Кримінальна відповідальність за несплату аліментів

 • Кримінальна відповідальність за несплату аліментів
 • Читайте також – як усиновити дитину, як збільшити розмір аліментів, про позбавлення батьківських прав
 • Досить часто до мене звертаються жінки з приводу того чи можна притягнути колишнього чоловіка до відповідальності за несплату аліментів.

Так, можна. Найсуворіша – кримінальна відповідальність.

Кримінальний кодекс містить відповідну статтю ст.164 КК України, яка передбачає кримінальну відповідальність за ухилення від сплати аліментів на утримання дітей.

Підстави для притягнення до кримінальної відповідальності наступні:

 1.  необхідна наявність факту звернення одержувача аліментів  до суду з позовом про стягнення аліментів, за результатами розгляду якого має бути винесене судове  рішення.
 2. наявність заборгованості із сплати таких коштів у розмірі, що сукупно складають суму виплат за три місяці відповідних платежів.
 3. злісний характер ухилення від сплати аліментів на утримання дітей. Злісний характер може виражатись у  будь-яких діяннях боржника, які спрямовані на невиконання рішення суду (приховування доходів, зміну місця проживання чи місця роботи без повідомлення державного виконавця, приватного виконавця тощо).

Після звернення до правоохоронних органів слідство зясовує:

 • час, з якого особа почала ухилятись від сплати аліментів;
 • спосіб життя, який вона вела протягом цього часу;
 • наявність тимчасових грошових доходів;
 • чи зверталась особа, яка має сплачувати аліменти, у центр зайнятості населення, коли тимчасово була безробітною.
 • чи має особа підсобне господарство;
 • чи надавала вона іншу (не грошову) допомогу на утримання дитини (наприклад, продукти харчування);
 • чи отримувала доходи від земельного та майнового паю (у разі наявності).
 • наявність ігнорування нею викликів та попереджень державного виконавця, неявка до нього без поважних причин, приховування від нього отриманих доходів,
 • приховування у разі працевлаштування даних про наявність обов’язку зі сплати аліментів від адміністрації підприємства тощо.
 1. Покарання
 2. Після проведення досудового розслідування кримінальне провадження направляється до суду для розгляду та винесення вироку.
 3. Ухилення від сплати аліментів є злочином невеликої тяжкості та не передбачає такого покарання як позбавлення волі.

Як правило, призначають таку міру покарання як громадські роботи. Однак, кримінальний кодекс передбачає ще арешт та обмеження волі (не путати з позбавленням волі).

Можливе звільнення від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених Кримінальним та Кримінальним процесуальним кодексом.

Наслідки для засудженого за ухилення від сплати аліментів:

 • відбування покарання;
 • наявність судимості та всі випливаючи з цього наслідки;
 • можливість позбавлення батьківських прав.

Потрібна консультація? Телефонуйте – 096-203-18-51. Інформація про вартість послуг

Переглядів: 6310

Набув чинності Закон про відповідальність за несплату аліментів

 • Кримінальна відповідальність за несплату аліментів
 • 28 серпня 2018 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення економічних передумов для посилення захисту права дитини на належне утримання».
 • Закон встановлює, що мінімальний рекомендований розмір аліментів на одну дитину становить розмір прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку і може бути присуджений судом у разі достатності заробітку (доходу) платника аліментів.
 • Суд не обмежується розміром заробітку (доходу) платника аліментів у разі встановлення наявності у нього витрат, що перевищують його заробіток (дохід), і щодо яких таким платником аліментів не доведено джерело походження коштів для їх оплати.

Розмір аліментів, визначений судом або домовленістю між батьками у твердій грошовій сумі, щорічно підлягає індексації відповідно до закону, якщо платник і одержувач аліментів не домовилися про інше. За заявою одержувача аліментів індексація може бути здійснена судом за інший період.

Закон передбачає, що несплата аліментів на утримання дитини за шість місяців з дня пред’явлення виконавчого документа до примусового виконання карається суспільно корисними роботами на строк від 120 до 240 годин.

Таке покарання передбачається, якщо не сплачуються аліменти протягом 3 місяців на утримання дитини з інвалідністю, та дитини, що хворіє на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, вроджені вади розвитку, рідкісне орфанне захворювання, онкологічні чи онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет І типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, або на утримання дитини, яка отримала тяжкі травми, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги.

Повторне правопорушення протягом року карається 240-360 годинами суспільних робіт. За ухилення від відбування цього адміністративного стягнення особі порушнику загрожує адміністративний арешт строком до десяти діб.

Якщо батьки або особи, які їх замінюють, не забезпечують дітям необхідних умов життя, навчання та виховання, то їм загрожує попередження або накладення штрафу від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Ті самі дії, вчинені повторно протягом року, караються штрафом від 100 до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Крім того, у Законі встановлено стягнення за невиконання рішення органу опіки та піклування щодо визначення способів участі у вихованні дитини та спілкуванні з нею того з батьків, хто проживає окремо від дитини.

За таке порушення передбачається накладення штрафу від 100 до 150 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За таке ж діяння, вчинене повторно протягом року, на особу може бути накладено штраф від 150 до 300 неоподаткованих мінімумів доходів громадян.

А того з батьків, з ким проживає дитина, можуть обмежити у праві виїзду за межі України та керувати транспортним засобом до виконання рішення.

 1. За умисне порушення обмеження щодо строку перебування дитини за межами України у разі самостійного вирішення питання про її тимчасовий виїзд тим із батьків, з яким дитина проживає, встановлено штраф від 100 до 200 неоподаткованих мінімумів.                                                                     
 2. Вчинення неповнолітніми віком від чотирнадцяти до шістнадцяти років правопорушення, відповідальність за яке передбачено цим Кодексом, — тягне за собою накладення штрафу на батьків або осіб, які їх замінюють, від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
 3. Вчинення неповнолітніми діянь, що містять ознаки злочину, відповідальність за які передбачена Кримінальним Кодексом України, якщо вони не досягли віку, з якого настає кримінальна відповідальність, — тягне за собою накладення штрафу на батьків або осіб, які їх замінюють, від 100 до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Злісне ухилення особи від відбування адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт – карається позбавленням волі на строк до двох років.

Під злісним ухиленням особи від відбування адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт для цілей цієї статті слід розуміти продовження ухилення від відбування суспільно корисних робіт особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності на підставі статті 183-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, тобто неприбуття до місця виконання суспільно корисних робіт (підприємства, установи, організації) протягом двох днів з дати, визначеної у направленні уповноваженою посадовою особою уповноваженого органу з питань пробації без поважних причин, невихід на суспільно корисні роботи або відмова від виконання роботи, вид якої визначений підприємством, установою, організацією, більше двох разів протягом місяця без поважних причин, а також поява на робочому місці у стані алкогольного, наркотичного або токсичного сп’яніння.

 • Поважними причинами є хвороба та інші документально підтверджені обставини, що фактично позбавляють можливості порушника прибути для відпрацювання суспільно корисних робіт.
 • Несплата аліментів на утримання дитини, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за три роки, підтверджується довідкою, виданою органом державної виконавчої служби, приватним виконавцем у порядку, встановленому законом.
 • Засудженим незалежно від усіх відрахувань належить виплачувати не менш як сімдесят п’ять відсотків загальної суми заробітку, а засудженим, які мають заборгованість за виконавчими документами, — не менш як п’ятдесят відсотків загальної суми заробітку.

Також Закон запроваджує додаткові штрафи за заборгованість по аліментах більше 1 року. Ці штрафи будуть спрямовані безпосередньо дітям і є своєрідною компенсацією за несвоєчасне отримання ними коштів.

«Якщо у платника аліментів виникає заборгованість в сукупному розмірі більша, ніж сума відповідних платежів за 1 рік, то на таку особу накладатиметься штраф в розмірі 20% від заборгованої суми.

Якщо ж заборгована сума перевищуватиме в сукупному розмірі суму відповідних платежів за 2 роки, то в такому випадку штраф збільшуватиметься і відповідно становитиме вже 30% відповідно.

У випадку заборгованості на суму платежів за 3 роки штраф зросте до 50% від суми боргу», — повідомила заступник Міністра юстиції з питань виконавчої служби  Світлана Глущенко.

Несплата аліментiв: притягнення до кримінальної відповідальності

Несплата аліментiв за новими законодавчими нормами карається досить суворо. Ухилянтів можна притягнути навіть до кримінальної відповідальності. Які підстави, щоб це зробити – далі.

Несплата аліментiв. Найсуворіший вид покарання – кримінальна відповідальність

Про кримінальну відповідальність неплатників аліментів ідеться в статті 164 Кримінального кодексу України. Та щоб притягнути до цього необхідні наступні підстави:

 • факт того, що одержувач аліментів звертався до суду з відповідним позовом. А суд виніс рішення щодо стягнення аліментів;
 • заборгованість перевищила строк у 3 і більше місяців;
 • злісне невиконання обов’язку стосовно сплати коштів на дитину. Боржник не виконує судового рішення, при цьому приховує свої доходи, місце проживання.

Несплата аліментів. Звернення до правоохоронців

Слідчі дії:

 • конкретний час ухилення від сплати аліментів;
 • у який спосіб боржник жив протягом цього періоду;
 • чи є тимчасові грошові доходи;
 • факт звернення боржника до центру зайнятості (тобто чи намагається особа влаштуватись на роботу);
 • наявність підсобного господарства;
 • чи допомагав неплатник іншими способами (напр., продукти);
 • наявність у боржника доходів від паїв (землі, майна);
 • невиконання без поважних причин візитів до держвиконавця;
 • якщо боржник працевлаштований і приховує свій обов’язок від підприємства й т. д.

Несплата аліментiв. Покарання

Після того, як проведуть досудове розслідування, кримінальне провадження направляють до суду. Останній розглядє та виносить вирок.

Загалом, несплата аліментів – це злочин невеликої тяжкості. Тому позбавлення волі не передбачено. Натомість призначають громадські роботи. Разом з тим, передбачений арешт із обмеженням волі (НЕ позбавленням).

У будь-якому випадку наслідки для ухилянта є не дуже приємними. Зокрема:

 • відбути покарання;
 • судимість;
 • ймовірність позбавлення батьківських прав.

Аліменти після повноліття дитини

Як правило, аліменти виплачуються до повноліття дітей (18-ти років). Однак у законодавстві йдеться й про продовження виплат. Це у випадках:

 1. навчання дітей (ст. 199 СКУ);
 2. непрацездатність (ст. 198 СКУ).

У разі навчання. Аліменти на повнолітню дитину, що навчається, можуть виплачуватись до 23 років. А припинення виплат у зв’язку з закінченням навчання.

Звернутись до суду із цим питанням має право як один із батьків, з ким живе дитина, так і сам повнолітній, що навчається.

У разі непрацездатності. Для отримання аліментів у такому випадку подається позов до суду. Останній визначає розмір у твердій грошовій сумі чи в частці від заробітку (доходу) платника. При цьому враховує такі обставини:

 • який стан здоров’я і матеріальне становище повнолітнього;
 • … платника аліментів;
 • чи є в платника інші діти, непрацездатний чоловік або дружина, батьки, дочка, син тощо.

Якщо Вам необхідна юридична допомога, інформацію про консультування Ви можете отримати на сторінці Стягнення аліментів.

Несплата аліментiв: притягнення до кримінальної відповідальності

Нові санкції для неплатників аліментів: не платиш – працюй. Не хочеш – в тюрму

Батьків, що не платять, аліменти будуть примусово влаштовувати на роботу або саджати в тюрму / фото УНІАН

Минулого року Міністерство юстиції розпочало системну боротьбу за стягнення аліментів зі злісних боржників – тих, хто не платив власним дітям більше ніж півроку. За торішніми даними відомства, проблема системної несплати аліментів стосувалася приблизно шестисот тисяч українських дітей.

Фактична реалізація ініціативи міністерства під загальною назвою «Чужих дітей не буває» почалася у лютому 2018 року, коли вступив в дію закон № 7277 про посилення відповідальності за несплату аліментів.

Документ передбачив можливість обмежувати боржників у керуванні транспортним засобом, у праві користуватися вогнепальною мисливською, пневматичною і холодною зброєю, у праві полювати до повної виплати заборгованості.

Також у законі з’явилась можливість обмежити боржника у виїзді за кордон, і новий вид адміністративного стягнення – соціально-корисні роботи у вільний від роботи чи навчання час.

Ба більше, було відкрито публічний реєстр неплатників аліментів (на момент підготовки матеріалу в ньому понад 169 тисяч прізвищ).

«Ми оприлюднили в кожному регіоні «дошки ганьби» злісних неплатників аліментів, сформували окремі групи виконавців, робота яких сфокусована на виконанні судових проваджень саме по виплаті аліментів, створили штаби з моніторингу та контролю за станом виконання органами державної виконавчої служби рішень про стягнення аліментів», – додає Генеральний директор Директорату з прав людини у Міністерстві юстиції Владислав Власюк.

У серпні Рада в цілому підтримала і другий пакет законопроектів в напрямку ще більшого посилення відповідальності батьків за несплату аліментів.

Читайте также:  Як неповнолітньому отримати спадщину?

Тепер через несплату аліментів боржник не може претендувати на керівні посади до державної служби. А за ухиляння від суспільно-корисних робіт має нести навіть кримінальну відповідальність.

Також були введені штрафи на заборгованість. «Якщо борг складає більше одного року, то цей борг буде автоматично збільшуватись боржнику на 20% без будь-якої тяганини та рішень суду. Якщо борг понад два роки, то сума боргу збільшиться на 30%. Якщо борг більше 3-х років – то на 50%. Всі ці кошти будуть йти на рахунок безпосередньо дитини», – заявляв міністр юстиції Павло Петренко.

Було встановлено, що мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути менше, ніж 50% прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку.

Нагадаємо, що з 1 січня 2019 року цей прожитковий мінімум для дітей до шести років тепер становить 1626 гривень. Відповідно, мінімальний гарантований розмір аліментів – 813 гривень. 

Для дітей від шести до вісімнадцяти років прожитковий мінімум тепер дорівнює 2027 гривень (мінімальний гарантований розмір аліментів –  1113 гривень).

Однак, як пояснювали в міністерстві, ця сума може бути присуджена тільки у випадку, коли платник аліментів немає коштів платити більше. Разом з тим, законом було затверджено так званий мінімальний рекомендований розмір аліментів, який прирівнюється до прожиткового мінімуму дитини. Тобто, становить 100% прожиткового мінімуму.

Очільник відомства Павло Петренко наголошує: завдяки імплементації двох пакетів законодавчих ініціатив «Чужих дітей не буває», за 2018 рік вдалося стягнути 4,6 мільярда гривень на користь понад півмільйона дітей. Цифри, справді, вражають. Втім, за словами адвоката Адвокатського бюро Олени Бабич Юлії Дузь, певні моменти накладають тінь на якісні зміни…

Наприклад, адвокат звертає увагу на формулювання внесених до Сімейного кодексу змін, які звучать так: «Мінімальний рекомендований розмір аліментів на одну дитину становить розмір прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та може бути присуджений судом у разі достатності заробітку (доходу) платника аліментів». При цьому, за її словами, відсутній прописаний механізм – в яких випадках має забезпечуватися гарантований розмір аліментів, а в яких – рекомендований. Норму про мінімальний рекомендований розмір аліментів адвокат називає «мертвою»: «Вона не виконується і не буде виконуватися ніколи».  

Дузь підкреслює, що рекомендований розмір аліментів може встановлюватися лише судом. Суд виходить не лише з потреб дитини, з того, що є заборгованість або не виконуються батьківські обов'язки по утримуванню. Але також з можливості платника аліментів виконувати рішення суду.

«Зрозуміло, якщо особа звертається за стягненням аліментів, є проблеми… Або з тим, що платник аліментів не хоче платити, або з тим, що не може. Здебільшого, левова частина усіх судових процесів про те, що він не може.

Тому дуже добре, щоб хоча б гарантований розмір міг сплатити», – додає вона.

Крім того, на її думку, Міністерству юстиції не вистачає якісної роботи з громадськістю.

Стягувачі допускають помилки в процедурі стягнення аліментів, бо не всі знають, як правильно користуватися новими нормами.

Не всім відомо про можливість скористатися безоплатною вторинною допомогою у питаннях стягнення аліментів. «Наприклад, коли вам необхідно стягнути аліменти, а грошей на адвоката немає» – пояснює юрист.

За словами Юлії Дузь, справді дієві механізми – це накладення арешту на майно боржника, заборона виїзду за кордон, автоматичне внесення в реєстр боржників. Через внесення в реєстр, наприклад, неплатник аліментів не може укласти певні правочини відносно свого майна.

«А от всі інші механізми – наприклад, вилучення водійських прав, обмеження на користування вогнепальною зброєю – це мертві норми. Вони насправді не застосовуються, бо немає для цього механізмів.

Хто має вилучати права, як це буде фіксуватися… Прописано в законі, а механізму застосування норми немає», – зауважує вона.

Напрочуд ілюстративний випадок неробочого обмеження права управління транспортом  боржнику, який винен дитині сто двадцять тисяч гривень, описує сімейний радник, засновниця проекту «Дитина має право» Наталія Боженко.

«Ситуація така: боржника обмежили в праві управління транспортом. А він знімається з обліку, як фізична особа-підприємець, оформляється до свого друга-боржника водієм.

І оскільки, це його єдиний спосіб заробляти гроші – продовжує їздити на автомобілі», – розповідає жінка.

Інший випадок у нас був. У дівчинки з якоїсь причини було анульовано постанову про арешт майна в судовому порядку. Боржник, маючи заборгованість у двісті тисяч, відразу ж переоформив своє майно. І коли вже повторно було винесено правильну постанову – на ньому майна не було, продавати нічого. Досі у нього висить борг, навіть вже понад двісті тисяч. А він викрутився», – нарікає Боженко.

Вона переконана: новаторські закони працюють переважно тільки для тих неплатників аліментів, хто не може собі найняти хороших адвокатів. Бо якщо у боржника є адвокат, то, за її словами, в дев’яноста відсотків випадків суд звільнить його від виконання суспільно-корисних робіт.

«На жаль, боржники роблять все, щоб багато держвиконавців навіть боялися робити свою роботу. Мені відомо про чотирьох виконавців, проти яких заведені кримінальні справи боржником (оскаржує їх дії в суді).

І виконавці замість того, щоб робити свою роботу, ходять по судах», – додає вона.

Адвокат Юлія Дузь зауважує, що на сьогодні практики тотального відправлення на суспільно-корисні роботи взагалі немає. Причина тому, знову ж таки, типова – немає прописаного дієвого механізму: куди направляти боржників, в який спосіб відраховуються кошти для погашення аліментів, як убезпечити неплатника від нових боргів.

У нас в законі прописано, що ми відправляємо на суспільно-корисні роботи, але вартість години роботи, спосіб відрахування грошей – ні. Якщо один роботодавець платить сорок гривень на годину, а інший – сто.

Але ж має бути баланс? Якщо гроші видаються на руки, то де гарантія, що він повертатиме борг? А поки відпрацьовуватиме свої години, накопичується новий борг? Ця норма загонить у боргову кабалу платника аліментів», – роздумує Дузь.

Фактично, механізм застосування суспільно-корисних робіт повноцінно державою ще не запущений. Відповідно, на думку адвоката, поки не можна оцінювати, чи багато боржників від неї ухиляється.

Однак, попри певні недоліки з практичним втіленням певних нововведень відносно боротьби з неплатниками аліментів, загальну картину адвокат вважає позитивною.

Дузь підкреслює, що великі важелі впливу було передано державним виконавцям. І, на її думку, це добре і для стягувача, і для боржника.

Наприклад, не треба за накладенням арешту на майно і за зняттям арешту з майна бігти до суду – тепер це все вирішує виконавець. «І державні виконавці активно працюють.

Звісно, є прогалини, не все встигають, навантаження велике, але працюють. І через них можна тримати прямий діалог», – зазначає вона.

Стягувачі аліментів (переважно, жінки), за словами адвоката, так само відмічають позитивні зміни – все робиться якісніше, швидше.

«Можливо, залишилось певне незадоволення щодо розміру аліментів, який все ще залишається незначним, коли ми говоримо про 50% від прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку.

Але здебільшого такі суми призначаються, коли платники аліментів взагалі ухиляються від сплати», – каже Дузь.

Стягнення аліментів: новий етап

21 січня поточного місяця Міністерство юстиції підписало два меморандуми, щоб й надалі покращувати ситуацією зі сплатою аліментів боржникам. Тепер відомство планує отримати нові інструменти для погашення заборгованостей, завдяки співпраці з Державної службою зайнятості та Державною службою України з питань праці.

За словами голови Мін’юсту Павла Петренка, понад 108 тисяч боржників аліментів сьогодні не мають ні роботи, ні житла, ні майна. Відповідно, перший з підписаних меморандумів забезпечить обмін з Державною службою зайнятості інформацією щодо вакантних посад по всій Україні.

 «Мін'юст, Держслужба зайнятості та Держслужба з питань праці будемо обмінюватися інформацією з приводу вакансій по всій країні і фактично пропонувати аліментникам роботу — спочатку в добровільному порядку, а якщо не вийде так, то через інструмент суспільно-корисних робіт», — заявив він після підписання меморандуму.

В.о. голови Державної служби зайнятості Валерій Ярошенко зауважив, що вони мають механізми, щоб перекваліфікувати, навчити, провести профдіагностику для тих, хто хоче змінити роботу. А загалом робота в Україні є – на обліку в службі зайнятості 150 тисяч вакансій. В п’ять раз більше, ніж було два роки тому.

Схожої думки дотримується засновник рекрутингової агенції «Борщ», провідний експерт ринку праці Сергій Марченко: «Тільки на двох найбільших сайтах пошуку роботи в Україні зараз є понад сто тисяч актуальних вакансій. Держслужба зайнятості стверджує, що має ще 150 тисяч вакансій. Єдина проблема – нерівномірний розподіл вакансій в залежності від місцевості».

Так, за словами Марченко, у великих містах та навколо мегаполісів вакансій багато, а в маленьких, віддалених містечках, з роботою скрутно. При цьому, українці все ще набагато менше схильні до трудової міграції, ніж європейці. Власне, тому, частенько сидять без роботи, бо до переїзду чи потреби добиратися до роботи тривалий час просто не готові.  

Запланова співпраця Мін’юсту з Держслужбою з питань праці передбачає, що міністерство надаватиме їм інформацію про факти незаконного отримання коштів від роботодавців. Йдеться про ті випадки, коли боржники отримують неофіційну зарплату.

Під час підписання меморандумів була озвучена інформація про десять тисяч скарг від батьків-стягувачів, що боржники працюють неофіційно. Таким чином не тільки ухиляються від сплати аліментів, але і не платять податки.

Очікується, що інспектори Держпраці приходитимуть з інспекційними перевірками на такі підприємства.

За словами генерального директора Директорату з прав людини у Міністерстві юстиції Владислава Власюка, це надасть можливість «легалізувати зарплату аліментника і навести порядок на підприємствах, які виплачують зарплату в конвертах».

Тим часом, провідний експерт ринку праці Сергій Марченко справедливо зауважує, що проблема аліментів – тільки одна з безлічі проблем нелегального ринку праці.

Коли людина працює нелегально, вона втрачає право на допомогу по безробіттю, безкоштовне лікування виробничої травми, пенсію, відпустку… Врешті-решт, її завжди можуть звільнити, не розрахувавшись за роботу. «Тому легалізація ринку праці вкрай необхідна.

І тут важлива не стільки суворість покарання, скільки його невідворотність. Тому в першу чергу, перевірки неплатників аліментів мають бути такими, з якими неможливо «домовитися» і за хабар «розв’язати питання»», – підкреслює він.

Адвокат Юлія Дузь підтримує будь-які нововведення в питаннях посилення відповідальності за несплату аліментів. Головне, за її словами, це встановити взаємозв’язок між різними галузями та органами. Щоб всі були зацікавлені в повноцінному функціонуванні норм.

Тим часом, Наталія Боженко звертає увагу на типову, за її словами, для багатьох стягувачів аліментів ситуацію: раніше боржник був «місцевим мільйонером», депутатом чи меценатом.

А коли стягувач відсудив аліменти – перейшов на мінімальну ставку. «Ми як стягувачі, дуже сподіваємося, що будуть поліпшення в цій сфері. Що все-таки дійдемо до того, що боржникам буде не вигідно приховувати доходи.

А вигідно утримувати своїх дітей», – підкреслює вона.

Владислав Власюк додає, що моніторинг ситуації зі станом реалізації Законів «Чужих дітей не буває» відбувається постійно, а формування державної правової політики Мін’юстом – комплексно. Зокрема, з минулого року триває інформування про нові можливості (компонент правопросвітницького проекту «Я маю право»).

Ми переконані, що виявлені певні проблеми не містять масової тенденції, а є виключно індивідуальними.

Але наступним кроком для нас стане аналіз ефективності новел у сфері відповідальності неплатників аліментів і аж тоді можна буде говорити про продовження чи коригування обраного курсу політики.

Зокрема, у формі введення ще якихось механізмів для посилення відповідальності неплатників аліментів», – повідомляє він.

Власюк переконаний, що держава не повинна залишатися осторонь, коли батьки забувають про свої обов’язки щодо дітей, а інститут сім’ї перетворюється у щось формальне та безвідповідальне: «Вжиті сьогодні державою заходи є не тільки реакцією на багаторічне, системне невиконання обов’язку по сплаті аліментів, але й упередженням можливих порушень та стимулятором для формування нової культури відповідального батьківства».

Разом з тим, у Міністерстві юстиції нагадують: пакети законів «Чужих дітей не бувають» та обмежувальні заходи, які вони встановлюють для неплатників аліментів, покликані, у першу чергу, не покарати порушників. Головне – це закласти міцне підґрунтя для усвідомлення суспільством тієї колосальної відповідальності, яку для людини передбачає батьківство.

Ірина Шевченко

Читайте также:  Нотаріус відмовив в отриманні спадщини (як оскаржити постанову)

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Офіційний сайт міста Южноукраїнськ | Кримінальна відповідальність за несплату аліментів

Одним з найголовніших та найважливіших обов’язків батьків, що випливають не тільки з усталених моральних принципів нашого суспільства, а й чинного законодавства, є моральне виховання та матеріальне утримання дитини.

 Якщо батько вперто не бажає виплачувати кошти колишній дружині (матері, яка самостійно виховує дитину) на утримання дитини — мати може звернутись з заявою про притягнення його до кримінальної відповідальності за ознаками ст.

164 Кримінального кодексу України, а саме за злісне ухилення від сплати встановлених рішенням суду коштів на утримання дітей (аліментів).

Покарання за такий злочин передбачено Кримінальним кодексом України, а саме: громадські роботи на строк від вісімдесяти до ста двадцяти годин або арешт на строк до трьох місяців, або обмеження волі на строк до двох років.

Якщо боржник не бажає виплачувати кошти стягувачу на утримання дитини — стягувач може звернутись з заявою про притягнення його до кримінальної відповідальності за ознаками ст.

164 Кримінального кодексу України, а саме за злісне ухилення від сплати встановлених рішенням суду коштів на утримання дітей (аліментів).

Слід зазначити, що під злісним ухиленням від сплати коштів на утримання дітей (аліментів) або на утримання непрацездатних батьків слід розуміти будь-які діяння боржника, спрямовані на невиконання рішення суду (приховування доходів, зміну місця проживання чи місця роботи без повідомлення державного виконавця, приватного виконавця тощо), які призвели до виникнення заборгованості із сплати таких коштів у розмірі, що сукупно складають суму виплат за три місяці відповідних платежів.

Порядок притягнення до кримінальної відповідальності осіб, що вчинили кримінальне правопорушення передбачено Кримінально процесуальним Кодексом України. Відповідно до ст. 477 цього Кодексу, порушення кримінальної справи за ч.1 ст.

164 за злісне ухилення від сплати встановлених рішенням суду коштів на утримання дітей (аліментів) відноситься до кримінального провадження приватного обвинувачення, яке в даному випадку може бути розпочате слідчим, прокурором лише на підставі заяви особи, яка виховує та утримує дитину . Згідно ст.

478 цього ж Кодексу, вищезазначена особа має право подати до слідчого, прокурора, іншої службової особи органу, уповноваженого на початок досудового розслідування, заяву про вчинення кримінального правопорушення протягом строку давності притягнення до кримінальної відповідальності за вчинення певного кримінального правопорушення.

Враховуючи вищезазначене, про отримання копій необхідних документів для подачі відповідної заяви про притягнення до кримінальної відповідальності, Вам потрібно звертатися до державного виконавця відділу державної виконавчої служби за місцем проживання боржника.

Заява особи, яка виховує та утримує дитину, та що є потерпілою в даному випадку, як правило, є єдиним законним приводом для початку кримінального провадження у формі приватного обвинувачення.  Слід зазначити, що притягнення боржника до кримінальної відповідальності це один із заходів, що стимулює боржника до сплати аліментів.

Враховуючи вищезазначене, державні виконавці Южноукраїнського міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області  нагадують боржникам, що несплата аліментів призведе до накопичування боргів та надасть стягувачам право притягнути злісних неплатників до кримінальної відповідальності. 

Що таке кримінальна відповідальність за несплату аліментів? Види, порядок залучення

Коли вичерпані всі можливі способи стягнути з боржника виплати по аліментних зобов'язань, на допомогу приходить Кримінальний кодекс РФ, який передбачає кримінальну відповідальність за дане злочинне діяння. Розглянемо, що таке кримінальна відповідальність аліментщика, садять чи у в'язницю за несплату і якщо так, то на скільки можуть посадити.

Що це таке і коли настає?

Необхідно дотримання двох умов:

 1. Наявність рішення суду про стягнення аліментів.
 2. Ухилення від сплати аліментів має бути злісним.

Злісним визнається постійне і умисне ухилення від зобов'язань виплати аліментів на утримання неповнолітніх дітей або непрацездатних батьків при відсутності будь-яких поважних причин.

Ознаки злісного ухилення від сплати аліментних зобов'язань:

 • Особа знаходиться в розшуку через несплату аліментів (хто і як шукає боржника в такому випадку дізнаєтеся тут).
 • Неплатник приховує інформацію про реальний розмір свого доходу.
 • Зміна місця проживання в спробі ухилитися від виплат аліментів (без повідомлення стягувачу або судовому приставу).
 • Неплатник змінює місце роботи і не повідомляє про це судовому приставу.
 • Небажання неплатника працювати без наявності поважних причин (як можуть бути стягнуті аліменти з ніде не працюючого боржника ми розповідали тут).
 • Аліменти не виплачуються понад 4-х місяців.
 • Борг по аліментах становить значну суму в результаті відсутності регулярних виплат.
 • Попередження про можливість порушення кримінальної справи, які виносяться судовими приставами, неплатник ігнорує.

Згідно з нормами сімейного законодавства, стягнути виплату аліментів можна двома способами:

 1. Шляхом укладення добровільної угоди сторін.
 2. Подавши позовну заяву в суд.

важливо: застосування до боржника заходів кримінальної відповідальності можливе лише за наявності рішення суду.

Завантажити зразок рішення суду про стягнення аліментів

види покарань

Виправні роботи на строк до 1 року

Згідно зі статтею 50 КК РФ, засуджений трудиться на своєму постійному місці роботи, але певна частина його заробітку, яку встановлює суд, буде вилучатися в державний бюджет.

Якщо засуджений постійного місця роботи не має, то його зобов'яжуть знайти роботу самостійно або запропонують послуги служби зайнятості. Звільнитися з місця роботи осіб самостійно не має права, така можливість у нього з'явиться лише при наявності дозволу кримінально-виконавчої служби.

Примусові роботи до 1 року

Засуджений залучається до праці в місцях, які вибираються органами кримінально-виконавчої системи. З виплат, які засуджений буде отримувати за свою роботу, вилучаються кошти до державного бюджету в тому розмірі, який встановить суд. Цей розрахунок проводиться по кожному випадку індивідуально і може залежати від різних факторів.

Арешт до 3-х місяців

В даному випадку суд ізолює неплатника від суспільства на певний термін.

Позбавлення волі

Позбавлення волі можливо на термін до 1 року, Воно передбачає ізоляцію засудженого від суспільства шляхом направлення його в спеціалізовані установи.

Слід розуміти, що кримінальна відповідальність в даному випадку буде застосовуватися, як виняткова міра впливу на боржника, тільки після того як стає ясно, що ніякими іншими способами домогтися виплат не вдасться (штрафи, обмеження виїзду за межі РФ, арешти банківських рахунків, обмеження доступу до окремих видів державних послуг і т.д., виявилися не ефективними).

Чи можуть посадити до в'язниці?

Рішення суду про застосування заходів кримінальної відповідальності вирішується в кожному випадку індивідуально, Але на практиці застосовується не дуже часто. Це досить складний процес, на який йде велика кількість часу і сил, так як слід зібрати необхідну кількість доказів, що неплатник умисно не виплачує аліменти.

Довідка: Очікування результатів роботи виконавчої служби також може затягнутися. Але при наявності певних підстав суд все ж може винести обвинувальний вирок, що передбачає позбавлення волі.

Підстави:

 1. Неплатник повинен навмисно ухилятися від виплат протягом тривалого періоду.
 2. Повинно бути рішення суду.

Крім того, ви повинні розуміти, що для притягнення до кримінальної відповідальності другою стороною не повинно здійснюватися взагалі ніяких виплат, якщо кожен місяць ви отримуєте хоча б 100 рублів, про ухилення мови вже йти не буде.

Рішення конкретно вашої справи може залежати від багатьох факторів, Як об'єктивних, так і суб'єктивних, таких як, наприклад, результати судової практики по даній категорії справ у вашому регіоні.

Чим загрожує невиплата?

Яке б кримінальне покарання не було призначено судом, слід пам'ятати, які наслідки для засудженого воно несе. В даному випадку ми говоримо про судимість, яка тягне за собою ряд серйозних обмежень.

Її наявність може обмежити людини в переміщенні в межах країни, а також в виїзді за межі держави, з'являється можливість позбавлення такої особи батьківських прав, заборона обіймати певні посади, займатися деякими видами діяльності (чи можуть в якості покарання позбавити боржника водійського посвідчення дізнаєтеся тут).

Який термін дають?

В даному випадку все буде залежати від виду покарання, яке буде вказано в рішенні суду. Якщо це арешт, то він може призначатися до 3-х місяців, Якщо ж суд винесе рішення з покаранням у вигляді позбавлення волі, то термін ув'язнення під вартою може досягати 1 року.

Наші експерти підготували та інші публікації, які можуть бути корисні, якщо колишній чоловік перестав платити аліменти. З них ви дізнаєтеся:

 • Яка відповідальність, крім кримінальної, передбачена за ухилення?
 • Як змусити боржника платити?
 • Що таке виконавчий лист?

Порядок залучення до покарання

Алгоритм дій:

 1. До суду подається позовна заява про стягнення заборгованості по оплаті аліментів.
 2. Якщо рішення, винесене судом, буде на вашу користь, ви отримаєте виконавчий документ, який слід направляється в службу судових приставів.
 3. Після того як служба судових приставів отримає даний документ, протягом 10 днів з моменту отримання має розпочатися виконавче провадження. Будуть вжиті всі можливі заходи для того, щоб рішення суду було виконано в повному обсязі.
 4. Якщо платник і раніше не виконає своїх зобов'язань, можна порушувати питання про притягнення його до кримінальної відповідальності, спираючись на ст. 157 КК РФ.
 • Завантажити бланк позовної заяви про стягнення заборгованості з оплати аліментів
 • Завантажити зразок позовної заяви про стягнення заборгованості з оплати аліментів

Увага: Стягувач має право самостійно подати клопотання про залучення боржника до кримінальної відповідальності.

 • Завантажити бланк заяви про притягнення до кримінальної відповідальності
 • Завантажити зразок заяви про притягнення до кримінальної відповідальності

Служба судових приставів веде роботу в межах своїх повноважень, розглядаючи і аналізуючи подану вами інформацію, починає діяти наступним чином:

 • Визначає, чи входите ви в групу ризику виконавчих проваджень по виплатах заборгованостей по аліментах. Як правило, якщо боржник прострочив виплати більш ніж на два місяці, з даним виробництвом починається серйозна робота.
 • Якщо ваше виробництво виявилося в групі ризику, то далі виявляються перспективи для порушення кримінальної справи. Тобто, в наявності має бути факт злісного ухилення від виплат аліментів без наявності поважних причин.
 • Далі неплатника попереджають про можливість застосування заходів кримінальної відповідальності.

Попередження про кримінальну відповідальність за несплату аліментів має бути складено в письмовій формі і обов'язково направлено боржнику. По закінченню місяця боржникові надсилається друге попередження, при ігноруванні якого можна говорити про застосування заходів кримінальної відповідальності.

Варто пояснити, що все вищесказане відноситься не тільки до виплат на неповнолітніх дітей, а й до ситуацій, коли діти досягли працездатного віку і взяли на себе зобов'язання забезпечувати своїх непрацездатних батьків.

важливо: Регулярна несплата такого виду аліментів буде вважатися правопорушенням. І при неможливості вплинути на ситуацію більш м'якими способами, до неплатників також може бути застосована кримінальна відповідальність.

Кримінальна відповідальність дає можливість найбільш ефективно впливати на свідомість правопорушника, допомагає відновити порушені права, а також запобігти подібному в майбутньому.

Корисне відео

Дивіться відео: Злісним неплатникам аліментів — нові заборони та покарання (Квітня 2020)

Відповідальність за несплату аліментів — Bachynskyy

Несплата аліментів – болюча проблема для багатьох українських сімей.

Останнім часом держава намагається посилити захист прав дитини та активно бореться зі злісними неплатниками аліментів шляхом реформування сімейного законодавства.

Останній зроблений крок у цьому питанні – посилення відповідальності за невиконання батьками обов’язків зі сплати аліментів і спрощення процедури притягнення до відповідальності винних осіб.

Отож чого слід боятися у випадку несплати аліментів?

Тимчасові обмеження

Виконання судових наказів та рішень про сплату аліментів – справа рук виконавчої служби. Тому за наявності заборгованості зі сплати аліментів більше ніж за 4 місяця виконавець може винести постанову про застосування до боржника одного з таких тимчасових обмежень:

 • у праві виїзду за межі України;
 • у праві керування транспортними засобами;
 • у праві користування вогнепальною, мисливською, пневматичною та охолощеною зброєю та деякими іншими видами зброї;
 • у праві полювання.

Усі зазначені обмеження застосовуються строком до погашення заборгованості у повному обсязі.

Щодо обмеження боржника у праві керування транспортними засобами є окремі винятки

Відповідальність у такій формі не може бути застосовуватись у випадку:

 • якщо водіння транспортним засобом є основним законним джерелом існування боржника (наприклад, водії, таксисти, перевізники);
 • якщо керування автівкою здійснюється у зв’язку з інвалідністю чи перебуванням на утриманні боржника особи з інвалідністю І, ІІ групи;
 • проходження строкової військової служби, військової служби та виконання бойових завдань військової служби у бойовій обстановці чи в районі проведення антитерористиних операції;
 • розстрочення або відстрочення сплати заборгованості за аліментами, що встановлено відповідним судовим рішенням.
Читайте также:  Термін позовної давності при розділі майна після розлучення

Найефективніший з таких тимчасових заходів – обмеження керування авто. Проте на практиці таке обмеження ще не працює досконало. Існують проблеми із перевіркою таких боржників органами поліції у відповідному реєстрі, значною кількістю оскаржень винесених поліцією протоколів через неналежне повідомлення боржників про застосування до них такого тимчасового обмеження виконавцем та інші.

Суспільно корисні роботи

Несплата аліментів понад шість місяців тягне за собою накладення адміністративного стягнення у вигляді виконання суспільно корисних робіт на строком від 120 до 240 годин. У такому випадку державний виконавець може скласти протокол про вчинення адміністративного правопорушення та надіслати його для розгляду до суду за місцезнаходженням державної виконавчої служби.

Які саме суспільні роботи будуть виконуватись порушником визначають відповідні міські, селищні, сільські ради. Але тут знову є винятки. Такі роботи не призначаються:

 • інвалідам I або II групи;
 • вагітним жінкам;
 • жінкам старше 55 років та чоловікам старше 60 років.

У разі ухилення порушника від виконання суспільно корисних робіт відділ Державної пенітенціарної служби може звернутися із поданням до відповідного суду про заміну строку невиконаних суспільно корисних робіт на адміністративний арешт строком до 10 діб.

Злісне ухилення від сплати аліментів

Неплатник аліментів може бути притягнутий до кримінальної відповідальності за вироком відповідного суду. Але лише за злісне ухилення від їх сплати. Злісне ухилення від сплати аліментів на дітей означає невиконання рішення суду і наявність  заборгованості більше ніж за 3 місяці.

Це може бути також приховування доходів, зміна місця проживання чи місця роботи без повідомлення державного виконавця, приватного виконавця тощо.

Санкція статті за несплату аліментів на утримання дитини передбачає громадські роботи на строк від 80 до 120 годин або арешт на строк до 3 місяців, або обмеження волі на строк до двох років.

Окрім цього, передбачена кримінальна відповідальність за ухилення боржника від відбування суспільно корисних робіт. Тобто, якщо боржнику було призначено суспільно корисні роботи і він більше двох разів протягом місяця без поважних причин не з’явився на їх виконання, йому загрожує позбавлення волі на строком до 2 років.

Виїзд дитини без згоди неплатника аліментів

Той з батьків, з ким за рішенням суду проживає дитина, може самостійно вирішувати питання щодо виїзду дитини за кордон з метою лікування, навчання чи відпочинку у випадку несплати іншим з батьків за останні 4 місяці аліментів.

Для цього більше не треба брати дозвіл від іншого з батьків на виїзд дитини. Необхідно лише звернутися до виконавчої служби і отримати довідку про наявність заборгованості.

Така довідка видається протягом 10 днів і дійсна протягом одного місяця з дня її видачі.

Суспільний розголос

З метою психологічного впливу на батьків, які ухиляються від сплати аліментів, створено Єдиний реєстр боржників. До нього потрапляють батьки, які мають борг понад 3 місяці.

На офіційному веб-сайті у відкритому доступі можна знайти інформацію про конкретного порушника.

А тому всі контрагенти неплатника мають можливість замислитися, перш ніж вступати з такою особою в будь-які особисті чи ділові відносини.

Втекти не вдасться

Якщо боржник перебуває за кордоном, він все одно відповідатиме за несплату аліментів. Для цього існує низка міжнародних договорів, які регулюють питання здійснення аліментних платежів з закордону.

В окремих випадках той за батьків, з яким живе дитина, може зловживати правом на отримання аліментів на дитину. Непоодинокими є ситуації, коли батько регулярно допомагає матері з дитиною, проте колишня дружина все одно звертається до суду з вимогою видати судовий наказ на сплату аліментів.

Тому завжди фіксуйте виплачену суму допомоги на дитину. Це можна зробити шляхом передачі коштів матері дитини (батьку) під розписку,  надсиланням їх поштовим або банківським переказом із зазначенням призначення такого платежу (наприклад, «аліменти на утримання сина (доньки) ….

(прізвище, ім’я по-батькові)».

Отже, якщо ваш чоловік чи дружина злісно ухиляється від сплати аліментів, пам’ятайте: законодавство на вашій стороні.

Порядок притягнення до кримінальної відповідальності боржників

Згідно чинного законодавства України органи державної виконавчої служби України здійснюють виконання рішень суду щодо стягнення аліментів в порядку, встановленому статтею 71 Закону України «Про виконавче провадження».

В ході здійснення виконавчих дій трапляються непоодинокі випадки коли боржник ухиляється від сплати аліментів.

Що робити, якщо боржник ухиляється від сплати аліментів

В цьому разі, якщо боржник не бажає виплачувати кошти на утримання дитини, стягувач може звернутись до службової особи органу, уповноваженого на початок досудового розслідування із відповідною заявою про притягнення боржника до кримінальної відповідальності за ознаками передбаченими статтею 164 Кримінального кодексу України, тобто за злісне ухилення від сплати встановлених рішенням суду коштів на утримання дітей (аліментів).

Під злісним ухиленням від сплати коштів на утримання дітей (аліментів) розуміються будь-які діяння боржника, спрямовані на невиконання рішення суду, такі як приховування доходів, зміна місця проживання чи місця роботи без повідомлення державного виконавця, та інші, які призвели до виникнення заборгованості із сплати таких коштів у розмірі, що сукупно складають суму виплат за три місяці відповідних платежів.

 • Згідно статті 71 Закону України «Про виконавче провадження»: «За наявності заборгованості із сплати аліментів у розмірі, що сукупно перевищує суму відповідних платежів за три місяці, виконавець роз’яснює стягувачу право на звернення до органів досудового розслідування із заявою (повідомленням) про вчинене кримінальне правопорушення боржником, що полягає в ухиленні від сплати аліментів».
 • Порядок притягнення до кримінальної відповідальності таких боржників регламентуеться статтею 477 Кримінального-процесуального кодексу України, згідно положень якої порушення кримінального провадження за злісне ухилення від сплати встановлених рішенням суду коштів на утримання дітей (аліментів) відноситься до кримінального провадження приватного обвинувачення, яке в даному випадку може бути розпочате слідчим або прокурором лише на підставі заяви особи, яка виховує та утримує дитину.
 • Згідно порядку, встановленому статтею 478 цього ж Кодексу, потерпілий має право подати до слідчого, прокурора, іншої службової особи органу, уповноваженого на початок досудового розслідування, заяву про вчинення кримінального правопорушення протягом строку давності притягнення до кримінальної відповідальності за вчинення певного кримінального правопорушення.
 • Тобто, нормами чинного законодавства не передбачено право державного виконавця ініціювати відкриття кримінального провадження щодо притягнення боржників до кримінальної відповідальності за злісне ухилення від сплати аліментів.

Таке право надано лише стягувану у виконавчих провадженнях про стягнення аліментів.

 1. Державний виконавець в такому випадку може лише надати стягувачу необхідні документи і інформацію.
 2. Враховуючи вищезазначене, з питань отримання копій необхідних документів для подачі заяви про притягнення до кримінальної відповідальності Вам слід звертатися до державного виконавця відділу державної виконавчої служби на виконанні якого перебуває виконавче провадження про стягнення аліментів.
 3. Заява особи, яка виховує та утримує дитину і є в даному випадку потерпілою є єдиним законним приводом для початку кримінального провадження у формі приватного обвинувачення.
 4. Притягнення до кримінальної відповідальності злісного боржника, який не сплачує аліменти, є одним із найбільш дієвих заходів, що спонукають боржника до своєчасного виконання рішення суду про сплату аліментів.
 5. Тож знайте свої права і ефективно користуйтеся ними!

Олексій Шевченко розповів про кримінальну відповідальність за несплату аліментів

В авторській колонці для «Української правди» керівник юстиції Київської області Олексій Шевченко розповів про кримінальну відповідальність для боржників з виплати аліментів. 

«У минулому році Мін’юст ініціював комплексні зміни законодавства щодо посилення захисту прав українських дітей на належне матеріальне утримання.

Внаслідок запровадження новацій в Україні сформувався повноцінний інститут відповідального батьківства, який серед іншого включає можливість отримати податкову знижку на навчання, спрощену процедуру виїзду дітей за кордон, а також якісно інше регулювання проблеми несплати аліментів.

Якщо хтось гадає, що питання аліментів у нашій країні є надуманим або ж перебільшеним, то сильно помиляється. 3 мільйони – рівно стільки дітей нині живе лише з батьком чи матір’ю.

Понад півмільйона з них не отримують допомоги від одного з батьків. Водночас третина всіх справ, які  розглядаються в українських судах, — це позови про стягнення аліментів.

Тож мова йде не про внутрішні сімейні негаразди, а про масштабну і хронічну соціальну проблему, від якої найбільше потерпають діти.

Тривалий час ситуація ускладнювалася тим, що судові рішення по аліментникам було об’єктивно непросто виконати, навіть попри бажання державних чи приватних виконавців. Останні банально не мали дієвих законодавчих інструментів впливу на боржників.

Наразі ситуація інакша. Тепер виконавець уповноважений застосовувати до батьків-неплатників широкий арсенал заходів, котрі, як свідчить практика, добре нагадують про наявність батьківських обов’язків.

Йдеться про тимчасові обмеження деяких прав, як то керування транспортним засобом, виїзду за кордон, права полювання та володіння зброєю.

Крім того, оновлення законодавства дало змогу не допускати на державну службу та звільняти з неї осіб, які мають заборгованість по аліментах.

Якщо цих стимулів виявляється замало, а боржник до того ж не працює, щоб виплатити аліменти за період понад пів року, на нього чекає до 240 годин суспільно корисних робіт, винагороду за які отримає дитина.

Та, на жаль, існують випадки, коли й такого впливу недостатньо, аби змусити недобросовісних батьків утримувати своїх нащадків. Адже декого не надто обходить, наприклад, заборона покидати країну, тоді як примусову роботу можна просто ігнорувати, заплативши штраф у значно меншому розмірі, ніж сума заборгованих аліментів.

На щастя, цього разу законодавці передбачили таку лінію поведінки і вдалися до рішучих кроків.

Якщо боржника притягнули до суспільно корисних робіт, але протягом двох місяців після цього він так не і сплатив аліменти, йому ще раз призначать аналогічне покарання, але вже тривалістю до 360 годин.

Натомість в разі ухилення від подібного адміністративного стягнення особі загрожує адміністративний арешт строком до 10 діб.

Під ухиленням слід розуміти неприбуття порушником до місця виконання робіт протягом двох днів, відмова виконувати призначену роботу більше двох разів протягом місяця, а також поява на робочому місці в стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп’яніння. Звісно, це не стосується випадків, коли призвідниками неявки або відмови є поважні причини, наприклад, хвороба.

Але якщо ухилення від суспільно корисних робіт тягне за собою адміністративну відповідальність, то за злісне ухилення, коли порушник продовжує уникати згаданого покарання, настає вже кримінальна відповідальність у вигляді позбавлення волі на строк до двох років (ст. 389 ККУ).

Свого часу криміналізація відповідальності для аліментників викликала певні дискусії з приводу співмірності наслідків правопорушення мірі покарання.

Однак слід зауважити, що йдеться не лише про тривале порушення боржником права дитини на матеріальне утримання, але й про систематичне, цілеспрямоване нехтування приписами суду та інших органів державної влади.

Описані вище етапи дають змогу переконатися, що за грати можна потрапити не тоді, коли є борг по аліментах, а через свідоме небажання його усунути і внаслідок злісної непокори закону. Норма про позбавлення волі застосовується лише як крайній захід, коли всі інші засоби впливу повністю вичерпано.

Загалом складно уявити, наскільки байдужим і навіть ворожим до власної дитини треба бути, щоб пройти всі ці кола юридичної безвідповідальності, дотягнувши до останнього застереження у вигляді кримінального покарання.

Однак тривалість і складність притягнення до такої відповідальності не означає, що ця норма – лише бутафорія для залякування.

Наприклад, тільки у Київській області з початку року проти злісних неплатників аліментів порушено 3 кримінальні справи, і швидше за все список поповнюватиметься новими порушниками.

Тому слід підкреслити – кримінальна відповідальність за порушення прав дітей на належне утримання діє, і той, хто оминає шлях добровільного виконання батьківських обов’язків, потрапить до в’язниці примусово.

Наскільки ефективним є комплекс зазначених інструментів?

З ухваленням нового законодавства і паралельною інформкампанією з його адвокації на користь майже мільйона українських дітей стягнуто близько 7 мільярдів гривень заборгованих аліментів.

З них 2,3 млрд діти отримали з початку цього року, що на 700 млн гривень перевищує минулорічний показник. Водночас на Київщині позитивна динаміка за вказаний період склала +57%.

Очевидно, додаткові коментарі будуть зайвими.

Наостанок, варто нагадати батькам: є один гарантований спосіб уникнути всіх перелічених позбавлень – вчасно і в повному обсязі сплатити аліменти своїм дітям.»

Ссылка на основную публикацию