Нотаріус відмовив в отриманні спадщини (як оскаржити постанову)

Чи можна відмовитися від частини спадщини на користь недостойних спадкоємців? Що таке відказ і скільки він коштує у нотаріуса? Як скласти заяву про відмову на користь інших осіб?

Несподіване велике спадок не завжди буває благом. Адже разом з майном і грошима людина отримує і борги покійного. Їх розмір іноді виявляється значно більше, ніж отримана матеріальна вигода. В такому випадку розумніше оформити відмову від спадщини.

У чому його суть, розповім вам я, Валерій Чемакіна — консультант з правових питань.

В кінці матеріалу я зробив огляд деяких відомих юридичних компаній, що надають послуги в області спадкового права.

Нотаріус відмовив в отриманні спадщини (як оскаржити постанову)

1. Що таке відмова від спадщини

Процедура відмови від спадщини передбачена Цивільним Кодексом РФ і передбачає офіційне оформлення. Не можна просто відмовитися приймати майно померлого. Потрібно написати нотаріусу заяву в довільній формі або на бланку. Наявність або відсутність посвідченого заповіту ніяк не впливає на можливість такого звернення.

Відмова від спадщини практикується на користь певної людини або зовсім без вказівки третіх осіб. У першому випадку вказують будь-якого родича або особа з заповіту. У другому випадку майно ділять між родичами, які мають на нього право відповідно до черговості. Якщо є довіреність на відмову від спадщини, документ може оформити довірена особа.

Процедура відмови можлива тільки у того нотаріуса, який займається оформленням спадщини у вашій справі. Детальніше про це читайте в іншій статті на нашому порталі.

Деякі постулати, дотримання яких є обов'язковим:

 • відмовитися допускається лише на користь родичів чи інших громадян, зазначених в заповіті;
 • не можна частково відмовитися від спадщини — тільки від всього майна і боргів;
 • не можна віддавати частку неповнолітніх без дозвільного документа з органів опіки;
 • неможливо довільно відкликати вже написаний відмову;
 • не повинні порушуватися строки оформлення відмови.

При вступі у спадок не варто плутати поняття «відмова від спадщини» та «відказ». Вони не мають ніякого відношення один до одного.

Часто заповідач хоче, щоб здійснилася його остання воля. Для цього він покладає обов'язок виконати будь-яке зобов'язання майнового характеру на одного або декількох спадкоємців: повернення боргу, передача будь-кому майна або речей, виконання договору.

Людина або організація, на користь якої здійснюється відказ (легат) називається отказополучатель. Спадкодавець прописує свої умови прямо в заповіті. Діє легат 3 роки. Термін пресекательний, тому отказополучатель після його закінчення не має права вимоги. Так як відказ — це розпорядження, яке включене в заповіт, то за нього окремо платити не потрібно.

2. Коли виникає необхідність відмови від спадщини — огляд основних причин

Є кілька поширених причин, через які люди відмовляються від спадщини. Адже не завжди його отримання несе вигоду.

Давайте розглянемо їх докладніше.

Причина 1. Грошові борги в особливо великих розмірах

Сьогодні велика частина населення Росії має банківські кредити та інші боргові зобов'язання. На жаль, люди не завжди вмирають від старості. У багатьох на момент раптової смерті залишаються борги. Вони підлягають передачі у спадок разом з майном, якщо оформлені належним чином. Часто їх неможливо покрити навіть за рахунок продажу всього успадкованого майна.

В такому випадку наслідки відмови від спадщини — звільнення від обов'язку платити за чужими рахунками. Перш ніж погоджуватися на прийняття спадщини, переконайтеся в доцільності цієї процедури. Адже кількість боргів може перевищувати вартість отриманого добра.

Причина 2. Дорога процедура переоформлення спадщини

Відмова від спадщини трапляється і через високу держмита за послуги нотаріуса. Буває, що разом з іншими необхідними діями вона утворює суму, що перевищує поріг доцільності. Розглянемо на прикладі.

Після смерті Миколи Івановича його онук успадкував старенький «Москвич». Автомобіль ще добротний, але його потрібно було оцінити, внести держмито, заплатити нотаріусу і за оформлення в ГИБДД.

Все це вимагало часу і суттєвої суми, яка була трохи менша за вартість цього автомобіля. Природно, що онук від такої спадщини відмовився.

Причина 3. Неможливість забрати частину від нерухомого майна

Так як нерухоме майно можна поділити і забрати свою частину, то родичі часто домовляються між собою.

Спадкоємці відмовляються на користь кого-то одного. Він оформляє все на себе, після чого продає. Гроші ділять в рівних частках. Такий спосіб дозволяє заощадити на нотаріальних послугах і на оформленні нерухомості в Росррестре. Продати житло без часткою теж набагато простіше.

Причина 4. Нежитлове або негідну стан успадкованого об'єкта

Часто люди похилого віку, особливо сільські жителі, проживають в будинках, які нічого не варті. Для їх продажу потрібен капітальний ремонт, що недоцільно. Іноді це непридатні для житла будови, які майже розвалилися. Зі зрозумілих міркувань це спадок ніким не затребуване.

Причина 5. Віддалене проживання від місця залишеного об'єкта

Ще один поширений випадок — віддалене проживання. Виїжджати для отримання спадщини в інше місто — дорого. Простіше сходити до нотаріуса і написати довіреність на складання відмови на кого-небудь з родичів, які проживають ближче. Її досить відправити поштою та все буде зроблено без вас.

3. Які існують способи відмови від спадщини — 4 основних способи

Є кілька спосіб відмови від спадщини. Всі вони пов'язані з нотаріальними діями. Якщо немає нотаріуса, процедуру вправі оформити посадова особа місцевої адміністрації, командир військової частини або капітан корабля.

Розглянемо докладніше, як оформити відмову від спадщини.

Спосіб 1. Через нотаріуса

Найпростіший спосіб — звернутися в нотаріальну контору. Піти потрібно до того нотаріуса, який відкрив справу про спадщину. У більшості випадків це відбувається там, де було останнє місце проживання спадкодавця.

Нотаріус відмовив в отриманні спадщини (як оскаржити постанову)

Писати заяву нотаріусу потрібно як при заповідальному варіанті, так і при спадкуванні за законом. Про цю процедуру детально читайте в нашій окремій статті. Про те, які документи потрібні для відмови від спадщини, я розповім трохи пізніше.

Спосіб 2. Через представника

Якщо з якихось причин людині неможливо прийти самостійно прийти до нотаріальної контори, законодавство дозволяє скористатися послугами представника, на якого написана довіреність. Запевняє її будь-який нотаріус. Такий варіант часто використовується, коли спадкоємець живе в іншому місті або регіоні.

Ольга Петрівна зайнялася оформленням спадщини на квартиру покійного батька в Калінінграді. У неї була сестра Софія Петрівна, яка жила в Петропавловську-Камчатському. Згідно із законом вони успадкували майно в рівних частках.

Однак їхати через всю Росію Софії Петрівні було накладно. Тим більше що гроші від продажу нерухомості сестри вирішили поділити.

Так як вони довіряли один одному, то Софія Петрівна пішла до нотаріуса в своєму місті і написала довіреність на знайомого юриста, який проживає в Калінінграді, і відправила його поштою. Юрист написав відмову від частки, а Ольга Петрівна оформила всі на себе.

Спосіб 3. Через органи опіки та піклування

Якщо потрібно оформити відмову неповнолітнього від спадщини, йдіть до органів опіки вашого району. Там пишете заяву, яке обгрунтовує ваші дії. Врахуйте, що опіка не дасть дозволу, якщо вважатиме права неповнолітніх порушеними. Вам доведеться відкрити рахунки на дітей і перевести туди гроші від продажу майна.

Коли є заповіт з виділеної дітям обов'язковою часткою у спадщині, то відмова неможливий ні за яких обставин. Сказане стосується і частки інших утриманців.

Спосіб 4. Через пошту

Від непотрібного спадщини можливо відмовитися лише у того нотаріуса, який завів справу. Якщо вам потрібно направити заяву на відмову поштою, то подбайте про те, щоб ваш підпис в ньому була нотаріально засвідчена. Для цього сходіть в будь-яку нотаріальну контору.

4. Як відмовитися від спадщини на користь іншого спадкоємця — 5 основних етапів

На цьому теорія закінчена, переходимо до практики.

Докладний алгоритм дій допоможе легше впоратися із завданням.

Етап 1. Вибір нотаріальної контори

Якщо ви не проживаєте в Москві або інших великих містах, то вибирати вам не доведеться. За кожним нотаріусом закріплений свій нотаріальний округ. Спеціаліст має право займатися спадковими справами тільки тих громадян, які жили і померли на закріпленій території. Дізнайтеся, хто з нотаріусів обслуговує вашу ділянку. У Москві можна піти до будь-якого.

Етап 2. Складання заяви

Врахуйте, що написати заяву на відмову від спадщини після закінчення терміну 6 місяців ви не зможете. Втім, це буде означати, що ви від нього відмовилися шляхом бездіяльності, але лише в разі, якщо немає фактичного прийняття.

Немає ніяких інструкцій щодо заповнення заяви, тому пишіть в довільній формі. Вказувати чи ні правонаступників — ваше право.

Етап 3. Підготовка та надання документів

Перед відвідуванням нотаріуса підготуйте необхідні документи. Краще відразу зробіть копії, щоб потім не метушитися.

Читайте также:  Як неповнолітньому отримати спадщину?

Ось що вам знадобиться:

 • свій паспорт;
 • документи, за якими можна простежити родинні зв'язки з покійним;
 • паперу про право власності на успадковані об'єкти;
 • свідоцтво про факт смерті.

Якщо потрібно відмова від подружньої частки у спадщині, обов'язково захопіть свідоцтво про шлюб.

Етап 4. Оплата держмита

Як такої держмита за відмову не існує. Однак запевнення вашого підпису на заяві — є нотаріальна дія, за яке потрібно заплатити 100 рублів. Нотаріус вправі запросити додатково від 300 до 500 рублів за технічну роботу. Нав'язувати зайві послуги він не має права. Квитанцію про оплату держмита долучіть до документів.

Етап 5. Реєстрація заяви про відмову від спадщини

Після отримання вашої заяви нотаріус реєструє його і долучає до спадкової справи. Якщо надійдуть відмови і від інших спадкоємців, з ними буде те ж саме. Описаним способом можна написати відмову від спадщини як до, так і після його прийняття, але не пізніше 6 місяців.

5. Як анулювати відмова від спадщини — покрокова інструкція

Якщо ви, будучи повнолітнім осудним і дієздатним громадянином, що знаходиться в здоровому глузді, написали відмову, то скасувати його вже не можна. Неважливо, скільки часу пройшло, один день або кілька років.

Відповідь на питання, чи можна відкликати відмова від спадщини, негативний. Однак, як і будь-яку односторонню угоду, відмова можуть визнати недійсним.

Підстава визнання угоди недійсною:

підстава опис
1 Психічне захворювання Відмова був оформлений недієздатним без відома попечителя або опікуна
2 неповнолітній вік Відмовився сам неповнолітній без згоди батьків або законний представник без дозволу опіки
3 специфічне стан Відмова в алкогольному, наркотичному або іншому зміненому стані
4 Омана Відмовився був введений в оману
5 злочинні дії Погрози, насильство, шантаж, обман

Кожне з цих обставин підлягає доведенню в суді. Судова практика свідчить, що оспорювання відмови від спадщини нарівні з оскарженням заповіту, справа надзвичайно складна і під силу тільки досвідченому адвокату. Втім, судіть самі.

Крок 1. Визначаємо підстави для заперечування відмови

Вам треба вибрати одну з підстав, зазначених в таблиці вище. Їх не так і багато. Всі вони досить специфічні. Можливо, одне з них підійде. Зауважу, що сумлінна нотаріус ніколи не допустить виникнення таких підстав, тому всі позитивні судові рішення випливають тільки від недогляду цієї посадової особи.

Крок 2. Складаємо позовну заяву

Щоб грамотно і аргументовано написати позов, треба проконсультуватися з юристом або найняти його. Якщо ви звикли всього добиватися самі, то складаючи позов, не забувайте робити посилання на положення закону. Напишіть причину, по якій суд може задовольнити ваш позов і прикладіть докази.

Крок 3. Готуємо доказову базу

Щоб довести свою правоту, зберіть документи, що підтверджують недієздатність або неповнолітній вік відмовився від успадкування. Про те, що неможливо підтвердити документами, нехай розкажуть свідки. Уявіть відео, фотографії або аудіозаписи.

Крок 4. Звертаємося до суду

Всю наявну доказову базу несемо в суд і запрошуємо свідків. Ваша позиція повинна бути обґрунтованою і послідовною. Якщо стверджуєте, що спадкоємець був в стані сп'яніння — доведіть це. Якщо ви бачите провину нотаріуса, клопотання про його виклик до суду.

Крок 5. Чекаємо прийняття рішення

Після того, як викладіть свою позицію і обгрунтуєте її, залишиться тільки чекати. Якщо є друга сторона спору, то вона теж надасть свої докази.

Нотаріус відмовив в отриманні спадщини (як оскаржити постанову)

Суд уважно вислухає обидві сторони і прийме зважену позицію. Якщо вона вас не влаштує, оскаржуйте рішення у вищу інстанцію.

6. Допомога в оформленні відмови від спадщини — огляд ТОП-3 юридичний компаній

Щоб не ходити даремно в суд і не нести непотрібні витрати, знайдіть хорошого юриста, а краще адвоката. Спеціаліст в спадковому праві ще на етапі консультування опише для вас перспективи справи.

Ось огляд компаній, які надають послуги в області спадщини.

1) Правознавець

Нотаріус відмовив в отриманні спадщини (як оскаржити постанову)

Щоб скористатися послугами Правознавця, досить зайти на однойменний сайт і знайти форму для зворотного зв'язку. Є можливість зв'язатися і з оператором по телефону. У чаті необхідно чітко сформулювати своє питання або описати ситуацію. Після оплати невеликої суми ви отримаєте відповідь від юриста. Він буде містити докладний алгоритм дій у вашій ситуації.

Деякі поширені випадки описані прямо на сайті, тому почитайте їх уважно. Можливо, там вже є ваша ситуація. Крім консультування, юристи Правознавця готують документи, проводять їх правовий аналіз. Якщо потрібно, запросите фахівця з вашого міста і домовтеся про захист прав в суді або про позасудові дії.

2) Дмитрієв і партнери

Нотаріус відмовив в отриманні спадщини (як оскаржити постанову)

Коли спадкоємці не були встановлені, майно передається державі і визнається відумерлою. Відмова держави при спадкуванні виморочність майна неприпустимий. У компанії «Дмитрієв і партнери» вам допоможуть повернути передане через непорозуміння житло.

3) Князєв і партнери

Нотаріус відмовив в отриманні спадщини (як оскаржити постанову)

Що пропонують:

 • судове та позасудове визнання права на спадщину;
 • представництво в судових органах;
 • робота з заповітами, в тому числі визнання їх недійсними;
 • відновлення строків;
 • визначення порядку черговості;
 • пошук спадкоємців;
 • оформлення різних документів, в тому числі договору дарування земельної ділянки.

Це далеко не повний перелік послуг компанії.

7. Коли не можна відмовитися від спадщини — огляд основних ситуацій

Я вже згадував деякі випадки, коли відмова від спадщини не допускається.

Тут пропоную ще кілька ситуацій, коли відмовитися не вийде.

Ситуація 1. Якщо мова йде про часткову відмову від власності

Неможливо прийняти майно, але відмовитися від боргів. Спадщина приймається повністю і відмовлятися потрібно від усього відразу. Тому перед прийняттям рішення оціните всі плюси і мінуси. В першу чергу беріть до уваги економічну доцільність.

Ситуація 2. Якщо відмова відбувається на користь спадкоємця, визнаного негідним

Деяких спадкоємців суд визнає негідними. Вони не мають права успадковувати. К таким лицам относятся: лишенные родительских прав, совершившие преступление против наследодателя, обязанные его содержать, но не делавшие этого. Написать отказ в пользу таких людей не получится.Їм відмовляється і в праві на спадщину за поданням.

Ситуація 3. Якщо відмова відбувається на користь людини, якого покійний позбавив спадщини

Якщо в заповіті покійний позбавив спадщини одного або декількох своїх нащадків, то вони не зможуть претендувати на відмову в свою користь від кого б то не було. Взагалі, коли є кілька зазначених в заповіті спадкоємців, відмовитися можна тільки в їх користь. Інші особи не розглядаються, навіть коли вони родичі.

Ситуація 4. Відмова на користь особи, що не має родинних зв'язків із спадкодавцем

Коли заповіту немає, то все добро покійного успадковують тільки родичі. Відмовитися теж можна тільки на користь родича. Якщо такий зв'язок не простежується, то відмова неможливий.

На завершення пропоную подивитися тематичний відеоролик.

8. Висновок

Відмова від спадщини — часто єдиний спосіб уникнути боргової ями, залишеної вам померлим родичем. Буду радий, якщо ця стаття застереже вас від необачних рішень і навчить правильно розпоряджатися успадкованим майном.

На вашу думку, що потрібно зробити, якщо вже після прийняття спадщини ви виявили, що взяли величезний борг від спадкодавця?

Бажаю вам всього найкращого. Пропоную оцінити статтю і залишити до неї коментарі, в тому числі в соціальних мережах.

Дивіться відео: ПОМИЛКИ: ПРИЙНЯТТЯ ТА ОФОРМЛЕННЯ СПАДЩИНИ (Квітня 2020)

Як оскаржити спадщину

Відразу після завершення процедури розподілу спадкового майна, зазвичай з'являються незадоволені спадкоємці, які вважають, що заслуговують набагато більшу частку.

Виходячи з великої адвокатської практики можна зробити висновок, що подібні претензії часто мають під собою досить значні підстави. Для відстоювання справедливості в цьому питанні потрібно оскаржувати спадок.

При цьому оскаржувати можна розподіл часток не тільки серед спадкоємців, а й законних правонаступників.

Нотаріус відмовив в отриманні спадщини (як оскаржити постанову)

Потрібно відзначити, що подібні суперечки проводяться виключно в порядку судового розгляду. Також розглянута процедура регулюється в рамках відповідних статей цивільного кодексу.

Як проводиться процедура

Використовуваний перелік дій оскарження спадщини в суді знаходиться в прямій залежності від тих підстав, за якими правонаступник отримав свою частину майна покійного. Згідно з нормами законодавства, існує всього два можливих способу, що вимагають окремого розгляду.

Згідно із заповітом

Спадкодавець має повне право вказати в цьому документі абсолютно будь-яка особа. При цьому не важливо, чи перебуває він з ним зв'язках родинного, тобто сімейного характеру чи ні. При подібному методі розподілу спадкового майна, кожна особа має можливість звернутися з позовом, в якому потрібно визнання цього документа недійсним, посилаючись на наступні обставини:

 • Надавши докази того, що в момент написання заповідального документа спадкодавець не міг адекватно оцінювати свої дії і прийняті рішення.
 • Довівши факт того, що заповіт підписувалося в умовах морального або фізичного тиску.
 • При створенні заповідального документа були допущені помилки в оформленні, або ж в правових формулюваннях.
 • Факт відсутності очевидців при укладанні угод в ситуаціях, коли ця умова є обов'язковою до виконання.
 • Поставлена ​​під заповітом підпис має сліди фальсифікації.
 • Заповіт було підписано обманним шляхом, без усвідомленої згоди заповідача.
Читайте также:  Все про клопотання в цивільному та кримінальному процесах – як та ким складається, як подається, як розглядається?

Крім іншого, правонаступник може бути визнаний негідним, так як таке визначення існує в Цивільному Кодексі. Звичайно ж, такий статус повинен бути доведений зацікавленою стороною.

Згідно законних підстав

При відсутності відповідного документа, спадок розподіляється між зацікавленими особами відповідно до прописаної в законі процедури. Відповідно до неї, майно розподіляється між родичами покійного, згідно зазначеної в Цивільному кодексі черзі.

У цій ситуації оспорювання частки відбувається з доказом того, що той чи інший спадкоємець не вартий виділеної йому частки. При цьому розпочате переслідування повинно включати в себе розгляду всіх існуючих доказів і нюансів, щоб скласти максимально повну картину.

З цієї причини, перш ніж подавати позов, необхідно як слід підготуватися до судового процесу. В ідеалі, потрібно заручитися підтримкою професійного адвоката.

Труднощі при оскарженні спадщини

Зазвичай, труднощі виникають при вирішенні конфліктних ситуацій між спадкоємцями. Важливо відзначити, що подібні питання вирішуються виключно в судовому порядку.

Крім того, для звернення до судових інстанцій, необхідно мати для цього досить вагомі підстави, за допомогою яких можна обгрунтувати свою позицію.

Зокрема, можна запросити проведення експертизи заповідального документа, яка може виявити допущені помилки при оформленні, некоректно вказану інформацію і так далі.

ієвим методом боротьби за спадок стало проведення експертизи ДНК. З її допомогою вдається максимально точно визначити родинні зв'язки покійного зі спадкоємцем. На підставі отриманої інформації вдається ефективно відстоювати права на отримання частки в спадщині, а також закликати інших зацікавлених осіб негідними.

Звичайно ж, це лише мала частина труднощів, з якою може зіткнутися людина в боротьбі за спадщини. Щоб значно полегшити для себе цей процес, рекомендується якомога швидше звернутися за допомогою до кваліфікованого адвоката.

Нотаріус відмовив в отриманні спадщини (як оскаржити постанову)Нотаріус відмовив в отриманні спадщини (як оскаржити постанову)

Подвійна бюрократія: як кримчанам оформити спадщину

Після анексії Криму у власників квартир на півострові виникли юридичні проблеми з низки питань. Зокрема, люди зіткнулися з труднощами при оформленні права власності на житло та отриманні нерухомості в спадок. У березні 2014 року Міністерство юстиції України заблокувало доступ до державного реєстру для здійснення угод з кримською та севастопольською нерухомістю.

Після цього в Криму почастішали випадки укладання договорів застави, навіть без завірення нотаріусів. Такі угоди не дають ніяких гарантій, що квартиру не перепродадуть кілька разів. Для вступу в право спадщини необхідно свідоцтво про смерть спадкодавця, яке видають за місцем його прописки. Однак українські органи влади не визнають документи, видані російськими структурами в Криму.

Покрокову інструкцію, як кримчанам оформити спадщину, в ефірі Радіо Крим.Реалії дає юрист Української Гельсінської спілки з прав людини Ганна Рассамахіна.

‒ Наскільки жителів Криму цікавить оформлення документів на житло з урахуванням українських і російських особливостей?

‒ Таких звернень було багато в 2015-2016 роках, ми вели велику просвітницьку кампанію. Треба розуміти, що Україна та Росія не визнають далеко не всі документи один одного.

У Криму визнають українські свідоцтва про смерть, якщо людина померла на материку. Що ж до спадщини, це процедура непроста ‒ прийняти кримський спадок на материку за українським законодавством.

Воно адаптоване, передбачає таку можливість, але все це наштовхується на складнощі, неузгодженості, шорсткості.

У Криму визнають українські свідоцтва про смерть, якщо людина померла на материку

‒ Виходить, спадок потрібно оформляти два рази: на материковій Україні та у Криму, за російськими правилами?

‒ Не можуть усі люди спадкове майно оформляти й у Криму, й на материку. Це абсолютно необхідно, коли, по-перше, після смерті спадкодавця залишилася нерухомість на материку. Щоб спадкоємці вступили в користування цим майном, потрібно, звичайно ж, вступити в спадщину за українським законодавством.

По-друге, мова може йти про банківські внески та цінні папери українських юридичних осіб. В інших випадках це дуже складно. Якщо спадкодавець помер у Криму, то його свідоцтво про смерть не визнається (на материковій Україні ‒ КР). Спадкоємцям необхідно пройти процедуру визнання його смерті в суді.

Робити це можуть тільки родичі померлого, а буває, що спадкоємець ‒ не родич.

‒ Наприклад, якщо кримчанин ще до 2014 року залишив заповіт, назвавши такого спадкоємця, який живе в Києві.

‒ Так, наприклад. Ми супроводжуємо такі справи, так спадкоємцю, не родичу, в Києві вже дві інстанції відмовили у визнанні факту смерті спадкодавця. Позивач просто не входить до кола осіб, які можуть це зробити. Зі свідоцтвом про смерть можна йти до нотаріуса.

Завдяки змінам до законодавства від 2015 року, спадкову справу відкриють за місцем звернення до нотаріуса, а не за місцем проживання померлого. Це дуже корисна норма, яка стане в нагоді у випадку з Кримом і зоною АТО. Є складність іншого плану: нотаріуси часто не хочуть зв'язуватися з окупованими територіями.

Причому чим далі від Криму, тим менше фахівців знають, що взагалі з цим робити. Тому варто шукати нотаріусів-переселенців, їх чимало й вони в курсі.

Нотаріус відмовив в отриманні спадщини (як оскаржити постанову)

Ганна Рассамахіна

‒ Що потрібно надати нотаріусу, окрім довідки про смерть?

‒ Оригінал правовстановлюючого документа на квартиру українського зразка. До речі, в Криму такі визнаються, але якщо російський нотаріус поставить на ньому свій штамп, документ визнають недійсним в Україні. В цьому випадку треба через суд отримувати дублікат ‒ це довго, це час і гроші.

Інший варіант ‒ визнавати право на спадкове майно в зв'язку з неможливістю отримати свідоцтво про право на спадкування у нотаріуса. У нас є кілька випадків, коли людям це вдавалося.

Але якщо людині фактично потрібно отримати право на квартиру в Криму, звичайно, з практичної точки зору, їй необхідно оформляти все на півострові за російським законодавством.

Якщо людині потрібно отримати право на квартиру в Криму їй необхідно оформляти все на півострові за російським законодавством

‒ Але ж якщо продати в Криму квартиру, для України цієї угоди як би не було?

‒ Так, усі угоди в Криму заблоковані. Може ще виявитися, що майно заарештоване. У нас дуже охоче всі органи влади накладають арешти: і суд, і виконавча служба, й податкова, й слідчі органи. Часто випливає те, про що люди могли й не знати. В цьому випадку знову ж потрібно йти до суду. У нас є досвід успішного скасування таких арештів, на це потрібно від півроку.

До речі, шість місяців з дня смерті спадкодавця ‒ це граничний термін, коли потрібно запускати процес вступу в спадщину. На мій погляд, в Україні потрібно ухвалювати спеціальні норми, які дозволять відкривати спадкові справи без правовстановлювальних документів, словом, простіше, ніж зараз.

Потрібно враховувати, що оригінали люди віддають нотаріусам у Криму, вони змушені це робити.

‒ Який підхід з боку держави, на вашу думку, потрібний в таких випадках?

‒ Якщо невизнання прав на майно на окупованій території неминуче тягне порушення прав громадянина країни, то ми ці права визнаємо. Нехай не в повному обсязі, але ми сприймаємо інформацію.

Так вже відбувається в справах про визнання фактів народження або смерті: ми не визнаємо юрисдикції Мін'юсту РФ, але якщо це не взяти до уваги, то дитина, наприклад, залишиться без свідоцтва про народження й надалі без паспорта. Тому український суд враховує ситуацію.

Головне ‒ не залишити українського громадянина наодинці зі своєю проблемою, яка виникла через окупацію Криму або частини Донбасу.

(Текстову версію матеріалу підготував Владислав Ленцев)

Як оформити спадщину, яка знаходиться на непідконтрольній Україні території

Рано чи пізно більшості людей доводиться пережити смерть близьких.

Для громадян, які мешкають або мають родичів на непідконтрольній території, крім горя від втрати, доведеться ще долати труднощі, пов’язані з юридичним оформленням спадщини.

Обумовлено це  тим, що всі документи, видані на непідконтрольній території не мають юридичної сили в Україні. Що треба знати при оформленні спадщини на непідконтрольній території, куди та з якими документами звертатися?

За загальним правилом за оформленням спадщини слід звертатися до нотаріуса за останнім місцем проживання спадкодавця.

Читайте также:  Ухилення від сплати аліментів на утримання дітей

Але, якщо його останнім місцем проживання було тимчасово окупована територія, в тому числі якщо нерухоме майно або основна його частина, знаходиться на цій території, звертатися можна до будь-якого нотаріуса на підконтрольній території. Право на спадщину можна оформити у державного або приватного нотаріуса.

 • оформити свідоцтво про смерть спадкодавця на підставі рішення українського суду про визнання факту смерті, якщо спадкодавець помер на непідконтрольній території;
 • подати заяву на прийняття спадщини нотаріусу не пізніше шести місяців з моменту смерті спадкодавця або визнання його померлим;
 • якщо пропустили строк подачі з поважних причин – звернутися до суду для визначення додаткового строку для прийняття спадщини
 • після подачі заяви нотаріус відкриває спадкову справу і видає спадкоємцеві довідку з переліком документів, необхідних для оформлення спадщини, із зазначенням розміру плати за вчинення нотаріальних дій;
 • по закінченню 6 місяців з дня смерті спадкодавця звернутися до нотаріуса за отриманням свідоцтва про право на спадщину. Отримання свідоцтва у строках не обмежено.
 • свідоцтво про смерть спадкодавця;
 • документи, які підтверджують родинні стосунки: паспорт, свідоцтво про шлюб тощо;
 • документи, що підтверджують право власності спадкодавця на транспортні засоби, банківські рахунки тощо;
 • якщо частиною спадщини є нерухомість нотаріус отримує інформацію з Державного реєстру майнових прав на нерухоме майно;
 • паспорт спадкоємця;
 • ідентифікаційний код спадкоємця;
 • документи, які підтверджують факт спільного проживання, наприклад, довідка внутрішньо переміщеного особи; рішення суду про спільне місце проживання; домова книга. З огляду на те, що є труднощі в підтвердженні інформації про спільне проживання на тимчасово окупованих територіях, крім зазначених вище документів спадкоємець може подати нотаріусу відповідну заяв

Він зобов’язаний у письмовій формі викласти причину відмови і протягом трьох днів видати відповідну постанову. Цю постанову можна оскаржити в судді.

У цьому випадку повторно звертатися до іншого нотаріуса із заявою про прийняття спадщини спадкоємці не можуть. Необхідно з’ясувати чи не переїхав нотаріус на підконтрольну територію через Єдиний реєстр нотаріусів України. Якщо нотаріус переїхав, продовжити оформити документи у нього.

Якщо нотаріус перебуває на непідконтрольній території, утримуючи й своєму розпорядженні всі нотаріальні архіви, можливо пред’явити позов до суду про визнання права власності на спадкове майно. Обов’язковим є надання постанови нотаріуса про відмову у вчиненні нотаріальної дії.

Якщо надати в суд таку постанову неможливо через відсутність самого нотаріуса, слід звернутися в обласне управління юстиції для отримання інформацію про те, де знаходиться необхідна спадкова справа. У відповідь на запит надійде повідомлення про відсутність доступу до справи з рекомендацією звернутися до суду.

Отримана відповідь підтвердить неможливість оформлення спадщини у нотаріальному порядку.

4 головні помилки: через що Ви можете залишитись без спадщини

Часто при успадкуванні майна померлих родичів українців роблять помилки, які можуть позбавити їх права на спадкування та передачі майна іншим особам, передає Корупція.Інфо

За допомогою юристів UBR.ua склав список найбільш типових помилок і розібрався як їх можна уникнути.

Серед основних проблем юристи виділяють:

 1. Пропуск строків на оформлення спадщини.
 2. Відсутність всіх необхідних документів для вступу в спадщину.
 3. Черговість визнання спадщини.
 4. Наявність боргів у спадкодавця.

Порушення термінів

Найбільш типовою помилкою спадкоємців є вичікування 6 місячного терміну, після якого, як вони думають, можна вступати в права спадкування.

Насправді, все, хто претендує на отримання спадщини, повинні не пізніше 6 місяців з дня смерті спадкодавця звернутися до нотаріуса і заявити про свої права.

Якщо хтось із цього не зробити, то після цього терміну людина буде вважатися такою, яка не прийняла спадщину.

«Тому відразу після отримання свідоцтва про смерть можна йти до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини. З собою треба мати документи, що підтверджують родинні зв'язки і документи, що підтверджують право власності на майно спадкодавця », – пояснив UBR.ua керуючий партнер АО Suprema Lex Віктор Мороз.

Нотаріус відкриває спадкову справу і після закінчення 6-місячного терміну видає спадкоємцям свідоцтва про право на спадщину за законом, або за заповітом. З цього моменту спадкоємець стає власником своєї частки майна і може нею розпоряджатися.

Якщо терміни пропущені, то нотаріус відмовить у вчиненні нотаріальної дії. Тоді доведеться відновлювати термін вступу в спадщину через суд (ст. 1272 Цивільного кодексу). Де доведеться довести поважність причини пропуску (тривале відрядження, хвороба та інше). Але тут важливо мати на руках постанову нотаріуса про відмову, інакше в суд звертатися безглуздо.

У минулому році Верховний Суд полегшив цю задачу, дозволивши спадкоємцям заявляти про свої права на майно близької людини протягом 6 місяців з того моменту, як він дізнався про зміст заповіту або про отримання спадщини іншими претендентами (рішення у справі № 6-1320цс17).

Не потрібно йти до нотаріуса тільки якщо ви проживали разом з померлим і можете це підтвердити. Як зазначає адвокат, керівник ТОВ «Юридична бухгалтерська компанія« Вибір » Марина Цезарь, на практиці це підтверджується наявність реєстрації місця проживання по одному з спадкодавців адресою, у всіх інших випадках ця обставина може бути спірною.

Тому, якщо спадкоємець і спадкодавець зареєстровані в різних місцях, треба подавати заяву, щоб уникнути подальших судових позовів. Після подачі заяви спадкоємці часто стикаються з відсутністю правовстановлюючих документів на спадкове майно

Відсутність документів

За словами Марини Цезарева, часто спадкоємці думають, що головне подати заяву та не надають значення наявності правовстановлюючих документів на спадкове майно. У той же час, наприклад, неприватизована квартира не є спадковою масою, а належить територіальній громаді.

«Дуже поширені помилки в написанні прізвищ, імен, по батькові, адрес в документах, що також призводить до необхідності встановлення різних юридичних фактів в судовому порядку», – зауважила юрист.

За словами Віктора Мороза, часто люди не знають, що робити, коли їм нотаріус відмовляє через відсутність потрібних паперів. І починають судитися з нотаріусом, втрачаючи час і гроші. Адже суди в таких випадках відмовляють, тому що не можуть підміняти собою нотаріусів.

Для цього існує процедура визнання права власності через суд. Наприклад, суд може витребувати з БТІ необхідні документи і в ході засідання встановити право власності.

 • Наступним проблемним питанням в умовах прийняття спадщини, є питання щодо черговості.
 • Спори в черзі
 • Дуже часто фактичне проживання однією сім'єю не підтверджене документально, а це впливає на черговість прийняття спадщини.
 • Наприклад, якщо у померлого є спадкоємці першої черги (дочка або син, перша дружина, з якою спадкоємець не встиг розірвати офіційно шлюб), а також після смерті залишилася громадянська дружина, з якою померлий прожив більше п'яти років, то в такому випадку діти і офіційна дружина є спадкоємцями першої черги, а громадянська дружина – четвертої.

«У цьому випадку, спадкоємці вищою черзі успадковують все майно, а нижчою – нічого не отримують. Часто «другі половинки» намагаються довести через суд, що вони також є спадкоємцями, і намагаються змінити черговість спадкування », – розповіла Марина Цезаря.

Але такі спроби пов'язані з необхідністю доведення, що родичі не дбали про померлого, а доглядав за ним інший спадкоємець.

Втім, за словами юристів, часто буває, що спадкоємці більш високих черг, в силу різних обставин, можуть взагалі не знати про смерть спадкодавця, і в результаті втратити право на спадщину, яке отримають спадкоємці нижчих черг.

Ще один проблемний нюанс визначення черговості пов'язаний з тим, що закон прямо не врегулював черговість спадкування онуками. І тут дуже багато залежить від дій людей, і зібраних ними доказів.

Нарешті, багато хто забуває, що разом з майном спадкоємець отримує і борги померлої людини.

За борги платять спадкоємці

Найчастіше спадкоємцям доводиться мати справу з боргами по кредитах, наприклад, іпотечних. Закон встановлює, що вимоги кредитора задовольняються спадкоємцем повністю, але в межах вартості майна, одержаного у спадщину.

Популярне:“На свою ж Великодню службу йшов пішки”: Авто з Патріархом Філаретом не пустили до Собору через візит Порошенка

«Був випадок, коли дружина успадкувала кілька квартир і будинків, а також автомобілі чоловіка і була впевнена, що не повинна платити банкам за борги чоловіка. А суми там були близько $ 20 млн »

За словами юриста, самі кредитори також можуть заявити про відкриття справи про спадщину. На це у них є ті ж 6 місяців з дня смерті людини. Зате якщо протягом року вони не подали свої вимоги по сплаті кредиту до спадкоємців, то вони втрачають право вимагати, щоб там не було.

Ссылка на основную публикацию