Термін позовної давності при розділі майна після розлучення

Розлучення — процедура неприємна і складна длябільшості пар. Якщо у колишнього подружжя є майнові претензії, процес ускладнюється.

Розділ майна після розлучення, термін давності якого ще не пройшов, може бути не таким болісним при наявності шлюбного договору або доброї волі сторін. Якщо немає ні того ні іншого, доведеться звертатися до суду.

Але для початку слід зрозуміти, яке майно при розлученні підлягає розподілу і в який термін має сенс звертатися за допомогою.

Термін позовної давності при розділі майна після розлучення

Що підлягає розподілу

Розділ спільного майна після розлучення відбувається за встановленими правилами. Ділиться все рухоме і нерухоме майно, придбане в період шлюбу. Між сторонами буде поділено:

 • Вся нерухомість: квартира, гараж, дача, кімната, палац.
 • Земельна ділянка, пайове будівництво, пай.
 • Транспортні засоби.
 • Бізнес, облігації, акції.
 • Банківські вклади.
 • Побутова техніка і меблі.
 • Предмети розкоші, коштовності.

Якщо подружжя розійшлося, але розлучення не оформили,все майно, нажите обома сторонами за цей період, може бути визнано загальним і підлягати розділу. Розділ майна після розлучення, термін давності якого не вийшов, буде включати тільки те, що купувалося до офіційного підтвердження розставання.

Не можна поділити меблі і одяг дітей,придбані для їх потреб предмети або вклади на їх ім'я. Дитяча власність залишається з тим батьком, з яким залишаються діти. Крім того, в розділ майна подружжя після розлучення не включаються особисті речі, крім коштовностей. Але і з цього правила можуть бути винятки: якщо продана шуба, чоловік має право вимагати розділу отриманих за неї коштів.

В розділ майна після розлучення квартира,що належить одному з подружжя до початку сімейного життя, входити не може, як і будь-яка інша власність, отримана до укладення шлюбу. Якщо в період шлюбу один з подружжя отримав матеріальні цінності в спадок, вони також не підлягають розділу.

Термін позовної давності при розділі майна після розлучення

розділ кредиту

Сьогодні кредит — дуже популярний спосіб отриматигрошові кошти. І якщо велику суму можна взяти тільки з письмової згоди чоловіка, то невелику матеріальну допомогу банк надає тільки одному з них.

Ініціюючи розділ майна після розлучення, кредити подружжя ділити не бажають, якщо під договором не варто їх підпис. Суд розглядає кожну ситуацію індивідуально.

Якщо гроші беруться за згодою обох подружжя і витрачаються на потреби сім'ї, борг буде розділений між подружжям порівну.

Але як бути, якщо кредит був узятий однією стороноюдля задоволення особистих потреб без повідомлення чоловіка? Зовсім недавно суди визнавали такі борги загальними і ділили їх навпіл в більшості випадків.

Однак з 13.04.2016 року спільними визнаються кредити лише тоді, коли вони були витрачені на сім'ю. Доводити ці витрати повинна та сторона, яка вимагає включити в розділ майна після розлучення кредити.

розділ боргів

Поділ майна подружжя після розлученнявідбувається в рівних частках. Якщо ж сталося інакше і одна зі сторін отримала більшу частину, то боргові зобов'язання також будуть нерівними. Так, якщо чоловікові присудили 2/3 загального майна, то і боргів йому буде віддано 2/3.

Термін позовної давності при розділі майна після розлучення

Документи для суду

Якщо ціна позову менш 50 000 рублів, подавати документи необхідно в мировий суд. Якщо вартість вище, займатися їм буде районний суд.

До заяви повинні бути додані такі документи:

 • Паспорт або інше посвідчення особи.
 • свідоцтво про розлучення (копія повинна бути завірена нотаріально).
 • Документи на спірне майно: чеки, ордери, технічні паспорти, квитанції, свідоцтва про право власності.
 • Довідка про склад сім'ї.
 • Сплачена держмито.

Показання свідків не роблять істотного впливу на розділ майна після розлучення.

Термін позовної давності при розділі майна після розлучення

Термін давності

Судова практика у справах про поділ майна незовсім однозначна. Згідно ст. 9, п. 7 СК РФ, до суду можна подати протягом трьох років. Але заковика в тому, що роки ці обчислюються не з моменту розірвання шлюбу.

Звідки йде відлік

Здається, розділ майна після розлучення, терміндавності якого не закінчився, повинен відбутися не пізніше, ніж через три роки після отримання документа, що свідчить про розпад сім'ї. Однак не все так просто з цим питанням.

Три роки починають свій відлік від того моменту,коли одна зі сторін дізналася про порушення його майнових прав. Також датою відліку вважається день, коли чоловік повинен був дізнатися про це.

Такий підхід до питання суттєво змінює ситуацію, адже розділ майна після розлучення, термін давності (5 років, і 10, і навіть 30, права можуть порушуватися) якого гіпотетично продовжується, — це зовсім інша справа. Нерідко трапляється, що чоловік залишає все дружині, розсудивши, що майно має дістатися дітям і покинутої дружині.

Але з плином часу і появою нової сім'ї його пріоритети можуть змінитися, невирішені житлові питання зажадають звернення до суду за розділом майна.

Термін позовної давності при розділі майна після розлучення

Чи потрібно поспішати з розділом

Уявити, що сучасна людина не має уявлення про терміни позовної давності, складно. Проте нерідкі випадки, що один або обидва з подружжя не поспішають ділити майно.

Незважаючи на можливість розділити нажите і післязакінчення трьох років, причини цього повинні бути дуже вагомі. Більшість фахівців рекомендують не затягувати з розділом майна після розлучення. Термін давності закінчується через 36 місяців, і доля позову, поданого пізніше, залежить від судді. Притому потрібні вагомі докази того, що чоловік раніше не знав про порушення своїх прав.

Якщо, наприклад, після розлучення чоловік залишивквартиру дружині, але через якийсь час дізнався, що майно продано або туди оселилися інші особи, він має право вимагати розділу. Причому відлік трьох років починається з того дня, в який колишній чоловік дізнався про долю квартири.

Слід розуміти, що при відкладанні розділуросте не тільки ціна нерухомості, але і розмір судових витрат.

Крім того, чим довше один з подружжя одноосібно користується спільним майном, тим складніше буде змусити його розділити майно.

Лінь, благородство або національна надія на «авось» може коштувати значної частини загальних накопичень. Не слід зволікати з розділом, краще подавати на нього одночасно з розлученням.

Термін позовної давності при розділі майна після розлучення

Приклади з практики

Судова практика по розділу різного майнаі боргів колишнього подружжя дуже обширна. Для розуміння загальної тенденції слід розглянути якомога більше прикладів аналогічних випадків. Нижче буде розглянуто кілька справ.

Приклад з кредитом

Під час шлюбу подружжям було взято кредит на автомобіль. Договір був укладений на ім'я дружини, яка користувалася машиною до моменту розлучення. Платежі по кредиту проводилися з сімейного бюджету.

Через деякий час дружина подала позов про розподіл кредиту. Вона показала, що борг виплачений частково, і зажадала поділити залишок порівну між нею і колишнім чоловіком.

Вивчивши обставини, суд вирішив задовольнити позов в повному обсязі, залишити машину дружині, проте зобов'язав її віддати дружину суму, рівну вартості автомобіля.

В судовому процесі колишнє подружжя уклалиугоду. Їх договір дозволив жінці залишити собі автомобіль, не виплачувати гроші, але і чоловік не повинен оплачувати кредит. Угода затверджено судом.

Приклад № 2

У шлюбі подружжям була придбана квартира,машина, народжені діти. Через 20 років сімейного життя дружина заявила, що йде до іншого, і подала на розлучення. Перебуває в шоковому стані колишній чоловік з'їхав до батьків, забувши про загальну квартирі. Собі взяв лише автомобіль.

Через 4 роки колишній чоловік дізнався, що квартирапродана. Він звернувся до суду з вимогою розділити кошти, отримані за угодою спільного майна. Однак суд відмовив у його вимозі, оскільки термін давності минув.

Термін позовної давності при розділі майна після розлучення

Приклад № 3

Одружена жінка поїхала в інше місто,оскільки її батько потребував догляду. Через рік чоловік надіслав їй документи на розлучення, які були нею підписані. Повернутися в своє місто вона змогла через 5 років, після смерті батька. У спільно нажите з чоловіком квартиру вона потрапити не змогла, оскільки його нова дружина вигнала її звідти.

Жінка звернулася в суд з проханням відновититермін давності. Досвідчений адвокат зумів довести її правоту, в результаті чого суд відновив термін, і колишня дружина змогла отримати половину спільного майна.

висновок

Як би не був важкий розлучення з моральної точкизору, не можна піддаватися емоціям. В першу чергу необхідно дотримуватися свої інтереси і отримати все, що має бути в таких випадках за законом. Оптимальний вихід — скласти список спільного майна і звернутися з ним до фахівця, який холоднокровно і грамотно складе добровільне угоду.

Якщо на переговори з другою стороною підеюрист, голову якого не затуманюють почуття, є можливість уникнути судових позовів, додаткових витрат і мирно розділити все нажите непосильною працею.

Поділ майна при розлученні в Україні

Термін позовної давності при розділі майна після розлучення

Зміст:
Що треба знати про розділ майна при розлученні в Україні
Коли можна ділити добро
Яке майно підлягає розділу
Що ділити не можна
Як оформити добровільний розділ майна
Як домогтися своєї частки при розділі спільного майна в суді
Зразки документів

Одним з атрибутів щасливого подружнього життя в сучасному суспільстві є його належне матеріальне забезпечення. Кожна родина в процесі свого існування прагне придбати певні блага – предмети матеріального світу, які покликані зробити життя сімейної пари більш комфортним та забезпеченим.

Здається, чим більше нажитого добра є в родині, тим вона щасливіша. Однак у реальному житті часто буває навпаки. В погоні за добробутом своєї родини, подружжя іноді втрачають дещо інше. І як наслідок таких втрат, на порядку денному постає питання розірвання сімейних стосунків, а разом із ним виникає проблема поділу сімейних активів.

Що треба знати про розділ майна при розлученні в Україні

Правовою підставою процесу розділу майна в Україні є Сімейний кодекс. Згідно з його постулатами, все, що з’явилося в родині після укладення шлюбу, є спільно нажитим та належить подружжю на правах спільної власності.

В обох з подружжя є однакові права на те, щоб володіти, користуватися або розпоряджатися спільним майном. Якщо будь-хто з них має перевагу при визначенні розміру його частки в сімейному майні, це повинно бути зафіксовано в шлюбному контракті.

Згідно із законодавством України, все, чим володіє або чим користується сімейна пара, може бути:

 • приватною власністю чоловіка або дружини;
 • спільною власністю подружжя;
 • запозиченою власністю інших осіб.

На випадок суперечки навколо майна подружжя ділити можна лише те, що належить одночасно чоловіку та дружині. При цьому, як правило, частка кожного з них визначається як 50% на 50%.

Речі, які належать на правах особистої власності чоловікові чи дружині, не підлягають розділу під час вирішення спору. Для того, щоб претендувати на свою частку, чоловіку або дружині доведеться доводити в суді, що об’єкт розділу належить до категорії спільно нажитого майна.

Якщо в подружжя є різні погляди на те, кому повинно належати те чи інше майно, розсудити їх може тільки суд. Однак у випадку досягнення компромісу, для подружжя достатнім буде лише звернутися до нотаріуса для складення цивільної угоди про перерозподіл спільного багатства.

Коли можна ділити добро

Традиційно, розділ майна подружжя тісно пов’язаний з розірванням шлюбу. Чоловік та дружина, які прагнуть звільнитися від кайданів шлюбу, намагаються залишитися при своїх інтересах у процесі розподілу матеріальних благ, накопичених за час сімейного життя.

Як правило, позов про розділ майна подружжя подають окремо від шлюборозлучного процесу, тому що судові розгляди по майнових справах можуть розтягнутися на довгі місяці. А чекати на розлучення стільки часу навряд чи хтось погодиться.

Тому спочатку бажано розлучитися, скориставшись послугами адвоката по розлученнях в Україні, а вже потім зайнятися розділом майна при розлученні. Втім, тягнути з вирішенням майнового спору теж не варто.

Адже відповідно до Цивільного кодексу України, строк позовної давності з майнових справ складає 3 роки.

Законодавством України також передбачається можливість розділу майна без розлучення, тобто протягом шлюбного періоду. Не припиняючи сімейних стосунків, чоловік і дружина можуть підписати угоду, в якій визначать, кому яка частина майна належатиме на правах приватної власності. Договір про розділ нерухомого майна або автомобіля обов’язково повинен бути засвідчений нотаріусом.

Яке майно підлягає розділу

Ділити можна лише те, що належить подружжю на рівних правах. Отже, майно, яке є особистою власністю одного з них, розділити не можна.

Про річ можна казати, що вона є спільною, якщо вона придбана після офіційної реєстрації сімейного союзу.

Читайте также:  Кримінальна відповідальність за несплату аліментів

Якщо між подружжям виникає суперечка з приводу того, кому повинна належати та чи інша річ, то зацікавлена в розділі сторона може подати до суду позов про визнання за спірним майном права спільної власності.

Друга сторона спору має інше завдання, яке зводиться до того, щоб довести протилежне, тобто, надати суду переконливі докази права приватного володіння предметом спору. Від того, який правовий статус буде закріплено за цим майном у суді, залежатиме його подальша доля при розділі.

Для того, щоб розглядати спірне майно в якості спільно придбаного під час шлюбу, в тому числі цивільного, в суді потрібно дослідити джерело придбання.

Якщо воно було придбано за кошти з сімейного бюджету, то таке майно є спільним, тобто подільним, – таким що підлягає поділу після розлучення подружжя.

І навпаки, у випадку його купівлі під час шлюбу, але за особисті кошти одного з подружжя, на нього розповсюджуватиметься правовий статус особистої неділимої речі.

Що ділити не можна

Зовсім не всі речі, якими користувалися протягом сімейного життя подружжя, можна поділити в процесі розірвання шлюбу між чоловіком і дружиною.

Залежно від способу та джерела придбання можна виокремити декілька випадків, коли майно розділу не підлягає:

 1. один з подружжя придбав його до весілля;
 2. його подарували одному з подружжя;
 3. майно дісталося чоловіку або дружині у спадок від родича;
 4. річ придбана у шлюбі, але за особисті кошти одного з подружжя;
 5. майно було придбано у шлюбі, але на умовах, коли подружжя мешкали окремо;
 6. квартира або земельна ділянка придбані одним із подружжя після весілля внаслідок використання права на приватизацію.

Тобто, коли чоловік або дружина до розпису в РАЦСі стали власниками майна, яким надалі користується вся родина, тоді воно є приватною власністю й не підлягає розділу.

Також не підлягають розділу предмети матеріального світу, цінні папери тощо, які отримала родина після дарування або успадкування одним із подружжя.

За законодавчими правилами розділу, той факт, що таке майно було придбано під час перебування в шлюбі, не має жодного значення. Закон категорично визначає непорушність поняття приватної власності і забороняє ділити між подружжям те, що належить тільки одному з них.

Не підлягають розділу також речі особистого користування, на які розповсюджується статус права приватної власності.

Неподільність нерухомого майна припиняється з моменту, коли виникають спільні права подружжя на неї. Розповсюдженим випадком є операція з купівлі житла родиною за гроші, отримані від продажу нерухомості чоловіка або дружини, яку він або вона в свою чергу придбали до шлюбу.

Після купівлі такого житла право на свою долю в ньому виникає в обох з подружжя, але за наявності доказів використання особистих коштів для придбання спільної власності подружжя. У цій ситуації можна визнати це майно або його частину приватною власністю одного з подружжя.

Як оформити добровільний розділ майна

Для того, щоб уникнути тривалих розглядів у суді, подружжя можуть мирно домовитися про те, яким чином буде розділене спільне майно після розлучення. Досягнуті домовленості, які визначають частки подружжя в спільній нерухомості, фіксуються в письмовому вигляді.

Процедура оформлення такої угоди здійснюється у суворій відповідності із законодавством, яке регулює порядок реєстрації нерухомого майна в Україні. Після засвідчення нотаріусом договір може слугувати підставою для реєстрації нового права власності, яке виникло в одного з подружжя на нерухоме майно, яке раніше біло спільним.

Як домогтися своєї частки при розділі спільного майна в суді

Якщо чоловіку та дружині не вдалося домовитися між собою, то питання розділу сімейних активів буде перенесене до судової зали.

Згідно із законодавством України, майно, яке подружжя придбали за період сімейного життя, за замовчуванням перетворюється на їх спільну власність.

Той факт, що один з подружжя самостійно не заробляв гроші для поповнення сімейного бюджету, до уваги не береться.

Щоправда, на таке вимушене утримання повинні біти поважні причини — догляд за маленькими дітками, тривале лікування, навчання в умовах стаціонару, ведення домашнього господарства тощо. Інакше утриманець може втратити право на свою частку в спірному майні.

Перед винесенням вердикту суд з’ясовує, чи є те чи інше майно спільно нажитим, чи розповсюджується на нього правовий статус спільної власності подружжя. Крім того, суд також повинен дослідити правову природу грошей, які були витрачені на купівлю майна.

На жаль, при розділі майна як за наявності дітей, так і без них, під час визначення частки в праві власності на спільне майно, на даний момент не передбачається виокремлення частки майна, яке належатиме дітям. Це пояснюється тим, що вони й так являються прямими спадкоємцями своїх батьків. У таких випадках при розділі більша частина визначається для того з подружжя, який залишається з неповнолітніми дітьми.

Судові справи з розділу майна належать до категорії найскладніших справ у галузі сімейного права. Існує багато нюансів процесуального та матеріального характеру, які можуть бути невідомими для звичайних громадян. Тому для захисту своїх інтересів та прав дітей під час розгляду майнових сімейних справ сторонам наполегливо рекомендується скористатись юридичною підтримкою та допомогою адвоката.

Зразки документів

Зразок заяви про поділ спільного майна подружжя
Зразок заяви про розірвання шлюбу та поділ майна
Зразок мирової угоди про розподіл спільного майна подружжя

Кількість переглядів: 4,520

Розлучення з розділом майна: з чого почати, правові норми, терміни виконання


9 хвилини на читання · буде потрібно на 11010 букв

Майже в кожній родині після щасливої ​​ідилії починаються сварки. Іноді подружжя не витримують випробування часом. Настає момент, коли з пам’яті стираються миті цукерково-квіткового періоду, вщухають моральні аспекти.

Багато в таких ситуаціях починають думати, з чого почати розлучення з розділом майна. Деякі роблять пошук компетентного юриста.

Крім куплених при спільного життя особистих речей, дорогого майна, пара наживає борги, які теж необхідно порівну ділити, а для цього знадобиться знання законів з Сімейного кодексу.

Який шлях вибрати

Ініціатору належить першому дізнатися, що таке розлучення з розділом майна. З чого почати процедуру? Потрібно визначитися, яким способом краще врегулювати матеріальне питання, вибрати один з 2 варіантів:

 1. Договірної. В даному випадку чоловік і дружина сідають поруч, беруть ручку з аркушем паперу і роблять опис нажитого добра в шлюбі.Потім йдуть до нотаріальної контори, складають офіційне добровільне угоду, в нього включають детальний розділ по кожному предмету, ставлять під ним підписи і дату. Після цього не змінюють звичного способу життя або роз'їжджаються з речами, дотримуючись порядку, передбачуваного домовленістю.
 2. Законний. Цей метод використовують, коли чоловік і жінка не можуть прийти до єдиної думки з жодного із загальних питань. Якщо судовий розгляд — єдиний вихід, тоді подають позов. Ініціатором стає та сторона, яка більше зацікавлена ​​в розділі спільного майна при розлученні.

Шлюборозлучний процес і розділ необов’язково поєднувати, щоб не затягувати процедуру. Громадяни самі вибирають, що їм зручно. Можна спочатку розлучитися, а потім почати ділити скарб.

Раціональні і розсудливі громадяни прораховують події наперед. Для цього вони на самому початку спільного життя укладають шлюбний договір.Прописують в ньому всі випадки, які можуть статися в шлюбі, а також те, що з нажитого добра буде належати кожному, якщо сім’я розпадеться.Таким парам не доведеться вирішувати, з чого почати розлучення з розділом майна.

права подружжя

Чоловік і дружина мають рівні права при розриві відносин. Незалежно від того, на кого оформлена власність, хто купував квартиру, меблі або обладнання, все це ділиться навпіл.

Взаємна згода дозволяє уникнути багатьох проблем при розлученні. Угода при розділі майна визначає передачу речей в такому порядку, в якому самі сторони вибирають.

Суд ставить під час розгляду справи в пріоритет рівність подружжя.

При цьому можна отримати значну суму кожному учаснику шлюборозлучного процесу, якщо доведено юридичний факт:

 • Вкладення особистих грошей, зароблених до шлюбу.
 • Дарування одному з подружжя родичами великої суми коштів.
 • Отримання капіталу у спадок.

В юридичній практиці зафіксовані виняткові випадки, коли присуджували в нерівних частках побутове обладнання або нерухомість. При цьому враховували:

 • Дитячі інтереси (бувають ситуації, коли певну частину майна, необхідну для виховання і утримання дитини, не включають до переліку предметів, які підлягають розподілу між подружжям, незалежно від того, хто ці речі купував).
 • Докази, що один з подружжя ніколи не працював, нічого не купував за власні кошти.

На нажите добро (крім особистих і дитячих речей) встановлюється:

 • Часткова власність.
 • Розділ предметів по їх вартості.
 • Дозвіл компенсаційних виплат замість побутового приладу або речі.

У суді вирішується питання передачі з урахуванням порядку використання, приналежності або необхідності володіння тим чи іншим предметом.Немає різниці, з чого почати розлучення з розділом майна.

Спочатку можна поділити гроші, потім будови, потім транспортні засоби.

Однак потрібно дотримуватися важливе правило, з якого випливає, що на свій розсуд ніхто з подружжя не може привласнити собі те, що йому хочеться, наприклад, забрати машину або що-небудь інше.

Що входить в розділ

Всі покупки, які відбувалися в шлюбі, підлягають поділу. Ділять власність, оформлену на ім’я одного з подружжя, якщо навіть в цей час він працював один, а також гроші на банківських рахунках, які збирали для придбання:

 • Нерухомості.
 • Транспортних засобів.
 • Цінних паперів.
 • Комерційних підприємств.
 • Меблів, техніки, будь-яких предметів побуту.

Також підлягають розподілу:

 • Створені спільно фільми, видані книги, альбоми, будь-які результати інтелектуальної праці.
 • Загальні внески.

Закон передбачає, що позов на розділ майна можна подати після розлучення, але розподіл має бути строгим і рівним.

Наприклад, машини залишаються того, кому вони належать, якщо на кожного чоловіка зареєстрована рухомість подібного роду.

Якщо в сім’ї один транспортний засіб, тоді домовляються, кому компенсувати половину вартості автомобіля. Суд може відійти від принципу рівного розподілу при наявності доказових фактів.

На які положення вказують законодавчі акти

У Сімейному кодексі ст. 38 п. 2 законодавець стверджує, що речі, нажиті спільно в шлюбі, ділять за обопільною згодою, але особистий одяг або взуття визнаються за тим, кому вони належать. У п. 7 цієї ж статті говориться, якщо стався розлучення, на розділ майна термін давності встановлено 3 роки.

Слід взяти до уваги той факт з Цивільного кодексу (статті 256, п. 2), що все придбане добро вважається загальним, якщо воно купувалося в шлюбі.Спільне проживання без реєстрації є співжиттям.

Сімейний кодекс у статті 36 докладно пояснює, яке майно може належати кожному з подружжя, в пунктах 1, 2, 3 щодо:

 • Дарчим власності — кому подаровано, той і забере.
 • Індивідуальних речей — залишать собі ті, хто носить річ.
 • Авторської діяльності — творець залишається власником.

У статті 37 СК РФ показано, в якому порядку відбувається визнання подружньої власності.

Дається посилання на Федеральний закон №457, де написано, що речі, нерухомість можуть бути визнані рішенням суду спільними при наявності доказів, що друга сторона витрачала свої накопичення на їх відновлення, ремонт, реконструкцію.

При цьому розлучення на розділ майна і термін давності часто не впливає. Ділити можна через 3 роки і 10 років, а судова ухвала встановлює юридичний факт розпаду сім’ї. Детальніше про це — трохи пізніше.

неподільні об'єкти

Із законодавчих положень в статтях 36, 37 Сімейного кодексу РФ можна зробити висновок, що вони регулюють розділ майна при розлученні і терміни проведення дій

Коли немає претензій один до одного, колишня сімейна пара може домовитися без суду і слідства щодо накопиченого скарбу за роки, прожиті разом.

Що таке мирна домовленість

Оформляють позасудове угоду громадяни, яким не подобається чуже втручання в деталі їх спільного життя. Коли розпадається сім’я, це не означає, що обов’язково потрібно розлучатися ворогами. Зафіксоване згоду допоможе в подальшому виключити конфлікти.

Договір укладають на частину майна в тих пунктах, де немає протиріч. Решта об’єктів ділить суд. Припустимо, є гроші в банку в кількості, що дорівнює вартості будинку. Дружина може взяти собі житло, а чоловік — внесок, що і включають в письмову домовленість.

Читайте также:  Все про судовий збір

В угоді враховують і вказують кожну дрібницю:

 • Описують всі ділені предмети, вказують колір, марку, модель.
 • Ставлять ціну ринкову або на момент покупки.
 • Підписують.
 • Нотаріально завіряють.

Якщо виникають розбіжності, можна подати позов про розподіл майна після розлучення або до нього.

Судові розгляди

У сімейному праві немає такого умови, яке зобов’язує подружжя почати поділ. Це тільки громадянське право. Як чоловіки, так і жінки добровільно роблять вибір, звертатися до суду за справедливим розподілом або залишити все без змін. Шлюборозлучні процеси — це самі негативні заходи для нервової системи і моралі.

При цьому можуть трапитися такі ситуації:

 • Чоловік іде з одним чемоданом, залишивши все нажите дружині і дітям.
 • Чоловік виганяє з дому матір своїх дітей, не давши їй нічого.
 • Сімейна пара починає ділити ложки, вилки, шкарпетки і гудзики в скриньці.
 • Подружжя подають заяву на розлучення з розділом майна, тому що не можуть прийти до єдиної думки щодо квартир, дач, машин.

У судовій практиці останній пункт зустрічається найчастіше. Судовий орган може знадобитися не тільки при відсутності консенсусу, а й в тому випадку, якщо спільне життя стає справжніми тортурами.

Тоді правову інстанцію закликає на допомогу та сторона, яка зазнає утисків. Подати позов можна так:

 • У процесуальному порядку з пред'явленням претензії.
 • З наданням доказової бази.

Позов, поданий до суду, стає підставою для початку шлюборозлучного процесу. У ньому перераховують спільну власність з оцінкою кожного об’єкта.

особливість підсудності

Ділити нерухомість, техніку або побутові прилади можна в будь-який зручний для подружжя час (до або після офіційно оформленого припинення існування сім’ї). При цьому не варто забувати, що термін давності по розділу майна після розлучення дорівнює 3 років.

Потрібно знати порядок підсудності:

 1. Коли в позові вказують ціну до 50000 руб. — клопотання розглядає мировий суд. Власність більше цього значення підлягає юрисдикції міського або районного відомства.
 2. Заяву подають в районі проживання відповідача.
 3. Якщо ділять нерухомість, заявляють в інстанцію за місцем його розташування.

Щоб провести розділ майна після розлучення і зразок заяви оформити за всіма правилами, подають такі документи:

 • Копію свідоцтва про одруження.
 • Правовстановлюючі папери, що підтверджують час придбання кожної речі.
 • Квитанцію про оплату мита.

Правильно заповнений позов — запорука успіху судового процесу.

оформлення позову

Заява з проханням і претензіями подають подружжя. Його заповнюють кожен окремо, разом, вдаються до допомоги юристів, складають самостійно через власну грамотності.

Якщо відбувся поділ майна після розлучення, зразок цього документа передається в судову канцелярію. Бланки подібної документації не уявляють секрету, їх завжди можна скачати на порталі правового сайту.

У заяві вказують:

 • Судовий орган.
 • Імена позивача і відповідача.
 • В якій стадії знаходиться розлучення.
 • Наявність або відсутність мирних угод.
 • Вказують спірні моменти, перераховують вартість об'єктів.
 • Відображають вимоги до розділу — рівні частки чи ні.
 • Позначають компенсацію і її розмір.
 • Заповнюють графу додатків з переліком всіх доказових паперів.
 • Підписують і ставлять дату складання позову.

Якщо ви оформляєте розлучення і поділ майна, зразок позовної заяви можете розглянути на фото, розміщеному нижче. Заповнювати його потрібно уважно, правильно вказуючи всі дати, суми та особисті дані.

Термін давності по розділу майна після розлучення

Відносно обчислення такого тимчасового параметра відбувається багато плутаних історій навіть в судах, які розглядають на засіданнях заяви про розподіл.

Якщо офіційно розірваний шлюб, це не означає, що пара перестає жити в спільному домі, користуватися речами, побутовими технічними пристроями. Подружжя можуть вибирати різний зручний їм порядок розділу: через суд або за допомогою угоди.

У законі сказано, що позовна давність після розпаду сім’ї становить 3 роки. Але з якого періоду проводити відлік для розділу? Він починається не з моменту отримання свідоцтва про припинення офіційних відносин, а коли виявлені порушення майнових прав.

Тому після розлучення може пройти 3 або 10 років.Якщо буде помічений факт неправомірних діянь, то протягом 3 років можна подавати позов. Подібні випадки часто зустрічаються при виникненні конфліктних ситуацій між подружжям.

Підставами для суперечок є такі дії одного з подружжя:

 • Перешкоджання користування загальною технікою, побутовими предметами.
 • Здійснення операцій з продажу, даруванню, обміну.
 • При роздільному проживанні колишній чоловік не дає дружині користуватися пральною машиною, їздити на автомобілі.

Визначити порушення в своїх правах громадянин може як відразу після шлюборозлучного процесу, так і після закінчення тривалого періоду.

рекомендації юристів

В юридичній практиці виникали перегляди справ, апеляції щодо складних і конфліктних ситуацій.

Відбувалися подібні випадки через те, що колишні чоловік та жінка не поспішали ділити добро. Це загрожує неприємностями:

 1. Якщо після завершення шлюборозлучного процесу пройшло 3 роки, для розділу майна необхідно довго доводити причини неправомірного використання обладнання, квартири.
 2. Коли проходить багато часу після розлучення, з'являється більше можливостей, щоб зробити будь-яку операцію з житлом у учасників процесу розлучення. Дружина або чоловік може розпорядитися майном на свій розсуд, вирішивши, що колишньому чоловікові не потрібна його частина.
 3. Побутові пристрої зношуються, старіють, втрачається їх вартість. При відкладанні розділу втрачаються гроші.

Названі вище причини ясно показують, що потрібно вчасно виконувати навіть неприємні справи. Порушення в майнових правах не мають чітких визначень, вони належать до оціночних понять.

До суду позивач має з’явитися до обґрунтованих доказами і надати число, з якої почався відлік, вказати день, коли стало відомо про порушення. Складнощі не потрібні нікому.

Судді потрібно розплутати клубок сімейних проблем, а своєчасне звернення спростить процедуру і знизить майнові втрати.

Розлучення та розподіл майна: міфи і реальність

Існує кілька поширених міфів про розподіл майна під час розлучення. Спробуймо розібратися, які з них відповідають реальності, а які — ні.

Міф 1. Майно, придбане в період шлюбу, є спільним.

 • Насправді: Стаття 57 Сімейного кодексу України встановлює, що особистою власністю чоловіка/ жінки є:
 • — майно, яке було придбане до шлюбу;
 • — майно, яке придбане ним/нею під час шлюбу, але на підставі дарування чи як спадщини;
 • — майно, придбане ним/нею під час шлюбу за гроші, які належали їм особисто (придбані до шлюбу, даровані або успадковані);
 • — приватизоване ним/нею житло;
 • — приватизована ним/нею земельна ділянка;
 • — речі індивідуального користування, як дорогоцінності, навіть якщо вони були придбані за спільні гроші подружжя;
 • — премії, нагороди, отримані за заслуги. До речі суд може визнати право за будь-ким із подружжя право на частину нагороди, якщо буде доведено, що він/вона сприяли їх отриманню;
 • — гроші, отримані як відшкодування за втрату (псування) особистих речей, а також відшкодування моральної шкоди;
 • — виплати за страхуванням особистих страховок;
 • — суд може визнати особистим майно одного із подружжя, яке було придбане під час роздільного проживання відповідно з фактичним припиненням подружніх стосунків.
 • Також читайте: Як обкладається податком нерухомість у спільній власності
 • Міф № 2. Власником майна є той із подружжя, на кого воно зареєстровано

Насправді: Реєстрація права власності на квартиру, дім, земельну ділянку, автівку на одного із подружжя, не має ніякого значення, коли мова йде про розподіл майна під час розлучення. Кожен із подружжя має право на половину власності. Але якщо розподіл майна після розлучення не відбувся, через певний час колишній член подружжя може розпоряджатися майном самостійно.

Міф № 3. Розподіл майна може відбуватись лише під час розлучення

Насправді: Розподіл майна не залежить від розлучення і може відбутись під час подружнього життя, якщо у подружжя на це є причини та бажання. Розподіл можливий і після розлучення, протягом 3 років (термін позовної давності).

Міф № 4. Власником є лише годувальник, тобто той, хто заробляє гроші на роботі

Насправді: Домогосподарка повинна знати, що майно, яке було придбане під час подружнього життя, належить обом, незалежно від того хто працював на роботі, а хто вдома. Розмір дохідності кожного із подружжя не впливає на розмір частки майна.

Якщо третина оплати за квартиру була сплачена з ваших особистих грошей і ви це доведете, можна претендувати на 2/3 квартири. Якщо, під час придбання майна, окрім спільних грошей, є гроші, які було внесено кимось із подружжя, то частина майна, пропорційна внеску, є його особистою власністю.

Domik.ua радить перед розлученням обов’язково проконсультуватися з юристом чи нотаріусом з приводу розподілу майна та занотуйте основні положення, особливо те, що найбільше турбує з даного питання.

Інформаційно-аналітичний відділ Domik.ua

© domik.ua, 2015

Термін позовної давності при розділі майна подружжя

Принаймні пару разів на місяць у нас запитують про терміни позовної давності, що відносяться до розділу спільного майна подружжя.

Питання зазвичай зводиться до того, чи можна буде розділити спільне майно після 3-х років? Також про позовну давність запитують і з другої позиції в контексті того, чи можна буде через три роки після розлучення не ділити і не віддавати нічого екс-дружині?

Питання про позовну давність виникає насамперед з тим, що горезвісні цивільний і сімейний кодекси України встановили її в три повноцінних роки. Позовна давність — це проміжок часу, в рамках якого позивач (в нашому випадку — екс-чоловік або дружина) може вимагати відновлення свого порушеного права.

Пропуск цього самого часу, встановленого законом для захисту своїх прав автоматично не позбавляє можливості звернутися до суду з вимогою відсудити своє по праву нажите майно і суд тільки за клопотанням протилежної сторони (відповідача, який це обов'язково зробить, якщо у нього будуть нормальні юристи) зобов'язаний застосувати наслідки пропуску позовної давності. Якщо відповідач заявиться в суд і не зробить відповідне клопотання, то навіть, коли термін більш ніж 3 роки, то суддя може задовольнити позовні вимоги.

Якщо ж Ви виступаєте відповідачем у справі і вимоги позивача щодо розділу майна до Вас, то зателефонувавши нам і замовивши консультацію по цій ситуації обов'язково захопіть, документи на майно та не тільки поточні, а й по можливості попередні правовстановлюючі папери. Це важливий момент, який внесе більше ясності.

Увага відповідь

Питання позовної давності про поділ спільного майна подружжя вирішене як в теорії, так і правозастосовчій практиці як судами, так і нотаріусами вже давно, хоча і часто виникає.

Так ось, початок позовної давності у вимозі про поділ спільного майна подружжя, (шлюбні узи яких вже тю-тю), обчислюється не з моменту отримання на руки документів РАЦСу про розлучення або з дати рішення суду про розірвання шлюбних уз, а з дня, коли один з колишніх екс-подружжя виявив порушення свого незабутнього права власності.

Іншими словами, позовна давність при розділі спільного майна подружжя буде йти з моменту продажу одним з екс-подружжя цього самого загального нерухомого майна, автомобіля, зняття грошових коштів з депозиту …

Висновки з уявного пропуску строку позовної давності при розділі спільного майна подружжя

Таким чином тягнути кота за вуса бажаючи розділити спільне майно сподіваючись на закінчення строку позовної давності, наївно відмотуючи його з дати розлучення (розірвання шлюбу) не варто.

У моїй сімейно-юридичній практиці траплялося, коли люди щиро чекали три роки і робили ремонт на четвертий, і потім все одно стикалися з тим, що протилежна сторона претендувала на свою законну половину. Набагато ефективніше і економніше було б подзвонити мені і запитати поради про даний момент, звичайна консультація додала б ще клієнту плюс три роки якісного життя.

Також буває досить часто, коли шлюб розривають і на словах не претендують на майно і протилежну сторону влаштовує все, бо привид пропуску позовної давності десь видніється вдалині. Але це до пори до часу, оскільки, з часом виникне питання відчуження майна, придбаного в шлюбі, і нотаріус зажадає згоду другого з екс-подружжя.

І ось тут якраз починаються розбори польотів після, так званого, пропущення строку позовної давності розділу майна, що передбачають пошук колишнього чоловіка (а) і спроби за спасибі з ним домовитися дати згоду. Просто так дарувати, як ви розумієте, своє майно ніхто зазвичай не хоче.

У будь-якому випадку, пам'ятайте, що навіть якщо пройде 10 років і квартиру, будинок колишній чоловік не продав (а він, швидше за все, цього і не зробив без наявності Вашої згоди), то ви можете дзвонити в нашу службу і з великою часткою ймовірності ми відсудимо вам вашу справедливо нажиту частку. Навіть якщо конкретно це майно, як таке, Вам не потрібно, то можна звести питання до отримання Вами компенсації в грошовій формі за його частину.

Читайте также:  Розірвання шлюбу в судовому порядку: порядок розлучення через суд

Так чи інакше, телефонуйте нам і будемо дивитися який варіант Вам більше оптимальний.

Василь МАСЮКСімейний Адвокат, кандидат юрід.наук

Позовна давність при поділі майна подружжя — початок відліку

Строк у межах якого, особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого права — називається строком позовної давності. Про нього і піде мова у цій статті.

Історія проста: зустрілися чоловік та жінка, покохали один одного та вирішили створити сім’ю. РАЦС, весілля, діти… Здавалось би «Happy End». Але жити довго та щасливо не вийшло. Постійні сварки, биття посуду та врешті-решт зрада чоловіка призвели до розлучення. Жінка вигнала негідника з квартири з усіма речами, а той особливо й не пручався. Пройшов час, чоловік схаменувся та вирішив спробувати відновити стосунки з колишньою жінкою. Та до квартири колишня дружина його не пустила, віддала залишки його речей та змінила всі замки в квартирі.

Пройшло майже 20 років і чоловік звернувся до суду з метою відсудити собі половину квартири. Згадав, що будучи у шлюбі, колись давав свої «сто рублів» на її придбання, а тому має рівні права з колишньою жінкою на квартиру.

От тільки дещо чоловік не врахував. Строк позовної давності минув. Саме тому суд відмовився йому присудити половину квартири. Що ж це за чарівний «строк позовної давності», який допоміг жінці відновити справедливість?

 • Позовна давність – це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.
 • Тобто, строк, у межах якого чоловік міг звернутися до суду, щоб визнати право власності на ½ квартири і називається строком позовної давності.
 • Тому коли виникає потреба поділити спільне майно, необхідно пам’ятати, що термін подачі позовної зави обмежений.
 • Тривалість позовної давності.
 • Якщо особи перебувають у зареєстрованому шлюбі – позовна давність не застосовується.

Будучи у зареєстрованому шлюбі кожен із подружжя може вимагати поділити спільне майно у будь-який час. Позовна давність до таких вимог не застосовується.

 1. Зовсім інше правило поширюється на осіб, шлюб між якими розірвано.
 2. Законом установлена позовна давність у три роки для осіб, які розлучилися.
 3. Початок позовної давності.
 4. Позовна давність обчислюється від дня, коли особа
 5. — дізналася або
 6. — могла дізнатися про порушення свого права власності.
 7. І ці дві обставини повністю незалежні одна від одної.

Дехто вважає, що строк позовної давності починає відраховуватися від дати розірвання шлюбу. Певний час такої позиції дотримувалися і деякі суди. Проте суди вищих інстанцій виправили цю помилку.

При поділі спільного майна подружжя строк позовної давності відраховується НЕ з дати розірвання шлюбу, А з моменту, коли позивач дізнався або міг дізнатися про порушення свого права на таке майно.

Що таке «порушення права»? — Це момент, коли між колишніми чоловіком і дружиною виникає спір стосовно цього майна.

У випадку з нашим подружжям, строк позовної давності у чоловіка почав відраховуватися, коли його вигнали з квартири. Саме з цього часу він не міг користуватися квартирою, яка належала спільно йому і дружині.

 • Наслідки спливу позовної давності
 • Закінчення строку позовної давності є підставою для відмови в задоволенні позову.
 • У той же час, навіть, якщо 3-річний строк позовної давності минув, позивач все одно має право звернутися до суду і суд розгляне його позов.
 • Суд самостійно не застосовує позовну давність, а тільки якщо про це просить відповідач.

Суд може застосувати позовну давність тільки за заявою відповідача. Якщо відповідач протягом розгляду справи не попросить про це, то суд може розглянути справу і поділити майно, навіть коли строк давності вже давно пропущений.

 1. Зупинення та поновлення позовної давності
 2. Навіть якщо відповідач і заявить про пропуск позовної давності, то це ще не гарантує, що суд відмовить у позові.
 3. Законодавство передбачає декілька підстав, коли перебіг строку позовної давності зупиняється, а також коли позовна давність переривається.
 4. Також, позивач може обґрунтувати перед судом поважність причин пропуску позовної давності.
 5. Якщо суд визнає поважними причини пропуску позовної давності, то він може поділити майно подружжя і після спливу цих строків.

ОТЖЕ, у будь-якому випадку не варто затягувати з питанням поділу майна після розлучення. Чим більше часу пройде, тим менше шансів поділити це майно.

Якщо подружні стосунки не склалися, раджу вирішувати питання поділу майна одночасно з розірванням шлюбу і краще це робити з підтримкою сімейного адвоката.

У цій статті висвітлено типовий варіант вирішення юридичної проблеми. Ваш випадок індивідуальний. Бажаєте якісно та оперативно вирішити сімейний спір, зверніться за допомогою до адвоката.

Автор консультації: адвокат Ганна Оксенюк, law firm BARGEN

Джерело: bargen.com.ua

Найважливіше про терміни розділу майна після розлучення

Розірвання шлюбу, як правило, завершується розділом спільно нажитого майна. Ця процедура може бути добровільною і проводитися через нотаріуса або примусової і проводитися через позовне провадження.

Багато розлучається пари задаються питанням: чи можна відкладати розділ майна «на потім»? Про це і піде мова в даній статті.

В який визначений законом період можна подавати позов?

спеціальний термін для вирішення всіх цивільно-правових питань колишнього подружжя передбачений статтею 38 СК РФ, Де пунктом 7 виявлено термін їх вирішення — 3 роки. Цивільне законодавство також обмежує домагання практично з усіх правових питань майнового характеру відповідним періодом, після якого такі домагання виявляються нікчемними і не вступають в силу.

Тому дана процедура, як і аналогічні прецеденти, потрапляє під норми статті 196 ЦК РФ — загальний строк позовної давності.

Немайнові відносини подружжя, в тому числі — виховання дітей, терміну давності не мають.

Загальний термін становить 3 роки, це означає, що протягом трьох років подружжя повинні завершити всі розгляди по розділу майна. У день, що передує завершенню трирічного терміну, всі домагання стають безглуздими, крім випадків актуальних на той момент судових розглядів. Тобто:

 1. Якщо судовий розгляд триває — сторони спору продовжують розділ майна.
 2. Якщо попереднє рішення суду, прийняте до закінчення трьох років породило нові претензії сторін, позов може бути оскаржена.
 3. В інших випадках, передбачених законодавством.

Цей період, згідно з нормами статті 191 ЦК РФ, відраховується з наступного дня після розлучення або події, за допомогою якого права позивача були порушені відповідачем. Для того щоб встановити день припинення майнового спору, на підставі вимог статті 190 ЦК України встановлюється дата, що стала причиною позову або оскарження. Їй може бути:

 • день розлучення, якщо розділу не відбувалося;
 • день укладання угоди про розподіл і його посвідчення;
 • дата складання шлюбного договору щодо конкретних речових прав;
 • день, коли розкрилися нові обставини, невідомі в момент розділу.

Якщо мова йде про рішення суду, то слід врахувати, що термін його оскарження становить 10 днів після видачі виписки (яким чином можна оскаржити таке рішення читайте тут). Інші терміни для оскарження судових рішень не передбачені.

Наслідки пропуску відпущеного законом часу

Під пропуском позовної давності розуміється недбалість і байдужість чоловіка до своїх речових прав, коли він знав або повинен був знати про те, що стався розлучення і за ним слід розділ майна. Після трьох років чоловік не зможе витребувати належні йому речі і пред'явити права на володіння ними. Позовна заява про витребування буде відхилятися.

Але якщо мова йде про спільно нажитий нерухомості, то вона залишається у володінні обох подружжя. Тобто вони мають право володіти квартирою або дачею солідарно. Якщо до закінчення терміну давності вони можуть розділити житло через суд, то після його закінчення майно буде належати їм як об'єкт спільної власності:

 • виписати чоловіка з квартири буде неможливо навіть через суд;
 • нерухомість може бути продана тільки за згодою чоловіка.

Вирішити питання одноосібного володіння можна буде тільки добровільно, За угодою сторін або шляхом викупу за встановленою сторонами вартості. Якщо ж пара прийняла рішення користуватися квартирою (дачею) спільно, то прецедентом порушення прав може стати заборона або перешкоджання одного з подружжя на користування об'єктом другого.

На нашому сайті подружжя, які мають розділ спільного майна, можуть ознайомитися з корисними публікаціями, що розповідають про особливості та нюанси цього процесу:

 • Яка власність не підлягає розподілу при розлученні?
 • Які факти враховуються в суді при визначенні частки майна подружжя, а також якою буде ця частка при наявності неповнолітніх дітей?
 • Як буде проходити розділ при банкрутстві, а також як розподіляються борги між подружжям при розірванні шлюбу?
 • Як проводиться і для чого потрібна оцінка майна?
 • Як укласти мирову угоду?

Чи є можливість його відновити?

За критеріями норм статті 195 ЦК РФ термін позовної давності надається особі як перевага перед неправомірними діями з боку відповідача, щоб він міг скористатися підтримкою суду. Тому право скористатися такою підтримкою може бути тільки добровільним. При відмові від його отримання, воно втрачається.

Стаття 195 ЦК України. Поняття позовної давності

Позовна давність визнається строк для захисту права за позовом особи, право якої порушено.

Але якщо причини відмови були поважними і позивач зможе підтвердити, що при всьому бажанні він не мав можливості отримати підтримку суду в розподілі майна, що залишилося після розлучення, то такий термін може відновлюватися. його відновлення допускається тільки поданням позовної заяви в разі, якщо позивач:

 • знаходився в експедиції або далекому плаванні;
 • відбував покарання в місцях позбавлення волі;
 • знаходився в лікувальному закладі і т.п.

Тобто позивач знав про можливості дружини (чоловіка) розпорядитися наявними цінностями з власної волі, але обставини не давали йому можливості діяти у власних інтересах і захистити їх.

Наприклад, розлучення здійснився в період відбування покарання чоловіка, за час якого його дружина розпорядилася наявним майном на свій розсуд. При настанні обставин непереборної сили термін витребування майна може припинятися з подальшим продовженням, Без судової постанови.

Якщо позивач дізнався про порушення його майнових прав більш ніж через 3 роки, термін не відновлюється, а встановлюється — подавати додаткове позовну заяву в такому випадку не потрібно.

 1. Для подачі позовної заяви про поновлення строку давності потрібно звернутися в районний суд за місцем проживання або реєстрації відповідача, тобто туди, де буде проходити розгляд основного спору.

  Заява пишеться позивачем на ім'я мирового судді, де зазначаються відомості про мирового суддю (за номером ділянки) і особу, що має претензії. У ньому подано відомості:

  • про час розлучення;
  • причини, що вплинули на відмову від поділу майна;
  • про порушені права;
  • причини, які не дозволили своєчасно їх відновити з зазначенням підтверджуючих документів.
 2. Після того як будуть викладені обставини справи, заявник звертається до суду з проханням відновити термін позовної давності, із зазначенням відповідної дати.
 3. По завершенні викладеного:
  • ставиться дата;
  • підпис з розшифровкою прізвища;
  • дається перелік додатків.

Завантажити бланк позовної заяви про поновлення строку давності

У додатку входить документація, яка підтверджує, що прострочення виникла з об'єктивних, не залежних від волі позивача причин.

Ні за яких умов термін не може відновлюватися, якщо з моменту прецеденту пройшло більше 10 років.

Майно після розлучення потрібно розділити протягом трьох років згідно з нормами статті 38 СК РФ (п.7).

Якщо сторони мали усний договір про спільне користування майном, який був порушений відповідачем — в силу вступають норми статті 196 ЦК РФ.

При простроченні з поважної причини, можна подати позовну заяву про поновлення строку давності.

Дивіться відео: История Украины на русском языке с субтитрами (Квітня 2020)

Ссылка на основную публикацию