Як стягнути аліменти з батька-іноземця?

Як стягнути аліменти з батька-іноземця?

У сварках між батьками дітям випадає не найлегша доля. Самі цього не бажаючи вони стають свідками сімейних драм, які назавжди залишають слід у їхніх серцях. Якщо батьки розлучаються, неповнолітнього забирає хтось один із батьків, проте опікуються його матеріальним благом і мати, і батько. Дорослі відповідають перед законом за справністю виплати аліментів на своїх дітлахів. Є два варіанти утримування батьками дитини: за домовленістю сторін або за рішенням  суду. Якщо колишнє подружжя знайде спільну мову, то окрім аліментів, той, хто не мешкає разом із дитиною, може регулярно бачитись зі своїм чадом, брати участь у вихованні та розвитку дитини.

Про те, який  має бути алгоритм дії батьків при стягненні аліментів з колишнього подружжя, якщо він знаходиться за кордоном консультують фахівці Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Полтавській області.

У разі виїзду одного з батьків за кордон на постійне проживання у державу, з якою Україна не має договору про надання правової допомоги, аліменти стягуються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. На сьогоднішній день діє Постанова Кабінету Міністрів України від 19 серпня 2002 р.

№ 1203, якою затверджено «Порядок стягнення аліментів на дитину (дітей) у разі виїзду одного з батьків для постійного проживання в іноземній державі, з якою не укладено договір про подання правової допомоги».

Відповідно до цього нормативно-правового акта у разі виїзду одного з батьків, який є громадянином України, для постійного проживання в іноземній державі, з якою Україна не має договору про подання правової допомоги (далі — постійне проживання за кордоном), він повинен виконати аліментні зобов’язання з утримання дитини (дітей) до досягнення нею повноліття (далі — аліментні зобов’язання), які оформляються договором між цією особою та одним з батьків, з яким залишається дитина (діти), або її опікуном, піклувальником (далі — одержувач аліментів), або договором про припинення права на аліменти для дитини (дітей) у зв’язку з передачею права власності на нерухоме майно (житловий будинок, квартиру, земельну ділянку тощо). Якщо аліментні зобов’язання не були виконані особою, що виїжджає, стягнення аліментів провадиться за рішенням суду.

 • З метою запобігання ухиленню батьків від утримання дітей до їх повноліття шляхом сплати аліментів особа, яка виїжджає для постійного проживання за кордоном, разом із заявою про видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон або оформлення відповідної сторінки у паспорті подає до паспортної служби органу внутрішніх справ за місцем постійного проживання в Україні у разі наявності дитини (дітей), що залишається в Україні, договір про виплату аліментів, або нотаріально засвідчену заяву про відсутність у одержувача аліментів вимог щодо стягнення аліментних платежів, або копію рішення суду про виплату аліментів.
 • До моменту одержання паспорта зазначена особа повинна подати до відповідного органу внутрішніх справ за місцем постійного проживання в Україні документ, що підтверджує виконання аліментних зобов’язань, — нотаріально засвідчену заяву про відсутність у одержувачів аліментів вимог щодо стягнення аліментних платежів (якщо така заява не подавалася при поданні заяви про видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон) або нотаріально засвідчену копію постанови державного виконавця про закінчення виконавчого провадження (якщо стягнення аліментів проводилося за рішенням суду).
 • У разі невиконання аліментних зобов’язань на момент одержання паспорта до особи, що виїжджає для постійного проживання за кордоном, застосовуються обмеження, передбачені законодавством.

Особа, що виїхала за межі України для тимчасового перебування і має в Україні неповнолітню дитину (дітей), у разі порушення клопотання про залишення для постійного проживання за кордоном подає до дипломатичного представництва або консульської установи України за кордоном такі ж документи, як і при подачі заяви про видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон (йшлося вище). У разі наявності неврегульованих аліментних зобов’язань керівник дипломатичного представництва або консульської установи України за кордоном приймає рішення про відмову в задоволенні клопотання до усунення обставин, які цьому перешкоджають.

19 жовтня 2006 року в Україні набрала чинності Конвенція про стягнення аліментів за кордоном, укладена у м. Нью-Йорк 20 червня 1956 року. Міністерством юстиції України видано наказ «Про затвердження Інструкції про виконання в Україні Конвенції про стягнення аліментів за кордоном» від 29 грудня 2006 р. № 121/5.

Ця Інструкція визначає спрощену процедуру стягнення аліментів на дитину або утримання на іншого члена сім’ї згідно з Конвенцією у відносинах з такими державами, які є її сторонами: Австралія, Алжир, Аргентина, Барбадос, Бельгія, Білорусь, Боснія і Герцеговина, Бразилія, Буркіна-Фасо, Ватикан, Великобританія, Гаїті, Гватемала, Греція, Данія, Еквадор, Естонія, Ізраїль, Ірландія, Іспанія, Італія, Кабо-Верде, Казахстан, Кіпр, Киргизстан, Колумбія, Німеччина, Ліберія, Люксембург, Македонія, Мексика, Молдова, Монако, Марокко, Нігер, Нідерланди, Нова Зеландія, Норвегія, Пакистан, Польща, Португалія, Румунія, Сейшели, Сербія, Словаччина, Словенія, Суринам, Туніс, Туреччина, Уругвай, Угорщина, Філіппіни, Фінляндія, Франція, Хорватія, Центральноафриканська Республіка, Чехія, Чилі, Швейцарія, Швеція, Шрі-Ланка (далі — Договірні Сторони). У разі, коли між Україною та будь-якою з договірних сторін цієї Конвенції діє інший міжнародний договір, що регулює питання визнання і виконання судових рішень, виконання доручень про вручення документів або отримання доказів за кордоном, можуть застосовуватись положення відповідного міжнародного договору.

Усі звернення про стягнення аліментів на дитину або утримання на іншого члена сім’ї та інші документи на виконання Конвенції в Україні надсилаються для передачі за кордон або з-за кордону через Міністерство юстиції України.

Якщо позивач проживає на території України, звернення про стягнення аліментів на дитину або утримання на іншого члена сім’ї можуть направлятися до Міністерства юстиції через головні управління юстиції Мін’юсту в Автономній Республіці Крим, в областях, м.

Києві та Севастополі (далі — територіальні управлінняюстиції).

У разі, коли відсутнє рішення суду України про стягнення аліментів з відповідача, який проживає за кордоном, або коли згідно із законодавством іноземної держави вирішення питання здійснюється за місцем проживання відповідача, або коли потребує вирішення питання про зміну розміру аліментів, до відповідної іноземної держави надсилаються документи, необхідні для розгляду справи по суті. Звернення про вирішення питання про стягнення аліментів на підставі Конвенції оформлюється позивачем письмово в довільній формі. До звернення додається заява про стягнення аліментів.

 1. Заява чи додатки до неї повинні містити таку інформацію та документи:
 2. а) повне ім’я відповідача (боржника), дату народження, громадянство та, наскільки це відомо позивачу, його місця проживання протягом останніх п’яти років, рід занять і місце роботи, фотокартку (за наявності);
 3. б) відомості про фінансові та сімейні обставини відповідача, у тому числі інформацію про належне йому майно;
 4. в) відомості про фінансові та сімейні обставини позивача (заявника), у тому числі довідку про доходи;
 5. г) засвідчену копію документа, що підтверджує ступінь родинних зв’язків між відповідачем та особою, па користь якої вимагаються аліменти (наприклад, свідоцтва про народження, рішення суду про встановлення батьківства тощо);
 6. ґ) фотокартку позивача;
 7. д) будь-яку іншу інформацію, що може сприяти встановленню місцезнаходження відповідача (боржника) чи виконанню клопотання, або яка визначена відповідною іноземною державою як необхідна;
 8. е) нотаріально засвідчене доручення, яке уповноважує орган, що приймає, відповідної договірної сторони діяти від імені позивача, або інформацію про будь-яку іншу особу, уповноважену діяти від імені позивача.
 9. Коли заява стосується вирішення питання про зміну розміру аліментів, замість документа, зазначеного в підпункті «г», надається засвідчена копія судового рішення чи іншого документа, яким установлено розмір аліментів.

До звернення додаються переклад заяви і документів, що до неї додаються, на офіційну мову іноземної держави, на території якої пропонується стягнути аліменти. Оформлена заява надсилається до Міністерства юстиції України через територіальне управління юстиції.

Міністерство юстиції надсилає заяву органу, що приймає, відповідної іноземної держави протягом місяця від дня її надходження.

Цей строк може становити більше ніж один місяць, якщо для звернення за кордон необхідно отримати додаткову інформацію або документи та вжити інших заходів для належного оформлення заяви.

Заява повертається ініціатору звернення (заявнику) у разі, якщо вона не відповідає вимогам Конвенції та правилам, що зазначені вище, з роз’ясненням причин повернення. Міністерство юстиції України письмово повідомляє позивача про хід та результати розгляду заяви.

Звернення про визнання і виконання рішення суду України про стягнення аліментів на території іншої держави подається позивачем або уповноваженою на це особою письмово в довільній формі. До звернення додається клопотання про визнання і виконання рішення про стягнення аліментів.

 • Це клопотання має містити таку інформацію:
 • а) повне ім’я відповідача (боржника), дата народження, громадянство та, наскільки це відомо позивачу (стягувану), його адреси протягом останніх п’яти років, рід занять і місце роботи і, по можливості, фотокартка;
 • б) наявні відомості про фінансові та сімейні обставини боржника, у тому числі інформація про належне йому майно;
 • в) будь-яка інша інформація, що може сприяти встановленню місцезнаходження боржника чи виконанню клопотання або яка визначена відповідною іноземною державою як необхідна.
 • До клопотання додаються належним чином оформлені судом, що виніс рішення, такі документи:
 • а) копія судового рішення;
 • б) довідка про те, що рішення набрало законної сили;
 • в) довідка про часткове виконання або невиконання рішення на території України;
 • г) довідка про те, що відповідач був належним чином повідомлений про день судового засідання, якщо відповідач не брав участі в судовому засіданні;
 • ґ) при необхідності та можливості копія протоколу судового засідання (або журналу судового засідання), під час якого справу про стягнення аліментів було розглянуто по суті.
 • До звернення додається фотокартка стягувана і переклад клопотання та документів, що до нього додаються, на офіційну мову іноземної держави, на території якої пропонується здійснити визнання і виконання рішення.
 • Оформлені звернення разом з клопотанням надсилаються до Міністерства юстиції України через територіальне управління юстиції.
Читайте также:  Припинення шлюбу внаслідок його розірвання

Клопотання про визнання і виконання рішення про стягнення аліментів надсилається Міністерством юстиції України органу, що приймає, відповідної іноземної держави протягом одного місяця від дня його надходження. Цей строк може становити більше ніж один місяць, якщо для звернення за кордон потрібно отримати додаткову інформацію або документи та вжити інших заходів для належного оформлення клопотання.

Про хід та результати розгляду клопотання про визнання і виконання рішення про стягнення аліментів Міністерство юстиції України письмово повідомляє позивачу.

 Нагадуємо, що Регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Полтавській області працює за адресою:м. Полтава, вул. Європейська (Фрунзе), 37/40. Цілодобово функціонує єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги – 0 800 213 103. Дзвінки зі стаціонарних та мобільних телефонів в межах України безкоштовні.

Як стягнути аліменти з іноземця — Розлучення онлайн

Все частіше до спеціалістів Розлучення Онлайн звертаються матері з проханням допомогти стягнути аліменти на утримання дитини з батька-іноземця, який проживає за кордоном. Отже, як стягнути аліменти з іноземця, поговоримо про це нижче. Така ж процедура застосовується, якщо потрібно стягнути додаткові витрати на утримання дитини.

Перше питання, яке виникає у такій ситуації: в який суд звернутися?

Куди звертатися щоб стягнути аліменти з іноземця?

За загальним правилом позовні заяви подаються в суд за місцем прописки відповідача в Україні. Однак, ЦПК України дозволяє позивачам подавати позов про стягнення аліментів в суд за місцем прописки позивача.

Отже, позов про стягнення аліментів з іноземця Ви можете подати в суд за Вашим місцем прописки.

Часто суд неправильно трактує норму, в якій вказано, що підсудність справ за участю громадян України, якщо обидві сторони проживають за її межами, а також про розірвання шлюбу між громадянином України та іноземцем або особою без громадянства, які проживають за межами України, визначається суддею Верховного Суду.

Керуючись даною нормою, судді перенаправляють справу у ВС для визначення підсудності. Такий же принцип застосовується у справах про визначення місця проживання дитини, де стороною є іноземець.

Це є неправильно, адже в одній із своїх справ ВС зазначив, що підсудність справ з іноземним елементом визначається ВС лише в тому випадку, якщо і позивач-українець, і відповідач-іноземець постійно проживають за кордоном.

Також відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 76 ЗУ „Про міжнародне приватне право” суди можуть приймати до свого провадження і розглядати будь-які справи з іноземним елементом, якщо у справі про сплату аліментів або про встановлення батьківства, позивач має місце проживання в Україні.

Щодо закону, який буде застосовуватися судом, то відповідно до норм ст. 66 ЗУ «Про міжнародне приватне право» права та обов’язки батьків і дітей визначаються особистим законом дитини або правом, яке має тісний зв’язок із відповідними відносинами і якщо воно є більш сприятливим для дитини.

Тим самим Законом, встановлено, що зобов’язання щодо утримання, які виникають із сімейних відносин, крім випадків, передбачених ст. 66 цього Закону, регулюються правом держави, у якій має місце проживання особа, яка має право на утримання.

Тому при стягненні аліментів судом будуть застосовуватися норми законодавства України, а також норми міжнародних договорів. У зв’язку з цим, рекомендую, у позовних вимогах писати розмір аліментів у фіксованій сумі, а не в частці від доходів. Оскільки, деякі країни, передбачають стягнення аліментів лише у фіксованій сумі.

Як стягнути аліменти з батька-іноземця?

Які документи потрібні?

Для стягнення аліментів з іноземця потрібно подати разом з позовом такі  документи:

 • Копію паспорта та ідентифікаційного коду позивача;
 • Копію свідоцтва про народження дитини;
 • Оригінал довідки з місця проживання;
 • Інформацію про місце реєстрації відповідача-іноземця за кордоном.

Якщо є копія паспорта відповідача, то потрібно долучити її до позову. Пам’ятайте, що якщо Ви подаєте в суд документ, складений іноземною мовою, то обов’язково потрібно долучити і його нотаріально завірену копію.

Довідку з місця проживання Ви можете отримати онлайн через Портал державних послуг, або в ЖЕКу, ОСББ тощо. Дана довідка має містити відомості про те, що дитина прописана з тим з батьків, хто стягує аліменти. Якщо дитина прописана за іншою адресою (або ж взагалі не прописана) – потрібно складати акт про те, що дитина проживає з матір’ю без прописки. Такий акт складає ЖЕК, ОСББ.

Важливим є положення,  що судовий збір за подання позову про стягнення аліментів з іноземця не сплачується. Додатково до суду, необхідно подати копію позовної заяви з усіма додатками для Відповідача.

Враховуючи обов’язок батьків однаково піклуватись про утримання дитини, вам потрібно буде довести, що сума ваших витрат на утримання дитини вдвічі більша, ніж сума аліментів, яку ви просите стягнути. Аліменти стягуються аж до припинення права на утримання.

Як виконати рішення суду про стягнення аліментів на дитину з іноземця?

Коли розгляд справи закінчився, а рішення суду вже прийняте, необхідно дочекатись вступу його в законну силу, щоб стягнути аліменти на утримання дитини.

За загальним правилом, рішення суду вступає в законну силу після спливу 30 днів.

Разом з тим, після спливу такого строку, Вам потрібно звернутися до територіального органу юстиції за Вашим місцем прописки, для ініціювання примусового виконання рішення, щоб фактично стягнути аліменти з іноземця.

Для того, щоб почати процес виконання рішення, Вам потрібно подати такі документи:

 • заяву (звернення) про визнання та виконання рішення суду України про стягнення аліментів на території іншої країни (заява (звернення) складається в довільній формі);
 • клопотання про визнання та виконання рішення про стягнення аліментів на підставі Конвенції про стягнення аліментів за кордоном (зразок клопотання Вам нададуть в управлінні юстиції).

До клопотання потрібно додати:

 1. копію судового рішення;
 2. довідку про часткове виконання або невиконання рішення на території України (видає орган виконавчої служби);
 3. довідку про те, що боржник був належним чином повідомлений про місце і час проведення судового засідання, якщо боржник не брав участь в судовому засіданні (видає суд, що розглядав спір);
 4. копія протоколу судового засідання під час якого справа була розглянута по суті (якщо така є);
 5. фото стягувача;
 6. переклад клопотання та документів, які до нього додаються, на ту мову країни, на території якої воно має бути виконано.

Прийнявши документи, уповноважена особа територіального органу юстиції направляє їх для виконання за кордон, за місцем реєстрації боржника-іноземця.

Стягнення аліментів з-за кордону

Стягнення аліментів за кордоном — можливе!

Відповідно до національного законодавства в українських батьків є певні зобов’язання, і зокрема, щодо утримання дитини до досягнення нею повноліття.

Цей обов’язок є однаковий для всіх, незалежно від того, в якій країні проживає той з батьків, який повинен його виконувати.

Хибною є думка батька або матері, які виїхали за кордон, що це дозволить їм уникнути необхідності виконувати обов’язки перед дітьми.

Наразі  Україна є учасницею ряду двосторонніх та багатосторонніх міжнародних договорів, які дозволяють вирішувати питання стягнення аліментів.

Так, у 2006 році Україна ратифікувала Конвенцію про стягнення аліментів за кордоном 1956 року. Процедура стягнення аліментів за названою Конвенцією 1956 року визначена Інструкцією про виконання в Україні Конвенції про стягнення аліментів за кордоном, яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 29.12.2006 р. за № 1390/13264.

 • Отже, якщо батьки чи діти з тих чи інших причин не можуть самостійно врегулювати питання щодо обов’язку утримання, на допомогу приходить міжнародно-правовий механізм вирішення цих питань, зокрема, шляхом звернення до суду.
 • При зверненні з позовом до суду, якщо одна із сторін проживає за кордоном, необхідно, крім вимог чинного національного законодавства, враховувати також і положення відповідних міжнародних договорів України, які діють у відносинах між Україною та іноземною державою.
 • Для того, щоб стягнути аліменти з особи, яка проживає за кордоном, громадяни України мають два шляхи:
 • 1) звернутися до компетентного органу іноземної країни, де проживає боржник, із клопотанням про визнання та надання дозволу на виконання рішення суду України про стягнення аліментів (якщо питання стягнення аліментів вирішувалося в України і є рішення суду);
 • 2) звернутися до компетентного органу іноземної країни, де проживає боржник із заявою про встановлення рішення щодо аліментів.
 • Звертаємо увагу на те, що у випадку виникнення необхідності стягнення аліментів з осіб, які перебувають на території іноземної держави, з якою Україною укладено відповідний міжнародний договір, заінтересована особа може звернутися для отримання більш детальної інформації щодо вимог оформлення документів до відповідного територіального управління юстиції за місцем проживання.
Читайте также:  Рівність прав та обовьязків батьків щодо дитини

Відтак, у 2020 році до Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) надійшло 10 клопотань визнання та виконання рішень судів України щодо стягнення аліментів закордоном.

 1. Які документи необхідно подати?
 2. Як працює процедура?
 3. Належним чином оформлену заяву, клопотання надсилають до Міністерства юстиції України через територіальне управління юстиції.
 4. Міністерство юстиції України як запитуючий центральний орган протягом 30-ти календарних днів після отримання заяви:
 • перевіряє наявність у ній інформації і документів;
 • може повернути заяву заявнику для дооформлення у разі необхідності;
 • заповнює формуляр про передачу та направляє його разом із заявою до центрального органу запитуваної Договірної держави;
 • у разі необхідності сприяє заявнику у вирішенні питання щодо здійснення перекладу документів мовою запитуваної Договірної держави відповідно до умов Гаазької конвенції 2007 року;
 • на звернення запитуваного центрального органу отримує від заявника додаткові документи, необхідні для розгляду заяви, в тому числі довіреність на право представництва інтересів заявника у справі;
 • на звернення центрального органу запитуваної Договірної держави надає засвідчені компетентним органом України копії документів.

Міністерство юстиції України письмово повідомляє позивача про хід та результати розгляду заяви чи клопотання – після отримання інформації від іноземних органів. 

Майте на увазі, що наразі аліменти від громадян інших держав в Україні не оподатковуються. 

Як стягнути аліменти з батька-іноземця?

Як стягнути аліменти з батьків, що працюють за кордоном | День за днем

Як стягнути аліменти з батька-іноземця?

До місцевих центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги Хмельницької області дуже часто звертаються громадяни з питаннями про стягнення аліментів з батьків, які працюють за кордоном — офіційно чи неофіційно. Роз’яснення на цю актуальну тему підготувала Наталія Ваколюк, головний спеціаліст відділу правопросвітництва та взаємодії з суб’єктами надання безоплатної первинної правової допомоги Кам’янець-Подільського місцевого центру з надання БВПД.

Насамперед треба знати: якщо той із батьків, який виїхав за кордон, не сплачує аліменти, це є підставою для звернення з позовом про стягнення аліментів до районного суду.

Маючи рішення суду, слід подавати клопотання про аліменти до головного територіального управління юстиції. Установа має підготувати пакет документів і передати до Міністерства юстиції України. Зазначимо, що послуги держустанов безкоштовні.

Відтак уже Мін’юст подасть позов у суд країни, де тепер живе неплатник.

Процедура визнання та виконання рішень українських судів у разі їх наявності на територіях інших держав передбачена Конвенцією про стягнення аліментів за кордоном, яка набула чинності в Україні з 9 жовтня 2006 року.

Перелік країн, у відносинах з якими діє спрощена процедура стягнення аліментів на дитину, можна знайти у Інструкції про виконання в Україні Конвенції про стягнення аліментів за кордоном.

Ця Інструкція також визначає вимоги дозвернення з клопотанням про визнання і виконання рішення суду України про стягнення аліментів на території іншої держави, вимоги щодо заяви про стягнення аліментів з відповідача (боржника), який проживає за кордоном тощо.

У разі відсутності рішення українського суду достатньо лише подати пакет документів до Міністерства юстиції України, яке є уповноваженим державним органом щодо перенаправлення пакетів документів до відповідного органу іноземної держави для вирішення питання про стягнення аліментів з громадянина такої держави.

Якщо один з батьків виїжджає за кордон на постійне проживання у державу, з якою Україна не має договору про надання правової допомоги, аліменти стягуються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України: аліментні зобов’язання оформляються договором між цією особою та тим із батьків, з яким залишається дитина (діти), або її опікуном, піклувальником (далі — одержувач аліментів), або договором про припинення права на аліменти для дитини (дітей) у зв’язку з передачею права власності на нерухоме майно (житловий будинок, квартиру, земельну ділянку тощо). Якщо аліментні зобов’язання не були виконані особою, що виїжджає, аліменти стягуються за рішенням суду.

Домогтися виплат не вдасться, якщо колишній чоловік чи дружина перебуває за кордоном нелегально, його/її віза закінчилася або адреса невідома. Тоді радимо звертатися до територіального підрозділу соціального захисту за місцем проживання по допомогу дитині, позбавленій батьківського піклування.

Батька чи матір, що не платить аліменти, оголосять у розшук, а після повернення в Україну стягнуть з нього/неї аліменти за весь термін, нарахувавши пеню та інфляційні втрати за період прострочення боргу. Це передбачено статтею 196 Сімейного кодексу України та статтею 625 Цивільного кодексу.

Окрім згаданої Конвенції про стягнення аліментів за кордоном, вдосконаленню механізму стягнення аліментів з осіб, які проживають за кордоном, стала також ратифікація Україною у 2008 році Конвенції про визнання i виконання рішень щодо зобов’язань про утримання та у 2013 році — Конвенції про міжнародне стягнення аліментів на дітей та інші форми сімейного утримання. На підставі наведених нормативних актів, незалежно від громадянства чи постійного місця проживання, особа може звернутися з проханням про визнання чи виконання рішення про стягнення аліментів. Проте зауважимо: попри спрощення процедури збирання i подання документів для стягнення аліментів з батьків, які мешкають за кордоном, необхідно мати на увазі, що кожний конкретний випадок є індивідуальним та особливим і потребує професійного юридичного підходу до нього. Тому радимо звертатися до фахівців у центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги або підпорядковані їм бюро.

Нагадуємо, що роз’яснення законодавства і консультації з правових питань можуть отримати усі, хто звернеться до місцевих центрів з надання БВПД або у бюро правової допомоги, незалежно від статків та соціального статусу. Адресу найближчого місцевого центру або бюро можна дізнатися за єдиним телефонним номером системи безоплатної правової допомоги — 0-800-213103.

Як стягнути аліменти з іноземця

Батьки мають зобов'язання утримувати своїх нащадків. Але, іноді обставини виходять за рамки звичайного. Все зрозуміло, коли батьки малюка громадяни однієї держави. А ось, як стягнути аліменти з іноземця, не завжди легке завдання. Тут стандартні способи стягнення навряд чи підійдуть. Адже в інших країнах інші закони.

Про що говорить закон

Законодавство нашої країни свідчить про те, що порядок виплати змісту дітям однаковий для всіх громадян. Не має значення, має батько громадянство РФ або іншої держави.

Обов'язки батьків встановлюються законами тієї країни, в якій вони разом живуть. Якщо вони проживають в різних країнах, права дитини визначаються законодавством тієї держави, де знаходиться малюк.

Припустимо, батько і його нащадки громадяни Німеччини, але живуть в Росії. Мама дітей проживає в Англії. В даному випадку, стягнення аліментів з іноземного громадянина буде відбуватися за російськими законами, так як діти живуть тут.

способи оформлення

За великим рахунком, способи стягнення змісту дітям ідентичні стандартним варіантом. Є два варіанти, як стягнути аліменти з іноземного громадянина:

 • Домовитися мирно і скласти угоду.
 • Подати позов.
Читайте также:  Финразведка или как выбрать правильного контрагента

Нюанс полягає у виборі судової інстанції. На жаль, немає універсального варіанту, стягнення сум змісту на дітей з іноземного громадянина. Так як іноземець не є громадянином Росії, існує три види розвитку подій:

 1. Відповідач живе і працює в РФ.
 2. Боржник перебуває на території тієї держави, яка співпрацює з Росією при врегулюванні конфліктів.
 3. Іноземець перебуває в країні, не співпрацює з РФ.

Останній варіант найскладніший. Але, навіть при таких обставинах впадати у відчай не варто.

Угода

Найпростіший спосіб юридично зобов'язати платити зміст дітям іноземця це скласти нотаріальне угоду . Тому, рекомендується мирно домовитися з батьком і зафіксувати домовленість на папері. При цьому варто врахувати, розмір аліментів на дитину в угоді не може бути менше, ніж належить за російськими законами.

Коли такий документ правильно оформлений, він має виконавчу силу. По ньому цілком правомірно стягуються аліменти. При цьому не має значення місцезнаходження платника.

Угода про сплату аліментів містить всі умови щодо виплат аліментного змісту, включаючи міжнародні перекази і валюту.

Аліменти з іноземця, який проживає в РФ

Коли батько іноземець живе і трудиться на території Росії, процес стягнення аліментів ідентичний стандартному способу:

Подача пакету документації до суду:

 • Позовну заяву.
 • Посвідчення особи.
 • Документ про народження сина.
 • Свідоцтва про шлюб та його розірвання.
 • Довідки про заробіток.
 • Папір, що підтверджує спільне проживання з сином.

Батько, з яким проживає дитина має право подати заяву в судову інстанцію за своїм місцем проживання.

Важливо! Коли іноземець отримує зарплату в іноземній валюті, аліменти встановлюються твердою сумою .

Через місяць після здачі пакету документації пройде перше засідання суду. Якщо на ньому вдасться відразу врегулювати всі питання, суддя встановлює розмір змісту на дитину. Він визначається на підставі всіх обставин справи, включаючи потреби дітей, матеріальне становище батьків.

Після винесення і вступу в силу рішення, воно передається платнику і судовим приставам. Дана інстанція має свої інструменти стягнення боргів на території країни.

Важливо! Винесені на території Росії постанови не мають сили за кордоном. Тому немає сенсу подавати такий виконавчий лист іноземним органам правопорядку.

Стягнення аліментів, якщо іноземець перебуває за кордоном

Існує два варіанти стягнути зміст дітям з іноземця, який перебуває за кордоном:

 1. Подати звернення до суду іноземної держави. Позовна заява повинна складатися за вимогами тієї країни, до суду якої заявник звертається. Тому своїми силами тут не обійтися. Доведеться залучати юристів високої кваліфікації, а також перекладачів. На все це піде багато сил, часу і грошей.
 2. Легалізація вже прийнятого на території Росії судового рішення. Даний шлях простіше першого. Якщо між країнами є угода про можливості врегулювання громадянських конфліктів, досить відправити суддям іноземної держави:
 • Чинне по Росії рішення суду.
 • Клопотання про визнання документа.

Заява про визнання повинно містити обов'язкові пункти:

 • П. І. Б., дата народження, місце проживання відповідача.
 • Позначення громадянства.
 • Який діяльністю займається відповідач.
 • Статус.
 • Інша інформація, що дозволяє знайти платника аліментів.

Обов'язково до документів докласти переклад судового рішення. Якщо все складеться вдало, іноземний суд зобов'яже свого громадянина виплачувати дітям зміст.

Важливо! Немає сенсу нести заяву або виконавчий лист співробітникам посольства, там навряд чи допоможуть.

Складнощі даного варіанту виникають, якщо між країнами немає договірних відносин щодо врегулювання такого рівня конфліктів. Дізнатися про наявність такої угоди можна в посольстві цікавить держави.

Коли держава не співпрацює з Росією

 • Коли міжнародної домовленості між країнами немає, рекомендується для врегулювання питання про стягнення аліментів найняти хорошого адвоката.
 • Спеціаліст повинен спеціалізуватися на законах саме тієї країни, в якій проживає неплатник аліментів.
 • Порядок стягнення:
 • Вивчення законів країни проживання боржника.
 • Складання заяву в суд країни проживання неплатника. Оформляється документ виключно за законом держави, де живе боржник.
 • Швидше за все, доведеться їхати на засідання в чужу країну особисто.

Звичайно, цей спосіб самий складний для стягнення аліментів.

Завзятість, прагнення і допомогу хорошого адвоката допоможуть домогтися справедливості.

Розлучилася з іноземцем. Як стягнути аліменти з батька дитини

У разі, якщо у відносинах між Договірною державою та Україною одночасно діє Конвенція про міжнародне стягнення аліментів на дітей та інших видів сімейного утримання 2007 року і Конвенція про визнання і виконання рішень стосовно зобов’язань про утримання, вчинена 02 жовтня 1973 року м.

Гаазі, що набрала чинності для України 01 серпня 2008 року, або Конвенція про стягнення аліментів за кордоном, укладена 20 червня 1956 року у м.

Нью-Йорку, що набрала чинності для України 19 жовтня 2006 року, застосовується Конвенція про міжнародне стягнення аліментів на дітей та інших видів сімейного утримання 2007 року.

Джерело фото: http://www.scarymommy.com/Якщо визнати і виконати в Договірній державі рішення про стягнення аліментів (утримання), винесене до набрання чинності вищевказаною Конвенцією, на підставі її положень неможливо, але можливо на підставі положень Конвенції про визнання і виконання рішень стосовно зобов’язань про утримання від 02 жовтня 1973 року або Конвенції про стягнення аліментів за кордоном від 20 червня 1956 року, застосовуються положення останніх відповідних конвенцій.

Порядок виконання в Україні зазначеної Конвенції визначений Інструкцією про виконання в Україні Конвенції про міжнародне стягнення аліментів на дітей та інших видів сімейного утримання, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 15.09.2017 №2904/5 (https://minjust.gov.ua/n/22560).

 • Положення Конвенції застосовуються в Україні до зобов’язань про утримання, що виникають з відносин між батьками та дитиною, яка не досягла 18 років.
 • До зобов’язань про стягнення утримання з батьків на повнолітніх непрацездатних дочку, сина; з батьків на повнолітніх дочку, сина, які продовжують навчання, до досягнення ними 23 років; з повнолітніх дочки, сина на непрацездатних батьків; з баби, діда на внуків, які не досягли повноліття; з повнолітніх внуків, правнуків на непрацездатних бабу, діда, прабабу, прадіда; з повнолітніх братів, сестер на братів, сестер, які не досягли повноліття, та непрацездатних повнолітніх братів і сестер; з мачухи, вітчима на падчерку, пасинка, які не досягли повноліття; з повнолітніх падчерки, пасинка на непрацездатних мачуху, вітчима в Україні застосовуються лише положення розділів V «Визнання і виконання» та VIII «Загальні положення» Конвенції.
 • Виконання обов’язків, покладених Конвенцією на центральний орган згідно з пунктом 1 статті 4 Конвенції, в Україні забезпечує Міністерство юстиції України.
 • З цією метою Міністерство юстиції України взаємодіє в межах компетенції з іншими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, державними підприємствами, установами, організаціями, будь-якими іншими особами та органами як в Україні, так і за кордоном.
 • Документи, що надсилаються відповідно до Конвенції, є дійсними без потреби їх легалізації або проставлення на них апостилю за умови їх складення уповноваженим органом в межах компетенції у встановленій формі.

Крім того, документом затверджено порядок подання заяв. Так заяви, передбачені розділом ІІІ Конвенції, щодо зобов’язань про утримання, що виникають з відносин між батьками та дитиною, яка не досягла 18 років, подаються до центрального органу через центральний орган тієї Договірної держави, де постійно проживає заявник.

Заява про визнання і виконання рішення щодо зобов’язання про стягнення утримання відносно осіб, зазначених в абзаці другому пункту 6 розділу І цієї Інструкції, подається безпосередньо до компетентного органу Договірної держави, на території якої необхідно визнати та виконати рішення.

Крім того, в Інструкції міститься порядок опрацювання заяв стосовно зобов’язань про утримання, що виникають з відносин між батьками та дитиною, яка не досягла 18 років, які подаються через центральні органи.

При цьому варто зазначити, що в заявах про стягнення аліментів має фігурувати виключно тверда грошова сума. Якщо ви готуєте документи, позовні заяви до нашого суду або до суду іноземної держави, необхідно зазначати розмір аліментів тільки у твердій грошовій сумі.

Для більш детальних роз’яснень щодо порядку виконання в Україні Конвенції про міжнародне стягнення аліментів на дітей та інших видів сімейного утримання ви можете звернутися до сектору судової роботи та міжнародного співробітництва Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області за т. (0462)775188 або відправити листа на поштову скриньку predstvsudah@cn.minjust.gov.ua.

Анна Глазова-Конащук,

головний спеціаліст сектору судової роботи та міжнародного співробітництва Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області

Ссылка на основную публикацию