Як самостійно звернутися до суду та підготувати позовну заяву

Як самостійно звернутися до суду та підготувати позовну заяву

Ви вирішили, що без звернення до суду вам не обійтися, але в той же час з деяких причин не можете або не хочете звертатися за допомогою до кваліфікованого адвоката. В такому випадку у 2020 році вам доведеться навчитися правильно складати позовні заяви.

Зрозуміло, самонавчання, самоконсультування і самозахист – це не найкращий спосіб відстояти свої інтереси в суді. Однак, якщо ви твердо вирішили відмовитися від послуг адвоката і захищати свої права самостійно, ця стаття і шаблон допоможе вам у загальних рисах уявити собі, як скласти позов, що до нього докласти, куди подати і що далі робити.

Підготовка до написання позовної заяви

Перш, ніж безпосередньо зайнятися складанням позову, зверніть увагу, що у 2017 році до Цивільного процесуального кодексу України (надалі – «ЦПК») були внесені істотні зміни.

За кількістю і якістю ці зміни є найбільш об'ємними порівняно з усіма попередніми.

Це важливо врахувати, оскільки значна кількість прикладів позовних заяв, які можна знайти на просторах Інтернету, стала просто неактуальною.

Варто звернути увагу на такі новації цивільного процесу як «малозначні справи», заяви «по суті справи» і «з процесуальних питань», «похідні вимоги», «електронне правосуддя», «спрощене провадження» і ряд інших. Зміни торкнулися і ряду норм, що регулюють питання визначення підсудності, строків і підстав на оскарження рішення суду, сум судового збору, підстав для відводу судді, повернення заяви тощо.

Також зверніть увагу, що звернення до суду можливе у порядку:

 1. окремого провадження (ст. ст. 19, 293 ЦПК);
 2. позовного провадження: спрощеного (ст. ст. 19, 274, 276 ЦПК) та загального;
 3. наказаного провадження (ст. ст. 160, 161 ЦПК).

Важливо: Кожний з перелічених варіантів має свої особливості. Саме «позовна» заява подається до суду лише у разі, якщо ваше звернення до суду підпадає під 2-й варіант. Якщо ж ні, то у вашому випадку заява буде мати іншу форму та зміст.

Повний перелік всіх змін до Цивільного процесуального кодексу України (2017-2018) міститься в Законі від 03.10.2017 №2147-19.

З порівняльною таблицею змін ви можете ознайомитися за посиланням Порівняльна таблиця змін до ЦПК 2017-2018 (укр.).pdf.

Легенда (для прикладу)

Якщо ви подужали зміст наведених по посиланнях документів і вважаєте, що послуги адвоката все одно ні до чого, можна переходити безпосередньо до складання самого позову. Для того, щоб наочно показати як написати в 2020 році позовну заяву, візьмемо за основу якусь поширену легенду (нижче всі особи та відомості вигадані).

Легенда. 01 січня 2020 Кузьменко Ігор Миколайович дав у борг Приходьку Володимиру Віталійовичу гроші в сумі 30000 гривень строком на 1 місяць під 10% річних. Договором позики передбачена неустойка за кожний день прострочення в розмірі 0,5%.

Кузьменко Ігор Миколайович проживає в Шевченківському районі міста Києва, а Приходько Володимир Віталійович в Соборному районі (колишній Жовтневий) м. Дніпра (колишній Дніпропетровськ). 01 лютого Приходько В. В.

гроші не повернув, на зв'язок перестав виходити, два відправлених рекомендованими листами повідомлення про необхідність сплатити борг і пропозицію врегулювати суперечку в досудовому порядку проігнорував.

Готуємо зразок — Шапка заяви

У шапці позову необхідно вказати найменування суду, сторони справи і ціну позову (в нашому випадку вона є).

Для того, щоб вказати з найменування суду, необхідно визначитися з територіальною юрисдикцією (або як її ще називають територіальною підсудністю). У загальному випадку відповідно до ч.1 ст.

27 ЦПК позов до фізичної особи пред'являється за місцем проживання або реєстрації відповідача. У нашому випадку це Соборний район м. Дніпро.

Для отримання інформації про необхідний нам суд переходимо на сайт Судової влади України https://court.gov.ua.

На вкладці «Судова влада» у списку, що випадає, обираємо «суди».

Як самостійно звернутися до суду та підготувати позовну заяву

У списках, що випадають, знаходимо потрібну нам область, місто та район, після чого натискаємо «перейти».

Як самостійно звернутися до суду та підготувати позовну заяву

Отримуємо всю необхідну інформацію про суд.

Як самостійно звернутися до суду та підготувати позовну заяву

Отже, приступимо безпосередньо до написання. Зразок шапки нашої заяви матиме вигляд:

Жовтневий районний суд м. Дніпро

49044, м. Дніпро, вул. Паторжинського 18-А

Позивач:

Кузьменко Ігор Миколайович

04111, м. Київ, вул. Салютна, 9, кв. 11

 • реєстраційний номер облікової картки
 • платника податків –7777777777
 • тел.: /044/ 111-11-11
 • офіційна електронна адреса – відсутня

електронна адреса: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Відповідач:

Приходько Володимир Віталійович

49050, м. Дніпро, вул. Обсерваторна, 27, кв. 4

 1. серія і номер паспорту МЕ 444444
 2. реєстраційний номер облікової картки
 3. платника податків – невідомий
 4. тел.: /093/ 222-22-22
 5. офіційна електронна адреса – відсутня

електронна адреса: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Ціна позову: 39250 грн.

Описова частина — шаблон

Перш за все, зверніть увагу на те, що в ЦПК було розширено кількість вимог, що пред'являються до позовної заяви. Так, пунктом 3 ч. 3. ст. 175 визначається вимога не тільки вказати ціну позову, а й обґрунтований її розрахунок, п. 6 ч.

3 цієї ж статті – відомості про вжиті заходи досудового врегулювання, а п. 9 ч. 3 цієї ж статті – попередній розрахунок судових витрат. Недотримання цих вимог призведе до відмови в розгляді заяви до усунення недоліків.

Для того, щоб не переробляти позов по кілька разів, ретельно вивчіть зміст цих норм або замовте адвокатські послуги у вигляді юридичної консультації.

Отже, формуємо описову частину, викладаючи всі істотні обставини справи.

01 січня я, Кузьменко Ігор Миколайович, позичив Приходьку Володимиру Віталійовичу гроші в сумі 30.000 (тридцять тисяч) гривень строком на 1 місяць під десять відсотків річних. Договором позики від 01.01.2018 (копія додається) передбачено неустойку за кожен день прострочки в розмірі 0,5% від суми позики.

01 лютого я звернувся телефоном до Приходька Володимира Віталійовича із пропозицією повернути борг та відсотки. Приходько В.В. відмовився повертати борг і поклав слухавку. Після цього вимкнув телефон і взагалі перестав відповідати на дзвінки. В період з 1 лютого по 1 квітня я здійснив 45 дзвінків, що підтверджується роздруківкою телефонних викликів оператора ПАО Укртелеком.

10 лютого я надіслав Приходьку В.В. рекомендований (копію повідомлення про вручення додаю) лист (копія листа додається) із вимогою повернути борг. Проте відповіді не отримав.

20 лютого я надіслав Приходьку В.В. ще один цінний (копія про вручення додається) лист (копію листа додаю) із повідомленням про те, що я збираюся подати позов та пропоную вирішити наш спір у несудовому порядку. Проте відповіді не отримав.

На цьому опис закінчується. Далі переходимо до мотивувальної частини, з якої повинно випливати, чому, власне, суд повинен задовольнити ваш позов.

Мотивувальна частина — форма

У цій частині важливо не тільки аргументовано викласти свою правову позицію з посиланням на норми Цивільного кодексу України, а й врахувати нові вимоги, які тепер висуваються до позовної заяви. Якщо ви понесли витрати на послуги адвоката (наприклад, допомога у складанні позову), це також необхідно вказати і підтвердити.

Таким чином, станом на 1 квітня сума боргу Приходька В.В. становить 39250 грн., з яких:

— 30000 грн. основного боргу;

— 250 грн. процентів за 30 днів користування позикою (30000 х 10% / 12);

— 9000 грн. неустойки за 60 днів прострочки (30000 х 0,5% х 60).

Згідно зі ст. 525 ЦК одностороння відмова від виконання зобов'язання є неприпустимою.

Згідно зі ст. 526 ЦК боржник повинен виконувати належним чином своє зобов'язання у відповідності до умов договору.

Згідно з ч.1 ст. 625 ЦК боржник не звільняється від відповідальності через неможливість виконати грошове зобов'язання.

На виконання п.9 ч.3 ст. 175 ЦПК повідомляю суд про попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат:

1. Судовий збір – 840,80 грн. (розрахунок: 1% ціни позову, але не менше 0,4 прожиткового мінімуму, що на 01 січня 2020 року складає 2102,00 грн: 2102 х 0,4 = 840,80 грн.).

На виконання п.10 ч.3 ст. 175 ЦПК повідомляю, що у провадженні судів України або іншого органу, який в межах своєї компетенції вирішує спір, немає справи зі спору між тими ж сторонами, про той же предмет і з тих же підстав та немає рішення цих органів з такого спору.

У нашому випадку на послуги адвоката витрати не неслися, тому зазначений тільки судовий збір.

Резолютивна частина

У цій частині необхідно послатися на норми законодавчих актів, якими ви керуєтеся, а також викласти, власне, саму вимогу. Врахуйте, що за кожну окрему вимогу (пункт) доведеться оплачувати судовий збір. Так, скажімо, якщо у позові міститься 5 вимог (пунктів), він коштуватиме у п'ять разів дорожче.

Врахуйте також й те, що вимога повинна бути сформульована чітко і конкретно. На вимогу на кшталт «прошу розібратися в ситуації» або «прошу знайти і покарати винних» суд реагувати не буде і просто відхилить весь позов повністю.

Отже, резолютивна частина (або як її ще називають «прохальна частина») нашого позову буде виглядати наступним чином:

Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 16, 525, 526, 625, 1046, 1049 ЦК та ст.ст. 4, 12, 13, 175-177 ЦПК, —

ПРОШУ:

1. Стягнути з Приходька В.В. на мою користь борг в сумі 39250 гривень.

Додатки

Пам'ятайте, що будь-які ваші слова повинні бути підтверджені доказами. Якщо ви відправляли комусь лист, прикладіть і копію листа, і копію повідомлення про вручення. Взагалі, чим більше доказів ви зберете у справі і прикладете до заяви – тим краще.

До речі, іноді суди вимагають крім самої квитанції про оплату судового збору надати їм ще й довідку про те, що кошти надійшли до бюджету. Ми не будемо аналізувати законність такої вимоги, просто якщо забажаєте, то можете отримати таку довідку заздалегідь. Отримати її можна, написавши відповідну заяву і приклавши до неї копію квитанції про оплату судового збору.

Правильно розрахувати ціну позову та розмір судового сбору, який необхідно сплатити, Вам допоможе відповідна стаття ЦПК та Закон України «Про судовий збір».

Врахувавши вимоги ст. 177 ЦПК щодо додатків до позову, складемо їх перелік. Зауважимо, що у нашому конкретному випадку буде доцільно до нашого позову додати заяву із клопотанням вирішити спір у порядку спрощеного провадження (ст. ст. 19, 274, 276 ЦПК).

Отже, наш список додатків матиме вигляд:

Додатки:

 1. Копія позовної заяви та доданих документів для відповідача
 2. Клопотання про вирішення спору в порядку спрощеного провадження
 3. Копія договору позики
 4. Копія роздруківки телефонних викликів
 5. Копія листа від 10.02.2020 із вимогою повернути борг
 6. Копія повідомлення про вручення
Читайте также:  Позовна заява про виключення з акту опису майна та звільнення з-під арешту

Як самостійно підготувати позов до суду

Як самостійно звернутися до суду та підготувати позовну заяву

Позовна заява має бути без помилок

legalaid.ua

Кожен громадянин має право самостійно підготувати і подати позовну заяву, не звертаючись до адвокатів

Намагаючись добитись справедливості, українці дедалі частіше звертаються до суду.

Як показує практика, аби захиститися у суді, треба перш за все мати туго набитий гаманець, щоби найняти юриста, сплатити судовий збір, а то й хабара дати. І не факт, що рішення буде на вашу користь.

Що чекає на людину, яка вирішила судитися, не звертаючись до адвокатів та що треба при цьому врахувати, запитуємо у досвідчених юриcтів.

Позовна заява має бути без помилок

Буковинка Наталія К. (ім’я змінено), хотіла подати до районного суду Чернівецької області позовну заяву про розлучення. Коли жінка прийшла до суду писати заяву, її відрядили додому і сказали приходити сюди з адвокатом. Сказали, він знає, як написати заяву, куди заходити, та де виходити, розповідає жінка.

У позовній заяві викладіть чітко факти

Олексій Крикливець, правозахисник

Бажаючи подати позов до суду, людина має чітко знати предмет позову і куди його подавати. Позови у порядку цивільного судочинства подаються за місцем знаходження сторін. До прикладу, якщо особа проживає в Шевченківському районі і тут зареєстрована, то сюди ж подає позов.

Щодо атрибутів для складання позовної заяви, то в ній треба вказати найменування суду, ім’я позивача (або представника позивача) та відповідача. Поштовий індекс, засоби зв’язку (номери телефону).

Далі чітко описати, що хоче позивач від відповідача. Зміст позивних вимог має бути викладено сухо, стисло, коротко без переконань і власних тверджень, суто факти, які стосуються предмета позову. Без емоцій в офіційно-діловому стилі, посилаючись на норми законодавства.

Описати ситуацію потрібно конкретно, з фактами, з іменами свідків, які можуть це підтвердити. Не можна писати, «мені здалося», «мені привиділося».

Сформулювати, що конкретно позивач вимагає від відповідача. Вимоги мають бути адекватними, згідно із законодавством.

Крім свідчень мають бути докази, які підтверджують обставину на яку посилається позивач і перелік документів, які додають до заяви. Заяву підписує позивач або його представник.

Для подачі позовної заяви потрібно обов’язково сплатити судові витрати. Реквізити на оплату судового збору можна взяти у суді, куди плануєте подавати позов. Судовий збір переказують у безготівковій або готівковій формі винятково через установи банків чи відділення зв'язку.

Такі випадки у судах непоодинокі, каже правозахисник Олексій Крикливець.

Був свідком, коли в районному суді, літню жінку, яка хотіла подати заяву до суду, буквально випхали на вулицю і сказали, що будуть говорити лише з її адвокатом.

Погоджуюсь, що у важкій справі людині потрібна допомога кваліфікованого фахівця, але ж не потрібно випихати людину з приміщення суду на вулицю, працівники апарату суду та охоронці перевищують свої повноваження, – каже О. Крикливець.

 – Оформити позовну заяву до суду можна і самостійно, якщо людина підкована юридично, – каже юрист Олександр Загарія.

– Форму та зміст позовної заяви чітко визначено Цивільним процесуальним кодексом (інформацію можна знайти на офіційному порталі «Судова влада України»).

Недотримання однієї із вимог щодо оформлення заяви є підставою для суду залишити її без руху, тобто не прийняти до розгляду. Позивач отримає листа із суду, де буде вказано недоліки, які він повинен усунути у встановлений судом строк.

– Якщо суд не прийме до розгляду позовну заяву з першого разу, це не позбавляє особу права звернутися ще раз, – каже юрист юридичної компанії Тетяна Головата.

– Часто люди приходять до нас, уже після того як суд не прийняв позовну заяву через елементарні помилки під час її заповнення.

Підготовкою позовної заяви усе не обмежується, такі клієнти просять представляти їхні інтереси в суді.

Є затяжні справи, де потрібно добувати докази, робити експертизу тощо. У такому разі потрібен представник, який буде вчиняти всі процесуальні дії від імені позивача у судовому порядку.

Варто зазначити, окрім позовної заяви, щоб довести свою правоту, кожна зі сторін має надати якнайбільше доказів, які підтверджують її права.

Тобто відповідні матеріали, які підтверджують спір, наприклад, про розірвання шлюбу – свідоцтво про одруження, аліменти – свідоцтво про народження дитини, поділ майна – довідка про купівлю-продаж тощо.

Результат судового процесу за однакових обставин, але маючи невеликий набір документів, може бути іншим. Що більше людина подасть документів, обґрунтує свої вимоги, підкріпить їх письмовими фактами, то більше є шансів, що результат буде на її користь.

 Скільки коштує адвокат

Ціни на послуги юристів та адвокатів залежать від багатьох факторів. По-перше, від складності справи, кваліфікації фахівця та престижності компанії, досвіду і низки виграних складних справ. Звичайно, що у такого адвоката (має низку складних виграних справ), вартість послуг буде набагато вищою. З такими фахівцями краще торгуватися, має бути здорова конкуренція.

Пенсіонер виграв суд проти Беркута

Кажуть, що дешевий юрист, не надасть якісних послуг, але й дорогий, не завжди означає – якісний. Все залежить від його компетентності та порядності.

Юрист О. Загарія каже, що до кожного клієнта має індивідуальний підхід. Якщо людина не має багато грошей, беру за свою роботу менше, та це не означає, що зроблю гірше.

Дуже важливо є порядність фахівця, щоб він вчасно подав позов до суду, виконував вимоги суду, бо клієнт повністю покладається на адвоката.

Ще одна важлива деталь, із клієнтом потрібно завжди бути чесним, якщо адвокат не впевнений, що спір виграшний, варто про це повідомити клієнтові. Думка про фахівця від цього не зміниться, а людина знатиме, на що розраховувати.

Щодо розцінок, то мінімальна вартість позовної заяви у Чернівцях становить 300 гривень. Наприклад, стільки вартує підготувати позов про розірвання шлюбу. Дешевше, аніж за 500 гривень, позовну заяву для спору майнового характеру, вам ніхто не підготує, кажуть юристи.

Та навіть, якщо справу не виграно, позивачу все одно доведеться оплатити роботу юриста.

– Раджу укладати з адвокатом угоду, в якій детально прописуйте вартість послуг і все те, що повинен зробити адвокат, – каже О. Крикливець. – Якщо він не виконав зобов’язання, на адвоката накладуть дисциплінарне стягнення, і в кінцевому підсумку можуть навіть позбавити свідоцтва про заняття адвокатською діяльністю.

Ще один важливий факт, адвокати залежні від керівництва асоціації в якій перебувають. Знаю випадки, коли під час розгляду певної справи, адвокату пропонували залишити справу, погрожуючи позбавити адвокатського свідоцтва. Звичайно, є висококласні спеціалісти, які діють відповідно до закону та дотримуються адвокатської етики, каже правозахисник.

Тарифи на послуги юристів

Позовна заява – від 300 грн.

Представництво у судових засіданнях – від 100 грн./год.

Підготовка апеляційної скарги – від 1 тис. грн.

Підготовка касаційної скарги від 1500 грн.

Судовий збір платять не всі

Багато людей вважають, що не можуть судитися за власні права і інтереси через свою необізнаність. Бо вони не знають, у скільки насправді обійдуться судові витрати.

Вартість судового збору коливається від вартості ціни позову до характеру справи. Справи майнового та немайнового спору мають різні ставки судового збору.

Наприклад, спір за квартиру, її вартість оцінюється судовим експертом. Якщо майно оцінили у 100 тис. грн., позивач має сплатити судовий збір 1 тис. грн.

(1% від ціни позову), але не менше 0,2% мінімальної зарплати (з розрахунку мінімальної зарплати станом на 1 січня поточного року, яка становить 1147 грн.), і не більше 3 розмірів мінімальної зарплати. До прикладу, якщо квартиру оцінили у мільйон гривень, то 1 відсоток від суми позову буде 10 тис.

грн. Але позивач платить не більше 3-х розмірів мінімальної зарплати. Тобто якщо сума виходить вищою за 3 мінімальні зарплати, вона нівелюється.

Тягнибок судитиметься з Daily Mail через історію з Мілою Куніс

Якщо йдеться про цивільний спір немайнового характеру, позивач має сплатити 0,2% від мінімальної зарплати.

Є категорія людей, які звільнені від судового збору. До цього переліку входять: інваліди Великої Вітчизняної війни, інваліди I та II груп, військовослужбовці, позиви про стягнення аліментів тощо.

Ольга МАКСИМЮК

Як правильно звернутися до суду?

Як самостійно звернутися до суду та підготувати позовну заяву

Саме з таким питанням часто звертаються жителі району до фахівців Народицького бюро правової допомоги. Працівники бюро роз’яснюють на що варто звернути увагу при зверненні до суду, як правильно це зробити і з чого почати.

Коли звертатися до суду?

Одразу, як особа дізналася про порушення своїх невизнаних чи оспорюваних прав та/або інтересів.

Важливим є те, що факт порушення прав має бути письмово зафіксований.

Тобто, перед зверненням до суду особа має письмово звернутись з вимогою про відновлення своїх прав до органу, установи, організації чи особи, яка такі права порушила (Для прикладу: щоб оскаржити розмір пенсії, спочатку потрібно із заявою про перерахунок пенсії звернутись до органів Пенсійного фонду і тільки при відмові такого органу у перерахунку розміру пенсії можна звертатись до суду).

Важливо не пропустити строк позовної давності (встановлений законом строк, протягом якого можна звернутися за судовим захистом), який починається з моменту, коли особа дізналась чи могла дізнатись про порушення свого права. Загальний строк позовної давності – 3 роки.

Він може бути скорочений до 1 року (стягнення неустойки (штрафу, пені) про спростування недостовірної інформації, про переведення на співвласника прав і обов’язків покупця, у зв’язку з недоліками проданого товару, про розірвання договору дарування, у зв’язку з перевезенням вантажу/пошти, про оскарження дій виконавця заповіту). Загальний строк звернення до адміністративного суду шість місяців. Якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, то для звернення до адміністративного суду встановлюється місячний строк.

Що необхідно зробити перед зверненням до суду?

Насамперед, радимо дізнатися про способи захисту та вирішення спору, визначити стратегію захисту.

Для цього необхідно звернутися до центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги чи бюро, де Вам допоможуть правильно сформулювати спірне питання, позовну вимогу, дадуть роз'яснення щодо строків позовної давності, підсудності справи, розміру судового збору, необхідних доказів. У випадках, передбачених Законом України «Про безоплатну правову допомогу», буде призначений адвокат від держави.

З якого віку можна звертатися до суду?

З моменту досягнення особою повноліття (наявність 18 років, або зареєстровано шлюб, або надано повну цивільну дієздатність відповідно до закону).

Діти 14-18 років, а також ті, чия дієздатність обмежена, можуть здійснювати цивільні процесуальні права та виконувати обов’язки в суді у справах, що виникають із відносин у яких вони особисто беруть участь. Тобто ті відносини, які їх особисто стосуються.

 • Порядок звернення до суду:
 • а) оберіть суд, до якого слід подати позов, відповідно до правил підсудності;
 • б) оплатіть судовий збір (Розмір судового збору визначається згідно ЗУ “Про судовий збір”);
 • в) оформіть позовну заяву відповідно до встановлених вимог. Додайте всі необхідні документи;
 • г) подайте позовну заяву до суду одним з таким способів:
 • надішліть поштою рекомендованим цінним листом (з описом вкладення) з повідомленням про вручення;
 • подайте позовну заяву безпосередньо до канцелярії суду.
 1. Якої форми має бути позовна заява і що має бути в ній зазначено?
 2. Позовна заява подається в письмовій формі. Позовна заява повинна містити:
 3. 1) найменування суду, до якого подається заява;
 4. 2) ім'я (найменування) позивача і відповідача, а також ім'я представника позивача, якщо позовна заява подається представником, їх місце проживання (перебування) або місцезнаходження, поштовий індекс, номери засобів зв'язку, якщо такі відомі;
 5. 3) зміст позовних вимог;
 6. 4) ціну позову щодо вимог майнового характеру;
 7. 5) виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги;
 8. 6) зазначення доказів, що підтверджують кожну обставину, наявність підстав для звільнення від доказування;
 9. 7) перелік документів, що додаються до заяви.
 10. Які документи мають бути додані до позовної заяви?
 11. 1) оригінали квитанцій/платіжних доручень, що підтвержують оплату судового збору;
 12. 2) довіреність або інший документ, що підтверджує повноваження представника, якщо позовна заява подається представником;
 13. 3) докази, що підтверджують позовні вимоги;
 14. 4) копії позовної заяви та копії всіх документів, що додаються до неї відповідно до кількості відповідачів.
 15. Народицьке бюро правової допомоги розташоване за адресою:
Читайте также:  Услуги по регистрации фирм, зарегистрировать предприятие

вул. Визволителів 80, смт. Народичі Тел.: (04140) 2-16-41 Єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги: 0-800-213-103

2017-03-23 12:38:14 Переглядів: 2014 « Повернутись

Зразки позовних заяв

Як самостійно звернутися до суду та підготувати позовну заяву

Позовна заява – це нормативний документ певної форми, що пред’являється позивачем до суду в установленому законом порядку. Такий документ завжди містить вимогу позивача про захист своїх інтересів чи прав. Якщо говорити іншими словами, позов — це звернення до суду, з проханням захистити гарантовані законом інтереси особи чи підприємства, що були порушені.

Як і інші документи, позовна заява має певну форму та структуру, а також порядок подання, який обов’язково потрібно дотримуватися. В протилежному випадку, заяву можуть не прийняти, а провадження по справі не буде відкрито.

Зверніть увагу на те, що всі представлені на сайті зразки є лише прикладами для ознайомлення з формою та структурою документу. Жоден з цих прикладів не повинен подаватися до суду без змін! Кожна справа індивідуальна і потребує індивідуального підходу з урахуванням всіх юридично значимих нюансів. Не соромтесь звертатись за допомогою до юристів.

Оберіть потрібний приклад

В даному розділі представлені безкоштовні зразки позовних заяв. Для зручності, всі приклади документів розділені за правовідносинами.

Позовна заява про розірвання шлюбу
Позовна заява про про позбавлення батьківских прав
Позовна заява про перерахунок пенсії державного службовця
Позовна заява про відшкодування матеріальної шкоди
Позовна заява про стягнення заборгованості
Позовна заява про стягнення аліментів
Позовна заява про стягнення додаткових витрат на утримання дитини
Позовна заява про відшкодування моральної шкоди
Позовна заява про визнання довіреності недійсною
Позовна заява про визнання договору купівлі-продажу недійсним
Позовна заява про визнання шлюбу недійсним
Позовна заява про визнання правочину недійсним
Позовна заява про визнання права власності на земельну ділянку (пай)
Позовна заява про визнання права власності на спадкове майно
Позовна заява про визнання права спільної сумісної власності на квартиру
Позовна заява про стягнення заробітної плати
Позовна заява про стягнення кредитної заборгованості
Позовна заява про стягнення заборгованості за утримання будинку та прибудинкової території
Заперечення на позовну заяву
Заява про встановлення факту родинних відносин
Заява про перегляд заочного рішення суду
Заява про залишення позовної заяви без розгляду
Заява про видачу судового наказу про стягнення аліментів на утримання неповнолітньої дитини
Позовна давність
Позовні вимоги

Форма та зміст позовної заяви

Позовна заява подається до суду лише у письмовій формі. Вона в обов’язковому порядку підписується позивачем, а в деяких випадках його уповноваженим представником із зазначенням дати її подання.

Позовна заява повинна містити:

 • Найменування суду у який подається позов. Обов’язково вказується повна назва установи, яку можна уточнити на офіційному сайті судової влади України.
 • Прізвище, ім’я, по батькові позивача та відповідача (у називному відмінку), або назва підприємства (для юридичних осіб), адреса місця проживання та контакти для зв’язку. Також вказується інформація про представника позивача, якщо заява подається представником.
 • Зміст позовних вимог. У випадку, коли позов подається до кількох відповідачів, позовні вимоги вказуються до кожного з них.
 • Ціна позову щодо вимог майнового характеру. Ціна позову – це виражена в грошових одиницях вартість майна або сума грошей, стосовно яких позивач пред’являє вимоги до відповідача (вказується в гривнях).
 • Виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги.
 • Зазначення доказів, що підтверджують кожну обставину, наявність підстав для звільнення від доказування.
 • Перелік документів, що додаються до заяви (квитанція, що підтверджує оплату судового збору; докази, що підтверджують позовні вимоги; довіреність або інший документ, що підтверджує повноваження представника, якщо позовна заява подається представником; копії позовної заяви та копії всіх документів, що подаються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб).

Окрім зазначеної інформації, у позовній заяві можуть міститися і інші відомості. Крім того, окремі пункти різних позовних заяв можуть відрізнятися від вказаних вище.

Види позовних заяв

Позовні заяви можна розділити в залежності від суб’єктного складу сторін правовідносин, що викликають спір, а також за предметом позову. Цей розподіл необхідний для того, щоб правильно визначити підсудність. Підсудність – це розмежування повноважень судів у вирішенні справ. За цими ознаками визначається порядок подачі позову, який може бути:

 • Адміністративним;
 • Господарським;
 • Кримінальним;
 • Цивільним.
 • Тобто, виходячи з того, про що будуть сперечатися сторони у судовому процесі, та ким вони є, а також в залежності від того, які права були порушені, визначається вид судового провадження по справі за цим позовом і особливості змісту заяви.
 • Наприклад, коли заява подається однією фірмою (юридичною особою) проти іншої, за порушення умов договору, таку справу буде розглядати господарський суд, а позов по розлученню, розглядається у цивільному проваджені.
 • Це треба розуміти, адже різні види судочинства регулюються різними процесуальними законодавчими актами (кодексами), і кожен з них має свої вимоги стосовно оформлення і порядку подачі позову.

Порядок подання позову до суду

Перше що потрібно зробити, щоб подати позов – визначити його підсудність. Частіше за все складнощі виникають з розподіленням цивільної й господарської, та кримінальної й адміністративної відповідальності. Обов’язково перевірте чинне законодавство перед складанням своєї заяви.

Подати позов може як особа, так і її законний представник по довіреності.

До позову обов’язково має бути додана копія паспорту позивача, копія довіреності (якщо позов подає уповноважена особа), копія квитанції, яка підтверджує сплату судового збору, копія самої позовної заяви, та у деяких випадках копія паспорту відповідача.

Подати позов можна як до суду особисто, так і надіслати рекомендованим листом із повідомленням про вручення поштою. Якщо ви живете далеко від суду і вирішили скористатися поштовими послугами, пам’ятайте, що разом з відправленням листа треба зробити на пошті повний опис документів, які були вкладені у лист включно з копіями.

Коли можуть відмовити у прийнятті позову?

Найпоширеніша помилка – неправильне визначення підсудності. Якщо позов було направлено до іншого суду, він одразу повертається особі. Через неправильне визначення підсудності ви можете втратити багато часу.

Якщо позовна заява оформлена невірно, не вистачає відомостей про позивача чи відповідача, прикріплені не усі потрібні документи, вона також може бути повернута позивачу. Виключення – неможливість вказати всі дані про відповідача за об’єктивних причин, які мають бути висвітлені у позовній заяві.

Найменш поширена причина, коли позов подала особа, яка не мала на це повноважень або є недієздатною особою. Треба зазначити, що особа, яка подає заяву, має бути повністю дієздатною. Діти, душевно хворі люди чи особи, які позбавлені (повністю чи частково) дієздатності за інших причин — позов подавати не можуть.

Ще одна причина, коли позов може бути повернутий – волевиявлення позивача, коли він особисто просить про припинення розгляду його позовної заяви.

Особливу увагу потрібно звернути на те, що позов не може бути повернутий особі з канцелярії. На кожний залишений без руху позов, суддя має постановити ухвалу.

Загалом, кожна особа має право самостійно оформити та подати позов до суду, головне, відповідально підійти до підготовки документів та не допустити помилок. Незважаючи на це, ми рекомендуємо не відкидати допомогу адвокатів, яка може бути насправді потрібною у важких та затяжних справах, що потребують додаткових зборів доказів і проведення експертиз.

Дивіться також матеріали по темі:

 • Безоплатна правова допомога
 • Юридична допомога — консультація та послуги

Як самостійно підготувати позовну заяву

Усім відомо, що кожен має робити свою справу, і тільки в такому разі результат буде найкращим. Сантехніку має лагодити сантехнік, лікувати – лікар, а вирішувати юридичні питання – юрист.

Однак, бувають випадки, коли з тих чи інших причин, особа не може передати вирішення своєї проблеми професіоналу, а сама проблема є достатньо нескладною для того, щоб особа вирішила її самостійно. Наприклад, дуже часто громадяни лікують легку застуду шляхом самолікування, не звертаючись до лікаря.

 • Так буває і в юридичній сфері життя – проблема є досить легкою, щоб людина спромоглася вирішити її, не звертаючись до юриста.
 • Однак, навіть в таких випадках необізнаній в юридичних тонкощах особі потрібно витратити немало часу: прочитати велику кількість матеріалу в інтернеті, порадитись зі знайомими, поспілкуватись на інтернет-форумах тощо, щоб розібратися в зовсім нескладній ситуації.
 • Тож у даній статті хочу полегшити пошуки інформації пересічного громадянина щодо питання: як самостійно підготувати позовну заяву до суду?

Наголошую на тому, що самостійно братися за написання та подання позовної заяви до суду слід тільки у тому випадку, якщо впевнені, що ваша справа насправді проста та типова (хоча далеко не кожен пересічний громадянин може належним чином оцінити складність його справи). В протилежному випадку можна ще сильніше ускладнити юридичну проблему (як і при самолікуванні застуди, яка може бути іншим захворюванням, що має схожі з застудою симптоми) і в подальшому витратити вже більше грошей та нервів на її вирішення за допомогою адвоката.

Читайте также:  Права батьків по захисту дитини

Як має виглядати позовна заява та які її обов’язкові реквізити

Всі ми в своєму житті неодноразово писали різного роду заяви. Наприклад, заяву про прийняття на роботу, про звільнення з роботи тощо. Позовна заява – це та ж сама заява, тільки, яка містить позов – тобто вимогу до суду захистити ваші права. Крім того, на відміну від простої заяви, позовна заява має встановлену процесуальним законом структуру обов’язкових реквізитів.

 1. Перш, ніж готувати позовну заяву, треба визначитися, до якого суду з нею звертатись.
 2. Позовні заяви у цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових справах подаються до загального місцевого суду, як правило, за зареєстрованим місцем проживання/місцезнаходженням відповідача; в адміністративних справах – до місцевого адміністративного суду, як правило, за місцем проживання/місцезнаходженням фізичної/юридичної особи позивача/відповідача; у господарських справах – як правило, за місцезнаходженням/місцем проживання відповідача (винятки з вказаних правил слід дивитись у відповідному кодексі).
 3. Отже, згідно з процесуальними кодексами (у разі наявності особливостей позовної заяви у тій чи іншій формі судочинства, про це буде окремо зазначатись) та загальних правил діловодства позовна заява складається наступним чином:
 • — угорі праворуч зазначається найменування суду, до якого подається заява;
 • — далі нижче зазначається повне найменування/ПІБ сторін та інших учасників справи (в тому числі представника, яким подається позовна заява (у адміністративному судочинстві – обов’язково)), їх місцезнаходження/місце проживання/перебування, поштові індекси, ідентифікаційний код юридичної особи/реєстраційний номер облікової картки платника податків для фізичних осіб за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб — громадян України (якщо такі відомості позивачу відомі), відомі номери засобів зв’язку, офіційної електронної адреси та адреси електронної пошти (у випадку якщо не відомі, про це варто зазначати);
 • — далі вказується ціна позову, якщо позов підлягає грошовій оцінці (якщо позов немайнового характеру – бажано про це зазначити);
 • — далі, як правило, по центру вказується назва документу (Позовна заява) та коротко зазначається про що позов (приклад: про стягнення аліментів; про визнання права власності тощо);
 • — далі у довільній формі викладаються обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги та зазначаються докази, що підтверджують вказані обставини (бажано викладати обставини та вказувати на докази послідовно, максимально зрозуміло для суду, виділяючи найголовніше, на що позивач хоче звернути увагу суду, жирним шрифтом. При цьому, бажано утриматись від викладення інформації, яка для суду не матиме жодного значення при вирішенні справи;
 • — у випадку стягнення чи оспорення грошових сум, зазначається обґрунтований розрахунок таких сум;
 • — зазначаються докази, які не можуть бути подані разом із позовною заявою, у разі наявності таких;
 • — бажано процитувати пункти (частини) статей закону, якими ви керуєтеся, обґрунтовуючи свої вимоги, а також корисним буде послатись на судову практику, що підтверджує правильність обраної правової позиції;
 • — зазначаються відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору (простіше кажучи, надсилання претензій відповідачу), якщо такі проводилися, в тому числі, якщо законом визначений обов’язковий досудовий порядок урегулювання спору;
 • — вказуються відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися;
 • — викладається підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього ж відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав;
 • — у довільній формі вказується попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести у зв’язку із розглядом справи (непотрібно для позовної заяви, яка подається до адміністративного суду);
 • — для адміністративних позовів: у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб’єкта владних повноважень – викладається обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача; у справах щодо оскарження нормативно-правових актів – вказуються відомості про застосування оскаржуваного нормативно-правового акта до позивача або належність позивача до суб’єктів правовідносин, у яких застосовується або буде застосовано цей акт;
 • — якщо позовна заява подається особою, звільненою від сплати судового збору відповідно до закону, у ній зазначаються підстави звільнення позивача від сплати судового збору;
 • — у разі пред’явлення позову особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, в заяві зазначаються підстави такого звернення;
 • — додатково можуть бути вказані й інші відомості, необхідні для правильного вирішення спору;
 • — далі, після слова «прошу», чітко викладається зміст позовних вимог щодо захисту прав або інтересів позивача у спосіб (способи) передбачений законом чи договором, або інший спосіб (способи), який не суперечить закону і який позивач просить суд визначити у рішенні; якщо позов подано до кількох відповідачів — зміст позовних вимог щодо кожного з них;
 • — далі наводиться перелік документів та інших доказів, що додаються до позовної заяви. У випадку, якщо подаються копії (які повинні бути належним чином засвідчені позивачем, якщо у позивача знаходяться оригінали таких документів), вказується про наявність у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви;
 • — завершальним реквізитом позовної заяви є підпис та ПІБ особи, що підписує позовну заяву.

Які документи обовязково мають бути додані до позовної заяви

До позовної заяви додаються наступні документи:

 • — копії позовної заяви та копії всіх документів (крім визначених законом випадків), що додаються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб (у господарському процесі – позивач, а в адміністративному процесі – позивач-суб’єкт владних повноважень, повинні самі направити листом з описом вкладення іншим учасникам справи копії позовної заяви та доданих до неї документів, та додати до позовної заяви докази такого направлення (чек та опис вкладення у лист));
 • — документи (відповідний чек/квитанцію/платіжне доручення), що підтверджують сплату судового збору або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону;
 • — якщо це необхідно – клопотання та заяви позивача про звільнення (відстрочення, зменшення) від сплати судового збору, про призначення експертизи, витребування доказів, про поновлення строку на звернення до суду (у адміністративному процесі) тощо;
 • — всі наявні в позивача докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги;
 • — до позовної заяви, підписаної представником позивача – довіреність чи інший документ, що підтверджує повноваження представника позивача;
 • — у окремих випадках, визначених законом – інші, чітко визначені документи.

У випадку недотримання обов’язкових вимог, що ставляться законом до подання позовної заяви, суддя протягом 5 днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення її без руху, у якій зазначає недоліки позовної заяви (якщо помилка пов’язана зі сплатою судового збору – точну суму, яку необхідно сплатити/доплатити), спосіб і строк їх усунення.

Якщо позивач відповідно до ухвали суду у встановлений строк виправить відповідні недоліки, позовна заява вважатиметься поданою в день первісного її подання до суду, якщо ні – заява вважатиметься неподаною і буде повернута позивачеві.

Слід зазначити, що в адміністративному процесі позовна заява може бути складена шляхом заповнення бланка позову, наданого судом. На прохання позивача службовцем апарату адміністративного суду може бути надана допомога в оформленні позовної заяви.

В інших же формах судочинства, у разі небажання звертатись до адвоката за правничою допомогою, необхідно буде розраховувати тільки на свої сили.

Сергій Гула: Як підготувати та подати позовну заяву до суду?

Все більше і більше наших громадян вирішують свої спірні справи у суді. Це, можна сказати, одна із ознак становлення правової держави.

 • Хоча, всі ми знаємо, що наші суди далекі від досконалості, але все ж таки, саме вони уповноважені встановлювати істинну по справі.
 • Отже, якщо вам потрібно звернутися до суду, Ви повинні знати:
 • 1 – до суду необхідно звертатися із відповідною заявою, як правило позовною. Є і інші види проваджень у суді, але практична більшість всіх справ вирішуються саме у позовному провадженні;

2 – Заява має встановлені вимоги. Тобто, вона не може бути написана довільною.

Позовна заява повинна містити наступні блоки:

 • Шапка, куди вказуються реквізити суду, позивача, відповідача та при потребі треті сторони і ціна позову;
 • Тіло заяви де викладаються: виклад обставини справи, зазначення які права були порушені, ваші вимоги та претензії до відповідача;
 • Прохальна частина заяви – що ви конкретно просите суд;
 • Додатки, тобто ті матеріали, які підтверджують вашу правоту;
 • І завершальна частина, де вказується дата подачі позову, ваші ініціали та підпис.

3 – варто чітко визначитися, хто є відповідачем по справі, тобто, хто конкретно заподіяв вам шкоду та має відповідати і відшкодовувати збитки;

4 – також, точно потрібно знати до якого саме суду потрібно подавати позов. Як правило, позов подають за місцем проживання відповідача.

5 – визначіться точно які ваші права були порушені і якою статтею закону це регламентовано – це і потрібно зазначити в позовній заяві;

6 – позбирайте докази. Мало написати гарну заяву, варто подумати хто підтвердить вашу правоту та які є інші докази. Чим більше доказів – тим краще!

7 – прохальна частина до суду – до неї потрібно підійти зі всією уважністю. Як правило, що попросите суд, те і він задовільнить. Якщо прохання не відповідає обставинам справи чи закону – позов суд відхилить, хоча і правда буде на вашій стороні.

8 – не забудьте сплатити судове мито. Хоча Ви можете мати і пільгу у сплаті судового мита, яке передбачено ЗУ «Про судовий збір».

 1. 9 – позовну заяву та додатки до нього потрібно підготувати одну для суду, інші для відповідачів та третьої сторони.
 2. 10 – при подачі документів безпосередньо до суду, попросіть, щоб їх переглянув адвокат на предмет дотримання всіх процесуальних вимог.
 3. 10 – подати заяву до суду можна або власноручно, тоді необхідно отримати відмітку про це на своєму примірнику позовної заяви або надіслати рекомендованим листом.
 4. Судовий розгляд справи – є надзвичайно серйозна дія, а тому потрібно поставитися дуже відповідально до підготовки всіх необхідних судових документів, щоб не програти справу, де правда на вашій стороні.

Важливо: думка редакції може відрізнятися від авторської. Редакція сайту не відповідає за зміст блогів, але прагне публікувати різні погляди. Детальніше про редакційну політику OBOZREVATEL – запосиланням…

Ссылка на основную публикацию