Як доказати, що батько платив аліменти на дитину?

Як доказати, що батько платив аліменти на дитину?

16 березня, 06:26

Українське законодавство значно ускладнює життя тим, хто систематично не сплачує аліменти. У 2018 році почали діяти нові правила виплат. Все, що потрібно знати платнику аліментів — читайте в нашому матеріалі.

Хто платить аліменти?

Стаття 27 Конвенції ООН про права дитини, а також ст. 8 Закону України «Про охорону дитинства» гарантує дітям право на гідний (належний) рівень життя. Пряма відповідальність за створення належних умов, в рівній мірі лежить на батьках, оскільки згідно з нормами сімейного законодавства батько і мати мають рівні права та обов'язки по відношенню до дітей.

Один із способів забезпечення захист прав дитини є стягнення аліментів з одного з батьків після розлучення сімейної пари. Таким чином, аліминти виплачує той, хто не живе з дитиною з моменту його народження і до 18 років (іноді до 23 років).

Крім того, Сімейний кодекс України передбачає збільшення або зменшення суми виплат.

Популярні новини зараз Показати ще

Як доказати, що батько платив аліменти на дитину?

 • Умови виплат аліментів
 • Існує два способи виплат аліментів:
 • мирне вирішення проблеми;
 • примусове рішення, тобто через суд.

Мирне вирішення проблеми має на увазі наступні варіанти:

Неофіційна домовленість. Тобто, батьки в усному порядку домовляються про те, що один з них буде виплачувати аліменти на дитину. При цьому сума також може узгоджуватись між батьками. Крім того, сторони можуть укласти договір і завірити його у нотаріуса для гарантій виконання умов.

Подача заяви за місцем роботи платника аліментів. Сімейний кодекс визначає, що заява повинна бути подана самостійно платником аліментів за місцем своєї роботи (місцем отримання доходу), але на практиці бувають випадки, коли роботодавець приймає заяву того з батьків, з ким залишається проживати дитина, особливо, якщо інший з батьків не проти цього;

Найчастіше досягти мирного вирішення проблеми аліментів не вдається. Як показує практика, один з батьків, часто той, з ким залишається дитина, нехтує всіма нормами українського права. Посилається на те, що в матеріальному забезпеченні дитини повинні брати участь обоє батьків в рівній мірі.

Як доказати, що батько платив аліменти на дитину?

 1. Як платити аліменти?
 2. Якщо аліментник вирішив платити в добровільному порядку, то це можна зробити декількома способами.
 • готівкою при зустрічі (в такому випадку рекомендується складати розписку про отримання аліментів);
 • банківським переказом на рахунок (видається квитанція про переказ коштів);
 • поштовою пересилкою на адресу одержувача (вимагайте оформити повідомлення про отримання грошей);
 • за допомогою спеціальних електронних систем, наприклад, Western Union та інших.

Завжди вимагайте і зберігайте доказ оплати аліментів на утримання саме вашої дитини. Така обережність захистить вас, якщо друга сторона вирішити стягнути аліменти через суд за минулі періоди.

Як доказати, що батько платив аліменти на дитину?

 • Як платити аліменти через банк?
 • Оплатити аліменти через банк можна двома способами:
 • через касу, оформивши платіж на розрахунковий рахунок дитини або батька;
 • за допомогою пересилання коштів з карти на карту.

У будь-якому випадку в платежі повинні бути вказані такі дані;

 1. дата платежу;
 2. дані платника;
 3. дані одержувача;
 4. призначення платежу. Тут слід обов'язково вказати, що гроші передаються на утримання дитини (краще вказати ПІБ дитини) за певний період (місяць, квартал, рік і т.д.).

Обов'язково зберігайте квитанцію з банку.

Як платити аліменти за договором?

Сімейний кодекс України дозволяє батькам укласти спеціальний договір. З його допомогою можна добровільно регулювати відносини між колишнім подружжям.

 1. У договорі вказується сума аліментів, порядок їх виплати, терміни і способи.
 2. Крім того, для уникнення конфліктних ситуацій необхідно стежити не тільки за наявністю письмового підтвердження передачі аліментів за угодою, а й за правильністю їх оформлення.
 3. Аліменти через суд: як платити
 4. Коли аліментник відмовляється платити або штучно занижує суму виплат, законодавством передбачено вирішення цієї проблеми через суд.

Після рішення суду на користь відповідача виплати аліментів строго контролюються виконавчою службою України. Крім того, на місці роботи призначається людина, яка буде особисто контролювати виплату допомоги на дитину. Тобто, бухгалтерія на підставі правовстановлюючого документа про виплати щомісяця буде здійснювати перерахування на зазначені банківські реквізити.

Як доказати, що батько платив аліменти на дитину?

 • Як правильно платити аліменти безробітному
 • Якщо людина, яка повинна платити аліменти, виявився безробітним, то виникає питання — як платити аліменти якщо немає роботи?
 • Згідно з українським законодавством, в такому випадку платник повинен встати на біржу праці і продовжити виплату аліментів з допомоги по безробіттю.
 • Як платити менше аліментів?
 • Бувають випадки, коли аліментник виявляється не в змозі платити встановлену суму. Це може бути пов'язано з:
 • зміною сімейного стану (наприклад, народження дитини);
 • зміною матеріального стану (зміна роботи, втрата стабільного заробітку);
 • погіршення стану здоров'я (наприклад, якщо потрібна операція тощо).
 1. Для цього потрібно подати позовну заяву до суду.
 2. Які документи потрібні?
 3. 1.Паспорт і його копія;
 4. 2. ІПН позивача;
 5. 3. ІПН відповідача;
 6. 4. свідоцтво про народження дитини та її копія;
 7. 5. копія рішення суду, або аліментного договору, яким було визначено розмір аліментів;

6. довідка про доходи.

 • Як визначити розмір аліментів?
 • Відповідно до закону, мінімальні аліменти на дитину повинні становити не менше 50% від прожиткового мінімуму, визначеного законом для утримання дитини.
 • Такі норми були введені для захисту інтересів дітей, а також для того, щоб чітко розуміти, які стягувати суми з батьків, який не має постійного джерела заробітку.
 • Мінімальні аліменти в Україні на дитину в 2018 році:

Якщо батько дитини не платить аліменти: що робити і куди звертатися?

Якщо деяким татам здається, що вони можуть допомагати, а можуть і не робити цього, «як домовляться з матір'ю дитини», то статтею 180 Сімейного кодексу України передбачено, що батьки зобов'язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття, а в деяких випадках — непрацездатності та продовження навчання дитиною, обов'язок утримувати триває до 23 років.

Батько не платить аліменти: що робити?

Батько дитини не платить аліменти багато місяців. У такому випадку, маючи рішення суду, потрібно за виконавчим листом звернутися до виконавчої служби управління юстиції за місцем реєстрації або проживання боржника, із заявою. Тоді може бути стягнена не тільки основна сума боргу, а і пеня.

Батько дитини ховається або не вказує свої доходи, офіційно не працює, на обліку в центрі зайнятості не перебуває. Але це не підстава для неплатіння аліментів.

Ти можеш звернутися в поліцію за місцем проживання із заявою про розшук боржника аліментів, обґрунтувавши те, що він заборгованість добровільно не погашає, на виклики до виконавчої служби не з'являвся і за місцем реєстрації відсутній.

Як правило, найближчим часом стає відомо, де знаходиться боржник, і якщо у тебе на руках рішення суду про стягнення аліментів, їх стягують.

Щоб стягнути аліменти, потрібно подати позов до суду. Згідно з Постановою Пленуму Верховного Суду України від 15.05.

2006 № 3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» при встановленні розміру аліментів судом враховуються такі обставини: стан здоров'я та матеріальне становище дитини; стан здоров'я та матеріальне становище платника аліментів; наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; інші обставини, що мають істотне значення. При цьому низькі доходи або відсутність заробітку, інша сім'я і діти в ній — НЕ підстава НЕ ПЛАТИТИ аліменти, може бути переглянутий лише розмір суми.

Читай також: Пільги для дітей учасників бойових дій або воїнів, що перебувають на АТО (ООС)

Якщо ти не можеш стягнути аліменти, тоді маєш право на отримання допомоги від держави. Це передбачено Постановою Кабінету Міністрів України №189 від 22.02.2016 року. Тимчасова допомога призначається, якщо:

 • рішення суду про стягнення аліментів з одного з батьків не виконується у зв'язку з ухиленням від сплати аліментів або відсутністю у боржника коштів та іншого майна, на які за законом може бути звернене стягнення;
 • якщо стосовно одного з батьків здійснюється кримінальне провадження або він/вона знаходиться на примусовому лікуванні, у місцях позбавлення волі, якого визнано в установленому порядку недієздатним, а також якщо він/вона перебуває на строковій військовій службі;
 • якщо місце проживання (перебування) одного з батьків не встановлено.

Для призначення тимчасової допомоги мати дитини подає до органів соціального захисту населення за місцем проживання (перебування):

 • заяву (додаток заповнюється на місці за типовою формою),
 • копію свідоцтва про народження дитини,
 • декларацію про доходи.

Залежно від підстав, на яких призначається тимчасова допомога, додатково подаються такі документи:

 • рішення суду (виконавчий лист) про стягнення з одного із батьків аліментів на дитину;
 • довідка державної виконавчої служби, що підтверджує факт несплати аліментів одним із батьків протягом 6 місяців, що передують місяцю звернення;
 • довідка відповідної установи про вчинення стосовно одного з батьків кримінального провадження або про його перебування на примусовому лікуванні, у місцях позбавлення волі, визнання його в установленому порядку недієздатним, а також перебування на строковій військовій службі.

У разі неможливості отримання довідки про наявність та розмір аліментів від органів державної виконавчої служби, розташованих на тимчасово окупованій території України і в районі проведення антитерористичної операції, тимчасова допомога призначається на підставі письмової заяви одного з батьків про отримання (неотримання) аліментів.

Читай також: Злісні неплатники аліментів згідно з новим законом будуть покарані

Але всі відомості про неотримання аліментів повинні бути чесними. В іншому випадку допомога може бути скасована і доведеться державі відшкодовувати допомогу, якщо вона тобі з дитиною не призначена.

У разі поновлення виплати аліментів, один із батьків зобов'язаний у триденний термін письмово повідомити про це орган соціального захисту населення для припинення виплати і перерахунку тимчасової допомоги.

Якщо аліменти будуть виплачуватися добровільно, що для цього потрібно?

Можна укласти договір про утримання дитини у нотаріуса, але якщо добровільної згоди немає, тоді по-різному стягуються аліменти.

Батько дитини може так висловити добровільну згоду на виплату аліментів, він може подати заяву за своїм місцем роботи чи навчання або звернутися до Пенсійного фонду за місцем проживання, якщо він отримує пенсію, і написати заяву про нарахування аліментів на дитину, вказавши розмір і термін. Тоді аліменти відраховуються не пізніше триденного строку з дня, встановленого для виплати заробітної плати, пенсії, стипендії.

Як доказати, що батько платив аліменти на дитину?

 • Наш автор і фахівець:
 • Вікторія Вікторівна Гусакова,
 • юрист

Чи повинен батько (позбавлений батьківських прав) виплачувати аліменти на період навчання дитини? (страница 1)

Доброго дня. Мій брат давно розвівся, дружина загинула, залишилася дочка. Він позбавлений батьківських прав. Дочка є круглою сиротою, опікунами була бабуся. До 18 років сплачував аліменти на дочку. Зараз дівчина хоче продовжити навчання. Чи повинен батько (позбавлений батьківських прав) виплачувати аліменти на період навчання дитини?
Дякую за відповідь.

Стаття 198. Підстави виникнення обов'язку батьків утримувати повнолітніх дочку, сина

1. Батьки зобов'язані утримувати своїх повнолітніх непрацездатних дочку, сина, які потребують матеріальної допомоги, якщо вони можуть таку матеріальну допомогу надавати.

Стаття 199. Обов'язок батьків утримувати повнолітніх дочку, сина, які продовжують навчання

1. Якщо повнолітні дочка, син продовжують навчання і у зв'язку з цим потребують матеріальної допомоги, батьки зобов'язані утримувати їх до досягнення двадцяти трьох років за умови, що вони

можуть надавати матеріальну допомогу.

2. Право на утримання припиняється у разі припинення навчання.

3. Право на звернення до суду з позовом про стягнення аліментів має той з батьків, з ким проживає дочка, син, а також самі дочка, син, які продовжують навчання.

Стаття 200. Розмір аліментів на повнолітніх дочку, сина
1. Суд визначає розмір аліментів на повнолітніх дочку, сина у твердій грошовій сумі і (або) у частці від заробітку (доходу) платника аліментів з урахуванням обставин, зазначених у статті 182 цього Кодексу.

2. При визначенні розміру аліментів з одного з батьків суд бере до уваги можливість надання утримання другим з батьків, своїми дружиною, чоловіком та повнолітніми дочкою, сином.

Стаття 201. Застосування норм цього Кодексу до відносин щодо обов'язку батьків утримувати повнолітніх дочку, сина

1. До відносин між батьками і дочкою, сином щодо надання їм утримання застосовуються норми статей 187, 189-192 і 194-197 цього Кодексу.

http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/2947-14/print1367329685357003

БАТКО має сплачувати аліменти..

а який же він батько якщо він позбавлений батьківських прав? на даний час однією з причин позбавлення батьківських прав є небажання в майбутньому дитини платити аліменти батькам якщо вони неспроможні самі забезпечити себе..а так, якщо батько позбавлений батьківських прав, то він не платить аліменти і в майбутньому не може вимагати сплати аліментів на його утримання від дітей.

З позбавленням батьківських прав, в принципі, припиняються сімейні правовідносини між батьками і дитиною.

Особа, позбавлена батьківських прав, втрачає особисті немайнові права щодо дитини та звільняється від обов'язків щодо її виховання;
перестає бути законним представником дитини; втрачає права на пільги та державну допомогу, що надається сім'ям з дітьми;
не може бути усиновлювачем, опікуном та піклувальником; не може одержати в майбутньому тих майнових прав, пов'язаних із батьківством, які вона могла б мати у разі своєї непрацездатності (право на утримання від дитини, право на пенсію та відшкодування шкоди у разі втрати годувальника, право на спадкування); втрачає інші права, засновані на спорідненості з дитиною.

Читайте также:  Неустойка по аліментах та борг - як їх зменшити?

Позбавлення батьківських прав як наслідок винної поведінки батьків не може означати їх повного звільнення від батьківських обов'язків по утриманню дітей. ст.166 СКУ

Я думаю не следует дублировать данные ответы

Не соглашусь с уважаемыми адвокатами, т.к. в статье 166 Семейного кодекса речь идет о сохранении обязанности по содержанию ребенка, а вот после 18 лет меняется субъект, и речь уже идет о совершеннолетней дочери, сыне, — и отец, который лишен родительских прав не обязан содержать их, т.к.

нет родительских обязанностей и прав. И правовая связь между ними все таки сохраняется, ребенок имеет право наследовать от родителя, который был лишен родительских прав.
Поэтому Наталия, пусть брат в суд подает возражение на иск, т.к.

платить он не должен, для составления грамотного и обоснованного возражения обращайтесь к юристу.

спасибо всем за ответы на мой вопрос.

сын отчислен из ВУЗ, алименты продолжают начисляться и отсылаться на имя его матери уже 4 месяца. Как быть? можно ли вернуть переплату?

Можно через суд на основании ст.1215 ГКУ, и нужно в исполнительной службе заявить, что он не учится или через суд просить освободить от алиментніх обязательств.

таких отцов подонков надо уничтожать, меня с 1 года сдали в дом малютки, находяться люди защищающие этих сволочей

Каждая ситуация индивидуальна, нельзя всех обобщать.

повесили на государство, разве правильно

По разному бывает, и государство лучше, чем родители, такое тоже может быть .

моя донечка,котрій 5 років,взагалі ще не бачила батька…чи можна його позбавити батьківських прав??

Можно в судебном порядке, основания в ст.164 СКУ.

МОГУ ЛИ Я ДАТЬ МУЖА НА АЛИМЕНТЫ ЕСЛИ МЫ НЕ РАЗВЕДЕНЫ У НАС 3 ДЕТЕЙ. Я ИНВ.3 ГР., А ОН АЛКАШ

так маєте право на стягнення аліментів як на дітей так і нас себе, відповідно до ст. 75,76 СК УКраїни…..

уважаемые адвокаты Украины! я ВАС прошу инициировать принятие законов о том , что отец должен содержать ребенка только до 18 лет))) я сам имею три высших образования) жена ушла к сожителю 10 лет назад, у меня двое детей, но ко мне она их не пускает, а живут все на мои алименты, и еще примите закон о том, что если детей к бывшему мужу не пускают -значит он алиментов не платит ПОРА УЖЕ ПЕРЕСТАТЬ УЩЕМЛЯТЬ ПРАВА НОРМАЛЬНЫХ МУЖИКОВ-ОТЦОВ)))))) Я ТОЖЕ ХОЧУ ЖИТЬ)))

Адвокаты не могут инициировать принятие законов. Обратитесь к депутатам Верховной Рады Украины.

Вы можете через суд установить порядок общения с детьми. За неисполнение судебных решений у нас предусмотрена уголовная ответственность.

аліменти ви повинні платити, якщо вам не дають бачитися з дітьми звертайтесь з заявою до органу опіки і піклування……

Право на алименты не может зависеть от общения с ребенком, т.к. ребенок имеет право на содержание независимо от того выполняет родитель свои обязанности по его воспитанию или нет, такие законы приняты не будут.

Батька позбавили батькивських прав,чи повинен вин платити елименти?

Прочитайте хотя бы первый ответ. Должен.

Имею ли я право на назначение пенсии по потере кормильца как круглая сирота, если мама умерла, а папа лишен родительских прав?

Особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється щодо обов`язку утримання дитини.

Имею ли я право на назначение пенсии по потере кормильца как круглая сирота, если мама умерла, а папа лишен родительских прав?

не имеете. кормилец у вас есть — папа, хоть и лишённый родительских прав. а опекуна вам придумает орган опики и пиклування

Чи можна позбавити батьківських прав коли колишній чоловік плать ліменти,але 2 роки взагалі не спілкується з дитиною?

Можете, аліменти до позбавлення батьківських прав ввідношення не мають. Я свого позбавила, він аліменти платив, а з дитиною пів року не спілкувався. Правда судились ми півроку.

добрий вечір.мій брат розлучений вже 13років,колишня дружина позбавила його батьківських прав.двадцять днів тому він загинув в ато ну і звичайно обявилась колишня дружина і хоче отримати допомогу на дитину.питання чи ця дитина позбавлена батькиських прав має право на допомогу ну на пенсію

Доброго дня. Я знаходжусь у виправній колонії,дружина подала на розлучення і позбавила мене батьківських прав і суд мене заставив платити аліменти у розмірі 869гр. Чому так? Я ж сижу,тут роботи нема. Прошу роз'яснити. Дякую

чи маю я право батька подати на алименти,так як я на.пив сирута и навчаюся,з батьком не проживаю и вин нечого не допомагае. або лишити батькивських прав

можно ли отцу отказатся от родительских прав? добровольно

Нельзя отказаться, запрещено законом ч.3 ст.155 СКУ.

Доброго дня! Я розлучена 13 років. Виховую дочку, котрій 15 років. Колишнього чоловіка позбавила батьківських прав за несплату аліментів, а також за те, що ані він, ані його батьки за ці 13 років ні разу не поцікавилися дитиною і не приймали участі у її вихованні. На яку допомогу в цій ситуації я можу розраховувати від держави???

Органи опіки дали шанси колишньому чоловіку на позбавлені батьківських прав чи суд має право іх прислухаючись не позбавити прав якщо 5дітей і за 2роки неприйшов ані разу нічого не допомагає

Моя колишня дружина хоче позбавити мене батьківськіх прав який мінус в цьому?

В прямом смісле прав на ребенка у Вас не будет в плане участия в вопросах воспитания ребенка, при єтом обязанности в отношении ребенка у Вас сохраняются, относительно содержания.

Я виплачаю аліменти але якщо мене позбавлять батьківськіх прав моя колишня дружина має право після цього ще щось вимагати якщо все такі позбавлять?

Крім, аліментів, ще має право вимагати відшкодування додаткових витрат на дитину, однак, її вимоги не повязані з позбавленням Вас прав на дитину.

Дорий вечір чоловік позбавлений батьківських прав аліменти не виплачує ,платила держава зараз відмінили допомогу чому ??

добрий день ,батько мого внука хоче відмовитись від батьківських прав добровільно,а мама внука померла,хто буде платити на утримання дитини батько чи держава?

якщо подасте на аліменти батька то батько і буде платити, а в разі заборгованості по аліментам і розшуку батька платити буде держава, але потім стягнуть з батька це є трудоємкий процес

доброго дня , мого чоловіка колишня дружина подала на позбавлення батьківських прав та на аліменти у розмірі 1000гр, так як чоловік знаходився за кордоном , суддя винесла заочне рішення, позбавити прав та аліменти 600гр…. подали на оскарження. який повинен бути розмір аліментів , якщо у нас 2 неповнолітніх дітей, і він на даний момент не працює по хворобі. дякую

Доброго дня! Я розлучена 5 років. Виховую сина , якому 15 рокі.,всиновленого з колишнім чоловіком. Колишній чоловік знаходиться в зоні АТО.Можна позбавилти його батьківських прав за не приймали участі у його вихованні та грубій поведінці до нього. На яку допомогу в цій ситуації я можу розраховувати ( аліменти,,навчання дитини за рахуно держави ,так як він воїн АТО)?

Я вам не раджу цього робити

Доброго дня. Чи повинні призвати платника аліментів на строкову військову службу?

Плата алиментов никак на службу не влияет, разве что и с военнослужащих алименты также удерживаются.

Батьки через суд намагаються "вибити" аліменти з дорослих дітей | Українські Новини

«Мій біологічний батько подав на мене в суд на виплату йому аліментів. Я його не знаю, хоча він живе в одному будинку з моєю бабусею. Коли я в дитинстві приїздив до бабусі з дідусем, він робив вигляд, що взагалі не знає мене, з серії «хто ти, хлопчику?».

Аліментів, які він платив за рішенням суду, не вистачало на гроно бананів: він домовився з бухгалтером в конторі, де працював, і надав суду довідку про крихітну зарплату, — розповідає 35-річний киянин Ігор Горенко. — І ось через 30 років я йому знадобився. Батько зараз хворий, помирає від раку. Крім мене, у нього є ще двоє дітей від другого шлюбу.

Ми зустрілися на похороні його матері, моєї бабусі, і я по наївності розповів, що займаюся бізнесом, є стабільний дохід, своя фірма, квартира, машина. Я люблю своїх родичів, допомагаю всім, чим можу. Але батько для мене зовсім стороння людина, він мою маму кинув через рік після мого народження і ніколи нами не цікавився. Жив своїм життям.

А мама більше заміж так і не вийшла: я багато хворів, і у неї на особисте життя час з'явився лише в 50 років. Так що платити аліменти цій людині я не хочу і постараюся цього не робити».

За даними юристів, зараз в Україні виникла нова тенденція: кількість батьків, які потребують допомоги від своїх дітей через суд, зросла на 20%.

Як розповів адвокат у справах про стягнення аліментів Юрій Настич, обов'язок повнолітніх дітей піклуватися про своїх батьків закріплено у ст. 51 Конституції України. І не залежить від того, чи жив батько в родині чи ні.

«Ця стаття встановлює, що повнолітні діти зобов'язані піклуватися про своїх непрацездатних батьків. Зазначена норма знайшла своє відображення і в Сімейному кодексі. Відповідно до ч. 1 ст. 202 СК України повнолітні дочка, син зобов'язані утримувати непрацездатних і потребуючих матеріальної допомоги батьків», — каже адвокат.

Однак сам факт непрацездатності батьків не зобов'язує дітей утримувати батьків.  Непрацездатність встановлюється медичною комісією, та такими визнаються особи, які досягли пенсійного віку та інваліди I, II і III груп. Якщо ж комісія непрацездатність не визнала цього, то й аліменти платити не доведеться.

Крім того, непрацездатних осіб держава повинна забезпечувати необхідним — пенсією по старості, пенсією по інвалідності, державною допомогою і т. д.

«Мій батько залишив сім'ю, коли мені було півроку. Він практично не брав участі у моєму вихованні, аліментів не платив. На сьогоднішній день мені 36 років, йому 62.  І ось він мені пред'явив позов про стягнення аліментів. Перше засідання відбулося тиждень тому.

Він зараз громадянин Португалії, не бідує, і я можу довести це в суді, благо інформації вистачить. І за результат своєї справи я спокійна — у мене дуже толковий адвокат, один з кращих, — говорить Олена Янченко з Києва.

— Я до останнього часу була впевнена, що мій випадок унікальний — ну немає таких татусів більше ні в кого, але, як з'ясувалося, практично над кожною повнолітньою дитиною, якій платили копійчані аліменти горе-татусі, висить дамоклів меч.

Адже згідно з українським законодавством по досягненні пенсійного віку батьки автоматично стають непрацездатними. Відповідно, дитина повинна їм виплачувати аліменти».

І справді, діти, батьки яких платили їм аліменти, нехай і розміром в три копійки, мають повне право подавати в суд і вимагати утримання від своїх чад. Але для цього доведеться довести активну участь у житті своїх дорослих дітей.

«Оскільки обов'язки батьків і дітей за змістом є взаємними, то важливим є й факт відносини батьків і дітей. Простіше всього не платити аліменти, якщо батько чи мати позбавлені батьківських прав і їх не відновили. У такому випадку позов просто відхиляється, — розповідає адвокат Олексій Геращенко.

— В інших випадках повнолітні діти можуть бути звільнені судом від обов'язку їх утримувати, якщо буде встановлено, що мати або батько ухилялися від виконання своїх батьківських обов'язків — не допомагали матеріально, не були присутні фізично.

Передбачено, що у виняткових випадках суд може присудити аліменти на строк не більше трьох років. Але це буває вкрай рідко».

За словами адвоката у справах про стягнення аліментів Юрія Настича, можна вважати, що батьки ухиляються від своїх обов'язків, якщо вони не піклуються: 

 • про фізичний і духовний розвиток дитини,
 • про навчання,
 • про підготовку до самостійного життя,
 • не забезпечують необхідного харчування,
 • не забезпечують медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання,
 • не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального розвитку,
 • не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей,
 • не сприяють засвоєнню загальновизнаних норм моралі,
 • не виявляють інтересу до внутрішнього світу дитини,
 • не створюють умов для отримання нею освіти.
Читайте также:  Розірвання шлюбу в судовому порядку: порядок розлучення через суд

Сукупність цих показників дає можливість відмовитися від виплати аліментів батькам, оскільки їх можна розцінювати як ухилення від виховання дитини.

У разі виникнення заборгованості одержувач має право вимагати неустойку у розмірі 1% від суми несплачених аліментів за кожен день прострочення.

А крім того, державний виконавець має право звертатися до правоохоронних органів з поданням про притягнення до кримінальної відповідальності за злісне ухилення від сплати встановлених рішенням суду аліментів на утримання дітей або батьків згідно ст. 164 Кримінального кодексу України.

Після порушення кримінальної справи матеріали передаються до суду для призначення винному міри покарання. Карається громадськими роботами на строк від 80 до 120 годин, або виправними роботами на строк до одного року, або обмеженням волі на строк до двох років.

 • Сьогодні в Україні офіційно зареєстровано майже 7 млн позовів до суду на стягнення аліментів, а кількість матерів-одиначок за останні 15 років зросла у 20 разів.
 • 8 липня в Україні набув чинності новий закон про виплату аліментів і були внесені зміни в ряд нормативно-правових актів — Сімейний та Цивільний процесуальний кодекси, а також у закон «Про судовий збір». 
 • Основні нововведення: аліменти визнаються власністю дитини, мінімальний розмір аліментів збільшений до 50% від прожиткового мінімуму, стягнути аліменти можна в порядку наказного провадження.

Ще одне не менш важливе нововведення — став ширший перелік обставин, які враховуються судом при визначенні розміру аліментів. Важливо знати, що тепер враховуються:

 • наявність рухомого та нерухомого майна,
 • коштів,
 • покупки платника, вартість яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму, якщо вони не відповідають офіційним доходам людини, що означає, що якщо позивач зможе довести високі витрати колишнього чоловіка, то це буде підставою для збільшення суми аліментів дитині.

Як повідомляли Українські Новини, Порошенко схвалив збільшення аліментів до 50% прожиткового мінімуму дитини.

Раніше Кабмін включив аліменти в перелік об'єктів індексації.

Батько моєї дитини платить мінімальні аліменти, буває кілька місяців нічого не платить. Як мені отримувати аліменти в повному обсязі і регулярно?

Батько моєї дитини платить мінімальні аліменти, буває кілька місяців нічого не платить. Як мені отримувати аліменти в повному обсязі і регулярно?

 • Сервісом Bitlex було розглянуто Ваше звернення та повідомляється таке.
 • У Вашій ситуації з боку батька наявна низка порушень порядку виплати аліментів на утримання дитини (сплачені суми є меншими, ніж мінімальний розмір аліментів, прострочення сплати), а законодавство передбачає різні способи захисту прав дитини у такому випадку.
 • Розмір аліментів

Оскільки про доходи і місце роботи батька нічого не відомо, то ймовірно, що чоловік повинен сплачувати аліменти у твердій грошовій сумі. Мінімальний розмір аліментів на одну дитину з 08 липня 2017 року становить 50 % прожиткового мінімуму.

Тому дитині 11 років до грудня 2017 року не може виплачуватися менше 888,5 гривень, а з грудня 2017 року мінімальний розмір аліментів становитиме 930 гривень.

Таким чином, батько аж ніяк не може виплачувати аліменти в сумі лише 500 гривень на місяць.

Згідно зі статтею 192 Сімейного кодексу України розмір аліментів, визначений за рішенням суду або домовленістю між батьками, може бути згодом зменшено або збільшено за рішенням суду за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров'я когось із них та в інших випадках.

Тобто зобов’язати батька виплачувати аліменти в належному розмірі і регулярно потрібно в судовому порядку. Так, Ви можете звернутися до суду з позовною заявою про збільшення розміру аліментів. У такому випадку при визначенні розміру аліментів суд відповідно до закону враховує:

 1. 1) стан здоров'я та матеріальне становище дитини і платника аліментів;
 2. 2) наявність у платника аліментів інших осіб на утриманні (дітей, непрацездатних дружини, батьків, дочки, сина);
 3. 3) наявність рухомого та нерухомого майна, грошових коштів;
 4. 4) доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких у 10 разів перевищує розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів;
 5. 5) інші обставини, що мають істотне значення.
 6. Заборгованість за аліментами
 7. Оскільки батько сплачував аліменти нерегулярно, то Ви можете також стягнути суми коштів, які він повинен був виплатити дитині.

Зокрема, аліменти за минулий час можуть бути присуджені, якщо позивач подасть суду докази того, що він вживав заходів щодо одержання аліментів з відповідача (наприклад, листи, повідомлення, звернені до батька з вимогами сплатити аліменти), але не міг їх одержати у зв'язку з ухиленням останнього від їх сплати. У цьому разі суд може присудити аліменти за минулий час, але не більш як за три роки.

Крім того, зважаючи на факт прострочення батьком сплати аліментів, Ви маєте право на стягнення неустойки (пені) у розмірі 1 % суми несплачених аліментів за кожен день прострочення  від дня прострочення сплати аліментів до дня їх повного погашення або до дня ухвалення судом рішення про стягнення пені, але не більше 100 % заборгованості.

Зазначимо, що з урахуванням матеріального та сімейного стану платника аліментів суд може зменшити розмір неустойки, відстрочити або розстрочити сплату заборгованості за аліментами.

За позовом платника аліментів суд може повністю або частково звільнити його від сплати заборгованості за аліментами, якщо вона виникла у зв'язку з його тяжкою хворобою або іншою обставиною, що має істотне значення.

Кримінальна відповідальність

Звертаємо увагу, що за злісне ухилення від сплати встановлених рішенням суду коштів на утримання дітей (аліментів) законом передбачена кримінальна відповідальність.

Так, платнику може бути призначено покарання у вигляді громадських робіт на строк від 80 до 120 годин або арешту на строк до 3 місяців, або обмеження волі на строк до 2 років.

При цьому кримінальна відповідальність може наставати у разі виникнення заборгованості у розмірі, що сукупно складає суму виплат за три місяці відповідних платежів.

Висновки

Отже, рекомендуємо Вам звернутися до суду з вимогою про збільшення розміру аліментів. Оскільки про доходи батька і його місце роботи відсутні відомості, то ймовірно, суд призначить аліменти у фіксованій сумі (не менше 50 % прожиткового мінімуму на дитину). У такому випадку розмір аліментів також підлягатиме індексації відповідно до закону.

Крім того, у позовній заяві Ви можете вказати вимогу про погашення заборгованості батька зі сплати аліментів та стягнення неустойки.

У такому разі аліменти можуть бути стягнуті за виконавчим листом за минулий час, але не більше як за три роки, що передували пред'явленню виконавчого листа до виконання.

Імовірно, зобов’язання платника сплатити прострочені суми аліментів та неустойку за такі порушення стимулюватиме його до подальшої своєчасної і регулярної виплати коштів.

Варто додати, що при цих зверненнях до суду Ви звільняєтесь від сплати судових витрат.

Аліменти в Україні 2019 на дитину – як рахують аліменти

Діти чужими не бувають – про це не повинні забувати батьки. Часто після розлучення, експодружжя не може визначитись не лише з ким житиме їх нащадок, а й хто, кому і скільки платитиме аліменти. Про мінімальний розмір аліментів, хто з батьків їх повинен платити – розповідають 24 каналу юристи.

Аліменти отримує той з батьків, з ким проживає дитина. Проживання батьків нарізно не позбавляє жодного з них необхідності фінансово утримувати дитину.

Важливо: Виплати аліментів на дитину: що про це треба знати і що хоче змінити Рада

Якщо аліменти сплачуються добровільно, за домовленістю батьків, утримання дитини може відбуватись як у грошовій, так і натуральній формі. Тобто батьки можуть купувати своїм нащадкам одяг, взуття, продукти харчування, оплачувати дитсадок тощо.

Для додаткових гарантій батькам варто укласти договір про сплату аліментів на дитину, де прописати їх розмір та періодичність виплат. Такий договір обов’язково потрібно нотаріально посвідчити.

 •  Батьки не повинні забувати про існування власних дітей / Фото 24 каналу
 • Адвокат, керівник цивільної практики ЮФ «Горецький і Партнери», Дарина Старовойтова, розповідає, що сьогодні такі договори не часто укладаються на це є кілька причин.
 • Цікаво: Батьки-боржники: як карають тих, хто не платить аліменти
 • По-перше, необхідно оплатити послуги нотаріуса (на відміну від судового порядку, де позивач у справах про стягнення аліментів звільнений від сплати судового збору).
 • По-друге, існують ризики недобросовісності однієї зі сторін (невиконання його умов, оскарження в судовому порядку тощо).

За Сімейним кодексом, якщо за договором обов’язки не виконуються, то аліменти стягуються на підставі виконавчого напису нотаріуса. Його також можна оскаржити і таким чином затягнути процес стягнення аліментів, – зазначає Дарина Старовойтова.

Зазвичай, розмір аліментів, визначається у частці від доходу батька або матері. Ця сума залежить від кількості дітей на яких мають платити аліменти:

 • на одну дитину – одна четверта від доходу батька або матері;
 • на двох дітей – одну третю від доходу батька або матері;
 • на трьох і більше дітей – одну другу, але не більше 10 прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку на кожну дитину.

Як зазначає юрист судової практики ЮКК «Де-Юре» Владислав Мартинчук, «звичайний» розмір аліментів становить половину прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Звичайний розмір аліментів у твердій грошовій сумі складає:

 • для дітей до 6 років становитиме 889,5 гривень;
 • для дітей від 6 до 18 років – 1 109 гривень.

Як карають неплатників аліментів, дивіться тут:

До обставин, що враховуються судом при визначенні розміру аліментів, належать:

 • стан здоров'я та матеріальне становище дитини;
 • стан здоров'я та матеріальне становище платника аліментів;
 • наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина;
 • наявність на праві власності, володіння або користування у платника аліментів майна та майнових прав (наприклад, нерухомості);
 • витрати платника аліментів сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів.

Ций перелік не є вичерпним.

«Розмір призначених аліментів може у майбутньому бути змінено, зокрема, у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров'я платника або одержувача аліментів», – додає Владислав Мартинчук.

Якщо досягти домовленостей з приводу утримання дитини батькам не вдалось, доведеться звертатись до Феміди. Зокрема, це повинен робити той, з ким проживає дитина.

 1. Дарина Старовойтова зазначає, що за подання заяви про стягнення аліментів заявник не сплачує судовий збір, він стягується з відповідача після прийняття рішення або винесення судового наказу на користь держави.
 2. Існує два види звернень до суду із вимогами про стягнення аліментів.
 3. Перший – подання заяви про видачу судового наказу про стягнення аліментів у розмірі 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку або це може бути ¼ доходу платника аліментів.
 4. Читайте також: Боржникам аліментів знайшли роботу у Дніпрі

«Заява про видачу судового наказу про стягнення аліментів розглядається протягом 5 днів з дня її надходження. Виданий судовий наказ оскарженню в апеляційному порядку та скасуванню не підлягає, він є виконавчим документом», – наголошує Дарина Старовойтова.

Другий варіант, займає більше часу, адже йдеться про судовий процес – це подання позовної заяви про стягнення аліментів до суду. В даному випадку аліменти присуджуються з дня подання позовної заяви. Тобто, скільки би не тривав такий розгляд справи, рішенням Феміди стягуватимуться аліменти з дня подання позову до дня досягнення дитиною повноліття.

Дітям потрібно дарувати не лише гроші, а й турботу / Фото 24 каналу

До позовної заяви необхідно додати такі документи:

 • копії паспортів та кодів батьків;
 • свідоцтва про шлюб;
 • свідоцтво про народження дитини;
 • документи, які підтверджують майновий стан батьків (за наявності, проте бажано) та інші документи, які можуть підтвердити факт спроможності іншого з батьків утримувати дитини.

Владислав Мартинчук додає, після того як суд прийме рішення та воно набере законної сили, видається виконавчий лист, який може бути пред’явлений державному або приватному виконавцю.

Після відкриття виконавчого провадження задача стягувача – періодично моніторити дії виконавця щодо примусового виконання рішення про стягнення аліментів.

«Тому з батьків, хто позивався і виграв справу потрібно надавати всю наявну інформацію про боржника (його місце роботи, проживання, доходи, майновий стан, наявні банківські рахунки тощо). Це потрібно задля пришвидшення виплат», – радить Мартинчук.

Читайте также:  Все про судовий збір

Варто знати: Чи повинен екс-чоловік платити аліменти після розлучення

Якщо в межах виконавчого провадження не буде встановлено наявності у платника аліментів доходів, з яких можуть бути утримані ці виплати, то розмір аліментів, що підлягає сплаті, розраховується виходячи із середньої заробітної плати по регіону. Цю інформацію надає Державна служба статистики. Такий розмір може значно перевищувати розмір мінімальної заробітної плати. Так, наприклад, середня заробітна плата по місту Києві у вересні 2019 року становила 15 626 гривень.

Що робити, якщо батько не платить аліменти на дитину?

Батько повинен матеріально підтримувати дітей. Розлучення не звільняє від відповідальності. Коли між подружжям можливий діалог, радимо письмово закріпити домовленість про порядок виплат.

Підписати угоду і запевнити домовленість у нотаріуса. В угоді сторони обговорюють порядок виплат, терміни перерахування аліментів на неповнолітніх дітей.

 •  Якщо батько не сплачує аліменти
 • Якщо батько не сплачує аліменти, що робити?
 • Починати боротися за свої права і права дитини.

Звернутися за стягненням аліментів у світовій суд. Світовий суддя видає наказ на стягнення аліментів. Боржник може легко оскаржити наказ.

Передати спір на розгляд районного суду. У позовному порядку проводиться повноцінне слухання справи з викликом сторін.

Боржник сплачує за кожен день зволікання з оплатою.

Штрафна санкція стягується з чоловіка, який ігнорує батьківські обов'язки. Правило встановила стаття Сімейного кодексу України.

4 питання про алиментной неустойку:

Скільки становить штрафна санкція?

Грає роль кожний день затримки оплати. Розмір штрафної санкції конкретизується в угоді.

 1. Якщо угода подружжя не підписували, стягнення штрафних санкцій відбувається в судовому порядку.
 2. Чи можна зменшити штрафи?
 3. Зменшення штрафних санкцій не допускається.
 4. Як рахувати пені?
 5. Пені вважаються з першого дня місяця, що йде за місяцем, в якому допущено прострочення.

Платежі зменшують суму заборгованості. Якщо чоловік робив виплати по тисячі чи п'ятсот рулів, вони зменшують основний борг.

Коли неустойка не нараховується?

Обставини, в яких боржник не винен, зменшують штрафні санкції. Затримки заробітної плати або зволікання банку з перерахуванням грошей від неустойки по аліментах звільняють.

Якщо батько не сплачує аліменти, пристави не можуть стягнути, що робити?

7 дій для отримання виплат:

Надати в службу судових приставів всю відому інформацію. Передайте відомості про майно, нерухомості, транспорті, яким володіє боржник.

Наполягати, щоб судовий виконавець направив запити в податкову інспекцію, територіальне управління Укрреестра, Пенсійний фонд. Це робиться для того, щоб уточнити, яким майном володіє батько дитини.

Наполягати на тому, щоб пристави застосували заходи впливу до боржника. Неплатник аліментів залишиться без задоволення водити автомобіль, відпочивати за кордоном.

Стежити за роботою приставів. Якщо стягувач не діє, судові виконавці теж не діють. Потрібно цікавитися, як відбувається стягнення виплат. Якщо чоловік переїжджає в інше місто, простежити, щоб матеріали справи були направлені за місцем знаходження боржника.

Примусити боржника платити своїм майном. Якщо чоловік ігнорує свої обов'язки, пристави мають право накласти стягнення на майно.

Діяти, якщо не діє пристав. Скарги на співробітників розглядає керівництво. Якщо пристав не діє, направити скаргу вищестоящому посадовій особі.

Позбавити батьківства.

Якщо невиплата аліментів стає системою, з'являється підстава позбавити боржника батьківства. Якщо батько не сплачує аліменти, і пристави не можуть стягнути, що робити? Діяти самостійно.

Порядок дій у разі, якщо пристави не працюють, чоловік відмовляє платити.

Відвідати службу судових приставів, вивчити матеріали справи. Рекомендуємо не просто побачити, а сфотографувати матеріали справи. Копії і фотографії підтвердять, в чому полягають порушення, допущені судовими виконавцями.

 • Скаржитися на роботу приставів:
 • Рекламації розглядає вищестояще посадова особа.
 • Претензії розглядає прокуратура.
 • Повідомити суд про недобросовісну роботі приставів.
 • Надіслати звернення, не виходячи з дому.
 •  Коли батько не сплачує аліменти
 • Що робити, якщо батько не сплачує аліменти на дитину?
 • Використовувати методи впливу, передбачені законом.
 • 4 методу впливу на боржника:

Покарати рублем. Штрафна санкція нараховується за кожен день затримки.

Змусити працювати. Виправні роботи загрожують чоловікам, які ігнорують батьківські обов'язки. Правило встановила стаття Кодексу про адміністративні правопорушення.

Притягнути до відповідальності за Кримінальним кодексом. Коли на чоловіка не впливають виправні роботи, настає кримінальна відповідальність.

А також кримінальна відповідальність настає, якщо відсутність платежів стає системою.

Позбавити права бути батьком. Чоловік, який відмовляється матеріально підтримувати дітей і виконувати батьківські обов'язки, позбавляється права бути батьком дитини.

Суд позбавить батьківства боржника, якщо є докази, але боржник відмовляється платити. Тому рекомендуємо отримати рішення про притягнення до кримінальної відповідальності, а потім звернутися за позбавленням прав боржника.

Як правильно розрахувати штрафні санкції?

Алгоритм розрахунку пені може відрізнятися. Стягувач пропонує свій варіант розрахунків, судовий пристав вважає санкції по-іншому.

Штрафна санкція встановлюється статтею Сімейного кодексу. Пеня становить 0,5 відсотка за кожен день затримки платежу.

Штраф встановлюється окремо по кожному місяцю. Його розмір залежить від суми боргу та кількості днів затримки.

Пені нараховуються на день, коли суд виносить рішення про стягнення неустойки.

Пеня може вважатися за день, коли боржник виконає свої обов'язки. Неправильно огранивать розрахунки, коли пристав визначає суму заборгованості.

Строк позовної давності вважається окремо за платежами, затриманим за кожен місяць.

Висновок

Якщо чоловік відмовляється матеріально підтримувати дітей, радимо готуватися до боротьби. Звернутися за стягненням аліментів у судовому порядку.

 1. 3 докази для стягнення виплат:
 2. довідки, що підтверджують дохід боржника;
 3. квитанції і чеки, які показують, які видатки проведено на дітей;
 4. відсутність перерахувань.

Участь у спорі про аліменти забирає час і гроші. Якщо не вийшло, виграти суперечку самостійно, зверніться до юристів сайту. Безкоштовна юридична консультація допоможе вам отримати відповідь на важке запитання.

 • Юристи дадуть відповідь на питання:
 • які санкції настають, якщо батько не сплачує аліменти;
 • якщо батько не сплачує аліменти що робити;
 • як змусити працювати приставів.

Для усіх випадків не існує універсального рішення. Юристи роблять аналіз ситуації, якщо батько не сплачує аліменти, готують грамотну відповідь з посиланнями на закон.

Аліменти на повнолітню дитину, яка продовжує навчання | Юридичний самозахист

Стаття актуальна на 2020 рік

Згідно українського законодавства, той із батьків, хто проживає окремо від дитини, повинен брати участь в її утриманні, тобто платити аліменти. Україна – країна, де діти при розлученні залишаються переважно з матір’ю, тому, як правило, саме на їх плечі лягає нелегка праця нагодувати, одягти та взути, і забезпечити дитину освітою.

Стаття 180 Сімейного кодексу України (надалі – СК України) передбачає, що на батьків покладається обов’язок утримувати дітей до повноліття, тобто до 18 років.

Однак, якщо дитина, яка досягла повноліття, продовжує навчатися, батьківський обов’язок матеріально забезпечувати продовжується до настання 23 років. Звертаємо вашу увагу, що непрацездатних, тобто дітей-інвалідів, це не стосується.

На їх утримання аліменти стягуються протягом всього періоду інвалідності.

Якщо вас цікавлять питання, як отримуються аліменти на дитину у 2019 році, рекомендуємо прочитати статтю «Яким є розмір аліментів на дитину, як їх отримати через суд».

У цій статті ми розглянемо подробиці того, як отримати аліменти на повнолітню дитину, яка продовжує навчання (тут і далі ми для зручності вживаємо термін «дитина» до особи, яка досягла повноліття, однак продовжує вчитися).

Що таке аліменти на повнолітню дитину, яка продовжує навчання

Згідно з статтею 199 СК України, обов’язок батьків продовжити матеріальне утримання дітей продовжується до 23 років при одночасному дотриманні наступних умов.

 1. Дитина потребує матеріальної допомоги у зв’язку з навчанням.
 2. Батьки можуть надавати матеріальну допомогу.

Право на стягнення аліментів у таких випадках не залежить від того, чи отримували ви аліменти на дитину раніше, до повноліття. У будь-якому випадку, для отримання допомоги подається нова позовна заява про стягнення аліментів до суду або ж укладається договір про сплату аліментів, якщо другий із батьків згоден платити аліменти добровільно.

У разі, якщо не вдається досягти згоди про участь у матеріальному забезпеченні дитини до закінчення навчального періоду, тому з батьків, з ким проживає студент, нічого не залишається, окрім як подавати в суд позов, щоб стягнути аліменти.

Як скласти та подати позов на аліменти на дитину, яка навчається

Чинне законодавство (стаття 185 Цивільного процесуального кодексу України) встановлює досить суворі правила оформлення змісту позову. Невиконання вимог закону може призвести до відмови в прийнятті позову, помилки доведеться виправляти і подавати документи заново.

При підготовці позову, щоб стягнути аліменти на повнолітню дитину, яка продовжує навчання потрібно також враховувати деякі особливості. Зокрема, до позову по даній категорії справ необхідно додати:

 • договір (контракт) про надання освітніх послуг або довідку з місця навчання про те, де і з якого часу вчиться студент;
 • довідку або квитанції про оплату вартості навчання (якщо навчання платне);

В ідеалі потрібно також підтвердити, які витрати дитина несе в зв’язку з навчанням, а також про те, що другий із батьків має дохід і відповідно зможе платити аліменти.

На практиці ці дві умови часто не беруться до уваги судами, які виносять рішення за фактом самого звернення з позовом при наявності довідки про навчання. При цьому не враховують, чи отримує дитина стипендію, вчиться на платній або безоплатній формі навчання.

Майновий стан платника аліментів, як правило, рідко враховується, незважаючи на пряму вимогу до закону.

Хто може скласти позовну заяву про стягнення аліментів

Право на звернення до суду з позовом про стягнення аліментів на повнолітню дитину, яка продовжує навчання має вона сама або хтось із батьків (з ким вона проживає). В такому випадку складається позов від імені одного із батьків, а в прохальній частини вказується, що аліменти повинні стягуватись на користь дитини.

До позову (якщо він подається вами, а не самою дитиною) варто додати довідку про склад сім’ї, в якій зазначено, що вона проживає з вами чи копії паспортів, якщо вони містять штампи про реєстрацію місця проживання («прописку»). Якщо дитина фактично проживає з вами, але зареєстрована в іншому місці, то краще щоб вона сама підписувала позов та подавала його до суду.

Розмір аліментів в 2019 році в Україні

Аліменти на повнолітню дитину можна просити як частину від доходу платника (заробітної плати, пенсії), або ж у твердій грошовій сумі, якщо платник не отримує офіційного доходу або отримує нерегулярний дохід (наприклад, від підприємницької діяльності).

Розмір аліментів у 2019 зазвичай становить ¼ частину від доходу. Однак, якщо вам вдається підтвердити фіксований розмір витрат, пов’язаних з навчанням дитини, ви можете просити компенсувати половину таких витрат.

Які обставини враховуються судом

Як і у випадку з аліментами на неповнолітню дитину, при визначенні розміру допомоги на повнолітню, судом повинні враховуватися наступні обставини.

 1. Матеріальний стан. Наприклад, дитина може працювати і отримувати дохід.
 2. Матеріальний стан одного із батьків, з кого стягуються аліменти.
 3. Стан здоров’я дитини та платника (діагнози потрібно підтверджувати документально).
 4. Наявність у платника інших осіб, яких потрібно утримувати (дітей від іншого шлюбу, непрацездатних батьків або інших осіб, які в силу віку або здоров’я не працюють та живуть на утриманні платника).

Всі ці тонкощі слід враховувати, подаючи позов про стягнення аліментів на повнолітню дитину, яка продовжує навчання.

Як виконується рішення про стягнення аліментів

Рішення суду виконуються в загальному порядку, тобто через виконавчу службу. Процедура виконання рішення суду називається виконавчим провадженням. Для того, щоб розібратися в тому, як зобов’язати платника виконати рішення суду, рекомендуємо ознайомитися з нашою статтею «Як реалізується Закон України «Про виконавче провадження»».

У разі, якщо рішення не буде виконуватися повністю або частково, у платника виникне заборгованість та він буде внесений до такого документу, як реєстр боржників по аліментам України.

Якщо дитина припиняє навчатися – припиняється і право на отримання аліментів, що тягне за собою закриття виконавчого провадження як тільки про це стане відомо виконавцю.

 1. Аліменти на дитину можна отримувати до її повноліття. В разі, якщо вона продовжує вчитися – до 23 років.
 2. Для стягнення аліментів на повнолітню дитину, яка продовжує навчання, можна або укласти договір (якщо другий з батьків згоден на добровільну їх виплату), або подавати в суд.
 3. При подачі позову про аліменти потрібно подати довідку про те, що дитина навчається, форму про склад сім’ї (якщо дитина прописана з вами та позов подаєте ви), документи, що підтверджують витрати на навчання (якщо вони у вас є).
 4. Аліменти на повнолітнього присуджуються в частині від доходу платника (як правило це 1/4) або у твердій сумі (якщо платник не отримує доходу або отримує нерегулярний дохід).
Ссылка на основную публикацию