Скільки часу займає розлучення в суді?

Скільки часу займає розлучення в суді?

 • Зміст
 • Процес розлучення в суді – короткий графічний підсумок
 • Скільки часу займає розлучення в суді?

Розлучення в суді відбувається за правилами Цивільного процесуального Кодексу України. Після отримання позовної заяви про розірвання шлюбу суддя проводить досудову підготовку справи та призначає дату судового засідання.

Дата призначається не раніше одного місяця з дня подачі заяви про розлучення.

Сторони, які беруть участь у цивільній справі, сповіщаються про місце і дату судового засідання.

1. Суд вживає заходів щодо примирення подружжя, якщо це не суперечить моральним засадам суспільства.

Сімейний кодекс України.

Строк для примирення подружжя

Передбачене ст. 111 СК України вжиття судом заходів щодо примирення подружжя застосовується у випадку відсутності згоди одного з них на розірвання шлюбу у формі відкладення розгляду справи слуханням та надання сторонам строку на примирення.

Судам слід використовувати надану законом можливість відкласти розгляд справи для примирення подружжя, особливо за наявності неповнолітніх дітей. При визначенні строку на примирення суд заслуховує думку сторін і враховує конкретні обставини справи.

 1. Ухвала суду про відкладення розгляду справи слуханням та наданим сторонам строку на примирення не підлягає оскарженню в апеляційному та касаційному порядку.
 2. Якщо один з подружжя не з’явився до суду — процедура розлучення відкладається.
 3. Розгляд справи переноситься у разі, якщо особа, яка бере участь у справі сповістить суд про причини своєї неявки і суд визнає цю причину поважною.

При неявці в судове засідання без поважних причин подружжя суд відкладає розгляд справи. А при неявці за повторним викликом суд залишає позов без розгляду, якщо не вважає можливим вирішити справу лише за наявними матеріалами.

Розлучення в суді без присутності одного з подружжя

Також можливо здійснити розлучення в односторонньому порядку без присутності другого з подружжя.

Один з подружжя повинен надати свого представника і розлучення через суд без його присутності може бути здійсненим.

 • вагітності дружини;
 • протягом одного року після народження дитини.

Згідно зі ст. 110 СК України позов про розірвання шлюбу не може бути пред’явлено протягом вагітності дружини та протягом одного року після народження дитини.

 • Вийнятки становлять випадки, коли один із подружжя вчинив протиправну поведінку, яка містить ознаки злочину щодо другого з подружжя або дитини.
 • Вказане обмеження стосується як чоловіка, так і дружини, включаючи випадки, коли дитина народилася мертвою або померла до досягнення нею одного року.
 • Встановивши зазначені обставини, суддя відмовляє у відкритті провадження у справі за заявою про розірвання шлюбу, а якщо воно було відкрито, — припиняє провадження у справі.
 • Ухвали такого роду не є перепоною для повторного звернення до суду з тих самих підстав у зв’язку зі зміною обставин, згаданих у вказаній нормі.
 • Позов про розірвання шлюбу може бути пред’явлено протягом вагітності дружини, якщо батьківство зачатої дитини визнано іншою особою, а також до досягнення дитиною одного року за умови, якщо батьківство щодо неї визнано іншою особою або за рішенням суду відомості про чоловіка як батька дитини виключено із актового запису про народження дитини.

Що зазначати у позовній заяві

 1. У справах про розірвання шлюбу факти, викладені позивачем у позовній заяві, як правило, не оспорюються другою стороною.

 2. Позивач має право вказувати на те, що відповідач не цікавиться життям сім’ї, не бере участь у вихованні дітей та не надає засобів на їх утримання, сторони не підгримують подружніх відносин, відповідач фактично має іншу сім’ю тощо.

 3. Якщо ж відповідач заперечує ту або іншу обставину, на яку посилається позивач, то вона підлягає доказуванню.

Які вимоги можна заявляти при розлученні

Одночасно з позовом про розірвання шлюбу позивачем можуть бути заявлені й інші позовні вимоги:

 • про визначення (зміну) місця проживання дитини;
 • про надання утримання (аліментів) дитині або одному з подружжя;
 • про поділ майна, що є спільною сумісною власністю подружжя;
 • про витребування речі, яка є особистою власністю одного з подружжя;
 • про виконання обов’язку за шлюбним договором;
 • інші вимоги, що випливають із шлюбних правовідносин Зазначені суперечки суд розглядає, якщо про це заявлене прохання одного з подружжя, а також за ініціативою суду, коли це необхідно для захисту інтересів дітей або непрацездатного чоловіка (дружини).

Суд може стягнути аліменти на дітей незалежно від пред’явленого про це позову.

Якщо відсутня угода між подружжям, то суд зобов’язаний:

 • визначити, з ким із батьків будуть проживати неповнолітні діти після розлучення;
 • визначити, з кого з батьків і в яких розмірах стягуються аліменти на їхніх дітей;
 • на вимогу подружжя (одного з них) провести поділ майна, що знаходиться в їх спільній власності.

Слід зауважити, що у деяких випадках суди безпідставно відмовляють позивачам у сумісному розгляді з позовом про розірвання шлюбу додаткових позовних вимог, які випливають із шлюбних правовідносин і роз’яснюють, що відповідні позови повинні розглядатись окремо.

За будь-яких умов майнові та інші спори, що виникають із шлюбу, можуть бути передані на розгляд судів загальної юрисдикції і після розірвання шлюбу шляхом подання одним з подружжя позовної заяви і дотриманням строків позовної давності.

Який термін може надати суд для примирення подружжя

 • Сімейним законодавством передбачено, що під час судового розгляду справи про розірвання шлюбу суд вживає заходів щодо примирення подружжя, якщо це не суперечить моральним засадам суспільства.
 • У справі про розірвання шлюбу суд може зупинити розгляд справи і призначити подружжю строк для примирення, який не може перевищувати 6 місяців.
 • Тому, у більшості випадків заходи, яких вживає суд, обмежуються зупиненням розгляду справи та призначенням подружжю строку на примирення.
 • Тривалість такого строку процесуальним законом не встановлена, однак на практиці не перевищує кількох місяців.
 • Після застосування заходів щодо примирення подружжя з метою встановлення обставин справи суд з’ясовує фактичні взаємини подружжя, дійсні причини наміру розірвати шлюб, бере до уваги наявність малолітньої дитини, дитини-інваліда та інші істотні обставини.
 • Зокрема, суд повинен встановити наявність або відсутність обставин, що перешкоджають розірванню шлюбу.

Скільки часу займає розлучення в суді?

 • Аліменти на дитину у 2020 році — 31 Січня, 2020
 • Контроль за витратами аліментів — 25 Травня, 2019
 • Стягнення аліментів — 4 Квітня, 2019
 • Чи можна не йти в суд при розлученні? — 11 Листопада, 2018
 • Допомога адвоката при розлученні — 5 Вересня, 2017
 • Договір в інтересах сім’ї — 18 Квітня, 2016
 • Як стягнути аліменти після розлучення — 11 Березня, 2016
 • Визначення розміру аліментів на дитину — 10 Березня, 2016
 • Аліменти на утримання дитини — 5 Березня, 2016
 • Злісне ухилення від сплати аліментів — 5 Березня, 2016

Переглянути всі публікації

Скільки займає часу розлучення

Connection timed out after 5000 milliseconds

Люди одружуються і розлучаються — так було і буде. Іноді єдиним виходом із сімейних проблем є припинення шлюбу. Багатьох цікавить питання про те, скільки триває розлучення.

Законодавством країни ця процедура передбачена і ретельно описана. Виконується розірвання шлюбу через дві інстанції — ЗАГС і суд.

Щоб приблизно знати тимчасові витрати на розлучення, необхідно визначитися, допомогою якого державного органу ви будете користуватися.

Шлюборозлучний процес в ЗАГС

Для подружжя, які не мали досвіду участі в розлученні, таке питання може стояти дуже гостро. Щоб його прискорити, необхідно детально обговорити всі спірні моменти, наприклад:

 • місце проживання дитини в майбутньому;
 • розділ нажитого майна;
 • виплату аліментів і т. д.

Якщо з якихось причин подружжя не можуть домовитися, доведеться звертатися до суду. У разі успішних переговорів, можна йти в ЗАГС. Розлучення в ЗАГС — найшвидший і дуже рідкісний, оскільки найчастіше подружжю складно домовитися без сторонньої допомоги. Також не варто забувати про психологічний стан розлучається.

Розлучення в ЗАГС має свої особливості:

 1. Обопільна згода на розірвання шлюбу від чоловіка і дружини. Тобто, коли обоє зрозуміли, що спільне проживання більше не приносить їм щастя і задоволення.
 2. Відсутність у пари спільних дітей, які не досягли повноліття. Цей момент особливо важливий, оскільки враховуються лише загальні діти розлучаються. Пункт був передбачений законом для того щоб в першу чергу враховувалися права дитини. Адже діти більше всіх страждають від рішення батьків жити окремо.

Розлучення в цій інстанції можливий лише при дотриманні цих двох пунктів одночасно. В іншому випадку доведеться йти до суду, а це займе значно більше часу. Вибір ЗАГС — це самостійне рішення, тому можна вибрати будь-який, незалежно від місця реєстрації, фактичного проживання і т. Д.

Звичайно, найкраще звернутися в той, де раніше був зареєстрований шлюб. Процес почнеться строго в той день, коли було подано звернення. Приклад цієї заяви видають прямо на місці. При собі потрібно мати:

 1. Паспорт.
 2. Оригінал свідоцтва про шлюб.
 3. Оригінал квитанції, яка підтверджує сплату мита за розлучення. Ця сума встановлюється Податковим кодексом.

Присутність обох сторін при подачі прохання необов'язково. Досить, щоб відсутня сторона подала заяву з оригінальним підписом. Також це допускається, якщо відсутній чоловік або дружина мають офіційний статус недієздатного або зниклого безвісти.

В такому випадку шлюборозлучний процес триває рівно місяць від дати подання заяви. Після закінчення цього терміну розлучається знову приходять до державної установи. Якщо за цей час вони не переглянули своє рішення, ЗАГС видає кожному документ, який засвідчує, що їх шлюб розірвано.

Шлюборозлучний процес в суді

Якщо подружжю не вдалося знайти компромісу в спірних моментах або в сім'ї зростає неповнолітній, отримати розлучення вони зможуть тільки через суд. Тривати цей процес буде довго. Згідно із законом процес проводить мировий суддя на судовому засіданні в суді загальної юрисдикції. Розлучення оголошується мировим суддею при виконанні таких умов:

 • чоловік і дружина обговорили проживання і дозвілля спільних дітей, розділили обов'язки і обговорили графіки спілкування;
 • подружжя досягли компромісу в питаннях про нажите за час шлюбу майно. В такому випадку суду надається завірений нотаріусом оригінал документа (угода), що підтверджує їх обопільне рішення.

Тимчасові рамки розлучення в подібному випадку залежать тільки від самого подружжя. Якщо в процесі сторони висловлять додаткові вимоги і зауваження, які не можуть бути розглянуті мировим суддею в силу його юрисдикції, то така справа перенаправляється в районний суд.

Читайте также:  Розлучення у відсутності одного з подружжя та без участі обох сторін

Скільки ж часу займає шлюборозлучний процес в суді? Тут знову все залежить від розлучається. Якщо в ЗАГС чоловік і дружина звертаються одночасно, то в такому випадку досить односторонньої ініціативи. Заяву можна написати безпосередньо на прийомі або відправити поштою всі необхідні документи. До таких відносять:

Скільки часу займає розлучення в суді?

 1. Позовна заява від обох сторін.
 2. Оригінал або завірена адвокатом копія свідоцтва про реєстрацію шлюбу
 3. Свідоцтва про народження спільних дітей, які не досягли повноліття (завірені копії).
 4. Квитанція сплаченої мита за розлучення.
 5. Завірена ксерокопія сторінок паспорта з вашою фотографією.

Якщо подружжя вирішило питання про проживання дітей після завершення розлучення, тоді можна подати заяву з проханням розвести мировому судді, орієнтуючись на місце проживання відповідача.

Коли позивачеві проблемно виїхати в інше місто до відповідача для участі в шлюборозлучному процесі, тоді він може скористатися послугами мирового судді, що знаходиться поруч з його місцем проживання.

Такий варіант допускається, якщо позивач проживає з маленькою дитиною.

Якщо між подружжям виник питання про майбутнє місце проживання спільних дітей, то прохання про розлучення подається вже до федерального суду. При виборі органу, який буде розводити подружжя, орієнтуються на фактичне місце проживання відповідача.

На розгляд заяви про розлучення законом дається один місяць. Це правило строго діє при шлюборозлучному процесі в ЗАГС. У випадку з судом, цей строк може бути більшим.

Чому через суд довше розлучатися?

Перебіг процесу розлучення в суді може затягнутися з кількох причин.

 1. Коли хтось із подружжя подає клопотання про надання часу на примирення. У нашому законодавстві передбачено такий термін: чоловікові і дружині дається кілька місяців. У кожній справі суд сам ставить тимчасові рамки. Також законом країни заборонено відмовляти в подібній прохання, тому нескладно здогадатися, наскільки приблизно може затягнутися розлучення.
 2. Коли не закрите питання про місце проживання загального неповнолітньої дитини.
 3. Коли ведуться суперечки про розділ майна.

Скільки часу займає розлучення в суді? Важливо пам'ятати, що винесене судом або мировим суддею рішення не відразу вступає в дію. Ухвалення їм юридичної сили займає один місяць. Цей часовий проміжок прописаний в законодавстві. У разі, коли під час оголошення судом свого рішення відповідач був відсутній (хоча і був сповіщений про час, дату і місце проведення засідання), термін збільшується. Чому? Згідно із законом, у разі неявки на засідання, відповідач отримує весь пакет документів поштою. Він має право скасувати це рішення протягом семи днів, якщо:

 • не був на засіданні з поважних причин (хвороба, відрядження, був відсутній в країні і т. д.);
 • упевнений, що ще можна зберегти сім'ю.

Якщо ж відповідач не подав позов про оскарження вироку, місяць, який відводиться на прийняття рішення юридичної сили, починається тільки після закінчення тижня, яку дають відповідачу для подачі зустрічного позову. Відповідач має право оскаржити рішення про розірвання шлюбу навіть протягом місяця після винесення судової ухвали. В такому випадку, шлюборозлучний процес може затягнутися ще на деякий час.

Чи можливо скоротити терміни розлучення?

Так, це цілком реально. Якщо ви розлучаєтеся через суд, то можна скоротити цю процедуру. Для цього потрібно:

 1. Звернутися за допомогою до кваліфікованих адвокатів. Вони правильно складуть позовну заяву і грамотно викладуть ваші вимоги. Це дуже важливо, оскільки під час процесу судді залишиться тільки прийняти або відхилити ці документи, а не повертати їх для внесення поправок. Також досвідчений адвокат допоможе вирішити спірні питання між розлучається.
 2. Зібрати всі документи. У цьому також може допомогти адвокат. Чим повніше пакет необхідних паперів, тим швидше пройде розлучення. У разі відсутності або неправильно оформленого документа, суддя повинен відкласти засідання на три місяці.
 3. Постаратися вирішити всі спірні моменти до суду. Якщо на засіданні між подружжям виникне найменша непорозуміння, суддя повинен припинити засідання і відкласти шлюборозлучний процес.
 4. Вести себе спокійно, не нервувати і не допускати грубих виразів в сторону чоловіка або дружини.
 • Отже, відповідь на питання про те, скільки часу займе розлучення, якщо ви прийняли рішення розірвати стосунки, залежить тільки від вас.
 • Вам також буде цікаво
 • Основні поняття процедури розлучення

Схожі статті

Терміни розірвання шлюбу: скільки триває розгляд заяви при розлученні через ЗАГС, суд, який час дається для примирення подружжя?

Не секрет, що розірвання шлюбу — досить часта процедура в сучасному суспільстві. Природно, коли справа доходить до розлучення, будь-яку пару хвилює питання, як довго триватиме процес розлучення.

Вся справа в тому, що на терміни майбутнього розлучення можуть вплинути багато факторів.

Перед тим, як йти в ЗАГС або суд, слід докладніше вивчити це питання, адже навіть його присутність серед сім'ї спільних дітей може значно ускладнити і уповільнити процес.

Розлучення через РАГС

Найпростіше розлучитися через ЗАГС. Після подачі заяви і до отримання свідоцтва про розірвання шлюбу доведеться почекати 1 місяць (куди подається заява про розірвання шлюбу?).

Але цей варіант підходить далеко не кожній сімейній парі.

Довідка: рішення розлучитися має бути обопільним, також обов'язковою умовою є відсутність в сім'ї спільних дітей, які не досягли 18 років.

Діти від минулих шлюбів, якщо вони були усиновлені, теж стануть приводом передати справу до суду. Тільки при дотриманні всіх умов ЗАГС має право розвести подружжя.

Розгляд заяви в суді

Причин розглянути справу в суді досить багато, але основними є:

 • наявність в сім'ї дітей до 18 років;
 • розбіжності щодо майна, нажитого в шлюбі (як відбувається поділ спільно нажитого майна подружжя до і після розлучення?)
 • один з подружжя не хоче розлучатися (як розлучитися без згоди другої сторони?).

Скільки чекати?

Якщо подружжя одноголосно хочуть розлучитися, не мають між собою жодних суперечок, то розлучення через суд займе 1 місяць.

При цьому засідання вони повинні відвідувати разом, а на них грамотно і чітко доводити, чому вони більше не хочуть продовжувати своє спільне життя (з яких причин можна розірвати шлюб?).

Звичайно, якщо є діти, процес може затягнутися незалежно від поведінки подружжя, так як законодавство РФ в такому випадку буде захищати інтереси неповнолітніх (про те, чи можна розлучитися з чоловіком або дружиною, якщо є спільні неповнолітні діти і як це краще зробити, читайте тут).

Після місяця очікування доведеться почекати ще місяць, поки рішення суду вступить в законну силу.

Якщо хто-небудь з подружжя не згоден розірвати сімейні узи?

Якщо один з подружжя не хоче розлучатися, то суд встановлює час для примирення від 1 до 3 місяців.

Увага: терміни багато в чому залежать від того, як позивач обґрунтовує своє бажання розлучитися. Він повинен якомога докладніше розповісти про причини, що спонукали його подати на розлучення і, якщо є можливість, надати докази.

Вивчивши всі надані подружжям матеріали, суд вирішить, чи можлива подальша спільне життя цієї пари чи ні. Збільшитися термін для примирення може у випадках, якщо:

 1. відповідач дуже емоційно переживає розрив відносин;
 2. позивач не вказав поважних причин для розлучення;
 3. позивач не вказав в заяві прямим текстом, що примирення неможливе;
 4. розлучення викликаний (або ускладнений) будь-якими обставинами, наприклад: хворобою дітей або одного з подружжя, смертю близького родича, проблемами матеріального характеру.

При ухиленні однієї із сторін

Значно збільшити термін розлучення може постійну відсутність на засіданні одного з подружжя. Але наскільки довгим буде процес, залежить від судді, який розглядає справу.

Він може розвести подружжя, якщо відповідач пропустить засідання три рази поспіль. Але далеко не кожен суддя на це погодиться, так без присутності другої сторони на суді рішення не може бути повністю об'єктивним. Крім того, рішення про розлучення, прийняте без присутності відповідача, може бути оскаржено, а це може завдати шкоди репутації судді.

Також бувають випадки, що відсутність відповідача на суді має причини, які підтверджені будь-якими документами. Тоді суддя не має ніякого права розвести подружжя.

наявність суперечок

Якщо між подружжям виникають суперечки, що стосуються розподілу спільного майна або, наприклад, того, з ким в результаті залишаться діти, розлучення може затягнутися на 3 місяці (Про те, як відсудити у чоловіка або дружини дитини при розлученні і як визначається місце проживання дітей при розірванні шлюбу, читайте тут).

Після закінчення цього терміну суддя вже не має права відкладати процес. Навіть за умови, що чоловік і жінка так і не дозволили свої розбіжності, розлучення відбудеться. А ось всі суперечки будуть вирішуватися в судовому порядку вже після того, як сімейні відносини будуть розірвані.

Які ще обставини можуть вплинути на тривалість процедури?

Суд може затягнутися, якщо паралельно з розлученням порушується питання стягнення з відповідача аліментів. Бувають навіть випадки, коли відповідач, намагаючись уникнути матеріальної відповідальності за дитину після розлучення, цілеспрямовано ігнорує засідання суду або навіть ховається. Через це передача йому позову в суд стає неможливою.

У таких випадках розлучення може відбутися заочно, а справа про аліменти буде розглядатися вже окремим судом. Можливий навіть розшук відповідача за допомогою органів внутрішніх справ.

Розбіжності між чоловіком і дружиною можуть виникнути в будь-який період їхнього спільного життя. Читайте наші статті про те, чи можна розлучитися з іноземним громадянином, а також якщо чоловік або дружина сидять в тюрмі, під час вагітності дружини.

Розлучення — це досить трудомісткий процес. Перш ніж зважитися на такий крок, варто задуматися, а чи так сильні причини, що спонукали подружжя розлучитися. Однак в деяких випадках розлучення є необхідністю.

Дивіться відео: Как развестись в Украине в 2019 году, развод через ЗАГС, развод через суд (Квітня 2020)

Скільки часу займає розлучення?

Терміни розлучення через ЗАГС і через суд. Скільки триває розлучення?

На питання, скільки часу триває розлучення, відповісти не так просто, так як тривалість шлюборозлучного процесу залежить від багатьох чинників: наприклад, термін розлучення через ЗАГС не перевищує одного місяця, але розривати шлюб через ЗАГС подружжя може тільки в тому випадку, якщо у них немає майнових претензій один до одного чи ні спільних неповнолітніх дітей. За практиці нашої Компанії, процедура розірвання шлюбу, може тривати 2-3 місяці з моменту подачі позовної заяви. Але при бажанні і наявності певних умов, процедуру можна провести за 1-1,5 місяці. Оформити швидку процедуру

Читайте также:  Неустойка по аліментах та борг - як їх зменшити?

Термін розгляду справ про розлучення в суді більше, тому, що потрібен час, щоб вирішити питання про місце проживання дитини після розлучення і розмір та порядок виплати аліментів.

Іноді, необхідно розділити спільно нажите майно (нерухомість, цінні папери, банківські вклади і так далі). Також, існує термін примирення при розлученні: суддя не відразу розриває шлюб, а дає подружжю час ретельно обміркувати своє рішення, за клопотанням сторони.

Розлучення — серйозна справа, і не слід розлучатися під впливом емоцій — рішення про розлучення має бути продуманим.

Чи можна прискорити термін розірвання шлюбу в Вашому випадку? Дізнайтеся думку фахівця, зателефонуйте (812) 648-45-88

Розлучення через суд: терміни

Як вже було сказано вище, термін розгляду заяви про розлучення в РАГСі набагато менше, ніж в суді.

Після того, як чоловік і жінка подадуть заяву про розірвання шлюбу, свідоцтво про розлучення вони отримує не пізніше ніж через один місяць.

Безумовно, багатьом здається привабливим такий варіант розірвання шлюбу: для багатьох подружжя розлучення є джерелом сильного стресу, і вони були б раді якомога швидше завершити шлюборозлучний процес.

На жаль, скільки часу розлучення займає в суді, неможливо передбачити заздалегідь. Якщо у подружжя є неповнолітні діти, але немає ніяких претензій один до одного (ні майнових, ні стосуються дітей), розірвання шлюбу пройде досить швидко. Але якщо потрібно буде визначити місце проживання дитини або здійснити розділ майна після розлучення, терміни можуть зрости до декількох місяців.

Також на те, скільки часу займає розлучення, впливає згаданий у першій частині статті термін примирення при розлученні. Суд може дати подружжю до трьох місяців часу на обдумування рішення про розірвання шлюбу. За ці місяці чоловік і дружина можуть помиритися, і тоді шлюб не буде розірвано.

Слід згадати, що даний термін може бути скорочений при наявності поважних причин — наприклад, якщо чоловік і жінка давно не живуть разом, якщо один з них (або обидва) вже живуть в цивільному шлюбі з іншими людьми, якщо дружина вагітна від іншої людини, з яким планує створити сім'ю, і так далі.

Іншими словами, якщо очевидно, що три місяці не узгодять подружжя і не змінюють їх вирішення, термін примирення при розлученні може бути скорочений.

Термін позовної давності при розлученні

Важливо розповісти про такий нюанс, як термін давності при розлученні. Коли подружжя розривають шлюб, вони здійснюють розділ майна.

Розділити спільно нажиті матеріальні цінності можна не тільки після розлучення, але навіть до нього — подружжя всього лише повинні укласти угоду про розподіл майна.

На відміну від угоди про аліменти, даний договір не потрібно завіряти нотаріально (подружжя може це зробити за бажанням, але тоді вони будуть змушені заплатити мито — 0,5 відсотків від вартості угоди).

Таким чином, терміни розділу майна при розлученні визначені досить вільно, але слід згадати важливий факт: існує термін позовної давності після розлучення, рівний трьом рокам.

Наприклад, якщо один з подружжя приховав від іншого наявність будь-якого майна, які було придбано за час шлюбу, обдурений чоловік може подати заяву в суд. При цьому три роки вважаються не з моменту розірвання шлюбу, а з того моменту, коли один з подружжя дізнався про порушення своїх прав.

Тому навіть якщо після розлучення пройшло вже десять років, постраждала сторона має право подати до суду і добитися розділу майна за законом.

Претендуєте на майно? Дізнайтеся на що можна розраховувати? Зателефонуйте (812) 648-45-88, задайте питання фахівцеві.

Термін давності, розділ майна, розлучення

Якщо Ви збираєтеся розірвати шлюб і Вас цікавить, скільки часу триватиме цей неприємний процес, не потрібно питати про це «більш досвідчених» друзів або шукати в Інтернеті відповідь на запит «через скільки розводять?».

Найкраще звернутися до досвідченого фахівця з питань сімейного права, який зможе відповісти на будь-які питання і допомогти у вирішенні найскладніших проблем, пов'язаних з розірванням шлюбу, розділом спільно нажитого майна, визначенням розміру аліментів і так далі.

Якщо Ви не знаєте, скільки часу потрібно на розлучення, сімейний адвокат пояснить, як довго буде приблизно тривати розлучення в Вашому конкретному випадку — це залежить від багатьох факторів, і не завжди існує можливість прискорити процес. Але грамотний адвокат зможе максимально полегшити процедуру розірвання шлюбу, взявши на себе складання необхідних документів та вирішення інших питань.

Павло Осадчий: Ціна розірвання шлюбу в Україні

Наш офіс працює без вихідних. Щоб почати процедуру розлучення подружжя зв’яжіться з нашим сімейним адвокатом, телефонуйте за вказаними нижче телефонами.

Тел: 067 455-35-29
Тел: 050 904-51-03
Тел: 093 25-25-561

або напишіть нам, будемо раді відповісти: [email protected]

Замовлення послуги онлайн 24/7

Роблячи такий серйозний крок, як припинення сімейних відносин, подружжя найменше замислюються про те, скільки треба платити за розлучення. На тлі питань, пов’язаних з незгодою розлучатися, спорами про майно, розбіжностями про утримання і виховання дітей, питання вартості розлучення здається другорядним.

Проте, шлюборозлучний процес тягне за собою певні витрати. Вам необхідно знати про те, яка вартість подачі заяви на розлучення, у скільки обійдуться юридичні та нотаріальні послуги, а також бути готовим до непередбачених витрат.

Так яка ж зараз ціна розлучення?

Державне мито стягується в тому випадку, якщо шлюб розривається через РАГС. Квитанція про оплату мита є обов’язковим документом, що додається до заяви про розлучення.

За реєстрацію розірвання шлюбу в РАГСі треба сплатити держмито в розмірі 8 грн. 50 коп., це становить 0,5 неоподаткованого мінімуму доходів громадян.

Якщо у подружжя є діти, то розірвання шлюбу відбуватиметься тільки в суді. Судовий збір за розірвання шлюбу в 2020 році становить 840 грн. 80 коп., це становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу.

З вартістю послуг наших адвокатів можете ознайомитись на цій сторінці.

Держмито та судовий збір за розлучення в 2020 році: вартість, сума, розмір

8 гривень 50 копійок Через РАЦС при обопільній згоді без дітей. Оплачує один з подружжя.
840 грн. 80 коп. Через суд. Оплачує заявник-позивач. Другий з подружжя може компенсувати витрати за розлучення на підставі рішення суду або добровільно.
Додаткова сума судового збору Сплачується позивачем за подачу позовної заяви майнового характеру (наприклад, про поділ спільного майна) і вираховується на основі ціни позову, розміру позовних вимог.

Розрахунок судового збору за розлучення

Скільки коштують послуги адвоката в 2020 році? Скільки коштує розлучення через суд – 2020?

Кожна вимога в позовній заяві оплачується окремо. Якщо позовна заява містить декілька вимог, то потрібно сплатити судовий збір за кожну вимогу окремо.

Наведемо приблизний розрахунок судового збору за подачу позову про розлучення та визначення місця проживання дитини з матір’ю.

Припустимо, дружина подає в суд позов про розлучення та визначення місця проживання дітей разом з собою. Вимог про розподіл майна він не заявляє, тому оплаті підлягає судовий збір в розмірі 840 грн. 80 коп. (розлучення) + 840 грн. 80 коп. (місце проживання дітей), разом 1681 гривні 60 копійок.

Зовсім по-іншому розраховується сума судового збору, якщо в позові заявлено вимогу про розірвання шлюбу та розподіл майна.

Розмір судового збору розраховується за формулою, яка включає крім розміру судового збору за розлучення в розмірі 840,8 грн. також суму 1 відсотка від вартості майна, що підлягає поділу, наприклад:

 • Ціна позову 200 000 гривень – судовий збір дорівнює 1 відсоток від ціни позову, а саме – 2000 гривень;
 • Ціна позову 400 000 гривень – ставка судового збору дорівнює 4000 гривень;
 • Ціна позову 1 000 000 гривень – ставка судового збору не може бути більше трьох прожиткових мінімумів. Максимальний розмір в 2020 році – 6081 гривень.

Законом на 2020 рік встановлено максимальний розмір судового збору за поділ майна подружжя – 6081 гривень, тобто не більше 3 розмірів прожиткового мінімуму на одну працездатну особу.

Як оплатити держмито та судовий збір на розлучення?

Для того, щоб сплатити, слід:

 1. Визначити орган РАЦС (за місцем реєстрації шлюбу, за місцем проживання одного або обох подружжя) або судовий орган (районний або окружний суд, за місцем проживання позивача або відповідача), в який буде подаватися позовна заява на розлучення;
 2. Розрахувати розмір сплачуваної держмита, судового збору;
 3. Отримати в органі РАЦС або в судовому органі бланк квитанції для оплати державного мита або судового збору;
 4. Заповнити квитанцію із зазначенням реквізитів органу РАГС або суду, де буде проводитися процедура розірвання шлюбу;
 5. Сплатити судовий збір або державне мито.

Де можна оплатити на розлучення?

Квитанція про сплату повинна містити:

 • найменування та реквізити одержувача коштів;
 • назва банку та номер банківського рахунку одержувача коштів;
 • призначення платежу;
 • П. І. Б., паспортні дані, номер індивідуального особового рахунку, адреса платника держмита;
 • суму;
 • дату оплати.

Слід уважно поставитися до заповнення реквізитів на оплату державного мита та судового збору – вони повинні належати безпосередньо тому органу РАЦС або судовому органу, куди будуть подаватися документи.

Оплату державного мита можна здійснити:

 • в касі банківського відділення;
 • в терміналі самообслуговування банку;
 • в інтернет-банку.

Нинішнє розмаїття банківських послуг дозволяє оплачувати державне мито та судовий збір за допомогою пластикової карти, електронного гаманця, через інтернет-банкінг.
[/column_1]

Проте слід мати на увазі: оплачувати держмито через онлайн банківські сервіси можна тільки в тому випадку, якщо після транзакції можна отримати чек, виписку з рахунку або інший підтверджуючий оплату документ. Адже до позовної заяви про розлучення ОБОВ’ЯЗКОВО повинен бути прикладений документ, що підтверджує оплату держмита. В іншому випадку позовну заяву буде залишено судом без руху.

Після подачі заяви в РАГС і оплати державного мита проходить 30 днів, перш ніж розлучення буде зареєстровано, подружжю буде видано свідоцтво про розлучення. Якщо подружжя не з’явиться на процедуру реєстрації розлучення, їх заява анулюється. Сплачена сума державного мита не повертається. При повторній подачі заяви в ЗАГС доведеться знову оплачувати держмито.

Що стосується звернення за розлученням до суду, тут термін дії судового збору дещо інший.

 • При наявності документа про оплату судового збору звернутися до суду з позовом можна протягом року. Деякі адвокати стверджують, що термін дії оплаченого судового збору становить 3 роки (загальний термін позовної давності), однак реквізити судового органу або сума судового збору протягом 3 років можуть змінитися. Якщо позивач так і не звернеться до суду, оплачений судовий збір поверненню не підлягає.
 • Якщо позовну заяву залишено без руху або повернуто позивачеві – необхідно в зазначені судом терміни усунути наявні недоліки, після чого позов буде прийнятий. Сплачений судовий збір залишається в силі.
 • Якщо суд відмовив позивачеві в задоволенні позову, повторне звернення з цим же позовом неможливо. Оплачений за подачу позову судовий збір поверненню не підлягає.
Читайте также:  Все про клопотання в цивільному та кримінальному процесах – як та ким складається, як подається, як розглядається?

Додаткові судові витрати при розлученні

Судовий розгляд справи про розлучення, особливо пов’язаний з поділом майна або визначення подальшого місця проживання дітей, може вимагати додаткових витрат. Це може бути оплата проведення експертиз, оцінок, висновків фахівців (наприклад, оцінка вартості спільного майна, визначення порядку поділу нерухомого майна, експертиза психологічного стану дитини та її прихильності до батьків).

Нотаріальні послуги

В процесі розлучення нерідко виникає необхідність в послугах нотаріуса. Вимагає оплати складання нотаріусом або нотаріальне засвідчення таких документів, як письмова угода подружжя про місце проживання дітей або поділі майна, заяви про розлучення подружжя, який не може з’явитися в РАГС, довіреність на представництво інтересів в шлюборозлучному процесі та інших.

Юридичні послуги

У деяких ситуаціях без професійної допомоги адвокатів по розлученню не обійтися. Оскільки невинне бажання заощадити на юридичних послугах і самостійно розібратися у законодавчих нормах сімейного права може вилитися в додаткові витрати.

Вам може знадобитися допомога в складанні позовної заяви і подачі документів до суду, в представництві або спільній участі в судових засіданнях, в підготовці і подачі заяв і клопотань, в оскарженні судового рішення. Багато юридичних компаній пропонують спеціальні пакети послуг з ведення шлюборозлучного процесу, а також комплексну послугу «розлучення під ключ».

Вартість юридичних послуг залежить від особливостей конкретної ситуації, так і від обсягу і строків роботи адвоката, кваліфікації та досвіду, розцінок.

Порахувати точну ціну розірвання шлюбу навряд чи вдасться. Для кого-то загальна вартість розлучення обмежиться розміром державного мита або судового збору, а комусь не вдасться уникнути залучення додаткових фінансових коштів для оплати перелічених вище витрат. Якщо заповітне рішення суду про розірвання шлюбу того варто, нехай ціна розлучення Вас не зупиняє.[/column]

[/column]

Развод: ответы на основные вопросы – Я и закон

 • «И полетели ножи, и стаи yпреков.
 • И зaблyдились во лжи и, в друг другу чувствах.
 • Ты его таки yбьешь, но в самом финале…»
 • (фрагмент с песни «Припевочка» Земфиры).

Пропоную не такий кардинальний фінал як Земфіра. Є пари і ситуації, коли розлучення є найбільш прийнятним і необхідним виходом із ситуації. Відкинувши емоції, ми починаємо вирішувати проблеми.

І так, як розлучитися? Як довго триватиме цей процес? Які документи і куди подати? Спробую відповісти.

 1. Розлучитися можна через органи РАЦС або через суд.
 2. Як розлучитися через органи РАЦС?
 3. Для цього потрібне дотримання двох умов:
 4. — відсутність спільних неповнолітніх дітей;
 5. — згода подружжя на розірвання шлюбу.

Які документи необхідно подати в органи РАЦС? Для оформлення розлучення необхідно звернутися до органу РАЦС за місцем реєстрації одного з подружжя та заповнити спільну заяву про реєстрацію розірвання шлюбу (або заяву про розірвання шлюбу у випадку визнання іншого з подружжя недієздатним або безвісно відсутнім).

До заяви додається свідоцтво про шлюб, а у випадку розірвання шлюбу з підстав визнання другого з подружжя недієздатним або безвісно відсутнім – рішення суду про встановлення вказаних фактів. З собою необхідно взяти паспорти.

Спільна заява подружжя, які не мають дітей, про розірвання шлюбу може бути подана також в електронному вигляді, шляхом проставлення на такій заяві електронного підпису.

Скільки часу займає процедура розлучення серез органи РАЦС? Процедура розірвання шлюбу через органи РАЦС займає один місяць. Саме такий строк, згідно ч. 2 ст. 106 Сімейного кодексу України, надано подружжю для відкликання заяви.

Якщо через місяць чоловік та/або дружина не відкликали заяву, вони зобов’язані з’явитися в призначений день до органів РАЦС для реєстрації розірвання шлюбу. Звертаю увагу на те, що відкликання заяви одним із подружжя виключає можливість розлучення в органах РАЦС, тільки через суд.

Призначений термін може бути перенесений на письмове прохання, якщо один із подружжя не може з’явитися в установлений термін з поважних причин. Термін перенесення не може перевищувати один рік з дати подачі заяви.

Чи можна розлучитися без присутності чоловіка або дружини? Якщо один із подружжя при подачі заяви не може бути особисто присутній, другий з подружжя може подати заяву від його імені. Для цього тому з подружжя, хто не може бути присутнім – необхідно заповнити свою частину заяви та засвідчити підпис на заяві у нотаріуса.

Якщо один із подружжя не зможе прибути до органів РАЦС для оформлення розлучення в призначений час, при подачі заяви (або протягом місяця після цього) він може письмово повідомити орган державної реєстрації актів цивільного стану про можливість розірвання шлюбу у його відсутності. При направленні письмового повідомлення – підпис на ньому має бути засвідчений нотаріально.

Скільки коштує розлучення через органи РАЦС? Відповідно до Декрету Кабміну «Про державне мито», у разі реєстрації розірвання шлюбу за взаємною згодою подружжя, яке не має дітей, сплачується держмито в розмірі 0,5 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (8 гривень 50 копійок).

Сума податку, який необхідно сплатити за розлучення з особами, визнаними в установленому порядку безвісно відсутніми або недієздатними, становить 0,03 НМДГ. Крім цього, в ціну шлюборозлучного процесу можуть включатися додаткові платні послуги органу РАЦС (Постанова КМУ № 1168 від 22.12.2010 року).

Розірвання шлюбу через суд.

Як розірвати шлюб, якщо чоловік і дружина досягли згоди, але є неповнолітні діти?

За таких обставин справа розглядатиметься в порядку окремого провадження.

Для цього спільно із заявою про припинення шлюбу обов’язково подається письмовий договір про те, з ким із батьків будуть проживати діти після розлучення, яку участь у забезпеченні умов їхнього життя і вихованні братиме мати або батько, який проживає окремо. Звертаю увагу на те, що діти, які досягли чотирнадцятирічного віку, мають право самостійно визначати своє місце проживання після розірвання батьками шлюбу.

Які документи необхідно подати для розлучення через суд?

При наявності згоди подружжя:

 • спільна заява про розлучення;
 • письмовий нотаріально посвідчений договір про те, з ким із батьків будуть проживати діти після розлучення, яку участь у забезпеченні умов їхнього життя і вихованні братиме мати або батько, який проживає окремо;
 • квитанція про оплату судового збору;
 • копія свідоцтва про народження дитини;
 • оригінал свідоцтва про шлюб;
 • копії паспортів.

При відсутності згоди:

 • позовна заява про розлучення (два примірники)
 • копія свідоцтва про народження дитини
 • квитанція про оплату судового збору
 • оригінал свідоцтва про шлюб
 • копія паспорта позивача
 • Позовні заяви про розірвання шлюбу подаються до суду за місцем проживання відповідача.
 • Скільки часу займає процедура розлучення через суд?
 • За спільною згодою подружжя – термін може коливатися від місяця і більше, залежно від завантаженості судів.

Тривалість судового процесу за відсутності згоди триватиме від кількох місяців і більше. Рекомендуємо залучати адвоката, який кваліфіковано зможе відстоювати Ваші інтереси, і вберегти від зайвих емоцій.

Що робити, якщо чоловік або дружина проти розлучення?

В даному випадку частиною 1 статті 110 Сімейного кодексу передбачена можливість розірвання шлюбних відносин з ініціативи одного з подружжя. Для цього необхідно звернутися до суду з позовною заявою про розлучення. Інше з подружжя може лише затянути вирішення питання.

Як зобов’язати друге з подружжя платити аліменти?

Частиною 2 статті 109 Сімейного кодексу України передбачено, що між батьками може бути укладений договір про сплату і встановлення розміру аліментів на дитину, який повинен бути нотаріально посвідчений.

Рекомендуємо укладати такий договір, визначати в ньому суму, терміни, а також порядок виплати та підстави цільового використання аліментів.

Такий договір стане гарантією виконання зобов’язань зі сплати аліментів.

 1. У випадку недосягнення згоди – питання аліментів вирішуватиметься в судовому порядку і суми і терміни сплати аліментів можуть визначатися судовим рішенням.
 2. Коли розлучення неможливе?
 3. Законодавством заборонено розірвання шлюбу під час вагітності дружини і протягом одного року з моменту народження дитини. Проте є винятки — розлучитися з вагітною дружиною або при наявності дітей до 1 року можна в зазначених нижче випадках:
 • відомості про чоловіка як батька дитини виключено із свідоцтва про народження дитини;
 • протиправна поведінка щодо другого з подружжя;
 • батьківство зачатої або народженої дитини визнане іншим чоловіком.

Під час звернення до суду із позовом про розірвання шлюбу можуть також бути заявлені і інші позовні вимоги, зокрема, про поділ спільного сумісного майна, визначення місця проживання дитини, стягнення аліментів на утримання дитини, стягнення аліментів на утримання подружжя, тощо.

Шлюб розривається з моменту набрання законної сили рішенням суду про розірвання шлюбу, та не потребує прийняття додаткових рішень органами РАЦС. Рішення суду про розірвання шлюбу, що набрало сили, надається вказаним органам судом лише для внесення відповідної інформації до актового запису про шлюб.

Користується своєчасною правовою допомогою. Успіхів Вам!

 • Галина Кучеренко,
 • Адвокат компанії KVADRA PRAVO
Ссылка на основную публикацию