Чи сплачують аліменти з пенсії на неповнолітню дитину?

Чи сплачують аліменти з пенсії на неповнолітню дитину?

Зміст

Чи сплачують аліменти з пенсії на неповнолітню дитину?

Звільнення від сплати аліментів за своєю суттю є законною підставою для уникнення одного з головних обов’язків батьків – утримання своїх неповнолітніх дітей.

Проте, у цій статті ми поговоримо про випадки, в яких батько (мати) звільняються від сплати аліментів після розірвання шлюбу.

Перелік підстав звільнення одного з батьків від обов’язку утримувати дитину:

 • Досягнення дитиною повноліття.

У цьому випадку батько звільняється від сплати аліментів, якщо дитина досягла вісімнадцяти років.Чи сплачують аліменти з пенсії на неповнолітню дитину? Також така дитина повинна бути працездатною та не навчатися у вищому навчальному закладі.

 • Якщо дохід дитини набагато перевищує дохід кожного з батьків.
 • Окрім цього, дохід дитини повинен повністю забезпечувати її потреби.
 • Якщо дохід дитини зменшився та не  забезпечує її потреби, то заінтересована особа (той, з ким проживає дитина) може звернутися до суду з позовом про стягнення аліментів.
 • Зверніть увагу, батьки можуть бути звільненні від обов’язку утримувати дитину тільки за рішенням суду.

Припинення права на аліменти на дитину у зв’язку з набуттям права власності на майно

Відповідно до ст.190 Сімейного кодексу України батьки дитини мають право укласти між собою договір про припинення права на аліменти для дитини у зв’язку із передачею права власності на нерухоме майно (житловий будинок, квартиру, земельну ділянку та ін.).

 1. Такий договір можна укласти лише з дозволу органів опіки та піклування.
 2. Дитина може брати участь в укладенні договору, якщо вона досягла 14 років.
 3. Договір про припинення права на аліменти посвідчується нотаріально та підлягає державній реєстрації.

Кому належатиме нерухоме майно

 • Набувачем права власності на нерухоме майно є сама дитина або ж дитина і той з батьків, з ким вона проживає, на праві спільної часткової власності.
 • Закон не визначає розмірів часток у праві спільної часткової власності.
 • У разі укладення такого договору той із батьків, з ким проживає дитина, зобов’язується самостійно її утримувати.
 • Іншими словами: дитина отримує нерухомість, а платник аліментів позбавляється обов’язку по сплаті на утримання дитини.
 • Варто зазначити, що у випадку укладення такого договору той з батьків, хто проживає окремо, не звільняється від обов’язку брати участь у додаткових витратах на дитину.
 • Отже, аліментні зобов’язання виникають на підставі наступного:
 1. В результаті підписання угоди подружжям про сплату аліментів;
 2. На підставі рішення суду.
 1. У зв’язку з цим виділяють різного роду причини, за якими можливе звільнення від сплати аліментів.

 2. Чи сплачують аліменти з пенсії на неповнолітню дитину?
 3. Якщо між подружжям укладено договір про сплату аліментів, то їх виплата припиняється в результаті:
 • Закінчення терміну дії договору;
 • Смерті однієї із сторін договору.

Якщо аліментні зобов’язання виникли на підставі рішення суду, то звільнення від їх сплати виникає у наступних випадках:

 1. Досягнення дитиною повноліття;
 2. Усиновлення дитини іншою особою;
 3. Смерті платника аліментів.

Звільнення від сплати аліментів, відповідно до чинного законодаства, можливе за рішенням суду або з інших підстав передбачених Законом. Розглянемо всі варіанти.

Припинення права на аліменти на дитину у зв’язку з набуттям права власності на нерухоме майно (ст. 190 Сімейного Кодексу України).

 1. Той із батьків, з ким проживає дитина, і той із батьків, хто проживає окремо від неї, з дозволу органу опіки та піклування можуть укласти договір про припинення права на аліменти для дитини у зв’язку з передачею права власності на нерухоме майно (житловий будинок, квартиру, земельну ділянку тощо). Такий договір нотаріально посвідчується і підлягає державній реєстрації. Якщо дитина досягла чотирнадцяти років, вона бере участь в укладенні цього договору.
 2. Набувачем права власності на нерухоме майно є сама дитина або дитина і той із батьків, з ким вона проживає, на праві спільної часткової власності на це майно. У разі укладення такого договору той із батьків, з ким проживає дитина, зобов’язується самостійно утримувати її.
 3. Укладення договору не звільняє того з батьків, хто проживає окремо, від обов’язку брати участь у додаткових витратах на дитину.

Між батьками, один з яких проживає окремо від дитини, з дозволу органу опіки та піклування відповідно до умов ст. 190 СК України може бути укладений договір про припинення права на аліменти для дитини у зв’язку з передаванням права власності на нерухоме майно (житловий будинок, квартиру, земельну ділянку тощо).

Чи сплачують аліменти з пенсії на неповнолітню дитину?Основою таких відносин є взаємна згода батьків на укладення відповідного договору. Умовами договору може бути визначено набувачем права власності на нерухоме майно як саму дитину, так і дитину разом з тим із батьків, з ким вона проживає, на праві спільної часткової власності на це майно. При цьому закон не визначає співвідношення розмірів часток у праві спільної часткової власності. Цей договір нотаріально посвідчується і підлягає державній реєстрації. Іншими словами: дитина отримує нерухомість, а платник аліментів і вибавляється обов’язку по сплаті аліментів на утримання дитини. Але укладення такого договору не звільняє того з батьків, хто проживає окремо, від обов’язку брати участь у додаткових витратах на дитину.

Той з батьків, з ким проживає дитина, у разі укладення договору про припинення права на аліменти для дитини у зв’язку з передачею права власності на нерухоме майно зобов’язується самостійно утримувати це майно.

Захищаючи інтереси дитини, законодавець встановив правило, відповідно до якого на майно, одержане за договором, не може бути звернено стягнення.

Окрім цього, до досягнення дитиною повноліття одержане за договором майно може бути відчужене лише з дозволу органу опіки та піклування.

Договір про припинення права на аліменти для дитини у зв’язку з передачею права власності на нерухоме майно може бути визнаний недійсним або розірваним.

На вимогу відчужувача нерухомого майна суд визнає договір недійсним у разі виключення імені відчужувана як батька з актового запису про народження дитини.

У разі визнання договору недійсним у відчужувана відновлюється право власності на нерухоме майно.

За позовом відчужувана нерухомого майна договір може бути розірваний у разі невиконання тим із батьків, з ким проживає дитина, обов’язку по її утриманню.

Аліментні зобов’язання виникають в результаті підписання угоди подружжям про сплату аліментів або в результаті винесеного судового рішення.

Відповідно до ст. 189 СК України, якщо між подружжям було підписано угоду про сплату аліментів, то звільнення від сплати аліментів можливе у разі виникнення наступних обставин:

 • закінчився термін дії угоди, наприклад документ, може бути підписаний на певний строк, після закінчення якого він перестає мати силу;
 • загибель однієї зі сторін угоди.

Якщо аліментні зобов’язання виникли на підставі рішення суду, то в цьому випадку можна виділити наступні обставини, в результаті яких наступає звільнення від сплати аліментів:

 • досягнення дитиною повнолітнього віку та повної дієздатності, адже згідно зі ст. 180 СК України, батьки зобов’язані утримувати своїх неповнолітніх дітей;
 • усиновлення дитини іншою особою;
 • у разі виникнення ситуації, внаслідок якої суд визнає, що людина, яка потребує отримання аліментів, відновила свою працездатність або перестала потребувати грошових виплатах;
 • вступ людини, яка потребує отримання аліментів, в новий шлюб, тим самим появу іншого способу матеріальної допомоги;
 • смерть людини, яка зобов’язана виплачувати аліменти або смерть людини, якій ці аліменти виплачуються.

У будь-якому випадку рішення про звільнення від сплати аліментів приймається судом і буде залежати від низки причин, від сімейного і матеріального благополуччя та інших життєво важливих обставин.

Батьки можуть бути звільнені від обов’язку утримувати дитину, якщо дохід дитини набагато перевищує дохід кожного з них і забезпечує повністю її потреби. Батьки можуть бути звільнені від обов’язку утримувати дитину тільки за рішенням суду. Якщо дитина перестала отримувати дохід або її дохід зменшився, заінтересована особа має право звернутися до суду і позовом про стягнення аліментів.

Чи сплачують аліменти з пенсії на неповнолітню дитину?

 • Як перевірити на що витрачаються аліменти — 4 Червня, 2019
 • Встановлення режиму окремого проживання подружжя — 29 Травня, 2019
 • Аліменти на дитину в 2019 році — 29 Травня, 2019
 • Порядок розлучення без наявності спільних дітей — 28 Травня, 2019
 • Розірвання шлюбу в судовому порядку без дітей — 28 Травня, 2019
 • Допомога одиноким матерям — 28 Травня, 2019
 • Як стягнути аліменти з іноземця — 13 Лютого, 2019
 • Стягнення додаткових витрат на утримання дитини — 23 Січня, 2019
 • Вартість судового збору у 2019 році — 28 Грудня, 2018
 • Порядок розірвання шлюбу в органах РАЦС (ЗАГС): покрокова інструкція — 13 Грудня, 2018

Переглянути всі публікації

У яких випадках аліменти в україні можна не платити і кому?

Чи сплачують аліменти з пенсії на неповнолітню дитину?У яких випадках аліменти в україні можна не платити і кому? Аліментні виплати повинні платити всі, а за порушення даного правила навіть встановлена адміністративна та кримінальна відповідальність. Але в Україні сімейне законодавство містить певні норми, які дозволяють в якійсь мірі «обійти» це правило.

Хто звільняється від виплати аліментів в Україні?

Таких осіб, які за певними ознаками апріорі підпадали б під категорію узаконених «неплатників», в Сімейному Кодексі України немає. І це правильно, оскільки в іншому випадку практика зіткнулася б з масою зловживань з боку тих, хто захотів би закосити під їх число.

Але в той же час у ряді статей перераховуються можливі випадки звільнення від їх сплати. Це означає, що в загальному порядку за правилами дані особи повинні платити аліменти, але лише тільки після винесення судом рішення про припинення виплати, вони звільняються від цього обов’язку.

Перший випадок «звільнення», який згадується в ст.190 СК України, не зовсім у фактичному сенсі «звільнення». Це більше нагадує рівноцінний обмін або навіть відкуп (грубо кажучи).

А саме: платник аліментів може припинити платити аліменти у випадку, якщо між ним і одержувачем виплат буде підписаний договір про припинення права на аліменти для дитини у зв’язку з передачею права власності на нерухоме майно.

Як все виглядає в житті? Ви передаєте право власності (наприклад, за допомогою складання договору дарування) на квартиру, будинок, ділянку землі на дитину або спільно на дитину і другого з батьків, надалі – ви звільнені від щомісячної сплати аліментів.

Для такої процедури необхідно дозвіл органу опіки та піклування. Але брати участь у додаткових витратах на дитину вам все ж доведеться. Тобто фактично платити все одно ви будете, нехай не так регулярно і не в певному розмірі.

Другий випадок передбачений ст. 188 Сімейного Кодексу України.

Батько (платник аліментів) може бути звільнений від регулярних аліментів, коли дитина отримує дохід у більшому розмірі, ніж сам платник аліментів, і ця сума повністю задовольняє його потреби.

Знову ж таки, «звільнення» такого роду теж не відбувається саме по собі, як тільки дитина десь заробила. Для цього потрібно дочекатися рішення суду про припинення виплати аліментів і лише після цього ви зможете їх не платити.

Окремо слід зупинитися на тому, що деякі помилково відносять себе до розряду тих, хто нібито платити аліменти не повинен.

Так, наприклад, позбавлення батьківських прав не породжує автоматичне звільнення від аліментів. Тобто коли вас позбавляють прав, обов’язки при цьому за вами зберігають.

Принаймні – обов’язок щодо утримання вже точно. На цьому робить акцент ч.2 ст.166 СК України.

Інваліди в Україні також не звільняються від виплати аліментів на своїх дітей.

Конкретної норми в Сімейному Кодексі України немає, але як раз-таки в цьому випадку мовчання законодавця означає відсутність винятку для таких осіб. До того ж, в Постанова Кабінету Міністрів України N 146 від 26.02.

1993 року перераховані види доходів, з яких здійснюються аліментні відрахування. Серед них вказані в тому числі і пенсія по інвалідності (п.14).

Кому аліменти в Україні не призначені?

Знову ж таки, конкретного списку Сімейний Кодекс України не містить, а тому, щоб визначити коло таких осіб, потрібно використовувати метод виключення.

Оскільки в кодексі вказано, що аліменти виплачуються на неповнолітніх дітей, стало бути дітям, яким виповнилося 18 років, аліменти вже не призначають. Але в такій ситуації є винятки, а саме:

  – Отримання освіти дітьми;
  – Їх непрацездатність.

У цьому випадку виплата аліментів може продовжуватися, якщо буде нове рішення суду (тобто доведеться другому батьку чи вашій дитині знову подавати позов до суду про аліменти).

Читайте также:  Відзив - заперечення на позовну заяву (зразок заперечення)

Також аліменти можуть не отримувати діти, які і так мають власний дохід і не відчувають гостру потребу в отриманні аліментних виплат. Це випливає з ст.188 СК України. Але тільки суд в праві вирішити, чи достатньо цього доходу для забезпечення нормального розвитку і життєдіяльності.

Чи може держава виступати в ролі платника аліментів в Україні?

Трапляється, що присудити виплату аліментів попросту не з кого або ж у потенційного аліментщика немає ніякого доходу. У цьому випадку роль платника аліментів бере на себе Україна.

У ч.8 ст. 181 СК України зазначено, що якщо місцезнаходження батька дитини невідоме або ж він ухиляється від сплати аліментів, або ж він не в змозі забезпечувати дитину, то призначається такій дитині тимчасова державна допомога у розмірі не менше 30% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Якщо аліменти все ж були призначені і сплачуються батьком (одним з батьків), але їх розмір – менший, ніж 30% мінімуму, то держава відшкодовує відсутню різницю дитині.

У всіх перерахованих вище ситуаціях в першу чергу враховуються і захищаються інтереси дитини. Ті норми закону, які допускають звільнення від сплати аліментів та позбавлення дитину аліментів, не мають на увазі ніякої несправедливості по відношенню до дітей. У кожному з випадків, застосовується альтернатива аліментам або ж виникають ті обставини, які допускають законне припинення їх виплат.

НЕПОВНОЛІТНЬОМУ ДОПОМОГЛИ СТЯГНУТИ АЛІМЕНТИ З БАТЬКІВ

Батьки Миколи (ім’я змінено з міркувань конфіденційності) кілька років тому були позбавлені батьківських прав.

Хлопець отримав статус дитини, позбавленої батьківського піклування, йому призначили піклувальницю, з якою він і проживає та перебуває на її утриманні.

Та оскільки в цієї жінки ще одна малолітня дитина на утриманні, вона не може забезпечити Миколі рівень життя, необхідний для його гармонійного розвитку.

Тим часом батьки, позбавлені батьківських прав, – здорові працездатні люди, – не надають синові ніякої матеріальної допомоги.

Чи сплачують аліменти з пенсії на неповнолітню дитину?

Отже, неповнолітній звернувся до Новопсковського бюро правової допомоги Старобільського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги зі зверненням щодо стягнення аліментів з батьків.

Фахівчиня Бюро правової допомоги Марина Матвієнко склала позовну заяву до суду. Позивачем у цивільній справі про стягнення аліментів на утримання неповнолітньої дитини була піклувальниця Миколи.

У судове засідання батьки хлопця не з’являлися, ігноруючи виклики, тому суд визнав за доцільне розглянути справу без їхньої участі.

Наразі рішенням Новопсковського районного суду Луганської області позовні вимоги про стягнення аліментів на неповнолітню дитину задоволені повністю. З батьків дитини, позбавлених батьківських прав, стягнуто аліменти. Вони сплачуватимуть синові щомісячно по 1/4 частці всіх видів їх заробітку (доходу), але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Початок виплат рахується від дати звернення в Бюро з надання правової допомоги та складення фахівцем позовної заяви. Дитина отримуватиме виплати до свого повноліття.

Довідково. Основні документи, якими в даному випадку визначаються права дитини:

 • Конвенція про права дитини визнає право кожної дитини на рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку. Батьки несуть основну відповідальність за забезпечення умов життя, необхідних для розвитку дитини, в межах своїх здібностей і фінансових можливостей.
 • Обов’язок батьків щодо утримання своїх дітей, передбачений ч. 2 ст. 51 Конституції України, є одним з головних конституційних обов’язків. Такий обов’язок послідовно визначений в сімейному законодавстві України.
 • Згідно зі ст. 8 Закону України «Про охорону дитинства», кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини, відповідно до законів України.

Державна допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування

 • Утримання та виховання дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, покладається на державу.
 • (частина третя статті 52 Конституції України)
 • Згідно із Сімейним Кодексом України встановлення опіки та піклування — це влаштування дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, в сім’ї громадян України, які перебувають переважно в сімейних, родинних відносинах із цими дітьми, з метою забезпечення їх виховання, освіти, розвитку, захисту їх прав та інтересів.
 • Відповідно до Цивільного кодексу України опіка та піклування встановлюються з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів малолітніх та неповнолітніх осіб.
 • Опіка встановлюється над дитиною, яка не досягла чотирнадцяти років, а піклування — над дитиною у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років.
 • Опіка, піклування над дитиною встановлюється органом опіки та піклування, а також судом у випадках, передбачених Цивільним кодексом України.

Серед людських вчинків немає благороднішого, ніж захист і виховання дітей, які залишилися без сім’ї, батьківського тепла та опіки. Тому, найбільш вразливою категорією осіб, які потребують державної підтримки, були і є діти, що залишились без піклування батьків, діти-сироти.

 1. Різке подорожчання одягу, продуктів харчування, медикаментів та інших необхідних для дитини речей — все це ускладнює виховання та утримання громадянами України дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування.
 2. З огляду на це, слід зазначити, що держава за рахунок коштів державного бюджету гарантує надання та виплату допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, а тому потребує підтримки з боку держави.
 3. Питання надання допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, регулюються Законом України „Про державну допомогу сім’ям з дітьми” та прийнятими відповідно до нього нормативно-правовими актами.
 4. Цей Закон встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім’ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім’ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.

Насамперед, слід зазначити, що право на допомогу на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, мають особи, призначені в установленому законом порядку опікунами чи піклувальниками дітей, які позбавлені батьківського піклування, які внаслідок смерті батьків, позбавлення їх батьківських прав, хвороби батьків чи з інших причин залишилися без батьківського піклування та відповідно до законодавства набули статусу дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування. Така допомога вважається власністю дитини.

Важливо зазначити, що допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, призначається на підставі рішення про встановлення опіки чи піклування.

Розмір такої допомоги має дорівнювати розміру, що становить два прожиткових мінімуми для дитини відповідного віку.

Разом з цим, у разі коли на дитину виплачуються призначені в установленому порядку пенсія, аліменти, стипендія, державна допомога, розмір допомоги на дитину, над якою встановлено опіку чи піклування, визначається як різниця між двома прожитковими мінімумами для дитини відповідного віку та розміром призначених пенсії, аліментів, стипендії, державної допомоги. Розмір призначених пенсії, аліментів, стипендії, державної допомоги враховується як середньомісячний розмір зазначених виплат, одержаних на дитину за попередні шість календарних місяців.

Крім того, у разі коли для дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, аліменти (за відсутності осіб, що за законом зобов’язані їх утримувати), пенсія, стипендія, державна допомога за попередні шість календарних місяців не нараховувалися, зазначена допомога призначається у розмірі двох прожиткових мінімумів для дитини відповідного віку.

Порядок і умови виплати допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, та підстави для припинення виплати такої допомоги визначено у Порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. № 1751, відповідно до якого допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, призначається та виплачується органами праці та соціального захисту населення за місцем проживання опікуна чи піклувальника або дитини.

 • Документи, необхідні для призначення допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, подаються особою, яка претендує на призначення допомоги, особисто.
 • За наявності письмової заяви особи, яка претендує на призначення зазначеної допомоги, але за станом здоров’я або з інших поважних причин (догляд за інвалідом I групи, дитиною-інвалідом віком до 16 років тощо) не може особисто зібрати необхідні документи, збір зазначених документів покладається на органи, що призначають допомогу.
 • У сільській місцевості прийняття заяв з необхідними документами для призначення допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, і передачу їх відповідним органам праці та соціального захисту населення здійснюють особи, уповноважені виконавчими комітетами сільських і селищних рад.
 • Документи, необхідні для призначення зазначеної допомоги, розглядаються органом, що призначає і виплачує державну допомогу, протягом десяти днів з дня подання заяви.
 • Зазначеним Порядком передбачено, що для одержання допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, органу праці та соціального захисту населення подаються такі документи:
 • 1) заява опікуна чи піклувальника про призначення допомоги, що складається за формою, затвердженою Мінпраці;
 • 2) копія рішення органу опіки та піклування або суду про встановлення опіки чи піклування над дитиною-сиротою або дитиною, позбавленою батьківського піклування;
 • 3) копія свідоцтва про народження дитини;
 • 4) довідка з місця проживання заявника про склад сім’ї (для дітей, над якими встановлено опіку чи піклування і є вихованцями дитячих навчальних закладів, що фінансуються не за рахунок бюджетних коштів, — видана органом реєстрації довідка, у якій зазначаються статус дитячого навчального закладу і за які кошти він фінансується, а також підтверджується факт перебування у ньому дітей);
 • 5) довідки про місячні розміри пенсії, аліментів, стипендії, державної допомоги, що одержує на дитину опікун чи піклувальник (у разі одержання пенсії на дитину органи праці та соціального захисту населення використовують відомості про розмір пенсії, що надійшли від органів Пенсійного фонду України на електронних носіях інформації).
 • Також слід зазначити, що якщо опікун чи піклувальник проживає за місцем проживання дитини, над якою встановлено опіку чи піклування, подається довідка, видана органом праці та соціального захисту населення за місцем реєстрації опікуна чи піклувальника про те, що він не перебуває на обліку як одержувач допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, і не одержує зазначеної допомоги.

У разі коли батьки, місце перебування яких відоме, не сплачують аліменти, орган праці та соціального захисту населення призначає допомогу без урахування їх суми. При цьому зазначений орган протягом десяти днів після подання опікуном, піклувальником заяви про призначення допомоги повідомляє про неотримання аліментів службу у справах дітей.

Зазначеним Порядком також передбачено, що допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, призначається на шість місяців. Питання про продовження виплати допомоги вирішується на підставі заяви та довідок про місячні розміри пенсії, аліментів, стипендії, державної допомоги, що одержує опікун чи піклувальник на дитину.

Допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, призначається з місяця, в якому була подана заява з усіма необхідними документами, та виплачується щомісяця до моменту досягнення дитиною 18-річного віку включно.

У разі коли до заяви не додані всі необхідні документи, орган праці та соціального захисту населення повідомляє заявника, які документи мають бути подані додатково. Якщо вони будуть подані не пізніше ніж протягом одного місяця з дня одержання зазначеного повідомлення, днем (місяцем) звернення за призначенням допомоги вважається день (місяць) прийняття або відправлення заяви.

 1. Про призначення цієї допомоги чи про відмову в її призначенні із зазначенням причини відмови та порядку оскарження цього рішення орган, що призначає і виплачує зазначену допомогу, видає чи надсилає заявникові письмове повідомлення протягом п’яти днів після прийняття відповідного рішення.
 2. При цьому, варто зазначити, що існують випадки, в яких виплату допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, може бути припинено.
 3. Так, підставою для припинення виплати допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, є:
 4. звільнення від виконання обов’язків опікуна чи піклувальника;
 5. працевлаштування або взяття шлюбу дитиною до досягнення нею 18-річного віку;
 6. усиновлення дитини, передача дитини батькам;
 7. досягнення дитиною 18-річного віку;
 8. надання неповнолітній особі повної цивільної дієздатності, якщо вона записана матір’ю або батьком дитини.
 9. У разі виникнення обставин, внаслідок яких може бути припинена виплата зазначеної допомоги, її одержувачі, служба у справах дітей, виконавчий комітет сільської (селищної) ради зобов’язані у десятиденний термін повідомити про це органи праці та соціального захисту населення, які виплачують допомогу.
 10. Отже, виплата допомоги припиняється за рішенням органу праці та соціального захисту населення з місяця, що настає за місяцем, в якому виникли відповідні обставини.
 11. Допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, виплачується щомісяця за вибором опікуна, піклувальника, якій призначена допомога, Українським державним підприємством поштового зв’язку «Укрпошта» за місцем її проживання або через уповноважені банки, визначені в установленому законодавством порядку.
 12. У разі зміни місця проживання одержувача допомоги, її виплата продовжується органом праці та соціального захисту населення за новим місцем проживання з дня (місяця) звернення, але не раніше, ніж з дня реєстрації.
 13. Допомога, яка не отримана вчасно внаслідок невиконання її отримувачами умов, визначених цим Порядком, виплачується за минулий з моменту призначення час, але не більш як за три місяці з місяця звернення за її одержанням.
Читайте также:  Скільки часу займає розлучення в суді?

Призначені, але своєчасно не одержані суми державної допомоги сім’ям з дітьми з вини органу, що призначає або виплачує зазначену допомогу, виплачуються протягом будь-якого часу без обмежень. При цьому виплата здійснюється виходячи з розміру прожиткового мінімуму, встановленого на день її призначення.

Призначені суми допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, недоодержані у зв’язку із смертю одержувача, виплачуються членам сім’ї померлого, які проживали разом з ним на день його смерті, або опікуну (піклувальнику). Зазначені суми виплачуються, якщо звернення за ними надійшло не пізніше ніж протягом трьох місяців після смерті одержувача.

 • У разі затвердження нового розміру прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку розмір допомоги на дітей, які перебувають під опікою чи піклуванням, перераховуються без звернення осіб, яким вони призначені, з місяця набрання чинності актом законодавства, що встановлює новий прожитковий мінімум.
 • Зазначеним Порядком також передбачено, що орган, який призначає і виплачує державну допомогу сім’ям з дітьми, у тому числі, допомогу на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, повинен давати роз’яснення з питань її призначення і виплати та надавати заявнику допомогу в одержанні необхідних документів.
 • Підсумовуючи вищенаведене, можна зробити висновок, що на даний час держава турбується про дітей, які залишились без піклування батьків, дітей-сиріт, докладає максимум зусиль для покращення життя цієї категорії осіб

Телічак І.Я., Провідний спеціаліст Департаменту соціального, трудового та

гуманітарного законодавства

Українці повинні платити аліменти літнім батькам: чи залишать пенсії і скільки заплатимо

В Україні хочуть ввести жорстку відповідальність за відмову дорослих дітей платити аліменти літнім батькам. За словами міністра соціальної політики Андрія Реви, згідно із законом українці зобов’язані піклуватися про своїх непрацездатних батьків, але роблять це далеко не всі. “Вони теж повинні платити аліменти на утримання батьків”, – заявив чиновник.

“Обозреватель” розібрався, в яких випадках пенсіонери мають право отримати аліменти від дітей і що може змінитися найближчим часом.

Аліменти вже є, але платять їх не всі

Батьки зобов’язані піклуватися про неповнолітніх дітей, а дорослі діти – про непрацездатних батьків, говориться в 51-й статті Конституції. А в Сімейному кодексі це правило уточнили.

Так, будь-який непрацездатний українець має право звернутися до суду і вимагати аліменти від свого дорослого дитини.

 Рішення про те, чи буде дитина платити і скільки, може прийняти тільки суддя.

Згідно з ч. 1 ст. 202 Сімейного кодексу, повнолітні діти зобов’язані утримувати непрацездатних батьків, які потребують матеріальної допомоги, пояснює юрист Діна Дрижакова.

“Є два варіанти. Діти допомагають за власним бажанням, тоді ні про які офіційні аліменти не йдеться. Другий варіант – діти відмовляються допомагати, тоді непрацездатний батько або мати має право звернутися до суду”, – розповідає Дрижакова.

“Є два варіанти. Діти допомагають за власним бажанням, тоді ні про які офіційні аліменти не йдеться. Другий варіант – діти відмовляються допомагати, тоді непрацездатний батько або мати має право звернутися до суду”, – розповідає Дрижакова.

Виняток – батьки, які не виконували свої обов’язки або зовсім втратили батьківські права. Вони не мають права на аліменти від дитини.

“Суд визначає розмір аліментів на батьків у твердій грошовій сумі і (або) у частці від заробітку з урахуванням матеріального та сімейного стану сторін.

При визначенні розміру аліментів та додаткових витрат суд візьме до уваги можливість одержання допомоги від інших дітей, до яких не пред’явлено позову про стягнення аліментів “, – пояснює юрист.

До слова, в Україні офіційно 10,3 млн непрацездатних. 9 млн з них – пенсіонери за віком та 1,3 млн – інваліди. Будь-який з них має право отримати аліменти від дорослої дитини. Правда, якщо пенсія, наприклад, 7 тис.

грн, а син або дочка офіційно заробляють 4 тис., швидше за все, суд відмовить в аліментах. Розмір аліментів можуть призначити як у відсотку від заробітку (найчастіше це близько 25%), так і у фіксованій сумі. Наприклад, при офіційній зарплаті в 10 тис.

грн суд може зобов’язати виплачувати щомісяця 2,5 тис.

За несплату аліментів загрожують громадські роботи, позбавлення права керувати автомобілем, заборона на виїзд за кордон.

Крім того, якщо невиплачена частина аліментів стягується в судовому порядку, то в рахунок боргу можуть заарештувати і продати майно.

Андрій Рева пропонує законодавчо посилити покарання для тих українців, які відмовляються утримувати своїх літніх батьків. При цьому, як саме повинні змінити покарання, чиновник не уточнив.

Утримувати літніх батьків повинні діти і держава

Як пояснили в Міністерстві соціальної політики, аліменти від дітей не вплинуть на розмір пенсій.

 Українці, які мають хоча б 15 років стажу, за законом одержують виплату не нижче прожиткового мінімуму для осіб які втратили працездатність.

Якщо ж немає 15 років стажу, то пенсія законом не передбачена, однак при цьому такий українець, досягнувши 60 років, має право звернутися до соціальної служби і отримати допомогу.

Розмір цієї допомоги компенсує різницю між фактичним доходом і мінімальною пенсією.

 Так, якщо єдиний дохід 60-річного українця, який не має право на пенсію, менше 1373 грн, соціальна служба повинна призначити допомогу в розмірі, який дотягне реальний дохід до зазначеної суми.

Якщо ж такий українець звертається до суду з вимогою призначити йому аліменти від дорослого сина, і суд прийме рішення призначити аліменти, наприклад, в 1 тис. грн, то цей дохід також буде враховуватися при визначенні соціальної допомоги.

Виплата аліментів з пенсії по інвалідності

12:25, 20 марта 2019

Які саме умови для стягнення аліментів з боржників-інвалідів передбачено новим законодавством.

#Чужихдітейнебуває на сьогоднішній день, мабуть, найбільш популяризований проект Міністерства юстиції України. За офіційними даними, лише за минулий рік стягнуто понад 4,6 млрд грн аліментів на користь 555 тисяч дітей. Загалом же за час існування ініціативи було повернуто 5,2 млрд грн боргів за аліментами.

Проте чи не можуть бути порушені при захисті прав дітей права батьків? Інваліди в Україні є однією з найбільш вразливих категорій населення, і питання стягнення аліментів саме з цієї групи боржників є найбільш гострим та незрозумілим для виконавців.

З 1 січня 2019 року мінімально рекомендований розмір аліментів становить: для дітей до 6 років — 1626 гривень, від 6 до 18 років — 2027 гривень відповідно до підписаного Президентом 25 липня 2018 року Закону України №2475-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення економічних передумов для посилення захисту прав дитини на належне утримання».

Згідно з нормами ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», мінімальна пенсія по інвалідності у 2019 році з 1 січня становить1497 грн, з 1 липня — 1564 грн, з 1 грудня — 1638 грн. При цьому, відповідно по постанови КМУ №654 від 16.07.

2008 «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян», непрацюючим пенсіонерам, які мають на своєму утриманні дітей до 18 років, надбавка до пенсії по інвалідності виплачується у розмірі 150 гривень на кожну дитину.

Особам з інвалідністю I групи, одиноким особам з інвалідністю II групи, які потребують постійного стороннього догляду або досягли пенсійного віку, виплачується надбавка на догляд у розмірі 50 гривень.

Таким чином, не маючи змоги працювати та навіть маючи надбавки, пенсіонер з інвалідністю фізично не може сплачувати необхідні аліменти на дитину, навіть якщо дитина тільки одна, а інвалід отримує урядові доплати.

Який же порядок стягнення аліментів відповідно до нового законодавства? Відповідно до ст.

70 ЗУ «Про виконавче провадження», розмір відрахувань із заробітної плати, пенсії, стипендії та інших доходів боржника вираховується із суми, що залишається після утримання податків, зборів та єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

З пенсії ця сума становить не більш 50% її розміру на утримання членів сім’ї (аліменти). Таким чином, фактично погашення аліментів у повному обсязі для непрацюючого інваліда просто не видається можливим, а недоплата до мінімального розміру аліментів рахується як борг.

Відповідно до ст.

71 ЗУ «Про виконавче провадження», за наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за чотири місяці, державний виконавець виносить вмотивовані постанови про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві виїзду за межі України, тимчасового обмеження боржника у праві користування вогнепальною зброєю та полювання до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі. Норма щодо керування автотранспортним засобом не застосовується щодо використання боржником транспортного засобу у зв’язку з інвалідністю.

Також у разі наявності боргу стягувач може звернутися до виконавчої служби щодо винесення постанови про накладення стягнення на майно боржника (ст. 50 ЗУ «Про виконавче провадження»).

Вилучення арештованого майна з передачею його для реалізації здійснюється у строк, встановлений виконавцем, але не раніше, ніж через п’ять робочих днів після накладення арешту.

Таким чином, не маючи змоги сплачувати в достатній кількості аліменти, людина з інвалідністю може фактично залишитись без житла.

Як же правильно діяти людині з інвалідністю для реалізації своїх батьківських прав та дотримання всіх вимог законодавства?

По-перше, найкращим способом є, звичайно, врегулювання питання з аліментами мирним шляхом.

Найнадійніший варіант для обох сторін — укладання нотаріально посвідченого договору, в якому будуть прописані як розмір аліментів, так і порядок та час виплат.

Проте нерідко складається так, що розлучення призводить до великих моральних потрясінь, і колишньому подружжю важко дійти згоди навіть у питанні дотримання інтересів дитини.

По-друге (і це, мабуть, єдиний можливий варіант полегшення долі інваліда-боржника) — звернення до суду. Платник аліментів може просити суд зменшити їх розмір за наступних обставин:

 • при наявності І чи ІІ групи інвалідності;
 • при потребі у постійному догляді та лікуванні;
 • якщо він має неповнолітніх дітей від іншого шлюбу;
 • у платника різко знизився рівень доходів.

Звісно, не варто вважати, що суд досить легко зменшить виплати, адже згідно з державною програмою і морально-етичними нормами, саме інтереси дитини ставляться понад усе. Найбільш вірогідним є винесення такого рішення у випадку поєднання наведених вище факторів.

Таким чином, батька не звільняють від відповідальності утримувати дитину, та все ж суд може прийняти до уваги фізичний стан і рівень доходу божника, призначивши невелику суму платежів.

Також у разі виникнення заборгованості по аліментах суд може звільнити інваліда І групи від прострочення по виплатах, і тоді виконавча служба не матиме ніяких питань до платника.

Але інвалідові-боржнику не варто вважати, що, звернувшись до суду, він гарантовано зможе зменшити суму аліментів до найменших розмірів. Як приклад, варто навести рішення Івано-Франківського міського суду у справі №344/17094/17, у якій позивач звернувся до суду з проханням зменшити розмір аліментів на утримання малолітньої доньки.

Батько, інвалід ІІІ групи, хотів зменшити суму аліментів до 200 гривен, оскільки має ще двох дітей, яким виплачує по 300 гривень кожному. Згідно з довідками, щомісячна пенсія по інвалідності становила 1359 гривень.

При цьому судом було призначено до сплати аліменти у розмірі 50% прожиткового мінімуму на дитину (746 грн, бо справа розглядалася у 2018 році). Апеляційний суд Івано-Франківської області залишив це рішення без змін.

Читайте также:  Як неповнолітньому отримати спадщину?

Варто відзначити, що судова практика по відповідним спорам наразі в Україні не до кінця сформувалася, тим паче, що у 2019 році змінився і розмір мінімальних аліментів, і порядок їх стягнення.

Заступник міністра юстиції України з питань виконавчої служби Світлана Глущенко підкреслює, що уряд активно працює над розвитком та покращенням реформи та намагається виправити всі можливі прогалини та недоліки.

Вона наголошує, що політика міністерства — відкритість та співпраця з громадянами, адже лише при постійному спілкуванні можна досягти найкращих результатів у реалізації програми #Чужихдітейнебуває на користь дитини та її інтересів.

Раніше «Судово-юридична газета» роз’яснила, чи є борг по аліментах підставою для позбавлення батьківських прав.

Також нами було опубліковано відео про звіт столичного управління юстиції щодо роботи у 2018 році.

Аліменти 2020 в Україні у період карантину: чи можна не платити

Як карантин вплинув на умови сплати аліментів
/ Ілюстративне фото (pixabay)

Чи звільняє карантин від обов'язку платити аліменти, чи можна зменшити розмір аліментів на дитину на час дії карантину і чи можна уникнути відповідальності, якщо платити аліменти під час карантину просто неможливо – на ці питання відповіли юристи за підтримки Міністерства юстиції України.

Юристи системи безоплатної правової допомоги за підтримки Міністерства юстиції України підготували відповіді на актуальні у період карантину запитання, які стосуються сплати аліментів на дитину. 

Детальне пояснення Скільки аліментів мають платити батьки у 2020 році

У Мін'юсті розуміють, що введення карантину обмежило багато видів економічної діяльності, а це відбилося й на доходах українців. Серед іншого й на тих доходах, з яких потрібно сплачувати аліменти.

Чи є карантин підставою для звільнення від обов’язку сплачувати аліменти

Ні

Батьки зобов'язані створювати усі умови для розвитку дитини, тому навіть запровадження карантину не може звільняти батьків від цього обов’язку. Аліменти ж – один зі способів його виконання.

Чи можна зменшити розмір аліментів на дитину на час дії карантину

Так, можна – за певних умов

 • У першу чергу про зменшення розміру аліментів можна домовитися – мовиться про домовленість між батьками.
 • Якщо ж згоди між батьками немає, то питання врегулює закон – залежно від підстав для сплати аліментів та порядку обчислення їх розміру.

Як визначить закон розмір зменшення суми аліментів

 • Якщо підставою для сплати аліментів є заява платника аліментів, подана за місцем роботи, виплати стипендії, пенсії — такий платник має право відкликати свою заяву. А потім подати нову заяву з вказаним меншим розміром аліментів.
 • Якщо підставою є нотаріально посвідчений договір між батьками про сплату аліментів – то переглянути умови цього договору можна в суді на підставі того, що змінилося матеріальне становище платника аліментів.
 • Якщо розмір аліментів вже визначений у суді як конкретна сума – також можна звернутися до суду з проханням її переглянути з огляду на зміну матеріального становища.
 • Якщо ж розмір аліментів визначений в суді як відсоток від доходу – нічого робити не треба: якщо дохід платника зменшився, то й суму аліментів перерахують автоматично

Чи є карантин підставою для звільнення від відповідальності за несплату аліментів

Так, є – але тільки якщо суд ухвалить таке рішення, вивчивши обставини кожної конкретної справи

 • Якщо людина дійсно не могла сплатити аліментів саме через карантин, суд може не карати порушника. Але навіть таке рішення суду не буде підставою не платити аліменти надалі.
 • Адже навіть якщо платник аліментів не працює, навіть якщо втратив роботу через карантин, то все одно повинен платити аліменти.
 • Їхній розмір визначають від рівня середньої зарплати у регіоні, але сума не буде меншою за 50% від прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Що таке аліменти?Аліменти – це обов'язок утримувати одним членом сім'ї інших, які потребують цього (за згодою або за примусом у судовому порядку).

 • Найбільш поширений випадок, коли після розлучення (хоча офіційне розлучення – не обов'язкова умова) гроші платить хтось із батьків на утримання дітей.
 • Сплата аліментів у період карантину: дивіться відео
 • Які ще діють полегшення у період карантину в Україні / Інфографіка 24 каналу
 • Що можуть не оплачувати українці протягом карантину – читайте у матеріалі 24 каналу.

Все про аліменти: як розрахувати, як стягнути, як припинити виплати | ЮРЛІГА

 • Загальні положення
 • Відповідно до Сімейного кодексу батьки зобов'язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття, тобто 18 років.
 • Також існує обов'язок батьків сплачувати аліменти на повнолітню дитину до досягнення нею 23 років за умови, що та потребує матеріальної допомоги або продовжує навчання, а батьки мають можливість надати таку допомогу.
 • Розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини.

Розмір аліментних зобов'язань батьки можуть визначити добровільно. В іншому випадку аліменти можна стягнути через суд.

Звернення до суду

Якщо згоди не досягнуто, аліменти на дитину в Україні стягуються судом. Для цього той з батьків, з ким проживає дитина подає позовну заяву до суду. Позов про стягнення аліментів може подати самі дочка, син, які продовжують навчання. Разом з заявою надаються:

 1. — копія свідоцтва про шлюб батьків (копія свідоцтва про розірвання шлюбу);
 2. — копія свідоцтва про народження дитини;
 3. — докази про наявність доходів у відповідача;
 4. — документ, що підтверджує спільне проживання разом з дитиною;
 5. — копія паспорта та ІНН позивача.

Судовий збір за такий позов платити не потрібно. Всі витрати стягуються з відповідача.

Встановлена судом сума грошових виплат може бути змінена при необхідності.

Це питання врегульовано нормами Сімейного кодексу та Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку стягнення аліментів».

Змінити розмір аліментів можна лише з вагомої причини, зокрема, у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров'я когось із нихта в інших випадках, передбачених Сімейним кодексом.

 • Які обставини враховує суд при визначенні розміру аліментів
 • При визначенні розміру аліментів суд враховує:
 • — стан здоров'я та матеріальне становище дитини та платника;
 • — наявність у платника аліментів на інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків;
 • — наявність на праві власності, володіння та/або користування у платника аліментів майна та майнових прав, у тому числі рухомого та нерухомого майна, грошових коштів, виключних прав на результати інтелектуальної діяльності, корпоративних прав;
 • — доведені стягувачем витрати платника, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує 20070 грн (десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи), якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів;
 • — інші обставини, що мають істотне значення.
 • Суд не обмежується розміром заробітку (доходу) платника аліментів, якщо останній має необгрунтовані його заробітком витрати та не підтвердив джерело походження коштів для їх оплати.
 • З яких доходів утримуються аліменти

Утримання аліментів з працівників провадиться з усіх видів заробітку і додаткових винагород як за основною роботою, так і за роботою за сумісництвом (перелік встановив Кабмін, проте він не є вичерпним). Аліменти можуть утримуватися з стипендії; пенсії; допомоги по державному соціальному страхуванню, допомоги по тимчасовій непрацездатності, а також допомоги по безробіттю тощо.

 1. З яких доходів аліменти не утримуються
 2. Постановою Кабміну визначено перелік видів доходу, з яких аліменти не утримаються:
 3. — вихідної допомоги при звільненні і сум неоподаткованого розміру матеріальної допомоги;
 4. — компенсації працівникові за невикористану відпустку, крім випадків, коли особа при звільненні одержує компенсацію за відпустку, не використану протягом кількох років;
 5. — допомоги на лікування;
 6. — допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами;
 7. — матеріальної допомоги осіб, які втратили право на допомогу по безробіттю;
 8. — одноразової допомоги при народженні дитини;
 9. — державної допомоги на поховання;
 10. — допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку;
 11. — допомоги на дітей, які перебувають під опікою чи піклуванням;
 12. — допомоги малозабезпеченим сім'ям з дітьми;
 13. — соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям;
 14. — державної соціальної допомоги на дітей з інвалідністю, а також надбавки на догляд за особою з інвалідністю з дитинства та дитиною з інвалідністю, що передбачені Законом «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю»;
 15. — допомоги по тимчасовій непрацездатності по догляду за хворою дитиною віком до 14 років;
 16. — тимчасової державної допомоги, якщо місце проживання батьків невідоме, або вони ухиляються від сплати аліментів, або не мають можливості утримувати дитину та інші.
 17. Як сплачувати аліменти
 18. Аліменти можуть сплачуватися:
 19. — у частці від доходу матері, батька;
 20. — в твердій грошовій формі.
 21. Розмір аліментів не може бути меншим від половини прожиткового мінімуму, визначеного для дітей відповідної вікової категорії.

З 1 липня 2019 року до 30 листопада 2019 року прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років становить 1699 грн., для дітей віком від 6 до 18 років — 2118 грн., для осіб від 18 до 23 років — 2007 грн.

Таким чином, для дітей віком до 6 років мінімальний розмір аліментів дорівнює 849,5 грн. (50% від прожиткового мінімуму). Для дітей віком від 6 до 18 років мінімум — 1059 грн.

Нагадуємо, зараз розмір прожиткового мінімуму встановлюється Законом про Держбюджет на відповідний рік. Дізнатися його розмір можна в модулі «Довідники» ІПС ЛІГА:ЗАКОН. Переконайтесь у зручності подання інформації, замовивши тестовий доступ.

 • Коли батьки не зобовя'зані утримувати дитину
 • Суд може звільнити батьків від обов'язку утримувати дитину, якщо дохід дитини набагато перевищує дохід кожного з них і забезпечує повністю її потреби.
 • Якщо дитина перестала отримувати дохід або її дохід зменшився, заінтересована особа має право звернутися до суду з позовом про стягнення аліментів.
 • Чи можна стягнути аліменти за минулий час
 • Аліменти можуть бути стягнуті за виконавчим листом за минулий час, але не більш як за десять років, що передували пред'явленню виконавчого листа до виконання.
 • Якщо за виконавчим листом, пред'явленим до виконання, аліменти не стягувалися у зв'язку з розшуком платника аліментів або у зв'язку з його перебуванням за кордоном, вони мають бути сплачені за весь минулий час.
 • Які наслідки прострочення сплати аліментів
 • У разі виникнення заборгованості з вини особи, яка зобов'язана сплачувати аліменти за рішенням суду або за домовленістю між батьками, одержувач аліментів має право на стягнення неустойки (пені) у розмірі 1 % суми несплачених аліментів за кожен день прострочення від дня прострочення сплати аліментів до дня їх повного погашення або до дня ухвалення судом рішення про стягнення пені, але не більше 100 % заборгованості.
 • Розмір неустойки може бути зменшений судом з урахуванням матеріального та сімейного стану платника аліментів.
 • Неустойка не сплачується, якщо платник аліментів є неповнолітнім.
 • Звертаємо увагу, що у Калькуляторі штрафів, який входить до складу Інформаційно-правових систем ЛІГА:ЗАКОН, можна зручно та легко розрахувати суму несплачених аліментів.
 • Чи можна перестати платити аліменти
 • Коментар експерта
 • Як зауважила суддя Касаційного цивільного суду Верховного Суду Ірина Дундар, існує законодавчо врегульована можливість припинення сплати аліментів на дитину у зв'язку з набуттям нею права власності на нерухоме майно.
 • Той із батьків, з ким проживає дитина, і той із батьків, хто проживає окремо від неї, з дозволу органу опіки та піклування можуть укласти договір про припинення права на аліменти для дитини у зв'язку з передачею права власності на нерухоме майно (житловий будинок, квартиру, земельну ділянку тощо).

Такий договір нотаріально посвідчується. Право власності на нерухоме майно за таким договором виникає з моменту державної реєстрації цього права відповідно до закону.

 1. Якщо дитина досягла чотирнадцяти років, вона бере участь в укладенні цього договору.
 2. Набувачем права власності на нерухоме майно є сама дитина або дитина і той із батьків, з ким вона проживає, на праві спільної часткової власності на це майно.
 3. У разі укладення такого договору той із батьків, з ким проживає дитина, зобов'язується самостійно утримувати її.
 4. Ольга Баранова, ЮРЛІГА

Підготовлено спеціально для Платформи ЛІГА:ЗАКОН Зв’язатися з редактором

Ссылка на основную публикацию