Заява про надання неповнолітній особі (яка записана матір’ю або батьком дитини) повної цивільної дієздатності

Гіпермаркет Знань>>Правознавство>>Правознавство 9 клас>> Правознавство: Що таке право власності. Як людина стає власником. Як реалізувати право власності. Якими правами наділені неповнолітні власники

Пригадайте, у яких творах, які ви вивчали на уроках української та зарубіжної літератур, ішлося про боротьбу за майно, землю, отримання спадщини тощо.

1. Власність у вашому житті. Кожного дня вам доводиться чути слова: «Це моє», «Ця книга належить школі», «Це державна власність». Проте, чи замислювалися ви над тим, що означають ці слова?

У сиву давнину все те, що мали люди, належало людському колективу — людському стаду, племені тощо. І це не дивно — адже тоді людині було вижити дуже складно.

Час минав, удосконалювалися знаряддя праці, і вже кожна людина могла забезпечити себе самостійно, мала свої знаряддя праці, одяг, а згодом — і житло тощо. Усе те, що належить людині, називають власністю.

Про важливість цього поняття свідчить те, що йому присвячена спеціальна норма Конституції України.

Конституція УкраїниСтаття 41. Кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю (…).

Що ж означають ці слова з Основного Закону України? Подивімося навколо себе. Ручка, яку ми тримаємо в руці, створена для того, щоб нею писати. Отже, коли ви занотовуєте новий матеріал, ви користуєтеся нею.

Однак, якщо в цей час вона лежить у книжці замість закладки, ви теж користуєтеся нею. Так само ви користуєтеся ручкою, якщо вона виконує роль указки на уроці географії.

У будь-якому випадку, коли ви застосовуєте річ для задоволення своїх потреб, ви користуєтеся цією річчю.

Коли ручка у вас у руках — ви можете перекласти її на інше місце, так само, як можете підсунути стілець ближче чи далі від столу. Якщо ви можете впливати на річ безпосередньо — змінювати її розміщення, пересувати її тощо, говорять, що ви володієте річчю.

Третє повноваження власника — розпорядження. Про нього йдеться, коли ви вирішуєте подальшу долю речі. Свою ручку ви можете подарувати чи позичити однокласнику, поміняти на іншу, урешті, якщо вона вийшла з ладу, — викинути. Саме в цих випадках говорять, що ви розпоряджаєтеся річчю.

Інколи ми користуємося майном, навіть якщо не є його власниками (наприклад, узявши речі в прокатному пункті або проживаючи в державній приватизованій квартирі, ми володіємо та користуємося ними). Проте розпоряджатися своїм майном може, як правило, тільки власник лише він здебільшого має право продавати його, дарувати, передавати в спадок тощо.

Конституція України проголосила захист права власності, закріпила норму про непорушність права приватної власності. Ця норма нова в нашому законодавстві.

У минулі роки, на жаль, мали місце випадки свавільного вилучення власності: після революції було вилучено власність буржуазії та поміщиків — експлуататорів, як їх тоді називали; забирали майно в селян під час колективізації 30-х років XX ст.

За правовими нормами, що нині діють в Україні, вилучити речі що знаходяться в приватній власності, можна тільки у виняткових спеціально зазначених у законі випадках і лише після попередні    і відшкодування їх вартості.

Наприклад, вирішено прокласти і ні по метро до нового житлового району через ділянку, на якій виходиться дачні будинки. У цьому випадку вилучити власність  дачників (будинки, землю, господарські споруди, насадження) можна лише після виплати компенсації за це майно. Конфіскувати ж, тобто вилучити майно без компенсації, можна тільки за рішенням суду (як правило, якщо скоєно правопорушення).

Власність може належати різним особам. Те, що належить окремим людям, — це приватна власність; кожне село, місто, район, область мають свою власність — її називають комунальною власністю (саме до неї належить більшість шкіл). Чимало майна належить і до державної власності.

До приватної власності належить майно, власником якого є окрема людина. Це приватизована квартира, власний автомобіль, речі особистого користування. У приватній власності сьогодні може бути підприємство, корабель тощо.

Однак деякі види майна не належать до приватної власності — це вогнепальна зброя (крім мисливської), вибухівка, наркотичні речовини (крім ліків, що отримані за рецептом лікаря).

Для володіння іншими потрібний дозвіл певних органів (наприклад, для придбання холодної, газової чи вогнепальної мисливської зброї необхідно отримати дозвіл органів внутрішніх справ).

Велике значення має державна власність. До державної власності відносять майно Збройних сил України, залізниці, найважливіші культурні, освітні та медичні установи тощо.

Комунальною власністю є більшість шкіл і лікарень, трамваї та тролейбуси, значна частина житла тощо. Нині інтенсивно відбувається процес переведення частини державної власності до приватної, тобто процес приватизації.

2. Як стати власником.

Напевно, більшість із нас не відмовиться стати власником. Проте, як можна це зробити?

Заява про надання неповнолітній особі (яка записана матір’ю або батьком дитини) повної цивільної дієздатності

Найчастіше ви отримуєте речі шляхом купівлі. Майже кожен день ви купуєте хліб та інші продукти в магазині, пиріжки, сніданок чи обід — у шкільній  їдальні, разом із батьками купуєте одяг, взуття, шкільне приладдя, інші необхідні речі.

Часом вам доводиться стикатися з набуттям власності внаслідок дарування. Ви даруєте другу чи подрузі певні речі на день народження, батьки роблять вам подарунок на Новий рік.

Заява про надання неповнолітній особі (яка записана матір’ю або батьком дитини) повної цивільної дієздатності

Ще одним шляхом набуття власності є знахідка або скарб. Пригадаймо відомий мультфільм про Чебурашу та крокодила Гену. Гена бачить на вулиці гаманець, намагається його підняти.

Уявімо, що крокодил підняв гаманець. Що він має зробити? Або ж інша ситуація. При ремонті будинку власник квартири в стіні знайшов горщик із золотими монетами початку XX ст. Кому вони належатимуть?

3. Власність і діти. Пригадайте, як ви отримували речі, які тепер є вашою власністю.

Заява про надання неповнолітній особі (яка записана матір’ю або батьком дитини) повної цивільної дієздатності

Висловіть свою думку, чи можуть неповнолітні мати ті ж самі права щодо власності, що й дорослі. Обговоріть такі ситуації. 1.    9-річний хлопчик отримав на день народження цифровий фотоапарат.

Однак він не вміє ним користуватися, фотографувати йому не цікаво. Хлопчик хоче поміняти фотоапарат на іграшку — автомобіль із дистанційним управлінням, який пропонує його 18- річний знайомий.

Чи може відбутися такий обмін?

2.    15-річна дівчина брала участь у зйомках рекламного відеороліка й отримала за роботу значну суму грошей. Вона прийняла рішення придбати моторолер, про який давно мріяла. Мати і батько дівчини категорично проти покупки, уважаючи її небезпечною. Між батьками та донькою виник конфлікт. Як його вирішити, чи має право дівчина розпоряджатися грішми?

3. 7-річний хлопчик і його батьки несподівано дізналися, що двоюрідна бабуся залишила йому в спадок будинок і значну суму грошей на банківському рахунку.Чи може хлопчик отримати спадщину й користуватися нею?

4. 17-річна дівчина одружилася з 20-річним хлопцем. Невдовзі після цього вона вирішила подарувати своєму чоловікові коштовну прикрасу, яку тримала в подарунок на весілля. Батьки категорично проти цього, наполягаючи, що в сімнадцять років вона ще не може самостійно приймати подібні рішення. А яка ваша думка?

Для відповіді скористайтеся витягами із Цивільного кодексу України.

Цивільний кодекс УкраїниСтаття 31. Часткова цивільна дієздатність фізичної особи, яка не досягла чотирнадцяти років1.

Фізична особа, яка не досягла чотирнадцяти років (малолітня особа), має право:1)    самостійно вчиняти дрібні побутові правочини.

Правочин вважається дрібним побутовим, якщо він задовольняє побутові потреби особи, відповідає її фізичному, духовному чи соціальному розвитку та стосується предмета, який має невисоку вартість;

2)    здійснювати особисті немайнові права на результати інтелектуальної, творчої діяльності, що охороняються законом.

Стаття 32. Неповна цивільна дієздатність фізичної особи у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років1.

    Крім правочинів, передбачених статтею 31 цього Кодексу, фізична особа у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років (неповнолітня особа) має право:1)    самостійно розпоряджатися своїм заробітком, стипендією або іншими доходами;2)    самостійно здійснювати права на результати інтелектуальної, творчої діяльності, що охороняються законом (…);4) самостійно укладати договір банківського вкладу (рахунку) та розпоряджатися вкладом, внесеним нею на своє ім'я (грошовими коштами на рахунку).2.    Неповнолітня особа вчиняє інші правочини за згодою батьків (усиновлювачів) або піклувальників.На вчинення неповнолітньою особою правочину щодо транспортних засобів або нерухомого майна повинна бути письмова нотаріально посвідчена згода батьків (усиновлювачів) або піклувальника.

3.    Неповнолітня особа може розпоряджатися грошовими коштами, що внесені іншими особами у фінансову установу на її ім'я, за згодою батьків (усиновлювачів) або піклувальника.

5. За наявності достатніх підстав суд за заявою батьків (усиновлювачів), піклувальника, органу опіки та піклування може обмежити право неповнолітньої особи самостійно розпоряджатися своїм заробітком, стипендією чи іншими доходами або позбавити її цього права.

Суд скасовує своє рішення про обмеження або позбавлення цього права, якщо відпали обставини, які були підставою для його прийняття.

Стаття 34. Повна цивільна дієздатність1.    Повну цивільну дієздатність має фізична особа, яка досягла вісімнадцяти років (повноліття).

2.    У разі реєстрації шлюбу фізичної особи, яка не досягла повноліття, вона набуває повної цивільної дієздатності з моменту реєстрації шлюбу (…).

Стаття 35. Надання повної цивільної дієздатності1.    Повна цивільна дієздатність може бути надана фізичній особі, яка досягла шістнадцяти років і працює за трудовим договором, а також неповнолітній особі, яка записана матір'ю або батьком дитини.2.

Читайте также:  Захист права власності на земельні ділянки

    Надання повної цивільної дієздатності провадиться за рішенням органу опіки та піклування за заявою заінтересованої особи, за письмовою згодою батьків (усиновлювачів) або піклувальника, а у разі відсутності такої згоди повна цивільна дієздатність може бути надана за рішенням суду.

3. Повна цивільна дієздатність може бути надана фізичній особі, яка досягла шістнадцяти років і яка бажає займатися підприємницькою діяльністю.

За наявності письмової згоди на це батьків (усиновлювачів), піклувальника або органу опіки та піклування така особа може бути зареєстрована як підприємець. У цьому разі фізична особа набуває повної цивільної дієздатності з моменту державної реєстрації її як підприємця.

Кожна людина має певну власність — те, що їй належить. Своєю власністю особа може володіти, користуватися та розпоряджатися. Власність має кілька форм — приватну, державну та комунальну.

Існує багато шляхів отримання власності. Особа може її набути внаслідок купівлі, дарування, отримання в спадщину тощо.

Діти також можуть мати власність, але залежно від їхнього віку права щодо розпорядження нею будуть різними.

Запам'ятайте: власність, форми власності (приватна, державна, комунальна).

Правознавство. 9 клас. О.Д.Наровлянський

Календарно-тематичне планування з правознавства 9 класу, завдання та відповіді школяру, курси учителю з правознавства 9 класу

Зміст уроку
конспект уроку і опорний каркас презентація уроку акселеративні методи та інтерактивні технології
закриті вправи (тільки для використання вчителями)
оцінювання Практика
задачі та вправи,самоперевірка практикуми, лабораторні, кейси
рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
домашнє завдання Ілюстрації
ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
реферати
фішки для допитливих
шпаргалки
гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати Доповнення
зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
підручники основні і допоміжні тематичні свята, девізи статті національні особливості
словник термінів інше Тільки для вчителів
ідеальні уроки календарний план на рік методичні рекомендації програми
обговорення

  • Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку,
  • напишите нам.
  • Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь —
  • Образовательный форум.

Зміст заяви про надання неповнолітній особі повної цивільної дієздатності — Стаття 243 Цивільно-процесуального кодексу

1. У заяві про надання неповнолітній особі повної цивільної дієздатності повинні бути викладені дані про те, що неповнолітня особа працює за трудовим договором або є матір'ю чи батьком дитини відповідно до актового запису цивільного стану.

Коментар:

Зміст статті, що коментується, тісно пов'язаний з положенням ч. 2 ст.

35 ЦК, відповідно до якої повна цивільна дієздатність може бути надана фізичній особі, яка досягла шістнадцяти років і працює за трудовим договором, а також неповнолітній особі, яка записана матір'ю або батьком дитини.

Надання повної цивільної дієздатності проводиться за рішенням органу опіки та піклування за заявою заінтересованої особи за письмовою згодою батьків (усиновлювачів) або піклувальника, а у разі відсутності такої згоди повна цивільна дієздатність може бути надана за рішенням суду.

Повна цивільна дієздатність може бути надана фізичній особі, яка досягла шістнадцяти років і яка бажає займатися підприємницькою діяльністю.

За наявності письмової згоди на це батьків (усиновлювачів), піклувальника або органу опіки та піклування така особа може бути зареєстрована як підприємець. У цьому разі фізична особа набуває повної цивільної дієздатності з моменту державної реєстрації її як підприємця.

У ЦПК 1963 р. подібної норми не було, оскільки ЦК УРСР 1963 р. не пе-редбачав надання повної цивільної дієздатності неповнолітній особі. У разі від-сутності такої згоди неповнолітня фізична особа має право подати до суду заяву про надання їй повної цивільної дієздатності. Заява подається неповнолітньою особою до суду, за місцем її проживання (див.

коментар до ст. 242 ЦПК). Заява неповнолітньої особи про надання їй повної цивільної дієздатності має містити всі реквізити, необхідні для подання позовної заяви (див. коментар до ст.

119 ЦПК), тобто найменування суду, в який подається заява, найменування заявника — неповнолітньої особи, її місце проживання, найменування заінтересованих осіб, такими є особи, які не дали згоди на надання неповнолітній особі повної цивільної дієздатності, тобто батьки, усиновлювачі або піклувальники, їх місце проживання, зазначається також пош- това адреса заявника і заінтересованих осіб, зміст вимог — вимога про надання неповнолітній особі повної цивільної дієздатності, обставини, які підтверджують вимоги неповнолітньої особи. Такими обставинами є робота за трудовим договором або неповнолітня особа є батьком або матір'ю дитини. Крім того, в заяві необхідно зазначити причину звернення неповнолітньої особи до суду, тобто відсутність згоди батьків, усиновлювачів, попечителів на надання неповнолітній особі повної цивільної дієздатності. У статті, що коментується, ця вимога не передбачена, але вона не-обхідна, оскільки обґрунтовує причину звернення неповнолітньої особи до суду із заявою про надання їй повної цивільної дієздатності. Заява має бути підписана заявником і зазначена дата заяви. До заяви має бути додана копія трудового договору, свідоцтва про народження дитини як доказ обґрунтованості вимог заявника.

Набуття повної цивільної дієздатності неповнолітніми при досягненні ними 16 років

Умови такого набуття визначені у статті 35 ЦК. Коментована стаття є новелою чинного ЦК. У ній законодавець передбачає можливість надання повної цивільної дієздатності фізичній особі, яка не досягла повноліття. Надання повної цивільної дієздатності відоме в юридичній літературі як «емансипація» і відповідно до ст.

35 ЦК можливе: по-перше, щодо фізичної особи, яка досягла 16 років і працює за трудовим договором; по-друге, щодо фізичної особи, яка досягла 16 років і бажає займатися підприємницькою діяльністю; по-третє, щодо неповнолітньої фізичної особи, яка записана матір'ю або батьком дитини.

Зазначені дії свідчать про те, що неповнолітній у стані самостійно вирішувати майнові та інші цивільно-правові питання, тобто досягнув відповідного рівня зрілості та може бути повноправним членом суспільства і відповідати за свої дії (вільний у розпорядженні своїм майном, набутим за рахунок заробітної плати і доходів від здійснення підприємницької діяльності).

Для надання повної цивільної дієздатності неповнолітній повинен відповідати вимогам закону, визначеним для кожного випадку окремо. Наприклад, у першому випадку необхідно: а) досягнути 16 років; б) працювати за трудовим договором.

Для надання повної цивільної дієздатності неповнолітній звертається із заявою до органу опіки та піклування за письмовою згоди батьків (усиновлювачів) або піклувальника, а у разі відсутності такої згоди повна цивільна дієздатність може бути надана йому судом.

Крім того, отримання згоди лише одного з батьків (усиновлювачів) у разі заперечення іншим створює можливість надання повної цивільної дієздатності неповнолітньому лише в судовому порядку (за новим ЦПК такі справи розглядаються в окремому провадженні).

У другому випадку для надання повної цивільної дієздатності неповнолітньому необхідно: а) досягнути 16 років; б) бажати займатися підприємницькою діяльністю.

При цьому неповнолітня особа набуває повної цивільної дієздатності з моменту державної реєстрації як підприємець за наявності письмової згоди на це батьків (усиновлювачів), піклувальника або органу опіки та піклування. У третьому випадку необхідний факт державної реєстрації народження дитини, одним із батьків якої є неповнолітній.

Для надання повної цивільної дієздатності неповнолітня особа повинна звернутися із заявою до органу опіки та піклування. При цьому згоди батьків (усиновлювачів), піклувальника, органів опіки і піклування для надання повної цивільної дієздатності неповнолітній особі не потрібно. Відповідно до ч.

4 коментованої статті повна цивільна дієздатність, надана фізичній особі, поширюється на усі цивільні права та обов'язки. При цьому емансипований неповнолітній самостійно несе відповідальність за своїми зобов'язаннями згідно з гл. 51 ЦК, а також в повному обсязі відповідає за зобов'язаннями із відшкодування шкоди згідно з гл. 82 ЦК.

Однак окремі права і обов'язки виникають виключно після досягнення певного віку. Наприклад, правом придбання мисливської гладкоствольної зброї користуються громадяни України, які досягли 21-річного віку, а мисливської нарізної зброї — 25-річного віку, холодної та пневматичної зброї — 18-річного віку. Отримання повної цивільної дієздатності не є підставою для укладення шлюбу. Шлюбна дієздатність є самостійним різновидом дієздатності, яка набувається із досягненням відповідного шлюбного віку. У ч. 5 ст. 35 ЦК міститься правило щодо збереження наданої повної цивільної дієздатності за фізичною особою як у разі припинення нею трудового договору, так і у разі припинення підприємницької діяльності.

Обмеження дієздатності фізичної особи.

Дієздатність, на відміну від правоздатності, пов'язана з певними якостями фізичної особи: здатністю усвідомлювати значення своїх дій, керувати ними та передбачати наслідки їх вчинення. Такі якості залежать не лише від віку фізичної особи, але й від стану її психіки.

У зв'язку з цим, якщо фізична особа нездатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними, вона може бути судом або обмежена у своїй цивільній дієздатності, або визнана недієздатною. У статті 36 передбачаються підстави для обмеження цивільної дієздатності фізичної особи.

Під обмеженням цивільної дієздатності слід розуміти позбавлення судом права розпоряджатися майном (продавати, обмінювати, дарувати, заповідати, купувати) та вчиняти інші правочини, що виходять за межі дрібних побутових, а також самостійно одержувати заробіток, пенсію, стипендію, інші доходи та розпоряджатися ними.

Законодавець передбачає дві підстави обмеження цивільної дієздатності фізичної особи: а) фізична особа страждає на психічний розлад, який істотно впливає на її здатність усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними; б) фізична особа зловживає спиртними напоями, наркотичними засобами, токсичними речовинами тощо, і тим самим ставить себе чи свою сім'ю, а також інших осіб, яких вона за законом зобов'язана утримувати, у скрутне матеріальне становище. Особливе місце в системі особистих немайнових благ фізичної особи посідає психічне здоров'я фізичної особи. Психічний розлад як підстава для обмеження цивільної дієздатності фізичної особи повинен бути підтверджений судово-психіатричною експертизою. Діагноз психічного розладу не може базуватися лише на незгоді особи з існуючими у суспільстві політичними, моральними, правовими, релігійними, культурними цінностями або на будь-яких інших підставах, безпосередньо не пов'язаних із станом її психічного здоров'я.

Читайте также:  Здійснення сімейних прав

Обмеження в дієздатності громадянина внаслідок зловживання спиртними напоями або наркотичними засобами спрямовано на посилення боротьби з пияцтвом та зловживанням наркотичними засобами і має велике значення для запобігання порушенням громадського порядку та виховання громадян у дусі свідомого ставлення до праці, сім'ї, додержання Конституції та законів України. Під зловживанням спиртними напоями, наркотичними засобами слід розуміти надмірне чи систематичне їх вживання фізичною особою, що супроводжується непомірними грошовими витратами на їх придбання. Внаслідок вчинення таких дій фізична особа ставить себе чи свою сім'ю, а також осіб, яких вона за законом зобов'язана утримувати, у скрутне матеріальне становище. Доказами таких фактів можуть бути свідчення членів сім'ї, акти органів внутрішніх справ та громадських організацій, документи про доход сім'ї і кількість її членів, а також матеріали, що підтверджують зловживання спиртними напоями чи наркотичними засобами та характеризують матеріальне становище сім'ї.

Справа про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи може бути порушена в суді на підставі ст. 36 ЦК, відповідно до цивільного процесуального законодавства за заявою когось із членів її сім'ї, органу опіки та піклування, наркологічного або психіатричного закладу (ст. 237 ЦПК).

При цьому сама фізична особа пред'явити вимогу про таку зміну свого правового статусу не може. Відповідно до частини 4 ст.

36 ЦК цивільна дієздатність фізичної особи є обмеженою з моменту набрання законної сили рішенням суду про це, тобто, якщо рішення суду не було оскаржене, та після закінчення строку, передбаченого для апеляційного оскарження.

Рішення суду про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи є підставою для встановлення над нею піклування. Відповідно до ст. 60 ЦК, ст. 241 ЦПК встановлення піклування над такою особою здійснюється судом, який безпосередньо й призначає конкретну особу піклувальником. У статті 37 законодавець передбачив обсяг обмеження цивільної дієздатності фізичної особи.

Порядок обмеження цивільної дієздатності фізичної особи встановлюється статтями 254—260 ЦПК. Особа, цивільна дієздатність якої обмежена, може самостійно вчиняти лише одну категорію правочинів — дрібні побутові.

За згодою піклувальника фізична особа, цивільна дієздатність якої обмежена, має право: а) вчиняти правочини щодо розпорядження майном та інші правочини, що виходять за межі дрібних побутових, а у разі заперечення піклувальника дати таку згоду, його відмова може бути оскаржена особою до органів опіки та піклування або суду; б) одержувати заробіток, пенсію, стипендію, інші доходи та розпоряджатися ними (необхідна письмова згода піклувальника). Особа, цивільна дієздатність якої обмежена, є повністю деліктоздатною, тому вона самостійно несе відповідальність як за порушення нею договору (глава 51 ЦК), так і за шкоду, завдану нею іншій особі.

Цивільний процес України — Харитонов Є.О. — 3. Розгляд судом справ про надання неповнолітній особі повної цивільної дієздатності

За загальним правилом повну цивільну дієздатність має фізична особа, яка досягла 18 років (повноліття). Разом із тим цивільне законодавство України передбачає винятки із цього правила.

Повна цивільна дієздатність може бути надана фізичній особі до досягнення нею повноліття у разі реєстрації нею шлюбу, реєстрації її як підприємця, коли вона працює за трудовим договором або записана матір'ю чи батьком дитини (ст.ст. 34-35 ЦК).

У разі реєстрації шлюбу фізичної особи, яка не досягла повноліття, вона набуває повної цивільної дієздатності з моменту реєстрації шлюбу. У цьому випадку набуття повної цивільної дієздатності відбувається автоматично.

Повна цивільна дієздатність може бути надана фізичній особі, яка досягла 16 років і яка бажає займатися підприємницькою діяльністю. За наявності письмової згоди на це батьків (усиновлювачів), піклувальника або органу опіки та піклування така особа може бути зареєстрована як підприємець.

У цьому разі фізична особа набуває повної цивільної дієздатності з моменту державної реєстрації її як підприємця.

У разі відсутності письмової згоди на це батьків (усиновлювачів), піклувальника або органу опіки та піклування надання повної цивільної дієздатності за рішенням суду чинним законодавством не допускається.

Фізичній особі, яка досягла 16 років і працює за трудовим договором, а також неповнолітній особі, яка записана матір'ю або батьком дитини, може бути надана повна цивільна дієздатність за її заявою до органу опіки та піклування. Орган опіки та піклування за наявності письмової зголи на не батьків (усиновлювачів) або піклувальника приймає рішення про надання повної цивільної дієздатності (емансипацію).

Таким чином, загальним порядком надання неповнолітній особі повної цивільної дієздатності є адміністративний за рішенням органу опіки та піклування за наявності письмової згоди батьків (усиновлювачів) або піклувальника. Таке рішення відповідно до ст.

34 Закону України від 21 травня 1997 р. «Про місцеве самоврядування в Україні» приймається виконавчим органом сільської, селищної, міської ради.

І тільки за відсутності письмової згоди батьків (усиновлювачів) або піклувальника емансипація здійснюється у судовому порядку, встановленому ст.ст. 242-245 ЦПК.

Право на звернення до суду із заявою про надання повної цивільної дієздатності має сама неповнолітня особа, яка досягла 16-річного віку і працює за трудовим договором або записана матір'ю чи батьком дитини.

Заява подається за місцем проживання неповнолітньої особи.

Підсудність справи за зверненням неповнолітньої особи — громадянина України, який проживає за її межами, визначається за клопотанням заявника ухвалою судді Верховного Суду України.

Заява повинна відповідати загальним вимогам ст. 119 ЦПК, якою встановлена форма та зміст позовної заяви, з урахуванням особливостей, передбачених ст. 243 ЦПК, зокрема у ній повинно бути зазначено про те, що неповнолітня особа працює за трудовим договором або є матір'ю чи батьком дитини відповідно до актового запису цивільного стану.

Викладені обставини повинні бути підтверджені письмовими доказами: трудовим договором або свідоцтвом про народження дитини. Також у заяві необхідно обов'язково зазначити про те, що батьки (усиновлювачі) або піклувальник не надали згоду на емансипацію в адміністративному порядку.

Якщо вимоги щодо змісту заяви не дотримані, така заява залишається без руху в порядку ст. 121 ЦПК.

Справи про надання неповнолітній особі повної цивільної дієздатності суд розглядає за участю заявника та заінтересованих осіб: одного або обох батьків (усиновлювачів) або піклувальника та представника органу опіки та піклування. Участь представника органу опіки та піклування у розгляді справи є обов'язковою.

У судовому засіданні встановлюються обставини, що мають матеріально-правове значення для надання повної цивільної дієздатності: досягнення неповнолітньою особою 16 років, робота за трудовим договором або запис матір'ю чи батьком дитини, відсутність згоди батьків (усиновлювачів) або піклувальника на емансипацію в адміністративному порядку.

Розглянувши заяву про надання неповнолітній особі повної цивільної дієздатності по суті, суд ухвалює рішення, яким задовольняє або відмовляє у задоволенні вимоги заявника. У разі задоволення заявленої вимоги неповнолітній особі надається повна цивільна дієздатність після набрання рішенням суду законної сили.

Рішення суду про надання неповнолітній особі повної цивільної дієздатності після набрання ним законної сили надсилається органові опіки та піклування.

Якщо над неповнолітньою особою було встановлено піклування, таке рішення суду є підставою для його припинення (п. 3 ч. 1 ст. 77 ЦК).

Повна цивільна дієздатність, надана фізичній особі за рішенням суду, поширюється на усі цивільні права та обов'язки.

4. Розгляд судом справ про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою5. Розгляд судом справ про усиновлення6. Розгляд судом справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення7. Розгляд справ про відновлення прав на втрачені цінні папери на пред'явника та векселі8. Розгляд судом справ про передачу безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність9. Розгляд судом справ про визнання спадщини відумерлою10. Розгляд заяви про надання особі психіатричної допомоги у примусовому порядку11. Розгляд судом справ про обов'язкову госпіталізацію до протитуберкульозного закладу12. Розгляд судом справ про розкриття банками інформації, яка містить банківську таємницю, щодо юридичних та фізичних осібРозділ IV. Перегляд судових рішень

Читайте также:  Підводні камені договору страхування: чому ви можете залишитися без грошей

Чи може неповнолітня дитина жити окремо від батьків? (страница 2)

Вітаю вас. Чи може дитина віком 16 років проживати окремо від батьків, з повнолітньою людиною яка не є опікуном дитини? І які можуть бути дії батьків в цьому випадку?

Мені 16 почті 17 чи можу я жити з повнолітнім хлопцем без дозволу мами?

мені 16 чи можу я в такому віці піти з дому жити з коханою людиною ми чекаємо з ним на дитину але мене не відпускають батьки

Чи можу я жити окрему від мами з татом якщо вони не розлучені а мені 13?

З 14 років можна обирати з ким з батьків мешкати, до 14 років, суд вирішує, повинен враховувати Вашу думку в Ваших інтересах.

Нам по 16. Хотим жить вместе. У нее проблемы в семье, и она хочет переехать. Есть где жить. Обеспечивать себя полностью не можем. Родители мои не против помогать. Возможно ли нам переехать, и что для этого нужно?
Спасибо.

Нам по 16. Хотим жить вместе. У нее проблемы в семье, и она хочет переехать. Есть где жить. Обеспечивать себя полностью не можем. Родители мои не против помогать. Возможно ли нам переехать, и что для этого нужно? Спасибо.

Чи можу жити я в 16 років окремо від батьків?

Мені 16 років,моя сім'я до мене погано відноситься,обзивають,б'ють,я чуствую себе якоюсь жертвою,хочу перебратися жити до своєї 29_ти річної сестри ,батьки не дозволяють
Чи можу я піти жити до сестри????

Дівчині 16 років а ми не хочемо дітей а через суд хочемо піти що робити ?

Мені 15 чи можна жити окремо від батьків з повнолітнцм хлопцем?

Доброго дня, не можна, тільки з одним із батьків, або з піклувальником.

Мені 16,чи маю я право жити окремо,з повнолітнім хлопцем?

Добрий день. Мені 17. Маю бажання заробляти кошти й мешкати окремо від батьків. Причиною є те, що хочу вступити до вишу і мені дуже некомфортно жити з батьками. Так як вони мені не можуть дати таку можливість і забороняють мені самостійно допомогти собі, то чи маю я право на самостійне проживання?

Мені 17 років чи маю я право жити з повнолітнім хлопцем? Окремо від батьків

Мені 18 чи можу я жити окремо , чі маю я право ?

Так, маєте право жити окремо, бо Ви вже досягли повноліття.

Мені 16 буде осьо 17 чи можу я без згоди батьків з'їхати до хлопця

Здравствуйте, моей девушки 16 лет она может у меня жить моими родителями

Не может без разрешения её и ваших родителей.

Мені 15 хочу переїхати від токсичних батьків до хлопця, я маю на це право?

Без дозволу батьків не маєте до 18 років, а з дозволом маєте право навіть з 14 років, але лише жити в сім'ї родичів (не з «хлопцем»!). Вони вас вернуть офіційно та ще й зі скандалом.

Вчіться домовлятись — це зажди «дешевше» у всіх відношеннях, ніж конфліктні способи. І чому так слабо з 15 ? Треба було з 12-ти чи ще раніше починати…, як в ісламських країнах…

Ось будете сама матір'ю — тоді взнаєте «що це таке» — бунти дітей.

Доброго дня, мені 16,меніі можна переїхати самій жити у квартиру з дозволу батьків?

Доброго дня. За погодження батьками Ваших вчинків — можна.

Чому батьки сварять мене що я бачусь з хлопцем майже кожен день мені 17 а через 2 місяці мені 18

Вам потрібно відверто поговорити з батьками, можливо звернутись до психолога, найти з батьками спільну мову та компроміси.

Добрий день,мені 16 я хочу жити окремо від батьків,чи маю я на це право?

Ні, до 18-ти. А з 16-ти — тільки з дозволу батьків і тільки у родичів (не «в хлопця» чи «у дівчини»).

Доброго вечора моєму сину 16 років майже 17.Він дуже сильно хоче ідти самостіно жити устроює скандали нам і робить феєрверги дома.Чи може він ідти отдельно жити так щоб я за него ненесла відповідальнісь. Чи можливо наторіально скласти такий договір

З 16 років повністю може, але лише з вашого дозволу. Договір теж можна скласти. Звертайтесь на ел.пошту з профілю за деталізацією та за текстом такого договору — над ним потрібно попрацювати юристу, адже це нестандартний документ.

Мені 15 років, чи дозволяється мені гуляти до 22:00-23:00? Чи має право батько принижувати свою дитину при її друзях?

Час гуляння (і все інше) вирішують батьки до 18-ти років дитині, оскільки вони несуть відповідальність. Методи виховання — також. Але при цьому ніхто нікого не повинен принижувати, а діти зобов'язані бути слухняними також.

Чи має мама право в 17р. забороняти бачитися з хлопцем?

Має право займатись Вашим вихованням до 18 років.

Але вихід є та в правовому полі — звертайтесь персонально.

Доброго дня, мені 16 в мене є дитина і цивільний чоловік тобто в нас було весілля але ми не розписані, чоловікові 20, чи маємо ми право жити окремо від батьків?

Доброго дня. Маєте право, дозвіл на шлюб можна отримати у судовому порядку.

Стаття 35 ЦПК. Надання повної цивільної дієздатності

1.Повна цивільна дієздатність може бути надана фізичній особі, яка досягла шістнадцяти років і працює за трудовим договором, а також неповнолітній особі, яка записана матір'ю або батьком дитини.

2.Надання повної цивільної дієздатності провадиться за рішенням органу опіки та піклування за заявою заінтересованої особи за письмовою згодою батьків (усиновлювачів) або піклувальника, а у разі відсутності такої згоди повна цивільна дієздатність може бути надана за рішенням суду.

Не маєте права — поки не буде оформлено вам надання повної цивільної дієздатності за рішенням органу опіки та піклування за заявою заінтересованої особи за письмовою згодою батьків (усиновлювачів) або піклувальника, а у разі відсутності такої згоди повна цивільна дієздатність може бути надана за рішенням суду

Доброго дня!
Мені 15 років чи можна мені жити з хлопцем повнолітнім!
Тато не проти, А мама проти.
Ми з ним вже все вирішили і тато не проти цього!

Доброго дня, Соня. Не можна, тільки після повноліття, або отримання повної цивільної дієздатності за рішенням органу опіки чи у судовому порядку з 16 років.

Так, до 16-ти років навіть суд не вирішить таке питання у вашу користь та ще й можуть притягнути до криміналу всіх, хто прийматиме участь у «розбещуванні неповнолітньої».

Але якщо уговорите маму, то хіба лиш цей хлопець зможе жити у квартирі ваших батьків в якості «квартиранта» (до ваших 16-ти років, а потім можна по схемі «вагітність, суд і заміжжя» та виховувати нове покоління українців, нам суспільству так не вистарчає українців!).

Доброго дня , мені 16 і моя мама не живе з моїм рідним батьком, батько Платить аліменти але мама їх витрачає на себе і каже що це її гроші , що мені робити в такому випадку ? Ще мама постійно мені каже щоб я збирала речі і уходила с хати бо знає що мені є куди іти, як тільки я починаю збирати речі вона кричать і може почати бійку зі словами ( неблагодарная Придательнтца!!!!) Але бійки наданий момент рідкі до 14 била постійно
Що мені робити і цій ситуації?

Така ситуація — не рідкість.
Зверніться до органу опіки та піклування. Розкажіть батькові про все — тоді він зможе використати механізм контролю за тим, як використовуються його аліменти.

Також можете звернутись з позовом до суду за перерахуванням аліментів безпосередньо на ваш банківський рахунок (адже вам вже є 16).

Для підготування позовної заяви — можете звернутись за безкоштовною юридичною допомогою до центру такої допомоги, які є в кожному обласному центрі — зобов'язані будуть допомогти.

Доброго дня. З якого віку можна самостійно знімати квартиру? І чи можна жити у 15-16 років одному у житлі, оренду якого оплачує повнолітня особа (опікун) , із повною згодою обох із батьків?

Доброго вечора, мені 16 років я хочу проживати не подалік від матері з своїм хлопцем томущо у мене в сім'ї сварки бійки І ше одна проблема у мене условка 1 рік чи можу я проживати зі своїм хлопцем?????

Доброго дня мені 17 років, можу я жити окремо від сами з своїм хлопцем за згодою мами ?

Окремо від мами за згодою мами ?

Доброго дня. Можете, якщо батьки не заперечують.

Ссылка на основную публикацию