Затопили сусіди що робити?

Доволі неприємна ситуація: мокрі плями на улюбленому дивані, патьоки по нещодавно поклеєним шпалерам, ще й паркет набряк! Передбачити що тебе затоплять сусіди, нажаль, не можливо. І що робити, як захистити свої права?

Залиття квартири, що робити?

Перш за все необхідно офіційно зафіксувати факт самого затоплення “по свіжих слідах” та оцінити приблизну вартість завданих збитків.

Затопили сусіди що робити?Це можна зробити, звернувшись до відповідної житлово-експлуатаційної організації (далі: ЖЕО), котра обслуговує будинок, в якому знаходиться Ваша квартира. ЖЕО зобов’язана відправити до вас працівника (або кілька), аби скласти акт затоплення. В такому акті зазвичай вказується дата події, описуються характерні пошкодження, завдані залиттям квартири, перераховуються пошкоджені предмети і орієнтовна вартість завданої залиттям шкоди.

Залиття квартири, стягнення збитків: Існує два традиційних способи вирішення питання відшкодування шкоди, завданої затопленням квартири, — добровільний і судовий. У добровільному порядку сторони вирішують яка сума компенсації задовольнить обох і відмовляються від будь-яких претензій один до одного.

У випадку якщо сторони не можуть дійти згоди, постає питання звернення до суду і стягнення суми завданого збитку примусово.

Якщо сума вказана в Акті влаштовує Вас, ставити питання про стягнення коштів у судовому порядку можна відштовхуючись саме від неї.

Затопили сусіди що робити?

У цьому випадку варто провести будівельно-технічну (оціночно-будівельну) експертизу на встановлення розміру матеріального збитку завданого власнику квартири.

Основне питання, яке має ставитися перед експертом:

 • Яка вартість матеріального збитку, завданого залитям власнику квартири № ___ у будинку № ____ по вул. ________ у м. _______?

Сума, яка буде отримана за результатами експертизи може бути використана Вами при зверненні до суду, тобто Ви можете просити стягнути суму завданої шкоди (враховано буде суму, необхідну для приведення пошкодженого майна у стан, в якому воно перебувало на момент залиття). Майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Якщо частково або повністю ремонтні роботи після затоплення Вами уже проведені, зберігайте чеки та квитанції, отримані при придбанні будівельних та інших ремонтних матеріалів, — всі вони також будуть доказами в суді в обґрунтування розміру понесеної Вами шкоди.

Причини залиття: Окрім визначення вартості спричиненого збитку, експертиза може допомогти встановити та зафіксувати причини залиття (у т.ч. імовірні). Для цього необхідно зазначити додаткове питання до основного дослідженя:

 • Що могло бути причиною залиття квартири?
 • Зіпсовані меблі та техніка: Якщо залиття було настільки великим, що пошкоджені меблі та техніка не зволікайте із проведенням Товарознавчої експертизи, яка зможе надати обгрунтований розрахунок збитків у цьому напрямку.
 • Затопили сусіди що робити?Моральна шкода: Окрім матеріальної шкоди Ви маєте право на заявлення до суду вимоги компенсації спричиненої Вам моральної шкоди, аргументуючи тим, що зазнали душевних страждань у зв'язку з протиправною поведінкою щодо Вас винуватця затоплення (тобто не бажає добровільно відшкодувати шкоду, ігнорує Ваші правомірні вимоги про таке відшкодування), а також душевних страждань у зв'язку із знищенням чи пошкодженням Вашого майна, що, можливо, призвели до погіршення стану Вашого здоров’я або членів сім’ї.
 • Сума компенсації моральної шкоди не регламентована законодавчо, проте якщо Ви вважаете що психіка постраждала, радимо провести Психологічну експертизу на підтвердження розміру моральної шкоди.
 • Отже, якщо Ви не можете дійти згоди щодо суми компенсації, або мусите доказувати протиправність дій в суді радимо скористатися послугами судових експертів для належного обгрунтування Вашої позиції.
 • На дослідження слід підготувати наступні документи:
 • Будівельно-технічна експертиза:
 1. Акт з ЖЕО.

 2. Технічний паспорт на квартиру.

 3. Правоустановчі документи на квартиру (свідоцтво про право власності, договір оренди, договір купівлі-продажу та інші документи, що підтверджують ваш зв’зок із квартирою).

 4. Заява замовника.

Товарознавча експертиза:

 1. Акт з ЖЕО.

 2. Перелік пошкодженого майна (бажано мати паспорт та чек на товар)

 3. Висновок сервісного центру про пошкодження товару водою (у разі наявності пошкодженої електроніки або побутової техніки)

 4. Заява замовника

Психологічна експертиза:

 1. Акт з ЖЕО.

 2. Висновок Будівельно-технічного (оціночно-будівельного) дослідження із зазначенням суми завданого матеріального збитку. (у разі наявності)

 3. Висновок Товарознавчого дослідження із зазначенням суми матеріального збитку. (у разі наявності)

 4. Медичні висновки про погіршення стану здоров’я або наявність хронічних хвороб. (у разі наявності)

 5. Інші документи, які на Вашу думку мають відношення до цієї ситуації.

 6. Заява замовника.

Для замовлення експертизи Ми радимо зв`язатись з нами або направити запит із описом Вашої ситуації на електрону пошту. Наші фахівці допоможуть визначитись із видом експертизи та скласти перелік питань, які необхідно поставити на дослідження саме у Вашому випадку.

Якщо ж судове провадження по справі вже розпочато, можливе проведення судової експертизи. Для цього необхідно заявити клопотання до суду з проханням призначити відповідну судову експертизу.

Что делать и куда бежать, если топят соседи

В затоплении квартиры могут быть виноваты либо конкретные люди и их халатность, либо, при проблеме с коммуникациями – управляющая компания, которая должна следить за состоянием дома, вовремя устранять поломки и качественно производить сантехнические работы.

Согласно ч. 1 ст. 1166 ГК Украины, имущественный ущерб, причиненный неправомерными решениями, действиями или бездеятельностью личным неимущественным правам физического или юридического лица, а также вред, причиненный имуществу физического или юридического лица, возмещается в полном объеме лицом, причинившим вред.

Если вдруг в затоплении вины соседей нет, лопнул стояк или протекла крыша, то к ответу привлекается ЖЭК/ОСМД.

Если соседи или представители ТСЖ признают свою вину и согласны добровольно возместить причиненный ущерб, то вы решаете вопрос полюбовно и стараетесь в дальнейшем избежать повторения неприятной ситуации.

Чаще бывает такое, что добровольно возмещать ваши убытки никто не спешит.

Важно! В этом случае у вас один путь – в суд. При этом вы можете требовать от виновника потопа возмещения не только материальных затрат: стоимости ремонта, вещей, необходимого вам или членам вашей семьи лечения, но и морального вреда.

Если вы решили обратиться в суд, то при подготовке иска имейте в виду следующее. Из положений Гражданского кодекса Украины следует, что доказательство всех обстоятельств дела ложится на плечи истца.

Затопили сусіди що робити?

Таким образом, истец должен в своем иске доказать совокупность следующих фактов:

 • факт причинения вреда, размер ущерба;
 • противоправность действий противоположной стороны, то есть тех людей, которые причинили вред;
 • причинно-следственную связь между действиями виновника затопления и самим фактом затопления, причинения вреда.

Кроме того, при рассмотрении дел подобного рода, необходимо учитывать, есть ли вина причинителя вреда. При отсутствии вины, причинитель вреда не считается ответственным за его причинение, однако доказывать вину пострадавшему не придется, напротив, это причинитель вреда должен доказать собственную невиновность в произошедшем.

Важно! К слову изредка бывают случаи, когда виновник потопа оказывается как бы не виноват, и не несет ответственность за ущерб пострадавшего. Они могут быть связаны, например, с обстоятельствами непреодолимой силы.

Таким образом, до обращения в суд нужно подготовить все необходимые документы, которые станут доказательствами по вашему делу.

Во-первых, вам будет необходимо разрешить следующую юридически значимую проблему: определить причину затопления помещения и виновника произошедшего. Вторая юридически значимая проблема – оценка ущерба, который был вам причинен, и теперь должен быть возмещен виновной стороной.

И первая, и вторая проблема редко решаются без дискуссий. Не всегда виновник потопа признает себя таковым, а если и признал – редко сразу соглашается с тем размером ущерба, который озвучивает пострадавшая сторона. Именно поэтому для решения юридических вопросов лучше привлекать специалистов: адвоката и экспертов.

Важно! Если человек, которого вы обвиняете в произошедшей неприятности, не желает возмещать ущерб в досудебном порядке, у вас остается только один путь – требовать возмещения по суду.

Это дело небыстрое, но вы можете быть уверены, что решение будет справедливым. Споры такого рода рассматриваются судами общей юрисдикции.

Есть вопрос к юристу?

Задать вопрос

Задать вопрос юристу Ответ в течение ~15 минут

Позаботьтесь о собственной безопасности – обесточьте квартиру, чтобы избежать короткого замыкания.

 1. Зафиксируйте все повреждения в вашей квартире (мокрые стены и полы, вздувшиеся обои, вышедшую из строя бытовую технику) с помощью видеокамеры или фотоаппарата. Желательно, чтобы на кадрах отображалась дата и время съемки.
 2. Вызывайте комиссию из ЖЭКа или ОСМД (объединение совладельцев многоквартирного дома). Пригласите в качестве свидетелей соседей и составьте Акт о затоплении. Проследите, чтобы сотрудник ЖЭКа или ОСМД зафиксировал все повреждения и внес в акт свои данные (ФИО и должность), а также:
  • дату и время происшествия, имена и адреса участников происшествия;
  • размеры поврежденной площади и поверхности с точностью до 50 кв. см (настенные, напольные и потолочные покрытия);
  • перечень пострадавшего от воды имущества;
  • характер повреждений;
  • причину, по которой произошло затопление квартиры;
  • информацию о месте в квартире, где произошло протекание воды;
  • информацию о собственнике помещения, которое стало причиной затопления (если это квартира, фиксируется ФИО владельца, если чердак – данные о ЖЭКе или ОСМД).
 3. Составление акта должно происходить в присутствии собственников пострадавшего жилья, а также виновников затопления. Каждая из сторон может вносить свои замечания, если считает, что Акт заполнен некорректно. Документ должен быть заверен подписями всех лиц, участвующих в осмотре помещения, и оттиском печати управляющей организации.
 4. Если виновник затопления не захотел присутствовать при работе комиссии, это не является причиной для обжалования Акта в суде. Главное – сообщить виновнику о дате и времени работы комиссии письменно (заказным письмом).
 5. Если пришлось вызывать аварийную бригаду, то ее сотрудники должны выдать вам документ о работах в вашей квартире. Если справку выдавать отказываются, запишите номер бригады, которая фиксировала затопление.
 6. Спустя некоторое время после затопления вызовите комиссию из ЖЭКа повторно (некоторые повреждения проявляются не сразу), чтобы определить окончательный размер ущерба. Целесообразно также вызвать электрика, который сможет оценить состояние электропроводки. Электрик также должен составить соответствующий акт.
 7. Пригласите бригаду рабочих, чтобы составить смету расходов для устранения последствий затопления. Кстати, она может быть оспорена ответчиком. Нередко обе стороны приглашают своих экспертов, чтобы «поторговаться» и прийти к единому решению.
 8. После того как все необходимые документы оформлены, подается судебный иск и ожидается решение суда.
Читайте также:  Заборгованість по аліментам (розрахунок боргу, зразок заяви)

Представитель ЖЭКа фиксирует в Акте о затоплении следующие данные:

 1. Дату и время происшествия. Если точное время неизвестно – определяется временной интервал, в который затопление произошло.
 2. Размер поврежденной площади поверхности, включая настенные, напольные и потолочные покрытия. Она измеряется в квадратных мерах с точностью до 50 см2.
 3. Перечень пострадавшего от воды имущества: мебели, техники, личных вещей с указанием их количества.
 4. Характер повреждений: отслоение или опадание обоев, вздутие или коробление пола или потолка, изменение цвета или рисунка покрытий.
 5. Причину, по которой произошло залитие квартиры: лопнула труба, опрокинулся аквариум, жильцы решили самостоятельно снять батарею под давлением, забыли на ночь закрыть кран в ванной, и т.п. Необходимо отметить место в квартире, где произошла протечка, а также собственника помещения, которое стало  источником потопа. При источнике в квартире – фиксируются данные владельца, при источнике на чердаке или в подвале – данные ответственного за эксплуатацию дома (ЖЭК, ТСЖ).

Составление Акта должно происходить в присутствии собственников пострадавшего жилья, а также виновников затопления и адвоката, который будет следить за правильностью составления Акта.

Важно! Составленный документ заверяется подписями всех лиц, участвующих в осмотре пострадавшего помещения и оттиском печати управляющей организации.

Как собственник залитой квартиры, так и виновник затопления имеют право вносить свои замечания к составленному Акту в письменном виде, если, по их мнению, он составлен недостаточно верно или подробно.

Исходя из положений Гражданского кодекса Украины, именно собственник жилья несет непосредственную ответственность за содержание своего помещения, если договором  не предусмотрено иное. Это означает, что владелец квартиры обязан поддерживать ее в надлежащем состоянии, что касается и размещенных внутри помещения сетей и инженерного оборудования, которые не относятся к общедомовому имуществу.

Важно! Хозяин квартиры должен соблюдать предусмотренные законом права и интересы своих соседей (как и любых других людей), придерживаться правил эксплуатации жилого помещения и содержания общего имущества собственников квартир в многоквартирном доме.

Что касается обязанностей по содержанию и контролю общедомового имущества многоквартирного дома, его своевременному ремонту или замене, то их должна выполнять компания, которая обслуживает дом. Это может быть ЖЭК или ТСЖ, любая компания, которая привлечена жителями дома по договору и взимает плату за свои услуги.

 • Затопили сусіди що робити?
 • В Жилищном кодексе Украины, а также в Правилах  пользования помещениями жилых домов прописано, что общим имуществом считаются инженерные системы горячего и холодного водоснабжения, которые находятся внутри дома, но вне квартир (стояки, их ответвления  до первого устройства, останавливающего движение воды, первых запорно-регулировочных кранов на отводах внутриквартирной разводки от стояков) и внутридомовая отопительная система (стояки, обогревающие элементы (радиаторы), регулирующая и запорная арматура и другое оборудование, расположенное на этих сетях).
 • Если собственник квартиры или обслуживающая организация не исполняют своих обязанностей, возлагаемых на них нормативными правовыми актами либо договором, либо исполняют их ненадлежащим образом, они юридически совершают противоправное бездействие и это может стать основанием для привлечения их к гражданско-правовой ответственности – возмещению вреда.
 1. В ст.1166 ГК Украины указано, что вред, причиненный собственности физлица, должен быть возмещен в полном объеме и именно тем человеком, которым он был причинен.
 2. В ст.383 ГК Украины предусматривает право собственника квартиры делать в ней  ремонт и производить различные изменения и улучшения по своему усмотрению, но при условии, что эти изменения не нарушают законных прав хозяев соседних квартир, а также санитарно-технических требований к эксплуатации зданий.
 3. В ст.1192 Гражданского кодекса Украины указано, что суд может присудить виновнику порчи вашего имущества либо осуществить на свои средства ремонт и починить испорченные вещи (возмещение в  натуре), либо возместить убытки в денежном эквиваленте.

Есть вопрос к юристу?

Задать вопрос

Задать вопрос юристу Ответ в течение ~15 минут

В приоритете у пострадавшей стороны решение проблемы мирным путем с соседями, которые виноваты в потопе. Еще при составлении акта стоит попробовать договориться о возмещении причиненного ущерба без привлечения судебных органов. Через пару дней после произошедшего стоит собраться вместе с соседями, чтобы реально оценить масштабы.

Важно! Если удается договориться о мирном решении вопроса, то необходимо зафиксировать документально все договоренности, после чего виновная сторона либо произведет ремонт за свои деньги, либо отдаст необходимую сумму для проведения восстановительных работ.

Если мирно решить проблему не удается, то пострадавшая сторона обращается в суд. Тяжбы по таким делам могут длиться долгие месяцы, а выплаты в случае установлении вины соседей будут осуществляться частями. Главная  проблема здесь – делать ремонт до вынесения решения по делу пострадавшей стороне не разрешается.

Важно! Чтобы правильно подготовиться к судебному процессу пострадавшие жильцы затопленной квартиры обращаются к независимому эксперту, который будет оценивать ущерб.

Все действия эксперта должны проходить официально, то есть по заключенному договору, с подписанием акта приема-передачи, выдачей квитанции об уплате услуги и т.д.

После осмотра эксперт составляет претензию на имя виновника потопа, в которой указываются все события и последствия, а также ущерб. Претензия отдается виновнику под роспись.

После этого пострадавшие жильцы обращаются в суд и предоставляют туда документы в виде:

 • искового заявления,
 • копии акта с описание затопления от комиссии, а также экземпляр акта от пострадавших жильцов,
 • копии сметы, которая составлялась на основе оценки ущерба,
 • копии акта от независимого эксперта,
 • копии документов на квартиру – право собственности,
 • копии документов на предметы, которые повредились от потопа: мебель, техника и др.,
 • квитанции об уплате государственной пошлины.

Когда суд вынесет решение в пользу пострадавшей стороны, дело передастся в отдел службы судебных приставов. В назначенный день жильцы предоставляют туда исполнительный лист, выданный судом, пишут заявление, согласно которому будет возбуждено исполнительное производство в отношении виновника.

Если на квартиру, которая затоплена соседями, ранее был оформлен страховой полис, то обращаться после случившегося нужно туда. Составляется акт, проводится оценка ущерба независимым специалистом.

Главная особенность – когда специалист будет проводить оценочные мероприятия, на них обязательно должен присутствовать страховой комиссар, который приглашается из той компании, где застрахована квартира.

Важно! На основании составленных бумаг страховая компания вынесет решение о сумме страховой премии.

Затопление квартиры соседями с верхних этажей факт неприятный, но главное здесь не паниковать и последовательно осуществлять необходимые действия. Это поможет добиться положительного решения проблемы.

ценить и возместить потери из-за квартирного потопа можно несколькими способами:

 1. Совместно с пострадавшими определить приблизительную стоимость причиненного ущерба на основании рыночных цен и по взаимному согласию выплатить оговоренную сумму. Далее (либо по тексту этого же приложения) либо указать, что вышеозначенная сумма внесена и стороны претензий друг к другу не имеют, либо потребовать от пострадавшего расписку, что он получил указанную сумму в счет компенсации.
 2. Определить совместно с пострадавшим количество необходимых материалов для восстановления пострадавшего имущества, уточнить его перечень и приобрести аналогичные материалы (имущество) самостоятельно в магазинах. В ущерб также может быть включена стоимость работ (например, отделочных). В этом случае вашей задачей будет просчитать не цену товаров, а их количество, ассортимент и фронт работ.

Если прийти к согласию с пострадавшей стороной по поводу суммы ущерба не удается, есть и другие способы оценить нанесенные соседям снизу потери:

 1. Вызвать независимого эксперта. Кто будет оплачивать его услуги — это решать сторонам конфликта (может, они разделят расходы поровну, а может, их возьмет на себя одна из сторон). На основании заключения производится выплата. Если одна из сторон не согласна с выводами эксперта, может быть проведена дополнительная экспертиза или же дело передается на рассмотрение в суд.
 2. Сколько придется заплатить виновнику, может определить и суд, если стороны сами этого сделать не могут — на основании представленных доказательств, например (это могут быть фотографии, видео, показания свидетелей, составленный акт, справки и так далее). В случае необходимости суд также может назначить проведение экспертизы. При этом оплата услуг оценщика будет разделена между сторонами на усмотрение суда.
Читайте также:  Child abduction by one of the parents - how to return a child from abroad?

Що робити, коли вас затопили сусіди: детальний алгоритм дій

 • Затопили сусіди що робити?
 • Бережанське бюро правової допомоги у Тернопільській області пояснило, що робити, коли вас затопили сусіди.
 • Стаття 8 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» встановила право керуючого багатоквартирним будинком та виконавця комунальних послуг на доступ до житла, інших об’єктів нерухомого майна зокрема для ліквідації аварій, усунення неполадок санітарно-технічного та інженерного обладнання, його встановлення і заміни.
 • Таким чином, якщо двері не відкриваю, необхідно терміново повідомити керуючого будинком і (або) виконавцю комунальних послуг, крім того саме ці особи можуть перекрити стояк холодної або гарячої води і прийняти інші екстрені заходи.
 • Крок перший: встановлення факт збитку

Для того, що б мінімізувати неприємності в першу чергу необхідно зафіксувати факт затоплення і розмір шкоди, заподіяної майну, а саме скласти відповідний акт. Для складання акту запрошуються балансоутримувач, а також сусід, який «провинився». Крім цього факт затоплення і розмір збитків повинні підтвердити свідки, які також розписуються в акті.

 1. В акті огляду квартири після затоплення повинна міститися наступна інформація:
 2. дата і місце складання;
 3. прізвища членів комісії, які склали акт;
 4. місце, де сталося затоплення (адреса);
 5. перелік пошкодженого майна із зазначенням видів та обсягів пошкоджень;
 6. причини затоплення.
 7. Додатковим доказом можуть виступати фотографії заподіяної шкоди або навіть відео зйомка «з місця події».
 8. Поспішати з ремонтом не варто, адже може виникнути необхідність в проведення експертизи щодо встановлення дійсної шкоди.
 9. Якщо ж все-таки ремонт терміново необхідний, потрібно зберегти документальне підтвердження витрат на проведення ремонту, в тому числі акт виконаних робіт організацією, яка усунула наслідки затоплення і квитанцію за цю роботу.

У разі, якщо затоплення завдало шкоду здоров’ю, а таке можливо, особливо у випадку з гарячою водою, необхідно звернутися до лікаря, і також взяти відповідну довідку про таке звернення. Найголовніше в результаті підтвердити причинно-наслідковий зв’язок між затопленням квартири і проблемами зі здоров'ям.  

Крок другий: встановлення винного

Відповідно до ч. 1 ст.

1166 Цивільного кодексу України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Таким чином, якщо затоплення квартири сталося з вини сусідів, то саме до них необхідно пред’являти претензію.

Але відповідно до ч. 2 ст. 1166 Цивільного кодексу України особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо доведе, що шкода заподіяна не з її вини.

Тобто, сусід може довести, що його провини в «потопі» немає, наприклад, якщо лопнув стояк або протік дах. Якщо квартиру затопило з вини ЖКГ, значить саме ЖКГ повинен відповідати за наслідки затоплення квартири і відшкодовувати збитки.

Таке ж правило працює якщо затопило квартиру з вини забудовника.

У разі якщо потоп стався з вини неповнолітнього віком від 14 до 18 років він відповідає за завдані збитки на загальних підставах.

Якщо у неповнолітнього немає майна або заробітку достатнього для відшкодування шкоди, шкода відшкодовується повністю або в частині, якої не вистачає, його батьками.

У разі відшкодування зазначених збитків, батькам надається право довести, що шкоди було завдано не з їхньої вини.

Малолітні особи (особи які не досягли 14 років) не відповідають за заподіяну шкоду. Ст. 1178 Цивільного кодексу України однозначно встановила, що за заподіяну шкоду такими особами, відповідальність несуть їхні батьки (усиновлювачі), опікуни, навчальні, виховні та інші установи. Якщо особа, що спричинила шкоди не власник квартири, а орендар ситуація ускладнюється.

Відносини між орендодавцем і орендарем регулюються договором, укладеним між ними, в тому ж числі в частині відповідальності. Якщо договір оренди відсутній, претензії пред'являються власнику квартири.

Тому якщо трапилося затоплення з вини орендаря, необхідно викликати власника на «місце події».

Власник квартири має право подати регресний позов і стягнути відшкодування, виплачене потерпілому, з орендаря нерухомого майна.

Крок третій: спроба мирного вирішення питання про відшкодування шкоди при затопленні квартири

Щоб встановити суму збитку, якщо добровільно домовитися про суму компенсації не вийшло, необхідно провести експертизу. Ця процедура проводиться з метою фіксації ушкоджень, заподіяних внаслідок затоплення і розрахунку суми/обсягу нанесеного матеріального збитку.

 • Якщо постраждав тільки ремонт необхідно провести будівельно-технічну (оціночно-будівельну) експертизу. Для проведення такої експертизи необхідно мати такі документи:
 • акт про затоплення, адже саме в ньому зафіксовано факт залиття квартири,
 • технічний паспорт на об'єкт нерухомості,
 • правовстановлюючі документи на квартиру.

Якщо в результаті затоплення були пошкоджені меблі і техніка, для оцінки збитку необхідно провести також товарознавчу експертизу. Незалежну експертизу при затопленні квартири можна проводити як в судовому порядку, так і в досудовому порядку, адже експертний висновок вагомий аргумент як для суду, так і при досудовому врегулювання спору.

Якщо на претензію відповіді немає, потрібно готуватися до суду і це в першу чергу стосується збору доказів. Якщо саме з Вашої вини стався потоп у сусідів, то в разі згоди з Вашого боку відшкодувати збиток про передачу грошей найкраще скласти розписку. У розписці повинно підтверджувати не тільки те, що збитки відшкодовано, але і те, що постраждалі більше претензій не мають.

Якщо потерпілі «нахабніють» і перебільшують завдані збитки, пам’ятайте, що «винні в потопі» теж мають право замовити експертну оцінку збитку при затоці квартири. Витрати на проведення оцінки збитку можна стягнути через суд з особи, яка заподіяла шкоду, тому важливо зберегти підтвердження оплати.  

Крок четвертий – суд

У разі відмови винуватця затоплення в добровільному порядку відшкодувати шкоду, заподіяну майну, необхідно звертатися з позовною заявою до суду загальної юрисдикції. Доводити свою непричетність до нанесеного збитку в судовому процесі доводиться відповідачу. Так як, ч. 2 ст. 1166 Цивільного кодексу України встановлює презумпцію вини шкоди.

Через суд можна стягнути не тільки матеріальні збитки, а й моральний. Ст. 23 Цивільного кодексу України встановила, що особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав. Але сума компенсації моральної шкоди не регламентована законом. Тобто суму моральної шкоди, позивач визначає сам, але вона повинна відповідати нанесеному збитку.

 1. Суд, в свою чергу, при визначенні розміру грошового відшкодування та моральної шкоди враховує таке:
 2. характер правопорушення;
 3. фізичні і душевні страждання, погіршення здібностей потерпілого або позбавлення його можливості їх реалізації;
 4. ступінь вини особи, яка завдала моральної шкоди, якщо вина є підставою для відшкодування;
 5. інші обставини, які мають істотне значення.
 6. З огляду на те, що суд, під час судового розгляду повинен з'ясувати, чим підтверджується факт заподіяння позивачеві моральних чи фізичних страждань або втрат немайнового характеру, позивачеві необхідно підготувати відповідні докази.

Вас затопили сусіди, що робити: вирішуємо проблему полюбовно чи ні | Ремонт

Зміст:
Якщо вас затопили сусіди, що робити

Що робити, якщо ви затопили сусідів знизу

Що робити, якщо затопили сусіди? Ця ситуація знайома якщо не кожному першому, то напевно кожному другому. Серед мешканців багатоквартирних будинків це явище дуже поширене і практично завжди викликає у людей паніку, злість або страх і переживання.

Все залежить від того, хто кого затопив – ви чи вас.

Але перш ніж піддаватися впливу тих чи інших емоцій і приймати рішення в обстановці, що склалася, слід чітко розібратися з питанням, хто винен? Не слід забувати про присутність у цьому конфлікті третин, невидимої, але практично завжди відчутною боку.

Це житлово-комунальні господарства, в завдання яких входить стежити за справною роботою всіх внутрішньобудинкових комунікацій. У цій статті разом з сайтом stroisovety.org ми постараємося вирішити такі питання: що робити, якщо вас затопили; хто винен у потопі, а також що робити, якщо ви затопили сусідів?

Що робити, якщо затопили сусіди

Якщо вас затопили сусіди, що робити

Якщо сусіди затопили квартиру, насамперед потрібно не панікувати і не злитися, навіть якщо ваш новенький ремонт сильно постраждав. Слід прийняти трапився факт і зрозуміти, що ви вже не в силах повернути час назад. Вам залишається тільки вирішувати цю проблему – шукати винних і вимагати з них компенсації.

І краще це зробити, як то кажуть, полюбовно, не вдаючись до тривалих судових розглядів. У таких ситуаціях потрібно тверезо оцінювати те, що сталося – слід розуміти, що у потопі не завжди винен сусід зверху.

Половина трапляються потопів відбувається за так званим технічних причин – порвало трубу, лопнув шланг, забилася каналізація і тому подібні речі, до яких мешканець квартири, тобто ваш сусід, практично не причетний.

Якщо сусіди затопили квартиру фото

Звідси і перша дія – встановлення причин події. Піднімаємося до сусідів і проводимо з ними милу бесіду – кричати і лаятися не потрібно. Шукаємо і усуваємо причину, щоб запобігти подальший збиток. Після того, як потоп у квартирі буде зупинений і текти ліквідована, сідаємо за стіл переговорів і шукаємо вихід із ситуації. Враховуємо наступні моменти.

Читайте также:  GDPR. Персональные данные: законный сбор и использование
 • Хто робив водопровід, той і винен – монтували труби сантехніки з ЖЕКУ, отже, вирушаємо в ЖЕК і вирішуємо всі питання там.
 • Якщо мова йде про пориві водопровідного стояка, за умови, що самовільно ви його не міняли – знову вирушаємо в ЖЕК вирішувати питання компенсації з ними. Вони власники цих труб і вони зобов’язані стежити за їх станом.
 • Якщо потоп стався в результаті недбалості мешканця, то всі питання краще вирішити на місці – завжди можна домовитися і прийти до вирішення компромісу, що влаштовує обидві сторони конфлікту.

  Якщо затопили сусіди зверху фото

 • Але основна проблема виникне в момент звернення до житлово-комунальні служби – вам доведеться довести їх провину, а це дуже непросто. По своїй волі вони навряд чи вам відшкодують збитки – тут доведеться дотримати деякі умови.

  Знадобиться висновок незалежної експертної комісії, опис завданої вам шкоди, завірена свідками, а також висновок комісії з ЖЕКУ. На всіх документах повинні бути підписи та печатки трьох сторін – потерпілої, винною і членів комісії. Такі документи дають право на отримання матеріальної компенсації.

  По-іншому не вийде, навіть якщо в аварії винен не ЖЕК, а мешканець (у разі, якщо ви з ним не змогли домовитися полюбовно).

  Взагалі практично всі ситуації з потопами в багатоквартирних будинках є досить делікатними і, можна сказати, індивідуальними.

  Тут все залежить від самих людей: для одних потоп – не проблема і вони на нього повністю закривають очі, а для інших і маленьке плямочка, проступившие на стелі, являє собою черговий привід якщо не стягнути з невдалого сусіда гроші, то, принаймні, поскандалити. І повірте, іноді скандали бувають гірше, ніж величезна сума компенсації за заподіяну шкоду.

  Що робити, якщо ви затопили сусідів знизу

  Питання, що робити, якщо ви затопили сусідів знизу, виникає набагато рідше, ніж питання, що робити, якщо вас затопили сусіди – грань між цими ситуаціями досить тонка, і слід розуміти той факт, що завтра ви можете опинитися на місці мешканця знизу.

  Якщо в першій ситуації людина готовий рвати і метати, то в другій усвідомлення швидких проблем приводить людину в зневіру і часто він робить неправильні вчинки.

  Замість того, щоб домовитися і вирішити проблему, як кажуть, “полюбовно”, він починає ховатися і робити вигляд, що нікого немає вдома.

  Що робити, якщо ви затопили сусідів знизу

  Це неправильно – вам потрібно тверезо, а головне швидко оцінити ситуацію. Мало того, по можливості, якщо, звичайно, дозволяють технічні знання, усунути причину потопу, тим самим мінімізувати його наслідки. Ну а далі допоможе тільки дипломатія.

  В першу чергу потрібно заспокоїти сусіда – дати зрозуміти йому, що ситуація буде вирішуватися і, можливо, навіть на його користь. Усвідомлення того, що ви готові вирішувати проблему, що склалася і не ховатися від них, приборкає його емоції і змусить мислити тверезо.

  Далі разом з ним визначаєте причину потопу і, якщо це можливо, намагаєтеся довести свою невинність – якщо це виходить, то, знову ж таки, приступаєте до оформлення потрібних документів.

  Подібні ситуації, коли не вас затопили сусіди зверху, а ви стали винуватцем всього цього кордебалету, іноді посилюються небажанням людини зрозуміти те, що, можливо, сусід зверху зовсім тут ні при чому – йому, за великим рахунком, не важлива причина.

  Його затьмарює лють і бажання отримати, перш за все, моральне задоволення – таким людям треба покричати вдосталь, пустити вхід нецензурну лексику і домогтися нахрапом того, щоб саме ви відновили все як було.

  Мало того, часто такі люди намагаються здерти з потерпілої сторони набагато більше коштів, ніж треба – саме з цієї причини ви повинні особисто упевнитися в масштабах «катастрофи».

  І це ще не все, найбільш правильним варіантом вирішення питання у таких ситуаціях буде відправитися вивчати сліди потопу разом з третьої, незацікавленої, стороною – утрьох або учотирьох потрібно зробити опис або все детально зняти на камеру телефону.

  Усвідомлення цієї перспективи може змусити потерпілого відмовитися від такої «експертної» оцінки. Що ж, його право, але тоді і у вас будуть розв’язані руки – єдине, що знадобиться, так це папір з підписами свідків, яка запевнить відмова постраждалої сторони від документування свідчень аварії.

  У такій ситуації можна сміливо зняти з себе всю відповідальність і, як кажуть, відправити «потерпілого» куди подалі.

  Сусіди зверху затопили фото

  Загалом, як-то так все і відбувається не тільки у випадку з питанням, затопили сусіди, що робити, але і в ситуації, коли ваша квартира стає причиною потопу. Найголовніше – не втрачати голову і не піддаватися паніці.

  Слід пам’ятати, що найгірше, що з вами могло статися, вже сталося – ви народилися на цей світ. Тому до життя треба ставитися філософськи і приймати її такою, яка вона є, з усіма її проблемами і негараздами.

  Не падати духом і не сумувати – з будь-яких ситуацій є вихід, який влаштує обидві сторони конфлікту.

  Автор статті Олександр Куликов

  Затопили сусіди що робити?

  Що робити, якщо Вас затопили сусіди?

  Жертвою потопу від сусідів зверху потенційно може стати  кожен мешканець багатоповерхового будинку. В такій ситуації важко зберігати спокій та стримувати бурхливі емоції. Однак, це не допоможе вирішити питання.

  Лише чіткий алгоритм дій дозволить домогтися справедливості, не зважаючи на небажання винної сторони покрити необхідні витрати на відновлення пошкодженого приміщення.

  Про те, як домогтися відшкодування збитків, куди звернутися і що робити розповість головний спеціаліст відділу «Дубровицьке бюро правової допомоги» Сарненського МЦ з надання БВПД Лідія Литвин.

  Фіксація факту збитку

  Відповідно до ч.1 ст. 22 Цивільного кодексу України фізична особа, яка отримала збиток внаслідок порушення її цивільного права, має право на відшкодування таких збитків. Тобто, кожен має право на відшкодування завданих йому збитків, незалежно від причин та обставин затоплення квартири.

  Перш за все, слід відразу зафіксувати факт затоплення. Це можна зробити шляхом детальної фото- та відеозйомки. Про факт залиття квартири, в першу чергу, буде свідчити головний документ – акт.

  Необхідно відразу звернутися із заявою в довільній формі до ЖЕКу чи створеного ОСББ про складення акту про залиття квартири. Даний акт оформлюється відповідно до затвердженої форми.

  У документі повинні міститись наступні відомості:

  •  дата та місце складання;
  •  ПІБ членів комісії;
  • адреса, за якою відбулося затоплення;
  • перелік пошкодженого майна, види та обсяги пошкоджень;
  • причини залиття.

  Акт підписується членами відповідної комісії та з його змістом мають бути ознайомлені мешканці квартир, які мають відношення до цієї події.

  Встановлення розміру шкоди, завданої залиттям квартири

  Після усіх цих процедур необхідно підрахувати суму завданих збитків. Для цього можна запросити експертів-оцінювачів або самостійно скласти кошторис з описом всіх пошкоджених речей і майбутніх ремонтних робіт. Експертний висновок у разі звернення до суду буде підтверджувати понесені Вами збитки та визначати їх розмір.

  Встановлення винного

  Статтею 1166 Цивільного кодексу України передбачено, що майнова шкода, яка була заподіяна внаслідок неправомірних рішень, дій чи бездіяльності особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, що була заподіяна майну фізичної чи юридичної особи, відшкодовується у повному обсязі особою, яка її спричинила. Звідси виходить, що в разі доведення вини сусідів, саме вони відшкодовуватимуть збитки. У разі залиття квартири внаслідок, наприклад, протікання даху,  відповідачами можуть стати ЖЕК чи ОСББ.

  Мирне вирішення питання

  У разі коли винуватцем затоплення виявився сусід, слід звернутися до нього для відшкодування збитків мирним шляхом. Проте, для уникнення неприємностей краще оформити письмову домовленість – скласти розписку, в якій зазначити суму переданих грошей та відсутність претензій у разі повного відшкодування.

  Звернення до суду

  Якщо мирне вирішення конфлікту не відбулось, необхідно звертатися до суду. Порядок звернення до суду з позовною заявою врегульовано Цивільним процесуальним кодексом України. Саме відповідач буде доводити в суді свою непричетність.

  До позовної заяви слід додати такі документи:

  •  копія акту про затоплення;
  • перелік вартості пошкодженого майна, витрат на реставраційні чи оздоблювальні роботи;
  • кошторис відновлювальних робіт служб ЖКГ під час проведення заходів з припинення потопу;
  • правовстановлюючі документи на квартиру.

  Подаючи позов про відшкодування майнової шкоди до сусіда, який затопив вашу квартиру, слід належним чином довести факт затоплення.  Крім того, Ви маєте право на відшкодування і моральної шкоди.

  Загалом, затоплення квартири – ситуація дуже неприємна. Але не слід панікувати, необхідно дотримуватися вищезазначеного алгоритму дій, що надалі допоможе Вам отримати відшкодування завданого збитку.

  Ссылка на основную публикацию