і ви бажаєте максимально убезпечити себе, то звернення до нотаріальної контори може мати місце.

Таким способом ви максимально убезпечите себе, якщо згодом з'явиться необхідність доводити, що документ був складений і підписаний тими самими громадянами, про які в ньому йдеться.

Без нотаріального засвідчення зробити це теж можна, але процес займе набагато більше часу і сил.

Як правильно скласти боргову розписку. Зразки 2022

Плюси і мінуси звернення до нотаріуса

При нотаріальному завіренні розписки існують як свої плюси, так і мінуси. До переваг можна зарахувати:

 • стовідсотково підтверджену достовірність документа;
 • якщо ви не впевнені у тим, щоб скласти документ правильно, нотаріус обов'язково запропонує свій приклад написання розписки, в якому вже враховані всі нюанси.

Недолік тут, швидше за все, тільки один — трата додаткових грошових коштів і часу на похід в контору.

особливості складання

Якщо ви вирішили обійтися своїми силами ізаощадити час і гроші, обов'язково заздалегідь поцікавтеся тонкощами складання цього документа. Правильний приклад розписки повинен відповідати таким вимогам:

 1. Документ написаний виключно від руки. В цьому випадку неприпустимо просто поставити підписи на надрукованому на комп'ютері бланку. Самостійне написання уможливлює проведення почеркознавчої експертизи в разі її необхідності.
 2. Всі суми, зазначені в документі, слід не тільки писати цифрами, а й розшифровувати словами. Це виключає ймовірність того, що хтось припише або підчистить зайву цифру.
 3. Якщо мова йде про суми в валюті, варто неодмінно вказати, що повернення всієї суми повинен проводитися за курсом, чинним на момент остаточного розрахунку.
 4. Потрібно пам'ятати, що якщо в розписці нічого не сказано про відсотки або неустойку, договір автоматично вважається безпроцентним.
 5. У тексті повинно бути вказано, що гроші були передані безпосередньо в момент написання розписки, а також вказано місце (повна адреса), де саме це відбувалося.

Як правильно скласти боргову розписку. Зразки 2022

Також варто враховувати і ще кілька моментів. У тексті розписки не варто вказувати бізнес-цілі позики. Якщо буде вказано, що гроші були позичені на комерційні потреби, це може бути розцінено як ризик, про який позикодавцеві було відомо заздалегідь. У разі якщо справа «Не вигорить», кошти можуть і не підлягати поверненню.

При складанні документа варто обов'язково перевірити паспортні дані обох сторін, зазначених у документі.

Що внести в текст

Існує як мінімум 7 пунктів, які неодмінно повинні бути присутніми в цьому документі:

 • ПІБ двох сторін (укладача документа і кредитора);
 • дані їх паспортів, ІПН, адреси проживання та реєстрації;
 • точна сума, написана буквами і цифрами;
 • прописано місце, дата і позначений сам факт отримання грошей;
 • позначений термін повернення фінансових коштів (якщо це передбачено);
 • зазначена підстава для передачі грошей;
 • повна і розбірливий підпис сторін договору та ймовірних свідків.

Якщо запропонований вам приклад розписки про отримання грошей не містить будь-якого з цих пунктів, варто задуматися про ймовірне шахрайство.

Як правильно скласти боргову розписку. Зразки 2022

Розписка про отримання фінансових коштів

Хоча точного єдиного зразка для написаннярозписки не існує, варто все ж дотримуватися вищевказаних правил. Вивчивши приклад грошової розписки, представлений нижче, ви вбережете себе від великого числа неприємностей.

розписка

28 червня 2015 року, місто Пупінск

Як правильно скласти боргову розписку?

Образ кредитора – це світла людина, яка бажає допомогти іншому. Але не можна перетворювати процес передачі грошей в благодійність. Це буде «на руку» недобросовісним і непорядним людям, які можуть відмовитися від зобов’язань усної угоди. Фіксуйте всі угоди в письмовому вигляді. А як правильно оформити боргову розписку, дізнайтеся з цієї статті!

Розписка, навіть складена від руки, – це фінансовий документ, за допомогою якого можна засвідчити факт передачі грошових коштів або іншого предмета угоди від позикодавця до позичальника. У тих випадках, коли одержувач відмовляється платити, цей папір допомагає виграти судовий процес. Суддя завжди встає на сторону позикодавця, але потрібно знати, як правильно скласти боргову розписку.

Чим відрізняється боргова розписка від грошової?

Обидва поняття вважаються рівнозначними. Але так як предметом боргу можуть виступати не тільки гроші, але і інші цінності, то термін «боргова розписка» – значно ширше. Предметом угоди можуть виступати: речі, цінні папери.

Навіщо потрібна?

Розписка за законом визнається, як факт здійснення угоди між кредитором і одержувачем кредиту. Договір позики, оформлений письмово і у нотаріуса, закінчується складанням розписки.

Будь-яка передача матеріальних цінностей потребує письмового супроводу: ініціатором буде той, хто віддає гроші. Основна мета в цьому випадку – уникнути заперечення факту передачі грошей. Доказ потім приймається в судах всюди.

Знання, як юридично правильно скласти боргову розписку, в нагоді при наступних ситуаціях:

 • при покупці автомобіля;
 • при виплаті аліментів готівкою;
 • при оплаті надання юридичних послуг;
 • за найм житла;
 • часткова виплата грошей за окремою розписці;
 • при отриманні на роботі грошових коштів під звіт.

Як правильно скласти боргову розписку. Зразки 2022

Умови угоди при позичанні грошей

При позичанні будь-яких грошових сум і передачі майна угода буде легітимна при дотриманні особливих умов:

 • Оформлення розписки в друкованому або письмовому вигляді з підписом з боку одержувача. При цьому, кредитована особа робить розшифровку свого підпису. Сам документ залишається «на зберіганні» у позикодавця.
 • Передачі на папері повних даних про обидві сторони угоди: ПІБ не скорочуються, пишеться повністю. Боргова розписка у нотаріуса передбачає вказівку паспортних даних позичальника і позикодавця.
 • Вказівці дати закінчення договору. Дата описується в форматі: день, місяць, рік.
 • Згадки валюти договору: в доларах, в євро і т.д. При переведенні грошової маси з однієї валюти в іншу, потрібен курс на день підписання угоди. Повернення проводиться в гривневому еквіваленті або за курсом на день погашення зобов’язань.

Увага! Така письмова угода не вимагає завірення нотаріуса. Її можна підписати без свідків.

Перерахування всіх вихідних умов угоди:

 • сума встановлюється в цифрах до копійок, без округлення, і дублюється в буквеному написанні;
 • відсоток за кожен день прострочення;
 • повна, часткова виплата грошових сум з часовими інтервалами;
 • при недотриманні умов договору передбачається штраф (теж описується в тексті).

Якщо не визначений термін

Текст боргової розписки може не містити відомості про дати передачі грошової суми. Але в цьому випадку відлік починається з дати пред’явлення вимог з боку позикодавців. Термін для повернення встановлюється як 30 днів, або календарний місяць з моменту виявлення прохання.

Нормативна база

Посилання на законодавчі акти

Верховний суд України визнає право за громадянами вимагати повернення несплачених коштів з позичальника.

Згідно зі статтею 1047 Цивільного Кодексу, документ повинен бути складений у письмовій формі, якщо сума угоди перевищує десятикратно розмір мінімального доходу, неоподатковуваного в країні.

Це – 17 гривень помножити на 10, тобто 170 гривень. Зразок боргової розписки. Україна, для якої вважається місцем здійснення угоди, містить конкретні реквізити:

 • Прізвище, ім’я, по батькові без скорочень і помилок.
 • У валюті якої держави надається позика. Це може бути і канадський долар, і ієна, і російський рубль.
 • Місце реєстрації проживання боржника, додатково його фактична адреса проживання.
 • Засіб для зв’язку з позичальником, в тому числі мобільний телефон і адресу електронної пошти.
 • Дані паспорта та реєстраційний номер облікової картки платника податків.
Читайте также:  ПУБЛИЧНОЕ ВЫСТУПЛЕНИЕ: интервью для "Юридическая практика"

Увага! На Україні часто боргова розписка складається між юридичними особами. В даному випадку є обов’язковими для вказівки: фактична адреса, за якою здійснює діяльність підприємство, і код ЄДРПОУ.

Термін повернення

Якщо момент повернення не розписаний в документі, то згідно статті 530 Цивільного Кодексу України, кредитор повідомляє боржника про необхідність сплати в будь-який час. Зобов’язання тоді виконується в семиденний термін.

Шаблон документа

Як писати розписку, повинен знати громадянин будь-якої держави. За загальними правилами, на папері повинна бути викладений обов’язок повернути предмет угоди кредитору. Зразок містить в складі чотири частини:

Місце і час здійснення операції: м Київ, Україна                                                                                           21 лютого 2020 року

Назва документа: Розписка в отриманні грошових коштів

Тіло документа: Я, Голосіївко Іван Дмитрович, паспорт серії КА 129456, виданий МВ УМВС по Дніпропетровській області, код підрозділу … від 12 червня 2006 року, зареєстрований за адресою: м. Київ, вул.

Садова, будинок 256, квартира 125 отримав від Болоско Івана Федоровича, паспорт серії VB 125866 виданий МВ УМВС по місту Києву, код підрозділу …. від 15 квітня 2015 року, проживає за адресою: м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, д. 52, кв.

54 грошові кошти в розмірі 25 тисяч американських доларів 00 центів (Двадцять п’ять тисяч американських доларів 00 центів) за умови їх повернення до 12 грудня 2021 року по курсу на дату виконання боргових зобов’язань.

Гроші зобов’язуюсь виплатити до призначеної дати або частинами до настання дати. При недотриманні умов договору зобов’язуюсь виплатити неустойку: відсотки за користування грошима в розмірі 12 відсотків за кожен місяць прострочення на суму боргу.

Підпис боржника з розшифровкою: 21 лютого 2020                          Підпис позичальника                         Голосіївському І.Д.

Як правильно скласти боргову розписку. Зразки 2022Зразок боргової розписки

Підстави для відмови судді

Якщо розписка написана з помилками, це стає приводом для відмови судді. Судові тяжби можуть тривати довго, але ефекту також не буде в наступних ситуаціях:

 • Позицію боржника захищає грамотний адвокат, який може довести, що перед суддею не договір, а неграмотний папір.
 • У одержувача за договором позики немає майна, роботи, грошових вкладів.

Увага! Мінімальний збиток для боржника в даному випадку – включення до реєстру боржників і втрата можливості брати кредити в банківських організаціях.

Позитивне рішення судді на користь кредитора

Суди України нагадують про необхідність складати боргові розписки. Передача грошових коштів не повинна здійснюватися в рамках усної угоди. Показання свідків тут не будуть прийматися як доказ.

Приклад розписки, як письмового документа, можна скачати з Інтернету. Тут повинні бути відображені повні відомості про позикодавців і позичальника.

При наявності всіх граф, рішення або постанова суду приймається навіть при відсутності відповідача (боржника):

 • Призначається вся сума боргу до виплати.
 • Приймаються до розгляду всі розрахунки позивача щодо відсотків за користування грошових сум. Суд може погодитися з доводами.
 • Призначається штраф, якщо це було зазначено в розписці і в позовній заяві.

Увага! Розмір держмита, встановлений за звернення до суду, стягується також з боржника.

Як правильно писати розписку

Коли йдете за кредитом в банк або мікрофінансову організацію, там складається кредитний договір, що підтверджує законність угоди. А якщо берете в борг гроші у фізичної особи — потрібно обов'язково оформити розписку. Що таке розписка і як її писати?

Зазвичай рідко замислюєшся, як писати розписку на гроші, якщо сума боргу невелика і передбачається відразу повернути її з зарплати. Але якщо потрібні кошти на довгострокові цілі — саме правильно складена розписка гарантуватиме:

 • Що з вас не вимагатимуть зайвих грошей;
 • Не скоротять терміни виплати боргу;
 • Не повісять на вас чужий кредит;

Розписка  —   це документ, який підтверджує факт отримання грошей або якогось іншого майна. Розписки використовуються при оплаті послуг або товарів, при передачі іншій людині свого майна на збереження. 

Але нас цікавить саме боргова розписка, що підтверджує факт отримання грошових коштів від позикодавця. Вона має юридичну силу і в разі судових розглядів є важливим доказом. Але, на жаль, іноді буває і так, що всі надії на розписку не виправдовуються, і вона раптом з офіційного документа перетворюється в простий папірець. Чому? Тому що в її оформленні допускаються наступні помилки:

Які дані вказуються Поширені помилки Як правильно писати розписку
Особисті дані та паспортні дані Вказувати тільки ПІБ кредитора і боржника Крім ПІБ потрібні: дати народження, місце реєстрації, номер паспорта та назва організації, що видала паспорт
Факт отримання грошей “Я домовився про позику грошової суми у розмірі 30000 грн”  Ця фраза не доводить, що гроші були отримані  “Я отримав в якості позики 30000 грн”
Мета отримання, термін і умови повернення грошей “Я отримав 30000 грн” “Я отримав в якості позики 30000 грн під 15% річних. Зобов'язуюся повернути борг з відсотками — до 15.11.2019 ”
Зовнішній вигляд розписки Є виправлення в тексті, що змушує сумніватися в достовірності інформації Документ повинен бути написаний без помилок і виправлень, бажано від руки.

Будь-яка розписка — і завірена нотаріусом, та не завірена, має повну юридичну силу. Але за однієї умови: якщо вона складена правильно і містить точні дані про те, хто, кому і на яких умовах надав позику. 

Запевнивши розписку у нотаріуса, обидві сторони можуть бути впевнені в тому, що вона містить всю необхідну достовірну інформацію. Крім того, за допомогою офіційної розписки, на відміну від звичайної, буде легше довести її достовірність і встановити авторство на основі почерку, якщо справа дійде до суду. 

Ми вже з'ясували, що найменша неточність або недостатні дані при складанні розписки можуть позбавити її юридичної сили і зіграти як проти кредитора, так і проти позичальника. 

Як правильно скласти боргову розписку. Зразки 2022

Отже, розберемо, як правильно писати розписку про отримання грошей, і які дані повинні бути вказані в ній обов'язково? 

 1. Особисті та паспортні дані. ПІБ повністю позичальника і позикодавця, їх дати народження та ІПН, номер і серія паспорта, місце реєстрації та місце проживання. 
 2. Сума боргу в цифрах і прописом. Так її важко буде виправити. 

Важливо: якщо гроші видаються не в гривнях, а в іноземній валюті, потрібно прописати, за яким курсом буде здійснюватися повернення грошей. 

 1. Відсотки, під які видається сума. 
 2. Факт дійсного отримання  грошей. Обов'язково повинна бути записана приблизно така фраза“мною була отримана в борг сума в розмірі ХХХ грн ”
 3. Точна дата повернення грошей. З цієї дати і піде відлік штрафів, якщо борг не буде повернуто вчасно. 

Важливо: сума до повернення разом з відсотками теж повинна бути точно вказана. 

 1. Дата складання розписки, підпис позичальника з розшифровкою. 

Якщо вам вже доводилося шукати інформацію про те, як писати розписку про отримання грошей, зразок на різних сайтах може бути абсолютно не подібним. Вся справа в тому, що строгих вимог не існує. Її пишуть у вільній формі, комбінуючи перераховані вище обов'язкові пункти на свій розсуд. Ось приблизний варіант. 

Розписка

  Я Сліпак Ігор Богданович, 15.11. 1983, паспорт НВ 123456, виданий 8 серпня 2009 року, Святошинським РУ ГУ МВС України в місті Києві, прописаний – м.Київ, вул. Біличанського, д. 23, кв.

30, ідентифікаційний код 0987424321, беру в борг у громадянина Радченко Костянтина Васильовича, 27.01.1970, паспорт НС 148923, виданий 30 квітня 1982 року, Дарницьким РВ ГУМВС міста Києва, прописаний – м.Київ, вул. Гоголівська, д. 29, кв.

27, ідентифікаційний код 3675939402 – 80000 гривень (вісімдесят тисяч гривень) терміном на 1 (один) рік під 17% річних. 

Гроші були мною отримані в повному обсязі при підписанні розписки.

Боргова розписка — як оформити, завірити?

Нерідко в житті виникають моменти, коли не вистачає деякої суми грошей для виконання мети. Хтось бере кредити під відсотки, а хтось бере в борг у друзів або родичів. Другий варіант більш виправданий, адже гроші даються на більш вигідних умовах, ніж в банку.

Також немає необхідності збирати купу довідок і документів, для отримання позики. Якщо сума боргу велика, або просто для більшої впевненості, що борг буде повернуто в строк, деякі вдаються до допомоги боргової розписки. Розглянемо даний документ більш детально.

Що таке боргова розписка?

Розписка про борг — це документ, що підтверджує передачу грошей. У розписці вказується сума, термін повернення і також паспортні дані обох сторін. Документ складається у двох примірниках. Самим хорошим варіантом буде завірення розписки свідками.

Завірення нотаріусом розписки

Звичайно, якщо сума грошей велика, не буде зайвим завірити документ у нотаріуса. Але дана дія не є обов'язковою. Боргова розписка, навіть без завірення, може вважатися доказом, в разі суду. Документ має повну юридичну силу. Причому в суд необхідно звертатися саме з оригіналом, або із завіреними нотаріусом копіями.

Читайте также:  Раздел имущества супругов

Як оформляється боргова розписка?

Папір може оформлятися як від руки, так і в друкованому вигляді. У розписці прописуються контактні та паспортні дані обох учасників угоди, адреси реєстрації та проживання, сума боргу вказується прописом. Також вказуються терміни повного або часткового повернення боргу. При отриманні грошей під відсотки, це необхідно також вказати.

Рекомендується детально прописувати спосіб повернення, терміни і суми, щоб уникнути подальшого непорозуміння. Після опису всіх деталей, ставиться актуальна дата і підписи.

Якщо при передачі грошей присутні інші друзі або родичі, їх теж можна вписати в розписку як свідків.

Помилки, з якими можна зіткнутися

Зразок боргової розписки можна легко знайти на просторах інтернету. Складання за зразком не найважча справа, але навіть в такому іноді відбуваються помилки:1.Розписка пишеться виключно синім чорнилом.2.При написанні розписки не повинно бути помарок і закреслень.3.

Почерк повинен бути розбірливим і легко читатися.4.Підписи сторін відбуваються виключно в присутності один одного.5.Паспортні дані повинні бути написані повністю, інакше суду неможливо буде ідентифікувати учасників угоди.6.Важливо вказати, що сума отримана повністю, особисто позичальником.7.

Сума позики обов'язково повинна бути написана прописом.Не варто боятися допомагати друзям і близьким, адже всі можуть опинитися у важкій ситуації. Важливо грамотне підійти до питання повернення боргу.

При правильно складеній розписці, при необхідності, можна звернутися до суду, для примусового стягнення суми боргу.

 • Наступні записи:
 • Попередні записи:
 • Наступна сторінка >>

Роман Титикало: Чи мають юридичну силу боргові розписки? Та як їх оформлювати?

 • Майже всім в житті доводилось позичати кошти родичам, друзям, знайомим, але на практиці не завжди борги повертають, бо, як кажуть, “береш чуже, а повертаєш своє”.
 • Як правило, такі фінансові відносини у кращому випадку оформлюються звичайними борговими розписками, які викладаються на одному аркуші паперу та скріплюються підписом позичальника та мають назву – РОЗПИСКА.
 • Ми в адвокатському бюро “Титикало та партнери”, часто чуємо запитання, чи має характер таких угод юридичну силу та наскільки захищеним у такій ситуації може почувати себе позикодавець.
 • Почну з того, що боргові розписки мають юридичну силу!

Подписывайтесь на новости “КиевVласть”

Боргові розписки є доказами укладання договору позики.  Але дуже важливо їх скласти належним чином. Розписка, як документ, що підтверджує боргове зобов'язання, має містити прізвище та ім’я по батькові сторін, між якими склалися правовідносини позики, умови отримання позичальником в борг коштів із зобов'язанням їх повернення та дати отримання та повернення коштів.

Враховуючи те, що документ цей нібито і найпростіший, але у кожному другому випадку він чомусь оформлюється неправильно. Розписку слід писати власноруч.

Наведу зразок боргової розписки, який буде підставою для судового захисту:

Р О З П И С К А

Я, Василенко Петро Іванвоич, 1982 року народження, який мешкаю в м. Києві по вулиці Бендери 8, кв. 5  (паспорт СЕ № 785953, виданий Святошинським РВ УМВС Кіровоградської області 12.11.1990 р.

, ідентифікаційний код 1275689065), даю цю розписку громадянину Копиленко Івану Гавриловичу, 1960 року народження, мешканцю м. Києва, який проживає по вул. В. Чорновола, буд. 28, кв.

3, в підтвердження того, що я Василенко Петро Іванович,  отримав від Копиленка Івана Гавриловича у борг гроші в сумі 10 000 (десять тисяч) доларів США та зобов’язуюся повернути позику в строк до 26 грудня 2020 р.

1 квітня 2018 року                                   (Підпис)                                                                                   Василенко П.І.

Після повернення боргу потрібно надати зустрічну розписку про те, що борг повернуто від такої дати та у такій сумі.

Тепер розберемося в тому, наскільки такий вид відносин регулюється законами України?

Відповідно до статті 1046 ЦК України за договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов'язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості. Договір позики є укладеним з моменту передання грошей або інших речей, визначених родовими ознаками.

Згідно із частиною другою статті 1047 ЦК України на підтвердження укладення договору позики та його умов може бути представлена розписка позичальника або інший документ, який посвідчує передання йому позикодавцем визначеної грошової суми або визначеної кількості речей.

Це свідчить про те, що письмова форма договору позики у формі боргової розписки з огляду на її реальний характер є доказом не лише факту укладення договору, але й факту передачі грошової суми позичальнику.

Статтею 202 ЦК України визначено, що правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Правочини можуть бути односторонніми та дво — чи багатосторонніми (договори).

Договір позики є одностороннім договором, оскільки після укладення цього договору всі обов'язки за ним, у тому числі повернення предмета позики або визначеної кількості речей того ж роду та такої ж якості, несе позичальник, а позикодавець набуває за цим договором тільки права.

 1. Крім того, частиною першою статті 1049 ЦК України встановлено, що за договором позики позичальник зобов'язаний повернути суму позики у строк та в порядку, що передбачені цим договором.
 2. Досліджуючи боргові розписки чи договори позики, потрібно виявляти їх справжню правову природу, незважаючи на найменування документа, і, залежно від установлених результатів, робити відповідні правові висновки.
 3. За своєю юридичною природою договір позики є реальною, односторонньою, оплатною або безоплатною угодою, на підтвердження якої може бути надана розписка позичальника або інший письмовий документ, незалежно від його найменування, з якого дійсно вбачається як сам факт отримання в борг (тобто із зобов'язанням повернення) певної грошової суми, так і дата її отримання та повернення.

Тобто, вчинення запису в розписці, наприклад, “Отримав 25 000 долларів 22.01.

2010 під 2,5 % щомісячних” з підписом без зазначення осіб, яка взяла в борг та якій необхідно цей борг повернути, строку такого повернення, не може вважатися правочином певної особи, її дією, спрямованою на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Неналежне оформлення розписки призводить до відсутності правових підстав для стягнення  боргу.

Громадяни часто запитують адвокатів: якщо між двома особами був укладений договір позики, але борг так і не повернули, то захистить у такому випадку Закон позикодавця?

Я переконаний, що закон буде на стороні позикодавця. Є дуже багато судових рішень про стягнення боргу на підставі боргових розписок. Так, наприклад, з цього приводу є нещодавнє рішення Верховного Суду від 20 квітня 2018.

Проте я не став би вираховувати відсоток виграшів у судових процесах, пов’язаних з борговими розписками, дуже високий?

Відсоток вирахувати важко, але якщо розписка оформлена належним чином, то позов зазвичай завжди задовольняється. Наявність усіх необхідних реквізитів у ній збільшить шанс повернення грошей, якщо Ви змушені будете звертатися до суду.

Не нові випадки, коли гроші у борг передані, термін їх повернення вичерпано, а позичальник зникає. У такій ситуації я би радив подати позов про стягнення боргу до суду. Але слід пам’ятати: навіть якщо боргова розписка складена правильно, вона не може стати гарантією повернення грошей, оскільки у боржника може просто не виявитись коштів та майна.

Проте, варто зважати на нюанси і розуміти, як діяти в ситуації коли у боржника є постійне місце роботи та майно. Наприклад, чи слід розраховутати на те, що суд зобов’яже позичальника щомісяця виплачувати певний відсоток з заробітної плати або продати майно, аби розрахуватись з боргом?

Як це працює на практиці? Припустімо, суд вирішує стягнути з Петренка на користь Іваненка суму боргу в розмірі 100 тисяч гривень та на підставі рішення суду видається судом виконавчий лист (виконавчий документ для виконання рішення суду).

Іваненко пред’являє виконавчий документ державному чи приватному виконавцю, а той, у свою чергу, стягує кошти з зарплати, продає все рухоме та нерухоме майно, приходить додому, описує майно, забороняє в’їзд закордон, штрафує та інше.

На відміну від державного виконавця, приватний не має заробітну плату від держави, а отримує 10% від виконаного рішення (боргу). Але знову ж таки, якщо у боржника крім одягу нічого немає, то таке рішення виконати важко.

З огляду на вищесказане, можемо резюмувати, що боргові розписки – все ж повністю легітимний вид позики. Але, аби спати спокійно, я би радив все ж бути цілком  впевненим у тому, кому ви ввіряєте свої кошти і бути наперед переконаним, що за будь-яких обставин ця людина зможе з вами розрахуватись, а не розвести руками.

Роман Титикало, адвокат, керуючий адвокатського бюро «Титикало та партнери», депутат Київської обласної ради

KиевVласть

Зразок боргової розписки на українській мові — бланк, приклад

Розпискою називають документ, що видається Позичальником Позикодавцеві. Він доводить передачу якогось майна або коштів, в тому числі за договором позики.

Читайте также:  Страхование вместо проверки пожарной безопасности

Якщо вам потрібен грамотно складений зразок розписки на гроші, зверніться до нашого сервісу FastDoc.

Боргова розписка: приклад підтвердження угоди

Законність розписки регламентується Цивільним кодексом України, ст. 1046, згідно з яким Позикодавець передає Позичальнику фінансові кошти або речі з якимись розпізнавальними ознаками.

Зверніть увагу, вивчаючи приклад розписки на отримання грошей, Позичальник погоджується повернути Позикодавцеві ту суму коштів, яку отримав.

Якщо в якості об'єкта угоди виступають речі, віддається та ж кількість у вихідній якості.

Документ набуває чинності з моменту передачі коштів (речей). Він може виступати як підтвердження згоди на перелік умов договору позики. В цьому випадку письмове підтвердження доводить факт укладення договору — до подібного рішення прийшов Верховний суд, ґрунтуючись на судову практику.

Використовувати зразок боргової розписки в Україні доречно в разі, коли Кредитор видає кошти на підставі договору позики. Так підтверджуються факт укладення договору і передачі фінансових коштів боржника. Цієї позиції також дотримується Верховний суд, ґрунтуючись на справу №6-2789цс16 від 18.01.

2017 року. Норми укладення письмової розписки також позначені в ст. 207 Цивільного кодексу, частинах 1 і 2. Однак документ буде мати юридичну силу тільки в тому випадку, якщо складено правильно. Тому, коли потрібна боргова розписка, зразок повинен бути грамотно оформлений і містити всі істотні умови.

Боргова розписка: зразок і основні моменти складання

Коли потрібна розписка на борг, зразок краще складати заздалегідь, потім звернутися до Позичальника за написанням документа вручну. Якщо все буде оформлено правильно, при оскарженні факту отримання грошей причетність Позичальника легко доводиться за допомогою почеркознавчої експертизи. Обов'язково зазначається таке:

 • Місце написання розписки.
 • Сума (кількість) переданого цифрами з розшифровкою літерами в дужках.
 • Дата і час передачі коштів (речей).
 • Зобов'язання по валюті або інша відповідальність за виданим боргом, якщо потрібно.

Коли складається розписка на гроші в борг (зразок), Позикодавцеві потрібно враховувати той факт, що Цивільний кодекс України, а саме ст. 533, допускає запозичення тільки в гривнях.

Коли надаються грошові кошти в іноземній валюті, вони конвертуються в гривні по справжньому курсу в день передачі коштів.

Допускаються інші умови конвертації, але в разі, якщо вони прописані в договорі позики або якомусь нормативно-правовому акті.

Розписка, зразок на гроші: умови

Юридично правильно складений документ підтверджує факт отримання грошей (майна) і відповідальність Позичальника за їх повернення. Також потрібно вказати прізвище, ім'я та по батькові позичальника, ідентифікаційний номер, місце проживання та паспортні дані — серію і номер, дату і ким виданий.

Зразок розписки на отримання грошей повинен прописувати точний термін повернення коштів, речей.

Однак якщо договором ці дані не вказані, то термін визначається фактом пред'явлення вимог Позикодавцем — з цього моменту борг повинен бути повернутий протягом 1 місяця або 30 діб. Ці умови прописані ст.

1049 (1 частина) Цивільного кодексу. Вимоги вручаються боржнику в письмовому вигляді особисто або надсилаються рекомендованим листом поштою зі звітом про отримання.

Важливим моментом є порядок і величина відсотків. Відповідно до Цивільного кодексу, ст. 1048 частини 1 і 2, Позикодавець може вимагати відсотки з суми боргу, якщо це не передбачено договором.

У такому випадку розмір додаткових нарахувань визначається на підставі облікової ставки, що діє в Нацбанку України. Також Позичальник повинен бути поінформований про штрафні санкції, якщо борг не повертається вчасно.

Всі умови розписки підтверджуються підписом Позичальника — він повинен відповідати паспортному зразку.

Зразок розписки на позику грошей

Грамотна розписка на отримання грошей, зразок представлений в цьому розділі нашого сервісу FastDoc, розроблена досвідченими юристами. Документ включає в себе всі умови, зазначені законодавством України, що захищають інтереси позикодавця, що позначають відповідальності позичальника.

Придбати боргову розписку-зразок в Україні українською мовою ви можете за кілька кроків:

 • Заповніть шаблон.
 • Сплатіть послугу.
 • Отримайте готовий документ на електронну пошту або завантажте прямо на сайті.

Якщо виникли питання або складності, зв'яжіться з нами, використовуючи доступні контакти.

Боргова розписка: як правильно дати гроші в борг

Як правильно скласти боргову розписку?

Боргову розписку пише власноруч особа, якій позичають кошти.

У ній зазначається прізвище, ім’я, по батькові, дата народження, паспортні дані, адреса та місце проживання кредитора та боржника. Якщо ви даєте суму під певний відсоток, то він повинен вказуватися в розписці. Також необхідно зазначити у якій валюті позичаються гроші (гривня, долар США, євро) і за яким курсом треба їх повернути.

У відповідності до ст. 1048 ЦК України, “Позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором.

Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України. У разі відсутності іншої домовленості сторін проценти виплачуються щомісяця до дня повернення позики“.

Тобто, якщо у розписці вказано розмір відсотків, то вони мають сплачуватися відповідно до цих умов.

Але, навіть якщо у розписці нічого не зазначено про відсотки і не вказано, що позика безвідсоткова, то позикодавець автоматично має право на відсоткову винагороду на рівні облікової ставки Національного банку України. Цю обставину слід враховувати як позикодавцям так і позичальникам.

Крім того, у відповідності до ч. 2 ст. 625 ЦК України, “Боржник, який прострочив виконання грошового зобов’язання, на вимогу кредитора зобов’язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший процент не встановлений договором або законом“.

Щодо дати повернення суми боргу: якщо так сталося, що у розписці вона з будь яких причин зазначена не була, то це не кінець. Згідно з частиною 2 статті 530 ЦК України, “якщо строк виконання боржником обов’язку не встановлений…, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов’язок у семиденний строк від дня пред’явлення вимоги…“.

Згідно з частиною 1 статті 1049 ЦК України, позичальник зобов’язаний повернути позикодавцеві позику у встановлений строк, а якщо строк не встановлений, протягом 30-ти днів з дня пред’явлення позикодавцем вимоги про це. Тут є деяка колізія закону, але враховуючи, що для договору позики встановлена спеціальна норма, слід керуватися вимогами ст.

1049 ЦК, тобто – 30-денний строк з дня пред’явлення вимоги.

В такому випадку слід надіслати поштою або вручити особисто позичальнику письмову претензію про повернення боргу протягом 30-ти діб. Якщо надсилаєте поштою, то надсилайте листом з описом вкладення та з повідомленням про вручення.

Якщо вручаєте особисто, то обов’язково з розписом отримувача-позичальника і зазначенням ним дати отримання на копії претензії. Тридцятиденний термін слід відраховувати від дати отримання позичальником Вашої претензії.

Відразу потому можна подавати позов до суду.

Якщо Ви впевнені, що претензія не дасть результату сама по собі, то поки вона ходить поштою, можете готувати необхідні документи для судового позову.

Боргова розписка повинна вказувати (обов’язково) дату повернення грошей. З цього дня почне обчислюватися позовна давність при зверненні в органи суду. Позовна давність складає 3 роки. Якщо в розписці дату не буде вказано, то позика буде вважатися безстроковою.

Не зайвим буде запросити двох осіб у якості свідків. Для цього у кінці розписки вказуються паспортні дані, адреси та підписи осіб, які були присутні при передачі грошей. Ці особи зможуть потім підтвердити у суді факт передачі грошей.

Але слід пам’ятати: навіть якщо боргова розписка складена правильно, вона не може стати гарантом повернення грошей. В першу чергу це – сумлінність боржника.

Однак, наявність усіх необхідних реквізитів збільшить шанс повернення грошей, якщо ви змушені будете звертатися до суду!

Враховуючи те, що документ цей ніби-то і найпростіший, але у кожному другому випадку він оформляється чомусь не правильно. Тому друкую зразок боргової розписки. В оригіналі слід писати власноруч.

Також рекомендую позичальнику залишати собі один екземпляр боргової розписки аж до часу повного розрахунку. І лише впевнившись, що всі кошти повернуті, знищити обидва оригінали розписки в присутності другої сторони.

А також слід отримати розписку про те, що борг від такого-то числа повернуто в такій-то сумі.

Р О З П И С К А

Я, Степанов Степан Степанович, 1972 року народження, що мешкаю в с. Степанці Степанівського району Степкінської області (паспорт СЕ № 785953, виданий Кіровським РВ УМВС Кіровоградської області 12.11.1988 р.

, ідентифікаційний код 26756926), даю цю розписку громадянину США Бараку Джорджу Обамі (Barack George Obama), 1960 року народження, мешканцю м. Мідланд штату Техас США, в тому що я Степанов С.С. отримав від Барака Д.

Обами у борг гроші в сумі 10000 (десять тисяч) доларів США.

 • Позика є безвідсотковою.
 • Зобов’язуюся повернути позику в строк до 26 грудня 2015 р.
 • Написано власноруч

1 квітня 2015 року підпис Степанов С.С.

Присутні:

1) Федченко Тамара Григорівна, що мешкає в м. Кіровограді, вул. Пляжева, 12;

1 квітня 2015 року підпис

2) Васюнчиков Семен Гнатович, що мешкає в смт. Компаніївка, вул. Леніна, 14;

1 квітня 2015 року підпис

Джерело: https://protocol.ua/ua/borgova_rozpiska_yak_pravilno_dati_groshi_v_borg/

Ссылка на основную публикацию