Як встановити порядок зустрічей з дитиною після розлучення батьків

Кожна дитина, якій доводиться проживати окремо від одного з батьків, має право на зустрічі з ним, особисте спілкування та підтримання стосунків.

Також і той з батьків, що живе окремо, має не тільки обов’язки по фінансовому забезпеченню неповнолітньої доньки чи сина, він має право на участь в їх вихованні, спілкування та проведення певного часу разом.

 • Читайте далі, щоб дізнатися про нюанси процедури розлучення
 • Можете отримати ЮРИДИЧНУ КОНСУЛЬТАЦІЮ від наших сімейних адвокатів
 • Телефонуйте в офіс адвоката з розлучення, телефон в Києві +38(097) 321-14-56 Viber, WhatsApp, Telegram ми розпочнемо процедуру розлучення в найближчі 24 години

Все це встановлено Сімейним кодексом України і там же прописано, що, незалежно від проживання, мати, батько та дитина мають однакові права на повноцінне безперешкодне спілкування. Тобто ніхто з колишнього подружжя не має права перешкоджати іншому бачитись з дитиною. Виключення складають лише випадки, коли певні обмеження накладені законом.  

Адвокат з поділу майна

Телефонуйте нам — ми відповимо на всі ваші питання

Viber, WhatsApp, Telegram

 1. чи запишіться на консультацію
 2.  Відправити запит
 3. Тому якщо подружжя розірвало шлюб, наступним і дуже важливим етапом стає встановлення порядку подальшого спілкування з неповнолітніми дітьми обох сторін.

Мирне врегулювання питання

Найкращий варіант – це мирні домовленості батьків між собою, та ще краще – оформленні окремою угодою. В цьому документі має бути зазначено, з ким залишаються проживати неповнолітні та коли й скільки часу будуть проводити з іншим (батьком, матір’ю).

Угоду завіряє нотаріус, і вона стає обов’язковою до виконання.

Якщо через деякий час той, з яким залишилися діти, почне перешкоджати іншому (забороняти зустрічі, умисно перешкоджати їм), то друга сторона по договору зможе звернутися по правову допомогу, після чого першу можуть зобов’язати сплатити компенсацію завданої моральної шкоди.  

сімейний адвокат

Як встановити порядок зустрічей з дитиною після розлучення батьків

Записатись на консультацію

Для отримання більш детальної інформації за Вашим питанням, пропонуємо записатись на юридичну консультацію до адвоката з розлучень

 

Строго визначеної форми для такої угоди законом не встановлено, тому користуються типовими вимогами до ділової документації:

 • оформлення – письмово;
 • мова − українська;
 • наявність основних реквізитів (назва, номер, дата і місце укладання, інформація про учасників, основні домовленості, підписи сторін).

Далі рекомендовано зробити завірення нотаріусом.

Як встановити порядок зустрічей з дитиною після розлучення батьків

Вирішення питання через ОПП

Всі домовленості можна також оформити в тексті угод або окремим графіком зустрічей, приклавши його додатком. Графік може закріплювати проведення разом конкретних вихідних днів, наприклад: другі та четверті субота й неділя, тренування – по середах, декілька днів під час канікул та разом проведений відпочинок під час щорічної відпустки батька).

Вирішення питання через ОПП

Якщо батьки дитини не можуть досягнути певної згоди стосовно часу спілкування з неповнолітніми синами/доньками та ступені участі кожного в процесі виховання, тоді суперечку може владнати орган опіки та піклування.

Фахівці розглянуть ситуацію, вивчать умови життя обох батьків та всі обставини, після чого запропонують свої варіанти вирішення проблеми.

Для звертання надається заява та пакет копій документів (св-в про народження дитини та розірвання шлюбу, свого паспорту).

Встановлення порядку спілкування з дитиною після розлучення через суд

Формально рішення органу опіки є обов’язковим до виконання, але й тут можуть виникнути проблеми. Якщо хтось з колишнього подружжя не згоден з вердиктом і не вважає його оптимальним, він може звернутися до суду задля його перегляду.

Аналогічно й інша сторона має право подати позов, якщо її не задовольняє рішення або той з батьків, з ким залишилися діти, всіляко перешкоджає виконанню (не дозволяє спілкування, зриває зустрічі).

В процесі розгляду справи будуть вивчені всі особливості та враховані суттєві чинники:

 • вік дитини, стан її здоров’я та прив’язаність;
 • відповідальність батьків та ставлення до своїх обов’язків;
 • причини того, чому однією із сторін чиняться перепони для спілкування (можливо, є вагомі підстави − психічне здоров’я, наявність залежності (алкогольної, наркологічної), тощо).

Як встановити порядок зустрічей з дитиною після розлучення батьків

Встановлення порядку спілкування з дитиною після розлучення через суд

Далі суд у своєму рішенні визначить конкретно, як той з батьків, що проживає окремо, надалі буде приймати участь у вихованні дитини:

 • шляхом систематичних зустрічей;
 • наданням можливості забирати сина/доньку на вихідні до себе;
 • можливістю проводити спільно відпочинок.

Слід зазначити, що судовим рішенням може бути затверджений графік зустрічей з дитиною, час та місце спілкуванні, доцільність присутності третьої особи. Кожна ситуація – це окреме питання, у всіх багато особливостей та нюансів. Якщо ви опинилися в одній з них та потребуєте захисту інтересів своїх та дитині, вам слід звернутися по допомогу до адвоката по шлюборозлучним процесам.

Фахівець знайде правильне рішення та зможе владнати всі моменти найвигіднішим для вас чином: допоможе добитися спілкування з дітьми або, навпаки.

огородити їх від проблемного батька чи матері-п’яниці, а якщо ваші права безпідставно порушені, то й стягнути кошти на відшкодування заподіяної моральної шкоди.

Також адвокат займеться складанням позову, підкаже, які слід прикласти документи, що може стати істотними доказами вашої правоти.  

Записатись на консультацію

Як визначається порядок зустрічей з дитиною після розлучення

Порядок зустрічей з дитиною визначається після того як подружжя перестає жити разом, і малюк залишається з одним з них. Зазвичай така ситуація буває після розлучення, але може виникнути і до розірвання шлюбу.

Кожен з батьків незалежно від того, з ким живе дитина має право безперешкодно спілкуватися зі своїм чадом. Але іноді хтось з подружжя може спробувати виключити з життя дитини іншого, не допускаючи спілкування між ними. В цьому випадку виникає конфліктна ситуація, яка вирішується в судовому порядку.

Як встановити порядок зустрічей з дитиною після розлучення батьків

Як встановити порядок зустрічей з дитиною

Порядок зустрічей з дитиною може бути встановлений подружжям в добровільному або в судовому порядку, а також через органи опіки над неповнолітніми дітьми. У першому випадку укладається нотаріально посвідчена угода про порядок участі батьків у вихованні та утриманні дитини. Вона включає в себе ряд умов, при яких відбуваються зустрічі батька з сином. До них відносяться:

 • Час і графік зустрічей;
 • Місце для спілкування;
 • Графік зустрічей у свята;
 • Кількість днів спільної відпустки з дитиною;
 • Присутність третіх осіб при зустрічах;
 • Размір аліментів на дитину або іншої матеріальної допомоги;
 • Інші умови.

Угода складається під конкретний випадок виходячи з інтересів обох батьків, тому її типової форми не існує.

У досудовому порядку питання визначення порядку зустрічей з сином або дочкою вирішується через органи опіки. Для цього родичу, права якого були порушені, потрібно подати до відповідної установи заяву.

Після цього проходить засідання Комісії з питань захисту прав дітей з обов’язковою участю двох батьків. Там стверджується графік спілкування з малюком на підставі поданої заяви і позиції відповідача.

Через суд порядок зустрічей з дитиною встановлюється тоді, коли один з батьків перешкоджає законному праву другого зустрічатися зі своїм чадом. В такому випадку родич складає позовну заяву і направляє її в судову установу. Згодом відбувається судовий розгляд, під час якого суд зважує всі надані докази і виносить рішення, ґрунтуючись на інтересах дитини.

Як встановити порядок зустрічей з дитиною після розлучення батьків

При винесенні рішення судом враховується безліч факторів, наприклад, матеріальний стан подружжя, виконання ними своїх батьківських обов’язків, вік дитини, її прихильність до одного з батьків, стан здоров’я малюка, наявність алкогольних або наркотичних залежностей у відповідача або позивача.

У виняткових випадках суд може повністю відмовити позивачу в задоволенні його вимог, якщо в ході засідання буде доведено що спілкування з ним може завдати шкоди або заважати моральному розвитку сина чи дочки.

Наслідки невиконання рішення суду

Якщо після винесення рішення суду і призначення порядку зустрічей з дитиною відповідач продовжує перешкоджати зустрічам і злісно ухиляється від виконання угоди, то до нього можуть побут використані кримінально-правові або інші санкції. У такому випадку за рішенням суду дитина може бути примусово переданий позивачеві.

Для того щоб рішення суду було виконано, необхідно отримати виконавчий лист і звернутися до виконавчої служби. Після цього судовий пристав зобов’язаний вжити заходів для виконання судового рішення.

Але справа в тому, що такі справи мають свою специфіку, і примусити батьків до виконання рішення, якщо він сам того не хоче дуже складно.

Адже не можна фізично відібрати малюка, тому що це може йому нашкодити.

Залишаються тільки такі заходів впливу, як адміністративне покарання у вигляді штрафу та судове рішення на передачу сина або дочки позивачеві. Але не завжди можна застосувати такі методи, тому що якщо позивач бажає тільки бачитися з сином, а не постійно жити з ним, то примусова передача сина стає безглуздою.

  • Консультація і судова стратегія
  • Квитанція для оплати судового збору
  • Відвідування суду за дорученням
  • Отримання готового рішення суду
  • Відвідування суду за дорученням
  • Отримання готового рішення суду

Права батька після розлучення

 • Як встановити порядок зустрічей з дитиною після розлучення батьків
 • Версія на російській мові
 • Права батька дитини після розлучення фактично ніяк не звужуються і залишаються в тому ж обсязі, що і були в шлюбі.
 • Статтею 141 Сімейного кодексу України визначено, що мати i батько мають рівні права та обов’язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою.

Але в дійсності має місце своєрідне обмеження цих прав, що виражаєтсья у рішенні подружжя чи суду щодо визначення місця проживання дитини з одним з подружжя. Якщо батько погодився на проживання дитини з матір’ю, то очевидно й погодився обмежити себе у постійному спілкуванні з дитиною.

При цьому батько має право на побачення і спілкування з дитиною (ст.ст. 153, 157 СК України). А мати дитини не має права перешкоджати батькові, який проживає окремо, спілкуватися з дитиною та брати участь у її вихованні.

Мирним шляхом питання про проживання та виховання дитини після розлучення вирішити можливо шляхом мирних переговорів та досягнення домовленостей.

На підтвердження даних домовленостей можна укласти нотаріально завірений договір щодо здійснення батьківських прав та виконання обов’язків тим з них, хто проживає окремо від дитини, в якому батьки можуть визначити не тільки участь у вихованні дитини того з батьків, хто проживає окремо (тобто встановити графік зустрічей з дитиною), але і встановити місце проживання дитини та порядок її утримання.

Якщо все ж таки після розірвання шлюбу виникає спір з приводу місця проживання дитини необхідно пам’ятати наступне.

Читайте также:  Можно ли обойти мораторий (запрет) на отчуждение земли

Сімейним кодексом України встановлено, що місце проживання дитини, яка не досягла 10 років, визначається за згодою батьків. Місце проживання дитини, яка досягла 10 років, визначається за спільною згодою батьків та самої дитини. Якщо батьки проживають окремо, місце проживання дитини, яка досягла 14 років, визначається нею самою. (Ст. 160 Сімейного кодексу України).

 1. Спір між батьками щодо місця проживання дитини може вирішуватися або органом опіки та піклування або судом.
 2. Під час вирішення спору будуть братись  до уваги ставлення батьків до виконання своїх батьківських обов’язків, особиста прихильність дитини до кожного з них, вік дитини, стан її здоров’я та інші обставини, що мають істотне значення.
 3. При цьому орган опіки та піклування або суд не можуть передати дитину для проживання з тим із батьків, хто не має самостійного доходу, зловживає спиртними напоями або наркотичними засобами, своєю аморальною поведінкою може зашкодити розвиткові дитини.

Спори про визначення місця проживання малолітньої дитини можуть розглядатись неодноразово, оскільки умови виховання дитини можуть змінюватись в залежності від різних обставин (стан здоров’я батька (матері) і дитини, можливості догляду за дитиною, поява вітчима (мачухи) і т. д.). Суд не може відмовити у відкритті провадження з тієї причини, що такий спір вже був предметом розгляду судом.

Однак, найчастіше дитина залишається проживати з матір’ю, і досить часто буває так, що вона усіляко чинить перешкоди у вільному спілкуванню дитини з її рідним батьком, не дає можливості брати учать у вихованні дитини, бачитися з нею, або навіть не надає інформації щодо навчання, медичного обстеження, проводження дозвілля їх спільної дитини.

Законом встановлено механізм захисту одного з батьків від такого перешкоджання з боку іншого.

По-перше, статтею 158 Сімейного кодексу України закріплено право того з батьків, хто проживає окремо, звертатися із заявою до органу опіки та піклування з метою визначення способу участі у вихованні дитини та спілкуванні з нею. Проаналізувавши умови життя батьків, їхнє ставлення до дитини, інших обставин, орган опіки i піклування визначає способи участі у вихованні дитини та спілкуванні з нею батька.

Однак, хочу звернути Вашу увагу, що хоча в Сімейному кодексі України і закріплено положення про обов’язковість виконання рішень органів опіки та піклування, проте а ні органи Державної виконавчої служби України, а ні правоохоронні органи не мають права примусити виконувати дане рішення того з батьків, з ким проживає дитина. Дане рішення не має такої ж юридичної сили як і рішення суду.

 • По-друге, якщо все ж таки  право на спілкування з дитиною і надалі порушується батько має право звернутися до суду.
 • Суд за результатами розгляду справи визначить способи участі одного з батьків у вихованні дитини (періодичні чи систематичні побачення, можливість спільного відпочинку, відвідування дитиною місця його проживання тощо), місце та час їхнього спілкування.
 • Якщо ж, не зважаючи на рішення суду, яким встановлено певний графік спілкування батька з дитиною, відбувається подальше перешкоджання дотриманню встановленого порядку та графіку спілкування з дитиною, то варто звернутись до органів державної виконавчої служби з метою примусового виконання рішення суду.

Якщо і державні виконавці не зможуть допомогти в даній ситуації доцільно звернутись до правоохоронних органів з поданням (повідомленням) про притягнення до відповідальності за умисне невиконання рішення суду відповідно до ст. 382 Кримінального кодексу України.

Зрештою, маючи всі необхідні докази того, що має місце ухилення матері від виконання відповідного рішення суду та продовжується незаконне обмеження у спілкуванні дитини з батьком, батько має право подати позов до суду про встановлення місця проживання дитини з ним відповідно до ст. 159 Сімейного кодексу України: «у разі ухилення від виконання рішення суду особою, з якою проживає дитина, суд за заявою того з батьків, хто проживає окремо, може передати дитину на проживання з ним».

Крім цього, особа, яка ухиляється від виконання рішення суду, зобов’язана відшкодувати матеріальну та моральну шкоду, завдану тому з батьків, хто проживає окремо від дитини.

Потрібна допомога адвоката? Не затягуйте з вирішенням проблеми – записуйтесь на консультацію за тел. 096-203-18-51. Інформація про вартість консультації та інших послуг

Читайте більше про шлюборозлучний процес та права батьків тут.

Життя дитини після розлучення батьків

Дата публикації 30 жовтня 2017.

Як встановити порядок зустрічей з дитиною після розлучення батьків

Подружжя, які наважилися розірвати шлюб, чи можуть вони зберегти добрі взаємини між собою, а також стосунки зі своїми дітьми? І як звести до мінімуму психологічні травми дитини після розлучення батьків?

Дитина не винна у чварах батьків

Розлучення батьків – майже неминуча травма для їхньої дитини або дітей. Часто вони переживають значно більший стрес, ніж їхні батьки. Часом навіть зовні спокійні діти відчувають глибокі душевні переживання.

 Насправді, все залежить від культури поведінки та спілкування подружжя, батькам варто пам’ятати, що дитина не винна у їхніх чварах. І якщо вони готові йти на зустріч один одному заради спокійного стану дитини, вони домовляться.

Емоційні заперечення: я такий, а ти така, я пішов, а ти пішла — це не доросла розмова, адже при цьому кожен із подружжя залишається при своїх інтересах, а страждає дитина.

Наслідки

         Іноді дитина замикається у собі, відчуває свою уявну провину і вважає себе джерелом розбіжності батьків. А часом діти стають гіперактивними, вимагаючи до себе постійної уваги.

Прояви стресу у дитини можуть бути різними.

Слід враховувати, що навіть при зовнішній байдужості і виправдань дорослих, що маленька дитина нічого не розуміє, безпосередні наслідки таких переживань, як правило, неминучі. 

Як допомогти дитині впоратися з важкою ситуацією?

         Батькам слід пояснити незмінність відносин члена сім'ї саме до дитини, сказати йому, що конфлікти, що відбуваються вдома, не відносяться до нього, що сам він ні в чому не винен.

Треба пояснити дитині, що іноді дорослим людям краще жити окремо, ніж разом, так вони будуть щасливішими.

Дитина повинна зрозуміти, що навіть після розлучення батьки будуть про нього піклуватися і проводити вільний час, відзначати свята і дні народження.

Для того, щоб пом'якшити наслідки ситуації розлучення, необхідно навіть з маленькою дитиною говорити про цю подію.

Слід намагатися у присутності дитини говорити про інше батьку тільки у поважному тоні, щоб у дитини не виникло сумнівів, що його стали менше любити.

По можливості, поясніть доступно для дитини причини розлучення, не варто йти від питання «чому це відбулося», але при цьому не слід вдаватися в непотрібні деталі.    

Намагайтеся у цей важкий час побалувати його, частіше проводити час разом, говорити дитині про те, як сильно ви його любите. Можливо, після розлучення буде потрібна допомога дитячого психолога. На жаль, деякі діти беруть розлучення настільки близько до серця, що у них починаються проблеми зі здоров'ям — зокрема, страждає серцево-судинна система.

Батькам потрібно уважно стежити за дитиною, своєчасно звернутися за допомогою до фахівця. Депресія, замкнутість, смуток і безсоння — ось лише деякі наслідки розлучення для дітей. У них виникає почуття тривожності і непотрібності.

Довга відсутність одного з батьків може викликати у дитини смуток і спустошення, неможливо передбачити реакцію дитини на розлучення.

Мати або батько поодинці можуть виявитися нездатними надати дитині матеріальну підтримку, якої вона потребує, тому розлучення впливає на дитину безпосередньо. Другий шлюб батьків викликає додаткові труднощі, оскільки діти не завжди приймають подружжя своїх батьків.

         Батьки повинні намагатися зберегти дружні відносини після розлучення заради дитини. Не варто забувати і про те, що за долю дитини несуть відповідальність обидва батьки — дитина не буває «колишньою».

         Якщо батькові і матері вдалося зберегти спокійні відносини після розлучення, надалі їм буде простіше вирішувати проблеми, що стосуються спільної дитини, і розраховувати на допомогу один одного у складних ситуаціях. Нормальне спілкування необхідно для дітей, адже їм важливо і потрібно знати, відчувати, що хоч батьки і живуть окремо, вони як і раніше цінують один одного.

        З колишнім чоловіком або дружиною слід детально обговорити можливість зустрічей і спілкування з дитиною. Не слід перешкоджати розвитку відносин і позбавляти одного з батьків участі у вихованні дитини. Така поведінка лише загострить ситуацію, ви караєте не колишнього чоловіка або дружину, а свою дитину.

Розлучення батьків, говорять психологи, утричі збільшує можливість розлучення у майбутньому їхніх дітей. А у малюків, котрі зростали у повній сім’ї, у дорослому віці розпадається лише один із двадцяти шлюбів.

Відносини дитини з батьками після розлучення

          Ко­ли ди­ти­на відмовляється спілкуватися з од­ним із батьків, намагай­те­ся відновити сто­сун­ки. Мож­ли­во, та­ким чи­ном ди­ти­на намагається підтримати за­ли­ше­но­го із батьків, особ­ли­во як­що ба­чить, як той страждає.

 •           Іноді підлітки по­чи­на­ють маніпулювати до­рос­ли­ми, на­ма­га­ю­чись діяти у своїх інтересах.
 •           Щоб вик­лю­чи­ти ситуацію на­сильст­ва, інцесту, будь­те уважні до слів ди­ти­ни, дізнайтеся дум­ку близь­ких знай­о­мих, щоб перевірити реальність загро­зи і, як­що необхідно, за­без­пе­чи­ти без­пе­ку.
 •          Ди­ти­на відчуває се­бе про­дов­жен­ням двох лю­дей, бать­ка і матері, і якщо їй не до­зво­ле­но лю­би­ти од­но­го з них мо­же відчути се­бе роз­ко­лотою надвоє.
 •          Дітям важ­ли­во ма­ти по­зи­тив­не уяв­лен­ня про обох батьків: бу­ти си­ном або доч­кою «зрад­ни­ка» або «зрадниці» і при цьо­му відчувати се­бе упев­не­ним, успішним, гар­ним — не­мож­ли­во.
 •           Світ ди­ти­ни після роз­лу­чен­ня батьків змінився, відповідальність за це не­суть обоє — зна­чить, їм обом до­ве­деть­ся з'ясу­ва­ти справ­ж­ню мотивацію дити­ни і ра­зом обміркувати, як збе­рег­ти зв'язок.

          В ідеалі мама і тато повинні підтримувати дружні відносини. Уважно поставтеся до того, що зараз дитині дуже сумно. Розлучення не з тих подій, які швидко забуваються. І, перш ніж найгірше буде позаду, знадобиться принаймні 2-3 роки. Намагайтеся бути терплячими.

         Колишніх батьків не може і не повинно бути. Згадайте про інтереси дитини.

Читайте также:  File for divorce

Нехай у вас подружнє життя не склалося, але це не означає, що ваш шлюб був невдалим, адже ваші діти народжувалися і росли в любові! Не забороняйте колишньому чоловікові бачитися з дитиною, не шантажуйте його і не розповідайте дітям про ваш конфлікт. Адже спілкування батьків з дітьми — дуже важливо для обох сторін.

Є речі, які не варто робити ніколи і ні за яких обставин. В іншому випадку ви ризикуєте втратити довіру своєї дитини і приректи його на душевні страждання.

 1. ✓ НІКОЛИ НЕ з'ясовуйте відносини при дитині.
 2. ✓ НІКОЛИ НЕ звинувачуйте свого малюка в тому, що він схожий на батька.
 3. ✓ НІКОЛИ НЕ вимовляєте фраз «тато нас більше не любить».
 4. ✓ НІКОЛИ НЕ диктуйте дитині, що він повинен сказати батькові і коли.

✓ НІКОЛИ НЕ бороніть спілкуванню батька з дітьми після розлучення. Навіщо давати привід і тому, й іншому звинувачувати вас згодом?!

З ким із батьків залишити дитину після  розлучення

Сім'я створюється і функціонує як інститут не для пошуків прожитку, спільного проживання, буйства пристрастей тощо двох осіб різної статі. В ідеалі сім'я потрібна людству як середовище для повноцінного виховання дітей. Все інше — засіб. І природа боляче карає нас, коли ми ці цілі і засоби плутаємо. З'явилася дитина — тепер його виховання, і ніщо інше, стало метою для батьків.

Руйнуючи свою сім’ю, ми, на жаль, включаємо ланцюгову реакцію руйнування сімей в майбутніх поколіннях.

У житті буває всяке, але для нас має бути законом: «Ми — великі, ти — маленький; ми даємо, і даємо з любов’ю, ти береш, і береш без осуду.

Тому що, коли ти станеш великим, ти так само передаси все, що зможеш, своїм дітям. І вони тебе не засудять, бо ти для них будеш «самим хорошим батьком на світі», якими і ми були для тебе».

У свідомості дитини повинні бути «тато» і «мама» разом, незалежно від того, як і де живуть носії цих його священних образів. Поняття «мама краще тата» і «тато краще мами» по суті своїй деструктивні, тому що «мама» і «тато» для дитини — не дві рівноправні особистості, як, наприклад, для судді, а два безумовно визнаних авторитету по виконанню чоловічий і жіночий ролі в світі людей.

Поради батькам

Батькам слід знати, що діти багато в чому копіюють їх поведінкові стереотипи. Дитинство — це час, коли діти ростуть і дізнаються про нове, і зовсім не час для дорослих переживань і стресів. Обов’язок обох батьків — створити здорову атмосферу для розвитку дитини.

       Дайте дитині час, щоб звикнути до нового стану речей і життя з одним із батьків. Йому потрібен час, щоб пристосуватися до всіх змін, що відбулися.

       Відразу скажіть дитині, що її провини у розлученні батьків немає. Зазвичай після розлучення батьків у дітей з'являється почуття провини без жодної видимої причини.

      Розлучення жодним чином не зменшує батьківську відповідальність. Вам слід обов'язково зустрічатися з нею і проявляти турботу і увагу.

      Не змушуйте дітей приймати вашу сторону і ніколи не втягуйте її в свої сварки й інтриги!!!

 • Розв'язання спорів між батьками щодо визначення місця проживання дитини
 • Під час розв'язання спорів між батьками щодо визначення місця проживання дитини служба у справах дітей захищає інтереси дитини з урахуванням рівних прав та обов'язків матері та батька щодо дитини.
 • Для розв'язання спору, що виник між батьками, щодо визначення місця проживання дитини, один з батьків подає службі у справах дітей за місцем проживання дитини заяву, до якої додає:
 1. Копія свідоцтва про народження дитини.
 2. Копія свідоцтва про шлюб або розірвання шлюбу.
 3. довідка з місця проживання.
 4. довідка про доходи (вказати виплату аліментів).
 5. Копія паспорту заявника.

Служба у справах дітей

Друк

Спілкування батька з дитиною після розлучення | ГАРМОНІЯ

Як встановити порядок зустрічей з дитиною після розлучення батьківКохання та взаємопорозуміння, які з такою теплотою бажають молодим гості на весіллі, через деякий час можуть перетворитися в скандал і розлучення. Причини та обставини у кожної пари виняткові, як їм здається. Продовжувати спільне життя вони більше не можуть і, розділивши нажите майно, готові розбігтися по різних сторонах. От тільки дітей, народжених у шлюбі, не можна так само просто покласти у валізу і перевезти туди, куди хочеться матері або батьку.

Як спілкуватися з дитиною після розлучення батькові

Спілкування батьків з дитиною після розлучення буде залежати від уміння дорослих залагоджувати конфліктні ситуації і знаходити компроміси. Порядок спілкування обох батьків, швидше за все, істотно зміниться.

Можливі труднощі

Для когось спілкування з дітьми після розірвання шлюбу стає і зовсім каменем спотикання. Ображені і розлючені батьки ще не знають, у якому форматі тепер будуть проходити ці зустрічі. Не готові бути достатньо чесними з дітьми після розлучення. Замість цього кожен з подружжя готовий звинувачувати другого з батьків у всьому.

Як правило, дитині не вистачає спілкування після розлучення батьків саме з батьком. Іноді батько не бажає підтримувати стосунки з колишньою сім’єю. Та часто мати малюка активно чинить опір таким побаченням дитини з колишнім чоловіком.

Як вчинити в складній ситуації? Яким має бути спілкування з дитиною після розлучення?

Ситуація в житті розвалившоїся сім’ї в більшості випадків розглядається виключно з точки зору закону. На жаль, прийти до обопільного рішення подружжю вдається вкрай рідко. Несформована психіка дитини стає більш вразливою, з’являється відчуженість і депресія. І в цьому випадку складно зрозуміти, хто з батьків завдає серйозної шкоди здоров’ю малюка, а хто захищає його інтереси.

Право батька на спілкування з дитиною

Закон наділяє обох батьків абсолютно рівними правами та обов’язками щодо дитини. Це обумовлено і в Ст.141 Сімейного кодексу України, яка проголошує, що мати та батько мають рівні права та обов’язки щодо дитини.

З ким залишиться дитина після розлучення та на чиїй території буде проживати фактично, колишнє подружжя повинне вирішувати спільно, та найчастіше дитина залишається з матір’ю.

Тому, в ідеалі, спілкування та зустрічі батька з дитиною після сімейного розриву повинні бути нормальними та звичними для обох.

Право батька на спілкування з дитиною після розлучення обмежено лише у виняткових випадках. За законом він може:

 • Безперешкодно отримувати будь-яку інформацію, пов’язану зі здоров’ям, розвитком і вихованням дитини.
 • Регулярно зустрічатися, спілкуватися з сином або дочкою, необмежено в часі, якщо це не передбачено добровільною угодою або за судовим рішенням.
 • Брати участь у прийнятті життєво важливих рішень у долі дитини.
 • Приймати рішення про виїзд дитини за кордон.
 • Тато зберігає всі свої права на дитину як у шлюбі, так і після розлучення. Вони поширюються до досягнення дитиною повноліття.

До речі, і про обов’язки повинен пам’ятати батько, який не проживає з сином або дочкою спільно. Він як і раніше повинен забезпечувати матеріальний добробут дітей, сприяти розвитку і зміцненню ростучого організму дитини.

Можливе вирішення ситуації

Якщо побачення з дитиною після розлучення стають неможливими через заборону матері, батькові необхідно визначити порядок таких зустрічей документально.

Добровільна угода між батьками дитини

Будь-яку конфліктну ситуацію прийнято починати вирішувати мирними шляхами. Ця не виняток. Обоє батьків можуть спробувати домовитися. Яким чином? Згідно з ст. 157 (Стаття 157. Вирішення батьками питань щодо виховання дитини) Сімейного кодексу України батьки можуть письмово скласти угоду, яка буде відображати питання виховання дитини та права батьків у цьому процессі.

Зразок договору про проживання дитини та про участь у її вихованні

ДОГОВІР
про проживання дитини та про участь у її вихованні

м.Київ
«___»_____________20__р.
Ми, нижчепідписані: ПІП________________________, що мешкає м.Київ__________________ з одного боку та ПІП_________________, що мешкає м. Київ ______________________, з другого боку, уклали цей договір про таке:
1.

Ми, сторони за договором, перебували в зареєстрованому шлюбі з _______________ року актовий запис № ____, зроблений в міському управлінні юстиції ЛОУЮ. Від спільного шлюбу маємо спільну малолітню доньку ПІП_________________, ______________ р.н.
2.

Наша малолітня дитина після розірвання нами шлюбу постійно до повноліття , а саме до ____________ року проживатиме з матрію ПІП_______________,
3. Я, мати, зобов`язуюсь піклуватися про здоров`я спільної дитини, брати участь у вихованні та утриманні дитини, забезпечити дитині достатній рівень освіти незалежно від стосунків подружжя.

4. Я, батько, зобов`язуюсь брати участь у вихованні та утриманні дитини добровільно незалежно від стосунків подружжя.
5. Ми, сторони за договором домовляємось, що батько ПІП________________. може спілкуватися з дитиною по вихідним дням, а саме суббота та неділя з 10 до 18 годин кожний тиждень на місяць.
6.

Святкові дні та канікули дитина буде проводить за згодою батька.
7. Якщо дитина захворіла, або батько буде у відрядженні, або з інших поважних або неповажних причин батько не проводить час з дитиною – це не є умовами для розірвання договору, договір зберігає свою дію на наступний термін.
8.

Цей договір може бути розірвано за згодою сторін, а в разі невиконання вимог та відмови від добровільного розірвання однієї з сторін – у судовому порядку.
9. Строк дії договору встановлюється сторонами на весь строк дії договору до повноліття.
10. Всі витрати за складання та оформлення цього договору несе ПІП________________
11.

Зміст ст. 157, 180-197 Сімейного кодексу України сторонам нотаріусом роз`яснено.
Цей договір складено в трьох примірниках, по одному сторонам договору, а третій залишається в справах нотаріуса. Кожен з договорів має однакову юридичну силу.

ПІП__________________ ПІП____________________

Важливо зрозуміти, що цей документ не повинен ставати додатковим моментом для створення конфліктної ситуації. Він покликаний захистити інтереси того, хто страждає від розлучення дорослих найбільше.

Судовий порядок і рішення суду

Коли відбувається систематичне порушення договору про про участь у  вихованні дитини батько має право відправити позов в суд там, де живе мати неповнолітньої дитини.

В судовому порядку вивчаються всі обставини по справі і виноситься рішення. Воно підлягає неухильному виконанню.

За рішенням суду буде визначено чіткий графік побачень батьків з дитиною, місця перебування, тривалість зустрічей та інші важливі моменти.

Беручи до уваги подані характеристики та клопотання суд визначить, чи буде обмежено час спілкування батька з дитиною після розлучення, в чиїй присутності будуть проходити зустрічі з дитиною.

Читайте также:  Устранение препятствий в общении с ребенком через службу по делам детей

Обмеження спілкування батька з дитиною після розлучення

Спільне перебування тата і дитини може несприятливо позначитися на самопочутті останньої або нести руйнівний вплив на психіку дитини. Наприклад, якщо тато піднімає руку на малюка.

У цьому випадку, як обмежити спілкування дитини з батьком після розлучення? Адже ці побачення тільки шкодять.

Мати має право звернутися до суду, надати факти і просити обмежити або заборонити подібні зустрічі. Якщо мати зможе довести, що батько робить негативний вплив на дитину під час зустрічей, то спілкування може бути обмежене судом.

Висновок

Спробуйте залагодити конфліктну ситуацію мирним шляхом. Дорослі люди – це, насамперед, розважливі люди. Ви не зможете налагодити своє життя, зробивши життя вашої кровинки нещасним. Малюкові завжди нелегко обирати між мамою і татом.

Залиште особисті образи і постарайтеся зрозуміти, як допомогти дитині відчувати себе коханою і потрібною обом батькам. Дійте в рамках встановленого законодавства. Будьте толерантними і розважливими.

Від вашого рішення залежить, як мінімум, ще одне маленьке життя.

Вам також може сподобатися

Як добитися зустрічей з дитиною після розлучення, юридическая помощь в Киеве и Львове

Як добитися зустрічей з дитиною після розлучення

Сімейний адвокат у своїй практиці часто працює з проблемами, які виникають після розірвання шлюбу. Одна із найбільш болючих – це проблема спілкування з дитиною після розлучення, коли один з батьків починає проживати окремо.

В силу неприязних стосунків, а часто й відвертої ненависті, батьки не тільки не можуть мирно домовитися про час і місце зустрічей з дитиною, але й узагалі блокують спроби колишнього партнера вийти на зв’язок і переговорити.

Більше того, нерідко той з батьків, з ким залишилася дитина, чинить на неї психологічний тиск та налаштовує її проти другого з батьків.

Особливо гострою несправедливість видається в ситуаціях, коли батько/матір регулярно і добросовісно сплачує аліменти на дитину, щиро бажає брати участь у її вихованні і робить спроби знайти спільну мову з другим із батьків, який, у свою чергу, умисно не дає бачитися з дитиною.

Кожна сторона заслуговує розуміння і підтримки, проте батькам необхідно в першу чергу задуматися про те, яку непоправну шкоду наносить дитині обмеження у спілкуванні з батьком чи матір’ю.

Оскільки в Україні досі існує тенденція, що після розлучення діти переважно залишаються з матерями, побутує думка, що саме жінки використовують дітей, як засіб помсти колишньому за усі образи і невиправдані надії. Проте бажання маніпулювати почуттями колишнього не залежить від статі. На жаль, до подібної жорстокості вдаються як жінки, так і чоловіки.

Сімейний кодекс України чітко вказує, що той із батьків, з ким проживає дитина, не має права перешкоджати тому з батьків, хто проживає окремо, спілкуватися з дитиною та брати участь у її вихованні, за умови, що таке спілкування не шкодить нормальному розвиткові дитини.

Якщо домовитися мирно не вдається, закон пропонує два способи вирішення питання спілкування та участі у вихованні дитини після розлучення:

 •  через орган опіки та піклування;
 •  через суд.

Вирішення спору про участь у вихованні дитини через орган опіки та піклування

Батько або матір може подати заяву до місцевого органу опіки та піклування, у якій просить визначити способи участі у вихованні дитини та спілкуванні з нею. Орган опіки і піклування вивчає житлові умови, ставлення до дитини, зайнятість, спосіб життя та інші характеристики, на основі яких приймає рішення щодо встановлення графіку побачень з дитиною.

Важливо! Таку заяву подає саме той з батьків, хто проживає окремо від дитини.

 • Рішення про встановлення графіку зустрічей є обов’язковим до виконання.
 • Якщо той з батьків, з ким проживає дитина, не виконує рішення органу опіки і піклування щодо графіку побачень, другий з батьків має право звертатися:
 • · до суду за відшкодуванням майнової та моральної шкоди
 • · в орган опіки і піклування для проведення бесіди з іншим з батьків
 • · в поліцію для притягнення до адміністративної відповідальності того, хто не виконує таке рішення
 • · до суду для усунення перешкод у спілкуванні з дитиною
 • Вирішення судом спору щодо участі у вихованні дитини
 • До суду звертаються у випадку, якщо той із батьків, з ким проживає дитина, ухиляється від виконання рішення органу опіки та піклування або в інший спосіб чинить перешкоди тому з батьків, хто проживає окремо, у спілкуванні з дитиною та у її вихованні.
 • Такі перешкоди мають бути доведені належними доказами:
 • · показаннями свідків
 • · зверненнями в орган опіки і піклування
 • · зверненнями у поліцію
 • · листуванням чи іншою комунікацією між батьками
 • Розглянемо детальніше зазначені види доказів та їх особливості у цій категорії спорів.

Свідками, які даватимуть показання, можуть бути будь-які особи, що були присутні під час вчинення перешкод, в тому числі сусіди, родичі. Ці особи мають бути готові виступити у суді і підтвердити факт вчинення перешкод у побаченнях.

Ефективним доказом є звернення до органу опіки і піклування з вимогою щодо проведення роз’яснювальної бесіди чи інших заходів впливу на того з подружжя, який перешкоджає спілкуванню з дитиною.

Навіть якщо орган не вжив необхідних заходів варто звертатися й надалі, подаючи два примірники заяви, на одному з яких вимагати проставлення відмітки про прийняття.

Якщо заходи все ж проведені, вимагайте від органу опіки та піклування підтверджуючих документів.

Щодо поліції, то правоохоронні органи як правило повідомляють заявнику про відсутність у діях матері чи батька складу кримінального правопорушення, проте фіксують факт звернення.

Сучасна судова практика неоднозначно ставиться до доказів у вигляді електронної комунікації. Зокрема судді часто не приймають такі докази, зазначаючи що неможливо ідентифікувати осіб та підтвердити достовірність спілкування. Проти їх все одно варто подавати, адже суд оцінює докази в їх сукупності.

У даній категорії справ позовні вимоги можуть бути сформовані по-різному У судовій практиці зустрічаються вимоги про усунення перешкод у спілкуванні з дитиною, про визначення способів участі у вихованні дитини та про передачу дитини. Правила не існує, формулювання позовної вимоги залежить від обставин конкретної справи.

 1. Суд може визначити такі способи участі одного з батьків у вихованні дитини:
 2. · періодичні чи систематичні побачення з можливим відвідуванням дитиною місця проживання одного з батьків
 3. · можливість спільного відпочинку
 4. · відвідування дитиною місця проживання батька і можливість залишатися із ночівлею без супроводу матері
 5. · телефонна та електронна комунікація з дитиною

Цей перелік не є вичерпним. Способи участі у вихованні можуть бути чітко регламентовані або ж обмежуватися визначенням місця та часу спілкування з дитиною.

Під час вирішення такої справи, суд бере до уваги ставлення батьків до виконання своїх обов’язків, враховує особисту прихильність дитини до кожного з них, вік дитини та стан її здоров’я. Безумовно, істотне значення у таких справах має стан психічного здоров’я кожного з батьків, факт зловживання алкогольними напоями або наркотичними речовинами.

 • Попри те, що спори відносно виховання дітей болючі для обох батьків, досить часто вони переростають у справжню війну, у якій інтереси та бажання дитини відходять на другий план.
 • Пам’ятайте, коли ви розлучаєтеся з чоловіком чи дружиною, ви перестаєте бути подружжям, але залишаєтеся батьками спільної дитини.
 • Безумовно, хороший адвокат надасть вам вичерпну консультацію, допоможе встановити зручний графік, здобуде судове рішення на вашу користь, а далі – задача все ж за вами. Адже
 • забезпечувати найкращі інтереси своєї дитини – це ваша моральна відповідальність та правовий обов’язок.
 • Часті запитання і відповіді на них.
 • · Скільки триває суд щодо усунення перешкод у вихованні дитини?
 • Як правило, розгляд таких справ триває від пів року може сягати кількох років.

· Суд дозволив побачення у присутності психолога. Чи законно це?

Так. Досить часто суд обумовлює побачення з дитиною у присутності іншої особи: матері/батька, іншого родича, психолога, чи вчителя. Це здійснюється з метою захисту інтересів дитини, задля збереження її психологічного комфорту, в силу віку дитини чи тривалої відсутності спілкування з тим із батьків, хто проживає окремо.

· Якщо, маючи рішення органу опіки та піклування, я не даватиму дитину чоловікові, чи може поліція арештувати мене?

Ні, за таке діяння не передбачено покарання у вигляді арешту.

Проте невиконання рішення органу опіки та піклування щодо визначення способів участі у вихованні дитини та спілкуванні з нею того з батьків, хто проживає окремо від дитини, тягне за собою накладення штрафу від ста до ста п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Якщо такі самі дії вчинено повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення, це тягне за собою накладення штрафу від ста п’ятдесяти до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тимчасове обмеження у праві виїзду за межі України та обмеження у праві керування транспортним засобом.

Обмеження діють до виконання рішення в повному обсязі.

· Чи можу я звернутися до суду для того, щоб бачитися з моїми онуками?

Звичайно. У судовому порядку також може бути вирішено спір щодо участі баби, діда, прабаби, прадіда, братів, сестер, вітчима, мачухи у вихованні дитини.

· Чи змінився порядок забезпечення участі у вихованні дитини у зв’язку з пандемією?

Ні, законодавство з даного питання не змінилося.

Проте зауважимо, що у зв’язку з карантинними обмеженнями стало важче кваліфікувати дії батьків як перешкоди у спілкуванні з дитиною.

Адже з одного боку, така поведінка матері чи батька може пояснюватися вимогами щодо дотримання соціальної дистанції чи інших протиепідеміологічних заходів та занепокоєнням щодо безпеки дитини.

Але з іншого боку права того з батьків, який проживає окремо, на участь у вихованні дитини не повинні обмежуватися в такий період і можуть бети реалізовані із додержанням вимог ВОЗ.

Ссылка на основную публикацию