Зразки позовних заяв, договорів, процесуальних документів. Юридична аналітика.

Зразки позовних заяв, договорів, процесуальних документів. Юридична аналітика.

Ви вирішили, що без звернення до суду вам не обійтися, але в той же час з деяких причин не можете або не хочете звертатися за допомогою до кваліфікованого адвоката. В такому випадку у 2020 році вам доведеться навчитися правильно складати позовні заяви.

Зрозуміло, самонавчання, самоконсультування і самозахист – це не найкращий спосіб відстояти свої інтереси в суді. Однак, якщо ви твердо вирішили відмовитися від послуг адвоката і захищати свої права самостійно, ця стаття і шаблон допоможе вам у загальних рисах уявити собі, як скласти позов, що до нього докласти, куди подати і що далі робити.

Підготовка до написання позовної заяви

Перш, ніж безпосередньо зайнятися складанням позову, зверніть увагу, що у 2017 році до Цивільного процесуального кодексу України (надалі – «ЦПК») були внесені істотні зміни.

За кількістю і якістю ці зміни є найбільш об'ємними порівняно з усіма попередніми.

Це важливо врахувати, оскільки значна кількість прикладів позовних заяв, які можна знайти на просторах Інтернету, стала просто неактуальною.

Варто звернути увагу на такі новації цивільного процесу як «малозначні справи», заяви «по суті справи» і «з процесуальних питань», «похідні вимоги», «електронне правосуддя», «спрощене провадження» і ряд інших. Зміни торкнулися і ряду норм, що регулюють питання визначення підсудності, строків і підстав на оскарження рішення суду, сум судового збору, підстав для відводу судді, повернення заяви тощо.

Також зверніть увагу, що звернення до суду можливе у порядку:

 1. окремого провадження (ст. ст. 19, 293 ЦПК);
 2. позовного провадження: спрощеного (ст. ст. 19, 274, 276 ЦПК) та загального;
 3. наказаного провадження (ст. ст. 160, 161 ЦПК).

Важливо: Кожний з перелічених варіантів має свої особливості. Саме «позовна» заява подається до суду лише у разі, якщо ваше звернення до суду підпадає під 2-й варіант. Якщо ж ні, то у вашому випадку заява буде мати іншу форму та зміст.

Повний перелік всіх змін до Цивільного процесуального кодексу України (2017-2018) міститься в Законі від 03.10.2017 №2147-19.

З порівняльною таблицею змін ви можете ознайомитися за посиланням Порівняльна таблиця змін до ЦПК 2017-2018 (укр.).pdf.

Легенда (для прикладу)

Якщо ви подужали зміст наведених по посиланнях документів і вважаєте, що послуги адвоката все одно ні до чого, можна переходити безпосередньо до складання самого позову. Для того, щоб наочно показати як написати в 2020 році позовну заяву, візьмемо за основу якусь поширену легенду (нижче всі особи та відомості вигадані).

Легенда. 01 січня 2020 Кузьменко Ігор Миколайович дав у борг Приходьку Володимиру Віталійовичу гроші в сумі 30000 гривень строком на 1 місяць під 10% річних. Договором позики передбачена неустойка за кожний день прострочення в розмірі 0,5%.

Кузьменко Ігор Миколайович проживає в Шевченківському районі міста Києва, а Приходько Володимир Віталійович в Соборному районі (колишній Жовтневий) м. Дніпра (колишній Дніпропетровськ). 01 лютого Приходько В. В.

гроші не повернув, на зв'язок перестав виходити, два відправлених рекомендованими листами повідомлення про необхідність сплатити борг і пропозицію врегулювати суперечку в досудовому порядку проігнорував.

Готуємо зразок — Шапка заяви

У шапці позову необхідно вказати найменування суду, сторони справи і ціну позову (в нашому випадку вона є).

Для того, щоб вказати з найменування суду, необхідно визначитися з територіальною юрисдикцією (або як її ще називають територіальною підсудністю). У загальному випадку відповідно до ч.1 ст.

27 ЦПК позов до фізичної особи пред'являється за місцем проживання або реєстрації відповідача. У нашому випадку це Соборний район м. Дніпро.

Для отримання інформації про необхідний нам суд переходимо на сайт Судової влади України https://court.gov.ua.

На вкладці «Судова влада» у списку, що випадає, обираємо «суди».

Зразки позовних заяв, договорів, процесуальних документів. Юридична аналітика.

У списках, що випадають, знаходимо потрібну нам область, місто та район, після чого натискаємо «перейти».

Зразки позовних заяв, договорів, процесуальних документів. Юридична аналітика.

Отримуємо всю необхідну інформацію про суд.

Зразки позовних заяв, договорів, процесуальних документів. Юридична аналітика.

Отже, приступимо безпосередньо до написання. Зразок шапки нашої заяви матиме вигляд:

Жовтневий районний суд м. Дніпро

49044, м. Дніпро, вул. Паторжинського 18-А

Позивач:

Кузьменко Ігор Миколайович

04111, м. Київ, вул. Салютна, 9, кв. 11

 • реєстраційний номер облікової картки
 • платника податків –7777777777
 • тел.: /044/ 111-11-11
 • офіційна електронна адреса – відсутня

електронна адреса: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Відповідач:

Приходько Володимир Віталійович

49050, м. Дніпро, вул. Обсерваторна, 27, кв. 4

 1. серія і номер паспорту МЕ 444444
 2. реєстраційний номер облікової картки
 3. платника податків – невідомий
 4. тел.: /093/ 222-22-22
 5. офіційна електронна адреса – відсутня

електронна адреса: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Ціна позову: 39250 грн.

Описова частина — шаблон

Перш за все, зверніть увагу на те, що в ЦПК було розширено кількість вимог, що пред'являються до позовної заяви. Так, пунктом 3 ч. 3. ст. 175 визначається вимога не тільки вказати ціну позову, а й обґрунтований її розрахунок, п. 6 ч.

3 цієї ж статті – відомості про вжиті заходи досудового врегулювання, а п. 9 ч. 3 цієї ж статті – попередній розрахунок судових витрат. Недотримання цих вимог призведе до відмови в розгляді заяви до усунення недоліків.

Для того, щоб не переробляти позов по кілька разів, ретельно вивчіть зміст цих норм або замовте адвокатські послуги у вигляді юридичної консультації.

Отже, формуємо описову частину, викладаючи всі істотні обставини справи.

01 січня я, Кузьменко Ігор Миколайович, позичив Приходьку Володимиру Віталійовичу гроші в сумі 30.000 (тридцять тисяч) гривень строком на 1 місяць під десять відсотків річних. Договором позики від 01.01.2018 (копія додається) передбачено неустойку за кожен день прострочки в розмірі 0,5% від суми позики.

01 лютого я звернувся телефоном до Приходька Володимира Віталійовича із пропозицією повернути борг та відсотки. Приходько В.В. відмовився повертати борг і поклав слухавку. Після цього вимкнув телефон і взагалі перестав відповідати на дзвінки. В період з 1 лютого по 1 квітня я здійснив 45 дзвінків, що підтверджується роздруківкою телефонних викликів оператора ПАО Укртелеком.

10 лютого я надіслав Приходьку В.В. рекомендований (копію повідомлення про вручення додаю) лист (копія листа додається) із вимогою повернути борг. Проте відповіді не отримав.

20 лютого я надіслав Приходьку В.В. ще один цінний (копія про вручення додається) лист (копію листа додаю) із повідомленням про те, що я збираюся подати позов та пропоную вирішити наш спір у несудовому порядку. Проте відповіді не отримав.

На цьому опис закінчується. Далі переходимо до мотивувальної частини, з якої повинно випливати, чому, власне, суд повинен задовольнити ваш позов.

Мотивувальна частина — форма

У цій частині важливо не тільки аргументовано викласти свою правову позицію з посиланням на норми Цивільного кодексу України, а й врахувати нові вимоги, які тепер висуваються до позовної заяви. Якщо ви понесли витрати на послуги адвоката (наприклад, допомога у складанні позову), це також необхідно вказати і підтвердити.

Таким чином, станом на 1 квітня сума боргу Приходька В.В. становить 39250 грн., з яких:

— 30000 грн. основного боргу;

— 250 грн. процентів за 30 днів користування позикою (30000 х 10% / 12);

— 9000 грн. неустойки за 60 днів прострочки (30000 х 0,5% х 60).

Згідно зі ст. 525 ЦК одностороння відмова від виконання зобов'язання є неприпустимою.

Згідно зі ст. 526 ЦК боржник повинен виконувати належним чином своє зобов'язання у відповідності до умов договору.

Згідно з ч.1 ст. 625 ЦК боржник не звільняється від відповідальності через неможливість виконати грошове зобов'язання.

На виконання п.9 ч.3 ст. 175 ЦПК повідомляю суд про попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат:

1. Судовий збір – 840,80 грн. (розрахунок: 1% ціни позову, але не менше 0,4 прожиткового мінімуму, що на 01 січня 2020 року складає 2102,00 грн: 2102 х 0,4 = 840,80 грн.).

На виконання п.10 ч.3 ст. 175 ЦПК повідомляю, що у провадженні судів України або іншого органу, який в межах своєї компетенції вирішує спір, немає справи зі спору між тими ж сторонами, про той же предмет і з тих же підстав та немає рішення цих органів з такого спору.

У нашому випадку на послуги адвоката витрати не неслися, тому зазначений тільки судовий збір.

Резолютивна частина

У цій частині необхідно послатися на норми законодавчих актів, якими ви керуєтеся, а також викласти, власне, саму вимогу. Врахуйте, що за кожну окрему вимогу (пункт) доведеться оплачувати судовий збір. Так, скажімо, якщо у позові міститься 5 вимог (пунктів), він коштуватиме у п'ять разів дорожче.

Врахуйте також й те, що вимога повинна бути сформульована чітко і конкретно. На вимогу на кшталт «прошу розібратися в ситуації» або «прошу знайти і покарати винних» суд реагувати не буде і просто відхилить весь позов повністю.

Отже, резолютивна частина (або як її ще називають «прохальна частина») нашого позову буде виглядати наступним чином:

Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 16, 525, 526, 625, 1046, 1049 ЦК та ст.ст. 4, 12, 13, 175-177 ЦПК, —

ПРОШУ:

1. Стягнути з Приходька В.В. на мою користь борг в сумі 39250 гривень.

Читайте также:  Как проверить застройщика перед покупкой жилья

Додатки

Пам'ятайте, що будь-які ваші слова повинні бути підтверджені доказами. Якщо ви відправляли комусь лист, прикладіть і копію листа, і копію повідомлення про вручення. Взагалі, чим більше доказів ви зберете у справі і прикладете до заяви – тим краще.

До речі, іноді суди вимагають крім самої квитанції про оплату судового збору надати їм ще й довідку про те, що кошти надійшли до бюджету. Ми не будемо аналізувати законність такої вимоги, просто якщо забажаєте, то можете отримати таку довідку заздалегідь. Отримати її можна, написавши відповідну заяву і приклавши до неї копію квитанції про оплату судового збору.

Правильно розрахувати ціну позову та розмір судового сбору, який необхідно сплатити, Вам допоможе відповідна стаття ЦПК та Закон України «Про судовий збір».

Врахувавши вимоги ст. 177 ЦПК щодо додатків до позову, складемо їх перелік. Зауважимо, що у нашому конкретному випадку буде доцільно до нашого позову додати заяву із клопотанням вирішити спір у порядку спрощеного провадження (ст. ст. 19, 274, 276 ЦПК).

Отже, наш список додатків матиме вигляд:

Додатки:

 1. Копія позовної заяви та доданих документів для відповідача
 2. Клопотання про вирішення спору в порядку спрощеного провадження
 3. Копія договору позики
 4. Копія роздруківки телефонних викликів
 5. Копія листа від 10.02.2020 із вимогою повернути борг
 6. Копія повідомлення про вручення

Про сайт

Вітаю Вас!

В даний час Україна намагається йти по шляху дотримання законодавства, і тому все більшою популярністю користуються останнім часом юридичні послуги. Природньо, що у правовій державі, яку ми сьогодні будуємо, людина повинна відчувати себе захищеною.

Та нажаль на сьогоднішній день серед надзвичайно великої пропозиції юридичних послуг дуже мало кваліфікованих. За таких умов кожен повинен знати і вміти захищати хоча б деякі свої права не звертаючись за допомогою до юристів.

Саме для таких цілей і був створений даний юридичний інфомаційно-аналітичний сайт.

Всі розділи сайту спрямовані на ефективну допомогу відвідувачам:

Розгляд будь-яких судових справ розпочинається із звернення особи до суду.

В цьому розділі опубліковані такі документи: прикалди позовних заяв, які виникають із цивільних, сімейних, трудових, житлових правовідносин, заяви та скарги із адміністативних правовідносин, зразки заяв для звернення в суд і розгляду справ в порядку  окремого провадження. Позовна заява стане Вам у нагоді в разі необхідності захисту своїх прав у судовому порядку.

Для правильного розгляду і вирішення судових справ встановлюється певний порядок судочинства.

Процесуальний закон виходить з того, що суд по кожній справі повинен забезпечити всебічність, повноту, об'єктивність, швидкість дослідження обставин справи і належне процесуальне оформлення всього ходу і результатів розгляду справи. Процесуальні документи служать свідченням виконання вимог закону, є засобом фіксації дотримання процесуальної форми.  

Договір увійшов до нашого повсякденного життя і ми ніколи не задумуємося над тим, що майже щодня укладаємо по декілька договорів за день, здійснюючи покупки, сплачуючи кошти за проїзд у транспорті, позичаючи колезі «десятку до зарплати» та ін.

Такі дрібні побутові правочини не потребують укладення договорів у письмовій формі але дуже часто виникають ситуації, при яких укладення договору у письмовій формі є обов’язковою, або Ви просто хочете перестрахуватися. Звертатися до нотаріуса, звичайно, ефективно, але дорого, тим більше такої необхідності немає, якщо договір не потребує нотаріального посвідчення.

Шаблон договору значно полегшить Вам визначення основних умов, які потрібні для конкретної ситуації.

Юридична онлайн консультація — актуальна та затребувана послуга, необхідна нам в різних сферах життя.

Консультація юриста може знадобитися в ситуаціях, пов'язаних з нерухомістю, спадковими і сімейними суперечками, з'ясуванням наслідків ДТП та іншими обставинами.

На сайті Зона Закону Ви можете ознайомитися з повним переліком юридичних послуг та поставити запитання юристу на які отримаєте юридичну консультацію в режимі онлайн.

Даний розділ містить аналітичні статті провідних юристів із найактуальніших питань: право, закон, новели законодавства, законопроекти, судочинство, законодавство, арбітраж, судова практика, юридична практика. Завдяки розділу аналітики Ви ознайомитеся із важливими проблемами сучасної правової системи та системи права України і знайдете відповіді на питання стосовно шляхів вирішення цих проблем.

Вищезазначені матеріали будуть цікаві і потрібні не тільки людям, не пов’язаним із юриспруденцією, але і юристам, які постійно змушені слідкувати за змінами в існуючому законодавстві, знати наявні прогалини, а також шляхи вирішення тих чи інших правових задач, що в свою чергу допомагатиме постійно розвиватися в професійному плані.

Сподіваюся, що даний інформаційно-правовий сайт буде для Вас корисним помічником у вирішенні проблем, пов’язаних із захистом валсних прав та реалізацією обов’язків.

Зразки договорів, позовних заяв, установчих та інших юридичних документів

Зразки договрів, позовних заяв, установчих та інших юридичних документів

Адвокатське бюро Довженко та партнери пропонує скористатися онлайн-сервісом “Світ документів – онлайн”, на якому розміщені зразки юридичних документів відповідно до списку нижче:

Адвокатське бюро «Довженко та партнери”» пропонує послуги по складанню, редагуванню та проведення правового аналізу (експертизи) договорів

Розробка (складання) якісного договору – це не простий процес, та вимагає від юриста достатньої уважності, скрупульозності та знань чинного законодавства. Адвокатське бюро «Довженко та партнери”» пропонує послугу по складанню та редагуванню договорів.

Ми пропонуємо якісні послуги зі складання, аналізу, а також експертизи договорів будь-якої складності. При роботі з договорами фахівці нашого бюро обов’язково враховують і усувають будь-які можливі ризики, детально досліджують всі необхідні умови договору, пропонують реальні варіанти вирішення спірних умов договору.

При складанні деяких видів договорів наші юристи обов’язково здійснять аналіз судової практики із договореного права, що стосується типу договору, який розробляється. Адже в разі виникнення несприятливих обставин, може початися судовий розгляд. І при правильному і юридично грамотному складання договору у Вас є гарантія виграти справу в суді.

Етапи складання договорів:

 • Надання консультації клієнту, ознайомлення з ситуацією і визначення характеру договору.
 • Підбір нормативно-правової бази для складання договору.
 • Аналіз судової практики з договірного права, що стосується типу договору, який розробляється.
 • Складання договору за участю клієнта.
 • Тлумачення кожного пункту договору клієнту;
 • Виділення окремих положень, завдяки яким можна розірвати договір.

Вартість юридичних послуг

НАЙМЕНУВАННЯ ПОСЛУГИ
ЦІНА
Усна консультація безкоштовно
Розробка і складання договору (контракту, угоди) від 1500,00 грн.
Участь у переговорах з контрагентом щодо укладення договору та узгодження всіх його умов погодинна оплата – 1000,00 грн. / година
Участь в процесі укладення (підписання) договору погодинна оплата – 1000,00 грн. / година
Здійснення правового аналізу (експертизи) договору                                                                              погодинна оплата – 1000,00 грн. / година
Проведення редагування договору погодинна оплата – 1000,00 грн. / година
 • Зв’яжіться з нами
 • Якщо Ви хочете більш детально дізнатися про послугу – звертайтеся до нас за номерами телефонів:
 • +38 068 489-96-46
 • +38 098-827-56-90

Адреса: м. Київ, вул. Білоруська, 30

Заяви, клопотання з процесуальних питань у цивільних справах. Місцеве

Заяви, клопотання – це важливий засіб встановлення обставин, які мають значення для справи, забезпечення та відстоювання прав та законних інтересів учасників процесу.

Від того, наскільки правильно представник ОМС оформить та своєчасно ініціює перед судом відповідну заяву чи клопотання для вирішення процесуальних питань, залежить повнота та якість захисту, яку отримає ОМС від суду.

Нові положення щодо визначення поняття письмових заяв

 • Глава 1 «Письмові заяви учасників справи» розділу III «Позовне провадження» ЦПК встановлює, що при розгляді справи судом у порядку позовного провадження учасники справи викладають письмово свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення та міркування щодо предмета спору виключно у заявах по суті справи, визначених цим Кодексом.
 • Заявами по суті є: позовна заява; відзив на позовну заяву (відзив); відповідь на відзив; заперечення; пояснення третьої особи щодо позову або відзиву.
 • Вимоги, заперечення, аргументи, пояснення та міркування щодо процесуальних питань учасники справи викладають у заявах та клопотаннях, а також запереченнях проти заяв і клопотань.
 • Бачимо, що нормами ЦПК не встановлено вичерпного переліку заяв, клопотань, які можуть бути подані учасниками справи з процесуальних питань. Але залежно від труднощів та проблем, які можуть виникнути при розгляді справи в суді, учасники справи мають право подавати такі заяви, клопотання:
1 про відвід судді, секретарю судового засідання, експерту, спеціалісту, перекладачу
2 про заміну неналежного відповідача
3 про приєднання доказів до матеріалів справи
4 про витребування доказів
5 про виклик свідків
6 про призначення експертизи
7 про забезпечення доказів
8 про забезпечення позову
9 про виклик експерта
10 про забезпечення участі перекладача
11 про зупинення провадження у справі
12 про відкладення розгляду справи

Форма та зміст

Законом встановлені загальні вимоги до форми та змісту письмової заяви, клопотання з процесуальних питань.

Зокрема, ч. 1 ст. 183 ЦПК визначено, що будь-яка письмова заява, клопотання, заперечення повинні містити:

1 повне найменування (для юридичних осіб) або ім’я (П. І. Б.) (для фізичних осіб) особи, яка подає заяву чи клопотання або заперечення проти них, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України)
2 найменування суду, до якого вона подається
3 номер справи, прізвище та ініціали судді (суддів), якщо заява (клопотання, заперечення) подається після постановлення ухвали про відкриття провадження у справі
4 зміст питання, яке має бути розглянуто судом, та прохання заявника
5 підстави заяви (клопотання, заперечення)
6 перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви (клопотання, заперечення)
7 інші відомості, що вимагаються цим Кодексом
Читайте также:  Аналіз нормативно-правового забезпечення житлом соціально уразливих верств населення в україні

Далі пропоную до вашої уваги зразок клопотання про ознайомлення з матеріалами справи.

Передбачено, що заяви, клопотання і заперечення можуть подаватись у письмовій або усній формі. У випадках, визначених цим Кодексом, заяви і клопотання подаються тільки в письмовій формі (ч. 2 ст.182 ЦПК).

Наряду з вказаними загальними нормами, які регламентують форму та зміст письмових заяв, клопотань, ЦПК містить спеціальні норми, в яких передбачені вимоги до окремих видів клопотань.

Так, ст. 117 ЦПК передбачає, що в заяві про забезпечення доказів зазначається:

1 найменування суду, до якого подається заява
2 повне найменування (для юридичних осіб) або ім’я (П. І. Б.) (для фізичних осіб) заявника, його місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштові індекси, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України, реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб — громадян України, номери засобів зв’язку та адресу електронної пошти, за наявності
3 повне найменування (для юридичних осіб) або ім’я (П. І. Б.) (для фізичних осіб) іншої сторони (сторін), якщо вона відома заявнику, а також якщо відомі відомості, що її ідентифікують: її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштові індекси, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України, реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб — громадян України, відомі номери засобів зв’язку та адреси електронної пошти
4 докази, забезпечення яких є необхідним, а також обставини, для доказування яких вони необхідні
5 обґрунтування необхідності забезпечення доказів
6 спосіб, у який заявник просить суд забезпечити докази, у разі необхідності особу, у якої знаходяться докази
7 перелік документів, що додаються до заяви

Заява підписується заявником або його представником. До заяви, яка подана представником заявника, має бути додано документ, що підтверджує його повноваження.

Стаття 151 ЦПК передбачає, що заява про забезпечення позову подається в письмовій формі, підписується заявником і повинна містити окрім перших двох пунктів, зазначених у таблиці вище, ще й такі відомості: предмет позову та обґрунтування необхідності забезпечення позову; захід забезпечення позову, який належить застосувати, з обґрунтуванням його необхідності; ціну позову, про забезпечення якого просить заявник; пропозиції заявника щодо зустрічного забезпечення; інші відомості, потрібні для забезпечення позову.

Якщо заява про забезпечення позову подається до відкриття провадження у справі, в такій заяві додатково зазначаються повне найменування (для юридичних осіб) або ім’я (П. І. Б.

) (для фізичних осіб) інших осіб, які можуть отримати статус учасника справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштові індекси, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України, реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб — громадян України, відомі номери засобів зв’язку та адреси електронної пошти. Реєстраційний номер облікової картки платника податків або паспортні дані інших сторін — фізичних осіб, які не є підприємцями, вказуються у випадку, якщо вони відомі заявнику.

Підписуватись письмові заява, клопотання чи заперечення повинні заявником чи його представником.

Нововведенням є надання права учасникам справи додавати до письмової заяви, клопотання проект ухвали, постановити яку він просить суд.

Введено загальне правило для всіх письмових заяв (клопотань, заперечень), поданих без додержання вимог частини першої або другої ст. 183 ЦПК, — повернення їх судом заявнику без розгляду.

Можливості усунення недоліків поданої заяви, клопотання щодо процесуальних питань закон не передбачає.

Своєчасність

Клопотання, заяви залежно від виду та характеру можуть заявлятись учасниками справи у міру необхідності на різних стадіях судового процесу: як до пред’явлення позову до суду, так і разом із поданням заяв по суті, як у підготовчому провадженні, так і при розгляді справи по суті.

Відносно деяких з них закон містить чіткі правила та обмеження щодо моменту подання суду.

Наприклад, клопотання про витребування доказів повинно бути подане в строк, зазначений у частинах 2 та 3 ст.

83 ЦПК: тобто для позивача, особи, яким законом надано право звертатись до суду в інтересах певних осіб, — разом із поданням позовної заяви; для відповідача, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, – разом із поданням відзиву або письмових пояснень третьої особи.

Якщо таке клопотання заявлено з пропуском встановленого строку, суд залишає його без задоволення, крім випадку, коли особа, яка його подає, обґрунтує неможливість його подання у встановлений строк з причин, що не залежали від неї.

Заява про виклик свідка має бути подана до або під час підготовчого судового засідання, а якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, — до початку першого судового засідання у справі.

Необхідно пам’ятати, що на стадії розгляду справи по суті суд може задовольнити заяву чи клопотання, пов’язані з розглядом справи, тільки у разі доведення учасником справи, який її подає, поважності причин неподання заяв чи клопотання у підготовчому провадженні або в інший строк, визначений судом.

Клопотання про відкладення розгляду справи може виглядати так:

Інструкція: як скласти позовну заяву + Зразок

Подання позовної заяви до суду супроводжується попереднім етапом підготовки всіх необхідних документів і розрахунками

Перше, що необхідно зробити — зібрати пакет документів, що підтверджують факт розміщення депозиту в банку і факт його неповернення банком. Для цього нам знадобляться:

 • Депозитний договір (договір банківського вкладу)
 • Квтіанції про внесення грошей за цим депозитним договором
 • Заява в банк про видачу депозиту (дострокову видачу депозиту), зареєстрована банком (копія)
 • Відповідь банку на ваш лист про повернення депозиту (якщо така є)
 • Друга наша дія — вибір суду для подання позову.
 • Відповідно до частини другої статті 27 Цивільного процесуального Кодексу позови до юридичних осіб пред'являються в суд за їхнім місцезнаходженням відповідно до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань.
 • У той же час, згідно з частиною 5 статті 28 ГПК позови про захист прав споживачів можуть пред'являтися також за зареєстрованим місцем проживання чи перебування споживача або за місцем заподіяння шкоди чи виконання договору.
 • Тому вибір суду за Вами: можна звернутися в суд, на території якого знаходиться головний офіс (юридична адреса згідно ЄДР) банку, з яким укладався договір депозиту; або ж звернутися до суду за власним місцем проживання.
 • Перелік судів України з їх адресою і довідковим телефоном можна подивитися тут.
 • Або тут.
 • Третя наша дія — визначення суми боргу банку.
 • Борг банку складається з суми депозиту і нарахованих відсотків.
 • Алгоритм розрахунку суми відсотків, яку банк вам повинен, вказується в депозитному договорі.
 • Крім цього, вкладник має право просити суд стягнути з банку на його користь суму штрафних санкцій, в тому числі передбачених частиною 2 статті 625 Цивільного кодексу України 3% річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором, а також інфляційних втрат (тільки для депозитів в гривні).
 • Судовий збір за подачу позову про повернення депозиту фізичною особою становить 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (станом на 1 січня року, в якому подається заява ).
 • Реквізити для оплати збору за посиланням.
 • Розміри ставок судового збору тут.
 • Четвертий етап — складаємо Позовну заяву до суду

Зразок Позовної заяви на повернення депозиту

 1. __________________________  (НАЗВА СУДУ)
 2. ___________________________(АДРЕСА СУДУ)
 3. Позивач: __________________( Прізвище Ім'я По батькові),  ІПН _______________
 4.   Адреса проживання:___________________(обов'язково вказати поштовий індекс)
 5. засоби зв'язку: Тел.

  _____________, e-mail:__________

 6. Відповідач: _________________(Повне найменування банку),  ЄДРПОУ _________, МФО ________,
 7. Адреса банку: _________________________обов'язково вказати поштовий індекс
 8. Телефон: _____________
 9. Ціна позову: ______ _____ грн ___ коп. 
 10. Судовий збір: ______грн.

Позовна заява про стягнення банківського вкладу та процентів

Обставини справи:

«_____»___________ 20____ року між громадянином(-код)   України _____________________ (надалі — Позивач)  та  ___________________________ (наші Відповідач), в особі начальника відділення №__, м.

___________  __________________________, що діяв (-ла) на підставі _________________________, було укладено договір про банківський строковий депозитний вклад в гривнях № ______ строком (згідно п.п.

____) з _____ 20____ року по _______ 20_____року із виплатою __ % річних.

Згідно з договором № ____ Позивач передав банку _____________ гривень   згідно з меморіальним  ордером № ____ від ____20____ року.

Проценти за депозитним договором № _____нараховуються по закінченні кожного строку перебування вкладу (депозиту) у розпорядженні банку  Згідо із п.____ Договору № ____ «Повернення суми вкладу «Клієнту» здійснюється «Банком» у день, визначений    п.

____  цього договору». Позивач виявив бажання повернути свій вклад по закінченні  строку, визначеного умовами депозитного договору

для отримання суми депозитного вкладу та нарахованих процентів Позивач звернувся безпосередньо до Відповідача, від імені якого діяло відповідне його відділення банку №___ у м.

___, тобто безпосередньо до вигодонабувача та юридичної особи, з якою укладався депозитний договір через представника — фізичну особу начальника ___________ відділення за довіреністю.

  Тобто, Позивач здійснив всі необхідні дії, передбачені умовами депозитного договору,      для отримання суми вкладу та нарахованих процентів.

«__»_________20____ Позивач особисто з`явився до банку з вимогою виплатити йому суму депозиту з нарахованими процентами, але йому було відмовлено у  цьому  без пояснення причин відмови.

За таких умов, для того щоб зафіксувати свій візит до банку в день, передбачений договором для повернення депозиту і факт відмови у видачі депозиту, Позивач звернувся із письмовою вимогою про повернення сум депозиту та нарахованих процентів (зареєстрована «_____»_________ 20__р. вх.

№ ___) та наполягав на виплаті йому коштів, передбачених депозитними договором , в строк закінчення депозитного вкладу. 

Таким чином Відповідач не виконав своїх зобов`язань за договором, кошти не повернув. 

Обгрунтування позову:

Відповідно до частини першої ст.

1058 Цивільного кодексу України за договором банківського вкладу (депозиту) одна сторона (банк), що прийняла від другої сторони (вкладника) або для неї грошову суму (вклад), що надійшла, зобов’язується виплачувати вкладникові таку суму та проценти на неї або дохід в іншій формі на умовах та в порядку, встановлених договором.

  Частиною третьою статті 1058 Цивільного кодексу України визначено, що до відносин банку та вкладника за рахунком, на який внесений вклад, застосовуються положення про договір банківського рахунка (глава 72 цього Кодексу), якщо інше не встановлено цією главою або не випливає із суті договору банківського вкладу.

 Таким чином, на відносини, пов’язані з виконанням умов укладеного між Позивачем та Відповідачем Договору, поширюються положення норм глав 71, 72 Цивільного кодексу України (статті 1046 – 1076), а також положення Договору, якими регулюються відносини з приводу здійсненого Позивачем банківського вкладу.  Відповідно до частини третьої статті 1060 Цивільного кодексу України за договором банківського строкового вкладу банк зобов’язаний видати вклад та нараховані проценти за цим вкладом із спливом строку, визначеного у договорі банківського вкладу.

Таким чином, вкладник за договором банківського вкладу № ____ відповідно до статті 1060 Цивільного кодексу України вправі вимагати повернення здійсненого вкладу від Банку зі спливом строку депозиту, а Банк, отримавши відповідну заяву, повинен видати вклад у повному обсязі. Відповідно до п.

___ договору №_____ банківського вкладу Банк був зобов’язаний видати Позивачеві суму депозиту та нарахованих процентів в день закінчення строку, визначеного п. ______ Договору, а саме: _____ року.

  Згідно зі статтею 253 Цивільного кодексу перебіг строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов’язано його початок. 

У відповідності до вимог ст.

8 ЦПК України, суд вирішує справи відповідно до Конституції України, законів України та міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких дана Верховною Радою України, застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що встановлені Конституцією та законами України. Відповідно до ст.

41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися та розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної та творчої діяльності. Керуючись положеннями ст. 321 ЦК України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.

Особа може бути позбавлена права власності або обмежена у його здійсненні лише у випадках і в порядку, встановлених законом. Встановленим фактам відповідають правовідносини, які регулюються ст.ст.

15, 16, 626, 629, 638, 1058, 1060, 1061, 1074 ЦК України, відповідно до яких договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на установлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Договір є обов'язковим для виконання сторонами.

За договором банківського вкладу одна сторона (банк), що прийняла від другої сторони (вкладника) або для неї грошову суму (вклад), що надійшла, зобов'язується виплатити вкладникові таку суму та проценти на неї, встановлених договором.

За договором банківського вкладу незалежно від його виду банк зобов'язаний видати вклад або його частину на першу вимогу вкладника. Проценти на банківський вклад нараховуються від дня, наступного за днем надходження вкладу у банк, до дня, який передує його поверненню вкладникові. У разі повернення вкладу виплачуються усі нараховані до цього моменту відсотки.

Обмеження прав клієнта щодо розпорядження грошовими коштами, що знаходяться на його рахунку, не допускається, крім випадків обмеження права розпорядження рахунком за рішенням суду у випадках, встановлених законом.

Ухилення відповідача від повернення вкладу є незаконною та безпідставною, оскільки відповідно до вимог статті 1066 ЦК України банк використовує кошти клієнта, гарантуючи його право безперешкодного розпорядження. Він не має права встановлювати непередбачені договором чи законом обмеження його права розпоряджатися грошовими коштами на власний розсуд.

Закон (стаття 1074 ЦК України) не допускає обмежень прав клієнта щодо розпорядження таким вкладом. Такі обмеження можливі лише у випадках, передбачених законом і на підставі судового рішення. Такий закон та будь-яке судове рішення станом на день звернення позивача до банку відсутні.

Отже, дії Відповідача, направленні на ухилення від повернення Позивачеві вкладу є протиправними. Згідно ст. 526 ЦК України зобов’язання повинні виконуватись належним чином, відповідно до умов договору.

Оскільки  кожна з сторін грошового зобов’язання повинна повернути другій стороні в натурі все, що вона отримала на виконання цього правочину (зобов’язання) необхідно стягнути з Відповідача на користь Позивача неповернутий вклад в сумі _____ (_____________________) гривень та проценти за договором в розмірі _______ (___________________________) гривень до моменту припинення їх дії. Загальна сума заборгованості  за депозитними договором  за період його дії  становить _________ (__________________________) гривень ____ коп. У відповідності до ч.2 ст.625 ЦК України: «Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом».  Три проценти річних від простроченої суми заборгованості – ___ (___________________) гривень ___ коп. за період з моменту закінчення дії договору до дня подачі позову становить ____ (__________________) гривень ____ коп. Сума втрат від інфляції з розрахунку_________________   становить ______ (_________________) гривень___ коп.

Таким чином, загальна сума заборгованості за договором №_____ від «__»___________ 20___року становить _________ (________________________) гривень ___ коп.

  На підставі вищезазначеного та у відповідності із ст.ст. 22, 625, 633, 1058, 1074 ЦК України, керуючись ст.ст. 3, 118, 119 ЦПК України, —

ПРОШУ:

 1. Стягнути з ____________________________(повне найменування Відповідача)(ЕДРПОУ _____, МФО ____, на користь __________________________(Прізвище Ім'я По батькові Позивача) (ІПН _____, паспорт ____, виданий ____) заборгованість за строковим договором банківського вкладу №_____ у загальному розмірі: ______ (______________________) гривень___ коп., що складається з :
 •  а)суми основного неповернутого банківського вкладу – ____  (_________________) гривень ___ коп.;
 • б) суми несплачених процентів — __________(____________________) гривень____ коп.;
 • в)   3% річних від простроченої суми після закінчення строку договору — ____  (_____________________) гривень __ коп.;
 • г) суми втрат від інфляції в розмірі ______(__________) гривень ___ коп.
 1. Стягнути з ___________________________(повне найменування Відповідача (ЕДРПОУ _______, МФО _____, місцезнаходження : ________) на користь _________________________(Прізвище Ім'я По батькові Позивача) (ІПН ____, паспорт ____, виданий _______) судові витрати у розмірі _____ грн. (сума прописом) судового збору.

Додатки

 1. копія позовної заяви та доданих до неї матеріалів;
 2. копія договору банківського вкладу №_____ від «___»_________20__р;
 3. копії платіжних документів на ___арк. (2 екз.);
 4. копія вимоги про повернення банківсього вкладу від ____ р. вх._____ (2 екз.); 5. копія скарги до Національного банку України від ____ (якщо подавалася);
 5. копії відповіді Відповідача від ____(якщо була надана);
 6. оригінал квітанції про сплату судового збору.
 1. Інші документи, що мають відношення до справи                
 2. Позивач                                  _________________/_________________/
 3. «__»_________20______р.
 4. Етап п'ятий — Оформлення документів для подання позову в суд.
 5. Для подання позову в суд потрібно:
 • а) текст позовної заяви
 • б) копії доказів з нашого першого етапу
 • в) докази сплати судового збору (квитанціяЗ
 • г) другий пакет перерахованих вище документів для відправлення його судом відповідачу.

Ось з цими документами Вам і слід звертатися в обраний суд.

Позовну заяву можна подати через канцелярію суду або відправити поштою (рекомендованим листом з повідомленням про вручення).

Оновлене: 04.02.2021

Prostopravo

Ссылка на основную публикацию