Єдиний податок скільки та коли платити у 2021 та 2022 році

01 січня 2021 Стане у пригоді для: Підприємці на ЄП

У цій статті — все, що потрібно знати про єдиний податок: ставки, суми, строки і способи сплати, штрафи, податкові канікули.

Єдиний податок скільки та коли платити у 2021 та 2022 році

Підприємці на спрощеній системі оподаткування платять єдиний податок. На 1–2-й групах — щомісяця, на 3-й — раз на квартал, та й то якщо отримують дохід. Ставка податку залежить від групи.

Як платять ЄП на 1–2-й групах

На цих групах сплачують фіксовану суму єдиного податку щомісяця, протягом року вона не змінюється. Платити треба навіть за місяці, коли доходу не отримували.

Ставка ЄПЄдиний податок для 1-ї групи — до 10% від прожиткового мінімумуНа 1 січня 2020 року прожитковий мінімум для працездатних осіб — 2102 грн.. Це 227 грн на місяць у 2021 році.

Єдиний податок скільки та коли платити у 2021 та 2022 році1-а група ЄП

А ще із січня по травень вас звільнили від сплати фіксованого платежу з ЄП.

Ставка ЄП для 2-ї групи — до 20% від мінімальної зарплати. У 2021 р. на початок року мінімалка становить 6000 грн, тож єдиний податок — 1200 грн на місяць.

 • За законом ставку єдиного податку для 1–2-ї груп встановлюють місцеві ради, і залежить вона від видів діяльності.
 • Якщо місце ведення діяльності та податкова адреса ФОП не співпадають, податкова може зробити висновок, що такий ФОП веде діяльність на території одразу декількох адмінодиниць і зобов’язати сплачувати ЄП за максимальною ставкою для його групи, навіть якщо місцева рада встановила для меншу ставку.
 • Якщо це ваш випадок, але діяльність ви ведете на території одного населеного пункту, а податківці все одно зобов'язали вас платити ЄП за максимальною ставкою, можете звернутися в податкову із заявою про перегляд рішення, й зробити запит на проведення перевірки для підтвердження ваших слів, якщо не допоможе — доведеться звернутися до суду.
 • Єдиний податок скільки та коли платити у 2021 та 2022 році2-а група єдиного податку

Коли платити єдиний податок

Встигнути заплатити ЄП за місяць треба до 20-го числа включно (п. 295.1 ПКУПодатковий кодекс України). 

Останній день сплати може припасти на вихідний, тоді ЄП треба заплатити в робочий день, що йде перед ним.

Так, 20 лютого — субота, отже останній день сплати податку за лютий переноситься на 19.02.

Можете сплатити податок за рік наперед до грудня, більше не можна.

Якщо зареєструвалися підприємцем посеред місяця

 1. Наприклад 24 січня ви зареєстрували ФОП і подали заяву на спрощену систему, єдинником ви станете з 1 лютого, й перший раз заплатити ЄП потрібно за лютий.

 2. Вісім днів, що були підприємцем у січні, ви вважаєтесь ФОП на загальній системі, й у разі отримання доходу маєте сплатити з цієї суми ПДФО.
 3. Це стосується лише 1-ї та 2-ї груп.

Коли будете закривати ФОПФізична особа — підприємець, єдиний податок потрібно буде сплатити за весь останній місяць підприємництва, навіть якщо держреєстратор зареєстрував припинення діяльності 1-м числом місяця (п. 295.8 ПКУ).

Штраф за несплату ЄП

Якщо прострочили або взагалі не сплатили єдиний податок, крім заборгованості, доведеться сплатити штраф і пеню.

Розмір штрафу — 50% місячного платежу з єдиного податку:

 • для 1-ї групи це 109,45 грн;
 • для 2-ї — 600 грн.

Ще треба сплатити пеню, нараховується вона по-різному.

Якщо заборгованість з ЄП виявили самостійно — пеню нараховуєте, тільки якщо минув 91 календарний день від останнього дня сплати податку. З розрахунку 100% облікової ставки НБУ, що діє на кожен день прострочення (пп. 129.1.3, п. 129.4 ПКУ).

Наприклад: підприємець забув сплатити ЄП за вересень, згадав про це в жовтні. Останній день сплати ЄП за вересень — 18 вересня, отже 91 день не пройшов, тому й пеню нараховувати не треба. А от якби прострочення він виявив через 5 місяців, пеню точно довелося б заплатити.

За простроченням стежить і податкова. Як виявить несплати — визначить штраф і на його суму нарахує пеню за кожен день прострочення сплати з першого робочого дня після закінчення строку сплати й до дати сплати заборгованості та штрафу (пп. 129.1.1, п. 129.3 ПКУ). Тут пеня нараховується вже виходячи зі 120% річних облікової ставки НБУ, що діє на кожний такий день (абз. 1 п. 129.4 ПКУ).

Коли є недоплата з ЄП, під час сплати податку ця сума буде зарахована в рахунок погашення боргу, потім — у рахунок погашення штрафу й пені (п. 131.2 ПКУ).

Якщо два квартали поспіль ходите в боржниках і на кожне 1-е число місяця за вами тягнеться непогашена заборгованість, вашу реєстрацію єдинника анулюють, і вам доведеться перейти на загальну систему. 

Єдиний податок скільки та коли платити у 2021 та 2022 роціАнулювали реєстрацію єдинника заднім числом: що робити

Повернутися на спрощену систему можна лише після закінчення чотирьох послідовних кварталів (п. 299.11 ПКУ).

Податкові канікули

Єдинники 1-ї групи й 2-ї без найманих працівників раз на рік звільняються від сплати ЄП на один календарний місяць на час відпустки та/або хвороби.

Відпустка єдинника. Заздалегідь подайте на ім'я начальника податкової заяву, вкажіть у ній тривалість відпустки — не менше календарного місяця.

Єдиний податок скільки та коли платити у 2021 та 2022 роціЯк підприємцю оформити податкову відпустку

Якщо напишете, що йдете у відпустку з 5-го по 28-е число, від сплати ЄП вас не звільнять (консультація в ЗІР, підкатегорія 107.12).

Єдиний податок скільки та коли платити у 2021 та 2022 роціЛікарняний єдинника. Якщо хворіли 30 календарних днів або довше й маєте лікарняний листок, подайте до ДФС заяву з копією лікарняного (пп. 298.3.2 ПКУ). І за місяць хвороби вас звільнять від сплати податку.

Єдиний податок скільки та коли платити у 2021 та 2022 роціЛікарняний підприємця

Не можна отримувати дохід під час відпустки або хвороби. Якщо надходження все-таки будуть, податкова вважатиме, що діяльність фактично вели, а отже й податки треба платити. Це не стосується передоплат і оплат за раніше проданий товар чи надані послуги.

3-я група ЄП

На 3-й групі сплачують єдиний податок, тільки якщо отримували підприємницький дохід.

Ставка єдиного податку:

 • 3% від доходу платять ФОП — платники ПДВПодаток на додану вартість ;
 • 5% від доходу сплачують неплатники ПДВ.

Єдиний податок скільки та коли платити у 2021 та 2022 роціПідприємець на 3-й групі єдиного податку

Коли платити єдиний податок. Раз на квартал, протягом 10 днів після останнього дня подання декларації з ЄП.

Приміром, декларацію за 2020 рік треба подати до 9 лютого включно, а заплатити ЄП до 19 лютого.

Якщо останній день сплати випадає на вихідний, маєте перерахувати податок найпізніше в робочий день, що йде перед ним.

10-денний період розраховується від фактичного останнього дня подання декларації з ЄП, а не перенесеного (консультація в ЗІР, підкатегорія 135.04).

Навіть якщо останній день подання звітності випадає на вихідний і переноситься, це ніяк не впливає на строк сплати єдиного податку, він не переносяться.

У 2021 році таких переносів не буде, але щоб зрозуміти принцип, ось приклад з 2020 року.

Останній день подання декларації за перший квартал 2020 року випав 10 травня, а це була неділя, тобто останній день подання звіту було перенесено на 11 травня. Але це ніяк не вплинуло строки сплати ЄП, останній день сплати єдиного податку за I квартал — 20 травня.

Єдиний податок скільки та коли платити у 2021 та 2022 роціЯк повернути переплату з податків

Штрафи за прострочення сплати ЄП. Розмір штрафу за несплату або за прострочення з єдиного податку залежить від того, наскільки затримали платіж (п. 126.1 ПКУ):

 • менше 30 днів — штраф 10% від суми заборгованості з ЄП;
 • більше 30 днів — 20% від суми боргу.
 • Пеня нараховується за тими самими правилами, що й на 1–2-й групах: коли заборгованість виявили самостійно — починаючи з 91-го дня після закінчення строку сплати ЄП з розрахунку 100% облікової ставки НБУ, що діє на кожен день.
 • Якщо нарахувала ДФС — починаючи з 1-го дня закінчення строку сплати ЄП з розрахунку 120% тих самих ставок НБУ.
 • Як розрахувати пеню із податків
 • Два квартали поспіль не платите єдиний податок, хоча повинні — втратите реєстрацію єдинника й далі вестимете бізнес уже на загальній системі.

Види доходу, які оподатковуються за підвищеною ставкою ЄП

Підвищена ставка єдиного податку для підприємців — 15%. Сплачуєте з доходу, який отримали, порушивши правила роботи на спрощеній системі.

 1. ФОП перевищив ліміт доходу на ЄП
 2. Перевищено максимальний розмір річного доходу.
 3. У 2021 році підприємцю на 2-й групі максимум можна отримати 5 004 000 грн доходу.

Якщо отримаєте, приміром, 5 млн 524 тис. грн, то з 520 тис. грн маєте сплатити 15% ЄП. Й обов'язково перейти на 3-ю групу.

Для 3-ї групи максимально дозволено отримати 7 002 000 грн за рік. Якщо буде більше — платите 15% податку із суми перевищення й переходите на загальну систему.

Підприємець може приховати факт перевищення, але якщо його виявить податкова, доведеться сплатити не тільки 15% ЄП із суми перевищення, а й 18% ПДФОПодаток на доходи фізичніх осіб з усього задекларованого доходу, який отримали з моменту порушення. Адже після перевищення граничного розміру доходу ви повинні перейти на загальну систему.

Суми негрошового доходу. Мова про такі форми розрахунку, як бартер, взаємозалік, розрахунок векселем, електронні гроші тощо.

Читайте также:  Что нужно знать про агрорейдерство или как понять, когда бизнес в зоне риска

Есв и единый налог-2021: расчеты для фопов

Бюджет-2021 предусматривает поэтапное повышение социальных стандартов — минимальной зарплаты и прожиточного минимума. Это означает, что в этом году увеличится размер налогов и соцвзносов для ФОПов. А принятые в прошлом году законодательные новации изменят еще и правила уплаты ЕСВ и единого налога. Как в этом году платить налоги частникам, разбирался «Минфин».

В этом году минимальная зарплата поменяется дважды:

 • с 1 января 2021 г — 6000 грн (до 31 декабря 2020 г была 5 тыс грн)
 • с 1 декабря 2021 г — 6500 грн.

Прожиточный минимум для трудоспособных лиц будет пересмотрен трижды. Однако для расчета единого налога для ФОПов І группы важен только размер, который установлен на 1 января.

С 1 января 2021 г — 2270 грн.

Опендатабот: ФОПы приносят Украине более $ 1 миллиарда

Налоги для физлиц-предпринимателей І группы

Минимальный ЕСВ для этой категории «упрощенцев» составляет 22% минимальной заработной платы. Соответственно, предприниматели на первой группе в этом году должны платить так:с 1 января — 1320 грн (6000 грн х 22: 100 = 1320 грн);с 1 декабря — 1430 грн (6500 грн х 22: 100 = 1430 грн).

Размер единого налога для этой группы устанавливают местные власти, но не выше 10% прожиточного минимума для трудоспособных лиц на 1 января. Соответственно, в этом году максимальная ставка единого налога составит
— 227 грн в месяц.

Налоги для ФОП II группы

Минимальный ЕСВ — 22% зарплатной минималки. Соответственно, платить нужно:с 1 января — 1320 грн (6000 грн х 22: 100 = 1320 грн);с 1 декабря — 1430 грн (6500 грн х 22: 100 = 1430 грн).

Размер единого налога для этой группы устанавливают местные власти, но не выше 20% минимальной зарплаты, установленной на 1 января.

Максимальная ставка единого налога составит 1200 грн в месяц.

Налоги для ФОП III группы

Минимальный ЕСВ — 22% минимальной заработной платы. Соответственно, платить нужно:с 1 января — 1320 грн (6000 грн х 22: 100 = 1320 грн);с 1 декабря — 1430 грн (6500 грн х 22: 100 = 1430 грн).

Единый налог — 5% дохода (если предприниматель не зарегистрирован плательщиком НДС) или 3% дохода «плюс» НДС для тех, кто имеет свидетельство плательщика НДС.

: ФОПы 3-й группы могут подавать налоговую отчетность через мобильный сервис Fairo

Сколько платить за наемных работников

С 1 января наемные работники не могут получать зарплату меньше 6000 грн. А с 1 декабря работодателям придется поднять зарплату персоналу минимум до 6500 грн. С зарплаты необходимо удержать налог с доходов физлиц (НДФЛ — 18%) и военный сбор (ВС- 1,5%).

 • С 1 января расчет налогов выглядит так:
 • Ставка — 6000 грн
  НДФЛ — 6000×18% = 1080 грн
  ВС — 6000×1,5% = 90 грн
  ЕСВ — 6000×22% = 1320 грн
 • Удержание: 1170 грн (НДФЛ + ВС)
 • То есть расходы на одного работника составят: ставка 6000 грн (из них НДФЛ (1080 грн) + военный сбор (90 грн)) + ЕСВ 1320 грн = 7320 грн
  «На руки» работник получит 4830 грн/месяц, поскольку НДФЛ и ВС удерживаются из его ставки, а работодатель вносит ЕСВ.

Новые лимиты для ФОП

 1. С 1 января вступили в силу новые правила определения предельного уровня годового дохода, позволяющие предпринимателю выбрать ту или иную группу плательщиков единого налога.

 2. Объемы дохода для ФОП-единщиков теперь устанавливают исходя из размеров минимальной заработной платы на 1 января налогового (отчетного) года:
 3. I группа — 167 размеров минимальной заработной платы (1 002 000 грн);
  II группа — 834 размера минимальной заработной платы (5 004 000 грн);
 4. III группа — 1167 размеров минимальной заработной платы (7 002 000 грн).

Новые счета для уплаты налогов

С 1 января изменились реквизиты для уплаты ЕСВ. В Государственной налоговой службе пояснили: если налоги будут уплачены на старые счета, Госказначейство их не примет и отправит обратно.
Найти реквизиты можно на сайте налоговой — там же указано, как правильно заполнить документы.

Проще найти нужные реквизиты по месту регистрации ФОП и названию местной налоговой инспекции или по символу счета:

 • 201 — ЕСВ с зарплаты сотрудников;
 • 204 — ЕСВ для ФОП за себя.

Все реквизиты могут быть указаны в Кабинете налогоплательщика.
За четвертый квартал 2020 года ФОПы должны уплатить ЕСВ до 19 января 2021-го, а единый налог — до 19 февраля 2021 года.

Льготы для ФОП

В прошлом году ВР приняла ряд законодательных изменений, призванных облегчить налоговое бремя для малого бизнеса во время коронакризиса. В мае 2020 года подписаны изменения в Закон «О сборе и учете единого взноса на общеобязательное государственное социальное страхование».

Правительственная поддержка бизнеса помогла сохранить почти 550 тысяч рабочих мест

«Этим законом с 1 января 2021 года освобождены от уплаты ЕСВ за себя физлица — предприниматели и лица, осуществляющие независимую профессиональную деятельность, если они получают пенсию по возрасту, по выслуге лет или по инвалидности. Такие лица могут быть плательщиками ЕСВ исключительно на добровольных началах», — рассказал главный юрист юридической компании Winner Максим Багнюк.

В декабре прошлого года вступили в силу изменения в Налоговый кодекс и другие законы, касающиеся социальной поддержки налогоплательщиков на период карантина.

«Переходные положения Налогового кодекса дополнены пунктом, согласно которому упрощенцы первой группы освобождаются от уплаты единого налога за декабрь 2020 года и январь — май 2021 года. Исключения составляют случаи, когда плательщик нарушил условия пребывания на первой группе», — говорит Максим Багнюк.

По словам юриста, если «упрощенцы» первой группы, к примеру, заплатят единый налог за первый квартал, уплаченная сумма может быть возвращена (по заявлению непосредственно плательщика) или быть автоматически (без заявления) учтена в счет уплаты ЕН за последующие периоды (за любой период начиная с июня 2021 года).

Карантинные налоговые каникулы распространяются и на ЕСВ.
Плательщики единого налога первой группы в 2021 г не начисляют и не уплачивают ЕСВ за себя за такие периоды:

 • с 1 по 28 февраля,
 • с 1 по 31 марта,
 • с 1 по 30 апреля
 • с 1 по 31 мая

При этом указанные периоды включаются в страховой стаж.

Застосування РРО/ПРРО у 2021-2022 роках

 • Шановні платники! Головне управління ДПС у Донецькій області нагадує, що відповідно до пункту 61 підрозділу 10 розділу XX «Інші перехідні положення» Податкового кодексу України, з 1 січня 2021 року до 1 січня 2022 року реєстратори розрахункових операцій та/або програмні реєстратори розрахункових операцій (далі – РРО та/або ПРРО) не застосовуються платниками єдиного податку другої — четвертої груп (фізичними особами — підприємцями), обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 220 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року (1 320 000 грн), незалежно від обраного виду діяльності, крім тих, які здійснюють:
 • реалізацію технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту;
 • реалізацію лікарських засобів, виробів медичного призначення та надання платних послуг у сфері охорони здоров'я;
 • реалізацію ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння.

У разі перевищення платником єдиного податку другої — четвертої груп (фізичною особою — підприємцем) в календарному році обсягу доходу, що не перевищує 220 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, застосування РРО та/або ПРРО для такого платника єдиного податку є обов'язковим. Застосування РРО та/або ПРРО  починається з першого числа першого місяця кварталу, наступного за виникненням такого перевищення, та продовжується в усіх наступних податкових періодах протягом реєстрації суб'єкта господарювання як платника єдиного податку.

У разі незастосування РРО та/або ПРРО, тимчасово до 1 січня 2022 року, застосовуються санкції, визначені пунктом 1 статті 17 Закону України від 06.07.1995р. №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» у таких розмірах:

— 10% вартості проданих товарів (робіт, послуг);

— 50% вартості проданих товарів (робіт, послуг) – за кожне наступне вчинене порушення.

Звертаємо увагу, що суб’єкти господарювання мають можливість користуватися як апаратним, так і програмним РРО – це може бути програма, чи додаток на смартфон, планшет, комп’ютер, який дозволяє з будь-якого пристрою сформувати розрахунковий документ. Відповідне програмне забезпечення надається ДПС суб’єктам господарювання безкоштовно.

Поряд з безкоштовними ПРРО платники податків можуть використовувати будь-який представлений на ринку програмний РРО відповідно до своїх фінансових можливостей та функціональних потреб.

Для ознайомлення з роботою безкоштовного програмного рішення пропонуємо відвідати банер «Програмні РРО» на офіційному вебпорталі ДПС України за посиланням https://tax.gov.ua/baneryi/programni-rro/, де можна знайти найактуальнішу інформацію, нормативні акти, роз’яснення, відеоуроки щодо використання програмних РРО.

 1. Наголошуємо, що у 2022 році всі платники єдиного податку другої – четвертої груп мають бути «фіскалізовані», тому закликаємо платників податків не зволікати, а завчасно готуватися до використання потенціалу РРО чи ПРРО.

Мінімальна зарплата, ЄСВ, єдиний податок та штрафи у 2022 році | ТОРГСОФТ

27.11.2021

З 1 грудня 2021 року мінімальна заробітна плата в Україні збільшиться на 500 гривень та буде становити 6500 гривень. Отже, розглянемо, розмір яких податків зміниться, а які залишаться незмінними до кінця року.

Єдиний соціальний внесок

Розмір ЄСВ прив'язаний до мінімальної зарплати та може змінюватися впродовж року. Так з 1 грудня 2021 року мінімальний розмір ЄСВ становитиме 1 430 грн (6500 * 22% = 1430). Нагадаємо, з січня по листопад розмір ЄСВ становив 1 320 грн.

Максимальний розмір зарплатні, яка оподатковується ЄСВ у грудні становить 97 500 грн (15 мінімальних заробітних плат). Нагадаємо, з січня по листопад максимальний розмір становив 90 000 грн. Тобто, якщо у працівника заробітна плата становить 150 тисяч, то ЄСВ нараховується лише на 97 500 грн.

Не нижче мінімального розміру ЄСВ необхідно сплачувати роботодавцям від заробітної плати найманих працівників. Якщо у роботодавця працює особа з інвалідністю, то ставка ЄСВ дорівнює 8,41%, тобто мінімальний розмір ЄСВ становитиме 546,65 грн у грудні.

ЄСВ також повинні сплачувати самозайняті особи, тобто ФОП незалежно від системи оподаткування, фермери та особи, що проводять незалежну професійну діяльність. Мінімальний розмір ЄСВ для таких категорій платників у грудні становитиме 1430 гривень.

Зверніть увагу! Якщо ФОП на загальній системі оподаткування не отримує доходу, то він може не сплачувати ЄСВ за себе. Але такі місяці не будуть враховуватися до страхового стажу. Від сплати ЄСВ за себе також звільнені ФОП, які мають основне місце роботи і ЄСВ за них платить роботодавець.

Читайте также:  Усиновлення дітей: як усиновити дитину в україні

Єдиний податок

Зростання мінімальної заробітної плати впливає на розмір єдиного податку для платників 2 групи. Вони повинні сплачувати до 20% від розміру мінімальної зарплати, встановленої на 1 січня поточного року. Тому для ФОП 1-3 груп у 2021 році розмір єдиного податку не збільшиться, незважаючі на зростання мінімальної зарплати у грудні.

Штрафи за порушення трудового законодавства

Розмір штрафів за порушення трудового законодавства може змінюватися упродовж року, тому що прив'язані до поточного розміру мінімальної заробітної плати. З 1 грудня зростуть штрафи за:

 • неоформлених працівників та зарплату «у конвертах» — за перше порушення 65 000 грн, за повторне порушення впродовж року 195 000 грн;
 • недопущення контролерів, щодо перевірки дотримання норм законодавства про працю — 19 500 грн;
 • недопущення контролерів, щодо перевірки неоформлених працівників — 104 000 грн;
 • порушення строків виплати зарплати — 19 500 грн;
 • недотримання мінімальних гарантій, щодо оплати праці — 13 000 грн за кожного працівника;
 • недотримання гарантій мобілізованих працівників — 26 000 грн за кожного працівника;
 • інші порушення — 6 500 грн за кожне порушення.

Що зміниться у 2021 році: зарплати, пенсії, тарифи, податки, ЗНО

На 2021 рік українці, як і весь світ, покладають великі надії. Усі сподіваються, що пандемію коронавірусу завдяки вакцинації все ж вийде взяти під контроль і повернутися до звичного житття. Але чи вдасться це зробити, буде зрозуміло пізніше.

Поки ж точно відомо, що українці у 2021 році отримають підвищення мінімальної заробітної плати, індексацію пенсій, підвищення тарифів і 14 додаткових днів для відпочинку.

Що зміниться в Україні в 2021 році – читайте у матеріалі Фактів ICTV.

Тарифи, виплати і прожитковий мінімум

Зарплати

У 2021 році двічі планують підвищити мінімальну заробітну плату. Проект держбюджету передбачає, що до 6 тис. грн зарплатню підвищать 1 січня, а до 6,5 тис. грн – з 1 грудня.

Пенсії

Пенсії у 2021 році підвищуватимуть поетапно. З 1 січня виплати зростуть з 2 100 грн до 2 400 грн для тих, кому більше 65 років і чий стаж становить 30 років для чоловіків і 25 років – для жінок.

З 1 березня запланована індексація пенсій (на 11%), а з квітня – автоматичний перерахунок пенсіонерам, які працюють, з урахуванням розміру зарплати і стажу.

З 1 липня по 400 грн отримають пенсіонери віком від 75 до 80 років. Якщо у них є 20/25 років стажу, то вони отримуватимуть не менше 2,5 тис. грн. Водночас пенсіонери віком понад 80 років отримуватимуть доплату 600 грн, а розмір їхньої мінімальної пенсії становитиме 2,6 тис. грн.

У грудні на 80 грн зросте мінімальна пенсія – до 1 934 грн.

Прожитковий мінімум

Оскільки відбудеться підвищення мінімальної зарплати і пенсії, то зросте і прожитковий мінімум.

З 1 липня 2021 року він становитиме 2 294 грн, а з 1 грудня – 2 393 грн. Також заплановане зростання мінімуму для основних соціальних і демографічних груп. Для дітей віком до шести років сума з 1 липня становитиме 2 013 грн, з 1 грудня – 2 100 грн.

Для дітей віком від 6 до 18 років розмір такого мінімуму вищий: 2 510 грн – з 1 липня і 2 618 грн – з 1 грудня.

Для працездатних осіб –  2 379 грн з 1 липня, 2 481 грн – з 1 грудня. Для непрацездатних – 1 854 грн з 1 липня і 1 934 грн з 1 грудня.

Тарифи

З 1 січня 2021 року в Україні зросте вартість доставлення газу. Також з Нового року зростуть тарифи на опалення, які підвищили усім 23 компаніям. Після підвищення середньозважений тариф для поставок тепла населенню для 23 компаній склав 1 121,71 грн/Гкал.

Читайте: Із 2021 року зростуть тарифи на опалення: скільки платитимуть українці

Ціни на електроенергію

Кабінет міністрів скасував пільговий тариф на електроенергію. Він передбачав, що перші використані 100 кВт/год раніше коштували 90 коп. за 1 кВт/год.

З 1 січня до 31 березня 2021 року діятиме єдиний тариф, незалежно від споживання, який становитиме 1,68 грн за 1 кВт/год.

Податки і відтермінування касових апаратів для ФОПів

Єдиний соціальний внесок для фізосіб-підприємців з 1 січня зросте із 1 100 грн до 1 320 грн на місяць.

Але з 1 січня 2021 року звільняються від сплати за себе єдиного внеску фізичні особи-підприємці та особи, які провадять незалежну професійну діяльність, якщо вони:

 • отримують пенсію за віком або за вислугу років;
 • є особами з інвалідністю;
 • досягли похилого віку та отримують, відповідно до закону, пенсію або соціальну допомогу.

Також з 1 січня для ФОПів першої, другої і третьої групи, які не є платниками податку на додану вартість, скасували книгу обліку доходів. Вони можуть вести облік у довільній формі, відображаючи доходи щомісячно.

Разом з тим, у 2021 році збільшиться максимальний податок за кожен зайвий квадрат нерухомості, якою вважається площа будинку від 120 кв. м. і квартири – від 60 кв. м. Він зросте з 62,5 до 70,8 грн.

Відтермінування РРО

Запровадження касових апаратів для ФОПів відтермінували до 1 січня 2022 року.

Але з 1 січня касові апарати будуть обов’язковими для тих, хто надає платні послуги у сфері охорони здоров’я, продає ювелірні та побутові вироби з дорогоцінних металів та каміння, ФОПів другої-четвертої груп, чий дохід перевищує 220 мінімальних зарплат.

Також з 1 січня Державна казначейська служба України запроваджує нові рахунки для сплати ЄСВ – Єдиного соціального внеску. Якщо після 1 січня платник внесе оплату за старими реквізитами, то кошти не зарахують. Їх повернуть з приміткою: нез’ясовані надходження.

Змінюється у 2021 році єдиний податок для фізосіб-підприємців. Для ФЛП першої групи він становитиме 227 грн (10% прожиткового мінімуму для працездатних), для другої групи – з 1,2 тис. грн (20% мінімальної зарплати).

Медицина

За словами міністра фінансів Сергія Марченка, у 2021 році зарплати медиків зростуть на 30%. Водночас прем’єр-міністр Денис Шмигаль запевняв, що зарплати для усіх медиків збільшать на 2-2,5 тис. грн.

Тим часом медики комунальних лікарень Києва отримуватимуть надбавки до зарплати з міського бюджету у розмірі від 5 тис. грн (лікарі) до 2 тис. грн (молодший медперсонал).

Транспланталогія

У 2021 році кількість трансплантацій планують збільшити щонайменше у два рази. За словами міністра охорони здоров’я Максима Степанова, очікується, що в Україні  повинні зробити не менше 250 таких операцій. Це стосується трансплантації серця, печінки і нирок.

Також МОЗ планує з 1 квітня 2021 року запустити систему е-рецептів. Спочатку їх хочуть запровадити для інсуліну, препаратів для імуносупресії і наркотичних препаратів. Наступними будуть антибіотики, які можна буде придбати тільки за е-рецептом.

Школа

З 1 січня в українських школах почнуть діяти нові санітарні вимоги. Вони передбачають, що у навчальних закладах обов’язково повинні бути внутрішні туалети і доступ до дротового чи бездротового інтернету.

Також тепер меблі у класи будуть підбирати відповідно до зросту учнів, а школярів, які проживають на відстані понад 2 км від навчального закладу, забезпечать транспортом.

З’явиться навіть перелік продуктів, які заборонять продавати в шкільних буфетах, і продукти, які повинні бути в щоденному шкільному раціоні.

ВНЗ

Випускників шкіл у 2021 році не зобов’язуватимуть проходити ЗНО з української літератури. Обов’язковим для всіх буде лише тестування з української мови.

Сертифікаційна робота з української мови міститиме завдання лише з одного предмета: 39 тестів з вибором відповіді та одне завдання відкритої форми.

Основна сесія ЗНО у 2021 році триватиме з 21 травня до 16 липня. Реєстрація на ЗНО розпочнеться з 1 лютого 2021 року.

У Києві вартість проїзду в маршрутках в січні-березні 2021 року може зрости щонайменше до 12 грн. Також здорожчання проїзду можливе в інших великих обласних центрах України.

Мобільні оператори Київстар, Vodafone Україна і lifecell, а також оператор фіксованого телефонного зв’язку Укртелеком у 2021 році підвищать вартість пакетів послуг для низки тарифних планів.

Зокрема, пакет Домашній Базовий від Укртелекому із 500 хв на міжміський зв’язок, 300 хв на мобільні мережі й необмеженими місцевими дзвінками коштуватиме 139 замість 117 грн/місяць.

Важливі закони

У 2021 році з 1 січня легально запрацює гральний бізнес. Однак закон дозволяє проведення азартних ігор у казино, через мережу інтернет, у залах гральних автоматів.

Також у документі прописані чіткі вимоги до місць, де повинні бути гральні зони. Зокрема, для казино – це територія п’ятизіркових готелів, для ігрових автоматів – готелі від трьох зірок, для букмекерських пунктів – готелі від трьох зірок та на іподромі.

Закон встановлює вік гравців – старше 21 року. Слідкувати за діяльністю цих закладів буде спеціально створений державний орган – Комісія з регулювання ринку азартних ігор.

З 1 липня 2021 року скасовується дія мораторію на продаж аграрної землі. Але до 1 січня 2024 року можна буде купити не більше 100 га одній людині. З 2024 року обмеження становитиме до 10 тис. га в одні руки.

Крім того, до 1 січня 2024 року купувати землю зможуть тільки фізичні особи.

Читайте также:  Новели закону україни про електронну комерцію

Курс долара

У Мінекономіки прогнозують, що у 2021 році в Україні валюта може коштувати 28,6 грн за $1.

Тим часом аналітики Oxford Economics припускають, що середньорічний курс долара у 2021 році буде на рівні 28,4 грн за $1. У Міжнародному валютному фонді очікують вартість у межах 28,12 грн.

Економісти сходяться на думці, що курс долара у 2021 році може коливатися в межах 27-29,5 грн за $1. Однак це може не завадити гривні зміцнитися до літа 2021 року до рівня 27 грн/1$.

Пам’ятні дати

У 2021 році на державному рівні відзначатимуть 30 років від дня ухвалення Верховною Радою Акту проголошення незалежності України (24 серпня) та проведення Всеукраїнського референдуму на підтвердження незалежності України (1 грудня).

Серед інших пам’ятних дат:

 • 28 червня – 25 років від дня ухвалення Конституції України;
 • 27 листопада – 100-ті роковини від початку масового штучного голоду 1921–1923 років в Україні;
 • 29 вересня – 80-ті роковини від початку масових розстрілів у Бабиному Яру;
 • 27 листопада – 75-ті роковини від початку масового штучного голоду 1946–1947 років в Україні.

Читайте: Календар державних свят на 2021 рік Коли вийде подолати пандемію: астропрогноз для України на 2021 рік Астропрогноз для України на 2021 рік

Місячні та сонячні затемнення

У 2021 році жителі Землі спостерігатимуть чотири затемнення з травня до листопада: два місячних і два сонячних.

Під час сонячного затемнення Місяць закриває повністю або частково Сонце від спостерігачів на Землі. Це затемнення можливе тільки під час молодика.

Під час місячного затемнення Земля перекриває Місяцю сонячне світло. Це означає, що тінь від Землі падає на Місяць.

У 2021 році в українців буде 14 додаткових вихідних днів. Зокрема, відпочиватимемо 7 січня на Різдво Христове (випадає на четвер), 28 червня на День Конституції України (понеділок), 24 серпня на День Незалежності України (вівторок).

Детальніше про вихідні у 2021 році можна прочитати у нашому матеріалі.

В україні зміняться основні соцстандарти: скільки доведеться платити фопам у 2022 році

Підприємцям, які працюють на спрощеній системі оподаткування, у 2022 році доведеться сплачувати великі суми податків та єдиного соціального внеску (ЄСВ). Це пов'язано з підвищенням мінімальної заробітної плати та прожиткового мінімуму, нагадали у Мінфіні.

З початку 2022 року мінімальна зарплата становитиме 6500 грн. У жовтні вона зросте на 200 грн — до 6700 грн.

 • Прожитковий мінімум змінюватиметься у кілька етапів. Для працездатних осіб він становитиме:
 • з 1 січня по 30 червня — 2 481 грн;
 • з 1 липня по 30 листопада — 2 600 грн;
 • з 1 до 31 грудня — 2 684 грн.
 • Розмір мінімальної зарплати, встановлений на 1 січня, також впливає на граничні обсяги доходів, від яких залежить право підприємців застосовувати спрощену систему оподаткування.
 • Станом на 1 січня 2022 року річний ліміт доходу для ФОПів- спрощенців складе:
 • І група — 1 085 500 (167 розмірів мінімальної заробітної плати);
  II група — 5 421 000 (834 розміру мінімальної заробітної плати);
 • III група — 7 585 500 (1167 розмірів мінімальної заробітної плати).
 • З 1 січня 2022 року набирає чинності закон про застосування касових апаратів (РРО) для другої-четвертої груп підприємців.

Виконання закону контролюватиме податкова та штрафуватиме за проведення розрахунків без РРО. За першу транзакцію без фіскалізації бізнесу доведеться сплатити штраф у розмірі 100% від суми чека. За кожну наступну — 150%.

 1. Зросте ставка єдиного податку, прив'язаного до прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати.
 2. Для І групи «спрощенців» розмір єдиного податку встановлює місцева влада, але не вище 10% прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня звітного року.
 3. Для ІІ групи розмір єдиного податку також встановлює місцева влада, але не вище 20% мінімальної зарплати, встановленої на 1 січня звітного року.
 4. Для ІІІ групи розмір єдиного податку розраховується у відсотках до доходу: 3% (плюс ПДВ) та 5% (якщо підприємець не зареєстрований платником ПДВ).
 5. Податки за найнятих працівників
 6. До жовтня 2022 року зарплата найманих працівників має становити щонайменше 6500 грн, з жовтня — 6700 грн.
 7. З 1 січня розрахунок розміру податків за працівників виглядає так:
 8. Ставка — 6 500 грн
  Податок на доходи фізосіб (ПДФО) — 6500×18% = 1170 грн
  Військовий збір (ВЗ) — 6500×1,5% = 97,5 грн
  ЄСВ — 6500×22% = 1430 грн
 9. Утримання: 1 267,5 грн (ПДФО + ВЗ)
 10. Тобто на одного працівника: ставка 6500 грн (з них ПДФО (1170 грн) + ВЗ (97,5 грн) + ЄСВ 1−430 грн = 7930 грн
 11. До виплати «на руки» працівнику: 5 232,5 грн/місяць, оскільки податкове навантаження розподіляється так:
 12. ПДФО та ВЗ вираховуються безпосередньо з зарплати працівника, роботодавець вносить ЄСВ.
 13. Розмір ЄСВ
 14. Ставка єдиного соціального внеску встановлена ​​на рівні 22% від мінімальної заробітної плати. У 2022 році ЄСВ для платників єдиного податку становитиме:
 15. з 1 січня 2022 року — 1 430 грн (6 500 грн х 22%);
 16. з 1 жовтня 2022 року — 1 474 грн (6 700 грн х 22%).

За рік мінімальна сума відрахувань ЄСВ складе 17292 грн (1430 грн х 9 міс. + 1474 грн х 3 міс). Вона однакова для всіх груп спрощеної системи оподаткування.

За бажанням «спрощенці» можуть платити ЄСВ більше. Максимальний страховий внесок сплачується з суми, яка дорівнює 15 розмірам «мінімалки». Таким чином, база для нарахування максимального розміру страхового внеску наступного року дорівнюватиме: з 1 січня — 97 500 грн (6 500 грн х 15); з 1 жовтня — 100 500 грн (6 700 грн х 15).

 • Відповідно, максимальна сума страхового внеску за місяць становитиме:
 • з 1 січня — 21 450 грн (97 500×22%);
 • з 1 жовтня — 22 110 грн (100 500×22%).
 • Нагадаємо, податківці записали для підприємців ролик, у якому роз'яснили, що таке облік товарних запасів, у якій формі його вести при отриманні товару та як правильно заповнити форму ведення обліку товарних запасів.

https://ua.depositphotos.com

Усі витрати українців перевірять, податки змусять доплатити навіть за старі квартири: хто та скільки віддасть до бюджету

В Україні з вересня 2022-го податкова розпочне непрямі методи податкового контролю. Донараховуватимуть податки у розмірі 19,5% (ПДФО та військовий збір) будуть навіть за куплені у минулому квартири.

Про те, хто і скільки заплатить, читайте у матеріалі OBOZREVATEL.

Хто і скільки платитиме?

У податкової є вся база доходів українців із 1995 року. Йдеться лише про «білі доходи». З ними і порівнюватимуть витрати. Якщо виявиться, що сім'я купила квартиру, при цьому не задекларувала дохід (подарунок від батьків тощо), на вартість житла донарахують податок.

А якщо квартира була куплена в 90-х і даних ще немає в реєстрі, інформація потрапить до податківців, якщо спробувати продати таку нерухомість. Крім того, перевірки стосуватимуться будь-яких інших великих витрат. Наприклад, купівля земельних ділянок, авто тощо.

«Умовно кажучи, якщо існує факт купівлі великого об'єкта нерухомості, при цьому задекларованих доходів немає, і амністію людина не проходила, тобто вона не показала своїх реальних доходів, з яких чомусь не були сплачені податки… Наслідком цього буде те, що у податкової є право доначислити суму несплаченого податку»,– заявив голова Мінфіну Сергій Марченко в інтерв'ю НВ.

Тут потрібно зазначити, що точні правила ще обговорюються (Мінфін готує законопроєкт). Цілком можливо, що про великі покупки мають повідомляти податковій також і продавці. Подібні системи працюють у різних країнах.

Як скоротити податки?

Єдиний варіант уникнути питань від податкової у разі, якщо майно було куплено за тіньові доходи (наприклад, накопичення із зарплат у конвертах) – взяти участь у податковій амністії. У такому разі, наприклад, за квартиру потрібно буде заплатити лише 5%. Але тут також важливо зважити, що для податкової амністії є винятки.

Якщо площа квартири не перевищує 120 квадратів, то заповнювати нульову декларацію та проходити податкову амністію не треба. Цілком можливо, що у розробленому законопроєкті Мінфіну про непрямі методи контролю також діятимуть обмеження. Наприклад, не враховуватимуть витрати до певної суми чи нерухомість певної площі.

Навіщо потрібна податкова амністія?

Податкова амністія успішно пройшла в низці країн. Вона дозволяє вивести економіку з тіні. В Україні, де левова частка економіки перебуває у тіні, вона також може бути успішною. Але лише за умови, якщо після неї почнуться жорсткі перевірки і у платників податків буде стимул виходити з тіні.

Особливості амністії:

 • дохід до 100 тис. грн амністуватиметься автоматично та без сплати податків;
 • амністувати не можна гроші, отримані корупційним чи злочинним шляхом. Тобто легалізувати можна лише неврахований прибуток, зарплати в конверті, зароблену в «тіньовому секторі», але не вкрадену;
 • з нерухомості, валюти, прав інтелектуальної власності, прав на майно юросіб, авто потрібно буде сплатити податок 5%;
 • з решти власності доведеться сплатити податок 10%;
 • якщо гроші витратили на купівлю ОВДП, то доведеться заплатити податок 2,5%;
 • всі легалізовані гроші потрібно покласти до банку щонайменше на рік;
 • декларації заповнюватимуться добровільно, а подану інформацію не можна використовувати для того, щоб притягти платника податків до відповідальності.

Також важливо зазначити, що відповідати перед правоохоронцями та силовиками за ухилення від сплати податків тим, хто візьме участь в амністії, не потрібно.

Але важливо врахувати, що йдеться лише про ті доходи, які зароблені у «тіні». Відмити, наприклад, гроші, отримані шахрайським шляхом або в результаті продажу заборонених речовин, не можна.

Також у податковій амністії не можуть брати участь чиновники, котрі могли отримати кошти за рахунок корупції.

Ссылка на основную публикацию