Все про судовий збір

Сервіс підтримується OpenDataBot

Все про судовий збір

Все про судовий збір
Все про судовий збір

☎+38(050)-404-87-30
☎+38(098)-793-77-77
✉ Для запитів щодо співпраці чи обслуговування: office@vg.ua
✉ Для поштової кореспонденції:

Україна, 58001, Чернівці, а/с 522

(станом на 01.01.2019 р.)

Найменування документа і дії, за яку справляється судовий збір, та платника судового збору Ставка судового збору Розмір, грн.. Примітка
Неспеціалізовані суди
За подання до суду позовної заяви майнового характеру, яка подана юридичною особою 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб Не менше 1921,00 грн. і не більше 672350,00 грн.
За подання до суду позовної заяви майнового характеру, яка подана фізичною особою або фізичною особою – підприємцем 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб Не  менше 768,40 грн. та не більше 9605,00  грн.
 За подання до суду позовної заяви немайнового характеру, яка подана юридичною особою або фізичною особою – підприємцем 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб 1921,00 грн.
 За подання до суду позовної заяви немайнового характеру, яка подана фізичною особою 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб 768,40 грн.
 За подання до суду позовної заяви про розірвання шлюбу 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб 768,40 грн.
 За подання до суду позовної заяви про поділ майна при розірванні шлюбу 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 3 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб Не  менше 768,40 грн. та не більше 5763,00 грн.
За подання до суду юридичною особою або фізичною особою – підприємцем заяви у справах окремого провадження; заяви про забезпечення доказів або позову; заяви про перегляд заочного рішення; заяви про скасування рішення третейського суду (міжнародного комерційного арбітражу); заяви про видачу виконавчого документа на примусове виконання рішення третейського суду (міжнародного комерційного арбітражу); заяви про видачу виконавчого документа на підставі рішення іноземного суду; заяви про роз’яснення судового рішення, які подано; заяви про сприяння третейському суду (міжнародному комерційному арбітражу) в отриманні доказів 0,5 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб 960,50 грн.
За подання до суду фізичною особою заяви у справах окремого провадження; заяви про забезпечення доказів або позову; заяви про перегляд заочного рішення; заяви про скасування рішення третейського суду (міжнародного комерційного арбітражу); заяви про видачу виконавчого документа на примусове виконання рішення третейського суду (міжнародного комерційного арбітражу); заяви про видачу виконавчого документа на підставі рішення іноземного суду; заяви про роз’яснення судового рішення, які подано; заяви про сприяння третейському суду (міжнародному комерційному арбітражу) в отриманні доказів 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб 384,20 грн.
За подання до суду заяви про видачу судового наказу 0,1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб 192,10 грн.
За подання до суду заяви про скасування судового наказу 0,05 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб 96,05 грн.
 За подання до суду позовної заяви немайнового характеру про захист честі та гідності фізичної особи, ділової репутації фізичної або юридичної особи 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб 768,40 грн.
 За подання до суду позовної заяви про відшкодування моральної шкоди (захист честі та гідності фізичної особи, ділової репутації фізичної або юридичної особи) 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб Не менше 1921,00 грн.
 За подання до суду апеляційної скарги на рішення суду; заяви про приєднання до апеляційної скарги на рішення суду; апеляційної скарги на судовий наказ, заяви про перегляд судового рішення у зв’язку з нововиявленими обставинами 150 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги
 За подання до суду касаційної скарги на рішення суду; заяви про приєднання до касаційної скарги на рішення суду 200 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги
 За подання до суду апеляційної і касаційної скарги на ухвалу суду; заяви про приєднання до апеляційної чи касаційної скарги на ухвалу суду поданою юридичною особою або фізичною особою – підприємцем 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб 1921,00 грн.
 За подання до суду апеляційної і касаційної скарги на ухвалу суду; заяви про приєднання до апеляційної чи касаційної скарги на ухвалу суду поданою фізичною особою 0,2 прожиткового мінімуму для працездатних осіб 384,20 грн.
 За подання до господарського суду:
позовної заяви майнового характеру 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб Не менше 1921,00 грн. та не більше 672350,00 грн.
позовної заяви немайнового характеру 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб 1921,00 грн.
заяви про видачу судового наказу 0,1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб 192,10 грн.
заяви про скасування судового наказу 0,05 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб 96,05 грн.
заяви про вжиття запобіжних заходів та забезпечення позову; заяви про видачу виконавчого документа на підставі рішення іноземного суду; заяви про скасування рішення третейського суду; заяви про видачу виконавчого документа на примусове виконання рішення третейського суду; заяви про роз’яснення судового рішення 0,5 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб 960,50 грн.
апеляційної скарги на рішення суду; апеляційних скарг у справі про банкрутство; заяви про перегляд судового рішення у зв’язку з нововиявленими обставинами 150 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги
касаційної скарги на рішення суду; касаційних скарг у справі про банкрутство 200 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги
апеляційної і касаційної скарги на ухвалу суду; заяви про приєднання до апеляційної чи касаційної скарги на ухвалу суду 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб 1921,00 грн.
заяви про затвердження плану санації до порушення провадження у справі про банкрутство 2 розміри прожиткового мінімуму для працездатних осіб 3842,00 грн.
заяви про порушення справи про банкрутство 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб 19210,00 грн.
заяви кредиторів, які звертаються з грошовими вимогами до боржника після оголошення про порушення справи про банкрутство, а також після повідомлення про визнання боржника банкрутом; заяви про визнання правочинів (договорів) недійсними та спростування майнових дій боржника в межах провадження у справі про банкрутство; заяви про розірвання мирової угоди, укладеної у справі про банкрутство, або визнання її недійсною 2 розміри прожиткового мінімуму для працездатних осіб 3842,00 грн.
За подання до адміністративного суду:
адміністративного позову майнового характеру, який подано суб’єктом владних повноважень, юридичною особою 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб Не менше 1921,00 грн. і не більше 672350,00 грн.
адміністративного позову майнового характеру, який подано фізичною особою або фізичною особою – підприємцем 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб Не  менше 768,40 грн. та не більше 9605,00  грн.
адміністративного позову немайнового характеру, який подано суб’єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою – підприємцем 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб 1921,00 грн.
адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб 768,40 грн.
апеляційної скарги на рішення суду, заяви про приєднання до апеляційної скарги на рішення суду, заяви про перегляд судового рішення у зв’язку з нововиявленими обставинами 150 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги
касаційної скарги на рішення суду, заяви про приєднання до касаційної скарги на рішення суду 200 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви
апеляційної і касаційної скарги на ухвалу суду; заяви про приєднання до апеляційної чи касаційної скарги на ухвалу суду 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб 1921,00 грн.
заяви про забезпечення доказів або позову, заяви про видачу виконавчого документа на підставі рішення іноземного суду, заяви про зміну чи встановлення способу, порядку і строку виконання судового рішення 0,3 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб 576,30 грн.
За видачу судами документів:
за повторну видачу копії судового рішення 0,003 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб за кожний аркуш паперу 5,80 грн. за кожний аркуш паперу
за видачу в електронному вигляді копії технічного запису судового засідання 0,03 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб 57,60 грн.
за виготовлення копії судового рішення у разі, якщо особа, яка не бере (не брала) участі у справі, якщо судове рішення безпосередньо стосується її прав, свобод, інтересів чи обов’язків, звертається до апарату відповідного суду з письмовою заявою про виготовлення такої копії згідно із Законом України “Про доступ до судових рішень” 0,003 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб за кожний аркуш копії 5,80  грн. за кожний аркуш копії
за виготовлення копій документів, долучених до справи 0,003 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб за кожний аркуш копії 5,80  грн. за кожний аркуш копії
У разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб 384,20 грн.

Витрати на суд: обліковуємо правильно. Податки та бухгалтерський облі

Все про судовий збір

Судові витрати: склад

Спори, в яких беруть участь юрособи, у більшості своїй розглядаються в господарських і адміністративних судах. Судовий процес — справа витратна, і підприємству, виступаючи його ініціатором, не уникнути судових витрат. Причому розщедритися доведеться вже при поданні позовної заяви (скарги).

Склад судових витрат за господарськими спорами визначено у ст. 44 ГПКУ, а за адміністративними — у ч. 1 ст. 87 КАСУ. Їхсклад представимо на рисунку нижче.

Все про судовий збір

Склад судових витрат

Давайте детальніше розглянемо, що являє собою кожна з перелічених статей витрат і як їх трактують самі представники Феміди.

Адже перш ніж нести ті чи інші витрати, пов’язані з судовим процесом, підприємство повинне чітко розуміти — відшкодують йому їх (у якій саме сумі) чи ні.

Домовимося, що основну увагу приділимо судовим витратам у господарському процесі, а про адміністративні спори згадуватимемо тільки там, де це дійсно необхідно.

 • Судовий збір
 • Судовий збір — першочергова обов’язкова стаття судових витрат*.
 • Сплатити судовий збір слід до подання позовної заяви

Важливо! Платіжне доручення на безготівкове перерахування судового збору або квитанція установи банку про прийняття платежу готівкою обов’язково додається до позовної заяви (заяви, скарги). Без документів, що підтверджують його сплату, вашу позовну заяву, скаргу або заяву на видачу документів суддя поверне без розгляду (п. 4 ст. 63 ГПКУ).

Причому приймуть тільки їх оригінали. Копії, в яких застосовані технічні засоби (фотокопії тощо), не можуть бути доказом сплати судового збору (п. 2.21 постанови ВГСУ № 7).

Важливо! Платіжний документ обов’язково повинен містити інформацію про те, за яку саме позовну заяву (заява, скарга, дія) сплачується судовий збір.

Ставки судового збору визначаються у процентному співвідношенні до ціни позову або у фіксованому розмірі — від мінімальної місячної зарплати, установленої на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подаються до суду ( ч. 1 ст. 4 Закону про судовий збір). Розмір судового збору диференційований залежно від виду суду, до якого звертається особа: загальні суди, господарські або адміністративні суди ( ч. 2 ст. 4 Закону про судовий збір).

Майте на увазі! З 01.09.2015 р. при зверненні до суду діють нові ставки судового збору

Читайте также:  Як неповнолітньому отримати спадщину?

З їх розмірами ви можете ознайомитися в «Податки та бухгалтерський облік», 2015, № 74, с. 34.

Судова експертиза

Бувають ситуації, коли для вирішення спору між позивачем і відповідачем необхідні спеціальні знання. У цьому випадку суд призначає судову експертизу.

Виносячи ухвалу про призначення судової експертизи, господарський суд повинен відповідним чином обґрунтувати в ній необхідність проведення такої експертизи (пп. 2, 9 постанови № 4).

Витрати, що підлягають сплаті за проведення судової експертизи, визначаються господарським судом (ст. 48 ГПКУ).

Такі витрати під час судового розгляду справи лягають на плечі зацікавленої сторони.

Якщо судову експертизу з власної ініціативи призначить господарський суд, витрати несе сторона, зазначена в ухвалі суду про призначення судової експертизи (п. 23 постанови № 4).

При зверненні до адмінсуду витрати несе сторона, яка заявила клопотання про проведення судової експертизи (ч. 2 ст. 92 КАСУ). Розмір компенсації таких витрат не може перевищувати нормативну вартість проведення відповідних видів судової експертизи у науково-дослідних установах Мін'юсту.

Майте на увазі: крім самих витрат на проведення експертизи, відшкодовуються (п. 6.2 постанови ВГСУ № 7, ч. 2 ст. 92 КАСУ):

 1. 1) вартість проїзду експерта, викликаного до госпсуду для дачі пояснень, до місця виклику і назад;
 2. 2) страхові платежі за держстрахування на транспорті, вартість попереднього продажу проїзних документів, проїзд автомобільним транспортом (крім таксі) до залізничної станції, аеропорту, якщо вони знаходяться за межами населеного пункту;
 3. 3) оренда експертом жилого приміщення;
 4. 4) добові в розмірах, встановлених законодавством про службові відрядження;
 5. 5) витрати, пов’язані з дослідженням об’єкта судової експертизи.

Будьте готові! Госпсуди відшкодують тільки мінімум: мінімальну вартість проїзду і мінімальну (для населеного пункту, в якому знаходиться господарський суд) вартість проживання в готелі. Документально підтверджені відомості про таку вартість і про фактичні витрати на проїзд і проживання надаються заінтересованими особами.

Витрати, пов’язані з викликом до суду, відшкодовуються після виконання судовими експертами своїх зобов’язань у розмірі, визначеному в рішенні господарського суду.

Послуги адвоката

Витрати, що підлягають сплаті за послуги адвоката, визначаються в порядку, установленому Законом України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» від 05.07.2012 р. № 5076-VI (ст. 48 ГПКУ).

Витрати на послуги інших осіб (не адвокатів), що надають правову допомогу стороні у справі, госпсуд не розцінює як судові

Тому стороні відшкодують виключно ті, що були сплачені за послуги адвокатам (п. 6.3 постанови № 7

Судовий збір в Україні з 1 січня 2020 року зріс – новини

З 1 січня 2020 року в Україні збільшився розмір судових зборів. Цю плату як звичайні українці, так і бізнесмени мають вносити щоб суд взяв їх позов для розгляду. Скільки відтепер коштуватиме пошук правди в судах, – пояснюють 24 каналу юристи.

Наразі діють ставки судового збору встановлені в кінці 2017 року. Однак, з 1 січня поточного року за рахунок збільшення прожиткового мінімуму для працездатних осіб майже на 12%, збільшився й судовий збір

До теми: Прожитковий мінімум, діти та переселенці: як зміняться соціальні виплати у 2020 році

Як зазначає юристка цивільної, господарської і адміністративної практики АО «Лещенко, Дорошенко і партнери» Анастасія Блинду, оскільки розмір судового збору прив’язаний до розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, можемо говорити про те, що таке збільшення відбулось очікувано. Влада щороку переглядає та затверджує нові, підвищені розміри прожиткового мінімуму.

Про судову реформу від Зеленського, дивіться тут:

Найпоширеніші категорії справ та нові розміри судового збору за подання позовних заяв до суду:

 • Майнові спори, наприклад, про визнання права власності, про стягнення коштів. У цьому випадку юридичні особи заплатять від 2 102 гривень, але не більше 735 700 гривень. Фізичним особам або фізичним особам–підприємцям (ФОП) такий позов вартуватиме від 840,80 гривень, але не більше 10 510 гривень.
 • Немайнові спори. Юридичним особам або ФОПам доведеться заплатити 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тобто 2 102 гривні. Фізичним особам – 840,80 гривні.
 • Подача позовної заяви про розірвання шлюбу обійдеться в 840,80 гривень.

Цікаво! Реєстрація шлюбу у нотаріуса: адвокат про плюси та мінуси можливих змін

 • Поділ майна при розірванні шлюбу – від 840,80 гривень і вище, але не більше 6 306 грн.
 • Звичайним людям або ж юридичним особам, які забажають захистити у суді свою честь та гідність, ділову репутацію доведеться сплатити 840,80 гривень. Якщо при цьому буде заявлена вимога про відшкодування моральної шкоди, сплачувати повинні 1,5 % ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (2 102 гривень).
 • Заяви про скасування тимчасового обмеження фізичної особи у праві виїзду за межі України вартуватимуть 420,4 гривень.
 • Апеляційні скарги на рішення суду – 150 % ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги.
 • Подача касаційної скарги на рішення суду обійдеться в 200 % ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги в розмірі оспорюваної суми.

За загальним правилом судові витрати, пов’язані з розглядом справи, покладаються при задоволенні позову – на відповідача, при відмові – на позивача. Якщо позов задоволено частково – на обидві сторони, пропорційно розміру задоволених позовних вимог, – наголошує адвокат ЮФ «Місечко та Партнери» Яна Квасниця.

Подача позову до суду обійдеться не дешево / Фото 24 канал

Щоправда, не за всі судові позови потрібно платити. Деякі категорії справ все ж є безкоштовними згідно чинного законодавства.

За законом звільняються від сплати судового збору, під час розгляду справи в усіх судових інстанціях, такі категорії позивачів як:

 • у справах про стягнення заробітної плати та поновлення на роботі;
 • у справах про відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я, а також смертю людини;
 • у справах про стягнення аліментів, збільшення їх розміру, оплату додаткових витрат на дитину, стягнення пені за прострочення сплати аліментів тощо.
 • люди, які страждають на психічні розлади, та їх представники – у справах щодо спорів, пов’язаних з розглядом питань стосовно захисту прав і законних інтересів людини під час надання психіатричної допомоги;
 • у справах про відшкодування матеріальних збитків, завданих внаслідок вчинення кримінального правопорушення;
 • люди з інвалідністю I та II груп, законні представники дітей з інвалідністю і недієздатних осіб з інвалідністю;
 • позивачі, віднесені до 1 та 2 категорій постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи;
 • виборці – у справах про уточнення списку виборців;
 • військовослужбовці, військовозобов’язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, – у справах, пов’язаних з виконанням військового обов’язку, а також під час виконання службових обов’язків;
 • учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності, герої України – у справах, пов’язаних з порушенням їхніх прав;

А тим часом: Судді Майдану: хто з них і досі служить Феміді

 • позивачі – за подання позовів щодо спорів, пов’язаних з наданням статусу учасника бойових дій;
 • позивачі – у справах за позовами до держави-агресора Росії про відшкодування завданої майнової чи моральної шкоди у зв’язку з тимчасовою окупацією території України, збройною агресією, збройним конфліктом, що призвели до вимушеного переселення з тимчасово окупованих територій України, загибелі, поранення, перебування в полоні тощо.

В інших випадках, людям, які звертаються до суду доведеться сплачувати судовий збір, який в залежності від предмета спору може бути достатньо високим. Часто у людей банально немає таких грошей.

Деякі категорії громадян можуть безкоштовно подавати заяви до суду /Фото 24 канал

Анастасія Блинду радить позивачам, у яких немає грошей, скористатись правом, наданим процесуальними кодексами та просити суд звільнити їх від сплати судового збору з урахуванням їх майнового стану.

Судова практика дуже неоднозначна у цих питаннях. Все вирішується в кожному випадку з урахуванням конкретних обставин справи та майнового стану людини. Щоправда, суди дуже часто відмовляють у задоволенні таких клопотань, – зазначає Анастасія Блинду.

На переконання юристки, встановлені розміри судового збору, особливо у майнових спорах часто стають перешкодою у доступі людини до правосуддя та захисту своїх прав у суді. Адже рівень заробітних плат у нашій державі не є досить високим.

Щодо загальної ситуації з розглядом спорів, на думку Яни Квасниці, через нескінчені судові реформи та неукомплектованість судів, справи розглядаються занадто довго, подекуди вони роками залишалися нерозглянутими.

Читайте також: Крах судової реформи Порошенка: найгучніші рішення 2019 року

Вирішення цих проблем можливе лише у випадку комплексного підходу. Передовсім, Яна Квасниця вважає за необхідне завершити судову реформу. Зокрема, укомплектувати суди.

По-друге, запровадити інститут досудової медіації в окремих спорах, тобто щоб конфлікти вирішувались шляхом досягнення згоди.

По-третє, варто працювати над змінами правової свідомості громадянин, оскільки більшість судових спорів є наслідком правового нігілізму суспільства.

Все про судовий збір

Сьогодні ми поговоримо про судовий збір. Хто платить? Про які суми йдеться? Що треба знати, щоб спокійно звернутися до судді і щоб позовна чи інша заява, на підставі якої ви вимагаєте захистити ваші права та інтереси, була задоволена? На ці та інші питання ви знайдете відповіді в нашій статті.

Прочитайте нашу статтю “Исковое заявление – основные ошибки при составлении” і ви зрозумієте, чому деякі позови не проходять в суді.

Зу «про судовий збір»

З 2011 року діє спеціальний Зу «про судовий збір». Він регулює правовідносини саме в цій області. В Законі чітко зазначені ставки, розміри платежу, який необхідно сплатити при поданні позову.

Грошові кошти стягуються при подачі цивільних, адміністративних, господарських позовів. В кримінальному процесі судового збору не існує. При подачі навіть цивільного позову в кримінальному провадженні кошти не сплачуються.

З законом працювати просто: в статті 4 Зу «про судовий збір» існує таблиця, вона розділена на два стовпчики.

 1. У лівому стовпчику зазначені види позовів (приміром, позов майнового чи немайнового характерів, позов стосовно поділу майна у випадку розлучення тощо), види документів, за направлення яких стягуються кошти (наприклад, заява у справах окремого провадження, апеляційне, касаційне оскарження, т.і.).
 2. У правому стовпчику зазначені ставки. Розмір платежу визначається в залежності до встановленого у даній таблиці коефіцієнту прожиткового мінімуму, передбаченого Законом України про держбюджет.

Зверніть увагу: розмір прожит.мінімуму змінюється щоквартально кожен рік. Приміром, в 2013 році даний розмір складав 1 147 грн., в 2019 – вже 2 102 грн. Розмір прожиткового мінімуму представлений у цій таблиці:

Розмір  судового збору

Перше, на що треба звернути увагу при подачі позову, це на вид спору.

Так, всі спори поділені на майнові та немайнові.

 • Розмір судового збору за немайновий спір фіксований і у 2019 році складає 0,4 розміру прожит.мінімуму для працездатної особи – якщо позов подається фізособою або підприємцем – суб’єктом господарювання.
 • Якщо позов подає юридична особа (підприємство, установа, організація) доведеться сплатити судовий збір у дещо більшому розмірі – один прожитковий мінімум. У 2019 році прожит.мінімум з 01 січня по 60 червня 2019 року склав 1 921 грн., з 01 липня по 30 листопада 2019 року – 2007 грн., з 01 по 31 грудня 2019 року – 2 102 грн.
Читайте также:  Як оформити та подати заяву на розлучення, якщо є неповнолітні діти (зразок позовної заяви)

Розмір судового збору в спорах  майнових залежать від ціни позову. Ціна позову – розмір вимог, які заявник вимагає стягнути з винної сторони.

Читайте також:  Все про виконавче провадження в Україні

Так, при подачі вимог майнового характеру фіз.особою (або підприємцем), слід сплатити 1% ціни позову, не менше 0,4 та не більше 5 розмірів прожит.мінімуму. У разі подання заяви юридичною особою збір складе 1,5% ціни, не менше 1 розміру та не більше 350 розмірів прожит.мінімуму.

Оскарження рішення в судах першій та другій інстанції також обкладається збором. Його розмір вираховується у вигляді відсотку від ставки, яка діяла при поданні первинного позову до суду. Так, при апеляційному оскарженні слід перерахувати на користь держави 200% коштів, сплачених при подачі первинного позову. Разом із поданням касації розмір судового збору складає 150 % від цієї суми.

Приміром, при подачі позову в районний суд, заявником, відповідно до Зу «про судовий збір», сплачено 1 000 гривень. Рішення суду його не влаштувало. Подаючи апеляцію, позивачу доведеться сплатити 2 000 грн. Якщо і апеляція не стала на сторону заявника, в касаційній інстанції слід викласти грошові кошти у розмірі 1 500 гривень.

Такі ставки діють і у разі оскарженні судових наказів, і при направленні заяви про перегляд судового рішення за новими обставинами тощо.

Зверніть увагу: ставки при подачі апеляції та касації діють при судовому оскарженні в цивільному, господарському, адміністративному провадженні.

Порада адвоката: при подачі заяви або іншого процесуального документа завжди читайте Закон України «Про судовий збір». Там зазначені випадки, при яких сплачуються кошти.

Приміром, кошти у фіксованій сумі доведеться платити за копіювання судового рішення (якщо людина не сторона по справі, але таке рішення стосується її прав та інтересів), за видачу диску із записом стенограми судового засідання тощо.

Розмір судового збору постійно збільшується. Скоріш за все, держава таким чином стимулює людей до вирішення спорів у позасудовому порядку. Добре це чи погано? Ми вважаємо, в цьому є сенс. Адже якщо людина звертається до суду, до останньої інстанції, вона, як вважає, пройшла «крапку неповернення». А така думка у більшості випадків хибна. Спори краще вирішувати мирним шляхом.

Звільнення від сплати судового збору

Гроші можна і не платити. Це прямо зазначено у статті 5 Закону України «Про судовий збір». Для цього треба бути пільговиком.

Всі пільги можна розділити на види:

 • У залежності від соціального статусу позивача (приміром, від сплати коштів за подачу позову звільняються особи-чорнобильці, інваліди 1 та 2 груп, особи, які відстоюють інтереси інших, психічно хворі та представники і т.д.). Представники прокуратури, МВС, МЗС, інших органів державної влади, пенсійні фонди, органи із захисту населенні та інші установи при поданні позовів не сплачують кошти.
 • В залежності від виду позовної заяви (грошові кошти збережуть позивачі, які вимагають поновлення на роботі, стягувачі аліментів, особи-споживачі продукції, права яких порушені виробником і таке інше).

Читайте також:  Приватні виконавці – як працюють, скільки стоять їх послуги?

Якщо ви пільговик та відноситися до певної категорії громадян, які звільнені від сплати, разом із документами, що подаються до заяви, слід додати відповідну довідку, свідоцтво або інший документ, який надає виключне право зекономити.

Крім того, в самій позовній заяві, у її завершенні, необхідно зазначити наступне:

Деякі адвокати не направляють разом із позовом окреме клопотання про звільнення від сплати судового збору. Враховуючи судову практику можна зробити висновок, що такий документ краще подати, тоді суддя зможе процесуально визначити питання стосовно сплати збору.

Із клопотанням про звільнення від сплати судового збору ознайомтесь тут.

 Що буде, якщо судовий збір не сплачено?

Без сплати коштів за подання позову заява судом розглядатися не буде.

Перше, на що зверне увагу суддя, коли отримає документи, це на те, чи міститься в документах оригінал квитанції по сплату збору. Якщо такої квитанції не буде, суддя залишить позов без руху та надасть час для усунення недоліків – зокрема на те, щоб позивач сплатив належні кошти та направив до суду підтвердження – банківську квитанцію.

Зверніть увагу! Суд виносить відповідну ухвалу про залишення позову без руху.

В ухвалі зазначається період, в який недоліки повинні бути усунені – в нашому випадку сплачений збір та підтверджуючий документ направлений до суду.

Як правило, суд надає 5 або 10 днів з моменту отримання позивачем ухвали (термін залежить від багатьох факторів, приміром, від місця проживання позивача, від суми збору і т.і.

) Ухвала також повинна містити точний розмір судового збору, банківські реквізити, на які слід перерахувати кошти.

Надіятися на те, що суддя без квитанції прийме справу та розпочне слухати – не варто. За надходженням грошових коштів пильно слідкує судова адміністрація, держказначейство, податкова та інші контролюючі органи.

Більш того, грошові кошти, які надійшли за розгляд позову, акумулюються на казначейських рахунках саме того суду, який слухає справу. А це – технічне забезпечення суду, премії, зарплатня і таке інше.

Раніше при поданні позовної заяви юристи та адвокати маніпулювали: направляли декілька ідентичних позовних заяв, при цьому грошові кошти не сплачувалися ні по жодній.

В подальшому, при надходженні документів до «потрібного» судді, йому надавалася квитанція, інші позови не оплачувалися, поверталися судом без розгляду.

В теперішній час, згідно вимогам закону, позивач в позовній заяві повинен зазначити, що ним не поданий інший аналогічний позов до того ж самого відповідача та в той же суд.

Подали позов, але зробили помилку? Прочитайте статтю “Уточнення позовних вимог згідно з ЦПКУ від 2018 року” і дізнаєтесь про важливі нюанси із судової практики при подачі уточнення.

Читайте також:  Исковое заявление – основные ошибки при составлении

Як вірно розрахувати платежу? Повернення судового збору

Як ви вже зрозуміли, якщо бажаєте звернутися до суду, грошові кошти доведеться сплатити. Тепер стає нове питання: як не помилитися і правильно його розрахувати?

В теперішній час це не складає труднощів. Кожен суд має власний сайт. На сайті суду представлений калькулятор, розібратися в ньому доволі просто.

Слід ввести вид позову (майнового або немайнового характеру), суму позову (якщо спір – майновий), а калькулятор видасть вам точну суму коштів, які слід сплатити при подачі заяви.

На судових сайтах також представлені банківські реквізити, на які слід перерахувати кошти. Більш того, з допомогою сервісу ви просто та швидко зможете роздрукувати квитанцію, яку слід надати касиру в банку.

Зверніть увагу: якщо ви заявляєте декілька позовних вимог, збір сплачується за кожну окремо. При цьому не має значення, чи супровідні такі вимоги, чи витікає одна вимога з іншої.

Приведемо приклад: подається один позов про скасування наказу та про відшкодування морального збитку у конкретному розмірі. Судовий збір слід сплачувати як для позову немайнового характеру (фіксований – для вимоги про скасування наказу) та як для позову майнового характеру (у вигляді відсотку від заявленої суми моральної шкоди). І краще окремими квитанціями.

Якщо ж ви самостійно розрахували розмір платежу, але помилилися, не панікуйте. При недоплаті суд винесе ухвалу та надасть час для усунення недоліків. Якщо ж ви переплатили, необхідно звернутися до секретаря судді, написати відповідну заяву про повернення судового збору. Надлишкові кошти будуть повернуті з рахунку казначейства на зазначений в заяві банківський рахунок.

Більше інформації по цій темі ви знайдете в статті “Все про судовий збір в Україні (звільнення, повернення, калькулятор розрахунку, зразок заяви)“.

Зверніть увагу!

 • У зв’язку з частими змінами в законодавстві інформація може стати неактуальною швидше, ніж ми встигаємо її оновлювати на сайті.
 • Всі випадки індивідуальні та залежать від багатьох факторів.
 • Тому для вас працюють безкоштовно експерти-консультанти! Розкажіть про вашу проблему – ми допоможемо її вирішити! Запитайте прямо зараз!

Про судовий збір

Закон україни

 • Із змінами і доповненнями, внесеними
   Законами України
   від 6 жовтня 2011 року N 3828-VI,
   від 22 грудня 2011 року N 4212-VI,
   від 23 грудня 2011 року N 4289-VI,
   від 23 лютого 2012 року N 4452-VI,
   від 6 вересня 2012 року N 5207-VI,
   від 18 вересня 2012 року N 5288-VI,
   від 18 вересня 2012 року N 5290-VI,
 •  від 20 листопада 2012 року N 5496-VI
 • Цей Закон визначає правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору.

Стаття 1. Поняття судового збору

1. Судовий збір — збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, а також за видачу судами документів і включається до складу судових витрат.

Стаття 2. Платники судового збору

1. Платники судового збору — громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи — підприємці, які звертаються до суду.

Стаття 3. Об'єкти справляння судового збору

 1. 1.

  Судовий збір справляється:

 2. за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством;
 3. за подання до суду апеляційної і касаційної скарг на судові рішення, заяви про перегляд судового рішення у зв'язку з нововиявленими обставинами, заяви про скасування рішення третейського суду, заяви про видачу виконавчого документа на примусове виконання рішення третейського суду та заяви про перегляд судових рішень Верховним Судом України;
 4. за видачу судами документів.
 5. 2. Судовий збір не справляється за подання:
 6. 1) заяви про перегляд Верховним Судом України судового рішення у разі встановлення міжнародною судовою установою, юрисдикція якої визнана Україною, порушення Україною міжнародних зобов'язань при вирішенні справи судом;
 7. 2) заяви про скасування судового наказу;
 8. 3) заяви про зміну чи встановлення способу, порядку і строку виконання судового рішення;
 9. 4) заяви про поворот виконання судового рішення;
 10. 5) заяви про винесення додаткового судового рішення;
 11. 6) заяви про розірвання шлюбу з особою, визнаною в установленому законом порядку безвісно відсутньою або недієздатною, або з особою, засудженою до позбавлення волі на строк не менш як три роки;
 12. 7) заяви про встановлення факту каліцтва, якщо це необхідно для призначення пенсії або одержання допомоги за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням;
 13. 8) заяви про встановлення факту смерті особи, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави вважати її загиблою від певного нещасного випадку внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру;
 14. 9) заяви про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи;
 15. 10) заяви про надання неповнолітній особі повної цивільної дієздатності;
 16. 11) заяви про надання особі психіатричної допомоги в примусовому порядку;
 17. 12) заяви про обов'язкову госпіталізацію до протитуберкульозного закладу;
 18. 13) позовної заяви про відшкодування шкоди, заподіяної особі незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їх посадовою або службовою особою, а так само незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів дізнання, досудового слідства, прокуратури або суду;
 19. 14) заяви про захист прав малолітніх чи неповнолітніх осіб у разі, якщо представництво їх інтересів у суді відповідно до закону або міжнародного договору, згоду на обов'язковість якого надано Верховною Радою України, здійснюють Міністерство юстиції України та/або органи опіки та піклування або служби у справах дітей.

Стаття 4. Розміри ставок судового збору

1. Судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, — у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

2. Ставки судового збору встановлюються у таких розмірах:

Найменування документа і дії, за яку справляється судовий збір Ставка судового збору
1. За подання до суду:
1) позовної заяви майнового характеру 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,2 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 3 розмірів мінімальної заробітної плати
2) позовної заяви немайнового характеру 0,1 розміру мінімальної заробітної плати
3) позовної заяви:
про розірвання шлюбу 0,1 розміру мінімальної заробітної плати
про поділ майна при розірванні шлюбу 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,2 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 3 розмірів мінімальної заробітної плати
4) заяви про видачу судового наказу 50 відсотків ставки, що визначається з оспорюваної суми у разі звернення до суду з позовом у порядку позовного провадження
5) заяви у справах окремого провадження 0,1 розміру мінімальної заробітної плати
6) позовної заяви про захист честі та гідності фізичної особи, ділової репутації фізичної або юридичної особи, а саме:
позовної заяви немайнового характеру 0,2 розміру мінімальної заробітної плати
позовної заяви про відшкодування моральної шкоди визначається з урахуванням ціни позову, що встановлюється згідно з підпунктом 1 цього пункту
7) заяви про перегляд заочного рішення 0,1 розміру мінімальної заробітної плати
8) апеляційної скарги на рішення суду, заяви про приєднання до апеляційної скарги на рішення суду 50 відсотків ставки, що підлягає сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги, а у разі подання позовної заяви майнового характеру — 50 відсотків ставки, обчисленої виходячи з оспорюваної суми
9) касаційної скарги на рішення суду, заяви про приєднання до касаційної скарги на рішення суду 70 відсотків ставки, що підлягає сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги, а у разі подання позовної заяви майнового характеру — 70 відсотків ставки, обчисленої виходячи з оспорюваної суми
10) заяви про перегляд судового рішення у зв'язку з нововиявленими обставинами 50 відсотків ставки, що підлягає сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги, а у разі подання позовної заяви майнового характеру — 50 відсотків ставки, обчисленої виходячи з оспорюваної суми
11) заяви про перегляд судових рішень Верховним Судом України 70 відсотків ставки, що підлягає сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги, а у разі подання позовної заяви майнового характеру — 70 відсотків ставки, обчисленої виходячи з оспорюваної суми
12) апеляційної скарги на судовий наказ 50 відсотків ставки, що підлягає сплаті за подання заяви про видачу судового наказу в наказному провадженні
13) заяви про забезпечення доказів або позову 0,1 розміру мінімальної заробітної плати
14) апеляційної і касаційної скарги на ухвалу суду, заяви про приєднання до апеляційної чи касаційної скарги на ухвалу суду 0,1 розміру мінімальної заробітної плати
15) заяви про скасування рішення третейського суду 0,5 розміру мінімальної заробітної плати
16) заяви про видачу виконавчого листа на примусове виконання рішення третейського суду 0,2 розміру мінімальної заробітної плати
17) заяви про видачу виконавчого документа на підставі рішення іноземного суду 0,1 розміру мінімальної заробітної плати
2. За подання до господарського суду:
1) позовної заяви майнового характеру 2 відсотки ціни позову, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 60 розмірів мінімальних заробітних плат
2) позовної заяви немайнового характеру 1 розмір мінімальної заробітної плати
3) заяви про вжиття запобіжних заходів та забезпечення позову 1,5 розміру мінімальної заробітної плати
4) апеляційної скарги на рішення суду 50 відсотків ставки, що підлягає сплаті при поданні позовної заяви, а у разі подання позовної заяви майнового характеру — 50 відсотків ставки, обчисленої виходячи з оспорюваної суми
5) касаційної скарги на рішення суду 70 відсотків ставки, що підлягає сплаті при поданні позовної заяви, а у разі подання позовної заяви майнового характеру — 50 відсотків ставки, обчисленої виходячи з оспорюваної суми
6) заяви про перегляд судового рішення у зв'язку з нововиявленими обставинами 50 відсотків ставки, що підлягає сплаті при поданні позовної заяви, а у разі подання позовної заяви майнового характеру — 50 відсотків ставки, обчисленої виходячи з оспорюваної суми
7) заяви про перегляд судових рішень Верховним Судом України 70 відсотків ставки, що підлягає сплаті при поданні позовної заяви, а у разі подання позовної заяви майнового характеру — 50 відсотків ставки, обчисленої виходячи з оспорюваної суми
8) апеляційної і касаційної скарги на ухвалу суду 0,5 розміру мінімальної заробітної плати
9) заяви про скасування рішення третейського суду 2 розміри мінімальної заробітної плати
10) заяви про видачу виконавчого документа на примусове виконання рішення третейського суду 1,5 розміру мінімальної заробітної плати
11) заяви про видачу виконавчого документа на підставі рішення іноземного суду 2 розміри мінімальної заробітної плати
12) заяви про затвердження плану санації до порушення провадження у справі про банкрутство 1 розмір мінімальної заробітної плати
13) заяви про порушення справи про банкрутство 5 розмірів мінімальної заробітної плати
14) заяви кредиторів, які звертаються з грошовими вимогами до боржника після оголошення про порушення справи про банкрутство, а також після повідомлення про визнання боржника банкрутом 1 розмір мінімальної заробітної плати
15) заяви про визнання правочинів (договорів) недійсними та спростування майнових дій боржника в межах провадження у справі про банкрутство 1 розмір мінімальної заробітної плати
16) заяви про розірвання мирової угоди, укладеної у справі про банкрутство, або визнання її недійсною 1 розмір мінімальної заробітної плати
17) апеляційних і касаційних скарг у справі про банкрутство 0,5 розміру мінімальної заробітної плати
3. За подання до адміністративного суду:
1) адміністративного позову:
майнового характеру 1 відсоток розміру майнових вимог, але не менше 0,1 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 2 розмірів мінімальних заробітних плат
немайнового характеру 0,03 розміру мінімальної заробітної плати
2) апеляційної скарги на рішення суду, заяви про приєднання до апеляційної скарги на рішення суду 50 відсотків ставки, що підлягає сплаті при поданні позовної заяви, а у разі подання позовної заяви майнового характеру — 50 відсотків ставки, обчисленої виходячи з оспорюваної суми
3) касаційної скарги на рішення суду, заяви про приєднання до касаційної скарги на рішення суду 70 відсотків ставки, що підлягає сплаті при поданні позовної заяви, а у разі подання позовної заяви майнового характеру — 70 відсотків ставки, обчисленої виходячи з оспорюваної суми
4) заяви про перегляд судового рішення у зв'язку з нововиявленими обставинами 50 відсотків ставки, що підлягає сплаті при поданні позовної заяви, а у разі подання позовної заяви майнового характеру — 50 відсотків ставки, обчисленої виходячи з оспорюваної суми
5) заяви про перегляд судових рішень Верховним Судом України 70 відсотків ставки, що підлягає сплаті при поданні позовної заяви, а у разі подання позовної заяви майнового характеру — 70 відсотків ставки, обчисленої виходячи з оспорюваної суми
6) апеляційної і касаційної скарг на ухвалу суду, заяви про приєднання до апеляційної чи касаційної скарги на ухвалу суду 0,05 розміру мінімальної заробітної плати
7) заяви про забезпечення доказів або позову 0,1 розміру мінімальної заробітної плати
8) заяви про видачу виконавчого документа на підставі рішення іноземного суду 0,1 розміру мінімальної заробітної плати
4. За видачу судами документів:
1) за повторну видачу копії судового рішення 1 гривня за кожний аркуш копії
2) за видачу дубліката судового наказу та виконавчого листа 3 гривні
3) за роздрукування технічного запису судового засідання 5 гривень за кожний аркуш тексту на папері формату А4
4) за видачу в електронному вигляді копії технічного запису судового засідання 15 гривень
5) за виготовлення копії судового рішення у разі, якщо особа, яка не бере (не брала) участі у справі, якщо судове рішення безпосередньо стосується її прав, свобод, інтересів чи обов'язків, звертається до апарату відповідного суду з письмовою заявою про виготовлення такої копії згідно із Законом України «Про доступ до судових рішень». 1 гривня за кожний аркуш копії

(частина друга статті 4 із змінами, внесеними
 згідно із Законом України від 22.12.2011 р. N 4212-VI)

Стаття 5. Пільги щодо сплати судового збору

 • 1. Від сплати судового збору звільняються:
 • 1) позивачі — за подання позовів про стягнення заробітної плати, поновлення на роботі та за іншими вимогами, що випливають із трудових правовідносин;
 • 2) позивачі — за подання позовів про відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також смертю фізичної особи;
 • 3) позивачі — за подання позовів про стягнення аліментів;
 • 4) позивачі — за подання позовів щодо спорів, пов'язаних з виплатою компенсації, поверненням майна, або за подання позовів щодо спорів, пов'язаних з відшкодуванням його вартості громадянам, реабілітованим відповідно до Закону України «Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні»;
 • 5) особи, які страждають на психічні розлади, та їх представники — за подання позовів щодо спорів, пов'язаних з розглядом питань стосовно захисту прав і законних інтересів особи під час надання психіатричної допомоги;
 • 6) позивачі — за подання позовів про відшкодування матеріальних збитків, завданих внаслідок вчинення злочину;
 • 61) позивачі — за подання позовів щодо спорів, пов'язаних із дискримінацією;

(частину першу статті 5 доповнено пунктом 61
згідно із Законом України від 06.09.2012 р. N 5207-VI)

 1. 7) державні органи, підприємства, установи, організації, громадські організації та громадяни, які звернулися у випадках, передбачених законодавством, із заявами до суду щодо захисту прав та інтересів інших осіб, а також споживачі — за позовами, що пов'язані з порушенням їхніх прав;
 2. 8) інваліди Великої Вітчизняної війни та сім'ї воїнів (партизанів), які загинули чи пропали безвісти, і прирівняні до них у встановленому порядку особи;
 3. 9) інваліди I та II груп, законні представники дітей-інвалідів і недієздатних інвалідів I та II груп;
 4. 10) позивачі — громадяни, віднесені до 1 та 2 категорій постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи;
 5. 11) органи прокуратури — при здійсненні своїх повноважень;

(пункт 11 частини першої статті 5 у редакції
 Закону України від 18.09.2012 р. N 5288-VI)

12) Антимонопольний комітет України та його територіальні відділення у справах, що вирішуються на підставі законодавства про захист економічної конкуренції та законодавства про здійснення державних закупівель;

121) Державне агентство резерву України — у справах, що вирішуються на підставі законодавства про державний матеріальний резерв;

Ссылка на основную публикацию