Як виселити з квартири небажаних орендарів (наймачів)?

Здаючи квартиру в оренду, власник розраховує на те, що в ній будуть жити люди, що ідеально відповідають його очікуванням: тихі, сумлінні, відповідальні, без шкідливих звичок і здатні сплачувати рахунки. Але насправді знайти такого орендаря виходить рідко, а проявляються негативні сторони мешканців вже після того, як вони заселилися і підписали документи.

Як виселити з квартири небажаних орендарів (наймачів)?

Конфлікти, що виникають унаслідок невчасної оплати житла, псування майна та інших ситуацій, важливо вирішувати в рамках законодавчих норм і порядків.

Відстоюючи свою точку зору за законом, власник завжди зможе вирішити конфлікт на свою користь, а ігнорування порядків не гарантує позитивного результату.

Розглянемо, як ефективно боротися з недобросовісним квартиронаймачем, не переступивши межу закону.

Орендар не платить: що робити

Найчастіша причина конфліктів між квартировласниками і мешканцями – несвоєчасна оплата за житло або навіть повне її ігнорування. У рамках ст. 815 Цивільного кодексу (ЦК) наведено перелік обов'язків орендаря, в тому числі:

 • використовувати квартиру виключно для проживання і доглядати за нею;
 • не проводити реконструкцію або перепланування, не отримавши дозвіл власника;
 • вчасно вносити оплату за житло.

Саме останній пункт є вирішальним в даному питанні. Крім того, мешканці повинні самі оплачувати комунальні послуги, за винятком випадків, коли інший порядок передбачений договором.

Рішення конфлікту мирним шляхом

Посилаючись на угоду і ЦК, ви маєте право пред'явити орендарю претензії. Самовільно виселити його з квартири і зайняти приміщення до закінчення терміну дії договору ви не можете, якщо тільки це не прописано в договорі.

Як офіційно здати квартиру в оренду

Важливий момент: позбавляючись так від квартиронаймача, ви, швидше за все, просто не зможете повернути борг за оренду. Крім того, при такому порядку дій орендодавець також порушує закон, і проти нього можуть направити позов. Тому, для початку, спробуйте просто мирно розібратися з ситуацією.

Рішення конфлікту через суд

Якщо після пред'явлення претензії, попередження, наймач так і продовжує затримувати оплату, вирішувати питання рекомендується виключно через суд. В цьому випадку ви вчините за законом і зможете не лише виселити недобропорядного орендаря, але і повернути борг.

Як виселити з квартири небажаних орендарів (наймачів)?

В п.2.1 ст.825 ЦК сказано, що при довгостроковій оренді (більше року), заборгованість стає приводом для виселення, якщо оплата затримана більш ніж на півроку. Такий термін навряд чи влаштує орендодавця. Тому укладати договір найму квартири зручно на рік або менше (короткострокова оренда). В такому випадку звертатися до суду з питанням розірвання угоди можна при затримці двох платежів.

Псування майна: як змусити відшкодувати збиток

Другий підпункт п.2 ст.825 ЦК вказує, що підставою для розірвання договору на вимогу орендодавця також є псування майна мешканцями. Притому неважливо, зіпсував це майно безпосередньо орендар або інші особи, які з ним проживають, і за дії яких він відповідає.

У такому випадку спочатку також можна спробувати домовитися мирно. Якщо бачите, що інша сторона конфлікту не збирається вживати заходів, зробіть акцент на тому, що закон на вашому боці, та подавши позов до суду, для відповідача ситуація тільки погіршиться.

При небажанні орендаря відшкодувати збиток або ліквідувати дефект, дійте виключно законним шляхом, інакше на стороні відповідача опинитеся ви самі. Виселивши його без рішення суду, ви вже не зможете вимагати того, щоб він відшкодував збиток або відновив майно.

Як виселити з квартири небажаних орендарів (наймачів)?

Тому в ситуації, що склалася, звертайтеся до суду. Це не лише законний спосіб вирішити конфлікт, але і гарантія того, що відповідач повинен буде відремонтувати житло протягом року.

Якщо квартиронаймач цього не зробить, договір найму квартири розривається на підставі відповідного рішення.

Суд може відстрочити відшкодування збитку на термін не більше року, але лише якщо у відповідача на це є вагомі причини.

Вирішити ситуацію без зайвих розглядів також допоможе орендний депозит (застава) – страхова сума, надана квартировласнику наперед.

Застава при оренді квартири: види та підводні камені

Про оформлення застави потрібно подбати заздалегідь. Вона може бути призначена для погашення заборгованості або відшкодування збитків.

Як виселити квартиранта при діючому договорі

Безпідставне виселення особи з займаної житлової площі за законом неможливе. У числі причин може бути не лише порушення умов договору та законодавчих норм з боку мешканців, а й необхідність заселення квартири самим власником або членами його сім'ї. Якщо ви зібралися перебратися в квартиру, яку здаєте, повинні попередити про це мешканців не пізніше, ніж за 2 місяці до переїзду.

Чи можна виселити проблемного квартиранта з дитиною

Виселення сім'ї з дитиною без реєстрації місця проживання у вашій квартирі проводиться практично в тому ж порядку, що і для орендарів без дітей. Але якщо квартиронаймач зареєструвався за цією адресою на підставі договору оренди (п.4 ст.18 Правил реєстрації місця проживання), він також може зареєструвати тут своїх неповнолітніх дітей, не отримуючи на це вашої згоди.

Як виселити з квартири небажаних орендарів (наймачів)?

Зараз реєстрація має виключно повідомний характер, тому вам не варто переживати щодо прав на нерухомість, якщо там зареєстрований орендар. Тим більше, що в разі виселення за рішенням суду або без нього, наймач втрачає право користування житлом. Цього достатньо, щоб зняти його реєстрації, хоче він чи ні.

Порядок реєстрації місця проживання в Україні 2017

Стосовно зареєстрованої дитини, то держоргани можуть відмовитися знімати з реєстрації її місце проживання без вказаної нової адреси. Її батьки після переїзду повинні зареєструватися за новим місцем проживання, і відповідно перереєструвати сюди свою неповнолітню дитину.

Якщо батьків виселяють через суд без реєстрації за новою адресою, то у відношенні дитини такий порядок не діє. У цьому випадку варто звернути увагу на ст.29 ЦК. У ній сказано, що місцем проживання фізособи є житло, в якому людина живе тимчасово або постійно.

Також тут описано, що місцем проживання дитини є житло, в якому проживають її батьки. З тієї причини, що жити в вашій квартирі ці люди вже не мають права, то після їх виселення дитина також повинна проживати не на вашій житловій площі, а разом з ними.

Відповідно її фактичне місце проживання – вже не ваша квартира.

Вирішити ситуацію зі зняттям з реєстрації дитини допоможе суд, можливо, підключивши до процесу органи опіки та піклування (ООП). Згідно з законом спірні моменти щодо реєстрації місця проживання неповнолітнього вирішує саме ця структура.

Малоймовірно, що сім'я захоче потрапляти в поле зору держслужб через проблеми з наявністю місця проживання для неповнолітнього. Тому під загрозою таких судових розглядів батьки, швидше за все, самі почнуть шукати вихід із ситуації.

Квартирант завів тварину: чи є привід для виселення

Аби не допустити, щоб у вашій квартирі жив кіт, собака або будь-яка інша тварина, пропишіть відповідний пункт в договорі та обов'язково зробіть на цьому акцент ще на стадії огляду квартири майбутніми мешканцями. У такому випадку, якщо вони заведуть тварину – порушать умови, і ви зможете вимагати їх виселення.

Як виселити з квартири небажаних орендарів (наймачів)?

Якщо момент раніше не обговорений і не прописаний в документах, взаємини з квартиронаймачами, які вирішать завести тварину, перетворяться в протистояння. Вагомих підстав для їх виселення не буде, доки чотирилапий мешканець не зашкодить квартирі або вашим речам в ній.

Орендарі з тваринами – впустити не можна відмовити

Виходить, законно виселити цих людей за рішенням суду вийде вже за фактом нанесення майну пошкоджень. Тому, для виключення конфліктної ситуації позицію проти тварин в квартирі необхідно підтверджувати заздалегідь і документально.

Орендар не виселяється після закінчення терміну дії договору

Цивільним кодексом встановлено порядок, який досить якісно захищає право наймача на переукладання договору оренди у зв'язку із закінченням терміну дії попередньої угоди. Надалі ця особа має переважні права на оренду і навіть покупку квартири, яку займає в даний момент (ст.822 ЦК).

Угода автоматично продовжується на аналогічний термін і з аналогічними умовами якщо:

 • власник житлової площі не повідомив наймача про продовження оренди за нових умов або про її припинення хоча б за три місяці до закінчення терміну дії договору;
 • орендар не попередив квартировласника, що не має наміру далі знімати квартиру за три місяці до закінчення оренди, і не виїхав.

Тому, якщо ви плануєте виселити наймача після закінчення терміну дії контракту, офіційно повідомте його про це у встановлені часові рамки. Інакше він буде мати право залишатися в квартирі, й виселити його ви зможете лише за рішенням суду.

Як виселити з квартири небажаних орендарів (наймачів)?

Як сформувати ціну при здачі квартири в оренду

Якщо ви виселяєте наймача через завершення терміну дії угоди (а йому належить переважне право на поновлення договору) і протягом року здаєте квартиру іншим людям, колишні мешканці можуть подати позов на відшкодування збитків, пов'язаних з відмовою щодо поновлення угоди.

Якщо в угоді не регламентований термін її дії, автоматично вважається, що вона дійсна 5 років (ст.821 ЦК).

Неграмотно складений договір оренди, його відсутність: що робити в разі конфлікту

Ще одна причина розбіжностей між квартировласниками і мешканцями – неграмотно складена угода, в якій прописані не всі моменти, щодо прав та обов'язків сторін. Крім договору взаємини орендодавця та орендаря регламентуються Цивільним кодексом, тому спірні моменти можуть бути вирішені з його допомогою.

Читайте также:  Позовна заява про поділ житлового будинку в натурі між власниками (виділення частки)

Договір оренди має недоліки

Якщо в договорі оренди не вказані порядки вирішення конкретних конфліктних ситуацій, при їх виникненні доведеться шукати способи врегулювання питання в законі.

Наприклад, якщо в договорі не зазначено, що він повинен бути розірваний у разі експлуатації житла не за призначенням або при недбалому ставленні до майна, вам допоможе стаття 815 ЦК.

У ній сказано, що орендар зобов'язаний використовувати житлове приміщення виключно за призначенням, підтримуючи в ньому порядок.

А згідно зі статтею 783 загальних положень про оренду, описаних в ЦК, таке ставлення до майна дає право його власнику вимагати розірвати договір.

Що обов'язково потрібно вказати в договорі оренди квартири

Якщо в договорі упущений момент, щодо проведення поточного ремонту приміщення, власник квартири має право вимагати його виконання відповідно до п1.ст.819 ЦК. Але разом з цим, на підставі другого пункту цієї ж статті орендодавець повинен виконувати капітальний ремонт житла. І цього вже має право вимагати орендар.

Як виселити з квартири небажаних орендарів (наймачів)?

В 59 главі Цивільного кодексу описані порядки і норми, які допоможуть врегулювати спірні моменти навіть без чіткого їх опису в договорі.

Договір оренди відсутній – проблемний момент для обох сторін

Дещо інша ситуація складається, якщо письмової угоди, що підтверджує законність найму квартири просто немає. Закон не передбачає оренду без відповідного документа, а значить, права й обов'язки сторін також не можна вважати дійсними.

Ви маєте право виселити таких мешканців, просто звернувшись в поліцію, що вашу квартиру зайняли чужі люди. Врахуйте, що при цьому ви можете самі потрапити в поле зору держорганів в контексті незаконної здачі житла.

Самі орендарі, розуміючи серйозність ситуації, що склалася, швидше за все, просто звільнять квартиру при наявності претензій, адже права проживати тут у них немає.

Якщо договір відсутній, то і законних підстав вимагати оплату за оренду теж немає.

Здача квартири в оренду – чи оформляти ФОП

Договір оренди хоча б з основним переліком прав і обов'язків – це не просто інструмент для реалізації найму житла за законом, а й гарантія для кожної сторони угоди. Цивільний кодекс дозволяє власнику нерухомості використовувати свої квадратні метри на власний розсуд, але неофіційна здача в оренду квартири без договору кваліфікується як ухилення від податків.

Як виселити з квартири небажаних орендарів (наймачів)?

Таким чином, вирішити конфлікт з орендарем можна не лише опираючись на пункти договору, а й уважно вивчивши закони. А для мінімізації проблем підтверджуйте права й обов'язки сторін детально продуманою угодою.

Як виписати з квартири небажаного мешканця

 • Як виселити з квартири небажаних орендарів (наймачів)?
 • З тих чи інших причин нерідко у власників житла виникає потреба зняти з реєстрації осіб, які там “прописані”, однак добровільно виселятись не хочуть.
 • У таких справах, перше, що потрібно пам’ятати, це те,  що сам факт реєстрації місця проживання не створює жодних правових наслідків для особи, яка зареєстрована у житловому приміщенні, а сама реєстрація є нічим іншим, як констатація факту проживання особи за відповідною адресою, та не наділяє таку особу певними майновими правами щодо житла, у якому він зареєстрований.
 • Підстави для примусового зняття особи з реєстрації.
 • У розумінні ст.7 закону «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється на підставі судового рішення про:
 • позбавлення права власності на житлове приміщення;
 • позбавлення права користування житловим приміщенням;
 • виселення;
 • визнання особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою.

Зняття з реєстрації членів сім’ї та колишніх членів сім’ї

Згідно статті 405 Цивільного кодексу України, члени сім’ї власника житла, які проживають разом з ним, мають право на користування цим житлом відповідно до закону.

До членів сім’ї наймача належать дружина, чоловік наймача, їх діти і батьки. Членами сім’ї наймача може бути визнано й інших осіб, якщо вони постійно проживають разом з наймачем і ведуть з ним спільне господарство.

Член сім’ї власника житла втрачає право на користування цим житлом у разі його відсутності без поважних причин понад один рік, якщо інше не встановлено домовленістю між ним і власником житла або законом.

При цьому, припинення сімейних відносин та розірвання шлюбу не позбавляє колишніх членів сім’ї права користування житлом і не є підставою для виселення.

 Таким чином, якщо особа вселилася у житло як член сім’ї власника, то виселити таку особу власнику доволі важко, адже на підставі ст. 405 ЦК така особа має право проживати у помешканні.

 Однак, коли член сім’ї та колишній член сімї без поважних причин понад один рік не проживає в житловому приміщені та не бере участь у витратах по утриманню будинку (квартири), а також за наявності інших обставин, які мають істотне значення в такому випадку власник житла має право звернутися до суду з позовною заявою про визнання члена своєї сім’ї таким, що втратив право користуватися житловим приміщенням.

Ще одну підставу для виселення члена сім’ї власника житла зазначено у ст. 157 ЖК, згідно якої, членів сім’ї власника жилого будинку (квартири) може бути виселено у випадках, передбачених частиною першою статті 116 цього Кодексу. Виселення провадиться у судовому порядку без надання іншого жилого приміщення.

Згідно ч.

1 вказаної статті якщо наймач, члени його сім’ї або інші особи, які проживають разом з ним, систематично руйнують чи псують жиле приміщення, або використовують його не за призначенням, або систематичним порушенням правил соціалістичного співжиття роблять неможливим для інших проживання з ними в одній квартирі чи в одному будинку, а заходи запобігання і громадського впливу виявились безрезультатними, виселення винних на вимогу наймодавця або інших заінтересованих осіб провадиться без надання іншого жилого приміщення.

Таким чином, у разі доведення вищевказаних обставин, члени сім’ї власника також можуть бути виселені за рішенням суду.

Зняття з реєстрації осіб, які не є членами сімї

Інша ситуація виникає у разі, коли особа не є членом сім’ї власника.

В такому випадку власник житла має право звернутися до суду із позовом про усунення перешкод у користуванні житлом . При цьому не має значення строк, протягом якого особа не проживала у даному приміщенні.

Таке питання може бути порушено навіть за умови, коли особа проживає у приміщенні на день звернення до суду. Визначальне значення при цьому матиме встановлення факту, що особа не є членом сім’ї власника.

 1. Таке правило висловлено у правовій позиції Судової палати у цивільних справах Верховного суду України у справі №6-709цс16. 
 2. Так, у Постанові ВСУ викладено правову позицію, відповідно до якої, власник має право вимагати від осіб, які не є членами його сім’ї, а також не відносяться до кола осіб, які постійно проживають разом з ним і ведуть з ним спільне господарство, усунення порушень свого права власності у будь-який час. 
 3. Після набрання судового рішення законної сили, власнику житлового приміщення необхідно звернутись з рішенням суду та заявою про зняття з реєстрації місця проживання особи до органів реєстрації: до виконавчого органу сільської, селищної або міської ради, за місцезнаходженням житлового приміщення, або до центру надання адміністративних послуг за місцезнаходженням житлового приміщення, в якому зареєстрована особа.
 4. Зняття з реєстрації колишнього власника житла
 5. В деяких випадках колишній власник житла з тих чи інших причин не бажає виселятись з квартири чи будинку та зніматись з реєстрації.
 6. Такі складнощі  часто виникають, коли житло було придбано в результаті звернення стягнення на іпотечне майно.

В такій ситуації, особам, яких виселяють із жилого будинку, що є предметом іпотеки і придбаний не за рахунок кредиту, забезпеченого іпотекою цього житла, необхідно пам’ятати, що при зверненні стягнення на предмет іпотеки в судовому порядку одночасно надається інше постійне житло. При цьому за положенням частини другої статті 109 ЖК УРСР постійне житло вказується в рішенні суду.

 • Виселення громадян з іпотечного майна, придбаного за рахунок кредитних коштів, є можливим. 
 • Тому, при придбанні іпотечного майна, треба звертати увагу на вищевказані обставини, щоб разом з квартирою не придбати собі додаткових проблем у вигляді зареєстрованого в ній колишнього власника, якого буде доволі важко виселити.
 • При цьому судова практика не є однозначною, тому в кожній окремій ситуації потрбіно вивчити всі обставини справи та обрати правильний спосіб захисту своїх прав.
 •  Зняття з реєстрації членів сім’ї колишнього власника житла
 • Бувають ситуації, коли одна особа продає або дарує своє житло іншій особі, або таке житло набувається у спадщину, однак члени сім’ї колишнього власника продовжують проживати у відчуженому будинку чи квартирі і не бажають її покидати.
 • В такому разі, необхідно пам’ятати, що gраво членів сім’ї власника будинку користуватись цим жилим приміщенням може виникнути та існувати лише за наявності права власності на будинок в особи, членами сім’ї якого вони є/ В разі припиненням права власності особи втрачається й право користування жилим приміщенням у членів його сім’ї.
 •  У такій ситуації, потрібно звертатись до суду з позовом про усунення перешкод у користуванні та розпорядженні власністю шляхом виселення, або шляхом визнання особи такою, що втратила право на користування житловим приміщенням.
Читайте также:  Адвокат по кредитам – услуги кредитного юриста

Потрібна консультація адвоката? Не затягуйте з вирішенням проблем – записуйтесь на консультацію за тел. – 096-203-18-51. Інформація про вартість консультації та інших послуг

Читайте більше порад адвоката по нерухості тут

Небажаний співмешканець або як його виселити з квартири

Нерідко буває, коли у Вашій квартирі прописаний небажаний співмешканець. Наприклад, попереднього власника родич, або ж після розлучення колишня дружина чи чоловік й досі проживають у квартирі.

Існують й випадки, коли Ви у свій час дозволили комусь із родичів проживати на Вашій території, а тепер вони не хочуть зніматися з реєстрації й виселятися. В житті трапляються різні ситуації. Часом батьки навіть намагаються вигнати власних дітей.

Що робити, коли такі жителі не лише займають житлову площу, а й відмовляються платити комуналку. Одним словом, сидять у Вас на шиї. Чи є вихід із таких ситуацій – спробуємо розібратися.Насамперед варто зазначити, що перед тим, як когось вселяти у приватизоване житло необхідно знати про наслідки.

Навіть власнику важко виселити прописану особу.Якщо людина прописана у Вашій квартирі, ні в якому разі не змінюйте замки, не виставляйте речі за двері, не виштовхуйте з помешкання. Пам’ятайте, прав на це у Вас не має. Згідно із законодавством – прописані у квартирі мають ті ж самі права, що і власник.

Примусово виселяти можуть лише судові виконавці або ж правоохоронці. В інакшому випадку, на Вас можуть подати до суду і стягнути компенсацію за завдану шкоду.

Вихід – виписати небажаного мешканця. Якщо це член сім’ї – з ним справа складніша, аніж із тимчасовим жителем.

Щодо останнього, то якщо більш ніж півроку цей мешканець у квартирі не живе та не бере на себе долю витрат, то через суд виселити його можна швидко. Особливо у випадку пошкодження майна. Якщо людина проживає в квартирі незаконно, то виселити її зовсім нескладно. Для цього необхідно написати позовну заяву до суду.

Підстави і документи, необхідні для зняття з реєстрації

Заяву з проханням виселити особу можна подати як за місцем реєстрації мешканця, так і в районі Вашого місцезнаходження. До заяви необхідно додати докази Вашого права на власність квартири (дарча, договір купівлі-продажу). Далі технічний паспорт житла.

Якщо людина для Вас чужа – підтвердження того, що ви не є родичами тощо. Загалом заяву подають в кількох примірниках. Це залежить від того, скільки третіх осіб і відповідачів. Аби виселити людину необхідне судове рішення, яке вступило у законну силу, про позбавлення права власності на житло чи права користуватися ним.

Також визнання відсутності людини чи свідоцтва про смерть. У випадку перебування цією особою в спеціалізованих закладах. З 14 років підліток має право на самостійне написання заяви про зняття з реєстрації. Разом із заявою подається документ з відомостями про місце проживання. До 16 років – свідоцтво про народження.

А також наявний військовий квиток чи посвідчення приписки.

Цей процес необхідно почати з грамотної позовної заяви. Для цього варто залучити досвідченого юриста, аби не наробити помилок. Існують випадки, коли виселити неможливо – вагітність чи наявність родинних зв’язків. Коли ж таких питань не виникає, необхідно зібрати можливі докази та додати до заяви.

Це прискорить розгляд справи. Трапляється й таке, що подається зустрічний позов (заявлені права на частину житла або ж на виплату компенсації). У разі виникнення такої ситуації, слід знову ж таки оперуватися доказами, підтвердити те, що дійсно житло придбане спільно чи інші факти на право власності.

Примусово позбавити житла людину можна лише за рішенням суду!

Інформацію про консультування з питань виселення і припинення реєстрації за місцем проживання, Ви можете отримати у нас на сайті.

Небажаний співмешканець або як його виселити з квартири

Порядок виселення наймача житла :

Порядок виселення наймача (орендаря) з орендованої квартири/будинку

Громадянам України, а також іноземцям та особам без громадянства, які на законних підставах перебувають в Україні, гарантуються свобода пересування та вільний вибір місця проживання на її території, за винятком обмежень, які встановлені законом (ст. 2 Закон України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні»).

У відповідності до ст.

9 Житлового кодексу РСР ніхто не може бути виселений із займаного жилого приміщення або обмежений у праві користування жилим приміщенням інакше як з підстав і в порядку, передбачених законом.

Житлові права охороняються законом, за винятком випадків, коли вони здійснюються в суперечності з призначенням цих прав чи з порушенням прав інших громадян або прав державних і громадських організацій.

Виселення наймача після закінчення строку дії договору

Згідно з ст.526 ЦК України обов’язки повинні виконуватися по договору.

У ст.629 Цивільного кодексу договір є обов’язковим для виконання сторонами.

Стаття 785 Цивільного кодексу України чітко зазначає, що після закінчення строку договору наймач зобов’язаний негайно повернути орендодавцю речі (квартиру) в стані, в якому вона була отримана.

Як правило, квартира передається по акту передачі з метою уникнення майбутніх можливих непорозумінь чи конфліктів.

Власник має повне право витребувати свою власність від особи, яка незаконно, без відповідного правового обгрунтування заволоділа нею (ст. 387 ЦК).

 У ст. 391 Цивільного кодексу України задекларовано право позивача вимагати усунення перешкод у користуванні житловим приміщенням.

Таким чином, після закінчення строку дії договору оренди, проживання орендаря в квартирі вважається протиправним. Це означає, що можна звертатися до суду для вирішення проблеми. До позовної заяви потрібно додати як мінімум документи на право власності і копію договору оренди.

Порядок виселення при безстроковому договорі оренди

Якщо договір був укладений на невизначений термін, однак виникла потреба достроково припинити його дію (наприклад, у зв’язку із необхідністю використання житла для проживання самого орендодавця), договір може бути розірваний на вимогу орендодавця. У такому випадку власник зобов’язаний попередити орендаря про розірвання договору не пізніше ніж за два місяці до виселення.

Виселення в результаті порушення умов договору

Згідно із ст.825 ЦК договір найму житла може бути розірваним по рішенню суду на вимогу орендодавця у випадках:

1. Відсутність оплати за житло протягом 6 місяців, якщо договором не встановлено більш тривалий строк, а при короткостроковій оренді – більше двох разів.

2. Знищення або псування житла орендатором або іншими особами, за дії яких він відповідає. Якщо питання полягає у заборгованій сумі за оренду, то варто звертатися з позовом до суду.

За рішенням суду наймачеві може бути наданий строк не більше одного року для відновлення житла.

Якщо протягом строку, визначеного судом, наймач не усуне допущених порушень, суд за  повторним позовом наймодавця постановляє рішення про розірвання договору найму житла. На прохання наймача суд може відстрочити виконання рішення не більше ніж на один рік.

Якщо наймач житла або інші особи, за дії яких він відповідає, використовують житло не за призначенням або систематично порушують права та інтереси сусідів, наймодавець може попередити наймача про необхідність усунення цих порушень.

Якщо наймач або інші особи, за дії яких він відповідає, після попередження продовжують використовувати житло не за призначенням або порушувати права та інтереси сусідів, наймодавець має право вимагати розірвання договору найму житла.

Отримати безоплатну юридичну консультацію з цього та інших питань, а також допомогу у складанні позовної заяви до суду  можна у Хорольському бюро правової допомоги за адресою: місто Хорол, вул. Незалежності, 78А, тел. (05362) 33-2-20, 0-800-213-103 (гаряча лінія, безкоштовно зі стаціонарних і мобільних телефонів).       

В.о. начальника відділу «Хорольське бюро правової

допомоги» Лубенського місцевого центру з надання

безоплатної вторинної правової допомоги                                                      Н.Г.Тарасенко

Як виселити квартиранта: правила, рекомендації та відгуки. Чи можна виселити квартирантів взимку?

Багато людей останнім часом замислюються над тим, як виселити квартиранта з квартири. Якщо чесно, ситуація тут складається дуже неоднозначна. Звичайно ж, виселення саме по собі можливо. Але не завжди достатньо прийти і вказати на двері. Це неправильно.

Чи можна виселити квартирантів взимку? Як правильно організувати цей процес у різних випадках, згідно із законом? Яким чином убезпечити себе від можливих неприємностей? Кращі поради та рекомендації досвідчених людей представлені вашій увазі.

Може бути, вам достатньо буде залагодити якісь негативні моменти, щоб не виселяти людей.

Коли є право

Врахуйте, закон завжди на боці меншини. Точніше тих, чиї права порушуються. Перед тим як виселити квартиранта, орендодавець повинен засвоїти, що просто так прийти і вигнати кого-то він не має права. Це пряме порушення Конституції Російської Федерації.

Ніхто нікого не може самостійно вигнати з оселі. Під цим терміном мається на увазі місце, де живе людина, незалежно від того, кому насправді належить квартира.

Так що якщо вам різко стукнуло в голову, щоб квартирант звільнив житлову площу, можете забути про миттєве втіленні задуму в реальність.

Тим не менше ніхто не має права забирати у вас житло. Тобто замислюватися, як виселити квартирантів (сусідів, які проживають у вашій квартирі), що можна. Але з деякими обмеженнями.

Спонтанно виганяти нікого не можна, але можна зробити кілька простих прийомів. Врахуйте, найчастіше доводиться займатися виселенням через суд. І тут успіх залежить від ваших дій.

Читайте также:  Child abduction by one of the parents - how to return a child from abroad?

Чим правильніше вони будуть, тим більше у вас шансів на перемогу.

Договір всьому голова

Почнемо з того, що повинно хвилювати всіх і кожного в самому початку співпраці і співжиття. Це форма договору на надання даху над головою. В залежності від неї обидві сторони отримують певні обов’язки і права, несуть відповідальність перед законом та один перед одним. Розрізняють дві форми договору. Усну і письмову.

Думати, чи можна виселити квартирантів, найчастіше доводиться, незалежно від обраного типу угоди. Але, як показує практика, менше головного болю у орендодавця при укладенні договору у письмовій формі. Там, як правило, прописуються всі ключові моменти. І за допомогою цього паперу в суді можна буде досить швидко домогтися виселення недбайливих наймачів.

Зрозуміло, письмовий договір наділяє правами і їх теж.

А ось усна форма не завжди годиться. Як виселити квартиранта в цьому випадку? Тут доведеться неабияк постаратися.

Особливо якщо ніяких особливих порушень люди не роблять, і це просто ваше особисте бажання. Так що уникайте подібного роду угод.

Вам не доведеться зайвий раз замислюватися про те, як виселити квартирантів зі своєї квартири за письмовою домовленістю. Достатньо звернутися в суд. Але не завжди.

Підготовка

Не завжди варто так радикально вирішувати поставлену задачу. Чи можна виселити квартирантів взимку? Взагалі-то, так. Тільки, перед тим як судитися і лаятися, постарайтеся вирішити проблему мирно. Іноді такий прийом цілком можливий. Особливо якщо у людей адекватну поведінку і вам просто потрібна ваша ж житлоплощу назад. Як варто діяти?

Приходити і говорити «Виселяйтеся!» не можна. Це пряме порушення Конституції. А ось попередити про виселення можна. Особливо коли ви укладаєте договір в усній формі і підтверджуєте його кожні тридцять днів.

Попередження необхідно робити за місяць до передбачуваного виселення. За цей термін орендарі зможуть підшукати собі нове житло. Так що врахуйте: самовільне виселення неможливо.

Якщо на вас подадуть до суду, його обов’язково виграють.

Причини для судового втручання

В принципі, перед тим як починати судитися і радикально вирішувати поставлене питання, слід дізнатися причини, згідно з якими можна подавати відповідні скарги в інстанції. При укладенні договору суд стане на бік орендодавця в деяких випадках. Їх досить багато.

Як виселити квартиранта за допомогою судового втручання? Підставою для цього можуть бути численні причини. Наприклад, відсутність плати за житло протягом 6 місяців. Виняток становлять випадки, коли інше зазначено в договорі. Крім того, прострочення платежів більше двох разів поспіль теж є підставою для звернення до суду з подальшим примусовим виселенням.

Це випадок, коли договір укладається не менш ніж на рік, також в ньому зазначені точні строки внесення плати.

Крім того, непридатність житла для проживання – це чергова підстава для судових дебатів. Як виселити квартирантів, які не платять, ми вже зрозуміли. А далі що? Невже, більше немає ніяких законних підстав для здійснення задуму? Є, але їх не багато.

Псування майна, девіантна поведінка – все це дає вам можливість розірвати письмовий договір. І, зрозуміло, порушення прав та інтересів сусідів сюди також можна віднести.

Якщо ваші квартиранти занадто гучні і надмірно компанійські, звертайтеся в суд за виселенням, інакше на вас будуть скаржитися.

Усна форма

Як виселити квартирантів без договору? Вже було сказано, що цей процес більш важкий, ніж при його наявності. Усна форма не дає ніяких гарантій наймачеві, а й орендодавцю може принести чимало проблем.

У всякому разі, якщо ви налаштовані рішуче і всі попередження не дали результатів, доведеться йти на крайні заходи. Особливо якщо ваші квартиранти не мають з вами ніяких зв’язків: родинних чи дружніх.

Все це тільки ускладнить завдання.

Від вас буде потрібно звернення в правоохоронні органи. Вони заявляться в квартиру без попередження та вкажуть квартирантам на вихід. У цьому випадку вам, звичайно ж, доведеться заплатити штраф. За що? За приховування доходів і ухилення від податків.

Але, як показує практика, якщо ви десь вказували в деклараціях відомості про отримання прибутку з квартири, ніяких грошей віддавати не потрібно. І звичайно ж, міліція не особливо любить втручатися в житлові питання.

Тому рідко виходить ось так легко і просто звільнитися від квартирантів, які не порушують тишу і спокій.

Коли є договір

Що ж робити, коли ви уклали відповідний договір у письмовій формі? Як вже було сказано, багато чого залежить від терміну і правил, прописаних у тексті. Як тільки документ перестане діяти, квартиранти повинні будуть покинути житло.

При відмові можна сміливо викликати міліцію і чекати, поки вашим наймачам допоможуть звільнити квартиру. Якщо з якихось причин довелося займатися виселенням до моменту припинення роботи договору, ви повинні вислати певне повідомлення. Отримуєте відмову на підписку? Тоді озвучте при незалежних свідків про виселення.

Не забудьте дати час на пошук нового житла. А якщо вас все одно ніхто не послухає, можна сміливо звертатися до суду.

Наявність дітей

Виселити квартирантів з дитиною не так вже й легко. Нерідко такі сім’ї вдаються до знімання житла, але вони не в змозі виконувати в повній мірі умови договору. Піти на поступки можна, але всякому терпінню і милосердя рано чи пізно настає кінець. І питання про виселення все одно коли-небудь постане.

Як краще діяти? По-перше, сім’ям з дітьми варто дати час на пошук нового житла. Від 2 до 6 тижнів – це середній показник. По-друге, якщо у людей є тимчасова реєстрація в вашій квартирі, їх виселення можливо тільки після прописки в інше місце. Так що процес цей не такий вже й простий.

Не має значення, в який час року ви задумали звільнити житло – тимчасова реєстрація наділяє наймачів певними правами. Їх доведеться поважати. У всякому разі, всі розгляду доведеться проводити в суді. Без нього у вас можуть виникнути неприємності.

Також до суду слід звертатися при порушенні умов договору сім’єю з дітьми, адже межа є всьому. Ніхто з сусідів не стане терпіти постійно кричать дітей і галасливих батьків.

Якщо ви самі не вирішите ситуацію, то вже на вас будуть писати скарги, як на орендодавця, нездатного врегулювати проблеми з квартирантами. І тоді потрібно буде тримати оборону, і вести боротьбу одночасно.

Квартиранти у сусідів

Нерідко трапляється так, що сусідів не влаштовують люди, яким здаються квартири. Причиною тому можуть бути різні обставини. Але, як показує практика, найчастіше невдоволення з’являється при наявності шуму і девіантної поведінки. Врахуйте, ніхто не може порушувати ваші права. Ви здатні на законних підставах захищати себе і виселити квартирантів сусідів.

Для цього доведеться постаратися. Але самостійно вирішувати питання не вийде. У будь-якому випадку ви повинні звертатися в суд. І тільки в судовому порядку займатися виселенням квартирантів у сусідів. Запасіться доказами девіантної поведінки і шкідництва, а потім вирушайте в судові органи.

Зверніть увагу, що найчастіше доведеться шукати ще й свідків, які теж страждають від поведінки сусідських квартирантів або людей, що бачили ваші муки. Вони повинні бути незацікавленими особами. У всякому разі, тільки в судовому порядку ви можете добитися справедливості.

Позов подається на ім’я самого сусіда, а не квартиронаймача.

Зима

Чи можна виселити квартирантів взимку без договору? Звичайно. Аналогічно, як і з договором. Не важливо, в який саме час ви почнете організовувати цей процес. Головне, правильно підійти до вирішення проблеми.

Основний метод боротьби з квартирантами – це не що інше, як звернення до суду. Правда, взимку примусово навряд чи хтось почне виганяти людину з квартири. У цьому випадку людині дається відстрочка.

Якщо квартирант відмовляється або відтягує момент виселення, тоді йому примусово вкажуть на двері. Але в судовій практиці такі казуси трапляються дуже рідко.

Правила подачі

Що ж, якщо ви не змогли вирішити питання полюбовно і потрібно звертатися до суду, вам доведеться гарненько підготуватися. Точніше, скласти список документів, які від вас зажадають. І, звичайно ж, пред’явити їх у відповідну інстанцію. Що необхідно для виселення квартирантів? Всі це вам необхідно мати під рукою:

 • незалежні свідки;
 • докази порушень;
 • договір здачі житла (з копією);
 • паспорт;
 • заява на виселення з точним розташуванням і даними орендодавця.

В принципі, це все. Судова практика показує, що більше нічого від вас не треба. Основна проблема – пошук необхідних свідків (не завжди вони необхідні), а також збір доказів власної правоти.

Підсумки

Ось ми і з’ясували, як виселити квартиранта зі своєї квартири. Це не так уже й важко, якщо правильно підійти до вирішення поставленого завдання. Намагайтеся домовитися про все мирно.

І якщо не вийде, тільки тоді звертайтеся в судові органи за місцем вашої прописки. Самовільно позбавляти кого-то даху над головою ніхто не має права. Робиться це або за рішенням суду, або шляхом полюбовной домовленості.

Щоб не було проблем у майбутньому, намагайтеся шукати тільки сумлінних квартирантів та укладати договір письмово.

Ссылка на основную публикацию