Заява про усиновлення дитини

Заява про усиновлення дитини

Батьківство це невід’ємне природне право людини, яке захищено законом та державою. Коли людина стає батьком чи матір’ю дитини, вона бере на себе певне коло обов’язків та прав, причому не важливо, набула вона статусу батьків через народження дитини, чи усиновлення.

В тому випадку, коли батьки неналежно виконують, або повністю не виконують свої обов’язки, чи становлять загрозу для дитини, законом передбачена можливість позбавити батьків батьківських прав.

Підстави для позбавлення батьківських прав

Позбавлення батьківських прав за своєю сутністю — це санкція, та крайня міра. Вона використовується, може, та має використовуватися:

 • У випадках коли психічне чи/та фізичне здоров’я дитини знаходяться під загрозою.
 • Моральний та духовний розвиток знаходиться в небезпеці і це є наслідком дій батьків.
 • Коли існують факти неналежного поводження батьків з дитиною.
 • У випадках їх злісного ухилення від виконання батьківських обов’язків.

В першу чергу, держава має спробувати допомогти неблагополучній родині, направити батьків на їх виправлення та належне виконання своїх обов’язків. Але, якщо під загрозою опиняються інтереси та життя дитини, та довіряти її виховання батькам не можливо, то до них застосовується дана санкція.

Один з батьків (батько чи матір) або обидва, можуть бути позбавлені судом батьківських прав, коли вони:

 • без поважної на те причини не забрали дитину з пологового будинку, чи з інших закладів охорони здоров’я, та протягом наступних шести місяців так і не проявили до неї батьківського піклування;
 • поводяться жорстоко по відношенню до дитини;
 • ухиляються від обов’язків стосовно виховання дитини;
 • у випадках, коли вони експлуатують дитину, зокрема примушують її до бродяжництва чи/та жебракування;
 • батьки страждають на хронічний алкоголізм або наркоманію;
 • коли батьків було засуджено за умисний злочин щодо дитини.

Порядок та процедура позбавлення батьківських прав

Існує лише один порядок позбавлення батьківських прав – це судовий порядок. Даний тип справ розглядається судом згідно порядку позовного провадження, що встановлений ЦПК України.

Заява про усиновлення дитини

Щоб позбавити батьківських прав потрібно:

 1. Встановити, що особа порушує або злісно не виконує свої батьківські обов’язки.
 2. Звернутися до органу опіки та піклування, щоб отримати їх висновок стосовно невиконання батьками, або одним із них, своїх обов’язків.
 3. Звернутися до суду з позовною заявою про позбавлення батьків батьківських прав.

Позов до суду стосовно позбавлення батьківських прав мають право подати:

 • Один з батьків або опікун дитини.
 • Органи опіки і піклування.
 • Адміністрація тієї установи, в якій дитина знаходиться на вихованні та утриманні.
 • Сама дитина, якій виповнилося 14 років.
 • Прокурор, у встановлених законом випадках.
 • Ряд інших установ та органів, які зобов’язані охороняти права неповнолітніх.

Якщо громадяни є свідками неналежного поводження батьків з дитиною, будь-то родичі дитини, її педагоги, сусіди, чи хто-небудь інший, вони мають право звернутися із заявою про це у відповідні органи.

Треба розуміти, що справи такого роду завжди вельми складні. Щоб підтвердити факт порушення прав дитини, чи навпаки, довести його відсутність, необхідне ретельне та усестороннє дослідження життя дитини.

Саме тому, до участі у вирішенні такого питання завжди залучають органи опіки та піклування, які зобов’язані провести відповідні обстеження та дати висновок. Їх представник має бути учасником в розгляді судової справи.

Варто зауважити, що за законом, суд враховує висновок органу опіки та піклування стосовно доцільності позбавлення батьків батьківських прав, але він не зобов’язаний виносити рішення, яке буде співпадати з їх висновком. Проте, якщо суд з цим висновком не погоджується, то має обов’язково мотивувати, з яких причин висновок суду відрізняється від висновку органу опіки та піклування.

Зразок позовної заяви про позбавлення батьківських прав

Структура позовної заяви про позбавлення батьківських прав в цілому класична. З моментів, які треба зазначити, в заяві може бути як один, так і кілька відповідачів (один або обидва батьки). Також, нерідко в таких позовах третьою особою вказують органи опіки та піклування.

Заява про усиновлення дитини

Загальний вигляд позовної заяви про позбавлення батьківських прав такий:

 1. Найменування суду
 2. Повне ім’я – П.І.Б., рік народження, адреса, номер телефону позивача.
 3. Ті ж самі дані відповідача.
 4. Вказати 3 особу, в даному випадку орган опіки та піклування.
 5. У центрі аркушу пишеться «Позовна заява». На рядку нижче: «про позбавлення батьківських прав».
  Далі іде викладення інформації стосовно обставин, на яких базується позов. Вказуються докази, назви та номери документів виданих органами опіки та піклування, та інші важливі данні.
 6. Посилання на відповідні нормативні акти: ЦК і ЦПК України та інші, якщо в цьому є необхідність, на основі яких, позивач вимагає позбавити відповідача батьківських прав.
 7. З нового рядка по центру «Прошу». В наступному рядку викладається суть вимоги.
 8. Після цього, обов’язково вказується перелік документів та доказів, що додаються.
 9. Ставиться дата, підпис та прізвище з ініціалами позивача.

Зважаючи на складність та варіативність істотних обставин, за яких може проводитися подання позовних вимог з питання позбавлення батьківства: зміст, кількість сторін, присутність третіх осіб у позові, тощо – вам може знадобитись кваліфікована юридична допомога.

Процедура усиновлення: що потрібно знати потенційним батькам? Відповідає юрист

Отже, ти зважилася на усиновлення. Не сумнівайся, коли у твоїй родині з'явиться ця маленька нова людина, на краще зміняться цінності та орієнтири, світосприйняття і пріоритети. Змінюється і смак щастя.

Крім того, у родині зав'язуються стосунки набагато складніші, глибші, міцніші. Життя стає радісним і у дитини, завдяки доброті та милосердю сімей, таких, як твоя, у неї з'являється світле майбутнє. Сподіваємося, що перед тим, як зважитися на цей серйозний крок, ти добре все обдумала і зважила, і ви з чоловіком готові з любов'ю відкрити своє серце дитині.

Ви, як батьки, повинні усвідомлювати, що усиновлена ​​дитина входить у сім'ю на правах сина чи дочки. Значить, вона стане рідною дитиною. Назавжди. Вона буде носити ваше прізвище, мати ті ж права, що і рідні діти, якщо у вас із чоловіком вони є, буде також вашим спадкоємцем.

Законом передбачено, що усиновлення дитини проводиться у її найвищих інтересах для забезпечення стабільних та гармонійних умов її життя.

Хто може бути усиновлювачем?

У ст. 211 Сімейного кодексу України, визначено, що усиновлювачем дитини може стати особа не молодше 21 року, за винятком, коли усиновлювач є родичем дитини. Різниця у віці між усиновлювачем і дитиною повинна становити не менше п'ятнадцяти років. Якщо йдеться про усиновлення повнолітньої дитини, різниця у віці з усиновлювачем повинна становити не менше вісімнадцяти років.

Читай також: День усиновлення в Україні: зворушливо про важливе

Усиновлювачем може бути як подружжя, так і одинокий усиновитель, якщо чоловік і жінка проживають однією сім'єю, суд може постановити рішення про усиновлення ними дитини.

З чого починається усиновлення?

Заява про усиновлення дитини

 • Для початку потрібно звернутися в службу у справах дітей за місцем проживання з письмовою заявою і стати на облік кандидатів в усиновлювачі. Там же тобі дадуть список документів, які необхідно підготувати потенційному усиновлювачу:

1. Копія паспорта 1,2,11 сторінки.2. Довідка з місця роботи про займану посаду, заробітну плату за останні 6 місяців, характеристика з місця роботи. Всі документи повинні бути завірені печаткою підприємства.3. Свідоцтво про шлюб (за наявності).4. Довідка про склад сім'ї (видає центр надання адміністративних послуг).5. Акт обстеження житлових умов (видає співробітник служби у справах дітей при міськраді).6. Довідка про відсутність судимості (видають сервісні центри МВС).7. Довідка про стан здоров'я. Вам потрібно буде здати загальний аналіз крові, сечі, кров на RW і СНІД, флюорографію. А також пройти медогляд у лікарів: дерматовенеролога, психіатра (необхідно взяти сертифікат), нарколога (теж потрібен сертифікат), фтизіатра, терапевта.8. Знадобиться нотаріально завірена згода чоловіка на усиновлення дитини.

9. Потрібні будуть копії документів, що підтверджують право власності або користування житловим приміщенням.

 • У службі у справах дітей пройде перевірка документів, психолог з тобою і чоловіком проведе бесіди. За результатами перевірки протягом 10 робочих днів видається висновок і пакет документів для усиновлення, які є дійсними 1 рік. Далі — служба у справах дітей може видати направлення в найближчий дитячий будинок, інтернат, для знайомства з дитиною, попередньо показавши особисті справи кожної. Кандидат в усиновлювачі може і сам вибрати дитину, скажімо, на сайті дитячих будинків, служб у справах дітей та звернутися за місцем знаходження дитини, до служби у справах дітей із заявою.

Знайомство з дитиною

Перш за все, ти повинна також знати, що якщо під час знайомства тобі дитина сподобалася, а у неї є брат або сестра, то їх не можна розлучати: доведеться або не всиновлювати нікого, або брати з братом чи сестрою. У той же час, органи опіки та піклування можуть розглянути усиновлення когось із них різними способами. Суд повинен знайти підстави для такого усиновлення вагомими.

Також проходить психологічна підготовка потенційних майбутніх батьків. Психологи розкажуть, як спілкуватися з дитиною.

Читай також: Безкоштовна путівка в табір для дитини: хто має на це право? Відповідає юрист

Якщо ти не готова взяти дитину з дитячого будинку в родину або ще вибираєш / думаєш, не давай малюку помилкових надій, це завдасть йому болю.

Поводься ласкаво, але стримано, поки для себе остаточно не визначишся з вибором, щоб дитина марно не чекала, не впадала у відчай, якщо ти не готова усиновити саме її.

Якщо тобі не сподобалася дитина або ти не змогла з нею встановити контакт, можеш звернутися в службу у справах дітей для отримання повторного направлення. Звертатися можна стільки разів, скільки це необхідно, на час дії документів.

Заява про усиновлення дитини

Якщо ж стосунки складаються добре, не відтягуй усиновлення. Якщо ти вибрала дитину, відразу подавай заяву до служби у справах дітей за місцем перебування дитини про бажання усиновити її.

Заява складається державною мовою, із зазначенням твого П.І.П., місця проживання, а також прізвища, імені, по батькові, віку і місця знаходження дитини, номера анкети. 

Читайте также:  Страхование вместо проверки пожарной безопасности

Потім служба у справах дітей розглядає заяву і виносить висновок про доцільність усиновлення, він і є підставою для звернення до суду.

До суду за місцем проживання подається заява про усиновлення, пакет документів. Обов'язковою при подачі заяви є судовий збір, який стягується відповідно до Закону України «Про судовий збір». Засідання проводиться в закритому режимі, щоб зберегти таємницю усиновлення.

Крім клопотання про усиновлення дитини, заява в суд також може містити вимогу про зміну прізвища, імені та по батькові дитини.

При розгляді справ про усиновлення (удочеріння) дітей суд детально вивчає всі сімейні, особисті обставини усиновителів — мотиви усиновлення, характеристики членів сім'ї, стан їх здоров'я і матеріальний, сімейний стан, житлові умови, ставлення до виховання дитини.

Коли суд може відмовити в усиновленні?

Ти повинна знати, але у винятковому випадку суд може не задовольнити твоє бажання, і це положення закону. Згідно п. 3 ч. 1 ст.

238 Сімейного кодексу України усиновлення може бути скасоване за рішенням суду, якщо між усиновлювачем і дитиною склалися, незалежно від волі усиновлювача, стосунки, які роблять неможливим їхнє спільне проживання і виконання усиновлювачем своїх батьківських обов'язків.

Сподіваємося, нове життя принесе твоїй сім'ї радість і приємні клопоти, пов'язані з появою дитини в будинку.

Заява про усиновлення дитини

 • Наш автор:
 • Вікторія Вікторівна Гусакова, юрист
 • shutterstock

Усиновлення дитини: які документи потрібні

Спеціально для lady.tochka.net старший юрист Ірина Мороз розповіла, з чого починати процес усиновлення дитини та які документи для цього необхідні.

Теоретично все здається не таким уже й страшним, а от на практиці багато хто знає: щоб усиновити дитину, необхідно докласти дуже багато зусиль. І до кінця так і не зрозуміло, скільки часу може зайняти процес усиновлення в Україні.

Процедура всиновлення доволі чітко регламентована в Україні Сімейним кодексом України і Постановою КМУ від 08.10.2008 р. №905 «Про затвердження порядку провадження діяльності з усиновлення та здійснення нагляду за дотриманням прав усиновлених дітей».

Крок 1: Які документи необхідні для всиновлення

Спершу необхідно, щоб тебе поставили на облік кандидатів в усиновителі. Для цього громадянинові України, який хоче всиновити дитину, треба особисто звернутися з письмовою заявою про взяття його на облік кандидатів в усиновителі в службу у справах дітей за місцем свого проживання.

 • Для всиновлення необхідний такий пакет документів:
 • — копії паспортів або інших документів, що засвідчують особистість; — довідка про заробітну плату за останні 6 місяців або копія декларації про доходи, завірена в податковій;

Заява про усиновлення дитинивсиновлення дитини © Shutterstock

 1. — копія свідоцтва про шлюб (якщо заявники одружені); — висновок про стан здоров'я кожного із заявників, складений за встановленою формою;
 2. — нотаріально завірена згода другого з членів подружжя на всиновлення дитини (якщо дитину всиновляє один із подружжя); — довідка про наявність або відсутність судимостей для кожного заявника;
 3. — копія документів, що підтверджують право власності або право користування житловим приміщенням.
 4. Потім служба у справах дітей протягом 10 днів перевіряє ці документи, проводить співбесіду із заявниками, складає акт обстеження їхніх житлових умов.

За результатами розгляду документів ця служба готує висновок про можливість заявників бути усиновителями. Коли така заява є, бажаючі стають на облік кандидатів в усиновителі. Їхні дані вносять до Книги обліку кандидатів в усиновителі.

всиновлення дитини © Shutterstock

Крок 2: Знайомство з дитиною

Потім кандидати в усиновителі знайомляться з інформацією про дітей, які можуть бути всиновлені. Для одержання такої інформації треба звернутися до органів, що ведуть облік дітей, які можуть бути всиновлені.

Якщо після ознайомлення з інформацією про дітей кандидати висловили бажання особисто познайомитися з дитиною, їм видають скерування на організацію знайомства. Термін дії скерування – 10 робочих днів. За цей час кандидати в усиновителі повинні познайомитися з дитиною, встановити з нею контакт.

Заява про усиновлення дитини © Shutterstock

 • Крок 3: Заява про бажання всиновити дитину
 • Якщо ви згодні на всиновлення дитини, з якою познайомилися, отже, служба у справах дитини протягом 10 робочих днів повинна з'ясувати, чи згодна дитина на всиновлення, і підготувати висновок про доцільність усиновлення та відповідність його інтересам дитини.
 • Крок 4: Рішення суду про всиновлення

Коли дитина обрана, висновок служби з усиновленню є, треба звернутися із заявою про всиновлення дитини до суду. Причому разом із заявою необхідно надати пакет супровідних документів. Остаточне рішення про всиновлення приймається й розглядається в судовому порядку.

Важливо пам'ятати, якщо ти як кандидат в усиновителі до закінчення терміну дії скерування на знайомство з дитиною не надаси заяви про бажання всиновити дитину, вважається, що ти відмовляєшся від усиновлення цього малюка.

© Shutterstock

Після цього можна повторно звертатися для ознайомлення з інформацією про дітей і для одержання нового скерування. У такому випадку процес ознайомлення починається з самого початку, але кількість повторних ознайомлень не може налічувати більше трьох.

На думку юриста Ірини Мороз, тривалість усиновлення залежить від того, як швидко подружжя знайшло дитину, яку воно хоче всиновити. Але навіть за найоптимістичніших обставин процедура всиновлення займає приблизно рік.

 1. Також читай
 2. Закони України про аліменти
 3. Про права дитини від цивільного шлюбу
 4. Як юридично правильно оформити сурогатне материнство
 5. Як отримати при вагітності безкоштовну путівку і матеріальну допомогу

Позовна заява про усиновлення

Заява про усиновлення дитини

Щоб усиновити дитину, в нашій країні необхідно скласти спеціальну заяву. Справи про усиновлення перебувають під особливим державним контролем, так як останнім часом почастішали випадки незаконної торгівлі дітьми, продажу їх на органи. Тому якщо Ви сподіваєтеся на швидке отримання сприятливого рішення суду, поспішаємо Вас переконати, що в справах, порушених за позовною заявою про усиновлення, що не буде легких, швидких і простих рішень. Позовна заява про усиновлення відноситься до категорії особливо важливих справ, що мають особливе значення для суспільства, і розглядається вони в порядку окремого судочинства.

Усиновити можна тільки дитини — круглого сироту, що залишився без піклування батька і матері, щодо якого не оформлено опікунство близьких родичів. Закон висуває до усиновителів найсуворіші вимоги: адже розплатою за судову помилку служитиме дитяча покалічена доля.

По-перше, перевага віддається сімейним парам, довгий час перебувають в офіційному шлюбі, а не самотнім холостякам. По-друге, пара повинна мати незаплямовану репутацію — неприпустимі інциденти з алкоголем, наркотиками і порушенням закону.

По-третє, матеріальне становище сімейної пари має бути не нижче мінімально визначеного законом рівня, але чим вище — тим краще.

По-четверте, враховується бажання дитини (якщо він не немовля) жити з прийомними батьками, їх психологічна сумісність.

Позовна заява про усиновлення повинно містити реквізити про усиновлювачів і дані про дитину і його батьків, родичів.

Бажано позовну заяву про усиновлення скласти так, щоб з нього явно слід було щире бажання усиновителів створити для кинутого напризволяще дитини справжній будинок, повний батьківської любові і турботи.

Також до позовної заяви про усиновлення необхідно докласти перелік документів, вичерпно підтверджують бажання і можливості усиновителів забезпечити приймального дитині гідне майбутнє.

Крім стандартного набору документів — копій свідоцтв про народження, шлюб, згоди другого з подружжя на усиновлення, медичного висновку про стан здоров'я усиновлювачів, довідки з місця роботи, правовстановлюючих документів на житло — бажано докласти додаткові документи, які збільшать шанси на позитивне рішення суду.

Це можуть бути депозитні договори або сертифікати, що свідчать про наявність заощаджень в банку, інші документи, що підтверджують володіння ліквідної власністю, установчі документи компанії, якщо усиновлювач є її засновником, акції, дипломи та грамоти, ін.

Судді більш охоче довірять життя дитини людям, які чогось домоглися в житті, чий матеріальний і соціальний статус не викликає сумнівів.

Але найважливішим документом, що додається до позовної заяви про усиновлення, мають вирішальне значення для суду і прокурора, обов'язково бере участь в процесі, є висновок органу опіки і піклування.

Висновок ОПП робиться на підставі ретельного дослідження способу життя і звичок усиновителів, складанні їх соціального портрета зі слів сусідів і товаришів по службі. У висновку ОПП міститься висновок про доцільність і принципову можливість усиновлення дитини усиновлювачами.

Також до висновку ОПП додається повний пакет документів, що характеризують психологічний і розумовий розвиток дитини, його згоду на усиновлення і зміна імені-по батькові (після 10 років), згода директора дитбудинку або лікарні.

Після отримання довгоочікуваного судового рішення про усиновлення дитини, даний факт слід зафіксувати в органах РАГСу також, як і зміна особистих даних дитини.

Якщо немає бажання відвідувати одне судове засідання за іншим протягом декількох років, то відразу звертайтеся до адвоката https://pankova-vislyaeva.kiev.ua/, що спеціалізується на справах про усиновлення, щоб заощадити власні ресурси і швидше ощасливити дитинку. Безперечно, що легких судових процесів не існує. Але справи про усиновлення відрізняються особливою моральної напруженістю. Адже подача позовної заяви про усиновлення тягне за собою не тільки певні юридичні наслідки, але і дає певні надії, як усиновителям, так і дитині, на спільну щасливе життя. Звичайна помилка в справі про усиновлення може обернутися фатальними наслідками, тому краще не ризикувати і не випробовувати долю, а довіритися кваліфікованого адвоката.

Усиновлення дитини

Заява про усиновлення дитини

Усиновлення – це прийняття усиновлювачем у свою сім’ю дитини на правах сина або дочки, що здійснене на підставі рішення суду.

Шлях усиновлювача:

 1. Одержання консультації про усиновлення в службі (управлінні) у справах дітей.
 2. Збір документів.
 3. Подання до служби (управління) у справах дітей заяви про взяття на облік кандидатів в усиновлювачі та відповідних документів.

 4. Обстеження представником служби (управління) у справах дітей умов проживання майбутніх кандидатів в усиновлювачі.
 5. Отримання висновку про можливість бути усиновлювачем.
 6. Ознайомлення з інформацією про дітей, які можуть бути усиновлені.

 7. Отримання направлення для знайомства та встановлення контакту з дитиною.
 8. Знайомство та встановлення контакту з дитиною.
 9. Подання заяви про усиновлення дитини до служби (управління) у справах дітей.
 10. Отримання висновку про доцільність усиновлення та відповідність його інтересам дитини.

 11. Подання заяви та документів до суду, судове засідання щодо розгляду питання усиновлення.
 12. Отримання рішення суду про усиновлення дитини.
 13. Оформлення нового свідоцтва про народження дитини в органах РАЦСу за місцем реєстрації народження дитини.
 14. Передача дитини усиновлювачам.

 15. Здійснення працівниками служби (управління) у справах дітей контролю за умовами проживання і виховання усиновленої дитини (щорічно протягом перших трьох років, в подальшому – один раз на три роки).
Читайте также:  Что нужно знать про агрорейдерство или как понять, когда бизнес в зоне риска

Стаємо кандидатом в усиновлювачі

Громадяни України, які бажають усиновити дитину, звертаються з письмовою заявою про взяття їх на облік в кандидати в усиновлювачі до служби (управління) у справах дітей за адресою: м. Запоріжжя, вул. Зелінського, 3, каб.

179, (прийомний день – середа з 14.00 до 17.00), тел. 236-30-35.

У разі, коли одне з подружжя не може особисто з’явитись до служби  у справах дітей для написання заяви, його заяву, засвідчену нотаріально, може подати дружина (чоловік).

До заяви додаються такі документи:

 1. Копія паспорта або іншого документа, що посвідчує особу (2 копії на кожного заявника + оригінал);
 2. Копія свідоцтва про шлюб (2 копії + оригінал);
 3. Довідка про заробітну плату за останні 6 місяців або копія декларації про доходи за попередній календарний рік, засвідчена  органами державної фіскальної служби (1 копія на кожного заявника + оригінал);
 4. Висновок про стан здоров’я кожного заявника, складений  за встановленою формою (1 копія на кожного заявника + оригінал);
 5. Засвідчена нотаріально письмова згода другого з подружжя на усиновлення дитини (у разі усиновлення  дитини одним з подружжя) — 1 копія + оригінал;
 6. Повна довідка про наявність чи відсутність судимості для кожного заявника, видана органами внутрішніх справ за місцем проживання (1 копія + оригінал);
 7. Копія документа, що підтверджує право власності або користування житловим приміщенням (2 копії + оригінал);
 8. Довідка про проходження курсу підготовки з питань усиновлення дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, з рекомендаціями щодо кількості, віку та стану здоров'я дітей, яких може усиновити заявник, за формою, затвердженою Мінсоцполітики. У разі, коли громадяни України, які бажають усиновити дитину, є її родичами, опікунами, піклувальниками, прийомними батьками чи батьками-вихователями, така довідка не подається. (1 копія + оригінал).

У разі усиновлення дитини одним з подружжя висновок про стан здоров’я та довідка про наявність чи відсутність судимості подаються кожним з подружжя.

Заява вважається поданою, якщо до неї додані усі зазначені документи. Витребування інших документів у заявника не допускається. 

Усиновлення одним з подружжя дитини другого з подружжя

Усиновлення одним з подружжя дитини другого з подружжя здійснюється за місцем проживання дитини, для усиновлення дитини те з подружжя, хто бажає її усиновити, звертається з відповідною заявою до служби у справах дітей за місцем проживання дитини. 

До заяви додаються такі документи:

 1. Копія паспорта або іншого документа, що посвідчує особу (2 копії на кожного заявника + оригінал);
 2. Копія свідоцтва про шлюб (2 копії + оригінал);
 3. Довідка про заробітну плату за останні 6 місяців або копія декларації про доходи за попередній календарний рік, засвідчена  органами державної фіскальної служби (1 копія на кожного заявника + оригінал) — за вимогою суду;
 4. Висновок про стан здоров’я кожного заявника, складений  за встановленою формою (1 копія на кожного заявника + оригінал);
 5. Повна довідка про наявність чи відсутність судимості для кожного заявника, видана органами внутрішніх справ за місцем проживання (1 копія + оригінал);
 6. Копія свідоцтва про народження дитини (2 копії + оригінал);
 7. Письмова згода батьків дитини на усиновлення, засвідчена нотаріусом, або згода того з подружжя, дитину якого усиновлює інший з подружжя (1 копія + оригінал);
 8. Документ, який засвідчує відсутність другого з батьків дитини (копія свідоцтва про смерть, або довідка про смерть, видана органомо РАЦС, копія рішення суду про позбавлення батьківських прав, про визнання недієздатним або безвістно відсутнім, довідка з органу РАЦС щодо запису відомостей про батька дитини тощо) — 2 копії + оригінал;
 9. Довідка (висновок) про стан здоров'я дитини (1 копія + оригінал) — за вимогою суду.

Заява вважається поданою, якщо до неї додані усі зазначені документи. Витребування інших документів у заявника не допускається. 

Строк дії документів становить один рік з дня їх видачі, якщо інше не передбачено законодавством

Після подання документів служба (управління) у справах дітей протягом 10 днів:

 • перевіряє документи на відповідність вимогам законодавства;
 • проводить бесіду з заявниками, роз’яснює їм права та обов’язки кандидатів в усиновлювачі, усиновлювачів, правові наслідки усиновленення, порядок здійснення контролю за умовами проживання усиновлених дітей;
 • відвідує заявників за місцем їх проживання та складає акт обстеження житлово-побутових умов;
 • розглядає можливість заявників бути усиновлювачами та готує відповідний  висновок;
 • у разі позитивного рішення ставить заявників на облік кандидатів в усиновлювачі та видає їм висновок про можливість бути усиновлювачами.

Дитина чекає на Вас!

Інформацію про дітей, які можуть бути усиновлені, можна отримати у службі (управлінні) у справах дітей та на сайті Міністерства соціальної політики України.

Кандидатам в усиновлювачі надаються такі відомості про дитину:

 • ім’я, вік, стать;
 • стан здоров’я;
 • правові підстави для усиновлення;
 • форма влаштування;
 • відомості про наявність або відсутність братів, сестер;
 • демонструється фотокартка дитини.

Знайомство та встановлення контакту з дитиною здійснюється за направленням служби (управління) у справах дітей.

Якщо протягом строку дії направлення кандидат не подав до служби у справах дітей заяву про усиновлення дитини вважається, що він відмовився від її усиновлення.

Строк дії направлення 10 робочих днів, у разі необхідності він може бути продовжений за заявою кандидата, але не більше ніж на 10 робочих днів.

Кандидат в усиновлювачі має право:

 • ознайомитися з особовою справою медичною карткою дитини в закладі, де вона перебуває;
 • провести додаткове медичне обстеження дитини у державному або комунальному закладі охорони здоров’я;
 • відвідувати дитину за місцем її перебування щодня протягом строку дії направлення та спілкуватися з нею у час, визначений керівником закладу, прийомними-батьками, батьками-вихователями, опікунами, піклувальниками дитини, але не менш як три години на день;
 • продовжувати щоденне спілкування з дитиною після встановлення контакту та подання до служби (управління) у справах дітей заяви про бажання її усиновити.

Усиновлювач зобов’язаний: 

 • особисто забрати дитину із закладу чи сім’ї, в якій вона виховується, в присутності представника служби у справах дітей після пред’явлення копії рішення суду про усиновлення;
 • надавати можливість представникам служби (управління) у справах дітей  здійснювати нагляд за умовами проживання  і виховання дитини;
 • повідомляти службу (управління) у справах дітей, яка здійснює  нагляд за умовами проживання і виховання усиновленої дитини про зміну місця проживання.

Підготовка документів для подання до суду

Після встановлення контакту з дитиною кандидати в усиновлювачі  звертаються до служби (управління) у справах дітей за адресою: м. Запоріжжя, вул. Зелінського, 3, каб. 179, (прийомний день – середа з 14.00 до 17.00), тел. 236-30-35 із заявою про бажання її усиновити. 

Служба (управління) у справах дітей на підставі заяви кандидатів в усиновлювачі та пакету документів протягом 10 робочих днів готує висновок органу опіки та піклування про доцільність усиновлення та відповідність його інтересам дитини.
Якщо кандидати в усиновлювачі протягом місяця не забрали висновок, або протягом 30 діб після його отримання, не подали заяву до суду про усиновлення дитини, вважається, що вони відмовились від її усиновлення.

Державні гарантії при усиновленні дитини

Усиновлена дитина зберігає право на пенсію, інші соціальні виплати, а також на відшкодування шкоди у зв’язку з втратою годувальника, які вона мала до усиновлення.

Особа, яка усиновила дитину, має право:

 • на грошову допомогу при усиновленні дитини у розмірі як при народженні першої дитини. При усиновленні двох і більше дітей розмір допомоги не змінюється;
 • на отримання відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку;
 • на отримання одноразової оплачуваної відпустки тривалістю 56 календарних днів без урахування  святкових і неробочих днів (при усиновленні дитини віком старше трьох років);
 • на отримання щорічної оплачуваної відпустки тривалістю 10 календарних днів.

Висновок простан здоров_я особи.docВисновок про стан здоров_я дитини.doc

Заява про усиновлення дитини

 • Деснянський районний суд м. Киева
 • ЗАЯВНИК:
 • Шевчук Олександр Віталійович
 • 02225 м. Київ,

вул. Закревського, 27, кв. 105

 1. тел. 532-17-00  
 2. ЗАЦІКАВЛЕНІ ОСОБИ:
 3. Управління освіти Деснянської районної у м. Києві Державної адмі­ністрації
 4. 02217 м. Київ,
 5. вул. Закревського, 15
 6. тел. 546-67-80  
 7. Іваськевич Петро Олександрович

02210 м. Київ, вул. Бориспільська, З, кв. 7

 • тел. 517-25-00  
 • Відділ Реєстрації актів цивільного стану Деснянського районного управління юстиції
 • 02225 м. Київ, пр-т Маяковського, 1
 • тел. 533-33-33  
 • УСИНОВЛЮВАНА ДИТИНА:

Іваськевич Ірина Петрівна, 10 вересня 1992 р. н.

02225 м. Київ,

вул. Закревського, 27, кв. 105

 1. тел. 532-17-00  
 2. ЗАЯВА
 3. про усиновлення дитини

Я, Шевчук Олександр Віталійович (маю 31 рік) 18 серпня 2000 року одружився із Струк Іриною Валеріївною, яка має малолітню дитину— Іваськевич Ірину Петрівну, 10 вересня 1992 р.н. (має 12 повних років).

Зі своєю дружиною, її донькою та нашим сином ми з часу одруження проживаємо разом. До Іваськевич Ірини я відношусь як до своєї доньки, та вона сприймає мене як свого батька. Я старший за неї на 19 років.

Я відчуваю спорідненість з дитиною та займаюсь її вихованням, матеріально її забезпечую. Її  батько – Іваськевич Петро Олександрович не бере участі у її вихованні, матеріально не забезпечує та її життям не цікавиться, а Іваськевич Ірина потребує батьківської турботи та, оскільки ми з  дружиною маємо спільну дитину— Шевчук М. О.

, то Ірина не повинна відчувати різниці між нею та її братом. Для уникнення цього вона повинна відчувати мене своїм повноцінним батьком, що може бути досягнуто її усиновленням. Окрім того, прошу, щоб у Книзі реєстрації народжень я був записаний батьком дитини.

Вважаю, що я можу забезпечити стабільні та гармонійні умови для життя Іваськевич Ірини.

Сам я матеріально забезпечений та маю усі можливості для усиновлення Іваськевич Ірини. Проживаю у квартирі з усіма зручностями згідно Акту обстеження житлово-побутових умов від 22.04.06 р. Працюю на постійній основі в ЗАТ «Кисневий завод», де займаю посаду комірника-вантажника. Обмежено дієздатним чи недієздатним визнаний не був.

Читайте также:  Мирное урегулирование спора о разделе имущества супругов

Згідно медичного висновку маю добрий стан здоров'я, інфекційними захворюваннями не хворію. Антитіл до ВІЛ не виявлено, флюрографія патологічних змін не виявила. Наркотичних речовин не вживаю. Спиртними напоями не зловживаю. На обліку або на лікуванні у психоневрологічному чи наркологічному диспансері не перебуваю.

Батьківських прав не позбавлявся. До кримінальної відповідальності не притягувався і засудженим не був, довідка додається.

Заява про усиновлення дитини

До Сихівського районного суду м. Львова

79018, м.Львів, вул. Чоловського, 2

Заявники:

(П.І.Б., адреса)

(П.І.Б., адреса)

 • Заінтересована особа:
 • ______________________
 • ЗАЯВА
 • Про усиновлення дитини

Ми, громадяни України _________________________ (П.І.Б. заявників, адреса) бажаємо усиновити ____________________ (П.І.Б., вік усиновлюваної дитини, її місце проживання).

 1. Про стан здоров’я дитини обізнані.
 2. Відповідно до ст.252 Цивільного процесуального кодексу України,
 3. ПРОСИМО:
 1. Постановити рішення про усиновлення нами ______________ (П.І.Б. дитини)
 2. Змінити прізвище, ім’я, по батькові, дату, місце народження дитини та запис нас батьками дитини.
 • Додатки:
 • 1)      Висновок органу опіки та піклування про доцільність усиновлення та відповідність інтересам дитини.
 • 2)      Квитанція про сплату державного мита.
 • 3)      Копія заяви з додатками.
 • Дата                                            Підпис                                   Ініціали, прізвище
 • До місцевого суду ____________________ (назва, адреса)
 • Заявник ___________________

(П.І.Б., адреса)

ЗАЯВА

Про усиновлення дитини

Відповідно до ст..223 Сімейного кодексу України та ст..24,123, 265-2 Цивільного процесуального кодексу України прошу прийняти рішення про усиновлення мною дитини ____________________ (П.І.Б.), яка на даний час знаходиться в ___________________ (сім’ї, пологовому будинку, іншому закладі охорони здоров’я, навчальному закладі).

 1. Бажаю бути записаною (ним) у Книзі реєстрації народжень матір’ю (батьком) дитини зі зміною її прізвища, імені та по батькові, місця народження (чи без таких змін), а також бажаю скористатись правом на забезпечення таємниці подання заяви про усиновлення, її розгляду та рішення суду про усиновлення (чи без збереження такої таємниці).
 2. Додатки:
 3. 1)      Письмова згода батьків на усиновлення дитини (або письмова згода на усиновлення опікуна чи піклувальника), закладу охорони здоров’я, навчального закладу)
 4. 2)      Письмова згода чоловіка (дружини) на усиновлення дитини.
 5. 3)      Довідка про: сімейний стан, стан здоров’я, умови проживання і матеріальне становище усиновителя, про особу та стан здоров’я дитини.
 6. 4)      Висновок органу опіки (піклування) про доцільність усиновлення та відповідність інтересам дитини.
 7. 5)      Для іноземців – дозвіл Центру по усиновленню дітей при Міністерстві освіти України.
 8. Дата                                           Підпис                                   Ініціали, прізвище

Юридичний помічник » Фізичним особам » Життя, робота, кримінал » 4,201 переглядів

Усиновлення дітей в Україні | Юридичний самозахист

Стаття актуальна на 2021 рік

Одним з важливих суспільних питань є усиновлення. На початок 2020 року Україні близько 20 тисяч дітей чекають можливості знайти свою сім’ю.

Процес регулюється Сімейним, Цивільним процесуальним кодексами України і спеціальним Порядком, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України № 905.

Як усиновити дитину

Особливістю усиновлення є чітко обмежений перелік осіб, які мають і не мають на це право. Для того щоб усиновити дитину, особа повинна бути:

 1. дієздатною;
 2. бути старшою 21 років (це обмеження не поширюється на родичів дитини);
 3. різницю у віці в 15 років з малюком, якого хоче усиновити.

Якщо на одного і того ж малюка претендує не одна людина, перевага буде надано громадянам України, родичам або подружжю, які, в разі необхідності, готові усиновити кілька дітей, не пориваючи сімейних відносин між ними.

Більш ймовірно, що право усиновити буде за тими, у кого проживає кандидат на усиновлення або якщо заявник є чоловікомдружиною матерібатька дитини.

Особа, яка бажає усиновити малюка, не повинна перебувати на обліку або лікуватися в психоневрологічному, наркотичному диспансері. А також бути засудженою за злочини проти життя і здоров’я і по іншим статтям Кримінального Кодексу України, перелік яких наведено у статті 212 Сімейного Кодексу України п.10.

Хто не може бути усиновлювачем

Як усиновителі не розглядаються:

 • одностатеві пари;
 • особи, визнані недієздатними або обмежено дієздатними;
 • без певного місця проживання або постійного заробітку;
 • не мають громадянства або ж іноземні громадяни, які не перебувають у шлюбі (за винятком, якщо усиновлювач є родичем дитини);
 • люди із захворюваннями, перерахованими Міністерством охорони здоров’я України, або ті, які самі потребують щоденного догляду;
 • особи, які зловживають алкоголем або наркотичними речовинами;
 • ті, хто був позбавлений батьківських прав по відношенню до іншої дитини, або вже були усиновлювачами і втратили це право з власної вини.

Кандидат, який проживає з кимось, хто підпадає під перелік осіб, яким було б відмовлено в усиновленні, не може розраховувати на успішний результат справи.

За рішенням суду усиновлювачами можуть бути особи, які не перебувають у зареєстрованому шлюбі, але проживають однією сім’єю (в цивільному шлюбі).

Порядок взяття на облік для усиновлення в Україні

Для усиновлення дитини необхідно стати на облік кандидатів в усиновлювачі. Для цього в Службу у справах дітей за місцем свого проживання подається наступний пакет документів:

 1. заява про взяття на облік;
 2. копія паспорта або іншого документа, що посвідчує особу;
 3. довідка з офіційного місця роботи про заробітну плату за останні 6 місяців. Також підійде декларація про дохід за попередній рік, завірена в податковій інспекції;
 4. копія свідоцтва про укладення шлюбу;
 5. довідка з медичного закладу про фізичний і психологічний здоров’я кожного кандидата спеціального зразка;
 6. письмова нотаріально завірена згода на усиновлення другого з подружжя, коли усиновлювачем виступає тільки один;
 7. довідка про відсутність судимості;
 8. копія документа, що підтверджує право власності або користування нерухомістю.

Термін дії вищеперерахованих документів становить 1 рік.

Отримавши необхідну документацію, Служба у справах дітей протягом 10 робочих днів повинна:

 1. перевірити подані документи;
 2. обстежити житлово-побутові умови заявника та скласти відповідний акт;
 3. провести співбесіду з майбутніми усиновлювачами.

При позитивному результаті Служба у справах дітей ставить заявників на облік кандидатів в усиновлювачі, вносить інформацію щодо них до Єдиного банку даних і складає висновок щодо можливості бути усиновлювачами. Термін дії такого висновку становить 1 рік і може бути продовжений не більше ніж на 1 рік.

Рішення про відмову у взятті на облік виноситься в разі невідповідності усиновителів вимогам закону і видається в письмовому вигляді.

Процедура усиновлення дітей в Україні

Не можете знайти дитину для усиновлення? Служба у справах дітей надасть для вивчення інформацію зі списку дітей, які перебувають на централізованому, регіональному або місцевому обліку.

Анкета дитини, яка може бути всиновлена, повинна включати в себе фотографію, дату і місце народження, стать, ім’я, інформацію щодо фізичного і психологічного стану здоров’я, особливості розвитку, дані щодо її батьків або родичів, якщо такі відомі, опис звичок і характеру.

Якщо знаєте, кого хочете усиновити, або вже вибрали з наданих кандидатів, то видається направлення на знайомство і спілкування з дитиною.

У разі якщо рішення про усиновлення конкретної дитини прийнято, необхідно подати заяву в Службу у справах дітей того району, в якому проживає дитина. Служба в свою чергу отримує згоду дитини (якщо вона здатна в силу віку висловити свою думку), і готує висновок про можливість усиновлення.

Розгляд судом справ про усиновлення в Україні

Наступним етапом усиновлення є подача заяви в суд за місцем знаходження дитини. До заяви про усиновлення необхідно додати:

 1. копію свідоцтва про шлюб або письмову згоду другого з подружжя (якщо усиновлювачем є тільки один);
 2. медичну довідку про стан здоров’я;
 3. довідку з роботи, в якій вказано розмір зарплати або копію декларації про доходи;
 4. документ про право власності або користування житлом;
 5. згода на усиновлення самої дитини.
 • Під час судового розгляду справи про усиновлення орган опіки та піклування подає до суду свій висновок про можливість усиновлення, до якого додає акт обстеження житлових умов заявника, свідоцтво про народження дитини та медичну довідку про стан здоров’я дитини.
 • Суд зобов’язаний з’ясувати мотиви усиновлення, ставлення дитини до усиновителів та безліч інших питань для прийняття рішення.
 • У разі прийняття позитивного рішення, дитину можна забрати після набрання рішенням чинності (якщо ніхто не оскаржить, то 10 днів з моменту отримання його копії усіма учасниками процесу).

Допомога при усиновленні

Україна фінансово дбає про людей, які усиновили дитину. Отримати фінансову допомогу можна, звернувшись до Управління праці та соціального захисту населення, протягом 12 місяців після дня вступу в силу рішення про усиновлення, але не пізніше.

Розмір допомоги в Україні прирівняний до соціальної виплати при народженні малюка. Якщо всиновлюють не одного, а більше дітей, допомога виходить на кожного з дітей. Детальніше прочитати про допомогу на дітей можна тут.

Які документи необхідно надати для отримання виплат при усиновленні:

 1. копію паспорта;
 2. копію свідоцтва про народження дитини;
 3. банківські реквізити для перерахування виплат. Рахунок в банку необхідно відкрити заздалегідь;
 4. копію рішення суду про усиновлення.

Підводимо підсумки по темі усиновлення дитини в Україні:

 1. Законодавство контролює порядок усиновлення дітей в Україні, чітко позначивши коло осіб, яким держава готова довірити майбутнє нації.
 2. Для усиновлення необхідно пройти кілька етапів: встати на облік кандидатів в усиновлювачі в Службі у справах дітей, вибрати дитину з тих, хто перебуває на обліку дітей, які очікують усиновлення, подати відповідну заяву в Службу у справах дітей, після чого звернутися із заявою до суду.
 3. Документом, що підтверджує усиновлення, є рішення суду, яке набрало законної сили.
 4. Для батьків усиновлених дітей існують виплати, розмір яких прирівнюється до розміру виплат при народженні дітей.
Ссылка на основную публикацию