Розірвання шлюбу в судовому порядку: порядок розлучення через суд

Не всі любовні історії закінчуються однаково казково. На жаль, статистика розлучень серед молодих пар в нашій країні невблаганна – тільки в перші три роки спільного життя щорічно розривається до 40% всіх укладених шлюбних союзів.

Розірвання шлюбу в судовому порядку: порядок розлучення через суд

Сьогодні ми поговоримо про те, як правильно і грамотно розлучитися в суді в односторонньому порядку, якщо вам випало таке випробування.

Тонкощі і нюанси

Як взагалі краще розлучатися – через суд або ЗАГС? Відомо, що для укладення шлюбу необхідна згода двох сторін. Історія знає випадки, коли згода однієї сторони була суто формальною, а сам союз був укладений фактично насильно. Проте, формальна згода – це теж згода, хай вона й примусова. А як же йдуть справи в цьому відношенні з розлученням?

Для адекватного розірвання шлюбу без додаткових проблем і судової тяганини також потрібна згода другої людини. Якщо ж вона протестує проти розлучення, необхідна подача позовної заяви до суду з боку позивача. Зазвичай розлучення відбувається досить легко, якщо немає дітей. Однак якщо є дитина, в судовому засіданні вирішується її подальша доля, на що може піти досить багато часу.

Перш ніж задаватися питанням, як правильно розлучитися через суд, ви повинні усвідомити одну просту істину: розірвання шлюбу без присутності і без згоди вашого чоловіка – це принципово різні речі.

Трапляється, що чоловік не може бути присутнім на судовому засіданні з вагомих причин – наприклад, постійного місцеперебування в іншій країні, або відбування покарання у місцях позбавлення волі.

При цьому він може бути згоден або не згоден з рішенням своєї дружини про розлучення. У першому випадку все відбувається дуже просто – достатньо його юридичного представника, щоб розірвання шлюбу відбулося відразу. У другому випадку все ускладнюється, однак не настільки, щоб розлучення в односторонньому порядку можна було б вважати нереальним по своїй суті.

Найкраще і найлегше розлучатися через ЗАГС. Однак для цього з розірванням шлюбу повинні бути згодні обоє. При цьому зовсім необов’язково, щоб вони особисто були присутні при подачі та отримання документів.

Достатньо особистої присутності ініціатора розлучення, а другий з подружжя повинен всього лише надіслати лист (документ, що підтверджує його згоду на розірвання шлюбу), а також вислати свого представника.

Розірвання шлюбу в судовому порядку: порядок розлучення через суд

При такому «взаєморозумінні» колишнього подружжя зазвичай не постає питання про поділ спільно нажитого майна і виховання дітей – люди завжди можуть домовитися про це без прямого втручання держструктур.

Однак трапляється, що хтось один із союзу принципово не згоден з наміром іншого розлучитися.

Як показує практика, в ролі незгодного найчастіше виступає саме чоловік. В цьому випадку рішення про анулювання шлюбу вирішується виключно через суд.

І це досить поширена практика, причому як в нашій країні, так і в країнах ближнього і далекого зарубіжжя.

В даний час підставою для розірвання офіційного шлюбу може стати небажання одного з подружжя у ньому перебувати. Правда, тут є свої обмеження.

Наприклад, чоловік не має права розірвати шлюбний союз зі своєю вагітною дружиною, або в тому випадку, якщо в родині є маленька дитина віком до одного року.

Жінкам у цьому плані більш лояльне ставлення – вони мають право зажадати своє бажання розлучитися, навіть будучи вагітними або які виховують новонароджену дитину.

Але відповідальність за власне благополуччя в даній ситуації несе сама жінка.

В яких конкретно випадках розлучаються через суд, крім незгоди на шлюборозлучний процес з боку одного з подружжя?

Трапляється і так, що жінка не бажає, щоб чоловік знав про її наміри. Зазвичай це мотивовано острахом скандалів, небажанням вести довгі розмови «ні про що», побоюванням на предмет того, що чоловік буде вести себе в суді надмірно агресивно, і навіть аморально по відношенню до неї. Дійсно, розлучитися без відома другої сторони можна. А деколи навіть потрібно.

«Автоматичне» розлучення

Законодавство сімейного кодексу України допускає таке поняття, як «автоматичне» розірвання шлюбу. Вашому чоловікові достатньо тричі не з’явитися на засідання, як судове рішення в вашу користь буде прийнято в автоматичному порядку.

Неявка чоловіка в суд може бути як навмисною, так і ненавмисною. Наприклад, ненавмисна неявка може бути спровокована банальним незнанням про наявність заяви в суді. Якщо чоловік перебуває в іншій країні, або проживає за адресою, яка не збігається з місцем реєстрації, інформація про шлюборозлучний процес може до нього просто не дійти.

Розірвання шлюбу в судовому порядку: порядок розлучення через судЗ іншого боку, навмисна неявка може бути розцінена як «тихе», але наполегливе перешкоджання шлюборозлучному процесу. Саме тому наша конституція давно прийняла закон про «триразову неявки». Незалежно від того, ховається ваш чоловік навмисно або через незнання, процедура анулювання шлюбу обов’язково здійсниться поза його присутністю після третьої неявки в засіданні. Зрозуміло, якщо у вас є дитина або діти, а також спільне нажите майно, судовий процес може затягнутися.

Проте всі ці питання у будь-якому випадку вирішуються. На жаль, це корисне, на перший погляд, правило, може нашкодити одному з подружжя. Якщо права жінки або чоловік постраждали через віроломний шлюборозлучний процес, людина може оскаржити рішення суду відповідної інстанції.

Отже, що потрібно, щоб грамотно розлучитися через суд? В першу чергу, ми порекомендували б вам знайти для себе хорошого представника (адвоката), який поведе вашу справу, коректно склавши позовну заяву. Він також може виступити в якості вашої підтримки на засіданнях, особливо якщо агресивний чоловік все ж є, але протестує проти рішення про розлучення.

Вам будуть потрібні наступні документи та відомості:

 • Заява в ЗАГС або позовна заяву в суд (складена за всіма правилами) в трьох примірниках (якщо це копії, вони повинні бути завіреними);
 • Довідка з банку про погашення державного мита за шлюборозлучну процедуру;
 • Довіреність на офіційного представника (якщо самі ви плануєте бути відсутнім на судових засіданнях);
 • Свідоцтво про укладення шлюбу (оригінал або копія);
 • Виписка з ЖЕК за місцем реєстрації та проживання відповідача (іноді такий документ потрібно і з боку позивача).

Це – стандартний пакет документів, який необхідний для анулювання союзу бездітної пари. Якщо є спільно нажите майно, яке ви маєте намір ділити, запитайте у свого представника, що з «паперів» вам буде потрібно додатково.

Як можна розлучитися через суд, якщо є дитина?

Для цього вам потрібно надати пакет додаткових документів:

 1. Розірвання шлюбу в судовому порядку: порядок розлучення через судСвідоцтво(а) про народження дитини (дітей);
 2. Угода подружжя про дітей і їх виховання (якщо потрібно);
 3. Документи про стягнення аліментів: довідка про доходи відповідача, запитувана з нього сума, яку позивач планує зажадати, інші важливі документи, на підставі яких можуть бути списані аліменти.

Те, наскільки швидко і безболісно ви станете вільними, безпосередньо залежить від того, наскільки правильно ви підготуєте документи.

При своєчасно зібраних і оформлених паперах, ви зможете отримати розлучення через 20 хвилин після звернення за ним.

І пам’ятайте, що розірвання шлюбу – це не кінець, а початок нового і щасливого життя. Будьте щасливі!

Розірвання шлюбу, розлучення в суді, консультація юриста — адвоката, представництво у суді

Contents

  • 1. Сімейне законодавство
  • 2. порядок розірвання шлюбу

Сімейне законодавство

України регламентує

порядок розірвання шлюбу

 • в судовому порядку в таких випадках:
 • Сімейне законодавство України регламентує порядок розірвання шлюбу в судовому порядку в таких випадках:
 • 1) обоє не заперечують проти розірвання шлюбу, але у них є спільні неповнолітні діти;

2) один з подружжя проти розірвання шлюбу. При цьому не має значення, чи є у них спільні діти чи ні.

У першому випадку, коли чоловік і дружина хочуть розлучитися, вони можуть подати спільну заяву на розлучення в ЗАГС. Але, на законодавчому рівні в Україні захищаються інтереси дитини в першу чергу, тому розірвання шлюбу за наявності спільних дітей проводиться тільки в суді, навіть якщо при цьому обоє жадають розлучитися.

Другий спосіб розірвання шлюбу в суді найбільш поширений і має місце в тому випадку, коли один з подружжя подає позовну заяву до суду про розірвання шлюбу. Такий процес як правило вимагає матеріальних витрат і моральних зусиль.

Подружжя, які мають загального неповнолітньої дитини, можуть подати заяву про розірвання шлюбу до суду загальної юрисдикції за зареєстрованим місцем проживання чоловіка або дружини за їхньою згодою.

Крім заяви про розірвання шлюбу подружжя має подати письмовий договір про те, з ким буде проживати дитина, яку долю в забезпеченні умов його життя братиме той з батьків, хто буде проживати окремо.

Не мало важливим пунктом договору є і умови здійснення права батька на особисте виховання дитини, тому як досить часто виникають суперечки після розірвання шлюбу в суді стосуються усунення перешкод у вихованні та спілкуванні з дитиною.

Даний договір є обов'язковим документом, який подається до суду для розірвання шлюбу за взаємною згодою подружжя.

Крім того, подружжя може скласти договір про розмір аліментів на дитину, що в подальшому після розірвання шлюбу в суді позбавить від зайвих труднощів і витрат того з батьків, з ким буде проживати дитина. У разі невиконання такого договору, аліменти можуть стягуватися на підставі виконавчого напису нотаріуса. Такий договір повинен бути нотаріально посвідчений.

Для того, щоб правильно і грамотно скласти заяву про розірвання шлюбу в суді, вищезгаданий договір про виховання і забезпеченні дитини, договір про розмір аліментів, рекомендуємо звернутися до висококваліфікованої адвокату Скрябіну Олексію Миколайовичу, який завдяки численному і успішному досвіду в сфері розірвання шлюбу в суді допоможе вам оперативно оформити розлучення з обопільної згоди і прописати всі необхідні положення, що стосуються інтересів дитини.

Суд постановляє рішення про розірвання шлюбу в тому випадку, якщо заяву на розлучення відповідає дійсній волі подружжя і після розірвання шлюбу не будуть порушені їхні особисті та майнові права, а також права їхніх дітей.

Розірвання шлюбу в суді за обопільною згодою досить швидка процедура. Суд приймає рішення про розірвання шлюбу після закінчення одного місяця з дня подання відповідної заяви.

Розірвання шлюбу в судовому порядку: порядок розлучення через суд

Позовна заява про розірвання шлюбу вирушає до відповідного суду поштою або безпосередньо в канцелярію суду. Крім позову на розлучення необхідно надати такі документи: копію паспорта, копію Свідоцтва про шлюб, копію Свідоцтва про народження дитини, квитанцію про оплату судового збору.

Судовий збір за розгляд позовної заяви про розірвання шлюбу в суді становить 0,4 розміру мінімальної заробітної плати. Станом на 1 травня 2016 року судовий збір становить 580 гривень.

 1. Законодавством України закріплені норми, які забороняють подавати позов про розірвання шлюбу до суду в двох випадках:
 2. 1) під час вагітності дружини;2) протягом 1 року з дня народження дитини.
 3. Але і з цих правил є винятки. Позов про розірвання шлюбу в суді може подаватися:
 4. 1) у разі, коли один із подружжя вчинив протиправну дію по відношенню до іншого з подружжя або дитини, якщо воно містить ознаки кримінального правопорушення;2) батьківство зачатої дитини визнане іншою особою;
 5. 3) батьківство щодо дитини до досягнення 1 року іншою особою або за рішенням суду відомості про чоловіка як батька дитини виключено з актового запису про народження дитини.

Тривалість шлюборозлучного процесу повинна бути не більше двох місяців з дня відкриття судового провадження (ст. 157 ЦПК України).

Однак, Сімейним кодексом України передбачена можливість надати строк для примирення подружжя, якщо це не буде негативно впливати на інтереси подружжя і дитини.

По закінченню розгляду справи, суд постановляє рішення про розірвання шлюбу, якщо буде встановлено, що подальше спільне проживання подружжя і збереження шлюбу суперечить інтересам одного з них, а також інтересам дитини.

Шлюб вважається розірваним з моменту вступу в силу судового рішення про розірвання шлюбу (ч.2 ст. 114 СК України).

Читайте также:  Документи для спадщини

Розірвання шлюбу в судовому порядку: порядок розлучення через суд

З ПОВАГОЮадвокат, кандидат юридичних наук,доцент,Скрябін Олексій Миколайович+38 066 777 37 33; +38 097 403 73 05; +38 093 899 91 94Viber; WhatsApp +38 066 777 37 33

e-mail skriabinadvokat@gmail.com

Ознайомитись з моєю судовою практикою по шлюборозлучним процесам Ви маєте можливість в розділі «Практика адвоката»

www.advokat-rozluchennya.com.ua

адвокат з розлучень, адвокат розлучення розділу, адвокат суд розлучення, послуги адвоката при розлученні, адвокат розлучення дітьми, кращий адвокат розлучень, консультація адвоката розлучень,

 • адвокат сімейним розлучень, розлучення через адвоката, розлучення дружиною адвокат, допомога адвоката при розлученні, розірвання шлюбу з іноземцем, розірвання шлюбу без присутності, адвокат зі шлюборозлучних процесів, чи потрібен адвокат при розлученні, найняти адвоката розлучення,
 • розлучення через суд адвокат, адвокат по сімейних справах розлучення, знайти адвоката розлучення, адвокати поради розлучення, розірвання шлюбу, розлучення адвокат, адвокат зі шлюборозлучних справ, допомога при розлученні, заяву про розірвання шлюбу, позовна про розірвання шлюбу,
 • позовна заява про розірвання шлюбу, розірвання шлюбу в суді, заяву в суд про розірвання шлюбу, розірвання шлюбу суді діти, розірвання шлюбу через суд адвокат, консультація по розлученню, розірвання шлюбу суді адвокат, розірвання шлюбу адвокат Кривий ріг,
 • розірвання шлюбу адвокат Запоріжжя, розірвання шлюбу адвокат Дніпропетровськ, розірвання шлюбу адвокат Київ, розірвання шлюбу адвокат Харків, розірвання шлюбу адвокат Одеса, розірвання шлюбу адвокат Львів, розірвання шлюбу адвокат Миколаїв,

розірвання шлюбу адвокат Вінниця, розірвання шлюбу адвокат Херсон, розірвання шлюбу адвокат Чернігів, розірвання шлюбу адвокат Черкаси, розірвання шлюбу адвокат Кіровоград, розірвання шлюбу адвокат Мелітополь. Адвокат по разводам, адвокат по расторжению брака, разрыв отношений, развод до года, развод с иностранцами, апостиль.

Розлучення через суд: порядок оформлення та строки

Чинним законодавством України передбачена можливість розірвання шлюбу судом в порядку окремого (на підставі спільної заяви подружжя, які мають неповнолітніх дітей) або позовного (на підставі позову про розлучення, поданого одним з подружжя) провадження.

Як розірвати шлюб, якщо чоловік і дружина згодні на розлучення, але є неповнолітні діти?

Саме за таких обставин і доречний розгляд справи в порядку окремого провадження, що істотно полегшує процедуру розлучення і звільняє подружжя від необхідності багаторазового відвідування суду. При цьому потрібно дотримуватися правил, перелічених нижче.

Спільно із заявою про припинення шлюбу в суд обов’язково подається письмовий договір про те, з ким із батьків будуть проживати діти після розлучення, яку участь у забезпеченні умов їхнього життя і вихованні братиме мати або батько, який проживає окремо. Крім того, в зазначеному договорі можна прописати обов’язок того з батьків, з ким залишаться діти, не перешкоджати другому в реалізації своїх батьківських прав та обов’язків щодо малечі.

Діти, які досягли чотирнадцятирічного віку, мають право самостійно визначати своє місце проживання після розірвання батьками шлюбу (ч. 3 ст. 160 Сімейного кодексу України).

Як зобов’язати батька платити аліменти?

Частиною 2 статті 109 Сімейного кодексу України передбачено, що між батьками може бути укладений договір про сплату і встановлення розміру аліментів на дитину, який повинен бути нотаріально посвідчений. Це є гарантією того, що в разі невиконання даної угоди, грошові кошти з боржника можуть бути отримані на підставі виконавчого напису нотаріуса, який дозволяє стягнути аліменти в примусовому порядку.

Відповідно до підпункту 4.15 пункту 4 глави 5 розділу II «Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України» №296 / 5, умови угоди про сплату аліментів на дитину повинні визначати суму, терміни, а також порядок виплати та підстави цільового використання аліментів. При цьому не допускається порушення прав дитини, закріплених Сімейним кодексом.

Скільки часу займає розлучення в Україні?

Термін процедури розірвання шлюбу за спільною згодою чоловіка і дружини — один місяць. Протягом цього періоду подружжя має право відкликати свою заяву.

Тривалість судового процесу розлучення за відсутності згоди другого з подружжя на розірвання шлюбу — кілька місяців.

Кваліфікований сімейний юрист або адвокат може змінити тривалість розгляду, як у більшу, так і в меншу сторону (простіше кажучи, затягнути або прискорити розлучення).

Що робити, якщо чоловік або дружина проти розлучення?

В даному випадку частиною 1 статті 110 Сімейного кодексу передбачена можливість розірвання шлюбних відносин з ініціативи одного з подружжя. Для цього необхідно звернутися до суду з позовною заявою про розлучення.

Подібні справи пов’язані з низкою об’єктивних труднощів, проте важливо розуміти, що другий з подружжя не може перешкодити розірванню шлюбу в судовому порядку — тільки затягнути прийняття рішення.

Іншими словами, незгода дружини або чоловіка на розлучення не означає його неможливість, але слід бути готовим до надання терміну для примирення.

Які документи потрібні для розлучення через суд?

Перелік необхідних для розірвання шлюбу документів зазначено нижче:

 • позовна заява про розлучення (два примірники)
 • копія свідоцтва про народження дитини
 • квитанція про оплату судового збору
 • оригінал свідоцтва про шлюб
 • копія паспорта позивача

До якого суду звертатися для розірвання шлюбу?

Позовні заяви про розірвання шлюбу подаються до суду за місцем проживання відповідача. Виняток становлять позови, подані відповідно до статті 110 Цивільного процесуального кодексу, де район подання позовної заяви (підсудність справи) визначається за вибором позивача.

Так, на підставі вищевказаної правової норми, позовні заяви про розлучення можуть подаватися до суду за місцем проживання дружини або чоловіка, якщо під їх опікою знаходяться малолітні або неповнолітні діти, а також коли цього вимагає стан здоров’я заявника або інші поважні причини.

Яка вартість розлучення через суд у 2017 році?

Основними статтями витрат в процесі розлучення є оплата послуг адвоката або юриста по сімейних справах, а також сума судового збору за подачу позову. Таким чином, ціна розірвання шлюбу залежить від ряду факторів.

Коли розлучення неможливе?

На законодавчому рівні закріплена заборона на розірвання шлюбу в Україні під час вагітності дружини і протягом одного року з моменту народження дитини. Однак тут є ряд винятків — розлучитися з вагітною дружиною або при наявності дітей до 1 року можна в зазначених нижче випадках (передбачені частинами 2, 3, 4 ст. 110 «Сімейного кодексу»):

 • відомості про чоловіка як батька дитини виключено із свідоцтва про народження дитини
 • протиправна поведінка щодо другого з подружжя (склад злочину)
 • батьківство зачатої або народженої дитини визнане іншим чоловіком

Як розлучитися з іноземцем в Україні?

Порядок розірвання шлюбу з іноземним громадянином аналогічний процедурі розлучення з громадянами України, яка детально описана вище. Проте характерною особливістю є складність повідомлення іноземця про дату і час слухання справи. Це, в свою чергу, призводить до збільшення тривалості процесу розірвання шлюбу.

Розлучення з іноземними громадянами передбачає можливість пред’явлення позову за останнім відомим місцем проживання в Україні.

У деяких ситуаціях, для прискорення процедури доцільно застосовувати такі способи сповіщення відповідача: відправка повістки кур’єрською службою доставки; повідомлення сторони через офіційні ЗМІ; доведення інформації про судовий розгляд через консульські установи.

Як скласти позовну заяву про розлучення до суду?

Приклад позову про розірвання шлюбу в судовому порядку, за наявності дітей, представлений нижче.

Розірвання шлюбу в судовому порядку: порядок розлучення через судИсточник: lawportal.com.ua

Розірвання шлюбу в судовому порядку: строки та порядок оформлення

Розірвання шлюбу в судовому порядку: порядок розлучення через суд

Найбільш розповсюдженим є розірвання шлюбу через суд. Всупереч поширеній думці, що судитись — це завжди довго, треба сказати, що строки шлюборозлучних процесів можуть бути досить стислими.

Так, трапляються випадки, коли шлюборозлучний процес розтягується на декілька місяців.

Але це відбувається в тих випадках, коли його умисно затягує інша сторона, а поруч немає досвідченого адвоката, який супроводжував би розлучення, та в потрібний момент підказав би, як уникнути навмисного затягування.

Крім того, адвокат потрібен також при підготовці позовної заяви про розлучення. В наших адвокатів є значний досвід у підготовці позовних заяв, вони знають, як правильно сформулювати позовні вимоги, які вказати причини розлучення і яким чином їх викласти, щоб у судді було мінімум сумнівів про доцільність розлучення. Також наші адвокати правильно підкажуть, до якого суду слід подавати позов.

Безумовно, в інтернеті досить багато інформації про те, як скласти та подати позов про розлучення, однак кожна ситуація є індивідуальною, і шаблонний підхід може тільки нашкодити. Тому, якщо йдеться про розірвання шлюбу в суді, варто скористатися послугами наших адвокатів.

Процедура розлучення через суд

Процес розірвання шлюбу в судовому порядку може відбуватися по двох різних процедурах:

 • на підставі позовної заяви;
 • на підставі спільної заяви про розлучення.

Різниця між цими варіантами полягає в тому, що в першому випадку в подружжя немає обопільного бажання розлучатися, а в другому — заява підписується чоловіком та дружиною.

Коли йдеться про розгляд позовної заяви, суд може заслухати не тільки пояснення позивача, але й розглянути інші види доказів, наприклад, покази свідків.

Зібравши всі надані аргументи, суд приймає рішення, чи надати подружжю строк на можливе примирення задля збереження сім’ї, або правильним буде розірвати шлюб негайно. В такому порядку суд може розірвати як шлюб з дітьми, так і без дітей.

У тому випадку, коли в суді розглядається позов про розлучення тих сімей, де є діти, суддя враховуватиме також інтереси дітей, приймаючи рішення про те, з ким вони залишаться після розпадання сім’ї — з мамою або татом.

Відразу відзначимо, що розлучення в судовому порядку є нездійсненним
у наступних випадках:

 • коли дружина вагітна (протягом усього строку вагітності);
 • коли дитині ще не виповнився один рік.

Однак ці правила також мають свої винятки, тому позов може бути поданий у випадках:

 • протиправних дій чоловіка (дружини);
 • поведінки чоловіка (дружини), яка кваліфікується як кримінальний злочин стосовно іншого з подружжя або дитини;
 • якщо батьківство дитини, яка зачата у шлюбі, визнає інша особа, шлюб може бути розірвано під час вагітності дружини;
 • якщо батьківство дитини визнає інша особа, чоловік вправі подати позов про розлучення до досягнення дитиною віку один рік.

Якщо розглядається спільна заява подружжя, то процес проходить у порядку окремого провадження. Суд повинен впевнитись у тому, що бажання розлучитися є в обох із подружжя, вони досягли згоди та внаслідок цього інтереси жодної особи не будуть порушені.

Колись судові справи щодо розлучення обкладалися державним митом, а зараз під час подачі позову надається квитанція про сплату судового збору. Сума судового збору знаходиться в залежності від того, який варіант розлучення через суд обере подружжя, оскільки розмір судового збору для позовного провадження вище, ніж для справ по спільних заявах про розлучення.

Вартість послуг наших адвокатів по супроводу шлюборозлучних процесів залежить від рівня складності справи.

Зразки документів

Зразок позовної заяви про розірвання шлюбу
Зразок спільної заяви на розірвання шлюбу
Зразок заяви про розірвання шлюбу та поділ майна

Кількість переглядів: 2,625

Розлучення з чоловіком, що потрібно для розлучення в Україні | Юридичний самозахист

Стаття актуальна на 2020 рік

За останні декілька років кількість розлучень в Україні збільшилась. З кожним роком все більша кількість пар приймає рішення почати процес розлучення. Як і будь-яка інша юридична процедура, розлучення має свої особливості.

Для тих, хто хоче розлучитися з чоловіком або дружиною, нижче наведена вичерпна інформація про те, що потрібно для розлучення в 2020 році.

Куди подавати заяву на розлучення

Почнемо з того, що відповідно до чинного Сімейного кодексу України, розлучення можливе:

 1. через РАЦС (загальне правило);
 2. через суд (в окремих винятках).
Читайте также:  Чи сплачують аліменти з пенсії на неповнолітню дитину?

Нижче ми розглянемо кожний з цих варіантів докладніше.

При цьому, почнемо з розлучення через суд, тому що процес розлучення в судовому порядку відбувається за певних умов, в усіх інших випадках, що не відповідають вказаним умовам, потрібно звертатися до РАЦС.

Як відбувається розлучення через суд

Подавати документи для розлучення через суд необхідно у двох випадках:

 1. якщо є неповнолітні діти (до 18 років);
 2. якщо один із подружжя не згоден на розлучення.

Розлучитися можна шляхом подання:

 • спільної заяви до суду про розлучення;
 • позову про розірвання шлюбу.

Як подати на розлучення якщо є діти

Розлучення в Україні за наявності неповнолітніх дітей відбувається тільки за рішенням суду про розірвання шлюбу.

Якщо є діти й обидва із подружжя погоджуються розірвати шлюб, розлучення через суд за спільною згодою подружжя відбувається шляхом подання спільної заяви про розлучення.

Одним з необхідних документів на розлучення, якщо є діти, є письмовий договір про те, з ким із батьків буде проживати дитина (діти) і яким чином братиме участь у забезпеченні умов її (їх) життя той із батьків, що проживатиме окремо.

У договорі також можна передбачити, яку участь у вихованні дитини братиме другий із батьків (як часто бачитися, наприклад). Вимоги до форми такого договору відсутні, а отже, його можна укласти в прості письмовій формі. А ось якщо додатково прописувати в договорі розмір і порядок сплати аліментів, тоді такий договір потрібно засвідчувати нотаріально.

Тема аліментів в Україні докладно розкрита нами в циклі статей з аліментів: як укласти договір про аліменти на дитину, розповідається у статті «Яким є розмір аліментів на дитину, як їх отримати через суд».

У законодавстві визначено, які документи, потрібні для розлучення через суд. Так, у випадку розлучення в Україні за наявності дитини до заяви на розлучення необхідно додати:

 1. свідоцтво про укладення шлюбу;
 2. свідоцтво про народження дитини;
 3. копії паспортів батьків;
 4. квитанцію про сплату судового збору (про те, скільки коштує розлучення мова піде далі).

Як розлучитися без згоди дружини або чоловіка

Якщо один із подружжя не погоджується на розлучення, то розлучитися можливо шляхом звернення із позовом про розірвання шлюбу. Звертаємо увагу, що примус до перебування у шлюбі в Україні заборонений законом.

Позовна заява про розлучення не може бути подана за наступних обставин:

 1. протягом вагітності дружини;
 2. протягом одного року після народження дитини.

Ці винятки, відповідно до закону про розлучення, не застосовуються у випадках:

 • якщо один із подружжя скоїв злочин щодо другого із подружжя або щодо дитини;
 • якщо батьківство стосовно дитини визнано іншою особою, а не чоловіком;
 • якщо в реєстрації дитини за рішенням суду виключені дані про чоловіка як батька дитини.

При цьому не має значення, чи є у пари діти.

Як звернутися з позовною заявою на розлучення

Для того, щоб розлучитися без згоди чоловіка або дружини, необхідно підготувати позов, в якому вказати на небажання іншого із подружжя розлучатися. Необхідні для розлучення через суд документи:

 • копія свідоцтва про шлюб;
 • копія свідоцтва про народження дитини (якщо є діти;
 • копії паспортів (або хоча б власного);
 • квитанцію про сплату судового збору (якщо відсутні пільги).

Якщо ви хочете звернутися із заявою на розлучення до суду за місцем свого проживання, то можете зробити це, якщо дитина прописана разом з вами. У такому випадку до позову про розірвання шлюбу, окрім вищевказаних документів для розлучення, додайте також довідку про склад сім’ї.

Рекомендується перед тим, як подати заяву на розлучення надіслати на адресу іншого з подружжя лист, в якому запропонувати, куди подавати заяву про розлучення, дати строк на відповідь протягом декількох днів з моменту отримання і вже після цього звертатися з позовом.

Лист потрібно відправити на адресу прописки іншого з подружжя або на фактичну адресу, якщо ви знаєте, що він його там отримає. Копію листа з документами, що підтверджують його відправлення, необхідно додати до позову. Тобто це повинен бути рекомендований лист.

Увага! Законодавством не передбачено процедуру розлучення через суд з розподілом майна, тому у справах про розлучення суди не розглядають питання про поділ майна. Якщо ви хочете поділити спільно набуте майно, то потрібно звертатися з окремим позовом.

З теми поділу майна після розлучення докладно написано в статті «Розподіл майна між подружжям та особиста приватна власність подружжя».

Скільки коштує розлучення через суд

При зверненні з позовом про розлучення необхідно сплатити судовий збір у розмірі 704,80 грн, а при зверненні зі спільною заявою про розлучення – 352,40 грн.

Як подати на розлучення: до якого суду звернутися

Спільну заяву про розлучення можна подати за місцем проживання дружини або чоловіка – за домовленістю сторін, про що слід вказати в заяві на розлучення.

З позовом справа дещо складніша. За загальним правилом, всі позови подаються за місцем проживання (прописки) відповідача, тобто того, до кого ви звертаєте позов. Але у справах про розірвання шлюбу у сторони, що подає позов (позивача) існує додатковий вибір – подати позов за місцем свого проживання (прописки).

Зробити це можна в одному з наступних випадків:

 • якщо разом з вами зареєстровані або перебувають на вашому утриманні (і ви можете це підтвердити будь-якими документами) малолітні, неповнолітні діти;
 • у випадку проблем зі здоров’ям (також необхідно підтвердити медичними довідками);
 • за наявності інших поважних причин неможливості виїхати за місцем проживання відповідача.

У будь-якому з указаних випадків необхідно додати документ, що підтверджує вказані обставинии.

Розлучення через ЗАГС (українською – РАЦС)

Розлучення з чоловіком або дружиною через РАЦС відбувається при одночасному виконанні двох умов:

 1. у подружжя немає дітей;
 2. і обидва погоджуються на розлучення.

Для розлучення через РАЦС чоловік і дружина повинні особисто з’явитися до РАЦС за місцем реєстрації шлюбу та подати заяву про розлучення.

Розлучення через РАЦС без присутності чоловіка або дружини можливе лише в тому випадку, якщо є поважна причина. Тоді можна завірити підпис на заяві одного із подружжя у нотаріуса та оформити нотаріальну довіреність на іншого із подружжя, і документи на розлучення зможе подати один із подружжя.

Як швидко розлучитися

Розлучення подружжя в РАЦС відбувається через місяць після подання заяви, а ось розгляд справи у судовому порядку може тривати не один місяць, що цілком залежить від судді. Тому за відсутності дітей більш швидким способом є розлучення через РАЦС.

Для того, щоб не стояти в черзі, ви можете подати заяву на розлучення онлайн.

 1. Процедура розлучення в Україні можлива через РАЦС або через суд.
 2. Якщо є спільне бажання розлучитися і немає неповнолітніх дітей, розлучення відбувається через РАЦС. Заява подається подружжям особисто (або одним із подружжя за нотаріальною довіреністю).
 3. За наявності обопільної згоди на розлучення та неповнолітніх дітей, розлучення відбувається через суд шляхом подання спільної заяви. Необхідними документами для розлучення в такому випадку є свідоцтво про шлюб, про народження дитини та договір про те, з ким залишиться проживати дитина.
 4. За відсутності згоди чоловіка або дружини на розлучення, незалежно від наявності дітей, розлучатися необхідно через суд шляхом звернення з позовом. До позову необхідно додати ті ж самі документи, що і при зверненні зі спільною заявою про розлучення, крім договору про виховання дитини.
 5. Спори про аліменти та поділ майна при розлученні у справах про розлучення не розглядаються. Для цього необхідно звернутися з окремим позовом.
 6. Необхідними документами для розлучення через РАЦС є свідоцтво про шлюб та паспорти подружжя.

Розірвання шлюбу в судовому порядку

Розлучення – це явище, яке може торкнутися кожного. Адже не завжди в сімейному житті все складається так, як хотілося б. При цьому, добре якщо подружжя змогло розійтися без суперечок і скандалів, так би мовити за обопільною згодою.

Найчастіше відбувається так, що у пари вже є діти, або один з них проти розлучення, або є які-небудь майнові суперечки. У таких випадках відбувається розірвання шлюбу в судовому порядку.

Право на розлучення на вимогу одного з подружжя забезпечено Сімейним кодексом України.

Коли відбувається припинення шлюбу через суд

Через суд розлучення здійснюється в суворо визначених законом випадках. До них відноситься:

 • Розірвання шлюбу за наявності спільних неповнолітніх дітей;
 • Розлучення без згоди другого з подружжя.

Якщо у подружжя є спільна дитина, яка не досягла 18 років, то розлучення можливе тільки через суд. При цьому суддя зажадає від батьків надати угоду «Про виховання і забезпеченні дитини після розірвання шлюбу батьків». Ця обставина обумовлена ​​тим, що держава сприяє матеріальної забезпеченості та наданню виховання всім дітям, в тому числі і тим, які живуть з одним батьком.

Друга причина для розірвання шлюбу в судовому порядку – це відсутність взаємної згоди на розлучення. У цьому випадку ініціатор пише позовну заяву, яка є підставою для відкриття шлюборозлучного процесу.

Порядок розірвання шлюбу в суді

Перше, що потрібно зробити перш ніж іти в суд – це скласти позовну заяву на розлучення.

Для цього вам можуть знадобитися послуги юриста або ви можете перейти по посиланню і скористатися рекомендаціями щодо написання позову.

При цьому в разі, коли обоє згодні на розлучення, але є спільні діти, то подається спільна заява на розлучення. У той же час, коли ініціатором розлучення є хтось один, то складається позовна заява.

Разом з позовом до суду подаються такі документи:

 • копії паспортів обох з подружжя;
 • копію свідоцтва про одруження;
 • оплачена кавитация держмита.

При наявності дітей суд вимагатиме також копії свідоцтв про їх народження і договір «Про виховання і забезпеченні дитини після розірвання шлюбу батьків».

Пакет документів подається в судову установу, розташовану в районі прописки одного з подружжя. У той же час, при відмові одного з батьків розлучатися, папери слід нести до суду за місцем прописки відповідача.

Документи необхідно подавати в двох примірниках.

Після цього призначається судове засідання, але не раніше ніж через місяць. Всі учасники справи отримують повідомлення про місце і дату суду.

У призначений час зобов’язані з’явитися обоє з подружжя, після чого відбувається судовий розгляд, в ході якого виноситься рішення. Це рішення можливо оскаржити протягом 10 днів в апеляційному суді.

Якщо цього не відбувається, то воно набирає законної сили.

Для завершення розірвання шлюбу в судовому порядку подружжя повинне з’явитися в РАЦС і поставити штамп в паспорті.

  • Консультація і судова стратегія
  • Квитанція для оплати судового збору
  • Відвідування суду за дорученням
  • Отримання готового рішення суду
  • Відвідування суду за дорученням
  • Отримання готового рішення суду

Розірвання шлюбу: як правильно оформити розлучення | БІЗНЕС

Розірвання шлюбу, відповідно до ст. 49 Цивільногго кодексу підлягає державній реєстрації та є актом цивільного стану, який вноситься до Державного реєстру актів цивільного стану. Існує декілька способів розірвати шлюб. Вибір конкретного залежить від обставин, таких як наявність дітей та спору між подружжям про те, хто буде піклуватись про дитину.

Розлучення через РАЦС

Подружжя, яке не має дітей, має право подати до РАЦС заяву про розірвання шлюбу. Якщо один із подружжя через поважну причину не може особисто подати заяву, то її, нотаріально засвідчену або прирівняну до неї, від його імені може подати другий з подружжя. Строк розгляду такої заяви — 1 місяць (ст. 6 Сімейного кодексу).

Читайте также:  Як законно не платити аліменти?

Розлучення із поданням заяви до суду

Подружжя, яке має дітей, має право подати до суду заяву про розірвання шлюбу разом із письмовим договором про те, з ким із них будуть проживати діти, яку участь у забезпеченні умов їхнього життя братиме той з батьків, хто буде проживати окремо, а також про умови здійснення ним права на особисте виховання дітей.

Такий договір має бути нотаріально посвідчений. Строк розгляду заяви судом — 1 місяць (ст. 109 СК). Після цього суд направляє рішення до РАЦС для проставлення відмітки в актовому записі про шлюб. При цьому датою розірвання шлюбу буде вважатись дата набрання відповідним рішенням суду законної сили.

Подання такої заяви у 2019 році коштує 768,4 грн.

Розлучення через подання позову до суду

Один із подружжя може подати до суду позов про розірвання шлюбу, але не під час вагітності дружини або одного року після народження дитини. Виключення становлять випадки, коли один із подружжя кримінальне правопорушення, щодо другого з подружжя або дитини або якщо батьківство буде визнане іншою особою.

Подання такої заяви у 2019 році коштує 768,4 грн.

Розірвання шлюбу, відповідно до ст. 295 ЦК, є підставою для зміни прізвища. Проте за бажанням особа може і не змінювати прізвище. Окрема процедура при розлученні — поділ майна, проте подружжя можуть її уникнути, якщо між ними немає спору з цього приводу.

Знайти юриста, який складе позовну заяву і допоможе зібрати пакет всіх необхідних документів можна в новому сервісі від компанії ЛІГА:ЗАКОН — Національному професійному юридичному каталозі Liga:BOOK!

Яке майно вважається спільним?

Майно, набуте подружжям у шлюбі, відповідно до ст. 368 ЦК, є їхньою спільною сумісною власністю, тобто без виділення часток власності кожного з подружжя.

При цьому, майно вважається спільним незалежно від того, що один з подружжя не мав з поважної причини (навчання, ведення домашнього господарства, догляд за дітьми, хвороба тощо) самостійного заробітку (ст. 60 СК).

 • Так, спільним майном подружжя вважаються:
 • — заробітна плата;
 • — пенсія;
 • — стипендія;
 • — гонорар;
 • — виграш;
 • — гроші одержані від договору, який в інтересах сім'ї підписав один з подружжя та інше будь-яке майно.
 • Не вважається спільним тільки те майно, яке один з подружжя набув у спадщину, або за договором дарування, або речі індивідуального користування.
 • Як відбувається поділ майна при розлученні?

Розірвання шлюбу не припиняє права спільної сумісної власності на майно, проте вже колишні дружина та чоловік мають право на його поділ (ст. 67 СК).

При розлученні, відповідно до ст. 69 СК, майно ділиться за взаємною згодою, а договір про поділ житлового будинку, квартири, іншого нерухомого майна, а також про виділ нерухомого майна дружині, чоловікові зі складу усього майна подружжя має бути нотаріально посвідчений.

Якщо дружина та чоловік не домовилися про порядок поділу майна, цей спір може бути вирішений судом.

Судовий збір за подання такої заяви складає 1% від ціни позову, але не менше 768,4 та не більше 5763 грн (у 2019 році).

При цьому суд бере до уваги інтереси дружини, чоловіка, дітей та інші обставини, що мають істотне значення. Так, відповідно до ст.

70 СК, частка майна дружини, чоловіка може бути збільшена, якщо з нею, ним проживають діти, а також непрацездатні повнолітні син, дочка, за умови, що розмір аліментів, які вони одержують, недостатній для забезпечення їхнього фізичного, духовного розвитку та лікування.

За замовчуванням, згідно з ч. 2 ст. 370 ЦК, вважається, що частки кожного із співвласників у праві спільної сумісної власності є рівними, якщо інше не передбачено шлюбним договором або домовленістю між ними.

Якщо річ неподільна, наприклад, це автомобіль, один із співвласників має право на грошову компенсацію своєї частки іншим з подружжя (ст. 364 ЦК).

Проте таке правило працює тільки за умови обов'язкової згоди одного з подружжя на отримання грошової компенсації. Це, відповідно до ст.

71 СК стосується такої власності, як житлові будинки, квартири, земельні ділянки, а також, відповідно до позиції ВСУ у рішенні від 18.01.2017 по справі № 6-2565цс16, й автомобілі.

Cудові рішення за цією тематикою ви можете знайти у системі аналізу судових рішень VERDICTUM. Отримати тестовий доступ в VERDICTUM можна за посиланням.

Так, неподільні речі дістаються одному з подружжя, при цьому другий отримає від нього грошову компенсацію своєї частки цього майна. Суд приймає рішення про присудження грошової компенсації лише після попереднього внесення другим із подружжя відповідної грошової суми на депозитний рахунок суду.

 1. Строк, протягом якого можна подати позов про поділ майна спільної сумісної власності подружжя — 3 роки з дня розірвання шлюбу.
 2. Раніше ми писали про те, як ділиться майно осіб, які проживали в цивільному шлюбі: роз'яснення Великої Палати ВС.
 3. Утримання та аліменти

За домовленістю між подружжям утримання надається у грошові або натуральній формі, сплачується щомісячно. Аліменти присуджуються за рішенням суду, або ж сторони можуть укласти нотаріально посвідчений договір про надання утримання.

Розмір виплат залежить від розміру доходу другого з подружжя або ж у твердій грошовій сумі. Законом визначено перелік видів доходів, які враховуються при призначенні розміру аліментів на одного з подружжя, дітей, батьків та інших осіб.

 • Особа має право на утримання (аліменти) у випадках, перелічених у ст. 76, 84, 86, 88 СК:
 • — якщо один з подружжя до припинення шлюбу мав право на утримання або став непрацездатним протягом року від дня розірвання шлюбу;
 • — якщо колишня жінка або чоловік стали особою з інвалідністю після спливу одного року від дня розірвання шлюбу, а така інвалідність була результатом протиправної поведінки щодо неї колишнього чоловіка, колишньої дружини під час шлюбу;
 • — якщо на момент розірвання шлюбу жінці, чоловікові до досягнення встановленого законом пенсійного віку залишилося не більш як п'ять років, вона, він матимуть право на утримання після досягнення цього пенсійного віку, за умови, що у шлюбі вони спільно проживали не менш як десять років;
 • — якщо у зв'язку з вихованням дитини, веденням домашнього господарства, піклуванням про членів сім'ї, хворобою або іншими обставинами, що мають істотне значення, один із подружжя не мав можливості одержати освіту, працювати, зайняти відповідну посаду;
 • — якщо є один з подружжя працездатним, але потребує матеріальної допомоги і колишній чоловік, колишня дружина може надавати матеріальну допомогу (особа вважається такою, що потребує матеріальної допомоги, якщо заробітна плата, пенсія, доходи від використання його майна, інші доходи не забезпечують йому прожиткового мінімуму, встановленого законом);

— колишня дружина має право на утримання від чоловіка під час вагітності. Аліменти, присуджені дружині під час вагітності, сплачуються після народження дитини без додаткового рішення суду.

Право на аліменти припиняється, в разі припинення вагітності, в разі народження дитини мертвою або якщо дитина передана на виховання іншій особі, а також у разі смерті дитини і виключення відомостей про чоловіка як батька дитини з актового запису про народження дитини.

 1. — колишній чоловік має право на утримання від дружини до досягнення дитиною трьох років (а якщо дитина має вади фізичного або психічного розвитку, чоловік, з яким проживає дитина — до досягнення дитиною шести років), якщо їхня спільна дитина проживає з чоловіком (право припиняється, якщо дитина передана на виховання іншій особі, а також у разі смерті дитини.);
 2. — якщо один із подружжя, в тому числі і працездатний, проживає з дитиною з інвалідністю, яка не може обходитися без постійного стороннього догляду, і опікується нею, він має право на утримання за умови, що другий з подружжя може надавати матеріальну допомогу.
 3. Той із подружжя, хто негідно поводився у шлюбних відносинах, а також той, хто став непрацездатним у зв'язку із вчиненням ним умисного злочину, якщо це встановлено судом, — не мають права на утримання.
 4. Читайте також:
 5. — Коли «особисті» справи ховають бізнес: хто з подружжя і як може розпоряджатись корпоративними правами
 6. — Суд може визнати факт батьківства у випадку ухилення від проведення генетичної експертизи

Розірвання шлюбу через суд

Відносини в сім'ї не завжди складаються ідеально. Чинним законодавством України визначено різні процедури по розірванню шлюбу у зв'язку з різними обставинами і сформованими умовами, які передували розриву.

Розірвання шлюбу в судовому порядку регламентує Сімейний кодекс України.

З ЯКИХ ПИТАНЬ КОНСУЛЬТУЮТЬСЯ?

Якщо необхідно розірвання шлюбу в судовому порядку, громадяни шукають допомоги у фахівців у галузі права. Це правильне рішення, оскільки звичайного заяви в даній ситуації недостатньо.

 • Адвокат по сімейному праву проконсультує:
 • з підстав розлучення;
 • можливих варіантів ведення процесу;
 • за алгоритмом дій для оптимального результату справи.

Він допоможе підготувати позов та інші документи для розлучення, уточнить суму державного мита, дасть повну консультацію щодо правил поведінки у судовому засіданні, познайомить з тонкощами процесу і пояснить клієнту його права і обов'язки. Довіряючи розірвання шлюбу професіонала, ви істотно полегшите проведення неприємної процедури.

ТОП 4 ПИТАННЯ ДО ЮРИСТА ПО РОЗЛУЧЕННЮ:

1. Що потрібно для розлучення в судовій інстанції?

Розлучення в суді починається з подачі позову, який оформляється згідно з вимогами закону. Для захисту власних інтересів необхідно додати документацію, яка послужить доказами підтвердження вашої позиції. Також слід сплатити державне мито та забезпечити явку на засідання.

2. В якій ситуації розривають шлюб саме в суді?

 1. Для розірвання шлюбу в суді конкретні підстави передбачені Сімейним кодексом:
 2. неповнолітній загальний дитина (виняток – суд визнав когось з батьків безвісно відсутнім, недієздатним або присудив тюремне ув'язнення);
 3. чоловік (дружина) не погоджується на розлучення;
 4. незважаючи на те, що заперечень щодо розлучення немає, другою половиною демонструється ухилення (не бажає подавати спільну заяву або не хоче приходити, щоб зареєструвати розлучення тощо).
 5. Чоловік не може ініціювати шлюборозлучний процес, якщо вагітна дружина не дає свою згоду, а також протягом року після народження дитини.

3. Де будуть розводити (підсудність справ про розлучення)?

Позов подають за адресою відповідача. Подання позову за місцем проживання позивача можлива якщо:

з ним живе неповнолітня дитина (як доказ — необхідна довідка з його місця проживання із зазначенням проживають з ним неповнолітніх);

поїздка, у зв'язку зі станом здоров'я позивача до місця проживання відповідача важка (ця обставина підтверджується поданням до суду відповідної мед.довідки, пенсійного посвідчення тощо).

Подружжя мають право за згодою один з одним змінити територіальну підсудність, але до того моменту, як суд прийме справу до провадження.

4. Які папери потрібно для розлучення?

 • Документація, яку необхідно прикласти до позову:
 • свідоцтво про реєстрацію шлюбу;
 • копія свідоцтва про народження дитини;
 • довідка про доходи;
 • виписка з будинкової книги;
 • шлюбний контракт (за наявності);
 • угода про зміст і місця проживання дитини;
 • угода про поділ майна, яке було нажите в шлюбі;
 • аліментні угоди та ін.
 • Шлюборозлучний процес у суді може перетворитися в неприємну процедуру, істотно спростити яку допоможе участь кваліфікованого юриста.
 • Захист прав та інтересів буде йти рука об руку, що важливо, з додержанням негативних висловлювань та непотрібних негативних емоцій.

Грамотний юрист зведе розірвання шлюбу до юридичної процедури в рамках закону. А за консультацією ви можете звернутися до фахівців сайту, які дадуть відповіді на ваші питання у сфері особливостей розірвання шлюбу.

Ссылка на основную публикацию