Забезпечення таємниці усиновлення

Усиновлення – це непросте і надзвичайно відповідальне рішення! Зваживши всі «за» і «проти», маючи в серці достатньо любові, щоб розділити її ще з кимось, люди вирішують усиновити дитину.

Дехто – через те, що не має власних дітей, а дехто, вже будучи навіть багатодітними батьками, – через те, що мають величезний запас нерозтраченої ніжності і турботи, яких вистачить ще на не одну дитину.

Таємниця усиновлення покликана захищати права та законні інтереси не тільки усиновлених дітей, але й усиновлювачів. Проте, факти – річ вперта! Статистика свідчить, що не зважаючи на дотримання надзвичайної секретності процесу усиновлення, майже 100 відсотків усиновлених дітей все одно хочуть знайти своїх біологічних батьків і дізнатися, хто вони насправді.

Чи дійсно усиновлення є «таємницею за 7-ма печатками»? Розповідає фахівчиня Сарненського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Анастасія Новацька.

Яким чином забезпечується таємниця усиновлення?

 • В законодавстві Укрaїни (статті 229-231 Сімейного кодексу України) передбачено певні застереження, що допоможуть захистити таємницю усиновлення. Серед них:
 • прaво усиновлювача бути записаним батьком (матір’ю) дитини;
 • право на зміну відомостей про місце народження та дату народження дитини;
 • право на зміну прізвища, імені та по батькові усиновленої особи.
 • Так, заявник може бути записаний у Книзі реєстрації народжень матір’ю, батьком дитини або повнолітньої особи – виключно на підставі рішення суду.

Якщо дитині, яка усиновлюється, вже виповнилося 7 років, то обов’зковою є її згода для запису усиновлювача матір’ю чи батьком.

Якщо ж дитина  проживає в сім’ї усиновлювачів і вважає їх своїми батьками, тоді у її згоді немає потреби.

Вирішуючи питання запису усиновлювача матір’ю чи батьком, суд обов’язково враховує інтереси дитини при винесенні рішення про усиновлення.

Існують виняткові випадки, коли іншими гарантованими законом заходами неможливо забезпечити таємницю усиновлення. Тоді особа-усиновлювач може звернутися з проханням змінити відомості про місце і дату народження дитини. Важливо: дата народження може бути змінена не більш як на 6 місяців.

Нове свідоцтво про нaродження видається після внесення державним органом реєстрації актів цивільного стану змін до aктового запису про народження дитини aбо повнолітньої особи. Попереднє свідоцтво про нaродження в такому випадку анулюється.

Трапляється, що батьки хочуть змінити дитині ім’я. Це можливо зробити за заявою усиновлювaчів, за умови обов’язкової згоди дитини. Не потрібно одержувати згоду дитини на зміну імені у випадку, коли вона живе в сім’ї усиновлювaчів і звикла до нового імені.

Законодавство України допускає зміну прізвища, імені тa по батькові особи, яка усиновлена.

У випадку усиновлення повнолітньої особи її прізвище, ім’я та по батькові можуть бути змінені за спільною заявою усиновлювaчa та усиновленої особи. Якщо усиновлювaч записується бaтьком дитини, то змінюється по батькові дитини.

Якщо ж усиновлювачами є одночасно жінка та чоловік і якщо вони записуються батьками дитини, то змінюються і прізвище, і по батькові дитини.

Головною особою, заради якої зберігають таємницю усиновлення, є дитина. Усиновлювaч має право приховувати від дитини факт її усиновлення, якщо розкриття таємниці усиновлення може завдати шкоди її інтересам.

Збереження таємниці усиновлення нерозривно пов`язане з самим поняттям «таємниця». Це відомості, фaкти, у розголошенні яких усиновлювaч не зацікавлений саме через те, що вони безпосередньо стосуються прав або благ, якими він дорожить.

«Нові» батьки дитини в першу чергу зацікавлені, щоб оточуючі сприймали відносини між дитиною та усиновлювaчами, як справжні стосунки між родичами за походженням.

Для них важливо зберегти факт усиновлення у таємниці від дитини та від занадто допитливих сусідів/друзів чи колег по роботі.

Бажання дотриматись таємниці усиновлення означає відсутність волі (згоди) усиновлювача на розкриття цієї таємниці.

Варто зазначити, що для забезпечення таємниці усиновлення, національні суди розглядають справи про усиновлення лише в закритих судових засіданнях.

Які є винятки в забезпеченні таємниці усиновлення?

Законодавчо визначено, що таємниця усиновлення повинна бути дотримана, як на стадії підготовки матеріалів справи до судового розгляду, так і під час розгляду справи по суті.

Однак, у більшості європейських країн таємниця усиновлення не охороняється законом. З урахуванням цього, законодавство України встановлює обмеження прав іноземця на таємницю усиновлення дитини, яка є громадянином України.

Так, усиновлення дитини, яка є громадянином України, особою, яка є громадянином держави, з якою Україна не має договору про надання правової допомоги, не є таємним, за умови, що у державі, в якій усиновлювач постійно проживає і в яку має переїхати дитина, усиновлення не є таємним.

Чи може хтось розкрити таємницю усиновлення?

Існують виняткові обставини, за яких дозволяється розголошення таємниці усиновлення. Такими є: невиліковна хвороба одинокого усиновлювача, або ж безнадійно важке матеріальне становище усиновлювача.

Надважливим є право дитини знати правду про своє походження. Стаття 7 Конвенції ООН про права дитини встановлює право дитини знати, на скільки це можливо, своїх батьків. Як наслідок, стаття 226 Сімейного кодексу України передбачає, що особа, яка була усиновлена, має право після досягнення нею 14 років одержати інформацію щодо свого усиновлення.

Варто зазначити, що відомості про усиновлення видаються судом лише зі згоди усиновлювача, крім випадків, коли такі відомості потрібні правоохоронним органам, суду в зв’язку з цивільною чи кримінальною справою, яка знаходиться у їх провадженні.

Однак, дуже часто, не зважаючи на всі можливі застороги, усиновлені діти дізнаються правду поза волею усиновлювача. Досвід багатьох усиновлювачів говорить, що краще у доступній для дитині формі, якомога раніше розповісти їй про те, як вона з’явилась в сім’ї.

Яка відповідальність передбачена за порушення таємниці усиновлення?

Часто трапляється, що зайва цікавість оточуючих призводить до непоправних наслідків. Інформація про усиновлення, яку так намагалися зберегти у секреті, стає «надбанням громадськості».

Треба пам’ятати, що за недотримання таємниці усиновлення законодавством передбачена серйозна відповідальність.

А саме, згідно зі статтею 168 Кримінального кодексу України за розголошення таємниці усиновлення всупереч волі усиновителя, на винну особу чекає:

 1. штраф до 850 гривень;
 2. або громадські роботи на строк до 240 годин;
 3. або виправні роботи на строк до 2-х років.
 4. Якщо ж ті самі дії вчинять службові особи чи працівники медичного закладу, які по службі чи по роботі дізналися інформацію про усиновлення, або ж якщо розголошення таємниці усиновлення спричинить тяжкі наслідки, то таким особам загрожує:
Читайте также:  Об обязательном использовании ФОП-ами РРО с 01 января 2022

штраф від 17 тис. гривень до 68 тис. гривень;

 • або обмеження волі на строк до 3-х років;
 • або позбавленням волі на той самий строк.
 • Додатковим покаранням за вказане кримінальне правопорушення може бути позбавлення права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3-х років.
 • Батьки, які вирішили подарувати дитині родинне тепло та відчуття сімейного затишку, заслуговують на повагу не тільки до свого по-справжньому героїчного вчинку, а й мають безумовне право на збереження інформації про усиновлення у таємниці!

Правове забезпечення таємниці усиновлення — pdf free download

More information

More information

More information

More information

More information

More information

More information

More information

More information

More information

UDC 811.161.1' 1(082) M. V. PIMENOVA (Kemerovo, Russia) TERMINOLOGY OF KOGNITIVE LINGUISTICS: CONCEPTUAL SYSTEM AND CONCEPTUAL PICTURE OF THE WORLD The article deals with the determination of the terms

More information

Available online at www.derpharmachemica.com ISSN 0975-413X CODEN (USA): PCHHAX Der Pharma Chemica, 2016, 8(1):412-416 (http://derpharmachemica.com/archive.html) The study of dissolution kinetics of drugs

More information

4. Полат Е. С. Новые педагогические и информационные технологии в системе образования. М.: Просвещение, 2000. 5. Гальцова Н. П., Мезенцева Т. И., Швадленко И. А. Использование электронных информационно-образовательных

More information

444 JOURNAL Vol. 10 ( 4). December 2011 P u b l i c a t i o n o f T e r n o p i l N a t i o n a l E c o n o m i c U n i v e r s i t y Microeconomics Nataliia ZARUDNA MODERN REQUIREMENTS FOR ACCOUNTING

More information

FUNCTIONS OF THE MODAL VERBS IN ENGLISH (MODAL VERBS ANALOGIES IN THE RUSSIAN LANGUAGE) Сompiled by G.V. Kuzmina Москва Издательство Российского университета дружбы народов 2002 FUNCTIONS OF THE MODAL

More information

КОМПЬЮТЕРНЫЕ ИССЛЕДОВАНИЯ И МОДЕЛИРОВАНИЕ 2015 Т. 7 3 С. 469 473 СЕКЦИОННЫЕ ДОКЛАДЫ УДК: 004.75, 004.052.2, 004.052.32 BES-III distributed computing status S. Belov 1, Z. Deng 2, W. Li 2, T. Lin 2, I.

More information

UDK 159.94 Garkavets S.A., Zhadan O.А., Kushnarenko V. I. THE INFLUENCE OF POLITICAL ADVERTISING ON STUDENTS PREFERENCES AND THEIR POLITICAL CHOICE The article considers the features of influence political

More information

Budownictwo o zoptymalizowanym potencjale energetycznym 2(14) 2014, s. 117-124 Orest VOZNYAK, Stepan SHAPOVAL, Ostap PONA, Maryana KASYNETS Lviv Polytechnic National University, Ukraine EFFICIENCY OF SOLAR

More information

R. S. Ginzburg, S. S. Khidekel, G. Y. Knyazeva, A. A. Sankin A COURSE IN MODERN ENGLISH LEXICOLOGY SECOND EDITION Revised and Enlarged Допущено Министерством высшего и среднего специального образования

More information

1 Pipe fittings plant in Kolpino, Leningrad Regions ROOST Group of companies is a fast growing association with a long history. Synergy of the ROOST Group companies gives an opportunity to keep leading

More information

SHORT RUSSIAN PHRASEBOOK FOR ENGLISH-SPEAKING TRAVELERS FREE DOWNLOAD. EDITION 4.0 Common Russian phrases. Russian alphabet and sounds Knowing how to pronounce Russian letters will facilitate your conversation.

More information

НОВИНИ СВІТОВОЇ НАУКИ 503 Joong-Seok Cho 1 THE RELATION BETWEEN ACCOUNTING QUALITY AND SECURITY ANALYSTS' TARGET PRICE FORECAST PERFORMANCE Using a sample of the US security analysts' target price forecasts

More information

HEALTH CARE SYSTEM FINANCING IN UKRAINE AND ABROAD Olha Zhmurko* Lviv Ivan Franko National University, Ukraine Abstract. The bases of health care financing system in Ukraine are grounded on the model of

More information

LG-Ericsson TSP (ip-ldk, ipecs) User Guide Issue 4.1Ac REVISION HISTORY Version Date Description of Change S/W Version Issue 3.7Aa SEP 12, 2007 Initial Release Issue 4.0Aa JUN 27, 2009 Add ipecs-50a/50b/micro/1200

More information

Lviv National Polytechnic University. MEDIA I SPOŁECZEŃSTWO… MEDIOZNAWSTWO KOMUNIKOLOGIA SEMIOLOGIA SOCJOLOGIA MEDIÓW MEDIA A PEDAGOGIKA Value aspects of modern Ukrainian advertising discourses nr 4/2014

More information

A COMPARATIVE ANALYSIS DEFINITIONS OF ADMINISTRATIVE LAW Prof. Dr. Audrius Bakaveckas Mykolas Romeris University, Faculty of Law, Institute of Constitutional and Administrative Law, Vilnius Abstract It

More information

УДК 339.138:659.1 Lesidrenska Svetlana, PhD., Associate Professor, Head of the Economics and Management Department at Technical University of Varna, (Bulgaria); Dicke Philipp, Ph.D. Student at University

More information

ISSN 1392-1258. ekonomika 2010 Vol. 89(4) Evaluation of Investment Projects in Case of Conflict between the Internal Rate of Return and the Net Present Value Methods Jonas Mackevičius, Vladislav Tomaševič*

More information

Ст. 155 КК РФ. Розголошення таємниці усиновлення (удочеріння). Коментар

В даний час багато людей не можуть мати власних дітей і тому вирішуються на усиновлення дитини, яка за волею долі залишився без батьків. Тим не менше дане питання є досить конфіденційним. Тому багато громадян після усиновлення малюка намагаються переїхати на нове місце проживання, де їх ніхто не знає.

Але так роблять не всі. Крім того, для дотримання таємниці усиновлення або удочеріння діють спеціальні закони. Таким чином, за розкриття конфіденційної інформації існує покарання. Тому, якщо людина, який зобов’язаний зберегти в таємниці факт усиновлення дитини, розповість про це кому-небудь проти волі одного з усиновителів, то він має бути притягнутий до відповідальності за ст. 155 КК.

Про що тут йде мова

Таємниця усиновлення дитини – це не термін законодавства, який потрібно обов’язково розшифровувати, а всього лише інформація, яка з певних причин не повинна бути розкрита перед оточуючими людьми. Для чого це потрібно? В першу чергу для того, щоб просто не травмувати психіку дитини.

Читайте также:  Как открыть свой бизнес в Украине - правовые аспекты

Адже якщо він ще зовсім маленький, то люди, які його всиновили, стають для нього повноцінною сім’єю, і він вважає їх своїми справжніми батьками. Крім того, багато громадян, які вчинили такий серйозний вчинок, просто не хочуть привертати зайву увагу, особливо якщо вони живуть в невеликому місті.

Особливості

Покарання за розголошення таємниці усиновлення або удочеріння зафіксовано в ст. 155 КК. Вказане діяння належить до злочинів, які скоюються проти сім’ї та неповнолітніх. В даному випадку можуть бути серйозно порушені інтереси усиновленої дитини.

У статті 155 КК всього одна частина, з якої можна виділити декілька найбільш важливих моментів:

 • зловмисником в основному виявляється особа, яка була зобов’язана зберегти в таємниці сам факт усиновлення дитини як професійну таємницю (працівники суду, органів опіки, медичної служби);
 • іноді злочинцем стає людина, який поширив цю інформацію з-за користі або інших ницих мотивів (ревнощів, помсти, злості, заздрості, або через бажання отримати грошову винагороду);
 • в даному випадку таємниця усиновлення порушується проти волі тих людей, які усиновили дитину.

Важливе

Злочинне діяння, покарання за який призначається на підставі 155 КК, буде вважатися закінченим у момент донесення інформації про усиновлення дитині або якійсь іншій людині. Винний тут завжди діє тільки умисно.

Тому що заздалегідь знає, що дитина батькам не рідний по крові, і бажає донести цю інформацію до сина або дочки останніх, або до когось із родичів сім’ї або інших осіб (знайомих, друзів). Розкриття таємниці може бути усним або письмовим.

Все це ніяк не впливає на покарання.

Складності

Найчастіше справи, порушені за ст. 155 КК РФ, розслідуються досить довго. Адже в ряді випадків не завжди відразу вдається обчислити винного у вчиненому злочині. Крім того, не завжди є можливість встановити корисливі цілі або низинні мотиви скоєного.

Адже розслідування даного злочину іноді ускладнюється тим, що батькам і усиновленій дитині наноситься серйозна психологічна травма. В такому стані останні нерідко забувають про те, як саме стався злочин, починають помилятися і говорити те, чого насправді не було.

Тому з-за психологічного настрою потерпілої сторони злочину за ст. 155 КК РФ нерідко так і залишаються нерозкритими, а винні не несуть ніякого покарання за скоєне.

Як оформити

За розголошення таємниці усиновлення (удочеріння) зловмисник повинен понести кримінальне покарання, тому що він скоїв злочин.

У цьому випадку потерпілим не потрібно довго думати, а необхідно відразу звернутися в правоохоронні органи із заявою, в якому слід розповісти про все, що сталося.

Бажано прикласти до письмового документа всі наявні докази вчиненого діяння (наприклад, лист, в якому усиновленій дитині зловмисник розповідає про те, що останній не рідний, роздруківку смс-повідомлень).

Адже в цьому випадку у потерпілих з’явитися можливість домогтися справедливості та покарання винного людини.

Коментарі

Санкції за розголошення інформації про усиновлення дитини проти волі тих людей (усиновлювачів), які не хочуть, щоб про це знали оточуючі, прописані в ст. 155 КК РФ. З коментарями до цієї статті неможливо не погодитися.

Також необхідно додати, що до відповідальності за скоєне можна притягти особу лише тоді, коли людина зобов’язаний був тримати в таємниці сам факт усиновлення у зв’язку з тим, що це входить у його професійні або службові обов’язки, але не зробив цього, і в тому разі, якщо громадянин хотів отримати від розголошення такої інформації свою матеріальну вигоду, або з-за ницих мотивів (наприклад, помсти чи заздрості).

Від таких незаконних дій зловмисників найчастіше страждають діти. Адже жодна дитина не винен у тому, що він залишився без рідної сім’ї і був усиновлений іншими людьми, нерідними. Закон в першу чергу тут встає на захист дітей. І тому передбачає покарання для тих осіб, які його порушують.

Як знайти

Як вже було зазначено раніше, не всі люди можуть мати дітей. Це трапляється з різних причин. Наприклад, жінка не може завагітніти через безпліддя свого чоловіка або проблем зі здоров’ям. У таких випадках сімейна пара наважується на такий серйозний крок, як усиновлення.

База даних дітей, яка дозволяє майбутнім батькам знайти свого малюка, знаходиться у вільному доступі в мережі Інтернет. В ній зібрана вся інформація про тих маленьких громадян нашої країни, які шукають батьків. Крім того, кожна дитина в цьому банку даних має свій певний статус (усиновлення чи опіка).

У ряді випадків малюка можна взяти лише в прийомну сім’ю і піклуватися про нього під контролем соціальної служби, отримувати допомогу на утримання останнього.

Для того, щоб усиновити дитину, потрібно, щоб він мав статус сироти (т. е. не було біологічних батьків), наприклад, якщо вони загинули або офіційно від нього відмовилися). У цьому випадку у сім’ї, що бажає встановити спорідненість з малюком, є всі шанси.

Тим не менш майбутні батьки повинні пам’ятати, що після усиновлення або удочеріння дитина набуває всі права законного спадкоємця. Такий закон. Але для цього потрібно, щоб в силу вступило рішення суду про усиновлення.

База даних дітей, в якій можна знайти свого малюка, постійно оновлюється. Тим не менше іноді інформація в неї надходить із затримкою.

Тому перед збором документів на усиновлення найкраще зв’язатися з органами опіки свого регіону і вирішити з ними всі питання.

Збереження таємниці усиновлення порушує права дитини

 • Збереження таємниці усиновлення порушує права дитини.
 • Про це під час конференції УНІАН заявила керівник Управління забезпечення діяльності Уповноваженого Президента України з прав дитини Адміністрації Президента України Людмила Волинець.
 • Експерт стверджує, що «більшість батьків намагаються зберегти таємницю усиновлення, хоча за Конвенцією ООН про права дитини збереження таємниці усиновлення — це порушення її прав, оскільки дитина повинна знати, що вона усиновлена».

Волинець пояснює неможливість збереження таємниці усиновлення тим, що українці починають все активніше всиновлювати дітей віком старше 5 років і окремі сімейні групи. У цих випадках просто неможливо приховати факт усиновлення.

Читайте также:  Підстави виникнення обовьязку повнолітніх дочки, сина утримувати батьків

Також вона запевняє, що «таємниця усиновлення, в тому числі, позбавляє права батьків знайти усиновителів та отримати ефективну допомогу, якщо вони такої допомоги потребують. Вони втрачають об’єктивну інформацію про своїх дітей, і тому Уповноважений Президента з прав дитини виступає за скасування таємниці усиновлення».

Експерт акцентує увагу на тому, що таємниця усиновлення – «це неправда, введена в ранг закону, як норма по відношенню до дитини.

Тому я ще раз стверджую, що таємниця усиновлення, крім усіх інших бід, ще й несе біду, коли всиновлювач не може, не знає й не знаходить того, хто здатен допомогти.

Що спричинює те, що у нас в державі, в результаті таємниці усиновлення, не розвиваються послуги для усиновлювачів, і це катастрофа».

Власне тому керівник Управління забезпечення діяльності Уповноваженого Президента України з прав дитини наполягає на тому, що «спочатку треба скасувати таємницю усиновлення, а потім зробити систему сервісів для тих людей, які усиновлюють дітей – надавати окрему психологічну допомогу і, в деяких випадках, психіатричну допомогу, і в багатьох випадках, генетичну допомогу. Але у людини повинно бути право і можливість сказати про те, що вона усиновила, і бути впевненою в тому, що це не завадить дитині».

Волинець відзвітувала про те, що місто Київ працює над системою сервісів для усиновлювачів – «на сьогодні функціонує Центр матері і дитини, який проводить консультації, за добровільною згодою усиновлювачів, також ця робота почалася у Вінниці».

«Ми напрацьовуємо цю програму, а далі – слово за народними депутатами України. Поки що ми не відчуваємо, що ВР нас підтримає з точки зору скасування таємниці усиновлення, хоча це треба зробити і для дітей, і для батьків, для того, щоб запобігти усім трагедіям, які виникають на цьому ґрунті», — резюмувала експерт.

Як повідомляв УНІАН, Уповноважений Президента України з прав дитини Юрій Павленко ініціює скасування таємниці усиновлення шляхом внесення змін до Сімейного та Кримінального кодексів України, що, на його думку, дасть можливість запровадити ефективний, толерантний контроль за умовами проживання та виховання усиновлених дітей із залученням широкого кола спеціалістів і дозволить до мінімуму звести ризик порушення прав усиновленої дитини в сім`ї.

Таємниця усиновлення

Юриспруденція
Розділ: Економіка

4. Таємниця усиновлення.

Створення для усиновленої дитини умов життя і виховання, які найбільшою мірою збігаються з умовами життя і виховання рідних дітей, в значній мірі полегшується, якщо дитина вважає усиновителів своїми батьками за походженням або якщо про факт усиновлення (хоча і відомому дитині) не інформовані сторонні люди. Оберігаючи спокій усиновленої дитини та сім'ї, його прийняла, закон забезпечує збереження таємниці усиновлення (ст. 139 СК РФ). Збереження таємниці усиновлення є обов'язком усіх посадових осіб, які беруть участь у винесенні рішення про усиновлення та його подальшому оформленні, а також інших осіб, іншим чином обізнаних про усиновлення. Особи, що розголосили таємницю усиновлення проти волі усиновителів, можуть бути притягнуті до кримінальної відповідальності (ст. 155 КК РФ).

В цілях забезпечення таємниці усиновлення в СК РФ встановлено та низку інших правил. Усиновителі на їх прохання можуть бути записані в актовому запису та у свідоцтві про народження дитини як його рідні батьки.

Дитині на прохання усиновителів можуть бути змінені: прізвище (прізвище усиновлювачів), ім'я та по батькові (за іменем усиновителя — батька) (ст. 134-135 СК РФ).

У необхідних випадках для забезпечення таємниці усиновлення бажанням усиновлювачів може бути змінено також місце народження і навіть вік усиновленої дитини, але не більше ніж на три місяці і лише при усиновленні немовляти, тобто у віці до року (ст. 136 СК РФ).

До змісту книги: Сімейний право

Дивіться також:

  Основні інститути сімейного права. Сімейне право. Закон 1902 р …

Сімейне право. Основні інститути сімейного права, що склалися ще в XVIII — XIX ст., продовжували діяти і на початку XX ст., але деякі зміни … bibliograph.com.ua/teoria-gosudarstva-i-prava-6/188 .htm

  Сімейний право найбільшою мірою залежало від приналежності …

Сімейне право найбільшою мірою залежало від приналежності людини до тієї чи іншої релігії, церкви. Тим не менш і світська влада вносила певні … bibliograph.com.ua/teoria-gosudarstva-i-prava-6/17 .htm

  Сімейний право. В області сімейних відносин поряд з писаним …

Сімейне право. В області сімейних відносин поряд з писаним правом широко застосовувалися норми звичаєвого права, яке особливо довго утримувалося серед … bibliograph.com.ua/teoria-gosudarstva-i-prava-6/99 .htm

  Сімейний право розвивалося у Давній Русі відповідно з …

Сімейне право розвивалося у Давній Русі згідно з канонічними правилами. Спочатку тут діяли звичаї, пов'язані з язичницьким культом. … bibliograph.com.ua/teoria-gosudarstva-i-prava-6/35 .htm

  Сімейне право. Ця галузь також не отримала детальної раз …

Сімейне право. Ця галузь також не отримала детальної розробки. Були лише окремі норми в Укладенні Василя Лупу. В основному шлюбно-сімейні … bibliograph.com.ua/teoria-gosudarstva-i-prava-6/124 .htm

  Сімейне право

Сімейне право. Підпорядкування церкви державі позначилося і на сімейному праві, традиційно соответствовавшем канонічним нормам. … bibliograph.com.ua/teoria-gosudarstva-i-prava-6/160 .htm

  Історія вітчизняного держави і права

Сімейне право · Глава 5. Держава і право Русі в період феодальної роздробленості (ХІІ — XIV ст.) § 1. Володимиро-Суздальське князівство … www.bibliograph.com.ua/teoria-gosudarstva-i-prava-6/

  Зміни у сімейному праві.

Зміни у сімейному праві. Поступово, але неухильно проникали демократичні нововведення і в англійське сімейне право: у 1836 р. отримав визнання … www.bibliograph.com.ua/teoria-gosudarstva-i-prava-5/154 .htm

  Сімейне і спадкове право.

Сімейне і спадкове право. Сім'я являла собою осередок аулу, складався з декількох споріднених сімей і залежних пастухів, … bibliograph.com.ua/teoria-gosudarstva-i-prava-6/150 .htm

Останні додано:

Римське приватне право Римське право Міжнародне публічне економічне право

Ссылка на основную публикацию